Binnenlandsch Nieuws F huisvesting den nieuwe van DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE EERSTE BLAD DONDERDAG DECEMBER 1929 BLADZIJDE 2 I KUNST EN KENNIS Sta ten-Gerreraal KERKNIEUWS TWEEDE KAMER Plechtige inzegening door Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent '«.mJ Het Amsterdamsche Schouwburgvraagstuk v een voo aldt ach: mei 71 Doe 1 Kor Wai beel S. B Sch J. De vacante Aartsbiaachopa- zetel Schieten op schadelik gedierte De Inkomstenbelasting Overstelpende water-afvoer uit Duitschland - -IL_ 4 K.R.O de 9 Ny- ore heer Kramer, chef de te gen. 83 •as De toelating tot de Ziekteverzekeringen Vergadering van Woensdag December. Voorzitter mr. J. R. H. van Schalk. Nadat Mgr. zich met de kerkelijke gewa den had bekleed, verrichtte Z. D. H.. ge assisteerd door den Zeereerw. Heer J. M. van der Tuyn, de Inwydingsplechtlgheld. Teruggekeerd In de groote studio, sprak Illustreert, -meende »pr., medewerkers aan Mgr. Ie alhl Dit worden afgetrokken eventueel* bedragen we tens teruggaaf van ontvangen ultkeerlngen. in strijd moet worden geacht met bovenge noemd artikel 6 der wet? ons hier missel kelUk gevolg *6 I var kst dat ver Nil gin 'ripeci*fttatt. De Instal pit en de OU CO 1 gn Sp dei hei 1 zoi vai O D< had kist stoei van en k deze in d stejll Oi de 1 met ctoor zich stelk Vit tuigt door tot J scha door per C< die dekt der I wees De Sacr voer Dc an 'een ,,Een nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling van het katho liek beschavingsleven. (Mgr. J. D. J. XcnaeneaO Het Metropolltaan Kapittel van het Aarts bisdom Utrecht is bijeengekomen, om de voordracht op te maken ter benoeming van oen Aartsbisschop. De voordracht zal vervol gens worden overgelegd aan het Doorluchtig Episcopaat, dat de volgende week bijeen :omt, waarna zij via de Pauselijke Internun- tlatuur naar Rome wordt doorgezonden. H< werd raai deel! blUst bjjge het 1 de d in h< Me vezit De reikt Na leer :ijkei De door een j Vei de v lever De Hoof van dan bast» De seder dan De rittei aarat aal r tar l Da aan in Ji Bl< van Tc been Bonr Aa hot toost noen tari» VTOU Hoof «ttgoi To volgt W. f Ma tatrr ritte! trom Do toe. nis i den westi De de a stuw overl Ha gens De Utt I woed Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis heeft den minister van Binnen!. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Ia het Juist, dat de houden van een jacht akte hot recht hebben, In gesloten jachttijd op schadelijk gedierte te schieten? Kan de minister, als deze vraag bevesti gend wordt beantwoord, mededeelen of de houden van een jachtakte op schadelijk ge dierte mogen schieten van zonsopgang tot «onsondergang, aooal* voor jagen is voorbe schreven in art. 30 van do Jachtwet, of dat ze van een geweer gebruik mogen maken van een half uur vóór zonsopgang tot een half uur na zonsondergang, zooals veelal wordt toegestaan aan de houden van een vergunning als in art. 60 van de Jachtwet bedoeld? Achter struikgewas verscholen, verborgen voor dan troep, zagen zij de zwarten nad'ren, luid en luider klonk hun roep, in rij en gelid zij liepen, over hun schouders was hun speer. .Jonge,” zei Jan Klaasen, „wat een bende, ik tel er al meer en meer. Commissie zal nog worden uitgebreid et een financieel* en gemeentelijke De installatie, tevens eerste werkvergade ring, zal plaats hebben op 7 December. De motles-ter Laan tot herziening van de pensioenen der oud-gepensionneerden en hun weduwen en wezen en tot opneming van de weduwen van vóór 1909 gepensioneerden In de Pensioenwet, worden verworpen met 49 tegen 31 stemmen. De begroeting is daarna aangenomen zon der stemming Rede Pastoor Perquin Vervolgens sprak de K R. O-voorzitter, pastoor L. H. Perquin O. F.. een rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen De Minister aan het woord De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid. Mr. VERSCHUUR, bespreekt eerst de Arbeidswet. De crltiek op de arbeidsinspec tie heen zich beperkt tot «eer enkele ge vallen. Daarnaast is haar lof toegezwaaid. Men kan -zeggen, dat op aeer geringe uit sonderingen na de arbeidswet wordt uitge voerd. Waar de werkzaamheid van de vrouw in het bedrijttleven voortdurend stijgende is, kan bet niet anders ol in toenemende mate moet het oog der overheid op Hen arbeid