’t Militaire vraagstuk HET DERTIGSTE INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE CARTHAGO Telegrafisch Weerbericht I TWEEDE BLAD MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 Voornaamste Nieuws GEMENGD NIEUWS n. Een kostbare vracht Kinderziekten Een goede vangst Verdronken Door een plat gevallen Een vluchteling in het hoofd geschoten De verbetering Rijksweg HaarlemV eisen te I BLADZIJDE 1 Beaufort O. F. M begint IvipK nvpr 1 - „44^— toch !lt Barometerstand 9 ur v.m.: 764. Stilstand. irbij een toespraak Wdens Parochie te Moemendaal, hield de Pastoor Zondan 7 Z. D. H. de Aartsbisschop Tan Utrecht li hedenmorgen rijf nor overleden. genpoth kregen Ernstig gewond werden 'zij naar het «to renhuis vervoerd. Bespreking van de sociale rijde van het vraagstuk der volkshuisvesting. De gemeenteraadsverkiezingen te Berlijn, over het geheel een rustig verloop. Veorioe nlg uitslagen. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 30 mln de do Se- ».ia b*- naar Carthago zullen brengen, die er an ders nooit aan gedacht zouden hebben om zich voor een Eucharistisch congres te dérangeeren. Te Venlo zijn de leidekkers H. A. en zijn achttlen-jarlge zoon bij hun werkzaamhe den aan het dak van de fabriek Hekkens door een plat van ongeveer zes meter hoog te gevallen. Zaterdagavond werd de Pastoor van de K.K. Kerk te Bloemend*»! feestelijk Ingehaald ter gelegenheid van t 13%-Jarig bestaan der Parochie. De Geestelijke Herder celebreerde direct na de ontvangst een kort lof België heeft de documenten betreffende Bank onder de bekende de Internationale reserves geteekend. geven. De Eucharistische congressen be hoeven niet altijd de bekroning te zijn van een katholieke bloel-perlode of emancipatie: ze kunnen evengoed aan het begin staan van een godsdienstige renaissance. En dét Is Juist In Tunlsië noodlg. Tunlsië is een Mohammedaansch land, waarin het katholicisme eeuwen lang onderdrukt werd door den bey en zijn islamitische groeten. Voor Europee- schen Invloed stond het feitelijk enkel open aan die zijde, welke naar Italië is toegekeerd. Toen nu Frankrijk het land had bezet (1881) en mét het protectoraat de verplichting op zich genomen had het land materieel op peil te brengen, was er werkvolk noodlg voor de exploitatie van fosfaatmljnen, voor den aanleg van spoorwegen en havens. Franschen waren enkel te vinden op de bureaux en in de administratie, Arabieren waren onbruik- Ongeluk bq het dorschen Dc landbouwer G. te Gendringen is bij het machinaal dorschen getroffen door een drijfriem, die in tweeën brak. G. werd met zware inwendige kneuzingen en een versplinterd dijbeen in zorgwekken- den toestand in het ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Op den Delftweg bij Delft is een handwa- aangereden door een achterop komen- militaire auto. De lading van den wa ter waarde van f 5000 kwam in da liet terecht en is gezonken. Gelukkig ge beurden er geen persoonlijke ongelukken. stuk beheerscht, en willen zich om po litieke en propagandistische redenen toch niet laten overtuigen. De heer van Lanschot ziet in zijn praeadvies daar dan ook van af en tracht hen slechts té weerleggen, evenals de andere prae- adviseurs doen. Pater mr dr. Beuns 8. J. schrijft in zijn praeadvies zeer juist: „Ontwapening moge voor een volk een schoon ideaal lijken, zijn wij eenmaal onze onafhankelijkheid kwijt, dan zul len heel wat zwaardere militaire lasten ons gaan drukken. Ontwapening is een moot-klinkende, maar een holle leus omdat een volk maar eenmaal vrijwil lig zich kan ontwapenen. Een