S.O.S FEUILLETON tweede blad RADIO-OMROER DE GEHEIMZINNIGE WRAAK Mussolini’s plannen voor „Landsverbetering” feitelijk een complot o>n de fascisten te verrijken? DONDERDAG 5 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 2 BU1TENLANDSCH NIEUWS wMMe advertentie u4<ncn" MflSl AOm wwbooe gehaald. De hervatting van de diplomatieke betrekkingen Sovjet-Rusland wu ge- met Graaf Westarp ontvangen een groote subsidie van den staat; de EEN OFTII Het stee (Wordt vervolgd) zy worden nooit geschreven en nog minder gedrukt, maar zij vormen een belangrijk the ma in de dagelljksche gesprekken. Zelfs een persoon als Mussolini ontsnapt Drie leden der bemanning gered LONDEN, 4 Dec. (Reuter) dan den MOR. PACELLI KARDINAAL ROME. 4 Dec, (V. D.) Naar vernomen wordt, zal Mgr. Pacelll, de Nuntius voor Dultschland, In den loop van December tot Kardinaal benoemd worden. tet 6.; Spaanse! School* Gramo- foonmuziek 5.00—6.30 N.C.R.V. Con- de tsn- Een O. heet het door de radio, wanneer men tracht door dtn aether iemand zoo spoedig mogelijk te waarschuwen. Dit 8 o. S. dient om lijders aan bronchitis, hoest en benauwdheid te waarschuwen dat Akker's Abdijsiroop het voor ben aangewezen middel is. en gisteravond Is In onze hotelka- 1 we- moet. Mr. Sherrington. Van den avond van advertentie af hebben Husky en ik t gevoel gehad, dat we achtervolgd, dat we bespied werden, er bij ons Ingebroken. en zich te verry- van kleine beleg er door deze „her- onrust gewekt door eenlg andere onderneming van .Duce". Maar In Italië Is het erger dan hoogver raad om zulks uit te spreken. lijk artlculeeren van angst. In een opwelling van minachting monsterde hy hem even door zijn oogharen. De man was een opsnij der, een kerel van niets, wiens doel het blijkbaar was om bij zijn nichtje in de gunst te komen, de manier waarop deed er n 11« toe. Als gevolg van deze conclusie kwam de gedachte by hem op. of er tusschen die belde jonge menschen misschien sprake van In tiemer relaties kon zijn, onwillekeurig gingen zijn oogen naar de meisjeshand op de stoel leuning. Een smalle hand met slanke vingers en mooie rose nagels zonder één ring. Oeen plotselinge schittering van goud ontsierde 1 doffe blank van de huid. Gerustgesteld keek Sherrington weer voor zich. Wat ook de as piraties van Husky Craydon mochten zyn, voor bet oogenbllk Zijn gedachtengang werd door de stem van het meisje onderbroken. Mr. Sher rington. aoudt u met ons mee willen gaan naar Che-to naar den Thibetaan Nima- Tashl?? Oeen van ons belden, noch Husky, noch Ik, kent een woord Chlneesch. We zou den als onbeholpen kinderen staan kijken daarom hebben we 'n tolk noodlg. U aoudt ons werkeiyk een groot genoegen doen. en... en... Ze aarzelde, X was moeilijk de goede woor den te vinden. Craydon schoot haar te hulp. Wat je er voor hebben moet, Sherring ton. dat wou Janet vragen. En zeg, neem een raad van my aan en hak er flink in oom Ellot heeft een hoop geld nagelaten, toen hy lama of poo let* dergelijks werd, schuinstaande oogen met een doordringenden blik. Die oogen LR C1UNEESCHE LAR1NG gezantschap te Beriyn de misleidende berichten, Sovet-propagandadlenst over eurtenlssen In het Chlneesch- fllct werd verspreid, ziet het santschap zich verplicht de .ring te -publlceeren tig haar vredesgezinde poli- GROOTE STAKING TE ATHENE. ATHENE, 4 Dee. (VD.) om middernacht zal te Athene een zeer groote staking begin nen. Wegens afwijzing van een Kerstmis bijdrage ten bedrage van een maand loon, zullen op dat oogenbllk alle beambten en ambtenaren van de Atheensche locaalspoor- wegen en tramwegdlensten, die der Gas- en Electriclteltsmaatschappijen, omnibus-maat. schappyen en luxe auto-chauffeurs In sta king gaan. By een niet Inwilliging dezer el- schen zal een aigemeene staking geprocla meerd worden. De regeerlng bedreigt alle sta kers met ontslag, wanneer zy den arbeid niet binnen 48 uur zullen hervat hebben, zy mo tiveert het ultimatum op grond van bet feit, dat de stakers tot de hoogst betaalde ar. belderegroepen behooren. Omvangrijke vei ligheidsmaatregelen zjjn getroffen. De politie Is op alles voorbereid. Matrozen en technici zijn als noodhulp gemobiliseerd. In een pers conferentie liet Venlzeios zich optimistisch uit. Hy verklaarde, dat de regeerlng Intran sigent zou biyven. Niettemin moet rekening worden gehouden met een aigemeene staking, zy het ook van korten duur. Een eeuwenoud denkbeeld Iand verbetering is volstrekt niets nieuws in Italië. Men Is daar sinds eeuwen mede bezig geweest, in het lange, smalle, dichtbe volkte schiereiland. Stilstaande waterplassen, groote terreinen zonder natuurlijke bronnen, rotaachtige streken, waar zelfs geen nuttige delfstoffen werden gevonden, een slechte verdeellng van den regenval hebben de In woners gedwongen om tegen de natuur te strijden door middel van irrigatie en land- Grappen over den „Dure" Verhalen over onrechtvaardige verrijking worden overal gefluisterd. Grappen en toe spelingen op den Fascistischen smaak voor publieke fondsen worden steeds verkocht, 1 wanneer vertrouwde vrienden samenkomen. I steeds de zakenmenschen en de landeige naars in onrust brengen, want hy heeft zich nooit verwaardigd deze uit te leggen. 