Uit de Stad Provinciaal Nieuws Bij YPMA verkrijgbaar VAN HET Vaticaan VOCHT! EERSTE BLAD ELECTR. DROGER BLADZIJDE 3 RADIONIEUWS LANDBOUW EN VISSCHERIJ 1 Wat elke maand te doen geeft OUDORP 1 MARKTNIEUWS rrio-4.40. .4 ENKHU1ZEN is slecht voor Uw piano, kan funest inwerken op Uw orgel /ft de eerste helft van November? geleerd. In moes. langs de - Ken vatlcaansche bank is. Handel W. te royaal is, moet hij niet wegloopen klaart de voorzitter i zaak hiervan Teletunken was In Duitschland VRAAGT INLICHTINGEN De eerste steen van het Ruteensch college DE CONFERENTIE VAN HET RUT EEN SC H EPISCOPAAT DE UITGIFTE VAN PAUSELIJKE MUNTEN 80'63 56 57 Het dacht - Vee. Aan- 2196 magere De heeren geven hieraan gevolg en advi seer en. na het ondersoek. tot toelating van den heer Editing. Als de heer Eyeing door PUFU1EREND. 3» October 1929. Aanvoer 41853 Eendeneieren 6.50—7.20. Kippeneie ren 70-81 Kg f 11*0—12; 85-86 11 30— 1150; 63-64 1010—11.20; 60-83 10.40- 11; 59-59 f 10.30—1033; 56-57 f 9.90—10.20 53-55 8 70—9 70 50-52 f 8—8 60; 45-49 78.10. Aanvoer 34615 stuks. Wilt gy Uw MUZIEKINSTRUMENT goed en helder van toon houden, dan is een DROGE STANDPLAATS een eerste verelschte. of bij gebreke van dien, neemt een 4.40—5.20. i utu v sax* ---y— - - - w. Nadat enkele mededeellngen zyn gedaan, king gebracht op 15 per kind. Op een opmerking van den heer Roosendaal ver- dat het openbaarde- waarschoolonderwljs keet 33 Daar inmiddels het uur 7.00 7.70 8 75- 9.15 7.75- 8 80 plaats hebben. Het college van KarcUn^- len en vele hooge persoonlijkheden uit de geestelijke en uit de leekenwereld zullen aanwezig zijn. Dinsdag as wordt het Ruteensch Epis copaat door Z. H. den Paus In blzondere audiëntie ontvangen nr BEZOEK DER ITALIAANSCHE KONINKLIJKE FAMILIE AAN DEN PAUS 1) Dat Philips deze patenten gekocht heeft. Is echter zeer goed verklaarbaar. Philips toch mocht geen enkel risico loopen. De glasma- chlne-kwestle Is hiervan een sprekend voor beeld. 3) Philips kan zonder bezwaar lader fa brikaat toestel laten koopen. Het zal dus wel meer een prestige-kwestie zyn. en de Haag- sche conferentie heeft geleerd. dat dit moeilijke kwestie zijn. ren weer een keer koon altijd dezelfden die Regelmatig worden de zittingen wort- gezet van de conferentie der Ruteensche Bisschoppen die, elf in getal, onder voorzitterschap van den Aartsbisschop van Leopolis, in het moederhuis der Jezuïeten vergaderen. De conferentie, die. naar wij eerder meldden. Maandag ge opend werd door Z. Em. Hard. Slncero. secretaris der Congregatie voor de Oos- tersche Kerk, betreft de gewone, vljf- jaarlljksche samenkomst van het Ru teensch Episcopaat te Rome. Andere, halfjaarlijksche samenkomsten hebben plaats in de residenties der 'Verschillende bisschoppen. 63/84 58/59 de leden van den gemeenteraad van hunne daden hier verantwoording af te leg- groote vraag. De N BR onderhandelt reeas met Philips, de resultaten van deze onder- handelingen zullen t.zt. wel bekend wor den. sonen of firma’s met .xie verworven octrooien verdienen. Misschien willen onze lezers en lezeressen, uit de te planten bol-, knol- en wortelgewassen nu wel eens een andere kcze, doen dan de meest <’ebr”,k*’ifke. We laten daarom enkele minder bekende vol gen. Wat zijn er in de vrije natuur vele, die door niet weinigen voor onkruid worden versleten. Kent u de Rerfsttyloos, die in Limburg en langs onze groote rivieren in t wild voorkomt’ zy tiert liefst op voch- tigen grond, moet vrij diep worden geplant, en als zy midzomer is afgestorven, komt zU ■in Aug.-Sept, opnieuw voor den dag met prachtige lila-rose bloemen. Narcisbloemen losjes In een vaasje gezet, doen het heel mooi. Narcisbollen van nieuwe verscheiden heden worden soms zeer duur betaald. Een zeer eenvoudige is de Narcissus Pseudo Narcissus. welke bloeit met gele bloemen. Het zomerklokje, Leucojum aestivum, lijkt veel op het sneeuwklokje, maar bloeit later. Een der vroegste voorjaarsbloelers met hel der gele bloemen, die alsdan een prachtig effect maakt, is de wlnteraconletEranthis hyemalls. De Salomonszegel groeit zeer goed in de schaduw, b.v. in bosschen; de bloem pjes welke als belletjes naar beneden han gen. zyn groenwit van kleur. De hier ge noemde planten zyn alle inland-sche Tot de buitenlandsche geslachten behooren o.m. de Irissen, waarvan er In Zuid-Afrika wel 700 soorten voorkomen. In Engeland wordt er veel werk van gemaakt. De Camassla esculents bloeit met violet-blauwe stervormige bloe men. waarvan men aardige takjes kan af snijden. Met eenf're bedekking Is te winter hard. De Eucharis amazontca bloeit