LEEKEPREEKEN M X s AFGHANISTAN t. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 DRIE EN TWINITOSTE JAARGANG No. 244 BLADEN Voornaamste Nieuw» Audiëntie A. H. G. Fokker in Nederland 6 De P.T.T.-begrooting voor 1930 Tweede Kamer 1 De vluchten naar Indië Het Staatsvisschershaven- bedryf te IJmuiden De aanslag op Prins Umberto Een Monarchistische samen zwering JOH. LAUWERS Opticien PAYGLOP 3 Barometers Thermometers Vulpenhouders, uitsluitend le klas merken Mont-Blanc - Waterman - Swan - Concklin enz. L. FRANKENBERG, Alkmaar De postvluchten naar Indië Het petroleumscbandaal van Elk Hill 1 ERNSTIG ONGELUK MET DE E. S. M. TE AMSTERDAM 13000.- t^^”rbeT^fB^h'k,b*id AANGIFTE MOET, OI» STRAFFE VAN .1 gesteld, In de ons willen gaarne aannemen, dat deze een geheel heer Barometerstand 8 uur v.m.: 746. Vooruit werd verlangd naar de vraag: hij Beknp^ke wijziging in de route Het eindverslag HOMO SAPIBN8 Volgens tot onderzoek van de en* heeft haar eerste btieea- te in in Opheffing en behoud van belasting* kantoren 18-jarig meisje onder by wagen Eenige leden zouden gaarne vernemen, of het stelsel van belasting betalen ten post- kantore, waarvoor een aantal postkantoren zijn opengesteld, voldoet en of uitbreiding van den maatregel is te verwachten. Vele leden klaagden over de late bezorging van de eerste bestelling. Voor vele forensen veroorzaakt dit bovendien het groote onge rief dat zij hun post nooit ontvangen vóórdat zij zich tzeinwaarts begeven. Hoewel de uitkomsten van de draadtele- grafie zich dit laar iets minder ongunstig laten aanzien dan ten vorigen iare, bleef toch het groote tekort op dit onderdeel bezorgd heid wekken- Pasquall weer vrfj. Pasquall, die opnieuw gearresteerd Is, la weer vrijgelaten. De vrouw, die verklaard had. dat iemand een toeken aan De Rosa gege ven heeft, heeft Pasquall niet herkend. Verschenen rijn voorloopig verslag vaa verschillende hoofdstakken der begroeting 1930. anoNNEMENTENvoor Alkmaar en Agentschappen: per week 25 et; per kwartaal 125; per post, per kwartaal X58 by vooraitbetaUng. Weder 14 personen tereehtgesteM. Het TeL-Ag. der US3H. meldt: In het N. van den Kaukasus is een groote monar chistische organisatie ontdekt, die haar ware bedoelingen wist te verbergen door zich ala godsdienstige sekte voor te doen. Zij be reidde een ge wapenden opstand tegen de Sovjetmacht voor en werkte de regeerings- rraatregelen met kracht tegen. Zij verza melde de overblijfselen van wlt-gardistischo benden en bezat een geheim centraal bureau, de Raad der Twaalf genaamd, dat in een eenzaam dorp in t hartje van den Kauka sus zijn zetel had, alsmede talrijke onderaf-* deellngen in het Noord.Kaukasische gebied. De leiders der organisatie, de gebr. Origo- rowitsj, die In het tsaristische leger reap, den rang van kolonel en van ritmeester bij den staf hebben bekleed, en de leden van den Raad der Twaalf werden ter dood veroor deeld, de overige deelnemers tot intenuterlng voor den tijd van vijf of tien jaar Mi een concentratiekamp. De vonnissen rijn reeds voltrokken. Opnieuw zijn in Rusland 14 personen te rechtgesteld in verband met een monarchis tische samenzwering. