ONS BLAD LEEKEPREEKEN L. FRANKENBERG, Alkmaar 2 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1929 De organisatie van den jongen Middenstand -er f 3ooo.- f f 250. 125.-150.-^r*^- t 40.- dit nummer bestaat uit vier BLADEN DRIE EN TWINITGSTE JAARGANG Na. 249 Voornaamste Nieuw» Audiëntie Aardappelpistolen JOH. LAUWERS Barometers Thermometers c. De Inklaringsdienst j In botsing met een auto De toekomst van onte beweging! De sluizen te IJmuiden De Zuiderzeeraad Kinderverlamming De voetpaden langs de Rjjkswegen Beslaglegging wegens vrees voor verduistering Proefuitzendingen PHOHI-zender EEN SURSéANCE VAN BETALING DE NIEUWE TELEFOON TARIEVEN Gouverneur Fruytier Nieuwe proefvlucht van de R 101 Opticien PAYGLOP 1 DOOZEN LUXE POST in meest uitgebreide collectie. Moderne doozen. Lage prijzen. De Britsche schadevergoedingen aan de Nederlandsche visscherq - '3 De Nobelprijs voor geneeskunde Het Sovjetvliegtuig te New-York V R.K. Lagere Tuinbouwschool van den L.T.B. te Grootenbroek Brand aan de Spaansche kade te Rotterdam Voor de gevallen veldwachters te Grootegast Een werkloozen-relletje Alastrim te Beverwijk De postrluchten naar Indië De Noordzeevi««chrij in October Been onder balken verbrijzeld NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Ramsay MacDonald tn Engeland ter* 1 De nieuwste creatie voor de Jeugd Barometerstand 9 uur vm.: 175. Stilstand. It werden langs voor der ia vU- WW' wat Hoe gezamenlijke geestelijke dat zullen Prof. dr. O. Eykman te Utrecht en Bopkta te Cambridge de prijswinnaars Eenentwintig leidende personen der Com- monistische Party bedanken als lid. De aangekondigde heropening van den Poobchen landdag te, in verband met nieww* incidenten, niet doorgegaan. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 54 min.; oven morgen om 4 uur 52 min. ABONNEMENTEN: veer Alkmaar en Agentschappen: per week 23 et.: per kwartaal 3X3; per pest, per kwartaal 3X8 Mi vooruitbetaling. Z. D. H. de blsschop van Haarlem zal de volgende week alleen op Zaterdag audiëntie verleenen. Niet naar Curasao terug Naar het Vad. verneemt staat bet vast, dat de heer Fruytier niet naar Curasao aal terugkeeren. Tardleu heeft de opdracht tot vorming vaa een kabinet aanvaard. Bfl een aanvaring op het Mlchlgan-meer is weer een stoomschip, nX de „Senator vua Mlcholson” gezonken. Er vonden 33 personen verdronken rijn. bleven, land. SB wis ar groote contact instand worden. Die van sc bieden, in Te Stockeren bj] Weenen Is ’n ernstig con flict ontstaan tusschen de Heimwehr en het personeel eener machinefabriek, hs verhand met het optreden van genoemd personeel tegen een drietal Heimwehrleden, in de fa briek werkzaam. Over de verlaten veste daalt dikke duisternis en niemand kan meer terug. Komen in 1930 gereed Hoewel nog geen vaste datum is aan te ge ven, waarop de groote sluizen te IJmuiden in gebruik zullen worden genomen, kan nu toch al reeds worden medegedeeld, dat ze In den loop van 1930 geheel gereed komen. De hoofdzaak is nu al klaar en het wach ten is nog op enkele onderdeden, zooals het aanbrengen van de slgnaallnrlchtlngen. Overleg tusschen Rijk en gemeenten Er schijnt hier en daar eenlg misverstand te bestaan over de vraag wie de kosten be taalt van de voetpaden, welke langs de Rljkswegen worden aangelegd. Als regel geldt, dat het Rijk zoowel de wegen, bestemd voor het doorgaand ver- Zoodra trottoir Rijk in betreffende gemeentebe- Door de Provinciale Bankvereeniglng. in stituut van den Provincialen Bond van Effec tenbezitters, is bij de Haagsche rechtbank een verzoek om surséance van betaling to- gedlend. In den loop dezer week zijn met verlof van den president der Haagsche Rechtbank, op grond van vrees voor verduistering, ten ver zoeke van één der crediteuren derden-arrert en beslagen op roerende en onroerende goe deren gelegd in de Molenstraat 45 te Den Haag en ten huize van haar directeur, den heer Klopenburg. De door de rechtbank benoemde voorloo» pige bewindvoerder in de aangevraagde sur séance van betaling heeft ‘n onderzoek Inge steld omtrent den stand van zaken ten kan tore van de Prov. Bankvereeniglng. 