Muziekinstrumenten Provinciaal Nieuws Burgerlijke Stand Alkmaar ALKMAAR Vergadering van den Raad Vriesia St. Nicolaas-Geschenken KLOOSTER KI EBERT - alkmaar JAN DEVRIES „N.V. Vriesia” ZAADMARKT 58 Officieels berichten i Springende H&nden Kloosterbnlsem VAN PUTTEN 8c OORTMEIJER - TWEEDE BLAD VRIJDAG 29 NOVEMBER 1929 PAYGLÓP OUDE NIEDORP SCHAGEN Gruwelijk liefdesdrama T s jecho-Slowakije I Aan ouders en kindervrienden een I ALKMAAR tot het stichten van een brrrinnm- BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE J BLADZIJDE 1 Vereeniging voor Landbouwhuishoudonderwijs Koopt zijn en blijven altijd nuttig Brillen poor jong en oud „Geen goud zoo goed” Ziet de etalages URSEM hinderwet Violen, Mandolines, Citers, Fluiten, Occarino’s, Mondorgels (alleen de echte Hohner) Gramofoons, met nieuwste Kees Pruis en Willy Derby Platen, enz. enz. Muziekinstrument in den Muziekwinkel Minister Severing over de Fransch-Duitsche toenadering ■I DAM Aanvulling commissiên DER GEMEENTE ALKMAAR WethoudeM wijzen. der 214 toon— benoemd o BELEEFD AANBEVELEND. te zyn. Maar de ambachtscholler wist wel raad, was los. daar werd de arm doorgestoken en na den inbreker tot op het perron Daar te midden van de heerschende drukte raakte zij hem kwijt. Maar al was de dief DE INBREKER GEVAT OF DE TELEURGESTELDE POLITIE Christian Bleher, heeft de 26-jarige Agnes Gartlinger door middel van een pistoolschot gedood en heeft zich daarna zelf aan de 6964 7980 9901 11818 15445 16983 18308 1162 2796 Ingekomen stukken deelt mede, dat z^n 455 2010 4337 6856 7741 9140 11369 13590 15249 16374 17649 19358 1193 2805 4953 7207 8018 94 1741 3095 •045 7397 8780 10827 Benoemd Tot opzichter van den Zfjpe en Starrepolder is benoemd de heer P. KoolJ Jsn., te Wieringerwaard. 1717 3K3 5663 778» 8434 9969 10434 11936 1253» 14281 14524 15503 15546 17056 17181 18331 18375 20029 20301 30*1 SONTHOFEN, 28 November Te Burg- berg by Sonthofen, heeft zich een vreeselyk drama afgespeeld. De 25-jarige slotenmaker, het huishouden I 3 l. I I .4 instrumenten was gegeven, werd een film slaap een doodelijk schot toegebracht. Of de van het P.E.N. vertoond. Een vorige maal hebben wU U aangera den en dringend verzocht, by de keuze van lectuur voor uwe kinderen, zoowel groote kingen door de Socialistische afgevaardig den gestaakt. lende slechts enkele titels uit de keur-col- lectie van boeken, welke ue mooiste St. Ni- colaas-cadeaux zouden zyn lx ben zoo vry geweest, uit die z« „keur- 341 1746 3361 6513 7597 8889 11154 11231 13026 132CO 13379 14751 15024 15077 15554 15672 15966 17283 17566 17634 zyn. dat men de byzondere omstandigheden tervolgde moet aantoonen. waarom men tot 12 uur1 Permissie wil hebben. hierover hun verwondering uit, temeer, omdat mej. J. F. J. Dubois, die toch reeds als hoofd van de meisjes U. L. O.- school, vroeger hier ter plaatse voor haar taak ten volle berekend bleek te zyn, thans tot groote voldoening der ouders, aan de ge meentelijke u. L. O.-school haar functie als waarnemend hoofd vervult. Hadden mitsdien verwacht, dat mej. Dubois zeker een plaats zou hebben gekregen op deze voordracht. Verzoeken Uw College, beleefd doch drin gend. wel die maatregelen te willen nemen, waardoor het mogelyk wordt dat ook mej Dubois voor de benoeming tot hoofd der gemeenteiyke school in aanmrcking kan ok- en zielszieken, daarby i men, ’t welk doende, de Oudercommisie voomoemd. K. BLAAUBOER, voorzitter. H. v. DRUNEN, secretaris. Mej. CARELS heeft deze voordracht met ‘j mist er 1038 2678 4344 4523 6865 7828 9182 H376 13802 14002 15267 16651 18063 19491 Ondarge commssie alhier, kennis genomen hebbende van devoordracht tot benoeming van een hoofd dezer school, drietal onderwijskrachten, niet uit onze gemeente komende, spreken ■-*i om deze na schooltyd weder af te halen. Dit werd goedgevonden. Groot was echter zün verbazing toen hy by de woning van den heer N. by zyn terugkomst geslo- een wenk geven, dat zy wat meer permissie ten vond, terwijl de bewoners afwezig bleken geeft; het «drankmisbruik is even groot als vroeger. aanleiding voor zyn daad Jalouzie, versmade liefde of een beletsel van een huwelyk is geweest, kon nog niet worden vastgesteld. Onder presidium van den heer G. Nobel, vergliderde Woensdag in ’t Landbouwhuis bo vengenoemde vereeniging. De Voorzitter opende met het gebruike lijk welkomstwoord, speciaal tot den heer Cornelissen, burgemeester van Schagen. Spr. bracht dank aan het P.E.N. voor de welwillendheid een demonstratie te geven en de P.E.N.