TIJD Thans nu ce seconden hebben ccn HORLOGE wsardo IN EN OM ALKMAAR EN TIJDAANWIJZING Provinciaal Nieuws Veiling-overzicht ALKMAAR Burgerlijke Stand Alkmaar Uit den QAlkmaarschen (Raad v.h. JAN DE VRIES 1 „VRIESIA” VRIESIA SCHEERMESJES VOORHEEN: y TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 WOENSDAG ^DECEMBER 1929 n OUDE NIEDORP I Een ü*b*an te Alkmaar *1 i Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 4 I I Te verkrijgen bij: VAN DER KLEI, ZAADMARKT 94 CORN. PLAS, LANGESTRAAT 40 JAC. PLAS, RIDDERSTRAAT Fa. HERM. PLAS, PAYGLOP Daan Hoeksema artikelen in troo te verzcheldenheld 3 s HOOGWOUD WESTWOUD Model GILETTE Goed en goedkoop «u ,U Van Putten Oortmeijer EGMOND-BINNEN HEÏLOO Ingekomen en vertrokken personen over de maand November 1929 IngekomenG. A. FATGLOF ▼oor ten 34 HU GA ~an het mej. de wed. D. Schaper, café 9 i hebben In de richting van een goede samen en ..M groote lyn ontbrak, hebben, dat het algemeen regeerend college bij dit wetensonderzoek Waarom er van ■amenwer king met „Usbaan Helloo” niets kwam R.K. Bovengenoemde buitengewone Thans 153.000. door de ge talrijk stuur stuur kleine boven ‘'•l Wanneer men weder In het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. zijn, gehcrl hier zltter spr.. In een slot-artlkel hopen we morgen op ruiming te houden onder het „kleingoed”, waaraan deze begrootlngsdebatten zoo rijk groot was, zijn geweest. Overleden: Gerlaeus Nlcolaas Remmel der, 53 jaar; Jan Vreeker, 67 jaar; Cornelia Kuijs. 22 jaar; Maart je Willems, gehuwd met Adrlaan van Sogchel, 72 jaar; Hendrik de Haas, 34 jaar; Neeltje de Haan, weduwe van Taeke van der Meer, 61 Jaar; Jacob Ton. 32 Jaar. Oeboren: Johannes Jacobus, z van Ever- ardus de Vries en Anna Cornellsse; Theodo ras Christiaan Marie, z. van Johannes Kühne en Margaretha Honig; Pieter, zoon van Willem Veen en Anna de Groot; Hen drik Jacob, z. van Hendrik Schuit en Anna Kessel. Burgerlijke Stand Van 1 tot en met 30 November. Oeboren: Jacoba, dochter van Franke Schaafsma en van Neeltje de Vries Nlcolaas Wilhelmus, zoon van Hendrlcus Rood en van Elisabeth SUm Pietje, dochter van Melnt de Jong en van Teetske Zuidema. Overleden: Klaas de Wit, oud 62 Jaren, we duwnaar van Aaltje Langedtfk. en de waardoor gewjjzlngd even deele en echtg^ _R K.. B^van Llmmen. f 100,95. waaronder inbegrepen 6 rentelooze aar.deelen ad f 10. Door den heer E. Groet wordt een Inte ressant resumé gegeven over de werkzaam- i heden gedurende de afgeloopen 12 Jaren. De I club werd opgericht 15 Febr. 1918 met gees telijken adviseur, den weleerw. heer K. Thelssen en telde 65 leden. Mede van de be- Vertrokken en Ingekomen personen Van 1 tot en met 30 November 1929 Catharina Elisabeth Marla Ypma, N.H., van Noordend D 63 naar Opmeer. WU11 Bakker, N.H., van Gouwe H 22 naar Oudkarspel. Jacob Groot. R.K., van Noordend .1) 89 naar Alkmaar, Laat 142. Theodora Rood. R.K.. van Nordend D 73 naar Opmeer. Pieter Koster. NJI.. van Aards- woud E 26a naar Zwaag „Huize Avondlicht." Cornells Bakker. N.H., van Aardswoud G 9 naar Barsingerhorn. Petrus Cornells Pater, R. K., van Abbekerk naar Weere K. 12. Jan van Meurs, N.H., van Amsterdam naar Ker- belaan C. 26. Maartje Glas, N.H., van Berk hout naar Gouwe H. 34. Hendrik Bok, N.H., van Veendam naar Aardswoud E. 9. Groote collectie: Apparaten, Messen, Combinaties, Doozen, Kwasten, Riemen, Zeepen, Toilet-aluin. Afdeelin& Optiek N. V. Drogisterij en Chemicaliën handel Enkele opmerkingen van de heeren Bon- sema en Sietsma zouden met wat goeden wil tot de „echte” algemeene beschouwin gen gerekend kunnen worden. Zoo b.v. waer de eerste het had over de virtuositeit van B. en W. om. steeds met andere woorden, een ontwijkend antwoord te vinden. Heelemaal ongelijk had dit raads lid niet, want ook naar onze smaak wordt wel wat te veel op commissies geschoven en naar toekomstige reorganisaties verwe zen. Ook de heer Sietsma behandelde dit the ma en sprak van een reeks kapstokken, waarmede B. en W. alle wanden van de raadszaal konden volhangen. Geraamd was toen Eerst 151.000 Aan baten: Eerst 123 000. Wés net eerste nadeellg meente bij te passen, saldo (na aftrek van de bijdragen der buitengemeenten) 19.000. thans Is het niet minder dan 51.000. Voegt men daar nog by, dat de regeling voor B. A.