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen warden opgestoken om: 5.8 mln., overmorgen om 5.6 mln. Wijzigingen in de route voor de vluchten naar Indie. Wegens toeëlgenlng van staatsgelden heeft de Litausche regeering tegen den vroegeren premier Woldemaras een aanklacht inge diend. NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD ONS BLAD De commissie lusten in China komst gehouden. Een rede van Snowden over de finan- cleeie vooruitzichten in het Britsche rijk. In de Tweede Kamer over verteöogtng van het zevende hoofdstuk dëP,,dmtesbegrootTTig Een receptie op het Brassehche Stadhuis, Hedenmiddag begaf zich prins Umberto; samen met prinses Marie José, den konlng, de koningin, den hertog en hertogin van Brabant en den graaf van Vlaanderen, in galarijtuigen van het hof, door een escorte vergezeld, naar bet Stadhuis, waar een door het Brusselsche gemeentebestuur georgani seerde receptie plaats bad ter eere van den prins. Langs alle wegen gaf een geweldige menschenmenlgte tegenover den prins uiting aan haar afkeuring van den aanslag van gisteren door den prins en de leden der ko ninklijke familie zeer geestdriftig toe te juichen. Langs den weg opgestelde school kinderen zwaaiden vlaggen met de Belgi sche en Italiaansche kleuren. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal as Woensdag geen audiëntie verleenen. BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW Als de sprookjes waarheid waren En geen dichter-fantasie, Dan zou 't mooiste baantje wezen Heerscher In een monarchie. Had de konlng soms geen zonen En je trouwde de prinses. Dan gaf zulk een alliantie Ook nog uitzicht op succes. Dat het zóó niet Is in waarheid En ook zeker anders kan. Leert je duld'Hjk de historie Ginder In Afghanistan. Daar wordt konlng wie den ander Met de wapens overwint. Of je nu een oud-vizier bent Of een waterdragers-kind. 't Blijkt dan ook wel uit de kranten ’t Is daar lang nog niet je dit. Want men heeft er in zes maanden Reeds vier koningen gehad. D’echte konlng, Amanoella, Heeft in Rome nu zijn home. En daar kijkt hij met Soerlja Kalm de kat wat uit den boom. Nu een konlng onbepaald wordt Als het voorn^amwoordje „men". Zou ik als 'k de kans mocht krijgen, Liever blijven, die ik ben! MARTIN BERDEN Mede in verband met de geregelde stijging van het aantal vervoerde stukken en pakket ten bij den dienst der posterijen van naar schatting 884.000.000 in het jaar 1935 tot 1.008.000.000 in het jaar 1928 werd de voorgenomen bnefportverlaging ten volle gemotiveerd geacht. Intusschen zouden ver scheidene leden gaarne zien, dat het brief port voor bneven, niet zwaarder dan ao gram, niet van 7 *4 ct. op 6 ct., doch op 5 ct. zou worden gebracht. Prtae Umberto uit Brussel vertrokken. Prins Umberto verliet hedenavond om kwart voor 7 Brussel, in gezelschap van de leden der koninklijke familie, de minister* en vele andere persoonlijkheden. Er waren strenge ordemaatregelen genomen. School kinderen en het publiek juichten den prins en de koninklijke familie geestdriftig toe. te perial Airways hebben voor het type F. IX, wonnen en dat aanmerkelijk grooter is dan de twee- motorige F. VIII veel belangstelling. Er zullen daarmee in Engeland eenige demon stratievluchten worden gegeven. Te omstreek^ half drie heeft de heer Fokker Waalhaven verlaten, om als tegen- beleefdheld tegenover officieren van Soes- terberg ook aan dit vliegveld een bezoek te brengen, waarna hij door zou vliegen naar Schiphol. Gedurende de vlucht van Engeland naar Waalhaven heeft Hondong de machine ge vlogen, het laatste gedeelte van den tocht heeft Fokker zelf de machine bestuurd. In het gezelschap van den heer Fokker bevonden zich o.m. de heer John Hunter, directeur van de Western and Canadian Airway en de heer John Brackes, een der ministers van de provincie Manitoba In Ca nada. ADVERTKN11EPRUS: Van regel* L25; elks regel useur f RECLAME per regel «.75 voor de eerste pagina; roer do overig* pagina's 6J6 RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD" btf