Stadsnieuws De Hanze Afd. Alkmaar Provinciaal Nieuws Officieele mededeelingen TWEEDE BLAD BLADZIJDE 2 DINSDAG 19 NOVEMBER 1929 R. K. VOLKSBOND BERGEN Bijlagen tot den Raad NMi PUTTEN OÓRTMEIJER - PAYGLOP Wie geen IÜCBISIIO pepermunt gebruikt, Jaaf de rneesf verkwikkende versnapering aan zich voorbijgaan. \A4>r4k a crown. -A 4 Spookbeeld. SCHEI-VEEMABKT voor HULDIGINGSCONCERT JOH. BRANDS j? r. endel. deze goede gewoonte aan ons len •*- - I met het voorstel vereenigen, ratoren van het Gymnasium, gebruik van het B. gemeentekas den de van aan gen. die in bouw en inrichting rijn aange bracht. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Da. W. J. VAN DEN KIEBOOM Vergoeding mer. werd den 8*ten ige geboren. Na op it goed gevolg het Een acht urensluitingdwang is derhalve in het voordeel der grootere zaken, doch ten zeerste In het nadeel der minder financieel- krachtige L c. de kleinere middenstanden. Men kan er over redeneeren zooveel men wil, een feit is en blijft het, dat een win. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 28sten No vember a.s, een Raadsvergadering te beleg gen, met zoo noodig voortzetting op 29 No. vember d.a.v. De Directeur voomoemd. D. SCHENK. S v der niet regelen leer- VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE ALKMAAR op Donderdag 21 November 1929, nam. 4 uur. Punten van behandeling: 1. Belediging van het nieuw benoemde Ud van den Raad, den heer K. Hoogeboom. 2. Besluit van Gedeputeerde Staten, d.d. 13 November 1929, nr. 146, naar aanleiding van het beroep van H. van Drunen tegen de beslissing van den Raad der gemeente Alkmaar van 24 October JJ. bevelende de toelating van H. van Drunen als lid van den Raad der gemeente Alkmaar. 3. Vaststelling van de notulen der vo rige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim (bijlage nr. 114). 5. Idem van een onderwijzer aan de Ge meenteschool no. 9 (bijlage nr. 115). 6. Idem van een Regent van het Stadszie kenhuis (bijlage nr. 117). 7. Voorstel inzake de kostelooze verstrek king van boeken en leermiddelen aan leer lingen van de Handelsscholen en van het Gymnasium (bijlage nr. 116). 8. Idem tot het verleenen van ontheffing van art. 28 der bouw- en woningverordening ten behoeve van den bouw van een waren huis op een terrein aan den Zandersweg en van een warenhuis op een terrein In Eendrachtspoldel* (bijlage nr. 118). 1^ JE. Ix O 1 xj A V JQ.-AV 1 1JE. Evenals voorgaande jaren zal het bestuur I kelsluitingswet alleen kan beoogen het be- l lang der grooteren, en zulks ten koste van wellicht, de bestaansmogelijkheid vanUen- Kostelooze boeken en leerlingen Handelsscholen dit een moge zijn de propaganda IN LEDERWAREN HEBBEN WU EEN PRACHTCOLLECTTE IN: ACTETASSCHEN vanaf f 2.68 tot 12J8 - SCHOOLTASSCHEN, leer en wasdoek HEERENPORTE- MONNAIE’S en PORTEFEUILLES e I van WERK OPGEDRAGEN Het verbouwen en uitbreiden heerenkleedingmagazijn van den heer Otto van Os aan de Laat, is opgedragen aan den heer A. Verberne, aannemer alhier. de af- I duizenden kleinere middenstanders. Opmerking verdient zeer zeker,dat van den kant der grootere zakenmenschen, men sd dingen niet geheel Juist voorstelt. Ten eerste: het In werking treden van het werktijdenbesluit behoeft geen der grootere zaken te dwingen tot een acht uursluiting. Met een in verhouding tot hun winstcijfer en salaris van directeuren betrekkelijk klein geldelijk offer, is wel een zoodanige re geling met het personeel te maken (we den. ken hier aan een kleine personeelsvergroo- ting) dat men, Indien men dat absoluut wil, ook na acht uur de zaken in gang kan hou den. Daardoor behoeft men heusch niet dul-a zenden en nog eens duizenden kleln-nijveren hun recht op vrijen arbeid te ontnemen. Een natuurrecht bovendien, dat heel vaak een natuurplicht wordt, indien de verdiensten na 8 uur ook al zijn ze nog zoo gering noodig z(jn als bijdragen tot een mensch- waardig bestaan. Doch bovendien, de groote- middenstand en hiermede komen we aan een tweede punt van niet geheel juiste voorstellingen roept thans plotseling om een wettelijke acht uursluiting voor allen; motiveerde de noodzakeijkheid er van met een angstkreet, dat de kleinere winkeliers hen zullen beconcurreeren, terwijlzij thans reeds, nu er nog geen werktijdenbesluit in werking is. al Jaren lang te 8 uur, ja zelfs ten 6 uur sluiten uit eigen beweging, geheel vrijwillig 1! Zoo beschouwd, zou men