r bladzijde 1 ï- 8— 1O.- Vergadering van den Raad l TWEEDE BLAD Hm ^oe<mciHU VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 DEB GEMEENTE ALKMAAR Vervolg omstandigheden is. dat het niet De heer BONSEMA kan zich niet o Als voren. Handels- Bij een inkomen van Als voren sneerde en Aangenomen zonder'hoofdelijke stemming. -7 f 99 dere zijden hulde is gebracht eenerzijds in het vinden uitspraken voor een zelfi at de burge- tot pension- tftite- le ge le ge- 4.80 6-40 8— 9.60 11-30 I3.8o ’4-40 l6.30 18.— l8.— 18. 18.— 18— 18— 18.-— 18— r zes o meer, f I.- n wel gelegenheid, het kapstoK-politiek af te MeJ. N. CAULS ontdekte, dat de verlichting Ivan de RUkskweekscbool betaald werd aan I het...... SportparkbedrilL 7- — 8— 1100 1300 1400 IÖOO r8oo aooo 3300 3400 3600 a8oo 3001 3200 3400 3600 3800 1.50 3. 3-50 3~ IX «4- l6.- l8— De beer BULENS merkt op. dat als eventueel weer een strengen vorst optreedt, het goed zal zijn, de uitkeenngen weer te verhoogen en aandrang uit te oefenen op het Burg. Armbestuur. De VOORZITTER antwoordt, dat het Burg. Armbestuur in deze autonoom is. Alleen moet de gemeente eventueel gelden beschikbaar stellen. Het voorstel wordt aangenomen. Mr. D. SLUIS, bet eenige raadslid dat niet K- aanwezig was. voor het tater sluitingsuur met he’ oog op de vergader- gelegenheid Spr. zal in overweging nemen, te zijner tijd te komen met een voorstel tot de 8- uur-winkelsiuiting. Tot zijn voldoening heeft spr. bemerkt, dat het college nu weer nieuwe zaken tot stand gaat brengen. Graag zal spr. vernemen, waar B. en W. de fröbelschool denken te stichten. De regeling van de gymnastic k- J. VOGELAAR, die wist, waar het ambte narenreglement was gebleven. 10.80 12.60 14-4° 16.20 18. f 1000 tot beneden f 1100 1200 1400 16OO I800 2000 3200 3400 2600 3800 3000 '3200 3400 3600 3800 en hooger f 310.278.58. Hierin is begrepen t 381239 88 voor den bouw van het Stadsziekenhuis, ter wijl het totaal reeds is verwerkt in de ge meen terekening. Aangenomen zonder hoofdeiijke stemming. HERORDENING tot wijziging der verordening tot vaststelling van het getal der gemeentelijke scholen, waarin gewoon en uit gebreid lager onderwijs wordt gegeven. B. vast te stellen een VERORDENING tot wijziging der verordening tot regeling van het gewoon en uitgebreid lager onder wijs. AVONDVERGADERING Afwezig dB heeren Sluis. Sietsma en van Slingerland. ■MuMk De ledige zetel van den neer H. VAN DBUNEN. Overplaatsing en benoeming onderwijzend personeel. Den aisten November ij. ontvingen B, en W. van de» Raad om bericht en raad een adres vat den heer J. Gerung. houdende het verzoek om hem als onderwijzer over te plaatsen van de Gemeenteschool nsr 3 naar de Gemeenteschool nr. 8 (vacature-Schwantie Tevens ontvingen B. en W. een verzoek van Me». A. W Stins, onderwijzeres aan de Gemeenteschoo nr. 6 om indien de gelegenheid zich daartoe voordoet haar over te plaatsen naar een andere schooi. Bij inwilliging van bet verzoek van den heet Gerling kan ook worden voldaan aan het verzoek van Me». Stins. door haar over te 'taatsen naai de Gemeen'eschooi nr 3. In haar plaats zou dan kunnen worden voor sten door Mei. T. Bakker, gewezei onder wijzeres aan de opgeheven U.L. schooi voor meutes, voor vast te benoemen tot onder wijzeres aan de Gemeenteschool nr. 6. De drie vorengenoemde voorzieningen Couden B. en W willen doen mgaan op een door hen nader te bepalen datum. B. en W. stellen den Raad voor, te besluiten Sis boven is aangege/en. lokalen is ook nog niet in orde. Waar denkt men het nieuwe lokaal te vestigen 7 Over de finantieele politiek zal de heer Bakker wat zeggen. De heer BAKKER: Te geeft mij maar werk. (Gelach). De heer BONSEMA: Dat was afgespro ken. Voortgaande zegt spr. te hopen, dat men spoed zal betrachten bij de stichting van een overdekte bad- en zweminrichting. Spr. hoopt dat B. en W. eventueel fituntieel