volk, dat zich vrijwillig beeft ontwapend, tenzij internationaal tot ontwapening wordt overgegaan zal tegen - zijn wil spoedig bewapend worden door een veroveraar." Ons katholiek program verzet zich tegen nationale ontwapening, want voor handhaving van de neutraliteit en ter verdediging van de onafhankelijkheid kunnen we een weermacht niet ontbe ren. Een leger van vrijwilligers is voor dat doel niet te betalen. Het is veel duurder dan een weermacht van dienstplichtigen. Wie onzen Nederland- schen dienstplicht als een onnatuurlijke vrljheidsbelemmerlng In het kiezen van een levensstaat wil voorstellen, moet beide oogen gesloten hebben voor de werkelijkheid, In aanmerking genomen den duur van onzen dienstplicht en de middelen om dien nog te verkorten. Dit neemt niet weg, dat we overeen komstig de leiding, ons gegeven door aandacht, Z. H. den Paus, moeten streven naar gelijktijdige en wederzljdsche afschaf fing van den dienstplicht. Ons land heeft, zooals uit de cijfers blijkt, een heel klein percentage van de bevolking onder de wapenen. Slechts een enkel land vertoont een zwakkere legersterkte in vredestijd dan wij. Terecht mocht Mgr. Nolens in 1927 In de Kamer daar om vragen, of wij ons niet reeds bevon den op de grens van ontwapening. De druk, door den dienstplicht op een deel van ons volk uitgeoefend, is hier ge ring, zooals pater Beuns aantoont. Hoogste barometerstand 767.4 La Coruna. Laagste barometerstand 732.1, Ingö. Aanvankelijk zwakke wind, waarschijnlijk nog uit noordelijke richtingen, licht bewolkt, droog, nachtvorst, overdag zwakke tot ma tigen, later wellicht toenemende zuidelijke tot zuidwestelljken wind, toenemende bewol king. later mogelijk regen, iets zachter. gelegenheid van het BH-Jarig bestaan van de L -j— de oefening van da edelwacM. O» migMBS 1) Volgens de laatste naamllj het bisdom Carthago 121 priesters, van er 81 in de zielzorg werkzaam zijn) terwijl 30 zich aan het onderwijs gevenJ Volgens hun nationaliteit zijn zij als volgt verdeeld: 80 pet. Franse h 21 pctl Itallaansch, 13 pet. andere nationaliteit (Holland. België, Elzas, Luxemburg), ff pet. Tunlsisch (inlandsche geestelijk heid). zelf verwoest blijven ofwel eenmaal, uit zijn ruïnen herboren, verrijzen.” Daarom ook laat Mgr. Lemaitre zich Primaat van Afrika noemen. Onder de motieven, welke tot de keuze van Carthago als congres-stad leidden worden ook nog andere omstandigheder genoemd. Daar Is bijvoorbeeld het vijf tiende eeuwgetij van St. Augustinus dood, dat eveneens volgend jaar zal ge vierd worden. Augustinus is. vooral door zijn Jeugd- en bekeeringsgeschiedenls nauw met Carthago verbonden, zooda’ deze leeraar der Eucharistie het thema zal leveren voor de Congres-besprekin- gen: de eucharistische devotie volgens St. Augustinus en de Afrikaansche kerk vaders. Van grooten invloed ook op het congres-bezoek zullen de feesten zijn, die eveneens volgend jaar gehouden zullen worden ter herdenking van het honderdjarig bestaan der Fransche be zetting in het naburige Algerlë. en bet vijftigjarig protectoraat van Frankrijk over Tunlsië. Twee feiten, die natuurlijk op zich niets met het congres uitstaan de hebben, maar die toch vele bezoeken baar en de Italianen bleken hard-wer- kende, weinlg-elschende, tevreden krach ten te zijn. De meerderheid der Euro peanen bestond aldus uit Italianen en Maltheezen (ook op den dag van van daag is dat nog zoo, alleen valt er een geleidelijke groei van de Fransche min derheid en een statlonnair-blijven der Italiaansche immigratie waar te nemen), Nu behoeven we geen bekend