Binnenlandsch Nieuws 1 fi DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE RADIO-OMROEP kunsten kennis Tc r N L t I VRIJDAG 6 DECEMBER 1929 Nieuw Tweede Kamerlid A NIJVERHEID HANDEL EN De Prinses van Bentheim TWEEDE KAMER VERKEER EN POSTERIJEN LUCHTVAART LANDBOUW EN VISSCHERIJ De vlucht over de Zuidpool STOOMVAARTLIJNEN 'V Het Amsterdamsche stadhuis foto 84 c Huwelijken worden op den Olympos gesloten De Fransche spionnage via Nederland NederlandMünchenBazel De sneltrein De Coöp. Beetwortelsuiker* fabrieken Vereeniging voor actieve Handelspolitiek Georges Bernanos bekroond Christ.-Historische „baantjes”- gedachten en de ChrisL-Hist. Heer Monnik Nachtvluchten en het verlichten der routes Italiaansche tentoonstelling te Londen WAT ER VAN WAAR IS In memoriam Mgr. H. van de Wetering BLADZIJDE 2 Doodgewaande door een terug gevonden een on- ZATERDAG 7 DECEMBER de en Vergadering van Donderdag 5 December :v Voorzitter rpr. J. R. H. van Schalk I 7 f L* X 83. In Augustus heette het dat Brophy dood s De souvereiniteit van 4e Zuidpool Een verklaring betreffende den Fran- aeben militairen attaché 4.01, (aankomst evenals verzamelaars in de Vereenigde Sta ten, Frankrijk, Duitschland, België en Ne derland. i i 1 I extenso overgenomen een artikel van B.T. van 30 November jJ-, waarin de Fransche militaire attaché te ’s-Gravenhage met na me 1 De Prik Goncourt ie dit jaar verleend aan Marcel Arland, de Prix Renaudot aan Mar cel Aymé en de prijs „Fémlna vla Heureuse” aan den Katholieken romanschrijver Geor ges Bernanos. der vergader dërd, vooral - ment dat ik christelijke- hlst, zoeken. WU hebben wel gemeend, dat de christeljjk-hist. georiënteerden persona grata bij den Raad waren, omdat Dh. Vaags ook verklaarde C_H. georiënteerd te zyn. We hebben gelet op de capaciteiten en noemen daarom Dh. Bjjlsma nummer één. Dh. Rots heeft een telefonisch gesprek ge had met een sollicitant, die verklaarde, dat de Burgemeester gezegd heeft: doet u maar geen moeite meer, we zoeken in C.-H. rich ting. Dh. Hulnlng zegt, eveneens met een can- didaat gesproken te hebben; hy kreeg de zelfde verklaring. We zyn niet tegen een C.-H., doch we wenschen den besten can- dldaat. De Voorzitter: Ik heb tegen een sollicitant gezegd, dat sollicitanten per advertentie zou den worden opgeroepen. Toen boorde Ik. dat er prils op gesteld werd iemand uit Chr.- Hlst. kringen te benoemen. Dh. Huinlnk spreekt altUd van capaciteiten, doch er is op meer te letten dan op capaciteiten alleen. Dh. Huinlnk: Het komt alleen op capaci teiten aan. voor mijn part is het een Com munist. Als ze hun werk maar verstaan, daarvoor' worden ze benoemd. De voorzitter: „Mijn overtuiging is, dat een Chrlst.-Hlst. hier op z"n plaats is.” Een typische bijzonderheid is nog, dat deze burgemeester luistert naar den mooien naam van Mop nik. Het verslag valt wel op, zoo pas na de min of meer vreemde beschouwingen welke het chrlst.-hlstorlsch hoofdblad de „Ne derlander” a^n de benoeming te Hilversum wijdde, merkt de „Resbode” op. 84. De wilden door schrik bevangen, wierpen zich smeekend op den grond, de kamerheer met de geschenken, bevend vooi Jan en Duimpje stond. Jan had zyn zwaard geheven, de zwarten dreigend met den dood, hoog uitgerekt was de Lange, leek de zwarten vreeseiyk groot. Roemloos einde Naar de .Jdsb.” verneemt, rijn de voor stellingen van Hasenclevers stuk, dat sinds een paar dagen In zyn mythologische meta morphose In Carré te Amsterdam werd ver toond. uit gebrek