zullen steunen. De volkshuisvesting hier ter stede bevre digt spr. geenszins. Spr. meent, dat de 30 noodwoningen opgeruimd moeten worden omdat ze niet meer voor bewoning in aan merking komen en oogenblikkelijk dienen te verdwijnen. Spr. wil hiervoor in de plaats enkele goede en goedkoope arbeiderswonin gen doen bouwen, want in de noodwoningen is niet meer te leven. De ratten loopen er over de zolders. Het zijn eenvoudig krotten, waarin man. vrouw en 8 kinderen moeten wonen. Als een huiseigenaar ertoe overgaat, huizen aan de bewoning te onttrekken, dan is het al veel te laat. B. en W. moeten wat meer activi- teit betoonen en voortgaan op den ingeslagen weg. Er zijn nu wel 8 huizen aan de bewoning onttrokken, maar een voorstel om hierin te voorzien, is nog niet verschenen. Waar wonen die menschen nu Spr. verzoekt overlegging van een staatje betreffende den stand der dub- belbewoningen. Daaruit zal blijken, dat hier nog woningnood is. Spr. hoopt, dat het onderzoek naar onbe woonbaar verklaringen in versneld tempo zal worden voortgezet, want er zijn nog veel krot ten, die noodig onbewoonbaar verklaard moe ten worden. - Wat publieke werken betreft, meent spr., dat de trap van den Waagtoren vernieuwd moet worden. De raad heeft reeds besloten, om bij deze begrooting met een voorstel tot algeheele vernieuwing te komen en spr. maakt er het college een verwijt van, dat het zich aan deze uitspraak niet heeft gehouden. De noodzakelijkheid tot verbetering is meer aanwezig dan verleden iaar en er dient dan ook een post ad. f 1700 voor op de begrooting te verschijnen. De toestand is meer dan erg. De heer GOVERS Dat is juist de at tractie 1 De heer BONSEMA begrijpt niet, dat ver betering van den tunnel in den Bergerweg verbonden wordt aan de omlegging van de Houtvaart. Waar blijven de plannen hiervoor toch vraagt spr. Spr. hoopt, dat de zaak de zen winter nog in orde zal komen. Men zal nu toch wel over de kwestie paal- of staal- fundeering uitgesproken zijn. Graag zag spr. dat de menschen. die verpleging in een ziekenhuis niet kunnen betalen, niet naar het armbestuur behoeven te gaan om ondersteuning te halen. Spr. tril, dat B. en W. dit rechtstreeks betalen en hij hoopt, dat men hieromtrent spoedigteen prae- advies zal uitbrengen. Ook hoopt sjft., dat er spoedig prae- advies zal komen omtrent de inrichting van een gemeentelijken ophaal- en stortingsdfenst. Ook als het belastingstelsel gewijzigd is. zal deze dienst nog veel nut kunnen bewijzen. In het algemeen hoopt spr. trouwens, dat men met het uitbrengen ven prae-adviezen ■iet al te lang wacht. Dat zal veel verwijten achterwege laten. De heer SIETSMA betreurt het, dat er van het college zoo weinig initiatief uitgaat. Men is tot een soort bevriezingssysteem gekomen. Spr. zal ook graag vernemen, waarom de bedrijfsbegrootingen niet vooraf in de com- mhsies zijn behandeld. Spr. verwondert zich erover, dat een voorstel, tot reorganisatie van het bedrijf van publieke werken zoo lang uit blijft. Dit geldt ook voor de f 5000 omslag, welke geheven wordt. Ook spr. wil de huur van gas- en eiectrici teitsmeters afschaffen. Naar spr. meent, be draagt de totale som. hierdoor verkregen f 36000. Elke belasting is impopulair, maar deze belasting is sterk degressief, omdat er geen verhouding bestaó* ten aanzien van de verbruikte hoeveelheid. Verlaging acht spr. niet gewenscht. omdat deze eventueel te gering zou kunnen zijn. Ten aanzien van de belastingpolitiek. wil spr. de finantieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten afwachten. Spr. vraagt alleen, of B. en W. al bekend zijn met de gevolgen hiervan. Pensionneering van de wethouders acht spr. gewenscht. Spr. voelt wel iets voor uitge steld pensioen tot den 65-iarigen leeftijd. Het ambtenarenreglement acht spr. een belangrijke zaak en spr. verwondert zich erover, dat nog geen voorstel is