1. Het schema is op zoon groote schaal ingericht en zal zooveel kosten, dat het groo- „Trongate" meldt dat het dne leden gered heeft van de bemanning van de „Norwich City”, die op 30 Nov. schipbreuk leed by het eiland Gardner naby Hawaii. EU leden der bemanning zyn verdronken toen het schip aan den grorid lfep. Er zyn nog if'man op het scijlp. Sherrington onthield rich van tegenspraak. Ah Sint Craydon. vergezeld door een klein meisje, inderdaad van die reisroute gebruik gemaakt had, bestond er groote kans, dat bet geheugen van het behoudende Oosten da herinnering aan een unicum als dat be waard had En eveneens onthield hy zich van onmtddeliyk antwoorden. Daarvoor werd rijn brein te volkomen In beslag genomen door bet bliksemsnel ordenen van indrukken, het vlug conclusie-trekken uit alles wat hem verteld was, een chaos van gedachten, waar uit er een strak omlljnd te voorschün trad. Hy hief het hoofd op en keek Husky Cray- don frATV Uw gaan naar het speelhol had ten doel om tijding van uw oom te hooren? Ja, gaf Craydon met een verbaasd ge richt ten antwoord. U was er met een Chinees. Hoogst- waarscbyniyk de afgezant van den man, die tijding voor u had. Hoe was u met hem in panking gekomen? QPW MB 1--- --- de kranten hier. De man kwam me In ant woord daarop opzoeken zei me, dat hy iemand kende die me alles wat Ik zou willen weten, kon vertellen, maar dat die persoon niet in de Europeesche buurt durfde komen. X Verhaal klonk aannemelyk en daarom stemde ik toe om met den man mee te gaan, op conditie, dat Ik hem na afloop hier zou betalen En ondanks dat heeft het maar een haartje gescheeld, of ze hadden u naar de andere wereld geholpen. Sherrington zat met gefronste wenkbrauwen. nadenkend voor zich uit te kyken. „Dat klopt niet met hun hebzucht En dan, wat die geschiedenis van vanavond betreft, dat was gean aanval om te berooven daar zat een man achter, 'n ontwikkeld man. die niet alleen kon be. legrafeeren, maar ook kon telegrafeeren In oode.” zyn woorden riepen een ontstelde uitdruk king in de donkere oogen van Janet Cray don wakker. Een paar oogenblikken nadat hy uitgesproken had. zat ze als Iemand, die niet recht weet wat de doen, voor zich uit te staren. Toen cermande zy zich en keek hem recht In de oogen. Er zyn nog een paar dingen die u ten 1 Milaneezen. De grappen, die over hem ten beste worden gegeven, legden den nadruk op zyn zucht naar bewondering en macht. Men stelt den Konlng meestal voor als iemand, die het land heeft aan het ge heele regime maar heel goed weet, dat hy TUMULT IN DEN RIJKSDAG BERLIJN. 4 Dec. (V. D.) Het is heden In den Ryksdag steeds rumoerig geweest, ■oodat de zitting veisvaeidene xeeren onu'r- broken moest worden. De vice-voorzitter deelde onder hevig tumult mede, dat een drietal der niet aanwezige communisten voor acht dagen uitsluiting tn aanmerking .wamen. De communal Maaa.ma wei o ui de zaal verwyderd. waarop de overige com munisten met een oorverdoovend lawaai antwoordden, dat niet ophield toen minister Severing zyn rede wilde vervolgen. Toen de communistische afgevaardigde Konen den minister toeriep: „Weg metjleo Minister van Arbeid Severing!” ontstond 'n groot tumult In het soclaal-democratlsche Plotseling zweeg ze; ae vergat zelfs haar zin af te maken. Er kwam een vreemde uit drukking In haar oogen, met een eigenaardig starren blik keek ze naar iemand of Iets, dat zich schuin achter Sherrington scheen te be vinden. Gedreven door een onverklaarbaar gevoel keerde hy zich snel om enkeek recht in de oogen van een man. die bhjk- baar op het oogenbllk, dat Miss Craydon op zulk een opvallende manier zweeg, de deu- boven aan „de vestibuletrap blnnen gekomen was en hem met zyn hoed in de hand strak stond aan te kyken. Sherrington bekeek hem op zyn gemak van het hoofd tot de voeten. De man was groot en slank, zyn leeftyd was zelfs niet by benadering te bepalen, Zijn gezicht was opvallend: een hoog en breed voorhoofd, een vry breede, platte neus, hooge jukbeenderen, de mond met de dunne lippen een streep boven een krachtige kin, Inkt zwart haar, met behulp van brillantine en een schuier als een glanzige kap om het hoekige hoofd gelegd en