ONS BLAD LEEKEPREEKEN Uit de stad van Vaticaan het L. FRANKENBERG, Alkmaar levert alle VULPENHOUDERS onder volle garantie Uitsluitend prima Standaardmerken V DIT NUMMER BESTAAT UIT ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 VIER BLADEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 273 DRIE f 40 Voornaamste Nieuws I Treiter gestrand JOH. LAUWERS ERNSTIG ONGELUK TE ANNA-PAULOWNA te Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR Schadevergoedingen wegens niet leveren van voor de vorst verkochte Irissen De Nobelvredeprüs Audiëqtie De postvluchten naar Indië 17-jarig meisje onder een stoomtram K. Sytsma f Mgr. C. F. Ie Blanc kon lenging te een IJmnider In- De berooving te Hilversum De gestolen actentasch terecht. Barometerstand 9 uur v .m.: 749 achteruit. Overeenstemming bereikt halen. HOMO SAPIENS Wegenfondsbegrooting een Mr. Kropman gekoaen De kaak naar het Hof te Amsterdam terug verwezen. DE VERLENGING VAN HET JUBELJAAR TOT 30 JUNI 1939 Zooals het De wegverbinding AmsterdamSchiphol Brenninkmeyer contra Van Hasselt een verguld zilveren ontving. Massakamp HaarlemSt. Pancras Ook «t jaar nd de Nobel-vredeprijs niet worden toegekend. Een spookhuis te Utrecht gesloopt De gemeenteraad van Amsterdam benoem de gistermiddag in de vacature van wethou der. ontstaan door het overlijden van den heer Von Frytag Drabbe. met 27 van de 32 uitgebrachte stemmen mr. O. C. D. J. Krop man (RJL) De heer Kropman nam de be noeming aan. Wethoudersverkiezing te Amsterdam Van 50 tot 39 fr. per 19» K.G. verlaagd bil verlies van/d andersa vinerf Te ’a-Gravenhage Is overleden Ir. W. F. Leemans, ood.hoofdinspecteur-generaal vaa den Rijkswaterstaat. Vrijdagmiddag heeft iemand in het Span- derswoud de actentasch gevonden van den banklooper uit Hilversum, die Donderdag middag op de heide b>J den Bussummergrlnt- weg door twee personen is aangevallen en van f 3000 word beroofd De tasch bevatte eenlge wissels en twee notitieboekjes; al het bankpapier was er uit verdwenen. De po litie is voortdurend op de plaats van den overval aan het werk geweest, maar zy heeft geen sporen kunnen ontoekken. Zij houdt rekening met de mogelijkheid, dat de over val gefingeerd is en haar onderzoek beweegt zich ook In deze richting. “1 De Tweede Kamer is gisteren gereed gw komen met de behandeling der begroeting van Blnnenlandsche Zaken en landbouw» Dinsdag ul er over worden gestemd. Naar de directie van den Landbouw mede deelt, heeft Hr. Ms. gezant te Bern bericht, dat de Zwitsersche regeering het invoerrecht op varkens boven de 60 K.O. gedurende de maand December as. heeft verlaagd van 50 tot 30 frs. per 100 K.G. Ook voor varkens uit Nederland worden door de Zwitsersche autoriteiten invoervergunningen uitsluitend echter aan Zwitsersche importeurs verleend. Het Zwitsersche invoerrecht voor varkens Onmlddeliyk gedood Gisteravond te 9 uur is op den hoek Tram straatDongensche straat te Eindhoven de 17-Jarlge Maria V. door de stoomtram over reden en gedood. De tram kwam van het emplacement, gaf volgens verklaringen van getuigen fluit- en belsignalen, terwijl by het kruisen van den weg. een machinist met een roode lamp voor op ging. Het slachtoffer, dat vermoedelyk in ge dachten verzonken is geweest, geraakte an der de locomotief en werd vermorzeld De locomotief moest worden opgevijzeld om het deerlijk verminkte Ujk er onder vandaan te F. M. L. Baron van Geen Morgen. Zondag 1 December, zal het 25 laren geleden zijn dat F. M L. Baron