Buitenlandsch Nieuws ,1 0 FEUILLETON N E L 1 1 RADIO-OMROEF* c Bij het boodschappen doen geen PUROL vergeten. DEGEHEIMZINNIGEWRAAK bi/ nat-Koud Weel DINSDAG 3 DECEMBER 1929 E 1 IV 1 UITLOTINGEN RECHTSZAKEN FAILLISSEMENTEN BOEKBESPREKING D I De a.s. Vlootconferentie te Londen HET RUSSISCH-CHINEESCH CONFLICT va W( Us GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN I V De Engelsche en Amerikaansche regeering vestigen de aan dacht op het Kellogg-pact 'TAl BLADZIJDE 2 TWEEDE BLAD fs -- X I de van (van regeering te verkoopen. tot EEN MERKWAARDIGE ARRESTATIE In X 3780 Als Sherrington en vrpeg: f f I Craydon me KATHOLIEK SOCIAAL WEEKBLAD Inbond van No. 48 (38 Nov. 19) Inhoud: Waarom Katholieke Organisa tie? door J. P. J. Asselbergs. De Zlekte- haal vorderde, bij die laatste Ratienplaag in Indie De sohade. die de ratten In verschillende streken van Indië aanrichten is zoo enorm, dat men besloten heeft, eindelijk eens een' beslissenden strijd tegen den „lieve" dier tje» te gaan voeren. Men schat hun aantal op minstens 800 millioen en de schade, die zij alleen in de laatste 4 jaren veroorzaakt hebben, bedraagt minstens evenveel als de geheele nationale schuld! Het ergste is ech ter, dat volgens een berekening ongeveer een half millioen menschen sterven aan ziek ten. die door de ratten zijn veroorzaakt. bracht om voor den Krijgsraad te verschij nen. De vorstin Lieven was gedurende den laat- sten tijd bibliothecaresse te Leningrad. waar door zjj geheel bulten de politiek stond. I aor ins lee J Uv set la: gil Al B V» VI «s Zij I spe dei de de te tw Di Vil te voc gel Alk Ml PE PE BA Bil RC AP BA he ut U da, dat F ebben we nadien ook ader d.ra, >n d '■r’et ’■‘ed’ dat wij hem waarsol'.bnijjl: niet terug zou den zien, dat hl) gcüwcr.jcn was te vluchten htf- schreef ons den naam van de plaats. Strenge koude In het N. W. en verschelden staten van het centrum der Ver. Staten heerecht strenge koude. In het gebied der groote meren heeft de koude verscheidene offers geëlscht. moeder, aangeduid door een berg van koraal en een houten kruis, waarop haar naam en sterfdag vermeld stonden, maar mijn vader was verdwenenToevallig was de kapitein van ds gecharterde stoomboot iemand die ongeveer sjjn heele leven lang In de Stille Zuidzee rondgeeworven had. Hjj deed na vraag cm uit te vinden, wat er eigenlijk ge beurd was. Van oen Chinees op oen van de naburige eilanden kregen «e een verhaal te hooren, of eigenlijk waren het alleen ver- haal-fragmenten. die aan duidelijkheid niets te wenschen lieten over de manier, waar op mijn moeder gestorven was een ver schrikkelijk verhaal dat ze door de Inboor lingen opgejaagd was als een wild dier en toen geworgd De heldere stem was, naar mate het ver dolf er en lager geworden en woorden werd de emotie haar te machtig; ze moest een paar keeren slik ken, eer ze in staat was verder te vertellen. Eea kolonie voor „hongerlijders” De Hongaarsche apostel der hongerlijders Bicserdy heeft aan den oever van het Neu- siedlermeer een honger-koionle" gesticht, nadat zijne nieuwe leer, het ..Blcserdysmus" vooral in de provincie veel opgang gemaakt heeft. Zelfs in Boedapest telt deze nieuwe „leer der sanitaire voordeelen van den hon ger' zeer veel aanhangers, o.a. een staats secretaris, verschillende dokters, professoren en zelfs pauselljke Kamerheeren. maar ook polderwerkers, spoorwegarbeiders, drukkers enz. De kolonisten leven In tenten In de open lucht. Zij onderwerpen zich aan z.g. hongerkuren, die langzamerhand zoo uitge breid wordt.dat men zich 14 dagen achter een van iedere spijs kan onthouden. Het gebruik van vleesch Is geheel verboden. In den laatsten tijd is er in Ssegedin een plaatselijke organisatie opguricht, waarbij reeds 14 Jonge geneesheeren zfjn aangeslo ten. SAARBRUECKEN. 