het merkwaardig ste van dit opvallende gezicht, kleine, even ongewoon verrieden den landaard. Een Chinees! Ondanks De plannen van Dr. Streeemann Omtrent de zitting van het Ryksbestuur van de Duitsche Volksparty, die Maandag gehouden werd, meldt de Nationaal Liberale Korrespondenz nog, dat de Ryksmlnlster van buitenlandsche zaken, dr. Curtlus oa. volgende verklaringen heeft afgelegd. Hy herinnerde aan de laatste rede van dr. Stresemann In het bestuur drie dagen voor zyn dood, welke een zyner beste redevoerin gen geweest is en hy besloot nog met de vol gende persoonlyke herinneringen: „Nog op den avond van zyn dood van 7 tot 8 uur heeft hy met my over zyn toe komst gesproken. Er was geen spoor van den naderenden dood. Hy wilde deelnemen aan den Party dag te Mannheim, daarna Haagsche conferentie voorbereiden en slotte eindeiyk in Januari zyn ontspannlngs- rels naar Egypte maken. Daarvoor waren alle voorbereidingen getroffen. Den 30en Ju ni. den dag van de geheele ontruiming van het Runland, wilde hy nog In functie zyn". Dr. Curtlus wees er verder op, dat Hugen- berg In den strijd om het Volksbegehren In den Ryksdag een zware nederlaag heeft ge leden. Het is niet aan te nemen, dat hy op 22 December ook slechts het geringste succes by de kiezers zal hebben. De Ryksmlnlster van economische zaken Dr. Moldenhauer wees erop, dat de econo mische toestand alle kenteekenen van een depressie heeft, welke in Dultschland wegens het gebrek aan kapitaal een byzonder drei gend karakter aanneemt. Men kan byna van een hopeloos gevoel In breede kringen van het economische leven spreken. Het Is de taak der economische politiek den uitvoer te bevorderen en daarvoor handelsverdragen te sluiten. Verder moet de Duitsche land bouw geholpen worden. Door belastingver laging moet de vorming van eigen kapitaal In Dultschland mogelijk gemaakt worden. De Rijksdagafgevaardigde s-Dr. Craemer sprak over de belasting- en financieele reor ganisatie en elschte een merkbare verlichting voor het economische leven. öe vrees der Spaarbanken Een tnvloedryk directeur van een groep spaarbanken, wetende dat hy zyn bezwaren niet als zoodanig door de pers kan laten verspreiden, nam er zyn toevlucht toe, X ge heele schema te beschrijven, als was het een plan van de Sovjetregeermg voor landverbe tering. En in dat artikel zette ny op wel - sprkende wyze de gevaren uitéén, die het gebruiken van de spaargelden van het volk voor politieke doeleinden met zich bracht. Dit expose werd als noofdartlkel gedrukt *n de ..Stampa van 27 November 1828. Eerst toen dit artikel in breede kringen was ge lezen en besproken, begreep de Perfect, dat hy om den tuin geleld was. Zai deze bedreiging van onteigening ook ultgebréid worden tot de grootindustrie? Deze vraag houdt vooral de fabrikanten in liet Noorden bezig Van sommige Italianen vernam ik, dat het schema wel zal verwa teren tot zeer kleine >t metingen, eenvou dig uit gebrek aan Kap. om het ten uit voer te leggen. Pesslmisu-11 zelden my, dat de Fascisten het schema zullen gebruiken als voorwendsel om het eigendom van an deren In bezit te nemei ken met de spaargeldc gers. In het algemeen vorming" veel meer BRIAND VOOR DE BUITENLANDSCHE COMMISSIE VAN DEN SENAAT PARIJS. 4 December fVD.) Voor de buitenlandsche commissie van den senaat gat Brland hedenavond een uitvoerige uiteenzet ting van de huidige buitenlandsche politieke situatie, waarby hy alle diplomatlake en economische kwesties behandelde, die voor de Haagsche conferentie zouden kunnen wor den opgeworpen. In het byzonder vestigde hy den aandacht op 3 punten: het Young- plan, de ontruiming van het Rynland, en de toekomst van het Saargebled. Aan de hand van schriftelyke notities legde hy verklarin gen af die in totaal de strekking hadden aan te toonen dat alles was gedaan en gedaan zou worden om den diepen wensch van Frankrijk naar deflnitieven vrede en naar internationalen arbeid In overeenstemming te brengen met de behoefte van het land aan veiligheid en nationale verdediging, evenals het verdedigen van de aigemeene en locale belangen, die voor de regeling van deze kwesties van byrondere beteekenls zyn. voor al In het belang van Elzas-Lotharingen. Brland beantwoordde vervolgens nog ver schillende vragen, waarby hy nog Inging op de kwestie van den Dultschen spoorweg tn het Rynland, In welke kwestie hy het oor deel der Fransche deskundigen aanhaalde De voorzitter van de commissie wenschte den minister levendig geluk en gaf uiting aan den wensch der afgevaardigden hem zoo spoedig mogelyk te mogen hooren over de conferentie te Londen en het vlootprogram. SCHIPBREUK VAN DE „NORWICH CITY" Het schip geheel vernield F AGO