Binnenlandsch Nieuws 151 L\ I DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Bij Gevatte Koude CanaDirin* DERDE BLAD ZATERDAG 30 NOVEMBER 1929 TWEEDE KAMER VERKEER EN POSTERIJEN Prins Hendrik Het houdt niet op KERK EN SCHOOL n Een salarisproces GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART Bü den pastoor komen Correspondentie met Suriname De „R. 100” 7" HANDEL EN NIJVERHEID KERKNIEUWS Mü vu 2 i RECHTSZAKEN Philips’ Bedrijven te Eindhoven Het drama aan den Zuiderzeedjjk Revolutionnaire films in de Technische Hoogeschool De Groothertogin van Oldenburg te ’s-Gravenhage Geluktelegrammen BLADZIJDE 2 R. K. Byz. Kweekscholen en lagere scholen in het Bisdom Breda 25 jaren „Voor Eer en Deugd” De heer De Zeeuw geen Kamerlid Ongeluk bij De gevonden vrouwenkleeren Hoofdpijn en KiMpijn - n bTawhs - De moord op den heer Lans 1 Weer een wonderdokter een bouwwerk* Zaakbeschad ig ing Staatsraad Ir. W. F. Leemans t hg- R’ - ilük- De Rijks begroeting 1930 van Weer een man doodgereden De commissie van beroep landsch het personeel. te i» De «wervende schoenmaker onschuldig Niet betaalde salarisverhoogtaig. het Aldus uit z(jn huis gelokt Per hachtpoat ,A. ressorteert onder de op den voorgrond ge- 74. c j' L» 1 Vergadering van Vrijdag 29 November Voorzitter mi. J. R. H. van Schalk ver- on- Te O. De openbare onzedelijkheid en hare be strijding heeft dit jaar bü de behandeling der Staatsbegrooting wel de bijzondere aan dacht gehad van ons parlement. Waar deze bestrijding een punt uitmaakt 's-GRAVENHAGE, 29 November De heer A. B. de Zeeuw te Rotterdam, die door het Centraal-Stembureau in de vacature-J. ter Laan benoemd was verklaard tot lid van de Tweede Kamer, heeft thans aan het Cen traal Stembureau bericht gezonden, dat hü die benoeming niet aanvaardt. Gistermiddag Groote bouwd stukken De Groothertogin van Oldenburg, Zuster van Z. K. H. den Prins, is hedenochtend per Staatsspoortrein van 10 uur 3 te ’s-Graven- hage aangekomen om eenigen tijd ten Ko ninklijke Palelze in het Koordeinde te blij ven logeeren. H. M de Koningin verwelkomde de Groot hertogin in het station. De Officier van Justitie bjj de Haagsche rechtbank, mr. Hermans, heeft conclusie ge nomen in het salarisproces van eenige belas- Ungcommiezen tegen den Staat. Dit proces loopt over een gestelde nlet- julste toepassing van het Bezoldigingsbesluit 1920 ten aanzien van een aantal belasting ambtenaren. als gevolg waarvan over de ja ren 19221925 betaling wordt gevraagd van ten onrechte niet ultbetaalde salarlsverhoo- ging. De officier concludeerde tot niet-ontvan- kelijkverklaring van eischers In hun vorde. ring. De uitspraak werd bepaald op 31 Dec. i in het gelaat verdwijnen I |H spoedig door deze des avonds I met wat PUROL in te wrijven sn door I I zijh des morgens te wasschen mat I I warm water en gewone zeep of bster I nog met Purolzeep.'tVoldoet Iedereen, j In verband met de vondst van eenige'vrou wenkleeren in een sloot bij Ide (Dr.) ver nemen wij. dat aan misdaad niet moet wor den gedacht. Men neemt aan, dat een voor waardelijk veroordeelde, die bjj de stichting Filadelfia te werk was gesteld en vandaar was gevlucht (hü, is intusschen ook weer teruggekeerd) deze kleeren voor zijn vlucht te Vries had gekocht. Hij blijft echter ont kennen. De heer KNOTTENBELT (V.B.) meent dat de 'belangen van de zalmzegenvissche- rijen op de benedenrivieren door de nach telijke sluiting ernstig zouden worden ge schaad. De MINISTER zal de waterverontreini ging bespreken met den Minister van Ar beid. De nachtelijke sluiting Is niet een voudig. Groote voorzichtigheid Is gewenscht. Spr. verwijst naar wat hjj opmerkte in de Memorie van Antwoord. Mej. WESTERMAN (V B.) pleit voor ver- leenlng van meer steun aan het