Provinciaal Nieuws Veiling-overzicht BREUKLIJDERS ontvangen kosteloos de geïllustreerd* a 1 BLADZIJDE 3 TWEEDE BLAD DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 en I Wie meent dal pepermunt scherp NOORD-SCHARWOUDE OUD-KARSPEL SCHAGEN Een bijzondere school te Andjjlc Baadsbeefait vernieUg* ZWAAG ZWAAGDIJK biller smaakt neen nog nooit de origineele fO"N"f3pepermunt geproefd. HOOGWOUD ENKHUIZEN WAARLAND ZWAAG UITGEEST HOOGKARSPEL CASTRICUM HOOGWOUD URSEM WIERINGEN WARMENHUIZEN HEILOO OUDE NIEDORP auoriteiten op de groote bezwaren gewezen. worden. ▼aar- 8—0 dan per I BAAD. oud I zal ook w®«- t 263.64. inschrijver o De Voorzitter zegt, dat het voorstel aan- -o -* .Moeen vou aergeiyae verdiend wagens. Zijn wfj verder goed Ingelicht, dan van gele kool wachten van en sentiegeld van f 2.50 tot f 3.— was hierna aan de orde. aangedrongen verordening, het voorzien van f 405 98 en voor den kapitaal- dlenst in ontvangsten en uitgaven op een Verbetering B. en W. hebben besloten tot verbetering van de straatverlichting van den Molgerdfjk tot Den Oever, Hersteld Mej. Mulders, onderwijzeres te Hlppolytushoef, die lijdelijk met ziekteverlof is geweest, zal Woensdag as. weer in functie treden. Santosbloempje De verkoop van het Santosbleempje, Zondag 10 November gehou den, heeft in totaal 60.opgebracht. Ijsclub Zaterdag 16 November as. zal de ijsclub „Volharding” vergaderen in de zaad van C. Vis, alhier. van ge- De Voorzitter zegt, dat deze 100 kaars Is; doch spr. vindt de verlichting hier en daar niet sterk en zal sterkere lampen laten aan- WtJzigtng verordeningen. De Voorzitter .stelt hierna een voorstel aan de orde tot wijziging van de Bouw- en Wo- ningverordenlng. 1- niet met wegen worden van Sport In een mooi ges peelden wedstrijd wist Voorwaarts I den bekenden Purmerend- doelverdediger, Van Elburg, eenmaal te pas seeren. Aan de andere zijde wist de keeper op solid^ wijze zijn doel schoon te houden, zoodat de thuisclub won met 10. Aanrijding Door het niet genoeg aan den kant plaatsen van een luxe auto, geraakte» bij het passeeren van een autobus beidé wa gens in de knel, waarvan eenige indeukingen het gevolg waren. „Constantia” Deze R K. Tooneelver- eenlging. zal, naar wjj vernemen, as. Zondag te Anna-Paulowna eene uitvoering geven met het blijspel van Lings B. A. L. „De verloren Erfenis.” De Begrooting 1929 werd hierna gewijzigd en aangevuld; het bedrag van Inkomsten an uitgaven van den kapltaaldlenst werd gewij zigd tot f 51.044.10. Een geldleenlnc. pCt. met een aflossing gedurende van 1365 werd eveneens z. h. st goedge keurd. Subsidie aaa den Wolpolder. Aan de orde was hierna een voorstel van B. en W. tot het toekennen van een bij drage aan den W. O. L.-polder van f 3000 ineens, en gedurende 10 jaren f300.in de kosten van totstandkoming der plannen tot was niet lager. In elk geval 11.10 op per 100 K.G. De aanvoer was Zaterdag n.l. 2700 Baldadigheid. De heer Klok in de Ban- gert, die uit logeeren was geweest, had bij zijn thuiskomst een minder aangename ont moeting. De groote voorruit in de voorka mer was met een steen verbrijzeld. De steen werd binnen- gevonden. De politie heeft de zaak In onderzoek. Uitvoering. Onze parochianen wacht ten weder een paar aangename en leerza me avonden. Op 18 en 19 November zal de R K. Too- neel vereenlglng „Willen is Kunnen” in de ruime zaal vm den heer L. SUjkerman een uitvoering geven. Dat iets goeds geboden zal worden is aan geen twijfel onderhevig „Willen Is Kunnen” staat op hoog peil. Het programma bevat voor elk wat wils. Opgevoerd zal worden het boeiende drama „Broederhaat" en „Baas Jansen In den Brand van Rome”, een blijspel, dat de lach spieren danig in beweging zal brengen. *Tbt slot nog „Op de Markt”, zangstuk door vier heeren. Laat een volle zaal beide avonden getui gen van de waardeering van jong cn voor het streven dezer vereenlglng. W Ik W' -j-- Worth omr a crown. hun -- voor al daar er geen homogeniteit in belangstel de vereenlglng ter bevordering van het vakonderwijs in West Friesland f 10 4e. aan het bestuur der afdeellng Nieuwe Nledorp der vereenlglng „Hét Witte Kruis” f 400.voor wijkverpleging en f 200.voor tuberculosebestrijding. 