gedaan. Spr. Schoolgeld regeling avondschool B. en W. stellen den Raad voor, vast te itc'len L Verordening regelende bet heffen •choolgelden voor bet onderwijs aan Handeleavondschool te Alkmaar. II Verordening regelende het invorderen van schoolgelden aan de Handelsavond- ichool te Alkmaar. Het schoolgeld bedraagt: drie, f 1.60 3.40 3-30 kingen is er miss, college wat van 'brengen. De finantieele politiek beheerscht de ge- heele beleidsvraag van het college. Zal dit het beleid van de laatste twee jaar voort-1 zetten T Spr. merkt op. dat het college berust op een meerderheid, die beoogt de saneering ook vooptellen, deze huur met ingang van 1 Januan'a.s. af te schaffen In verband hier mede zal niet worden voorgesteld, de tarie ven te verlagen, hoewel ook dit best zou kunnen geschieden. Spr. dringt erop aan ook in den zomer per maand gas en electriciteit te laten betalen. Laten B. en W. de gelegenheid hiertoe rui mer opensteHen. want in de zomermaanden wordt veel gas gebruikt. Onpleizierig vin den de menschen ook. dat ze een zeg41 moe ten betalen, doordat de geci nota's even over de f 10 komen. Spr. verheugt zich erover. meester een voorstel zal neering der wethouders en hoopt, dat hierbij eenige spoed wordt betracht. Het getfiigt met vari activiteit bij het college, dat men al 3 iaar om het ambtenaren reglement moet vragen. Kan dit nu met dit iaar komen t De beer De htn met een aantal minderjarige gezinkinderen van geen of een, f a. 3-— VOGELAAR: Het is klaar. De heer BONSEMA: Maar waar het is, mag de heer Vogelaar weten. (Gelach). Spr. hoopt, dat het spoedig in het georganiseerd overleg zal komen. Daarom wil hij graag eest positieve uitspraak. Hetzelfde geldt voor de kwestie betreffende het vervullen yan bijbetrekkingen. Verschillende vereenigingen hebben een hooger subsidie gehad, zonder dat aan B. en W. te vragen. Spr. verzoekt de subsidie vooi de onthoudersvereemgingen op te voeren tot f 400. Dan ontvangen ze nog f 135 minder dan vroeger. De heer KOSTERS: Voor ieder later sluitingsuur t jo.(Gelach). De heer BONSEMA: Dat beeft er niets mee te maken, maar De heer VAN SLINGERLAND: Je gunt een ander ook wat 1 De heer BONSEMA zal van geschied. De heer KOSTERS: B. en W. waren op vacantie. Gemeentebegrooting, dienst X930 Aan de orde was hierna de vaststelling der gemeente-begrooting en der begrootingen van de takken van dienst voor het iaar 1930- Geroep.- Stemmen De VOORZITTER: Verlangen de heeren stemming T (Gelach). De heer BONSEMA begint met te ver klaren. dat het eenigszins moeite heeft gekost in deze begrooting iets te vinden. Geroep: Hulde. De heer KOSTERS: Betere hulde kun nen B en W. niet krijgen. De heer BONSEMA maant aan tot voor zichtigheid. want B. en W. spreken in vage bewoordingen en spr. zou het op prijs stellen ah wat positiever toezeggingen ge daan werden. Komende tot de eigenlijke begrooting, betoogt spr.. dat het wenschelijker is. eerst de bedrijfsbegrootingen vast te «tellen en spr. verheugt zich erover dat B. en W. het in dezen met hem eens zijn. Spr. meent, dat hel ook mogelijk was geweest en spr.' graag vernemen, welke de samenloop omstandigheden is. dat het niet is T. BONSEMA wees af het verwijt, dat de nieuwe tribune op het Sportpark noodig Is, in verband met de kampioensasplratles van ..Alcmarla Vlctrix." De heer SIETSMA En Wijnberg dant Dat is de chef De heer KUSTERS verzoekt den burge meester een onderzoek in te stellen naar de i opleiding der verkeersagenten. Er zun goede verkeersagenten geplaatst bij den gewon» dienst. Speciaal beveelt spr. in de aandacht van de finantiCn. Gélukkig zijn we nu op den aan het verkeer bij de Frieschebrug- Het goeden weg. f - - - -.