EFFEND HET IS DOEL Provinciaal Nieuws (ftPO/l I v.h. JAN DE VRIES De Lange De Moraaz te Alkm BLADZIJDE 1 SCHAGERBRUG ENKHUIZEN I •4J DeR. K. Tuinbouwschool te Grootebroek ALKMAAR - Telefoon 324 HOOGWOUD ZAADMARKT 94 Huga Horloges Noodlanding van een vliegtuig te Den Beemster BOVENKARSPÉL HEER HUGOWAARD ZIJPE BEEMSTER SCHOORL Onze speciale afdeeling optiek ZAADMARKT 58 levert U brillen met en zonder medisch advies BRILLEN vanaf f 2.00 coxnpl. PINCE-NEZ f 2.50 N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel „VRIES1A” Zaadmarkt ,ZATERDi«G’2*NOVEMBER 1929 - - - - - - CASTRICUM Bezoekt de Boom- en Bloemkweekerij ’•SÜRSUM CORDA” te SCHOORL AKERSLOOT om overtollige kasgelden te storten in rekening-courant bü de Firma UITGEEST SCHAGEN EGMOND AAN ZEE AM 13 november. Bij de rond' de beklagensw: „Klein Begin' Gemeenteraad Donderdagavond werd een schrijven toestaan. 2 Castricum, Fanfarekorps „Ons Genoegen" te hoeveelheden op de meer rond. Burgerlijke Jannetje 1 id- m- >ên de :um te Geaonken. Woensdagavond ongeveer half 12 uur zonken op de Alkmaardermeer 2 vletten met kort hout, die achter een mo torboot waren gebonden. Het hout was be- BurgerL stand Van 131 Oct. Gebo ren: Agatha Theresia, dochter van Johannes Langedijk en van Dteuwertje Schouten. Overleden: Trijntje Pijper, oud 6® Jaren, vrouw van Simon Glas. Ondertrouwd en getrouwd: Petrus Beem- sterboer, oud 24 jaren te Obdam en Margare- tha Hoogland, oud 22 jaren te Hoogwoud. 2 rUwielbelas- 1 damestaschje. Vertrokken Alkmaar: D. Gevonden Ter secretarie kunnen inlich tingen worden verstrekt over een gevonden gabardine regenjas. Vertrokken en ingekomen personen Jo hannes Jacobus Groot, R K. v. Kerkelaan O 47 naar Oude Niedorp; Jan May, N_H_ van Gouwe H 72 naar Hilversum, Hooge Laar- derweg 180; Margaretha Hoogland, RJC. van Gouwe H 63 naar Obdam; Pieter Kerkhoven en gezin N.H. van Noordend D 63 naar Blok ker; Jacob Kaver R.K. van Boekelweg A 20 n. Roterdam; Veronica Marta Punt, RK. van Lünmen naar Weere K 23c; Pieter Rood, R.K. van Abbekerk naar Boekelwegbuurt 19, Aanbesteding Aanbesteed is de bouw van een nieuw patronakt in deze parochie. Ingeschreven werd als volgt: J E. W. Lambert 56.450; Joh. Bot 59.800; 8. Kuln 60.340; P. Bot te Heerhugowaard 55963. zaak als de heer Schermer, y pj t L Moeten waarin de heer Raedeker e. a besluit tot Aldus I kwam de Gemeenteraad wederom bijeen f 35.250 f 35.000 3X871 f 32.476 f 29.948 f 27.800 12X432 Verloren voorwerpen portemonnaie met inhoud. Verkocht De heer C. Stoop heeft zijn nfetf- we woning, tuin en erf onderhands ver-c kocht aan den heer C. Borst van Oude Nie dorp. Burgert. Stand Van 261 Nov. On dertrouwd: Josephus Benedictus Lemmens, oud 23 j^ar, bloemistarbelder te Anna Pau- lowna en Catharina van Diepen. 22 jaar ron der beroep, te Zijpe; Cornells Willem Eradus 21 jaar veehouder te Oudkarspel en Neeltje Kapitein, 21 jaar. ronder beroep te Zijpe. GetrouwdCornells Zijdewind, 27 jaar landbouwer te Harenkarspel en Jantje Doorn, 23 jaar zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Maart je Kreiger, 73 jaar we duwe van Evert Halterman. tif m—<i Diefstal De boerenknecht J. A. G., al hier, die geruknen tijd werkte met zijn col lega A. v. O., bemerkte dezer dagen, dat zijn vriend was verdwenen met medeneming van een som van 30. Nadat de politie alhier met een en ander op de hoogte was gesteld, werd t raadzaam gevonden per radio de opsporing te ver zoeken van den voortvluchtige, met het suc ces, dat reeds den volgenden dag van Dor drecht het bericht kwam, dat verdachte al daar was aangehouden en dat hij op trans port naar Amsterdam zou worden gesteld. De ontrouwe vriend werd door de politie alhier van Amsterdam afgehaald, door den burgemeester verhoord en vervolgens in goede bewaring gesteld. Den volgenden dag raai Genootschap voor Kinderherstellings- alwaar de officier van justitie termen vond hem in arrest te stellen. Raadsvergadering De raad dezer ge meente vergaderde Woensdagmorgen onder voorritterscbap van burgem. vonn Frldagh. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige Ouden van dagen of zieken, laat uw bril hij U in huis aanpassen. W y komen op uw verzoek gaarne persoonlijk bij U aan huis door geheel Noord-Holland. de 'gende CFergadering met nauwkeurig uitgewerkt voorstel te komen .Thans kan dan gestemd over bet voorstel van B. en W. en het percentage woorloopig worden vaat- geeteM op LX ter verdere behandeling der begroeting 1930. Op de publieke tribune is wederom veel belangstelling. Bij de behandeling der begrootingsarti- kelen stelt de heer Visser voor de presentie- i gelden van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs en op het Middelbaar onderwijs te Laten vervallen. Het voorstel wordt verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Aan de orde komt een voorstel van den heer Visser om op de begrooting 1 te plaatsen als subsidie aan de opzichter open bare leeszaal. Het voorstel wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. De heer Schild stelt voor de subsidie aan het Stedelijk muziekcorps te verhoogen van 400 op 450, welk voorstel wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Ook een voorstel om de subsidie aan „De Eendracht” te ver hoogen van ƒ200 op ƒ250 wordt met dezelfde stemmen verworpen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan van een geldleening, ten behoeve van verschillende kapitaalsuitgaven, van 267350, tegen een rentevoet van ten hoogste 5%. De heer Schild bepleit hierna de aanschaf fing van een nieuwe muzieknis en deze te plaatsen op het Sybrandsplein^ Het voorstel van den heer Sluis om de muziektent niet te plaatsen op het Sijbrands- plein wordt aangenomen met 7 stemmen voor, 4 tegen en 2 blanco stemmen. Na eenige mededeelingen van den Voor zitter inzake de vorderingen van de carrillon- commissie, komt aan de orde het nieuwe ingediende adres van de Gemeenteambte naren en werklieden inzake het premie- rijkspensioen. Onderteekend door zoo goed als alle ambtenaren en werklieden is een uitvoerige memorie ingediend als toe lichting op het adres. De Voorzitter merkt op dat hij aan de indieners van het adres heeft beloofd dit in den Raad te brengen. Het college van B. en W. stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De openbare vergadering wordt hierna gesloten en de Raad gaat over in geheime vergadering. XN^bpmne van de R.K. Tuinbouwschool te Grootebroek, welke oorspronkelijk be- De heer Kaag heeft indertijd zijn mede werking verleend aan de bekende Commis sie Harenkarspel. Spr. staat nog op hetzelf de standpunt n.L tegen verhooging. De heer Schermer kan het best billijken, dat de salarissen op peil worden gebracht kan echter niet meegaan met premievrij- pensioen. Weth. Bijl doet het genoegen, dat de Rondvraag De heer Schermer merkt op. dat in een vergadering van den vorigen dag het gas rapport besproken werd. De wenschelijkheld van kookgas bleek algemeen. Spr. vraagt, of het niet gewenscht sou zijn een schrijven te richten aan de gemeente Warmenhulzen, omdat hij uit betrouwbare bron heeft ver nomen dat meer coulante cijfers verwacht mogen worden. De voorzitter zegt, dat dit op 't oogenblik ongewenscht is. B. en W. zijn nog steeds aan het onder handelen. Begin December krijgt u voorstel len van B. en W. omtrent al of niet aan schaffing van gas„ Spr. weet ook, dat in verschillende vereeniglngen gewerkt wordt aan de stichting van een garantiefonds in geval van een eventueel tekort op de exploi tatie. Alvorens te sluiten, wil de voorzitter nog mededeelen, dat een klacht was Ingekomen omtrent het niet verstrekken van verster kende middelen aat» een ziek kind, door het Burgerl. Armbestuur, omdat het betreffen de advies niet door een gemeen te-arts was verstrekt. Spr. keurt dit standpunt af. Na mens B. en W. zijn toen versterkende mid delen verstrekt. Hierna sluiting. cr wcuuu ui uuuuaiauiwugru z^jii. opi beeft daarom geen bezwaar dit te bleven Ingekomen is een schrijven van de Cenlr. cijfer te verlagen en wel van 1,4 op 1,3. Jarenlang is geklaagd over te hooge be lastingen. Spr. zegt, dat voor dit laatste jaar met gerustheid tot deze bescheiden ver laging mag worden overgegaan. Het gevolg zal zijn, dat pl. m. f 2700.minder zal wor den opgebracht. De heer Gutter wil gaarne zijn voorstel tegelijk behandeld zien. De raad heeft hier tegen geen bezwaar. Door den heer Gutter is voorgesteld den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te verhoogen tot f 800. De heer Duin kan niet medegaan met het voorstel van B. en W. en acht het gevaarlijk reeds nu met een verlaging te komen, ook met het oog op de wegenvoorziening, die aanstonds aan de orde komt. Spr. vindt de verlaging voor dat ééne jaar te gering om daartegenover het gevaar te loopen in moeilijkheden te komen. Ten slotte verklaart spr. niet te zullen tegenstemmen, maar toch een waarschuwend woord te hebben willen uiten. De heer Schermer spreekt in denzelfden geest. Het voorstel is een mooi gebaar. Spr. vreest ook, dat bij het in