.J IN EN OM ALKMAAR ALKMAAR Uit den CAlkmaarschen (Raad Provinciaal Nieuws .VRHESHA TANDPASTA Veiling-overzicht tweede blad 9 1 0 Br&ndwonden zm pijnlijk durtn ‘•**0 omd— ‘"’fc* wruield ia Akksrs Kloo.terbalm.er op verdrijf» dadelijk de ptjn. doet d« blaren verdwijnen en ge bood» Qe- litteekena Kloosterbalsem SN VS Officieels mededeelingen o BLADZIJDE 1 DINSDAG 3 DECEMBER 1929 - ZN. ■o* 0 UIZEN BERGEN Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 f Omzet aan de veiling te Bovenkars)>el EN N 1. Tn tuben Eteini&t de tanden Desinfecteert den mond GOED EN GOEDKOOP o DC purr- en 1882 ZWAAGDIJK WARMENH „Geen toud too toed” E 4' HAUWERT LANGENDUK >rg Q •en is 0 is Q Van Putten Oortmeijer PATGLOP. v 0 OU DES LU IS EGMOND AAN ZEE HEILOO HOOGKARSPEL ENKHUIZEN WARMENHUIZEN N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES ZWAAG SCHAGEN HOORN I L XAAA hart van Kusters. 100 De 3 milUoen bereikt WW m Jan Edelenbosch den heer A. Schellingen Spoorstraat 67 den 1 weer O als metselaar zal vestigen. Uien per 60 K.G. 1.50—1.60. leven eene leden. Alkmaar 30 November 1939 Burgemeester en Wethouders voornoemd WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Vlachmarkt Aangevoerd door 9 vaar tuigen 685 pond 'hoekbot A 16.9017.15 per 100 pond, door 3 vaartuigen 23 tal reepharing A 6.458 05 per tal. door 4 vaartuigen 79 kisten garnalen A 3.303.75 per kist. zich ter ruste sterk afgesloten, waakte vrouw. ’rin& B.- en W.-Kwartet: „Vol verwachting klopt ons hart. Wie de koek krijgt, wie de gard." hooge bloemkoolprfjzen - ~zl i gelegenheid zich aan te melden, 's namiddags 4 uur. ting ziek te zullen zijn. We kunnen ons In denken, dat voor een opbruisend, cholerisch temperament, als dat van den leider der anti's, het vooruitzicht van twee dagen op gesloten te zijn in een begrootingsvergade- ring, oorzaak is van ongesteldheid. Intusschen bij dezen onze beste wenschen voor zijn spoedig herstel I De haringcampagne begint! Eindelijk beginnen de teekenen er op te wijzen, dat met de haringvisschrjj kan worden begon nen. Zaterdag kwamen enkele vlsschera bin nen met loonende vangsten. Meerdere vis- schers rusten zich uit om met het haringwant naar see te vertrekken. Dit Jaar begint de haringvisscherjj iets later dan het vorig jaar; i toen werden in de afgeloopen week van dat I jaar. reeds mooie vangsten aan den wal ge bracht. Juist byt(jds Een bejaard echtpaar had ter ruste begeven en de kachel te Tegen den morgen ont- de man door' het hoesten zijner HIJ kwam tot de ontdekking, dat zij bedwelmd was door kolendamp. De in aller ijl ontboden geneesheer wist erger te voor komen. vorige dat i wat de roode kool aangaat. Witte kool kon den prijs niet handhaven deze week. Van deze kool was nog een be duidende aanvoer. De voorraad schijnt nog niet opgeruimd te zjjn. Zoolang het nog niet vriest, groeft dit soort nog zeker op het land. Er waren deze week 2 dagen van bijna 5 wagons per dag. gingen geleidelijk achteruit. ls ongeveer gelijk aan dien Gelekool bleef ongeveer op AANVULLING RAADSCOMMISSIES Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeenteraad in zijne op 28 November JJ. gehouden zitting, den heer K. Hoogeboom heeft benoemd tot lid der Commissie van Bijstand voor de Publieke Werken, voor de Plantsoenen en voor het Gemeente-slacht- huis verkoop De heer H. zjjn woonnuls onder- Zaterdag is aan develling te Bovenl karspel een omzetcijfer bereiktvan drie mil- lioen gulden. De 1 hebben hier vooral in den laatsten tijd veel toe bijgedragen. v*tdg- I Als verloren aangegeven en niet aange- I bracht: 5 portemonnale's; gouden broche; 3 rijwielbelasttngmerken5 bankbiljetten van f 10.gladde gouden ring; vulpen; portefeuille; horloge; autosllnger; armband; man telcein tuur; autogereedschaptasch; 3 handschoenen; dasje; étui, inhoudende een Schaartje; passer. Inlichtingen zijn te bekomen aan het bu reau van politie. Vischmarkt. Aangevoerd door 3 vaar tuigen 101 pond hoekbot f 17.45 tot f 19.85; door 3 vaartuigen 157 pond hoekset ar f 15.25 tot f 15.70; door 1 vaartuig 69 pond horbot f 15.45 per 100 pond Koor van Raadsleden: „Zie de maan schijnt door de hoo rnen. Fracties houdt u frisch van geest, ’t Heerlijk oogenblik is gekomen: Dagen van V begroottngsfeest." ‘«I Veiling Door secretaris Rees werd voor de Erven de wed. Kroon publiek verkocht een woonhuis met