Provinciaal Nieuws Veiling-overzicht DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE EERSTE BLAD BLADZIJDE 2 VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 r RELIGIEUZE ARTIKELEN UITGEEST HEER HUGOWAARD CASTRICUM WESTWOUD WAARLAND SCHOORL GROOTEBROEK HOOGKARSPEL ENKHUIZEN HOORN SCHAGEN ASSENDELFT BEEMSTER Onze H. Hartbeelden blijven nieuw Onze Schilderijen zijn een Sieraad aan den wand Onze prijzen zijn laag, keuze bijzonder Kroot. Bij aankoop van minstens 2.50 een mooi cadeau. Verzending franco Vlugge bediening Alles onder garantie ra. Jaa Kabas, Faidsea heek St. Jacebsstraat R. K. BOEKHANDEL DEN HELDER a. u HEEMSKERK ZWAAG 721 7// i/r Mr •o en hare aan den wegen- De vaartgeaette behandeling dei begroeting vastgestelde I 60.800 tegen paard kon tot staan worden ge- Hy meent dat Hoorn de voorloopige kosten 1) In bet „Handelsblad” van 8 deaer. bet rijk noodig heeft. ge- den Borg. Stand. Geboren: Harm Thijs. 1. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD- HOLLAND een zal dam; W. 3. HUlebranot en echtgenoote. naar Heiloo. Spreker te zijn. vond weinig belemmering, daar men het ve hikel spoedig van den spoorweg wist te ver wijderen. Voor autobestuurders is het hier een ge vaarlijk punt, vooral wanneer men komt uit de richting Schoort, omdat het uitzicht ver hinderd wordt door een zich ter plaatse be vindend huis. te y-rf '- een k groou»v bestaan. Bloedvergiftiging Bij een dochtertje van den heer B., alhier, werd bloedvergif tiging geconstateerd. R. K. Leesbibliotheek De alhier geves tigde R. K. Leesbibliotheek is wederom ge opend, voor de lezers zijn de boeken wederom op de bekende plaats verkrtjgbaar. Geslaagd Mej J. Seynen, alhier, slaag de aan het Kon. Conservatorium voor Mu- het diploma solozang (onderwyskunst en solozang). misbaar, wierp zich knielend voor den koning, roepend een groot gebaar: «De groote geest komt nader, koning, de F. grocte geest der wolken komt, de geest des donders is verschenen." De koning luisterde als verstomd. Auto door den trein gegrepen Donder- morgen werd een luxe-auto voor de A. P. C. op den overweg naby het het station Schoort door het lokaaltreintje uit Behagen gegre pen. Wonder boven wonder bleef de bestuur der ongedeerd: de auto werd evenwel totaal in elkaar gedeukt. Het tramverkeer onder- directe belastingen aldaar. Besmettelijke ziekte In de week van 1723 November hebben zich in deze ge meente 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. Oudenavond Woensdagavond werd in het Patronaatsgebouw van de parochie van den H. Laurentius een druk bezochte Ouders- avond gehouden. Door den Z. Eerw. Heer A. P. C. Konyn, pastoor dezer parochie, werden de talryke aanwezigen, een groot percentage der Besmettelijke ziekte In de week van 1723 November heeft zich in deze meente 1 geval van roodvonk voorgedaan. BesmetteUJke ziekte In de week van 17—23 November heeft zich in deze gemeen te 1 geval van roodvonk voorgedaan. Mutatie De kapitein J. M. N. van der Drift, uit deze gemeente, wordt met Ingang van 1 December as. overgeplaatst van den Staf by de le Schoolcompagnie van het 21e Regiment Infanterie, en belast met het be vel over die compagnie. en ziek te ’s-Gravenhage voor I onderzoek van den abattoir, terwijl niet aan l alle gemeenten een slachtverbod is opgelegd. Hy meent dat Hoorn de voorloopige kosten moet dragen. Daarenboven IS het reserve fonds gestegen tot 39000. Uit dit fonds worden de kosten gehaald. Zoodra hier de Kring ophoudt, wat gebeurt er dan met het reservefonds vraagt hy. De heer PUper zegt dat iedere gemeente dan haar deel krygt. Maar dan heeft Hoorn het recht niet die kosten uit het fonds te betalen, antwoordt de heer Balk, die verlangt, dat namens Zwaag geprotesteerd zal worden. Ook vraagt hy, waarom de keurloonen zoo hoog blijven, nu het fonds zoo sterk ia Die moesten nood- zakeiyk verlaagd worden. De heer pyper zal ter vergadering ’■an den Vleeschkeuringsdlenst deze bezwaren ter tafel brengen. Hierna volgt sluiting. Nieuwe zaak Den heer M. Boersen, wo nende Laagzyde tegenover de Laan, vroe- geraaast Alb. Hein, opent Zaterdagavond een nieuwe zaak in rijwielen, annex rtjwlel- reparatie-lnrichtlng. De nieuwe pui doet aangenaam aan en valt