werking treden van den nieuwen toestand, dien we in 1931 krijgen, met deze verlaging rekening zal worden gehouden, met een voor onze ge meente nadeeh'g gevolg. De voorzitter verzekert, dat dit van geen invloed zal zijn. Spr. vindt ook een voor zichtige politiek uitstekend, maar waar jaren lang geklaagd is over een te hooge be lasting, moet men zich nu verheugen, dat men, zooals de zaken thans staan, rustig op 1,3 kan gaan. Ook een kleine verlaging is, in ’t bijzonder voor den kleinen man, heusch met on verschillig. De heer putter licht zijn voorstel toe. Als sociaal-democraat acht spr. het zeer ge wenscht, dat de aftrek voor levensonderhoud wordt verhoogd van f 600 op f 800. De heer Stam vraagt, of de heer Gutter hem kan zeggen, welke gevolgen zijn voor stel zal hebben. De voorzitter zegt, dit wel te kunnen zeggen. 163 aanslagen zullen vervallen met een totaal van f 1530. Vervolgens zullen 450 aanslagen verlaagd worden met ten hoogste f 200.—, waardoor het belastbaar inkomen f 110.800 vermindert. Wordt het voorstel- Gutter aangenomen, dan zullen de burgers met een inkomen van f 18 tot f 24 gulden in de week, ook kleine inkomens dus, uit den aard der zaak f 4500 meer moeten op brengen. De begrooting is immers gebaseerd op een opbrengst van f 35.000. Het vermenig- vuldigingscijfer zal dan op 1,5 moeten komen Alkmaar 150: Volksuniversiteit 10; School en Proeftuin 10: Burgerl. Armbestuur is van f 1750 gebracht op 2000, Vacantie- kolonles 50; Gymnastlekvereenlglng „Olym pia" 50; alsmede 3 nieuwe subsidies, nl. Rijwielpad vereeniging 10; Plulmveevereeni- glng 10; A. N. W. B. f 25; ten slotte nog aan V. V. V. Schoort en Groet, elk 10; voor somerf eesten. De heer Gutter wil niet gaarne in de vel loopen -Als nu wordt vastgesteld een percen tage van IJ. hoe zal mijn voorstel dan nog kans van slagen hebben? De voorzitter segt, dat we hier als eerlijke menschen tegenover elkaar zitten. Spr. vraagt of de heer Gutter sQn voorstel handhaaft. De beer Gutter: Ik WH nu stemming. Het voorstel-Gutter wordt ver wen pen met op één na algemeene stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt mei al gemeene stemmen aangenomen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Ge rardus de Goede, 25 jaar, bloemist, wonende te Egmdndblnnen en Anna Cornelia OrU, 20 Jaar, zonder beroep, wonende alhier. Bsperanto-commlssie, omtrent de wenschelijk- held van een cursus in Esperanto. In verband met dit schrijven merkt de voorzitter op, dat het voortgezet onderwijs in de gemeente geen succes heeft gehad. Spr. heeft zich afgevraagd, of een wijziging van hot leerplan dit onderwijs niet meer aantrekkelijk zou maken en wijst in dit ver band op het succes, dat men teBergen beeft met cursussen Engelsch en Boekhouden Spr. stelt voor het vaststellen van een ge wijzigd leerplan voor het volgend Jaar in overweging te nemen. De heeren Bijl, Gutter en Schermer, Jui chen het plan toe, waarbij de heer Bjjl nog opmerkt, dat een splitsing van landbouw- en handelsboekhouden gewenscht is. De heer Schermer acht het geven van den cursus in één school voldoende. De algemeene vereeniging voor bloembol lencultuur te Haarlem, verzoekt in een schrijven aan den raad bepalingen te maken, waarbij de teelt van bravo-aardappelen ver- bodenw ordt, zulks in verband met een voorkomende aardappelziekte. De land- en tulnbouwvereenlglngen te Schoor! gaven te kennen voorstanders van een dergeiijk ver bod te zijn. De landbouwdeskundigen zijn het echter nog nipt over deze kwestie eens, zoodat B. en W. voorstellen de zaak van de agenda af te voeren. Ingekomen is een voordracht van de com missie voor het centraal ziekenhuis te Alk- i maar, omtrent de vertegenwoordiging van de J buitengemeenten in het regentencollege, ge lijkstelling der tarieven voor alle gemeenten en vaststelling der bijdragen in verhouding tot het totaal der -toëgezegde bijdragen der buitengemeenten. In het betreffende raadsbesluit wordt ge sproken van een bijdrage van 300 gedu rende 10 jaren, indien het totaal der toege zegde bijdragen 15.000 zal zijn. Nu dit slechts 9200 bedraagt, wordt voorgesteld de bijdrage naar verhouding te verlagen. Dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Inzake de uitbreiding van het regenten college werd met algemeene stemmen be sloten de door de commissie genoemde hee ren, n.l. de burgemeesters van Wieringer- waard en van Schoor!, aan te wijzen. Aan de afd. Noord-Holland van vereeni ging van Neder!, gemeenten werd op haar verzoek een bijdrage van 5.toegekend. Verder kwam een verzoek van den heer d. Garde, om hem ontheffing te verleenen van het storten van 10 als waarborgsom aan het G. E. B. Uit de discussies blijkt, dat voor het heffen van een waarborgsom eenige reden was. Het verzoek wordt gesteld in handen van B. en W. De heer C. Roos, wonende Volkenlaan, verzoekt aansluiting van zijn woning aan het electr. net. Adressant is genegen 50.