12 gevallen te Baflo. In de gemeente Baflo (Gr.) Is wederom een geval van kinderverlamming geconsta teerd en wel tan huim van den heer D. B. Dit Is thans het twaalfde geval in betrek kelijk korten tijd In deze gemeente. Te Norg. Onder de gemeente Norg (Dr.) Is wederom een geval geconstateerd. ■UBEAU: BOT ALXMAA1 Trtefeen: AdaüntotraUe Na. 433 Redactie No. «33 Alle abonné’s op dit blad sije üuwvohw de venekeriaaavnrww, tease «omvallen verzekerd voor een AANGIFTE MOET, Het vijfde vliegtuig te Weenen geland De K. L. M meldt, dat het Donderdag ochtend van Schiphol naar Ned-Indlë ver trokken postvliegtuig des avonds 18.50 uur plaatselüken tijd te Weenen is aangekomen. De bestuurders zagen zich door slecht weer gedwongen een omweg te maken vla Maagdenburg. Daar werd om 11 uur vlot geland. Men heeft daar de bui afgewacht en is om 12.50 naar Weenen vertrokken. keer als voor de voetpaden zorgt, echter een verhoogd voetpad (een b.v.) gewenscht wordt, treedt het overleg met het stuur, om «en regeling betreffend» de km- tenverdeellng te treffen. Gewoonlijk draagt elk dan de helft kosten bij. Er is echter geen sprake van. dat het Rijk m zoo’n geval de gemeente alleen voor de koeten laat opkomen. en voordrachten Godsdlenstkennls geestelijk leven, sche vraagstukken gegeven worden. Door excursies naar daarvoor In aan merking komende Inrichtingen kan de van deze schikbaar Medan bij Benoemd zijn met ingang van 1 November tot leden van den Zuiderzeeraad da beuren J. N. Hendrix, lid van de Eerste Kamer en J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer. Gisternacht omstreeks kwark over drie heefteen chauffeur ontdekt, dat rook op steeg uit den winkel In scheepsbenoodigd- heden van de firma A. V.. aan de Spaan- schekadeno. 7 te Rotterdam. HIJ heeft ter stond brandweer en politie gewaarschuwd. Het bleek, dat In den winkel een felle brand woedde. Het vuur had ook spoedig de ach ter den winkel gelegen bergplaats en het kantoortje bereikt. Er ontwikkelde zich veel rook, welke zich met geweld een uitweg baande en het geheels pand vulde. Daarom moesten de bewoners van het boven den winkel gelegen pension haastig het huis verlaten. Spoedig verschenen de spuiten 9, 19, 22 en 11. In verband met den dichten rook werd de reserve-auto ontboden en even later werd ook de hulp van een motorspult ingeroepen. Voorts verschenen nog de spuiten 21, 8 en 12. Gasten van de spuiten 9, 19 en 22 heb ben met 3 stralen water gegeven. Spuit 11 werd afgepakt In reserve gehouden. De gasten van deze spuit hebben bovendien nog gewerkt met één straal van autospult no. 2. Personeel Van de afdeellng brand- bluschmlddelen heeft bij het blusschlngs- werk njet rookmaskers geassisteerd.. Gas ten van spuit 19 hebben bovendien nog met een gummislang gewerkt. Ondanks bet nachtelijke uur was er nog vrij veel belangstelling. Onder het publiek waren er velen, die het den met de afzet ting belasten agenten lastig maakten Tot tweemaal toe zijn van deze personen er met eenlg geweld verwijderd, waarbij van den gummistok gebruik gemaakt werd. Om 5 uur kon aan de nablusschlng wor den begonnen. Verzekering dekt de schade. samenwerking moet niet het gevoel voogdijschap wekken, maar zoo ge- dat elk. bewust van eigen taak, g—ram—n||jk overleg bet beoogde doel tracht te benaderen. Beide vereenlglngen kunnen elkander zoo prachtig aanvullen; de jongeren kunnen vertrouwd gemaakt worden met den ar beid door de ouderen verricht, en omge keerd, de jonge opbruischende kracht van de jeugd kan verjonging en verlevendiging in het gansche organisatleleven brengen. In grizmrTliiV overlsw kunnen «anvnmen Uit Stockholm wordt gemeld, dat de No belprijs voor