ONS BLAD LEEKEPREEKEN il S. KROM 0>nze wasch^oedervn zijn helder, de prijzen billijk en desverlangd met drie dagen terug. lii L. FRANKENBERG, Alkmaar VULPENHOUDERSZt.T.' DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1929 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 267 DRIE ▼an JOH. LAUWERS «rtaM. «F kwfchof w.rdan De wereldtentoonstelling te Antwerpen De jongste arrestatie te Düsseldorf DE UITVAARTDIENST VOOR Z.D.H. DEN AARTSBISSCHOP IN DE KATHEDRALE KERK NOG GEEN OPLOSSING VAN DE RADIO-KWESTIE? DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK DOODELIJK ONGEVAL TE LIMMEN Audiëntie f Een belangrijke verklaring van den procureur-generaal bij het Arnhemsche Hof Voorloopig geen advies den Radio-raad De Justitiebegrooting aangenomen Barometers Thermometers PAYGLOP 3 Alkmaar Ij f 3000.- f 750.- f 250.- Tïï f 125- f 50- f 40. VAN VERLIES Van alle rechten, geschieden citerlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval. De koepel van een nieuwe kerk te Bologna ingestort Noord-Holl. Stoomwasscherij van De postvluchten naar Indië Voornaamste Nieuws i MONT-BL*ANC. CONCKL1N. SWAN. WATERMAN. ELFA enx. 3-jarig jongetje onder '.auto geraakt ken uit de ontucht van anderen en dergelijke laaggezonkenen, tegen wie de maatschappij zich moet beschermen door ze uit de samenleving te verban nen. Ook bij hen moet gedurende hun straftijd gepoogd worden ze op te heffen uit hun zondigen staat. Maar de onder vinding leert, dat het zeer moeilijk 13. zulke gewoonte-misdadlgers tot een beter leven te brengen. Deze vormen echter niet het meeren- deel van hen, die met den strafrechter In aanraking komen. Zeer talrijk zijn degenen, die zich in een oogenblik van zwakheid of van nijpenden nood ver grijpen aan geld of goed van een ander, die in drift aan een kameraad of huis genoot ernstig lichamelijk letsel toe brengen of Iets dergelijks. De moderne strafwetgeving heeft voor veel van zulke gevallen den uitweg der voorwaardelijke vcroordeeling gevonden. Maar voor de publieke opinie is het al voldoende, als iemand in de beklaagdenbank heeft ge zeten om hem uit te stooten. Zie, in dien afkeer steekt een zekere huichelarij. Wanneer die tegenzin alleen hieruit te verklaren was. dat de groot/ massa, zelf vrij van zonde en schuld, huiverde voor het kwaad, dan ware die afkeer te eerbiedigen. Maar de motieven zijn van veel lagere orde. Het woord strafrechter of gevangenis is voor de meesten al voldoende om iemand af te stooten op deoverwegingwie eens steelt Is altijd een dief; of, wat nog erger is, mijn „stand”, mijn naam, mijn reputatie verzetten zich er tegen om in de schaduw van een ontslagen ge vangene te komen. Wat zou men wel van mij denken, wanneer ik dien man groette of in mijn huis ontving, die een veroordeellng achter den rug heeft! Men behoeft niet met hen, die met den rechter in aanraking zijn geweest, te coquetteeren; men mag en moet zich wachten tegenover personen, van wie bepaalde misdadige eigenschappen openbaar zijn geworden. Maar gezond verstand en voorzichtigheid behoeven geen medelijden en nederigheid uit te sluiten. En het is hardvochtigheid en zelfoverschatting om zonder aanzien des persoons leder af te stooten, die het ongeluk heeft gehad de zware hand der menschelijke gerechtigheid op zich te voelen. Wat toch geeft ons het recht daartoe? Toch zeker niet de weten schap, dat allen, die buiten aanraking met den strafrechter zijn gebleven, zon der zonde zijn? Toch zeker niet de over tuiging, dat wij zooveel beter zijn door eigen verdiensten? De omstandighe den waaronder, de reden waarom iemand gevallen is, zijn ons meestal on bekend. En ook al wisten wij alles, w ij De overval op den Orient Express Om half tien Mfcr. H. van de Wetering. Bloedige botsingen tusscben Reichsbanner en nat. socialisten NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 9 I de artillerie- te Zware brand te s-Gi avenhage. 