bijna geneigd zijn te gaan denken, dat het grooter- en groot kapitaal thans meent de gelegenheid te moe ten aangrijpen, om een flinke stap te zetten in de richting naar de vernietiging van den kleinen Middenstand. Resumeerende kunnen wij dus vaststellen, dat het werktijdenbesluit niet noodgedwon gen voor de grootere zaken behoeft te lei den tot feitelijke gedwongen 8 uur-sluiting. Met een klein geldelijk offer, en een juist bekeken organisatie van werkuren-verdeellng Bij B. en adressen, w.i»uw F. H. Geels alhier, vergunning verzoeken Ontheffing artikel 28 bouw, ea woningverordening W. zijn ingekomen een tweetal aarbij Gcbrs. Laan te Heiloo en i tot dat het belang van duizenden en eens duizenden kleine, hard-self-wer- mlddenstftnders wordt over het hoofd verstrekking leermiddelen van Gymnasium ST. AGNE8-PATRONAAT Dezen avond geen tooneelrepetltie Club C. BENOEMD Benoemd is tot hoofaInspecteur ven politie te Apeldoorn onze oud-stadgenoot, de heer J. Helder, thans inspecteur. GEWETENSGELD. Bfj den inspecteur der directe belastingen is alhier aan gewetensgeld f 98.07 ingeko men. DE KOSTEN VAN HET STADSZIEKEN HUIS i is een nota van wijzigingen, de ontwerp-gemeentebegroottog sluting gevonden worden. Och, ze vinden het wel leuk om ten acht uur vrij te zijn, voor al als ze gerust kennen zijn, dat een an der ook niets kan verdienen gedurende den tijd, welke zfj voor rust en ontspanning kun nen reserveeren Maar zij, die pas moeten beginnen, die Ich nog een positie to den middenstand moeten veroveren, zij. die met vrouw en kin deren werken om zich te handhaven to hun stand en zich gedurig moeten weren om de concurrentie van grooter- en grojt-kapitaal het hoofd te bieden; in één woord, de klei ne middenstand, die vaak miner Inkomen kan bevechten dan ’n werkman; zonder recht op pensioen, vacantledagen en vacantle-toe- sla; omdat hij middenstander is. voor „vol wordt aangezien en als zoodanig bij elke ge legenheid waar het geld kóst, wordt ge taxeerd. de kleine middenstand spreekt wel anders. Elke belemmering in zijn eerlijken handel, zijn eerlijk streven om voor zich en zijn gezin een behoorlijk bestaan te vinden, doet hem méér schade dan de oppervlakki ge beoordeelaar kan bevroeden. Elke besnoeiing van zijp van God gekre gen vrijheid om te arbeiden, een vrijheid die hij niet misbruikt, en ook aan anderen gunt beteekent voor hem een gedwongen stap naar beneden, een vaarwel zeggen aan moeizaam verkregen bescheiden welvaart, en kan ten slotte leiden tot een gedwongen plichtverzaking ten opzichte van gezin en maatschappij. En nu mag men to ..hoogere sfeeren" schermen met de le.ize ..het algemeen be-i lang gaat voor het particulier belang”, maar waar het hier geldt het belang van vele tienduizenden kleine middenstanders, die krachtens hunne zwakkere maatschappelijke positie, méér recht mogen laten gelden op den steun van den wetgever, dan de groo teren, die, heusch, zich zelf wel zullen red den; waar het hier geldt een heel groot leger van hard zwoegende mensheen, die zij t niet gesteund, dan In elk geval niet tegengewerkt of wel de maatschappij, in vredige samenwerking zullen versteen. of wel bij mislukking de rijen der ontevrede nen zullen gaan overvullen; daar mag men het begrip „algemeen belang" niet zoo maar toebedeelen aan de groeten, en het begrip .particulier belang" opdrtngen aan de klei neren. zulks vooral niet, omdat men zoo doende alleen den kleinen middenstand iets onder wetsdwang gaat ontnemen, wat in de overige lagen der Nederlandsche maat schappij men nog niemand heeft durven ont- houdenn. We zetten dat nader uiteen to een volgend „Hanzehoekje". De Directeur van het Marktwezen te Alkmaar, brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Schel-veemarkt op Woensdag 20 November as, het vee, het welk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderschen weg. over de Heilooërbrug, de Frlesche brug. de Schermervlotbrug of over de Turfmarktbrug. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, fle Emmabrug, de Popmansbrug of de beide rustieke voetbruggen, is verboden. Het vee vanaf den Schermerweg naar de markt gebracht moet over de Schermervlot brug en den Achterweg worden vervoerd. De dieren, die over de Boombrug bij het Zeglis de stad binnenkomen mogen alleen over de Turfmarktbrug langs den Limmer- hoek en de Laat naar de markt worden ge bracht. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee moeten gelost worden aan de Handels kade, de havenmeester zal de ligplaatsen aan wij zen. Het vee langs den Helderschen weg en per vaartuig aangevoerd aan de Handelskade, mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwe Sloot van de Han delskade af. Bij de Schermervlotbrug, de Frieschebrug, de Heilooërbrug, de Turfmarktbrug en aan de Korte Nieuwesloot zal het aan te voeren vee deskundig worden onderzocht, en zal het verschuldigde marktgeld moeten wor den voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskundig onderzoek en betaling van het marktgeld. De toegangen tot de markt zullen warden opengesteld van des voorm. 7 uur tot des voorm. 10 uur. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERKLOOSHEID EN ARBEIDSBEMID DELING Districts-Arbeidsbeurs Kostelooze bemiddeling van werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werk nemers uitsluitend van 912 en Maandag en Donderdagavond van 78 uur. Mannen Aangeboden: 1 betonwerker, J bloemist, 1 bouwk. opzichter, 4 chauffeurs, 1 drukker-zetter, 9 grondwerkers. 1 kappers- Vrije arbeid van den kleinen Is een spookbeeld voor den grooten Middenstander. De waarheid daarvan wordt alléén reeds aangetoond, doordat men, van de zijde der gr oteren, ging aansturen op een acht uur- ng. nadat men zekerheid had dat het .püenbesluit voor winkels onherroepelijk da. -.merkelijk van kracht zou gaan worden. Toen de grooteren dus gingen vermoeden, dat zij, die wegens omvangrijkheid hunner zaken, personeel In dienst hadden, wellicht door het werktijdenbesluit eenlge moei lijkheden zouden gaan ondervinden, vooral na 8 uur 's avonds, toen pas werd langza merhand bij hen de wensch geformuleerd om aan te dringen op een algemeene acht urensluiting der winkels, dus ook voor hen, kmaar ïlü”dën“R7 K.“ Volksbond‘in’„Stot dle met Pe«<®eel niets hebben uit te staan, -..ant, zoo werd van hunnen kant betoogd. als wij door het werktijdenbesluit gedwon- dan kunnen de kleinere winkeliers na 8 uur mis- schlen nog wel eens wat verkoopen als ge- jaar gelden voor een Kerstgave het lid A. Dijkers den B. den tijd gang van I aanbeveling W. het verzoek i leerling van het I BEVORDERING De heer A. H. de Munk, uit deze ge meente, sedert 1 Augustus 1929 in opleiding voor Onderofficier-Administrateur van een Compagnie Inlanierie bij de School te Breda, wordt met ingang van 30 November a.a. aangesteld tot korporaal, terwijl zijne ver dere opleiding zal worden voortgezet. J. H. BLUM f In het St. Joséfziekenhute te Vlisslngen is gelijk wij gisteren reeds In het kort berichtten overleden, 77 jaar oud, de hjer 3. H. Blum, oud-lid der Tweede Kamer"en der Gedeputeerde Staten van Zeeland. Johan Henrich Blum Maart 1852 te 's-Gravenhj <len 21sten April 1870 mi Het ziekenhuis rapport raamde dit ver- onderwijzersexamen te hebben afgelegd, was schil op 19.200.34.809.82 (bijslag hjj achtereenvolgens als onderwijzer werk- Burgerlijk Armbestuur) rond f 54.000.—. De gemeente zal dus aan de ziekenhuis exploitatie rond 60.750.méér ten koste leggen dan in het evengenoemde rapport was aangegeven, waarbij men In aanmerking Benoeming onderwijaer Gemeente school nr. 9. Tet benoeming van een onderwijzer aar. de Gemeenteschool no. 9. noodig ta verband met de vorming van een 5e klasse. :eden B. en W. ter voldoening aan artikel 36. 8e lid, der Lager Onderwijswet-1920, den Raad de navolgende voordracht aan, opgemaakt In overleg met den Inspecteur van het laser onderwijs in de Inspectie Alkmaar, na inge wonnen bericht van het hoofd der betrok ken school: 1. 3. Nieboer te Westerlee (gem. Sc heem, da). GESLAAGD De heer A. H. 3. Lohman, alhier, slaagde te *s-Gravenhage voor het derde gedeelte van het notarieel examen. A f 123.500.— B 153.500.— Bijdragen der buitengemeenten A 8.500. B f 9 390 10. Eindultkeertog uit de A 19.200.—, B f 51.233.39. Neemt men voorts In aanmerking, dat dc hoogere kosten voor het Burgerlijk Armbe stuur worden geraamd op 63.500.dan is de totale verhooging van kosten, vergele ken bij den vroegeren toestand, rond 114.750.