Buitenlandsch Nieuws TSJECHO SLOWAKIJE NA DE VERKIEZINGEN DERDE BLAD BLADZIJDE 1 DE KABINETSCRISIS De Sklarek-zaak Intermezzo in de bankwijk Heimwehr-actie in Oostenrijk I - Een incident in het Poolsch Parlement GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN ZATERDAG 2 NOVEMBER 1929 '3 De inbrekers, die zich verraden dachten De kroonprinselyke verloving Wybert-tabletten on der het oefenen ter bescherming van de keel, vóör het op treden ter zuivering l speelde Heimwehrleden 1 I de de omgeving uit naamsten agitator, Babic, te arresteeren. Toen gedreigd, stad en De toe van Denis FUsoedskl wilde óf>'Bit mogelijk hebben gemaakt hun déb&cle tegen 3 -j laoo gesleept. de twee mislukte gen". om hun oppositioneels houding op ven en weer een plaats te vinden regoeringsschlp. te in Volgens de Tardieu de overheid eveneens gendarmerie gebeurtenissen op de beurs van New-York, weer gerust wil stellen. „Geef me Iets, dat goed te eten is, vlug en maak bet zoo, dat het lijkt, alsof Ik het gekookt heb. Te Warschau is bet tot botsingen tusschen de politie en sociaal-democratische arbeiders gekomen in verband met de gebeurtenissen van gisteren, toen Poolsche officieren de ope ning van het parlement ónmogelijk maakten. Een vroeger Soclaal-democratisch minister hield op straat een toespraak tot de arbei ders, waarin hij maarschalk Pllsoedski scherp aanviel. De politie wilde daarop de menigte uit eendrijven en het kwam tot een handge meen, waarbij 2 sociaal-democratische afge vaardigden en 6 arbeiders gewond werden. Straatroover: Vijf gulden, mijnheer, en de hond Is de Uwe of liever: U bent de zijne! De instructie inzake Sklaret is, valgenshet ,,Berl. Tageblatt”, ook uitgebreid tot de drie directeuren der Stadsbank, alsmede tot zeven zakenvrienden van de Sklareks, die voor het meerendeel slechts worden beschuldigd van medeplichtigheid aan het frauduleus bank roet. Te zamen met de Sklareks hebben zij de wisselruiterijen uitgevoerd, die het den op ver een van ding Ook reis doch alle bewyaen hieromtrent zijn tegelijk met het gezonken schip verdwenen. openen zynski: hebben antwoord ZINKEN VAN DE „JAMES B. Bewijzen van smokkelen in de golven verdwenen. DE SCHIPBBEUK OP HET MICHIGAN- MEER. Zeven personen omgekomen. Verscheidene stoombooten, die waren aan gekomen op de plaats waar de botsing heeft plaats gehad tusschen het stoomschip „Se. nator" en de veerboot „Marquette hebben een aantal personen kunnen oppikken. Naar thans blijkt zijn zeven personen, waaronder de kapitein van de „Senator”, omgekomen. De veerboot Marquette” werd naar de ha ven K.M. ten Noorden van Weenen heeft voor- er in de eerste plaats van af. hoe de pro gramma's van de afzonderlijke burgerlijke partijen te vereenigen zullen zijn met die van de socialistische. COMMUNISTISCH TERRORISME TI AGRAM Vier politle-agenten gedood Naar uit Agram gemeld wordt, heeft zich aldaar een bloedige historie afgespeeld. Duitsch-rts listen mei gegeven, I held te vc De verkl gedaan. Daar zouden gisterenochtend drie Helm- wehrleden aan den arbeid gaan. De arbei ders der fabriek belegden echter een ver gadering en besloten eenstemmig niet met de Heimwehrleden samen te werken. Desen waren dus gedwongen, de fabriek te verla ten. Korten tijd later verschenen eenige lei ders der Helmwehren aan <-J fabriek en eischen van de arbeidrs, dat zij met de drie geweigerde mannen zouden amen werken. Toen aan dezen eisch niet werd voldaan, alarmeerden de Heimwehrleiders hun leden. Met auto's en motorrijwielen werden de ver zijn pogingen zou 1 een MASSA-UITTOCHT Uit de communistische partij Volgens de „Vorwarts” heeft de wethou der Irrgang te Berlijn-Tempelhof bedankt als lid der communistische partij. Twintig communistische functionarissen hebben zich demonstratief bjj hem aangesloten, voor ‘t meerendeel arbeldersvertegenwoordigers, die reeds vóór den oorlog tot de soc.-dem. partij behoorden. zy motiveeren hun uittreding met de Verklaring, dat zjj het vertegenwoor digen eener partij, die de vernietiging der Duitsche arbeidersbeweging ten doel heeft, en die derhalve alleen tegen de soc.