3 December (V.D.) De politie in het geheele Saargebied ontvangt lederen dag z.g. brieven van den Dusseldorf- schen moordenaar. De opwinding, die hierdoor dikwijls onder de bevolking wordt veroorzaakt, heeft nu tot een merkwaardige arrestatie geleld. Dezer dagen vervoegde zich bjj de politie te Landswert een arbeider, die om onderkomen vroeg. Hjj reide uit Hanno ver afkomstig te zijn en tot voor kort in Dus seldorf te hebben gewerkt. De man vond werk in een der mijnen in het Saargebied, maar de omstandigheid, dat hjj uit Dussel dorf kwam, is hem noodlottig geworden. Za terdagmorgen werd hij door de politie gear resteerd. By zyn fouilleering vond-men een zakje peper, en een notitieboekje, waarin zich foto's uit zijn diensttijd bevonden. Het bleek echter spoedig, dat hü met de moorden-, te Dusseldorf niets te maken had. zoodat men hem na eenigen tUd op vrije voeten heeft gesteld. Een buisje radium verloren Dezer dagen werd, tot groote consternatie van het personeel, in de vrouwenkliniek van het groote ziekenhuis te Halle na een opera tie, waarbij radium was gebruikt, het zilve ren buisje, waarin zich 45 milligram ter waarde van 36.000 M., vermist. Was het ge stolen of was het te zamen met watten en verbandmateriaal weggeruimd? Overal werd gezocht naar het kostbare buisje. Eindelek, na drie dagen, is het door een arbeider, die een rioolleidlng op het terrein van de kliniek doorzocht, daarin gevonden. DE EERSTE RUSSISCHE VLUCHTELINGEN IN KAMMERSTEIN KAMMERSTEIN 2 Dec. (V.D.) He denavond zfjn de eerste Duitsche kolonisten die uit Rusland geëmigreerd zijn te Ham- mentein aangekomen, waar zjj In het kamp door den commandant-majoor b. d. Fuchs hartelijk werden ontvangen. Alle thans aan gekomen kolonisten zyn voornemens naar Canada te emigreeren, waar zy bloedver wanten hebben, die hen ondersteunen. Daal de vergunningen tot binnenkomen van Ca nada met vertraging schynen te zullen wor den uitgereikt, is het mogelijk, dat de ko lonisten nog den geheelen winter in Ham- merstein zullen moeten blijven. GESTOLEN EDELSTEENEN TERUGGEVONDEN ROME, 2 December (V.D.) In Juli 1925 werden een aantal kostbare kerkjuweelen gestolen. De politie heeft thans een saphier van onschatbare waarde bij een diamant handelaar teruggevonden. De saphier is af komstig uit een kostbaren ring, die vroeger bü bizondere gelegenheden de hand sierde van het bekende groote standbeeld van den Heiligen Petrus In de St. Pieterskerk. Tevens vond men nóg twee waardevolle paarlen en smaragden, die bij dezelfde gelegenheid ge stolen waren, terug. LONDEN. 3 Dec. <V.D.) De Eerste Minis ter heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelsche delegatie voor de op 21 Jan. te Londen aanvangende Vlootconferentie. zal bestaan uit hemzelf, den Minister van Bultenlandsche Zaken Henderson, den Eer sten Lord der Amlraliteit Alexander en den Minister voor Indië Wedgwood Benn. De Briteche regeering heeft zich verstaan met de regeering van Canada, de Gerfleenebest van Australië, de Unie van Zuid-Afrika, den ler- schen Vrijstaat en de regeertng van Indië. die ultgenoodlgd zijn afgevaardigden aan te wijsen. HU was nog niet In staat mededeelin- gen te doen betreffende de namen van de gedelegeerden of die der maritieme deskun digen, die bU technische kwesties als advi seurs zullen optreden, doch wel kon hjj zeg gen. dat zich daaronder zullen bevinden de ehef en de sous-chef van den Marinestaf. De Konlng. aldus verklaarde hU nog. heeft goedgekeurd, dat de plenaire zitting geopend zal worden In de Koninklijke Galerij van het Paleis te Westminster, terwijl het 8t. James Palace aan de verdere bijeenkomsten van de conferentie gastvrijheid aal verleenen. Op een vraag omtrent de agenda relde de Premier, dat ojn. besproken aal worden de kwestie hoe de vyf ter conferentie vertegen woordigde mogendheden het beste overeen stemming zullen kunnen bereiken betref fende de vermindering en de beperking van het aantal oorlogsbodems, op den grondslag van de onderling overeengekomen sterkte- vertioudingen De kwestie van de ter confe rentie te volgen werkwijze was een onder werp van bespreking tusschen de regee- juBgen van de betrokken landen, terwijl de «onferentle zelf erover zal moeten be slissen. LONDEN, 2 Dec. (V.D.) In het Lager huis werd heden de Inmenging van Engeland en Amerika in het geschil tusschen China en Sovjet-Rusland besproken waarbij minis ter Henderson mededeelde, dat soover hü wist noch China, noch de Sovjet Unie aan eenlg ander gouvernement hadden medege deeld, dat zij op voet van oorlog met elkaar staan. De Chlneesche regeering had hem den 28sten November door bemiddeling van haar gezant medegedeeld, dat zU tusschenkomst van den Volkenbond wenschte, waarop Hen derson had medegedeeld, dat dit ónmogelijk is, aangezien Sovjet-Rusland geen lid van den Vc4kenbond is. Aangezien het Chlneesche grondgebied