—. Ofschoon wij ervan overtuigd zijn, dat wij geen feestgeschenk aanbieden, wan- --en dat nog In de krant woorden van waardee- ring en lof toezwaaien, meenen wij toch. zoowel aan zijn buitengewone verdiensten ;'ln als aan onze journalistieke plicht te kort te de doen, wanneer we ons zouden beperken tot lechü de vermelding van het bloote feit. dat Ds. van den Kieboom wars huldiging en dat hij opziet tegen te die moeilijkheid te omzeflen. In geen geval is het onnoodlg en «eer zeker is de noodzakelijkheid daarvan nog niet gebleken, wijl de gevolgen van het werk, tijdenbesluit practisch nog niet rijn aar te nemen nog - -- gezien, ten gerieve van hen, wier welstand toch zeker wel eenigsrins kan beoordee’d worden naar de hulp, die ril in hunne za ken niet kunnen assumeeren. De geheele behadeling van het vóór-ont werp en ontwerp van wet op de «eht uur sluiting. zoowel In bonden als in vereenlgto- gen, leert dan ook duidelijk, dat alleen on der de beter-gesitueerden, voorstanders van geschied, zul- ék aan - - .-gezon den met het verzoek dezy bonnen onder de I reap, leden te verkoopen. i Wij vertrouwen, dat de besturen flink hun best zullen doen. Want naarmate net bestuur over meer geld kan beschikken. naar diezelfde mate zal ook de Kerstgave grooter zijn. Hoog de solidariteitl BEHANDELING DER ZIEKTEWET Reeds eerder hebben wij er melding van gemaakt, dat op het winterprogram van den Volksbond ook slaat, dat een uiteenzetting zal worden gegeven over de Ziektewet. Ongetwijfeld ook een zeer belangrijke zaak voor de arbeiders en daarom brengen wij nu reedz ter kennis, dat die vergade ring zal worden gehouden bp Donderdag 28 November des avonds te 8 uur in het Sint Josephsgezellenhuis. Inleider is de heer Voorhuijzen uit Am sterdam. A Adeelingsbesturen verzoeken wij vrien delijk tegen dien datum geen andere ver gaderingen uit te schrijven en hun leden vooral aan te sporen deze vergadering te bezoeken. Het is hun eigen belang! WAAROM LID OF ADSPIRANTLID DER KATHOLIEKE VAKBEWEGING? Op heihaald aandringen is door het Ver- bondsbestuur een eenvoudige handleiding samengesteld, uit te geven ten dienste van degenen, die onze jonge arbeiders de nood zakelijkheid van het lidmaatschap onzer vakbonden willen bijbrengen. Deze handleiding wordt ook deze week aan de afdeelingsbesturen toegezonden met een begeleidend schrijven. Wij vertrouwen, dat toezending van werkje voor de afdeelingsbesturen nieuwe aanleiding moge zijn de propagi onder de jeugd krachtig aan te pakken met'onverdroten ijver voort te zetten. G v. S. Voorziening in een vacatnre in de commissie tot wering van schoolverzuim Ter voorziening in de vacature van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim ontstaan door de periodieke aftreding van op 4 September 1929, bie- en W. den Raad ter benoeming voor van drie jaren, te rekenen met in- 4 September j.l., de navolgende J aan: 1. de heer A. Dijkers. 2. de heer C. Knaap. school en Handelsavondschool zal lijk in één verordening kunnen woi mengevoegd. De Commissién van bijstand voor het on derwijs en voor de financién kunnen zich evenals Cu- het Gymnasium, die er intus- seben prijs op stellen, dat aan dat College - de bevoegdheid wordt toegekend de beslis singen te nemen ten aanzien van de leerlin gen van het Gymnasium. B. en W. hennen tegen dit laatste geen bezwaar en stellen den Raad vóór, vast te stellen een verordening, regelende het van gemeentewege in bruikleen verstrekken van boeken en leermiddelen aan leerlingen van het Gymnasium, van de Handelsschool en de Handelsavondschool. De agenda bevat o.m.: Kennisname en eventueele nadere toelichting op de agenda gen worden, om acht uur te sluiten, voor de Centrale Raadsvergadering van 9 Dec. a.s. Vooral met het oog op dit punt is deze volg van het feit dat w(j gesloten zijn, vergadering zeer belangrijk en daarom wor- Een acht urensluitingdwang is derhal' den de volledige besturen der afdeelingen van het gewest Alkmaar beslist verwacht. - KERSTGAVE-ACTIE Evenals voorga van den Volksbond ook dit trachten in te zamelen aan werkloozen. Voor zoover dit nog niet is f len in den loop van deze weel thans 39.723.48: II. Lasten wegens perso neel, "olgens plan A 52.300.t 59.400: IIII. Lasten wegens materiaal, vol gens plan A 60.879.thans 110000. IV. Onvoorzien en afronding, volgens plan A 7.063.19, thans 5.000.—. Samen; Volgens plan A 151.200, thans 1 214.123.48. Baten der exploitatie: Verpleeggelden plan A 120.000. Thans f 150.000. opera tieka- verbandmlddelen, hoogtezon, enz. 3.500. 