-dem. is gericht, voor hun geweten niet langer kunnen verantwoorden. Böss heeft gistreen een verklaring afge legd De betrokken leiders van het politie district en de bjj aankomst van den bur gemeester in dienst geweest zijnde politle- groep zullen door den commandant der veiligheidspolitie nog speciaal gehoord wor den. Hoe dr. Bites te Berlijn werd ontvangen. Burgemeester Böss is met de overige leden van den gemeenteraad met een extra-trein van den Noord-Duitschen Lloyd naar Berlijn teruggekeerd. Reeds aan het station werd hjj door een leger van verslaggevers en pers fotografen opgewacht en toen de trein bin nenreed stormden allen langs den trein tot men in een der achterste wagens den bur gemeester en zjjn begeleiders vond. Voor de uitgangen van het station hadden zich een aantal nationaal-socialisten en com munisten opgesteld, terwijl ook van de zijde van het publiek veel belangstelling bestond. Toen de burgemeester eindelijk verscheen, barstte de massa in luid gejoel en ge schreeuw uit. Vooral de woorden „Schieber" en ,J3klarekschber" werden veelvuldig ge hoord. Het publiek drong dermate naar vo ren. dat de burgemeester een oogenblik ra deloos om zich heen keek. Het gelukte ein delijk door een listigheidje van de politie aan de waakzaamheid van het publiek te ont snappen; toch duurde het nog geruimen tijd alvorens de demonstraties aan het station tot rust gekomen waren. Ook voor zijn woning wachtte den burge meester een minder aangename ontvangst. De daar verzamelde nationaal socialisten en communisten begroetten hem bij zijn ver schijnen met luide kreten en uitroepen: „Weg met den Schieber„Sklarekvrlend" e.d. Slechts met groote moeite wist de po litie de menigte zoover terug te dringen, dat tenminste de Ingang tot het huis vrij bleef. Daarbij werd nog een man gearresteerd, die een jas binnenste buiten aangetrokken had, met de bontvoering naar buiten, en die voort durend schreeuwde: ..Geschenk van de Sklareks aan hun vriend Böss." De burgemeester zag er zeer opgewonden uit, toen hjj eindelijk arriveerde. HU begaf zich echter met langzame schreden de wo ning in. HET „VOLKSBEGEHREN” -Volgens de gisteravond binnengekomen uitslagen, welke 97.83 pct. van het Rijks gebied omvatten, hadden 3.729.205 personen hun handteekening onder het „Volksbe- gehren” gezet, hetgeen een percentage uit maakt van 9.78. In Polen is er weer eens een nieuw con flict ontstaan tusschen regeering en Land dag. Een gevolg van de zoo zonderlinge politieke situatie, die in Polen is ontstaan, waar een dictatuur heerscht, die echter nog altijd de fictie van een parlementair regime tracht te handhaven. De Landdag is niet afgeschaft, maar feitelijk toch uit geschakeld. En als de volksverteganwoordl- De fabriek gesloten. Gisteren is tuschen den bond van Oos- tenryksche fabrikanten en de vakvercenigln- gen onderhandeld over het incident, dat bij de machinefabriek van Heid in Stockerau heeft plaats gehad. De bond van fabrikanten bevestigde het besluit, dat de fabriek Zaterdag gesloten zal worden, indien de sociaal-democratische ar beiders by him houding volharden. Daarbij werd er op gewezen, dat de 3 ar beiders reeds jarenlang in deze fabriek werk zaam Zijn geweest. De vertegenwoordigers van den metaalwerkersbond verklaarden, dat zij eerst overleg met de arbeiders moesten plegen. Op grond hiervan werden de onderhande- Itagen afgebroken en is besloten, de fabriek morgen te sluiten. t ten achter gebleven, deels wegens de heerschende crisis, deels wegens onvol doende organisatie. Ook Zwitserland heeft minder bijgedragen, wat, zooals het bericht zegt, door verschillende omstandigheden moet verklaard worden. Tot vreugde stemt echter het werk der Société suisse de secours en faveur des Missions, van den academischen missie bond en van het Oeuvre de St. Justin, dat aan de jonge Chineezen de studie aan de universi- teit Freiburg wil vergemakkelijken. Een leerstoel voor missiewetenschap zal metter tijd wellicht ingesteld kunnen worden, daar is. In Spanje ondervindt het missiewerk ze zelf, door de omstandigheden gefopt, hun „baas” hadden verraden. EEN.HERDERSKNAAP DOOR DEN TURKSCHEN PRESIDENT GEADOPTEERD Volgens een bericht