thans door de Russische troepen fa bezet, is Henderson van meening, dat de Volkenbond moet Intervjpnieeren. Hoewel de Chlneesche afgevaardigden hadden medege deeld dat sU aocoord gingen met de door de Sovjpt regeering gestelde voorwaarden, wer den op 28 November door Sovjet vliegers 12 bommen geworpen op Pokatu De vraag had op Sherrington de uitwer king van onverwacht een flkschen duw. Hij ging rechtop zitten en keek het meisje tegen over hem opeens een en al belangstelling aan. „Ja, ik weet er wel iets van af." gaf hjj, wat voorzichtig, ten antwoord. „Tien jaar geleden ben ik er geweest, ik maakte deel uit van sen expeditie, die onder andere de® grond op mineralen onderzocht." „Zoo „'t Was niet bepaald een succes. De Thibe- taaen zijn alles behalve gSstvry 't leek meer op een veldtocht dan op een vreedzame espeditie. Negen maanden heb ik In een van de kloosters gevangen gezeten ik zou er ®og zijn, als een van hun huna's of lie ver een, die het geweest was. ze hadden hom uitgestooten me niet had helpen ont snappen. Vol belangstelling had Mi^f Craydon hem aangehoord. Toen hjj zweeg, boog ze zich iets Voorover en vroeg met iets van gretig ver. tangen In haar stem: ..En ondanks dat bent j niet bang om terug te gaan?” 3.004.00 Naaicursus 4.004.30 De voor naamste studlemuziek voor plano, uitge voerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt 5.006.30 Concert door hst AVRO-Kwartet 6.30 Vas Dia»; Koersen 6.45^-7.15 Italiaansch voor be ginners 7.15-*-7.45 laliaansch voor gs- vorderdsn 8.01 Concert door de Gronin ger Orkastvereeniging 8.55—025 AVRO- Tooneelhalfuurtje. Tooneeloverzicht door Jan Engelman 9.25 Voortzetting concert. Na afloop: Persber. Daarna: Aansl. vaa het Carlton Hotel te Amsterdam 13.00 Sluiting. HUIS INGESTORT BIJ MONTPELLIER PARIJS. 2 Dec. <VD.) In den afgeloo- pen nacht is in een klein plaatsje bij Mont pellier een huis Ingestort. In een oud bouw vallig huis woonde daar een familie, welke reeds lang op het gevaar was opmerkzaam gemaakt. Niettemin weigerden zij het huis te verlaten. In den afgeloopen nacht, toen beide sliepen, kraakte het huis in al zijn voegen en stortte met donderend geraas m. Den geheelen nacht hoorde men het ge kreun en hulpgeroep der belde bedolvenen zonder dat het gelukte tot hen door te dringen. Eerst des morgens konden de ver ongelukten worden geborgen. De vrouw was reeds dood, terwijl de man. nadat hij in het ®ekenhuis was opgenomen, overleed. De ontrulnmgsarbetd van de te Marseille injestorte huizen ia op bevel der autoritei ten voorlooplg gestaakt, daar de mannen gevaar loopen door het omvallen van den muur van een belendend perceel. Er zou nog slechts een HJk onder het puin liggen. De eigenares van een der beide huizen fteeft Maandag bU de bevoegds autoriteiten een schriftelijk vonnis van de civiele kamer der rechtbank van het jaar 1927 overgelegd, dat op grond van een onderzoek door de stedelyke bouwcommissie was geveld. In dit vonnis is nadrukkelijk gezegd, dat voor de bewoners van het huls geenerlel gevaar bestaat, dat het huis geen enkel spoor van bouwvalligheid zou vertoond hebben. van de honderd schuilplaatsen noemde h|j haar en dat hU mijn zuster mee zou ne men. Hoe oud was dat meisje toen’ Zes jaar. Waarom heeft hij haar dan niet lie ver teruggebracht? Dat zal ik u straks vertellen. Uit den brief bleek verder, dat hij onder den druk van een hevlgen angst leefde of die angst reden van bestaan had of maar denkbeeldig was. was niet uit te maken. Maar dit was duidelijk, het gevaar waar hU zoo doodsbang voor was. bedreigde niet alleen hem, maar myn zusje eveneens. Uit dat schrijven kreeg ik zelfs den indruk, dat zijn angst hoofdza- kelUk haar gold. Ze zweeg even; bü de herinnering aan den moeilijken tijd werd haar ontroering haar een oogenblik te piachtig. Maar ze beheersch- te zich weer,bjjna dadelijk en ging rustig voort: Mijn tante was Iemand met karakter, wat men noemt: een sterke persoonlijkheid. Ze dacht er niet aan om zich maar zoo ronder meer bü hetgeen baar in den brief verteld werd, neer te leggen daarvoor Hield re te veel van zijn zusje. Ze reisde naar San Francisco, huurde daar een boot, een stoomboot van de vliegende vaart was het gelcof ik. en liet koers zetten naar Ros- sal Island, in de hoop myn vader en zusje daar nog te vinden. Die hoop bleek