met prachtige witte bloemen welke veel voor de bindery gebruik worden. Wanneer men een, verzameling heeft kan men een geheel jaar door er bloemen van hebben. Nu de winterdag voor de deur staat, moe ten we ook voor de planten, die binnen zijn, b.v. in de serre, maatregelen nemen. Wie centrale verwarming heeft in zijn huis, 't zy met warm water of stoom, kan door verwarmingsbuizen ook de serre in de ver warming laten deelen Heeft men een kleine serre die greet aan de woonkamer, waar ’n vulkachel brandt, dan kunnen de planten door het openzetten der tusechendeuren des nachts vorstvry worden gehouden Vaak zal het gewenscht On de planten van den bui tenmuur of de ruften meer naar binnen te verplaasen. Men denke er aan, dat geen ver- brandtngsproducten: van gas. petroleum of iets dergeiyks, zich in de vertrekken kunnen ophoopen. daar deze zeer schadelijk voor de planten zijn. Waar verwarming plaats heeft, wordt de lucht droog, waarom het goed is, op het verwarmingstoestel een bak met wa ter te plaatsen Giet alleen, als het bepaald noodlg is. want als de aarde overmatig voch- Ug is en dan bevriest, dan ITIdefl de wortels hiervan. Ten slotte: sorgen voor dat de planten, die bloeien, het meeste licht ont vangen. Huismoeders, u Is terecht bezorgd voor uw Hortensia, die in den vollen grond staat. Het dekken van den wortetvoet met turf- strooisel is zeer goed, maar niet voldoende, daar bij strenge vorst het opperhout der takken bevriest. Daarom moeten de takken luchtig saamgebonden. eveneens licht gedekt worden met riet of stroo. Bij den post onderhoud plantsoen wil de Roosenaaal voorste I n dat do ge- i niet te vee* optreedt nis opzichter, deze moet zelve voorgaan, dan hebben we ook hier niet noodig een voor man Zoo is het met meerdere diensten, als wat meer vereenvoudigd werd zou dit heel wat bezuiniging brengen. Do subsidie voor net bijzonder schoolonderwijs wordt De Philips-licentie en de radiohandel gen. Spr. sluit zich aan by de placht van den heer Van de Laarschot, waar er raads leden zyn, die by na nooit op onze vergade ring tegenwoordig zyn. Uitvoerig wordt alles, wat de behandeling der kinderaftrek betreft, door spr. uiteengezet. Het Is aldus spr.. een zaak van Katholiek belang, de groote gezin nen te steunen en te ontlasten, waar moge lijkheid daartoe bestaat- Ons Katholiek pro gram la te dien opzichte duidelijk genoeg. Door spr. wordt het volgende voorstel ingediend. Aan den heer De Boer zal worden gevraagd, om welke redenen hy ge stemd heeft tegen het voorstel-Kunst, be treffende de verhooglng der kinderaftrek. De juistheid van dit voorstel wordt door ver schillende leden betoogd. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. De voorzitter dankt de Zeereerw. heeren voor hun belangstelling en de bestuursleden voor de in dit jaar. zoo goed verrichte taak De aanwezigen verzoekt spr. om op onze ver gadering steeds aanwezig te zyn en anderen aan te sporen deze te bezoeken. Daarna sluiting mei den Chrlsteifjken groet. voor zulk een bezoek, meer heel lang kan 1 sa- raadslagingen van de openbare vergadering af. De heer Eyklng neemt hierna plaats op den zetel van den heer 8. Btavenuiur. tot Westelijken wind afwisseienae oevm- klng, weinig of geen regen, ler* koeler de» nachts, overdag weinig verandering in tem peratuur. R. K. Kiesvereeniging Maandagavond kwam de R. K. Kiesvereeniging in vergade ring bijeen. Om ongeveer half acht opent de voorzitter, de heer J. Bleeker. met een woord van welkom, aan de Zeereerw. heer Pastoor van Baaien, kap. van Vught, en de overige aanwezigen, de vergadering, op de gebruike lijke wijze. De notulen worden, na voorle zing ongewijzigd goedgekeurd. Daarna jaar verslag van den secretaris, den heer Van de Laarschot. In dit jaarverslag wordt her innerd aan den goeden uitslag der gehouden verkiezing der Tweede Kamer, dat er door de Katholieken in onze gemeente, als altyd. principieel is gestemd. Het bezoeken der ver gaderingen is niet te roemen. Het ledental is ongeveer 200: dus we kunnen een mooie bijeenkomst hebben. Het bestuur verloor dit jaar een lid en wel den heer P. Zuurbier, welke vacature werd aangevuld door den eersten opvolger op de lyst, den heer Jan Kunst. Voor de zlelerust van het lid P. Zuur bier wofdt op voorstel van- den secretaris een Onze Vader en Wees Gegroet gebeden. Daarna jaarverslag van den penningmees ter. den heer D. Rood: Uit dit jaarverslag blijkt, dat er een batig saldo is van 19.64 De voorzitter dankt de beide heeren voor hun keurige verslagen en spreekt den wensch uit, dat ze nog langen tyd de