gevestigd worden. Het is hoogst ge- wenscht. dat een specifiek vrouweluk be lang benarUgd woidt door vrouwen. Daar om zal bij een voorkomende vacature de minister het vrouweluk element versterken. Bu een aantal van 30.000 overwerk vergun ningen is slechts crltiek op enkele ultge- oefend. Het ie met juist, dat er meer over werk wordt verricht dan vroeger. De regee rlng zal zonder verwijl voortgang maken met de verdere uitvoering der Arbeidswet Over enkeie overwerkvergunningen is crltiek uitgeoefend, maar daarover zijn reeds eer vragen gesteld, 8pr. zou die dus liever laten in het archief derhistorie. De Arbeidsinspectie heeft het geval te Sluiskil beschouwd als overmacht. Afkoeling van de ovens zou vernietiging daarvan ten gevolge hebben gehad. De maatregel is dus genomen in het belang van belde partyen. 8T Met spoor der voetstappen volgend, zetten zij toch nog verder voort, tot achter een grooten heuvel 't gelqld van ‘Stemmen werd gehoord. „Zie, daar ri'n ze,” riep de Lange Jan en Duim bleven eensklaps staan. Duim wees Jan op -n troepje zwarten. „Zie, daar komen de wilden aan.” radio, nog niet voldoende rijn geweest, de daad, die U heden hier verricht, moge die .'preken tot aller harten en hen opwekken om eendrachtig, volhardend en beginselvast den Katholieken Radio-Omroep van Neder land te steunen. Monseigneur, mag ik U nu verzoeken de inwijding te verrichten en tot de Intronisa- tie van het H Hart van Jezus over te gaan. dat by landbouwers te Holthems en te Den Velde onder de gemeente Oramsbergen groote on gerustheid heerscht over de enorme hoeveel heden water, die in strijd met een bestaande overeenkomst vanwege de Duiteche autoritei ten naar een voor eenlge Jaren onder beheer van den Prov. Waterstaat gegraven water leiding afgeleid worden, waardoor hun lan derijen dreigen te verdrinken? Zoo ja. is de minister dan bereid, by da Duiteche regeerlng aan t» dringen op L_'. handhaven van den normalen toestand? van den K.R.O.. nadat ik, sedert ruim een Jaar uit het bestuur ben weggegaan. Ik heb het instituut zien opkomen en eenlgsztns medegewerkt, om het kind ter wereld te brengen. Thans zie ik, dat het in ruim een Jaar buitengewoon krachtig In lengte en breedte is gegroeid en geworden een forzehe Jongeling, die in zich draagt de belofte voor de toekomst en ontwikkeling tot een rijpen, knappen man tn het beschavingsleven. Daarom dank aan het bestuur, aan dan voorzitter en zyn medebestuursleden voor alles, wat rij gedaan hebben, om dien knaap wikkeling van het katholiek beschaving*- - 3 leven in ons dierbaar vaderland. De voor- I beelden hiervan zyn lederen dag voor net grijpen. Wat beleven we niet een heerlijken opbloei en uitbouw van de katholieke pers. En wie zou daarom niet Juichen. Wat beleven we niet op het gebied van het filmwezen: een betere belangstelling, voor een beter macht In wat ock onder de katholieken tot stand moet worden ge bracht. Een belangruke gebeurtenis in l»t cultuurleven der laatste maanden is dan oo* de Kiatholleke) Ftllm) Ctentrale), die zich a ten doel stelt, door goede films den ver keerden Invloed van slechte films zooveel mogelijk te breken. Die K. F. O. verdient de grootste belangstelling van alle katholieken. Zoo zijn er nog meer feiten te noemen, maar Mgr. denkt er nu vooral aan. dat we staan in de nieuwe kantoren van den K.R.O. En dat is ook een feit van het aller grootste belang voor het beschavingsleven in ons vaderland. Ik heb daarom onmlddal- lyk, zegt Mgr., toen de onovertreffeiyke voorzitter van deze stichting by mij kwam met het verzoek de inwijding te willen ver- richten, geantwoord volgaarne aan dat ver zoek te willen voldoen, omdat Ik overtuigd ben van de bijzonder belangrijke beteeke- nis van een goed geoutilleerde radio, niet alleen voor de katholieken, maar eigenlijk voor de ontwikkeling van het geheele be schavingsleven. Ook in mijn hart leeft de Jubel om den grooten vooruitgang op het gebied van den K.R.O. Het stemt mij tot groote vreugde, dat ik kan zien den enormen vooruitgang van de Spoorwegen. Spr. Wil eerst zien, hoe Engeland en Dultschland da moeilijkheden denken op te lossen. Het staatalngrjjpen ten aanzien van het bedrij Isle ven zal u. torsten moiteu ’'ermijden. Voortgebouwd móet worden op hetgeen is gegroeid. Het