-patlënten óók veel meer kost, dan komt men tot het cijfer van rond 60.000 gulden, dat de zlekenhuls-exploitatle oer Jaar méér gaat kosten, dan in het be roemde rapport Mond aangegeven I Nu houden we nog niet eens rekening met het handigheidje van B. en Wom het aan tal verpleegden te ramen naar de cijfers van de eerste maanden, terwijl bekend Is, dat toen de bezetting door allerlei oorzaken wat hoog was opgevoerd. Voorlooplg zullen we er maar niets van zeggen. Met Mr. Kusters wachten wjj de definitieve cijfers af. Dan zullen we verder zien. van de desbetreffende er niét minder huize van „Halfweg", de Boer te Hoogkarspel, opende de verga dering met den christelijken groet, heette de aanwezige leden, zoomede het be- van de Propagandaclub en het be- van het fanfarecorps „dr. Nuljens" van harte welkcm. Spr. roept het welkom toe aan het beetuur der R.K. Kies vereend ging te Westwoud en te Hoogkarspel, In bijzonder aan burgemeester Haverkamp en geestelijken adviseur L. Th. Mulder. Algemeene R.K. Propagandaclnb „8t. Panlas” Bovengenoemde vereeniglng aan buitengewone vergadering ten Vervolgens wordt mededeellng gedaan van het bestuursvoorstel om tot afscheiding van de leden uit de parochie Hoogkarspel te besluiten. Het bestuur stelt hierbij voor, het kassaldo om halven te verdeden. Het bestuursvoorstel wordt na toelichting door den voorzitter. Inzake parochiaal verband is splitsing noodlg. met algemeene stemmen goedgekeurd en aangenomen. Het financieel verslag door den penning meester, den heer Jb. de Boer Jnz. uitge bracht. wordt onder dank door den voorzit ter goedgekeurd. Het batig saldo bedraagt vereeniglng de geheele exploitatie aan zich houdt, onder voorwaarde, dat die exploitatie door u zoodanig geschiedt, dat de belangen onzer vereeniglng en dus harer leden vol doende worden behartigd. Wij stellen voor, dat deze punten Vrijdag as. tot onderwerp der bespreklgnen worden genomen. Dw bestuur zag de mogelijkheid overeen stemming te bereiken, behalve omtrent punt 4. hetwelk niet kon en mocht worden aan vaard. Het was ons natuurlijk niet mogeljjk toe te staan dat al onze Alkmaarsche leden waarvan er zeer velen ons van ons moeilijk begin af trouw ter zijde hadden gestaan, zonder meer werden overgeheveld In de Alkmaarsche Ijsclub, hen slechts daardoor gelegenheid latende op hun eigen eenlg ge legen baan te rijden. Het slot der onderhandelingen was, dat uw bestuur d.d. 25 Mei 1929 aan het bestuur der A. IJ. C. schreef als volgt: „Ten vervolge op onze besprekingen heb ben wij de eer u te berichten, dat ons be stuur van meenlng Is. dat het door u In punt 4 van uw schrijven d.d. 1 Mei J.l. voor gestelde en wel speciaal de bepaling dat alle te Alkmaar wonende leden van onze ver- eenlglng Ud moeten zijn van de Alkmaarsche Ijsclub, voor onze vereeniglng niet te accep- teeren Is en o.i. tegenover onze Alkmaarsche leden niet oirbaar zou zijn. Wj)^ tellen er prijs op te verklaren, dat wU, met In acht neming van het vorenstaande, gaarne bereid blijven tot verdere bespre kingen van uwe en onze voorstellen.” Wjj hebben van het bestuur van de A. IJ. C. over deze aangelegenheid verder niets meer gehoord, totdat nu dezer dagen het In den aanhef dezes bedoelde persbericht ver scheen.” Het bestuur van de Vereeniglng „Ijsbaan Helloo” H VAN FOREE8T, voorzitter BRUUL, secretaris. KluiJver, DO., van den - pastoor dezer parochie. Spr. zet In gloed- Burgerlljke Stand Geboren: Riekje, d. van Evert van den Berg en Grietje Meyer Margareth aBrge SHRD CMF WVBG Margaretha Bregltta. d. van Cornells Schilder en Catharina Jong Petra» Theo doras. z van Jacob Poland en Johannes Burger Anna Maria, d. van Anthonius Ruiter en Adriana Bakker. Een'zeer belangrijke kwestie roerde Mr Kusters nog aan. aan het einde van