tuin, groot 21 A. Kooper werd de heer K. Singer te Aartswoud voor f 1500. Hoog bezoek Zooals reeds in vorige be richten was aangekondigd. heeft de paro chie de groote eer gehad van een bezoek van Mgr. Busch. Apostolisch. Vicaris van Finland. In belde H. Missen hield Mgr. een treffende predikatie over den missiearbeid in zijn vicariaat en door de parochianen werd na afloop voor deze missie flink ge offerd. Mgr. zelf droeg de H. Mis op in orde ook een aanta^ zusters in Finland werk- de kapel van de Eerw. Zusters, van welker zaam zijn. Des avond had een Pontificaal Lof plaats, waaronder door Mgr. het nieuwe electrische licht in onze kerk werd inge zegend. na een mooie predikatie van onzen Z. Eerw. heer Pastoor? DOOZEN POSTPAPIER in diverse kleuren, paar kousen; staartriem van een paarden- I MET GRATIS MONOGRAM. SCHITTERENDE UITVOERING Sollicitanten Het aantal sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres akn de openbare lagere school alhier, bedraagt 15. Berger IJsvereeniging De Berger Ijsver eenlglng vergaderde ezer dagen In „de Rus tende Jager” onder voorzitterschap van dén heer A. v. Reenen. Na opening en voorlezing der notulen, volgde voorlezing van het jaar verslag door den secretaris, den heer Kooy- man, waarin de voorbije winterperiode in geuren en kleuren geschetst werd. Blijkens het hierna uitgebraohte financi eel jaarverslag door mej. v. d. Berg, Pen- nlngmeesteresse. bedroegen de ontvangsten 685; de uitgaven 1075.26; alzoo een na- deelig saldo van 390.26. Aan loon aan drie baanvegers was o.a. be taald 552.90; aan Bergens Harmonie 100 Het nadeelig saldo werd gedekt door het saldo van 1928; waarna nog in kas was een bedrag van 214 39. In de commissie tot nateen der rekening werden benoemd mej. J. Koojj en de heer C. Bogtman Hm. De heeren van den Ekster en Kooijman werden herkenen als bestuurslid. Hierna werd het komende winterseizoen besproken. Medegedeeld werd, dat de dagkaarten een bepaalde kleur zullen hebben en voorzien zullen zijn van een oontrolestrookje Besoten werd liefhebbers voor hardrijden, daarvoor op den Hofvijver de gelegenheid te geven des Vrijdags en Woensdags van 122 uur. Uitvoerig werd gediscussieerd over het pro gramma voor de wedstrijden. Het eerst sullen de klnderwedstrljden gehouden worden. De heer Grootes meende critiek te moeten uitoefenen op het bestuursbeleid van dejfe heer Leyen, die bij eventuede wedstrijden nooit aanwezig was om het. bestuur te helpen leiding te geven. Ook op vergaderingen was de heer Leyen zoo goed als nooit aanwezig. De Voorzitter wees er op, dat genoemd be stuurslid ook vele andere particuliere werk zaamheden had. De heer F. Otten merkte op, dat de beer Leyen niet aanwezig was; het gaat niet aan op een bestuurslid critiek uit te oefenen, ter wijl de bedoelde persoon niet aanwezig is en zich kan verdedigen. Hierna sloot de Voor zitter de discussie over dit punt. Bij de bespreking over den wedstrijd in het sohoonrUden stelde de heer Otten voor dezen wedstrijd in twee klassen te verdce len; n.l. de Senioren en de Junioren De animo voor dezen wedstrijd aldus spr. is steeds minder, omdat men toch niet of dat kegelen voor zün lichamelijk niet nuttig zou kunnen ztjn). Toch zou dit voorstel, ondanks al wat er vóór pleit, voor ons onaannemelijk zijn ge weest, als er niet in een staartstuk aan was toegevoegd, dat de dansgelegenheden voor taan alle dagen om 11 uur gesloten moesten worden Nu zjjn deze Zaterdags en Zondags tot 12 uur „In werking” De nieuwe toestand is dus positieve winst. Sub rosa vernamen w(), dat deze staart voor een der oudste leden, die door zijn dienend personeel bet ongewenschte van 't late dansen gevoeld had. aanleiding was, zijn tegen in vóór te veranderen I Toch behoeft het geen verwondering te wekken, dat niet ieder Raadslid door de .standers overtuigd was: zes leden stem den tegen, waaronder de geheele Chr- Historische fractie, drie S.DAT.-ers en één R.-K. Intusschen zij hier opgemerkt, dat het hier nog slechts een prlncipe-beslissing gold, waarbij aan de Commissie voor de -Strafverordeningen verzocht werd, het voor stel In een verordening te belichamen. Eerst wanneer deze verordening door den Baad is aanvaard en publiekelijk afgekondigd, is het voorstel wet. Onderhandsche i Koolman verkocht BADHUIS „T WITTE KRUIS” In de maand November zijn in het bad huis aan het Kweekerspad 1805 baden ge nomen (1470 in October) en wel: 204 kuip baden, 381 eerste klasse regenbaden, 568 tweede klasse en 573 derde klasse. Gevonden en verloren voorwerpen over November. Als gevonden aangegeven en niet afgehaald: 9 portemonnaies, waarvan 5 met Inhoud. 