eerste dat gevraagd wordt is de bindendverklaring der collectieve arbeids overeenkomst. Deze zal het best voorafgaan aan de bedrijfsorganisatie. Bedrufsraoen zullen noodig zyn voor vertegenwoordiging van het bedrijf tegenover de overheid. Spr heeft te dezen aanzien het oog "op een al gemeen* regeling ter voorziening tn den rechtsnood. In het begin van het volgende regeerings^aar kan een voor-ontwerp bu den Hoogen Raad van Arbeid worden verwacht. De vacantteregeling zou spr. san het ge organiseerde oedrijfsleven willen overlaten. Een onderzoek wordt ingesteld. De vergadering wordt verdaagd. De plechtigheid van de officleele opening kreeg een bijzondere wijding, doordat Haar lems Kerkvorst, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen genent. zich bereid verklaard had zelf de Inzegening van het gebouw en Intxonlsatie van het H. Hart te willen verrichten. Hiermede gaf Mgr. opnieuw bewUs van zyn groote belangstelling voor en medeleven met den K. R. O. Vele belangstellenden woonden de plech tigheid by. De aanwezigen wy merkten o. a. op prof. R Welachen O P„ hoogleeraar In de Thomistische wijs begeerte aan de Gemeentelijke Unlverslteit te Amsterdam: den Weleerw. Pater J. Knlppenburg O. P.professor Bont van Warmond; den heer Jules Moes, muzikaal leider van den K R. O.; den hoer L. R. Badlngs. vertegenwoordiger van de N. 8. F.; den beer De Man. litterair adviseur van den K. R. O.; rector Terwisscha van 8chel- tlnga. directeur van het Centraal Bureau van ..Sobriëtas". den Zeereerw. Heer J. M. van der Tuyn, secretaris van het Bisdom; den heer A. C de Bruijn. voorzitter van het RK. Werkliedenverbond in Nederland; j Pastoor L J. Wlllenborg van Bloemendaal; rector Kok. algemeen adviseur R.K. ver- eenigingen; den hoer C. Galesloot, secreta ris van de R.Kt Journalistenvereenlging: den WeleeiW. Pater Alvaros, adviseur van de „Verein Deutsch sprechender Kathollken In Amsterdam”; pastoor L. H. Perquin O. P., voorzitter, den heer P. Speet, secretaris: gn den heer Kampsohoër, burgemeester van Menster, bestuurslid van den K. R. O. Nadat Mgr. Aengenent In de groote stu dio was ontvangen, speelde het K. R. O - orkest den.K. R. O.-marsch. gecomponeerd door den heer Piet Lustenhouwer. Do iariebting van het gebouw Wat de inrichting van bet gebouw be treft de K. R. O. beschikt thans over drie studio’s, nJ. een groote en twee kleine. De groote Is met zeer veel zorg en smaak Inge richt. zy ia 16 M. lang by een breedte van 5 >4 M. en een hoogte van 4.36 M. Zy biedt ook ruimte in overvloed voor de leden van het K R.O.-orkest en Is gemeu bileerd met een grooten vleugel en de ver schillende andere instrumenten, die do mu sici bu hun uitvoeringen noodig hebben. Bo vendien kan. wanneer het noodig mocht zyn, de aan de studio grenzende serre, die daarvan gescheiden door een gordyn. als verlengstuk dienst doen. Bovendien heeft de K. R. O. nog gelegen heid In den tuin een zaal te laten bouwen van ca. 16 M. diepte. De twee kleine studio's bevinden zich op een andere verdieping. Is de eerste spreker klaar met zyn voor dracht, dan wordt de electrlsche stroom on- mlddeliyk verbroken en weer Ingeschakeld in de andere studio, waar de tweede spre- ker inluaschen de gelegenheid heeft gehad zich voer te bereiden. Behalve de studio's bevinden zich ook de adminlstratielokalen en de ruimten voer den techntechen dienst in het gebouw. Een der lokaliteiten is Ingericht als bat- terykamer. Een groot aantel electrlsche batteryen staat daar opgesteld, die het ge sproken woord en de muziek niet minder dan dertigduizend maal versterken. Een an der vertrek ia ingerlcht ojn. voor de uiteen ding van gramofoonmuziek. Daar bevindt rich een electrisoh gedreven gramofoon met twee draaischijven. De lokalen voor het administratief per soneel zyn voortreffelijk Ingerlcht. Licht is er In overvloed. Deze yertrekken maken een prettigen, lucxUgen indruk. Ter gelegenheid van de plechtige opening was zoowel voor het gebouw als In de groote studio een keurige versiering aangebracht. Katholiek Nederland mag terecht trotscb zyn op zyn krachtig werkenden K. R. O., die met het nieuwe gebouw een nieuwe pe riode van grooten bloei moge hebben tage- luld. Vergadering van de Eerste Kamer De Eerste Kamer komt Dinsdag 10 de ler 's avonds te half