Provinciaal Nieuws Veiling-overzicht s TWEEDE BLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 1929 Sleepboot gezonken HEILOO De botsingen aan de Weensche Universiteit De diefstal van juwoelen ter waarde van f3000. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE EDAM De moordaanslag te ’s-Gravenhage WIERINGERWAARD Een redevoering van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken Onderscheiding ANNA PAULOWNA MONNIKENDAM BREEZAND Aanvaarding hoogleeraarsambt ENKHUIZEN De financieels deprwie ASSENDELFT HEER HUGOWAARD CRSE1V NOORD-SCHAR WOUDE GEMEENTERAAD DEN HELDER HOOGWOUD TEXEL HOORN Het conflict in den genees kundigen kring te Breda 22 Jaar, zonder beroep, beiden alhier. opgetredea Schrijver bepleit het voorstel De en Hierna wordt de vergadering gesloten. begroeting h. aan de o. 1. Zuid- Den te werd Schilderwee re in milde «rzitter !r niet Voorschot I-andarboiderewet - ■chlkjdng van den Minister van v<n 26 October 1929, Generale Thesaurie, ie aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van ƒ3600. ter verstrekking aan de stichting, in die ge meente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodlgd bed.ag voor de verkrijging van een plaatsje. Verloren: een bruine deken, een grijs jongensdasje en een autoband met velg, merk „Ford". Inlichtin gen ter secretarie. voor de die de wenscheljjkheld Een zoodanige school moet ge worden door de belanghebben- T» water Een zekere K. wilde per bootje eenig vuil, afkomstig uit een rookery, weg brengen. Door .den hoogen waterstand bot sten de opgeladen dekkisten tegen de Lange brug, met het gevolg, dat K. met kisten te water viel. Door omstanders werd hij weer spoedig op het droogs gebracht. Autobusdieeet Wij vernemen, dat bin nen enkele dagen een autobusdienst Edam— Volendam v.v. geopend zal worden. De on dernemers zjjn de heeren Jb. Oorbeek en W. v. d. Poorte. Politie Gevonden: ■eer gevraagd "t voor eerste buiten opbrengt; snee 1 gaan. kinderverlamming Alhier doen rich in 8. 10. 11. 12 DEN HAAG, 30 Oct. Ter gelegenheid aan Soeslerberg heeft de com- kolo- baarverklaring van aanslagen In de straat- belasting enz. Conform voorstel wordt be sloten. Punt 24. Goedkeuring van de geloofsbrie ven van het nieuwe benoemde lid van den gemeenteraad, den heer J. Sant, zoodat tot toelating beslist is. Hierna volgde sluiting. Bouwvergunning Aan den heer K. op den Kelder, is vergunning verleend het bouwen van een warenhuis, ■gmondermeer Burgerlijke SUnd Geboren: Jan, z. van J. Drijfhout en H. J. Boller. Ondertrouwd: Arte van der Stelt, oud 26 jaar, bloemlstknecht en Wjjtske Jeenlnga, Radlo-Centrale Door de radiohandela- ran BUI en Boekel. ia ook te Naueraa dezer dagen een radlo-centrale tot stand geko men. Naar wij vernemen, hebben ar rich reeds ruim 20 abcsmé*s opgegeven. Voor Naneroa. altijd zoo geïsoleerd, een ware uitkomst. van zijn besoek Minister van Defensie den aftredenden mandant van de luchtvaartafdeeling, nel Hardenberg, medegedeeld, dat hij noemd is tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door P. Voorthuijzen Jzn., is een aan vraag ingediend ingevolge de Landarbel- derswet ter bekoming van een plaatsje aan den Middenweg. Koemarkt Op de Woensdag gehouden njaaarskoemarkt waren in totaal aange veerd 40 geldekoelen. prijs 150200 per stuk. Handel stug. Wegens den geringe» aanvoer was de markt zeer spoedig afge loopen Bij be- Flnanclën Apologetische cursus. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om de leerrijke cur susavonden, welke verleden jaar gehouden werden door den Zeereerw. heer M Vinck, te vervolgen. Ten behoeve van Th. P. Hoogeveen zal aan den Zwarteweg een burgerwoonhuls worden gebouwd. J. Hoep, aannemer alhier, is met den bouw belast. SUM* vuvipvt;! MJt vciucvung vun UC11 raad in twee afdeellngen voor de behande ling van de ontwem’’"'nw't'nt>. dienst 1930. Na stemming wordt het voorstel aan genomen met 9—5 stemmen. Punt 21. Benoeming van een lid van het college van Regenten van het St. Pieters hof In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer H J. Clarion, benoemd wordt de heer A. J. Beek. Punt 22 Voorstel tot vaste aanstelling van den heer L. B. van Albada als vaste leeraar aan de Vakschool voor meisjes met aPemeene stemmen wordt deze benoemd Punt 23. Voorstel betreffende onlnvorder- lloodvonk In het gezin van C. L. Kraak is een geval van roodvonk geconsta teerd. OVERZICHT -DE STREEK- opgewekte toon waarin