-bedrijfsfilm te vertoonen. De notulen door mej. de Pater voorgelezen werden goedgekeurd. De Voorzitter doet hierna eenige mededeelingen V NIEUWE ZAAK Gisterenavond opende de gebr. Janssen in het perceel. Laat 153, een nieuwe zaak on der den naam van „Het eerste Alkmaarsche Handelsbureau in Slagers-, Kruideniers- en Bakkers-installaties." Zoowel voor de werkplaatsen als voor de winkels van genoemde bedrijven vindt men hier machinerieën en gereedschappen, waar onder de meest economische; we noemen oa snelwegers, vleeschsnymachines. en kasre gisters. Ook voor de reparaties van al deze arti kelen is men hier ingericht, zoodat men niet zooals thans veelal het geval is hier voor naar Amsterdam behoeft te gaan. Voor de uitgebreide sorteering der artike len verdient deze zaak de belangstelling van de bedoelde branches. Verhuurd Woensdagmiddag werd het grasgewas van de dyken en wgeen, eigen dom van de Banne Oude Nledorp, door het dagelijksch bestuur publiek verhuurd met de volgende uitslag Perceel 1 aan Jb Doom, voor f 40. 2. aan J. Buisman Dz.. voor f 40.3. aan dezelfde, voor f 40.4. aan F. van Breu- gel, voor t 40.5. aan P van der Filet, voor f 40.8. aan 8. Veen, voor f 1.50; 7. aan P de Boer, voor f 2.8. aan dezelfde, voor f 1.9. aan Jb. Doom, voor t 8. 10. aan P. de Boer, voor f 1.00: 11. aan Jb. Doom, voor f 3.12. aan C. Hollander, voor f 10.13. aan C. Holander, voor f22.-; 14. aan J. Mores, voor f 5.15. aan P. de Jong, voro f 12.00; IS. aan dezelfde, voor f 3.17. aan J. Moras, voor t 6.00; 18. aan W. zydweind, voor f 10.19. aan J. Mo ras, voor f 1.00; 20. aan M. van Leyen, voor f 10.—q 21. aan C. Wey, voor f 35.22- 25 aan P. de Jong, voor f 3. Totaal f 33150. Het vorige jaar bracht dit grasgewas op f 337. Verkooping De boerenplaats, eigendom van Vrouwe Wisboom van Giessendam, ge boren C. L. Baronnesse Collet d' Escury, sa men groot 20.48.44 HA., liggende In de Moerbeek, die de vorige week in opbod in publieke veiling werd gebracht op f 52866.-, is Woensdagmiddag by afslag en combinatie verhoogd tot f 53454.—. Kooper werd de hr. W. Siykerman. te Zype. PRAAG. 28 November (V. D.) De bin- nenlandsche politieke toestand die door het besluit der Tsjechische landbouwers reeds volkomen scheen te zyn opgehelderd, heeft door het optreden van Urdzal Woensdag op nieuw tot ernstige verwikkelingen geleld. In de zitting der Tsjechische boerenparty. van Dinsdag jj. werd nameiyk niet alleen de grondslag van het Concentratiekablnet vast- I gesteld, doch werd op byna dlctatorlsche wij ze. het toekomstige kabinet samengesteld. Toen de onderhandelaars verklaarden, dat de wyze van verdeellng der zetels in ieder opzicht onaannemeiyk was en dat men te voren het programma had moeten bespre ken, antwoordde Urdzal, dat het zyn laat ste woord was. Daarop werden de bespre- In Weensche kringen verwekte het optre den van Urdzal groote verbittering. On danks het verloop van zaken van Woensdag gaan er geruchten dat Urdzal nieuwe voor stellen zal doen, die aan de wenschen der Sociaal Democraten zullen tegemoet komen, wat betreft de toewyzing der socialistische zetels. Het voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Tegen stemden mevr. Helleman Hardebol en de heeren Bulens. Bakker, Vogelaar, Van Slingerland en Ringers. Te 1J0 uur gaat de Raad In comité. Te half 3 wordt de vergadering heropend. zal worden voor aanstelling van een nieuwe leerares. De voorzitter deelt mede, dat toestemming van de regeering gekomen is, om een nieuwe leerares aan te stellen, zoodat hierdoor aan de gestelde wenschen tegemoet kan worden hekomen. Wat betreft het houden van excursies, ook dit zal