Provinciaal Nieuws! wascht men met Telegrafisch Weerbericht a bLz5 J VRIJDAG ^NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 I URSEM M s MARKTNIEUWS ADVERTENTIÊN. I HEILOO KROMMENIE BERGEN EGMOND GROOTEPROEK TEXEL ANDIJK MONNIKENDAM SCHOORL DEN HELDER ZWAAGDIJK GROOTEBROEK ENKHUIZEN EDAM HOORN TWISK OPENING mijn nieuwe, naar de elschen des tljds ingerichte winkel in A. J. J. KÜHNE BOTERSTRAAT 32 Kleur- en Prentenboeken. WORMERVEER BENNEBROEK 769.9 Mm. te te Te water gelaten Van de werf „Vooruit” in de Socië- de stapels, per baal. DE en z van vanaf HEILOO barometerstand: barometerstand: 7333 Mm. 75 100 WILN1S, Eiervetling. Aanvoer 10999 stuks. Prijzen klpeleren 9.7011.70; kulkenseie- ren 5 70—8.10; eendeneieren 67.60 per 100 stuks. HOSPIT AALDOEK GUMMI REDZETL AFGEPASTE BED- en w LEGEN ZEILT J aS OUMMI-BROEKJE8 Uitsluitend prima kwaliteit Extra lage prijzen E. BUERS - Houttil en per kohier suppl. Bemnetteljjke stekten In de week van 10—16 November hebben zich in deze ge meente 4 gevallen van dlphtheritis voorge daan. Voordracht De heer J. C. Mulder, on derwijzer aan de O. L. school alhier, is ge plaatst als no. 3 van de voordracht aan de gemeenteschool no. 9. te Alkmaar. Pene opdracht zal Zaterdagmiddag, on der toezicht van commissie en genoodigden. pltgevoerd woeden. De afrit heeft om 2 uur plaats het stadnuis. Verkocht Het land aan den Slooterweg. eigendom van den heer Ant. Buljs, is on derhands verkocht aan den heer G. Lieftlng. alhier Benoemd Tqfr onderwijzer aan de O. L. School, alhier, is met ingang van 1 Decem ber an. benoemd de heer J, H. Metselaar te Weesperkarspel. Marktbericht veiling werd aangevoerd 1800 stuks eieren, i 12.50 per 100 stuks. Plechtige kerk te W. Mgr. Aengenent Avonds te voren Loos alarm Hedenmiddag werd ons stadje uit zijn slaap opgeschrikt door het dof geknal van schoten en giste men druk wat er aan de hand sou zijn. Verschillende vermoedens werden geult. doch alle bleken ongegrond te zijn. Het politiekorps versterkt met eenige collega's uit omliggende plaatsen was bezig In de buurt van het Emmeland met re vol verschieten te oefenen. •p de kaasmarkt :ijen. Prijs Goud- 56.00—59.00, 2de Besmetteltjke ziekten In de week van 1016 November heeft zich tn deze ge meente 1 geval van Poliomyelitis anterior acuta voorgedaan. De herbouw van de abdij van Egmond B en W. van Egmond-Binnen hebben aan het bestuur der St Paulus Abdij te Ooster- hout machtiging verleend tot de oprichting en inrichting van een gebouw tot uitoefe ning van den openbaren godsdienst op een afstand van minimum 100 el van de bestaan de Ned. Herv Kerk te Egmond-Binnen on- der de volgende voorwaarden: a. de eeredien-t in de Ned. Herv. Kerk te Uitstapje naar Canada De heer S. Groot Br. hoopt zich op 26 November in te sche pen ten einde een bezoek te brengen aan zijn familie in Canada; de heer K. Vriend en zijn gezin, die van plan waren gelijktijdig scheep te gaan ten einde familie in Amerika „Door Eendracht Sterk" Deze vereeni- ging tot Zlckenhulsverplegtng hield haar jaarvergadering ten huize van den heer J. Vlam. In de vacature, ontstaan door het over- ■n vaz den heer O. Koersemaker. werd voorzSter benoemd de heer G. Schrlk- De vogels op Texel Met de bedoeling het onderwijs in de Nat. Historie nog meer vruchtdragend te doen zijn, misschien ook met net oog op het te stichten lokaal Mu seum. heeft de gemeente Texel van wijlen den kunstschilder Maurlts H. A. Staring, diens groote verzameling opgezette en ge prepareerde vogels aangekocht. Het zijn alle exemplaren vin vpgels, die hier broeden, of als trekvogel voorkomen. Moedcrcarsus Vanwege het „Witte Kruis zal dezen winter wederom een Moe- dercursus gehouden worden. Dit is zeker een nuttige zaak, welke aller belangstelling verdient. v wEici gemitii van ut wen „Tuurun Koning uit werd met goed gevolg te water gelaten de deepkraan Anda, groot 550 ton, gebouwd voor den heer H. La rooi) te Scherpenisse De kiel werd gelegd voor een motorboot van 300 ton, voor binnenlandache rekening. De schade aan het rijwiel dagen voor het Hof te Amsterdam terecht. rvMUicrrrrvrnr-r-.