4 ledig; zwaard van een schuit; horlogeglas; 4 kindertaschJes2 gewichten; nummerplaat G. 32037; onderjurk; 3 rljwlal- beiastingmerken; 3 zakmessen; gouden bro che; popje; 2 haarkammen; streng bloed koralen met gouden schuif: pet. damesrü- wlel; parapluie; klein bruin hondje; zakdoek met sleutel; schrljfétui: omslagdoek; tabak- zak; winkelboekje; zilveren ketting; een Groot en M Krljnen; P. J. H. Hofhuis M. van Duin- P. Mooy en O. de Graaff) H A. J. Kuipers en A C. Etoker; 8. Buis en M Dekker BargerL stand November Geboren: Cornells Martlnus. zoon van O Dekker en A. Duin; Aafje Elisabeth, dochter van J. Krab en J. Prins; Petronella, dochter van G. Zwart en E. Wijker; Andreus Elbert, z. van 8. Visser en H. Regtult. Overleden- Hugo de Koe. oud 75 jaar; Jo hannes de Wlte oud 68 Jaar. Gehuwd: H. Stam en M de Groot; K. de i en Burgerlijke Stand over de maand Novem ber 1929 Geboren: Gertrudes Alida. d. van Petrus Opdam en CatharinaoEUsabeth Llgt- Marie, d van Jacob van der Molen en Leentje van Eeten Ebertus. z. van Hans Bernhard van Veen en Janke StuveHng Gertruda Maria, d. van Jacobus Pepping en Alida Maria Haaker Theodorus Johan nes, z van Theodorus Baltus en Maria Twisk Ijsbrand, z van Nlcolaas Rood en Anna Maria Briefjes Theodorus Antho- nlus. z van Willem Bakker en Maria Wokke Cornells, z van Cornells Mln en Cornelia Zonneveld Petrus, z van Wilhelmus Stoop en Antje Stet Jacobus Cornells, z van Theodorus Min en Anna Catharina Zoon Catharina, d. van Gerardus Lieftlng en Ja- ooba Kool. Ondertrouwd: Gerardus Bakker. 27 jaar. te Heikx> en Anna Verver, 26 jaar, te kramen Overleden: Nanna Heeringa, 59 jaar Pieter Koojjman, 80 jaar Johannes Kaan dorp. 63 jaar Johannes Pieter Roggen. 70 jaar Johanna Kaper. 73 jaar. wed. van Willem Krook Hendrika Meijer. 84 jaar, wed. van Simon Morsch Janna Wille- rnlna Beskers. 65 jaar. echtg. van Rlchar- dus Hendrikus Albertus Rikkert Cornelia Marla Paerels. 67 jaar. echtg. van Sikke van Belkum Nlcolaas Briefjes. 72 jaar Maar- tje Brugman. 45 Jr., echtg. van Pieter Kruk. Aan den hoofdmaaltljd, die we in dit geval gerust ..hutspot” mogen noemen, ging den eersten dag een pikante, dus eetlust-opwek- kende, hors-d’oeuvre vooraf. Mr. deskundige op dit gebied, was de kok van dezen eersten gang en diende ze ook met een sierlijk gebaar op. De naatn van dit voorgerecht was: voorstel om Ó6k In den winter het sluitingsuur voor herbergen (het woord is leelijk, maar officieel) te stellen op 13 uur. Het zou bezijden de waarheid zijn, te be weren, dat dit voorstel in den Raad viel „als een donderslag bij helderen hemel”. Een zoo ervaren politicus als Mr. Kusters lanceert zoo iets niet, alvorens eerst de neuzen ge teld te hebben. Er was dus geen onzeker heid. of dit voorstel het wel halen zou, temeer daar zoowel de Burgemeester als de Commissaris van politie, hun invloed en ervaring op de weegschaal wierpen. De motlveering was sober, en naar onze meenlng volmaakt juist. Waarom la den zomer alleen de café’s tot '12 uur open te laten voor den enkelen vreemdeling of stad genoot, die zich nk zijn „luchtje scheppen” nog eens wil verfrisschen. terwijl Juist in den winter de honderd-en-een vergade ringen en uitvoeringen talrijke burgers naar de café» brengen, waar zU ‘s zomers misschien nooit komen. „Men kan toch een uur permissie aan vragen” werd door de tegenstanders aange voerd Juist, maar een dergeljjke permissie mag alleen gegeven worden, als er bijzon dere omstandigheden zijn, en bovendien, hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een uit voering of vergadering door onvoorziene gebeurtenissen langer duurt, dan men eerst verwachtte. Normale vergaderingen be hoorden eigenlijk in den regel om 10 uur afgeloopen te zijn, maar het is ook niet wenscheHjk, dat een bijeenkomst ontijdig moet worden afgebroken door de gewapende macht, die de aanwezigen met zacht geweld naar buiten drijft. Het is heelemaal niet noodzakelijk, dat bet drankmisbruik door dezen maatregel zal worden bevorderd, en daarom behoefde een drankbestrijder ook niet