Stadsnieuws EEN MOOI SCHILDERIJ Cheque-koersen Provinciaal Nieuws Amsterdamsche Beurs Burgerlijke Stand Alkmaar L. FRANKENBERG, Alkmaar is een blijvend 'St.-Nicolaas-Cadeaa GRADENMETERS voor „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES LAATSTE TELEGRAMMEN VAN PUTTEN OORTMEIJER - PAYGLOP TWEELE BLAD MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 Alcmaria V. V. V. OUDORP enz. BLADZIJDE 3 De „Vader van het Lagerhuis” overleden De revisie-behandeling der zaak Klunder en Theunissen Tellitfmia, Maalcarit, SaaHakaaseaa, Naaigaraitaraa ZIN VOOR DAMES WELKOME CADEAUX Oud Tweede Kamerlid I. H. Blum t Parite Bruauel DE NEDERLANDSCHfl LANDBOUWBANK Bijkantoor Alkmaaai ioo»/M 101*/, 99*»/.. 99**/,. 95% Pastels vaa Seholtenhaver M Vaa Wijk KUNSTHANDEL Fa. GEBR. VAN DER MEER ZILVERSTRAAT HOEK OUDE GRACHT TELEFOON 781 CHLOOR. LOOG. SIROPEN, SPIRITUS. ZWAVELZUUR. ACCU-ZUUR, volgens Beaumè De a.«. Vlootconferentie AGENDA Uitvaart en begrafenis van Wethouder J. H. A. L. von Frytag Drabbe N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel Zaadmarkt - ALKMAAR - Telefoon 324 Bijlagen tot den Raad Benoeming Regent Stadsziekenhuis <3 •1 van van was Adres der verdedigers aan de Tweede Kamer 166 voor alle sub- 385 399 150 1 111 6% 7% van Petrus Out en 1 staande persoonlijkheid, bekend 5M% voor ons houden het meer met een klucht- weer 53 "rotongatie 4 ALKMAARSCHE KEGELBOND HECHT- - PAPIERBAKKEN - BRIEFWEGERS INK8TELLEN - POTLOODVEEREN enz. 195 IS» 1916 1916 191? POTLOODSLIJPMACHINES MACHINES :nbaar ministerie. Ignms Hun Nu komen de twee pelgrims in het bezit van al het schuldigen. Petrus i Wilhelmus, Elisabeth van Diepen. 1. A. Bakker. 2. J. Alferink. Mijnbouw Soeton Mijnbouw.. Alg. Exploratie Nederland Nederland NederL NederL 402% 150 16% 24 170 174 Vorige o Koersen 169 179 16»/, 24 Inden. I geapplaudlseerd Indu.tr Buitenland Anaconda Cert. Flsk Rubber Separator ^weedscbe Lucifers Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel MQ.... 225 157 167 208 150 134 452 156 131 217% 480 Opening beden personen prezen 598% 74 153 131 40% 81% 195»/. 25 45 23»/. FAILLISSEMENT Failliet verklaard A van der Park, bloem bollenhandelaar en bloembollenkweeker te Egmond aan den Hoef; mr. dr. N. Muller, r.-c.; mr. A. Schenkeveld. cur. Tabak Dell Batavia Dude Dell Vwlkust -- Senembab Maxwell Spoerwegen Jnion Pacific A/abash ’hie MUw St Paw Lansas City South £rle Rally 220% 45 23*/. 75 53% bonden New-York Berlin Zurich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen - - Warschau De oBicieele uitnoodigingen verzonden 396% 361 109% 410 55 9.00 34.70 12.09% 2.48^ 59.35 48.13 13.05 34.00 66.45 66.70 66.45 7.40 34.90 29.— 100%. 101*/, 99*»;x. 99**/,. 95% Suiker KVA. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem uit den wensch. dat dit nieuwe gebouw zal I afwerpen en dat het getal diergenen, die I ■iet dankbaarheid den dag van hun intrede in dit instituut rullen gedenken, in groei sal toenemen; dat sal voor Alkmaar de schoonste aureool om de slapen zijn, dat t ten zegen is gemeent aan tal van ingezete nen van Alkmaar en inwoners van de om liggende gemeenten (applaus» Geboren: Gëertruida Johanna, d. van Pie ter van der Velden en Elisabeth Lugthart; Marla, d. van Laurens van der Peet en Aafje Ruiter; Jan Joseph Gerardus, z. van Geert 1 en Barbara de Munk; Marjan, gaat. Spr. brengt dr. }d. van Abraham Drukker en Juliette Cohen; 1 -- VTrll L. aIvmsvc* r» vmvx av*i die verkeerde opdracht af te Hen Bjj alle bedrijven veel applaus en wjj meenen. dat de kapelaan en de spelers op GUNNING LYCEUM We vernemen, dat het bouwen van het R. K. Lyceum is opgedragen aan den heer Chr. van Latum, alhier, voor de som van 309.500. Wjj herinneren er aan. dat de aanbeste ding van dit bouwwerk gehouden is op 29 October j.l. Er waren 40 Inschrijvers. De heer Van Latum was op één na de laagste. VL1SSINGEN, 18 Nov. In den ouder dom van 75 iaar is in hst SL Jozefziekenhuis alhier overleden de heer I. H. Blum van Aagtekerke, oud A. R. lid der Tweede Ka mer. op geheel Walcheren een bekende per soonlijkheid. Industrieën Marg/Unie Calvé Delft Alg. K unstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Scheepvaart LONDEN, 18 Nov. Het Lagerhuislid Hoa Amerlka UJn dito Gem Eigens Kon. Ned Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. 