„„„,. De eisch luidde elf maanden gevangenisstraf. GYM NASTEK VEREENIG’NG .U1UUC VOOR DAMES. ONDERAFDFFI.INr: Viw te bezoeken, moeten hiervan afzien, omdat de Amerikaansche legatie ongenegen was een visum af te geven op hun pas. De Ame rikaansche bepalingen inzake vreemdelin- genbezoek zijn wel lastig. sen, en als der Laan. Overleeker Gouw De Overleeker Gouw, xlidFFFh.l.sanUocaEUsanan BUz- klik kol I een verbindingsweg tusschen Monnikendam en Overleek, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt wordt, verkeert sedert geruimen tijd in een zeer desolaten toestand. De tal rijke diepe kuilen, gevoegd bij gedeelten, die In een modderpoel zijn veranderd, maken het begaan van dezen weg ónmogelijk. Reeds Verder is hierover geklaagd hoofdzakelijk ook door de bewoners van dien weg, doch verbe tering door de betreffende Banne is nog steeds achterwege gebleven. Het is te hopen, dat hierin zeer spoedig verandering komt, aangezien bij een dergelijken slechten toe stand ongelukken niet kunnen ultblljven. tamelijk snelle vaart uit de Schoollaan. Een aanrijding was onvermijdelijk. De heer K. wist echter tijdig van zijn motor af te springen, zoodat alleen het motorrijwiel, dat ernstige schade bekwam, onder den auto terecht kwam. De politie heef de zaak in onderzoek. Normaalondergoed, kousen, handschoenen enz. enz., wascht men in lauwwarm Persilsop. Luchtig heen en weer slaan en naspoelen in lauwwarm water. Zoo wordt deze wasch op de beste manier gereinigd. Gekleurde wol wsisctet men koud! Wol niet wringen, maar uitdrukken! Ter opfrissching van de kleuren doet men in het spoelwater een scheut blanke azijn. Men legt het wollen goed op een schoone witte doek te drogen. Eenig Importeur E. Ostermann Co Handel Mit-, Amsterdam Oad.isinds verkocht Bij onderhand- schcn verkoop is het huis met schuur en 1 grond van den heer P van Etten in eigen- dom overgegaan aan den heer N. van Etten alhier. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de beer Corn. Harreveld is geslaagd voor machi nist bU de K. P. M. te Weltevreden. (N.-L) I vielen niet voor, werd onderling geregeld. AANKOOP tuurt» ter echter i X Pond ■Keg, I 1 PAK ZELFRIJZEND BAKMEEL EN 1 ONTBIJTKOEK CADEAU Hopende met Uw aller bezoek te zulen worden vereerd, teeken ik. Hoogachtend, J. RANZUN Sticht ting R. 25 Ni ver, «•!-<. - vergadering 8 Telepathie De telepaath Maloltz zal ook hier Zaterdagavond in het Heerenloge- ment optreden. Kunstavond lO-.arlg dlrecteunchap van den heer Mienes zal 1 kunstavond worden gegeven telt alhier. Dien avond zullen optreden mej. Jeanne Bactlek, coloratuurzangeres, bijgenaamd „De Boheenuche Nagtegaal". vervolgens de voor Egmond-Binnen mag niet worden verstoord door klokgelui, zang en of orgelspel van of uit het op te richten gebouw; b. de Neder Herv. kerkvoogdij behoudt het recht, haar gewonen kerkdienst te lulden, haar gezanten in het bestaande kerkgebouw uit te voeren en het spelen van het orgel in voormeld kerkgebouw, zooals tot beden steeds gebruikelijk. Door dit besluit is toestemming verleend tot den herbouw van de oude Abdij van Eg mond. die. zooals wij reeds vroeger meldden door den architect A. J. Kropkoller te Am sterdam gebouwd zal worden Geheel op de oude plaats kan de abdij niet herbouwd wor den. omdat op de plaats waar nu het Protes- tantsche kerkje staat de kloosterkerk heeft gestaan, terwijl de begraafplaats van het Protestantscbe kerkje de begraafplaats der monniken moet zijn geweest. Het bestuur der Ned. Herv. Gem. te Eg- mon-Binnen is niet bereid gebleken het oude kerkje te verkoopen, hoewel men er f 180 000 voor had kunnen krijgen, waarvoor een veel betere kerk gebouwd had kunnen worden Kassenbouw Voor rekening van den heer S. Koopman, alhier, zal een groot warenhuis gebouwd worden. Ook in deze gemeente begint men steeds meer met kas sen te werken. R. K. Ziekenfonds De atich Ziekenfonds heeft op Maandag lovamber a.s. een buitengewone leden: trgadering uitgeschreven in net R. K. Ver- migingsgebouw, Schoollaan. Aanvaag der 5 uur De belangrijkste punten der agenda lui-1 den.