door het bestuur in ernstige overweging worden genomen. In de middagvergadering, welke drukker bezocht was dan die des morgens, hield de heer Sybrandi een lezing over de toepassing van de electriciteit in f" j- nadat een demonstratie van de verschillende Doe bet dK jaar beter dan den vorige» winter. Zorg dat ge een pot Akker s Klootterbabem in huil hebt, en bescherm Uw huid tegen Inwerking van koude en vocht, door haar lederen avond voor het naar bed gaan, in te- sneren mei Akker s organisatie in ons land werd medegedeeld, dat vóór ruim ao jaar een schrijven van boerinnen-kringen in België, houdende de vraag of in Nederland dergelijke boerinnen kringen ook niet moesten worden opgericht, oorzaak ts geweest, dat het olan voor een proefneming met landbouwhuishoudonder wijs is gemaakt. 11 Mei 1911 werd de eerste les voor het landbouwhuishoudonderwijs gegeven aan een der cursussen in dat jaar begonnen. Begonnen werd met een 5-jarigen cursus te Alkmaar, een 4-jarigen cursus te Beemster en een a-jarigen cursus te Winkel. Nadien hebben ruim 1000 leerlingen de cursussen tot het einde en met goed resul taat gevolgd een mooi resultaat, dat na veel arbeid ten goede van veel menschen en ge zinnen is gekomen. RUksbjjdrage Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, KKunsten en We tenschappen d.d. 26 Nov. 1929, no. 29310 is de ryksbydrage. waarop deze gemeente krachtens de Lager pnderwyswet 1920 aan spraak heeft, vstgesteld op f 2817. In de Commissie v. Publieke Werken. Slachthuis en Plantsoenen, wordt benoemd de heer Hoogenboom. Op Donderdag 28 November 1929, 'sna- ■üddags te 1 uur. Voorzitter: de heer Mr. W. C. Wendelaar, burgemeester. Secretaris: de heer A. Koelma. Aanwezig de dames HeUeman-Hardebol en Carels; de heeren Vogelmr, Ringers. Woi- dendorp, Thomsen, Hoogeboom, Leesberg, Govers, van Slingerland. Borsema, Kusters, Bakker, Bulens en Sietsma. Afwezig de heer Sluys, Keesom en Klaver. Een vacature (H. v. Drunen). De VOORZi l ii-ÏR opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering wor- den onveranderd vastgesteld. By besluit van 27 November jJ- is de bw- slissing op het verzoek van J. Molenaar al hier, om vergunning tot het oprichten van een broodbakkenl in het perceel Wagenma- kerstraat nr. 6. verdaagd. Alkmaar 28 November 1929. Burgemeester en van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. De jongeheer A. Bakker van Kerkbuurt (Tultjenhom) bezoekt lederen avond de anA bachtsschool te Alkmaar. Daartoe maakt hy gebruik van de tram die te ongeveer half zes daar -aankomt, maar omdat de school eerst te halfzeven begint begeeft hy zich doorgaans even naar den heer Netten in de Snaarsmanslaan om den tyd te verkorte». Zoo gebeurde het dezer dagen dat hy om zijn gastheer eenige oogenblikken aange naam bezig te houden zyn harmonica had medegebracht. Toen de schoolklok sloeg verzocht hü den stellers vindt spr. zwak. Om half 11 kan i heer N., of hy de harmonica mocht achter- men door de Langestraat een kogel schieten. laten De heer KUSTERSje mag niet zoo ml- lltalristisch worden! (gelach). De heer BULENS wil desnoods de politie personeel en leerlingen betreft, met alle waardeering voor mej. du Bois vindt men het toch niet wenschelijk, aan deze school een vrouw te benoemen. De heer BAKKER merkt op. dat mej. du Bois eenige maanden waarnemend hoofd is geweest. Voldeed zy toen niet? De VOORZITTER antwoordt, dat het Iets anders Is, als men definitief hoofd is. Mej. CARELS betreurt deze meening ten zeerste, want op die manier krygt die vrouw nooit kans. Het voorstel om de voordracht terug te nemen, wordt verworpen met 10 tegen 7 st. By le vrije stemming verkreeg de heer Hoekstra 6 stemmen, de heeren Jansen en van der Sluis resp. 7 en 4 stemmen. De tweede vrUe stemming had den vol genden uitslag. Jansen 7 stemmen. Hoekstra 6 en Sluis 4 stemmen. Tot hoofd der school wordt nu de heer Hoekstra met 9 stemmen. De heer Jansen kreeg 8 stemmen. (Wordt vervolgd). voordracht terug te nemen en met een an dere te komen. Mevr. HET .T .KM AN—HARDEBOL mist ook mej. du Bols op