1901, toen hij werd bevorderd tot distnets- schoolopziener te Middelburg Op den Isten Januari 1906 vroeg hij zijn ontslag en in J907 werd hij lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland (op den lOen Januari 1906 was I hij gekozen tot lid der Provincial- Staten van Zeeland). In Alkmaar was hij van den llden Juli 1899 tot aan zijn vertrek uit die plaats lid van den gemeenteraad, in Vllssingen van den 15den December 1903 toLaan zijn be noeming tot lid van Ged? >®eerde Staten. Van 1909 tot 1913* maakte de heer Blum deel uit van de Tweede Kamsr als A. R. afgevaardigde van Middelburg. Verder bekleedde de heer Blum nog de volgende functies:) directeur van ’t Zecuw- sche Genootschap der Wetenschappen te Middelburg, lid van het hoofdbestuur der Vereenlging voor Christelijk Volksonderwijs, gevestigd te Rotterdam; en van den bond van Evangellesatiéu L e. t. b der Ned. Herv. Kerk: pennlngmeestser der ve-eeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland; bestuurslid van de Evangelische Vereenlging voor Zeeland, van de Zeeuw- sche Herv. Diaconessen-torichttog en eere- lld der afdeellng Vllssingen van „Patrimo- i nlum.” De overledene was op Walcheren een be kende persoonlijkheid. bedrag van 100.000— is begroot, toen er voor rekening van deze instelling 58 patiën ten in het Stadsziekenhuis en 17 In het 8t. Elisabethziekenhuis werden verpleegd. In de afgeloopen zomermaanden was het aantal patiënten verpleegd voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur belangrijk minder namelijk omstreeks 50. Aangezien In de maanden echter niet de meeste behoefte aan opneming bestaat, zouden B. en W. het gemiddeld aantal patiënten, wier ver pleging het Burgerlijk Armbestuur in beide ziekenhuizen te bekostigen zal hebben, wil len stellëh op 60. Met inbegrip van de kos- i ten van specialistische hulp zou de uitgaat dan zijn te ramen op rond 70.000. B. en W. zouden mitsdien de raming van f 100.00C willen verlagen met het bedrag, dat het Stadsziekenhuis méér vraagt, t.w. 16.500. zoodat overblijft 83500.Wel is waar overschrijdt ook dit bedrag de raming met 13.500.—. doch hiertegenover valt op te merken, dat de uitgetrokken inkomstpost ad 20.000.wegens verhaal van verpleging»- koeten, vermoedelijk aanzienlijk te ruim is gesteld. Men meldt ons uit Haarlem: Ter gelegenheid van het 25-jarlg jubileum als muzleknaedaeoog en koordirigent van den heer Joh. Brands, waren Zondagavond in Gemeentelijke Concertzaal ter van hun dirigent bijeengekomen de Ge mengde Zangvereenlglngen „Zanglust”. Wormerveer, „Harmonie", Heiloo, Koorver- eenlging „Bergen". Bergen, .„Vox Humana". Santpoort en het Mannenkoor .Kunst na Arbeid", Haarlem. Nadat laatstgenoemd Itoor op zeer ver dienstelijke en geestdriftige wijze de beken de Hymne an die Muslk, van Lachner, ten gehoore had gebracht, traden de gemengde itoren gezamenlijk op tot het zingen van twee composities „Kermisvriiers”, van Joh. Brands zelf, en „Lentezang”, van Roeske. Er zat een uitstekende discipline in dit groote ensemble van natuurlijk wel aan den dirigent, maar nog niet volkomen aan el kaar gewende koren. Toch is er onder de leiding van den heer Brands frlsch en na tuurlijk gezongen. Hierna trad het Amsterdamsch Instru mentaal Solisten-Quartet op. bestaande u|t de heeren Speets, le trmopet. Ponnies. 2de trompet. Sell, hoornist en A. Haagman trombonist De Gemengde Koren zongen voorts nog 'n tweetal composities van den jubileeren den dirigent, waarvan ..Goeden Nacht” ons veruit het beste leek. Dé compositie op den verheven kerkelijken tekst: Da pacem Domine. lijkt ons niet geheel volgroeid: te veel Vomineert daarin de lledertafel-stijl wil men de gemengde-koor-stljl: die be staat Immers ook? Er komen leeltfke ac- centfouten in voor en het geheel der com positie slaat al heel weinig op den tekst: bet werk is van reminiscenties niet vrij, en we zouden zeggen: het onderwerp ligt den componist niet. Gedurende de pauze werd de heer Brands gehuldigd en ontving behalve een aantal bloemstukken, een schrijfbureau, een boe kenkast en 'n bureaustoel cadeau. Ver schillende heeren spraken den hooggewaar- deerden leider harteltjk toe en deze betuigde op even hartelijke wijze rijn dank. Na de pauze, waarin gelegenheid was om den jubilaris de hand te drukkm en de cadeaux te bezichtigen, zongen de gemeng de koren nog „Droomenkind”. van Wlert» en ..Ellen” van Isr Olman. oud-leermeester van den feestvierenden dirigent, en trad het Mannenkoor .Kunst na Arbeid” op met Gloria”, van Plet Versloot, waarmee zij een dankbaar en