- Bespreking in verband met het inwer kingtreden der Ziektewet, wijziging art. 11 der statuten UITHOORN, 21 Nov. O| waren aangevoerd 36 parti sche kaas 1ste soort R.M. I soort met R.M. 52.005.00 zonder Rijksmerk 51.00—54.00. Handel matig. VOOR DAMES, ONDERAFDEEUNG VAN DE MARIACONGREGATIE ALKMAAR 22 November Kaasmarkt Aanvoer 50 stapeles. Fabriekskaas kleine m.m. f 53; Boeren kleine m.m. mm, f 52. HOORN, 21 Nov. Aanvoer 29 wegende 29673 K.G. Handel goed. HOORN, 21 November Kaasmarkt Kleine f 52; commissie 55; fabriek 53; fabriekscommlasie 53/ Gestaagd Geslaagd voor diploma A van het Machinistenexamen, de heeren J. Bijl en H. Jansen te Den Helder. i kerkconsacratia De nieuwe 'ester-Zwaagdijk is door Z. D. H. plechtig geconsacreerd, i was Mgr. met zijn se cretaris den weleerw. heer v. d. Tuyn reeds aangekomen. Vanaf da pastori* van Zwaag tot aan de nieuwe kerk wapperde huis aan buis het dundoek met den pauselijken wim pel. De toegangsweg tot de kerk was fees telijk versierd. De plechtige wijding van altaar en kerk gebouw ving om 9 uur aan, waarbij Z. D. H dsteerd werd door den pater dr. Tb. E. S. A. van Overve«n. zoon der J even- pnstoors Burgert. Stand Geboren: Alida Maria, d. van N. Hoogland en C. M. Greuter. Gehuwd: Johannes Visser en Petronelta Kooymnn. West-Friestand en de vliegdienst De commissie, benoemd om de mogelijkheid te onderzoeken van t geregeld vervoer van fruit en bloemen per vliegtuig, zit niet stil. Zij benoemde tot haar voorzitter den heer J. Krijger te Andjjk en tot secretaris den heer W. Margadant te s-Hage. BU de a’.gemeene besprekingen blijkt, dat de K. L. M. dezen winter nog niet zal vliegen na 1.10 uur des middags en we dus alleen nog kans zullen hebben op succes en winst op den dag, dat de boot niet vaart en bij strenge vorst, als bij bootvervoer alles dreigt te bevriezen. Toch biedt dit gelegenheden te over voor een paar steekproeven tot verkrijgen van cljfermatertasd. De proeven zullen zeker ge nomen worden, daar de proefzendingen gra tis zullen worden vervoerd of tegen boot- vrachttanef. Ook staat op het program be zoek van enkele commissieleden per K. L- M. aan de Covent. Gardenmarkt. Deze rei zen dan kosteloos per vliegmachine. De K. L. M verleent zijn volle medewer king tot bereiking van het gestelde doel en aan de totstandkoming van een vliegdlenst op Engeland behoeft niet getwijfeld te wor. den. Besmettelijke ziekten In de week van 1016 November heeft zich in deze ge. meente 1 geval van Poliomyelitis anterior acuta voorgedaan. Gratificatie gemeente- personeel Het gemeente-personeel te Wormerveer mag er zich op beroemen In het gemeentebestuur 'n goeden werkgever te hebben. B. en W. stellen den raad voor te besluiten bij een zilveren jubileum van een gemeente-ambtenaar of werkman hem een gratificatie te geVen van *»pCt. der laatst genoten jaarwedde en bU een 40-jarlge dienstvervulling 4 pCt per jaarwedde. Willen de ambtenaren liever een cadeau in plaats van geld, dan krijgen'ze van gemeentewege een aandenken ter waarde van genoemd bedrag. Pick-Up-Demonsteatie Daartoe door de Fa. 8. Tolmann Zn., alhier, uitgenoodigd. hebben zeer velen Woensdagavond van de gelegenheid gebruik gemaakt een demonstra tie met de geluidversterker een zg. „Piek Up”, in Hotel Café de Zwaan bij te wonen. De muziek van de verschillende gramafoon- platen werd zeer mooi en duidelijk weerge geven. zoodat een dergelljk apparaat voor een groote zaal zeer geschikt is. Aangezien vele belangstellenden teleurgesteld moesten worden wegens plaatsgebrek, hoopt de Fa. T. binnenkort wederom een demonstratie te geven. Persil I voor wol onmisbaar Febrikante: Henke! êr Cie. A. G., Düsseldor/ Aanrijding Toen des morgens de heer Knoppers-met zijn motorrijwiel in de Benne- broekerlaan, richting Haarlemmermeer reed en de Bennebroekerbrug wilde patseeren. schoot onverwachts, zonder een signaal te geven de vrachtauto van den fouragehandel F. Hulsebosch uit Schalkwijk (Haarlem) in l leden van de Kamer van Koophandel e: brieken voor West-Friesland