negen in vergadering byeen. waar mededeeling van het besluit der Centrale afdeeling zal worden gedaan. Den volgenden dag om elf uur wordt in openbare vergadering een aantal wetsont werpen behandeld, waaronder het wets ontwerp tot regeling van den rechtstoestand van ambtenaren. Donderdag 12 dezer om 12 uur vergaderen afdeehngen. De K. R. O. en de katholieke Internationale De heer Paul Speet, de volgende spreker, herinnerde eraan, dat, toen hy in 1926 als secretaris in dienst van den K. R. O. trad, het toenmalige personeel bestond uit één jongste bediende. In datzelfde Jaar kwamen echter de statuten tot stand, welke den K. R. O. als Stichting den huldigen vorm van bestuur gaven. Van dien tijd dateert de groote „Aufschwung" van den K. R. O. Overal in den lande worden kath. radk>- vereenlgingen. comité's van actie, corres pondentschappen. uit den grond gestampt, welke onder de centrale leiding uit Am sterdam werken en wel zoo goed, dat wy nu na de groote Aprll-actle van dtt Jaar, waaraan het Doorl. Episcopaat en de gees telijken zulk een krachtlgen stoot gaven meer dan 100.000 contribuanten tellen, ter- wljl wy een net van pl.m. 50 vereenlglngen en meer dan 500 correspondentschappen over het land hebben heengetrokken. Onze actie, aldus heer Speet, beperkte zich echter niet alleen tot Nederland. De radio kent nu eenmaal geen afgebakende grenzen en steeds zyn internationale over eenkomsten conventies, en afspraken noodig om orde te scheppen en te bewaren In den aether. De K. R. O. was byna steeds op zulke Internationale congressen vertegen woordigd, te Genève, Lausanne. Brussel. Berlyn. Barcelona en neemt in de „Union Intem. de Radiodlffuaton” een eervolle plaats in. Daar ons eerste doel echter ta om de radio in diens} te stellen onzer katholieke gemeenschap, was het vanzelfsprekend, dat ook het kathqlleke buitenland in onze actie betrokken werd. Voor de katholieken In Europa gold en geldt op radio-gebied nog steeds Hollandta docet. Toen dan ook in Juni 1928 het Internationaal Katholiek Ra diobureau met zetel te Keulen tot etend kwam, was het een aine qua non. dat Hol land de leiding nam en de voorzitter van den K R O. tot president dezer katholieke Radlo-Intematlonale werd gekozen. In de U. 8. A. hebben de katholieken een vijftal kleine zenders, waarvan ook door de geestelijkheid en het Missie wezen gebruik gemaakt wordt. In Belgie heeft men thans een zender te Velthem. waarop de katho lieken den meeaten invloed hebben. Deze zender «ordt echter nog geëxperimenteerd. In Dultschland. Frankrijk en Spanje hebben de katholieken „Morgenwydingen". In het laatste land zelfs een onbeteeke- nend zendertje. In Hongarije en Polen re gelmatig „Mls-uiteendingen". In Joego-81a- vlë een eigen zender, Ljubljana, welke door de katholieken van den staat gepacht Is. Geen wonder dan dat geiykeiyk met de zen groei ook het personeel moest worden ultgebreld. Op onze kantoren werken thans ongeveer 30 personen: op onze afdeellngen secretariaat, administratie, propaganda, cor respondentie en programma's. Spr. toonde Mgr. dan een foto, waarop het geheele per soneel staat afgebeeld, hetwelk het beate den groei en bloei die hierna eenlge I voorstelde. Dan sprak de bureau, Pastoor Perquin mei een kort woord toe. den wensch uitend, dat de voorzitter nog vele Jaren den K. R, O. zou mogen lelden De Biascbop spreekt Alsnu verhief zich Mgr. Aengenent van zijn zetel, om het woord tot de aanwezigen te richten. Mgr. sprak ongeveer als volgt: Ik zeg zeker niet te veel, wanneer ik als myn meaning uitspreek, dat het feit, dat ons hier te zamen heeft gebracht, n.l. de plechtige inwijding van de nieuwe bureaux, genoemd moet worden, zonder twUfet een nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling van het katholiek beschavingsleven in ons vader land. Zoo zie ik het feit, dat ons dezen middag te zamen brengt. Onze tyd is ri)k aan heeriyke momenten, wat betreft da ontwikkeling van het katho liek beschavingslex en. En welke donkere rijden men ook meerdere malen weet te toonen van onze moderne samenleving, ik heb altijd veel meer oog voor de heeriyke lichtzijden, die zeker aan onsen tyd eigen rijn. Heeriyke lichtzijden vooral In de ont- De ArbeidsbegTOoUng. Voortgezet wordt de behandeling der Ar- bridabegrootlng 