eoeruRbetaitag per pleetsrag t per advertonue van 5 reget»; Iedere regel meer 6J2 Wat de ramingen der bedrijfsuitkomsten betreft, herhaalden sommige leden het meer malen geuit bezwaar, dat die ramingen stel selmatig veel te laag worden opgezet. Deze leden meenden veilig te mogen aannemen, dat ook de voor het aanstaande bedrijfsjaar op 5 millioen geraamde bedrijfswinst met een groot bedrag overschreden zou worden. In de Tweede Kamer heeft minister Ruya de Beerenbronck medegedeeld, dat de pro cureur-generaal bjj het Gerechtshof te 's- Bosch opgedragen zal worden, een ondersoek In te stollen naar de relletjes te Maastricht. BUREAU: BOF ALKMAAR i Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633 De interpellatie mevr. De VriesRrafns over de alastrim is in de Tweede Kamer behandeld. Naar de „Msb.” verneemt, bestaan er ern stige plannen om een belangrijke wijziging te brengen in het gedeelte Nederland-Syrië van de luchtpostroute der K.L.M. naar Indië. Op denzelfden dag dat de vliegers Aler en Jongbloed nabij Constantlnopel een ernstige noodlanding maakten, kwam bij de K. L. M een rapport binnen van een harer v rtegen- woordigers, die bij het Britsche Air Ml- nistery te Londen informaties had inge- - 1 welk rapport d? conclusie be vatte, het traject door den Balkan en Tur kije in verband met de daar dikwerf heer- schende zeer moeilijke atmosferische om standigheden, op te geven. Ook in een na bekend worden van het on geval met het laatste Indlë-waarts vliegende i nnstvlietrtufg gehouden beenrektn^ met e-> kele Indië-vliegers, is de mogelijkheid onder de oogen gezien. om den weg door midden Europa en den Balkan op te geven en In plaats daarvan in de toekomst een route te kiezen via Zuid-Frankri.ikItalië en Egypte. Deze route is wet Is wa-r 1r»oo ft 2090 KM langer, maar biedt uit atmosferisch oogpunt betere waarborgen voor ter» geregeld eu vei lig verkeer dan de weg door den Balkan en over het Taurus gebergte. Alvorens op deze route proefvluchten kannen plaats vinden, zal eerst de verclschte toestemming der be trokken regeeringen moeten worden verkre gen. De vliegers Smirnoff en' Hondong, die op 14 November naar Indië vertrekken, alsmede Beekman en Van Dijk, die op 31 November met post naar Java vliegen, zullen echter nog de gewone route via den Balkan volgen Waar kan men zyn belasting gaan betalen? D« P.H.-A.E.N. Volgens een bij de K.L.M. ingekomen be richt is de P. H.-AE.N., het tweede retour- postvliegtuig, gistermorgen om 6.05 uur uit Akyab vertrokken en 9.10 uur te Calcutta aangekomen. Om 10.05 uur is het uit Calcut ta vertrokken en om 14.30 uur te Alahabad gearriveerd. Aan boord is alle* wek Heden* Aan het Voorlooptg Verslag over hoofd stuk V (Binnenlandsche Zaken en Land bouw) voor de Rljksbegrooting 1930, is het volgende ontleend: Sommige leden verzochten den minister, zeer groote zorgvuldigheid in acht te nemen bij de benoeming van burgemeesters. i Eenige leden eischten afschaffing van den IstempUcht; enkele leden bepleitten afschaf fing van het vrouwenkiesrecht. I Eenige leden wenschten ten opzichte van Jdansgelegenheden een regeling in den geest hna die. welke voor gelegenheden, waar Albert Fall schuldig bevuiii— Albert Fall, oud-mtnister van Binnenland» sche Zaken, is door de rechtbank schuldig bevonden aan de aanneming van een be drag van 100.000 dollar van den petroleum- konlng Doheny als omkoopgeld voor de ver. pachting van voor de vloot gereserveerde pe- trotaanterreinen van Bk HUI. in CampraiL Het voorloopig verslag Aan het voorloopig verslag