I I l; F /S N oord-Holland 4 SPORT EN WEDSTRIJDEN Bond van op Coöperatieven Grondslag wérkende Zuivelfabrieken in V-;- 5 r/1 BLADZIJDE I TWEEDE BLAD '/Lw r >V n i i v »V TU POSTZEGELNIEUWS f. e 1 ft WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 i ..j •i ii I Vader protesteert tegen het papieren servet 1 brie ken in dien tijd. I verzorgd en goed en PURMEREND A. R. C. I 4—3 6 Nieuwe uitgiften leschoten. voeren. (35 «o c. groen), de promenade d’Otléans Ei) het hierover medegedeeld, dat iets er met de gistingsproef zooveel 1 van Finland De 1 '/t M. groen en violet der uitgave 1935’29, aanvankelijk uitgegeven met het watermerk kruis vervolgens met het watermerk posthoorn, is thans versche nen zonder watermerk. Honduras (Britsch). Verschenen is de 4 c. grijs met watermerk C A schrijfletter veel voud. Letland Met watermerk hakenkruis zijn verschenen de 4 s. groen en de 50 s. grijs. Betreffende de teekening, JapanDe klettten der nieuwe lucht- postzegels zijn voor de 8*4 s. geel, voor de 16 Mi s. lichtgroen, voor de 18 s. blauw en voor de 33 s. grijs. buiten goed wordt voorgezet en het is de midvoor, die met een kopbal A.R.C. de lei ding geeft. Niet lang daarna is het Purm. dat bij een aanval van rechts den stand weet gelijk te maken. Steeds is het A.R.C., dat ten aanval trekt en geheel onverwachts neemt Purm. de leiding. Kort hierop is het rusten. a minuten na de hervatting is het weer de midvoor van A.R.C., die den stand gelijk weet te maken. Steeds is het A.R.C., dat ia den aanval is, maar de Purm.-keeper weet Monsters De Secretaris deelt hierna mede, dat door .’Jq ngsL Om Kaaskeuring op tentoonstel ling te Heerhugowaard Met den Nieuwen Bond is in verband hiermede overleg gepleegd over de regeling en deze is zeer goed getroffen door op Maan dag 16 September in het Landbouwhuis de kazen van de beide bon'den re laten beoor delen door de beide commission van de bonden. voor de controle op de deugdeiijk- nieuwe vorm. Senegal (Fransch). Binnenkort zal een serie luchtpostzegels uitgegeven worden. Nederland De frankeerzegels van 22*4 cent met rolperforatie waarvan nog een kleine van een Als dienst- bruin met den koe, bij een met af- j het slechte schieten van de A.R.C.-voorhoede 1 hlnven rto—In.tntam Van Purm. zijn gevaarlijk en bij een aanval weet het nogmaals de leiding te nemen. Hoe A.R.C. ook werkt, de doelpunten blijven uit. Kort „Msb.” meldt De Belgische liefdadig* voor het einde weet Purm. de leiding te --- -- -eergrooten en is A.R.C. de puntjes kwijt. Tsjecho-SlowakiC. Betreffende de uit gifte, in verschimnde teekening, van de 3 Kr. bruin, 4 Kr. blauw en 5 Kr. olijf- t een Bahama Eilanden. Ook deze Britsche kolonie is aan het jubelen geslagen over haar (300-jarige) saamhoongheid met Engeland en dit iubili wordt, zooals meet en meer ge bruikelijk is. ook postahsch gevierd. De zegels, tot dit doel uitgegeven, dragen als voorstelling *t landwapen met de jaartallen *‘ln doel uitstekend te verdedigen en door 163917391939. De waarden zijn 1 p. rood., 3 p. bruin, blijven doelpunten uit. De aanvallen j p. violet. 3 sh. blauw en 3 *h. groen. e n de Gromt kaai te Brugge (5+5 fr- lil». Zooals mett weet, komt de opbrengst ten goede aan da bestrijding der tuberculose. EngelWh-indiè Jaipoer zegel verscheen de 1/4 a. opdruk ^Service”. Jhind Uitgegeven zijn de 15 R. blauw en de 35 R. blauw en oranje met watermerk ster veelvoud. het laboratorium van 1 Jan. t/m. half Nov. *39 zijn onderzocht 1438 ia duplo. De heer Dokter brengt namens de Land bouwcoöperatie rapport uit en deelde mede, dat de Commissie erin geslaagd is een boer derij te vinden voor een proef met Electr. Installatie en twee pluimveebedrijven n.L de boerderij van den heer E. de Boer te Burgerbrug en reap, van de heeren C. Vader te Dirkshorn en J. Sleutel te St. Maartens brug. Voor den cursus in landbouwboekhouding zijn 50 deelnemers. De heer Jensma vraagt of de taak van de commissie zich alleen beperkt tot propa ganda voor het P.E.N. De heer D. de Boer was het met spr. eens, doch vond, dat het werk te goed was geweest om er een blaam op te werpen. De heer dr. L. T. Schey bracht hierna het volgende rapport uit over F ii ken gevolge.T gehalte dus I Voorts vraagt spr. naar de invloed op de kaas van de uierziekte. het goed dat er op gewezen wordt dat het boerenbelang in deze meerdere samenwer king mag vragen. Goede propaganda kan daarvoor nog goed werk doen, want het is tenslotte een belang van alle boeren, dat geen noodeloos werk wordt gedaan en