-iu-- die we ook beter nog liever achterwege hadden gelaten. Maar we moesten eerst weer i~ her goede spoor komen. Is dat bet geval, I dan zullen we overwegen, op die maatregelen terug te komen. Voor alles moeten we terug naar een reèele belasting en wel tot een vermenigvuldigings- cijfer van 0.65. Hieraan zit vast de winst uit de bedrijven. Een gemeente is tegen woordig zonder deze winst niet meer te financieren. De vraag is alleen maar, hoe ver we kunnen gaan, laatste laren hebben we extra-winst nèn. Dit is niet goed, omdat de winst De heer BONSEMA: En de heer Leesberg heeft gezegd dat B. en W. des daags en des nachts waakzaam moeten zijn Nader gaat spr. in op de kwestie van de huur der gas- en eiectriciteitsmeters. Spr. wil deze impopulaire belasting opheffen. De heer KUSTERS: Welke belasting is wel populair t De heer BONSEMA vindt deze belasting ongemotiveerd. De derving van deze be-, lasting komt op ruim f 43.000. Vong iaar hebben de bedrijven f 316.173 winst ge maakt. Deze is zoo groot geworden dat nu „halt f” moet worden geroepen, en zoo kan er best de f 43.000 vanaf. Typeerend vindt spr. de wijze, waarop de begrootingen worden samengesteld. Men raamt nu f 30.000 minder, terwijl de afname van stroom hooger geraamd wordt. In totaal maakt dit een verschil van f 135.000. Uit deze speling kan de derving der meter- huur best gevonden worden. Spr. zal dan meent, dat het ooi"gewenscht is. het mate rieel recht nog eens onder de oogen te zien. Spr. vindt het mtusschen geen manier, dat het ambtenarenreglement zoo. lang is opge schort. De pensioengrondslag van burgemeester, secretaris en ontvanger is zeer verhoogd en spr. zal overwegen, een voorstel in te dienen, om den grondslag te verlagen. Tot zijn genoegen heeft spr. bemerkt, dat verschillende subsidies zijn verhoogd, maar er zijn nog vereenigingen. die met een ver laagd subsidie genoegen moeten neiqen. Spr. verzoekt B. en W. deze subsidies op het oude peil te brengen, omdat de finantieele toestand der gemeente verbeterd 13. Spr. vraagt voorts hoe de nuttigheidscoéfficiént wordt verkregen. Spr. is geen voorstander van de 8 uurwinkel sluiting, zoolang die niet over het geheele land wettelijk is geregeld. Voorts vraagt spr., wat de intenties ten aanzien van de vierde gemeenteschool zijn. De VOORZITTER Dat is toch al ge zegd I De heer SIETSMA Bedoelt u, dat het misschien een nieuwe school zal worden De VOORZITTER Juist l De heer SIETSMA is dan tevreden. Wat de openbare veiligheid betreft, spr. verzoekt bij de Frieschebrug niet alleen maat regelen ten aanzien van het verkeer te nemen, maar ook ten aanzien van de bestrating. Bij de Frieschebrug moet gewicht werden, tot het verkeer uit de stad is doorgelaten. Dat vindt spr. hinderlijk, omdat niet alleen de wachtenden doorgelaten worden, maar ook degenen, die nog aan het eind der Handels kade zijn- Tot zijn genoegen heeft spr. vernomen, dat over een maand het rapport betreffende een bad- en zweminrichting zal verschijnen. Spr. hoopt, dat de gemeente eventueel finan- tieel zal steunen. Ook hoopt spr., dat de sloot om het stads ziekenhuis spoedig zal verbeterd worden. Staat dit misschien in verband met de slechte rioleenng van het ziekenhuis Voorts spreekt spr. over centrale- of gas verwarming der ge meentescholen. De heer KUSTERS is het eens met den heer Bonsema. dat er met vee' opmerkingen te maken zijn over de begrooting. Maar de opmerkingen, die gemaakt zijn, komen hoofd zakelijk van de regeenngspartij. In den loop «Mi dtte vriendschappelijke bespre- 1. Er zijn goeds verkeersagenten geplaatst bij den gewon» dienst. Speciaal beveelt spr. in de aandacht e rhet verkeer bij de Frieschebrug. Het Br zijn maatregelen genomen, dikwijls absoluut onmogelijk om er te pa«- 1 seeren. Er zijn dikwijls vier rijen autos wagens, die er parkeeren. Ook moet er verbetering gebracht word» in den toestand bij den tunnel m den Bergce- weg. Er zal iet» moeten gebeuren. Wat de zweminrichting betreft de missie lum spoedig met haar arbeid gereed komen. Men heeft alleen de moeilijkheid, dat er