PAGO (SAMOA), 4 Dec. (Reuter) Het ss. .Lavlngton Court” heeft draadloos geseind, dat het de „Norwich City” heeft waargenomen, die Zaterdag een 8.08. sein uitzond en schipbreuk heeft geleden by het eiland Gardner op ongeveer 80 zeemijlen ten Z. W. van Honoloeloe. Uit het bericht biykt dat de „Norwich City” geheel vernield is en dat de „Lavington Court" en een tweede schip alles in het werk stellen om de beman ning te redden. Het plan van de Stefanl Hy beweert, dat dit schema niet alleen geheel Italië in beteren staat zal brengen maar ook aan 200.000 ongeschoolde arbeiders werk zal geven, zpodra het eenmaal In vol ledige uitvoering is. Wanneer het eenmaal Is voltooid en dat geschiedt In dertig jaar tyd, wanneer alles volgens de berekening gaat, zal het 10.000.000 Italianen, die nu nog niet ge boren zyn, den kost geven, en den Invoer van buitenlandsche granen geheel onnoodlg maken. Deze geleerde, die pas In later tijd fas cist is geworden, heeft zoo weinig vertrou wen in zyn landgenooten, dat hy In Sep tember 1928 verklaarde dat „Italië oorlogs wetgeving. van noode had.” erf van een lange ril voorvaderen, en zyn daaraan zeer gehecht, maar zy kunnen in den korten tijd, dien de regeerings-experts hun toestaan, het noodlge geld niet by el kaar brengen. Dus moeten zy. of een deel van hun bezit verkoopen. ot toestaan, dat hun geheele landgoed in de handen valt van den Prefect en het Fascistisch syndicaat. Want de meeste landbezitters zyn van mee- nlng, dat niet een vierde gedeelte van het land, dat voor verbetering In aanmerking komt, de kosten daarvan waard is, en dat eigeniyk alle land, dat kan verbeterd wor den. reeds verbeterd is. De directie van alle banken, die het geld by elkaar moeten brengen, zyn overtuigd, dat het geheele schema een mislukking Is. I Zy vragen zich af. of zy het risico op zich I kunnen nemen, om de zuurverdiende spaar penningen van hunne beleggers In zulke twyfelachtige ondernemingen te steken. of hy misschien nog Iets te zeggen heeft te- I of obstructie van de aanwijzingen der ex perts. De onteigening wordt In de bladen aangekondlgd en het Fascistische syndicaat neemt het land In bezit. Hoewel ik menige bittere klacht van land eigenaars gehoord heb, was er niet één te vinden, die gevangenisstraf of beleedigingen wilde riskeeren door zich te verzetten tegen een onteigening, die hy onrechtvaardig achtte. Dan gebruikt men liever het middel van onikooperij, dat meer uitwerking heeft. In het Zuiden hebben groote landeigenaars de deskundigen tegen een zacht prijsje over tuigd, dat hun land niet voor verbetering hij In zyn kiesdistrict stappen zal beramen ten aanzien van de Duitsch-natlonale party Tegelljkertyd heeft hy het bestuur van zyn kiesdistrict, Ileasen-Nassau, verzocht, een vergadering van vertrouwensmannen byeen te roepen. Ook de Ryksdagafgevaardigde Schlange uit Schoeningen heeft stappen te gen de Party aangekondlgd. Hedenmorgen vond een afzonderiyke be spreking plaats In het Rijksdaggebouw tus schen de Duitsch-natlonale afgevaardigden dr. Kloene. Dr. von Dryander, Behrens. Dr. Muhm, Fromm. Dr. Strathmann en Leo pold. Naderhand voegden sich de voormalige Ryksmlnlster voor het Verkeerswezen Koch en de afgevaardigden Dr. Rademaker en Schiele en de landdagafgevaardigde Rlppel, het vroegere Rjjksdaglld. Hedenmiddag te twee uur zal de geheele Duitsch-natlonale fractie vergaderen. handhaven. Er zyn maar weinig menschen, die de cou ranten lezen. lederen dag een is genoeg, want wat er in staat, Is toch hetzelfde en het zou geld verspillen zyn om er twee te koopen In deze moeiiyke tyden. De meeste dagbladen caat, zonder dat de eigenaar wordt gehoord, ontvangen een groote subsidie van den staat; of hy misschien nog iets te zeggen heeft te- andere, al waren zij nog zoo gedwee, hebben I gen de beschuldiging van veronachtzaming toch stop moeten zetten, en hun staf heeft de rijen der werkloozen vergroot. Ik ontving verschillende hartroerende verzoeken om geld van trouwe Fascistische verslaggevers, wier bladen „opgeheven” waren, omdat de vkDuce" weigerde ze langer op de been te houden. Met hoeveel geestdrift hebben de zelfde personen eenlge jaren geleden gewerkt z aan de vernieling van de kantoren en de penen van de „democratische pen". Het orkest van de pen Steeds nog kan men couranten koopen met namen als: .La Stampa", „II Corriere i vatbaar is. Prof. Alberto de Stefanl, presl- I dent van de Vereeniglng voor Drooglegging 1 en Irrigatie, gecontroleerd door den staat, is de voornaamste drijfkracht in deze afdee- llng van de politiek van den ,L>uce". Hy Is feitelyk de man, die het geheele schema heeft opgezet maar behalve een cassette waarin Ik ds twee