ONS BLAD L. FRANKENBERG, Alkmaar i De Begrooting DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 .1 DIT NUMMER BESTAAT UIT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 257 BLADEN DRIE Voornaamste Nieuw» Moderne Doozen JOH. LAUWERS Motorboot gezonken SPOORWEGONGEVAL TE UITGEEST - I DEKEN P. L. DESSENS De opgravingen te Utrecht Prof. dr. T. Cannegieter t Een executoriale verkooping Uitslaande brand te Delft Het gesprekkentarief by de locale telefoonnetten Familietwisten door finantieele kwesties Een hotelvakschool geopend Oud-Minister Mr. M. A. M. Waszink Een der opvarenden verdronken Het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden Het vuilvervoer te ’s-Gravenhage DE ONDERSCHEIDING VOOR DE KONINGIN DE PROV. BANKVEREEN1G1NG TE ’s-GRAVENHAGE ERNSTIG ONGELUK TE SPAARNDAM FRUYTIER GOUVERNEUR AF DE MOORDAANSLAG OP EEN OUDEN LANDBOUWER TE SCHIEBROEK Opticien PAYGLOP 3 Alkmaar Barometers Thermometers 1 1 4'1 DOOZEN LUXE POST Nieuwste Uitvoering Prima Papier De alastrim te ’a-Gravenhage Café uitgebrand Kinderverlamming TUSSCHEN DE BEDRIJVEN Aan H. M. uitgereikt Benoemingen *®«’<®kerinitiv(x>rw«a rden SS .1 Verschillende byaonderheden Benoemd tot burgemeester van Roermond Een politieke moord in Arrentinië. Barometerstand 9 uur vm: 740. Vooruit B j J a aangevoerde Geschenk der oud-patiënten I .1 wi-.. Materieel» inflate Groote vwrtm- rtar in den treinenloop. De Vlaaamche kwestie: verscherpin* van den strijd. MacDonald sal etch persoonlijk met de crisis in de mijnindustrie brtf houden. vooral van De fundamenten van de lieilice Kruis kapel Bi) Kon. Besluit is benoemd tot burgemees ter van Roermond mr. M A. M. Waszink, oud- mtnlster van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Te Spaarndam is een vaartuig gesonken. waarbij een der opvarenden om het leven is gekomen. kinderverlamming i heer Daar men in de Tweede Kamer Zoo gezellig disputeert BU 1 bespreken der begrooting, Heeft dit mij geïnspireerd En soo ael ik tegen vrouwlief. Gisteravond by de thee: Laten wij eens confereeren Over onze portmonnee. Want het is toch uiterst practisch Als een mensch te voren weet Hoe hij en op elke wijze 1 Komend jaar zijn geld besteedt. En ik maakte een begrooting. Wel is waar niet al te groot. Maar ze klopte, daar het saldo Juist met mijn salaris sloot. Vrouwlief vroeg het woord en weet u Wat zU toen ter tafel bracht? Jhebt daarbij niet aan een mantel En een nieuw costuum gedacht. En ze noemde nog een lijstje Dat de linnenkast betrof. Zelfs ondanks haar lief gezichtje Wat ik spaarzaam met mUn lof. Mijn begrooting werd verworpn En de hare kwam er door. X Is wel waar, ik stemde tegen. Maar zij stemde krachtig voor. Ik doe nu als een minister, Ik treed af en retireer.. En ik leg, zij X noodgedwongen. Maar de portefeuille neer! MARTIN BERDEN. Dr. Curtins benoemd tot minister van bul- tenlandsche zaken als opvolger van Dr. Stre semann. Het antwoord op de vragen wan den beer Heemskerk inzake den brief van prof, van Eysinga. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 38. bij verlies van *n anderen vinger. ze» voer >«r v. d. P. uit Heemstede, uit de paarndam. itfemaal, waar het water, Mooie Nel, groot en goif- J (geslagen ijk zonk, water. poer aan den bleken Te Utrecht Is na langdurige ziekte over leden op 83-jarigen leeftyc' prof. dr. T. Can negieter. oud-hoogleeraar vanwege de Ned. Hervormde Kerk aan de Utrechtzehe Unl- versltelt te Utrecht. I van 1 het gezin van den moest toen len haak lot en kon. door Men meldt uit Leiden aan de ,Mzb Zooals wij eenlgen*tijd geleden bereids hebben gemeld, heeft zich uit de