4 Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Stilstand. ia den HOMO SAPIENS. O i I procureur, meineed- Z. D. H. de Biaschop van Haarlem zal Dinsdag van de volgende week geen audiën tie verleenen. bij verlies van anderen vlneer. ABONNEMENTENvoor Alkmaar Mi Agentschappen: per week 25 et; kwartaal f L25; per poet, per kwartaal MS MJ vooruitbetaling. De Tweede Kamer heeft de Justitie.ba- CrooUng aangenomen. TarTicht door Sas Bisschep vaa Breda, onder tegenwoordi^sid do aadeto Btoschoppsa een I Het 250-jarig bestaan van inrichtingen bfl de Hembrug. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 24 minuten en overmorgen om 4 uur 23 minuten. Het 6e postvliegtuig- te Nasirabad Voorts is bi) de K. L. M. bericht inge komen. dat het 6e postvliegtuig op weg naar Ned.-Indlë. gisterochtend 6 55 uit Ka rachi is vertrokken en om 12 uur te Nasi rabad aangekomen. De Tweede Kamer heeft de Justitiebegroo- J Het derde retourvUegtuig Bangkok aangekomen Het derde retourvUegtuig. de P.H.A.E.O., bemand met Dulmelaar. Tepas en Waale- wün, is gisterochtend om 554 uur uit Me dan vertrokken en om 14.08 uur te Bang kok aangekomen. BUREAU: BOF 6, ALKMAAR Tilife—- AAmintotraUa Ne. 4» Redactie No. 623 De toestand vaa Clemenceau verergerd. De Sovjet-regeering heeft hen, die aan een Sovjet-instelling in het buitenland werk zaam rijn en weigeren terug te keeren, vo gelvrij verklaard. Aan boord van het Britache vrachtschip „Baron Elcho” ln de Mtddeüandsche see to muiterij ontstaan. MILAAN. 22 November. Te Bologna is Donderdagmiddag plotseling onder een ge weldig lawaai, de groote koepel van de nieuwe kerk Sacro Cuore, naast net insti tuut der Salesianer-orde, in de nabijheid van het station ingestort. In de kerk bevonden zich twee geestelij ken. die door de eerste stukken kalk ge troffen werden, zoodar zjj as weinige geloo- vigen. die in de kerk waren, konden waar schuwen. De geestelijken brachten ook het Allerh. in veiligheid. Onmiddellijk daarop stortte de koepel in en verwoestte ook de crypte. Door de neerstortende steenen werd een voorbijgaande knaap getroffen en ernstig gewond. De oorzaak der instorting zoekt men in de vele aardschokken van het voorjaar. de kwaadspreker of de lasteraar icawljst. En hoe licht staan wij dan klaar met onze verachting. Denken wij dan daar aan: „Wie zonder zonde is, die werpe het eerst den steen!” ADVERTENTIEPRIJS} Vaa 5— regels IJÖ; elke regel meer SM. RECLAME per regel f 6.75 voo» de eerste pagina: voer de overige paginal SM RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD” MJ vesewilbriallng per pH suing SAS per advertentie swo 5 regels; teders regel meer S-U ting goedgekeurd met 74I stemmen, na korte verklaringen van de heeren Duys. Wijnkoop en Marchant, die hun ontevre denheid uitten over de houding van den Minister in de GieoBen-Nieuwkerkzaak. De zesde vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij wordt dezer dagen te Utrecht gehouden. Voorloopig nog geen beslissing, van den Radio-raad? ner vnlcende 'iltkeerinaen MOET. OP STRAFFE Gistermorgen omstreeks 11 uur vond te —1 een droevig ongeval plaats. Het 'J zoontje van P D. wonende aan 'itgeesterweg geraakte bij de bnig aan nmervoort onder een met brandstoffen beladen vrachtauto van Steemans