174 5% 133*/, 291% Rubber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubl Rott rapanoell Serbadjadl Sllau V. L O. O. Allied Intercontln Rubber 214% 151*/. 139 74% 152% 64 H5% hof. Teneinde te voorkomen, dat van de een of andere zijde de aarc dezer behandeling in een verkeerd licht word1: gesteld, wijzen adressanten op de groote publieke belang stelling. die deze zaak beeft getrokken. Tal van onbevooroordeelde personen, die ondergeteekenden hebben gesproken en die de behandeling der zaak van het begin tot het einde hadden bjjgewoonc zeggen adressanten verder zjjn eenstemmig in hun oordeel, dat dit proces door de zeer prfjzenswaardige leiding var. het Hof, in een volkomen evenwichtige sfeer is berecht. Met ondergeteekenden zijn vele volkomen 354% 156% 138 218 503 Petroleum ■•ortscne Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU van de Noord-Holl. Vereeniging, die zich met buitengewone energie geworpen heeft en de totstandkoming van dit consultatiebureau zeer bevorderd heeft. Spr. werpt hierna een terugbllk in de ge schiedenis van de T. B. C.-bestrUdlng In Nootd-Holland en herinnert eraan, dat in 1924 tezamen met Hoorn In Alkmaar eerf consultatiebureau tot stand kwam onder be heer van een geneesheer Dr. Korte weg: dit was het eerste begin van een goed georga- hun medewerking bij de uitvoering van sociale wet; door hen was spr. in staat tc doen wat hij gedaan heeft. Spr. wijst echter op het belang van het particulier initiatief Dank brengt spr. aan Dr. Jongmans voor diens medewerking.In 1928 alleen werden voor rekening van den R. v. A. 63 patiën- i ten naar Sanatoria gezonden. Voor zoover spr.a Invloed reikt, zal spr. steeds doen wat hem mogelijk is. (Applaus). Namens de Noord-Holl. vereeniging van Het Witte Kruis wenscht Dr. J. v. d. Berg uit Amsterdam de Ver. tot Bestrijding van de T. B. C. geluk, den wensch uitsprekende, dat het consultatiebureau dat succes mag hebben, wat ervan verwacht wordt. Ndat ververschingen waren rondgediend. rpe r ko^^n^^t^geljMeuw^pro- iets zfctt bijzonders te zien zal geven. Ook zal dien avond de Vlaamsch-Nederlandsche humorist Frans Lamoen zich doen hooren, terwijl de goochelaar-illusionist van Eu o- peesche vermaardheid, Laretta, dien avond een buitengewoon uitgebreid progr^pitna zal uitvoeren. Van Dinsdag 19 November »f, zal men aan de Harmonie kaarten kunnen be komen en tevens plaatsen kunnen bespre .en. Zij, die Donderdagavond verhinderd zijn, zullen desondanks goed doen, zich als lid van Alcmaria op te geven, terwijl zij die van oordeel zijn, dat dergelijke avonden door Alcmaria niet georganiseerd behooren te worden, desondanks ook niet mogen na laten zich als lid op te geven, omdat wij hun de verzekering kunnen geven, dat bet be stuur, door het organiseeren van deze avonden, uit liefde voor de stad, belang stelling voor de vereeniging wil wekken en het ten zeerste op prijs zal stellen op de algemeene vergaderingen leden te ontmoeten, die van een zelfde liefde bezield, een van het be stuur afwijkende meening naar voren bren gen, om gemeenschappelijk te beraad slagen hoe de bloei van Alkmaar het best kan worden bevorderd. O Connor, die reeds langen lijd als vader van het Lagerhuis als een boven de partijen -j en geëerd werd, is in den afgeloopen nacht op 81-jari- gen leeftijd overleden. DE CABARET-AVOND Zeer vele astdgenooten, die Alkmaar lief hebben, zijn helaas nog niet doordrongen van de noodzakelijkheid om zich, op grond van die liefde, bij Alcmaria. de vereeniging, welke reeds tientallen van iaren werkt