Ijdel. Het ton geïnteresseerd uit. „Ik heb het toenter- tyd gelezen. Het geheime land", luidde de titel. Ik vond het buitengewoon mooi." Ik ook. maar dat spreekt vansslf. En 1* hü er nu weer? vroeg Sherring ton opgewonden, terwyl hü zich onbewust met zyn gezicht naar het Westen toedraaide. Ja. of liever naar alle waarschijn lükheid, tenzü hü niet meer in leven isl Maar laat Ik u het verhaal veixler vertellen. De allerlaatste reia, die hy ondernam, was oen soort van expeditie naar de eilanden ten Zuiden van Papoea. Mijn moeder en myn zusje gingen mee ik was op de kost school; ik merkte dus niet eens, dat ze me achterlieten. Wat er gebeurd is, weten we niet, maar ongeveer een maand na hun ver trek kreeg mün tante in de stad waar mijn kostschool ook was. woonde de eenige zuster van myn moeder een brief, een onsamenhangend opstel, waarin haar gemeld were dat myn mor Ier op een heele tra gische manier gestorven was op Ros- sal Island, stond er Daa- heb ik meer over gehoord. Een eiland, dat in een buitengewoon slechten reuk stond of staat da Inboorlingen rUn zeker een expeditie naar Thibet is het doel ervan het Concordaat en de daaruit voortvloeien de scheiding van Kerk en Staat oene voor Frankrük vruchtbare en nuttige politiek te voeren. Dat was echter een groote dwaling, omdat hü niet alleen een groot gedeelte van de publieke opinie in Frankrük in verwar ring bracht omdat men zich daardoor in zün godsdienstige overtuiging gekrenkt ge voelde. maar ook omdat hü zich den weg versperde die hjj zich kort te voren gebaand had. en die voor hem de mogelijkheid zou geopend hebben, om langzamerhand doch vast en zeker de grootst mogelyke conces sies te verkrügen die Rome hem zeker zou hebben toegestaan. Combes heeft ons een erfenis nagelaten die wü. God weet wanneer, kunnen liqul- deeren. Ik zou bereid zün om de grootst mogelijke offers te brengen als ik op een eervolle manier het Concordaat tusschen Frankrijk en den H Stoel weer kon herstel len. TOKIO 2 December Reuter In offici- eele Japansche kringen wordt vernomen, dat Engeland en de Vereenlgde Staten, die blük- baar vreesen. dat de besprekingen op de aanstaande vlootconferentie te Londen, op het doodc punt zullen komen, indien Ja pan vasthoudt aan de verhouding van 70 pCt der kruisersterkte met Amerika, een voor beide parUjen bevredigende oplossing trachten te vinden dat voldoet aan <de eischen der nationale verdediging van Japan. In verband hiermede hebben zij aan de regeering van Tokio gevraagd het totaal aantal hulp-schepen op te geven, dat Japan voor zün nationale verdediging noodig heeft. Tot nu toe Is op dit verzoek geen antwoord ontvangen, doch men meent te weten dat Japan momenteel de kwestie bestudeerd. zin door een gebaar. „U behoeft heusch niet verder te gaan, Mr. Sherrington. Mr. Hammersmith alleen zou al aanbeveling genoeg geweest zün. Ja, dan moest ik u het doel van onze expeditie maar vertellen Ja! drong hü zachtjes aan. toen ze zweeg en voor zich uit ging zitten kyken, alsof ze het met zichzelf over iets niet eens 'kon worden. Het doel is om een man op te sporen Een man! herhaalde hü niet weinig verwonderd. LONDEN, 2 Dec. (V.D.) Voor de eerste maal sinds de tot standkoming er van is een beroep gedaan op het Keltogg-pact. De Engelsche regeering heeft in samenwerking met die der Vereenlgde Staten de aandacht gevestigd van de regeeringen van China en 15 0e Sovjet Unie, dat deze regeeringen zich verbonden hadden tot het Kellogg-pact. Een memorandum Is ter kennis gebracht va® denatkmale regeering van China en de regeertng van de Sovjetunie in verband met den toestand in Noord Mandsjoerüe sinds JulL De regeering der Vereenlgde Staten deed in de maand Juli de eerste stappen om de aandacht der beide regeeringen te vestigen op liet feit, dat zy beide onderteekenaars waren van het verdrag om den oorlog uit te bannen, waarby de Engelsche regeering zich aansloot. Hierop gaven de Chlneesche en Russische regeeringen de formeele en openlüke verzekering dat zij niet tot een oorlog zouden komen, tenzü zij zouden worden aangevallen. Thans verwijzen Enge land en de Vereenlgde Staten naar artikel twee van het verdrag waarin voorkomt, dat geschillen slechts langs vredlgen weg zullen worden beslecht en spreken zü de hoop uit dat China en Rusland zullen afzienvan vüandelyke maatregelen en zullen trachten een oplossing te vinden om in de naa.ste toekomst tot overeenstemming te geraken. Ï>E RUSSISCH-CHINEESCHE ONDERHANDELINGEN BEGONNEN MOSKOU. 