brieven van nUJn vader bewaarde, te er niets gestolen. En dat te voor Shanghai verduiveld eigenaardig, Sherrington, voegde Craydon er aan toe. Dat was het, moest Sherrington in zyn hart toegeven toen, opeens scheen het of hy de verklaring van dat eigenaardigs ge vonden had. In die advertentie was er na- tuuriyk ook sprake van de gebrulkelyke be- loonlng, nietwaar? Misschien te dat 't hem geweest. Het wemelt hier van boeven op een vierkanten meter hier zitten er meer dan ergens anders in een heele straat. Waar- schyniyk dus niets dan een poging om In lichtingen te krijgen, om die dan. opgesierd door een stelletje leugens als nieuws uit de eerste hand voor ds beloonlng in te wisselen. Maar de aanval op myn neef dan? Ja, daar zitten we weer. Daar begrijp ik niets van -r de heele kwestie te in hooge mate onverklaarbaar. Husky Craydon wreef zich in ds handen en keek den msn tegenover hem met een zelfvoldaan lachje aan. .Maar ondertus- schen hebben wy ze een lesje gegeven, hé Sherrington! Op aoo'n verdediging hadden ze niet gerekend.” By het aanhooren van die grootspraak kwam Sherrington weer het bleeke gezicht met de half uitgezakte onderkaak en de vet- tlg-gllmmende hn»d voor den geest, hoorde toll den man weer stotteren, weer onduide- Janet Craydon kreeg een kleur van erger- 1 nis, een oogenbllk lang leek het, of ze haar neef een ferme terechtwyzlng wilde toedle- nen. Maar ze bedacht zich; waarschynhjk t achtte ze het beter de onhebbelijkheid goed 1 te maken en keek Sherrington met een blik aan, waaruit ze opzetteiyk alle uitdruk king gebannen hield- Def te één manier van de kwestie on- 1 der woorden brengen, zelde ze rustig. Ik weet nog een andere: met de kosten behoeft i geen rekening gehouden te worden. Dus. 1 als u ons wilt helpen Sherrington aarzelde geen oogenbllk. Niet alleen vertegenwoordigde dit aanbod datgene wat hy het meeste noodlg had: goed be- taald werk, maar tevens beteekende het da- geiykschen omgang met het meisje tegenover hem. En dan telde nog een derde overwe ging In niet geringe mate mee: Craydon was een lafaard en een pocher: hy had hem leeren kennen als een man die op een kri tiek oogenbllk zyn tegenwoordigheid van geest kwytraakte. Om een jong meisje met zoo’n slappeling naar de binnenlanden van China te laten gaan, zou geiyk staan met een misdaad! Eb dus antwoordde hy lako- nlek: Ja. Janet Craydon deed geen moeite om haar biydschap te verbergen. Dat doet me genoegen zelde ze éénvou dig. Huskey en u kunnen dan samen alles 1 regelen. kamp, waarop de zitting wederom werd on derbroken. De afgevaardigde Könen, die bulten de zitting was gesloten, verscheen wederom ten tooneeie, waaroom mj zien een muiuiwag van acht dagen op den hals haalde. Hi wenschte de zaal echter niet te verlaten en ging voort met allerlei onvrlendeiykheden aan het adres van Severing te lanceeren. Tydens de pauze werd Kónen, nadat hy de zaal verlaten had. door een afdeellng crimlneele polltte gearresteerd, terwyi een tweede groep polltlebambten ervoor zorgde, dat hij niet ont/iucnlte. Naar aanleiding fan deze arrestatie kam het 'n de wandel gangen van den Ryksdag tot stormachtige scènes tusschen de soclaal-democratlsche en communistische aigevaardigden. Na. heropening der zitting begonnen de communisten wederom lawaai te maken, toen Severing weer het woord verkreeg. Dit leidde tot uitsluiting van zeven andere com munisten. Elndeiyk, toen er nog een aantal hunnqr partygenooten bulten de zaal was gezet, kon Severing rustig zyn rede ver volgen. verbetering, lang voordat Mussolini boren. Doch datgene, wat het Fascisme als nieu wigheid heeft gebracht, is het beginsel van het schema van den ..Duce", dat hy In 1928 met een trompetgeschal van het geheele ,jor- kest” liet aankondigen. ..Particulier eigen dom" zelde dit orkest op den 12den Augustus van dat jaar, „is thans een leengoed, evenals het leven en de gedachten van ieder indivi- 1 du. Men mag niets bezitten, niet leven, en denken, wanneer dit niet voordeelig te den staat." Wanneer in een bepaald district een be paald man leeft, en op zyn grond vloeit een stroom, die aan de landverbetering van het naburige district In den weg staat, dan mag die man niet beweren, dat die grond zyn eigendom is. De staat stoot hem op zyde en verbetert zelfs zyn verdwaasd brein. De wet voor de algeheele landverbetering van het nationaal tezyltoir werd ontworpen in 1928. Deze vóórziet in de landverbetering in Zuld-Italië, Sardinië en Sicilië. Het zal der tig Jaar duren om 5 millloen hectaren land te verbeteren. De kosten daarvan zyn ge schat op 80 millloen pond. De schatkist be taalt 60 pCt. van dit bedrag, de provincie 1214 pCt. De rest, dat Is 