oud-pa- Uënten van het St Elisabeth-Ziekenhuis aan de Hooigracht alhier, een comité ge vormd. dat zich ten doel stelde bijdragen van belangstellenden bijeen te verzamelen om by de as. voltooiing van den nieuw bouw van bedoeld ziekenhuis zoc mogelyk het Inwendige van het nieuwe gebouw te verryken met een ot ander 'tuk, dat zoo wel verpleegden als verpleegsters aangenaam kan zyn Thans kunnen wy berichten, dat besloten is voor de hal van het nieuwe gedeelte een drietal gebrandschilderde ramen aan te bie den. naar een ontwerp van den bekenden kunstschilder Joan Collette. Behalve een voor het ziekenhuis toepas- seiyke voorstelling, zal op deze ramen tot uitdrukking komen, dat deze door de oud- patiènten zyn aangeboden. De aanbieding van deze ramen zal zeld gaan van het overhandigen van kunstzinnig uitgevoerd album, waarin BUREAU: BOF ALKMAAR Tsisfsin; UnhMnU, Na. «n r Redactie Ne. 03 ABONNEMENTEN; voer Alkmaar SU Agentschappen: per week ZS rt.; per kwartaal f 30; per post, per kwartaal UI by vooruitbetaling. In de week van 3—9 November hebben zich t> s-Gravenhage 15 gevallen van alastrim voorgedaan, terwijl een persoon uit Rijswijk is overleden. Een rede van Hoover, den president V.8. De grondslagen der Amerikaaaoobe vrede*- en ontwapeningspolitiek. Naar dr Schuylenburg. directeur van het Centraal Museum te Utrecht, aan het Hbld. mededeelde, zyn thans ook de fundamenten van de Heilige Kruiskapel, later als Thomas- kapel bekend, gevonden Men weet dat de opgravingen juist wa ren ondernomen, met het doel om deze fun damenten op te sporen Het voornemen be staat den omtrek dezer kapel op het Dom plein in een bepaalde steensoort af te teeke- nen. Zondagavond ruim 8 uur brak een hevige brand uit in café „'1 Vosje" van den heer W. Ruiter te Medemblik. In een oogwenk stofld het geheele bovenhuis in lighter laaie, zoodat er vrijwel niets te redden viel. Het Te Delft ontstond een uitslaande brand ten huize van den heer Jenae aan de Koorn- markt. De politie-brandweer doofde het vuur met twee stralen op de motorspuit. De schade wordt door verzekering gedekt. verge- een --de namen der oud-patiënten. die hiertoe heb ben bijgedragen, zullen worden vermeld. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1— regele IJÖ; eike regel sneer MA. RECLAME per regel A.75 veer de eerste pagina; roer de overige pagina's RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD* Mj veeeuKbetaling per plaatsing t 9A9 per advertentie van regels; tedere regel meer 0.12 Vanwege de belasting te 's Gravenhage Is tegen Woensdag as. executoriale verkoop ge last van de zich nog ten huize van den heer Kloppenburg, directeur der Provinciale Bankvereeniglng gewoond hebbende Van Stolkweg 9 te 's-Gravenhage, bevindende roerende goederen. Het onderzoek naar de knoeiertje» Het lid van den gemeenteraad van 's-Gra venhage, de heer L. van der Loo, heeft aan B en W. de vraag gericht of het juist is. dat aan B. en W. is overhandigd een pro- ces-verbaa! omtrent vermeende knoeieryen by het vuilvervoer te dier stede. B. en W. hebben geantwoord, dat hun zoodanig proces-verbaal niet is overhandigd. Eenlgen tijd geleden heeft de Justitie aan den hoofdcommissaris opgedragen een on dersoek in te stellen omtrent tegen den Reinigingsdienst geopperde verdenkingen als In de vraag bedoelB. Het proces-verbaal. houdende verslag van dat onderzoek, be hoort uit den aard der zaak aan de Justi tie. Met machtiging van den officier van justitie IS intusschen aan den burgemeester onlangs vertrouweiyk een afschrift van dat proces-verbaal gegeven B. en W. zyn niet Te Gennep 5 gevallen Te Gennep hebben zich