2 December (V.D.) De op perbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten heeft de Sovjetregeering mede gedeeld. dat de onderhandellngen over de bülegging van het Chineesch-Russisch ge schil te Nikolask-Ussurüsk zün aangevan gen. Russische gevolmachtigde is Sjima- nowski, terwül China vertegenwoordigd wordt door Tsai en Lischaogen. Ja mün vader en een klein meisje, mün zusje Zün rflé dan verdwenen of verongelukt? vroeg Sherrington belangstellend. Maar toen, alsof de j»rtée van hetgeen Janet Craydon hem vertëfi had. opeens pas goed tot hem doordrong: Maar een kind In Thibet! Hoe is de man daar in 's hemels naam toe ge komen? Dat weet niemand, gaf het meisje met een licht hoofdschudden ten antwoord. We kunnen er alleen naar raden en raden Is een gevaarlük en een futiel spelletje. Daar om zal ik u niet met allerlei mogeljklieder lastig vallen, maar me bepalen tot het me. dedeelen van de feiten. Mijn vader was heel rük. hü kon doen en laten wat hü wou en daarbü trok hem sterk het ongewone. Een van zün grootste genoegens Was geld In avontuurlyke ondernemingen steken en dan zelf mee te gaan daardoor reisde hü vsfe! bezocht meestal juist die gedeelten van landen of eilandengroepen die buiten de ge wone toerlstea-ieisroutes vai.en. Eeu van sub meest avontuurlyke plannen betrof bet land, waar we aooeven over gesproken hebben: Thibet. Het waarom weet ik niet, maar hü had het voornemen opgevat om vermomd als qoverbeterlük» kan:.‘.balen. koelie tot Lhasa door te dringen. Gedeeltelyk gelukte het hem. Tot Shtgatae ging alles goed. Daar echter werd het bedrog or.tdekt,- werd hü mishandeld en teruggestuurd. Het resultaat was een boek Onredelijke lectear alsprijzen voor kinderen De correspondent te Boekarest .Daily Tel." maakt melding van een schan daaltje dat In de hoofdstad heeft plaats ge vonden. Vanwege het ministerie van Onderwijs wa ren onlangs prüzen uitgereikt aan scholie ren voor hun uitstekend gedrag en goede vorderingen. Toen de ouders de als prüs verstrekte boe ken Inkeken, schrokken zü van hetgeen zü lazen: de inhoud was totaal ongeschikt voor kinderen. Het regende protesten en een onderzoek werd Ingesteld. Toen bleek, dat de onder het kablnet-Bratlanoe verstrekte gelden voor prüzen verdwenen waren. Toen de tüd aan brak om de prüzen te koopen, was er geen geld. Een beambte vond echter op zolder van het departement een stapel boeken, dik on der de stof. De boeken werden afgestoft en, zonder dat er verder In werd gekeken, wer den de boeken als prüzen aan de school jeugd gegeven. Het bleken boeken te zün. die acht jaar geleden door de regeering in beslag waren genomen wgens den onzedelüken Inhoud I Bijna veertig jaar onder de Arabieren Het oordeel van een vrouw De comrhissie van onderzoek inzake de on lusten in Palestina, die nog steeds te Je ruzalem zitting houdt. he«ft dezer dagen een Engelsche gehoord, maar Newton, die se dert 1889. met uitzondering van den oor- logstüd, onder de Arabieren heeft geleefd. Volgens haar waren er vóór den oorlog geen moeilükheden tusschen Joden en Aarableren. Toen zü na den oorlog terugkeerde bleek haar dat de Arabieren onthutst waren over de verklaring van Balfour en het gevoel had den dat zü door de Zionisten onder den voet zouden worden geloopen. De Arabieren klaagden naar ty verklaarde over aanmati ging der Joden. Miss Newton is een merkwaardige vrouw: zü kent de Arabieren van Palestina op haar duimpje en is volgens de ..Evening Stan daard" da geheime kracht waarop de regee ring van Palestina bouwt om de rust te bewaren onder de woelige Arabische stam men in dit gebied. In haar eenzame huis op den berg Karmel houdt zü als een sultan van weleer hof, lost er rasseproblemen op. legt er ernstige geschillen by en neemt klachten in ontvangst. Machtige sjeiks uit de woestün en eenvoudige leden van Arabi sche stammen hebben in een kring voor haar deur gezeten, terwül zü hun verhalpn aanhoorde en waar noodig beloofde in hoog geplaatste kringen te Londen haar bemid deling te verleenen. Zoowel het Britsche mandaatbestuur als het Turksche bewind daarvoor hebben reden haar dankbaar te zün voor haar hulp. HILVERSUM, 1071 