de voordracht, waar om zy zich hiermee niet kan vereenlgen. De heer KUSTERS meent, dat terugname van de voordracht geen resultaat zal heb ben of hoogstens een belacheiyk vergeiy- kend examen tusschen de verschillende sol licitanten. De heer BAKKER heeft den indruk, dat men een vrouw wil passeeren, spr. weet niet of de inspecteur niet Is te bewegen mej. Du Bols alsnog op de voordracht te plaatsen, maar afgezien hiervan er zUn 3 Alkmaar sche sollicitanten, en die zeer geschikt zyn voor de functie en zonder meer worden ge passeerd. De VOORZITTER gelooft niet, dat het verstandig is, de voordracht terug te zetten; spr. kan wel met zekerheid zeggen dat zulks geen resultaat zal hebben. Over den Inspecteur hebben wy geen zeggen schap en over dit punt Is uitvoerig gespro ken. Wil de raad er meer van weten, dan zal spr. wel met meer mededeelingen voor den dag komen. Het is natuuriyk uiteraard een pyniyke geschiedenis, omdat er persooniyke belan gen by betrokken zijn. Spr. heeft geen bezwaar tegen de be noeming van vrouwen, maar dat wil niet zeggen, dat spr. een vrouw voor elke plaats geschikt acht. Verschrikt week zy eenige stappen achter uit, toen In de deuropening een tweetal agenten en een recheurcheur verschenen. Er Is, vertelde éën hunner, tydens uwe af wezigheid Ingebroken, wy komen de woning doorzoeken en eens zien wat er is ont vreemd Groote verbazing van mevrouw Net ten. maar weldra ging haar een licht op en zy vertelde hoe een goede bekende van hen zyn eigendom even had gehaald, terwyi zy afwezig waren. Daarom had men het luikje in de deur open gelaten dan zou hy zich wel redden. Teleurgesteld ging het drietal heen. Mij dunkt dat de steekproef uit die zoo genaamde keurcollectie overduldeiyk aan toont, dat ouden, die bulten de keurlijst voor R. K. jeugdlectuur, ol zonder raadple gen van deskundigen een boek nog wel door Sint Nlcolaas hunnen kinderen doen bezor gen. zeer gevaariyk spel spelen, om niet te zeggen een onverantwoord-lijke daad stel- len. Laat dit een reden te meer zyn. om bij de keuze van een boek uitsluitend de keur- Hjst van den .JCeurraad voor R K. Jeugd- I lectuur" te volgen. Alkmaar, 8t. Albericus 1929. Ed. P. RENQS, rwkim geven van ia lessen aan ia R.K. dames, die dezen cursus verzochten. In voorbereiding zijn korte cursussen voor handwerken, waarmee in den winter begon- oen wordt. Een 5-jarige cursus met aa leerlingen ein digde. afdeeling Alkmaar van den Bond van derl. L cursus voor vervolgonderwUs op te richten. De heer BAKKER stelt voor dit adres te behandelen by de Begroeting. Aldus besloten. f. een brief dd. 23 November 1929 van A. Dykers. waarby hy mededeelt, zijne be noeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. g. een brief dd. 26 November 1929 van de 8. D.-fractie inzake de benoeming van een lid in de Comm, van Bijstand van Publieke Werken, Plantsoenen en Slachthuis. Te behandelen by punt 2 der agenda. h. Een adres dd. 27 November 1929 van Mej. A. W. Stins, daarby verzoekende haar aanvraag om overplaatsing als onderwijzeres aks niet gedaan te beschouwen. Te handelen by punt 4 der agenda. L Een adres dd. 26 November 1929, van de Ouderoommlssle der U. L. school voor jon gens en meisjes, betreffende de voorziening in de vacature van hoofd dezer school. Te behandelen by punt 3 der agenda. j. Een adres, Ingekomen 27 November 1929 van D. en N. Klerk, eigenares en huurder van het perceel Omval 64. daarby verzoe kende om aansluiting van dit perceel aan het electrisoh net. In handen van B. en W. ter afdoening ge steld. k. een brief dd. 26 Nov. 1929, nr. 22.07-2 van het Bestuur der byzondere lagere school I St. Agnesschool aan de Koornlaan, daarby verzoekende om de vergoeding voor boven tallige leerkrachten over 1928. als bedoeld In art. 100 der L. O. wet 1920. In handen van B. en Wgesteld om be richt en Raad. Het sluitingsuur der café’z 1. Een voorstel om het sluitingsuur cafés te bepalen op twaalf uur. Dit voorstel wordt gedaan door de heeren Kusters, Sietsma, Woldendorp en Bonsema. (De heer Klaver komt ter vergadering). De heer KUSTERS