Ned. Vis- scherü proef station. DE KflNISTER zal deze zaak nagaan. De stemming (op verzoek van den heer Wijnkoop) wordt bepaald op Dinsdag. De vergadering wordt te half 8 verdaagd. hand, dat van de zijde der Katholieke Ka- merf roette zou worden aangedrongen op een' verscherpte houding der Overheid tegen net zooeven genoemde euvel en op verderen ult- bou* van de daartegen gerichte wettelijke bepalingen Daarin zit dus niets bijzonders. Merkwaardig was echter, hoe van onver dacht vrijzinnige zijde uitdrukking werd gegeven aan de bezorgdheid, welke ook in „Ontdoe hen dadelijk van de touwen," riep de koning ge heel ontdaan. „Ik ben blij, dat ik ze nog niet heb opgegeten, dat ik hen ook niets heb misdaan. Het verheugt me ge weldig." zei de koning. „dat ze nog niet gebraden zijn, als de groote geest dat hoorde, vreeselljk woedend zou hij zijn." is bij een gebouw aan do te Groningen, dat ver- bij het optakelen van een der balken waarop de Te 10 uur 54 per Staatsspoor keerde de Prins, vergezeld van zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Termytelen, van zijn reis In Duitschland te ’s-Gravenhage terug. Groningen is de 23-jarige stucadoor Kelders, toen hij op den Bedumerweg fietste, door een auto, bestuurd door den heer A. uit- Grootegast, overreden. HU werd zeer ernstig gewond en overleed kort daarna. D „R. 100". het luchtschip, dat gebouwd werd door de Airship Guarantee Company Is thans overgedragen aan het Ministerie voor de luchtvaart voor het maken der proefvluchten. Verwacht wordt, dat de pres taties van dit luchtschip beter zullen zijn dan van de ,A 101”. De rechtbank te Rotterdam heeft, naar men weet, in de zaak tegen den procuratie houder van O-, die wordt verdacht van moord, gepleegd op den heer P. O. Lans, in leven directeur van de handelsondernemlng De Haas aan den Oost zeedijk te Rotterdam. Deugd’ Des avonds om 7 uur zal Mgr. A. F. Die pen in de St. Jan het feest sluiten met een Pontificaal Lot, waaronder de feestpredica- Ue zal worden gehouden door den zeereerw. pater R. van Kempen, CssJt. Van Noord en Zuid, van Oost en West zuilen de leden van „Voor Eer en Deugd" en allen die belang stellen In haar werk, dien dag in het gastvrye 's-Hertogenboscb welkom zijn. Laten de afdceilngsbesturen tijdig een ledenvergadering beleggen en komt gezamenlijk in zoo groot mogelljkcn getale. Van dezen dag moet uitgaan hernieuwde geestdrift voor den strijd, die wordt ge voerd tot eer van God en tot heil van land en volk. Voor het kantongerecht te Hoorn stond gisteren weer een wonderdokter terecht; het was thans de drogist Jacob A., van Ven huizen, die Iemand in zijn gemeente had ge holpen met een open beenwond en pijn In den rug. De behandelde persoon, een brand. stoffenhandelaar, verklaarde, dat hij bij ver schillende medici was geweest, die hem ntet hadden kunnen helpen; hjj vroeg toen de hulp van A-, die eerst weigerde, maar later hielp; naar hij thans verklaarde door,Chris telijke naastenliefde daartoe gedreven. De verdachte wenschte eenige getuigen a décharge te doen hooren, maar deed dat ver zoek pas toen de eerste getuige ai verhoord was; het verzoek werd daarom afgewezen. De verschillende medicijnen waren op de gerechtstafel gedeponeerd en werden door den ambtenaar van het O. M. genoemd „koffiedik" of „dropwater"; mogelijk zijn ze wel onschuldig, maar als de arts 7 jaren Studie noodlg heeft dan gaat het niet aan dat anderen gelijk in Alkmaar gebleken is menschen ten grave kunnen brengen. De eisch was 250 boete of 200 dagen hechtenis, welke eisch door den waame- menden kantonrechter mr. O. J. Bisschop, burgemeester van Hoorn, werd verlaagd omdat het den eersten keer was tot 100 boete of 100 dagen hechtenis. Er werd bü deze zaak medegedeeld dat binnenkort