functies mo gen vervullen. Door den heer J. Kunst wordt verslag uitgebracht van de vergadering van den RUkskieshring te Alkmaar. Als afgevaar digden voor d» te houden vergaderingen in het volgende jtor worden benoemd de hee ren Jm. van de Laarschot en J. Kunst; plaatsvervangers ie hqeren J. Bleeker en C. J. Butter. By de rondvraag brengt de heer v. d. Laarschot naar vorm. dat het volgens hem. niet juist Is. dat de leden van den gemeen teraad nooit op ome vergadering tegenwoor dig zyn. Als het tegój de gemeenteraads- verkiËingen loopt .dart ziet’ men deze hee- aldus spr. Het zyn rezig zijn. Daarom doet het spreker genoegto, dat het nieuwe raadslid de heer E. Kulpw hier wel tegen woordig is. Door den heet J. Kunst wordt belangrijk om de beslissingen die geno men zullen worden betreffende den ritus.1 de liturgie, de heilige geschriften en, vooral, omtrent het celibaat der Ru teensche geestelijkheid dat nog niet ver plicht is gesteld, al moeten de leerlingen van het Ruteensch College te Rome voortaan dan ook beloven het celibaat te zullen onderhouden. Slechts 15 pCt. der huidige Ruteensche geestelijkheid is ongehuwd. Het staat vast dat. minstens voor de toekomst, het celibaat voor de Ruteensche geestelijkheid verplichtend zal worden gesteld. De conferentie zal duren tot Zater dagavond. Zondag zal de eerste steen worden ge legd voor het Ruteensch College, dat verrijzen zal op den Janicuius. naast het seminarie der Propaganda Fide. De plechtigheid zal In Ruteenschen ritus De voorzitter stelt echter eerst aan de orde de kwestie van het premievry pen sioen. De heer Roodenburg opens de ry der sprekers. Spr begtnt met te wijzen op de salarissen van den burgemeester, secre taris en ontvanger. Sinds 1923 zyn deze salarissen bijna 50 pet. verhoogd. Nu wor- den ook deze functionarissen nog In het --j van premievry pensioen De andere salarissen zyn alle zoo geoieven. Door B. en W. wordt een politiek gevoerd van: „Wie heeft zal worden gegeven en wie niet heeft, hem zal worden ontnomen". Spr. en de synen zullen blijven strijden ook voor verhooglng der mindere loonen en sala rissen. De heer Kolman verdedigde de voor stel! envan de rechteche fracties Dese frac ties zyn niet van plan hooger te bieden, dan met het oog op de gemecnteflnancien mogeiyk is. Het salarisrapport kon toch geen meerderheid bekomen en als er een Is, wlen dat spyt, dan is dit spreker wel Nu kunnen de rechteche fracties homogeen, ko men met de volgende voorstellen omtrent premievry. pensioen: van jaarwedden of in- komens beneden 1525 wordt geheven 3H pet van f 1535 tot f 1800 wordt geheven 5 pct., van 1801 tot 3000 en hooger 6X pet. Dit komt dus neer op een salansver- hooging van 5 pet. voor de laagste, van 3h pet. voor- de mlddensalarissen en z pet. voor voor hoogere salarissen. De recntsche ,rac ties zyn van oordeel, dat deze voorstellen n eer komen in de lijn van het salaris- rapport. Vooral moet de raad het oog ge richt houden op de financiën van de ge- r.ieente. De belasting zal In de komenne jaren toch reeds aanmerkeiyk worden ver hoogd. De heer Schild zegt, namens de V. D - fractle. dat met net oog op het premievry pensioen der hoogere ambtenaren lielprc- mlevry pensioen voor de andere ambtena ren toch ook niet kan uitbiyven. Om nu de andere ambtenaren prfemlevry pensioen te geven en bovendien nog een verhooglng in het salarisrapport, ging hunne fractie wat al te ver. Spreker stelt voor, alle amb- tenarenpremlevrl) pensioen te verschaffen. Nadruk verboden bloemtuin, keuken en kelder bewaar- na t reecr bespre- per kind, mklrnachteiyk heeft geslagen wordt de vergadering verdaagd tot Donderdag a« des avonds lies betaald worden en hier niet, de oor- half acht. 1 Langzaam maar zeker lekt het uit dat tus- schen onze groote Nationale Industrie te Eindhoven en de overige Radlofabrlkanten en handelaren ernstige meenlngsverschil- len gerezen zyn. Er wordt gesproken van Patenten Octrooien en Licenties, de een weet dit. de ander dat mede te deelen; de aard van deze mededeellngen hangt af van de Visio, die de mededeeler tn kwestie op de gerezen strijdvraag heeft Het Is bij deze dingen die altyd zooveel I meer omvatten dan een oppervlakkige beoor- deelaar ook maar by benadering beseffen kan. gewenscht, het publiek, dat door syn massa naar een verkeerde beslissing zou kun nen drijven, soo volledig mogelUk hi te lich ten. De zaak is deze: De N V. Philips-Radio te Eindhoven heeft de beschikking gekregen over een aantal oc trooien (patenten) van de Radio Corpora tion of America (R.C.A.) Onder deze octrooi en bevinden zich