2714 pCt. moet be taald worden door de eigenaars. Maar er zyn nog drie dingen onduidelijk Den 2den October 1928 was Mussolini zoo ongeduldig om zyn plannen tot uitvoe ring te brengen, dat hy de prefecten van de provincies beval niet te wachten, tot de wet door het Parlement zou zyn goedge keurd. omdat het werk „vandaag nog" moest beginnen. Hy voegde er drie dingen aan toe. die nog Het Chlneesche deelt mede: In verband die door den de Jongste get Russisch con Chlneesche ge volgende verkk Overeenkomt tlek en m vertrouwen op de verklaring van de regeerlng der Sovjet Unie, die In Juli van dit jaar aan de onderteekenaars van het Kelloggpact verklaarde In X Chlneescn- Russlsch conflict niet naar de wapenen te grypen. heeft de Chlneesche regeerlng aan haar grenstroepen Instructie gegeven de grootste voorzichtigheid In acht te nemen, op geen provocatie van Russische zijde In VRIJDAG 6 DECEMBER HUIZEN 1875 M. 10.30xi.oo N.C.R. V. Ziekendienst 11.0011.35 N.C.R.V» Ziekenhaliuurtje 11.3013.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje 13.15x.15 K.R, O. Concert door K.R.O.-Trio 1.153.30 Gramofoonmuziek a.303.00 uitzending 4.00—5.00 N.C.R.V. X - cert door Trin fi, 50—^7 nn K.R.O. Tuin» bouwpraatje 7.007.30 K.R.O. Cursus schriftverbetering. HILVERSUM 1071 M. (Van 13.00—«.00 298 M.) 10.00—xo.15 Morgenwijding 13.15a.oo Concert door het A.V.R.O.* Kwartet 3.053.45 Uitzending voor schalen 3.453.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Maak het zelf cursus 4.30— 5.00 Gramofoonmuziek5.00—5.30 Vraag* gesprek met Jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude over de Amsterdam-Rijnverbinding 5.30-6.30 Concert door het A.V.R.O.-Kwar* tet 6.30 Vaz Dias Koersen 6.457.15 Spaansch voor beginners 7.157.45 Radio-cursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 8.019.00 Gra mofoonmuziek 9.00ii.00 Concert door het Omroeporkest. 10.05 Persber. Na af loop van het concert Gramofoonmuziek 13.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding ix.05 Lezing 11.30—13.30 Gramofoonmuziek ia.30 Concert. A. Nifosi, cello. R. Sweetland, piano ia.50 Orgelconcert i.aoa.ao Gramofoon muziek 3.50 Schooluitz. 3.30 Le zing 3.45 Lezing 4.05 Tooneeluitz. voor scholen 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.30 Lezing 6.35 Nieuws- b«r. 6.50 Lezing 7.05 Piano-recital 7.30 Lezing 7.45 Lezing 8.oj Concert. E. Childs en V. Maurice 8.30 Symphonic Concert. Stiles Allen, zang. Symphonic Orkesf 9.35 Nieuwsber. 9.40 Voortzet ting concert 10.ao Berichten 10.35 Verrassing 10.55 Dansmuziek 11.30-* 12.30 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS” 1735 M. 13.30—3.30 Gramofoonmuziek 4.05 Con cert. Orkest en soli 6.55 Gramofoonmu ziek 9.05 „Prins Igor” van Borodin. Or kest, koor en solisten. LANGENBERG 473 M. 6.30—7.30 Gramofoonmuziek 9.3510.45 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 13.351.50 Concert. Orkest, sopraan ea tenor 4.505.50 Orkestconcert 7.50 „Alkestis”. Koor en orkest. Daarna tot 11.30 Orkestconcert. KALUNDBORG 1153 M. 11.30—1.30 Orkestconcert 3.004.00 Concert. Orkest en viool 4.00;5.00 Kinderuurtje 5.10— 5.40 Declamatie 7.30—9.00 Orkest ea tooneeluitzending „Erasmus Moptsnus”, blij spel ia 5 bedrijven van Ludvig Holberg 9.1510.05 Orkestconcert 10.05ia.50 Cabaretuitzen'ding. BRUSSEL 508.5 M. 5.30 Kamermu ziek door trio 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. ZEESEN 1635 M. 6.15—9.50 Lezin gen xi.30ra.15 Gramofoonmuziek .13.1513.50 Berichten 1.301.50 Gra mofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Leipzig 4.50— 7.30 Lezingen 7.30 Concert. Schossgeige, dther en guitaar 7.50 „Alkestis”. Her uit*. van München. Koor, orkest en spreker. 9.50 Concert. Orkest en sopraan. De landeigenaars durven slechts te fluis teren, dat Stefanl niet in staat is een pro bleem op te lossen, waarby doctrinairen en -- theoretici met hunne handen verkeerd staan. I verminderen. Bankiers en groot industrieelen zyn even ontsteld over de ontwikkeling, die de nieuwe wetgeving doorloopt. Want die houdt o.a. in de volgende revolutlonnalre maatregelen, beslaglegging op kapitaal in de spaarban ken, gedwongen arbeid. Inbeslagname van onroerende goederen, en allerlei requlsltles. De landeigenaars hebben hun grorT ge- LONDEN. 