het jaar 1929 voor de genees kunde verdeeld is tusschen prof. dr. O. Eykman te Utrecht en prof. Hopkins te Cambridge. In verband met hun 'ondenoe king op het gebied der vitaminen. Naar wij vernemen, zullen binnenkort vanwege verschillende politieorganisaties ge- denkteekens worden onthuld op de graven van de Grootegast gevallen veldwachters. Te Groningen zal de onthulling plaats hebbën op 27 November as., eveneens te Grootegast en Opende. AOVKKTKNT1KPR1M: Vaa 3— regels 1.23; elke regel meer Uk RECLAME per regel S-73 «*e* de eerst* pagina; vaar da overig* pagma-s f tJ» RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD* MJ eseswttbif Hng per pèaasmng t SS per advertentie vaa regete; Iedere regel meer 8J2 Gistermiddag is bij de uitbetaling van loo- nen voor tewerkgestelden in Overijsel, aan de Groenmarkt, een relletje ontstaan. On der hen die het loon kwamen innen, was een drietal werkloozen, den vorigen avond uit Overijsel gearriveerd. Zij waren ontslagen, doch hun zaken waren nog niet onderzocht, aangezien de betreffende ingenieur nog geen rapport had ingezonden. Intusschen beklaagden zij zich over uitbetaling van te weinig loon en maakten heftige ruzie voor de loketten. Eén hunner wierp zelfs een steen door een loket. De politie kwam tus- schenbeide; niet dan met groote moeite slaagde zij er in, de belhamels in te reke nen. Onder de laatsten was een bekende communist. Het Sovjet-vllegtulg landde gistermiddag dag op Curtissveld onder geweldige belang stelling. Er werd met roode vlaggen gezwaaid Meer dan twaalf personen werden onder den voet geloopen. voor een titel, voor menschenapplaus: lachen om onze hunkering naar een glimlach van vrouwenlippen, naar vlei taal, naar een slecht portretje met een huldigend bijschrift in een dagblad; lachen om ons onrustig streven naar een eerste plaats in een bestuur, in de poli tieke arena of op het sportveld. Hun ernstige oogen zouden ons verwijtend aanzien en huiveren zouden wij bij de vraag: zeg mij, wat er waar te van uw bewering, dat gij uw gouddorst slechts tracht te lesschen ter wille van de toe komst van uw gezin; dat uw ellebogen om naar voren te dringen alleen ge richt te op het geven van leiding aan* verdwaalden; dat uw werken in organi saties, in staatsbestuur en op charitatief terrein slechts het dienen van het alge meen belang te en zuivere naastenliefde op het oog heeft. Kijk In den spiegel der eeuwigheid en erken, dat de grondslag van uw streven en werken te: genot-, eer-, roem- en zelfzucht! Als de dooden konden spreken! Hoe velen zouden ons zeggen: wij waren als gij, lichtzlnnlng, aardschgezind, eer- en roemzuchtig. Het streelen van onze zin nen stond bij ons boven den dienst van God. Nu echter zien wij de dwaasheid van ons handelen, nu wij de korte jaren Een of ander boosaardig genie, zoo meent de Telegraaf heeft de techniek verrijkt met een Instrument, dat de schooljcogens- harten feller heeft doen kloppen. Deae ver schrikkelijke inventie heet: het aardappel- pistool. Indien gij het nog niet kent, lezer of lezeres wil dat zeggen, dat men u nog geen prop aardappel in den nek, tegen den wang of In het oog heeft geschoten. Men zou u dus van achterlijkheid en van niet met uw tijd meegaan kunnen beschul digen. Want het aardappelplstool is inter nationaal. Het staat op het doosje: Kartof- felplstole. potato-pistol, le pistolet po*r lancer des disques de pomme de terre, pisto le pneumatico. De Fransche benaming is het duidelijkst. Op straat worden door de jeugd reeds de belangrijke aardappel-revolvergevechten ge houden en salvo’s proppen van deze vrucht schieten door de lucht en maken dat, wan neer ge zoo’n projectiel mocht mlsloopen, ge er toch over uitglUdt. Aardappelen werden vroeger, vergissen arQ ons niet, per kop of per mud gekocht, poch nooit kocht e^n aardsch wezen In een wan kel één aardappel. t Nu wel: de levering van aardappels