plannen gemaakt moeten worde», Spr. verzoekt B. en W de commissie hier voor een paar honderd gulden te geven. D» zal het rapport binnen een maand bij B en w- rijn. De VOORZITTER Die paar hóuden gul den klopt-ie er intusschen maar uit 1 (gelach) De heer KUSTERS is met groote zor« vervuld door de nota van wijziging voor het ziekenhuis. De toelichting van B. en W. 9 wel wat erg sober terwijl de raad graag e» volledig overzicht wil hebben. De VOORZITTER Dat spreekt vanzelf I De heer KUSTERS dankt voor deze toe zegging. Ook vraagt spr., of men al iets k» mededeelen omtrent de totaalkosten. Zal het de gemeente misschien weer f 10.000 per iaar meer kosten Ook ten aanzien van het aantal verpleegsters wil spr. klaren wijn hebbe». Heeft men dit vroeger niet te laag getaxeerd. Ook ten aanzien van de bezetting van het ziekenhuis is spr.pessimistisch gestemd. Na de eerste paar maanden zal er een inzin king komen. Spr- verzoekt daarom, zoodra mogelijk een volledig overzicht met uitvoerig» toelichting over te leggen. De f 60.000 exploi tatiekosten, die er meer zijn, zijn niet alle» veroorzaakt door bijbouw. Ware dat wel bat geval, dan hadden B. en W. den raad moet» waarschuwen. De heer VOGELAAR zegt, dat van meee- azn B. W. verschillende ■'<Te zaak, anderzijdu voor het maken van een serie kapstokkea. Spr. zal zich daarom hiervan onthouden. Volgens spr. is de betere finantieele situatie voor een deel te danken aan de overschott» maar ook aan de bezuinigingsmaatregel» van den raad. Toch moet men voorzichtig zijn. Ver schillende maatregelen zijn voorgesteld, die weer kapitaal gaan kosten. door deze overplaatsingen wordt geschaad. Zijn de hoofden hierover wel gehoord ▼raagt spr. De school van den beer Kroope verliest één van haar beste krachten. Spr. meent dat een einde gemaakt moet worden aan de overplaatsingen. Het belang van het onderwijs wordt er met mee gediend, als midden in het cursusjaar overplaatsingen geschieden. De VOORZITTER is ook met erg op overplaatsingen gesteld. Spr. stelt zich op het standpunt, dat de hoofden zooveel mogelijk de krachten moeten hebben, die Se willen. Maar spr. zit op het oogenblik met net ontslagen personeel van de Ulo school. De regeering wil. dat dit zoo spoedig mogelijk weer geplaatst wordt. Anders komt het wachtgeld voor rekening van de gemeente. Is dit personeel eenmaal her plaatst dan keert spr. weer naar den nor malen toestand terug. Dit is inmiddels reeds geschied. De heer BONSEMA betreurt het. dat de hoofden in deze belangrijke kwestie niet zitn gehoord, wat zelfs wel gebeurt, als een kind overgeplaatst wordt. Wat nu geschied is vindt spr dan ook met behoor lijk. Het hoofd der schooi had wel gekend mogen worden. Spr. is intusschen verheugd, dat ook de burgemeester met voor de over plaatsingen voelt en hi) vertrouwt, dat dit de taatste maal zal zijn want nu zijn er aan meerdere scholen vacatures gemaakt. Het voorstel van B. en W wordt aange nomen met 14 tegen 3 stemmen. Suppletoirsbegrooting Burgerlijk Armbestuur Van bst Burgerlijk Armbestuur is ontvan- gen een suppletoirs begrooting voor 1929. Tegenover deze boogers uitgaven, in to taal bedragende 1 50400kan de post Werkloozenuitkeering'* vrorden verlaagd met i 3000De ontvangposl ..Onzekere in komsten’' is verhoogd met f 1800wegens ontvangen giften uit de burgerij, restitutie van voorschotten enz. Tot dekking van het overblijvende tekort wordt een nader subsidie uit de gemeente kas geraamd van f 45600. In overeenstemming met de Commissie van bijstand voor de financiën stellen B en W den Raad voor deze suppletoirs begroo ting goed te keuren. II. KLAVER, het eenige raadslid, dat niet aan de algemeene beschouwingen deelnam Spr. wijst b.v. op den bouw van een politie bureau en van een tribune op het Sportpark Men exploiteert dit laatste nu eenmaal daarom moet het ook behoorlijk gescHieden. Dan worden