om het mooie Alkmaar, met zijn grootsch ver leden, in wijden kring bekend te maken, aan te sluiten. Wie zijn stad lief heeft, gevoelt in de eerste plaats liefde voor de bevolking van die stad en dient het zich tot plicht te rekenen, het werk van mannen te steunen, die zich be ijveren de schoonheid van de stad te behouden en e bevorderen en hun arbeid, door het trekken van vreemdelingen naar de plaats van hun inwoning, ten goede laten komen aan de bevordering van den econoffiischen bloei der bevolking. Onze tijd, waarin veel wat door het be zielend werken van de vrije organisatie beter gedaan kan worden dan door het ambtelijke en daardoor vaak ziellooze sleurwerk, ken merkt zich vaak te zeer door een onverschil ligheid, die funest dreigt te worden en er toe kan leiden, dat de lust benomen wordt aan hen, die tot nog toe vrijwillig groote offers brachten om het algemeen belang te dienen. Niet enkel onverschilligheid ook het vele, dat in onzen tijd van snelheid onze aandacht vraagt, heeft hier schuld aan. Omdat Alcmaria voor alles poogt de be langen van de stad en haar bevolking te die nen, vragen wij u voor alles te overwegen of het niet op uw weg ligt deze vereeniging in haar werk te steunen. Gij kunt dit doen, door ♦bor slechts f a.per jaar als lid toe te treden. Bovendien geniet gfj als lid der mate reductie op de toegangsprijzen voor de feestelijkheden, die de vereeniging organi seert, dat het lidmaatschap voor u zelfs meer directe voordeelen kan bieden. Ter bevordering van het ledental organi seert Alcmaria Donderdagavond i s. in de Harmonie een variété-avond voor de leden, met een dergelijk programma, dat dit alleen reeds de contributie en de voor leden ver schuldigde entree van f 1.waard is. Wie zich voor 1930 als lid laat inschrijven heeft Donderdagavond ook het recht de schitte rende varieté-avond in de Harmonie voor i i.— bij te wonen. Het programma bevat het wereld-attractie- nurnmer, het optreden van de Ser lam-Troupe. Stella Seei gramma i De prijsuitreiking van den j.l. gehouden wedstrijd had gisterenavond plaats In het gebouw „de Unie”. De voorzitter van den A.K.B. de heer Die- 395 109 411 De feestavond werd gegeven in de gehee.' gerestaureerde bovenzaal van het gebouw ..de Unie" We hebben kunnen constatee- ren, dat deze zaal enorm verbeterd Is. Na het bestijgen van een zeer »cmakkelljke trap, betreedt men nu, via eep vestiaire dr zaal. Liep deze eerst Noord-Zuid, dat is dur evenwijdig aan de Choorstraat, thans is door bijtrekken van de vroegere achterzaal de richting Oost-West, wat heel wat min der last van het straatverkeer mede brengt De beschildering is artistiek en zeldzaam heid tegenwoordig niet bont. Ook de verlichting aan plafond en zijwanden mag *tenoemd worden, terwijl twee kleurige schijn werpers al bet gebeuren in de zaal fantas tisch kunnen belichten. Vermelding verdient nog de schitterende parketvloer. Wij kunnen Alkmaar gelukwenschen, dat het een dergelijke vergadeivelegenheid rijker Is geworden, die bijna 300 menschen kan be vatten. meening toegedaan, dat het Amsterdamsche Gerechtshof door de wijze van behandeling dezer zaak, de eer van oe justitie en het vertrouwen in de Nederlardsche rechtspraak 1 inderdaad dreigden geheel of voor een goed deel te loor te gaan, zijn hersteld Het doet adressanten veel leed, dat dit Aanvangsdatum 21 Januari LONDEN, 18 November De Engelsche regeerinjf heeft thans de officieele uitnoodi- gingen aan de Fransche, Italiaansche en Ja- pansche regeering voor de a.s. Vlooiconfe- r en tie te Londen verzonden en in overleg met de Amerikaabsche regeering wordt thans officieel als aanvangsdatum der con ferentie 21 Januari voorgesteld. De regee- ringen van de Vereenigde Staten. Frankrijk en Italië hebben dezen datum reeds goedge keurd. Men verwacht, dat ook Japan zijn bedankt. Onder opmerking, dat de Regenten de buitengemeenten kunnen worden noemd, zoodra de voorstellen van gedaan