te Hoorn, den bij enkele verklaard: Voor de afdeeling groothandel: H. J. Avis Midwoud (aftrA. Peereboom Ilpendam (aftr.), P. Pijper Hoorn, J. Schardam Edam (aftr.) De heer P. Pijper werd candidaat ge steld in de plaats van den heer A. de Vries te Jutfaas. Voor de afdeeling kleinbedrijf: Joh. Ban ning Edam (aftr.). J. van der Lee Medam- blik, G. da Wolf Purmerend (aftrJ. Zwaan Enkhu<zen (aftr.) Hat aftredenda lid de heer Joh. Bot te Bovenkarspel, had zich niet meer beschikbaar gesteld. In hooger beroep J. P. v. d. O., alhier, verdacht van niet nader te noemen hande- met minderjarigen, stond dezer BnrgerL Stand Geboren: 16 Nov.: Cla- alna Maria Johanna, d. van Simon Tol en Grietje Schilder Hendrik, z. van Casper Janssens en Catharina Plessius 17 Nov.: Johanna, d. van Cornells Blegt en Johanna Jelluma. Getrouwd: 16 Nov.: Dirk van Zanen, 25 j. en Trijntje Berkhout, 31 J. Overleden: 16 Nov.: Neeltje Steur, 74/.. ling genomen, echtgen. van Jan Mol 18 Nov.: NlcOftaa stelde”, lid vs Kemper, 84 j., wednr. van Alida Visser 19-Nov.: Cornells Bont, 63 j„ ongehuwd een levenloos aangegeven kind van Cornells Poojjer en Jannetje Kras. WEST-FRIESLAND Bij de gisteren gehouden verkiezing van j-en F> wer- candidaatstelling gekozen Aanrijding Gisteravond is de kleerma kersknecht 6., werkzaam bij den beer Th. R alhier, toen hij per rij adel langs den straat weg nabij het postkantoor reed, aangereden door den motorrijder R- Het rijwiel werd erg beschadigd. Persoonlijke ongelukken1 Ungen lijden tot t. ker. De rekening 1928—1929 sloot in ontvangst en ultaaaf met 585 51. De winst beliep 299.™. Het ledental is geklommen tot 204. Als commiss'^'eden tot het nazien der re kening 1929- :0 werden aangewezen heeren P. v. d. Oort en P. Vijzelaar. Personalia Bevorderd tot arts aan de Unlversitelt te Amsterdam, de beer K. C. Zee, geboren te Twlsk. dacht nog te vestigen dat zich in de af te breken woningen nog goede zware balken beraden die wellicht bij den nieuwbouw ge bruikt kunnen worden. De voorzitter meent dat de Bouwvereeni- ging In overleg met den opzichter daarmede wei zooveel mogelijk rekening zal houden en ti overtuigd dat er zoo goedkoop moge lijk gebouwd zsü worden, omdat de huren de ex ploitatiekosten geheel moeten dekken en er geen bijdrage meer door het Rijk verleend wordt Vervolgens wordt met algemeene stem- WOGNUM, 21 Nov. De Volharding Spruitkool 6.4010 60, aanvoer 3000 pond, Roode kool 1.204.90, Gele kool 1.30—5.70, Chineesche kool 1.00—3 80, aanv. 3000 at. Andijvie 0.20, Snijboonen 12.50—28.40, Wor telen 5.30, Bloemkool 0.160.22, Appelen 2.60—4.50, Peeren 1.20—2.70, Druiven 033. - .richt had. die niet alli zeker ook op de overige Aadsleden een gun- sUgen indruk hadden gemaakt. Spr. ver trouwde dat de goede samenwerking en de prettige verhouding in lengte van dagen zou voortduren Vervolgens deed spr. een beroep op den Raad wanneer de cursus van bemestlngleer steun noodig had de gemeente deze niet zou onthouden. De heer Oenefaas informeerde wanneer de begroottng van het Armbestuur kon wor den tegemoet gezien, wanneer de instructie voor het onderwijzend personeel in behan deling kwam en ot er voor den secretaris ook een instructie bestond. De voorzitter beantwoordde de verschil lende sprekers en zou met het gevraagde re kening houden. Daarna sluiting. I ENKHUIZEN, Vischmarkt Aangevoerd door 10 vaartuigen 2400 pond hoekbot 14.3516.48, door 7 vaartuigen 855 pond hoekschar 16.0516.75 per 100 pond. Door 7 vaartuigen 26 X kist garnalen 4.75 per kist. De gebruikelijke geheime opdracht zal ook hier worden gegeven. Hiertoe heeft zich een commissie ge vormd onder voorzitterschap van Burge meester Kolfschoten, die de opdracht aamen- pCt. van hun pensioen.»- ïtertta Het indlenst- gemeente-personeel betaalt slechts 3 omdat het meerdere bedrag door de wordt bijbetaald. Om de a.s. nu niet in slechte conditie te brengen ten opzichte van het in dienst zijnde personeel, stellen B. en W. den raad voor om ook de wachtgelders 3 pet pen sioenbijdrage te doen betalen, zoolang zU als wachtgeld hun volle salaris genieten en de pensioenbijdrage door hen te betalen tot 2.1 pet. te reduceeren. 