brand stoffenhandel te Castricum. Het arme ventje werd dood opgenomen en bij den heer W. binnengedragen. Men deelde ons mede, dat den bestuurder geen schuld heeft. en taiels veldslag, de zaal met moei>e een wei naar binnen banen de nat. socialisten verwijderen Op straat kwam het weer tot vechtpar tijen tusscben nat. socialisten en politie. Het aantal gewonden is nog niet vastgesteld. Drie nat. socialisten moesten ernstig ge wond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Vijf andere gewonden lieten zich verbinden. Talrijke gewonden werden door hun kame raden meegenomen. PARIJS. 22 November De „Petit Pa- risien" meldt met betrekking tot den roof- overval op den Orient Express, dat twee bommen naar den trein werden geslingerd en geweerschoten gelost werden, toen de trein het station Zaribrod naderde. De aan slag zou door een bekende rooverbende zijn geschied. De locomotief werd beschadigd, doch de trein kon het station Zaribrod nog berei ken, waar werd vastgesteld, dat geen der reizigers gewond was. Indische deelneming BATAVIA, 22 Novmeber B. en W. stellen den gemeenteraad voor een bedrag van f 1500.beschikbaar te stellen, voor het inzenden van plannen, teekeningen, ma- quetten en fotografieën naar de wereldten toonstelling voor scheepvaart, koloniën en Vlaamsche kunst te Antwerpen in 1930. Limmen drie-iarig den Üitge de Limmervoort Niet om half elf Dinsdagmorgen. zooals gisteren abussievelük werd gemeld, doch om rticrt healt half zal in de Kathedrale Kerk te luiKP riW». Haarlem de plechtige Uttvaartdto"-4 “orden n opgedragen voer de zieierust van Z. D. H. De anonieme brief. In verband met hetgeen sedert den laat- sten tijd over de Culemborgsche zaak is ge publiceerd, heeft de procureur-generaal bij het Arnhemsche Gerechtshof een L_1 rjjke mededeellng gedaan. Nu hem bij de behandeling dezer zaak het dossier in de Culemborgsche zaak in vollen omvang in handen komt, komt hb er van iel! toe om thans een mededeellng te doen, die eenglszins een licht kan werpen over de berichten, die in den laatsten tijd in de pers betreffende de Culemborgsche zaak zijn opgenomen, aldus de generaal bij de behandeling der zaak van Joh. Collé. Dat deze mededeellng voor mr. Roobol niet prettig is, heeft hij aan zich zelf te wijten. De onzinnige campagne in de pers is n.l. aangevangen met een daad van mr. Roobol. die spr. bespreken wil. Toen deze voor eenige weken voor het Hof te Den Bosch optrad als raadsman van Smale, heeft hij, na eerst het Hof er op te hebben voorbereid, dat hij een opzienbarende mededeellng zou doen, daarna op de zitting gezegd, dat hij ontdekt had (hetzij eerst toen of reeds vroeger), dat een anonieme brief, die den dag na den moord den commissaris van politie te Culemborg had bereikt en die aanwijzing gaf omtrent een paar daders, die hun alibi duidelijk hadden bewezen, door een der Collé's was geschreven en hij be riep zich daarbij op het oordeel van dr. Heaseling. De bedoeling was blijkbaar om te doen uitkomen, dat de justitie die belangrijke vondst van haar zijde maar naast zich neer had gelegd. De mededeellng, die spreker nu kan doen, is, dat die brief in het dossier ligt, dat dr. Hesseling dien vergeleken heeft met schrift van de Collé's en dat hij reeds op 20 De cember 1927 heeft beslist en gezegd: Wij zijn er van overtuigd, dat geen dezer brieven (dus ook deze) geschreven is door een der in de opdracht genoemde presonen, gelijk blijkt uit een rapport, dat eveneens In het dossier ligt. Hoewel spreker ten slotte verdere gevolg trekkingen, toelichting, beschouwing enz. ook ten