aan belangstelling de vertooning had een zeer slechte pers ge staakt. Zaterdagmiddag geeft nu de Itallaansche Opera een opvoering van .Butterfly”, Zon dag gevolgd door een Opera-Concert. Deser dagen vertrok uit Italië een groote zending kunstschatten, die geëxposeerd zul len worden op de tentoonstelling van Itall aansche kunst in Burlington House te Londen. Hierbij bevonden zich 300 schilderijen waarvan 230 van oude meesters en 70 mo dern, een prachtige collectie beeldhouwwerk en Ivoren en bronzen versierselèn. In veertien stalen kisten zijn de kunstvoorwerpen on der geleide van Milaan naar Genua ver voerd. waar ze zijn overgebracht aan noord van het speciaal voor dit doel gecharterde stoomschip .Leonardo da Vinei”, dat ge- marlne-sleepbooten naar De tentoonstelling duurt tot 8 Maart. Ook de escorteer <1 door Londen vertrok, van 1 Januari tot 8 Maart. Ook konlng en andere kunstverzamelaars hebben uit hun verzambMngen voor deze tentoon stelling Itallaansche Kunstwerken afgestaan, In „De Vrije Katholiek” van Januari 1829 stond onder de rubriek .Mededeelingen en nieuws van en voor de gemeenten" op bladz. UI het volgende vreemd» bericht te lezen: .Aan een mededeeling In „News ant No tes of the T. 8. in the British Isles” van December jj. ontleenen wij. dat Mgr. C. W. door de R. K. autoriteiten is om de opening van bet 39e Congres in Bjj het Centraal Stembureau is bericht in- gekomen van den heer Van der Houwen te Amsterdam, dat hij rijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer J. ter Laan en het niet aannemen in die plaats door den heer A. B. de Zeeuw, aanvardt. Inlichtingen gevraagd aaa den Minister van Waterstaat Hei lid der Tweede Kamer, de heer Van der Bilt, heeft tot den Minister van Wa terstaat de volgende schrtfteiyke vragen gericht: Mag. in verband met door het Departe ment van Waterstaat verstrekte mededee- Ihigen inzake nachtvexbindingen tusschen Europa’s groote steden, worden aangeno men. dat het den Minister bekend is, dat op de lijn Berlijn—Koningsbergen reeds het geheele Jaar nachtvluchten hebben plaats gehad? Zoo ja, kan dan worden medegedeeld, of daarbij gebleken is, dat de onregelmatig heid wegens mist grooter is geweest dan by andere luchtlijnen overdag? Welk is het percentage van regelmatig heid op deze Hjn en kan men nog wel steeds van een proefstadium spreken? In welke landen is men vooral wegens den beruchten mist vooralsnog onzeker omtrent het nut van het verlichten der routes? Waarom zou nog nader overleg met de luchthavens* van Amsterdam en Rotterdam moeten worden gepleegd, daar deze lucht havens reeds voor landingen bjj nacht ge outilleerd schijnen te zijn? Zou, waar gezegd wordt, dat reeds Jaren lang deze uiterst moeilijke materie in sa menwerking met de KX.M. en het buiten land bestudeerd wordt, kunnen worden me degedeeld, sedert wanneer en met welke landen onderhandellngen gevoerd worden en in welk stadium zy thans verkeeren, wat betreft de Aangrenzende landen Engeland, België en Duitschland? In „Onze Mededeelingen”, Corresponden tieblad der R. K. Organisten- en Directeurs- vereeniging schrijft de Weleerw. Zeergel. Heer Dr. A. C. Ramselaar, Geestelijk Advi seur dezer vereeniging, onder bovenstaande titel: Een ,4n memoriam” is evenals een jubilee- Kan naar aanleiding van de mededeeling. dat het Departement het voornemen in overweging heeft om de luchtroute in de richting van Duitschland tot aan de grens te verlichten, in verband met hetgeen Duitschland tot