ons vorig gesteld was, behoeft ook thana achterwege te blijven, kan zelfs nog aangedikt worden. Weliswaar moet bet De Messias De solisten, welke aan de uitvoering van de Zangvereenlging „Edam" van de Messias van Handel op 7 November zullen medewerken, zijn: Jacqueline Lam mersHoogveld, sopraan; Joh. C. Hooge- werf, alt; Marcus Plooljer, tenor en Jan van HUsselberg, bas. Voetbal Het eerste elftal van E. V C. speelt Zondag een thuiswedstrijd tegen Zaanlandia I. Gezien de goede prestaties, meenen w(j veilig een overwinning voor de lood-groenen te kunnen voorspellen Teekeiucheei De lessen in hei am- bachtsonderwijs aan de gemeentelijke tee kenschool zullen op 4 November ajs. weder aanvangen. Poldervergadering Op Zaterdag 2 Novem ber zal in het polderhuis vergadering wor den gehouden van het bestuur van den Anna Paulofnapolder en wel des morgens om 10 uur. AMSTERDAM, 30 October In den af- gsloopen nacht is door onbekende oorzaak de motorsleepboot „Margarets” van den sleepbootdisnst „De Onderneming", liggen de vóór het kantoor dezer maatschappij aan den Binnenkant, gezonken. Een gedeelte van de sleepboot bleef boven water uitsteken en hedenmorgen werd met de lichtingswerk- zaamheden begonnen. Men vermoedt, dat de buitenpoort is blij ven opsaataaa en daardoor de boot ia vol- geloopen. DELFT, 30 October. Prof. dr. Ir. J. A. A. Mekel heeft hedenmiddag by de aanvaat- ding van het hoogleeraarsambt aan de Technische Hoogeschool alhier een rede uit gesproken, getiteld: „Dikte en samenstelling der aardkorst.” Zeldzaam jubileum Een eeuw geleden, op 7 November 1829, werd tot stedelyk ont vanger benoemd de heer W. p. Costerue te Edam. In deze functie is sedert de vader by zijn overleden door den zoon opgevolgd De heer W. P. Casterts vervulde de betrekking van 7 November 1829 tot 27 December 1869, zjjn zoon van 27 December 1869 tot 5 April 1898. diens noon van 5 April 1896 lot heden. Het zal dus fcp 7 November as. 100 jaar ge leden zjjn, dat een lid deser familie tot deze betrekking werd geroepen, terwijl by voortduring een ander familielid als opvol ger werd aangewezen. De tegenwoordige gemeente-ontvanger. de heer W. P. Costerus, Is bekend en geacht om het vele werk, dat hij in het algemeen belang verricht, zooals zijn vader en groot vader zich in vereenlglngen en stichtingen in Edam en daarbuiten verdienstelijk heb ben weten te maken. Ongetwijfeld zal de dag van den 7en November voor den heer Costerus niet on opgemerkt voorbijgaan dienst op 71.014.63 dienst op 21.618. Inzake de GewetensgeM BU den ontvanger der directe belastingen alhier is aan gewetens- geld ingekomen f 26.60. WEENEN. 30 Oct. (VX>.) Na de bot singen. die gisteren plaats vonden aan de Weensche Universiteit en aan de Technische Hoogeschool was de rust weer vrij spoedig hersteld. De rector der Universiteit liet een cproep aanplakken, waarin hij de studenten tot een bezonnen houding aanmeanAe De Universiteit zal niet gesloten worden. Ook de Technische Hoogeschool wordt heden weer geopend. De rector van de Technische Hoogeschool heeft echter’ medegedeeld, dat de bezoekers zich streng aan de discipline sullen moeten houden. Gedurende den ge- beelen morgen zal de politie op haar hoede zfjn om eventueel daadwerkelijk te kunnen ingrijpen tegen rustverstoringen Het „Volk.begehren" Het verbod vaa de ^tahlhobz" gehandhaafd ALTONA. 30 October Wolffburau De Pruisischs minister vaa bianenlandsche sa- ksn, heeft bisr gisterenavond een redevoe ring gehouden, waarin hij os. verklaarde mzraier era iugri|gra ta het «elfbeetuur der ATHENE, 30 Oct De Grieksche re- geering confereerde met de directeuren der groote Atheenoche banken, om maatrege len te nemen togen de op de Gneksche fi nancieel* markten plotseling opgetredea depressie. Bij deze bespreking werd gewezen op het nut van het uitgeven van nieuwe bankno ten en het «timuleeren van goud-invoer uit het buitenland. Frifswedstrifd De Bijzondere Vrijwillige Landstorm. afd. Assendelft houdt sx Zater dagmiddag 3 November voor de leden een priJswedstrijd van 2 tot 6 uur. Door de Oewestelijke Landstormcommiseie zijn aantal aardige prijzen beschikbaar ge steld. Maggi-demonstratie Voor een hondertal belangstellenden werd Dinsdagavond de aan- gekondlgde demonstratie van Maggi-produc- ten gehouden in de Vlas- en Korenbeurs. Na een explicatie en bespreking der nieuw ste soepen werd de Maggi-film vertoond. In het eerste deel kreeg men een kijkje in