welverdiend applaus oogstten T. S. het bouwjen, respectievelijk van een waren huis op een terrein geleden aan den Zan dersweg, kadastraal bekend in sectie E. nr. 2713, en van een warenhuis op een terrein in den Eendrachlspolder, kadastraal be kend in sectie E. nr. 554. Volgens de eerste alinea van artikel 28 der bouw- en woningverordening is het ver boden te bouwen anders dan, hetzij aan bij de inwerkingtreding dier verordening be staande openbare straten, hetzij aan open bare straten, aangelegd overeenkomstig de bepalingen dier verordening, hetzij aan te leggen openbare straten. Vao deze bepaling kan de Raad volgens de 2e alinea van het- zellde artikel ontheffing verleenen. Waar het in beide gevallen de bedoeling is het te stichten warenhuis op meer dan 10 Meter uit den openbaren weg te bouwen en dit derhalve volgens de omschrijving in de 3e alinea van bedoeld artikel niet aan een openbare straat komt te liggen, is voor de uitvoering van de bouwplannen onthelfing van het verbod van bovengenoemd artikel der bouw- en woningverordening noodig. en W. hebben tegen het verleenen dier vereischte ontheffingen geen bezwaar en ge ven den Raad mitsdien, met verwijzing voor zooveel noodig naar zijn besluiten van 24 Januari en 23 Mei j.l. dienaangaande in overweging, te besluiten: ontheffing te verleenen van het verbod in de eerste alinea van art. 28 der bouw- en woningverordening ten aanzien van: a. het bouwen, volgens overgelegde leeke- ning, van een warenhuis op een terrein ge legen aan den Zandersweg, kadastraal be kend in Sectie E. nr. 2713, door Gebrs. P. en J. Laan te Heiloo; b. het bouwen volgens overgelegde teeke- ning. van een warenhuis op een terrein in den Eendrachlspolder, kadastraal bekend in sectie E. nr. 554, door F. H. Geels, alhier, een en ander onder voorwaarde, dat. wan neer te eeniger tijd in de omgeving van het te stichten gebouw een woonwijk moeht ver- 1 rijzen, deze ontheffing niet meer van kracht i zal zijn. 123.500— 153.500.— 2. N. M. van de Velde, te Lisse. 3. 3. C. Muller te Alkmaar, onderwijzer aan een school te Heiloo. B. en W. stellen den Raad vóór tot de benoeming over te gaan, behoudens geachikt- bevindlng van den benoemde na geneeskun dig onderzoek, en het bepalen van den da tum der infunctietreding aan hun College over te laten. TWEEDE LUSTRUM „8T. CAECILIA” Het blijkt, dat nu alreeds veel belangstel ling béstaat voor de Jubileums vonden op 2k>ndag en Maandag ar. Voorat blijkt dit bij het reeds vragen om de kaarten. Het be stuur deelt dan ook mede, dat de kaarten deze week aJe aan huis worden bezorgd. 1 Daar de belde avonden geheel bezet zullen I Zijn, heeft het bestuur gemeend, flit zoo goed mogelijk te moeten regelen; in het belang deelingsbesturen bonnen worden toe van de goede zaak vertrouwt het bestuur op de volle medewerking van alle donateurs Mocht blijken dat iemand den bestemden avond niet kan, dan stelt het bestuur het ten zeerste op prijs als men zal trachten te ruilen. Vervolgens zü medegedeeld, dat de R. K. Toont elvereenlging „Vondel". Regie Vok Keilsper za> zorgdragen voor het in bewe ging brengen van de lachspieren. Mocht blaken, dat er na Donderdag a_s. nog iemand is, die per abuis is vergeten of hij nog donateur wil worden, dan kan deze zich opgeven of bespreken bij den heer J. C. Groot, Verlengde Landstraat 43. AFD. ALKMAAR Gewestelijk* vergadering Vrijdagavond a.s. te half 8 zal een ver- I gadering gehouden worden van het gewest Alkmaar - - - Willibrord". De agenda bevat Verschenen betreffende i voor 1930. In de toelichting lezen wij om., dat voor de raming van het subsidie voor het Stads ziekenhuis een voorloopige ontwerp-begroo- ting van deze Instelling als grondslag Is ge- i nomen. Nu de begroeting voor het Zieken huis definitief door Regenten is vastgestelo. blijkt het subsidie niet f 34733.3, doch 51233.38 of 16.500 méér te moeten bedra gen. De eindultkeertog uit de gemeentekas ten behoeve van de exploitatie van het Stads ziekenhuis is belangrijk hooger dan de Zte- kenhuiscommissle in haar rapport van 1921 heeft geraamd. Dit hangt samen met de wijzigingen, die to het door haar voorgestelde plan A zijn gebracht, waaronder de tot standkoming van een afzonderlijke zenuw- afdeellng en een kinderziekenhuis. Was bij het plan A. gerekend op 116 bed den. thans is er plaats ta het ziekenhuis voor 170 patiënten, dus bijna 50 pet. meer, t.w. in