inzake de be- grooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1930 is het vol gende ontleend De gunstige ontwikkeling van het bedrijf wekte algemeene voldoening. Hoewel niet ontkend werd dat er aanleiding is tot de klacht, dat hier en daar te veel werd inge krompen en bezuinigd en ook niet uit het oog werd verloren, dat de verbetering in het zakenleven op de ontwikkeling van het be drijf een gunstigen invloed heeft gehad, was men toch algemeen de meening toegedaan, dat op dit bedrijf kan worden gewezen als een voorbeeld van hetgeen door reorganisatie van Rijksdiensten en bedrijven bereikbaar is. De gunstige wijze, waarop door de directie gebruik werd gemaakt van de nieuwe vin dingen op het gebied der radio-telegratie en telefonie, de postvluchten naar Ned.-Indië, de instelling van den persdienst, de uitne mende wijze waarop ten vorigen jare tijdens de Olympische spelen en onlangs tijdens de in Den Haag gehouden internationalen Con ferentie het verkeer werd geregeld, wekten instemming en lof. Blijkens het eindverslag over de begroe ting van het Staatsvisschershavenbedrljf te IJmuiden voor 1930 werd door verscheiden leden aangedrongen op verlaging van erf- pachtcanons voor industrieele terreinen, zoodat die meer in verhouding komen te staan tot de waarde van plaatselijke In dustrieterreinen in 't algemeen. Zij achtten het niet wenschelljk te verhinderen, dat de viaschershaven zich tevens tot een indus- triehaven ontwikkelen kan. zoud-m zien toch zijn een vliegtuigen mogelijkheden. In verband hiermede zal ook de Hollandsche productie aanmerkelijk kunnen worden opgevoerd. Verschillende landen zullen dan van Holland uit kunnen worden bediend. Over het vllegwezen in Amerika vertelde de heer Fokker, dat dit jaar de passaglers- vliegerlj daar eerst goed is begonnen. De mallvluchten hebben reeds een gewel digen omvang gekregen en naar de heer Fokker verwacht, heeft ook de passagiers- vllegerlJ kolossale mogelijkheden. Met het oog daarop is men In Amerika reeds be gonnen met het bouwen van groote vlieg tuigen en wel 4-motorlge machines waar mee 32 passagiers kunnen worden vervoerd. Met deze machines, waarin bovendien 16 slaapplaatsen zijn, zijn in Amerika reeds proefvluchten ondernomen. Deze vliegtuigen zullen in hoofdzaak voor de trans-continentale verbinding New-York Son FranciscoLos Angeles dienen en omdat dit hoofdzakelijk nachtvluchten zul len zjjn. heeft men slaapgelegenheden in deze toestellen aangebracht. De volgende week zal de beer Fokker naar Engeland terugkeeren, waar hij reeds met den minister van Luchtvaart, Sir Sef ton Brandeer, heeft geconfereerd. De Im- schen gang, samen genietend in dagen van huiselijke vreugde. In zulke gezin nen waren huwelijks-problemen en op voedkundige vraagstukken onbekend. Het! ouderlijk gezag hield de jongeren In toom en de rijpende kinderen volgden vanzelf de ouders in het rechte spoor. Dat was de regel, die door geen afwij kingen of uitzonderingen te niet werd gedaan. Nu moge er uiterlljk, in woningtoe standen, in hygiëne, in onderwijs veel veranderd zijn, in beginsel mag het christelijk gezin niet wijzigen op straffe van verslapping en achteruitgang. Het gezag moet hoog en streng blijven, ook al zal het noodig zijn de kinderen meer dan vroeger vrij te laten; het toezicht mag niet verminderen, integendeel, ook ai heeft de jeugd meer ruimte dan vroe ger om zich te bewegen en trekken de moderne verkeersmiddelen de kinderen verder van huls. Soberheid, spaarzaam heid en eenvoud moeten pijlers van op<- voeding blijven, ook al lokt een wufte en