om dezelfde woorden te gebruiken die Philips in één der communi qués ook bezigt enkele zeer belangrijke pioniers- octrooien verleend op uitvindingen, die omstreeks de jaren 19121914 door eenl- ge der Amerikaansche voormannen der Radiotechniek zyn gedaan en die zelfs In de meest moderne radto-ozitvangtoestellen nog steeds worden toegepast. Philips laat dan duidelijk uitkomen, dat het verwerven” en in standhouden van dit octrooibezit veel geld heeft gekost, en nog steeds kost, o.a. hea ling van een procentueele vergoeding voor de door Philips te vervaardigen Radio-toes tel len. Maar deze uitgaven^gaven Philips tevens het beschikkingsrecht over de bovenbedoelde octrooien, het uitsluitend recht de uitvin dingen. waarvoor die ocroolen zyn verleend toe te passen. Met andere woorden, Philips zou de fabricage en den verkoop van Radlo- ontvangstoestellen voor zich kunnen mono- poliseeren. maar geeft toe, dat dit In de on derhavige omstandigheden niet gewettigd zou zyn, omdat de uitvindingen, die door boven genoemde octrooien gedekt zijn .reeds voor dat Philips ze in handen kreeg (eenlge ja ren terug) hier te lande algemeen en vrije lijk en te goeder trouw werden toegepast. Nadat Philips vervolgens de redenen uit- eenaet. waardoor dit mogelijk was, geeft deze N. V. te kennen, dat dus verschillende perso nen en firma’s volkomen te goeder trouw een bedrijf hebben opgezet, waarop hun of haar bestaan geheel of gedeelteiyk Is gebaseerd, en dat «y daarom niet het opzet heeft deze per- L in de hand te dUpeeren", maar, dat zy er te vens rdet aan denkt.,langer alleen de jaar- lijksche hooge bedragen aan de R.C.éA. op te brengen, waarvan de haar concurrentie aan- doende firma's geheel vry zyn. Door een matige vergoed ng nu. wil sü de bovenbe doelde Onna in staat stellen de reeds meer genoemde uitvindingen voor hun bedrijf te biyven toepassen en dat onder bepaalde voorwa arden. Dit is kort samengevat het Phillps-stand- punt. De bepaalde voorwaarden, (en de ver goeding) worden hieronder nog nader aan- geduld. Maar wat wordt hiertegen door den Radio handel, die daarvoor een comité van Actie gevormd heeft, aangevoerd? De bona-fide Radiohandel erkent en moet erkennen, dat indien iemand octrooirechten heeft, hy vol komen gerechtigd is tot het gebruik maken van dese octrooien, door van derdeh een ver goeding te vorderen. In het onderhavige ge val echter wordt gesproken van groote be dragen. <jle het verwerven van deze octrooien Philips gekost zouden hebben, dit nu wordt tegengesproken Het totale bedrag, door Phi lips betaald voor de zes octrooien, die in het geding worden gebracht, zou f 3000 zyn. en als jaariyksche taxe wordt verondersteld een bediwg van t 600. Verder verwondert het per sonen. die het standpunt van Philips niet kunnen billijken dat Philips deze octrooien kocht, terwijl het algemeen bekend was dat ze te goeder trouw werden toegepast. Philips had zich deze uitgaven daarom kunnen be sparen 1). Zooals men ziet, in principe wordt de stap van Philips als rechtmatig erkent echter. Philips geeft aan bovenbedoelde octrooien een verdere strekking, dan de Radiohandel meent hieraan te moeten geven en dat **d dus nader uitgezocht dienen te worden. Een direct en uitgesproken verschilpunt vormen echter de vergoeding en de voor waarden. die Philips aan de toepassing der octrooien verbindt. Philips vraagt per 3- lamps toestel f 1250 (zonder hulp-appara- ten), de Radiohandel vindt dit bedrag niet matig, doch te veel. In Engeland betaalt men meer, In Duitschland minder. - Verder wil Philips contröle op de kwaliteit van het gefabriceerde toestel en het recht om dit eventueel af te keuren, dus verder fabri cage verbieden. Daartoe moet iedere fabri kant zyn toestellen van ieder type één, ter keuring aan de N.V. Philips Radio inzenden. Hiertoe wil de Radiohandel niet overgaan. In deze toestellen worden niet zelden kleine vindingen verwerkt, die hy voor zyn con current want dat is Philips ten slotte— verborgen wil houden 2). Philips laat verder duidelijk uitkomen, dat een oglsch gevolg van een en ander Is, dat deze N.V niet onverschilig kan zyn, welke lampen tn de gellcenseerde toestellen worden gebruikt, maar hierin wil de Radiohandel ook vry «yn daar er zX naa t de Philips- en Telefunken-lampen. nog andere lampen op de markt zyn. die in kwaliteit enz, niet onderdoen voor genoemde lampen al zyn ze goedkooper. Nadat Philips betoogd heeft, dat de be langen van Philips, haar licentienemers en het publiek te dezer zake hand in hand gaan, wat door den Radiohandel sterk be twijfeld wordt, omdat