5e. aan de afd t Veld van den R. K. Land- en Tuinbouwbond f 60.bijaldien vanwege die afdeellng een tulnbouw-cursus wordt gehouden. De begrooting sluitende voor den gewonen dienst met een bedrag van inkomsten en I uitgaven op f 42 272.77%, waaronder een op- De gemeenteraad van And ijk voteerde •enigen tijd geleden een bedrag van 50.000 voor het bouwen van een bijzondere school, waartegen een raadslid In beroep ging. Ged. Staten der provincie Noord-Holland hebben thans het raadsbesluit vernietigd. is besloten, de subsidie voor elk muziekcorps ten hoogste op f 75.te bepalen. Deze begrooting is dus goed. Zonder hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd het volgende voorstel om overeen komstig de Ingekomen verzoekschriften de navolgende subsidlén voor 1930 te verlee- nen: le. aan de commissie voor de malariabe strijding door de bevolking in Noord-Hol land, 1 ct. per inwoner. 2e. aan de Schager Handeldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeniging f 10, voor eiken leerling, die uit deze gemeente aan den cursus deelneemt tot een maximum van f 3e. Symphonic „Crescendo" Donderdag 28 November as geeft symphonic een muziek uitvoering in hotel ..De Ooievaar”, waaraan medewerking verleent de heer Louis Chris tian, humorist. kwestie. Dat het toezicht niet is geweest, zooals de heer van Zoonen het gewild had, spijt ook B. en W. Door benoeming van den op- zlchter van verleden jaar aan de Prov. Wa terstaat, moest de heer Wardenhorst het waarnemen, die wegens vele bezigheden niet Storingsbureau Met het oog op de elec- triflcatle van de spoorlijn Amsterdam UitgeestAlkmaar, in verbinding met den spoorweg HaarlemBeverwijkUitgeest, ligt het in de bedoeling van de Directie der Ne ri er 1. Spoorwegen, hier ter plaatse een sto ringsbureau te stichten en tevens een onder- statlon voor electrteche tractie. Geslaagd De heer O R. N. de Boer, al hier, slaagde aan de Universltelt te Lelde» voor het doctoraal-examen geneeskunde. Vteclunarkt Aangevoerd door 7 veer tuigen 1100 pond hoekbot van 14.90, door 3 vaartuigen 347 pond hoekschar van 14.90 tot 16.15; sper 100 pond; door 7 voertuigen 35 kisten garnalen van 3.40 per kist. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN De Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken ta Noord-Holland houdt In de Roskam te Hoorn Dinsdag 26 November een algemeene vergadering De voorzitter wijst nog op de groote soci ale en economische belangen die er bij be trokken zijn. Als de tuinbouw Intensiever kan worden dan moet de gemeente ook haar belangstelling toonen door een geldelijke bij drage en zoodoende tegemoetkomen aan deze plannen tot bevaarbaarmaking van den pol der. Als meer welland In bouwland wordt omgezet, komt er ook meer woongelegenheid, evenals we zulks in Waarland zagen geschie den; ook moeten we de gelegenheid scheppen <fen tuinbouw te beoefenen; men maakt be zwaar, dat ook de Niedorper polder wel eens om een bijdrage zou kunnen gaan vragen? Dat zou ik toejuichen aldus de voorzitter dan openen zich perspectieven, die nu nog niet te zien zijn. De heer Bakker merkt op, dat een polder van 700 bunders wel recht heeft op-een sluis; kleinere polders hebben er ook een. De heer Llgthart meent dat het vervoer per auto beter kan gebruikt worden per schuit. De heer Bakker zegt, dat het vervóer schuit meer mogelijkheden biedt. De heer Llgthart wijst op de mogelijkheid van stremming bij vorst. De heer Wit vindt het vervoer per schuit eel voordeellger dan per as. De heer van Zoonen dient een amende ment in, hetwelk Inhoudt de bepaling, dat de gemeente meedoet op voorwaarde, dat 't plan in zijn geheel wordt uitgevoerd; op dat niet de eene groep bewoners bevoor deeld wordt boven de andere. Voorts wil spr. dan de bijdrage verleenen door gedurende 10 jaren 600 te voteeren, waardoor 865 aan rente bespaard wordt. Dit amendement wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Bakker, Liefhebber, Tromp, Wit en Krlller. Het voorstel van B en W. wordt hierna aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Te- heeren Krlller, van Zoonen en brochure van buikbreuken zonder operatie). Retourporto Insluiten. K. RUFFING, Köln. Ricn. Wagnerstraat 16. Gezonken Zaterdga zonk in de schut sluis alhier een schuit, beladen met kool van den heer G. V. Niet alleen was dit voor den betrokken persoon een schadepost, maar ook veroorzaakte dit bij het schutten eenige stagnatie. den. De Voorzitter merkt op dat het verhoog de presentiegeld ais een tegem «tkoming In de reiskosten beschouwd kan worden; een vergoeding van reiskosten zou door Ged. 1 Staten niet goedgekeurd worden; wel daar entegen een voorstel tot verhooglng va» wet- houderssalaris en presentiegeld. De heer Llgthart wil. als net niet anders kan, zich er mee vereenlgen. Het voorstel wordt niema aangenomen. Bi) den