Van Geen, vroeger adjudant en sedert 1906 ka merheer van H. M de Koningin, de veelom vattende en gewichtige functie van Particu lier Secretaris van Hare Majesteit op 1 De cember 1904 arnve^rdrie Den volstrekten wensch eerbiedigende van den jubdaris, dat helst geen, aoch in ede geval zoo weinig mogelijk publiciteit vooraf gegeven sou worden aan dit feit, moge vol staan worden met deze korte aankondiging van dexen gedenk waard gen dag In het leven van den emlnenten Hofdtgntarls die. o a. door de tallooze door hem voorbereide en medegemaakte bezoeken van onze Vo’stin aan de verschillende provincies des lands en aan zoovele Instellingen ena alom in den liet ais weinigen en gewaardeerd wordt Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 19 min. Over* morgen om 4 uur 18 mln. De Philips’ licenties en de bond van radio-handelaren NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD H Kerk gedachtenis lande een bekendheid die allerwege geacht om zijn vele voortreffelijke eigenschappen, van welke een plaats op den voorgrond in nemen zijn trouw aan Zijn Hoog» Gebied ster. zijn minzaamheid en zijn hulpvaardig heid, ook tegenover de Pers, waarmede hij waardevolle relaties betreffende de publica tie van de daarvoor In aanmerking komen de Hofaangelegenheden onderhoudt. He4 zevende vliegtuig te Belgrado De K LM. deelt mede, dat het revende Ixwtvliegtuig gisteren te 7 40 uur uit Weenen en te 10.30 uur uit Boedapest is vertrokken. Het kwam te 12.30 uur te Belgrado aan. Alles is wel aan boord. Heden wordt de tocht voortgezeu Ook Alt jaar gtwa Het comité voor de toekenning van den Nobelprijs beeft besloten voor 1938 en 1929 geen vredesprijzen uit te reiken. Die voor 1928 komt aan het speciale' fonds van het comité, van dien voor 1929 zal de uitreiking tot het volgend jaar worden uitgesteld. 4 Z D. H de Bisschap van Haarlem zal is. Woensdag geen audiëntie verleenen. BUREAU: BOF ALKMAAR THefoon: Administratie No. 438 IpV*- Redactie Na. «83 ABONNRMBNTENweer Alkmaar Ml Agentochappca: per week 8S CL; per kwartaal X24; per peet, per kwartaal f X58 Ml voorallbetaltag. In de vacatare-J. H. A. I*. ven Pr*tag Drabbe koos de gemeenteraad van A meter, dam gisteren tot wethouder mr. G. C. D. 1» Kropman (R-K.j Het grond- en graafwerk van de gracht om Maastricht ten behoeve van het Belgi sche Grand Canal is gisteren te Luik aaa- besteed. Heer door den trein overreden en gedood By het binnenkomen van den trein van half acht aan het station te Anna Paulowna. poogde de heer R., woonachtig te Oudesluis. nog de rails over te steken naar het 3e perron, met het noodlottig gevolg, dat hy door den trein werd gegrepen. De spoedig ontboden geneesheer slechts den dood constateeren. De reddingboot van Egmond haalt een deel der bemanning van boord Gisteren In den vooravond, by mistig weer en een harden zuld-westerstorm. Is de IJmul- der stoomtreiler IJ. M 80 (Frami, waar- schyniyk omdat hy geen verkenning uit lAnulden heeft gekregen en dientengevolge den koers kwytraakte, op de tweede bank by Egmond aan Zee gestrand. Onmlddeliyk Is de reddingboot uit Egmond onder leiding van schipper Van der Plas uitgevaren. Door de hevige deining viel het den wakkeren mannen niet gemakkelijk om langszij te komen. Ten slotte gelukte het, vyf der opvarenden van boord te halen. De overige leden der bemanning van den trei ter, de schipper, de machinist en drie an deren wilden het vartulg niet verlaten en vroegen sleepboot-aasistentie. De