het publiek stellig meer zal moeten betalen, besluit zy haar commu niqué met de opmerking, dat ons land ;wel I een scherpe tegenstelling vormt met onze Wester- en Oosterburen, waar reeds lang li centie betaald wordt en waar dit als vanzelf sprekend wordt beschouwd Maar volgens den Radio-handel is Juist X feit, dat reeds lang In onze buurstaten licen- >ori. namens de beginselen, worden gesteld net saiarisrapF De beer Kolman spreekt Christel!) k Hlstorlschen. Onze aldus <>r.. zyn algemeen bekend, wat be treft het salarisrapport geeft spreker een uiteenzetting. De aftrek van het premievry pensioen, zooals rechts dit voorstelt, lykt spreker beter. Wat betreft de houding van B. en W. tegenover den raad, had spreker die gaarne wat beter. De raadsleden moes ten dóór B en W. wat meer worden be schouwd als medebestuurders en niet, zoo als het nu vaak den schijn heeft, de raad beschouwen als een noodzakeiyr kwaad. Daar niemand der fracties meer alge meene beschouwingen wenscht te houden, wordt overgegaan tot behandeling der be groetingen voor de bedrywn. hebben in de eerste helft van November en wel tusachen den ïbden en den 15den van die maand. Het ceremonieel dat onmogelijk worden uitgesteld, schijnt als volgt mengesteld te zijn. De koninklijke familie met alle prin sen van het Huls Savoia begee® zich in galarljtuigen met groot gevolg naar de Stad van het Vaticaan, aan de grens waarvan het gezelschap ontvangen wordt door den gouverneur, Comm. Camlllo Seradni. Over het Sint Pietersplein en langs de Basiliek wordt dan door de vla della Fondamenta gereden naar het Dama- suspleln.waar de pauselijke hofhouding wacht. Do Paus zal de koninklijke familie ontvangen op den drempel der kleine Troonzaal. Na een kort onderhoud, dat een Intiem karakter dragen zal, worden de Kroonprins en andere prinsen bin nengeleid, terwijl ten laatste de voorstel ling van het gevolg zal plaats hebben. Aan het einde van het bezoek zal het geselschap afdalen in de Basiliek van Sint Pieter om het graf van den H. Pe trus te vereeren. Het geheele bezoek zal. ondanks zijn officieel karakter, met zoo weinig mo ge lijk vertoon geschieden. Dat, zooals eerder werd gemeld, Mus solini den Konlng zal vergezellen, lijkt minder waarschijnlijk. Over de normen der pauselijke tegen visite aan het Quirinaal verkeert men nog steeds in de grootste onzekerheid. Het is boven allen twijfel verheveh of de Paus het recht heeft eigen munten te slaan en uit te geven. Dat dit echter gebeuren zal, wordt steeds minder waar schijnlijk. is zeker dat er ernstig over ge- Men verzekert zelfs dat het pauselijke geld reeds ontworpen is. De waarden der munten zouden dan onge veer gelijk zijn aan die van Italië en wel: in goud, 100 en 50 Lire: in zilver, 20. 10 en 5 Lire; in nikkel 2, 1, 0.50 en 0.20 Lire; in koper 10 en 5 centiem. De gouden en zilveren stukken zouden dan den pauselijken beeldenaar dragen en aan de keerzijde de basilieken van Rome met de waardebepaling. De nikkel en koperstukken zouden aan den eenen kant het pauselijk wapen, aan de andere zijde afbeeldingen van de voornaamste pauselijke stichtingen vertoonen. Dit alles veronderstelt echter de stich ting eener vatioaansche bank, welke stichting reeds lang overwogen en zelfs als wkfr gegeven Ja. Het*vtxMrpaamste doel der bank zou dan zijn da beafttin- gen van den H. Stoel, vooral voort vloeiende uit de Overeenkomst van La- teranen, te beheeren. Volgens betrouw bare gegevens echter die wij verzamel den. zijn er ernstige bezwaren verbonden aan de stichting van zoo een bank. Men verzekerde ons zelfs dat de plannen daartoe als definitief verlaten kunnen worden beschouwd. Intusschen heeft t Vaticaan alle uit de Overeenkomst voortkomende baten ge stort bü de Banco Santo Sptrito te Rome, welk instituut reeds eerder de De huidige conferentie Is bizonderlijk Vatlcaansche financiën beheerde. Aanvoer: 215 Oude kippen 12.70: 3 Oude Hanen f 1.75; 89 Jonge Hanen 0.90—1.80; 48 Jonge Woerden 0 90—1 35. Prijs per Kg. Oude Kippen 0.660.85; Jonge Hanen 085—092. AMSTERDAM, 30 Oct. Veemarkt 256 vette kalveren: Lste kw. 116124. 2de kw. 1.0O—1.12, 3de kw. 84—96 64 nuchtere kal veren 12—19, 600 varkens, vleeschvarkens 90—110 K.G. 95—96. zware varkens 8687, vette varkens 9594. LANGENDIJK. 30 Oct. 1929 Groen- tenveillng 5600 KG. Wortelen 2.10 2.60. 2000 Bloemkool: lste soort f 11.70— 18.20, 2de soort 2.90—4.20. 32500 Roode- kool 2.90—4.70. 4000 Gelekool f 4.10—6.18, 5000 Vroege Wlttekool 1.20. 50000 Deen- Wittekool 1.30—4.20. 4500 Uien: Drielingen 2.20—3.50, Nep 4000 Bieten 1.70—2.50. 