post straal verlichting vraagt de heer van Zoonen naar de caarssterkte van Onderbandsche verkoop Bij onderhand- schen verkoop zijn twee perceelen bouwland, toebehoorende aan de heeren P Schouten en J. Jong Kz., ter grootte van ongeveer 114 meester Meijer, volgde vaststelling van de notulen van het verhandelde tn de verga, «tering van 26 Sept. IJ. vervoer van twee zijner kinderen naar de tot 2% Jaar te verlengen; zonder de boete RX. school te ’t Veld gedurende de maan- wordt de garantie verlengd tot 3 jaar. den October tot Mei; Burgerlijke Stand Getrouwd: J. N. Bra kenhoff en A. Veldmaru. Overleden: J. de Geus, geh. met A. Muntje- werf, 81 jaar. zulks noodig oordeelcn heggen, hekken ongewijzigd laten en daarvoor in de plaats een vergoeding van reiskosten voor de raads- en leden van t Veld. De heer van Zoonen ging mede met het I voorstel van B en W Ook -de presentie- De heer Bakker maakt bezwaar tegen de gelden moesten op peil gebracht worden, .t L_'. er we eens Iemand raadslid kan worden, die er ander werk voor moet laten; iedereen moet In de gast, dat de Gemeente óp onkosten komt te 1 gelegenheid gesteld worden raadslid te wor- gen de Llgthart. De voorzitter stelt thans aan de orde een voorstol tot onbewoonbaarverkjarlng van: a. de woning, bewoond door Jb. de Jng, Uitslag voetbalwedstrijden op 10 Nov. 1929. Uitgeest ID. F.S I, van Oudkarspel, 31 Uitgeest IIK.V.V. Ill, van Krommenie, 12 Uitgeest a (adsp.)Bergen bfadsp.) Uitgeest b (adsp.)Zilvermeeuwen b Schouw. Het bestuur der Banne de jaarlljksche schouw over landerijen, vaar ten, slooten, bruggen, dammen en pompen houden op 26 November a.s. en de her- schouw op 3 December a-s. Plotselings dood Zondagmorgen begaf de tachtigjarige C. K. zich naar de vroeg mis, toen hij eenige oogenblikken in de kerk was, zakte hij ineen. Hij werd de pastorie ingedragen, waar het bleek, dat een hart verlamming een einde aan zijn leven had ge maakt. Het ongeval was voor de naastbe- staande des te tragischer, aangezien hij juist zijn tachtigsten verjaardag vierde. tRlcn-tdsnv-ldkar,e,pe.red bepaling, waardoor particulieren gedwongen mede met het oog hierop, dat worden hun uitgaande wegen te beharden De Voorzitter merkt op. dat het niet aan- W. enz. gesnoeid worden, terwijl, mede ter beveiliging var. het verkeer muren schuttingen op een bepaalden afstand van den weg mogen worden geplaatst. voor de arbeiders is; hoe meer er wordt; spr. vindt In hei eevraani« met een termjjn ran 6 masmden; i b idem vafi de woning van het gezin Wuys, met een termijn van 5 nmanden. De voorzitter wijst op de voor de gezond heid van de bewoners schadelijke wonin gen; vooral daar van een der betrokkenen de kinderen mln of meer T.B.C. zijn, Is een betere woning noodig. De heer Wit vraagt waar de gezinnen dan heen moeten. De voorzitter zegt, dat het Rijk reeds aan geboden heeft tegemoet te komen In de exploitatiekosten van twee aaneengebouw- de arbeiderswoningen, zoodat met steun van het Rijk spoedig twee nieuwe woningen voor deze gezinnen gebouwd kunnen worden. Z. h. st. wordt bet voorstel aangenomen Vernieuwing brug Leyervaart Aan de orde is ten slotte een voorstel tot vernieuwing van de brug over de Leyer vaart, onder intrekking van het Raadsbe sluit van 24 Juni *29, waarbij besloten werd tot den aanleg van een geheel nieuwe brug; daar de kosten hiervoor B. en W. hebben afgeschrikt, komen zij met dit nieuwe voor stel, w’aarblj een credlet gevraagd wordt van f 1200 A 1300. Z. h. st. wordt dit voorstel aangenomen. Rondvraag De heer Van Zoonen vraag, waarom of B. en W. in hun voorstel tot wijziging van de bouwverordening niet opgenomen hebben een bepaling betreffende het hebben van afzonderlijke slaapvertrekken, waarover spr. het bj] de algemeene beschouwingen t vorig jaar gehad heeft en waaromtrent B. en W. toen toezegging deden van hun medewer king. De voorzitter achtte een dergelijke bepa ling nog niet urgent en deeit thans mede, dat binnenkort een geheel nieuw ontwor pen bouwverordening aan de orde komt. De heer Krlller vroeg bestrating van de zijkanten van den Nledorperkeg, hetgeen B. en W. toezegden. Hierna sluiting der openbare vergadering. Laad, en losplaats Station. Naar wjj ver nemen, wordt In deze gemeente nogal sterke actie gevoerd tot het wijzigen van de plannen van de directie der Nederlandsche Spoorwe gen inzake den aanleg van een tweede los- en laadplaats en wel aan de zijde van het station dat thans geheel Is afgesloten. Deze actie gaat niet tegen het plan