sleepboot ..Vlaanderen” van het bureau Wijsmuller te IJmulden Is toen vertrokken. Men hoopte vóór 2 uur in den nacht, wanneer het hooge water komt opzetten, de verbinding tot stand te brengen. ■itrelklug' Onze correspondent te Egmond aan Zee seint nader, dat b*J het van boord halen de kok J. de Bruin In het water is gevallen, doch er onmlddeliyk weer Is uitgehaald. Hy heeft zich niet ernstig bezeerd. De bemanning Is ondergebracht In hotel „Trompenberg”. Een rede van Minister Curtius In verban* met bet wetsontwerp overeenkomstig dm uitslag van het „Tolksbegehren” ingedlen*. ADVEftTENTIEFRUS: Van regels f L84; etas regel meer f KXK RECLAME per regel <74 voor da eorato pagina; voor de overige pogtna s f BUBRIEK .VRAAG EN AANBOD* t SjSS per advertonue van 5 rsgeés; tedovo regel meer 9J3 Jaspar betast met de vorming ran eon nieuw Belgisch Kabinet. z Z. EM. KARD. VERDIER BISSCHOP GEZALFD DOOR DEN PAUS Mgr Verdier. opvolger van kard. Dubols als aartsbisschop van Parys, wordt In het laatst van de volgende week te Rome ver wacht. waar hy In het 11 Consistorie uit de handen van Z H Pius XI den rooden hoed zal ontvangen. Tevens is het zoo goed als zeker, dat enkele dagen later Z Eih. Kard. Verdier In de Slxtynsehe kapel door Z. H. den Paus tot Blsschop zal worden gezalfd. Gisteravond had In ..De Korenbeurs" te Haarlem, onder zeer groote belangstelling de massakamp plaats tusschen de Utaarlem- sche Damclub” en de Damclub ,J>. o. 8.” uit 8t. Pancras. Deze zeer geanimeerde strijd eindigde in eene sprekende overwinning voor de Haar lemmers nl 4414. De Jfaarlemsche Damclub" ontving de vooi deze ontmoeting beschikbaar gestelde verguld zilveren plauette, terwijl _D. o. 8.** Metropolitaan een verguld zilveren herinneringsmednllle UIT DE PROVINCIE Te Anna-Paulowna is een heer door den trein overreden en gedood. teren oueevallen verzekerd voor een <lA- n f 3000 - Le’«“l*n«» «el*el« oomechlktbeld tvi werken dooi f TE® Ml een onaevel met f OCfl Ml verlies van een band, f 4 OE Mi verlies vaa eea f C(| Mi'nb.-ukvaa eren onae en ero voor -ea der rolreod. iltkeertnme UVVU.- W|to mid, .rmen beide beeoen H tolde ooasn «•.- doodelliken afloop een voet een ooa dnha M rrlirrlazer 3U-‘ toe. al arm AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. - -- -- -- --- i SI ii -TT - -l--- - - - Naar aanleiding van den oproep aan Irissenkweekers, door de BloemboUenveilln- gen ..Breezand” en „Beverwijk" per adver tentie In dit blad gedaan, hebben wy ter bevoegder plaatse nadere inlichtingen ge vraagd over de bedoeling van dezen oproep. Wij vernamen daarbij het volgende: Verschillende kweekers hebben namelyk op de voorvelllngen of uit de hand vóór de vorstperiode 1929, groote getallen Irissen verkocht. De Irissen zjjn ongeveer overal voor 80 k 90 pCt. bevroren, zoodat levering ook voor 80 i 90 pCt. achterwege moest blijven. Voor het Scheidsgerecht gedaagd, beriep men zich op overmacht, wyi het artikel door de vorst dermate vernietigd was. dat van levering geen sprake kon zijn. Mlllloenen werden er verkocht en slechts eenlge hon derdduizenden werden er te koop aangebo den In dit seizoen, zoo luidde de stelling der gedaagden. Dat beroep op overmacht werd echter door het scheidsgerecht verworpen met de over weging. dat het vóór de vorst verkochte wel geleverd had kunnen worden. Om met cUfers te kunnen aantoonen wel ke party hier de juiste meenlng verkondigt en om de meenlng in deze van een groot aan tal vakgenooten te hooren. hbben