1000 Wltkrop 3.10. NOORDSCHARWOUDE, 30 October 1929. 3900 Kg. Gele kool 2 40—520 3400 stuks chineesche kool f 0.90—2.90; 10 000 Kg. uien Grove uien 44.40; Gele uien 44.30; Drielingen 250—2.80: gele Nep 4 80 5,10; 4500 Kg. Peen (grootej 2 502.60; 1000 Kg Kroten 0.70—2 40 58.800 Kg. Roode kool f 2 40—4 80; 30.000 Kg.WItte kool 1.10 130; 13.600 Kg. Deensche Witte Kool ƒ1.30 —4.10; 450 stuks Bloemkool 14—16.10. WARMENHUIZEN. 30 October. Marktbe richt, Gewone uien 420; groote uien 4.30; roode kool 2 503 50 2e soort 1503; kletne soort 0.70—1; witte kool 1—1.20; 2e soort 0.80—1 10; Bloemkool 13 50—15. MEDEMBLIK. 29 Oet 1929 Marktver- eenlglng St. Joseph. Kool: Bloemkool 6.90 25.70; Witte 0.83—1.10; Roode 2 804 30 per 100 stuks. Bieten 2 10—2.70 per halve HL. BOVENKARSPEL 29 Oct. 1929 Markt bericht „De Tuinbouw" Aardappelen gr. M. 0 65; Blauwe 125; Uien. Groote Gele 1.05—1.75; Uien Drielingen ƒ030—!.—; Uien Nep 0.90150 per baal; le Bloem kool 1580—28.90; 2e Bloemkool f 8.80—18; 3e Bloemkool 1.207.10 per 100 stuks; Roode Kool 2 50—4.30; Gele Kool 2 60— 3.80; Witte Kool 090—2 10 per 100 K.G.; Bleten, groote 9.4012; Bleten, kleine 3 60 5.10 per 100 stuks: Slaboonen 1502.70 per 15 KG.; Chln. Kool f 030—3 20 per 100 stuks; Tomaten 5-20.10 per 100 K.G. TER AAR. 29 October 1929 Vel lngber. Tulndersbelang. Snijboonen 5.306 05: Stek 2.06—2.40; Princesseboonen 6 20—6.45; W Pimkens 120: Tomaten A f 14;16 20; B 141530; C 7.20—1030: Bloemkool 1—8 et.: Chineesche Kool 3 804. BODEGRAVEN. 29 Oct. 1929 Kaas: Aanvoer 324 partyen, waaronder 316 R'Jks- merk, 11941 stuks, wegende pl.m. 95528 K.G. Prijs: Goudsche kaas met Ryksmerk, le soort 56—60 2e soort 5355. zwaardere tot 63, zonder Ryksmerk 5057. matig. WOGNUM. 29 Oct. De Volharding. Uien 0.80; Bpruitkool 7.5011 40; Appelen 830—3; Peren 1.80—5 70; Roodekool 2 80 —4; Slaboonen f 222530; Snyboonen f 20.70 —25 70; Wortelen 5.30; Bloemkool 0 08 0.17; Chineesche kool f 1.10530; Druiven 0.20—0 23. Handel en Markt Coöperatieve Centrale Elerenvelllng Purmerend G.A. Aangevoerd 41853. Eendeneieren 6507.20; 34815 Klp- eleren: 70/85 1150—12; 65/06 1137—11.50; 1030—11.20; 00'63 f 10.40—11; 10 30—10.90 56/57 9.90—10 20; 53/55 8.70—9.70 50 52 8—8.60; 46/49 7—8.10. Alles per K G ROTTERDAM. 29 October voer 262 paarden. 21 veulens, runderen. 870 vette runderen, 1060 vette en graskalveren. 458 nuchtere kalveren. 338 schapen en lammeren, 15 varkens. 118 big gen. De prijzen waren als volgt: koelen le kwal 1.04—1.18, 2e kwal, 0.87—1, 3de kwal, 0.740,82; oasen le kwal, f 0.901.06, 2e kwal, 0.80—0.88. 3e kwal, 070—077; stieren le kwal, 0 88—1, 3e kwal, 0.70— 036, 3e kwal, 0 570.68,; kalveren le kwal. 1.50—1.70. 3e kwal, 130—148, 3e ki$al. 1.15—1.30; melkkoeien 250—360; kali koeien f 180370; stieren 175—385; pinken 100140; graskalveren 4580; vaarzen 75150; werkpaarden 130240; slacht- paarden 100215; hitten 90170; nuch tere kalveren 1420; fokkalveren 2033; biggen f 1526. De handel in vette runderen was over het algemeen trager dan gisteren; le soort prijshoudend; 2e en 3e soorten deden min der. Stieren werden vrywel tot de gevraag de prijzen verkocht, handel tamelijk goed. Melk- en kalikoeien handel willig en prijs houdend. Nuchtere kalveren werden vlug verkocht, terwyi in fokkalveren weinig om ging. Graskalveren gingen lui weg Paarden handel niet vlug Biggen met weinig oenset en tragen handel GRONINGEN. 29 October Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: Roode tarwef 950- 9.96 950-10.00 Witte haver (nieuwe) 10 00-10.75 10.00-10 80 Inl. rogge (nieuwe) 7.00 7.70 725- 7.85 Wlntergerst 8 75- 9.15 8.75 925 Zomergerst 7.7^- 830 7.75- 8 40 Zwanenhals -9.00- 9.60 Witte haver (nieuw)6.50- 7.10 6.75- 7.30 Zw haver nieuw» 7.25- 7.75 7.50- 7.80 Gr. erwten Wederom is er druk sprake van het officieel bezoek der Itallaansche Ko ninklijke Familie aan den Paus, welk bezoek, naar zoowel In Vatlcaansche als in regeerlngskringen verluidt, zou plaats en (le helft Nov.) Dezer dagen sprak ik iemand, die gaarne eelf witlof wilde kweeken, maar daartoe in den tuin geen gelegenheid heeft. Zoo sullen er meerderen zHn. Welnu. Indien dezulken een flinken kelder bezitten, dan kunnen zy slch zelf zeer goed dat genoegen verschaf fen. Zy brengen daartoe wit zand op een schuin afhellenden hoop In den hoek van den kelder, en planten daarin de wltlof- wortels tot aan den wortelhals. Dan komt er onder een schuin liggende plank tegen aan. en vervolgens een nieuwe zandlaag van een paar d.M.. welke laag ietwat voch tig wordt gehouden, opdat ze beter blijft liggen. De kroppen zullen rich nu