A priori tegen dit voorstel te zijn. Bewijs hiervoor was wel, dat een principieel geheelonthouder als de heer Bonsema, het met warmte verdedigde. Trouwens, de eerste onderteekenaar. Mr. Kusters. kon met de hand op het hart ver klaren, dat hij persoonlijk er geen gebruik van zou maken, dat hjj zélfs niet kegelde. (We zouden onzen fractle-aanvoerder willen aanbevelen, tóch eens te overwegen, welzijn DE ALKMAAR8CHE IJSCLUB LANGS „NIEUWE BANEN” Het bestuur schrijft ons: Tot nog toe kon de Alkm. Usclub niet veel anders doen, dan de banen op de - stads grachten exploiteeren Die banen konden vaak eerst geopend worden, wanneer op andere plaatsen reeds lang gereden werd. Ze konden ook nauwelijks voldoen aan de voor schriften van den Kon Ned. Schaatsenr. Bond, roodst wedstrijden steeds van onder geschikte beteekenis moesten blijven. Hoe geheel anders was den vorigen winter de zeldzame gelegenheid op het Alkmaarder Meer. Daar kon men prachtige ruime banen uitzetten. Een wedstrijd, die duizenden men- schen trok. De organisatie daarvan was voor het bestuur der Almaarsche Ijsclub een groot succes en gaf gelijktijdig de zekerheid dat goed ondernomen Ussport altijd liefheb bers trekt. Daarom heeft het bestuur niet ge aarzeld het advies der Commissie te aan vaarden. De gemaakte plannen zijn goedopgeset en worden snel uitgevoerd, zoodra de algemeene Vergadering ze goedkeurt. De nieuwe baan geeft hoopvolle perspectieven voor de Alk- maarsche Usclub. Eene heel ander breekt voor haar aan. Nu niet langer vereenlging met een paar honderd maar een prachtige plaatselijke organisatie, die honderden burgers tot lid heeft en die dan haren leden ook wat kan aanbieden. Al zoo een geheele ommekeer in het leven der club. En dien ommekeer wil het bestuur in korten tijd tot stand brengen. Vrijdag, 6 December, zal een algemeene vergadering uitspraak doen over de plannen, die het bestuur haar zal voorleggen. Op die vergadering hoopt het bestuur ook te kun nen mededeelen. dat velen aan haar oproep om medewerking gehoor hebben gegeven. Alle koeten van de oprichting door de ge nomen oprichtersbewljzen gedekt, en een groot aantal nieuwe leden. Dit is de mooiste mededeeling, die de voorzitter de vergadering zou kunnen doen. De nieuwe ijsbaan zou dan binnen 14 dagen kant en klaar zijn. Ergo, lezer, gij begrijpt wat wij Willen: Uw daadwerkelijken steun. Neemt uw courant van Zaterdag nog eens ter hand en herleest wat wij vragen, t Is: le de plaatsing van nu nog ongeveer oprichterbewijzen van f 25. 3e een groot aantal nieuwe leden. Vult spontaan de strookjes In, waarvan onze advertentie van Zaterdag was voorzien en zendt ze aan een der opgegeven adressen. De onde Alkmaanche Usclub moet langs nieuwe banen. Eeuwfeest. Zooals de gebeeldhouwde steen in den voorgevel aanwijst bestaat het door geheel Noord-Holland bekende loge ment „het Medemblikker Tolhuis” dit jaar twee eeuwen De steen draagt het wapen van Medem- blik en de geslachtswapens van Mr. Brou- wer. Mr. Maars Spiegelmaker regeerende burgemeesters, waaronder 1'. Tolhuis 29. i Het ontleent zijn naam aan de ligging aan I het eind van den door de stad Medembllk aangelegden rijweg, aan welks eind bij be- rijdlng tol moest worden betaa'd. In 1829 werden raadhuis cn school onder één dak gesticht zoodat he’ raadhuis dit jaar zijn eerste eeuwfeest herdenkt. Burgerlijke stand Over de maand No- vember Geborerï: Marttnus Anthonius, z. van Pieter de Vries en Alida de Jong; Dirk zoon van Rleuwert Kokkellng en Jacoba Jor- dens; Klaas Pieter, soon van Jan Kooiman en Akka van Kalobeek; Sjouke Laurentlus. zoon van Dirk Postma en Relntje van der Zweep: Marie Paulina, dochter van Tjlpke Kramer en Janna Kort; Wiebugje Marie, dochter van Sjoerd Zweep en Clasina Jaco ba Goos; Pieter, zoon van Roelof Dam en Leentje Baas. Ondertrouwd: Thones de Jong en Sjuwke de Jager: Antonlus Johannes Peerenboom en Elisabeth Duijn; Dirk Mol en Maria Oote- man; Jap Heering en Antje Klooster; Jacob Nauta en Margaretha Bos. Jan Slujjter en Maartje van Dam; Jan Edelenbosch en Maartje Schilpzand. Getrouwd: Fokke Hofman en Catharina Visser: Jan Spoelstra en Elisabeth Dijkstra; Auke Jonge jeugd en Dtske van Slooten; Hen drik Jelles en Jantje Bos; Gerbrand Jordens Bouwvergunning Aan de !6éd. Spoor wegmaatschappij is vergunning verleend voor bet bouwen van een