bovenge noemde veilingen een oproep gedaan aan alle Irissenkweekers, leden van de Algemeene Vereenlglng van Bloembollencultuur in alle afdeelingen in Noord Holland boven Haar lem. het district waar 9/10e deel van de Iris- sen-kweekers gevestigd Is. Voorts ook aan de nlet-leden In dat rayon, die als Irlssenkweekers bekend zyn en ook In andere afdeelingen aan personen <of be drijven) van welke men weet, dat zy Irls- sen-kweekers zyn. Het Is dus van het grootste belang voor de waarheid in deze zaak, dat letteriyk alle Irlssenkweekers aan dat onderzoek hun steun verleenen. ongeacht of zy goed of slecht gewas hadden en of zy voor de vorst hebben verkocht of niet. Dr. M. A. Brants t Gisteren is te Zelhem (Geld 7« jaar oud. overleden dr. M A. Brants, oud-lid der Tweede Kamer. Dr Brants, werd in 1853 op den Wllden- borgh geboren In Februari 1903 volgde hy jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van wyck In het district Ede als lid van de Tweede Kamer op, doch toen hy na van 1895 af burgemeester van Zelhem te zyn geweest einde 1908 benoemd werd tot burgemeester van Schiedam, nam hy als lid van de Kamer ontslag. De overledene behoorde tot de antl-revolu- tlonalre party. De begrafenis Is bepaald op Dinsdagmiddag om 1 uur te Zelhem. Juist op zyn 72sten verjaardag is gister avond het lid van den gemeenteraad van Lelden, de heer K. Sytsma. door een beroerte getroffen en kort daarna overleden. De heer Sytsma was tal van jaren als stadsverslaggever aan bet ..Leidsche Dag blad" vtrbonden. In den gemeenteraad had de thans overledene gedurende ongeveer dertig jaren zitting Hy behoorde tot de V.D Het lid der Tweede Kamer, mevr. Van Itaille-Van Embden, volgt hem als raadslid op. Gisterenmiddag is de Hocgeerw. Heer Mgr. C. F. le I;>ane. Kanunnik van het Kapittel te Utrecht en pastoor te Cothen, uR voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. druppel alsem vergeleken bij den vol len beker van zaligheld in het hierna maals. Daarom prijzen ajj iedere daad, die gedaan wordt om te trachten een ziel te winnen. Immers het lijden van het lichaam is niets vergeleken bij de gezondheid van de ziel. Juist hun vele zorgen, de moeilijkheden, de tegensla gen hebben hen de ijdelheid van het le ven doen inzien, hen behoed voor dé vele dwaasheden, waartoe rijkdom al te gemakkelijk lokt, hen bewaard voor d? gevaren der weelde. In ootmoed mogen zij verwachten, dat hun geduldig gedra gen lijden, hun harde leven gemak kelijker zal voeren tot het door ons allen verbeide einddoel, dan een leven var. voorspoed en aardsch geluk, waarin het hèêle zoo moeilijk valt de belangen onzer ziel de eerste plaats in onze belangstelling te geven. Wie zich op dit hooge plan* van le vensbeschouwing plaatst, is geneigd om met 8t. Franciscus een loflied op de armoede te zingen. Maar toch wacht ieder oprecht tnensch zich er voor om den arme te zeggen: juich en wees dankbaar; Immers wat gij aan aardschc goederen mist, wint gij aan uwe ziel! Wie zoo Iets in oprechtheid durft zeggen, moet zelf van alles afstand doen. En hoe weinigen hebben daartoe den moed! Armoede stoot nu eenmaal af; onze zinnelijke natuur trekt naar gemak en weelde. In dit conflict komt de liefda digheid ons te hulp. Wanneer Christus de armoede zalig prijst en den rijkdom een gevaar noemt, dan is voor den beter bedeelde de eenlge uitweg, van zijn overvloed met ruime handen weg te ge ven, zich te oefenen in onthechting en nooit moede te worden, den minder met