terzake vernieling van een deurreut contra zekeren 8.. wonen de te 8t. Pancras. Door de politie zal proces verbaal worden opgemaakt. GEARRESTEERD Terzake wederspannlgheld zijn gisteren avond twee personen door de politie in ar rest gesteld. De een afkomstig uit Den Hel der is genaamd G. W. v. d. B. en de andere O. B woont alhier. Proces-vervaal wordt op gemaakt Burgemeesler Mr. W. C. Wendelaar aan bet woord Burgemeester Wendelaar zegt er prijs op te stellen tot het bestuur van de Noordhol- landsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose een woord van uelukwenach te mogen richten bij de totstandkoming van dit distrlcts-Tonsultatiebureau. Met buitengewone belangstelling heeft spr. de woorden en de wijze, waarop deze duide lijk heeft gemaakt, wat de roeping is van de stad; uit spr.'s mond zouden deze woor den 'eenlgermate verdacht geklonken heb ben. Spr. hoopt dat deze woorden, dat Alk. maar een centrum van nuttige instellingen is, tot in wijden omtrek verstaan mogen worden. Spr. brengt hulde aan de heerer Dr. Korteweg^ den eersten, en Dr. Jong mans. den tegenwoordfgen leider van het bureau om daarna te wijzen op het nuttige werk van het huisbezoek. Wanneer er on der de bevolking belangstelling bestaat, zal de overheid met haar steun niet achterwege blijven. In verband hiermede wees spr. hier op de Malariabestrijding: sinds de Commissie lot bestrijding hierover werkt, is de malaria in dit geweest ontzettend verminderd. Het Alk- maarsche gemeentebestuur is reeds vooruit geloopen op de beschikking van den Raad er zeker van zijnde, dat de Raad ook in deze zijn medewerking zal verleenen Spr. herhaalt nogmaals zijn gelukwenschen en dankt den voorzitter voor diens welwillen de appreciatie (applaus). DE BEGROOTING Verschenen is het algemeen verslag van het, onderzoek in de afdeelingen der begroe ting met de memorie van antwoord door Burgemeester en Wethouders. Dezer dagen zullen wij beide in hun ge heel putiicecren. ketting, die samenbindt het middel tot ge nezing van deze vreeselijke ziekte. Zich tot burgemeester Wendelaar richtend, brengt, spr dank voor de welwillende me dewerking van het gemeentebestuur. Alkmaar wordt steeds meer een Centrum van nuttige Instellingen, dit consultatie bureau is wellicht de kleinste van deze In stellingen, doch niet de minst nutttlge. Spr. bestrijding. Spr. wijst er op. dat het aantal slachtoffers van de T. B. C. verre dat overtreft van het aantal slachtoffers van den laataven wereld oorlog. Wie zich voor de T. B. C.-bestrijding beschikbaar stet, doet een gode welgevallig werk, dat ook door de menschen wordt ge waardeerd als geen ander. De T. B. C.-bestrijding is alleen mogelijk als men het kwaad in den grond opzoekt, de oorzaken naspeurt en zoo mogelijk voor komend werkt. De huisart. is niet behoor lijk geoutilleerd om de diagnose samen te stellen en het juiste middel tot genezing te vinden; spr. wijst op hel groot belang van de medewerking van den huisarts zonder wiens hulp weinig bereikt kan wore’en De ervaring van den leidenden geneesheer van het consultatiebureau heeft bewezen, dat de patiënten nooit door den huisarts gestuurd waren, doch veelal op eigen initia tief kwamen, pr. brengt een wooid aan Dr. Jongemans, die als zeer deskundig practicus het vertrouwen heeft gew.xincn van menig arts, die weet dat de weg tot genezing over NJjemantlng het consultatiebureau 0-H Jongemans een woord van grooten hulde voor hetgeen hl) gedaan heeft (Applaus». Hierna brengt spr dank aan het Gemeen tebestuur van Alkmaar voor de medewer king aan de Noord-JioU Vereeniging ver leend, door eerst eer. lokaal beschikbaar te stellen in het vroegeie stadsziekenhuis en later bfj het betrekker. van het nieuwe ge bouw, dat noodig was om den leidenden ge neesheer in staat te stellen een behoorlijke diagnose te stellen en de omvangrijke ad ministratie naar behooren ir. te richten, voor het vërwerken van de gegevens der