heeft In verband met het pistool per stuk plaats. Eén aardappel van middelsoort afmeting be vat volgens de nieuwe formule 35 a 40 pro jectielen. Vroeger vond men in den zak van een Hollandschen jongen, een touwtje, een mes of soms een eindje sigaret. Tegenwoordig haalt men er kauw-gumml en aardappels uit. De behandeling is zeer eenvoudig: men steekt den loop in de aardappel met het gevolg, dat er een propje In achter blijft. Bjj het overhalen van den trekker blaast de luchtdruk het er met een knalletje uit. Op spiegels en ramen geven deze uiteen gespatte projectielen prachtige veelpuntlge sterren, de huid doen ze soms pijnlijk aan. Want oude, taaie aardappelen zijn niet zoo brisant als nieuwe sappige. Het aardappelplstool zal nlemands dood zjjn, doch het zal wel erg onaangenaam zijn wanneer zoo n projectiel het oog raakt. En aangezien ’t parool der scherpschutters is: niet op het gezicht mikken, dient ge juist voorzichtig te zijn. Er zjjn modevlagen over de school gegaan van stormfluiten, van knlkker-epidemleën. van diabolic-endemleën. van rolschaatsen-, autoped- en vliegende Hollander-plagen. Dat is alles voorbij. De nieuwe creatie te: het aardappelplstool! Te Beverwijk is een je val van Alastrim geconstateerd bij een ongeveer drie-jarig kind van den heer B., aldaar. Het patiëntje is in de ziekenbarak bij het Roode Kruis Ziekenhuis opgenomen. De commissie ontbonden x, De minister van Buitenl. Zaken heeft den gep. vice-admiraal H. G. Surie, mr. Th. A. mr’ Romb»ch en mr. H. J. Kiewiet de Jonge, reep. Teorritter, leden en seeretaris van de doer bem mgortelde commissie voor de verdeeling vaa da va de Britsehe regeering ontvangea vergoodiag vaa bepaalde door de Nederland: scherij in den zomer van 1916 geleden scha de, op hun verzoek ontheven van deze func tie en hun zijn dank betuigd voor de be wezen belangrijke diensten. van een menschenleven tegenover den eeuwigen duur van het andere leven kunnen afmeten Als de dooden spreken konden, zouden zij ons harde lessen geven! leeg en ijdel'zou ons leven blijken. En ziedaar nu de weldaad van de „ge dachtenis der overledenen". Wanneer de Kerk ons herhaaldelljk, maar vooral éénmaal *s jaars met indrukwekkend ge baar, naar de graven voert en met ons ALS DE DOODEN SPREKEN In een Fransch geïllustreerd weekblad zagen wij dezer dagen een paar sterk contrasteerende plaatjes naast elkander staan. Het eene was een afbeelding van een ouderwetschen, droef-plechtlgen begra fenisstoet, met zwarte paarden langzaam trekkend de donkere rouwkoetsen; het andere was een groote auto, waarin een lijkkist en vijf personen geborgen kon den worden. Het bijschrift bij de eerste foto vertelde, dat de daar afgebeelde be grafeniswagens een vol uur noodig had den om van het hart van Parijs uit het kerkhof te bereiken; bij den xuto stond, dat deze invljfmlnuten den droeven last naar de groeve bracht. Moet dit ook al een beeld van onzen tijd worden? Zouden wij zelfs niet meer enkele uren over hebben om onze dooden te begra ven? Laten wij het eerlijk bekennen: het ligt in den menschelijken aard om zoo weinig mogelijk aan den dood en alles wat daarmee verband houdt te denken. En het zou daarom niet te verwonderen zijn, dat de mensch van onzen tijd, die zoozeer uit te op „efficiency", er afkeerig van werd om van de weinige hem toe gemeten jaren levensgenot nu en dan enkele uren voor de dooden af te nemen. Die modern heidensche geest komt in botsing met het oude Schrlftuurbevel: .