aardsche goederen bedeelde te hel pen. Een waarlijk milde hand vindt hier dagelijks arbeid en aal het in onzen tijd vooral bij de „stille armen” moeten zoe ken. En voor hen, die als de rechtvaardige Job beproefd worden, die telkens de knagende Traag voelen opkomen: „waar aan heb ik dit toch verdiend?”; voor hen. die met alle kracht van een chris telijk geloof den duivel der ontevreden heid in zich trachten te smoren, maar bij wie het bittere water der beproevin gen voortdurend tot aan de lippen komt voor hen zijn menschelijke woorden op den duur niet voldoende. Immers, zoo heel begrijpelijk bruist telkens weer de tegenwerping in hen op: „wat praat gij, die onder dons en op veeren slaapt; gij moest het zelf eerst eens on dervinden.” Voor hen heeft Christus dan ook afzonderlijk gesproken In een Zijner allerschoonste parabels, n.m. die van den Verloren Zoon. Wij bedoelen van deze ontroerende gelijkenis het slot, waaraan meestal te weinig aandacht wordt besteed. De zoon, die zijns vaders erfdeel bad verbrast en schande had gebracht over de familie, hij had een broer, die aan zijn ouders nog nimmer verdriet had veroorzaakt. Toen deze zag met hoeveel vreugde de verkwister werd ingehaald, hoe deze de held van den dag was, toen bekroop hem de nijd en hij zelde tot zijn vader: „Ik ben heel mijn leven trouw bij u gebleven en zelfs geen bokje heb Ik gehad om te slachten en met mijn vrienden fe^st te vieren. Nu hij, die uw geld vergooid heeft, die geleefd heeft als een zwijn, terugkomt, nu is het beste niet goed genoeg.” En al wat de wijze vader antwoordde was: JC in d, gij zijt altijd bij mij en al het mijneishetuwe.” Laten zij dat bedenken, die van 's we relds dlsch niet anders dan harde kor sten krijgen en wier leven in de eento nigheid van dagelijksche zorgen voorbij gaat. T Is begrijpelijk dat zij anderen wel eens benijden, op wier pad de vreug- dezon schijnt, die zelfs hun talenten verspillen in zonde en Ijdelheid en bij wier terugkeer dan nog verheugde ge zichten klaarstaan. In het licht des geloofs is hier echter geen reden tot af gunst. integendeel. Wie in en door de levensmoeilijkheden voor zonde blijft bewaard en zijn geloof, zijn hoop en zijn liefde ongerept heeft mogen behouden, die kan op zich het woord van den Vader van de parabel toepassen: „gij zijt altijd bij Mij En welke rijkdom gaat boven zulk een bezit? jubeljaar, wereld de geestelijke gunsten der zouden deelachtig worden, ter aan de geestelijke gunsten, welke Z H. Plus XI vóór vyftlg jaar ver kreeg bij zijn Priesterwijding. De voor waarde tot het verkrijgen dier spiritueele voordeelen was echter strict genomen deze: dat de geloovigen zich, als gebruikelijk In een H. Jaar. naar Rome begaven. Deze voorwaarde die door de talrijke dispensaties haar kracht practlsch verloren had. zal by I de verlenging heelemaal vervallen, zoodat er zelfs aflaten over de geheele wereld ver- J dlend zullen kunnen worden en de verlen ging van het Jubeljaar elgeniyk neerkomt op een verlenging der aflaten. Niettemin verwacht men en is het X vurig verlangen van den H. Vader dat de i pelgrlmsstroom. die reeds meer dan een half mlllicen geloovigen 'naar de Eeuwige Stad voerde, niet zal worden afgebroken en tegendeel, nog aan kracht zal winnen. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak tusschen de firma Brenninkmeyer en Van Hasselt naar aanleiding van de rel letjes. die voor den winkel van Van Hasselt op den Nleuwendyk te Amsterdam hebben plaats gehad en In verband waarmede het .Hof te Amsterdam Brenninkmeyer had ver. oordeeld tot het betalen van een schadever goeding van 5000. van welke uitspraak Brenninkmeyer In beroep was gekomen. De Hooge Raad heeft het arrest van het Hof vernietigd en de mak verwezen naar het Hof te Amsterdam, teneinde haar met In achtneming van 's Hoogen Raads uitspraak verder te behandelen en te beslissen en de verweerster Van Hasselt veroordeeld In de koeten dezer voorziening tot op de uitspraak van dit arrest. De Hooge Raad heeft in zyn arrest oa. overwogen dat, waar door Brenninkmeyer een beroep was gedaan op gedragingen, waarvoor verweerster blaam treft, en die. naar haar aard, ongetwyfeld tot ontstaan en omvang der relletjes kunnen medegewerkt hebben, het Hof verplicht was rekening te houden met den mogelyken invloed van die gedragingen op de beantwoording der vraag, in hoever de door die relletjes aan verweer ster veroorzaakte schade ten laste van eischeres mag worden gebracht en in welke mate de benadeelde die schade aan zichzelf te wyten en dus zelf te dragen heeft. Overwogen wordt, dat het Hof verzuimd heeft zulks te doen, doch wel te verstaan geeft, dat 1 het optreden der vrouwen <ln en voor den winkel van Van Hasselt) als oor- zakeiyk element beschouwt; dat dit echte: nog geen zins uitsluit, dat bet gewraakt, ^treden van het personeel van Van Hasselt en haar onreëel handelen, ten aanzien der By Egmond aan Zee stoomtreiler gestrand. Een der oude Utrechtsche patriciërswonin gen. die sedert veertig jaren onbewoond heeft gestaan en als spookhuis werd gedood verfd. is dezer dagen gesloopt. Het betrof X sombere hoekhuis der familie Van Hall aan de Pieterstraat, waarvan bij deze gelegen heid de voordeur, die in al die jaren niet ge opend is. voor het eerst werd ontsloten. By het afbreken der woning trof men in den vloer der tuinkamer een laag schelpen aan en daaronder een grooten waterput van cement, die gedeeltelijk nog met water was gevuld en door een zinken plaat afgesloten. Tevergeefs heeft men een verklaring voor den put op die plaats gezocht. Bovendien bleek In een der andere kamers, waarin vroe ger bet privékantoor van den eigenaar was gevestigd, een kluis In dén wand In verbin ding te staan met een tweede, daarachter gelegen ruimte, afgesloten door een metalen deur. By verder onderzoek ontdekte men hier een luik tn den vloer, dat toegang gat tot een smal yzeren trapje, waarmede de keldergewelven konden worden bereikt. Ver schillende dezer onderaardsche ruimten waren eveneens door ijzeren deuren van el kander gescheiden. Nog meer geheimzinnigheden werden aan getroffen oa. een groot ijzeren fornuis, dat In een der kelders was opgesteld en een luikje in een smalle gang, tusschen het privé-kanloor en de gang die voor het pu bliek was bestemd. Toen dit luikje was ver wijderd. zagen de werklui een gaskraan, waarvoor men daar ter plaatse geen enkelen redelijken grond kon vinden. Aan de benaming spookhuis zal misschien niet vreemd zijn geweest de omstandigheid dat in vroeger jaren. tot laat in den nacht licht zichtbaar was door de brievenbus, af komstig van het aangrenzend kantoor. Het was n.l. voor leden der ex-sociëtelt. die des nachts nog wel eeps om hooge bedragen speelden, mogelyk in het kantoor van den heer Van Hall depositogelden op te nemen, waartoe steeds personeel aanwezig was. HET HOOGSTE GOED Het verwonderde ons niet, dat de brie venbus in de afgeloopen week weer eens eenlge epistels bevatte