ONS BLAD L. FRANKENBERG, Alkmaar Voornaamste Nieuw» Zedelijkheids-actie JOH. LAUWERS Trouwen in de lucht VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 RAAMLIJSTEN Kerrebijn’s Glashandel S. v. d. Veer DIT NUMMER BESTAAT UïT DRIE BLADEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 272 DRIE Portefeuilles - Portemonnaies - Sigarenkokers - Reisnecessaires R. K. GEMEENTERAADS LEDEN Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR j» NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD TEL. 47» Banklooper beroofd IN PRIMA GEGARANDEERD LEDER Barometerstand 9 uur v.m.; 751 mondt. Een vast bedra< per jaar en WU meer. thuis behoorde. De moord in Blijdorp lep» te ongeveer 1.75 M., Moordaanslag te Leeuwarden een Moordaanslag te Leenwarden. Een jong® vrouw het slachtoffer. Het drama aan den Zuiderzeedyk Ml een onseval met doodalitkan afloop Sluit voor begeerte uw graag gezicht: Zjj loert, zij loert om in te varen! De viering van het 60-jarig bestaan van het St. Bernulphusgilde. bij verlies anderen v Scholen te Wassenaar wegens roodvonk gesloten Het aantal gevallen van roodvonk alhier neemt nog steeds toe. In verband daarmede zijn de R. K. Bewaarschool en een gedeelte der R. K. Meisjesschool tot December a.s. gesloten. Besmettelijke ziekten De „St.-Crt.” bevat een opgave van aantal aangegeven gevallen van besmettelu- ke ziekten over de week van 17 tot en met 23 Nov. In totaal bedraagt voor het Ruk het aan tal roodvonïgevallen 375; het aantal diph. terie-gevallen 128; variola minor (alastrim): 10 gevallen. Lijk gevonden Eergisterenmiddag waren eenige personen in het Aarleschebroek bij Helmond aan het vogeltjes vangen. Toen een der mannen langs een sloot liep, zag hij daar het lijk liggen van den ongeveer 60-jarigen J. O., die Zon dag Jl. zijn woning had verlaten en van wien men sedert niets meer gehoord had. De wijde wereld in Twee leerlingen der Rükskweekschool te Heerenveen gingen Dinsdagmorgen In plaats van naar school, de wijde wereld in. Binds is niets meer van hen gehoord. Men ver moedt dat zjj zullen probeeren zich te Am sterdam of Rotterdam op een schip te la ten aanmonsteren. staat reeds vast, dat de vrouw niet op Texel 1 Het «egt IS EEN ZAAK VAN VERTROUWEN. Doet het daarom bij de Naaml. Venn. ALKMAAR Dlr. Opger 1880 ZAADMARKT 81 Bij de K. L M is bericht ingekomen, dat de P. H.-A. E. N, het zevende postvliegtuig naar Indlë, gisteren om 14.40 te Weenen is Rftngpkomp.n De derde retourvlucht Het 3e retourvllegtuig is gister om 7.15 uur uit Bagdad vertrokken en om 13.13 uur te Aleppo aangekomen. HET KOOPEN VAN TUINDERSGLAS en o Banklooper tnsschen Hilversum sum beroofd vaa 2000. Presentiegeld voor de Amsterdamsche raadsleden Aan de gevolgen ovreleden Zondag overkwam M v. Berkel te Uden een ongeluk met zijn motorrijwiel. Thans la hij in het gasthuis aan de gevolgen overle den. Trouwen in een vliegmachine Is weer anders dan gewoon. Dus naar hedendaagsche zeden Valt dit gansch niet uit den toon. Plechtigheden zijn maar bijzaak. Als ’t maar gaat met grooten spoed. En het geeft ook aan, hoe luchtig Men zoo vaak een huw'Hjk doet. Trouwen is. zoo wordt er dikwijls Met een zuur gezicht gezegd. Als het springen in de ruimte: Of ’t gaat goed of wel ’t gaat slecht. Tot bewijs sprong eerst het bruidje. Toen de bruigom, blij van zin. Met een parachuut gewapend. En vol hoop het luchtruim In. Maar het springen in de ruimte Ging al heel gauw leelijk mis. En men kreeg in ’t zelfde tempo ’n Dubbele begrafenis. Trouw, maar zonder parachute. Blijf op den beganen grond. Want zoo’n vliegend huwelijksbootje Is toch drommels ongezond! MARTIN BERDEN Licht ap. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 19 min. Het in 1891 ingestelde presentiegeld voor raadsleden ad 3, werd in 1914 verhoogd tot 5. Dit bedrag is sindsdien ongewijzigd ge bleven. B. en W. van Amsterdam wijzen er nu op, dat afgescheiden van het feit, dat de tijdsomstandigheden zich na 1914 belangrijk hebben gewijzigd, ook de werkzaamheden van den raad sedert, als gevolg van de uitbrei ding der gemeente en der gemeentelijke be moeiingen. zoozeer zijn toegenomen, dat veel meer tijd gevraagd wordt voor het werk, het welk aan het lidmaatschap van den raad verbonden is. Zij meenen dan ook, dat er alleszins re den is, om het daarheen te leiden, dat het bedrag vati het presentiegeld eenigermate wordt verhoogd. Daar het B. en W. bekend is, dat vele leden van den raad het op prijs zouden stel len, wanneer het presentiegeld werd bepaald op een totaal bedrag per jaar voor alle leden te zamen dit stelsel bestaat reeds in tal van andere gemeenten, o.a te Rotterdam- willen zij deze gelegenheid aangrijpen, om deze regeling thans ook hier in te voeren. Zij geven den raad in overweging, aan Ge deputeerde Staten te verzoeken, voor het jaar 1930 het presentiegeld te willen vaststel len op 32000, dat is 4000 meer dan op de begrooting voor 1930 is uitgetrokken. De zevende postvlucht naar Indië De opbouw van het Leidsche Stadhuis Het geval der anderen zal veelal hope loos blijken. Ondanks allen hoon blijven wij dus maar Helst aan de zijde staan van hen, die zoo kleinzielig, zoo bekrompen of zoo.huichelachtig zijn, de onzedelijk heid met alle kracht te willen bestrijden, en die zich niet geneeren, zonde.... zonde te blijven noemen. Russiscb-f hineesch conflict, China toe herstel van den toestand aan deM Een jonge vrouw getroffen Gisteravond heeft er te Leeuwarden aafi het Pieterseliewalletje een moordaanslag plaats gebade waarbij een nog jonge vrouw het slachtoffer is geworden. Deze leefde sa men met den handelsreiziger W.N. Bjj zijn thuiskomst gisteravond ontstond er tussciien beiden ruzie waarbij N. zich zoo opwond dat hij op een gegeven oogenblik een revolver te voorschijn haalde en vijf schoten op de vrouw loste. Door twee scho ten in den buik getroffen, stortte de vrouw neer, terwijl op haar hulpgeroep de familie by wie zij Inwoonde te hulp snelde. De vrouw is naar het ziekenhuis overgebrach; haar toestand is ernstig N. was inmiddels gevlucht en is ondanks nasporingen der politie nog niet gevon den. Het Is In ons landje altijd een riskante onderneming, zich te Interesseeren voor bestrijding der onzedelijkheid. Wij herinneren ons, hoe wij indertijd als jongetje van veertien jaar alreeds op een stiekeme manier wat wij eerst later begrepen hebben gehoond wer den door een wagenbestuurder van de Amsterdamsche stadstram, omdat wij het bekende schildje van „Voor Eer en Deugd” op ons jasje droegen. Wie er zich voor beijveren wil, de zede lijkheid zooveel mogelijk te bevorderen, is in zekere kringen bij voortduring een gemakkelijk mikpunt voor scherts en hoon; het woord „zedelijkheidsapostel" is een geliefd scheldwoord. Onzedelijkheidsbestrljders heeten be- krompen, kleinzielig; ofwel, zij wor den voorgesteld als schijnheiligen of hui chelaars, die zichzelf boven de onzede- lijke massa verheffen als Pharisaeërs, die bidden: „Heb dank, o H^er, dat 'k niet ben zoo als dezen”; van hen heet het, dat