nog1 verschillende delicten in behandeling tomen, zoowel van dezen wonderdokter als van hem, die de vorige week veroordeeld werd. In verband met het vinden van het kln- derlükje aan den Zulderzeedük was door de politie In een buitengewoon politieblad de opsporing verzocht van een zwervenden schoenmaker, diens vrouw en diens kind. De „Msb." verneemt, dat deze schoenmat, ker te Breda is opgespoord en dat het kind bij de ouders was. De man heeft dus met den vermoedelijken moord op het gevonden kind niets te maken. In den nacht van Zaterdag 15 op Zondag 16 Juni IJ. werd de gevel van het gebouw aan de Keizersgracht te Amsterdam, waarin de administratie en de expeditie van „Het Volk" gevestigd zün. alsmede de verkiezlngs- reclame, aangebracht op schuttingen aan het Frederlksplein, het Koningsplein en de Am. stelstraat. met een vuile teerachtige vloei stof bespoten. Er werden aanvankelük eenige personen gearresteerd, van wie er twee vervolgd wer den: een 28. jarige-monteur en een 24-Jarige metaalbewerker. Belden stonden gisteren voor de Vierde Kamer der Rechtbank alhier terecht wegens zaakbeschad iglng. Ten laste gelegd werd alleen de bescha diging van den gevel van het gebouw aan de Keizersgracht en van de reclame-schüde- rlng op de schutting aan de Amstelstraat. Het O. M., mr. Overbosch, achtte bewezen zaakbeschadlglng in vereeniging, tweemaal gepleegd. Hü noemde de daad der verdach ten ernstig, ergeriyk en bovendien lafhartig en een gevoelige straf oordeelde hij noodlg om de verdachten aan het verstand te bren gen, dat dergelijke wandaden niet geduld kunnen worden. Esch tegen leder twee maanden gevangenisstraf. De uitspraak werd -bepaald op 13 Decem ber a.s. De Nederiaiidsche Staat contra de orde! Het Eerste Kamerlid, de heer Steger, heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelüke vragen gesteld: l. Is het Uw Excellentie bekend, dat in een der gebouwen van de Technische Hooge school te Delft door de Nederlandsche Film liga een serie van filmen worden vertoond voor de leden van het dispuutgezelschap „Vrije Studie” en introduces, waaronder velen uit de Delftsche burgerij? n. Acht Uw Excellentie het niet onge- wenscht, dat een Rljksgebouw voor hooger onderwijs ten gebruike wordt afgestaan voor het onder I genoemde doel, waar de Film liga meerdere films vertoont, die, al wordt dit om het voortreffeiyke van montage en spel door velep niet aanstonds bemerkt, niet temin op het gezag van Godsdienst, Staat en maatschappij ondermünend werken; dit vooral nu Sovjet-Rusland door middel van zulke films in besloten kring onder alle klassen der maatschappij propaganda maakt voor zijn wereldrevolutlonnalr doel? m. Indien Uw Excellentie de onder II ge stelde vraag bevestigend beantwoordt, zou zij dan een maatregel willen treffen, waardoor de Nederlandsche Staat niet langer moreel en materieel medewerkt aan de ondermü- nlng der grondslagen van alle orde? In de maand September 1929 werden ver zonden: 14640 Geluktelegrammen bestemd voor het binnenland, 504 voor het -buiten land en 1 voor een Nederlandsch Scheeps- station via een Nederlandsch kuststation. Amsterdam verzond 3092 Geluktelegram men; Rotterdam 1281; ’s-Gravenhage 1486; Alkmaar 105; Amhem 326; Breda 126; De venter 119; Dordrecht 116; Eindhoven 252; Groningen 315; Haarlem 396; ‘s Hertogen- boscli 144; Hilversum 254; Leeuwarden 147; Lelden 143; Maastricht 140; Nümegen 211; Tilburg 122; Utrecht 409; Zutphen 45; Zwol le 90; overige kantoren in een totaal 5826. Voorts werden 8 gewone telegrammen op verzoek van geadresseerde op Geluktele- gramformulieren afgeleverd. De opbrengst der Geluktelegrammen over de maand September 1929 bedroeg f3016.80; Vergeleken met de opbrengst over dezelfde maand in het vorige jaar