1930, afdeeling Arbeid. De heer JOEKES (LR>.) verheugt zich over de toenemende samenwerking tusschen werk gevers en werknemers, doch wijst er op. dat de tegenstellingen nog niet tot het verleden beboeren. Spreker hoopt, dat de minister zich alsnog zal richten naar het advies van den Hoogen Raad van Arbeid inzake den landarbeid. Hy wenscht. dat de regeerlng het vraagstuk der vacantie in onderzoek neemt en dringt aan op spoedige opneming van het kantoorper. soneel in de Arbeidswet. Mej. MEIJER (RJC.) pleit voor de aan stelling van meer vrouwen by de arbeidsin spectie uit hoofde van meer werkzaamheid van vrouwen in de industrie. De heer BAKKER (C.H.) wenscht een in ternationale regeling van de Zon«ialpinist aan boord van schepen en opneming in de be stekken van rukswerken van bepalingen der Arbeidsovereenkomsten. De heer KORTENHORST (R.K.) meent, dat voor vraagstukken als bedrijtsorganlsa- tie en socialisatie niet aooveel belangstelling is als tien Jaar geleden. Spr. wenecht een algemeene wet op de bedrijfsvereeniglngen. 1 Om voor de bedrijfsorganisatie emplooi te vinden, wil spr. de uitvoering der arbeids wetgeving decent ral iseeren en aan de be- dryfsorqanlsatie opdragen het fondsenbeheer regeltnc van den kindertoeslag, leerlingwe zen ent Mej. WESTERMAN (Lib.) verheugt zich er over, dat in het Werktijdenbesluit geen onderscheid is gemaakt tusschen seksen. Hierdoor kunnen geen vrouwen door mannen worden vervangen. De overwerkregellng moet soepel toegepast worden om uitbreiding van de werkloosheid te voorkomen. De heer HIEMSTRA (S. D. A. P.) wijst er op, dat de rijksbemlddelaar In het Noorden betrokken is by de landbouwondernemingen, hetgeen 't niet wpnschelijk maakt, dat hy hy in conflicten optreedt. Spr. noemt het een slecht begin voor den minister, waar hy naast zich neerlegt het advies van den Hoo. gen Raad van Arbeid inzake landarbeid. Spr. dient een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat een wette- lijke regeling van den arbeidstijd der land arbeiders gewenscht is. De motie zal later worden behandeld. De heer KUIPER (R.K.) heeft vertrouwen in den minister die een open oog heeft voor den achterstand in de sociale wetgeving. Echter deed de minister geen gelukkige greep toen hy zich aansloot by de bezwaren tegen de t-urenconventie, welke bezwaren reeds lang weerlegd zyn. De-tteer v. d. WAERDEN <8D.AP> zegt, dat de bedryfsraden door de Katholieke ar beiden met enthousiasme zyn begroet Thans la echter een inzinking gekomen. Spr. zou wel willen weten of de heer Kortenhorst vóór- ot tegenstander Is van bedryfsraden. Wat de minister inzake bedrijfsorganisatie voorstelt la onvoldoende. De productierege ling en de medezeggenschap worden geheel vermeden. Wil de minister dtt vraagstuk nog ter hand nemen? De hegj- SLOTEMAKER DE BRUINE (C. H.) wyst op net bericht uit Berlijn, dat in Dultschland de ratificatie van de 8-uren- conventle komende is wen aal daar echter eerst een arbeidswet moeten krijgen, die zich aan die conventie zal aanpassen De' Minister wil nu eerst precies weten, wat er in Dultschland zal gebeuren en dat stand punt kan spr. volkomen begrijpen heer BRAAT (P. B.J riet de nood- zakSukheid niet in voor regeling van den landarbeid, ook niet voor vrouwen, die steeds minder aan den landarbeid deelnemen. Al leen voo kinderen beneden 12 Jaar zou zulk een' maatregel te verdedigen zyn. Het land bouwbedrijf is te veel afhankeiyk van het weer en kan zulk "n regeling niet verdragen. De heer WIJNKOOP (Comm.) verwacht van een wetteiyke regeling voor de vaaver- eentgingen niets dan kwaad. Door den heer Oud rijn aan de Ministers van Financiën en van Binnenlandsch* Za ken en Landbouw de volgende vragen ge steld: zyn de ministers niet van oordeel: 1. dat het de bedoeling Is van artikel 6 tweede lid, der wet van 15 Juli 1929, stbl no. 388, dat als basis voor de berekening van de opbrengst der gemeentelijke inkomsten belasting, ter vaststelling van de in genoemd lid geregelde garantie en limiet de bruto-op. brenst van dia beasung wordt genomen. 2. dat het met deze bedoeling, zoowel als met de duldeiyke letter van genoemd lid in strijd is op hetgeen in ontvangst op de des betreffende gemeentereten lagen as inkom stenbelasting is geboekt, kwade posten of andere terugbetalingen in mindering te brengen? Indien deze vragen bevestigend worden be antwoord, zUn de ministers dan niet van meenlng. dat de bepaling van artikel 17. 