als zoodanig, maar wel tegen de uitvoering zoo als deze Is gedacht. Van de zijde van de/-, spoorwegen wil men nJ. alleen slechts een toegang maken aan de zjjde van den rljksstraatweg. waardoor alle vervoer vanaf de losplaats tn de meeste gevallen zal moe ten geschieden via den Rljksstraatweg Sta tionsplein en dan naar de zanderij, enz. Men krijgt daardoor minstens twee overwegen te passeeren, met tot gevolg dat men in de meeste gevallen viermaal voor de overwegen zal moeten wachten. Vooral wordt dit be zwaar gevoeld, omdat bij de invoering van den halfurendienst bü de electrificatie van de spoorlijn AmsterdamAlkmaar, de hoo rnen veelvuldig gesloten zullen zjjn. Ook al omdat het seinhuis aan den overweg naar Duin en Bosch en Kramersweg in den bin nenkant van de bocht zal worden geplaatst, zoodat de seinhuiswachter in het geheel geen uitzicht meer heeft. Indien nu geen tweede toe- en uitgang kon geziaakt worden, waardoor aan- en af voer van de goederen zal worden vergemak kelijkt, dan zou men daarmede vrede moe ten hebben. Maar dit is echter wel het ge val. Volgens het ingediende project zal de asm de zijde van den Krgmerweg aan te leggen los- en laadplaats met een groot hek worden afgesloten. Maakt men daar cv tegen nu daarin een uit-respectlevelljk toegang, dan verloopt het laden en lossen geregeld en hebben degenen, die daarmede te maken I hebben, in de meeste gevallen van het wach- I ten en passeeren van de overwegen geen last. Vergeten moet niet worden, dat In het voor- en najaar een groot aantal wagens mest aankomen, die als regel en wel voor 85 zjjn bestemd voor de zanderij, die ligt aan de westzijde van de spoorlijn. Worden degenen, die deze stoffen laten aankomen, bemoeilijkt, dan zal het vervoer per spoor daaronder lijden. Wij spraken al een grooten bloemist, die ons verklaarde: Ik laat zoo ongeveer 20 wagons mest aan komen per jaar. maar als dat nu zoo gaat, dan denk ik er over om deze per schuit te laten aanvoeren via Beverwijk. Men moet ook niet vergeten, dat de spoorvrachten niet laag zijn en per schip veel voordeellger wordt aangevoerd. Alleen de vervoerkosten vanaf staan, welke particulieren behooren te dra gen De heer Llgtliart kan er zich mede veree nlgen als de verharding tot halverwege den dam moet worden aangelegd. Weth. Tromp zegt, dat B. en W. de lengte van 20 M willekeurig genomen hebben en de maximum lengte öbk wel op 10 of 15 bepaald zien. De heer Bakker amendeert het voorste: van B. en W. om de lengte op 12 M. te stellen, welk amendement door B. en W. wordt overgenomen; met den heer Llgthart dè str'aatlantaarr.s tegen wordt de verordening vastgesteld. Hierna stelt de voorzitter aan de orde een voorstel tot wijziging van art. 75c der alge- meene politieverordening, In dien zin, dat brengen, waar noodig w-. i den po3t van subsidie v. de Btfz. Vrljw. Landstorm vraagt de heer van Zoonen naar de houding van den heer Liefhebber, die Democraat is, t.o.v. deze subsl- Eervol ontslag Door het college van Burgemeester en Wethouders is aan den heer Jb. Boon aan de Gouwe ahier, op diens eigen verzoek met Ingang van 1 Januari 1930 ont slag verleend als brandmeester bij de brand spuit In de Weere te Hoogwoud. Hinderwet Door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente te aan den heer T. de Haan, broodbakker in de Kerkelaan alhier, vergunning verleend tot het plaatsen van een electromotor van 3 PX. in zijne broodbak kerij. Uitvoering Zondagavond gaf de Too- neelvereenlglng Nieuw Leven te Rustenburg in de zaal van den heer Kok een uitvoering voor een stampvolle zaal. Opgevoerd werd: Een die niet geteld wordt. Wat deze jonge vereenlglng weet te presteeren, hebben zeer velen Zondagavond kunnen aanschouwen. Trouwens met zulke krachten als die van mej. A. Broertjes en de heer J. Vet, die wederom prachtig spel gaven, belooft de ver eenlglng een goede toekomst tegemoet te gaan. Dat zeer velen onder de bekoring van het spel kwamen, bewees wel het feit, dat menige zakdoek tijdens het spel te voorschijn kwam en menigeen een traan wegpinkte. Jammer is maar, dat tooneel en zaal te klein zijn, doch wanneer Nieuw Leven op den Ingeslagen weg voort gaat, zal er In de toekomst wel Iets moeten gebeuren. WH men dus in de toe komst nog meermalen genieten van het mooie spel van genoemde vereenlglng. dan dienen alle Ursemmers zonder uitsondering Nieuw Leven te steunen zoowel moreel als finan- /leel. Werkelijk zij heeft daar ten volle recht op. want allen keerden zeer voldaan