opzichte van mr. Roobol aan deze mededeellng zou kunnen toevoegen, ver klaarde hij dat niet te zullen doen. Spr. laat de gevolgtrekking aan de publieke opinie over. De Culemborgsche moordzaak. Een verkla ring van den Procureur-Generaal bij het Arnhemsche Gerechtshof. passage, die ons leert hoe de Eeuwige Rechter zelf denkt over de houding, wel ke wij tegenover publiek gevallenen hebben aan te nemen. Op een ochtend was Christus naar den Tempel gegaan-, het volk stroomde om Hem heen. HIJ ging zitten en onderwees Zijn toehoor ders. De Farizeeën, opgeschrikt door den Profeet, die hen ontmaskerde en die de massa tot zich Jtrok, hadden een listigen val bedacht om Jezus met één slag on mogelijk te maken. Zij hadden de hand gelegd op een*’ vrouw, die op overspel was betrapt en plaatsten deze midden onder het volk vóór Christus. „Leeraar”, zeiden zij, „deze vrouw is op heeter- daad in overspel betrapt. In de wet nu heeft Mozes ons geboden dezulken te steenigen. Gij dan, wat zegt Gij?” Het was een geraffineerde hinde, l<xag. Zelde Christus: vol voer de wet, dan zouden zij den zachtzinnigen Meester van wreedheid beschuldigen. Immer» een vrouw doodsteenigen behoort we! tot da grootste verschrikkingen. Liet Hij haar vrij, dan zouden zij zeggen: Hij is een overtreder der wet. Men weet hoe de Zaligmaker zijn vij anden versloeg door een goddelijke daad. Hij bukte en schreef met den vinger in het zand van den grond. Toen richtte hij zich op en riep: „Wie van U zonder zonde Is, werpe het eerst den steen óp haar.” En wederom boog hij voorover en schreef op den grond. De Farizeeën keken over Zijn schouder heen en ver dwenen daarop een voor een: van de oudsten te beginnen, zegt er de Evan gelist zoo kernachtig bij. Immers, zij za gen daar hun eigen geheime zonden en misdaden op den grond geschrei«i en de oudste in jaren had den meesten tijd gehad om te. zondigen. Tenslotte bleef Jezus met de vrouw alleen. Roerend tafereel! De eeuwige zuiverheid met een op overspel betrapte vrouw. Maar nog ontroerender zijn de weinige woorden, die volgen- Geen boet- predicatie, geen harde verwijten, slechts dit: „Vrouw, waar zijn zij, uwe aankla gers? Heeft niemand U veroordeeld?” Zij zeide: „Niemand, Heer." En Jezus zelde: „Ook Ik zal U niet veroordeelen: ga heen en zondig van nu af niet meer.” Wanneer wij zulk een houding zien van den eeuwigen Rechter tegenover een schepsel, dat zwaar gazoni wanneer de reinheid zelf zich niet ont-' ziet, om een zwaar gevallen vrouw te redden, laten wij dan niet steeds dade lijk klaar staan met onze minachting, met onzen afkeer tegenover degenen die het ongeluk hebben gehad, dat hun zonden aan het daglicht kwamen. Hoe- velen zouden er blijven staan, wanneer opnieuw een goddelijke hand de verbor genheden van ons allen op den grond zou schrijven? Het is goed om dit tafereel van Chris tus en de overspelige vrouw levendig voor onzen geest te houden. Niet enkel ten opzichte van door den wereldlijken rechter veroordeelden, maar dagelijks zijn het niet, die hebben te straffen; dé komen wij voor menschen te staan, <yc i cel, de afzondering, de vernedering zijn meestal zwaar genoeg. Moet de samen leving de straf dan nog verzwaren door haar uitbanning; en is deze meestal niet veel erger dan de gevangenis zelf* Alle •bonnë’i op dit blad tbu inoevoUte tasan ongevallen veriekerd voor AANGIET MÜNCHEN, 22 Nov. In een door de afdeehng München van den Republikein- seben Rijksbcnd bijeengeroepen vergadering kwam het tol bloedige botsingen tusscben Reichsbanner en Nat. socialisten. Tijdens de rede van den opperburgemeisler