zijn betoog. Hier gold zeker niet „lest. best”. Het ging over de ontstellende mededeellng. door B. en W. gedaan in een Nota van Wij zigingen, betreffende de ontwerp-begrootlng 1930. J Behalve een aantal niet zoo heel be langrijke verhooglngen van begrootlngspos- ten. staan daar een tweetal posten naast elkaar, die alle aandacht verdienen. Er wordt nX voorgesteld de subsldlén aan tiet Stadsziekenhuis te verhoogen met 16500. die aan het Burgerlijk Armbestuur met een zelfde bedrag te verlagen. Hoe men aan de eerste verhooglng krant, blijkt uit de toelichting maar al te duide lijk. Daarentegen Is de verlaging niet meer dan een slag In de lucht. Omdat In de af geloopen zomermaanden het aantal pa tiënten, dat voor rekening van het B. A. In een der ziekenhuizen verpleegd werd, toe vallig nu eens niet zoo heel van Alkmaar, B 170; D. de Graaf en echtg, NH. Den Helder B 235b; Alkmaarsche vereeniglng echter B 318; G. Trample, N.H., van Amsterdam, besloten heeft, baas In eigen huls te blijven. D 29; B. B. van Tricht en echtg., RK. van willen we hopen, dat de sombere voorspel- I Nederhorst den Berg, D 81e; C. Nleuwland ling van 1_ twee kwijnende banen zullen zltl zal komen. Ongetwijfeld zal het velen met ons be vreemden, dat de belde vereenlglngen het over dit eene punt. Inzake de combinatie, niet eens hadden kunnen worden, temeer, daar het bestuur van de „Ijsbaan Helloo” t.o.v. de overige punten, die voor de Alkmaarsche vereeniglng veel aannemelijker zijn dan voor de zustervereniging te Helloo, geen bezwaar maakte. Met het bestuur van de „Ijsbaan Helloo” zijn wij het eens. dat het beter Is voor één langrijkste gebeurtenissen zijn geweest op richting leesbibliotheek, verkiezln-jsactfe. fanfarecorps „dr. Nujjens”, liefdewerk „Oud Papier", deelname Stille Omgang en O. L. Vr. ter Nood, ontwikkellngsavonden enz. De voorzitter dankt den secretaiis voor zijn keurig verslag, en overhandigt hem een prachtig vulpotlood. De heer C. Kager, voorzitter van de RK. Klesvereenlging te Hoogkarspel geeft SJ zijn spijt te .kennen, dat op deze buitenge wone bijeenkomst slechts 2 leden van het klesbestuur aanwezig zijn. Spreker hoopt, dat de club zijn oude kracht zal blijven behouden, zegt zijn volle medewerking bij een eventueel op te richten propagandaclub te Hoogkarspel toe en spreekt den wenscil uit. dat ook de voorzitter wederom zijn beste krachten zal geven. De tweede spreker, de heer J. A. Spijt, voorzitter van de R.K. Klesvereenlglng te Westwoud. voorzitter van het fanfarecorps „Dr. Nuijens" brengt hartelijk dank voor de uitnoodiging dezer bijeenkomst. Spreker stelt de propagandaclub hoog cp pfijs; da Jeugd moet aan het werk gezet en ontwik kelen op alle gebied, door het volgen van cursussen en vereenigingsleven. Als voor- van hét corps „dr. Nuljens”, aldus wil ik namens het coips de propa gandaclub *t. Paulurf* harte’ )k dank brengen voor hetgeen is opgeofferd. Spreker besluit met den wensch, dat sa menwerking blijft bestaan en het de club In Hoogkarspel en Westwoud goed gaat. Pastoor Mulder brengt In -herinnering, dat gehoord het verslag, hard is gewerkt voor de katholieke zaak. Zjjneerw. brengt dauk voor het voordeel ten opzichte van het geestelijk leven; hoopt, dat In de toekom stige clubs dezelfde vriendschapsband zal blijven bestaan. Burgemeester Haverkamp betuigt als hoofd van de gemeente zijn volle tevreden heid over de propagandaclub. Het Jarenlang werken Is behalve een zegen voor de pa rochie een burgerlijke weldaad geweest. Een goed propagandist is een goed burger. Spr. acht het schelden geen reden tot treuren, wij krijgen clubs, die zullen wedijveren; hij hoopt, dat beiden zullen groeien en bloeien In daadwerkelljken steun en medewerking als voorheen. De voorzitter brengt dank aan allen voor de opkomst, de sprekers voor hunne mooie woorden en sluit met den christelVten groet. volle woorden doel dezer bijeenkomst, als zijnde te beschouwen als een laatste bijeen komst met de leden der propagandaclnb uit de parochie Hoogkarspel. uiteen, waar