aan het adres van schrijver dezes. Het betoog van de vorige maal Is niet zoo gemakkelijk te aanvaarden, vooral niet voor hen. dl? meenen tot de achtergestelden te be- hooren. O, we begrijpen het zoo goed! Er zijn zooveel groote, echt Hoomsche gezinnen, waar zooveel geleden en gestreden wordt I De groote oorlog heeft In onze samenleving schrijnende toestanden ver oorzaakt. En wie denkt, dat met de sociale maatregelen van onzen tijd, met overheidszorg, de offlcieele werkver schaffing. de steuncomité's, met het op treden van organisatlebesturen voor In nood verkeerende leden de armoede Is teruggebracht tot de paupers, die liever lui dan moe zijn, tot de onsociale wezens, waarmee weinig Is aan te vangen, die heeft het wel heel erg mis! Neen, er heerscht In duizenden gezinnen nog groote zorg, welke niet heel ver van armoede verwijderd Is. Al mogen wij tot op heden ons land gelukkig prijzen, om dat er voor vaklieden nog werk te vinden Is; omdat het spook der werkloosheid hier niet zoo angstwekkend rondwaart als elders; het moderne leven en de ge volgen van de oorlogscrlsls hebben onder de kleine burgerij en ook wel onder den ■breederen Middenstand, ja zelfs onder de beter gmtueerden slachtoffers ge maakt, wier lot deernis wekt Talloos zijn de huisvaders, die vroeger als ver tegenwoordigers van handel en scheep vaart, als employé’s van commercieels Instellingen of als eigen kleine zaken- menschen, als flinke werklieden In vroe ger bloeiende ondernemingen gezeten burgers waren, geacht In de plaats hun ner inwoning; onberispelijk van levens wandel; h^n vrije uren gevend aan lief dadigheid of organlsatlewerk, en die thans al jaren en jaren heel of half werkloos rondkijken, vergeefs zoekend naar een bescheiden functie op de over- voHe arbeidsmarkt. De zaak, waaraan zij verbonden waren, werd „weggereor ganiseerd”, viel als slachtoffer van te weinig bedrijfskapitaal, ging bij zwakke leiding ten onder tengevolge van scherpe concurrentie; werd In den maalstroom van de oorlogscrlsls meegesleept of iets dergelijks. Hoe dan ook: zij waren In leder geval onschuldig aan de oorzaak en. eenmaal op middelbaren of nog hpo- geren leeftijd bulten vast verband ge raakt, moesten zij overal hooren: geen plaats meer voor u; gij zljt te oud; wij hebben jonge, frissche krachten noodlg! Wanneer wij het nog niet wisten maar wij weten het maar al te goed zouden wij er deze week, naar aanleiding van onze beschouwing over zorg voor ontslagen gevangenen, wel van over tuigd zijn geworden, dat het met heel veel oppassende huisvaders en hun ge zinnen allerbedroevendst gesteld Is. WH begrijpen zoo levendig de klacht eener moeder van een blijkbaar groot, door en door christelijk gezin: „mijn man was eens een flinke werker; In zijn vak kwam een geheele omwenteling en hij werd werkloos; omdat hij nergens klaar kon komen, is hij tenslotte door de vele zorgen ziek geworden en mijn gezin komt voor ondersteuning in den gewo nen zin niet In aanmerkingToen wij nog in goeden doen waren, hebben wij zelf Duitse he, Weensche en Belgische kinderen verpleegd; wij gaven voor alles waarvoor men ons vroeg. Maar nu wij zelf diep In de zorg en de ellende zitten, nu is er niemand die ons helpen kan Is het dan niet begrijpelijk, dat men er toe komt te zeggen: men moet eerst In de gevangenis gezeten hebben om gehol pen te worden?” Dit zijn slechts enkele zinnen uit een ontroerenden brief van vier zijden en deze weer 13 slechts één klacht uit vele. En