woonhuis aan den Sta tionsweg. Opgedragen Het bouwen van een woon huis aan den Slooterweg voor rekening van den heer G Lieftlng. is opgedragen aan den heer R. Kuiper, aannemer, alhier. Werkloosen Ten gemeentehulze hebben zich Zaterdag 26 werklooze landarbeiders aangemeld, waarvan 9 te werk gesteld aan het provinciaal landgoed te Bakkum. Zaterdag 7 December bestaat er wederom Alweer bracht een hoofdenbenoeming on rust in den Raad. Ook nu weer was een Alk- maarder(sche) „gepasseerd” en wel het hoofd van het vroegere Openbare Melsjes- ÜL.O, die niet voorkwam op de voordracht voor hoofd van het gemengde ÜJL.O. Dat de beide vrouwelijke raadsleden hier tegen opkwamen is eenigszlns te begrijpen, maar daarom nog niet verstandig. Want hoe groot de capaciteiten van een vrouwelijk hoofd ook mogen zijn aan een meisjesschool, (ongetwijfeld was mej. Dubois een buitenge woon goed hoofd) aan de leiding van een school voor meisjes en Jongens, worden nog andere elschen gesteld. Dat de groote meer derheid van den Raad hier een man prefe reerde, Is begrijpelijk. Minder begrijpelijk is evenwel, dat ook nu weer voor de vierde achtereenvolgende maal het advies van B. en W. plus den Inspecteur genegeerd werd doordat de Raad met één stem meerderheid no. drie benoem- - de. We weten héél goed dat bijzondere om standigheden zulks wel eens kunnen wet tigen maar wanneer die uitzondering regel wordt, 'zouden wij dit ten zeerste betreuren In 't algemeen weten B. en W. voorgelicht door deskundig advies van den Inspecteur, beter, wie de allergeschikste is. dan de Raadsleden, die moeten afgaan op de stuk ken als die er zfjnl en soms 'n kort persoonlijk bezoek. Het sou hier zoover komen, dat een can- dldaat in Alkmaar moest verzuchten: .Jfespaar mij d’eerste plaats. Heer, Ik prefereer de derde méér!” N. A. Deensche witte De aanvoer u der vorige weel denzelfden prijs hangen en ook met den- zelfden aan voer. Van deze soort kool schijnt er niet veel te zijn, ot de verbouwers moe ten ze nog wat vasthouden en dat ae wacht- ,ten op betere tijden, is ook wel mogelijk. Roodekool eerste soort, bracht op van 2.50 tot 5.50 per 100 K G De groote roode brachten minstens 2.50 op en het middal- gewicht 4 en 3-ponds liep tot f 5.50 toe, 2de soort bracht niet beneden 1.50 op, middelsoort 3 en voor mooi 2de soort, ongewild gewichtskool, werd zelfs 4.50 be steed. Opmerkelijk is, dat de prijs van goede 2de soort zoo weinig verschilt bij dien van de eerste soort. Het verschil is in regel niet meer dan 1 per 100 K.G. De aanvoer was beduidend grooter dan vorige week. Zaterdag waren er reeds 25 aanvoerders met roodekool. met een aantal van bijna 90000 K.G. Wittekool, kon niet meer opbrengen dan 1 en werd selfs weer voor den laagsten prijs van 60 ets. per 100 verkocht.' De hoogste prijs voor de Deensche kool was f 2.30 per 100 K.G. en Zaterdag was het wel heel treurig gesteld met deze kool soort. 18000 K.G. aanvoer voor dezen dag. bracht niet meer op dan van 1.20 tot 1.60 per 100 K.G. Deze prijzen zijn geen goede teekenen voor den grooten voorraad, die er is van deze kool. Oelekod was geno teerd van gemiddeld f 4 per 100 K.O. voor de beste soorten. De grootste soorten gingen van de hand voor f 2.503. De bloemkool 1b duur. Wat er nog om dezen t|jd aan de markt komt, is in den regel niet zoo groot meer van stuk en toch bracht de eerste soort bracht de eerste soort bracht de eerste soort bloemkool nog op 10 tot 15 ets. per stuk, 2de soort, die niet veel meer is. is weinig waard, nl van 2—4 per 100 stuks. Zaterdag waren er nog ruim 1000 stuks aan de markt. Wltkrop brengt niet meer op dan 2 en* 3 cents per stuk. Peen kont er weinig aan de markt en brengt ook even weinig op. Van f 1.501.80 kon men 100 K.O. peen koopen deze week. Het slot van dit overzicht is een treurig einde, als men met den uienprijs voor den dag komt De uien zijn wel zoo laag tn prijs, als se nog niet zijn geweest Waren de vorige week de uien nog boven de 4, dese week zakte de prijs tot hoogstens 3.50 de eerste dagen en Zaterdag beneden de 3. Er was dien da* een aanvoer van 6000 K.O., die verkocht werden voor den zeer luttelen prijs van 3.202.80 per 100 K.G. Laten we hopen, hands aan den heer G Bruki. die zich hier I dat de koolprijs in de toekomst den uien als metselaar zal vestigen. bouw goed zal maken. St Nlcolaasfeest Naar wij vernemen, zal St. Nlcolaas Donderdagmorgen de kin deren van de bewaarschool een bezoek brengen. De kinderen zien met groote blijdschap tegemoet, wat de Ooede Sint mee zal brengen. drag van 350—400 Op voorstel van den heer Plomper werd besloten een commissie te benoemen, die de mogelijkheid zal onderzoeken naar de op richting r»n een ijsbaan te Bergen. Benoemd werden in deze commissie de heeren v. Exter, Plomper en Grootes. res pectievelijk met 15. 