het uitgebreide landbouwbedrijf tot de fabrie ken behoorende, in het tweede deel de fabrieken, terwijl het derde deal bestond uit prachtige natuuropnamen uit de omgeving van het Bodenmeer. Tusechen het eerste en tweede deel werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld kennis te maken met draadvermlcelli-soep. Tooneelultvoering Zooals bij velen reeds bekend zal zjjn. zal as. Zondag in de zaal van den heer JU’ Vester wederom een uit voering worden gegeven. Het R. K. Alkmaar- sche Tooneel (D.I;N.D.UA.) die hier en el ders verschillende malen ,JJe Gerechtigheid Gods” met groot succes vertolkte, zal thans komen opvoeren „Een. die niet geteld wordt”. Dit tooneelspel behoeft voor „De Gerechtig heid Gods" niet onder te doen. Het is bijzonder ontroerend, een spel van geweldige levenstragiek, een stuk waarmede by een goede vertolking groot succes zal wor den behaald. Het zal ons óok niet verwon deren, als de zaal van den heer Wester weer tot in alle hoeken met belangstellenden ge vuld zal zijn, zooals steeds het geval was, als deze tooneelvereenlgtng daar optrad. WIJ kunnen dan ook een leder aanraden ook thans dezen avond vooral niet te verzuimen aanwezig te zijn. Voor verdere bijzonderhe den raadplege men de advertentie voorko mende In net nummer van gisteren. Te w*Mt Dear dagen kwamen een aantal grondwerkers, die wat te veel ge dronken hadden van uit de Kerkbuurt langs den dorpsweg. Op een oogenbük. dat zfj moesten wijken voor een auto, kreeg een er van zoo’n sllngereffect. dat hjj pardoes in de wegzloot plonste. Met vereende krachten werd de badgast met zjjn rijwiel op bet drogegebracht. Gelukkig had de man geen letsel t Geval veroorzaakte een heele oploop. DEN HAAG, 30 Oct. Omtrent bet ge val vaa zware mishandeling gisteravond ia de Ripperdaztraat te Dea Haag, Vernemen wij, dat de dader in den afgeloopea nacht Woningbouw Door het bestuur van de RJC. Woningbouwvereemging alhier, is aan den raad het verzoek gericht om een voor- schot, ingevolge de woningwet voor den bouw van 3 arbeiderswoningen aan den Walings- dljk. stuur van ursem is door Oed. Staten van N.-H. vergunning verleend tot het uitvoeren van verbetering aan de in den Walingsdijk gelegen Uraemmerbrug nabij café Oudejans. VEILINGO VERZICHT BEVERWIJK handel stemde de afgeloopen waek over het algemeen nog al tot tevredenheid de aanvoer is voor desen tijd van bet jaar van zeer veel producten nog ruim te noemen. Andijvie staat om dezen tijd in aanvoar aan de spits en van ieder* inbrenger maakt dit artikel thans het hoofdproduct uit. De prijzen bleven goed op peil en geven bij onze vorige noteeringen hoegenaamd geen verzchll aan. De goede kroppen gingen van 34 cent per stuk vlug van de hani tar- wjjl mindere soorten naar evenredigboid voor 2540 ct. per kist van 20 s.uks wer den betaald. Prei kwam tengevolge van grooten aan voer een weinig in de ve-rirukklng en knn de hooge prijzen de. vorige veilingen niet meer handhaven. De prijzen liepen uiteen van 813 cent, met een doorsneeprijs voor goede soort van 10 cent per bos Peen kwam nog In flinke partijen aan de veiling. Ofschoon hiervan no<? een zeer groote percentage als eerste kwaliteit kan worden aangemerkt, werd toch ook een be langrijke hoeveelheid minderwaardig en af wijkend soort aangeboden. Voor goede soort was nog altijd veel belangstelling en kon van 12—18 cent per bos worden genoteerd, met prijzen van 610 cent voor mlndete soorten Spitskool kwam nog in groote voorraden het Is echter aan het product duidelijk merkbaar, dat het seizoen hiervan ten ein de loopt. De prijzen zijn dientengevolge den ook niet meer zoo hoog en kwamen slechte voor enkele partijen tot 7 cent, terwijl de massa naar kwaliteit van 26 cent per stuk kon halen. Tomaten bleven de geheele week goed gevraagd. De aanvoer van JJ. Vrijdag aan de Vrije Veiling bedroeg nog 360 kisten» met prijzen van voor A Kwalite.t 1030. B 930. C 8.30 en CC 5 30 per 100 pond. Ook voor de binnenlandschs markt waa veel Jubileum Op den eersten November aa. zal het 12% jaar geleden zijn, dat zuster Koomen hare werkzaamheden als wijkver pleegster aanving Dien dag zal het haar zeker met aan belangstelling ontbreken gen niet afwijzend staan, daar Oudkarspel ook 100 geeft. De heer de Geus stelt nog voor het op 75 te brengen, maar trekt, nadat enkele leden hierover hun meenlng gezegd heb ben ,dlt voorstel in. Het algemeens stemmen wordt besloten den poet op 100 te brengen. Subsidie Burgerwacht 50. De heeren Kocij en Kwadijk willen dezen ix»t schrappen, daar vorig jaar besloten U voor het laatst subsidie te geven en dezen post weer op de begrooting staat. De voorzitter zegf. dat het tekort 74 50 bedraag niettegenstaande de subsidie. Hy bepleit het geven van een subsidie, daar de gemeente zelf meegeholpen heeft met de oprichting en men nu de burgerwacht niet In den steek kan laten Spr. stalt namens de meerderheid van B. en W voor, den post te handhaven. 