'zoodra zij 70 pet van hun loon als wachtgeltLpntvangen. Deze regeling is heel wat gunstiger dan de wacht- geld-regellng voor de rljksambtenaren, want deze betalen de volle 5% pet pensioen bijdrage, terwijl ze maar 70 pct. van hun loon als wachtgeld ontvangen. KOLONIALE en GRUTTERSWAREN en AANVERWANTE ARTIKELEN OF ZATERDAG 23 NOVEMBER *B mtaJags 4 uur Bij deze gelegenheid geef Ik BIJ van 2.(waarbij na- en suiker uitgezonderd) echter 'met verplichten aankoop van Koffleboonen en 1 ons Thee Hoogste Memel. Laagste Valencia. Verwachting: Matige, later mogelijk to»- nemende ZuldooetelUke tot Zuidelijken wind gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk met wei nig of geen regen, weinig verandering M temperatuur. R. K. EN ALGEM. BOEKHANDEL accompagnatrice mej B. van WARMENHUIZEN. 22 November Uien f 3.80—430; grove f 3.70—4.30; Drielingen f 2.40—3.60; Peen f 130-^2.00; Kleine f 130; Gele kool f 2.20—3.90; Deensche witte kool f 0.90—f 2 30; witte kool f 030—1.20; roode kool f 2.10—4.50; 2e soort f 130—2.70; wit- krop f 0.70;t bloemkool f 8.10 Straatverlichting Door de Wormer- veersche Middenstandsvereenlglng is een adres tot den gemeenteraad gericht om betere straatverlichting. Een groot aantal straten werd in dit adres opgenoemd, waar de straatverlichting niet aan behoorlijke elschen voldoet. Dit adres is bij B. en W. blijkbaar niet In goede aarde gevallen. In hun begeleidend schrijven beginnen B. en W. met de mede- deellng, dat de zorg voor de straatverlich ting, als onderdeel van de openbare veilig heid bij het College van Burgemeester eu Wethouders berust en niet bij den ge meenteraad. Verder zeggen B. en W„ dat zij niet kunnen toegeven, dat de straatver lichting onvoldoende is. Het vorige jaar nog zijn op de hoefdwegen de lampen van iterkte vervangen door lampen van (75 Watt). Op de Paul Kruger- straat, de BteUnstraat en het Sluispad zijn lantaarns veranderd en bijgeplaatst. Dit is ook geschied in de Bomeostraat, Balistraat' en Ampèrestraat. Alleen geven B. en W. toe, dat de verlich ting in de Zeeheldenbuurt en aan den Noorddjjk iets te wenschen overlaat. Daar om zullen er 2 lantaarns bij geplaatst wor den, nJ. 1 'aan den Noorddjjk en .1 in de Evertsenstraat, terwijl bovendien 1 lantaarn zal worden verplaatst. BOVENKARSPEL, 21 Nov. „De Tuin bouw” Aardappelen Blauwe 1.55—1.60, Uien groote gele 1.25—1.70, idem drielingen 0.75—1.15. idem Nep 1.85—2.05, Bloemkool Ie aoort per 100 »t. 24.4B-39.20. idem 2e aoort 9.9027.10, idem 3e soort 190 12.10, Roode Kool per 100 K.G. 1.20—3.90, geie kool 2 304 20. witte kool 0.802 40. allee per 100 K.G., Bieten groote per 1000 6.607.20 idem kleine 2.80140. ENKHUIZEN, 21 Nov. Aardappelen Fruitmarkt Bravo 1.35, Blauwe 1.35, 50 K.G., Spruitjes 3.20 per zak, Uien 1 40 per baal. Kampervenen 3.80 per 100 pond. Geroken Door den heer van D. alhier, is onder de Goorn een portemonnaie ge vonden, inhoudende eenig geld. ken Maath uit Builenveldert, oud-pastoor van Zwaag. In het priesterkoor merkten we nog op: den weleerw. heer C. Nuyen uit Zwaag. pastoor Ch. de Meulder uit Heerhu- gowaard. pastoor Suidgeest uit Venhuizen, father Leleber van het Missiehuis te Hoorn, en kapelaan Rut ten. den herder der nieuwe parochiekerk. Onder leiding van den heer K. Schippers uit Wognum voerde het kna pen- en heerenkoor op verdienstelijke wijze de Gregoriaansche gezangen uit. waarbij het orgel bespeeld werd door Evert Koning uit Hoorn. Na de Mis sprak Mgr. de geloovigen toe en schonk hen zijft zegen. Na de plechtigheden in de kerk, had voor den ingang een kindarhulde plaats, onder begeleiding der fanfare ,.St. Caecilia’Mgr. Aengenent dankte in vriendelijke woorden voor deze hulde en schonk nogmaals zijn zegen. Hiermede was de plechtigheid ten einde en begaf het hooge gezelschao zich per luxe-auto naar de pastorie van Zwaag Vermelden we nog, dat in het kerkgebouw aanwezig waren de heeren Jacob de Jong, schenker van den grond, burgemeester J. Commandeur te Wognum burgemeester