— bij te dragen in de kosten van aanleg. Daar de aanlegkosten 500 zullen bedragen wordt het verzoek met algemeene stemmen van de hand gewezen. Aan den heer Roos zal worden bericht, dat hij aansluiting kan verkrijgen indien door hem gedurende 5 jaren telkens f 50 zal worden betaald. De pensioengrondslag door den pensioen raad vastgesteld op een bedrag van 3330. wordt aldus vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de termijn van 1 November, betreffende overname van bet G. E. B. door het Prov. t rijf, is uit gesteld; voorts, dat omtrent het verzoek van het R.K. Schoolbestuur inzake gymnastiek lokaal vóór 10 Dec. as. een besluit moet worden genomen. Derhalve zal de raad om streeks St. Nicolaas worden bijeengeroepen. Subsidies. Op voorstel van B. en W. worden onderstaande subsidies toegestaan. Tuinbolrwvereen. Schoort voor cursussen 25; R.K. Land- en Tuinbouwbond, voor cursussen 25; Het Witte Kruis 150 R.K. Bibliotheek 25; Bibliotheek Algemeen Welzijn 25; Algemeen Welzijn Floral laten- toonstelling 10; Wijkverpleging 500.—; Fanfarecorps 100; Voetbalvereenlglng Schoort 25; Subsidie V. V. V. Schoort, wordt van 75 gebracht op 100; Subsidie V. V. V. Groet, wordt van 75 gebracht op f 100; Hulp in Nood 200; RK Lyceum. wü worden te Lebben tegengestemd verleende subsidie aan 't R.K. Lj Alkmaar, waarvoor een post op de begrooting is uitgetrokken. De heer Twaalfhoven geeft vervolgens een kort, maar zakelijk overzicht van de Kruis en 1 knijptang; 1 Vrije wandeling, zonder verplichting. Maasa voorraad. Uiterste prijzen. TUINARCHITECTUUR besprak de heer Kabel ige staat onzer straten en wegen en bepleitte een betere wegaf- sluiting voor *t vervolg. De heer Zonneveld was niet tevreden over "t beleid van B. en W. Wij vernamen dat bij de gehouden heg gen- en boomenschouw de gemeente tot nu toe zelve nog in gebreke was gebleven. De heer Twaalfhoven vroeg naar de motieven, welke B. en W. hadden geleid om aan een vertrekkenden ambtenaar, die een andere positie gaat innemen een jaar verlof te ver leenen. Een dergelijke handelwijze komt bij dergelijke lichamen nooit voor. Op een verzoek van den heer Th. Nieuwenhuizen verklaart voorzitter, dat hieraan met den meesten spoed zal worden gevolg gegeven. --V -- rekening behoeft gehouden te worden I met een afstand van 1, 3 of 5 meter van be- Jendende peroeelen. Van Gedep. Staten ontvangen Inzake forensen-belastlng tegenover de ge meente in het gelijk worden gesteld. Van de slagerspatroons in de gemeente Is een schrijven Ingekomen, waarin geklaagd wordt over het slachten van gezonde dieren fn de noodslachtplaats door den noodslach- ter. Voorzitter deelt mede, dat de inspecteur voor volksgezondheid heeft verklaard, dat de wet dit niet verbiedt. B. en W. achten even wel dezen toestand niet gewenscht en voor zitter stelt zich voor, in een volgende ver gadering op de zaak terug te komen. De heeren Duin en Kaag zijn van meening. dat tegen het slachten van gerond vee In de noodslachtplaats geen bezwaren is. Weth. Bijl merkt op, dat het slachten van geronde dieren slechts plaats heeft wanneer er weinig of geen noodslachtlngen zijn. Spr. Donderdagavond vergaderde de Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose en andere ziekten onder het rundvee „Klein Begin” bij den heer J. Broer. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer W. Jitnmink Hz., mede,'dat deze ver gadering wel wat laat gehouden wordt, daar deze in Mei behoort belegd te worden. Uit de ingekomen stukken vermelden we dat de heer C. Smit te Burgerbrug als be stuurslid en lid bedankte en er dus een vaca ture is. Uit het uitbetalingsschrijven blijkt dat Rijk en Provincie gezamenlijk een bedrag van f i.io per onderzocht dier uitbetalen. De rekening wordt door de heeren Appel man en List nagezien, waarna goedkeurii^g volgt. Uit de rekening blijkt dat deze sluit met een bedrag van f 1093.en een saldo van f 383.62. Het jaarverslag deelt mede, dat de ver eeniging 20 leden telt en dat 610 runderen zijn onderzocht. Van dit aantal waren 486 stuks negatief, 112 stuks positief en ia stuks twijfelachtig