uit Angora beeft Mustafa Kemal een dertlen-Jarigen herders knaap geadopteerd en hem zijn naam ge geven. De Turksche president had ”n auto tocht gemaakt en zich gedwongen gezien een herdersknaap naar den weg te vragen. Toen nem bjj het stellen van zjjn vragen de schranderheid van den knaap opviel, ver zocht hij hem. den volgenden dag op zijn slot te komen. Daar maakte hij zich be kend en riep direct een advocaat bij zich, die -alles voor de adoptatle In orde maakte. De president heeft behalve den genoemden knaap nog 5 meisjes geadopteerd, wier va ders allen in den wereldoorlog zyn m» gekomen. AARDBEVING IN BULGARIJE Gisterochtend te 9 uur werden te Sofia drie vertikale aardschokken geconstateerd. Volgens mededeellng van ‘t meteorologisch die waarop het vori„ In hoeverre echter zijn hoop een met alle geloovigen voor de verloofden te bidden en vroeg den prins, of hy het blijde nieuws particulier aan den H. Vader mocht mededeelen, want, zei de kardinaal: „Plus IX heeft een leven dige belangstelling voor uwe Koninklijke Hoogheid en zoo vaak ik ter Pauselyke au diëntie in het Vatlcaan kom moet ik zyne Heiligheid van U vertellen. De Paus betreurt het zeer, dat hy u nog niet kent en hoopt dat zich daartoe spoedig een gunstige gele genheid zal voordoen.” De kroonprins was zeer getroffen door deze woorden en meende, dat zyn vader, de konlng, zelf den H. Vader van de verloving op de hoogte zou brengen. In elk geval was kardinaal Gamba de eer ste, die den kroonprins en prinses Marie José met hun verloving telegrafisch geluk wenschte en de kardinaal behoorde ook tot de eersten, die den prins een telegram met gelukwenschen zonden in verband met het mislukken van den moorddadlgen aanslag te Brussel. Verder heeft de kardinaal den prins een „voorbeeldig diocesaan" genoemd en gespro ken over zyn edel karakter en zyn levenslust. Volgens berichten van den correspondent van de Popolo di Roma" zullen kroonprins Umberto en prinses Marie José waarschljn- iyk niet te Rome, maar in Turijn in het hu- weluk worden verbonden. - PRIJSVERLAGING VAN DE FORD AUTO’S De Ford-Iabrieken te Detroit hebben be sloten de prijzen van alle in haar werkplaat sen vervaardigde auto's met ongeveer 5 pet. te verlagen. Men neemt aan, dat Ford met station ligt het centrum der aardbeving la dezen maatregel het publiek, na de jongste de provincie Burgas, waar zich de verschjja- gebeurtenlssen op de beurs van New-York, selen op zyn hevigst voordeden. De scha de is nog niet vastgesteld. Kroonprins en kerkvorst. Men schrijft ons uit Rome: De aartsbisschop van Turijn, kardinaal Gamba, heeft aan een zyner kennissen, die redacteur van de „Gazetta del Popolo" is. verteld van zyn hartelijke vriendschap met den Itallaanschen kroonprins. Voordat de kroonprins naar Brussel ver trok, heeft hy, van San Rosare, waar hy by zijn ouders had vertoefd, te Turyn terug gekeerd, kardinaal Gamba van zyn aan staande verloving op de hoogte gesteld. De prins heeft zich tot gewoonte gemaakt „zyn aartsbisschopzooals hy het zegt, vaak te bezoeken of in zyn paleis te ontvangen en chlsche agrariërs hebben, evenals de Tsje chische nyverheldsparty, geworven om de stemmen van de Slowaaksche en Karpatho- Russieche joden en dit niet zonder succes, daar de invloedrijke RabbUnen hun syna gogen als aanwerf-plaatsen gebruikten. Het resultaat, dat de Kowaaksche Volksparty heeft bereikt, heeft niet beantwoord aan de voorspelling, dat door het vonnis tegen Tuka de autonomistische party van Hllnka zou toenemen. Deze party is met verliezen geëindigd en het is karakteristiek, dat de candidatuur van Tuka zonder succes is gebleven. Het beslissende gevolg van de verkiezingen is, dat de vroegere meerder heid niet meer in staat is. te regeeren. De wending naar links beteekent echter niet, dat de socialistische groepen alleen een meerderheid kunnen vormen. Nog steeds staat een niet-soclallstische meerderheid tégenover hen, al is ook deze, tengevolge van teiteme geschillen, evenmin in staat alleen te regeeren. Er zal een nieuwe coa litie gevormd moeten worden. Uit welke partijen ze zal worden samengesteld, hangt zal duren. Thans zyn het