geen over mogen 1 bod i ge kosten worden gemaakt Wanneer een en kan goede concentratie mogelijk if. Hieraan moet geleidelijk worden voort gewerkt, opdat het billijkheidsgevoel naast het economische belang wordt bevorderd en eene grensregeling wordt verkregen, die voor alle fabrieken goed is. Vaak wordt te veel geoordeeld naar het uitbetalingscijfer. zonder meer, wat niet altijd een juiste basis is, omdat men ook de financieel' positie van de fabriek in aan merking moet nemen, terwijl het vetgehalte van de melk van de eene streek tegenover de andere, ook niet uit het oog mag worden verloren. Alles pleit voor de wenschelijkheid van samenwerking, rekening houdende met alle genoemde factoren, w Het Bestuur wenscht dit gaarne te be vorderen door te werken op het billijkheids gevoel tegenover andere fabrieken en even tueel medewerking te verleenen bij voor komende moeilijkheden, die eene goede regeling in den weg staan, opdat geleidelijk eene goede grensregeling wordt verkregen. De eerste nederlaag voor A.R.C. De reis van A.R.C. naar Purmerend is voor de A.R.C’ers niet succesvol geweest. Zij moest, wat het puntenaantal betreft, in Purmerend haar meerdere erkennen en heeft alzoo de eerste nederlaag té boeken gekregen. De punten geven de verhouding niet geheel juist weer, daar A.R.C. driï kwart van den wedstrijd in de meerderheid is geweest, maar in de voorhoede wilde het niet vlotten. Het spelpeil van beide elftallen Algiers De kleur van de in koers zijnde ,het teer ,errein zeer laag. 75 e., voorheen karmijn, is thans rood. Grensregeling. De secretaris doet hierna nog de volgende medeJeelingen Het Bestuur heeft naar aanleiding van moeilijkheden tusschen fabrieken over grens regeling een onderzoek ingesteld bij de aan gesloten fabrieken, waarover het volgende kan worden gerapporteerd Door 7 fabrieken werd medegedeeld, dat in verband met plaatselijke toestanden, geen regeling noodig is at fabrieken verklaarden zich voor eene grensregeling en Zijn tot mede werking bereid. 8 fabrieken hebben verschillende beden kingen tegen eene grensregeling. Uit deze gegevens wordt het volgende geconcludeerd Voor de grensregeling bestaat in veel ge vallen eene goede welwillendheid oie veel kan bijdragen om eene goedé samenwerking te verkrijgen, waardoor niet op kosten van de boeren melk vervoerd wordt óver noodeloos groote afstanden en waardoor tevens voor komen wordt, dat in hetzelfde gebied melk- vervoer voor verschillende fabrieken plaats vindt, wat nu luist geen goed beeld is van goede samenwerking. Uit enkele antwoorden blijkt evenwel ook. dat de gewenschte geest tot samenwerking nog te veel ontbreekt. Voor die gevallen is Dr. Schey vindt het een gelukkig ver schijnsel, dat de melk betaalt wordt naar vet gehalte spr. zou graag zien, dat men ook hier dit stanpunt in zou nemen. War de invloed van uierziekte op de kaas betreft acht spr. 1 melk beslist de etter geweerd wordt. Korte cursus over het zuursel Deze cursus, die door onzen Leeraar- Technicus zal worden gegeven, zal bestaan uir 3 a 4 lessen, te Voorlichting van de boter en Kaasmakers. De belangstelling voor dezen cursus is geer goed, want 33 leerlingen gaven zich aan. In verband met de woonplaatsen van de leerlingen zal waarschijnlijk een cursus te Alkmaar, Hoorn en Schagen worden gege ven. Met het oog op de voorbereiding en den meest geschikten tijd zullen deze cursussen in Januari worden gegeven. Verlaging larief waterleiding Van het Provinciaal Waterleidingbedrijf voor Noord-Holland kwam de mededeeling in, naar aanleiding van een verzoek over ver laging van den prijs van het water van de waterleiding ten behoeve van fabrieken, die een groot kwantum water gebruiken, dat er geen aanleiding bestaat om het vigeerende stelsel, waarbij onafhankelijk van de hoe veelheid water, die door neringen en bedrij ven wordt afgenomen, eenzelfde eenheids prijs wordt berekend, te verlaten. Eiectrische stroom Van de Zuivelfabriek „Hoogkarspel” te Hoogkarspel kwam een verzoek in of een speciaal tarief voor de fabrieken door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf kan worden vastgesteld voor fabrieken die meer dan 3000 K.W.U. per jaar gebruiken. gepleegde overleg Werd de heer Memelinck het hiervoor in aanmetking komende tarief na der zal toelichten en tevens de wenschelijk- heid onder het oog zal worden gezien om naar de fabriek een afzonderlijke aanSluit- leiding te doen leggen. De Voorzitter doet hfeti^ mededeeling, dat voor de zuivetkeuring prijzen zijn be haald. 