goed ont wikkelen. Er Is noc een eenvoudiger me thode. waarbij echter het lof niet zoo vast wordt, maar los blyft. Dit is het geval, als men de wortel» eenvoudig zonder znndbe- dekklng, tegen den muur laagsgewijze op stapelt, met slechts wat zand er tusschen Om het uitdrogen te voorkomen. De kelder moet dan donker worden gemaakt, of. In- dlen dit bezwaarlijk kan, enkel de plek, waar de wortels zyn opgestapeld, wat kan ge schieden door op een afstand van een kwart meter een zeil of een oud kleed te hangen Een groente, aan het witlof verwant, is de molsla. De teelt hiervan Is vriJwat gemak- keltlker dan die van witlof, ofschoon de zelfde regels gelden. In ’t voorjaar wordt de groente ultgesaaid; de wortels ontwik kelen slch dan voorspoedig en kunnen In den herfst, gelijk met het witlof, worden opgenomen. Men kan ze ook laten staan en het volgende jaar net bed met een laagje aarde van pl.m. 15 cM. bedekken. Willen we vluveer werken, dan worden nu de wor tels, een tiental te samen, in den grond ge- bracht, men plaatst er een grooten bloem pot overheen en daarover brengt men een laag paardenmest. De broelwarmte, welke daardoor ontstaat, beeft tengevolge, dat d» wortels uitschieten, en rich *n lof van wel 20 cM. ontwikkelt. Wat aldus kunstmatig wordt gekweekt, zien we op natuuriyke wyze geworden, als in de weilanden in 't voorjaar de jonge bladeren der Paarden bloemen door de aarde der opgeworpen molshoopen worden bedekt Door deze af; sluiting van ‘t Ucht worden de bladeren ge bleekt, en worden dan door de molslaaoe- kets gezocht om er een daggeïdje mee te Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in openbare vergade ring bijeen. Aanwezig zijn alle leden, de plaats van den heer 8. StavenuKer M nog ledig. De vooi rltter zegt naar aanleiding van de ontslagaanvrage van den heer b. Stavenulter, dat deze zeer plotseling is gekomen. Wat de reden hiervan geweest is, weet spr. niet, doch atgannde op de cour.- verslagen, was de hootdreden de flnancleele politiek van B. en W. Dese meaning Kun nen B en W. niet deelen. als de bee. Sta- venuitei meent, dat. het college van B en W. te royaal is. moet hij niet wegloopen. doch «zulte moeten juist bluven. Toch wll| Cpr CCF vraw* niaorrionriTHi wriirfon aan hetgeen door den heer Stavenulter in het belang der gemeente is gedaan. Op voorstel van den voorzitter worden da heeren Roo sendaal Visser en Kolman aangezocht de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid. wordt aangevangen met de algemeene be schouwingen. De heer Visser zegt, dat deze begroeting van B. en W. eigenlijk een somber beeld I vertoont Spreker zet de beginselen van Mi Ah afgevaardigden deter organisatie heb- I 8 D. A P. tnsake de gemeentepolitiek ulV een. In den breede wordt besproken de sa- larispolitlek van dezen raad. Het salarls- Meerdere leden voeren hierover ’t woord. De rechteche fracties wordt het zeer kwa lijk genomen, dat in de vóórvergaderingen van rechts de houding reeds wordt vast gesteld. Dit leidt in de vergaderingen tot een onvruchtbaar debat. De voorzitter merkt op. dat het premievry pensioen voor de hoogere ambtenaren door Ged. Staten wordt opgelegd. De uitgaven van premievry pensioen over de geheele li ttle kóst de gemeente te veel. Ook de voor stellen van rechts kunnen spr. niet beko ren, liever den altrek voor allen dan maar verlaagd tot 3% pet. In stemming komt hierna het voorstel der V. D.-fractle om premievry pensioen te ver schaffen Dtt wordt verworpen met 8 tegfen stemmen Voor stemmen de 8. D A F. en V. D. Een voorstel vah de S. D. A. P. om het Weduwen- en Weezenpensloen voor reke- nmg der gemeente te nemen, wordt met hetzelfde stemméncyfer verwerpen. Het voorstel van de S. D A. P. tot In voering van hqt s salarisrapport wordt ver worpen met 10 tegen 3 stemmen. Voor al leen de 8. D. A, F,. De voorstellen der rechteche fracties wor den hierna aangenomen met algemeene stemmen. Overgegaan wordt tot behandeling van de bedrijfsbegrootingen. De begrootlng voor het Electrisch bedrijf wordt goedgekeurd tot een bedrag van 78100 Voor het Gasbedrijf op 364 504. Voor den Reinigingsdienst op 51950. Voor den VischafsBtg op 6375. Voor 't Woning bedrijf op 48.900. Voor den Gemeente Fruittuln op 3000. Voor den Ophaaldienst op 3608. Voor den Gemeenschappeluken Keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Enkhulzen op 17.900. Bij de begrootlng voor het Burgerlijk Armbestuur is door B. en W overgelegd een staat, aangevende het bedrag, hetwelk door de verschillende Kerkelijke gezindten en partyen Is betrokken van het Armbe- stuu/. Het