schip en twee vteuseM hersteld, en in de ramen zyn nieuwe ge- Om 11 uur 's avonds kwam de comman dant van Warschau het gebouw van den Sejm binnen: hy gaf den officieren bevel het gebouw terstond te verlaten. Het gebeurde toont wel hoezeer Polen in een ernstige binnenlandsche politieke cri sis verkeert en hoezeer hier de situatie in den laatsten tyd is verscherpt. Volgens besluit van den Raad der Ouden heeft de Sejmmaarschalk Daszynskl de volgende bekendmaking aan de afgevaar digden gepubliceerd: „Daar meer dan 100 gewapende officieren van den tweemaal mentalre De ruk naar links zal zich uitwerken by de vorming van de meerderheid: de socia listische groepen zullen gelegenheid krijgen, ge. het MACDONALD IN ENGELAND TERUG HU verklaarde het doel van zijn reis bereikt te hebben Minister-president MacDonald kwam gis terenochtend te Liverpool aan. HU ver klaarde overtuigd te zyn dat het doel van zyn reis bereikt en voor recht gevaardigd. aanzien. Een nader Wolff-telegram uit dat in --- ua„ jy ti. j vervloekten en beschimpten hem gruwehjk De drankwetambtenaren verklaren, dat zy^en IU“e 'i geenerlei achtervolging waren begonnen van *?n..elK^ menschen aan de politie t Engelscho schip „James dat 31 Oct. na in aanvaring te «yn gekomen met 'n pa- f«4a Vkteft arAv> T rvnrv Island, was gezonken. Zij aetten uiteen, dat het schip „James B.” wel voorkwam op hun aen pr, lijst van van smokkelen verdachte schepen, ratiehouder op staanden voet, tot niet Beeft de genomen, staat gereed, om met auto’s uit te rukken, terwyi ook het garnizoen klaar staat om in te grUi»en. Tot nog toe heeft de republlkelnsche Schutzbimd nog geen mobllisatte-bevel uit- De toestand laat zich ernstig begaven zich naar de fabriek om den voor- o-rnote waarde i naamsten agitator, Babic, te arresteeren. Toen zy op Babic toetraden, haalde deze plotse- Zoo werd het den prins een behoefte kar. dlnaal Gamba reeds van zijn verloving me dedeellng te doen, lang voordat deze offi cieel werd. De kardinaal beloofde, terstond na de of- ficieele bekendmaking De Kathedraal van Relme De stand der reparatie Kard Luqon, aartsbisschop van Reims, heeft een overzicht gegeven van den stand der werkzaamheden aan de tijdens dan oor log gehavende kathedraal. Welk een m-twi die hentelwarken hebben, blijkt uit het felt„ dat hot interieur der kerk pas over drie Clémente! slaagt niet I Ring wordt byeengeroepen. is dat ge woon- Tardieu krijgt de opdracht Wk Ook de heer Clémentel, de radicale «ena- tor, heeft zich genoopt gezien de opdracht tot kabinetsformatie, hem door den presi dent der Fransche republiek verstrekt, te rug te geven. Donderdagmiddag scheen het alsof de heer Clémentel in kunnen slagen en er werd toen zelfs al voorloooige ministerlijst gepubliceerd. Maar op het laatste oogenblik is de door Clémen tel gedachte combinatie toch nog mislukt, omdat hij het met zijn radicale vrienden niet een» kon worden over de bezetting van het ministerie van binnenlandsche zaken. De ra dicalen eischten dit belangrijke en door hen zoo lange jaren bij hun deelneming aan de regeering bezette departement voor zich op, terwijl de heer Clémentel, ten einde zich den steun van het centrum te verzekeren, den heer Tardieu als minister van binnen landsche zaken wilde handhaven. Thans ia aan den heer Tardieu de dracht verleend om een ministerie te men, Tardieu zal natuurlijk trachten i concentratie te vormen in den geest zelf die waarop het vorige ministerie berustte, “r om daarvoor bq deel der radicalen steun te zullen vin den gerechtvaardigd is, blijft nog de groote vraag. DALADIER SPELBREKER Clémentel bedankte ervoor het kabinet te vormen, Daladier, zijn ongelukkige voorgan ger, stuurde de combinatie in de war. Sinds ae socialisten niet in een ministerie willen treden, lag de beslissing bij de radicalen. Hun Kamergroep was verbitterd door het falen van Daladier en door de bespottelijke ruzie tusschen hem en Briand. Zelfs wilden zij maar dadelijk in de oppositie gaan, hoe ook het volgende kabinet was uitgevallen. Bepaalde leden, die nog eenigszins bij zin nen waren, ontrieden dit. De groep nam daarom een afwachtende houding