zij „de zedelijkheid in pacht” hebben, enz. enz. Men gaat nelfs nog verder, en insi nueert, dat degenen, die er openlijk voor uitkomen, dat b.v. lichtzinnige vrouwen- kleedlng, moderne dans en pornographic in woord en beeld voor hen aanleiding zijn tot ergernis, als moreele stumperds beschouwd moeten worden ofwel „de kat in het donker knijpen”. Daartegenover staan dan de flinke, de royale, de gezonde menschen, die boven dat alles verheven zijn, die zich aan niets ergeren, och! die de voor anderen ergerniswekkende dingen niet een» zién, 'die overal tégen kunnen; daartegen over staan ook de eerlijke menschen, die een heel andere opvatting hebben over zedelijkheid. die er fier en frank voor uitkomen, dat zij de verouderde moraal aan hun laars lappen, die zich over hun daden gevolg van hun vrije opvat ting niet schamen en niets verheime lijken. Dat zijn dan de eerlijke menschen tegenover de christenen, die zich over hun menschelijke zwakheid schamen en hun zonden uit schaamte verbergen. Zoodra was uit het Voorloopig Ver slag over de Staatsbegrooting niet ge bleken, dat meerdere Kamerleden een krachtiger bestrijding der onzedelijkheid eischten, of in de socialistische pers brak al terstond de hoon los. „Het Volk” liet zelfs een woord van vermaan hooren! De heeren van links moesten zich tegen deze zedelijkheldsactie nu maar eens „fiks en ferm” verzetten. De commentaren op de Kamerdebat ten over dit onderwerp waren in ge noemde pers van denzelfden aard. AR. «bronr. op dit btad .Un iocevolaa rorMkeria1£.,Oorw..rdro f snnn tMHn ongevallen vanekerd voor -ro der volgend» -litkeerinara I 3000. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE ADVERTRNTtEPRUSt Vaa regeta UI; eik» regel meer RECLAME per regel f ds urM» pagma; pagtaa-* •-» RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" Mj «•araltbeSahac per ptaatamg f RA» per adeurteMtte eaa 8 lagatei tedaea regel aaeur EJ* Doodelijk ongeval Het 6-jarig zoontje van den landbouwer A. v. d. M. te Slagharen is bij het op hoi slaan van het paard van een wagen geslin gerd en overreden. De kleine overleed bijna onmiddelljjk aan de bekomen verwondingen. Aetentaach met f 3800.gestolen Op den Bussumer grindweg tusschen de gemeenten Hilversum en Bussum heeft gis terenmiddag om ongeveer kwart over drie een brutale overval plaats gehad. Daar reed de ongeveer 40-jarige banklooper J. K wo nende te Hilversum, per flets komende uit de richting Bussum. Plotseling kwamen 2 mannen te voorschijn, die hem vastgrepen. Terwijl een der aanranders K. vasthield, ontrukte de andere hem de actentasch, waar in ongeveer f 2000.aan bankbiljetten van f 25.f 60.en f 100.waren. De banklooper kon van een der aanran ders, die ongeveer 25 jaar oud moeten zijn, een vrij nauwkeurig signalement geven. De Commissaris van Politie stelde onmld- dellljk een uitgebreid onderzoek ter plaatse In, waarbij assistentie verleend werd door de Bussumsche politie en de hondenbrigade. Lijk aangeapoeld Gisteren is te Texel benoorden de Koop aangespoeld het lijk van een vrouwspersoon van pijn. 28 jaar, lang 1.70 M met don kerblond, kort geknipt haar. De vrouw was gekleed in een grijzen mantel, met bruin bont afgezet. De Commissaris van politie in de le sec tie te Amsterdam is hiervan op de hoogte gesteld en er wordt thans onderzocht of er tusschen het vinden van dit lijk en dat van het kind eenig verband kan bestaan. Het Op een andere plaats? Het Leidsche raadslid K. Sytsma heeft, met betrekking tot het voorstel van B. en