doet dit voorstel» niet voor zich zelf, maar de vraag Is gerezen of er geen eind moet komen aan den toestand, dat alleen in de zomermaanden de café's tot 12 uur open mogen biyven. Alkmaar Is toch geen plattelandsgemeente en het gaat ook niet aan dat de overheid de menschen dwingt. Ook vreest spr. geenszins, dat het drank misbruik erdoor bevorderd zal worden. Spr. wil echter deze restrictie maken, dat de permanente dans vergunningen niet langer duren dan tot 11 uur. (De heer KEESOM komt ter vergadering). De heer BONSEMA hecht ook aan dit laatste waarde en daarom is spr. voor het voorstel. Besloten byeenkomsten en verga deringen ondervinden last van het vroege sluitingsuur. De heer VOGELAAR geeft toe, dat het drankmisbruik veel verminderd Is; maar dat het hier gering Is, berust op een veronder stelling. Spr. vindt het absoluut niet noo- dlg. dat het sluitingsuur wordt verlengd. De heer VAN SLINGERLAND ondersteunt dit betoog. Voor vergaderingen geeft de po litie wel permissie tot 12 uur. Om 11 uur acht spr. den tyd gekomen, dat men behooriyk naar huis gaat. De heer BULENS sluit zich ook aan by des heeren Vogelaar'» betoog. Ook spr. ziet geen noodzakelijkheid, om het sluitingsuur te verlengen. De argumenten van de voor- 18486 18W7 19124 30506 artWAAR- sa TRIC TRAC-BORDEN. HALMA. MKNSCH ERGER JE NIET, QUARTET EN ANDERE SPELLEN. (Niet-OlfleieeD. 4S2« STAATSLOTERIJ. Trskklax vaa Dosderdac 28 Noveabar 192». le Ktasse. 4« LUat. Hoote Prlizen: 214 /1000-— 6349 16758 100. -. Pritzea vaa f 2». 401 - 1935 4188 «781 7605 9115 ROODE KRUIS COLLECTE Zaterdag as. zal de jaariyksche collecte voor het Ned. Roode Kruis hier ter stede worden gehouden. Gezien het vele werk dat het Roode Kruis in ons land en ook hier ter stede, belange loos, voor de lijdende menschheid verricht. o.a. de medewerking by de bestrijding van de malaria in Noord Holland, het onderricht In Eerste Hulp bfl .Ongelukken enz., bevelen wy deze collecte ten zeerste by het publiek aan. Te Dlrkshorn heeft het publiek voor eenl- gen tyd «en dronken persoon in de dorpsge vangenis gebracht, die gevaariyk voor de openbare orde was. Daar de veldwachter af wezig was nam een dorpeling den man mee. De kantonrechter noemde het een flinke daad. veel t *8 avonds van buiten komen, hebben geen gelegenheid meer, om zich te verpoozen. De VOORZITTER noemt één der i ties van dit voorstel, dat het niet politiek is; er zyn geen fracties, die niet Zijn. De heer KUSTERS: Wel, twee; de heer Govers ook. De VOORZITTER: dat had Ik niet van U verwacht mhr. Govers (gelach). Spr. is voor het voorstel. Voor het normale verkeer in de koffiehuizen ziet spr. geen bezwaren. Voor de politie is het buitengewoon rnoel- Ujk, soepel te zyn met vergunningen Getrouwd: Gerardus Groenewoud en Anna Hermes Petrus Leering en Geer- truida Hes Lambertus de Visser en Ca rolina van Appelen Cornells Boehouwer 1 en Elisabeth Hulsman Walterus Bos en Wilh. van Amstel Hendrik Vlet en Ca- marina Slenters. Geboren: Richard Paulus, z. van Pieter Overdyk en Gerdlna Dokter Alida Maria, d. van Laurehtlus Buren en Martha Schagen i Afra Margaretha. d. van Nlcolaas van Twuyver en Maria Wijkhuizen. Overleden: Geertje Bos. wed van Simon Zut, 78 jaar Hendriks Roos, 67 jaar. Personlia Tot voorzitter en secretaris van de afdeeling Ursem van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw zyn herkozen de heeren J. Buis Jzn. en P. de Ruyter. collectie" er eenige uit te nemen en te keu ren: ziehier het resultaat van die greep een boek was een bedekte reclame voor echtscheiding; een 2e een boek dat ernstig moet worden voorbehouden; een 3e beslist af te keuren wegens immoraliteit; een 4e bevat verschillende deelen, waarvan één zeer voorbehouden, twee andere beslist ver- j boden lectuur zyn. een 5e „ongeschikt"; De Voorzitter dankt de aftredenden voor j een 6e verboden lectuur: een 7e een ver- hun bemoeiingen. j keerd boek: een 8e afgekeurd; een 9e alle Hierna was de statutenwijziging aan de werken van dien schrijver zjjn ,^eer voor- orde art. II werd in dien zin gewijzigd, dat h^oudeneen^ 