reageeren. Ter voorziening in de vacature van be stuurslid wordt de heer H. Dignum benoemd. De beide dierenartsen, de heeren P. de Boer en U. Wester, werden voor het aan staande seizoen weer herbenoemd. Op de desbetreffende vragen wordt mede gedeeld, dat de dieren, die reeds positief rea geerden, niet meer geregeld behoeven onder zocht te worden. Het klinisch onderzoek blijft echter noodig. Met het nieuwe onder zoek zal zoo spoedig mogelijk na den aan vang van den staltijd begonnen worden. Het vee van nieuwe leden kan bij spoedige aangifte nog dit seizoen aan het onderzoek deelnemen, daar 31 December de resultaten van de tuberculinatie bekend moeten zijn. In zijn sluitingswoord wekt de voorzitter de leden op, behulpzaam te zijn bij het werven van nieuwe leden. Spreker verwacht dat de bezwaren, welke velen tegenhield als lid toe te treden, vervallen zijn. Het merken der dieren toch blijkt aan den handel weinig be lemmering te geven. Hopende dat de ver eeniging moge groeien en bloeien, tot heil van de boerenstand in het algemeen en van de veehouderij in het bijzonder, sluit de voorzitter de vergadering. Voor de gelegenheid om zich als lid bij deze vereeniging aan te sluiten verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie. lang werd op ons dorp het gemis van een muziekkorps gevoeld. Bfj elk feest moesten de muzikanten van buiten komen en dat kostte schatten gelds. Meermalen zijn er dan ook pogingen aangewend om aoo*n ver- eenlgtng op te richten lluuis hebben echter de nog levende le den van ons oude fanfarecorps, dat nooit ontbonden is, hoewel er nooit lets van te be speuren was, een bijeenkomst gehouden. HeC resultaat is, dat men zal trachten een aan tal nieuwe leden op te leiden. Reeds een 12 liefhebbers hebben zich aan» gemeld. Vermist, een rijwiel, en een poes. Verloren: een portemonnaie met geld, 2 rljwlelplaatjes en een pantoffel. Gevonden: een karpet, een portemonnaie met geld, een Jas en een boot. Aanbesteding. De uitslag van de ge houden aanbesteding door de 8t. Michael- stichting te Akersloot (Schermer) voor den bouw van een 3-klassige school met onder- serswonlng ia als volgt: A. Buur, Alkmaar Van Tatum, Alkmaar J. Hille, Ursem Brantjes, Amsterdam Mooi), Alkmaar P. van Duin, Akersloot Gebr. Krom, Akersloot Het werk is gegund aan den heer P. van Duin voor f 27900. Vrijdagmiddag te 2 uur is aan den Zuider- weg te Den Beemster op een stuk Bouwland, gelegen tegenover de boerderij van den heer Kramer een verkenningsvliegtuig, de 509 uit Soesterberg. tengevolge van een motordefect genoodzaakt geworden een noodlanding te doen. Door het uitloopen van een vliegtuig kwam dit in de sloot terecht. De machine werd beschadigd, zoodat de tocht niet ver volgd kon worden. Direct werd Soesterberg gewaarschuwd, om den tweedekker te doen bergen. De bemanning van de machine, die op weg was naar den Helder, bestond uit den cergeant-vllegenier Beta en mecanicien En- Reeds gelenburg. Gevonden voorwerpen - tingmerken; 1 paraplu 1c; waarvoor een rente van 3 vergoed wordt, sonder berekening van omaet provMa. Vernieuwing en vsrbreeding van den weg Aan de orde is bet voorstel van B. en W. tot goedkeuring in algemeenen zin van: a. Plan en begrooting tot algeheele ver nieuwing met* klinkerbestratlng en verb ree ding tot 4.25 M. van den Duinweg vanaf Bergergrensscbeidlng tot den Heerenweg, er. den Heerenweg vanaf Schoor! tot Camper duin. alsmede van den Laan- en Damweg. zulks met grondaankoop voor onvermijde lijke verbreedlng en afronding; b. Het sluiten eener geldleening. groot ten hoogste f 100.000. voor uitvoering van bo vengenoemde werken; c. Tot vernieuwing en verbreedlng van den Voorweg tot 3.75 M. met de vrijkomende klinkers. Een en ander te bestrijden uit de resteerende middelen van de geldleening sub B. en de gewone middelen van dienstjaar 1980. De heer Duin wil opmerken dat volgens het voorgestelde ook de Voorweg In het plan te opgenomen. Spr. zou dezen weg slechts ver beterd willen zien indlen het uitgetrokken bedrag daarvoor toereikend zal zlln. Spr. zegt dit niet, omdat de Voorweg geen verbetering zou behoeven, doch hij zou in geen geval een overschrijding van het uitgetrokken bedrag goedkeuren. De heer Kaag is van meening. dat de Voorweg ook absoluut verbeterd moet wor den. De heeron Gutter en Stam spreken hun voldoening uit over de Indiening van dit groote plan. De heer Schermer, die roet B. en W en een vertegenwoordiger van den A. N. W. B. de plannen heef* uitgewerkt, geeft een ge detailleerde uiteenzetting van het ontwerp. Daar in 1930 wel rentebetaling, doch geen aflossing zal plaats hebben, zal het daarvoor beschikbare bedrag kunnen wordei? aange wend voor verbetering van den Voorweg, voornamelijk door gebruik van de vrijko mende oude, doch nog in goeden staat zijnde klinkers. 