mede ongeveer 12 jaar In parochiaal ver- I band werd samengewerkt, w /vrrll Vwo eventueel op te richten cursussen schoolvrije Jeugd, voor den bouw van een Fröbelschool en 2 gymnastieklokalen; bracht niet een technische herziening van de sa larissen een belangrijke verbetering; ging de groote stoot voor het bouwen van 25 goede en goedkoope arbeiderswoningen niet uit van het katholieke lid v. Slingerland; zijn niet verschillende subsidies dit Jaar weer verhoogd; itaat ten slotte het elftal niet sympathiek tegenover de plannen voor een overdekte bad- en zweminrichting? Bewijzen te over dus, dat de verbonden fracties nitt verder willen gaan met be zuinigen en tegenhouden, dan strikt nood zaken; k u, om de Alkmaarsche belastingen draaglijk te doen zijn. Trouwens, zouden diep In hun hart ook de leden van het verbonden achttal, deze politiek nu zoo verderlelljk vinden? Zij wil len dan speciaal opkomen voor de belangen van „den kleinen man. met z’n confectie- pakkie an”. Maar deze vindt toch óók baat by verlaagde belastingen. Laten de dames en heeren, die hun „dure” neigingen nog met altya kunnen bedwingen. eens een kykje nemen In een werkmansgezln, als daar het al dagen verwachte en gevreesde aan slagbiljet voor den Hoofdelijken Omslag bin nenkomt. Hoe vaders gezicht strak staat en misschien enkele minder liefeljjke klinkende woorden zijn lippen ontsnappen, wanneer de totaalsom wéér hooger Is. Hoe daarentegen enke verlaging, óók die van enkele guldens, tevredenheid en vreugde brengt om dat „meevallertje". Neen, de geheele bevolking mag zich ge lukkig prijzen, dat deze welvaartspolltlek in bet belang van allen, ondanks veel tegen- 'Werking en verdachtmaking, doorgevoerd is. meenden B. en W. den 16 mille tegenvaller van het Stadsziekenhuis wel te kunnen compenseeren door het subsidie voor het B A. voor ■30 ditzelfde bedrag lager te 9 maanden Iets zegt over het volgend jaar! We noemden de toelichting der verhooglng ontstellend. Inderdaad, maar niet voor ons en de lezers, die onzen stryd tegen DEZE ziekenhulsplannen inderdaad gevolgd hebben. Van meet af hebben wi) voorspeld en In een reeks artikelen ook met klemmende argu menten bewezen, dat de voorgelegde ex- ploltatle-rekenlng niet Juist kon zijn. Al les zou veel meer kosten dan het plan, waarop een compromis was verkregen, ons voorspiegclde. Helaas, we hebben maar Al te gauw ge lijk gekregen. Nog is de bouwrekenlng niet afgesloten, maar nu reeds is deze, volgens B. en W. zeil, te stellen op rond f 810.000, dat is bjjna 150.000 gulden méér, dan voor het eerste plan geraamd was! Daar neeft men nu wel een zenuwaldeellng, een kin derziekenhuis en 54 bedden extra voor, maar daar gaat het hier niet om. Onze voorspel ling, dat dit er langzamerhand oygenomen zou worden, werd toen niet aanvaard. I Vanzelfsprekend zyn door een en ander ook de jaariyksche exploitatiekosten hooger. aan lasten: Thans f 214.000. Burgerlijke stand Geboren: 10 Nov.: Antonlus Martlnus, z. van Marttnus An- tonlus Druiven en van Anna Oorthuis; 13 November: Cornelia Johanna, d. van Ge rardus Bommer en van Cornelia Lief ting; 21 November: Johannes, z. van Jan Abbo en Cornelia Meijer; 22 Nov.: Johannes Catha rina, z van Johannes Swart en AUda Jak; 24 November: Agatha Catharina, d. van Cornells Hof en Agatha Schult; 30 Nov.: Anna Margaretha, d. van Nlcolaas J. Ruiter en Petronella de Goede. Getrouwd: 6 November: Theodoras van der Kolk, van Heemskerk en Martina Admi raal, alhier; 16 Nov.: Gerardus de Jong, van Egmond aan Zee en Claslna Zijp, alhier. Overleden: 9 Nov.: Wilhelmus Petrus Ge orgius Strootman, 75 jaar; 10 November: Johannes Jozephus van den Berg, 1 Jaar; 15 November: Geertje Sentveld (geh. met Johannes Bakkum), 68 J., te Alkmaar; Nov. te Alkmaar: Jan Zonneveld, 74 jaar. Bevolking Ingekomen personen: Catha rina W. Mollevanger, Hoef 331 van Alkmaar, EgmonderstTaat 18; Dirk R. de Jong en gezin (3 pers.) Hoef 233c van Castrlcum A 95; Charlotte Reinhardt. Id. Id., Margaretha Ver- duln (geh. met A. Schult) Egmb. 77, van Akersloot Molenpad 270; Emmerentla Koper, Hoef 359 van Alkmaar Oudegracht 72; Corne lls de Wit. Hoef 224 van Behagen. Loet E 63; Johanna Bruinenberg, Hoef 241 van Bloe- mendaal Zljlweg 10. Vertrokken personen: Martina Admiraal (geh. met Th. van der Kolk) van Egmb. 126 naar Heemskerk wykweg C 32; Catharina Bolgeb. Schotvanger, van Wlmm. 435 naar de Vereen. St. van N. Amerika; MargArêtha Dekker, van Wlmm. 448 naar Bergen, R. K. Pastorie; Claslna Zijp (geh. met Oer. de Jong) van Egm meer 384 naar Egmond aan Zee. Jacob Olasstr. 