W tot het verleenen van een opdracht aan den architect W. M. Dudok, te Hilversum, een voorstel bij den Raad Ingediend, waar bij B. en W. worden uitgenoodlgd alsnog mede te deelen ot door hen ook de vraag is overwogen of de bouw van een nieuw raadhuis op een andere plaats de voorkeur zou kunnen ■verdienen boven die op het oude terrein. Alsmede of onderzocht is, dat dat voor alle afdeelingen bij herbouw be hoorlijke hulsvestiging kan worden verleend en. voor zoover dit niet het geval mocht zijn of dan niet enkele afdeelingen, zooals bijv, die van gemeentewerken, elders zouden kun nen worden gehuisvest. Een buitengewoon politieblad Opsporing vaa een swell er veraocht Een buitengewoon politieblad van gisteren bevat o ju het volgende: De Officier van Justitie te Amsterdam brengt ter kennis van burgemeesters, hoofd commissarissen en commissarissen van po litie. In aansluiting met de daaromtrent reeds door den commissaris van politie in de 1ste sectie te Amsterdam verspreide be richten, dat op 17 Nov. 1929 in het water aan den ZuiderzeedUk te Amsterdam werd aangetroffen hei geheel naakte lijkje van een naar schatting 35 Jarig knaapje ong. 85 cM. lang, met lichtblond haar en blauwe oogen (twee voortanden In de bovenkaak eenigszlns ontstoken). Op 4 Nov. 1929 werden In de omgeving de plaats, waar het lijkje gevonden Op Texel is een Hjk aangespoeld. Deao vondst wordt in verband gebracht met h«< te Amsterdam gevonden kinderlijkje. BUREAU: Hor R ALKMAAR I Tstefoow: AdnUnteteaUa Na. 433 I Redaette N*. 03 1 ABONNEMENTEN: «wr Alkmaar Mi Agentschappen: per week 33 et.; I per kwartaal 3AS; per poet, p« I kwartaal LM MJ vwrwUbetaüng. Naar wjj berichtten is er een voorloopig comité gevormd, dat zich tot taak zal stel len de nog benoodigde gelden voor het herstel der Abdij bijeen te brengen. Hierbo- ven geven wjj: De Abdjj in Welstand, naar de schilderij in het Aartsbischoppeiijk Museum te Utrecht Een nieuwe oproep In het Algemeen Politieblad komt de vol gende oproep in verband met den moord op Marletje van Os. op 9 October 1929 in den polder Blijdorp voor: „Namens den rechter-commissaris mr. Franken belast met de behandeling van straf zaken te Rotterdam, verzoekt de C. v. P. le afdeeling (bureau Groote Paauwensteegi spoedig ingelicht te worden over de antece denten (proces-verbaal en veroordeelingeni van Willem Visser, geboren te Amsterdam, 5 Maart 1896, tuinman, zich ook wel noemen de Huisman, Breemen, G. M. van Roode en Brouwer. z z Voorioopige hechtenis van W.V. met 30 dagen verlengd De Vierde Kamer der Rotterdamsche Rechtbank heeft gistermiddag beslissing ge nomen inzake de verlenging van dï voorioo pige hechtenis van den 33-jarlgen tuinman W. Visser, verdacht van den moord op de 10- jarige Marlet jé van Os in den polder Blü- dorp. De voorioopige hechtenis van W. V. is met 30 dagen verlengd. Wanneer er dus gehuicheld wordt, dan geschiedt het d4Ar, waar men beweert, boven al die dingen verheven te zijn en nergens „last” van te hebben, waar men met een hautain gebaar alle erger nis kwasi negeert en zichzelf sterk ge noeg zegt te achten om geheel uit eigen kracht weerstand te bieden aan alle ver leiding. Indien er voor zulke sterke zielen dan überhaupt nog van verleiding sprake kan zjjn! Wanneer echter anderen hun moderne opvatting van de zedelijkheid demon- streeren willen, welnu, dan doen zij hét ook heel openlijk, en dan verheffen zij xlch boven de schijnheiligen, die hun zonden in het geheim bedrijven. En die openlijkheid geldt dan als mooie karaktertrek. Alsof het tot op zekere hoogte niet juist nog tot eere strekt, dat men zich over eventueel wangedrag op zedelijk ge bied tenminste nog heel menschelljk Khaamt, en daardoor te bennen geeft, dat men het kwaad als koodanig erkent Voor dezulken is er nog goede hoop ®P bekeerlng. en Boa« Uitwisseling Tin gegevens Het bestuur van de Centrale van Kath. Gemeenteraadsleden (in Gelderland) schrijft: Het zal nog wel een tijd duren voor er sprake zal kunnen zijn van eene algemeene samenwerking .