6e Ud, van het Koninklijk besluit van 4 No vember 1929 (Staatsblad no. 467) voorachrij- vende, dat van de in ontvangst aan tnkom- De Arbeidsinspectie he aft technisch Juist ge-jtenbelastlng verantwoorde bedragen moeten zten. want oude ovens, die aXgekoeld rijn, worden reeds afgebroken. Verleden week echter beeft de Arbeidsinspectie op last van den minister voor het eerst proces-verbaal opgemaakt, omdat de tolerantie een chro- nlsch karakter kreeg. Het ongevraagd op treden van bemiddelaar van goedwillende personen is niet goed. Dit werk U by voor- keur opgedragen aan de Rijksbemiddelaars. De minister ia ook van meenlng, dat de I toestand voor het hotel- en café-personeel, ook voor de arme koks, zeer bezwarend Is en hy zal zoo spoedig mogeiyk dien arbeids tijd regelen. De regeling voor het kantoor personeel treedt in werking I Maart 1931. Ook de apothekers-assistenten sullen in 1931 hun arbeidstijd geregeld sten. De invoering van een gedeelteiyke be scherming in nel landbouwbedrijf bedoen, R niet stegneerend te werken op de geheele beeeberming. Integendeel aal de eerste gang metend syn voor de laatste. De regeerlng wil niets liever dan de »- urenconvanue te ratuiceeren. maar daarvoor is een uniforme interpretatie noodig. Br syn penohillcnde beswaren, vooral ten aensien haar verzet tegen de beschikking van den minister voornamelijk daarop, dat by die beschikking niet in acht genomen aou zijn de bepaling van art. 107, waarin o.a staat, dat de erkenning alleen geweigerd kan worden op grond van niet voldoen aan de gestelde vereischten, terwijl de minister meent de erkenning te mogen weigeren op heel andere gronden. Mochten de besprekingen in de Tweede Kamei, waartoe de bëtrokken bedryfever- eenlglngen zich gewend hebben, niet leiden tot handhaving van art. 107 der Ziektewet, dan aal het bestuur van genoemde bedrijfs- vereenlglng overwegen of het een aanklacht tegen den Minister van Arbeid zal indie nen op grond van art. 355 s. 3 W. v. 8.. waartoi met straf worden bedreigd hoofden van mlnisterleele departementen, die be schikkingen nemen, wetende, dat daardoor de wet wordt geschonden. den, waarom wy juist Ur mgr. Aengenent, zoo gaarne in ons nieuwe huis zien ver schijnen. U is degene geweest, die van den beginne af een plaats in ons bestuur heeft ingeno men en deze ook vervuld hebt met al de interesse, die maar mogelyk was en die wy, katholieken. laat ik het maar zeg gen van U gewend zUn als het gaat om het welzijn van ons Roomsche volk. Maar U Is niet alleen In ons bestuur ge weest, omdat U er In was, maar steeds heeft U, zonder ooit een vergadering over te slaan, actief deelgenomen aan de beraad slagingen, en niet zelden door Uwe vragen en opmerkingen van advies gediend, waar naar het bestuur gaarne luisterde. U heeft ons kleine begin medegemaakt U heeft ons gezien in onze kinderschoe nen. en was getuige van onse eerste wyfe- lende schreden, en van de kinderziekten, waaraan wy onderhevig waren. U heeft de beraadslagingen medegemaakt by den voor ons zoo grooten reuzenstap voorwaarts: het bouwen van een eigen zendstation. U heeft medegeholpen met de andere bis schoppen van Nederland, om de Aprll-actle --in het leven geroepen als antwoord op het bekende A.V.R.O.-petltlonnement te doen Blagen, 'en daarmedq helpen ver breken den ban van neutraliteit, waarin ons volk te goeder trouw een tijd gekluis terd lag. Maar dit niet alleen. U heeft ook met Uw groote talenten ge holpen om hot prestige van den K. R. O. te verhoogeo door zelf een reeks van spreek beurten voer onze microfoon op U te nemen en daarmede een zoo noodzak*lijken mo- reelen steun gegeven aan onie instelling •n nu U hot kind opgegroeid, laten we zeggwi tot een krachtlgen jongeling, die niet alleen vol moed en zelfvertrouwen, de Jeugd eigen, de toekomst tegemoet ziet, maar ook zyn rug breed genoeg acht om een stootje op te vangen, en rijn armen van voldoende kracht om den belager Van zich af te werpen. De inwydlng van een gebouw bsteekent niet, alleen een afsmeeken van Gods wel behagen en zegen over de materie, die door menschen gebruikt wordt, maar ook en vooral over de