valt een stijging van f 492.35 te constateeren. Van de opbrengst werd door het Neder- Jeugdleiders Instituut een bedrag van f 45.25 beschikbaar gesteld voor Kinderfonds van het Post- en Telegraaf- Hierna vereenlgden de genoodlgden zich stelde algemeene beginselen, lag het voor de aan een feestmaaltijd in de aula boven de kleuterschool. Des avonds werd in de nieuwe schouw burgzaal door de N. V. Vereenigd Hofstad- tooneel opgevoerd: ..Juffrouw Kerkmuls". In de Bedrüfsschool zün de volgende on- derwysin'tellingen gevestigd: 1. Een dagschool voor opleiding van ge - oefende arbeiders in de metaalbewerking en tot instrumentmaker. 2. Een dagschool voor opleiding van ge- groote heer Ament avondscholen verwerpelük. Hü zal het onderzoeken, aanzien van de bedrüfsboekhoudlng zal de minister de verschillende desiderata overwe gen. Spr. betwüfelt of het denkbeeld tot In stelling van een fonds voor bodemcultuur bü de regeering wel groote instemming zou hebben. Inzake vleesch minister De alleen wonende heer H.“ te Hoensbroek kreeg een dringende boodschap van iemand, om aanstonds bü den pastoor te komen. H. ging direct naar den hem goed bekenden herder der parochie. Ter pastorie bleek echter dat de pastoor hem niet had laten ontbieden. Toen H. thuis kwam, bemerkte hü de dupe te zün geworden van een bedrieger. Tüdens zün afwezigheid waren 125, een gouden ring en dito dasspeld en een zilveren hor loge ontvreemd. Bedrüfsschool geopend Te Eindhoven zün de Philipsbedrüfsschool en het nieuwe ontspanningsgebouw van de N. V. Philips’ Gloeilampenfabrieken feeste- lük geopend. Na de onthulling van den gedenksteen waarbü het ontspanningsgebouw officieel ge opend werd verklaard, werden in de tooneel- van ons Katholiek program en als zoodanig zaal eenige sprekende films getoond. 3. Een inleerschool voor geoefend perso neel, dat. na aanneming, praktisch voorbe reid wordt voor het werk. 4. Een reserveschool waar ziek geworden personeel weer aan arbeid gewend wordt. 5. Een avondschool voor ohderbazen en bazen en verder talrüke dag- en avondcur sussen voor verschillende groepen van fa- briekspersoneel in teekenen, wis-, natuur- en scheikunde, enz.; in vreemde talen voor technische menschen. 6. Een'inwüdingscursus voor pas in dienst genomen Ingenieurs, M. T. S.’ers. hooger kan toorpersoneel. om te worden georiënteerd over de organisatie der geheele onderneming. 7. Een dagschool voor opleiding van a.s. kantoorbedienden.- 8. Een cursus voor kantoorpersoneel in de kennis der Phlllpsproducten. cursussen voor verkoopers in kennis der verkoopsorganisatie en der producten. 9. Een avondschool voor kantoorpersoneel, waar onderwüs gegeven wordt In de moder ne talen en handelscorrespondentle. 10. Een school voor typen, stenografeeren, machinaal tellen, ponzen, blokschrift, enz. Er zün: 83 onderwüskrachten, 3874 cur sisten en leerlingen van 3 tot diep in de 50 Jaar en 1974 boven de achttien jaar, inge deeld in 244 groepen of klassen. Markt wordt, werk takel rustte, gebroken. De werkman J. O. v. d. 8. kreeg den balk op zün hoofd en bekwam een ernstige hersenschudding en een armbreuk. Hü werd naar een der zie kenhuizen overgebracht. verlaging van den accijns op zal spr. in overleg treden met den van financiën. Het zoeken van nieuwe afzetgebieden kan van regeerlngs- wege doelmatig bevorderd worden. Spr. zal ook in die richting werkzaam zün en daar- bü de medewerkng Inroepen van den Minis ter van Bultenlandsche Zaken. Een spoe dige inwerkingtreding van de landbouw- ultvoerwet kan spr. toezeggen. Een export- regeUng voor eieren wordt overwogen Het overleg met de landbouw-organlsaties over de deelneming aan de tentoonstelling in Antwerpen is nog niet afgeloopen. Het ligt in de bedoeling het advies der