1. „De Goede Verwachting’ te Bobeldijk met 86 punt en 3. „De Zaan streek” te WormerVeer met 84 punten. De zuivelfabriek „Koegras” te Callantsoog wordt met algemeens stemmen als lid toe gelaten. De heer Th. v. d. Meer (H. H. Waard wordt herkozen als lid van de Bouwcommissie In de vacature Th. v. d. Meer, als lid van de aankoopcommigsie. wordt - ge kozen de heer Talsma te Wognum. 1- a 1 hopen, dat de puntjes dan in Alkmaar kunnen blijven. Ook A.R.C. II wist het niet tot een over- Controle is voor iedereen een prikkel ten te Spa (60 15 c. wijnrood), een havenge- winning te brengen met 43 werden zij Nieuwe fabrieken De plannen voor het bouwen van een zui velfabriek op Wieringen. aldus hierna de secretarie, werden niet voortgezet. Om te komen tot toekomstige samenwerking ia tijd noodig. Intutschen is voorkomen, dat de bestaande kleine fabrieken afzonderlijk te groote koe ten voor reorganisatie maken welke voor deze kleine bedrijven veel te kostbaar zouden zijn, voor de toekomst niet afdoende en niet economisch. Wij hopen, dat in de toekomst meerdere samenwerking wordt verkregen omdat daar door het boerenbeiang het best wordt ge diend. De werkzaamheden voor de nieuwe fabriek „De Tijd” te Beematei met medewerking van de Bouwcommissie vorderen naar wenach. Aan de fabriek Aurora te Opmeer wordt met medewerking van de Bouwcom missie een groote verbouwing ten uitvoer gebracht. De Voorzitter geett de leden in overweging bij cventueeie verbouwingsplannen of re organisatie. uit te zien of het niet beter is zich aan te sluiten bij een andere nabijzijnde fabriek de kleine fabriek heeft zijn tijd ge had aldus indertijd dr. Schey, daar sluit spr. zich thans gaarne bij aan- Spr. geeft de eden in overweging zich in verbinding te stellen met de Landbouwcoöperatie en de bouwcommissie, wanneer zich reorgani- sat.eplannen in een fabriek voordoen in „de Roskam” te Hoorn vergaderde gis ter bovengenoemde Bond onder presidium ven den heer H. K. Koster, die de vergade ring opent met een woord van welkom, spe ciaal tot den beer Geluk, de pers en den se cretaris van den Nieuwen Bond van Zuivel fabrieken Spr. hoopt, dat diens tegenwoor digheid hier er meer eens toe zou 1 leiden, dat er wetr spoedig gesproken worden van De Bond van Zuivelfabrieken. Door de weersomstandigheden in het voorbije jaar, waren de resultaten in het zui velbedrijf niet bevredigend. Spr. uit de klacht, dat de Regeenng zoo weinig voor de zuivelbedrijven als tak van landbouw en veeteelt doet de zuivel, die toch een voor naam deel van de export is, verkeert in een niet gunstige positie t.o- andere Het bevreemd ons,'dat de Regeering nog steeds van oordeel is, dat de Rijkszuivel- school te Bolsward gevestigd moet blijven i' Regeering g< Doch ook nie> elke fabriek, die voldoende capaciteiten bezit, beschikt over deskundige voorlichting; eff de fabriek ut overweging een directeur aan te stellen, die een deskundige opleiding genoten heeft. Wc moeten, aldus spri, voortgaan de kwaliteit van de producten te verbeteren met den wensch, dat zijn woorden een goede uitwer king mogen hebben, eindigt spr. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken k 2Eriks voor de deelname aan de hem gebrachten hulde bij zijn jubileum. 3. Een dankschrijven van het bestuur van den F.N.Z. voor de genoten gastvrijheid tijdens de excursie op 39 en 30 Mei LL Mededeelingen Tentoonstelling Rekofa te Essen Het verzoek van den F.N.Z. om ten be hoeve van de propaganda op de tentoonstel ling te Essen kaas in te zenden werd aan de fabriek doorgezonden met een opwekkend woord et gevolg aan te geven. Tot ons leed wezen heeft dit verzoek om medewerking aan alle fabrieken van den F.N.Z. niet ge leid tot het resultaat dat men er van verwacht had. De inzending van den F.N.Z. op deze ten toonstelling was keurig verzorgd en goed en genoot veel belan^teUing. Ondergrondsche kabel voor eiectrische stroomlevering aan fabrieken Naar aanleiding van het ingestelde onder zoek kan worden medegedeeld, dat de fa brieken, die door ondergrondsche kabel van stroom worden voorzien geen moeilijkheden hebben. die ongunstig uitkwamen en de veehouder de koeien niet streptococcen-uierenontste- l ing, waarvan de directeur van de Gezond heidsdienst voor Vee in Friesland in zijn voorraad aanwezig is, zullen niet overdruk worden Voorzien doch waar zulks wordt verzocht en zoolang de voorraad strekt, op de postkantoren waar verzamelaarsloketten geopend zijn, worden uitverkocht. V. I. O. S.