direct in net oog, wanneer men vanaf de Laan, de Gedempte Gracht opgaat. Ook het Interieur ziet er keurig uit. Het devies va nden heer Boersen: „Een goed wagentje voor matigen prijs’* zal hem in de toekomst menige kar de deur uit zien rijden. Wij wenschen den heer Boersen veel suc ces! Maggifilm Op Dinsdagavond 3 De cember e.k. zal in de Concertzaal van café „Nieuw Halfweg” alhier, een voordracht worden gehouden over doelmatige voeding met betrekking tot de Maggi’s Producten. De steeds toenemende belangstelling, welke voor economische aanwinsten, speciaal op het gebied der voeding, getoond wordt, deed de Fabriek van Maggi’s Voedingsmiddelen, filiaal Amsterdam, ertoe besluiten de fabri catie der wereldbekende Maggi’s Producten t om het publiek op deze wijze V geven in het bedrijf x a 1 een der voedingsnüddelenfabrieken, die er In vele plaatsen hier te lande zijn dergelijke demonstraties reeds gehouden en mochten zij zich steeds in een druk bezoek verheugen. Een en ander is goed verzorgd en de leerzame opnamen vallen algemeen in den smaak, zoodat wij er dan ook niet aan twijfelen of de dames van hier zullen van deze gelegen heid een druk gebruik maken. Men leze de verdere aankondiging in dit blad. Besmettelijke ziekte In de week van 1733 November heeft zich in deze ge meente 1 geval van bulktyphus voorgedaan. Geslaagd De heer F J. Vennoten, al hier, slaagde te Amsterdam voor 't examen a pothekersassistent. Verplaatst By beschikking van Minister van Financiën is de ontvanger der directe belastingen, enz. H. Bleker verplaatst van hier naar Amsterdam en tydeiyk werk zaam gesteld aan het 1ste kantoor van de even toenemende, bleef de aan- van spruiten toch nog vry beperkt nl 71. Smeekend om erbarmlng en genade, Trijn voor hem op haar knieën viel, de koning keek naar haar met een gryns- lach. alsof het hem maar half beviel. ..Groote koning." gilde Trtjntje. hield het been van den koning vast, ..breng my weer naar mijn Jan Klaasen. Jan Klaasen van de Poppenkast." de leden uit. zeil eens te tegenwoordig op dit gebied reikt wordt. Inzake plannen voor een nt t i ..t op L. Beametteiyke ziekte In dc week van 17—23 November heeft zich in deze gemeen te 1 geval van roodvonk voorgedaan. Schietoefeningen in den Harskamp door de Marinetraepen Het ligt in de bedoeling in 1930 in de navolgende tijdvakken door het Korps Mariniers schietoefeningen te doen houden in de Legerplaats by Harskamp, n» van 16—21 Juni en van 2328 Juni. worden. De post onvoorzien wil de Commissie ver lagen met 1500. alsmede de gemeenteiyke inkomstenbelasting. Voorzitter zegt dat dit Hoewel voer r*“ tot 15000 k.g. per dag wat naar vorig jaar vergeleken zoowat een halve aanvoer betee- kent. Voor de verbouwers zit hierin evenwel i voor is mede door aandrlngèn van het gemeen tebestuur bereikt, dat binnen eenlgen tyd de bestrating van hef Stationsplein wordt gewyzigd. Alsdan zullen de z.g kinderhoofdjes ver- dwynen en aangebracht. Nu zal dit werk in verband met de reeds begroeting niet het volgende op Stationsweg op hol, met het gevolg, dat de wagen tegen een boom liep en zoodanig werd vernield, dat deze moest worden weg gesleept. terwyi de melk over den weg werd gestrooid. Het bracht. De heer Nysen heeft in die jaren eerst ryke verbetering. Met algemeente stemmen besluit de Raad tot toetreding. De Hoornsche voetbalvereeniging „Hollan- dla” verzoekt den Raad wegens ongunstige geldeiyke omstandigheden vrijstelling van belasting. Dit verzoek wordt in handen ge- de boeken zouden willen hebben. Daarna kwam de behandeling van de ge- meentebegrootlng 1930 aan de orde. De Commissie van onderzoek kon goedkeuring daaraan hechten. behoudens Van den directeur der Technische Bedrij ven te Hoorn was Ingekomen de mededee- i ling, dat hy niet aan het verzoek van den Raad kan voldoen, om den datum van het begin der gaslevering later te stellen dan 1 November 1929. Daar hier weinig aan te doen zou zijn, werd deze mededeeling voor kennisgeving aangenomen. Reeds in Septem ber waren de buizen met gas gevuld en had het contract dus op dien datum moeten moeten ingaan, zoodat de gemeente Zwaag heel billijk is behandeld. Van den burgemeester van Andyk was U:gekomen een schryven aangaande