10e ernstig yoortenouden. in plaats van io, 30 leden een vergadering kunnen bijeenroepen. De wijzigingen werden alle na eenige be spreking goedgekeurd. De rekening der cursussen sluit op een bedrag van f 40.435.43 de totale rekening sluit met een batig saldo van t 227,43 op een bedrag van f 4.182,22 >/2. Voor het nazien der rekening worden benoemd een com missie van 3 leden. De begrooting sluit met een saldo ’28 op f 40.837.73. In verhand met de plannen van den laatstcn tijd 1 ook nog aoo snel, de telefoon was nog snel ler. In minder dan geen tyd waren de chefs van de diverse aan de tramiynen gelegen plaatsen van alles op de hoogte. Als dus de Inbreker zich In een of andere tram bevond, dan was hy gevangen. De chef van War menhuizen was Intusschen zoo gelukkig en zag iemand die aan het opgegeven signale ment beantwoordde uit de tram stappen en zich naar de rijwielstalling begeven. Hy sprak het heerschap aan en vroeg wat hy alzoo In dien zak met zich voerde. De aan gesprokene onze vriend B. natuuriyk vond de nieuwsgierigheid van den chef wel wat groot en als de vraag hem nog eens gesteld werd, antwoordde hy ..nou een tr.ook’De chef begrijpende dat daar een harmonica mee bedoeld werd, gaf bet verlangen te kennen gaarne '.ens een ..moppie" te willen hooren en t oig den .inbreker" hem daar toe even te willen volgen In het kantoor. De jongeheer Smit van Dlrkshorn mocht zich eveneens in het kantoor begeven en zou voldoende mee genieten van de muziek Na eenlg aarzelen begaf de „Inbreker” zich In het kantoortje. Zekerheidshalve werd de deur even op slot gedaan om een eventueele ontvluchting te voorkomen De politie te Alkmaar werd Intusschen van de vangst tn kennl" gesteld en het onderzoek kon begin nen. De verdacht uitziende zak werd door den „inbreker" geopend en men kan zich de verbazing van den chef voorstellen, toen er werkeiyk een harmonica te voorschyn kwam. Had hy dan toch de verkeerde? Het signalement klopte toch precies? De .in breker" begon Intusschen zyn geduld te 4terliezen en vroeg wat dat alles toch te be ttekenen had en de chef wist niet beter te doen dan alles te vertellen wat hy er van wist. Daarna was het de beurt van den In breker" om te vertellen. De persoon, dien de chef voor zich had. was degene die by den heer N. had Ingebroken, wat In den zak zat. was door hem ontvreemd en was tevens zyn eigendom dus h&d hy niets gestolen. En toen alles den chef goed duldeiyk was. werd er harteiyk om het voorgevallene gelachen. Maar ook de politie zat niet stil. In den laten avond werd er by den heer Netten aangebeld De echtgenoote deed open. De heer BAKKER sluit zich aan by het Hét zich in de deur bevindende luikje betcog van den heer Bulens. i_, J 2 Da heer SIETSMA heeft dit voorstel met een paar kunstgrepen was de deur open. En genoegen onderteekend. Menschen. die ter plaatse goed bekend ontstak hy licht en ““1 verliet kort daarop na de deur weder In het -slot te hebben getrokken de woning met de a^trac" I zich In een zak bevindende harmonica op den rug. Met verhaasten tred begaf hy zich 9*™***“ J naar het station want de tram in de richting Warmenhuizen kon ieder oogenblik vertrek ken en was precies op tyd want nauweUjks was hy gezeten of de tram vertrok. Maar! Een buurjongen van den heer N. had de bewegingen van onzen snaak gadegeslagen en meende een berucht inbreker aan het werk te zien. Vooral, toen hy den vermeen den inbreker zich zoo haastig zag verwyde- ren met een groot pak op den rug. aarzelde JA1S er^renigszins een motïef is. wordt lan- h« n oogenblik en waarschuwde de po ker permissie toegestaan. De moeilijkheden Utle. Deze was spoedig ter plaatse en ach- Benoeming hoofd der Open bare school voor Uitge breid Lager Onderwijs Ter voorziening In de vacature van Hoofd der U. L. school bieden B. en W. den Raad ter voldoening aan artikel 36. 2e lid der Lager Onderwijswet 1920 de volgende voor dracht aan: 1. W. Jansen, hoofd eener school voor O. L. O. en U. L. O. te Driebergen. 