aan. Deze houding was verre van welwillend. Het pro gramma door de partij dezer dagen te Reims opgesteld, ligt nog versch in het geheugen. Daarin staat o.a. dat geen radi caal parlementslid een ministerie mag sa- menstellen, zonder met de groep óverlegd te Wat het resultaat der verkiezingen betreft: het succes van links concentreert zich hoofdzakeiyk in de vUftlg percent stem- men-vermeerderlng van de Tsjechische so- Ciaai -democraten. Met een kolossale agitatie zyn de Tsje chische nationaal-socialisten. aangevoerd door den minister van bultenlar.dsche za- ken, Benesj, den verkiezingsstryd Ingegaan. -*■ •- I de otf in •weging verliep dezen keer niet\pndef- het gezicht punt van prlncipl- eele TFgeerings-gereedheid. maar uitslui tend in het teeken var. sociale leuzen en van levensbeschouwing. Een bont beeld boden de verkiezingen in SlowakUe. waar merkwaardige aaneen sluitingen hebben plaats gehad de natio naal-democraten hebben de Roethenen, welke tot nu toe onder verdenking van irre- dentlsche gezindheid hebben gestaan, aan hun mandaten laten deelnemen, de Tsje- Hydepark nog nniiR^ In een dezer dagen te Londen behandelde strafzaak tegen een oud-mllitair. die we gens diefstal met geweldpleging tot drie jaar 1 dwangarbeid werd veroordeeld en tegen een I een van heling verdacht wordend gedeser- teer militair, heeft een inspecteur der re cherche medegedeeld, dat beiden deel uit maken van een bende mannen, waaronder oud-militairen en militairen, en vrouwen, die het Hydepark onveilig maakten en ziet» op chantage toelegden, vyf jaar geleden scheen het met dit chantage-plegen uit te zyn. maar de laatste anderhalf jaar had d» politie weer tal van klachten ontvangen. De ontwikkeling van het PauaeKPt Liefdewerk voor de voortplanting des geloofs De Acta Pontificii Operis a Propagatione Fidei geven een overzicht van de ont wikkeling van het missiewerk in het tijdperk van Juli 1928 tot einde Juni 1929. De totale inkomsten bedroegen 55.319.780,28 Lire (in het vorig jaar 47.209.377, 71 en in het jaar 1922/23 24.102.369,50), waarvan millioen direct naar de missies gingen, is duidelijk, dat het Motu Proprio „Rotna- norum Pontificum’’ van 3 Mei 1922 zijn uitwerking niet gemist heeft. Zelfs de missiegebieden zijn begonnen met bijdragen te leveren, die reeds tot 158.102,81 Lire aangegroeid zijn. In verschillende gebieden, waar geen geld in omloop is, zooals bij de Eskimo’s, geven de inboorlingen hun pen ning in natura, producten hunner nijverheid, kostbare dierenvellen enz. Wat de bij dragen betreft, hebben bijna alle landen ver- j raadt! Voor hoeveel heb je ons verkocht? Da Inspecteur keek eerst verbaasd, maar - 1 begreep gauw, waarom Thomas H toéval- ZÏÏebank?“ sekomen had jaren geheel gereed zal Zijn, te™yi noi - ge ringe verbazing der drie inbrekers, die eerst nu. nu t te laat was. er achter kwam-n Een ernstig conflict te Stockeren Een bericht uit Weenen maakt melding van een ernstig incident, dat zich gisteren ochtend in de machinefabriek Heid by Stockerau aan den Donau, ongeveer 20 Weenen meldt, dat in verband met het dreigend conflict in Stockerau Donderdagmiddag een conferentie heeft plaats gehad van den bond van industrleelen, waarop besloten is, de drie fabrieksarbeiders (Heimwehrleden) Zaterdag weer te werk te stellen. Zouden de andere arbeiders dan opnieuw weigeren, met hen samen te werken, dan zal het bedrijf des middags worden geslo ten. De Heimwehrmannen. die in een café te Stockerau verzameld waren, zyn daarop weer uiteengegaan. In de stad heerscht volkomen rust. het Poolsche leger de voorzalen van Sejm bezet houden en ondanks een herhaalden eisch van de parle- overheid het Sejmgebouw niet willen ontruimen, maak ik bekend, dat ik onder geweld van wapenen van de heeren officieren de zitting verdaag. Het tijdstip der volgende zitting zal den heeren afge vaardigden worden bekend gemaakt”. Het reeds gemelde onderhoud tusschen maarschalk PUssoedskl en den Sejm-maar- schalk had 't volgende verloop. Pllsoedski kwam in de kamer van Daszynskl en vroeg of de Sejmmaarschalk de zitting zou of niet. Hierop antwoerdde Das- ,Nlet voor tfe officieren het huia ^kjareks, naar de meênlng van het O. M. verlaten". Pllsoedski wilde op dit 'mogehjk hebben gemaakt hun débAcle tegen I het vertrek verlaten, doch werd të houden. teruggehouden door de vraag van Das zynskl. wie dan den officieren bevel gege ven had zich in de Sejm op te stellen, waarop Pllsoedski kort en scherp ant- „Ik", het gebouw verliet en on- middellUk huiswaarts keerde. om haar onmiddeliyk weer naar huis te zenden, wyi zy geen gewillig werktuig biykt om de daden der dictatuur te dekken. Ook ditmaal is de Landdag weer eens by eengeroepen. Maar toen Donderdag de Landdag byeenkwam, bleek het dat maar schalk Pllsoedski, de minister van oorlog en Inspecteur-generaa 1 van het leger, die de feitelijke dictator is, werd vergezeld door een aantal officieren, welke de voorhal van het parlementsgebouw vulden. Onder deze militaire bedreiging weigerde de voorzitter van den Landdag de parle mentaire zitting te openen en besloot hy de zitting te verdragen. Volgens de laatste berichten zouden de officieren bevel hebben ontvangen het ge bouw van den Landdag te verlaten. gewaarschuwd. De Heknwehr heeft fabriek te bezetten. Inmiddels maatregelen Briaad werkt made „Matin'” heeft Briand aan Tardieu de volgende mededeeling gedaan: „Ik ben des te meer bereid u mijn mede werking te verleenen, omdat gij er niet in het minst aan denkt den weg voor te be reiden voor een rechtsche combinatie, die niet mijn toestemming zou kannen Verkrij gen. Gij zijt een man van het centrum in wien bedachtzame menschen vertrouwen moeten hebben. Wat Clémentel niet kon verwezenlijken, zult gij thans wel kunnen doen. Zeer groot zou de verantwoordelijk heid zijn van hen, die na pogingen, ook uw kansen in gevaar bren- Dr afloop der Parleinente-verkiezlngen heeft het beeld der interne politieke situ atie in Tsjechoslowakye wel niet geheel en al veranderd, maar toch te de burg-riyke coalitie, die aan het roer is gew-est, in de ze samenstelling, niet meer in staat te re geeren. De verkiezingsresultaten zullen niet zonder gevolgen blyven voor de toekomsti ge vorming van het regceringsblok en regeering zelf. De terugkeer tot een al-Tsjechls„he coa litie is onwaarschUniya. Men zal eerder trachten, de Dultschers veer voor de me dewerking te winnen, om ach aan de rich ting te houden, die Svehla te ingeslagen. TariHeu greiaagd. Tardieu heeft gisteren zUn besprekingen m verband met de kabinetsformatie voortge- t en o.a. ook een aantal radicalen tot«deel- „eming aan de regeering uitgenoodigd. Vol gens zijn verklaringen zou hy heden met de Kablnetsvorming gereed komen en zou Don derdag het parlement Mch over het nieuw ministerie hebben uit te spreken. Het officieele orgaan van de Engelsche mUnwerkersfederatie schrijft over de re- gereeringsvoorstellen voor de reorganisatie der steenkolenindustrie: „Indien de regeering den mijneigenaren toestaat ons tot den strijd te dwingen, beteekent dit, dat zy de mynwerkers verraadt, alle vodruitzichten op herstel der industrie in gevaar brengt en een politieke crisis doet ontstaan.” ling een revolver te voorschyn en vuurde I op de beambten. Eer van hen werd on- middeliyk gedood, terwyi de andere zwaar gewond werd. In de algemeene verwarring gelukte het Babic te ontkomen Spoedig daarop vernam de politie, da* Babic zich waarschyniyk verborgen had btf een medecommunlst. Franinovlc geheeten. Een ambtenaar van de crimineele politie - en een agent van politie snelden naar dien» woning om Babic te arresteeren. Toen zij aldaar aankwamen loste Franinovlc twee schoten, waardoor de ambtenaar van de crimineele politie werd gedood en de agent van politie zwaar gewond. De belde moor denaars ontvluchtten. Franinovlc kon in den loop van dea morgen worden gearresteerd. A Van Babic ontbreekt tot dusverre echter ieder spoor. onaangetast agrariërs. Er achynt geen politieke ve-ardering te bestaan, waarblt deze groep niet met suc ces te voorschyn komt. De Tsjechische agrariërs hebben zich niet alleen gehand haafd als de sterkste party, maar ze zUn met hun aantal kiezers ook boven een mil lioen uitgegaan. Een sensatie, die wel niet van belang is voor het resultaat der verkiezingen, is