landbouw organisaties in te winnen over het concept der commtasleBodenhausen. De landarbeiderswet. mag den arbeider niet in eens in een andere economische po sitie stellen. Wanneer een arbeider zich kan opwerken tot een kleinen boer, staat die wet hem geenszins in den weg. Dit punt maakt overigens een punt van bespreking uit in de commissie met den Hoogen Raad van Arbeid. De overige gemaakte opmer kingen zal spr. rustig nagaan. De heeren EBELS, v. d. HEUVEL en v. d. SLUIS pletten voor het herstel van de functie van directeur-generaal van den landbouw. De MINISTER zegt, dat de continuïteit aan het departement voldoende gewaar borgd is door een secretaris-generaal, die een vriend van den landbouw is. Spr. doet een beroep op den goeden regel van staats beleid, dat een Minister geen ambtenaren aanstelt van wier onmisbaarheid zü niet stellig overtuigd is. De beer VAN RAPPARD (V.B.) pleit voor snellere uitbreiding r&n de landbouwhooge- schoot De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) sluit zich daarbü aan. De heer SLOTEMAKER DE BRUINE (CJH.) wüst erop dat ook de andere hooge- scholen uitbreiding noodlg hebben. Daarom dient nagegaan te worden in hoever het be schikbare geld kan besteed worden ten bate van het hooger onderwijs. De KÏINISTER zal doen wat mogelük is. De heer VAN RAPPARD (VA) maant tot voorzichtigheid bü het verstrekken van gelden voor stichting van boerderijen op woesten grond. De heer VAN ZADELHOFF (8-D_A_P.) bespreekt bü de afdeeling Visscherijen het zalmvraagstuk. Hü dringt aan, ten bate van de boven-visschers, op sluiting der vlssche- rü gedurende den nacht. Sinds de nachte- Ujke sluiting is opgeheven, is de zalmstand zienderoogen verminderd. Voorts pleit hü voor krachtige maatrege len tegen waterverontreiniging. De heeren VAN RAPPARD MAER VAN TWIST sluiten zich aan. 73. „Wat zeg je nou daar’ riep de koning, die geluisterd had met open mond, „is de groo’e geest ain’etomen?” Angst op zün gezicht te Ivea stord. Ja.” zeide Plero geslepen tei wül b’j Triin eer. l.ui x> g yaf. ..de groite geest is mü’ meester en nu r/aO.t u een groote stiaf.” die kringen begint te heerschen ten aanzien, oefende arbeidsters in de lampen- en appa- van de voortschrijdende tnoreele verwording, ratenfabrieken. En het is ongetwüfeld teekenend voor den' cmvang, dien t kwaad heeft aangenomen, dat op veler lippen beginnen te verstom men de holle trasen en inhoudlooze leu zen, waarmede men aan de overzijde steeds elk op bestrijding der openbare onzedelijk heid gericht streven trachtte te smoreti. En de Regeering? Diep er van doordrongen, dat het hier gaat om groote waarden, ten volle erken nend dat de Overheid hiér een taak te vervullen heeft, verklaarde zü bü monae van den Minister-President, dat verbetering van den ontstellenden tijdgeest op het ge bied der openbare onzedelükheid voor een groot deel zal moeten voortkomen uit de vrüe maatschappü- En een beroep doende op die vrüe maatschappü, die gewaarschuwd mag worden tegen een zedelüke vrühelds- beroovlng, waarvan deze zich maar al te weinig bewust is, wees zü er op, dat hoe be reids door mannen en vrouwen, die het wel meenen met hun land, al ’t mogelüke in het werk gesteld wordt, aat rechtstreeks of in direct kan büdragen tot een zedelük ge zonden staat van ons geheele volk. Met deze woorden heeft jhr. Ruys de Beerenbrouck wel zeer duidelük de noodzake- kelükheid en de beteekenls aangegeven van een Vereeniging als „Voor Eer en Deugd’’, die over enkele weken het feit zal herden ken, dat zü sinds 25 jaren op de bres staat voor de heiligste goederen en de hoogste belangen van ons volk Dat woord bewijst een keer te meer, hoe goed de mannen, die vóór 25 Jaren het initiatief namen tot oprichting dezer Ver eeniging, de