M. (van 12.80—AM: 298 M.) 10.00—10.15 Morgenwijding 12.15—2.00 Concert door het AVRO.Kwar tet 2.003.00 Radio Kinderkoorzang Aetomoblllst springt uit een In volle vaart zllnde auto Zaterdag poogde de automobilist Jackson opde baan van Brooklands het record te slaan met een drlewiellge auto. Plotseling raakte het stuurrad los en viel op de baan. Hoewel hij met een vaart van meer dan 70 mül <112 K.M.i reed, sprong Jackson er uit en rolde over de baan. Men vreesde dat hü gedood was. maar na enkele seconden stond hü op. Hü had alleen zün pols verstuikt. De auto raasde voort, liep van de baan en sloeg om. HET KONINKLIJK BE2OEK AAN DEN PAUS ROME. 2 December (VD.) Maandag middag is officieel het programma bekend gemaakt van het bezoek van het Itallaansche Koningspaar aan den Paus op 5 December aanstaande. Aan den ingang van het St. PieterspleBi zal een eere—compagnie van de Paladünschc garde, van de Zwitsersche garde en van de Pauselüke gendarmerie worden opgesteld. Op de grens van de Vaticaanstad zal de gou verneur van het Vaticaan het Koninklijk paar begroeten en zich bü den stoet aan sluiten. Zoodra de stoet het Damasus-Hof bereikt zal hebben, zal de muziekkapel van de Paladünsche garde den Koniygsmarsch spelen. In de z.g. zaal van den Heiligen Johannes blüft het gevolg achter en het Koningspaar wordt dan door den opj>erhofmee^er 2 Dec. opgegavan door v. d. Graaf A Co. (Afd. Handelslnformaties) PARUS „RADIO PARIS." 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Orkestcoc- cert en soil 655 Gramofoonmuziek 735 Gramofoonmuziek 8.20 „De Klokken van Corneville" van Robert Planquatte. LANGENBERG, 473 M. 0.20—7.20 Gra mofoonmuziek 9.35—10.35 Gramofoon muziek 1130 Gramofoonmuziek 1236 1.50 Orkeatconcert 4 50—5.50 Orkestcon- Cart 7.20—830 Solistenconcert 8.20 De VrooUjke Woensdag 9.50 Verslag van de Zesdaagsche te Keulen. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. EEN VORSTIN GEARRESTEERD De Gpoe zou te Leningrad een zekere vorstin Lieven hebben gearresteerd, een 1 schoonzuster van den vroegeren Lord Mayor van Londen De vorstin zou aan een samen zwering tegen de Sovjetregeering te Lenln- grad hebben deelgenomen en ook In de oor- I logen tegen de Wit Gardisten een groote rol i gespeeld hebben Zü wordt naar Moskou ge- VERKOOP VAN KASCHMIR AAN ENGELAND? Naar de .Sunday Express” van zyn by- zonderen correspondent te Delhi verneemt, loopen in Indië geruchten, dat Sir Harry Singh, de Maharadja van Kaschmlr, het \oomemen heeft Kaschmir aan de Britsche Het gebied van Kaschmir omvat 80900 vierkante mülen met drie millioen inwoners en behoort tot de vruchtbaarste gebieden van Indië. De Maharadja is tegelükertüd heerscher van den staat Djamrna op de ultloopers van het Himalaya-gebergte. Kaschmir werd in 't jaar 1846 voor een lagen prüs aan den Maharadja als erkenning voor bewezen dien sten verkocht. In offlcieele kringen worden deze geruch ten onwaarschijnlijk geacht. wet. Uitvoerlngsvraagstukken. I, door Mr. H. Frank. Labour en Socialisme, I, door Kees van Hoek. Nieuwe Boeken. Uit T d- schrlften: De School te Sittard. door., P Damasus. Landbouwkarteis, door J. Smid. Economische en Sociale Kroniek: Jeugdorganisatie: Algemeene regelen voor de vorming en werkzaamheid der Jeugdleidsters in het Bisdom 'a-Herto- genbosch. Katholieke Actie: R K. Woon- wagenliefdewerk In hel Aartsbisdom. Ar beidsloon: Loontn In de bouwbedrijven te Amsterdam. Bemiddeling en Arbitrage: Werkzaamheden van de Rüksbemiddelaara In October 1928. Sociale Veraekming: Het Pensioenfonds iq het BoekdrukkersbedrUL door Mr. Dr. A. van Rbün Schadeloos stelling voor Beroepsziekten in Italië. Ontvangen Boeken. Feuilleton: In Donker Londen, door Mrs. Cecil Chester ton 44. een paar Wybe/t- tabletten! Zij Bescher men legen verkoud heid en infectie DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen* wydlng 11.05 Lezing 11.20—13.20 Gra mofoonmuziek 1230 Concert. O. Dunn. tenor. A. Hughes, alt. 1350 Oramofocc- muziek 1.202.20 Orkestconcert 230 Schoolults. 3 20 Lezing 3.50 Lezing 4.06 Concert Strijkkwartet E. Ryan (so praan) 5.05 Concert op clnema-orgel 5.35 Klnderuurtje 6.35 Nleuwsber. 7.06 Piano-recltal 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Cello-recital door L. Ken nedy 8.35 Concert. Koor, J. Houston (sopraan) J. Edington (tenor) 9.20 Nizuwsber. 