2. L. M. van der Sluys, idem te Does burg. 3. J. Hoekstra, hoofd der U. L. school te Mlddenbeemster. B. en W. stellen voor het bepalen van den Innctie tredlng aan hun college PARIJS, 28 November De ..Excelsior” zet de reeks van Interviews van zyn Beriyn- schen bljzonderen verslaggever met voor aanstaande politici voort met een Interview van minister Severing. De Minister uitte zich daarby oa. over de politiek van Stresemann, die hy steeds als de eenlg Juiste moet blijven erkennen en die zyn party ook verder zal volgen. Duitschland en Frankryk hebben zelde Severing een groot aantal belangen met elkander gemeen en wanneer men een op lossing vindt, waardoor de rechten en be langen van beide landen worden gewaar borgd. zou daardoor een groote schrede wor den gezet op den weg naar den wereldvrede. Mlddeliyk beteekent overeenstemm Ing tus schen Duitschland en Frankrijk ook over eenstemming met andere landen. De Minis- ter ging dan nog kort in op de ideeën van Briand over de Vereenlgde Staten van Europa en zeide dat z.l. de verwezenlijking yan die plannen in de naaste toekomst niet uitgesloten kan worden geacht, als eerst i Frankrijk en Duitschland het maar eens zyn geworden. Anders zou dat onmogelijk zjjn. L wm. «Ia. ---1* - - AaA dan zou er geen reden bestaan waarom die Vereenlgde Staten zich ook niet tot politiek en financieel gebied zouden uitstrekken. Opbrengst kerkelljke landerijen De 4-Jaariyksche verhuring van de kerkeiyke landerijen te Schagen brachten 5727 op. In het vorig 4-jarig tydvak was de opbrengst 6582. Eene verlaging dus van 13 pet. BESMETTELIJKE ZIEKTE In de week van 17 tot 23 November heb ben zich In deze gemeente 4 gevallen van r roodvonk en 2 gevallen van dlphtheritus voorgedaan. 1 over te laten. Hlerby komt tevens tn behandeling het volgende adres: ;eteekenden, leden van de ouder- j der gemeenteiyke U. L. O.-school ®w.s*vaaaw.aa. Voor de toekomst werd 't van belang geoordeeld, dat aan dit onderwijs uitbreiding wordt gegeven de Ver. had zich ook bezig gehouden met een proef voor gemeenschap- pelijken aankoop van huishoudelijke ar tikelen. die echter niet kon worden voort gezet. De lectuurverspreiding was aan de hand der ervaring teruggebracht tot de beschikbaarstelling van boeken uit de school- j bibliotheeken aan de leerlingen. Geconstateerd werd, dat er door de oud- leerlingen ten behoeve van de plattelands bevolking goed werk is te doen, doch hierbij wordt voor overhaasting gewaarschuwd en I de raad gegeven het onderwijs blijvend voor- op te stellen. De voorzitter doet voorts eenige mededeelingen naar aanleiding van het landbouwhuishoud kundig Congres te Meppel. Spr. wijst er op, dat de pogingen om tot één Bond te komen voor Landbouwhuishoud onderwijs voor alle richtingen nooit zullen slagen, omdat de Katholieken, ofschoon zij geen onwelwillende houding tegenover ons onderwijs innemen, zich afzonderlijk hou den met hun onderwijs, overeenkomende met hun godsdienst zooals ook met andere richtingen het geval is. Uitbouw van eigen provinciale organisatie is daarom zaak. Mej. Kuiper wijst er naar aanleiding van het Congres te Noord wijk op, dat er te wei nig contact tusschen de oudleerlingen in de vereeniging bestaat in Friesland bestaan b.v. speciale cursussen en ontwikkelings- avonden voor oud-leerlingen. De heer Kaan wijst op het nut en voordeel van de 4 scholen in N.-Holland, waardoor meer centra voor de leerlingen en oud-leer- lingen bestaan. Hierdoor is ook een meerdere deelname aan het landbouwhuishoudonderwijs. Het gaat niet aan een vergelijking met andere provincies te trekken. Mej. Kuiper zag gaarne meer gelegenheid voor de oud-leerlingen om zich verder te ontwikkelen. De voorzitter zegt toe, gaarne nieuwe denkbeelden in ernstige overweging te zul len nemen. De heer Kaan vreest, dat voor eventueele korte cursussen geen rijkssubsidie gegeven Maar kwam de overeenstemming tot stand, I dan ZOU er reden bestaan vraAmm die De VOORZITTER Ingekomen: a. een adres dd. 2 November 1929 van de' Vereeniging van Laatbewoners, daarby ver- Boekende by vernieuwing van de Laat een •sphaltbedekking aan te brengen. Besloten te behandelen by de