2; Anna Koppes van Egmb. 129 naar Castrlcum Nrd. Bakkum; Jan de Waard en gezin (10 pers.) van Hoef 287 naar Bergen. Heerenweg; Gerardus Abbo en gezin <4 pers.) van Egmb. 42. naar Egmond aan Zee Voorstr. 57. Langendtjk Het is er In de afgeloopen week met han del en prijzen der diverse groenten niet beter op geworden; integendeel Er zou wel reden voor zyn om van den voorraad sta- peigroemen wat op te ruimen, maar net is dagelijks te z»en, o at de vraag nog zoo ge ring is, dat een eemgszlns ruim «anlvfrfr zelis niet tegen de bestaande lage prijzen zou worden opgenomen. De aanvoer is dan ook niet toegenomen, doch bleef vrijwel ra» het oude peil. Van Roode kool Is dit ongeveer 12 A IS wagons per dag. voor een groot gedeelte dan nog bestaande uit alwykend goed en doorschot Met deze soort olylt net intus- schen nog op zyn best gaan en kon er dan ook voor her afwykende goed nog 1.50 A 2.50 en voor eerste kwaliteit groote kool vanaf 2.50 per 100 Kg. gemaakt worden. Wat de andere sorteenngen goede kool betreft, werden hiervoor pryzen ge maakt van 3 tot 5 en was het mooiste kleine goed op sommige dagen oploopende tot hoogstens 5 50. Gele kool kon daarentegen, ondanks een uiterst geringen aan voer van niet meer lan gemiddeld 3 wagons per dag, maar zeer moeilijk de noteerlngen van verleden week handhaven. Zelfs eerste kwaliteit kool kwam slechts by uitzondering 4.50 per 100 Kg. en ook voor grootere kool waren thans de pryzen lager dan voor de roode. Met de Deensche witte kool gaat byzonder slecht. By vorige week zy» oe prijzen, hoewel de aanvoer van 6 tot 7 wa gons per dag aan beide veilingen samen van weinig beteekenis is, nog beduidend naar beneden geloopen en maakt het al niet veel meer uit, wat men aan voert: groote of klems sorteerlng. De noteenngen op de laatste veilingen liepen van 1.20 tot 1-90 per 100 Kg. Wat er nog van de herfst witte kool wordt aangevoerd, brengt niet meer op dan 60 A 90 voor een heelen wagon. Het zachte weer en zelfs het uitblijven van het geringste nachtvorstje dragen tot dezen slechten gang van zaken ongetwijfeld veel bij en waren dan ook wel oorzaak, dat zelfs het zoo gewilde artikel Bloemkool een veer moest laten. Vooral in De Streek, maar ook hier is de aanvoer toegenomen en daar door ae prijs gedaald. De beste kwaliteit zakte van 25 tot f 15 a 20 per 100 stuks en lichtere kool kwam nu beneden t dubbeltje. Zeer slecht was de markt ook voor het artikel Uien. De grootte van het aanbod speelde hiérbij geen rol; dit bedroeg trou wens gemiddeld maar een paar wagons per dag De middenprys zakte van 330 in de vorige week tot 2.50 en zelfs op dagen met zeer geringen aanvoer kon soms maar moeilijk 2 00 per 100 Kg. worden gemaakt. Ook drielingen brachten gemid deld 2.00 op. Van meerdere andere producten, die tot dusver aan de markt kwamen, was geen of een zeer gering aanbod Ook van Peen, welk artikel al evenmin eemgen aftrek had en vaak met hooger noteerde dan f 2.00 voor de groote en 1.00 voor de kleinere sorteering. Kroten varieerden van 1.50 tot 2.30 per 100 Kg. De eene uitzondering, die wij hier boven bedoelden, was de speech van den elftal- captain, Mr. Kusters. Deze heeft, om eens een gloednieuwe uitdrukking te gebruiken, „het oor van den Raad”, niet alleen omdat hy met zyn mannen de meerderheid vormt, waarop onze ..regeerlng” steunt, maar voor al. omdat hij altijd Iets te zeggen heeft. Als deze toch nog Jeugdige politicus spreekt, Is het ongewoon stil, ’t Is alsof