pa tiënten. Er is heel wat noodig aldus spr. voor een goed consultatiebureau, eerstens voor het klinisch onderzoek er. voorts voor het spritum-onderzoek. Dit alles is noodig om met groote nauwgezetneld de fouter te ach terhalen, die bij een gewoor onderzoek niet ontdekt worden. Verder zal de hulp van zie kenhuizen moeten worden ingeroepen in twij felgevallen, om de mogelijkheid van alge heels genezing te kunnen vaststellen. In het algemeen vol aandacht. Dc Zeereerw. heer Pastoor en wethouder Bleeker waren aanwezig. Kapelaan v. Vught, die de leider opende met een woord van welkom en tevens gaf Z.eerw. een korten uitleg van de beteekenls van bet tooneelstuk. Z.eerw noemde het een stuk uit het levenDe kunstschilder Wenders heeft met veel moei lijkheden te kampen, een zieke vrouw en tegenslag. Door verlokkelijke aanbiedingen om een dancing te beschilderen. Kan hij MAANDAG 18 NOVEMBER 9.70 34.60 12.08% 2.47% 59.25 48.— 12.95 34.70 66.35 66.55 66.35 7.30 34.80 27.— voortwerkend in het gezamenlijk zich voelend een krachtige schakel in oen zijn broer en brave vrouw overhalen om vaa irotflnrr eomonhinzli Faa* -- StaataleeningeD 1% 5% H ‘H N.Ind. 1928 B RUIT VERNIELD Door een danszaalhouder alhier, is bij de politie aangifte gedaan terzake vernieling vi TVloVrtUlfcCU WaiCll 1 LHKAgtXlLeXKl, a c V V<U1 i CZULILDOkJll CU begaf men zich naar het gebouw, waarin het- Klunder voor het Amsterdamsche Oerechts- Consultatlebureau is ondergebracht, nJ. in het voormalige Rjjksopvoedingsgestlcht aan de Heul. Het bureau is naar den eisch des tljds ingericht; het bevat een wachtkamer, ad- --o- -r-.---- 1 minlstratie-bureau, kamer voor onderzoek en chels van Ged. Staten der penningmeester ,een kamer voor het maken van Röetgen- ’foto’s, waarvoor een volledig apparaat, als mede donkere kamer, aanwezig is. Ongecorrigeerd) NEDERLANDSCHE R-K. BOND VAN TRANSPORTARB. „8T. BONIFACIUS” Afdeellng Alkmaar Vergadering op Donderdag 2 Nov. te 8 uur, in het lokaal St Willlbrord. Agenda: 1. Opening, 2 Notulen. 3. Inge komen stukken. 4. Bestuursverkiezing. S. Varia, 6. Sluiting. BOTSING Door onoplettendheid van den wielrijder E. P. B. alhier kwam deze Zaterdag J.L. om streeks 10J-, uur, in botsng met een vracht auto van P. V. te Heer Hugo waard, waar door het rijwiel beschadigd werd. Overigens liep een en ander voor de betrokkenen goed af. AMSTERDAM. 18 November De heeren mrs. H. Hi Roobol en D den Hollander heb ben aan de Tweede Kamer een adres ge richt naar aanleiding van de behandeling der revlsle-procedure van Teunissen en enkele maal. Het publiek Was echter over i goedkeuring hieraan zal hechten. De Engel- -■---- sche regeering is van meening, dat de com missies, welker instelling voor de conferentie doelmatig wordt geacht, onmiddellijk ge- een geslaagden avond kunnen terugzien. De vele aanwezigen zullen wel zorgen, dat het Dinsdag weer even vol Is bij Morsch. Dit is een verheffend idee en verdiende belang- stelling voor onzen kapelaan en de too- neellsten uit onze eigen parochie. I welke door vorige behandelingen --- ,u„. jjet doct adressanten leed, dat dit sidieerende gemeenten zijn intfekomen, het- met algemeen is ingezien en erkend. Hun geen then» nog met het g«v b.ed.nBU nemjds willen zij althans een poging doen en W. den Raad de volgende aanbeveling OIn erkentenis mee- algemeen te maken aan voor de benoenung van één Regent: dan tot heden heIaM het geva, wukt 1. A. vormd moeten worden, opdat de arbeid conferenties zoo mogelijk vóór Paschcn ge ëindigd kan zijn. De regeering vaa Frankrijk, Italië en Ja pan worden verder uitgenoodigd goed te keuren, dat als afgevaardigden voor de con ferentie geen leden van de maritieme statam worden benoemd, doch dat met de voorloe pige Eageisch-Amerikaansche besprekingen als voorbeeld uitsluitend civiele personen zullen worden aangewezen. AMSTERDAM, 18 Nov, Hedenmorgen zijn in de kerk van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans, Jacob