huiswaarts. ComltatlebureM. voor zuigelingen. Vorige week vregaderden de besturen van het Wit Gele en Witte Kruis om te bespre ken de mogelijkheid van oprichting van een zulgellngen-consultatlebureau ter plaatse. Aan die bespreking nam tevens deel dr. ten Bruggeaate, kinderarts van het Witte Kruis. Na een Inleiding volgde een geanimeerde gedachtenwisseling, waarna besloten werd in beginsel hiertoe over te gaan. Menig Ingezetene zal vragen wat is dat? WU antwoorden, dat de bedoeling Is, kin deren vanaf de geboorte, onder voortdurende controle te stellen van den dokter, die eens of tweemaal per maand zitting zal houden tot onderzoek en zoo ongesteldheden en ge- pmdat daardoor veel kinderziekten ont- -zal de geneesheer, die daarmede zal belast aanwijzingen geven over voeding. breken enz. weet te voorkomen. Vooral ook staan. Zieke kinderen hoeren echter niet op het consultatiebureau. Het bezoek is geheel kosteloos. Aanbesteding bestrating Gasthuisweg Vrijdag is door B. en W. aanbesteed het be straten van den verbreeden Gasthuisweg. Ingeschreven was door: Joh. Pais te Wlerln- gen voor 1965: Jn. Hartog te Van Ewljck- sluis voor 3200; A. Doves te Wieringen voor 2652; Joh. Verdonk, Uitgeest, voor 2700; fa. A .Klngma te Leeuwarden voor 2320; E. Bugel te Wieringen en A. Pol te Anna-Paulowna voor 3497. Gegund aan den laagsten J. Pais te Wieringen De laatste 3 wagons. Witte kool bracht ze grootste Kilogram. Deensche witte kool scheen ook iets beter te zijn in den prjjs. Beneden ISO werd er niet verkocht en Zaterdag ging de prijs tot 3.70 per 100 K.G., met een aanvoer op dien dag tot ruim 10X00 K.G. Met de uien wil het nog niet vlotten. De markt wordt in het geheel niet overvoerd met dit artikel, omdat de prijzen niet best zijn en de bouwers hun tijd beter kunnen besteden met de kool thuis te halen. Brachten Dinsdag de uien nog op boven de 4, de laatste dagen was het steeds beneden dien prijs, nJ. van 3.50—3.70. Peen bracht op 2.50 per 100 K G. Gele nep 4.50 voor de beste soort. Zeer weinig komt er meer van dit soort groen te. Drielingen uien gemiddeld 2.50. Degene, die nu bloemkool kan hakken profiteert nog. Het is maar jammer, dat dit voor enkelen is en dan nog slechts eenige stuks. Ie soort bloemkool werd ver kocht boven 20 en de 2e soort bracht meer dan 5 op. Aardappelen en bieten werden niet gevoerd. De aanvoerders den October tot Mei; Binnenkort zullen B. en W. een onder- b. A. Dekker te Moerbeek atevoren van een houd met den aannemer hebben over deze zijner kinderen. B. en W. stellen voor aan adressanten een I vergoeding te verleenen van 50 pet. der ver voerkosten. De heer Wit vindt de vergoeding van 50 pet. te weinig en stelt voor 70 pet. vergoe ding te geven. De heer V. Zoonen merkt op, dat de kin deren, waar vergoeding voor verstrekt wordt, reeds een grooten voorsprong hebben op die kinderen, die b.v. 3% K M. van de school wonen; spr. vindt een vergoeding van 50 pet. genoeg. De Voorzitter merkt op, dat de onkosten voor vervoer 12 per week zijn; een totale vergoeding zou 360 vorderen. De helft, 180, vindt spr. al een mooie vergoeding. Met het oog op toekomstige dergelijke ver zoeken, acht spr. een hoogere vergoeding dan van 50 pet. niet gewenscht. Het voorstel van den heer Wit om 70 pet. vergoeding te ge ven, wordt niet gesteund, waarna het voor- stel van B. en W. wordt aangenomen. f. Kantachrljven van Ged. Staten, dd. 2 October jJ. no. 48 ten gelelde van een uit treksel uit het Koninklijk Besluit van 20 September 1929, no. 3 houdende goedkeuring tot 1 Januari 1935 van het Raadsbesluit van 34 Juni 1929 tot rfefing van stelgergeld. Voor kennisgeving aangenomen. Atevoren dd. 16 October jl. no. 86 ten geleide van dit goedgekeurd raadsbesluit van 26 September jl. strekkende tot verhuring der onderwljzerswanlng no. 36 met bljbehoo- rend erf en bu behoorenden tuin aan L J. Schroevers, Hoofd der O. L. School te Oude Nledorp. komen. Ate voren. De heer Bakker vraagt, of dit voorstel h. E enschrljven van de Centrale Vereen!- het algemeen gevoelen van B. en W. weer ging ter behartiging der maatschappelijke geeft. belangen van zenuw- en zietezteken, werdDe Voorzitter zegt, dat het voorstel van naar B. en W. gerenvoyeerd voor bericht hem uitging en de wethouders er zich niet en raad ends kringen schijnt te bestaan. De heer Wit vindt de plannen niet over bodig, de belangen gaan vooruit; er staan ta den WOU.