(organisatie) van de Kath. Gemeenteraadsleden. Het vlot In verschillende streken van ons land nog niet al 4e best met deze orga nisaties, al is er ongetwijfeld eene kentering ten goede te bespeuren. Wanneer men bijv, ziet dat In de Provlncly Gelderland een tien tal kringen van Kath. Raadsleden In een- traal verband aan het werk zijn gegaan, dan wjjst dit wel op een geleidelijk erkennen van de .noodzakelijkheid” dezer samenwerking. Samenwerkmg, niet alleen om daardoor te komen tot meer machtsontplooiing, maar meer nog teneinde zich betere kansen te scheppen om met meer kennis van zaken zijn functie uit te oefenen. En Is er meer en beter Inzicht, dan zijn toch ook de resul taten meestal daaraan evenredig! De alge meene organisatie van de Kath. Raadsleden zal nog wel gerulmen tijd op zich laten wachten; maar misschien is er kans om een enkele functie van die toekomstige samen werking reeds thans te laten fungeeren. Het Is nJ. een groot gemis dat men niet over en weer de noodige gegevens kan uit wisselen. Zoo vaak zoekt men naar mate riaal (verordeningen ed.) dat elders voor het grijpen ligt; zoo herhaaldefljk ontbreekt het juiste gegeven, wanneer een tegenstan der een beroep doet op de houding der Ka tholieken elders; zoo vaak zou eene Inlich ting (bijv, voor benoemingen) van groot nut zijn; maar men mist als regel de gelegen heid om zich de noodige gegevens te ver schaffen. En al slaagt een en ander ook zonder dat, dan wordt toch vaak veel werk dubbel ge daan, omdat men niet kan proflteeren van het werk van anderen. Nu Is in dit opzicht zij het een tijde lijke toestand toch wel iets te bereiken. Men zou In eiken gemeenteraad een van de Kath. Raadsleden als correspondent kunnen aan wijzen. De functie van den correspondent zou er zich toe moeten beperken om gevraagde in lichtingen betreffende het gemeentebeheer ter plaatse te verstrekken (de kosten moet de aanvrager der Inlichtingen dragen.) Om dan verder het instituut te doen func- tioneeren is nog slechts noodig, dat alle aan wijzingen als correspondent ter kennis van een centraal bureau worden gebracht. Dit centraal bureau stelt de volledige Hjst (en aanvullingen of veranderingen) samen en stelt deze ter beschikking van elk der cor respondenten. Op een zeer eenvoudige wijze wordt dan bereikt dat we elkander dienen met het over en weer uitwisselen van wetenschap en ma teriaal. De Centrale van Kath. Gemeenteraadsle den (In Gelderland) heeft besloten tot de zen eenvoudigen vorm van samenwerking het initiatief te nemen. Z(j noodigt daarom alle Kath. Raadsleden over het geheele land uit deze aangelegen heid onderling te bespreken en voor elke gemeente een persoon uit hun midden aan te wijzen om als correspondent op JA treden. Deze aanwijzing wordt dan opgegeven aan de Centrale (adres J. J. W. IJsselmuiden te Arnhem.) De Centrale van haar kant zal aan eiken correspondent doorloopend de volledige lijs ten over het geheele land ter beschikking stellen. Waar een zoo