spilzieke tijdgeest tot weelde en ver kwisting. De liefste plek en de plaats van de beste ontspanning moet nog al tijd het gezin zelf blijven, ook al trekken bioscopen en sportvelden elders heen. Ónmogelijk noemen helaas duizenden ouders, ook katholieke, het om tegen woordig zulk een „ouderwetsch” gezin op te bouwen en in stand te houden. „Wij hebben onze kinderen niet meer Ir. de hand; de jeugd moet tegenwoordig vrij zijn; ze moet haar eigen plezier hebben; wanneer wij den boog gespan nen houden dan is de last niet te over zien,” zeggen zij. Altijd zult ge bij onder zoek ervaren, dat de eigenlijke oorzaak van deze verontschuldigingen elders schuilt. Men heeft zelf niet meer den heldenmoed om zich op te offeren; «elf wil men meer genieten van wat het leven te genieten geeft.... buitenshuis. Zelf wil men meedoen met, wat dan genoemd wordt de eischen van den tijd, of de plichten van den stand; zelf mist men den moed om krachtig op te treden, om tucht te handhaven, om met zijn kinde ren tè verkeeren en hun genoegens te deelen; en „de tijd" krijgt de schuld van de plichtverzaking. ,De moderne tijd” ts de groote uitvlucht. En toch geldt ook voor den christen van dezen tijd Chris tus’ bevel om in deze wereld te leven en niet van deze wereld te zijn. Zoodra onze christenouders weer van dezen geest doordrongen worden, zullen wij een geslacht zien opgroelen, dat het moderne heidendom zal tarten, zal beschamen, bekeeren. Maar zijn die eischen dan niet bijzon der zwaar; wordt er van ouders In on zen tijd niet veel meer gevergd dan vroe ger? Laten wij die vergelijkingen achter wege; tegenover veel, wat vroeger lich ter viel, staat veel, wat thans gemakke lijker gaat. Hoeveel heeft bijv, de huis vrouw van thans niet vóór op haar ouders en grootouders? En dan, wij ken nen hulpmiddelen, die vroeger ongekend waren. Langen tijd reeds hebben de pa tronaten een deel van de ouderlijke taak overgenomen. En ook bij ons begint thans een jeugdbeweging te groeien, die geheel zal voldoen aan de behoeften van den tijd. Wij komen hiermede op het uitgangs punt van deze artikelenreeks terug, toen wij de lange stoeten frlssche jongens zagen stappen op den grooten dag van de katholieke Jeugdbeweging. Dien kant moeten wij uit. Die hulp moet aan onze roomsche vaders en moeders gegeven worden in den allermoellijksten tijd van de overgangsjaren hunner kinderen. Dat is een der nieuwe idealen, welke lokken: de jeugd organlseeren om haar in haar eigen aard, in Gods vrije natuur, in ge zande ontspanning, in sport en spel, in lichamelijke en geestelijke ontwikkeling te laten rijpen tot menschen van dezen tijd, die niet vreemd staan tegenover deze wereld, zonder nochtans haar ex cessen te volgen. Wanneer straks in sterker mate dan voorheen een beroep zal worden gedaan op Jonge en oudere roomsche mannen en vrouwen, op jeugdleiders, dan moge dat niet vergeefs worden gedaan. Wie in gezin en organisatie helpt aan de vorming van de Jeugd, die bouwt mee aan een nieuw menschengeslacht. En wie kan zich schooner en verhevener taak denken dan deze? ten aanzien van de Zulderzee-vlsschery. nu I vermoedelijk einde 1932 de afsluitdijk van de Zuiderzee gereed zal komen. Vele leden provincie 1 drongen met kiem aan op een krachtige 1 het bestrijding van het euvel der waterveront reiniging. tot werken door f 7f>ft - Ben ongevu, met f OCn bil verliee »n een bend, f ric bij rerUee van een f Cfi bij'n breuk van f Aft bij verliee yaa M beide beenen ot beide -sas doodeiiiken afloop I fcUU. Toet ol oog I IZv, duim at wilrvinoer- wV» been at erm «aderen visueer. VERLIES VAN AXLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE OPBOÏTV VAN EEN NIEUW GESLACHT Het secretariaat van de Vereeniglng ▼oor „Vrije llchaamscultuur-beweging' zond ons een uitvoerig protest tegen een onzer laatste beschouwingen, waarin wij tegen de schaamteloosheid van tegenwoordig geslacht opkwamen. Wij willen gaarne aannemen, dat deze mo derne beweging het ernstig meent en inderdaad overtuigd is, door haar propa ganda voor naaktcultuur te bereiken, dat de prikkel voor het sexueele kwaad wordt weggenomen. Toch moeten wij van een debat over dat onderwerp afzien. Hier gapen twee wereldbeschouwingen tegenover elkander: de christelijke, die een zedenwet erkent en overtredingen daartegen als zonde beschouwt, gevolg van de menschelljke zwakheid, welke op haar beurt uit den eersten zondeval voortkomt; aan den anderen kant een zuiver menschelljke, modern-heidensche levensopvatting, welke geen erfzonde of persoonlijke zonde erkenTervalle slechts beschouwt als gevolg van ale misstanden. Verbeter de maatscl pij; hef de armoede op en leer den mensch van jeugd af naaktheid als den natuurlijken staat beschouwen en al het sexueele kwaad is de wereld ultl Aldus wanen de moderne zedenmeesters. En wanneer gij hen dan wijst op de gevol gen van zulk een llbertinisme, welke zich In een ongekend zedelijk verval in on zen tijd openbaren, dan «eggen zij u: „gij hebt met uw christendom ook niets bereikt; negentien eeuwen van christe lijke zedenleer hebben evenmin een kulsch menschengeslacht gekweekt. Laat het ons dus eens op een andere manier probeeren.” Theoretisch is het ongerijm de van zulk een redeneering al heel ge- makkelijk aan te toonen. Het christen dom begint met de zwakheid en zondig heid van de menschelljke natuur aan te nemen. En men behoeft waarlijk geen christen te zijn om te weten, dat ieder mensch van nature tot het kwaad ge neigd is. Het christendom nu zegt, dat die menschelljke natuur niét te verande ren is; alleen is het mogelijk door het aanwenden van bovennatuurlijke midde len de kwade neigingen in te toornen en de gevallen natuur boven zichzelf uit t» heffen. Wat is nu redelijker: met het christendom te pogen de gevallen na tuur op te heffen, of met de moderne heidenen tegen die natuur in te gaan en t^aar te dwingen zonder de rem van een bovennatuurlijke vrees en zonder ver sterking van haar Ingeboren, doch afge- zwakt schaamtegevoel, rein te blijven als een engel? Het is niet moeilijk uit te maken aan wiens kant ten deze in theo rie het gelijk is. Helaas is practisch flit bewijs moellljker te leveren omdat velen zich christenen noemen en niet naar de christelijke leer leven. Zij zondigen dan ondanks de hulpmiddelen van hun godsdienst. En de ongeloovigen staan klaar met het verwijt: ziet ge wel, dat de zedenleer niets waard is! Zij vergeten, dat duizenden, die wel volgens de chris telijke leer leven, daarin en daarin al leen het middel hebben gevonden om menschwaardig te leven en dat vele an- ’Nderen het daardoor zelfs tot heldhaftige deugd hebben gebracht en tot een sie raad van het menschdom zijn geworden. Die verwijten aan en die minachting voor het christendom zullen intusschen zoolang blijven bestaan als er menschen zijn, die zich christenen noemen of uit christelijke kringen voortkomen en niet temin ellendige zwakkelingen blijken te zijn. Daarom is het vooral in onzen tijd, waarin christen- en heidendom zulk een zwaren strijd voeren, noodig, dat er weer broeiplaatsen komen van sterke karak ters; dat er een moedig, kulsch geslacht wordt aangekweekt