spreek woord aan te halen en evenmin te gene- raliseeren om op te merken, dat bij.die Italianen het geloof niet zoo heel diep zat. Iedereen was katholiek en feltelljk niemand praktiseerde. Er was een ge weldig gebrek aan geestelijken: de enkele Italiaansche priesters de hel den werden gehandicapt door on voorzienbare afstanden en onvoldoende verkeersmldde'en. Van geregeld gods dienstonderricht kon geen sprake zijn de arbeiders werden door den aard van hun werkzaamheden, mijnbouw, spoor weg, haven, etc., onvrijwillig, maar dan toch ook onvermijdelijk, tot verwaarloo- zlng van hun Zondagsplichten gebracht zoodat In het algemeen gesproken de onwëtéhdheld het laatste uit-Italië-mee- gebracht-kiempje geloof doodde. In dien tijd (en ook nu nog) waren het de El- zasser families, die geloof en priesters steunden- Dat is één. Langzamerhand, bij het toenemen der Europeesche bevolking, begon ook Tunl sië dat karakter te krijgen van een kolo nlale samenleving waarin het geld zwaarder weegt dan de geest en de idealist verdrukt wordt onder den bru- talen aandrang van hen, die een kolo- na den Paus van Rome de blsschop van Carthago de eerste aartsbisschop en voornaamste metropoliet van geheel Afrika Is. Dit privilege, eenmaal van den heiligen Roomschen en Apostollschen Stoel verkregen, kan door geen enkelen Afrikaanschen blsschop aan Carthago betwist worden. Integendeel: het zal blijven behouden tot het Een CMneesch student doet een vergeef- when aanslag op de Chlneesche legatie te Brussel. Den vrede kunnen we bevorderen door krachtige medewerking te verleenen aan het streven van den Volkenbond ep te streven naar verplichte arbitrage, benevens gelijktijdige en wederzljdsche vermindering van bewapening. Boven dien door onze krachten te geven aan de moreele ontwapening en het voeren van actie tegen het sluiten van gehei me verdragen, waartegen het fameuze artikel 18 van het Orondverdrag van den Volkenbond nog geen voldoende waarborgen biedt. Ook contróle op het werk van den generalen staf Is noodlg. In dat opzicht zouden we. al koesteren we op het oogenbllk hier niet de minste vrees, toch iets verder willen gaan dan de heer van Lanschot en willen plei ten voor het plaatsen van den genera len staf aan het departement van De fensie, onder de directe leiding van den Minister, die tegenover de volksverte genwoordiging toch verantwoordelijk Is. Een belangrijk punt is verder nog gelegen „in de middelen, waarvan een weermacht zich In tijd van oorlog moet of zou kunnen bedienen. Pater Beau- ford keert zich hierbij In tjet bijzonder tegen de chemische en bacteriologi sche strijdmiddelen. De laatste midde len mogen in het geheel niet gebruikt worden, maar de chemische alleen als repressallle tegen combattanten. We zouden de vraag willen stellen, of de praeadviseur hier niet al te vee! onder den indruk is van de propaganda tegen de giftgassen. want het is voor deskundigen nog de groote vraag, of een bevolking als het er op aankomt, hiertegen niet nog beter beschermd kon worden, dan tegen een bombardement. We zullen hierin geen uitspraak doen maar wijzen alleen op de mogelijkheid Uit dit alles blijkt echter wel, dat wij ons over het geheel met deze drie prae- advlezcn kunnen vereenlgen en daarte gen geen overwegend bezwaar hebben. Dit is helaas niet het geval met de praeadvlezen van de militairen, waar tegen we in een volgend artikel onze bezwaren zullen ontwikkelen. Generaal Smots benoemd tot doctor bn» noris causa: rijn verban deling over het ras senvraagstuk. Drie inbreker* op heeterdaad betrapt