binnen enkele da gen tijde niet piinder dan vijf getallen van kinderverlamming voorgedaan. Onder groote belangstelling van hotelhou ders uit alle deelen des lands, leeraren en anderen, oa. van den heer De Groot, in- specteur-generaal van net Nyverheldsonder- in staat en de burgemeester Is niet bevoegd, 1 wijs, heeft Horeca! gisteren de vakschool bedoeld proces-verbaal ter kennis van den voor hotelbedienden in Hotel Mathilda Ma- Raad te brengen. ria te 's-Gravenhage geopend. En door er Curasao bij te halen. Had zij zich onbevooroordeeld tegen over het geval willen stellen, dan had zij, evenals de katholieke pers, de noo- dlge reserves in acht moeten nemen. ZIJ had daartoe te meer aanleiding nu zij, evenals leder ander, heel goed wist, dat indien gouverneur Fruytler In zijn taak tekort moest schieten dit allereerst te wijten was aan de omstan digheden, aan den onverdedlgden toe stand, waarin vele opeenvolgende re- geeringen Curasao gelaten hebben. In het dezer dagen verschenen Voor looplg Verslag over hoofdstuk II der Staatsbegrootlng 1930 (Koloniën) zijn vele uitvoerige vragen gesteld over het beleid van den gouverneur In verband met den bandletenovervkl, en In de me morie van Antwoord zullen we binnen kort dus wel behoorlijk Ingellcht worden: eerst daarna zal ons kunnen blijken, of, en zoo Ja, In hoeverre de gouverneur zonder force majeure In zijn taak te kort geschoten is. Dat de liberale heeren met hun von nis echter reeds maanden geleden gereed stonden, Is voor ons het bewijs van on zuivere elementen In hun agitatie. De regeerlng moge bij de benoeming van een nieuwen gouverneur geen reke ning houden met de mentaliteit, welke In liberale kringen tot de voorbarige agitatie tegen den heer Fruytler geleld heeft. NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD Er is een geval geconstateerd in 1 A. S. te Warffum. Hedenmorgen vroeg Is de trein, welke even over half 6 uit Alkmaar vertrekt te Uitgeest vlak by het station In botsing ge komen met een alleenstaanden wagon, welke op het spoor daarnaast stond, doch ten gevolge van den storm »u guan rijden. Hierdoor sloeg deze wagon om en ont spoorde de McomoUef van den binnenko menden trein. De machine, de 1904. werkte zich diep in het zand, terwyi de daarachter komende bagagewagen en het passagiers- rijtulg zwaar beschadigd werden De treinenloop ondervond groote vertra ging. Dit laat zich begrijpen, omdat de om geslagen wagon juist op de uitgaande lyn en de machine en de andere wagons op de binnenkomende lyn liggen. De trein, welke te 6 54 uit Alkmaar ver trekken moest, vertrok eerst tegen half acht, waarna deze trein nog gerulmen tyd voor het station Castiiciur opgehouden werd. Een heel eind voor het station Uitgeest moesten alle passagiers uitstappen en langs de rails naar het station wandelen, waar de treinen voor Amsterdam en Haarlem ge reed stonden. De passagiers voor de richting Alkmaar konden de wandeling langs de spooriyn ondememeiT om zoodoende weer hun trein te bereiken. Om half 9 was men druk bezig de om geslagen wagon op te vijzelen om zoodoende een spoor vrij te krijgen. De machine zal men niet zoo spoedig weer vrij hebben, daar ze diep ln“flet zand zit. De kraanwagen van Amsterdam Rietlanden en hulpwagens van Amsterdam C. 8. en Alkmaar werden onmlddeliyk naar Uitgeest gezonden. Om 10.10 was bet opgaand spoor naar Alkmaar weer vrij, zoodat de treinen weer konden doorloopen. Het spoorwegverkeer met het Noorden on dervond ernstige stagnatie. De partyen In de Kamer hebben gespro ken. en morgen zal Jhr. Ruys, die het klaar speelde een „rechtsch extra-parlementalr" kabinet