het aan bieden van een geschenk aan het eerlang te openen Gouvernementsgebouw. B. en W. stellen voor, een bijdrage te schenken in verhouding tot bet aantal Inwoners. Aan1 B. en W. wordt overgelaten de zaak te re- I gelen op een door hen gestelden grondslag. Eervol ontslag wordt verleend aan mej. In de zitting van Donderdagmorgen kwam bet eerst Mr Bruch aan het woord. Mr. BRUCH wenscht een enkel woord te wyden aan de bedryven. De toepassing van het annuïteiten-systeem geeft een beeld van de bruikbaarheid en der. levensduur van een object. De leeningen worden voor 40 Jaar aangegaan Spr. behar. lel" In ver band hiermee de P. W N. en het P E. N. Het object kan 50 jaar méégaan, terwyl in 40 jaar alles is opgelos: Zoo ontstaat een reserve. Bij deze reserve wenscht spr. stil te staan en bespreekt enkele oosten uit het *mla«. Willen wij de P W. N. gezond maken, dan moet worden vastgehouden aan com- mercieele leiding. Voorstanders van het Overheldsbedryf sullen dit waardeeren Om daarin te slagen is assistentie gezocht in de moreele en fl- nandeele medewerking van de gemeenten. Aldus kan een bedrijf een zegen zyn voor de provincie. Ongedekte tekorten worden gedragen door provincie en gemeenten naar evenredig heid. De waterleiding is op Texel nog niet ge komen. De Provincie heeft intusschen be langstelling getoond voor de watervoorzie ning op de eilanden. Ook ten aanzien van het P. E. N. geldt hetzelfde als van de P. W. N. Uiterste voor zichtigheid is geboden. Ook daar bestaan annuïteiten. Hier is het vormen van reserve nog meer noodig. Einde 1930 vermoedelijk een reserve van 2H mlllioen zijn gekweekt. Spr noemt cyfers betreffen de de exploitatie in verschillende gemeen- Wat de arbeidsvoorwaarden betreft in openbare bedrijven, deze zyn over het ge heel niet minder dan elders. Het Is volkomen onjuist, dat aan het teagsparmingsgehied goedkooper zou worden geleverd dan aan de engros-bedri’ven. Het is spr. een genoegen deze vraag zoo pertinent te kunnen beantwoorden, omdat in krantenartikelen hierover gestookt wordt. Spr. analyseert een betoog van Dr Kui- persl) over deze zaag en toetst dit aan de cijfers in het verslag die een geheel andere beteekenis hebben. Spr. wijst op het rap port van 1827. Inzake de PJS.G.E.M. zijn de onderhan- «teUngen tusschen partten nog niet geëin digd. Het denkbeeld van gezamenlijke opwekking is geheel van de baan. Inzake Ned. Fabri kaat stellen Ged. Staten zich op het stand punt, de aanbieding van het binnenland te stellen tegenover die van *t buitenland. Spr. Behandelt, de gevallen, welke in dit verband 14 de debatten zyn genoemd. De kwestie van bet geld is niet alleen onder het oog gezien by de turbines ook. en vooral de kwestie van de techniek. Spr. citeert hier kdt de notulen der commissie. Ook ten aan stel van de condensors Is getracht deze tdsr te houden. De heer MICHELS bespreekt de malaria bestrijding. Er werd gezegd, dat na vijf jaar de bestrijding practisch overbodig zou wor den doordat de malaria zou zyn verdwenen. Spr. heeft dit nooit geloofd. Het Rijk heeft Xtjdens de campagne eene nieuwe commissie taenoemd. De oude Is geliquideerd; de be strijding ging aan bet rijk over en dit zou dus ook de kosten betalen. Het verzoek kwam echter van de regeering, dat de provincie en de gemeenten In de kosten zouden bijdra gen. Gewillig als de provincie is. is dit ge schied, ten bedrage van een vierde van wat Nu weer nieuw geld te gaan besteden, nu er bijna geen malaria meer voorkomt, acht spr. niet ge- wenscht. Chirurgische hulp voor de eilanden Is door Ged. Staten nog niet overwogen. Spr. betwijfelt of we de eilanden daarmee een dienst zouden bewijzen. De oplossing moet In deze richting gezocht worden, dat voor spoedgevallen een vervoermiddel aan wezig is. Ged. Staten zullen teunlddels deze zaak nader onderzoeken. Er Is beduchtheid uitgesproken door den beer de Jong Schouwenburg, gesteund door den heer Miedema. wat betreft de taak van Ged Staten Inzake woningbouw en ult- gfcreidlngsplannen. We hebben hier te ma ten met particulier grondbezit. De taak van Oed. Staten is te dezen opzichte niet ge- teskkelljk, zy Zijn zeer gebrekkig toegerust. Osval voor geval moet worden bezien en jtehandeld Het