Eergiiternacht heeft de politie aangehou den een 40-iangen bankwerker een 36-jari gen los-werkman en n 54-jarigen smid, in 'n machinefabriek aan de Oost - Maaslaan. De politie was gewaarschuwd dat daar onraad was en bij onderzoek in de fabriek werden de drie mannen dte zich op verschillende plaatsen verstoot hadden gevonden Het bleek, dat zii zich toegang verschaft hadden via het dak door een W C raampte aan achterzijde tn het kantoor vond men brandkaM aangeboord maar oog niet opend Fr was een groot bedrag in aanwedg De aangehoudenen, goede kende* van de politie hebben bekend. Zaterdag nacht was Woudenberg het tooneel van groote beroering, verwit de „Telegraaf'. Toen de agent van politie Westenenk zijn ronde maakte ontdekte hij twee verdachte lieden die bij zijn komst het hazenpad kozen. Westenenk achtervolgde hen doch kwma te vallen, waardoor beide personen een zoo grooten voorsprong ver kregen. dat zij niet meer gevat konden wor den. Om hun schrik aan te jagen schoot Westenenk zijn revolver af dcoh ook dit bracht de vluchtelingen niet tot staan. In middels waren ook de gemeenteveldwachter en de Rijksveld wachter gewaarschuwd, waarna gezamenlijk de omgeving werd af gezocht. evenwel zonder resultaat. Bij na der onderzoek bleek dat op twee plaatsen was ingebroken. Door het indrukken van een ruit had men zich toegang verschaft tot de woningen waar echter zeer weinig werd vermist. De dieven zijn blijkbaar door de komst van Westenenk verrast Toen deze zich een paar uur later opnieuw in de richting Zeist op oad begaf om te trach en een spoor te vinden, trof hij op den Rijks weg in bet Bosch van Henschoten 'erna nd aan wiens uiterliik geheel overeenkwam met het signalement van een der verdachte mannen Hij hield hem staande en nadat de aangeho’,d-ne geweigerd had te antwoorden op de vragen wie hij was en vanwaar hij kwam, rende de onbekende plots he' bosch in en verdween tusschen de boomen Wes tenenk overtuigd met een der inbrekers te doen te hebben en bevreesd dat de man hem, nogmaals zou ontsnappen, vloog hem na onder den uitroep: „Halt of ik schietl” Ook dit had geen gevolg. Een paar maal trok Westenenk zijn revolver af met de bedoeling den vluchteling schrik aan ‘e la gen. doch doordat deze struikelde over een tak raakte een der kogels hem in he' hoofd In een juist passeerenden auto is de getrof fene naar het gemeentehuis vervoerd waar dr. Cramer de eerste hulp verleende, op wienv advies de man naar de Rijksklinieken te Utrecht werd overgebracht. De ver be .er mg van den Ruwweg Haar lem—Velsen zal in 1929 nagenoeg gereed komen. Ten laste tin 1930 zal nog noodlg zijn een bedrag van I 23.000 waarvan f 10.000 veer het aanbrengen van beplanting en 9000 voor vergoeding van niet in der minna aangekochte perceelen terwijl voor voltooi ing van verbeteringsv^erken nog op f 6000 19 grrekzmd. Dit Is toch, ondanks zijn wisselend verleden en nog-onzekere toekomst, de blijvende waarde van Carthago: dat het een heilige stad Is, een stad van marte laren, van belijders en kerkleeraren. vanj s belangrijke concilies, en stlmuleerenden Invloed op de dogma-ontwlkkellng en tucht-vormlng In de jonge Kerk en die In haar ruïnen nog den eeretltel hooghoudt van te zijnde religieuze metropolls van Afrika. Toen dan ook bij het Permanent Co mité vaststond, dat ln.1930 Afrika een congres zot| krijgen (men wilde en dit was wel de primaire overweging bij het stellen der keuze vóór het vijftlg-jarlg bestaan In 1931 op alle werelddeelen eer. Eucharistisch congres hebben georgani seerd), toen was er van alle Afrikaan