50.000 van deze klinkers kunnen ook worden gebruikt voor verbetering van den Binnenweg. Grondaankoop zal vooral noodig zijn te Camperduin .doch spr. ver wacht dat vele particulieren gaarne den an ders waardeloozen grond gratis zullen af staan. Door verbetering van den weg toch zullen hun eigendommen in waarde vermeer deren. Wethouder Bijl merkt op. dat reeds f 9000 op de begrooting was geplaatst voor verbe tering van den Voorweg. Ongeveer 600 M. kan daarmede worden voorzien. Het gaat nu nog over een stuk van 80 M. De heer Duin wil den indruk wegnemen, I rogem. ncngeiaarsoonu om in oe voorwaar- als zou hU den Voorweg rti droolaten den voor de verpachting van het vischwater toestand willen laten. Spr. wil echter vast- K - P I houden aan het bedrag van f 100 000 en I vreest dat er 1 Men zal wel denken, Dirk Duin wordt maar steeds zwartgalllger. doch sommige heeren bouwen almaar prachtige plannen alsof er aan de 100.000 geen einde komt. Als het bedrag niet toereikend blijkt, vragen B. en W. natuurlijk maar weer f 10.000 er bij en wat moet de raad dan doen? Wethouder Bijl denkt er ook zoo over, doch zou het toch betreuren, als de Voorweg het kind van de rekening 8ou worden. De voorzitter geeft hierna een uiteenzet ting van de kostenberekening. De rente ts geschat op hoogstens 5 pet,, wat dus 5000 per Jaar wordt. De aflossing zal plaats heb ben in 15 Jaren of per Jaar 6650. Met de rente wordt dit 11650. Daartegenover meent de voorzitter de bijdrage uit het rljks-wegen- fonds gerust te mogen schatten op 650. Zoodat dus op een JaarlUksch bedrag van 11.000 gerekend moet worden. Voor 1931 moet ten opzichte van een bedrag van 3000 nog dekking gevonden worden. Het voorstel wordt hierna ronder hoofde lijke stemming aangenomen. De voorzitter hoopt .dat dit belangrijk be sluit rijke vruchten moge dragen. Als steeds moeten de kosten voor de baat uitgaan; spr. hoopt, dat de baten voor de gemeente niet zullen uitblljven. Begroetingen. Begrooting gemeentel, electriciteitsbedrijf wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 21925; idem Burgert Armbestuur in ontvangst en uitgaaf op 417699 mot oen poot oavoonden van f 30J9; idem Vlooeeh- keurlngsdlenst in ontvangst en uitgaaf op hooging tot 700. handhaven, dan moet hij Complete installaUën van kantoren, worden voegen_ en noodigt B en W. uit in door ons op de meest serieuze wijze en tegen scherp concurreerende prijzen uitgevoerd. ▼AN PUTTEN OOBTTOUER PATGUMe Ingekomen Personen: A. J. Vreeburg van Uitgeest; H. W. Eggers, van Heer-Hugo- waard; A. Or ij. van Llmmqp. personen: N. E. Bruin naar S. F. Berendsen. naar Amster- G van Damme en gezin naar A. K. E. Esswein. naar Haarlem, waarden van f 6.vastrecht benevens 30 Groenland Machine 8 2 Nov. Processen-verbaal A. de G. te Castri cum, wegens strooperjj; H. Z. te Castricum, Bas niet in te gaan, aangenomen. wegens mishandeling; J. T. te Castricum, Vaststelling pensioengrondslagen van di- idem; G. T. te Castricum, vermoedeltjk verse personen in dienst van de gemeente, diefstal. en dan is het nog avonturen. De heer Gutter zegt, geen deskundige te zijn en een zoo groote vermindering der op brengst niet verwacht te hebben. Maar waar B. en W. met gerustheid 1/10 ver laging voorstellen, zou men wellicht ook tot a/10 verlaging kunnen besluiten, wat een mindere opbrengst van f 5400 Zou be ttekenen terwijl bij aanneming van mijn voorstel f 5900 minder ontvangen wordt. Wil men belastingverlaging, dan geeft spr. de voorkeur aan verhooging van aftrek voor levensonderhoud, desnoods tot f 700. De heer Duin kan zich voorstellen, dat zelfs ook de heer Gutter de uitkomst van zijn voorstel niet zoo goed had berekend. Spr. zal tegenstemmen. De toestand is op het oogenblik goed, maar het zUn sterke beenen die de weelde kunnen dragen. Reeds nu blijkt, dat van verschillende kanten aan vallen worden gedaan op den gunstigen toe stand der financiën. De heer Schermer voelt veel voor de menachllevende bedoeling van den heer Gut ter. Ieder, die democratisch is aangelegd De voorzitter: Die hart heeft. De heer Schermer: Die hart heeft Ja en democratisch is aangelegd, zal dien kant uit willen. Spr. zal echter het voorstel van B. en W. liever