3 huisgezinnen gevallen van klnderverlam- Da heeren de Geus en Ootjes zijn erimlng voor. gemeenten te De overzicht niet wat ---- alleen van de bloemkool komen en dabr is er niet veel dat behoorlijk geld die dus geen bloemkool k> de hoeft, ziet zich de moois bedragen ont- die gelukkig thans door de veiling kunnen werden uitbetaald. De resultaten, die momenteel met dit product behaald warden, zijn heel gunstig.. De vraag Is van dien aard, dat dezen Dins dag een getal van 380 beladen schuiten willige afname rond en dien dag een ornaat bereikt werd van 44 mille, zijnde het hoog- - ste bedrag dat dit Jaar voorkwam. Overal elders Is de bloemkool schaanch en dank zy het zachte weer, hebben we hier dage- lyks flinke aanvoeren, die, wanneer we zoo gelukkig rijn deze weersgesteldheid nog een tijdlang te behouden, voorioopig niet zullen verminderen. De prijs is de laatste week opgeloopen en bedraagt thans voor de eerste soort t 90 h 28. tweede soort f 10 A f 17 en derde soort f 3 A 1 1 var 100 stuks. Van de kooiaoor- ten .Jilchts neues"; over het algemeen kleine aanvoeren tegen vrijwel onveran derde prijzen, die voor rood van f 330 tot f 4.voor geel 3 A 4 an voor wit 1 A 3 per 100 kilo bedragen. De flinke prij zen die de vorige week voor de bleten be taald werden .had nogal ruim aanbod tot gevolg, waardoor een Inzinking van den prijs tot even beneden f 12 per 1000 stuks niet te vermijden was. Uien hadden een heel slechte week, de grooten konden slechts 1.30, drielingen 80 oent, nep f LM per baal halen. 'Vandaag was het weer Iets beter en kwaenen de beide eerste op 1.00 en 1.15, het vorige jaar, toen deze bU zeer groote aanvoeren geregeld f 330 opbrachten, was de handel wél zoo aange-v naam. Slaboonen zijn van het tooneel verdwe nen. in totaal zyn 30.700 zak aangevo*d tegen 42M zak in het vorige jaar. terwijl de toeleg dit jaar beduidend grooter was. Obk van Tomaten is de aanvoer niet noe menswaard. de laatste noteering was 30 cent per kilo. Over aardappelen zullen we bet maar niet hebben, voor de poters zoo wel de winteraardappels moet men de tampers met een lantaarntje zoeken De aanvoer over de vorige week bedroeg: 2400 baal aardappelen. 2100 baal uien, 000 zak slaboonen. 682.000 stuks bloemkool, 103.000 kilo rood, «6000 kilo geel, 151300 kilo wit en 537.000 stuks bieten met een opbrengst van 120.816 begrooting wordt vastgesteld In en uitgaven op f 3873.83. een gemeentesubridie Naar aanleiding van het Volksbegehren zeide hij, dat er langzamerhand een on draaglijke toestand was ontstaan, veroor zaakt door de Hitlerisaen, do Stahlhelm en de Landvolkheweging met hun misdadige aanslagen, wier actie meedoogenloo* zou worden onderdrukt. Het verbod van Stahlhelm blijft gehand haafd. Het verbod aan de ambtenaren om het Vofirebegehren te teekenen had hun rechten volstrekt niet beknot, maar m— kon niet dulden, dat ambtenaren rich tegen den Staat keerden. Ook we* het een on draaglijke toeatand, indien voor elke zaak de beslissing van "t ataategereehtehof werd jngeroepen. Er zal worden onderzocht hoe dit te voorkomen is. Actie grmecnte-BBibtenaren In een druk bezochte vergadering in het Hotel „Die Porte van Cleve", van ambtenaren en werklieden der gemeente, werd teleurstelling uitgesproken over het besluit van den ge meenteraad inaake Het premlevrlj pensioen en besloten zich voor de vergadering van Donderdagavond verder met een adres te wenden tot den Raad, om alsnog ambtena ren en werklieden, evenals den burgemees ter. secretaris en ontvanger., ta het gébot te stellen vaa premlevrlj pensioen. Liefdadigheidspredlkatie Zondag 3 November a£. zal onder de H. H. Missen, door Mgr. Dr. J. M. Buckx. Apostolisch Vicaris van Finland, een liefdadigheldspre- dlkatle gehouden worden voor de arme Missie in Finland Moge voor dit schoone doel met hand gegeven worden. plaatst, dat dit schleden. Deze ontvangsten waarbij inbogrei>en van 3600 De heer Kool] rapporteert, dat de Gem eentebegrooting in orde is bevonden, behoudens enkele op merkingen. die de behandeling van de pos ten naar voren zullen gebracht werden. Onderhoud en aankoqp van meubelen 25 De heer Zut vindt dozen post zeer laag, naar verhouding van de meubelen die voor het nieuwe raadhui* moeten aangeschaft worden. De voorzitter merkt op, dat de aankoop van die meubelen op de rekening van dit Jaar komt. Vergoeding woninghuur rijksveldwachter 50.