^Gedenk uw uitersten!” En de kerk, die Gods woord en niet de wereld volgt, houdt de gedachtente aan de dooden on der ons levend. De dooden hebben op den kerkelijken kalender hun eigen dag en hun eigen sieraden. Voor hen worden de altaren zwart gemaakt en het beste zilver ult- voor vermeerdering van en verdieping van het over sociale en economk- de R. K Lagere Tuinbouwschool L. T. B. te Grootebroek zijn be held om met de dooden te spreken, om het brooze en toch zoo kostbare leven te plaatsen tegen den achtergrond van de eeuwigheid; den almogenden en rechtvaardigen Rechter om erbarmlng te smeeken voor hen, die ons in de eeuwigheid voorafgingen, en uit die plaats van lijden en loutering en ver gelding stemmen te hooren opklinken, die voor ons hoogste geluk van grooter waarde zijn dan alle lof en alle eer, alle goud en alle zingenot van de wereld. Allerzielen, de dag der overledenen, de dag waarop de dooden spreken, te zulk een kostbare en onbetaalbare dag voor hen, die ooren hebben om te hooren en begrip om te begrijpen. HOMO SAPIENS Tot leden van de commissie van Toe zicht op van den noemd. Burgemeester J. A. SchrUndes te Groo tebroek, voorzitter: J. A. Spigt te West wood, Secretaris; C. de Wit Pz. te Boven karspel; D. Koster te Grootebroek en Broersen te Lutjebroek. Veranderd* toestanden te IJmuiden Nadat sedert de opening van bet Noord- zeekanaal de schepen te IJmuiden werden ingeklaard zijn deze douaneformaliteiten met ingang van gisteren opgeheven en is de inklaringsdienst van daar naar Amsterdam en Zaandam overgeplaatst. Van dien datum af mag niemand zonder daartoe schriftelij ke machtiging van de havenautoriteiten of van den directeur van de directe belastin gen te A'dam te hebben zich aan boord van een inkomend of uitgaand schip tijdens het doorschutten te IJmuiden begeven. Zelfs is het verboden zich zonder toestemming van het terrein rondom de sluizen te begeven, zoodat het thans uitgesloten is dat belangstellenden bij de scheepvaart zich in de onmiddellijke na bijheid van een schip in de sluizen kunnen ophouden. De douaneambtenaren zullen steeds de wacht houden of er van een schip niets aan wal gesmokkeld wordt en moeten zorg dragen dat niemand met de schepen contact krijgt. gestald. ZU hebben hun eigen emblemen. Allerzielen viert, dan hebben wij gelegen- hun eigen muziek en gezangen. Op .Allerzielen” wordt overal ter wereld, waar maar een katholiek priester te vin den te, het plechtige dooden-officie ge houden. Zullen ook wij ons afwenden van die droeve plechtigheden en de zwarte ker ken schuwen, waar alles ons aan de gggden, ook aan onzen eigen eenmaal onherroepelijk komenden dood herin- innert? t Zou niet enkel een ondank baarheid zijn tegenover degenen, die ons voorafgingen, maar ook een groote dom heid en zelfbedrog, waardoor wij ons zelf het meest zouden schaden. Ongeveer vijftig jaar geleden deed een Engeteche schrijfster een roman in het licht verschijnen, die helaas te weinig bekend te. Zij schilderde het leven van een Fransche provinciestad, waar de moderne onverschilligheid voor God en godsdienst alom was doorgedrongen, waar de oude kerkklok nog slechts wei nige vrouwen en kinderen uit de huizen naar de Mis kon lokken, waar de wereld- sche geest alle eeuwigheidsgedachter. verdrongen had. Op zekeren dag gaat er iets geheimzinnigs gebeuren: een onver klaarbare drang Jaagt allen naar buiten, de straten door in één lange processie, in één richting, de stad uit. Niemand kan aan dien drang weerstaan. Als allen bulten de oude stadsmuren zijn, worden de poorten door onzichtbare hand ge sloten. Over de verlaten veste daalt De aankomst van *t tweede retourvliegtute Het tweede retourvliegtulg der K. L. M. PJI.-A.EJI., bemand met de piloten Krljns en Soer en den mecanicien Dunk Is gister middag te 2.55 uur vlot op Schiphol ge land, waarmede de retourvlucht In elk dagen is volbracht. De bemanning werd, door den directeur der K. L. M. toegespro ken. Naar men weet, vertrok de P.H.-A.E.M. op 3 October naar Batavia, waar het vlieg tuig 15 October arriveerde. Oorspronkelijk was Walewljn als mecanicien aan boord; hU werd echter in Akyab ongesteld. De heer Dunk, die met de piloten Duy- melaar en Tepas tydens de heenvlucht van het tweede vliegtuig door de noodlanding machine by Satul in Siam be- werd, kreeg toen order zich in Krljns en Soer te voegen. De P.H.