verschil van meening be gint over het begrip schade. Het recht van schadevergoeding erkennen kunnen we in de jwet vastleggen, de norme evenwel niet. Wat Is in dezen de taak van Ged. Staten? Naast tqtjegBouwkundig advies staat het be- vtSf dn eigenaar. Tusschen .gemeente rigjfcmr komt het gewooniyk tot een Spr. vraagt zich af: wat is er de vaste commissie van uttbreldings- len. Spr. kon de voldoening van den Miedema niet begrypen bij het con- kftateeren van de oppositie ook van andere Rijde. Dat de belangen van eigenaren by de I icommissie niet aouden zyn gewaarborgd, ontkent spr. De gemeenten moeten zich In elk stadium van een uitbreidingsplan tot de commissie wenden. De beer Kooiman bespreekt de bemaling van de Vecht, naar aanleiding van een vraag van den heer de Jong Schouwenburg, of te deaer zake tusschen Utrecht en Noonl- Holland nader overleg is gepleegd. Inzake oprichting van een Hoogheem raadschap Zuiderkwartier staat Ged. Sta ten nog één weg open, n.1. regeling bij Kon. besluit. Tot zoover hebben Ged. Staten het niet laten komen. Zopwel deze, als de vo rige kwestie, bangen samen met de droog legging der Zuiderzee. Spr. is van meening, dit in verband met gestelde vragen, o. a. omtrent de Horster- meer, dat van vermindering van water schappen moet worden gestreefd. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kupers omtrent droogmaking van plassen, enz. ter bestrijding van de werk loosheid en hiervoor een N.V. of ander lichaam op te richten, hebben Ged. Staten zich tot B. en W. van Amsterdam gewend. JDe minister toonde zich niet afkeerig van dit plan. Het denkbeeld van een N.V. even wel sou het Idee van permanente werkver schaffing wekken. Ged. Staten rest nu te onderzoeken, wat In deaen kan worden ge daan. Zeer binnenkort aal hierover een be- apreking plaats hebben. Enkele leden hebben gevraagd, of de we gencommissie komt en wanneer? De com- ■daste zal aan Ged. Staten van advies dienen In alle zaken betreffende aanleg en verbe- tertiv van land- en waterwegen. Naast NAMIDDAGZITTING In de voortgezette namiddagzitting gaat de heer Kooiman verder met te spreken over de kanalen. In een interview dat de „Alkm. Crt." had met ir. Ringers, wordt verklaard, dat met de Westfriesche kanalen zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen. Minister Rejjmer heeft verklaard, dat het rapport van de commissie voor deze kana len hem heeft bereikt en dat hy de plannen zooveel mogelijk zal bevorderen. Veertig jaar lang zou door gemeenten en waterschappen f 136500.— moeten worden bygedragen, om tot uitvoering van alle ka nalen te komen. Spr. noemt bedragen van verschillende gemeenten, waaruit bereids toezegging is gedaan. De situatie op het oogenblik wettigt de verwachting, dat met den aanleg, zy t dan partieel, zou kunnen worden begonnen. Spr. behandelt bet wegen-beheersplan. Wat het fort-Schlphol betreft, is met de militaire autoriteiten overeenstemming be reikt. Verschillende vragen omtrent wegenverbe tering en verbetering van bemaling worden door spr. beantwoord. Inzake wegenfonds en wegenplannen komt spr. uitvoerig terug op de beschuldiging van den heer Asscher met de uitvoering van de wegenplannen meer spoed en beleid te be trachten. Die beschuldiging geldt spr. niet alleen, maar het heele college den voorzitter incluis. Spr. is overtuigd, dat de heer Asscher zyne woorden zal terugnemen. Niemand kan be seffen welke voorbereidingen en voorbespre kingen noodig zyn, vóór tot aanleg van een weg kan worden overgegaan. De heer Kooiman brengt hulde aan den Provincialen Waterstaat. Spr. heeft zich persoonlyk er van overtuigd, hoe hard daar wordt gewerkt. De heer Kooiman toont een kaart, welke ter griffie ter visie ligt, waarop zyn aange geven de wegen, welke zyn uitgevoerd of in uitvoering zyn. Spr. zal den leden een exem plaar dezer kaart doen toekomen. mogeiyk is. Dit houdt echter verband met de besluiten van de laatste vergadering om de leenlng niet - De geslaagde onze gelukwensc Tm. *°o u —3 prov.nc.e Nora-Hoila i Paard op hoL Doe: het breken van 1 r reputatie als werkge' I een streng raakte het paard, gespannen voor ster zy houdt niet genoeg rekening met de den melkwagen van J. C. alhier, op den deskundigen