sche steden niet één, die meer voor die geestelijke weldaad In aanmerking kwam dan wel Carthago, dat de oudste brieven had. Paus Leo IX heeft overigens In zijn fameuzen brief aan de Afrikaansche bie den voorrang van Carthago Wegen* roodvonk zijn de scholen te Et- ten. gem. Gendringen gesloten. In de gemeenten Sittard. Geleen, Lutte- rade en Krawinkel doen zich tal van (eval- len van kinderverlamming voor, waarbij ver schillende van ernstigen aard. Te Sittard zijn de bewaarscholen gesloten. In de gemeente Middeisum (Gr.) zijn in een doktersgezin 2 gevallen van kinderver lamming geconstateerd. De patiënten zijn naar het academisch ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. Indertijd Is er al eens sprake van ge weest om In Carthago een Eucharistisch congres te houden, maar de toenmalige aartsbisschop, Mgr. Combes, meende, dat het katholicisme in z*n bisdom nog niet zoo was georganiseerd, dat daar een congres met waardlgen luister kon gevierd worden. Mgr. Lemaitre, z’n op volger sinds 1922. beoordeelt den Intus- schen wel wat ’verbeterden toestand anders en ziet juist In een congres hét middel om het godsdienstig leven In z’n juist goed genoeg achten voor ge- blsdom met één krachtlgen zwaai voor- makkehjk speculatle-object. Wier eenigst goed op peil te brengen. De ervaring na doel het is: gauw fortuin te maken, te Sydney kon hem daarin wel eens gelijk repatrleeren, en die dus geen tijd over hebben voor godsdienstige bezinning en verdieping. De Arabische broeders met hun twij felachtige moraal verheffen het peil ook al niet, het cosmopolitisch samen-hok- ken der rassen blijkt op den duur funest te zijn voor den Europeaan die ondanks, of liever juist dóór zijn bravour en ulter- HJk machtsvertoon, gauw z’n geestelijke meerderheid verliest, zoodat naast de onwetendheid: de onverschilligheid de tweede factor werd, die tot nog toe een gezonden opbloei van het katholicisme In Tunlsië bleef verhinderen. Hier Is men dan ook nog niet zoover, dat men een Inlandsche (inlandsch In den zin van. Franschen of Italianen, die In de kolo nie zelf geboren zljnJ geestelijkheid be zit. Weinig Tunlslërs voelen zich het Is na het voorafgaande gemakkelijk te begrijpen geroepen tot een leven, dat énkel offers vraagt en geen voldoening geen maatschappelijke waardeerins geeft. Zoodat de geestelijkheid voor 94 pet. uit het buitenland gerecruteerd ts moeten worden, en er In Tunlsië. eer. bisdom dat verscheidene malen grooter is dan geheel Nederland, slechts 81 pries ters zich actief aan de zielzorg wijden 1) Dat ook deze scheeve verhouding in een nabije toekomst zal verbeteren, is niet waarschijnlijk, als men In het oog houdt dat groot- en klein-seminarie te zamen slechts 50 leerlingen tellen Intusschen Is echter een actieve propaganda voor priester-roeplngen ondernomen. vraag- hler te lande In onze en ook in andere partijen bestudeerd en worden daarover rapporten uitgebracht. Na het defenslerapport van 1909, samengesteld door een commissie, waarvan de tegen woordige minister-president voorzitter was, en het rapport van 1920. samenge steld door een commissie onder voor zitterschap van mr. dr. Baron van Hu- tot Aerdt, hebben we nu ge rij f praeadvlezen over dit vraagstuk. We kunnen hiervan zeggen, dat deze belangwekkend, veelzijdig en actueel zijn, daarbij zoowel voor binnen- als bultenlandsche politiek van groote be- teekenls, zoodat ze Ieders verdienen, ook al mag men het met veel, wat daarin geschreven en als noodzakelijk voorgesteld Is, niet eens BUn. Een nadeel van deze wijze van wer ken. In