9 en 8 stemmen; verder werden uitgebracht op den heer Otten 7; v. d. Plas 4; Bogtman en v. d Berg 3: Kooy. man en Leyen 2. en D Klomp 1 stem. Op voc0tel van Mej. Vljn werd nog be sloten de contributie te bepalen op 150 tot een zekeren datum: daarna zal dese be dragen 2A0. (De datum zal per adverten tie worden bekend gemaakt). Het volgend jaar kan men. Mch tot 1 De cember voor, 1 1.50 als lid opgeven: daarna voor het verhoogde bedrag. Voor nieuwe bewoners van Bergen zal een uitsondering gemaakt worden. Hierna sluiting. Overgeplaatst Met ingang van Decem ber is de arbeider-telegraflst J. M. Mone overgeplaatst naar Zwolle en is de heer J. Sneek van Alkmaar naar hier overgeplaatst. COLLECTE ST-VINCENTIUS- VEREENIGENG De Conferentie der St. Dominicus-psrochie deelt mede, dat de collecte op Zondag 1 December j.l. na het opwekkend woord vaii den Zeereerw. heer Pastoor heeft opgebracht 767.60. Namens de armen der Parochie zegt het bestuur bij dezen allen hartelijk duik. Eventueel na te zenden giften kunnen worden afgedragen bij den Penningmeester. I en Klaslna Duijn; Arie Heemsbergen en Eli sabeth Visser; Johannes Verberne en Maria Johanna Bernadlna Hooljman; Jan Jacob Jaring en Johanna Maria de Vpnte; Thones de Jong en Sjuwke de Jager; Antonlus Jo hannes Peerenboom en Elisabeth Duijn; Jan Heering en Antje Klooster. Overleden: Aaltje Slot, 65 jaar. Wed. van Dirk Singer; Klaart je Jurgens. 54 jaar. echt- gen van Jacob Stelling; Gerrit Buis, 79 jaar. echtg. van Antje Elders; Elisabeth Vis, 61 jaar, echtg. van Albert Mensch; Petronella. 4 jaar, dochter van Bernardus Roosendaal en Mauu-tje Keesman; Jan Hovenier, 8o jaar. Wedn. van Cornelia Speur. MARKTO VERZICHT De afgeloopen week zijn er tegen lage prij zen flinke partijen aardappelen gelost en wanneer een vroege winter Invalt, pjn er geene groote voorraden in Amsterdam. Maandag. 2 December werden de volgende prijzen gemaakt. Zeeuwsche Bonten 2 102.50 Haarlemmermeer en IJpolder Eig^i. 1.50 1.65. Zeeuwsche Blauwen 2.102.50. Bevelan ders 1.45—1.50. BI. Elgenh. 1.70—1.80 en bl poters 1.701.80. Noord Hollandsche Bl. Elg. 1.701-OP. Bevelanders 1.451.50. Kat- wijker zand 1.702.80. Eigenheimers 1.45 1.60. Noordwjjker zand 1.70—2 80 Bl. Elgenh. 1.701.80. Tesselsche zand 1.401.70. Tessel- sche Roodster 1.401.50. Elgenh. Poters 1.40 1.50 Flakkeesche Elgenh. 1.601.70. Flak- 1 keesche Poters 1.401.80. Drentsche en Over- ijselsche Nieuwlandsche zand 2.102.80. Spul- sche Elgenh. 1.601.70. Spulsche Poters 1.50 1.60 Uien per 60 K.G. 1.50—1.60. 1 Is heusch geen wonder, waarde lezer heel veel leaeressen zullen we voor deze ge- meente-polltleke-beschouwingen ondanks vrouwenkiesrecht, wel niet hebben dat de voorbije dagen onze sluimerende dichterlijke gevoelens weer wakker riepen; dat we ,4e Her, die sinds lang niet meer rulschte”, van de wilgen namen en dit instrument afstem den op het al-oude kinderlied. Want kent u wel twee factoren, die leder op zichzelf en in combinatie nog onfellbaar- der, zóó op iemands dichtaderen werken, als bet nationale Sinterklaasfeest én onze ste delijke begrootlngsdebatten? t Is misschien geen toeval, dat in dezelfde dagen, wanneer de geuren van marsepein, honing-taai en speculaas door de al dan niet geasphMteerde Alkmaarsche straten zweven, de negentien pardon, nog steeds maar achttien vroeden, gebukt onder zwaar beladen actetasschen, de hooge stads hulstrappen opzwoegen om twee dagen lang al hun kennen en kunnen in dienst der ge meenschap te stellen. Burgemeester en Wet houders. de organisatoren van dit jaarlijksch gemeentefestijn, hebben als goede psycholo gen, heel juist ingezien, dat geen tijd ge schikter is om voor het forum der gemeen schap rekening en verantwoording af te leggen, dan de donkere en toch aoo vreug- dige dagen, die den 6en December vooraf gaan. Nimmer toch is 's menschen hart milder gestemd, om foutjes en