biykt, dat de GereA,rmee. r.e gemeente niet van het Burgeriyk Armbe stuur heeft gebruik gemaakta De heer Sluis zegt, dat het tot een eer ste plicht van elk Kerkgenootschap moet worden gerekend, zelve de armen te onder houden. Nu kan natuurlijk wel worden op geworpen, dat de Gereformeerde Party te Enkhulzen in een uitzonderingspositie ver keert, doch dit doet aan het beginsel niets af. De beer Konwenhoven merkt op dat de cyiers welke zyn aangegeven voor de Her- vormden niet juist kunnen zyn. De voor zitter zal hiernaar onderzoeken. De heer Rozendaal acht het werk van belang, dat de hooge bedragen drx t sommige gezindten betrokken eens worsen onderaoebt. Wel licht kan hier wel een flinke sera worden bezuinigd De Voorzitter ^zegt, dit toe. De begrootlng wordt hierna vastgesteld tot een bedrag van 23000. De begrooUng der Geaondheldsconunie- sle wordt vastgesteld op 4800 en voor 't Gereformeerde Weeshuis p 42048 50. De begrootlng voor de gemeente wordt nlerna behandeltk Nu d» pensjoenpremVregellng woora van waardeering wyden aan vastgesteMi is, gaan de artikelen vlug cn- der den hamer door. De S. D. A. p ver klaard tegen alle particuliere verhooglngen. By de post Bevolkingsregister en hulsnum mering wil de heer Visser dit werk niet meer laten doen door den hoofdagent van den Jieer S. Eykmg 1R. KJ te CDderaaeken. politie Er moet aan de dienaren der ge- meente zoo weinig mogelyk oywerk wor den verschaft. De voorzitter meent, dat dit werk gemakkeiyk door dien functionnaris óen secretaris is binnengeleid, legt deze inj kan geschieden, handen van den voorzitter de verelschte eeden al De voorzitter feliciteert den heer heer Eijlttng met diens benoeming en zegt, datmeentetuinman in den tegenwoordigen tyd veel van eer,.--• herinnerd aan hetgeen zlcJ heeft afgespeeld I raadslid wordt geeischt. Ik geef u den raad, in den gemeenteraad. Door hem werd een aldus spr., bindt u nooit door beloften, doch voorstel tngedlend, by de vwlge begrootlng. wacht met het geven van uw stem de be- tot verhooglng der klnderrgtrek. Voor dit voorstel stemden toen vier leden van den gemeenteraad. Het Katholiek» lid van den raad, de heer A. de Boer, stemde echter tegen. Daar ook den Meer De Boer als lid van de R. K. Kiesvereeniging. lid van den Raad is geworden, acht spr. hst goed hier in deze vergadering, hterover bet woord te vragen. 6.50- 7.10 7 25 7.75 12 50-14.50 12.50-15.00 Blauwpeulerwten. 1350-15.00 12.50-15.75 Waalsche boenen 12.00-13.75 12.00-1350 Paardenboonen 11.00-12 00 11.00-12.00 Wiertxxmen 11.00-13 00 1100-13 00 Karwijzaad 30.00-39.00 30.00-3950 Geel Mosterdzaad30.00-2650 20 00-26.00 Kanarfezaadw 17.00-20.00 18.00-20.50 De korting en bybetaling bedragen thana voor tarwe natuurgewlcht 7 CL. rogge, boek weit. kanarlezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. Standaardgewicht, aomergerst 65 Kg. PURMEREND. 29 Oct. .Alsiagvereeniging Beemster. Purmerend en Omstreken". Aard appelen: Blauwe 0 70—0 85 per 25 Kg; Slaboonen: dubbele 24.40 per 15 K.g.; Roode kool 57 per 100; Bpruitkool f 165—3 60 per 15 Kg.; Andyvie 1.20—2.60 per 100 krop Appels: Zoete Bellefleur 5 —8; Groninger Kroon 5—11; Present van Er.gelana J 815; Relnette, goud f 814 por Kg Peren: Beurré Clairgeau 614; Kamperveen 3.50—450; Nouveau Poiteau 5—10; Wtnterjan 3—4^0 per 100 Kg. HF.M, 28 November Zuider-Kogge Slaboonen 19 50—2950, Snyboonen 2150—24 Druiven 19—38, Ch. kooi 350—6.00, Omoto- len 1.908.80. Neveau Peteau 2.805.00, Boerengroen 140—100. Williams 730—8.50. Appelen 230—10 30 ZWAAG, 28 Oct. .Bangert en Omstreken” Noten 6—9, Druiven 30—28, Tomaten M>—14. Peren 2—25. Appelen 3—0. Dubbele Slaboonen 10 -30, Snijbocosm 1530. Bloemkool oer 100 pond, floem- kool 10—2*. oRodekool h—A Weekbericht. en Meest matige Noordelijks rapport Is door de mede-onderteekenaren om bals gebracht. Spr. verklaart rich tegen elke portleele verhooglng en zal, wat betreft de kwestie van het premievry pensioen, zich scharen achter bet voorstel van de Vrijzinig Democraten. Mocht dit worden afgestemd, dan zal spreker komen met pre mievry pensioen voor het Weduwen- en Weezenfonds Mocht ook dit geen meerder heid bekomen, dan zal weder aan de orde La Coruna. Laagste Vardö Verwachting: eerst sedert ongeveer drie jaar toestellen, de situatie Is dus juist omgekeerd. Philips heeft de patenten gekocht, maar niet zelf gevonden, kan hier dus moefiyk van baan brekend werk spreken, aldus de Radio-han del. Zooals men riet, staan de partyen scherp tegenover elkaar, hoe het eind zal zyn Is de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 3