-polder thans 13 koolboeten meer; er is meer bouwland en nog steed- wordt het welland gescheurd tot akkers, het Beverwijk zijn van beteekenis. Wordt echter geldt de toekomst van de gemeente; ook de het plan doorgevoerd, dan zien wij er in, dat deze personen terugschrikken voor den duur van het lossen van dergelijke Mededeeüngen. De Voorster deelt mode, dat over het aan B. en W. verleend erediet van f 800 voor aanschaffing van brandkranen te Oude Nle dorp slechts Is geschikt tot een bedrag van 170, nJ. één nieuwe brandkraan ad 100; overgenomen Is de bestaande brandkraan bij het Raadhuis voor f 70. Jaarlijks te 5 ver schuldigd ate vastrecht per brandkraan. Voor kennisgeving aangenomen. bevaarbaarmaking van dien polder. De heer Krlller kan er zich niet mee vereenlgen. Spr. te van meenlng, dat de lasten moeten gedragen worden door hen, die van het vaarwater gebruik maken en door de landeigenaren. De gemeente heeft onkosten genoeg voor wegen en bruggen De heer Bakker staat sympathiek tegen over dit voorstel van B. en W. Spr. ziet in de veroetering van de bevaar baarheid van den polder de mogelijkheid van een beter bestaan voor vele Inwoners zoo wel als een uitbreiding van de gemeente als zoodanig; spr. noemt het standpunt van B. en W. zeer royaal en kan zich ten zeerste met het voorstel vereenlgen. De heer Llgthart te het eens met den heer Krlller dat de tijd nog niet gekomen is om zoo'n besluit te nemen. De heer van Zoonen staat zeer sceptisch tegenover het voorstel; in de toekomst heb ben deze plannen wel mogelijkheden; als we ons gaan bemoeien met polderbelangen, dan begeven we ons op gevaarlijk terrein al dus spr. De gemeente heeft reeds groote uit gaven. terwijl door deze plannen de belan gen van de grondeigenaars op de eerste plaats gediend worden. Spr. geeft B en W. tn overweging voorstel in te trekken tot later datum; I bedrag van f 327 85. wordt hierna In haar geheel zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur wordt aangeboden In ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 3000. De gemeentelijke subsidie zal bedragen Deze wijziging houdt een1 bepaling In. dat nieuwe uitwegen, uitkomen de op de bestaande wegen (geen Prov weg) niet mogen worden aangelegd dan met goedkeuring van B. en W. terwijl de bestaande uitwegen waar B. en W zulks noodig oordeelen van een behar- cing moeten worden voorzien, tot ten hoog- we groot 27,300 tegen 5 20 Jaa; BegrooGng 1930 De Voorzitter stelt hierna aan de orde een voorstel tot vaststelling van de begrooting- 1930, waarbij hij de gelegenheid geeft tot het houden van alemeene beschouwingen. De heer van Zoonen gaat na, wat in het voorbije jaar tot stand te gekomen en her innert aan de nléhwe school, die een ver betering beteekende voor kinderen en onder wijzend personeel; spr. vraagt naar het gé bruik van schoolboden. Veel Is er ook aan wegen en aan de sluis gedaan; spr. vraagt waarom de Niedorper weg niet 15 September te afgeleverd, zooals In het bestek was op genomen; spr. vraagt welke datum nu ge steld te en of er ook een boetebepaling te toegepast; het toezicht was niet zooals spr. 1 dat gewenscht had; er had dagelijks toezicht moeten zijn. De weg van het Betonnen Brug getje tot afin het Pijpje houdt zich niet goed; spr. geeft B. en W. In overweging zich met burgerd is, zal Met wel meer gebruikt den aannemer in verbinding te stellen. Voor den. de verbeteringen aan school, wegen en ver- Op een vraag van den heer van Zoonen lichting, waartoe B. en W. het inittatlef na- waarom de post subsidie muziekcorpsen tot men, brengt spr. dank. Spr. Is ook den Raad f 150-verhoogd te. zegt spr., dat Indertijd dankbaar, die zonder onderscheid van politie ke richting de nuttige besluiten nam. Voor al brengt spr. hulde aan het beleid van den Burgemeester en voor zijn helder inzicht; zij, die zeggen, dat de flnantleele opofferingen van de Gemeente niet gemotiveerd zijn, zien in de tot stand gekomen verbeteringen het bewijs voor het tegendeel. Tenslotte dringt spr. aan op spoed t>U de verbetering van den weg Oude Niedorp-Verlaat en vraagt spr. B. en W. stappen te doen tot verbeterlryj van den weg naar Terdlek. De Voorzitter zegt met veel aandacht het betoog van den heer van Zoonen gevolgd te hebben; spr. wil hem op de voornaam ste punten antwoorden. Inzake de vertraging van den Oude Nle- dorperweg merkt spr. op, dat de opdracht van het Bannebestuur om den weg te voor zien van een teerdek en klinkerbehardlng het werk gestagneerd heeft; spr. geeft ech ter toe, dat de weg eerder had kunnen wor- den opgeleverd. B. en W. hebben echter den aannemer doen weten, dat hij een boete van f 100. tegen verklaarden. De heer Tromp zegt, dat het voorstel van den Voorzitter eerst luidde een verhooglng tot f 200.