J. W iering te Nibbixwoud voorts het kerk en armbestuur van Zwaag, ahmede den ar chitect en de aannemer van het werk. Wachtreldere gaafnbriek Door het be sluit van den gemeenteraad om gas te be trekken van de Hoogovens te Velsen zal spoedig de fabricage van gas aan de ge meentelijke gasfabriek stop worden gezA en verschillende beambten en werklieden op wachtgeld worden gesteld. Deze op wachtgeld gestelde ambtenaren kunnen krachtens de bepalingen der pensioenwet, de aanspraken hunner weduwen en weezen op weduwen- en weezenpen’toen blijven verzekeren door gedurende hun qp wacht- geldstelling 5X1 grondslag te blijven storten zijnd pet., gemeente wachtgelders WAT MEN DEN A S. WINTER VOOR WERKLOOZEN DOET Het antwoord van B. ea W.„ Voor eenige dagen hebben wij het schrij ven. dat de plaatselijke R. K. Land- Tuinbouwarbeidersbond, in samenwerking met den Chr. Land- en Tuinbouwarbziders- bond, aan het college van B. en W. van Ben- nebroek had gezonden, gepubliceerd. Het schrijven, dat van een adhaesiebetuiging van den K. K. Volksbond, afd. Bennebroek en den Chr. Werkmansbond, afdeeling Benne- broek en omstreken, vergezeld ging, be helsde in het kort naar aanleiding van het vorig jaar onvoldoende verleenen van steun aan werkloozen een verzoek aan B. en W., of de mogelijkheid onder het oog gezien wilde worden, van het in den winter altijd, onder alle omstandigheden, produc tief werk verschaffen, en de menschen bij een aparte werkloozenregeling te steunen. Naar aanleiding van dit schrijven der Ver schillende vakorganisaties, heelt men dezer dagen het antwoord van B. en W. van Ben- nebroek ontvangen, dat ongeveer van den volgenden inhoud is: „Wij hebben uw schrijven ontvangen en er nota van genomen. Wij zullen de betrok ken besturen te gelegeneriijd ter bespreking oproepen". Zijn wij voorts juist ingelicht, dan heeft het plaatselijk gemeentebestuur een schrij ven gericht aan de ongeorganiseerden in Bennebroek, in welk schrijven zij er ten zeerste op aandringen, dat allen zich ten spoedigste zullen organiseeren. Dan alleen kunnen zij bij voorkomende gevallen den i aanstaanden winter recht op steun erlan gen. en kunnen zij ook van de dan vastge stelde steunregeling profiteeren. Deze laat ste mededeeiing nubliceeren wij echter on der eenig voorbehoud „SL Deus Dedit” In de Dinsdagavond gehouden ledenvergadering van de R. K. Land- en Tuinbouworganisatie „SL Deus Dedit”, afdeeling Bennebroek, is o.m. het collectieve contract in uitvoerige behande- 1, toegelicht door een „vrijge- van bet Hoofdbestuur der orga nisatie. Belangrijke besluiten werden ove rigens niet genomen, den vrijgestelde werd vrij mandaat verleend. De belangstelling der leden voor deze ver gadering kon aanmerkelijk grooter geweest zijn. die bewoners maar f 6 6 7 talen De beer Oud acht bet gevaarlijk zonder nader onderzoek het voorstel aan te nemen Wij weten niet hoeveel er zullen komen en wat het zal kosten. De heer Veldboer heeft er geen bezwaar tegen om zjjn voorstel te zenden aan B. en W. om nader advies. De voorzitter heeft daartegen geen be zwaar. De beer Genefaas meent dat bet voorstel van den heer Veldboer los staat van het verzoek van db bouwvereeniglng, omdat al leen gevraagd wordt voor de nieuwe wonin gen wat reeds aan de oude woningen is toe gestaan. Het verzoek van de bouwvereeniglng wordt hierop met algemeene stemmen aange nomen. Als nu is aan de orde een verzoek van ge noemde vereeniging om een voorschot inge volge de Woningwet voor den bouw van 3 arbeiderswoningen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het verzoek in te willigen en een voorschot te verleenen tot een maximum van 7000 of zooveel minder als noodig zal blijken. De heer Oud kan zich daar volkomen mede vereenigen Spr. is overtuigd dat door de Bouwvereeniglng de spaarzame weg wordt bewandeld en dringt zelfs op spoed aan. Spr heeft geen bezwaar de Bouwvereeniglng vrij mandaat te geven. Bovendien heeft een spoedige bouw dat voordeel dat er van den winter weer werk in richt is voor velen. Spr wil* op het groote werk in de