te vormen (de term wordt, thans vrywel algemeen aanvaard) aan het woord komen. Wkt de voorzitter van den Ministerraad morgen echter ook te berde zal brengen, op de houding der part en zal zulks van geen Invloed meer zyn hoegenaamd; vooral de rechtsch» partijen hebben zich alreeds zoo duldelyk uitgesproken, dat er van her ziening van eenlg standpunt wel rfauwehjks sprake kan zyn. We weten het: de drie rechtsche fracties hebben alle het kabinet royalen steun toe gezegd maar elke fractie voor zich maakte daarby de reserve: voorzoover het kabinet zal regeeren volgens ons beginsel. In onzen geest. Vooral de woordvoerder der Chrlsteiyk- Historlschen, de heer Schokklng, heeft zich daarby pyniyk voorzichtig uitgedrukt. De algemeene toezegging van steun moge verheugend klinken. het kan niet worden ontkend, dat door .de restrictie mits men het ons naar den zin maakt weer een gode deel van die toezegging wordt terug genomen. Dezer dagen lazen wy ergens de voorspel ling, dat het kablnet-Ruys wel een flinke levensduur zou beschoren zyn, dat Jhr. Ruys voorlooplg nog stevig in den zadel zat. We willen bet graag hopen, maar zoo op timistisch zyn wy vooralsnog niet Het moge waarschyniyk zyn, dat de par tijen het kabinet maar zullen (moeten) laten leven, omdat er nu eenmaal geen ander kabinet voor In de plaats treden kan. maar ook op deze Illusie mag niet te veel ver trouwd worden: de oppositie heeft wel eens méér een regeerlng ten val gebracht, zonder dat zy ook maar eenlg uitzicht had op de formatie van een andere regeerlng. welke de verant woording en de gevolgen van de beeldstor- mersdadU dragen kon. Wil mannu de huidige regeerlng In het leven houden dan zal er èn van de zyde der regeerlng én van de zijde der rechtsche partijen de grootst mogeUjke voorzichtig heid betracht moeten worden. X Is kraakporselein l En toch ka» X zéér wel de moeite loonen, van belde zyden uiterst voorzichtig te zyn. Dit eigenaardig kabinet toch zou men kunnen beschouwen al» een middel om te onderzoeken In hoeverre er In de toe komst nog eens een zuiver rechtsch ka binet zal kunnen regeeren. Stort deze regeerlng wegens gemis aan homogeniteit, inéén, dén Maar laten wij* ar voorlooplg het beste van hopen. de geval. De minister zou ter bepaling van de waar de der aangevoerde bezwaren thans het woord aan de praktyk willen laten. De minister 1» overtuigd, dat de beslissing tot de Invoering van het gesprekkentarief op voldoend betrouwbare grondslagen steunt. Een tariefvornx die in het clectrlclteltsbe- dryf toepassing vindt, maar daar allengs wordt verlaten Is by de voorbereiding- van het gesprekkentarief overwogen. Verwezen lijking van dit denkbeeld bleek, om. omdat zyn doorvoering het bedryfsleven oneven redig zwaar zou belasten, niet raadzaam. Betreffende den moordaanslag op den 78- jarlgen landbouwer te Schiebroek kan nog X volgende worden gemeld: De politie heeft terstond een uitgebreid on derzoek Ingesteld. Daarby heeft men huis zoeking gedaan in de woning van de familie Bwaar men in een waschkulp kleeren van Joseph (den verdachte) vond, welke pas wa ren ultgewasschen. o.a. waren er een over hemd en een pet by. Deze kleeren zyn in beslag genomen. Ook heeft de politie beslag gelegd op enkele scheermessen en op esa melkkan, waaraan sporen van bloed zaten Mede in verband met enkele andere aanwy- zingen Is besloten tot aanhouding van J** seph V Geiyk wy reeds meldden, ontkent hij ten stelligste de poging tot moord te hebben gedaan, maar hy is desondanks opgesloten. Naar de politie meedeelt, staat Joseph aeer ongunstig bekend. De ruzies tusschen V. en zyn zoon