-A.E.N. was den 22en October van Ba tavia vertrokken. Om renes drie keer. Enkele minuten later streek de PJL-A.E.N. vlot neer. De Indlë- vllegers werden begeleid door drie leger vliegtuigen uit Soesterberg. die In de lucht totdat het Indlë-vliegtulg was ge- Het Engelsche luchtschip de R 101 vloog heden bjj zijn proefvlucht ook boven het slot ..Sandringham" waar de Engelsche koning voor herstel zijner gezondheid vertoeft. Het luchtechip kruiste langen tijd boven Mldden- Engeland en nam daarbij proeven met het compas. Om 4 uur 55 kwam het weer op het landingstrerreln waar het aan de landlngs- mast werd geankerd. De hoogste uursnelheld, welke bereikt werd was 112 K.M. De R. 100 welke in Howden wordt gebouwd, is Intusschen In zooverre gereed dat men zich voorstelt de eerste proefvlucht op 15 No vember te houden. De vischonuet bij den Rijksvischafslag te IJmuiden bedroeg in de maand October 1. 740.600, tegenover 1.982.137. over de zelfde maand in 1928, dus ongeveer 240.000 minder dan het vorig jaar. Deze mindere omzet is niet het gevolg v. d. minderen aan voer van versche haring, maar van de min dere vangst der stoomtrawlers. 2.50 uur loeiden op Schlphcl de se- drle keer. Enkele minuten In de kampen en buitenhuizen, onder den blooten hemel zelfs moet geleefd worden. Hoe toont in zulke omstandig heden ieder mensch zijn eigen aard: de nood keert allen van binnen naar bui ten; lafheid en moed, godsvertrouwen en twijfelzucht, naastenliefde en zelf zucht krijgen gelegenheid zich ten volle te ontplooien. Totdat na eenige dagen het raadsel wordt opgelost: de dooden zijn uit hun graven gekomen en hebben de levenden verdreven. En als de poorten weer opengaan en de bewoners weer bezit kunnen nemen van hun stad, dan hangt in de straten en in de huizen nog de schaduw van de schimmen uit het graf en de fluistering der door den dood gesloten monden. De dooden heb ben hun werk gedaan; zij hebben de levenden aan de beteekente van hun korte leven herinnerd en aan het voort bestaan hunner onsterfelijke zielen aan de overzijde van het graf; de zielen der dooden die met die der levenden de ge meenschap der heiligen blijven vormen. Hoog uit den kerktoren kleppen de klok ken, door onzichtbare hand in beweging gebracht; en als de kerkdeuren open gaan, stroomen honderden naar binnen, die jarenlang den drempel van het Gods huis niet meer overschreden hadden. In deze schoone symboliek schuilt een krachtige les. Als de dooden konden spreken, wat zouden zij ons veel te zeg gen hebben! Zij zouden meewarig kij ken naar ons jachten en zenuwachtig gedoe; naar ons felle verlangen em geld, al maar meer geld te verdienen; goud. waarvan wij droomen des nachts en dat ons overdag lokt tot de dwaaste specu laties. Zij zouden lachen om onze jacht naar eer en roem; lachen om onze ver- earing voor een lintje In een knoopsgat, Te Amsterdam ia in het Binnenjfasthuie ter verpleging opgenomen een 35-jarig« boot werker, die, werkzaam zijnde op een hout- ichip, liggende in de Nieuwe Houthaven, door verschuivende balken wred getroffen, waardoor zijn linkeronderbeen werd verbrij zeld. Wanneer wij schrijven over de organisa tie van den jongen middenstand, dan be doelen wij daarbij de jongelui van 18 tot 25 jaar. Was tot voor korten tyd van actie voor het sociale vereenlglngsleven onder deze Jongeren weinig te bespeuren, allengs be gint zich de idee steeds meer baan te bre ken onder de jongeren zelf, dat In deze richting nog een groote taak te vervullen staat. Wel is men het nog niet eens, in welken vorm deze organisatie gegoten zal worden, maar dat komt wel. Immers niet wij, maar zij, die door onze Bisschoppen zijn aangesteld om het RK Jeugdwerk te lelden, zijn ge roepen om den juisten en meest gewensch- ten organisatievorm voor deze groepen te vinden. Verheugend is het, dat de drang naar sociale