het succes, dat de vroegere Tsjechisch-natio- naal-sodalis tische minister Strberny heeft behaald, dien zyn party, op aandringen van minister Benesj uit haar gelederen heeft verwUderd. Btrbemy heeft de ontevreden elementen van de Tsjechische kleine burgers om zich heen geschaard; hy heeft zich verbonden met den gedegradeerd en generaal Gajda en diens fascistlschen aanhang, evenals met den Tsjechisch-Amerikaanschen advocaat Dr. Pergler Ook deze heeft het aan minis ter Benesj te danken, dat hy uit het poli tieke leven is gescheiden. Deze groep nu is verrassenderwyze doorgedrongen; haar lei ders trekken het Parlement binnen. In het Duitsche kamp is eer. evenwydi- ge ontwikkeling vast te stellen. Ook hier heeft een zwenking naar links plaats ge had. De Duitsche sociaal-democraten. maar ook de Duitsche nationaal-socialisten heb- ben een vermeerdering van mandaten be reikt, terwyi de burgeriyke partyc-n verlie zen hebben geleden. In het verloop van de., verklezingsstryd hebben alle Duitsche party en. dt radicale itlonalen en de nationaal-socia- 1 inbegrepen den wil te kennen flch eventueel by een meerder- legen. MIJNWERKERS CONTRA DE LABOUR- REGEERING Te New-York is een bericht uit New Lon den (Connecticut) ontvangen, volgens het welk de kotter „Cahoone" van de Ameri- kaansche kustwacht bU vergissing het 'En gelsche stoomschip „Sarnes B.” heeft ge ramd. De „James B.” zonk binnen den tijd van een kwartier. Acht der opvarenden werden door den kotter gered. Een krachtige verklaring van Tardieu Na zijn onderhoud met den preaident der .republiek in het Elysée legde Tardieu de volgende verklaring tegenover de pers af: Ik heb den president in beginsel toege zegd de kabinetsvorming op mij te nemen. Reeds Donderdagavond heb ik met Briand gesproken, die mij nu vollen steun heeft be- loofd. Ik zal Vrijdagmiddag met mijn bespre kingen beginnen. Mijn doel is allereerst om zoo snel mogelijk een einde te maken aan de crisis, die reeds te lang heeft geduurd, opdat het functionneeren van de organen der volksvertegenwoordiging wederom ver- zekerd is. Het gaat er om een kabinet van republi- keinsche actie te vormen. Met dat doel zal ik mij tot de leden van het parlement wen den, flie mij het geschiktst daartoe schijnen. Om dit Ie bereiken zal ik niet binnen of buiten het parlement met organisaties on derhandelen, welker wettelijkheid en nut ik geenszins inzie en welke de grondwet ook niet kent. De beide Kamers zullen, wan neer het kabinet ia gevormd, moeten zeg- gen, welke ontvangst zij het denken te be reiden. Zoo willen de republikeinsche tra ditie en bet gezond menschelijk verstand het. Ze hebben er stemmen by gekregen, maar hun aanwinst biyft achter bU die van Tsjechische sociaal-democraten. die nu een na de sterkste partij worden, dus de plaats van de communisten itomen De communistische party, verzwakt door de oneenlgheden onder haar leiders, heeft een groot gedeelte van haar manoaten aan andere groepen moeten afstaan. Dat de communisten zwakker zyn geworden en de Tsjechische oppositie sterker, zal de toe komstige vorming van de Interne politieke situatie zeker gemakkeiyker maken. Tegenover de toename der socialistische stemmen staan de verliezen der burgeriyke partyen. By de Tsjechen zyn de natlonaal- democraten en de clericalen getroffen. Door r den achteruitgang der burgeriyke stemmen hebben. Daarom werd Clémentel, die tot de gebleven, zyn de Tsjechische partij behoort, voor een vierschaar gedaagd. Clémentel, die senator is, had daar geen woordde: lust in. Hij beriep zich op de traditie. Zijn geestverwanten in de Kamer berustten er toen in, dat Chaulemps als bemiddelaar zou dienen. Clémentel kwam hun zpover moge lijk tegemoet. De buitenlandyphe politiek zou geen moeilijkheden gebaard hebben. Clémentel maakte echter bezwaar tegen het binnenlandsche program van Reims. Inzake de binnenlandsche politiek moet elke regee ring den steun van een déél van de gema tigden hebben. De radicale partij echter onderschrijft het program van het algemeen verbond van den arbeid. Bovendien scheen hij met name Tardieu en Maginot in zijn combinatie te willen houden. Over