Uit de Stad KARPETTEN VAN HET Vaticaan GESCHER&KEMPER BLADZIJDE 3 TWEET E BLAD WOENSDAG 30 OCTOBER 1929 LANGENDIJK NIBBIXWOUD OUDORP OBDAM CASTRICUM Fr.MONn AAN OOSTERBLOKKËR ENKHUIZEN URSEM - Ws:"* WJf - In de eerste helft van November? Ben vaticaansche bank VEUDfGBERICHT ver klaart de voorzitter s. de» avond» afschrijving aan seeren, na het onderzoek, tot toelating van Kunnen de rechtsche fracties homogeen ko- t De eerste steen van het Ruteensch college HET BEZOEK DER ITALIAANSCRE KONINKLIJKE FAMILIE AAN DEN PAUS DE UITGIFTE VAN PAUSELIJKE MUNTEN DE CONFERENTIE VAN BET RUTEENSCH EPISCOPAAT Daar meene 17 vy.;50 winst aan afschrijving 8.425; winst 1736.18'4. Balans f 172 860.44. KapitaaldienstBezit 10 221.8014, schuld bpwaar* breede bespre- altVd doet het spreker rakd'lid de heer aan de pen- U SLAAGT ZEKER II bij: NIEUWINDIJK 212-214 BEZOEKT ONZE MODELKAMERS X, Ongeval Pompstation Door tot nog toe onbekende oorzaak viel een» werkman, ar beidende aan de uitbreiding van het pomp station der Prov. Waterleiding In het pro vinciaal landgoed alhier, in een drie me ter diepen kelder. De man vervoerde op dat moment een balk en kreeg dien op zijn lichaam. Hij geraakte bewusteloos. De eer ste hulp werd verleend door de wijkzuster en later kon hjj naar zijn woning vervoerd worden. De gemeenterekenlng over 1928 en de ge- sneentebegrootlng voor 1930 Een com missie, bestaande uit da heeren J. van der Plas Man., A. Blok en W. van Eenennaam, was belast met het nazien der rekening 1928 en de begrootlng 1930. In het door deze commissie uitgebracht verslag lezen we: dat het gunstige beeld, dat deze rekening geeft te zien, te danken Is aan het zuinig beheer van het Dage- Hjksch Bestuur In de eerste plaats, maar ook in niet geringe mate aan den direc teur der bedrijven. Verknoping In café Stadegaard alL had Maandagavond de publieke verkoopK plaats van een huls, annex garage en ei aan den straatweg te Obdam. kadaster ae tie B. no. 992, groot 3- aren 50 centiare ten overstaan van notaris Hilbrand. H lievceel werd gemijnd op 9 door den he KI. ^£tkum, koopman, te Spierdljk-Obda wjlke xooper reeds hoogste bieder waa ve 3130. Opbrengst dus 3138. Regelmatig worden de zittingen voort gezet van de conferentie der Ruteensche Bisschoppen die, elf in getal, onder voorzitterschap van den Aartsbisschop van Leopolis, in het moederhuis der Jezuïetc vergaderen. De conferentie, die. Baar wy eerder meldden. Maandag ge opend werd door Z. Em. Kard. Sincere, secretaris der Congregatie voor de Oos- tersche Kerk, betreft- de gewone, vijf jaar lij ksche samenkomst van het Ru teensch Episcopaat te Rome. Andere halfjaarllj ksche samenkomsten hebben plaats in de residenties der verschillende bisschoppen. De huidige conferentie Is blzonderlijk B en W wordt een politiek gevoerd van: „Wie heeft zal worden gegeven en wie niet rekening dat voor 4581.45; voordeellg saldo 3820.18%. Het Burgerlijk Armbestuur geeft In ont vangsten aan f 7753.82, ultg. 7972.64%, nadeellt saldo 31852%. Van Kroten bracht alleen het moote kleine goed gemiddeld 2— op, terwijl di grootere soms voor 130—130 van de ham gingen. Vrijwel het eenlge product, dat nog graat gekocht werd, doch slechte in geringe par tijtjes ter markt kwam, was Slaboonen, dia mits van goede kwaliteit tot 25 of 30 cetk* per kilo noteerden en snljboonen tot ssjjen' nog mooie prjjsen. Daar inmiddels uur heeft geslagen verdaagd half acht. Opbrengst eeOecte Naar wy vernemes heeft de collecte, welke de Weleerw. bes I*. O. v. d. *Nouweland. Bouwpastoor van d Zuidermeer, Zondag J.l. onder de H_H. MV sen In de R.K. Kerk van den H. Victo alhier, gehouden heeft, bijna 600 opgc bracht. Een mooi succes en schitterer voorbeeld voor andere Parochies! zal bet hebben over melkcontróle, fokveree- nlging en T. B. C.-bestrUdlng onder de run deren De beer De Vries schetste in een uitvoerig en helder betoog, welke belangen er voor de veehouders op het spel staan bij een bestrij ding van het T. B. O.