—, spr vond dit te hoog en stelde toen f 150.voor De heer van Zoonen staat sympathiek tegenover dit voorstel mede met het oog op de toegenomen werkzaamheden en t schra le salaris van momenteel. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorste! aangenomen. arbeiders zijn er bij gebaat" hoe meer bouw- dat dé Iten voorstel tot verhooglng van het pre- land er komt, hoe meer werkgelegenheid er i langen De aanvoer van roode kool was deze week wel Iets grooter. Wat er geveild wordt zijn hoofdzakelljk groote soorten en doorschot. Tijdens het thulshalen der kool, wordt het doorschot naar de veiling gebracht, minder goede soort, de xg kale koot Deze kwaliteit te wel goed voor direct gebruik, maar niet geschikt om lang te bewaren. Van.de meest gewilde soort, die van 1 K.G„ I komt weinig aan de markt. Witte kool komt minder aan de markt dan voorheen. De groote massa is er wel geweest. Van Deensche witte kool komt er ge leidelijk wel meer aan de markt, maar ook hoofdzakelijk een groote soort en 2e kwallv telt. De kleintjes worden netjes opgestapeld In de schuur, om een beteren tjjd af te wachten. Dtnodag kwam er nog 2200 K_G. gele kool, die opbracht van 3.704.10 per 100 Kilogram. Roode kool, le soort, bracht op 2.50 5.70 per 100 K.G. Gemiddelde prijs zal on geveer 4.geweest zijn. Het middel gewicht kool 2e soort, waaronder de kale kool, bracht 0.802.30 per 100 K.G. op naar gelang kwaliteit en grootte. dagen was de aanvoer ruim hij ook voor dezen post stemde. De heer Liefhebber noemt deze zaak al oud; herkauwen geeft niets; spr legt zich er daarom blj.neer; het is spr.'s zaak voor of tegen te stemmen De Voorzitter noemt het zeer verstandig van den heer van Zoonen, dat hjj weer geen politiek debat naar aanleiding van dit punt gaat beginnen; spr. had het trouwens ook niet toegestaan; er doen zich toch geen nleu- gezichtspunten voor, het meegaan In kleine dingen getuigt van een ruim stand punt. Er zijn wel meer Vrljz. Democraten, die zich voor het instituut der B. V. L. ver klaren. Plaatsellfke omstandigheden kunnen voorts een factor zijn, dat men voor een dergelljken poet stemt. Met de heeren van Zoonen en Krlller te gen, wordt deze subsidie van f 25.toege staan. BH den desbetreffenden poet stelde de heer van Zoonen voor het doodgraverssalarls van f 80.op f 100.te stellen De Voorzitter wees op de geringe werk zaamheden van den grafdelver, wiens sala ris nog kort geleden van f 60.op f 80. gebracht te; spr. ziet niet de noodzaak in van een verhooglng tot f 100. Het voorstel-van Zoonen wordt niet on dersteund. BI) den desbetreffenden post deelt de voor zitter mede, dat het vervolgonderwijs voor de schoolvrije jeugd niet door kan gaan, daar zich slechts 5 leerlingen hebben aan gemeld. Van de publieke telefooncel up Zijdewind wordt zeer weinig gebruik gemaakt, aldus de Voorzitter. Als dit Instituut echter inge- wor- het verboden is, ook bultèn de sluis tot een lengte van ten hoogste 15 Meter de schroe ven der motoren In werking te stellen of te uc uouou. houden. Vrijzinnig De heer Krlller stelde voor de verordening die; spr. verwijt den heer Liefhebber, dat niet in dezen zin te wijzigen, welk voorstel niet gesteund werd. Nadat door den Raad was op een soepele toepassing der hetgeen de voorzitter toezegde, werd voorstel van B. en W. aangenomen, inet al gemeene stemmen. Ingekomen stukken. a. Schrijven d d. 24 September 1929, no. 23 van het bestuur der afd. Noord-Holland van de vereenlglng van Nederlandsche Gemeen ten. daarbij verzoekende boven de gewone jaarlljksche contributie, voor 1930 een bij drage te willen verleenen van «-f cent per inwoner voor de aanbieding van een ge schenk ten behoeve van een te stichten ei gen gebouw der vereenlglng van Nederland sche gemeenten. B. en w advlseeren goedgunstig op het ver zoek te beschikken. Aldus besloten. ;b. Afschrift van het proces-verbaal opname van boeken en kas van den meente-ontvanger d.d 28 September JJ. Voor kennisgeving aangenomen. c. Kantachrljven van Gedep. Staten d.d. 9 October JJ. no. 46 ten gelelde van het goed gekeurd raadsbesluit van 38 Augustus JL tot het voorwaardelijk in eigendom, beheer en onderhoud ovememen van het zljgedeelte no. 3 van den Oude Niedorperweg en het met klinkers beatrate gedeelte van de s.g. Zeugenbuurt, welke weggedeelten eigendom waren der Banne Oude Nledorp. Atevoren. d. Schrijven