tekortkoming^ te vergeven, menschelijke onvolmaaktheden met den mantel der liefde te bedekken. Maar waarbij hier dadelijk dient opge merkt, dat voor zoover onze heugenis van gemeentezaken reikt nog selden zoo wei nig aanleiding was voor B. en W. om de hulp der St. Nlcolaasstemmlng in te roepen, als bij de begrootlng Anno DL 19301 Koek is er kwistig rondgédeeld en de slagen met de gard, och het waren maar hautst streelende tikjes en ze werden bovendien gegeven met een allervriendelijkst lachend gezicht. Zij die het algemeen rapport met de memorie van antwoord hebben doorworsteld en daar naast nog den moed hadden onze pagina's lange verslagen te lezen, zullen dit alles gaarne beamen. Zoo zjjn dan ook de Donderdag en Vrij dag van vorige week voor B. en W., voor de Raadsleden en zelfs voor de zwoegende pers, dagen geweest van onvermengd genoegen en jolijt, waarin de gulle schaterlach soms da. verend door de eerbiedwaardige vergaderzaal galmde. Het Is altijd zoo n geijkte beeldspraak ge weest de begrootlngsdebatten te vergelijk- ken met een rlddertournool waarbij de strij ders zwaar geharnast, met van woede ver beten gelaat op elkaar instormden, trach- tepd den tegenstander uit t zadel te wippen Van dit alles dltnuuü niets. Inplaats van woedende strijders lachende, handjes schud dende collega's; Inplaats van bet gekletter der (geestelijke) wapenen, schertsend, geselUy gekeuvel, dat de Edelachtbaren vergeven ons de uitdrukking een enkelen keer wel eens aan de bekende ronde-tafel-conversa- tle deed denken. Vraag: wat was de oorzaak van dit, zeker zeker de laatste jaren, In onze goede stad ongewone verschijnsel? Wie geen vreemde ling Is ta het politieke Jeruzalem, weet al reeds het antwoord: de heer Jan Westerhof was niet meer aanwezig. Mét hem verdwenen uit de debatten: de kwistig rondgestrooide hatelijkheden en de verdachtmaking van de bedoelingen der tegenstanders, de urenlange felle aanvallen, die tot even scherpe repliek prikkelden. We zijn werkelijk niet blind voor de ver diensten van 't afgetreden raadslid Wester hof; we waardeeren zijn on vermoeiden ijver om zich in te werken in alle gemeentezaken; erkennen selfs, dat hij naar eerlijke over tuiging gemeend heeft zoo en niet anders te moeten optreden. Maar toch hebben dese begrootlngsdebatten o.l. overtuigend bewezen, dat de taktiek van de tegenwoordige 8.DA.P.-fractle beter is: beter voor de ge meenschap. beter óók, voor dat deel onzer bevolking, dat de roode dame en heeren naar den Raad heeft afgevaardigd. Héél juist constateerde de heer v. Slinger land door de „overzijde” zoo graag de Roomsche arbeldersafgevaardigde gedoopt dat hij voor t eerst sinds jaren, niet voor „hoofd van Jut" had gefungeerd. Door de verbittering, die de roode soc- leider. misschien onwillekeurig, steeds ver wekte. door bij voorkeur zijn hatelijke asui- vallen te richten naar de z*. democratische Katholieken, was de weg naar overleg finaal afgesloten ZUn opvolgers zUn tactlscher Zander hun beginselen te verloochenen. zUn zU veel soepeler in hun optreden. ZU weten den weg naar het „elftal” te vinden en daar door samensprekfrig en overleg de mede werking te verkrijgen, die tn de gegeven om standigheden onontbeerUjk is, om iete van hun verlangens Ingewilligd te krijgen. AU nu de nieuwe leider, wiens tong wel I eens wat erg los zit, zich nog wat selfbe- heerschlng weet eigen te maken en er maar niet „rüchsichtlos" op los interrumpeert de vermeerdering der jaren zal hem ook hierin wel wijs maken dan gelooven we. dat er een Ideale toestand bereikt is: een krachtig regeeringsblok en daarnaast een loyale oppositie, die elkaar, waar bet k*n en moet, weten te vinden. We mogen dese Inleiding op onze begroo- tlngsbeschouwlngen niet besluiten. Bonder te vermelden, dat er twee verkozen volksver tegenwoordigers waren, die de teestvergade- ringen niet hebben bUgewoond. „Links” was er natuurlUk de in het heele land reeds beroemd geworden vacature „v. Drunen". We kuanen ons aoo levendig voorstellen, hoe de nog steeds niet toegelaten eenige Wester- hofflaan in de roode fractie, zich dese dagen aal gevoeld hebben. TerwUl hU bezig was de Sint-Nicolaasdrukte in ons moderne post kantoor te verwerken, zal menige stille zucht «Un geslaakt, dat de booze menschheld hem belette zUn kort-afgebeten, snijdend woord In de debatten te