—. De heer Zut wil dit verhoogen, daar Oudkarsjiel meer geeft dan Noord-Schar- woude en de veldwachter hier meer werk heeft dan in Oudkarspel. De heer Kooy stelt namens de commis sie voor dezen "post te vexhoogen tot 100. Eoa goede vangst DEN HAAG, 30 Oct. De Haagsche politie hoeft aangehouden dea Rotterdammer T. en den beruchten Amaterdamschea inbreker F. als verdacht van de op 12 October gepleeg de inbraak in een perceelaan de Van Ho- genhoncklaan, waarbij f 3000.aan juwee- len werd gestolen. Zij waren bij hun aan houding in hal bezit van inbrekerswerktui- gen. De Amsterdammer die bij de inbraak op dra uitkijk moet hebben gestaan, is door twee meisje* herkend. Verkocht Da boerenplaats en land in da Broekelarmeer. groot ongeveer 14 .H. A.. eigendom van den heer K. Bakker, Is onder hands verkocht aan den heer M Mulder, alhier. Schrijver meent, dat de school in een behoefte voorziet; dit blijkt uit het groote aantal leerlingen. Hij vindt het een groot belang voor de kinderen. Ze warden daardoor van de straat gehouden. De heeren Ootjes en de Geus meenen. dat het niet op den weg der gemeente ligt, zoo'n school te subsidieeren, zelfs geen openbare. De kinderen zyn thuis het beet verzorgd. De voorzitter zegt als de minderheid van B. en W„ dat da school In een behoefte voorziet, vooral voor de groote gezinnen, die een extra-hulp niet kunnen bKsüen. Spr. Is ook tegen een openbare fröbelschool. Zoo’n school moet bekostigd worden door particulieren, maar met subsidie van de gemeente. De heer van de meerderheid nog eens, waarna het in stemming wordt gebracht en verwerpen met alleen de katholieke leden, de heeren Zut en Schrijver vóór. Subsidie Byz. Vrjjw. Landstorm f 10. De heer Kwadyk wil dezen post hetzelfde lot doen ondergaan al* de post van de Burger wacht. De Voorzitter zegt, dat dit niet bedoeld is als bydrage maar als erkenning, dat het instituut op prijs gesteld wordt. Het voor stel wordt niet gesteund. Van de Ned. Vereeniging voor onvolwaar dige arbeidskrachten was een verzoek Inge komen om als begunstiger toe te treden met een contributie van 10. Ontvangsten. Vergoeding voor een over pad f 25. De heer Zut wil dezen post schrappen, daar op het betreffende terrein achter de „Neder land" steeds meer particuliere huizen wor den gebouwd en het uitbreiding van woning bouw tegenhoudt. Besloten wordt deze pest te schrappen. De Voorzitter dankt de Commissie. By de Rondvraag vraagt dé heet de Geus of B. en W. er al een overzicht van hebben wat de Inrichting van het nieuwe Raadhuis gal kosten, waarop door den Voorzitter' ont kennend werd geantwoord. De heer Kooy vraagt of de bouw van het Raadhuis niet bekostigd kan worden uit de 28.000. die op de Boerenleenbank staat. De Voorzitter zegt, dat van die 28.000. op het einde van het jaar niet veel zal over- biyven, daar nog veel moet worden betaald en het dus wenscheltyker is een leening te sluiten. Verder vraagt de heer Kooy, waarom er stagnatie gekomen 1* in de woningbouw door de woningbouwvereniging. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. daar geen schuld aan hebben, daar de Inspec teur van de Volksgezondheid het anders wenscht. Da heer Kwadyk geeft in overweging, da meubelen, etc., van gemeentenaren te be trekken, waarop de Voorzitter zegt, dat reeds In dien geest is besloten. Nog werd een geanimeerde discussie ge houden over zieke iepen In de gemeente, waaruit tdljkt dat er hier 79 zijn, dte op het TMlrtt .fcijrt f* cfoFWatl iMk*wrrtwa dryf in ontvangsten en uitgaven voor den zijde wordt geadviseerd deze op te ruimen, gewonen dienst vastgesteld op 110.427.01. j voor den kgpitaaldienst op 8170 en die1 van het electriclteitsbedrijf voor den gew. en voor dan kap. I voor, dezen post te laten vervallen, omdat ze het nut van een dergelijk instituut nikt Inzien. De heer Schrijver zegt, dat man de Bur gerwacht niet plaatselffk. maar nationaal moet beschouwen. De reden tot instand houding bestaat nog, daar het uiterst llnk- sche element versterkt