zjjn door dringende stem plotseling aan de particu liere conversatie het stilzwijgen oplegt; of sommige kwikzilverachtige raadsleden in eens aan hun zetels geplakt zitten. HU. die zelf neelemaal niet at keert g is van een felle interruptie, wordt maar zelden In de rede gevallen. Zyn begrootlngsbetoog van Donderdag was het eenlge In grooten stijl. Als er In den Alkmaarsanen Raad Fransche parlemen taire gebruiken neerschten, zouden we voor- geeteld hebben, zyn rede op gemeentekosten te doen drukken en aan de hoeken der stra- GEVONDEN VOORWERPEN Aanwezig aan het Bureau van politie, -angestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de navol- 'ende voorwerpen als gevonden gedeponeerd ip: 27. 28 en 29 November 1929. Een koperen ileutel van een melkbus, een iem van een bagagedrager en een zakje In- '.oudende een drinkflesch. Aanwezig en te bevragen bij de na volgen- le Ingezetenen, onderstaande voorwerpen ils gevonden aangegeven op: 27, 28 en 29 'lovember 1929. Een zakkammetje. A. Breed. Dijk 23; eeh ^er «f t'vwf’'' p Scharloo 18; belastlngmerk aan touwtje, G Serpentle, Wlldemanstraat 21, na 6 uur njn.; anzetsilhger van auto, J. Jon„er, Zoenerstr. w T> --nr, r>—” -if^^ laan 36; een paarse pantoffel, J. Smit, nzscheweg ós; een vuipenaJ. de mooa. Molenkade 42; een Alpini muts. C. Krijgsman. Noorderkade 50; een grijze pet, P. v. d. Hoef, ’-eeuwenhoekstraat 9; een gymschoen, K. Smit, Korenlaan 5. j 1 W4 Helloo, dat we binnenkort met en gezin, N.H., Bergen, D 5a, N. J. J. M. niet uit l Elderlng c B 74; H. de Jong, G K. van Bergen. B 281; A. N. Turkenburg, R.K., van Dongen. Al; C. Nannc R.K., van Naaldwijk, F 85; W. J. Hlllebrandt en echtg., N H.. van Castrl cum. B 232; A. Tn. Traag. R.K.. van ’s-Gra- venhage, A 1; D. Knol, N.H.,van Anna Pau- lowna. D 15a Vertrokken: W. Schermerhorn naar Oudorp; M. Goossen naar Llmmen; J. Geu- zebroek naar Castrlcum. A. Wolvers naar Spanbroek; L. Th. van Tongeren naar Uit- geest; H. Winter naar Den Helder; M. E. J. JansEbmejjer naar Lochem; C. D. van .der Oord naar Ajieldoorn. Wed. M van den Burg—Kuiper naar Alkmaar; K. Bakker en echtg., naar Hoorn; Wed. J. Bremer Dekkers en gez.. Amsterdam; Gr. Harema- naar Oterleek; D. P. van Dijk naar Oterleek; M C. ruinman naar Akersloot; D. Bruin naar Amsterdam; J. ter Buurkes naar Rotterdam; G. van Willigen naar Alk maar; R. A. R. Honig, Heemstede; A. P. J. Schoenmaker, Harenkarspel; A. van Beek Madderom en d„ Andyk. Voor ons liggen de begrootingsstukken' ■Jiegrootlng der Inkomsten en Uitgaven van do gemeente Alkmaar”, 200 pagina's; .Jde- morie van Toelichting", 240 pagina’s; „Cen traal Rapport en Memorie van Antwoord”, 14 pagina’s. Totaal 454 pagina’s royaal for maat voigedrukt, waarbij wij nog maar bul- beschouwing laten den .Aanbiedings brief” van B. en W. In Veenland kijkt men niet meer op één turfje en de Nota van Wijziging. Voelt men nu goed, welk een geweldige hoeveelheid arbeid een Raadslid reeds aan de gemeenschap gewijd heeft, vóór hij aan het openbare begrootlngsfeejt deelneemt? WaarschynliJk had het Raadslid Bonsema een aanval van nederigheid, toen hij aan B. en W. het compliment maakte, dat deze dag en nacht werkten aan het welzijn der gemeente; want hem en zijn collega's mag eenzelfde pluim op den hoed gestoken wor denten minste als zij die stukken ge- wiensvol hebben doorgewerkt en bestu- dt: rd. Li onze inleidende beschouwing van gister noemden we de begrootlngsdebatten „hutspot”. We hadden óók kunnen zeggen ■n „cocktail” of. om voor de lezeressen een meer vrouwelijke beeldspraak te gebruiken, „allerhande”. Waarmee we wilden aangeven, dat in zoo goed als alle beschouwingen de Wie mocht verwacht beleid van het Jaariyksche ge- aan een beschouwing zoo noodlg aan crltiek ware onderworjien geweest slaat de plank mis. Wat dit jaar onder den naam: ..Algemeene beschouwin gen” werd opgediend, was op één enkele uitzondering na kleingoed. O ja, er werd wel geerttiseerd, tientallen wenschen en ver langens werden gespuid, doch dat alles be trof maar