nooden van den tüd hebben gepeild. Neen, zü waren geen vüanden van de kunst, de beschaving en de vrijheid; wel van een gedegeneerde kunst, van een beschaving, die het merkteeken der decadentie op het voorhoofd draagt, van een vrüheld, die slechts een ander woord is voor losbandig heid en moreele anarchie Ten apüt van spot en hoon, die rükelijk hun deel geworden zün, hebben zü de re actie losgeslagen tegen den verderfelükén tijdgeest en ons Katholieken tot het besef gebracht van den plicht dien wü, krach tens onze hooge en heilige beginselen, te genover land en volk te vervullen hebben. 'Wü Katholieken zün geen overdrijventte puriteinen of preutsche jongejuffers. Wü houden van vreugde en jolüt, mits het reine vreugde zü, en ons geloof is een bron van voortdurende blüdschap. Maar wü haten en bestrijden alles, wat indruischt tegen Gods onveranderlüke wet, wat de natuur kracht en het waarachtig volksgeluk dermünt. Dat hebben de mannen en vrouwen van gedaan. „Voor Eer en Deugd" gedurende 25 jaren Het is hun roem en hunne eer! Zü hebben gestreden voor het behoud van wat 19 eeuwen Christendom ons hebben overgeleverd, de waarachtige christelüke be schaving, zooalszülsopgebloeiduit lil schavlng. zooals zü is opgebloeid uit hét Evangelie. Zü gevoelden dat als een heilige^ plfcht, want waar de zeden verdorven zürfe daar sterft het geloof. w Daarom heeft „Voor Eer en Deugd” vati meet af aan stelling genomen tegen het menschonteerenüe Neo-Malthusianisme, dat de volken naar den ondergang voert; tegen de vloedgolf van pornografie, waartegen ge- lukkig nu ook van vrijzinnige zijde in de Tweede Kamer de noodklok wordt geluld; tegen den „zaakkundig" georganiseerden vuilhandel, die uit vuig winstbejag de zie len onzer kinderen verderft. v Daarom ook heeft de Vereeniging den strijd aangebonden tegen de perverse dan sen, die reeds de verontwaardiging opwekten van een autoriteit als prof. Hector Treub; tegen wulpsche tooneelvoorstelllngen en filmvertooningen; tegen een pers, die dag in dag uit haar kolommen vult «net schandaal kronieken en onverdroten propaganda maakt voor de zgn. onaihankelyke moraal, „vrüe" huwelük en soms nog erger. Het is een noodzakelüke strüd, een die nen van het algemeen belang in den bes ten zin des woords, een strüd, waarvoor de Minister thans weer een beroep doet op de vrüe maatschappü. Goddank, dat wü Katholieken reeds vóór 25 jaren aan dien oproep hebben gevolg gegeven. Moge de Overheid van haar kant ons blüven steunen met het gezag en de machts middelen, waarover zu beschikt. Zondag 15 December as. zal te ’s-Herto- genbosch de plechtige nationale herdenking, plaats hebben van net 25-jarig bestaan der Vereeniging. De Hoogeprlester van 't Bos sche Diocees, Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen,’ mede-oprlchter van „Voor Eer en Deugd”, zal 's morgens te haUeif in de feestelük ver sierde Kathedrale Baslliex van St. Jan een Pontificale Hoogmis opdragen, om God te danken voor wat onder Zün zegen in de af- geioopen 25 jaren kon worden bereikt en behouden, en om Züne hulp te vragen voor den arbeid die de Vereeniging in de toe komst wacht. Des middags om half drie zal in het Con certgebouw een leestvergadering worden ge houden, opgeluisterd door het Koninklijk 's-Hertogenbosch Mannenkoor” en waarin Mr. A. Baron van Wünbergen zal spreken Bü de verkiezing voor de commissie van beroep der R.K. BUzondere Kweekschool en Lagere scholen van het bisdom Breda zün gekozen, met Ingang van 1 Januari 1930: door de Schoolbesturen: tot lid de Hoog- eerw. heer mgr. L. van Gils. president van het Seminarie Hoeven en tot plaatsvervan ger de Zeereerw. heer G. de Ble, rector te Breda; door het Onderwüzend Personeel: tot lid mr. A K. M. G. baron van Oldeneel