zullen ook statenleden in Ue commissie zitting nemen. De uitnoodigingen zullen zeer binnenkort worden verzonden. De motie-Relnalda. om Ged Staten te verzoeken een onderzoek te doen instellen naar de mogelykheid met de byvoeglng „en wenscnelljkheid" van den heer Hooy gen weder regelmatig en om naast aanbesteding ook door stichting van een overheldaoedryt of gemengd be drijf uitvoering te geven i bouw, wordt overgenomen De heer v u dank, nu hy voor t eerst het woord voert, voor zyn verkiezing. Spr. gaat uitvoerig m op de arbeids- therapie van de Prov. Ziekenhuizen, waar van ny ach oy zyn oezoeken met den beer Michels heeft kunnen overtuigen, en noodigt gaan zien, wat gedaan en be- Scbouten als schoonmaakster van bet raadhuis. Benoemd wordt mej. D. Schouten met ingang van 1 Januari 1930 tegen een salaris van 3.50 per week. Daarna komt ter sprake de nachtelijke telefoondienst in verband met de nachtelijke veiligheid. By de gemeente Zwaag zou dit jaariyks een bedrag van 52.50 elschen. Daardoor zou de majoor van de Ryksveld- wacht te Hoorn nachteiyke doorverbinding krygen. De heer Bak noemt dit een belang- Besmettelijke ziekte In de week van 1723 November heeft zich in deze gemeen te 1 geval van roodvonk voorgedaan. Tuinbouwclnb V. Z. O. 8. Buitenge wone vergadering te houden op Maandag 2 December as., des avonds half acht pre cies, in het R. K. Vereemgingsgebouw, al hier. Schitterende filmvertooning door Ver- eenigde Kali Maatschappy te Amsterdam, toegelicht door den heer Balk. Niemand verzulme deze zeldzamen cn leerrijken avond by te wonen en elk neme een nlet-lid mede. Tydens de pauze gelegenheid tot contri butie betalen, waarvan wy hopen, dat velen gebruik zullen maken ter verlichting dan den taak van onzen penningmeester. Blokker stelde dit op 146. De lantaarns te Oudyk worden geschat op 94. By salarissen was een post van 1501, waarvan de Commissie het doel niet dulde- thans Is toezegging van de zyde van de ötter zouden hieruit oe salarissen en kos- spoorwegen ontvangen dat deze verbetering £°van den Brandraad kunnen bestreden in het begin var, 1C?O zal worden ultge- woraen VryateUing voor goed By beschikking van den Minister van Defensie, is aan den dienstplichtige J. T. J. Stam, uit deze ge meente, voor goed vrUstelllng van den mili tairen dienstplicht verleend. converteeren, maar j zoodat de aflossingssom hooger wordt. De heer Pijper kan zich hiermede ver- eenlgen, te meer omdat de hoofdelyke om slag niet verhoogd behoeft te worden. De post Onvoorzien wordt verlaagd van f 2400 op ƒ1100, terwyi de post aflossing der leenlngen met 1300 verhoogd wordt. De begrootlng wordt voorlooplg vastge- steld op 37.229.78 in ontvangsten en uit gaven. De heer Pyper zag gaarne volgend jaar een meer uitvoerige begrootlng aan den Raad verstrekt. Voorzitter stelt voor tot gasverwarming van de raadszaal over te gaan, de tegen woordige kachel levert brandgevaar op. Dc kosten van een gaskachel bedragen 160. I deze Uchtzyde dat thans de middenprüs voor goed product ruim eens zoo hoog Is. Dea 22en werd de markt heel gemakkeiyk opge nomen tegen iets oploopende prijzen. Voor een extra party tje zagen wy als hoogste prys 27 gulden betalen met een mlddenprya voor goede kwaliteit van 20 8 24 gulden. Grove spruiten noteerden tot 17.— voor prima kwaliteit en losse van 5.— tot per 100 k.g. De aanvoer van boerenkool nam beduidend toe, waarvoor wel plaatsing was, doch slechts voor een zeer matig prtjsje, nameiyk 20 8 50 cent per krat van 10 k.g. Weliswaar liep de andUvieaanvoer wat te rug, maar toch was er dageiyks nog een flink kwantum. Over het geheel genomen loopt de kwaliteit wel iets terug tengevolge van de nachtvorsten. Meerdere partyen ver- toonen een vorstrandje. Kwaliteitsverschil len waren jereedelyk aanleiding tot variee- rende pryzën. Vanaf 30 cent werd tot 310 per 100 struiken betaald, met een midden- prys van om de 2.De spinazie-aanvoer loopt In hoeveelheid en kwaliteit terug, van daar dan ook dat van de mindere kwaliteit een deel niet meer dan 3.4 4.per 100 kg. kon besommen. Voor een paar extra partytjes zagen wy evenwel ook nog f 26.