Obrechtstraat, de plech tige Uitvaartdiensten voor wethouder von Frytag Drabbe gehouden. Het hoofdaltaar was in zwart, gehuld, en er vbor stond de lijkbaar met het stoffelijk overschot, omge- ven door brandende kaarsen. Om acht uur 1 nam de gezongen Requiem een aanvang. Deze werd opgedragen door den pastoor der parochiekerk den Zeereerw. Heer M. W. J. Moesemans. met assistentie van de kapelaans Th. van Beers en J. Brinkman, als Diaken en Sub-Diaken. In het priesterkoor hadden plaats geno men Kanunnik Dr. C. G. van Noort, Deken VS3 Amsterdam en pastoor Wouterlood uit Be verwijk. Het zsngkoor dor kerk voerde de Grego- riaansche Mis van Reqdiem uit Behalve de famiiie van den overledene merkten wij onder de vele belangstellenden op: Burgemeester W. de Vlugt. de wethou ders De Miranda, Abrahams en Polak, den Gemeen te-Secretaris J. J, Roovers, Mr. Dr. Prins, den oud-wethouder Mr. Rutgers, Dr. van Daal, Dir. van Beroepskeuze, de raads leden Peters, Kropman, Romme. den heer Baard, Directeur van het Stedelijk Museum, den voorzitter der A. R. K.. het oud Twee de Kamerlid, den heer Bulten. Mr. Klaasens, vertegenwoordigers der brandweer, verschil lende hoofdambtenaren en ambtenaren van het Stadhuis en Rijksverzekeringsbsnk. Naast het hoofdaflaar was het vaandel van de Algemeene R. K. Ambtenaren Ver eeniging opgesteld, dat met rouw was om floerst. Onder de talrijke bloemstukken waren er pen heet allen namens het bestuur harte welkom. Spr betuigt zijne tevredenheid over de ipkomst der vele Regelaar (sters) wat blijk leeft, dat zij in alles één zijn. Hij memoreert het verloop der wedstrU - den en brengt onder applaus een woord var dank aan den penningmeester en secretari: voor hetgeen ilj vooral deze week wedei voor den Bond gedaan hebben. Dankt vervolgens een zevental voor het aanbieden van extra prijzen en brengt hulde aan de Kegel jongens die zoo r zwaren wedstrijd nog nimmer hebben me degemaakt. doch altijd paraat waren, zoo dat geen klacht binnen kwam. Na allen een genoeglijken avond te hebben toegewenscht begint de prljsuitdeellng. Wij behoeven hierover niet te schrijven 41 toch, die den voorzitter deze taak hebben zien vervullen weten, dat htj voor ieder een -repast woord weet te Meerdere malen w> vooral toen de heer Koekoek de prachtge worpen kaart van 341 hout In lijst mocht ontvangen en mevr. C. Plas haar gewonnen Prijs aan haar club ter verkegelen aanbood De vrije baan werd extra met een woordje bedacht en wij gelooven dat allen het een- varen dat de kampioen den titel van „Klei ne Clifford" ontving. Wijl het aantal prijzen zeër groot werd deze uitreiking in tweeën gesplitst en stelde den voorzitter mej. Janny Bom aan de aanwezigen voor Deze dame, die als soubrette en declama- trlce optrad, wist met het entreelied „Aan de Kegelsport" alle harten te veroveren en bleek ook gedurende het verdere van den avond een welgeslaagde keuze te zijn. Jlet Feestlied” had eveneens veel bijval. Rest ons nog te vermelden, dat Dr. van Dam namens allen een dankwoord brach’ aan het bestuur en dat door den bekenden goeden geest die altijd heersebt In den AJC.B. het sluitingsuur te spoedig was aan gebroken. HENRI GHEON’S „GESTRAFTE MET DEN KOORDE" Over den beroemden Franschen dichter, t'w in het bijzonder over zijn spel, dat gj! niseerde en nauwkeurige nagegaie T. B. 0.- Dinsdag hier doo» Ihter Nes wordt opge voerd, schrijft de Vlaamsche dichter, de vertaler van bovenstaand spel, o.a. Twee bedevaarders vader en zoon belanden op een avond in een verlaten her berg op den weg naar Compostella. Terwijl zij slapen, maken de waard. Escamillo en zijn vrouw Carmen de inventaris op van hun reistasch. Een groote lust om zich de inhoud van de tasch toe te eigenen overvalt de vrouw. Maar hoe zal dat gaan zonder zich schuldig te maken aan diefstal En rechter en een gendarme komen aan kloppen aan de herberg. De rechter vertelt, hoe hij steeds het gansche bezit van den dief verbeurd verklaart ten profijte van den bestolene. Volwaar geen kwaad idee, ddnkt Carmen. En wanneer de mannen van de wet zich ter ruste hebben begeven, stopt zij een zilveren beker in de reistasch van de bedevaarders. 