de eerste klasse: 4, in de tweede klasse A.: 8, in de tweede klasse B.: 8, in de derde klasse: 135 en in de barak voor be- smetteiljke ziekten: 15. Door deze vergrootlng van het ziekenhuis zijn de kosten voor den bouw en den inventaris gestegen en wel van 661.300 tot een bedrag, dat voorlooplg is te stellen op 810.000. De bouwrekening is nog niet geheel afgesloten, zoodat dit bedrag nog eenigszlns zal worden verhoogd. Evenwel is deze stijging verhoudingsgewijs veel ge ringer dan de toegenomen capaciteit van het ziekenhuis. De kosten per bed volgens plan A. waren 661 300:116 5700 en be dragen naar ’t thans voorlooplg vastgestelde cijfer van de kosten van den bouw en de eerste inrichting 810.000:170 4765. Intusschen, tengevolge van de vermeerdering van de kosten van den bouw en de eerste inrichting is de post rente en aflossing (annuïteit) toegenomen. Hetelfde geldt voor den post Salarissen en Loonen. Was In het plan A. gerekend op een aantal van 39 verpleegsters ta de verschil lende rangen, dit getal moest mede in ver band met het Verpleglngsbesluit 1928 wor den uitgebreid. Bij raadsbesluit van 25 Mei 1929 werd machtiging verleend, om 25 ver pleegsters méér aan te stellen: er zijn dan ook op het oogenbllk 62 verpleegsters aan het ziekenhuis werkzaam. Ook de kosten voor de salarissen van het huishoudelijk- en technisch personeel zijn met de vergroote capaciteit van het ziekenhuis toegenomen. Dit is eveneens het geval met de kosten 1 van verlichting, verwarming, waterleiding, huishoudelijke behoeften, voeding en andere lasten wegens materiaal. Aan den anderen kant kunnen ook de ba ten der exploitatie hooger worden gpraamd In hun begroeting hebben Regenten voor den post verpleeggelden als basis genomen hetgeen daaraan ontvangen is in de maan den Juni. Juli. Augustus en September 1929. Op grond daarvan is een ontvangst geraamd van 150.000 per jaar. Gaat men de baten berekenen aan de hand van het schema, dat de Ziekenhuiscommissie in haar bovenge noemd rapport heeft aangegeven (omgere kend naar het tegenwoordig aantal bedden) en past men daarop nog de correctie toe. dat het belegglngspercentage voor de bank bedden op de helft is te stellen van dat voor de overige bedden, dan zal per jaar aan verpleegkosten worden ontvangen on geveer f 155.000Deze ramingen loopen derhalve niet veel uiteen. Wanneer B. en W. naast elkander stellen de oorspronkelijke begrooting der ziekenhuiscommissie voor het plan A en de thans door Regenten in gediende begrooting, dan krijgt met het volgende beeld; Lasten van exploitatie; I. Lasten wegens grond en gebouw, volgens plan A 30.957.81. f x LuviKCi jr gx viluwcmcio, x xxappexa- thans bediende, 2 kantoorbedienden. 1 kok, 4 met selaars, 1 mach, houtbewerker, 1 meubel maker, 5 opperlieden, 1 pakhuisknecht. 1 radiomonteur, 7 schilders. 1 straatmaker. 1 stoker, 3 stukadoors, 12 timmerlieden. 1 uit voerder, 25 losse arbeiders. Geplaatst: 9 grondwerkers, 2 stukadoors, 12 losse arbeiders. willen we houden. Db. van den Kieboom is in Bergen, «oo- wel bij de leden van zijn Kerkgemeente als bij de Katholieken een graag geziene per soonlijkheid. Als predikant van de Nederlandsch Her vormde gemeente te hij een welkome figuur op den kansel; met onverdrr’en ijver wijdt hij zich aan de geestelijke i-n waar noodig ook aan de stoffelijke belangen van zijn gemeente-leden. Buiten zijn dagelijk.'chen studietijd, waarin zijn welsprekende predi katies ontstaan, vindt Db van den Kieboom steeds tijd voor het bezoek van zieken en anderen, die aan zijn zielzorg zijn toever trouwd. Ofschoon hij lederen Zondag, en dikwijls in de week, twee predikaties geeft, weet hU toch nog tijd te vinden om gevolg te geven aan de niet zeldzame uitnoodlgin- gen van omliggende plaatsen, om een spreekbeurt te komen vervullen. In een woord: hij gaat óp in zijn pastorale werk. Ds. van den Kieboom is buitengewoon breed van opvatting, hetgeen echter ge baseerd is op een onwrikbaar vast geloof. Tegenover iedereen neemt h(j steeds een welwillende houding aan en voor de Katho lieken maakt hh daarop geen uitzondering. Hij respecteert een ieders meenlng. Wordt er b.v. in onze parochiekerk een priester jubileum gevierd, of doet een r :we pas toor zijn intrede, dan behoort Db. van den Kieboom tot de eersten, die hunne geluk- wenschen komen aanbieden. Bij zijn zieken bezoek in ziekenhuizen vergeet hij niet ka tholieke