—S. V. w. Men schrijft ons uit Warmenhuizen Zondag kreeg ons eerste elftal de boys van Heer-Hugowaard op bezoek. Ongeveer half drie fluit scheidsrechter v. d. Aakster beide elftallen in liet veld. Jammer genoeg kwam S.V.W. niet volledig uit. De wit hemden winnen den toss, doch daar het stil weer is en de zon zich niet Laat zien, geeft het weinig voordeel. Al spoedig wordt er een druk0 op het S.V.W.-doel uitgeoefend, die weldra door een mooi schot van Th. Beukers aan de onzen de leiding geeft. Nu volgen meer aanvallen, die soms leelijk verknoeid worden. Als echter v. Baar den bal bemachtigt en mooi voorzet, schiet P. Jonker onhoudbaar in. Dat er vooc rust niet meer gedoelpunt wordt, vindt zijn oorzaak in den safeu back en den soliden doelverdediger van S.V.W. De rust gaat in met 3o voor V.I.O.S. Na rust is het spel eerst slap, doch als het V.I.O.S.-doel ook eens in gevaar komt, pakken onze jongens ook weer aan. Het is onze stoere Herman, die door een pracht- schuiver den- keeper voer de derde maal het nakijken geeft. Daarna volgt een goed opgezette aanval van S.V.W., doch onze doelman weet al zwemmend in de klei het ieder te bemachtigen. Kort hierna brengt onze rechtbinnen- den stand op 4o. Het begint intusschen te schemeren, waardoor het werk van den scheidsrechter wordt bemoeilijkt. Een vijfde doelpunt wordt door een schijnbaar buitenspel niet toegekend. Weldra klinkt het fluitje voor de Laatste maal en V.I.O.S. kan zegevierend aftrekken. Gaat zoo door jongens, immers, wij moeten vooruit I Het publiek was met talrijk, maar wij mochten onzen burgemeester opmerken, hetwelk wij zeer op prijs stellen. Een volgenden.keer verwachten wij ook de thuisblijvers, want Warmenhuizen voelt immers veel Voor de Roomse he sport I omschreven. Nu som- :gonnen zijn het toe te 2op, die in de zeer zeker moeilijke kwestie al- iieht tot verbetering van het systeem zal voeren. Het komt mij voor, dat de N.H. zuivel- :_i1 van het betalingssysteem volgens de kwali- teit de grootste zouden het misschien in gevoerd kunnen krijgen en het kunnen uit- een spoorslag zijn tot medewerking. voeren. zzz -zz'-J® Maar het is zeer zeker gewenscht, dat de goede. De fabriek leert de bedrijven kennen, zicht van Antwerpen (1.75 fr. 35 c. blauw) door Vitesse geslagen. welke sluit in ontv. en uitg. op 16921, met een nadeelig saldo van 1000. De Voorzitter licht dit toe en zegt, dat met het oog op de slechte weersomstandig heden een mindere melkopbrengst verwacht kan worden zoodat het bestuur de vrijheid neemt om een nadeelig saldo van 1000 te ramen. Bij de behandeling van de begrooting vraagt de heer Zeilemaker of de Bond niet op te groote voet leeft voor het secretariaat zijn hooge pesten uitgetrokken b.v. reis- en verblijfkosten bijna ioqo. De Voorzitter is van meening, dat de melk opbrengst hooper zal zijn dan geraamd is als de begrooting en rekening sluiten, leeft de Bond spr.’s inziens niet op te groote voet. De heer De Boer acht opmerkingen over reiskosten enz. hier niet op zijn plaats, doch spr. wijst op de bedoeling, dat voor hetgeen door de leden gecontribueerd wordt, ook iets door het bestuur gepresteerd wordt. De Voorzitter zal met deze opmerkingen rekening houden. Na nog eenige discussie wordt de begroo ting z.h.st. goedgekeurd, onder dank aan de heeren Kaan en Blaanboer, die rapport uitbrachten erover. Bij de rondvraag wordt door de heeren Jongejan en De Boer gevraagt, naar de reserve van resp. ƒ5424.21 en f 73J2.35, waarvoor in de begrooting niets blijkt. De Secretaris merkt op dat deze reserve- kapitalen zijn van het Coop. Magazijn en van „Aankoop”, waarvan afzonderlijk boek houding wordt gemaakt. In het vervolg zal het reserve-kapitaal ook verantwoord worden. De Voorzitter vindt het noodig, dat er bij Aankoop niet eigen geld gewerkt wordt. Volgt sluiting met een woord van dank. A.R.C. telde 3 invallers, een voor den spil en een voor den linksbuiten. Even over 2 uur Australia: De onlangs verschenen zegelstellen beide elftallen zich op. Na eenige van t Yt d. donkerrood, uitgegeven terwederzïjdsche aanvallen krijgt A.R. C. een herinnering aan de too-jarige saamhoorig- vrijen schop te nemen, die door den rechts heid van West-Auktralit en het Bntsche rijk, heeft als middenstuk de bekende zwaan- figuur en toont veel overeenkomst met de zegels, welke van 1851 tot 1912 in West- Australië gebruikt werden. België De Brusselsche correspondent van heidszegels, die, zooals men weet, 2 Decem- ber a.s. in omloop zuilen worden gebracht. Enfin, wij staan nog boven