van Neu renberg riepen de nat. socialisten herhaal- delijkr „Leve Hitler”, waarop door een an der deel der vergadering gefloten werd. Het kwam tot een hevig tumult Bierglazen vlo gen door de zaai en er werd met stoelen gevochten. Het werd een formeele De politie kon zich door de voor saamgestroomde menigte slechts en De razzia's der politie DIuSSELDORP, 22 Nov. De recherche verricht sedert eenige dagen verschillende raids, om te trachten den moordenaar op te sporen. Wel is wara zijn verscheidene perso nen aangehouden, doch er is geen aanwijzing, dat zich onder hen de dader van de vreese- lijke misdaden bevindt. De raids worden rn- tusschen voortgezet. Gisteravond is, zooals gemeld, te Mett- man de 29-jarige werklooze Waldemar Stelzer aangehouden, die ervan verdacht wordt de wielrijder te zijn, die te Oberkassel en Benrath vrouwen heft lastig gevallen en naar wien reeds geruimen tijd wordt ge zocht. De „Mestmanner Zeitung'' bericht in een bulletin, in verband met de arrestatie van den 29-jarigen Waldemar Stelzer, dat deze klaarblijkelijk een abnormaal persoon is. Hij is 14 April 1900 geboren en kwam in 1926 van Breslau naar Wulfrath en vandaar in 1927 naar Mettmann. Sinds een jaar was hij werkloos. Desniet tegenstaande betaalde hij zijn huur steeds vooruit. Wat hij eigenlijk uitvoerde, weet tot nu toe niemand. Hij sprak seeds over zwaarwichtige vraag stukken en schreef ook brieven aan rijks- president von Hindenburg, den Pauseiijken Nuntius en andere personen, welke epistels echter, daar zij steeds ongefrankeerd ver zonden werden, steeds terugkwamen. j Godsdienstige vraagstukken behandelde hij ia den vorm van gedichten, die «hij aan iedereen te lezen gaf t>.-: t..:s—a De Haagsche correspondent van het „Hbld." meldde gisteravond, dat de Radio- raad heden (Vrijdag) avond wederom bijeen komt ter bespreking van de verschillende voorstellen in zake de vcrdeellng van den zendtijd. Het moet uitgesloten werden geacht, dat de Radloraad In deze vergadering gereed zal komen met het opstellen van zün advies aan den minister. Immers, er zijn ver scheidene voorstellen en daarbij komen dan nog verschillende andere problemen, die onder de oogen moeten worden gezien als een bepaalde bellssing is gevallen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat het ad vies van den Radloraad reeds dezer dagen gereed zal komen. Van zékere zijde is opgemerkt, dat dit advies thans spoedig zou moeten worden Ingediend, omdat de nieuwe regeling vóór 1 Januari «s. tot stand zou moeten komen.. Men deelde het blad echter mede, dat hiervan geen sprake Is. De algemeene Indruk Is dan ook, dat de radlo.kwestie voorloopig nog wel niet op gelost zal zijn DE EERSTE STEEN Uit de vragen en opmerkingen uit onzen lezerskring zijn er altijd nog eeni- ge onbeantwoord, die,, in andere be woordingen en ieder voor zich een ander punt van uitgang nemend, in de kern overeen komen en tot deze dezelfde conclusie voeren: is het eigenlijk geen t onrechtvaardigheid, dat bij de nog heerschende werkloosheid en het steeds groeiende overschot aan werkkrachten, door de zoogenaamde reclasseering tel kens weer vette posten voor gevangenis boeven of voorwaardelijk veroordeelden worden opgeëlscht? Wij zouden er niet over denken dit vraagstuk op deze plaats te behande len, wanneer er in dergelijke klach en niet een valsch element schuil ging, dat wijst op een verkeerde mentaliteit bij seer velen ten opzichte van hen. die met den strafrechter in aanraking zijn geweest. Hoe menschelijk en verklaarbaar ook de tegenzin en wrevel tegen ontslagen gevangenen