-vraagstuk onder de runderen. Hij toonde aan de hand van ver schillende gevallen uit de practljk aan hoe nuttig, en noodzakelijk het is, niet alleen in het belang van den veehouder zelf zoowel economisch als uit een gezondheklsoogpunt, doch In het belang van het algemeen de bestrijding zoo intensief mogelijk ter hand te nemen. Spr. behandelde dit onderwerp het eerst, omdat hiermede de meeste haast is en toonde aan dat de T. B. C. haar in trede reeds gedaan heeft vóór Christus, en Hypocrates pl.m. 460 voor Christus, de vader der geneeskunde, toen reeds een duidelijk beeld gaf van de besmettelijkheid dezer ziekte. Toch heeft het eeuwen geduurd voor dat onomstooteljjk vast kwam te staan de besmettelijkheid dezer ziekte nl. in 1882 door prof. Koch. Vervolgens werd den aanwezigen aangetoond op welke manier een dier be smet wordt, het verloop der ziekte met al de nadeelige gevolgen, en dat men onder scheidt T. B. O. in gesloten en open vorm. De laatste is het best te bespeuren en deze dieren moeten zoo spoedig mogelijk worden afgemaakt, niet alleen wegens het groote besmettingsgevaar, maar ook omdat dergelijke beesten den veehouder een groot nadeel be rokkenen. Ook is er gevaar, dat dieren met open T. B. C. de besmetting overbrengen op de menschen en in verband daarmede toonde spreker zulks aan met eenlge geval len door doktoren vastgesteld. Dat het ge bruik van ongekookte melk groot gevaar op levert, behoeft geen betoog. Zijn de gevallen van open T. B ,o. gemakkelijk te controiee- ren, moeilijk Is dit echter met den gesloten vorm, totdat een stof ontdekt werd. n.l. tu- bercullne, die geschikt bleek om den gesloten vorm van T. B. O. op te sporen. Is de ge sloten vorm niet gevaarlijk deze kan plotse ling overgaan in open vorm, en daarom Ss het gewenscht de bestrijding, zoowel in het belang van een economisch bedrijf der vee houders als met het oog op de gezondheid der menschen ter hand te nemen onder de runderen. Spr. deelde mede, op welke wijze deze be strijding in verschillende provincies ge schiedt, wees er op. dat in de provincie Noord-Holland naast het Rijk ook door de provincie subsidie wordt verstrekt, zoodat de kosten voor dé veehouders tot nul geredu ceerd worden. Door den voorzitter der afd. Holl Mij. van Landbouw, den heer J. Buis, werd mede gedeeld. dat hU reeds jaren de bestrijding voor zijn eigen veestapel toepaste en zulks voor een economisch bedrijf noodzakelijk acht Daar de tijd ontbrak om ook nog over de fokvereeniglng te spreken, werd besloten later in samenwerking met de Holl. Mij van Landbouw een vergadering te belegger en den heer De Vries nogmaals uit te noo dlgen. Alle aanwesigen gaven zich op als lid Voorwaar oen mooi succes voor de afdeellni en den spreker van desen avond. Boerenleenbank Alhier had een buiten gewone algemeene vergadering plaats van de Coöp. Boerenleenbank. De voorzitter heet de aanwezigen welkom en opent ipet den kath. groet, waarna lezing en vaststelling van de notulen volgt Op bestuursvoorstel wordt besloten, om n de eerstvolgende jaarvergadering de statuten te wijzigen. O.m. zal alsdan de kaaslersbe- noemtng aldus worden geregeld, dat niet de algemeene vergadering, doch het bestuur, gehoord den Raad van Toezicht, den kassier benoemt Voorstel om de leden, welke de parochie hebben verladen, als zoodanig af te schrij ven. Gehoord de voordracht van de vertrok ken leden, wordt het voorstel aangenomen. Belangrijke mededeellngen. Dit agenda punt vormde het middelpunt der belangstel ling. Zooals bekend, heeft de Bank, door de débtcle van de Centrale te Alkmaar, waar door zU een schuldenlast van f 13.000 over- hield, zeer ernstige tijden medegemaakt Na desen crisistijd, waarin door vooraanstaande mannen met energie en ijver is gewerkt ge worden, kon thans een lichtstraal op een hoopvolle toekomst woeden geworpen. Door den kassier werd een aan het be stuur gericht schrijven voorgelezen, hetwelk inhield dat de Centrale te Eindhoven bereid is om de schulden van de bij haar en eer tijds bij Alkmaar aangesloten banken geheel over te nemen, zoodat deze verliespost reeds dit Jaar niet meer op de balans aai voor, komen. Ter aanzuivering van deze schuld, welke voor Oosterblokker, thans nog 765139 bedraagt, zal jaarlijks 30 pet der gemaakte winst worden aangewend. Boven dien zal de van de leden geheven oontrl. butie, Ingevoerd ter delging van meerge noemd verlies, aan hen worden gerestitueerd. Aan uitgetreden leden wordt niet gerestitu eerd. De overblljvende winst aal dienen om opnieuw een reserve te vormen. Het bestuur was buitengewoon met de strekking van het ingekomen schrijven vereerd en vertrouwde, dat deze mededeeling de leden hoogst aan genaam zou stemmen. De strekking Immert toch dezer regeling bedoelde te zjjn het zakendoen der bank te vergemakkelijken en het geschokte vertrou wen o.i. ongemotiveerd te herstellen. Nu een en ander na een tijd van depres sie zoo hoopvol stemt, drong de kassier er bl) do leden op aan, toch vooral hun stil liggende gelden bij de bamk te beleggen. Hierdoor wordt krachtig medegewerkt om het opnemen van gelden ter voorziening in de loopende voorschotten bij de