den laat ste spraken de radicalen toen het véto uit. Volgens zekere berichten liet Clémentel op het laatste oogenblik Maginot vallen. Daar entegen vroeg hij Daladier als ambtgenoot. Clémentel zelf zou zich met een onderge schikte portefeuille tevreden stellen. Deze 'inschikkelijkheid heeft hem niet gebaat. Toen Daladier weigerde in het voorstel te treden, zouden de andere radicale parle. mentsleden hme hebben gevolgd. En toen zelf hun baas verrieden Thomas H„ de procuratiehouder van een kleine bank te New-York, ging des avonds, ----- biykbaar van een wandeling komend, langs 1 vooruitgang gemaakt, alleen Argentinië is het huis van zijn firma In de nabijheid van Wall Street Station, toen iemand hem op den schouder tikte. Hy zag een hem be-1 kenden detective-inspecteur, die zyn aan wezigheid verklaarde met de mededeeling. dat hy en zUn mannen een inbrekersbende op het spoor waren, die dezen nacht het op de kleine kluis van Thomas’ firma voor zien hadden. De procuratiehouder was hoo- gelijk verbaasd en verschrikt over dit nieuw tje. Hy dankt den inspecteur warm, ook uit naam van zyn firma, dat de bank door het prompte optreden der recherche voor ver- bfes bewaard bleef. 1 goed succes en wilde doorloopen Maar de Inspecteur hield hem staande en meende dat nu mr. Thomas er toch eenmaal was, hij mee naar binnen moest gaan. HU kon van dienst zyn, daar de politie niet zoo goed den weg in het gebouw wist en ”t niet be kend was van welken kant de Inbrekers artsen. In het laa*ste jaar werden zouden binnendringen. HU voelde er wel' a., niet veel voor, maar Thomas moest toch mee op de dlevenjacht. Binnen werden de agenten rondom de kluis geposteerd, want er in kon men niet.1 Er was al meer dan een uur gewacht, toen een kloppen en boren vernomen werd, dat echter uit het pantsergewelf zelf scheen te ye „Catholic Mission' komen. Daarop werd een agent om den bankier met de sleutels der kluis geetburd. i Deze was er in tien minuten; het kloppen was nog niet verstomd De procuratiehouder stelde het mechanisme van de pantserdejr in en de politie ging zachtjes de kluis in om te wachten op hetgeen er komen zou. De dieven probeerden dus van den vloer binnen te dringen, de deur latend voor wat ze was. De agenten zochten dekking. Na een half uur was het zoover. Een stuk van de zoldering brokkelde af en door een gat zakte een man; een tweede en derde volg de. Toen de politie te voorschyn trad, bleef hun niets anders over dan zich te laten ar resteeren. Doch nu gebeurde er Iets merkwaardigs, meldt het „Vad.” Toen namelyk de drie inbrekers den pro curatiehouder zagen, werden ze wild, spra ken hem met Thomas en met JU aan en naar de Vereenlgde Staten was dat de weg thans geopend Is een nieuwe étappe. HU geloofde op overtuigd te kunnen zUn dht zyn ontmoeting met president Hoover en de besprekingen met deze en andere staatslie den der Vereenlgde Staten de beide volke ren veel nader tot elkander hebben ge bracht en hun wederzUdsche veratandhou- bul ten gewoon veel hebben verbeterd, zeide hy overtuigd te zyn. dat zUn ook den weg heeft voorbereid voor meer doeltreffende samenwerking met an dere mogendheden voor het behoud van den wereldvrede. De politie had vernomen, dat in de Bte- mensfabrieken communistische agitatoren aan het werk waren- Twee politiebeambten bespreekt met den kardinaal alle belangrijke! gebeurtenissen, waarby hij 1 aan zyn raad en meening hecht. Daarop w nsch hy j hiervoor reeds een gift binnengekomen is. j In Spanje ondervindt het missiewerk nog steeds moeilijkheden. Italië daarentegen 1 maakt meer en meer vooruitgang en geeft thans een jaarlijksche bijdrage van 5.050-000 Lire. Ook Canada heeft belangrijken voor uitgang gemaakt en levert alleen door dit land 100 nieuwe missionarissen uitgezonden. De Vereenlgde Staten hebben de bijdragen met 12% verhoogd. Hier blijkt van welk belang het is in elk diocees een raad voor het missiewerk in het leven te roepen, die zijn werkzaamheid over het gansche diocees uitstrekt. Het eigen orgaan, de „Cztholic Missiën” bereikt thans reeds een oplage van 105.000.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 9