's Anderendaags is haa teerste werk den rechter op de hoogte te brengen van het verdwijnen van de zilveren schaal uit haar buffet. De reistasch van de bedevaarders wordt losgeknoopt en de beker komt te voor schijn. Vader en zoon worden voor een haasrig-geimproviseerd tribunal gesleurd. De gendarm fungeert als oper.bczr - De rechter veroordeelt de beide pel tor de doodstraf met den koorde, reistasch schenkt hij aan de waard Escamillo, Carmen, die reeds berouw voelt over haar daad, smeekt den rechter toch één van beide veroordeelden het leven te laten. De rechter stemt er in toe. Laten de twee onder mekaar beslissen wie van hen gehangen zal worden I De zoon, die simpel van geest is, offert zichzelf op om zijn vader te redden, en wordt opgeknoopt aan een boom, recht over de herberg van Escamillo. De vader zet zijn tocht voort naar St. Jacob van Compostella. Reeds drie weken lang schommelt de jongen aan den strop, en nog altijd ziet hij er zoo frisch en gezond uit als een bliek. Dat bemerkt, tof zijn groote verbazing en ontsteltenis, de waard Escamillo. die zich eindelijk weer eens met zijn vrouw heeft buiten gewaagd. Vol vrees gaan de twee schuldigen zich weer verschuilen in de herberg. Op weg naar huis toe, verneemt de vader een wonderbare stem die hem gebiedt terug te keeren naar den boom, waaraan zijn jongen gehangen werd. Onder de kruin voert hij een lang gesprek met zijn zoon. Deze vertelt over zijn miraculeus leven met de bladeren en de vogelen, en hoe hij stilaan zijn volle verstand daarbij heeft terug gekregen, en besluit dat hij zal blijven hangen tot wanneer het gerecht zijn dwaling zal inzien en hem zal losknoopen. De rechter en de gendarme verschijnen weer op het tooneel. En Sint Tacob die zoo lang de onschuldig-gehangene heeft ver meid met het lied van Gods lieve vogelen, laat thans de donder rollen over het land- schap een waarschuwing voor hen die leven in ongerechtigheid. De ware schuldigen worden ontdekt en de rechter Spreekt over hen het vonnis uit dat hij eerst over de vader en de zoon had geveld. De gehangene wordt verlost. den Raad van Arbeid. Doch naast deze me dewerking en die van de huisartsen is nog meer noodig om prophylactisch U werken. De gezinstoestanden mogen niet uit het oog verloren worden; er moet een onderzoek worden Ingesteld naar de omstandigheden, waarin de patiënten levennaar het nest, waaruit ze komen: naar de ouders, het ge zin en de omgeving, naar het huis, de plaats waar en hoe de patiënt woont. Dit werk v/as wordt door de hulsbezoeksters verricht; spr. wijst op het nuttige werk van deze verpleeg sters. vooral door er op te wijzen, als het noold is, dat een patiënt, die lijdt- aan openlong T.B.C., moet worden afgezonderd uit zijn omgeving. Dit gruwelijk kwaad kan alleen bestreden worden als alle menschen medewerken, een zich uit de financieele moeilijkheden redden, van zin. hun eigen opinie op zij zettend, en i maar gelukkig ziet hij nog bijtijds in. dat gareel, dit de verkeerde weg is en laat zien door Tooneeluitvoering van de R. K. Too- ncelvereeniging Zondagavond gaf genoem de vereeniging een uitvoering In het café van mej. G. Morsch. Opgevoerd werd „Op Drijfzand”, tooneel- spel in vier bedrijven van Jan E. Odljk. Het was lang geleden, dat we in Oudorp de eigen tooneelisten op de planken hadden. De saai was geheel bezet, wat een aan moediging mag genoemd worden voor de club om voort te gaan met het zoo nu en dan geven van een goed tooneelstuk. Wij - ---• -voor ons houden het meer met een klucht- verband hiermede doet spr. eer beroep op spel, dan een drama en vooral ook, omdat .-..