uit de verkiezingen is gekomen en de mogelijkheid bestaat dat dezen een poging zullen doen tot omver werping van het gezag. De heer Kwadyk komt op tegen de be wering van den heer Schrijver over het llnksche element en zegt, dat de burger wacht vervalt als bij mobilisatie dienst plichtigen worden opgeroepen tot het 40ste of 50ste jaar. De heen. Schrijver zegt, dat hy bedoelde het uiterst llnksche element, nJ. de communisten. Na nog eenlge discussie wordt het Voor ste! van den meerderheid van B. en W. verworpen met 43 stemmen. Vóór de heeren Zut Schrijver en Barten. By den post Gemeentereinlgtng 1400. vraagt de heer Kooy of dit definitief ge handhaafd bluft, waarop de voorzitter ant woordt, dat door de langdurige afwezigheid van den gemeente-opzichter nog geen rap port Is uitgebracht. Bovendien voorziet de dienst in een lang gevoelde behoefte. Van het R.K. Schoolbestuur was Ingeko men een verzoek om een subsidie voor de byzondère Fröbelschool ten bedrage van 100. De minderheid van R en W. stelt voor dit toe te staan en de meerderheid dit niet toe te staan. De heer Schrijver vraagt naar de motie ven der meerderheid .waarop de zegt, dat van inziet. flnanclerd den. De heer begrooting 4er Uchtbedrijven. De heer Kwadijk wenscht eenige vragen te stellen: 1ste. Kan de transportbaan niet In gebruik worden gehomeu, 9de. waarom krijgen de arbeiders geen loon uitbetaald voor overwerk? 3de. Spr. verzoekt Instellen van het georganiseerd overleg. 4de. Spr. verzoekt beschikbaarstelling van de regle menten enz., der Uchtbedrijven. De voorzitter antwoordt, dat de tran sportbaan waarschyniyk spoedig weer in eere hersteld zal worden. Wat betreft het overwerk, wordt arbeid op Zondag dubbel betaald en overwerk by particulieren by dezen lm rekening gebracht. Spr. is in prin ciep geen tegenstander van georganiseerd overleg, maar vindt het niet nocdzakeiyk, daar de arbeiders op goede voorwaarden werken Tegen beschikbaarstelling van de gemeenschappelijke regeling enz. heeft iuj geen bezwaar en zal dien wensch over brengen In bet bestuur. w Hierna wordt de begrooting van het gaabe- punt zyn te sterven, waarom van bevoegde Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter, jhr. v. Sprengler, opende de vergadering met een woord van welkom aan de leden, waarna de secretaris, de heer K. G. Relnders, de notulen van de vorige vergadering las, welke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat by de kas opname by den gemeenteontvanger aUes in orde was bevonden. Van de sociëteit „Vriendenkring" was een dankbetuiging ontvangen voor de verleende gouden medaille by gelegenheid van de alhier gehouden Kolfsfeesten van den Ned. KoUbond. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur was nog een tweede schrijven Ingekcmen. waarin met klem wordt aange drongen een bouwverbod voor bepaalde soorten aardappelen in te stellen. B. en W. stellen voor zich te houden aan wat besloten is In de vorige vergadering, nj. deze zaak aan te houden tot adviezen ring van het vereeniglngegebouw ten be- gen. Aldus wordt besloten. Ingekomen van de afd. N.-Holland van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, een verzoek om een bijdrage voor de meubilee- ring van het vereenignlgsgebouw ten be drage van '/t cent per inwoner. Toegestaan. Aan de commissie uit de buitengemeen ten ontvangen een schrijven met het voor stel om als regenten Centraal Ziekenhuis voer de buitengemeenten te benoemen de heeren von Fridagh, burgemeester van Schoorl en Haringbuizen, burgemeester van Wieringerwaard. Deze heeren worden aangewezen. Naar aanleiding vgn dit sohryven zegt de voorzitter, dat B. en W. zich niet kunnen, vereenlgen met de tarieven en den naam en te zijner tijd hierop terug sullen komen. Aan de orde Is nu de benoeming van twee onderwljsers aan de U. L. Oschool: le. In de vacature, ontslaan door het ont slag van den heer Gorter per 1 Jan. 1930; 2e. wegens vermeerdering van het aantal leerlingen moet een derde onderwijzer wor den benoemd. Er hebben 4 personen gesol liciteerd naar deze betrekkingen. Na een uitgebreid onderzoek en bespre kingen met den inspecteur en de colleges van Oudkarspel en Zuid-Scharwoude heb ben B. en W. de volgende voordrachten opgemaakt: a. 1. J. Doets, IJmuiden; X K. Viersma. Noordwolde; b. 1. K. Vlersma. 2. J. Doets. De heer Kwadijk vraagt, of het nog ver schil maakt, dat de een benoemd wordt in de vac.