sprult- ten hooftlzakeiyk voort uit een geschil over geld. Joseph zou Ach achtergesteld gevoelen by de andere kinderen. Een oudere broer «xi van V. een boerdery ten geschenke heb ben gekregen en de vader zou hebben ge weigerd Joseph eveneens aan een eigen be drijf te helpen. Bovendien zouden er In de familie V. ge schillen bestaan met betrekking tot de ver- deellng van de nalatenschap van de moeder welke eenlgen tyd geleden is overleden. Deze geschillen zouden tot een proces hebben geleid tusschei den ouden V. en enkele broers eenerzijds er. Joseph en de met B. ge huwde zuster anderzijds. In dit proces zou eerdaags uitspraak worden gedaan. De leden van de familie V. ontkenden evenwel dat er van eenige geldkwestie sprake was. Joseph is te lui om te werken, zoo zel den zy. en dat is al. Nog wordt gemeld, dat by de met bloed bedekte kleeren ook de pet van den soon Is gevonden, die bloedsporen vertoont. Deze pet was In het hul» van zyn zuster weggestopt. De verdachte blyft hardnekkig ontkennen Hy biyft in elk geval In het Politiebureau te HUlegersberg in bewaring om daarna te worden overgebracht naar het Huis van Be waring alhier. De toestand van den ouden man was gister middag iets vooruitgaande, doch toch nog steeda zorgwekkend. De familietwisten, waarvan dit drama hek gevolg Is, komen, zooals hierboven nader aangeduid, voornameUjk voort uit flnancieek kwesties. De zoon Jozef beschuldigde zyn vader er van, dat deze hem een bedrag van f 22.000 waarop hy meende recht te hebben, onthield, terwyi anderzijds de familie den zoon beschuldigde anderhalf jaar geleden uit de kamer van zijn vader een geldkistje met f 12.000 die aan de gemeente Schiebroek toe behoorden te hebben gestolen. De zoon heeft Indertyd als verdachte in deze zaak een dag in bewaring gezeten. De waarde der beawaï en toetsen aan de practyk Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van den Heuvel, in verband met de Invoering van het gesprekkentaYlef op de locale telefoonnetten, heeft de Minister van Waterstaat o m. geantwoord: Het gesprekken tarief Is de tariefvorm. dien de locale telefonie In een bepaald stadium harer ontwikkeling voor haar verderen groef behoeft. De ervaring, in andere landen op gedaan. bevestigt de Juistheid van dit oor deel. Tegen elk tariefstelsel kunnen gegron de bezwaren worden ingebrachtde vr^ag is slechts, of het algemeene verkeersbelang, dat de locale telefonie dient, een verandering van stelsel wettigt en eischt. Zulks was naar overtuiging van den minister hier het H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten Koninklijke Palelze Het Loo ontvangen den heer A. Duffek. buitengewoon gerant en ge volmachtigd mlnlste' van Oostenryk. ter overhandiging aan Hare Majesteit van de versierselen (Groote 8ter> va.i het Eere- teeken voor Verdiensten jegens de Oosten- rUksche Republiek, benevens van jen eigen- handigen brief van den Oostenrykschen Bondspresident De liberale heeren hebben hun zin: het staat nu wel vast, dat dezer dagen bij koninklijk besluit aan Ir. Fruy tler „op zjjn verzoek” eervol ontslag verleend zal worden als gouverneur van Curasao. De liberale heeren hebben hun zin. Waarmee we niet zeggen willen, dat de heer Fruytler rustigjes op zjjn post had moeten blijven, alsof er niets ge beurd was, noch ook, dat hU na zijn verantwoording voor de regeerlng weer naar Curasao had moeten terugkeeren In dezelfde functie. Och néén! Er kunnen zich in de in ternationale diplomatie nu eenmaal ge beurtenissen en verwikkelingen voor doen, waarvan een of ander gezagdra ger de dupe wordt, zonder dat hU er in het minst ook maar schuldig