tegenstelling met die van een commissie, Is, dat de zoo gewenschte harmonie, ook al heeft men Ieders ter rein streng trachten af te bakenen, niet bereikt w^rdt. Gemeenschappelijk overleg heeft niet plaats gehad, zoodat de politieke, ethi sche, economische en militaire aspec ten, die bij dit probleem al te zeer door een geweven zijn, nogal eens verschil len. of men het een of het ander prae- advles leest. Men krijgt bovendien, vooral bij de praktische uitwerking van de denkbeelden, wat speciaal tot de taak behoorde van de belde militaire praeadriseurs, de meenlng te hooren van één persoon over wat voor de weer macht noodlg is en volgens hen kan en dat wordt niet opgeheven door de later in algemeene termen gestelde gemeen schappelijke conclusies. Deze kunnen, al of niet gewijzigd (maar daarover later' dan ook slechts aanvaard worden ge heel los van en zelfs na verwerping van deze praeadvlezen. Wat de praeadvlezen zelf aangaat: deze zouden we willen splitsen In twee deelen en wel die van den heer van Lanschot en de paters Beaufort en Beuns, én die van de mili tairen, den generaal van Munnekrede en den luitenant ter zee isteklasse Door man. Wat de eerste drie praeadvlezen aan gaat, waarin behandeld wordt de poli tieke, meer bepaald Internationale, de moreele en de economische zijde van het vraagstuk, dus het theoretische deel, daarover .kunnen we kort zijn. Volgens de katholieke moraal is een gerechtvaardigde oorlog mogelijk en denkbaar, zoodat dit onder ons geen bestrijding meer vindt. Ook de Volken bond staat op dit standpunt. Pater Beaufort, de bekende pacifist en leider van de katholieke vredesbewegingschoppen schrijft zelfs dat dit voor den geloovi- j duidelijk erkend. De tekst ervan staat gen priester afdoende blijkt uit het felt, I triomfantelijk te lézen op de muren van dat. zooals de H. Schrift verhaalt, som- de Carthaagsche kathedraal. We verta- mlge oorlogen door God positief bevo- jen even. „Het valt niet te ontkennen dat len werden. Daarom zou het godslaste- 1 ring zijn te beweren, dat de oorlog in zichzelf, dus altijd en onder alle om standigheden, als zedelijk slecht moet worden veroordeeld. ZIJ, die eenzijdige nationale ontwa pening voorstaan, beweren dit wel, maar het is onvruchtbaar een poging te doen om hen tot andere gedachten 'dezen titel te brengen, zy leven In een geheel an- einde der tijden, zoolang men op Afri- dere gedachtenwereld, oordeelen geheel kaanschen bodem den naam van onzen ▼erschlllend over alles wat het vraag- Heer zal aanroepen, moge dan Carthago De machinist van een der stoombooten der Stoombootonderneming H. Jansen te Venlo, viel tengevolge van een ongelukkige omstandigheid onder Boxmeer van bet schip in de Maas en verdronk, ondanks alle po gingen om hem te redden. Pater mr. zijn praeadvies over de moreele zijde van het militaire vraagstuk, uitge bracht door den partijraad der RK. Staatspartij ter behandeling In diens vergadering op 23 Nov, met de opmer king, dat traditiegetrouw het militaire vraagstuk In ons vaderland ook thans nog behoort tot die groep van staat kundige kwesties, waaromtrent een stemmigheid wel nimmer zal worden verkregen. Dit is zeer juist, want zelfs in eigen kamp zijn wij het over dit vraagstuk lang niet eens. zooals al da delijk blijkt uit de vijf uitgebrachte praeadvlezen. Regelmatig wordt *t militaire stuk GI 'Rft 11 (O i AM H-HH Jol IN ItN fif 0TVAH7 H MW Ptt'S DF.N BÏ7OHDEREH FVWZU-M PAU5 V IXtlGEM DEM lXTOHDULM mUXKHH EGEN WN LI>1 HiTimtkliiGHfnHlUkl ftAjLi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 11