9.40 Lezing 10.00 „Delrdre of the Sorrows ..Tooneelspel van J. M. Synge 1130—12.20 Dansmuziek. ROTTERDAM8CHE SCHOUWBURG ^rekking van 29 November 1929 Serie 2863 no 78 is met f 1000; o. 3415 no. 15 en s. 789 no. 20 elk met f 35; serie 1565 no. 83, aerie 1794 no. 29 elk met f 50; serie 2938 no. 26, s. 1537 no. 29 elk met f 13.50; e. 2137 no. 60. s. 378 no. 67. s. 3344 no. 67 elk met f 10; s. 3014 no. 47, s. 32 no 58 en s. 2870 no. 55 elk met f 5; s. 1891 no. 75 s. 3787 no. 5 s. 1963 no. 66. s. 3530 no. 83, s. 799 no. 66, s. 1998 no 88, s. 1016 no. 10, s. 1941 no. 34. s. 1211 no. «8, s. 2865 no. 64, s. 3368 no. 18. s. 1999 no. 64, s. 1182 no. 68. 2265 no 87 - no. 76, s. 3883 no. 19 s. 1648 no. 76. s. 1335 no. 63 s. 527 no. 58. s. 960 no. 63, s. 1775 no. 59. s. 2132 no. 15, s. 1117 no. 15. s. 182 no. 15 en s. 792 no. 91, elk met f k-50. De nummers der series 1841, 3490. 2057. 2389 en 3290 zün elk betaalbaar 5 pari. baar bleef voor mensehelüke oogen. De po litie bemoeide zich met deze zaak na de tnededeellngen van een zekere Dabney, een rük man. die verklaarde, dat hü 40.000 dol lar voor een boek betaald had. waarin alle mysteries van leven, dood, hemel en aarde, onthuld zouden worden en waarin de berg plaats van begraven Juweelen van onschat bare waarde aangewezen stond. Volgens de gevonden ledenlüst telt deze secte 300 leden. Zü draagt den wüdschen titel van „Goddelüke Orde der Koninklüke orde van den Hen hoek van den grondsteen der 7 kerken". Uitgesproken: 39 Nov. J. Af M. Pompa, Rotterdam, Noord- pleln 16, café Marktzloht. R. c. mr. A. Huy- gon. Cur. mr. A. Bluaeé van Oud Alblas, Rotterdam. 29 Nov. J. A. da Jong, matroos, Roterdam, Rottestraat 27. R. a mr. J. G. Huyser. Cur. mr. J. A. d. Lee, Rotterdam. 29 Nov. C. Borst, echlpper. Loplk R. c. mr. J. G. Huyser. Cur. mr. H. P. 8. M. de Wltt Wünen. Gouda. 39 Nov. L. Gouweloos, makelaar. Rotter dam, Esaenburgerzingel IOC* R. e. mr. J. O. Huyser. Our. mr. I. Oohen Hxn., Rotterdam. 29 Nov. M. L Laroe, Rotterdam. Steven Hogendükstraat 58. R. c. mr. J. O. Huyser. Cur. mr. C. W. A Schürmann, Rotterdam. 29 Nov. Weduwe L. Bosman-Ossedrüver. winkelierster, Rotterdam, Jan Sonjestraat 17. R. c. mr. J. O. Huyser, Cur. mr. Koderltsch, Rotterdam. Een secte, die lijken op het (ja legt Op het oogenblik is de Californische Re geering druk bezig met het uitroeien van een secte godsdienstige fanatiekelingen. De eerste aanleiding hiertoe was de sensationee- le bekentenis van eene vrouw W. P. Rhodes, de opperpriesteres van een gehelmzlnnigen eeredlenst. die bekende, dat zü reeds ver schillende jaren het lijk van hare 16-jarlge dochter, in Ijs verpakt, bewaarde, In de hoop, haar wederom door eigen Ifracht of pogingen der andere leden der secte tot het leven op te wekken. Men had het lük voor looplg onder den vloer van de villa der moe der bijgezet, waar de politie het ook vond. Zü lag In een dubbele kist, waarvan de an dere helft de cadavers van 7 honden bevatte. Volgens verklaringen van de moeder stierf hare dochter een natuurlijken dood. De poli tie staat echter zeer sceptisch tegenover deze bewering en doet tegelükertüd pogingen om de doodsoorzaak vast te stellen van 4 ande re leden der secte. die onder zeer geheim zinnige omstandigheden gestorven waren. Reeds thans is men tot de conclusie geko men. dat een dezer dooden Frances Turner overleden is aan de gevolgen der practüken, die de heksenmeesters der secte op haar toegepast hebben. Om de verlamde vrouw te genezen had men haar In een bakoven ge stopt en, omgeven door heete tegels, een geheelen nacht daarin gehouden. Den vol genden morgen was de ongelukkige vrouw natuurlük dood. Aan de leden der secte werd medegedeeld dat zü. gehoor gevend aan een Inwendige stem, het land verlaten had. een sekeren van 'n ander lid. een zekeren Samuel Rlzzio verklaarde men hierdoor, dat hü tot opper priester benoemd was en voortaan onzicht- Hoe Clemenceau over het Concordaat dacht! verband met het overlüden van den grooten Franschen Staatsman Georges Cle menceau geeft de „Osservatore Romano" een typisch gezegde van „den Tijger" uit het jaar 1908. De toenmalige leider der liberalen in Spanje Moret had aan Clemenceau, die destüds minister-president was, om raad gevraagd betreffende het standpunt dat hü moest innemen In de kwestie van de ver houding van kerk