4 Dec (V.D.i In het Hooger- ,.uis werd heden de kwestie van de hervat ting der diplomatieke betrekkingen met Sov jet-Rusland ter sprake gebracht door Lord Birkenhead die de aandacht vestigde op dt jongste revolutlonnalre propaganda der Sov jets. een uiteenzetting van de politiek der re- geering vroeg en een resolutie indiende waarin verklaard wordt, dat de hervatting van de betrekkingen voor het oogenbllk onge- wenscht moet worden geacht. Lord Thonson verklaarde in zyn antwoord dat de politiek der regeerlng beoogt de nor male diplomatieke betrekkingen met Sovjet Rusland met de minst mogeluke vertraginj te hervatten en te gelukertyd de ^ngelschc belangen, niet alleen m dit land ach over de geheele wereld, te beschermen De regee- ring wil bydragen tot de handhaving van den wereldvrede en den Engelschen handel uit breiden. De regeerlng is van zieuswyze, dat de betrekkingen met de Sovjet-regeerlng nimmer hadden mogen worden verbroken Een politiek, dis wederzydsche betrekkingen van de hand wjjst. omdat men de beloften van de 8ovjet-regeering niet kan aanvaar, den is een wanhoopspolltlek. Dit zou betee- kenen. dat de huidige staat van zaken on bepaald zou voortduren. Gezanten zun nog niet uitgewisseld en een belofte ten aanzler. van de propaganda Is nog niet gegeven. De regeerlng heeft nog niet afgezien van en zal niet afzien van haar recht om maatregelen, welke dan ook, te nemen, welke zy nood- zakeiyk acht, ten einde buitenlandsche op ruiende propaganda, van welken oorsprong dan ook, tegen te gaan. Lord Brentford vroeg of ten aanzien van deze verklaring by een voortzetting van pro paganda, ingeblazen door de Russische regeerlng, hetzy In Engeland dan wel Jn het Brltsche Ryk, de gezant terug zou worden gezonden. Thomson antwoordde hierop- „Wanneer het Is aangesticht door het Russi sche gouvernement, zeer zeker." Lord Birkenhead vroeg of ook de derde internationale hieronder valt, waarop Thom son bevestigend antwoordde. Voortgaande zelde Thomson, dat hij geenszins den .indruk wilde achter laten, dat de propaganda als by tooverslag zou op houden. Uit den aard der zaak was dit niet mogeiyk by een lichaam als de derde inter nationale. Betreffende het argument, dat geen be trekkingen behoorden te worden hervat met een land, waar wreedheden en terechtstel lingen hadden rjaats gehad, zelde hy. dat de Regeerlng de wreedheden niet goed keurde en de terechtstellir -n betreurde doch van meenlng was, dat de hervatting der betrekkingen met Rusland er toe zou bydragen het systeem van terechtstellingen en wreedheden, dat daar nog heerschte, te Thomson was van meenlng. dat het ten zeerste in bet belang w.n Enge land was de betrekkingen te hervatten en dat het absoluut onvermydelt'k was voor den algemeenen wereldvrede. DauVom voerde de regeerlng dan ook haar huidige pollt/i. Om zyn dictatorschap op zyn gemak te Bemeten, heeft Mussolini een einde gemaakt aan het recht van vergadering, aan de vry- heid van de drukpers, aan het asylrecm en aan de onafhankelijke rechtspraak. Hierin heeft hy zich verstandiger gewond dan de meesten van «yn slag, want hy beeft spoe dig Ingezien, dat wanneer men slechts eén enkele van deze dingen liet bestaan, een dic tatorschap veel gevaar loopt en spoedig tot een eind komt. Nadat hy dit gedaan had, proclameerde hy, dat hy «elf de vader was van alles, wat wys, goed en doeltreffend was in Italië. De oude generatie herinnert zich genoeg 0111 deze beweringen in twyfel te trekken. Hy tracht een dergeiyke kettery ’tn de geesten der jongeren te ondervangen door de hand boeken, die in alle scholen gebruikt worden, te veranderen. Dientengevolge leeren de’ scholieren thans, dst Itallë’s roem en wel vaart begonnen zyn met den Fascisten- marsch naar Rome In October 1922. Alleen dergehjke boeken syn geoorloofd; de boeken die geïnspireerd worden door vroegere denk beelden, zyn verboden of verbrand. Ik begrijp niet, waarom bultenlnadsche journalisten, die in Italië gevestigd zyn, de Itallaansche pers beschouwen als een af spiegeling van de openbare meenlng. Zij zyn eenvoudig een andere editie van de offlcieele bulletins, en In zooverre loyale Fascisten, dat zy niet in staat zyn kritiek uit te oefe nen op de vertegenwoordigers van het Fas cisme. te gaan en sells by een Inval van Russi sche troepen op Chlneesch gebied ze, wan neer ze teruggeslagen warden, niet op eigen grondgebied te achtervolgen. De vredesga* zlndheid van de Chlneesche regeerlng biykt verder uit bet feit, dat zoowel de nationa listische als de provinciale regeerlng er van afgeslen hebben groote troepenmassa's aan de grens te concentreeren, om niet het gevaar van een gewapende botsing met Russische troepen te vergrooten. De jongste inval van Russische troepen óp Chlneesch gebied, welke zonder voorat gaande oorlogs verklaring plaats had op het oogenbllk, dat de Chlneesche regeerlng bezig was met ds onderdrukking van een opstand, wordt als een overwinning en als een mooie militaire prestatie vermeld. Aan de openbare mee nlng In de beschaafde wereld moet worden overgelaten een oordeel over een dergeiyk optreden te vellen. De