tot te Oosterhout en tot plaatsver- heer J. C. Peters, notaris te Oldenzeel vanger de Etten. en DUY- daarbü Blükens mededeellng van de Amerikaan- sche postadministratie kan correspondentie voor Suriname wordjp overgebracht met de wekelüksche luchtverbinding New YorkPa ramaribo. De overtochtsduur van Nederland naar Suriname bedraagt bü gebruikmaking van bedoelden luchtdienst pl.m. 13 dagen, zoodat door overbrenging per' vliegtuig een bespoediging van vier tot vyftlen dagen zal worden verkregen. Het luchtrecht naar Su riname bedraagt evenals voor Curacao 50 ct. per briefkaart en 50 ct. per 5 gram voor de overige stukken. Omtrent dé voorwaarden, waarop corres pondentie voor Saba, 8t. Eustatlus en St. Martin per vliegtuig van New York naar St. Thomas kan worden overgebracht, wordt nog overleg gepleegd met de Amerikaansche postadministratie. Na aanneming van een groot aantal ont werpen en conclusies komt aan de orde de voortzetting der begrooting van Binnen- landsche Zaken en Landbouw. De heer BIEREMA (VA.) noemt den toe stand van den landbouw zorgwekkend. Hü acht het echter uiterst moeilük verbetering te brengen in de verhouding tusschen prijzen en productiekosten Met rationalisatie, die in de industrie ver doorgevoerd is. is het in den landbouw slecht gesteld, wat echter begrijpelük is, omdat die in den landbouw' niet zoo is door te voe ren. Hetzelfde Is het geval met de speciali satie en concentratie De landbouwers hebben niet aan zichzelf den toestand te wüten. De eenige weg. dien spr. ziet ter verbetering is krachtige bevordering van het landbouwon- derwüs en de voorlichtingsdienst De heer VAN DER SLUIS (S.DAP.) wenscht maatregelen voor den landbouw, die den huldigen maatschappüvorm aantasten Hü bestrijdt het huidige verkavellngssy- steem. Een goede verkaveling wordt gehandi capt door het particulier bezit van den grond. De ontwikkeling gaat te zeer in de richting van het kleinbedrijf, hetgeen moge lük is door onmenscheük lange arbeidstü- den. De heer KERSTEN (H.GA) bestrijdt den vorigen spreker en acht belastingverlaging voor den landbouw van veel belang, even als verruiming van het afzetgebied, zoo noo- dig met opoffering van het vriJhandelssy- steem. De heer EBELS (V.B.) pleit voor eenljffd in de becüfering door de land bouw boekhoud- bureaux en wenscht grootere plaatsjes be schikbaar te stellen voor landarbeiders. Niet in den prijs, maar in de kwaliteit acht spr. concurrentie het voordeellgst. De heer LOERAKKER (R.K.) klaagt over de ontduiking van T zevende leerjaar te plattelande en wenscht een ruimere toe passing van de landarbeiderswet. De heer J. VOS (RK.) zegt, dat het ge brek aan cultuurgrond de pacht en koop prijzen heeft opgedreven en dat niet inten sief genoeg geboerd wordt. De heer VAN RAPPARD (V.B.) pleit voor wetenschappelüke bewerking van de rijfers die de boekhoudtngbureaux verzamelen. Hü wenscht herstel van de betrekking van dl- recteur-generaal van den landbouw. De heer WIJNKOOP (Com.) constateert, dat industrieele methoden op den landbouw worden toegepast. Maar dan moeten ook de loonen der landarbeiders komen op het industrieele pell. Die hoogere loonen moe ten gedragen warden door de grondbezit ters, die nletsnutters zün en luiaards. De heer FLORIS VOS (Middenp.) be treurt, dat geen apart departement van Landbouw wordt ingesteld. De middelen die men aanwendde om verbetering in den toe stand te brengen. WUren alle lapmiddelen. Het ontbreekt aan een goeden voorllch- tings- en inlichtingsdienst. Spr. vraagt of de minister bü zün ambtgenoot van Water staat wil aandringen op het doen verwijde ren van tollen. De MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW, mr. RUYS DE BEERENBROUCK, erkent het zeer groote belang van den landbouw