toch, hoe begrijpelijk en hoe men- schelijk zulke klachten ook zijn, wij be hoeven geen woord van onze vorige op merkingen terug te nemen; Integendeel, wij willen ze nog versterken en zijn er ook zeker van, dat deze zwaar beproef den zelf de juistheid onzer beweringen Inzien In oogenblikken, waarin zij zich boven hun depressie weten uit te heffen. Al die slachtoffers der werkloosheid, dje stille lijders en zwoegers, die met hun armoe niet te koop loopen. maar integendeel het uiterste doen om zich zelf te redden; al deze moedige christe nen, die zonder morren hun kruis dragen en vasthouden aan hun geloof, zij weten en dit is hun steun dat het lijden dezer wereld door God wordt toegelaten, door Hem vaak wordt gebruikt tot lou tering, tot beproeving, of wel om Zijn eigen glorie te doen uitstralen In stand vastige zielen, die de bewondering wek ken van dwalenden en zoekenden en an deren tot het licht des geloofs brengen of om welke andere ons onbekende raden ook. ZIJ weten, dat dit korte lijden in dit brooze leven minder Is dan één De ui Vlooteonferentie te Ix»nden. De eoorbereidinren vorderen Dnur der confe rentie I«iutof*>HJ> I I ie wekea. Te zijner tijd gaven «U meermalen uit voerig bericht over de mogelykheld, dat het jubeljaar ter gelegenheid van s Pausen Gouden Priesterschap niet sou eindigen op den vastgestelden datum van 31 December ai, maar zou worden verlengd tot 80 Juni van het volgend jaar. wanneer het elndeiyk definitief zou worden gesloten met groot- sche plechtigheden. Momenteel wordt deze verlenging op byna oftlcleuse wijae bevestigd De Paus ral daarvan waarschbniyk pas in de laatste dagen des Jaars officieel mededeelIng doen, ofschoon het ook mogelyk Is. dat de ver- reeds in het as. Consistorie afge- kondlgd wordt. men weet, was de bedoeling van dat de geloovigen der ge- de In een te Eindhoven gehouden bespreking tusschen het bestuur van den Nederland- schen Bond van Radlo-handelaren en de N.V. Philips’ Radio zyn de onderhandelin- gen omtrent de lloentle-overeenkomst op vriendschappelijke wyze voortgezet. De partijen zyn daarbij tot volledls-e overeenstemming gekomen over de princi pes van het te sluiten contract. Eenige voor name punten der bespreking zijn hierbij geweest de kwestie, aan wien en In welken omvang licenties zullen worden verleend en de wyze, waarop geschillen naar gelang van do al of niet verleentng en de tenuitvoerleg ging der licentle-overeenkomsten door een onpartydige Instantie zullen worden be slecht. Op al deze punten Is een volledige over eenstemming bereikt. De voorbereiding van den aanleg begonnen De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, verontrust door het zwij gen van de Wegenfondsbegrooting voor 1930 over den geheel nieuwen weg van Am sterdam naar Schiphol, welke is ontworpen in samenhang met den te zijner tijd aan te leggen rijk weg AmsterdamZuidholland- sche grens In de richting Sassenhelm. heeft enkele dagen geleden den Minister van Wa terstaat gewezen op de urgentie van behoorlijke verbinding van de hoofdstad met haar vlleghaven. Thans is de Kamer reeds in het bezit van de mededeeling dat de Minister, die urgen tie erkennende, aan den hoof d ingenieur - directeur van den Rykswr. terstsa'. in Noord- Holland opdracht beeft gegeven, de voorbe reiding van den aanleg van die verbinding goederen tot ontstaan en omvang der relle- ter hand te nemen. tjes medegewerkt kunnen hebben.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 1