-Gorter. dus als 2de leerkracht en deander als 3de leerkracht. Hierop antwoordt de voorzitter, dat toe vallig belde personen acte Wiskunde be zitten en hier niet gesproken kan worden van 2de en 3de leerkracht. Belde personen werden met algemeen* stemmen benoemd Hierna is aan de orde: vaststelling van de diverse begroetingen, die In handen zyn gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren ScttHJver. Koof) en Kwadük. De heer Koofl als rapporteur kan advi- seeren tot goedkeuring van de Burg. Armbestuur heeft de rapporteur een opmerking, dat het nadeellg saldo van het vorig Jaar niet is aangezuiverd, maar op de begrooting is ge- waarop de voorzitter antwoordt, volgens voorschrift soo moet ge- Concert Harmoniekapel Winnubst Op Dinsdag 5 November 1929 geeft de Harmonie kapel Wlnnubet, directeur H. B. Schenkels, haar eerste winterconcert In dit seizoen voor donateurs en genoodlgden. Het programma vermeldt 8 concertnummers, wexrender solo's voor clarinet, tuba, enx, welke nummers voor het eerst door Wlnnubet ten gehoore worden gebracht. Door de R.K. Tooneelvereenlgtng Excel sior wordt welwillend medewerking verleend met oa. de klucht in een bedrijf „Levie Paardebek in de medicijnen'' door The Keyzer. PERSONALIA By Koninklijk Besluit is benoemd in de provincie Noord-Holland: tot heemraad van den polder De Zeevang, P. Bakker Jzn. te Warder. de binnenlandschs markt was animo en gingen de partijen van 33—38 ct. per X«. voor eerste soort. Daar tot dasver. nog geen vorst Is ingevallen kwamen dan ook nog mooie partijtjes natuur-tom*- ten aan de veiling. Bloemkool was de afgeloopen week zeer beperkt in aanvoer. Voor goede kwaliteit was veel belangstelling an noteerden van 2024 cent, terwijl mindere soorten van 512 cent konden halen. Spinazie kan nog Juist voldoen aan de vraag naar dit artikel Het thans aange bodene geeft echter nog al verschil van kwaliteit aan. waardoor een sterke prljs- schommellng van dit product valt waar te nemen, die uiteen loopt van 60—150 cent per kist van 10 Kg. Spruiten zijl* momenteel tz en gingen de afgeloopen week soort tot 30 cent per Kg. De aanvoer vaa snij- en sperdaboonan bepaalde zich tot kleine kwantuma, deels uit de natuur en gedeeltelijk als gipspro duct De prijzen bepaalden aten naarmate de kwaliteit. die van eoanmlge partytjea tot buitensporig hoog werd opga treven en zelfs tot 60 cent per Kg. kwamen. Postelein was nog steeds iedere veiling aanwezig en ging natuurlijk als zeldwuun- held voor flink loonende prijzen. Als een byeonderheld kunnen wij dan ook melden dat tot heden iedere veiling nog aardbeien van x“ j Verteren Ter secretarie worden inlich tingen verzocht over een verloren korte olie Jas Agenda Gemeenteraad Texel Verga dering van dan Raad der Gemeente Texel, op Zaterdag 3 November 1929, des namid dags te 8 uur ten raadhulze. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Arm bestuur voor 1930. 3. Machtiging tot bevestiging brievenbus aan de o. 1. school te ZZul-Eierland. 4. Overeenkomst inzake bestrating Koo- gerslag. 5. Benoeming onderwijzer school te De Oockedorp. 6. idem aan de o. 1. school te KIe Hand 7. Mem aan de o. 1. school Hoorn. 8. Aanvrage om gelden voor een plaatsje, ingevolge de Landarbeiderswet, door J. H. van Hoven. Idem door K. Kikkert. Idem door Jn. Dob. Rtoleertng te Den Hoorn Beharding weg van den naar den Slingerweg 13. Vaststelling gemeente-begrootlng voor 1830 Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond voltallig onder presidium van den burgemeester Mr. Bis- schop. Te half acht opende de voorzitter en werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd De verschillende Ingekomen stukken en mededeelingen gaan zonder meer onder den hamer door. Vervolgens was aan de orde punt 3 der agenda. Aanbieding van de ontwerp-begrootlng 1930 met de ontwerp bedrijfsplannen van de verschillende bedrilven dit werd voor ken nisgeving aangenomen hieronder begrepen Etectrlclteltebedryf, keuringsdienst en reini gingsdienst. De gemeenterekenlng over 1928 werd alsnu voorlooplg vastgesteld. Punt 5 voorstel betreffende de begrooting van het stadsziekenhuis voor 1930 Hiervoor werd door den heer Dorbout aan B. en W. in overweging gegeven om met het college van re^en'en van het stadszieken huis In overleg te treden om de tarieven voor de Röntgenbeliandellng te doen verlagen. Na verschillende discussies wordt de begroo ting vastgesfeld. Punt 6. Voorstel betreffende de begrooting van den Brandraad