onderdeelen van het bestuurs beleid. Telkens werd er één wethouder on derhanden genomen, die dan ijverig aan- teekenlngen ging zitten maken. Even later was alweer zijn buurman aan de beurt. Dan rustte het potlood en trok hij een gezicht van: „gelukkig, dit gaat mi) niet aan”. ten, mitsgaders op onze sierlijke reclame borden te doen aanplakken. Nu zullen we alleen maar onzen menschen in overweging geven deze speech uit te knippen en te bewaren tot 1931 als de stembus weer moet spreken. ZU kunnen dan de tegenstanders met de stukken overtuigen, wat „onze” man nen bereikt hebben. Wat was dan wel het belangrijke deze rrdeneerlng? Dat daarin een volledige, voor leder be- grypeiyke balans was opgemaakt van de af geloopen twee jaar. We ontveinzen net ons heelemaal niet, dat de taktiek van September ’27. óók In onze kringen, niet overal onverdeeld in stemming vond. Velen konden zich slecht vereenden met de „coalitie” van R. K., C H„ A. R. en Vrijheidsbond; meerderen keurden net af, dat? deze combinatie geen wethouderszetel aan de B. D. A. P. afstond. Maar twee jaar regeeren van het elftal en de hieruit voortgekomen wethouders, heb ben nu overtuigend aangetoond, hoe goed toen door de verbonden fracties de situatie bekeken is. Het grootste doel, dat men zich in 27 scherp voor oogen stelde, is nu reeds gedeeltelijk bereikt: verlaging van de ge meentebelastingen tot een redeiyk peil: een factor van 0.65. Begonnen werd met een vermenlgvuldlgmgscyfer van 0.80, dat vortg jaar verminderd is tot 0.75 en nu wel op 0.70 gebracht zal kunnen worden. Houdt men nu nog in t oog, dat vele bezuinigin gen, vooral die op onderwijsgebied, pas later geheel gaan doorwerken, dan Is het duide lijk. dat by een volgende begrootlng het cijfer 0.65 zou oereikt zyn. Met opzet zeg gen we .zou", want naar alle waarschijnlijk heid is dit de laatste begrootlng. waaroij met een vermenigvuldiglngscyfer „gewerkt" wordt. Volgend Jaar zal de nieuwe Wet op de flnancieele verhouding tusschen het rjjk gemeenten wel In werking de belastingheffing wordt. Terloops mag worden opgemerkt, dat de flnan- speclalist van onze fractie, de heer Keesom, becijferde, dat onze stad met de nieuwe regeling wel niet zoo slecht af zal zyn. En de andere flnancieele specialist, de wethouder van de schatkist. Thomsen, sprak hem niet tegen! Maar nu een andere vraag: Hebben de bezuinigingsmaatregelen van B en W„ ge steund en vooruitgeduwd door het „elftal”, niet veel goeds doodgedrukt, veel waardevols onherstelbaar vernietigd? Het Is niet zoo moeilijk te bezuinigen, als men het domme, stomme potlood baas laat, om links en links en rechts „rückslchtlos" te schrappen. Antwoord hierop geeft óók de rede van Mr. Kusters. Er is oezulnlgd, vooral op on derwijsgebied, maar ieder objectief beoor- deelaar zal moeten toegeven: zonder noe- menswaardige verslechtering van ons onder wijs. Het aantal boventallige onderwijzers, in *38 nog 13, is teraggebracht tot 5 waarbij geen dure ULO.-krachten. Het vervolg- onderwys is ter ziele, maar geen deskundige z*l dit betreuren. WU men nog meer cijfers? ’t Is wel dor en droog materiaal, maar hier spreken ze zoo'n duidelijke taal. Per leerling kostte het openbaar lager onderwijs dus automatisch kon het bijzonder een zelfde bedrag uitgeven vroeger f 27.57, volgens de laatste bekende opgave 21.19. Voor het U. L. O. daelden de uitgaven van 79.55 tot f 61.64 per leerling. Dit alles zou den scnyn kunnen wekken, alsof t het „elftal” er om te doen was, en kel Z4. reactionnaire politiek te voeren. Niets echter is minder waar Van de eerste mi nuut at neett de bedoeling voorgezeten, dat, wanneer de belastingen eenmaal op nor maal pen waren, er met behoud van dit i Peil, naar gestreeld moest z en noodzakeiyke sociale maatregelen en on derwijsverbeteringen te bevorderen. Ja. eigenlijk is men daar nu reeds mee Aan de leden van de vereeniglng „Ijsbaan He lo sid Maandag de volgende circulaire gezonden: ,,Een communiqué van het bestuur van de Alkmaarsche IJsclub in de Alkmaarsche