mogen zijn, hoe voor de hand liggend ook de ronde volksuit spraak: ,Je moet eerst in de gevangenis hebben gezeten om geholpen te worden”, toch berust deze gedachte op een on christelijk gevoel, waarover het goed kan zijn nog eens met elkaar te spreken Wanneer de feitelijke toestand In onze maatschappij zóó was, dat veroor deelden door den wereldschen rechter ▼óór werden getrokken boven menschen met een blanco strafregister; wanneer er dus als het ware een premie op het zitten in de gevangenis zou staan, dan zou er inderdaad van een onrechtvaar digheid gesproken kunnen worden. Maar een ieder weet wel, dat zulks niet het geval Is; dat Integendeel iedere werk gever, groot of klein, In een veroordee llng van een sollicitant een ernstig be letsel ziet voor een aanstelling; een leder weet wel, dat de gevangenis een hin dernis is om weer in het gewone maat schappelijke verkeer te worden opge- ttamen. Uit dien verklaarbaren tegenzin tflten ontslagen gevangenen is Juist het liefdewerk der reclasseerlng geboren Het uitgangspunt daarbij is: wil men een eenmaal gestrafte voor een herval behoeden, dan is een der voornaamste middelen daartoe, hem het leven draag lijk te maken, zoodat hij door armoede of de afschuw van zijn medeburgers niet opnieuw 'tot de misdaad wordt ge lokt. Het is echter niet ons doe] om een verdediging van het werk der reclas- seering te geven. Wij willen het on christelijke ontleden In de stemming, die zich tegen de dragers van een ge- ▼angenismerk uit. Natuurlijk is er groot onderscheid tusscben veroordeelden en veroordeel den. Er zijn laag gezonken gedegenereer de individuen voor wie de misdaad een levensbehoefte is. Het zijn de gerouti neerde dieven en Inbrekers, de helers, van gedichten, die «hij Bij de huiszoekFng werden Voorwerpen van den meest verschillenden aard gevon den, die er op wijzen, dat hij abnormale neigingen heeft. In zijn kamer is bovendien nog een met bloed bevlekte vrouwenrok ge vonden. De politie vond ook verschillende foto's', die Stelzer in de meest verschillende kleeding voorstellen, o.a. ook in wouwen- kleeding. Ook werd een foto gevonden, die zijn verloofde zou moeten voorstellen, welke fo to van verschillende posebriften was voor zien. Uit een der bijschriften was te lezen, dat zijn verloofde het hoofd afgehouwen was. Opmerkelijk is nog, dat in 1926, dus ten tijde dat Stelzer nog te Breslau woonde, daar 2 kinderen zijn vermoord. De dader van deze moorden is tot nu toe onbekend gebleven. Een en ander blijft natuurlijk geheel voor rekening van genoemd blad, temeer, daar de belang- I P°l*tie op de persconferentie van heden- avond in het geheel geen bizonderheden - over het verhoor van Stelzer of ander fei tenmateriaal meedeelde. De veel genoemde Nestroi is nog niet op gespoord en wordt nog steeds gezocht. Tegen den gisteren vermelden Ostenrijker is een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. De z. g. moorde^arsbrieven, die aan de couranten en politie worden toegezönden, blijken voor een groot gedeelte mystifica ties te zijn. Na schifting kon een derde van deze brieven ter zijde worden gelegd. Een groot aantal jonge lieden zijn van elders naar Düsseldorf gekomen om naar den moordenaar te zoeekn in de hoop, dat zij de uitgeloofde belooning van 15.000 Mk. kunnen verdienen. De berichten in de bladen over een brief, tot een courant te Düsseldorf gericht, vol gens welken ook te Neuss een lijk begra ven zou zijn, zijn onjuist. Niemand wordt vermist op wie deze mededeeling zou kun nen slaan. A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 1