ontwikkeling onder de jongeren thans schijnt te ontwaken. In Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Leiden. Heemstede en onlangs te Delft, om in het bisdom Haarlem te blijven, begint zich langzamerhand een gezonde actie in deze richting te ontplooien. En onlangs kwam zelfs tusschen deze vereenlglngen een Diocesanen Contactcom missie tot stand. Dat streven verdient zeer zeker de be langstelling, steun en aanmoediging van gansch den R.K. georganlseerden midden stand. Want wil de R.K. Mlddenstandsbeweging haar doelpunt: „hamdhaving van de mld- denstandstaak in het maatschappelijk le ven", veilig stellen, dan is zll op de eerste plaats aangewezen op de sympathie en me dewerking van den Jongen middenstand. Om die te verkrijgen en te behouden is noodig, dat men daadwerkelijk belang stelt in hun streven en werken en door een aanmoedigend woordje hun aibeld onder steunt. Vooral de besturen der plaatselijke Hanze- afdeellngen hebben hier een hoogst belang rijke en delicate taak te vervullen, en met zorg zal de afgevaardigde, die het tusschen de beide vereenlglngen moet houden, gekozen moeten Da nieuwe interlocale telefoontarieven treden algemeen in werking op 1 Januari a.s. Ook de nieuwe locale tarieven worden op dien datum algemeen van kracht, behal ve in de netten Alkmaar, Alphen a. d. Rijn, Assen, Baarn, Boskoop, Breda, Doetinchem, Dordrecht, Franéker, Gorinchem, Gouda, Harlingen Heerenveen, Den Helder, Hooge- zand. Hoorn (N.-H.j, Kampen, Katwijk aan Zee, Kerkrade, Leeuwarden, Lisse, Loc hem, Meppel, Middelharnis, Neuzen. Noordwijk- binnen, Oldenzaal, Roosendaal, Sittard, Slie- drecht, Sneek, Tiel, Veendatn, Waalwijk, Weert, Winterswijk, IJmuiden, Zaandam, Zandvoort, Zierikzee en Zutphen. In deze netten zullen de bepalingen om trent het abonnementsbedfag en de beta ling per gesprek op nader te bepalen datum ingaan, waarbij niet vaststaat dat de datum van invoering voor deze netten alle dezelf de zal zijn. excursies komende inrichtingen kan practlsclie kennis vermeerderd worden. Door gezamenlijke retralten wordt de onderlinge geestelijke band verstevigd en geheiligd. Door het verschijnen op elkanders feest avonden wordt het saamhorigheidsgevoel aangewakkerd en de collegialiteit bevorderd. Zoo moet een frissche en blijde geest geboren worden, die nieuwe bezieling In de mlddenstandsbeweging zal kunnen bren gen; die de leden Individueel aan wakkert tot activiteit en arbeidzaamheid en die de jongeren, leergierig geworden, zich doet beijveren om zich te bekwamen voor de hun wachtende of reeds opgedragen taak. Zoo zal ook de organisatie van den Roomschea Middenstand baar voortbestaan verzekerd hebben en haar maatschappelijke taak tot een goed einde kunnen brengen. W. BOON, Secretarie van de Hanze in het bisdom Haarlem. Proefuitzendingen van d^n PHOHI-zender te Huizen zullen plaats vinden op de navol gende data en uren: Maandag 4 November 12.3016.00 G.M.T. Woensdag 6 November 13.0015.30 G.M.T. Donderdag 7 Novemb. 12.3016.00 G.M.T. Vrijdag 8 November 12.3016.00 G.M.T. Zaterdag 9 November 12.3016.00 G.M.T. Zondag 10 November 12.3016.00 G.M.T. De golflengte is 16.88 Meter. OI» STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UFFERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Te Groningen kwam gistermiddag de heer Leo Alssema, architect te Grootegast, met zijn motorrijwiel in een bocht van den weg zoodanig met een auto in botsing dat hij zwaar gewond werd opgenomen en naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen is overgebracht. Zijn toestand in levensge vaarlijk. Het 5de postvliegtuig de PJI.A.E.Z. is gis teren om 12 uur uit Weenen vertrokken en om 18 uur 20 in Boedapest aangekomen. Al lee is wel aan boord. Heden zou de reis voortgezet worden. In verband met het slechte weer is men niet verder gegaan dan Boedapest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 1