Cen trale te beperken. Do vergadering, verrast door het doen do- zer mededeellngen, gaf hieraan uiting door een flink applaus. De heer d. Laan vraagt enkele inlich tingen en wel ojn. ot het bestuur kans ziet binnen redelijken tijd de verplichtingen tot aflossing na te kunnen komen en nog te vens een reservefonds te vormen. De kassier is van meening, dat de resti tutie van de oontribuUegelden het vertrou wen tn de plaatselijke bank zeer zeker zal bevorderen, waardoor het maken van winst, ook bij minder gunstige tijden, als zeker is te noemen. Bij overlijden wordt het lidmaat schap zonder meer afgeschreven, de naast- bestaanden blijven alleen aansprakelljk in dien de bank zou moeten llquldeeren, wat bij blljvenden steun der leden niet denkbaar is te noemen. Concludeerende, is de kassier de meening toegedaan, dat thans een gunstig perspectief voor de bank wordt geopend. Burgemeester Oostveen is blij, dat deze vergadering eens een meer goeden geest, ja zelfs een feestelijk aanzien geeft, veel meer, dan sulks het geval was in de voorafgaan de Jaren. Deze avond is een goede reclame waarvan de vruchten kunnen verwacht wor den. De leden besluiten om, gezien de mooie toekomst, de contribuUegeklen als uitkeerlng in ontvangst te nemen. De voorzitter zegt, dat het bestuur be sloten heeft den kassier voor zijn vele went in deze een vergoeding toe te kennen van 50. Dank zij de medewerking van den burge meester is bereikt geworden, dat de gelden van de Banne Oosterblokker, Ingaande 1 Ja nuari M. bij de bank zullen belegd worden. Tevens is door denzelfden invloed bereikt, dat een leenlng van f 2500 door de ge meente Westwoud bij de bank is gesloten. Na nog het verstrekken van Middenstands- credieten te hebben besproken, wat niet mo gelijk schijnt, brengt de voorzitter dank aan den burgemeester voor sijn moeite en be langstelling in de zaken van de bank en zegt tevens bestuur en leden dank voor hun medewerking en verleenden steun in moei lijke tijden. ‘Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in openbare vergade ring bijeen. Aanwezig zijn alle leden, de plaats van den heer 8. Stavenuiter is nog ledig. De voorzitter zegt naar aanleiding van de ontslagaanvrage van den heer b- Stavehulter, dat deze zeer plotseling Is gekomen. Wat de reden hiervan geweest is, weet spr. nl<£ doch afgaande op de cour.- verslagen, was de hoofdreden de flnancieele politiek van B. en W. Deze meening Kun nen B. en W. niet deelen, als de nee Sta- venulter meent, dat het college van B. en W. te royaal is. moet nu niet wegloopen, doch zutee moeten juist bluren. Toch wil spr. een wooro van waardeenng wijden aan hetgeen door den neer Stavenuiter in het belang der gemeente is gedaan. Op voorstel van den voorzitter woeden de heeren Roo sendaal Visser en Kolman aangezocht de gelootsbneven van het nieuwbenoemde <id. den neer 8. EiJKing (R. K.) te onderzoeken. De heeren geven hieraan gevolg en advl- de zijnen zullen blijven w,». -w. verhooging der mindere loonen en sala- rissen. De heer Kolman verdedigde de voor- KapitaaldienstBezit 4840.70. schuld steil envan de rechtsche fracties. Deze trac- 3788.66, voordeellg saldo 1052 04. ties zijn niet van plan nooger te bieden, i Het dan met het oog op de gemeentel tnancien sten mogel'jk is. Het salansrapport kon toch waarbij geen meerderheid bekomen en als er een is. wlen det spijt, dan is dit spreker wel Nu i m Aw* .te* t e a fvAAtint- Vvzxswzvor oen lm* R. K. Land- en Tvinbouwbond Maan dagavond vergaderde de R. K, Land- en Tuinbouwbond afd. üreem tan huize van den heer Jb. Mulder, café „de Landbouw". Wegens ziekte van den voorzitter, den heer Alb. Oroot, opende de waarnemende voor zitter, de heer O. Seljts, de vergadering, heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder den spreker, den heer 8. de Vries, uit Alkmaar, alsmede den voorzitter der afd. Holl. MIJ. van Landbouw, den heer J. Buis en den burgemeester. Van den directeur der zuivelfabriek was wegens een buitenlandsche reis bericht van verhindering ingekomen, doch met het oog op de belangrijkheid van dezen avond was de heer Bulkmans afgevaardigd,* die omtrent deze vergadering verslag zou uitbrengen. Spr .betreurde de slechte opkomst, en meende. dat het slechte weer daar niet vreemd aan war. Hij uit den wensch dat de aanwezigen het gesprokene van dezen avond aan de afwezige leden zouden mededeelen, en deze bijeenkomst rijke vruchten voor de belangrijk om de beslissingen die geno men zullen worden betreffende den ritus, de liturgie, de heilige geschriften en, vooral, omtrent