misschien meer inkomst» verkregen. Dat burgemeester, secretaris en ontvanger premievrij pensioen hebben, is geen aan leiding om dit ook de andere ambtenaren te geven, aangezien de Raad zich tegen premievrijen pensioen heeft verklaard. Wij kunnen niets aan den pensioengrondslag doen, omdat deze wordt vastgesteld door Ged. Staten. De heer SIETSMA: Maar hoeveel is die dan De heer VOGELAAR meent, dat de finantieele toestand niet te gunstig was, toen men overging tot verbaal van pensioen- aftrek. Schaft men dit nu weer af, dan komen we weer aan den ouden toestand en gaan we dus in een cirkel. Wat de afschaffing der huur van gas en eiectriciteitsmeters betreft. we moet» deze kwestie niet alleen bezien en dan wor den de te derven ontvangsten een groot be drag. Verlaging der huur zou mogelijk zijn, als winst op de meters werd gemaakt. De heer BONSEMA: Eén van beide is mogelijk: of afschaffing öf mets. De heer VOGELAAR bespreekt voort» de subsidies. Ook spr. wil de subsidie voor de drankbestrijders tot f 400 opvoeren. Het gemeentebestuur heeft deze vereenigingen echter een bron van inkomsten ontnomen. Spr. meent, dat er aan gemeente werken eindelijk eens rust moet komen. Het is uiterst moeilijk met een plan tot reorganisatie te komen. Daarvoor zou men iemand moeten hebben, die dagelijks in het bedrijf zit. Spr. vereenigt zich met het te dezen door den heer Kusters ingenomen standpunt. Spr. vraagt, waarom B. en W. slechts voor een paar bedrijven de alge meene bestuurskosten hebben ingevoerd. Hierna bespreekt spr. het ambtenaren reglement dat eerst m algemeene lijn» moet worden uitgestippeld. Dat zal de be sprekingen veel bekorten. De vergadering wordt te kwart voor zes geschorst tot half acht. vijf. 1.20 1.80 2.40 3.60 4.80 6.— 720 8.40 9.60 10.80 12.60 14'4° 16.20 18. 18.— De. genom<-- ten deele ook ten goede moet komen aan de verbruikers, n.L door verlaging der gas en electriciteitstarieven. B. en W. zullen ernstiglnoeten overwegen wat de gevolgen zijn van de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. 1 Her vertrouwen bestaat, dat men in 1931 1 zal komen tot den factor van 0,65. Om dit te bereiken, heeft men wel eens onaan gename maatregelen moeten treffen. Maar hebben de bezuinigingen zulke ernstige gevolgen gehad als wel eens is vootgestelaT Spr. ontkent dit. Met name ontkent spr., dat het onderwijs zooveel slechter is dan 3 iaar geleden en toch zijn er ontzaglijke bezuinigingen tot stand gebracht. In 1923 waren er aan de gemeentescholen 3 boven tallige leerkrachten en in 1928 is dit aantal gestegen tot 13 en 3 een gedeelte van een iaar. Nu zijn er nog maar 6 en in 1930 zullen er maar 5 zijn. Bij her U.L.O. was in 1924 één boventallige leerkracht en in 1929 vier. Volgend iaar zal er geen meer zijn. Ook de bijzondere scholen hadden recht op een gelijk aantal, zoodat er in 1938 in totaal 37 boventallige leerkrachten waren. Dit aantal zal volgend jaar 9 zijn, waaronder geen enkele dure kracht. Spr. vraagt nu, of de maatregelen niet gewettigd zijn ge weest. Ook wat de kosten der leerlingen betreft, zijn we in dalende lijn en dit zal zich in de volgende jaren voortzetten, ook ten aanzien van het Ulo. Spr. constateert, dat aan het onderwijs een niet noemenswaard nadeel is toegebracht, terwijl men anderzijds de belasting heeft kunnen verlagen en weer met goede dingen kan beginnen. Spr. meent intusschen. dat deze politiek zal moeten worden- voörtgezet, omdat de finantieele toestand nog steeds tot voorzichtigheid maant. Anders zijn we over 3 iaar weer op het uitgangspunt gekomen. Als we wat willen, moeten we eerst de finantieele gevolgen overzien, temeer, omdat we niet weten, wat het volgend iaar ons de nieuwe wet zal brengen. Spr. meent, dat dan uit gemaakt zal moeten worden, welke winst uit de bedrijven mag worden genomen en welke ojxrenten we nog op de fondsbelasting zullen gaan