bescheiden stap wordt ge zet in de richting van samenwerking over het geheele land, mag op algemeene deelna me vertrouwd worden. Wel zal het aanbeveling verdienen, dat de aanwijzing van deze correspondenten vóór een bepaald tijdstip geschiedt om daar na aan de samenstelling van de Hjst te kun nen beginnen. Dientengevolge verzoekt het bestuur om deze aanwijzing vóór 15 Decem ber as. bjj het opgegeven adres in te zen den. Onder den schijn van flinkheid wordt Juist hier daarvan zijn wij overtuigd de ergste huichelarij in beoefening g»bracht. Het zijn juist de christelijke men schen, die in zooverre niet huichelen willen, dat zij de zwakheid der mensche- lljke natuur erkennen en zichzelf en anderen tegen het kwaad, dat de zwakke menschelijke natuur belaagt, in bescher ming- genomen willen zien. Zij erkennen, dat lichtzinnige vrou- wenkleeding, moderne dans, pornogra phic, enz. in staat zijn, óók bij hen zelf, minderwaardige gedachten en gevoelens en begeerten op te wekken, zij erken nen dat in allen christelljken ootmoed. En over die erkenning behoeven zij zich waarlijk niet te schamen: het moet wel een abnormaal mensch zijn, die ten 'deze volkomen immuun zou wezen. De dichter Vondel heeft in zijn tijd zoo treffend gewaarschuwd, en die waarschuwing gold natuurlijk voor iedereen: van i_ werd, een man en éen vrouw gezien in het bezit van een kinderwagen. De volgende signalementen werden gege ven: van den man: oud ongeveer 30 jaar, gekleed met donkere lange overjas en vermoedelijk bolhoed; van de vrouw: iets kleiner dan de man, flink postuur, gekleed met grijzen langen mantel en hoed, dragende een bril; van den kinderwagenlicht van kleur, ver moedelijk van riet vervaardigd, modern van vorm, op lage wielen. In verband met het bovenstaande doet de officier van Justitie voomoemd, de vol gende verzoeken aan de in den aar hef ge noemde autoriteiten: 1. Ten spoedigste na ontvangst van dit Buitengewoon Politieblad een onderzoek te willen doen instellen in woonwagens en kin- derbewaarplaatsen. teneinde na te gaan of een knaapje als omschreven, weg is. 2. De verblijfplaats te doen opsporen van Jacobus van Bemden. geb. te Zevenbergen 16 September 1882. schoenniaker. die zwer vende is in gezelschap van Bastiaantje Kno- de, geb. te Zevenbergen. 9 Febr 1894, en haar kind Johannes Wilhelmus Enthoven, geb. te Utrecht 13 Maart 1927. Hjj aantreffen wordt verzocht te doen nagaan, of het kind zich nog In hun gezel schap bevindt Tot het verstrekken van mlichtingen ge lieve men zich te wenden tot den C. v. P. le sectie- te Amsterdam (bui. VolewijkB- park). Een beloonlng van f 300 wordt uitge loofd. welke zal worden verdeeld in overeen stemming met de belangrijkheid deze in lichtingen. Lma^ann roheele onseachlktheM lu: nrk«> door f TCft Ml «a oraeval met f 4EA M verUee v*n een baad, f 14E Ml verilee na M> f CA Mlroa f AA verllea «au beide^enaen. belde lieenre ct beide ooae doodeliikeo afloop AUU.- of een oo« laa.* duim of wijrrinaer been of ertn VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERITJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De Duitsche ambassadeur bij den Pauses lijken stoel overhandigt Z. H. den Pam een porceieinen servies naar aanleiding van zijn gouden priester jubileum. Het herstel van de Abdij van Esmond troepen teruggetrokken uit het Chineeacba gebied? De stappen van de AmerikaaaaclM regeering. Het eerste transport Duitsche kolonisten Uit Rusland onderweg.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 1