om het christendom zijn ouden glans weer te geven. Die haarden van frlssche jeugd zijn het ge zin en de Jeugdorganisaties. Het christelijk gezin we schreven het al meermalen loopt ernstig gevaar door den wuften tijdgeest te worden aangetast. Nog altijd geldt, dat duizend woorden minder waard zijn dan één goed voorbeeld. De groote Roomsche ge zinnen, waarop wij in het verleden zoo trotsch zijn geweest en die aan kerk en maatschappij zooveel degelijke vrouwen en mannen hebben geleverd, waren "een preek-, maar bid- en werkhuizen. In de opvoeding is het voorbeeld der ouders beslissend. Vraag het aan allen, die ver plicht zijn geweest een barden en moei lijken levensstrijd te voeren en die staande bleven te midden van gevaren en verleiding, waaraan zij hun zetlelijk geluk danken. Zij zullen u zeggen: aan het beeld van mijn brave moeder en mijn deugdzamen vader. In die groote gezin nen was de moeder het toonbeeld van zelfopoffering, van geduld, van godsver trouwen en de vader de krachtige, werk zame, plichtgetrouwe man. De wereld rondom met haar mode-eischen, haar glans en schittering en verlokkingen had geen toegang tot zulke woningen. Het gezin leefde zijn eigen leven, moedig in towintoflniT. vreedzaam in den dagelijk- de rei» voortgezet wrwdes. De in- en uitklaring te IJmuiden opgeheven Burgemeester en Wethouders van Am sterdam brengen ter algemeene kennis, dat Amsterdam en Zaandam zijn aangewezen als eerste en laatste wachten voor iu- en uit klaring van langs het Noordzeekanaal bin nenkomende en uitgaande schepen en wel met ingang van 1 November 1929. Wat de toekomstplannen zjjn Gisteren is de heer A. H. G. Fokker met een drie-motorige Fokker type F 9 (de DA. H.G.A.) uit Londen op 't vliegveld Waalha ven aangekomen. De heer Fokker werd o.m. verwelkomd door een escadrille uit Soes- terberg onder commando van kapt. Ver- steegh. Zoodra het toestel op den grond was. be groetten de stationschef van Waalhaven, de heer Bouman en de heer Gulllonard, chef van den technlschen dienst den vlieg tuigbouwer, terwijl ook de heer Koolhoven ter begroeting aanwezig was. Kort'na asm- komst van den heer Fokker verscheen ook de directeur van de K. L. M., de heer Ples- man op het vliegveld. Zoodra de heer Fokker geland was, heeft Het „Hbld.'' een kort onderhoud met hem ■ahad. De vliegtuigbouwer zal waarschijn lijk tetse maanden ki Europa hiyvega waar hU de verschillende licence-fabrieken in Italië en Frankrijk zal bezoeken. Ook zal een bezoek worden gebracht aan Dultsch- land en wel aan Friedrichshafen. Er be steen nJ. plannen om ook in Duitschland vliegtuigen te gaan bouwen. Bovendien wist de heer Fokker mee deelen, dat de General Motors Comp. Amerika een belangrijke Interesse heeft Amerikaansche onderneming. Dit zal groote expansie in de productie van te weeg brengen met enorme In drank verkrijgbaar wordt Drankwet is neergelegd. Op het treffen van maatregelen ter be scherming van dieren, hebben verscheiden leden krachtig aangedrongen, ilsook op strenge naleving van de Trekhondenwet en op betere bescherming van vogels. Den minster werd verzocht, onbillijke brug- geldhefftngen tegen te gaan. Ook nu bt»ken voor- en tegenstanders van vrijwillige bur gerwachten en btjzonderen vrljwllligen land storm hun meening te kennen te hebban ge geven. Sommige leden waren van oordeel, dat niet genoegzaam wordt gewaakt tegen vertooning van films met een revolutionnalr karakter. Zij betwijfelden of de centrale commissie wel in alle opzichten de eischen der wet volgt. Andere leden konden die klacht niet deelen. Ook waren er