menschen zelf, die er werken en over het werk, dat zy verrichten. Het beteekent. dat wy allen, doordrongen van de idee, een apostolisch werk te ver richten. wU. die gezaaid, die geplant, die besproeid hebben, van God de vrucht baarheid vragen voor ons werk. Het be-? ons in dienst willen stri ven i Reeds lang had onze K. R. O., die onge veer vanaf zyn stichting gehuisvest is ge weest in perceel Heerengracht 46 te Am sterdam. behoefte aan een ruimer gebouw. Niet alleen, dat de studio's eigenlek niet aan de eixchen voldeden, maar ook was de kantoorruimte onvoldoende en te ongeric- feiyk dan dat men van behoorlijk geoutil leerde bureaux zou mogen spreken. Daarom zag men reeds geruimen tyd naar andere huisvesting uit. Het gebrek aan kantoorruimte deed rich te nijpender gevoe len, toen het aantal leden steeds grooter en grooter werd en het kantoorpersoneel ook belangrijke uitbreiding moest ondergaan. En ondertusschen bleef het aantal contri buanten maar groeien. Een verbiydend feit, want men is nu zoo ver gekomen, dat de K. R. O. de grootste omroep-organisatie in ons vaderland is ge- van de bedrijf«vereenlging Het Tweede Kamerlid, de heer Waitkanip. heeft den Minister van Buitenlandse!)* Za- W a.-V groote beteekenis voor de katholieken haar hoogere wijding 'slechts mocht ontvangen van één dergenen, die door God geroepen »yn tot een hooge waardigheid als de Uwe. Dat Is de eer voor ons. dat de Bkschop over tuigd is van het grocte nut, dat een Rcom- «chc omroep kan stichten en daarom zelf den wijding wi! verrichter, van het gebouw. j waar de Stichting van den K. R. O. ge bet j vestlgd is. 1 Maar er Is voor ons nog een tndore r«- Vervolging van den Minister van Arbeid gevraagd De minister van Arbeid, Handel en verheid heeft beschikt op de verzoeken van een aantal bedrUfsvereenlgingen tot het verkrijgen van de erkenning, welke noedtg Is om tot de uitvoering der Ziekteverzeke ring te warden toegelaten. Voor verschil lende van deze bedrijfsvereeniglngen luidde de beschikking afwyzend. niettegenstaande voldaan was aan de vereischten, welke art. •1 der wet als noodig voor de verkrijging der erkenning stelt. Het bestuur voor het wasscherijbedryf deelt het Oorr. Bureau mede, dat de minister-rich in dezen laat lelden door de advieaen van het col lege van toezicht op de bedrijfsvereenlgln- i gen, waarin wel aanwezig zyn vertegenwoor digers van bedrijfsvereeniglngen volgens het eerrte Ud van art. 91 der Ziektewet, doch Monseigneur. Wanneer het bestuur van den K. R. O. U heeft gevraagd om het gebouw, waarin het centiale punt gevestigd is van onzen omroep, en waarvan uitgaat, alles wat voor het welzijn van ons Nederlandse!» volk en bijzonder voor net katholieke wordt uitge zonden; waar de tonen der muziek wor den opgevangen en de woorden van den spreker, om ze over geheel ons land te I---U— --W_u—f 4ail aas dit zeker, omdat een instelling van zoo de heer Kampschoër die wees op de byzondere sympathie van mgr.'voor de radio en voor het streven van den K. R. O., welke door Z. D. H daadwer- wordt gesteund. Thans heeft mgr. willen geven aan het verzoek, het gebouw in te wyden en daarvoor zegt spr. eerbiedig dank. Voor den K. R. O. is het vandaag een jubeldag, omdat hy in het bezit van een nieuw gebouw is gekomen. Het bestuur is dankbaar, dat Mgr. in dit college zitting heeft willen nemen en nog steeds dezelfde belangstelling betoont in dit by uitstek be langrijk instituut. Dank brengt aan God. dat Hy dit werk zoo zichtbaar heeft willen zegenen. Daar naast dankt spr. allen, die den K. R O. In zoo korten tyd hebben doen uitgroeien. Spr ‘eindigt met mgr. nogmaals dank en eerbiedige hulde te brengen. De samenstelling der Commissie van Voorlichting- Men deelt ons mede, dat de Commissie van Voorlichting 1. a het Amsterdamsche Schouwburgvraagstuk, Ingesteld door het be stuur van het Nederlqpdsch Tooneelverbond, afdeeling Amsterdam, uit de volgende leden bestaat: H. A. J. Baanders, architect; Pierre Cuypers, architect; B. N. A. Stedebouwkun- dige; M. A. van der Lugt Melsert, directeur van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, Frank Luns tooneelkundige, Jan Musch, di recteur van „Het Schojwtooneel"Balthazar Verhagen, dramaturg. te brengen de ontwikkeling, die we nu asm- schouwen. Zy hebben