leggen. Spr. zal graag vernemen, welk systeem de wethouder denkt te volgen. Spr. dankt den beer Bonsema en zijn politieke vrienden, van wie hij vanmiddag een prettig geluid heeft vernomen. Voor het eerst sinds een paar iaar wordt een dergelijke klank in den Raad vernomen. De VOORZITTER Dat was aan ons adres I (gelach) De heer KUSTERS gelooft, dat zij daar mede meer zullen bereiken dan met het starre standpunt. De verhoogde subsidies wil spr. volgens de regelen der geleidelijkheid tor stand brengen. We moeten hiermee voorzichtig zijn en wachten tot volgend jaar, om te zien, of we een stapje verder kunnen gaan. Spr. acht, dat de tijd gekomen is, om iets te doen aan het politiebureau. Spr. hoopt, dat er dan ook een fietsenstalling voor de raadsleden zal komen. Spr. juicht toe, dat er een nieuwe fröbel school. een gymnastieklokaal en een nieuwe tribune op het Sportpark zullen verrijzen. De onoverdekte tribune dreigde ineen te storten en ook het buffet voldeed niet meer. Spr. hoopt, dat deze plannen zeer binnen kort verbeterd zullen worden. Veel enthousiasme bestaat er niet voor het schrappen van de f 5000 voor algemeene bestuurskosten. Wel wordt gewenscht, dat Publieke Werken niet meer zooveel laat betalen. Daarom zal men meer particulier moeten laten uitvoeren, in plaats van in eigen beheer. De onderhoudswerken moeten over het geheele jaar verdeeld worden. Dat hoeft met te wachten op de reorganisatie van gemeentewerken. Spr. hoopt hierop een positief antwoord te ontvangen. Het onder houd van de school van den heer van Burken, uitgevoerd door een particulier, was belang rijk goedkooper dan toen gemeentewerken het (feed. Voorts merkt spr. op, dat verschillende gemeente-eigendommen meer kosten aan onderhoud dan de huur opbrengt. Komt Publieke Werken niet te spoedig tegemoet aan de verlangens van de bewoner? Spr. is tegen vernieuwing van de trap in den Waagtoren en verzoekt den Burge meester, een bespreking te houden met net seniorenconvent omtrent de wethouders- pensionneenng. Spr. gelooft, dat het ambtenarenreglement thans spoedig behandeld zal worden. Spr. merkt echter op. dat het georganiseerd over leg met erg opschiet. Er zullen 36 vergade ringen aan worden gewijd, waarna het re glement komt bij B. en W. De VOORZITTER Die het dan in een uur ai kunnen De heer KUSTERS verzoekt inlichtingen ten aanzien van de subsidies. B. en W moeten thans eens uitgestudeerd raken over de kwestie der tihantieele com missie. Het rapport van de vereemging va» Ned. gemeenten is al 8 maanden bij B. en W. Het verkeer wordt in deze gemeente heel slecht geregeld b.v. bij Payglop en Groote Kerk. Spr. kan geen onverdeelde bewonde ring hebben voor de opleiding <fer verkeers wegen. Webster doet het voortreffelijk. Herziening jaarwedden personeel Gymnasium en Handelsscholen en W. ontvingen van den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen on- dersch. een uittreksel ui’ het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1938. inhoudende o.m. de regelen voor de bezoldi ging van het onderwijzend personeel der Rijks hoogere burgerscholen en een exem plaar van den leidraad 1938 voor de handels scholen. Tot behoud van het Rijkssubsidie voor het Gymnasium, de Handelsschool en de Handelsavondschool is het noodzakelijk, dat de raad de daarin vervatte regelingen over neemt voor het onderwijzend personeel aan die inrichtingen. Zoowel de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs als de Commissie van bijstand voor het onderwijs en de plaat selijke vereeniging van leeraren bij het gym nasiaal- en handelsonderwijs kunnen zich met de ontworpen verordeningen vereenigen, evenals Curatoren van het Gymnasium, die intusschen. in verband met het voorstel om beter dan tot nu toe te doen uitkomen, dat rector (en directeur) in voorkomende ge vallen niet in aanmerking komen voor toe kenning eener