aan en volgende stellen voor den waterval van Coo (5 5 c. week nog een schepje er op en we zullen bruin), de rots Bayard te Dinant (25 4- 15 c.hopen, dat de puntjes dan in Alkmaar De controle op de deug- delijkheid der melk ge leverd aan Zuivelfabrie ken - Ongeveer 30 jaren geleden werd de toen maals gedeeltelijk afgeroomde melk door c™.. de veehouders aan de N.H. Kaasfabrieken melk meer u. gebracht, vrijwel algemeen per Liter pf,er hand wordt -- -- met het zaar, dat uit de kaas- i bruin, blijkt nader, dat het hier betreft tter geweerd wordt. I aantal zegels van het genre, dat hef vorige De heer v. Buren, leeraar Technicus, doet we’r(j uitgegeven ter gelegenheid van het to-jarig bestaan der republiek. De jaartallen 19181938 zijn echter weggelaten. De voorstellingen zijn dus 3 Kr. bruin 1 en SnKr- Kaaabettra. Naar aanleiding van een verzoek van een paar fabrieken, om te overwegen of het ge- wen^cht is, dat getracht wordt een kaasbeurs te krijgen op een goed middelpunt van onze provincie, heeft het Bestuur dit verzoek in studie genomen, door zich in verbinding te stellen met de aangesloten fabrieken, met het gevolg, dat elf fabrieken zich voor het op richten van een kaasbeurs uitspraken en negen zich in beginsel tot medewerking bereid verklaarden. Zeven opperden bezwaren en zegden geen medewerking toe van ontvingen wij nog geen antwoord. Met den Nieuwen Bond is overleg gepleegd en deze zal zijn leden vragen of zij tot mede werking bereid zijn. Verder zal overleg gepleegd worden met den handel, of van dien kant ook mede werking verwacht kan worden. Gezien het voorloopig resultaat zal het plan met de noodige voorzichtigheid behan deld moeten worden en kan het onderzoek worden voortgezet. Intusschen kan, zooals nu reeds in niet onbelangrijke mate plaats vindt, buiten de markt om worden verkocht en komen op practische basis de wenschen van de voor standers reeds nu in vervulling. De heer D. de Boer (Stompetoren) vraagt of het niet van belang is, overleg te plegen met kaaskoopers. Spr. waarschuwt ernstig, stappen te doen zonder overleg met de kaas koopers. Ook in groenteveilingen heeft con tact met den handel tot goede resultaten ge leid. De Voorzitter zegt, dat overleg met den handel zal worden gepleegd. Op een desbetreffende vraag van den heer Spaander zegt de Voorzitter, dat het be stuur zich op de hoogte zal stellen van de Kaasbeurs te Amsterdam, welke in handen is va 1 den handel. De heer Veldstra (Opmeeg) merkt op. dat de Kaasbeurs te Amsterdam mee het contact onderhoudt tusschen groothandel en klein handel terwijl een kaasbeurs te Alkmaar het contact zou kunnen doen ontstaan tusschen producent en handel. Te Amsterdam krijgt de producent geen toegang. De heer Bark (Middelie) bepleit ook het verkoopen van de kaas op monster, door middel van een beurs de kaas heeft daar van met zoo te lijden. Het is ook in het belang van den koopman, wanneer het systeem van den kaasverkoop in andere banen geleid wordt spr. dringt aan op bespoediging van dit plan. Doet de handel er niet aan mee, hij zal toch daar moeten komen, waar de waar zich bevindt. De heer Veldstra (Opmeer) wijst op het groote prijsverschil van de kaas in Friesland en Noordholland. Het contact tusschen de koopers heeft in vloed op den prijs, hetgeen door een beurs wordt voorkomen. De heer Nobel, secretaris, vindt het prak tisch de zaak niet te overhaasted en wijst op de groots beteekenis van de Alkmaarsche markt voor de Noordholl kaas. De Voorzitter zegt, dat als gevolg van een kaasbeurs de uitbetaling niet dagelijks, doch na bepaalde termijnen zal geschieden, ver der zal het santal reclames, tengevolge van afwijkingen in het product-monster, toe nemen. We moeten, aldus spr., onze oogen niet sluiten voor de nadeelen van de kaasbeurs. eerste stap in de goede richting zal gerei zijn, wanneer de fabrieken er toe overgaan om de melk van alle levtranciers eens op deugde lijkheid re laten controleeren, dan leert men den toestand kennen en die kennis voert al licht rot verdere maatregelen. Al zou men aanvankelijk die controle slechts een paar malen gedurende den zomer laten uitvoeren dan moei men de beteekenis er van toch niet fabrieken nog niet rijp zijn voor de invoering onderschatten. Er gebeurt dan ’en minste ------■- s degenen, die zoed medewerken worden - - door bevredigd en voor sommigen zal het groenblauwl, de Meenschs Poort te Yperen hierna eenige mededeelingen het aantal be zoeken aan de fabrieken bedroeg 120. Om een conclusie te trekken