voor ons volks bestaan. De landbouw verkeert over t alge meen niet In ongunstlgen toestand. Ver schillende onderdeelen hebben minder reden tot klagen, andere onderdeelen maken moeilüke'tüden door. De oorzaken van de pressie zün van zakelüken aard. Zü zün niet te zoeken tai de landbouwende bevol king zelf. De regeering kan met drastische maatregelen den toestand niet forceeren. De arbeid van de commissieEbels is nagenoeg geëindigd. Verbeterkig van onderwijs en voorlichting is van groote beteekenls. Sprekers streven ligt ook in de lün van efficiency. Het denkbeeld van den om enkele dagscholen in om te zetten acht spr. niet Ten In den ouderdom van 88 jaar is te ’s-Gra- venhage overleden Ir. W. F. Leemans. Staats raad in buitengewonen dienst, oud-hoofd- inspecteur-keneraal van den Rükswaterstaat. W. F. Leemans, was geboren te Leiden op 13 September 1841. Met Ingang van 1 Novem ber 1861 werd hü na afgelegd examen be noemd tot surnumerair bü den Rükswater staat en met ingang van 1 October 1863 volgde zün benoeming tot adspirant-lnge- nleur. Na op 1 Januari 1867 te zün bevor- dtrd tot ingenieur 2de klasse, kwam op 1 Januari 1875 zün benoeming tot ingenieur 1ste klasse. Met ingang van 1 October 1886 werd hü belast als zelfstandig Ingenieur met den dienst van den Rotterdamschen waterweg», 'over „de sociale beteekenls van Voor Eer en waarna op 1 November 1887 zün benoeming volgde tot hoofdingenieur der 2de klasse en hü op 1 Juli 1888 belast werd met het be heer der Groote Rivieren. Den len December 1891 is de heer Leemans bevorderd tot hoofdingenieur der 1ste klas se, terwül hü 1 Januari 1892 werd benoemd tot inspecteur en belast met den dienst in de 2de Inspectie. Met ingang van 1 Novem ber 1898 werd hü belast met den dienst in de 1ste Inspectie. Den len October 1900 volgde zün benoe ming tot hoofdinspecteur van den Rükswa terstaat, welke titel bü de algemeene wüzl- ging der titulatuur van den Rijkswaterstaat bü Kon. besluit van 3 Juni 1903 werd ver anderd in hoofdlnspecteur-generaal. In deze functie bleef de overledene werkzaam tot 1 November 1906 toen hem op zün verzoek, eervol ontslag werd verleend onder dankbe tuiging voor de aan den lande bewezen diensten. De heer Leemans was commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, en had 5 bultenlandsche ridderorden. In 1910 werd hü staatsraad in buitengewonen dienst. hog geen uitspraak gedaan, maar de zaak wederom teruggewezen naar den rechter commissaris voor een nader onderzoek be- treffende bepaalde punten. In verband hiermede is gisteravond ter plaatse van het misdrijf de reconstructie van de feiten gehouden onder leiding van mf. A. Huygen, rechtercommissaris, die daarbü werd geassisteerd door den heer L. Herman», Inspecteur van politie, rechercheur Conunüs en enkele andere politiemannen en daartoe -behoorden o.a. mej. Regeer, die op den avond van den moord gister juist een jaar geleden met haar verloofde, op de Admiraliteitskade heeft gestaan en die op de zitting verklaringen heeft afgelegd over wat zü heeft gezien, welke van groot belang kunnen zün en W. C. Kapteyn, die op den avond van den 29en November in de Oost- maaslaan is geweest. Voorts behoorden tot de opgeroepenen en kele leden van het personeel van de firma v. d. Heuvel, wünhandel, die aan dezelfde binnenplaats te gevestigd, waar het kantoor van de firma de Haas is gelegen. Doordat het gisteravond weer net zulk regenachtig weer was als verleden jaar, waren de om standigheden voor de recontructie welke tus- schen half zes en half acht is gehouden, gunstig. Prof, van Itallie uit Leiden is als nieuwe deskundige opgeroepen. Hü zal worden büge- staan door dr. Steenhouwer, zün assistente

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 8