vergoeding -ngeval van waar neming van lessen van afwezige leeraren, de restrictie maken, dat toekenning van deze vergoeding in buitengewone gevallen, zooals zich dit iaar ten aanzien van den rector heb ben voorgedaan, met wordt uitgesloten. B. en W. hebben tegen een dergelijke be paling geen bezwaar. Op vorenstaande gronden stellen B. en W. den raad vóór te nemen de volgende beslui ten I. Vast te stellen een verordening, rége lende de aanstelling, het getal der lesuren en de -aarwedden van het onderwijzend perso neel aan het Gymnasium te Alkmaar. IL Vast te stellen een verordening, rege- lende de aapstelhng, het getal der lesuren en de faarwedden van het onderwijzend perso neel aan de Handelsschool te Alkmaar. -met HL Vast te stellen een verordening, tot onde*wi» regeling der salarissen van het onderwijzend personeel aan de Middelbare Handelsavond school voor handels- en kantoorbedienden te Alkmaar. - v .2 4 vier, f 1.40 3.10 3.8o 3-50 4-20 5.60 7'— 8.40 9-8o rt.30 13.60 1440 16.30 18.— 18.— - 18.— etf rculetrd Cbt nazien big de In- :en. we:*e Gemeente rekening 1928 De b(j bijlage no 84 tot het verslag van den Raad door B en W. ter voorlo vaststelling aangeboden Oemeentereki 1928 met als bijlagen de bedrljfsreken! over genoemd jaar z(jn door het gei Ijjk bureau voorver iflcatie en conti verifieerd en accoord bevonden met houten admlnistratlën en daarbij betfooren- de Belegstukken Nada* d» bescheiden hadden bij de leden van de commissie der rekeningen, zijn ter vergadg gezonden stukken nader bespre besprekingen hebben geleid tot het maken van de volgende opmerkingen Overigens kan de commissie zich vereeni gen roet het voorstel van B en W de reke ning met bijlagen voorloopig vast te stellen bij het in or twerp reeds opgenomen besluit met dien verstande, dat zi' voorstelt dit ee- slult alsnog aan te vullen met de vaststel ling van een suppletoirs begrooting voor Gemeentewerken tot een totaal bedrag van 4 Hr. H. A. J. M. KUSTERS, die aantoonde, lat de doorgevoerde bezuinigingen belang rijk waren, doch het onderwijs niet noe menswaard verslechterd hadden. Verkoop en ruiling van grond aan de Akerslaan. De heer‘O. Koopman alhier heeft, in ver band met den voorgenomen bouw van een vijftal hulzen aan de Westzijde van de Akerslaan, verzocht, van de gemeente te mogen koopen een strookje achter de rooi lijn gelegen gemeentegrond ter grootte van 45 M2. Tegelijkertijd zou hij aan de ge meente willen afstaan een aan den open baren weg toe te voegen stukje grond ter grootte van 5 M2. De heer Koopman is bereid voor het ver acht! In grootte van beide terrelntjes 12 per M2, te betalen. B. en W. hebben tegen deze overdracht geen bezwaar, in verband waarmede zij u voorstellen daartoe te be sluiten. J» 1: De heer GOVERS zal met deze voor dracht -neegaan. maar verzoekt de Betref fende .'ommissie er voortaan in te kennen. Het voorstel wordt aangenomen. Wijziging verordeningen openbaar lager onderwijs De Raadsbes’uiten van 5 Januari 1938 24 Januan et 11 luu tJ.. resp. tot stichting van een schooi un de Lindenlaan, tot reor ganisatie van het openbaar uitgebreid lager onderwijs en tot opheffing van Gemeente schoo nr. 5 maken aisnoc eene wijzigmg noodig van de verordeningen tot regeling ▼an het gewoon en uitgebre-d ager onderwijs en tot vaststelling van het getai der gemeente- lijke schoten, waarin gewoon en uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven. De Commissie van bijstand is van oordeel, dat van deze gelegenheid kan worden gebruik gemaakt om het maximum-aantai leerlingen dat per klasse aan de U.L. schoo kan worden toegelaten va 1 34 tot 30 te brengen. B. en W hebben h<ertegen geen bezwaar ■tellen den Raad voor A. vast te stellen een twee, f 1.80 3.70 3-6° 4-50 5-40 7-20 9-~ 10.80 12.60 M 14-40 l6.2O l8.- l8.- l8.“ l8.— l8.— l8.~

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 16