inzake het vetgehalte onderzoek der weimonsters, is 1 o - - --- het noodig, dat meerdere onderzoeken wor- Brünn, 4 Kr. blauw Hooge Tatra den gedaan. In hoeverre het centrifugeeren olijfbruin St. Vitusdom te Praag, aan kleinere fabrieken rendabclen is dan het j spontaan oproomen der wei, is onmogelijk aan te geven. Het centrifugeeren heeft het belangrijke voordeel, dat veel zindelijker weiroom verkregen wordt. Aan de 14-daagsche boterkeuringen namen I 11 fabrieken deel. Aan den cursos voor botermakers nemen 14 leerlingen deel. In Januari zullen enkele lessen in zuur- selbereiding worden gegeven. Te Hoorn zal 4 Dec. een kaaskeuring gehouden worden. De omzet van het Coöp. Magazijn is van 1 Jan.I Nov. 40% hooger geweest dan vorig jaar. Nadat de agenten van de Algem. Verg, van den Alg. Ned. Zuivelbond behandeld is, wordt den afgevaardigde vrij mandaat gegeven. De leden van bestuur en tot pl. v. bestuurs lid van den Algem. Ned. Zuivelbond voor 1930 worden met goedvinden van de ver gadering’ door het bestuur aangewezen. Voor het nazien van de rekening 1929 en de begrooting 1931 «(orden aangewezen de fabrieken „Euréka” te Binnenwijzend „de goede Verwach'ing” te Bobeldijk en „Wel gelegen” te Groothuizen. Aan de orde is hierna de begrooting 1930, moeten, aldus spr., voortgaan de ksraliteit wensch, dat zijn woorden een goede uitsrer- king mogen hebben, eindigt spr. De notulen worden goedgekeurd, r 1. een schrijven van den neer algemeen wordt dit een onjuiste daad van de jevonden. t dichter bij huis bestaan fouten. bezit, beschikt over deskundi_ spr. beiammert dit. en geeft de fabriek de leveranciers, niet vooruitgaan. Alleen kor den prijs der minder goede melk r wordt een voorbeeld genoemd, hoe een coöp. zuivelfabriek na de uivoering van de betaling naar deugdelijkheid in den loop lasse melk bevrijd was, terwijl men gedurende alleen Ook der^melk op kwaliteit begonnen, zondheidsdienst voor F. Keestra, Spanje Als bijzonderheid omtrent de 3 zegels van 5 c. (blauw en rood), uitgegeven asaat «miii&ivixiik vesst imviuuig de heer Jensma naar het oordeel van den verttend met de tentoonstelling te Bar- volgd, om-de-melk te betalen op vet- op de achterzijde van een controlecijfer zijn K.G. betaald, zonder dat er rekening de famenstelling werd gehouden. Aan de kaasfabriek te Hoogkarspel en haar directeur den heer D. Brander Tz-, komt de eer toe fabrieken aswsantnaalriMn «ma» Isaaran z/nM rltfs* Zande, destijds directeur van het Rijks- landbouwproefstation te Hoqrn, en W. Keestra zuivelconsulent alhier het eerst, n.l. in 1899. een geschikt uitbetahngssysteem te hebben ingevoerd. Een jaar later volgde de kaasfabriek „Aurora" in de Wieringer- waard, waar de heer Groneman de leider was. In 1903 begon weer een fabriek, in 1904 kwamen er 6 bij, in 1905 8 en in 191a betaalden nog maar ongeveer de helft der fabrieken naar gehalte. Evenwel 6 jaren later in 1918 kon men zeggen, dat alle het deden. Thans vindt een ieder het een van zelf sprekende zaak, dat men met het ver schil in samenstelling der melk rekening houdt en misschien komt de. gedachte wel! mogelijk zekerheid te verkrijgen, worden op van achterlijkheid der N. H. Kaasfa- elk brieken in dien tijd. 11'*^. rr „L’histoire se répète”, zegt de Fransch-1 durende 34 uren zorgvuldig op constante man. De geschiedenis herhaalt zich. Wij j temperatuur 40 gr. C. gehouden. Het is komen nu voor een dergelijk geval te staan. gebleken, dat of in geen, of m 3 Immers ieder weet, dat de waarde der ge- leverde melk niet alleen van de samenstelling afhangt. Melk met een hoog vetgehalte en veel eiwit kan zelfs een negatieve waarde hebben, omdat zij niet deugdelijk is en scha delijk werkt op de producten, vooral de kaas. contröle op de deugdelijkheid der geleverde *‘t meer dan tot nu toe door de fabrieken genomen, om een goede grondstof te verkrijgen en den veehouder te behoeden voor de zoo schadelijke nier ziekten bij Zijn veestapel. In de laatste jaren hebben eenige zuivel- .1 gebruik gemaakt van de gelegen- in samenwerking met de heeren dr. van der heid om door het zuivelconsulentschap die contröle te laten uitoefenen op de geleverde melk. Het gewtonë werk wordt uitgevoerd door het Station voor Melkonderzoek, dat de werkzaamheden heeft overgenomen van den aden assistent, toen wij dien moesten missen. Wij hebben daarbij ervaring opgedaan, die ons aanleiding geeft tot eenige beschou wingen. De gang van de contröle is de volgende Uit elke bus geleverde morgenmelk wordt een monster genomen