gemeentebegrootlng voor 1930. b. een adres dd. 5 November 1929 van het Alkmaarsch Drankweer Comité, daarby ver zoekende het subsidie voor drankbestrijding bestaande uit de namen van een te verhoogen. Een verhoogd subsidie van - 350 toegestaan. c. een adres dd. 31 October 1929 van oe- woners van de Choorstraat en het Rltse- voort, daarby verzoekende tot asphaiteerlng van deze straten over te gaan. Besloten aan adressanten mede te deelen. dat de tram rails geleidelyk zullen worden verwyderd. zóó, dat ’t laatste gedeelte In 1933 zal wor den weggenomen en dat, aangezien de Choorstraat en het Ritsevoort nog betrek- keiyk kort geleden van een nieuwe bestra ting zyn voorzien, die straten in 1933 ge- Wktydlg met de verwijdering der tramrails voor vernieuwing In aanmerking komen. d. een adres, ingekomen 5 November 1929 van het Bestuur der Centrale Vereeniging ter behartiging der Maatschappelijke be langen van zenuw- verzoekende een jaariyksche contributie te verleenen van f 50. Besloten zoolang de sub sidies aan vereenigingen enz. niet tot net vroegere peil zyn vernoogd, geen nieuwe subsidies toe te staan, waarby het plaatse- lyk belang niet rechtstreeks is betrokken en in verband hiermede het verzoek af te groote verbazing gezien, waty zy wüzen. Op iemand, die hoofd van de school is ge- e. een adres d.d. 12 November 1929 van de weest Waarom deze gepasseerd is, wordt --Ne- niet gemotiveerd. Spr. verzoekt B. W. de Onderwijzers, verzoekende weder een datum der in fi Te Purmerend kwamen enkele verande ringen voor in de landbouwkundige lessen van den heer Geitenbeek, die wegens de goede ontwikkeling van de hoogere Land bouwschool te Purmerend geen tijd meer beschikbaar heeft deze moeilijkheid is even wel overwonnen. Overigens gaat het hier goed en de 5-ja- rige cursus eindigde, terwijl er een nieuwe werd begonnen. In voorbereiding is het geven van lessen aan meisjes te Purmerend, Een vervanging van het herhalingsonderwijs, waardoor ge tracht wordt iets meer voor Purmerend te By deze gemengde school, zrriwel wat doen. Te Hoorn werd mej. Bourgonje benoemd wegens vertrek van mevr. Jansen-v. Wou denberg en juffr. Wolzak. Te Hoorn begon* een nieuwe 5-jarige cur sus, gecombineerd met een tweede klas, terwijl er binnenkort een 2-jarige cursus eindigt. Aan de school te Alkmaar kwam verande ring in het personeel door vertrek van mevr. Jansen-Woudenberg en mej. Wolzak aan wie dank gebracht wordt voor alles wat zij gedaan hebben voor het landbouwhuishoud onderwijs. Tijdelijk opvolgster werd mejuffr. Scher mer, na haar huwelijk werd mejuffr. Rijs- dorp benoemd. In Alkmaar eindigde een 5-jarige cursus en werd met ia leerlingen een nieuwe be gonnen. Het onderwijs gaat hier naar wensch Aan mej. v. d. Sluis te Schagen werd we gens haar huwelijk dank gebracht voor haar bemoeiingen voor het Landbouwhuishoud onderwijs. Zij werd opgevolgd door mej. Wijnia, die als zoodanig welkom wordt ge- heeten. In verband met het 7de leerjaar kwam te Schagen een gecombineerde ie en ae kl. slechts voor één jaar. Verder wordt een korte kookcursus ge- 1- r» v als kleine, toch vooral de keuriyst te raad plegen, opgesteld door „den Keurraad van Roomsche Jeugdlectuur", welke iyst o.a. al len schoolkinderen is ter hand gesteld. De reden, dat wy nu nog eens dat drin gende verzoek komen herhalen en zoo mo- geiyk nog komen versterken, lig! Ir de om- De Voorzitter brengt dank aan de dames, standlgheid. dat my dezer dagen een boe- die zich hebben beijverd bij de te H.H. kenUJst in handen kwam, welke laags de Waard gehouden tentoonstelling, waardoor buizen schijnt te worden verspreid, bevat- er weer een goede propaganda voor het land bouwhuishoudonderwijs gegeven is. In de vacature van den heer Jb. Kaan Kz. fniet herkiesbaar^ werd tot bestuurslid ge kozen mevr. Meiboom:v. d. Sluis met 36 stemmen fbij 2de stemming^. In de vacatures van de dames E. M. Noot- de Groot en J. WinkelBrak fniet herkies baar) werden gekozen de heer Jb. Kaar Kz. en Mej. A. Schermerhorn. (Starmeer-Alk- maar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 5