aanvaarden dan dat van den heer Gutter, om deszelfs verstrekkende ge volgen. De heer Stam noemt ook het voorstel- Gutter sympathiek. De heer Gutter:. Daar heb Je wat aan. De heer Stam vindt echter den sprong te hachelijk. De voorzitter merkt op, dat da hoofdelijke omslag in leder goval 85.000 moot opbren gen. Wil de heer Gutter zijn voorstel, ver- Persoonlljke ongelukken hebben niet plaats gehad. Het korte hout drijft in groo- S.D.A.P. te kennen, dat deze fractie geacht t: hoewel - met bet opruimen reeds een begin is ge maakt, evenals met bet lichten der vletten. Maria Beenden. Neeltje. d. van Jan Ka ter en een FeauneQe Bntt> Gemeenteraadsvergadering Don- (ierdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Een schrijven van de gezondheidscom missie te Beverwijk, waarbij wordt gea viseerd het huis, toebehoorende aan Een. zie Starreveld te Haarlem, gelegen aan den Hoogeweg, kadastraal bekend als gemeente Uitgeest, sectie No.’s 11401143, waarvan een gedeelte is verbrand, doch nog een gedeelte wordt bewoond, onbewoonbaar te verklaren. B. en W. stellen voor een onbewoonbaarverklaring te nemen, wordt door den Raad beslist. B. en W. deelen mede, dat volgens de PmM *m op 4 November is uitgesteld tot f 3152.82. met een poet onvoorzien, groot 13 November. f 81.35. Voor de plechtigheid der inwijding zaj tc 06 gemeente begrooting (gewone dienst) W our in de parochiekerk een H Mis wor- «’«’rdt vastgesteld In ontvangst en uitgaaf dm epgedragen. .op 92766,78x. met een post onvoorzien groot 851.92. De heer Stam, rapporteur, merkt op. dat I eenige leden waren tegen verhooging der I salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger. De voorzitter zegt, dat de salarissen zijn geraamd volgens den bekenden brief van I Gedeput. Staten, met dien verstande, dat de renredering werden na een opmerking vin t p'™“~nblJdr‘«e gehandhaafd is. den beer Gutter en van den voorzitter vast gesteld. Ingekomen stukken: Van de gemeente Alkmaar is de mededeellng ontvangen. - dat voor het volgen van Nijverheidsonderwijs door leerlingen uit Schoorl, verschuldigd is een bedrag van 530.15. Omtrent de bekende kwestie Kleft inzake de bouwverordening hebben B. en W. be- j richt ontvangen, dat volgens een Koninklijk meerderheid in den raad het eens is met Besluit, op meer dan 20 meter van den weg B. en W. Overigens denkt spr. over deze geen rekening behoeft gehouden te worden I zaak als de heer Schermer. De heer Duin is ook tegen verhooging. L. de salarissen verhoogd worden, dan is spr. voor een pensioenbijdrage van 5 De heer Gutter heeft getn bezwaar tegen de verhooging. Spr. is ook voorstander van een premievrij pensioen, ook voor alle andere ambtenaren. De heer Stam is tegen premievrij pensioen, zoolang niet ieder werknemer een dergelijk pensioen geniet. De voorzitter zegt, dat moet worden afgewacht, wat Gedeputeerde Staten en de Kroon zuilen doen. Intusschen is op deze begrooting rekening gehouden met een premie-aftrek van 3H Op voorstel van de commissie wordt een j post tot algeheele ordening van het archief verhoogd tot f 300. De begrooting werd hierna vastgesteld. De voorzitter deel» mede, dat door B. en W. wordt voorgesteld het vermenigvuldigings- Stand. Geboren: Louters verrichte werkzaamheden in ’t af| C rard, z. van Anton van de Kujjt en van vereemgmgsjaar van ’t Wit-Gele 1 Noorden. Theodorus Cornells, spreekt den wensch uit, dat door deze mede- van Pieter Admiraal en van Alida Afra deehngen de Raad nog eens moge komen tot verleening van een billijke subsidie aan d>ze vereeniging. Raadsvacatare Naar we vernemen ver laat de heer M. W van der Garde, voorzit ter der afdeeling van de S.D.A.P. en raads- raadsvergadering werden afgestemd en zijn tlgen haar eens uitgesproken meening i handhaaft. Hij vraagt dat de oude salarissen wederom op de begrooting zullen worden 1 gebracht. Bij stemming spreekt de meerder- I heid, n.l. de kath. fractie en de H.H. Kabel en Groot (Neutr. Partij) zich uit voor de oude salarisregeling. Bij monde van den heer Kingma geeft de goedgekeurde gemeenterekening van 1927 1 de uitgaven per leerling aan de O. L. Scho- len alhier hebben bedragen f 11.86. In 1927 gingen op de R. K. Bijz. School 324 leer lingen en heeft derhalve het R.K. School bestuur over 1927 recht op eene vergoeding van f 3842.64: over 1927 is reeds aan voor schot betaald f 3087.dus komt genoemd bestuur nog toe f 755.64. Zij stellen voor nu deze bedragen vast te stellen en het aan gênoemd bestuur nog toekomende bedrag uit te