patiënten, die daar eventueel ook verpleegd worden, even op te zoeken en eenlge woorden van troost en bemoediging toe te spreken. Als typeerend voor zijn breede opvatting noemen we gaarne even de volgende twee feiten; Bü den dood van onzen grooten Vredea- Paus Benedictus XV, godvruchtiger gedach tenis. herdacht Db. van den Kieboom in een waardeerende predikatie, welke hij in zijn sfeervolle Ruïne-kerk hield de«e gestorven Opperherder der Room'che Kerk; welke predikatie niet nallet diepen Indruk te te maken. En toen hem eens bfj een bezoek aan een Kathedraal in Parijs bij het verlaten van dit gebouw wijwater werd aangeboden zoo- als dit in het Zuiden gebruikelijk is. aar zelde D>. van den Kieboom niet dit aan te nemen en het Teeken des Kruises te maken, uitrespect voor de meenlng van anderen. Hoe menig ander in zijn plaats, zou op zoo'n moment met hautaine minachting vporbjjgeloopen «ijn? ïTen slott# nog eenlge data: Db. F. W. J. v|n den Kieboom werd geboren 8 Septem ber 1879 te Loon-op-Zand. Op 11 December 1904 deed hij zijn intrede to zijn eerste standplaats. Anloo in Drente. 2 Juni 1907 vestigde hij zich in Zaltbommel, vanwaar hij 25 Juni 1911 te Bergen zjjn intrede deed. Van 30 Augustus tot 2 Mei 1922 was Ds. vin den Kieboom voor tijdelijk en met veel succes werkzaam in de Ned. Herv. Ge meente te Londen, waar hij bij zijn vertrek een spontane huldiging in ontvangst had te nemen. Dat het Ds. van den Kieboom. die presi dent is van het bestuur van de cla sis Alk maar. op den dag van zijn zilveren ambtsju bileum niet aan belangstelling zal ontbre ken. daarvan zijn we overtuigd. Naar we vernemen, zal hem door zijn Oe- meente-leden een stoffelijk huldeblijk wor den aangeboden. Des avonds zal in de Ruï ne-kerk een plechtige dienst worden gehou den waarbij door een ambtsbroeder van den jubilaris uit een der omliggende gemeenten zal worden voorgegaan. De raming van den post „Verpleging in Ziekenhuizen" in de begrooting van het i We weten. voor U Tan aUe 11 -- wat de leerlingen der Handelsschool en der «erebetoon; doch, daar het bj) Jubilea aangaat, de bestaande n*et de gewoonte is, dat men aan de persoon I In kwestie vraagt, of deze rich met even- Handels- tueele huldlglngsplannen kan vereenlgep. band waarmede de Minister, te met den cursus 1929-1930, slechts de daaraan verbonden uitgaven subsidie zal hem VPrloonon inzlion Rés «la» —4 1-1- i J_ a_ dien aanzien voor de leerlingen der Rijks wel hoogere burgerscholen geldende regelen 1 overeenkomstige toepassing vinden. Wat in- I komengrenzen en rapportcijfers aangaat zijn 1 die regelen gelijk aan die, opgenomen in hierbovengenoemde verordening. Het verdient aanbeveling deze ook over te nemen ten aanzien van de lingen van het Gymnasium, terwijl, W x— lllll^KXX XXX I Handelsavondschool i 1 regeling kan blijven voortbestaan. De regeling voor Gymnasium, Woensdag 11 December e±. herdenkt W.E. Heer Ds. van den Kieboom. predikant der Nederlandsche Hervormde Gemeente, beginnen alhier, zijn zilveren ambt,jubileum. verleenen, indien bij de verstrekking de te neer we hem in X openbaar. werk zaam te Nootdorp, te Wassenaar en bjj het M. U. L. O. te 's-Oravenhage. Van 1876 tot 1887 was hjj hoofd der school voor minver mogenden aan de” Badhuisstraat te Scheve- nlngon en van 1887 tot 1892 leeraar in de moet nemen de zeer belangrijke verbeterin- Hoogdultsche taal en letterkunde aan het - stedelijk gymnasium te ’s-Grsvenhage. In 1892 moest h(j om gezondheidsredenen zijn ontslag nemen Nagenoeg hersteld, werd hij in 1896 benoemd tot arrondissements-school- opziener te Alkmaar, wat bü bleet tot in Burgerlijk Armbestuur is zeer moeilijk. Het I Onlangs bereikte B. en om ten behoeve ‘Jan een I Gymnasium van gemeentewege kosteloos boeken te verstrekken. Een regeling ter za- ke bestaat niet en tot nu toe was de be- hoefte daaraan obk niet gebleken. Het komt B. en W. gewenscht voor met betrekking tot deze aangelegenheid eene algemeene rege ling vast te stellen. Voor de Handelsschool en de Handels avondschool bestond zoodanige regeling wel. Inmiddels deelde de Minister van Onder- wijs. Kunsten en Wetenschappen mede, dat het zijne aandacht heelt getrokken, dat ten 1 aanzien van deze verstrekking aan leeriin- gen van handelsscholen en -cursussen ver schillende regelen worden toegepast, in v-'- 1 egi_ dan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 13