het celibaat der Ru- teensche geestelijkheid dat nog niet ver plicht is gesteld, al moeten de leerlingen van het Ruteensch College te Rome voortaan dan ook geloven het celibaat te zullen onderhouden. Slechts 15 pCt. der huidige Ruteensche geestelijkheid is ongehuwd. Het staat vast dat, minstens voor de toekomst, het celibaat voor de Ruteensche geestelijkheid verplichtend zal worden gesteld. De conferentie zal duren tot Zater dagavond. Zondag zal de eersté steen worden ge legd voor het Ruteensch College, dat verrijzen zal op den Janlculus. naast het seminarie der Propaganda Fide. De plechtigheid zal in Ruteenschen ritus plaats hebben. Het collége van Kardina len en vele hooge persoonlijkheden uit de geestelijke en uit de leekenwereld zullen aanwezig zijn. Dinsdag aa wordt het Ruteensch Epis copaat door Z. H. den Paus in bizondere audiëntie ontvangen. De gewone dienst geeft voor ontvangsten 127.lg4.94. voor uitgaven 115.667.42 S voordeellg saldo 11.49731 Kapitaaldienst: Bezit 84.117.17, schuld 88.88834. nadeeHg saMo f 4888.17. De begrootlng 1930 is gebaseerd, wat den gewonen dienst aangaat op 122.444. aan Inkomsten en uitgaven en voor den kapi taaldienst op 95.079.13. Hierbij wordt gerekend op een opbrengst van 42000 aan plaatselljke belasting, waarbij het percentage op 5 wordt gehsnd- haafd De schuldenlast bedraagt ruim 230.000. waarvan dit Jaar ruim 15000 zal worden afgelost. De commissie acht het wenschelijk, dat er wn’ tweeden polltie-agent aangesteld wordt, al was het vocrlooplg maar tijdens den badtijd. Ze wenscht de uitbreiding der straatver lichting in «enige straten als Julianastraat en Wllhelmlnastraat e. a.; dat de subscldie voor de t b. c.-bestrU- dlng van 1500 o p/ 2000 gebracht wordt; f 100 op de begrootlng voor uitzending naar vacantlekolonles. voor tandheelkun dige behandeling enz. van onvermogende kinderen. De commissie verheugt zich over den grootenpost van f 5000 voor onderhoud van straten en pleinen en 1000 voor on derhoud van wandelplaatsen en plantsoe nen, hetgeen een goede stap in de richting is, aangezien er in Egmond nog heel wat te doen valt! In dit verband mag hd. evenwel niet Rilt het oog verloren worden, dat het gemeen tebestuur binnen afzlenbaren tjjd voor het feit komt te staan, dat de gemeente te klein zal blijken om de aanstaande hoofd bron van Inkomsten tot steeds booger ca paciteit op te voeren. Daartoe is reeds nu noodlg een-aanvang te maken met uitbreiding van het gemeen telijk grondbezit Een post voer dit doel Ujkt de commissie een dringende elsch. Mede in verband met de te verwachten uitbreiding behoort onder het oog gezien te worden het telken jare opnieuw naar vo ren gebrachte nut der vereenlging. Het thans uitgetrokken bedrag van 850 lijkt de commissie Inderdaad veel te laag, ztf zou gaarne hebben gezien, dat B. en W. bij het samenstellen van de begrootlng reeds hadden gehouden met het feit een goed werken der vereenl ging deze geheel in handen der gemeente behoort te komen. BU de besprekingen over de begrootlng bleken B. en W. zich in ’t algemeen wel met dezen wensch te kunnen vereenlgen, maar waren van meening, dat er veel geld voor noodlg was. Opbrengst Speldjeedag Naar wij ver nemen- heeft de Speldjesdag, welke jl. Zondag was georganiseerd door het bestuur van den RJK. Vrouwenbond, opgebracht het mooie bedrag van 83.47. VeiHng van vaste goederen Door no taris Stuljt werden geveild de navolgende huizen enz: 1. huis met erf aan de Schulpstet van G. Dukuneljer geboden tot 1250 en op f 50 gemijnd door G. F. Res. 2. Winkelhui» aan den Rij kastraat weg van C. W. de Koolj in bod gebracht op 3475.— en niet gemijnd en ook niet ge gund. 3. Woonhuis met tuin van C. Vlaar in bod gebracht op 3300 en gemijnd op f 60 door C. Brak«nhoff. 4. Huis met bouwterreinen aan Schou- tenbosch van P. Brakenhoff het huls niet gegund en de bouwterreinen verkocht voor 40 en 420 aan J. H. Res 5. Huls met tuingrond aan den Bleumer- weg van D. Baltus, in bod gebracht door P. de Groot te Uitgeest op 4850 en gemijnd door H. Twlsk Wzn. alhier op 110. betrokken licht kan hier wel een flinks som worden bezuinigd. De Voorzitter zegt, dit toe. De begrootlng wordt hierna vastgesteld tot een bedrag van 23000. De begrootlng der Gezondheidscommis sie wordt vastgesteld op 4800 en voor t Gereformeerde «Weeshuis p f 42048.50. De begroeting voor de gemeente wordt nierna behandeld. Nu de pensioenpremleregellng vastgeeteld is. gaan de artikelen vlug un der den hamer door. De 8. D. A. P. ver klaart zich tegen alle partlc. verhoogingen. BIJ den poet