Goorn. De heer Veldboer vindt dit juist geen mooi voorbeeld. Het werk is daar anders geworden en daarom wordt met het bouwen van die kerk groote spoed betracht. Wat verder de nieuwe woningen betreft wijst de heer Veld boer er op, dat er verschillende lek zijn. De heer Genefaas ontkent zulks. Dat er bij de laatste slagregens wel eens water inge komen is zal hl) niet ontkennen. Wat er stuk was is door deskundige verbeterd Overigens moeten de bewoners met klachten komen bl) de Bouwvereeniglng en niet naar anderen gaan. De heer Oud heeft nog een tweede reden om op spoed aan te dringen. Onder de aanvragers bevinden zich ook tuinders ea voor die personen is bet gewenscht dicht bij hun land te wonen en niet te lang te moeten wachten op een huis. De voorzitter zou in het te nemen besluit willen laten uitkomen, dat deze bouw hoofd zakelijk Is gedaan om het verwijderen van twee onb-- oonbaar verklaarde woningen. Hiertegen bestaat geen bezwaar. Met alge meene stemmen wordt daarop het verzoek van de Bouwvereeniglng om een voorschot tot het bouwen van 3 arbeiderswoningen in- gewtlligd. De beer Veldboer wenscht de aan- j - - - -- j geuuuw i fssssist.. Vlaar O. parochie kapelaan Buis uit Den Haag eens een zoon der parochie, de y: e. Baren uit Enkhuizen, Gielen uit Lut«- broek. Hermans uit Ooster-Blokker, L. Mul der uit Westwoud en de kapelaans v. d. Eem Om half elf ving de Pontificale Hoogmis aan. Presbyter aisistena waren nu deken Huibers uit Hoorn, diaken, pastoor v. Baren sub-diaken, nater dr. Vlaar troondiaken, pastoor J. Nuyen uit ‘s-Heerenboek en de fer gelegenheid van bet Mariacongregatie, directeur Kapelaan -J. Schrama, onder te brengen. Donderdag 28 November een Naar men ons verder mededeelt, heeft men voor dit allerzins Ipfwaardig en aller medewerking verdienende idéé reeds een tweetal jaren gearbeid van de zijde der plaatselijke R. K. Sportvereeniging voor XWUCVU1CVKW w» vwgCTio „c heeren, „O.B.K.” ons niet onbekende violist de heer J. Keet- I Het stemt tot verheugenis, dat dit plan, ------ - --de vrucht van twee )aren arbeid, de verwe zenlijking nabij is. Al baart 't eenige ver wondering, dat om welke reden ook de op te richten dames gymnastiekvereeni- ging niet, zooals men oorsnronkeliik toch van plan was, onder „O B.K.” wordt onder gebracht. O.L een der meest zwaarwich tige bezwaren wordt «en bepaalde cate gorie hierdoor uitgesloten: wanneer men geen lid van de Mariacongregatie is, kan men ook geen lid van de nieuwe damesgym- naatiekvereeniging worden. men goedgekeurd de exploitatierekening van I de Bouwvereeniglng. De ontvangs:en hebben bedragen 9-165 05 en de uitgaven 93C3 60. In de vacature van lid van de commissie van toezicht or het lager onderwijs werd met algemeene stemmen benoemd dc heer N Broertjes Aan de orde kwam de concept verordening Inzake de reorganisatie der brandweer. De heer Oenefaas stelt voor om dit punt van de agenda te voeren. De heer de Jongh is geen voorstander var. de nieuwe regeling en vraagt waarom de oude regeling moet worden vervangen, daa: deze tot op heden goed heeft voldaan. De heer Oud Is het met den vongen spr geheel eens De bestaande regeling is niet slecht trouwens by het voorkomen van brand hebben de ingezetenen steeds de noodlge hulp verleend. Met algemeene stemmen wornt besloten geen wijziging aan te brengen. Op het r 'res van de Algem N. H Plutmveevereeniglnr om een subsidie werd met algemeene stem men afwijzend beschikt. De pensioengrondslag van wijlen P Baal werd met ingang van 1 Jan. 1936 opnieuw vastgesteld op f 1710. De voorzitter deelde den Raad mede met de burgemeesters van de gemeente Hens- broek, obdam Hoogwoud. Winkel en Oude Niedorp een bijeenkomst gehad te hebben over het aanbieden van een boekenkast met de wapen» der betrokken gemeenten er ta ten behoeve van het nieuwe gouvernements gebouw te Haarlem. Besloten was dat elke gemeente een evenredig deel zou bijdragen tot een maximum van f 100. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. waarvoor de voorzitter zijn hartelü- ken dank betuigde voor het genomen besluit Vervolgens werden eenige reclames school geld en hondenbelasting behandeld Bij de rondvraag wees de heer Oud op de spreuk in de raadzaal Eendracht maakt macht en op de aangename woorden die de voorzitter tot het nieuwe lid Veldboer ge- op hem maar zeer Gemeenteraad Verslag van het behan delde in de Openbare vergadering van den Raad der gemeente van 20 November, des woormlddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de EA. Heer D. F[ C. F. Heuvel, Burgemeester-secretaris. De voorzitter opent de vergadering, hes» de aanwezigen hartelijk welkom en uit den wensch, dat de be-preklngen zakelijk zullen zfjn en de te nemen besluiten in het belang der gemeente. Aan, def orde is onderzoek van den ge- leorsbrief van het raadslid J. Veldboer. De voorzitter schorst de vergadering en de heeren Schaap en Genefaas worden ver zocht de stukken na te zien. Na opheffing der schorsing deelt de heer Schaap mede, dat alle bescheiden tn orde zijn bevonden, waarom zij adviseeren tot toe lating. Aldus wordt besloten. De heer Veldboer legt vervolgens in han den van den voorzitter de verëischte eeden af. De voorzitter spreekt het nieuwe lid als volgt toe. K- Mijnheer Veldboer u hebt thans de ver- eischte eeden afgelegd en wanneer ik u als voorzitter welkom zou willen heeten dan zou Ik daarmede een street willen halen van wat wij In een vorige zittingsperiode hebben medegemaakt Er zal dan niet worden on derzocht of gezocht aan wie de schuld is maar indacht*" de woorden vergeef ons onze schulden gelijk wij vergeven onze schulde naren. Hier durf Ik te verklaren dat gij iemand zljt die met een helder hoofd de ge meentezaken weet te bekijken en wanneer U evenals ik dat zelf steeds zal doen overeen komstig eer en geweten en met inachtne ming van onzen afgelegden eed te handelen er zeer zeker van een vruchtbare samenwer- ikng sprake zal zijn. Ook uwe medeleden heb ben dit sinds de laatste verkiezing zoo bui tengewoon naar voren doen komen Ik ver trouw dat u de goede verstandhouding en d- orettlge samenwerking van thans niet zult willen verstoren door welke motieven ook maar dat steeds het belang der gemeente en ’laar ambtenaren ook bij u In veilige handen zal zijn waardoor niets de vooruitgang van onze gemeente in den weg zal staan. De heer Veldboer dankt den voorzitter voor de gesproken woorden en geeft de ver zekering dat hij het op prils stelt zoo aan genaam mogeltfk samen te werken en gaarne daartoe het zijne bl’draagt. De voorzitter wijdt eenige waardeerende woorden aan het zoo plotseling overleden raadslid De Boer. Besloten wordt namens den Raad aan de weduwe een rouwbeklag te zenden. Vervolgens wordt door Burgemeester en Wethouders aangeboden het gemeenteverslag over 1928 Fr ruit zU aangesttpt dat de be volking van 1265 is gekomen op 1296 Dan wordt vastgesteld een supp. hondenbelasting 1929. alsmede een begrootlng dienst 1929 Aan de orde is thans een adres van de RK. Bouwrvereeniglngen om voor de laatste drie gebouwde woningen eveneens een toe slag in de kosten van de waterlevering te verkregen. Burgemeester en wethouders stellen den Raad voor hleiop gunstig te beschikken mits de huur van de laatste drie gebouwde woningen niet lager is dan de overige wonin gen. De beer J. Veldboer zag gaarne dat aan de gezinnen met meer dan kinderen even eens die tegemoetkoming werd gegeven en dan ook voor bewoners van andere wonin gen. Wethouder de Jong kan daarmede niet medegaan Spr. vraagt zich af welke finan- cieele gevolgen dit voor de gemeente zal medebrengen. De beer Veldboer meent dat zulks wel mede zal vallen en dan kan de toelage van f 13. ook nog wel lager worden gesteld zoodat hebben te he men ons mededeelt, worden pogingen in het werk gesteld. kip- welke verkocht werden voor 16— Gymnastiekvereemging dames. Het damesgym- H. Naar Op de gehouden Eler- momenteel om tot oprichting te geraken van een R. k' --voor dameg Het ligt in h«t voornemen deze de mee gym- nastiekvereeniging als onderafdeeling bij de Schrama, onder te brengen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 6