aar staat, maar waardoor het toch wensche- HJk ta. dat niet juist hij het gezag blijft hanteeren. Hoezeer het ons dan ook èn voor de goede verhoudingen In Curacao èn voor den heer Fruytler spijt, dat zijn ambts vervulling op deze wijze beëindigd wordt niet dAArtegen gaat ons protest: maar wel tegen de mlsbaarljjke manier, waarop vooral van liberale zijde het aftreden van dezen gouverneur ge- elscht Is. Hel was voor den Ingewijde Immers zeer wel aanvoelbaar, dat deze ongeluk kige gelegenheid dankbaar werd aange grepen om een gouverneur weg te wer ken, die den heeren niet zeer welge vallig was. De liberale pers heeft zich reeds ter stond vergaloppeerd en haar achterbak- sche bedoelingen verraden, door op hoo- gen toon het aftreden van dezen gou verneur te elschen, nog voordat de zaak ook maar In het minst onderzocht was. o.a. de schoolpolitiek op AU» abonne’s op dit blad lijn UmwtoIiu de ierxek.r<n<» team «Bevallen verxekerd voor een der f 300(1 - l-wen.lense aeheele .xtheid tot «erken door f TEft bij een ongeval met f OEM Mi verlies ven een bend, f 19C MJ verllee van een f Cfl Mj'n breuk ven f AQ AANGIFT «“««ntie uitkeerlngen I JUUU.- T.„ .rmen oo<en. I JOU.- doodelijken efloop I ZOU.- T<w, of een oogI 1Z0.- duim of witavinaer I 3U.- been of erm TE MOET, OP STRAFFE VAJN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERL1JK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. - - - 1" I! -■ - - - l - Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontsla; verleend als Pastoor te Bolsward (H. Martlnus) aan den Zeer- eerwaarden Pater M Dulnlsveld O.F.M. en benoemd tot Pastoor aldaar de Zeereen». Pater W F. van Scheyndel, O.F.M., tot nu toe Kapelaan te Rotterdam Z. D. H. de Bisschop van Haailem heeft benoemd tot Kapelaar de volgende Minder broeders: te Rotterdam (H. Antonlusl Pa ter J.-L. H. Meys: te Amsterdam (H Pran- ciscus van Asslsië) Pater H F M Goosen: te Leiden (O. L Vr Onbevl. On tv.) Pater J. Jorna. De Hoogeer» heer Kanunnik P. L. Des- sens. Deken van Leiden en pastoor van de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart aldaar Is van de laatste H. H Sacramenten voorzien Zijn Hoogeerw. had in den nacht van Zater dag op Zondag veel hinder van benauwd heden. die den geheelen dag eenlgermate aanhielden t Gistermorgen evenwel was zijn toestand echter weer soo. dat Z’jn Hoogeerw. weder de H. MIs kon opdragen. Gisterenavond omstreeks half een schi| sluis tc Nabij het Stoomgemaal, waar het water, opgestuwd uit de f slag veroorxaakte, werd de boot volj, met water, waardoor ze onmiddellijk sonk. De twee schippers geraakten te Slechts een van hen kon zwemmen. Op het hulpgeroep werd de aandacht van voorbijgangers langs den Spaarndammerweg getrokken. Een auto, die juist passeerde, kon hier goede diensten bewijzen door bij te lich'en ea zoodoende is men er in geslaagd een der opvarenden te redden. De 21-jarige G. Hertog begaf zich daartoe met een reddingsbaak te water, doch deze bleek te kort te zijn. Hartog met gevaar voor eigen leven d< laten. Hij greep den drenkeling zich met de voeten weg te duwen, den haak weer vastpakken, waarna men met vereen de krachten den drenkeling op het droge bracht. De man bad reeds het bewustzijn verloren. Hij werd bij een der machinisten binnen gebracht en kwam weer spoedig bij. Nu moest men nog den anderen schipr zoeken. Men vond hem vrij spoedig walkant, doch de levensgeesten reeds geweken. De geneeskundige hulp, welke spoedig ter plaatse was, constateerde, na een uur kunstmatige ademhaling te hebben toege past, den dood.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 1