Bevolkingsregister en hulsnum mering wil de beer Visser dit werk niet meer laten doen door den hoofdagent van politie. Er moet aan de dienaren der ge meente zoo weinig mogelljk Dij werk wor den verschaft. De voorzitter meent, dat dit werk gemakkelUk door dien functlonnarls kan geschieden. Bij den post onderhoud plantsoen wil de heer Roosendaal voorstellen, dat de ge- meentetulnman niet te veel optreedt als opzichter, deze moet zelve voorgaan, dan hebben we ook hier nle^ noodlg een voor man Zoo is het met meerdere diensten, als wat meer vereenvoudigd werd zou dit heel wat bezuiniging brengen. De subsidie voor net bijzonder schoolonderwijs wordt na king gebracht op 15 per kind. Op een opmerking van den heer Roosendaal dat het openbaarbe- waarschool onderwijs kost 33 per kind, het middernachtelijk wordt de vergadering tot Donderdag 8 K. Kleavereenlgtng Maandagavond kwam de R. K. Klesvereeniglng in vergade ring bijeen. Om ongeveer half acht opent de voorzitter, de heer J. Bleeker. met een woord van welkom, aan de Zeereerw. heer Pastoor van Baaien, kap. van Vught, en de overige aanwezigen, de vergadering, op de gebruike lijke wi’se. De notulen worden, na voorle- slng ongewijzigd goedgekeurd. Daarna jaar verslag van den secretaris, den heer Van de Laarschot. In dit jaarverslag wordt her innerd aan den goeden uitslag der gehouden verkiezing der Tweede Kamer, dat er door de Katholieken in onze gemeente, als altijd, principieel is gestemd. Het bezoeken der ver gaderingen is niet te roemen. Het ledental la ongeveer 200; dus we kunnen een moote bijeenkomst hebben. Het bestuur verloor dit jaar een lid en wel den heer P. Zuurbier, welke vacature werd aangevuld door den eersten opvolger op de Ujst. den heer Jan Kunst. Voor de zielerust van het lid P. Zuur bier wordt op voorstel van den secretaris een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden. Daarna jaarverslag van den pennlngmees-, ter, den heer D. Rood. Uit dit jaarverslag blijkt, dat er een batig saldo is van f 19.64. De voorzitter dankt de belde heeren voor hun keurige verslagen en ipreekt den wensch uit, dat ze nog langen tijd de functies mo gen yervuilen. Door den heer J. Kunst wordt verslag uitgebracht van de vergadering van We“üzen er'''verder in, dat in 1928 337.933 RUkskieskrlng te Alkmaar. Al. afgevaar- - digden voor de te houden vergaderingen in het volgende jaar worden benoemd de hee ren Jm. vim de Laarschot en J. Kunst; plaatsvervangers de heeren J. Bleeker en O. J. Butter. BI) de Motorongelwk Maandagavond heeft alhier op den driesprong nabij café Wes ter een ernstig motorongeluk plaats gehad. Ceji reiziger voor de firma Vander Oulick uk Alkmaar kwam per auto uit de richting Haqwert, toen bjj het passeeren van den driesprong de motorrijder D. uit Oroote- broek uit de richting Benningbroek kwam. Beiden hielden wel den rechterkant van den weg doch de motorrijder had het onge luk te slippen en kwam met een flinke vaart dwars over den weg, waardoor een fietsrijder werd omgeworpen en bewuste loos bleef liggen. Na te «Ijn binnengedragen bü den heer Wester, werd door de inmiddels gewaar- schuwden geneesheer dr. Van Wesemael van Wognum geconstateerd, dat de onge- lultklge een sleutelbeen en enkele ribben had gebroken. Hjj leed veel pijn en is later pér auto naar het gasthuis te Alkmaar vervoerd. De motorrijder, die niets man keerde, kon later zijn reis vervolgen. De flets was deerlijk gehavend. M3, gas door den meter werden genoteerd, tegen 291.965 M3, in 1927, of 97 M3, per inwoner <83 M3, in 1937); dat er 330 gewone verbruikers waren <310> en 354 muntgasverbruikers <3201; dat van de 805 perceelen, die voor de aansluiting aan de waterleiding in aanmer king kwamen, er 601 waren aangesloten; dat het verbruik 34 L. per inwoner <28 L.) bedroeg; B dat er bij het electrisch bedrijf 401 licht-, 24 kracht- en 1 grootverbruikers waren, to taal 426 <401). Spreken deee cljfera voor de Egmondars. nog vruchtbaarder is het volgende: Het geeft in ontvangsten aan 1923 zijn deze! 44.277.83, uitgaven f 42.541.73H. waarbij Wederom is er druk sprake van het jfficleel bezoek der Italiaansche Ko ninklijke Familie aan den Paus, welk bezoek, naar zoowel In Vaticaansche als in regeeringskringen verluidt, zou plaats hebben in de eerste helft van November en wel tusschen den loden en den 15den van die maand. Het ceremonieel voor zulk een bezoek, dat onmogelijk meer heel lang kan worden uitgesteld, schijnt als volgt sa mengesteld te zUn. De koninklijke familie met alle prin sen van het Huls Savoia begeeft zich in