in een gesteriliseerde flesch. De monsterschepper wordt telkens voldoende afgespoeld. Ter verkrijging van een oordeel over de melkwinning worden de gistingsproef en de reductaseproef toe gepast. elk monster 3 buisjes gevuld, welke met een laagje paraffine werden afgesloten en ge- 40 gr. C. gehouden. Het is a 3 buisjes gasvorming optrad, zoodat bij deze wijze van werken voortaan wel met 1 gis- tingsbuisje kan worden volstaan. Het af sluiten met paraffine befalt heel goed. Deze wordt weer teruggewonnen. Verder worden de katalaseproef en de rsedimentproef met het microscopisch onder- Het is dus geen wonder, dat er getracht *«*k van het sediment gedaan, om koeien --j- <--•< j-j—j-u-l met een ontsteking in den uier op te sporen. Wanneer de gistingsproef en de reductase proef ongunstig uitvallen, krijgt de directeur der fabriek een brief met raadgevingen om dien aan den betrokken leverancier uit te reiken. Wanneer de katalaseproef en het sedimentsonderzoek er op wijzen, dat er een of meer koeien van een boerderij lijdende zijn aan uierontsteking, dan worden er uier- u ww.M. mon*‘*rs van elke koe genomen. Op deze te krijgen, waaruit in de technisch goed .wo'den yerkeerde k<*>« <W- jspoord. Daarna wijst het onderzoek van verrelmonsters aan, in welk verrel of verreis der koe de kwaal zit. Voor een paar fabrieken zal ik het verlqop der zaak mededdeleh. De eerste fabriek kreeg einde Juli de melk van 29 leveranciers in 69 bussen. Bij de melk van 7 leveranciers trad gisting op in 13 van de 32 bussen. 4 leveranciers hadden in de melk van alle bus- sen gisting, bij andere in 2 van de 3, resp. 1 van de 3 en 1 van de 5 bussen. De reductaseproef viel in 't algemeen be vredigend uit. Bij een leverancier werden in de melk van 3 bussen streptococcen ge vonden. Hij molk 39 koeien. De melk van een koe was afwijkend wat stremtijd, zuurheidsgraad, alizarineproef en katalaseproef betreft. Het weinige sediment bevatte veel streptococcen. De melk uit alle 4 verreis afzonderlijk bleek sterk afwijkend te zijn volgens de 4 bovengenoemde proe ven, behalve volgens de sedimentproef streptococcen zijn evenwel -niet gevonden. Er was nog een- driespeende koe, die abnor male melk gaf. Een andere leverancier had een lijdende aan uierontsteking, en derden leverancier zijn a koeien wijkende melk gevonden. Voor een anaere fabriek zijn begin Sep tember 43 busmonsters van ao leveranciers onderzocht. De fabriek maakte losse kaas. In de melk van 10 leveranciers was gisting. Wij vonden in de meng kalk van een dezer streptococcen. Het onderzoek der uiermon- sters bracht aan het licht, dat 2 der 18 koëien ijdende waren aan uierontsteking. Naar mijne meening zal de zuivelfabriek meer moeten doen ter verbetering van de kwaliteit der gelverde melk. Daarop wordt te weinig gelet en dan is er veel kans, dat de toestand ongunstiger wordt. De kaasmelk wordt hier niet gepasteuriseerd en dat is ook zeer gewenscht, maar' dan moet ok alles gedaan worden om van ode everancien goede melk geleverd te krijgen. Wat kunnen.de fabrieken nu doen? Men make de kans op de levering van goede mtïk zoo groot mogelijk, door na te ■aan, hoe de toestand op de boerderijen is. Daarbij moet gelet worden op de melkplaats, melkstoel!je, spantouw of ketting, het melk gereedschap het bóenwater, eventueel de gelegenheid om de avondmelk te koe en. Herhaa'de malen heeft het zuivelconsulent schap zich met die inspectie belast, in mede werking van 1 of meer bestuursleden, en het is steeds gebleken, hoe nuttig dit werk is. Zoo’n insepetie is een prikkel tot verbetering en medewer! ing. Het bestuur komt op de hoogte van den toestand op de boerderijen en kent de zwakke punten. Wanneer de fabriek de zorg voor de reini ging van de melkbussen op zich heeft geno men, dan moeten ze ook goed schoon wor den afgeleverd. Welke veehouder zal op den duur zijn best blijven doen om zuivere melk te winnen, wanneer hij die in een niet goed gereinigde bus moet storten Het is hier de plaats om de zuivclfabneke nog eens op te wekken om te bevorderen, dat er meer cursussen in het melken tot ..tand komen. Die zaak verdient meer belangstel ling, dan zij tot nu toe ondervindt. En dan komtnog de controle op de deug delijkheid van 4e melk. De groote fabrieken kunnen zich daarop inrichten en doen dit thans ook. De kleinere zijn aangewezen op hulp. Zooals u gezien heeft, is er aan het Station voor Melkonderzoek te Hoorn tegen billijk tarief gelegenheid om deze controle te laten uitvoeren misschien schept het