Chlneesche regeerlng wenscht niets liever dan een vreedzame oplossing van het geschil. Overeenkomstig haar vredespolitiek heeft zy de afgeloopen vier maanden niets onbeproefd gelaten, om door directe onder- handelingen tot dit resultaat te komen. Toen zy zich teleurgesteld zag. heeft de Chlneesche regeerlng het voorstel gedaan de geheele kwestie aan Internationale arbitrage te onderwerpen. De Sovjetregeerlng beeft echter het Chlneesche voorstel verwarpen en gaf er met schending van alle plechtige beloften de voorkeur aan naar brutaal ge weld te grijpen. Onder het motto: „Divide et Impera" tracht de Sovjet-dlplomatle van de plaatsehjke Chlneesche militaire bevel hebbers concessies te krugen. Tegelykertyd verspreiden de verantwoor- deiyke S jv jet- Russische autoriteiten het bericht, dat de plaatseiyke Chlneesche auto riteiten in de Oosteiyke provincies de Rus sische eUchen hebben aanvaard, een ma noeuvre, die scnynbaar moet dienen om da openbare meenlng te beïnvloeden en de eenheid In de buitenlandsche politiek van de Chlneesche regeerlng in gevaar te brengen. Hierdoor wordt de wereld de onmoge- lyke houding van de Sovjetregeering op t punt van Volkenrecht en trouw voor oogen gesteld. China zal tegenover een dergelijke houding evenwel niets anders doen dan da plechtig op zich genomen verplichtingen volgend haar politiek van vrede en recht, voortaetten Landei&enaart. bankiers en fabrikanten zijn er ongerust over, wijl deze politiek een verkapte confiscatie is. (Het artikel dat hier 'Volèt is het resultaat van een lan&duri& onderzoek in geheel Itah mèesteld door een deskundige) (Van een speciale correspondent) fjeua een peiMxin au aiussonni ontsnapt ingericnt en zai zooveel Kosten, aat net groo- nlet aan den spot van de Romeinen en de ée veranderingen zal brengen In het eigen domsrecht In een groot gedeelte van het land. 2. De staat heeft voorbereidingen getroffen om een gedeelte van het geld te vinden. 3. De landeigenaren moeten zich houden aan de voorstellen van de regeeringskundi- niets doen kan om zyn onafhankelijkheid te een, wat betreft de landverbetering. Wan- neer zy dat niet doen, heeft de Prefect het recht het in hun plaats te doen met mede werking van de deskundigen. De prefect Is gemachtigd dit te doen op voorstel van het plaatseiyke Fascistische agrarische syndl- DE CRISIS IN DE DUITSCH-NATIONALE PARTIJ Nieuwe uittredingen uit de fractie BERLIJN. 4 December (Vh.) De Duitsch-natlonale Ryksdagafgevaardlgden von Lindeiner, Schlange en de voormalige Minister van Blnnenlandsche Zaken von Keudell hebben Graaf Westarp meegedeeld, dat zy uit de Duitsch-natlonale Rijksdag- fractie zyn getreden. Von Lindeiner heeft in zyn brief aan Graaf Westarp verklaard, dat della Bera", en .LI Mattino". couranten, die eens bovenaan stonden in de rij der Euro peesche bladen. Hunne namen beteekenen de vryheid. maar hun stem is die van den dictator. Zy zyn gedwongen geweest zich aan het nieuwe regime te verkoopen met huid en haar, hunne vroegere eigenaars, re dacteuren en verslaggevers, zwerven nu over de geheele aarde. In elke stad belt de Prefect (een creatuur van Mussolini) de redacteuren op en dicteert hun wat zy te schrijven heb ben. De uitdrukking: .Let orkest van de pers” stamt van den „Duce” zelf, en hy beschouwt zich als kapelmeester. Dit orkest looft al. wat hy zegt en doet, en zelfs alles, wat zyn geliefkoosde handlan gers doen en zeggen. Wanneer Iemand uit de gunst geraakt, dan wordt hy eerst scherp aangevallen, en daarna doodgezwegen, maar wat hy eigenlijk gedaan heeft, wordt niet bekend. Alles, wat afbreuk zou kunnen doen n het prestige van den dictator, is uit den bocce. Alle proefnemingen van Mussolini op het gebied van staatkunde en sociale hervormin gen worden in de hoogte gestoken, en ge prezen. De corporatieve staat, de algeheele landverbetering. het onderwijs, de sociale instellingen zyn volgens het „orkest” alle origineel, smetteloos en zeer voordeelig voor het land en de belastingbetalers. Wapneer men die lange loftulgingen leest, zoT men denken, dat zoo Iets nooit te voren vertoond was. De logge massa van het volk, of in ieder geval dat gedeelte ervan, dat de cou lant leest, glimlacht. Maar wanneer er over algeheele landverbetering” geschreven wordt is dat een lach van een boer, die klespun heeft. Want dat is een bedrog, dat zelf de meest revolutlonnalre elementen van het Bolsjewisme niet aan den Russischen moejlk hebben durven voorspiegelen. dë ouberispeiyke Europeesche kleedlng een Chi nees, of liever, dit met een blik op de ge laatstint, gebruind zonder jfte dat OP 8eel leek: een halfbloed.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 6