leden zeer tevreden over de wjjze waarop de Centrale Keurings commissie zich van haar niet gemakKeljJke taak kwijt. Sommige leden vroegen «f de minister be reid Is de gemeentebesturen In het Zuiden te kennen te geven, dat de krachtens de bioscoopwet door hen ie oefenen contróle plaatselijk behoort te geschieden. Enkele leden achtten de bioscoop zóó ver derfelijk, dat zij haar geheel verboden wenschten te zien. Sommige leden achtten het een fout, dat nog steeds verschillende oelangrijke produc tieve werken In werkverschaffing met het karakter van steunverleenlng worden uitge voerd. Sommige leden meenden, dat wellicht in de richting van binnenlandsche kolonisatie zoo noodig met steun van het rijk iets te doen zou zijn. Vele leden vestigden de aandacht op het zorgwekkende van den algemeenen toestand, waarin land- en tuinbouw verkeeren. De noodzakelijkheid werd bepleit van het spoedig tot standkomen eener wetteltjke re geling van het landbouwonderwijs. Verschei den leden wenschten de landarbetderswet door wijziging te zien toegepast niet alleen op landarbeiders, doch ook op kleine land bouwers. Aangedrongen werd op het verleenen van steun aan de pluimveeteelt. Gewaarschuwd werd tegen de sterke uit breiding van het aantal proefboerderljen. Verscheidene leden achtten de spoedige tot standkoming van een „elerbeslult" noodza kelijk, opdat een dergeljjk toezicht op den I handel In eieren kan worden uitgeoefend. Memorie van Antwoord aan de 1 Gevraagd werd. In welk stadium het In het wetsontwerp tot tematlonaal overleg inzake de overbevis- B schlng van de Noordzee thans verkeert. Een 1929 (belasting oetalen onderzoek op postkantoren r zegt de minister van Ft- welke maatregelen moeten worden getroffen nanciën o.m„ dat gegevens over het gehee- le land over de opheffing van belastingkan toren nog niet kunnen worden verstrekt. Slechts kan voor wat betreft de i Noord-Holland. met uitzondering van het Gooi, worden medegedeeld, dat kunnen wor den opgeheven de kantoren van Monniken dam, Edam. Medemblik, Spanbroek, Rijp, Uitgeest, Nieuwe Nledorp, Anna Paulowna. Te behouden zjjn de kantoren te Amster dam, Alkmaar, Haarlem. Beverwijk, Zaan dam, Pu rm erend, Hoorn, Den Helder, Weesp, Aalsmeer en Muiden, Wormerveer, Enkhul- zen, Schagen, Texel. De kantoren Nleuwer-Amstel en Haarlem mermeer kunnen voorts worden vereenlgd tot één kantoor Aalsmeer. Het aantal dwangbevelen, dat in de pro vincie Noord-Holland uitgevaardigd moet worden, is ten gevolge van de postbetalin- gen belangrijk verminderd. Andere leden zouden weliswaar eenige beperking willen zien In acht genomen maar wenschten toch den minister In overweging te’ geven zijn standpunt in de zen nader te beschouwen en den uitslag daarvan aan de Kamer mede te deelen. Eenige leden klaagden over den hoogen 7 iuMirprü* van paknilwite. Gisteravond om kwart voor acht Is op de Rozengracht te Amst rdam een 18-jarig meisje A. v. d. H. dat op het Bikkersplein woont, onder den tweeden bijwagen van een tramtrein van de Haarlemsch' tram geraakt. Zij fietste naast de tram In de richting Westermarkt. toen een auto, die haar ach terop kwam rijden, signal, n begon te geven. Het meisje Is daarvan geschrokken en heeft omgekeken. Dientengevolge was zij haar stuur niet meer meester en het rijwiel slipte. Het achterwiel kwam voor den auto t recht, het voorwiel ondc de tram en het meisje geraakte met belde beenen onder de wielen van een der bijwagens. De voeten werden ernstig gewnd. Zij werd naar het Binnen gasthuis vervoerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 1