— en 27.betalen. Ook boswortelen zien we steeds minder ter markt komen, wat evenwel in aanmerking genomen het vergevorderde seizoen, volko men verklaarbaar is. Vooral voor de mooiere bossen was goede animo, en zoo werd dan ook tot 17.80 betaald. Bloemkool kon weer best koopers vinden, doch de hoogste noteeringen bleven belang rijk beneden die in vorig overzicht genoemd, trouwens is ook daar reden voor, want in doorslag gaan ook hier maat en kwaliteit er uit den aard der zaak niet op vooruit. Als uitersten zagen wy 2 en 32.—. Voor roode kool kwamen de noteeringen iets lager af met trager stemming. Er werd van 1.10 tot 7.40 per 100 betaald. Met de savoyekool waren de omstandig heden iets gunstiger en werd tot 8.70 uit gelegen. Het aankomend artikel „Witlof laat in kwaliteit meestal nog al wat te wenschen over. Voor de mooiste partytjes werd tot 27 gulden per 100 k.g. betaald met allerlei - prijzen voor mindere kwaliteiten. Prys en aanvoer van Chlneesche kool gaven niet veel verandering te zien. De goede par tijen prijsden om de vier gulden per 100. De belangstelling voor dit artikel bleef zeer matig. Ditzelfde geldt ook voor bieten. De hoogste noteeringen kwamen niet verder dan 8.k 9.Ook voor rapen worden geen zware prijzen gemaakt. Wy zagen hier voor van 90 cent tot 3.40 per 100 besteden. Uien krabbelden geregeld In prys iets terug en slechts enkele extra partytjes brachten het nog tot 3.60. Het meerendeel moest zich echter met pryzen van 2.60 tot 3 per 100 k.g. tevreden stellen. In denprtjs van drieling uien kwam hoegenaamd geen verandering. De noteeringen van 1.60 tot f 2.40 bleven gehandhaafd. Eenlge kleine partytjes tomaten waaraan langzamer hand kleur noch geur meer zit, en dan ook weinig aandacht meer trekken, gingen voor enkele centen per k.g. van de hand. De laatste dagen kwam er in den prys der drill een tameiyke verhooging. De mooiste wisten het tot 92 cent per k.g. te brengen. Minders kwaliteit noteerden vanaf 44 cent. In de fruitpryzen viel geen vooruitgang te consta teer en. integendeel was er eerder sprake van teruggang en legt men zyn oor eens te luisteren dan verneemt men ook geen gelui den die op verbetering in de naaste toekomst wyzen. Ais hoogste noteering voor Beurré Clalr- geau, Doquene du Comlse, Soldat Laboureur, Nouveau Poiteau en Bezy van Schonauwen zagen wy resp. 39.44.28. f 18.en 16.Dit betrof dan de aller beste partyen en enkelingen. Het gemid delde lag daar natuuriyk ver beneden. Stoof- peren bewogen zich tusschen 3.en 9. per 100 k.g. Present van Engeland bleef evenals de Goudreinet met de hoogste no teering beneden 20.Voor de mooiste Brab. Bellefleur werd 12.betaald, wat iets extra's was. Gewone soorten zuur prysden van 4.tot 9.Zoete appelen wisten zich in prys goed te handhaven. De aard- appelenaanvoer werd weer wat ruimer wat voor de prUzen nu Juist niet bevorderiyk bleek. algemeene ver- .annen oc uitvoering moet samengaan om te voor komen. dat deze verouderen. In vyt jaar /erande. veel op t geb u .an zlexen- verplegtng. v Aan ’t eind van zyn rede dringt de heer Verschure nogmaals aan een bezoek aan deze inrichtingen te brengen. De heer il s c’ ts over n punt spreken: het georganiseerd overleg. De provincie Is de werkgeefster, de ambtenaren de werknemers Zonder, vertrouwen is hetvoorpieln ^"n "hrt station~s"l^rt? zullen het -i ons eens zyn dat hier een verbetering I zeer dringend noodig is - wanneer Verpleegster. Naar ons wordt medege- met rechtvaardigheid en welwil- deeid u geslaagd voor het t lendheid wordt bezien. Ambtenaren, waakt er over, dat gy uw instituut niet zelf in den prov.nc.e Nora-Hoda i j - reputatie als werkge- I terwyi de aanleg 55 zal vragen. De raad heeft tegen het voorstel geen be zwaar. De heer Balk maakt alleen gebruik van de rondvraag. Uit het raadsverstag van Berkhout blijkt dat niet leder jaar aan bijaangesloten gemeenten by den vleesch- keuringsdlenst een rekening is gezonden. Dit wordt door de heeren Balk en den Voorzitter tegengesproken. Zwaag heeft ver en rekening inderdaad ontvangen. i heer Balk heeft een andere opmerking. Vergadering van den Raad Na opening der vergadering en voorlezing en goedkeu ring van de notulen der vorige kwam in behandeling een verzoek van de Centrale Vereeniging tot behartiging der maatschap- pelyke belangen van zenuw- en zielszieken te Amsterdam om ais lid toe te treden tegen een contributie van 50 per jaar. De Raad gaat accoord met B en W. dio hierop af- van B. Moes en P Pol Anna Brigitte wijzend wenschen te beschikken.