en Staat in Spanje. Cle menceau gaf hem toen het volgende ant woord: Het is mün vaste overtuiging dat gü niets, absoluut niets moet trachten te doen om verandering te brengen In de godsdien- dienstige toestanden van uw land zonder tc voren met Rome te onderhandelen en die concessies te erlangen, die volgens uw mee ning noodig zün, om uwe politieke plannen ten uitvoer te brengen. De landen, die een Concordaat met Rome hebben, moetêh zich daar maar aan hou den. De grootste dwaasheid die een regeering In eer. land dat een concordaat met Rome heeft, kan begaan, bestaat daarin dat zü dezen band met den rf. Stoel verbreekt. Want wanneer dit contact eenmaal verbro ken is, staat de regeering volkomen geïso leerd en dan geraakt zü In een toestand waarin zij lederen dag nieuwe conflicten kan verwachten. Mün voorganger Combes, dien men van rsdelük standpunt uit beschouwd slecnts moeilijk kan verdedigen, geloofde, daartoe verleid door zün goede trouw en door zijn leeken-begrippen, door het verbreken van WOENSDAG, 4 DECEMBER HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend NCRV- ultzendlng 8.15—9.30 Morgenctm- cert 10.3011.00 Ziekendienst H.00 11.30 Gramofoonmuziek 112012.30 Harmonlumbespëling 12.302.00 Con cert. Zang, viool, cello en plano 2.00— 2.45 Concert. Sopraan, hobo en plano 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.15 4.15 Voortzetting concert 4.15—5.00 Gramofoonplaten 5.00—6.00 Kinderuur- tje 6.006 30 Gramofoonmuziek 6.30 —7.30 Cursussen techniek 7.308.00 Lezing over: „Vitaminen in pluimvee voeders en hunne grondstoffen” 8.00— 8.30 Bteatuursmededeellngen door den NCRV-Voondtter a.30 concert. Koor en Orkest. In de pauze van 10.00—10.30 Le ring over: ..Constructie en eigenschappen oer radlolampen". Na afloop van het concert: Persberichten. van den Paus in de kleine troonzaal geleid, waar de Paus het Koninklijk paar verwacht Na dit particulier bezoek en de uitwisseling van geschenken zal de konlng het gevolg aan den Paus voorstellen. Het Koningspaar zal dan een bezoek brengen aan den kardinaal- staatssecretaris en zich daarna met gevolg begeven naar de St. Pieterskerk, waar het door kardinaal Merry del Val wordt ontvan gen. Na het bezoek aan de St Pieterskerk zal het Konlngsixiaf in het Quirinaal terug- keeren. Kardinaal Vaspari zal het bezoek aan het Vaticaan onmiddellük beantwoorden. ..Bang? Neen.” gaf Sherrington kortaf ten antwoord. Janet Craydon began even te lachen. „Neem me niet kwalük. Een overbodige vraag het getuigt niet van veel takt, al» je je aan zoo iets schuldig maakt. De kwestie is. dat ik graag zou willen weten of u er iets op tegen zoudt hebben om een expeditie er naar toe te lelden?" Als de uitrusting tip-top was. niet. Maar geen kleinigheid. Wat zou zün? Miss Craydon keek haar neef aan. antwoord op de vraag in haar blik Knikte deze even. Toen keerde ze zich weer naar Als we referenties zouden willen hebben zoudt u ons die dan kunnen geven? ja, <le consul hier kent me en dan is er nog de voorzitter van d? Asiatic. Janet Craydon onderbrak den De kruisen en bronzen gedenk- teekenen der Russische kerkhoven worden opgesmolten Moscou: De Sovjetautoritelten te Moscou hebben te kennen gegeven, dat al het mo- gelüke moet gedaan worden om do Industrie de benoodigde grondstoffen te leveren. Daarom zal het noodsakelljk sün dat alle User en metaal van de grafmonumenten der vüanden van de proletarische regeering worden verwüderd en dat dé kruizen en alle bronzen gedenkteekenen opgosmolten worden. Een groot kerknof te Moscou krügt een geheel andere bestemming, het wordt ver anderd in een wandelpark. Men berekent dat men op dit kerkhof alleen 2000 ton stukken metaal kan büeen brengen. Slechte enkele graven wil men In hun oorspronke- lyken toestand laten, omdat zü eenige his torische beteekenis hebben ofwel omdat vrienden van de volkscommissarissen zulks verkregen hebben; maar in ieder geval moe ten deze graven toch verdwynen, maar men mag ae laten overbrengen naar andere kerk hoven. De Sovjet-autoriteiten hebben te kennen gegeven, dat men op die manier gratis 100.000 ton oud üaar ter be schikking sou krygen. De meeste grafmo numenten in midden-Rusland zün van ijzer, omdat marmer en andere geschikte steen soorten ontbreken. (Wordt verrolffl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 6