ingestampt in ona katholieke volk het bewustzijn en het beeef, dat we op alle gebied van het openbare leven naar voren moeten komen als katho lieken en onze overtuiging ook uitdragen op het gebied van de radio. Ook hulde aan de katholieken in ona va derland. omdat zy opnieuw ontvankeiyk zyn gebleken voor de overtuiging, dat op alle terreinen van het openbare levan zy da katholieke vaan moeten hoog houden. Vooral In de laatste maanden Is dat leven dig geworden en uitgegroeid. Mgr. ia daar voor dankbaar, verheugt zich daarin en brengt daarvoor oprecht hulde. wy hebben, aldua gaat mgr. dan voort, den zegen van Ood afgesmeekt over dit ge bouw, maar voomameiyk over allen, die hier zullen arbeiden. We hebben gevraagd, dat de engelen des lichts hier zullen ne derdalen en zich hier veatlgen en allen ver lichten, die werken aan de beschaving. God laat die bede niet onverhoord en wy mogen er verzekerd van rijn, dat de engelen des lichts hier in het gebouw reeds zyn geko men. om allen te beschermen, te richten en te leiden in hun heerlijke taak. Mgr. besluit als volgt: Moogt gy steeds hun medewerking en bijstand gevoelen en vele jaren werken, on der leiding van Uw voorzitter, voor de e».; van God, voor de eer van de H. Kerk en voor den bloei van het beschavingsleven In ons vaderland (krachtig applaus). Hiermede was de plechtigheid geUndlgd. toekent, dat wy len, zy het ook op bescheiden wUae Dengene, die wil. dat wy zijn rijk helpen verbreiden over de aarde om het des te heeriyker te maken tot Zijn glorie in den hemel. Het beteekent. dat wy een hooger opvat ting hebben van de roeping, welke de ra dio te vervullen heeft op de wereld, en geen werk willen verrichten, dat alleen den minnelijken mensch voldoening geeft, maar eerst en vooral, wat hem naar den geest kan verheffen en zyn ziel gelukkig kan maken. wy achten on« derhalve byzonder geluk kig. Monseigneur, dat U door Uwe tegen woordigheid en door de inwijding van ons gebouw gepaard met de Intronlsatle van den Christus Konlng. het voor leder katho liek in ons vaderland duidelyk maakt, dat ock U overtuigd is van de groote roeping der radio en daarmede aan een leder, die dit nog maar niet inziet en die nog twyfett te steunen, te kennen geeft, dat het gaat om een groot katholiek belang, :hlen even groot al* de school voor onze kinderen en de pen voor ons volk. Mogen all* katholieken het zóó begrijpen En als de waarschuwingen en vermanin- welke het Doorluchtig Episcopaat de laatste jaren r**da gegeven heeft over de waarin geen plaats Ingeruimd is voor vertegen- woordigen van bedrijfsvereeniglngen volgens het 2de Ud van genoemd artikel. De bedrijf»- l VANMinifldnv In wnca/’heriilvi/lidif «wwrwlt 1 dan toch zoover gekomen, dat tot de in ge- offlcleele opening kon worden. Dit bracht echter tevens met zich mee. dat thans ook onverwyid tot ander* en be- tere huisvesting moest worden overgegaan. Het bestuur van den K. R O. was zoo gelukkig, In de buurt van zyn eerste kan toren de hand te kunnen leggen op een prachtig heerenhuis: perceel Heerengracht 118, dat uitermate voor het doel geschikt wa». Niettemin nam de Inrichting nog eenlge vereenlging In het wasscherijbedryf grondt 1 maanden in beslag, maar eindelijk was men haar vervet twen de haanbllrVInv van Hen 1 dan toch arviver rekomen dat tot de in ee- brulk neming en worden overgegaan. Dit heuglijke feit In de getchiedenla van ona katholiek beschavtngaleven vond giste ren plaats. Met dat al heeft de K. R. O. zich zware verplichtingen op de schouder» gehaald, maar niet minder de katholieke luisteraars bi Nederland, want de K. R. O. is niet zoo maar tot dezen gewlchtlgen stap overge gaan: n het was een noodaakeiyke daad, wilde de K. R O. volledig aan zyn roeping kunnen beantwoorden. Aan de katholieke luistervinken nu de taak, het actieve omroep-bestuur te blijven «teunen; slechts als dit zich geschraagd weet door alle katholieke radlo-beritten, sa! de nieuwe huisveetlng duurzaam kunnen zyn en het beetuur in staat zyn, de pro gramma's steeds beter te verzorgen. Katholiek Nederland beachouwe het dus als een eerepllcht, naar best vermogen den K. R. O. terzijde te staan In zyn lofwaardig streven, onze beginselen ook in den aetber uit te dragen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 2