galarjjtulgen met groot gevolg naar de Stad van het Vaticaan, aan de grens waarvan het gezelschap ontvangen wordt door den gouverneur, Comm. Camlllo Serafini. Over het Sint Pietersplein en langs de Basiliek wordt dan door de via della Fondamenta gereden naar het Dama- suspleln.waar de pauselijke hofhouding wacht. De Paus zal de koninklijke familie ontvangen op den drempel der kleine Troonzaal. Na een kort onderhoud, dat een intiem karakter dragen zal. worden de Kroonprins en andere prinsen bin nengeleid. terwijl ten laatste de voorstel ling van het gevolg zal plaats hebben. Aan het eindt van het bezoek zal het gezelschap afdalen In de Basiliek van Sint Pieter om het graf van den H. Pe trus te vereeren. Het geheele bezoek zal, ondanks zijn officieel karakter, met zoo weinig mo gelijk vertoon geschieden. Dat, zooals eerder werd gemeld, Mus solini den Koning zal vergezellen, lijkt minder waarschijnlijk. Over de normen der pauselijke tegen visite aan het Quirinaal verkeert men nog steeds in de grootste onzekerheid. I den heer Eljklng. Als de heer Eljking door Provinciaal Nieuws i Eljklng met diens benoeming en zegt, dat in den tegenwoordlgen tijd veel van een raadslid wordt geeischt. Ik geef u den raad, aldus spr.. bindt u nooit door beloften, doch wacht met het geven van uw stem de be raadslagingen van de openbare vergadering at De heer Eljklng neemt hierna plaats op den zetel van den heer 6. Stavenuiter. Nadat enkele mededeelingen zijn gedaan, wordt aangevangen met de algemeene be schouwingen. De heer Visser zegt, dat deze begrootlng van B. en W. eigenlijk een somber beeld vertoont Spreker zet de beginselen van de S D. A. P. inzake de gemeentepolitiek uit een. In den breede wordt besproken de sa- larlspolltlek van dezen raad. Het saJarls- rapport la door de mede-onderteekenaren om nals gebracht, Spr. verklaart zich tegen elke partleele verhooging en zal, wat betreft* de kwestie van het premievry pensioen, zich scharen achter het voorstel van de VrUzinig Democraten. Mocht dit worden afgestemd, dan al spreker komen met pre- mlevrlj pensioen voor het Weduwen- en Weezenfonda Mocht ook dit geen meerder heid bekomen, dan al weder aan de orde worden gesteld bet alarlsrapport. De heer Kolman spreekt namens de Christelijk Hlstorischen. Onze beginselen, aldus spr„ sljn algemeen bekend, wat be treft het salarisrapport geeft spreker sen uiteenzetting. De aftrek van het premlevry pensioen, sooels. rechts dit voorstelt, lijkt spreker beter Wat betreft de houding van B. en W. tegenover den raad, had spreker die gaarne wat beter. De raadsleden moes ten door B en W. wet meer worden be schouwd als medebestuurders en niet, zoo als het nu vaak den schijn heeft, de raad beschouwen als een noodzakelijk kwaad. niemand der fracties meer alge- beschouwingen wenscht te houden, wordt overgegaan tot behandeling der be groetingen voor de bedrijven. De voorzitter stelt echter eerst orde de kwestie van het premievrU sioen. De heer Roodenburg opent de rtj der sprekers. Spr. begint met te wijsen ip de salarissen van den burgemeester, secre taris en ontvanger. Sinds Ivm ueze salarissen bijna 50 pet. verhoogd. Nu wor- den ook deze functionarissen nog in het genot gesteld van premie vrij pensioen De andere salarissen zijn alle zoo gebleven. Door 25.494.30S. nadeelig saldo 15 272.40. Het waterleidingbedrijf geeft in ontvang sten aan 12.949.49, uitgaven 11.900 06 JT, heeft, hem zal worden ontnomen". Spr. en waarbij “■ah afschrijving 4.225; whist strijden ook voor j 1049.42ij. Balans 17.048 92IJ. Kapitaaldienst: AutobusverMnding EgmondAlkmaar Naar we vernemen, heeft de heer O. Bel- lekom vergunning gekregen tot het onder houden van een autobusverbinding van Egmond aan Zee naar Alkmaar en terug over Bergen. De route is: Egmond aan Zee, Egmond aan den Hoef, de Heerenweg^ Nutteweg, Meerweg, Bergerweg. Standplaats te Alk maar: Bergerhout; te Egmond aan Zee: Hotel „Trompenberg". Het Is boven allen twijfel verheven of de Paus het recht heeft eigen munten te slaan en uit te geven. Dat dit echter gebeuren zal, wordt steeds minder waar schijnlijk. Het is zeker dat er ernstig over ge dacht is. Men verzekert zelfs dat het pauselljke geld reeds ontworpen Is. De waarden der munten zouden dan onge veer gelijk zijn aan die van ftalië en wel: in goud, 100 en 50 Lire; in zilver. 