voor 1930 aldus beslo ten. Punt 7 was het voorstel tot aankoop van een stuk grond gelegen In het verlengde van de Schoutenstraat van den heer Zaal alhier aldus besloten. Punt 8. Voorstel tot vaststelling van een suppletolre begrooting dienst 1929, adus be sloten. Punt 9 Voorstel tot wijziging van de ver- órdéningen trp de heffing en invordering van bruggelden. Punt 10 Vervolgens was aan de orde een voorstel tot toekenning van een bijdrage In de kosten van aankleeding van de bestuurs kamer van het door de vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten te stichten eigen ge bouw. Punt 11. Voorstel tot het verleenen van de reductie op de prijzen van de door de gas fabriek te leveren cokes asm bepaalde cate- gorieënn van Ingezetenen. Conform besloten. Punt 12 aan de orde was nu het bepalen van het uurloon voor in werkverschaffing uit te voeren werken. Door den heer Bossert wordt In overweging gegeven in de werkver schaffing het tariefwerk toe te passen. Spr. ziet hierin een voordeel voor de gemeente en de Overige werkman kan zich hierdoor beter doen beloonen. Dc heer Bethem vindt dit 'n zeer teer punt daar 't zeer moeliyk zal weren om dit door te voeren, daar men vaak voor werk komt te staan wat dc betrokken persoon geheel vreemd is. De voorz. komt dit ook zeer moeilijk voor, doch zegt toe, dat dit ook wel zal gebeuren in werken waar dit mogelijk Is. zooals b.v. het vorige Jaar met steenkloppen, dit ging namelyk per M2, en bracht een behooriyk loon op voor de werk lieden. wat het voorstel betreft dit werd zon der hoofdeiyke stemming aangenomen. Punt 13. Voorstel tot het verleenen van vergoedingen aan de besturen der byzondere lagere scholen. Ingevolge art. 101, le en 9e lid der Lager Onderwijswet 1920. Conform be sloten. Punt 14. Voorstel tot het verleenen van een creu«€ ven behoeve van in te richten brandvrije bewaarplaatsen voor het archief der gemeente. De heer Bethem zou gaarne zien, dat er aoo weinig mogeUjk ramen in gebouwd zul len worden daar dit z.i. brandgevaar op kan leveren. Voorzitter zegt toe, dat hiermede rekening zal worden gehouden aldus beslo ten. Punt 15. Voorstel tot hernieuwde vaststel ling van het tarief Voor het verrichten van werkzaamheden door den gemeenteiyken ontsmettingsdlenst en van de verordening op de invordering dier rechten. Aldus vastgesteld. Punt 16. Prae-advies op een verzoekschrift van het bestuur van den Bond voor de pluimveehouder* en tamme konijnenteelt in Noord-Holland om aan genoemden bond een jaarlUksche subsidie toe te kennen uit de gemeentekas hierover werd afwijzend be schikt. Punt 17. Prae-advies op een veraoekschrift van de N. V. Hoornsohe Kistenfabriek, voor heen C. Graftdljk, inzake het afstaan in erfpacht van grond gelegen aan het Kleine Oost Conform besloten. Punt 18. Prae-advies op een verzoekschrift van de directie van het Provinciaal Electri- clteitsbedryt in Noord-Holland om ten be hoeve van een uitbreiding van het transfor mator gebouwtje staande aan het Kleine Noord een stuk grond in erfpacht te mogen ontvangen. Aldus besloten. Punt 19. Prae- advies op een verzoekschrift van den heer J. L. Lankester om eervol ontslag als leeraar in opvoedkunde en huishoudelijk boekhouden aan de vakschool voor meisjes. Alsnu wordt aan den heer Lancester eervol verslag ver leend. Punt 20. Voorstel tot verdeellng van den Binnenkort zal het verkeer over deze brug worden stopgezet enhet vervoer geleld worden over den kleine» dijk, via Rustenburg. Uitvoering Naar wjj vernemen zal bin nenkort in de tooneelzzuU van den heer Oudejans, In verband met het succes van Zondagavond JJ.. door het RK Gemengd Tooneelgeselschap .JMndua" uit Alkmaar worden opgevoerd „Een die niet geteld wordt.- In de dagbladen zal vermoedeiyk nader worden bekend gemaakt de juiste datum. Niemand veraulme dit prachtstuk by te wonen. in zijn woning te Rotterdam is anagehouden en dat hij era voorloopige bekeatenia heeft afgelegd. Hij wordt op het hoofdbureau van politie in arrest gehouden. De toestand van net slachtoffer is naar omstandigheden re delijk wel. BREDA, 30 October - Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, heeft de genees kundige kring van Breda het door den Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant ingediende bemiddelingsvoorstel in zake het* medisch conflict met de gemeente volledig en onvoorwaardelijk aanvaard. 1* n n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 7