^ Catharina, d. van O. Beentjes en C. M. Duives. Leonardus. z. van J. van der Mey en A M Diemel. Overleden: Johan Albert Rykeld ten Raa, 33 jaren, wonende te Castricum; Johannes Stet, 72 jaren, weduwnaar van N. Lans, eerder van T. Twlsk, wanende te Castricum; Bartholomeus Willem IJpelaan. half jaar, wonende te Castricum. Gehuwd: Cornells Beentjes en Cornelia Gooyer, beiden te Castricum. Bevolking. Ingekomen personen: H Landers en gesin, van Borger; Wea. A. Vis ser en gesin, van Sllediecht' J. Geuzebroek van Heiloo; A. Koppes van Egiaondbinnen M. Kokje van Blaricum; C. Gooyer, van Heemskerk. Vertrokken personen: E. Deak naar Hon garije; M Herdel naar Oostenryk; M. J. Tllmann, naar Maastricht; C. 'Taar. naar Voogfrout; O. van Heusden, naar Amster- georganlseerd i t gc stituut, waaraan men schade doet, wanneer het niet met rechtvaardigheid en i ui t oyronaer aan de heeren Ketelaar en Luden. Vooral aanwezigen, een groot percentage ouders, harteiyk verwelkomd, in het byzon- der Dr. Scheeren en Burgemeester Middel hof!, die weer zooals altyd, biyken van be langstelling voor het Patronaatswerk geven. Zyn Eerw. memoreert hetgeen over dit on derwerp reeds Zondag is gezegd, hoopt en vertrouwt, dat deze avond een leerzame slag avond zal zyn en geeft volgaarne het woord Öe aan den spreker van den avond. Rector G. Alle gemeenten dragen by in de kosten tot v. d. Burg, die zich bereid heeft verklaard te komen spreken over „Ouderpllcht”. De gewijde redenaar zegt, na hetgeen ge hoord te hebben, de parochie van Hoog- karspel al genoeg te kennen. Voor het on derwerp vna hedenavond bestaat groote be langstelling, het is een gewichtig en teer onderwerp, het gaat om het heerUJk werk, de taak der opvoeding, kinderen is zoon groote schat. In de meest duldeiyke bewoordingen geeft zyn Eerw. te kennen, die plicht dien de ouders te vervullen hebben, zoomede ten opzichte van de opvoeding der kinderen, zegt dienaangaande ouderwetsch Allereerst houdt de gewyde redenaar een krachtig betoog over de opvoeding der jeugd. In moderne gezinnen, aldus spreker, zyn kinderen van 3 jaar en veel jonger de baas, de ouders hebben niets te zeggen, doch dit is volgens de overtuiging van zyn Eerw. de schuld van vader en moeder. zyn stem tot de vaders richtende, noemde spreker het een plicht van den vader, de moeder by de opvoeding der kinderen In de kinderjaren behulpzaam te zyn, door ook eens na te gaan, hoe het staat met den Ca techismus, of hoe de kinderen zich in de school gedragen. Ouders, aldus zyn Eerw., vergeet niet te bidden voor uw kinderen, bid met uw kin- I deren. De moderne ouders vergeten het bidden. De ouders hebben het kind van God gekregen en moeten het God weergeven, wy mogen het voor Hem opvoeden. Het 2de gedeelte betrof de opvoeding der kinderen, gekomen op rijperen leeftyd. zynEerw. maant de ouders aan, hunne kinderen zoo lang mogelyk kind te houden. Door voorbeelden aangehaald, wyst spreker de ouders er op. hoe om te gaan met hunne kinderen op rijpere leeftyd gekomen vooral dan in den overgangsleeftyd. Waarschuwend zyn stem verheffende, be treffende de talrijk vele gevaren, wyst zyn Eerw. op het doel van het Chrlsteiyk huwe- hjk. Ouders, aldus spreker, gjj zyt verplicht te weten waar uw jongens of meisjes zich ophouden en hoe laat die thuis komen. De gewyde redenaar eindigt zyn schoone en leerzame rede door met de ouders zamen te bidden, opdat God hen geve kinderen tot zyne glorie en tot vreugde van het ouder hart. Een dankbaar applaus viel zyn Eerw. ten deel. Na een harteiyk woord van dank door den herder der parochie, in byzonder aan den Eerw. Rector, voor diens vele, leerzame les sen, werd deze buitengewoon geslaagde Oudersavond gesloten en gingen allen, een offertje brengend voor de In aanbouw zijnde Laurentluskerk, voldaan huiswaarts. met den heer Luden, die afwezig is, had spr. gaarne afgerekend. Het was geen op celling in de hitte van het debat, maar «en manifest, dat echter in het college geen weerklank vond en afkomstig was van één lid. Bpr. had den heer Luden willen vragen: „Wat weet u er elgeniyk van? Is u zóó bekend met het provinciale raderwerk?" Spr. behandelt de P.EJl.