20, 10 en 5 Lire; in nikkel 2, 1, 0.50 en 0.20 Lire; In koper 10 en 5 centiem. De gouden en zilveren stukken zouden dan den pauselijken beeldenaar dragen en aan de keerzijde de basilieken van Rome met de waardebepaling. De nikkel en koperstukken zouden aan den eenen kant het pauselijk wapen, aan de andere zijde afbeeldingen van de voornaamste pauselljke stichtingen vertoonen. Dit alles veroncterstelt echter de stich ting eener vatlRiansche bank, welke stichting reeds lang overwogen en zelfs als zeker gegeven is. Het voornaamste doel der bank zou dan zijn de bezittin gen van den H. Stoel, vooral voort vloeiende uit de Overeenkomst van La- teranen, te beheeren. Volgens betrouw bare gegevens echter die wij verzamel den, zijn er ernstige bezwaren verbonden aan de stichting van zoo een bank. Men verzekerde ons zelfs dat de plannen daartoe als definitief verlaten kunnen worden beschouwd. Intusschen heeft t Vaticaan alle uit de Overeenkomst voortkomende baten ge stort bij de Banco Santo Spirtto te Rome, welk instituut reeds eerder de Vaticaansche financiën beheerde. Juistheid van dit voorstel wordt door ver schillende leden betoogd. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. De voorzitter dankt de Zeereerw. heeren voor hun belangstelling en de bestuursleden voor de in dit jaar, soo goed verrichte taak. De aanwezigen verzoekt spr. om op onze ver gadering steeds aanwezig te zijn en anderen aan te sporen deze te bezoeken. Daarna sluiting met den ChristelUken groet gen. Spr. sluit rich aan bij de placht van den heer Van de Laarschot waar er raads leden rijn, die bijna nooit op onze vergade ring tegenwoordig sljn. Uitvoerig wordt alles, wat de behandeling der kinderaftrek betreft door spr. uiteengezet. Het is aldus spr.. een zaak van Katholiek belang, de groote gezin nen ta steunen en te ontlasten, waar moge lijkheid daartoe bestaat Ons Katholiek pro gram is te dien opzichte duidelijk genoeg. Door spr. wordt het volgende voorstel Nu het binnenhalen der bewaarkool in volten gang is, is het aan de veilingen stil. Er werd in de afgaloopen week wel van alles aangevoeld, maar in geringe hoeveel heden. Dit is misschien de reden, waarom ver schillende producten iets betere prijzen maakten, hoewel de stemming over het «l- gemeen flauw was. - De Witte kool was ook weer het hoofd product maar de aanvoer was met een 70 wagons aan belde veilingen samen toch be langrijk minder als verleden week. De prlj aen ondergingen nagenoeg geen verande ring en bedroegen in doorsnee 130 per wagon van 10.000 kA. Deensche witte kool was er iets meer aan de markt nl. een 30 wagons over de gehee le week. De prijs varieerde, naar gelang van grootte, van 1.70—3M per 100 k g. Van Roode kool een gemiddeld aanbod van 9 wagons persdag. Voor de groote kool kon de prijs iets verbeteren en was 250 het minimum. De andere soorten gingen voor stabile prijzen van de hand. Mooi klein goed kon in enkele gevallen iets boven 5. per 100 k g. komen. Evenals de vorige week was groote gele kool iets duurder als dito roode en ging maar zeer weinig beneden 350. Het klei nere goed maakte eehter ook niet boven 5.30 per 100 kg. Van deze soort was het aanbod al heel gering, n.l. een paar wa gons per dag. Witkrop kwam in een hoeveelheid van ruim 20.000 stuks, ongeveer eenzelfde kwan tum als vorige week. Echter waren de prij zen niet soo goed. De meeste partijen maak ten niet meer als een paar cent per krop Van Bloemkool wefd al veel minder aan geboden als verleden week, zoodat de gemid delde hoeveelheid niet meer dan 7000 stuks per dag bedroeg. Een verbetering der prij zen bleef echter uit. Wel kon de beste kwa liteit tot hoogstens 20— komen, maar d« lichtere en afwijkende kool noteerde 750— 12.— per 100 stuk*. Voor het uitzoeken van Uien is er tegen woordig geen tijd en de aanvoer bedroeg dan ook niet meer als een paar wages» per dag. Veel verschil bracht dit echter ia de stemming niet: er is weinig vraag naai dit pïoduct. Zelfs de mooiste partijen de> gewone sorteering en ook de grove kon no« niet tot 4a— per 1040 k g. noteeren, terwtf afwijkende partijen onder 3.50 bleven. Drie lingen brachten hoogstens 2.