la boratorium van den Bond ook wel gelegen heid daartoe. Hoe dikwijls men die controle laat uitvoeren zal de praktijk wel leeren. De houders niet voldoende kan wijzen op den besmettelijken aard van de ziekte en dat een koe daaraan lijdende moet worden behan deld als een voor 't overige vee gevaarlijk dier. Dikwijls immers vindt men onder de koeien van een boerderij eenige dieren, welke aan die zoo schadelijke ziekte lijden. Spr. hoopt ertoe bijgedragen te hebben, dat evenals b.v. in Friesland en Denemarken ook hier aan die zaak met kracht wordt ge werkt. Naar 'kanleiding van deze inleiding vraagt heer Schey over het standpunt in Denemar- celona, valt nog te melden, dat beide zegels korting of bijslag op_ den prijs, j voorzien, terwijl aan de voorzijde tusschen de „5” en „cs” het serienummer staat, h.l. .jerie ia” bij de blauwe 5 c. (ie uitgave) en „serie aa” bij de roode 5 c. (2e uitgave). wordt bij de verdeeling der melkgelden ook rekening te houden met de deugdelijkheid der geleverde melk. Niet alleen, omdat de billijkheid tegenover de leveranciers dat eischt, doch ook omdat er dan een heilzame prikkel is om aan de winning der melk de noodige zorg te besteden. Die prikkel moet er zijn. Het is vsn het grootste belang, dat alles gedaan wordt om een goede grondstof ingerichte fabnek door bekwaam personeel onder vakkundige leiding, eerste klasse producten gemaakt kunnen worden gemaakt kunnen worden, die op de wereldmarkt gevraagd blijven. Die prikkel is des te meer noodig, omdat bij het grooter worden der fabrieken de melkleveranciers minder met den gang van zaken in de fabriek meeleven en het oudere geslacht, dat nog verstand heeft van de kaasbereiding en de kaasgebreken gaandeweg op den achtergrond geraakt. Geen betere prikkel dan de toepassing eener korting op den melkprijs, wanneer op de kwaliteit wat valt aan te merken. Eveneens heeft de betaling der melk naar gehalte een sterken prikkel uitgeoefend om het vetgehalte der melk op te voeren door middel van fok- en contröleverenigingen. Kort geleden is er een Deenscm leerboek over zuivelbereiding verschenen, gemaakt door Hansen en Jensen, leeraren aan de zdivelscholen te Ladelund resp. Dalum. In het hoofdstuk gewijd aan de beoordeeling der melk staan interessante mededeelingen. Reeds in 1890 beproefde men de kwaliteit der geleverde melk te verbeteren, door enkele der leveranciers te belasten met het keuren der melk. Maar evenals hier moest dit stelsel mislukken het voerde tot onaange naamheden onder de leden en de liefhebberij was ér bij de veehouders, met de controle belast, spoedig af. Daarna in 190a ontstond de eerste ver- eeniging heid, als at Zuivelfabrieken stelden tezamen iemand aan, die de melk beoordeelde naar reuk, smaak en uiterlijk. Later kwam er de re ductaseproef bij. Gedurende de oorlogsjaren werd de belangstelling minder daarna vond men het noodig weer propaganda voor de zaak te maken en met goed resultaat. In 1938 hielden 56% der fabrieken bij de be taling rekening met de kwaliteit der melk. Men heeft nagegaan, of de fabrieken, die zulks doen, ook hooger staan op de boter keuringen, dan de andere. De uitkomst is interessant. De cijfers toonen aan, dat die fabrieken werkelijk zijn vooruitgegaan, on tevens, dat de fabrieken, welke de melk wel beoordeelen, doch vol staan met de mededeeling der resultaten aan de levtranciers, niet vooruitgaan. Alleen kor ting op den prijs der minder goede melk helpt. Er wordt een voorbeeld genoemd, hoe oöp. italing naar deugdelijkheid in den van 2*3 maanden van de 3de en 4de kl eenige jaren met beoordeeling der melk hoegenaamd niet was opgt-- in Friesland is men met de betaling De heeren Veenbaas, directeur v.d. Ge- vee en leeraar-technicus van den Bond hebben een systeem aangegeven, volgens hetwelk men de melk in 4 klassen kan brengen, afhanke lijk van het aantal afwijkingen, volgens ij aisting-reductase-proef, de sediment proef, de vuilheidsproef en de reinheid en toestand der melkbussen. Heeft de melk een afwijkende geur, dan komt de melk in de volgende slechtere klasse. Voor melk, die in klasse 1 komt, ontvangt men b.v. o.l. of o.a cent toeslag per K.G. voor de ade klasse melk wordt de gewone prijs betaald bij melk in de 3de of 4de klasse wordt een korting toegepast van b.v. o.t en o.a cent. In de laatste a nummers van het officieel Orgaan vindt men het syteem Veenbaas- Keestra uitvoe mige fabrieken passen, doet mn practise he ervaripg t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 5