fiers heeft u en ons tagellcht omtrent de plannen van het bestuur over het stichten van een Ijsbaan In den Oudorper jxilder, grenzende aan de Schermer-ringvaart. In dit persbericht zegt het bestuurder A. IJ. C. onder meer: „Nadat de onderhandelingen met een ijs baan In een naburige gemeente niet tot een goed resultaat mochten lelden, zette het be stuur zijn pogingen In andere richting voort". Aangezien gij terecht vermoedt dat „een ijsbaan In eene naburige gemeente” uw ijs baan is, hebt gij recht op een verklaring onzerzijds. Toen uw bestuur in het afgeloopen voor jaar vernam, dat de A. IJ. C. plannen koes terde om te geraken tot een egen ijsbaan, wendde het zich tot het bestuur van de A. IJ. C. om zoo mogelijk tot samenwerking en concentreerlng van krachten te komen, aangezien uw bestuur van meenlng was en is, dat inzake „sport” van concurrentie geen sprake mag zjjn en dat voor een landstreek één bloeiende ijsbaan beter is dan twee kwijnende banen. Het bestuur van de A. IJ. C. verklaarde zich In principe tot samenwerking bereid; na eenlg onderhandelen deelde het ons In zijn schrijven van 1 Mei 1929 mede, de volgende bepalingen gewenscht te achten: „In vervolg op onze besprekingen deelen wij u mede, dat ons bestuur behoudens nadere goedkeuring eener ledenvergadering in beginsel bereid is met uwe vereeniglng samen te werken. Daartoe achten wij de vol gende bepalingen gewenscht: 1. Uwe vereeniglng wijzigt haren naam zoodanig, dat daaruit het samengaan duide lijk spreekt. 2. De exploitatie van de baan blijft geheel in uwe handen, zqpdat geen aanleiding tot verschillen of wrijvingen ontstaat. 3. In uw bestuur wordt een delegatie van 3 leden uit ons bestuur aangewezen, die als gewone bestuursleden bij u fungeeren en waardoor gemeenschappelijk overleg directe samenwerking wordt bevorderd. Uwe ieden-contributie bedraagt voqr een leder 2.50 per Jaar. huisgenooten 0.50. Alle leden uwer vereeniglng, woonachtig in Alkmaar, moeten I’d zjjn van de Alkmaarsche IJsclub, zij betalen eveneens 2 50. resp. 0.50, waarvan 1.— resp. 0.20 voor onze vereeniglng en 130 resp. 0 30 voor u. Voor die leden wprdt de verhouding tot den Ijsbond door ons geregeld. De dagontvang- sten blijven geheel voor u. behoudens het bepaalde bij art. 5. Wij zeilen de deelname en toetreding van Alkmaarsche leden tot onze vereehlging en daardoor tot uwe ver- eenlging zooveel mogelijk bevorderen. 5. Onze vereeniglng heeft de vrije be schikking over de baan op een nader vast te stellen aantal dagen per seizoen tot het o-gan'seeren van eigen feesten, wedstrijden enz De op d<e dagen te maken dagontvang- sten komen voor 70 aan ons. voor 30 aan u. De bediening der baan geschiedt door u. de leiding der feesten, wedstrijden enz. door ons. 6. Uwe vereeniglng neemt maatregelen tot ve:grootlng uwer baan en tot uitbreiding uwer inrichtingen. Voorts zullen maatregelen worden, goede1 besproken moef^n worden om tot een betere, regelmatige verbinding met Alkmaar te ge raken. 7. Deze overeenkomst wordt aangegaan jonnen, U er niet ai steun toegezegd aan I voor een nader te bepalen tijd, en waar uw Haarlem, B 361; Joh. de Graaf, R.K., van Castrlcum. A 42; M. A. Groot, R.K., van Obdam, F97; A. M Bakker. N.H.. van Hoorn B 370; E. M. Boggen, N.H., van Am sterdam, B252a; G. van Helden, N.H., Gro ningen. D15d; A. W. Deekens, N.H van Alkmaar. B 376; A. Repko. N H.. van Alk maar, B 229c; F. van der Peet en echtgen., I R.K., van 's-Gravenhage, B 25b; A. van de landstreek één bloeiende Ijsbaan, dan twee Wetering. N.H., van Alkmaar. B 207; P. W. kwijnende banen. I van Kessel en gez, R.K., van Llmmen. C 36; De verdiensten van de desbetreffende 1 Joh. de Wit, R.K.. van Uitgeest D 39, D. commissie hadden er niét minder om C. Schoen. N.H., Rheden, D 41; S. Bakker geweest, wanneer haar rapport gewezen zou en gezin, N.H.. flcHIiekr» Ir» rik» vlrvHI ir><v vo aaw nmArl* filial An anhio werking met Helloo. Nu 'de i JankenJongejan, R.K., van Alkmaar,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 5