djA. 16 October JJ. van de commissie van den legwedstrijd te Westgraft- dijk, daarbij verzoekende haar ten behoeve van dien wedstrijd een jaarlljksche bijdrage te willen verleenen. B. en W. advlseeren afwijzend op het ver zoek te beschikken. Aldus besloten. e. Aanvrage Ingevolge artikel 13 der La ger Onderwijswet 1930 van: a. A. S. de Groot te Moerbeek om toe- kenning eener vergoeding in de kosten van moet betalen als hU bereid is de garantie lederen dag aanwezig kon zijn. Met het af- f 2700 Het nadeellg saldo van 1929 was teeren of waterdicht maken van den v- zal wel tot volgend jaar gewacht moeten l worden, daar het regenseizoen reeds begon- I nen te. Wat de weg naar Terdlek betreft, gelooft spr., dat deze in goeden toestand verkeert; hij is buitengewoon hard en de plekken water hier en daar zijn het gevolg van den toestand der omliggende terreinen. De weg Oude Niedorp-Verlaat heeft den aandacht van B. en W. Zoo spoedig als zij de kosten van de bebardlng van het verdere gedeelte van dezen weg weten, kan de Raad een dergeiyk voorstel van B. en W. tege moet zien. Boomen. die verdwijnen, zullen weer door jonge boomen vervangen worden. ^Ten slotte brengt spr. ook dank voor de woorden van lof aan spr.’s adres geuit. Hierna gaat de Voorzitter over tot arti- ketegewljze behandeling van de Begrooting, waarin de belastlng-opbrengst voor dat jaar te geraamd op f 13800. Aan de orde kwam bij de desbetreffende post een voorstel van den Voorzitter tot verhooglng van de jaarwedden van de wet houders van f 100 tot f 150. De Voorzitter wijst op de toegenomen werkzaamheden voor de wethouders en op de wethouderssalarlssen in den othtrek, wel ke bijna alle f 150.of f 200.zijn; spr. deelt mede, dat het voorstel van hem te ge- Verbetering In het Raadsverslag dat JA Vrijdag geplaatst te, te door uitvallen een onjuistheid gekomen in dat gedeelte, dat over de subsldie-aanvrage voor de bewaarschool handelt. De heer Opdam zeide OJn.. dat reeds eenige jaren terug behoefte werd gevoeld aan een Bewaarschool. Er .was toen eenige ruimte in het Bruno-gebouw Door de Schoolcommissie zijn toen deze lokalen voor Bewaarschool in gericht. wat aanzienlijke offers vroeg. De lokalen bleken spoedig te klein te zijn en moest een grootere ruimte worden verkre gen. Dit Is toen gebeurd en twee nieuwe lo kalen zijn door de Schoolcommissie gebouwd. Hierop te het vorig jaar een subsidie aan den Raad gevraagd. Het antwoord daarop was, dat een lid zeide, dat het beter was, dat de kinderen thuis bleven; een ander lid, dat de zuinigheid moest betracht worden en hfj geen vrijheid vond daarvoor f 1000.te vo teeren. Kort daarop werd er van de Vereenl glng „Helloo Vooruit” voor een gebouw van Kunst en Sport de bekende subsidie gevraagd van f 250.waardoor dan de kinderen van de openbare school lichamelijke oefeningen kunnen genieten. Ofschoon wü. Katholieken, meenen. dat het beter is ten platte lande, den tijd te besteden voor schoolonderwijs, hebben we toch gemeend aan het verzoek mede te kunnen voldoen, ’t Vorig jaar werden aan de openbare school brandstoffen voor ruim f 400.— gebruikt en 24 roosters werden stukgestooten. Daartegenover staat, dat aan de R. K. jongensschool slechs f 136.aan brandstoffen werden gebruikt en de jongens warm zaten. Daarop is een verzoek gekomen om centrale verwarming in de openbare school aan te brengen. De kasten hiervan be dragen ruim f 7000.terwijl nu voor rente- afschrljving en brandstof en verder onder houd, jaarlijks een som van 1000.wordt gevraagd of f 150.per lokaal. Spr. noemt verder een poet van f 3000.voor Hoogerbur- gerschool en Gymnasium, waarvan slechts 12 leerlingen genieten, terwijl ruim 300 kinderen aan de R. K. scholen nog geen f 2800.heb ben gekost. Dan geeft de gemeente f 700.voor het stadsziekenhuis waarvoor men naar Iedere geestesrichting verpleegd kan worden, zoodat het gerechtvaardigd te en men zeker mag verwachten dat een subsidie van 1000. voor de bewaarschool zal worden/toegestaan. zegt nu wel dat u geen wethouder bent, dat betwist Ik In het geheel ni«L u had wel Ingenieur kunnen zijn. Intusschen te, zooals men weet de subsidie, weder afgestemd. VERGADERING VAN DEN Wethoudersaalaria en presentiegeld verhoogd. Me< 4 teren 3 stem men een voorstel aangenomen in zake eea bijdrage W. O. L..Polder ▼oor verbetering bevaarbaar nas- Mng. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig. Na opening door den Voorzitter. Burge- Spierdljk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 7