— op. Ook Peen werd slechts in geringe hoe- heelheden aangeboden- De noteering blew echter op 3.003.50 gehandhaafd. Voor d< kleine sorteering was zelfs zoo weinig aftrek dat deze de laatste dagen maar 1.00—151 per 100 kg. kon opbrengen men met de volgende voorstellen omtrent premlevrij pensioen: van jaarwedden ef in komens beneden 1535 wordt geheven 3K pct. van 1525 tot f 1800 wordt geheven 5 pct., van 1801 tot 8000 en booger 6S pet Dit komt dus neer op een ealansver- booglng van 5 pet. voor de laagste, van 3K pet. voor de middensalarlssen en 3 pet. voor voor hoegere salarissen. De reehtsehe rae- tles zijn van oordeel, dat deze voorstellen neer komen in de lijn van het salaris rapport. Vooral moet de raad het oog ge richt houden op de financiën van de ge- nieente. De belasting zal in de Komenoe jaren toch reeds aanmerkelijk worden ver hoogd. De beer Schild zegt, namens de V. D - fractie, dat met net oog op het premlevrij pensioen der hoogere ambtenaren bet pre mie vrij pensioen voor de andere ambtena ren toch ook niet Kan uitblijven. Om nu de andere ambtenaren premlevrij pensioen te geven en bovendien nog een verhooging in het salarisrapport, ging hunne fractie wat al te ver. Spreker stelt voor, alle amb tenaren premlevrij pensioen te verschaffen. Meerdere leden voeren hierover t woord. De rechtsche fracties wordt het zeer kwa lijk genomen, dat in de vóórvergaderingen van rechts de houding reeds wordt vast gesteld. Dit leidt in de vergaderingen tot een onvruchtbaar debat. De voorzitter merkt op, dat het premlevrij pensioen voor de hoogere ambtenaren door Oed. Staten wordt opgelegd. De uitgaven van premlevrij pensioen over de geheele li nie kort de gemeente te veel. Ook de voor stellen van rechts kunnen spr. niet beko ren, liever den aftrek voor allen dan maar verlaagd tot 3H pet. In stemming komt hierna bet voorstel der V. D.-fractie om premievrU pensioen te ver schaffen Dit wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de 8. D. A. P. en V. D. Een voorstel van de 8. D. A. P. om het Weduwen- en Weezenpensloen vbor reke ning der gemeente te nemen, wordt met hetzelfde stemmencUfer verworpen. Het voorstel van de 8. D A. P. tot in voering van het salarisrapport wordt ver worpen met 10 tegen 3 stemmen. Voor al leen de 8. D. A. P. De voorstellen der reehtsehe fracties wor-. den hierna aangenomen met algemeene stemmen. Overgegaan wordt tot behandeling van de bedrjjlsbegrootlngen. De begrootlng voor het Electrisch bedrijf wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 78100 Voor het Gasbedrijf op f 264 504. Voor den Reinigingsdienst op 51950. Voor den Vlschafslag op f 6375. Voor *t Woning bedrijf op 48.900. Voor den Gemeente Frulttuln op 3000. Voor den Ophaaldienst op 3600. Voor den Oemeenschappeluken Keuringsdienst van vee en vleesch In den keurlngsKrlng Enkhulzen op 17.900. By de begrootlng voor het Burgerlijk Armbestuur is door B an W. overgelegd een staat, aangevende het bedrag, hetwelk door de verschillende kerkelUke gezindten en partijen ia betrokken van het Armbe stuur. Het blijkt, dat de Gereformeerde gemeente niet van het Burgerlijk Armbe stuur heeft gebruik gemaakt. De heer Sluis zegt, dat het tot de eer ste plichten van elk Kerkgenootschap moet worden gerekend, zelve de armen te onder houden. Nu kan natuurlijk wel worden op geworpen, dat de Gereformeerde PartU te Enkhulzen in een uitzonderingspositie ver keert, doch dit doet aan het beginsel niets af. De heer Kouwenhoven merkt op dat de cijfers welke rijn aangegeven voor de Her vormden niet juist kunnen zUn. De voor zitter zal hiernaar onderzoeken. De heer Rozendaal acht het werk van belang, dat de hooge bedragen door sommige gezindten eens worden onderzocht Wel- electrisrh bedrijf geeft in ontvang- aan 20.278.26 uitgaven f aan afschrijving 26C0. 3151.76. Balans 91.051.91%. Kapitaaldienst. Bezit EUH.63%, schirtd te rondvraag brengt de heer v. d. Laarschot naar voren, dat het volgens hem, niet Juist 1». dat de leden van den gemeen teraad nooit op onze vergadering tegenwoor dig zijn. Als het tegen de gemeenteraads verkiezingen loopt .dan ziet men deze hee ren weer een keer komen, aldus spr. Het zijn dezelfden die afwezig zijn. Daarom genoegen, dat het nieuwe E. Kuiper hier wel tegen woordig ta. Door den heer J. Kunst wordt herinnerd aan hetgeen rich heeft afgespeeld in den gemeenteraad. Door hem werd een vborstel ingediend, bij de vorige begrootlng, tot verhooging der kinderaftrek. Voor dit voorstel stemden toen vier leden van den gemeenteraad. Het Katholieke lid van den raad, de heer A de Boer, stemde echter tegen Daar ook den heer De Boer als lid van de R. K. Klesvereeniglng. lid van den Raad is geworden, acht spr. het goed hier in deze vergadering, hierover het woord te vragen Als afgevaardigden dezer organisatie heb ben de leden van den gemeenteraad van hunne doden hier verantwoording af te leg- tngediend. Aan den heer De Boer zal worden "vraagd. om welke redenen hij ge stemd heeft tegen het voorstel-Kunst, be-1 en deze bijeenkomst rijke vruchten voor de treffende -vhooging der kinderaftrek. De leden zou afwerpen. De spr. van dezen avona

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 12