-overschrydlng, die vroeger een onderwerp van herhaalde bespreking heeft uitgemaakt. Tegen het einde van de zitting wordt ’t woord nog verleend aan den heer Guépin, die na een langdurig betoog over de opcen ten en het wegenfonds en na een kort ver weer van den heer Bomans zyn voorstel, de opcenten van 5 op 3 te brengen, me» 338 stemmen ziet verworpen. De verschillende balansen en exploitatie rekeningen gaan onder den hamer door, waama de begrootlng zonder stemming wordt aangenomen. denken, dat met de welvaart van de werk geefster hun eigen welvaart samenhangt 1 Met uitlatingen. aU hier zyn geuit, wordt het georglnseerd overleg geen dienst bewe en Met net ve c een bedenkelyk moment gekomen. In het georganiseerd overleg moeten we niet zien twee vyandig gezinde partyen. De VOORZITTER deelt hierna mede, dat1 in Juni ajs. een excursie zal worden ge- 1 maakt naar het Prov. Landgoed en in het verdere verloop van den zomer een excursie langs de in aanbouw zynde wegen. Spr. wenscht nog iets te zeggen over de werkwyze van Ged Staten, in 't byzonder Maria-vereeniging Gisteravond hield de Marlavereeniglng, alhier, een vergadering in het R K. Vereeniglngsgebouw. De presidente opende deze vergdenng met gebed en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het byzonder den G. A., Kap. Houdyk, waarna de notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Hierna werd een zangnummertje gegeven door de Meisjeszangvereenlglng, onder lei ding van mej. Steenman, dat heel aardig wrrd uitgevoerd. Hierna werden de ver schillende werkzaamheden uiteengezet die dezen winter zullen worden uitgevoerd. Tot slot kwam de tooneelclub van den Meisjesbond ten tooneele en kwam met een lachstukje voor het voetlicht: „Polkahaar.” De aanwezigen hebben genoten om het komische optreden van de meisjes, vooral dc hoofdrollen waren In goede handen en het spel kwam heel goed tot zyn recht. De presidente bracht een woord van dank aan allen die meegewerkt hebben om dezen avond te doen slagen. Verteren voorwerpen. 1 Jongensjas. Gevonden voorwerpen. 1 sleutel tóet I ring, 1 pakje Inhoudende kinderkleding.' Onderwijs- Met Januari a s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer H. A. Ny sen werd benoemd aan de toen geopende 2e openbare lagere school te Bakkum als hoofd. Dc „cc, hijjeu iiccik ui die jaren eersi, zyn school zien groeien, waardoor tenslotte een 6-tal leerkrachten aan die school waren verbonden, terwyi door de opening van de R. K. scholen toen het getal leerlingen der mate verminderde, dat hy slechts 2 leer- krachten overhield, terwyi nadien het nog zoover geweest is, dat nog dat getal leer- krachten met 1 zou worden verminderd. steid van B en Wdie gaarne inzage van Met de toeneming van de bevolking en meer speciaal het toenemen van de bevol- i king van Bakkum, nam het g etal leerlln- ::i beduidend toe, zoodat binnenkort wederom het aantal 'eer- i krachten zal moeten worden opgevoerd. I In de 25 jaren dat de heer Nysen aan. het hoofd van de school staat, is er veel veranderd in Bakkum en een groot aantal van de huidige bevolking heeft het onder- wys onder zyne leiding gehad. Wy twyfelen er dan ook niet aan. of de |heer Nysen zal op gemelden datum wel i bewyzen van belangstellng van degenen die I door het zyn opgeleid. j Stationsplein Naar wordt medegedeeld De post verlichting van de Bangert enkele punten. De volgende subsidies worden verleend: aan het Wlt-Gele Kruis 100; aan de Malariacommlssle 1 ct. per Inwoner; aan de Vacantle Kolonie afd. Hoorn 20; aan het Witte Kruis 1;^ ct. per Inwoner; aan de T: Ver. Vakonderwijs in W.-Friesland 15; 1 aan het Fanfarecorps 25; aan het R. K. Militair Tehuis te Amersfoort 15; aan de Diaconale wykverpleglng 50. Nu volgden de bezwaren der Commissie: voor gezameniyke rekening van Zwaag en Blok ker is pro memorie geschat. B. en W. zyn i echter bereid een bedrag hiervoor te ramen. een kllnkerbestratlng worden in het begin voerd. i Zy, die weten welke bestrating thans het overleg ten doode gedoemdmet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 2