gooien en als eenlg ver tegenwoordiger ran .Jils master" een wei- nigje van diens „voice” erin te brengen. We vonden het een buitengewoon staaitle ▼an fun gevoel, dat de gemeentebode met *n strak gelegenheidsgezicht, den ledigen zetel naar achter aette en deze zóó aan oe oogen der treurende fractiegenooten onttrok I Ook .rechts” was een open plaats: Mr Dirk Sluis ontbrak, een verlies, waardoor «ns een aerie rake geestigheden onthouden is. Hoewel «een bericht was ingekomen hebben we toch hooren mompelen, dat de antl-revolutlonalre „fractie” reeds een paar dagen tevoren voorspeld had, met de begroo- Op denzelfden voet is de prijs van de koolsoorten deze week voortgegaan en wel met dien, waarmede de laatste dag van de i week eindigde, met dien verstande, de prijzen niet hooger zün geworden. Feesten R-K. Volksbond De afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond heeft haar winterprogram vastgesteld en zal met de uitvoering hiervan al reeds een begin ma ken. Zoo kunnen we melden, dat Dinsdagavond 3 December te 8 uur. het Hoofdbestuurslld J. W van den Akker, een rede zal hou den Wu behoeven zeker geen lange aan beveling te schrijven om de zeer belang rijke vergadering bU te wonen, wijl bU velen nog bekend is. hoe deze spreker den vori- gen\ winter de vergadering op een hem eigen geestvolie wijze, heeft onderhouden. Die kan, die kome! Ten tweede organiseert het bestuur dier afdeeling een groot Sint Nicolaasfeest. Vrijdagavond om 6 uur worden alle kin deren vanaf 3 jaar tot hen. die onze pa rochiale school bezoeken, In het Patronaat verwacht, alwaar St. Nlcolaas met zwarten Piet, na een vermoeiende reis uit Spanje, hoopt aanwezig te zijn om met gulle hand aangekomen cadeaux met versnaperingen aan onze Roomsche kleuters uit te reiken. Het bestuur verzoekt ons evenwel hierbij mede te deelen, dat slechts één ouder of geleider wordt toegelaten, daar gevreesd wordt, dat anders de zaal te klein is, om dat volkje te herbergen, wijl plus minus 250 kinderen worden verwacht. vooruit weet wie het beate rijdt en die de prijzen behaalt. Door de goede rijders, die een bepaald aan tal punten behaald hebben, in de Senioren, afdeeling te plaatsen, geeft men ook ande ren eens een kans. Nadat een groot half uur over dit voorstel gediscussieerd was. werd het op de lange baan geschoven en besloot men op voorstel van den voorzitter maar wew om den wedstrijd het schoonrjjden te verdeelen voor personeö beneden en boven de 18 jaar, zoodat de ontevredenheld-wek- kende toestand van vorige jaren onveran derd blijft. Voor prijzen werd uitgetrokken een be. VOOGDIJRAAD Bij Koninklijk besluit zün herbenoemd tot lid van den Voogdüraad, alhier, de heeren P van Dalen, J. Hoek Spaans, A. O. Bosch en B. Zondervan; is mevrouw A. P. de Ven-Boon, die op 1 December 1939 aan de beurt van aftreding zijnde, den wensch te kennen heeft gegeven niet te worden herbenoemd, met ingang van dien datum eervol ran bedoeld lidmaat schap ontheven, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; is met ingang van 1 December benoemd tot lid mevrouw A. H. J, Fensen—Krtes, wonende te Enkhulaen. Burgerlijke stand Van 22 29 Novem ber 1929 Geboren: Goertrulda. dochter van Bakker en C. Paap. West 26; Johanna Elisabeth Maria, dochter van G. Molenaar en A. E. Lieshout. Bontekoestraat 2; André Hen drik. zoon van A. W. C. Ossen en D. v. d. Veer, Veenenlaan 96. Overleden: Simon Vlaar, 52 jaar. echtge noot van A. Karsten, KI. Noord 21; Aaltje de Boer, 30 jaar, echtgenoote ran M. Brals. wonende te Twisk; Elisabeth Koeman. 65 jaar. echtgenoote van C. Brander, Koepoorts- weg 16; Hendrik Hes, 33 jaar, echtgenoot van T. Smit, wonende te Spanbroek; Jacob Smit, 49 jaar, echtgenoot van Marie Kossen, wo nende te Berkhout. Ondertrouwd: Annis Goos, Or. Oost 114 en Anna Altena. Koep. weg 111; Hessel van der Form, Gr. Oost 149, en Gerhardlna H. F. de Jongh. Baanstraat 22; Lammert de Jong, Groningen en Johanna Wijs, Gerritsland 102. Geslaagd De heer N. G. Schagen, alhier is te Utrecht geslaagd voor het diploma van de Eerste Nederlandsche Slagersvakschool. De kermis Naar wij vernemen Is In een dezer dagen door enkele vertegenwoordigers van diverse richtingen gehouden büeenkomst besloten, een adres aan den Raad te richten, om de Kermis af te schaffen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 5