-.J j moedyt eea „drama - te ver tolken en te doen verstaan. Hoe gemakke- lljk wordt groote ernst niet bespottelijk of op zijn minst door het publiek niet be grepen? Zoo was het ook gisteravond een TUBERCULOSE-BESTRUDING Opening districts-consultatie Bureau In het bijzijn van verschillend, autoritei ten werd gistermiddag het nieuw» districts- consultatle-bureau geopend Van ce Noord- Hollandsche Vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose. In de voorafgaande bijeenkomst In 't Gul den Vlies" werden om. opgemerkt: Mr J. N. J. E. Heerkens Thijssen en D; L. C. Kers bergen, resp. Voorzitter en Secretaris van genoemde Vereeniging- Burgemeester Wen delaar; de heer A W Michels lid van Ged. Staten, de heer Vas Dias. Voorz van den Raad van Arbeid; de heer Von Frltagh Burgemeester van Schoort; de heeren Dr. v. d. Berg en D H. Prins, bestuursleden van de Noord-Hollandsche Vereeniging het Witte Kruis en de heeren Dr van Dam. Dr. Maats. Dr. Korteweg. Dr. Degenaar en Dr. van Hesteren. Openingsrede van d.-n Voorzitter Heerkens Thijssen. De Voorzitter van de Noord-Hollandsche Vereeniging. de heer Mr J Heerkens Thijs sen, noemde het een bijzonderen dag. een feestdag, een dag welke te beschouwen is als de bekroning van het wer*. dat jaren lang voorbereiding gehad hee:‘. Het bestuur de Noord-Hoilandsche Vereeniging vond hierin aanleiding om de aandacht van den kring te vestiaen op het feit, dat vandaag gevierd word) n»et alleen om getuigenis af te leggen voor hetgeen door de Noord-Hollandsche Vereeniging verricht is, doch omdat hiermede een mijlpaal te zien is van de moderne bestrijding voor de Tu- berculose-bestrUding Spr. deelt mede, dat van verschillende personen bericht van verhindering is inge komen os. van den Ontvanger van Regi stratie en Domeinen, ais vertegenwoordiger van de Regeering. van B. en W. van Ber- gen, van Dr. Doyer, van den hee. Putte en van den Burgemeeste van Den Helder. Intusschen aldus spr. Is het Gezant schap voornaam en groot genoeg om tot ver heugenis te strekken. Spr. wil dan iets zeggen ver de T. B. C.-besrtjdlng in dit rayon. Spr. heeft den tijd beleefd, dat de T. B. C.- bestrijding nog In haar windselen lag. Oor spronkelijk was het de taa„ der H.-H. .Ver. om de subsidie te dlstrbueereu, naarmate er behoefte voor bestond. Er Is veel gedaan voor de bestrijding var. deze ernstige volks ziekte In ons gewest Van deze plaats wil spr. een officieel woord van hulde en dank brengen aan Dr. Kersbergen, voorzitter van de Haarlemsche afdeellng en secretaris van de Noord-Holl. Vereeniging. die de ziel is geweezt van, en Ijverig gewerkt neeft aan de totstandkoming van dit consultatiebureau aan hem Is zeker voor 9/10 te denkm van hetgeen in de Noord-Holl. Ver. te tot stand gekomen. Dank brengt spr. ook aan den heer MI SPREKENDE CIJFERS. De heer Vas Dias, voorzitter van den Raad van Arbeid geeft, naar aanleiding het beroep dat de voorzitter deed op het Invalidlteitsfoinds. eenige cijfers. 1de een idee geven van den omvang, die de T. B. C. hier heeft genomen, en van de sommen, die voor een eenlgszlns dagrelijke T. B. C.-be strijding noodig zijn. De laatste acht jaren is door den Raad van Arbeid besteed alleen voor de be strijding van open-longtuberculose en alleen voor Alkmaar 103.000; In één jaar be liepen de kosten zelfs 22.000. Spr. brengt een woord van hulde aan de huisartsen voor i de I o.tn. «en van commandant en officieren der Amsterdamsche Brandweer en Ambtenaren. Om tien uur was de plechtigheid geëindigd. goed dat behoort aan de ware Maar de zoon is barmhartig. Hij koopt de gendarm om. die de twee deug- meter laat loopen en van den zoon hun her berg cadeau krijgt. In de Raadsvergadering van 5 September tot oordeelen bevoegde personen de stellige j.l. werden tot Regenten van het Stadszie- i-- ---»- J-*- -- henhuis benoemd de heeren J. Westerhof en J. W. Boersma, waarvaji de heer Wei- terhof inmiddels voor die benoeming heeft

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 13