betalen. Door den Raad goedgevonden. B. en W. stellen voor vast,te stellen, dat door ’t R. K. Schoolbestuur van de gemeente is ontvangen voor de kosten van het onder wijs in de bijzonder» school, over 1925 f 4181.70; over 1926 f 4147.32 over 1927 f 3842.84, tezamen f 12171.66 en dat door het Bestuur is uitgegeven over 1925 f 3865.14; over 1926 f 4760.64 en over 1927 f 3999-97%; tezamen f 12625.73% «n dat alzoo over genoemde drie jaren tezamen van de ge meente niet te veel is ontvangen. Voor kennisgeving aangenomen en vastgesteld. Een schrijven van den heer J. G. A. van Sluys, waarbij hij zijn dank betuigt voor zijn overplaatsing als Hoofd der school naar het dorp Uitgeest. Voor kennisgeving aange nomen. Een verzoek van ’t R.K. Kerkbestuur alhier om voor 1930 wederom eene subsidie te mogen ontvangen voor de bewaarschool. Met twee stemmen tegen, die van mej. Vooren-Vlottes en de heer Kingma (beiden S.D.A.P.) werd de gewone jaarlijksche sbb- sidie van f 1000 toegestaan. Een verzoek van de afd. Uitgeest van den Algem. Hengelaarsbond om in de voorwaar- van de Uitgeester Broek de bepaling te wil- I len opnemen, dat de pachter moet toestaan, “S'” billijke vergoeding de leden van genoemde afdeeling m dat water met den hengel mogen visschen, en dat zij onder een billijke vergoeding verstaan een bedrag van hoogstens f 2.50 per lid. B. en W. stelden voor aan dit verzoek niet te voldoen. Bij dit punt werd opgemerkt dat een der gelijk verzoek van de afd. Uitgeest van den Algem. Hengelaarsbond niet in een schrif- Jejijk contract kan worden vastgelegd. Een extract uit de Handelingen van H.H. Gedeputeerde Staten, waaruit blijkt, dat het Besluit van den raad van 31 Jan. 1929, waar bij afwijzend is beschikt op een verzoek van het R.K. Kerkbestuur om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ont vangen voor de stichting van een bijzondere lagere school aan de Langebuurt alhier, door hen is vernietigd en is beslist dat de gemeente de gevraagde medewerking behoort te ver leenen. Voorzitter erkent dat door B. en W. in deze zaak is misgetast, waarna besloten wordt de gevraagde medewerking te ver leenen. Een verzoek van de afd. Noord-Holland. van de vereeniging van Neder!. Gemeenten om een bijdrage te geven, berekend naar 1/4 cent per inwoner ongelimiteerd, ten be hoeve van een eenvoudige, doch waardige aankleeding van de bestuurskamer in het te stichten gebouw van de vereeniging. Op advies van B. en W. gaf de raad voor één maal een subsidie van f 10. Een verzoek van G. Bas, namens de be woners van den Lagendijk om voor het elec- trisch licht niet meer te moeten betalen dan door de gebruikers in het dorp Uitgeest dam; D wordt betaald en dat dus de gestelde voor- Haarlem; cent per K.W.U. komt te vervallen. Na breedvoerige discussie wordt het voor- I stel van B. en W. om op het verzoek van G. I Bas niet in te gaan, aangenomen. Vaststelling pensioengrondslagen van di- 17- -j- “122.- Werd overeenkomstig mededeeling vastge steld. Bespreking verpachting vischrecht ver zoek van gebr. Dil, Joh. Dil en A. C. van de Kommer om terug te willen komen op het besluit tot publieke verpachting van het vischrecht en het aan hen weder onder hands te willen verpachten. Verzoek van de afd. Uitgeest van den Algem. Hengelaarsbond qjn nog geen be slissing te nemen in zake de verpachting van het gemeentelijk vischwater voor en aleer zij in de gelegenheid gesteld is ook haar verlan gen bij de raadsleden te kunnen bepleiten. In den breede werd dit punt uitgespon nen. Een voorstel van 't raadslid Kingma om het vorige raadsbesluit te vernietigen werd verworpen, 't Vorige raadsbesluit blijft dus gehandhaafd. Een verzoek van het Bestuur van den Han- delsavondcursus om voor genoemde cursus de gewone jaarlijksche subsidie van f 200. te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor, aan dit verzoek te 1 voldoen. Verzoek van de afd. Uitgeest van ’t Cen werd verdachte naar Haarlem overgebracht’ r--1 u,I - n vacantiekolonies om voor 1930 weer een gelijke subsidie als voor 1929 in aanmerking te mogen komen. Met algem. stemmen wordt wederom f 50 verleend. Gemeenttbegrooting. Ten opzichte van den post salarissen van burgemeester, secretaris f en ontvanger, merkt de heer L. Zonneveld lld de iremrcnt* in Schoorl te ves- 1 fractie stemd voor de firma Fluister en Vroegop te I/WTigffTMljjk- Waarschijnlijk kljn de vletten door den golfslag van den motor vol water geloopen en toen geronken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 5