stand heeft gebracht, soms worden medegedeeld, op welk tijdstip ver wacht kan worden, dat dit voornemen in daden zal zijn omgezet? Kan ditzelfde bericht worden met be trekking tot de route AmsterdamRotter dam? „de mortuls nil nisi bene”, dwingt soms meer te zwijgen dan te zeggen, of leer te snijden van een andermans riemen. Het is zelfs een erkende gewoonte, hooge autoriteiten te eeren met hetgeen door anderen tijdens hun ambtsvervulling werd tot stand gebracht. Te veel wordt vergeten, dat het stille wer ken van een bestuurder van veel grooter be- tcekenls en hooger waarde is, dan wat er van naar bulten uitkomt. Men beschouwe deze opmerking nu niet als een inleiding op ‘n herdenking alleen maar voor den vorm. Integendeel! De R.K. OX>.V. herdenkt Mgr. van de Wetering met by ron dere dankbaarheid. Maar de opmerking is hier toch op zyn plaats, omdat het voor de buitenstaanders misschien een onverwachte dankbaarheid is. Immers het is bekend, dat Mgr. van de Wetering wel het minst van al een musicus was. Doch het komt meer voor, dat niet mu zikale priesters doeltreffender samenwerken met de kerkmusici dan de muzikaal be gaafde. De schrik voor een „muzikalen kape laan” komt heusch niet altyd voort uit ge brek ana krekelyke geest bij directeuren .en organisten. Mgr. van de Wetering had die liefde voor de kerkmuziek die een kind er voor heeft: een spontane bewondering, een onbewust be vangen zijn, waarvan hy zich nauweiyks re kenschap kon geven, een onbevooroordeeld herkennen juist van de hoogste schoonheid. Als in een Pontificale Mis een moderne Mis werd gezongen, was hy maar half tevreden, niet uit een zekere Motu-proprio-koorts, maar omdat hy de stralende pracht miste van de polyphonic, die als een integreerend Deter dagen bevatte de „Zutph. Crt.” het jongste nummer der „Vrijheid” herdrukt het bet volgend verslagje van een be wogen vergadering van den gemeenteraad van Aalten (G.), waar een gemeentesecre taris moest benoemd worden: „Dh. Rots: Na plaatsing der oproeping, wist bet publiek, dat vaak meer weet dan wy, te vertellen, dat er een Chr. Historisch secretaris werd gezocht. Spr. kan zich met de voordracht niet vereenlgen. Op de lijst dter sollicitanten komen personen voor met een schitterenden staat van dienst. Straks by de installatie kan de voorzitter zeggen: „U werd niet benoemd om uw,tcapacitetten, maar omdat wy een Chr. Hist, wilden.” Dh. Huinlnk is het grootendeeis eens met Dh. Rots. De belangen der gemeente zyn met voeten getreden Het is een aanfluiting van bet recht. Mpt een handomdraai wer- de overige candidaten buitengesloten. De voorzitter beeft tegen een sollicitant gezegd: „We zoeken in Chr. Hist, richting.” Tegen Dh. Vaags is gezegd, dat wanneer hij zoo was als zijn vader, nJ. vrijzinnig, hy geen kans had. Dh. Vaags heeft hierop ver klaard, meer naar den kant van zijn moeder over te hellen. De voorzitter: Ik ontken gezegd zou hebben, dat we Het Neder!. Corresponded tiebureau meldt: Een nieuw en zonderling licht is, naar de correspondent van de „Daily Chronicle” te New York meldt, geworpen op het lot van Richard Brophy, voormalig zakelijk leider STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KAMBANGAN (thuiw.i «/ia v. P. Said. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON v. Calamari i« Piraaus. AURORA «/ia v. Rotterdam u Algeciras. DOROS y/ia v. Gibraltar te Amsterdam. MINERVA 4/ra v. Algiers n. Smyrna. OBERON «/ia v. Hamburg n. Amsterdam. ORION 4/13 v. Genua te Livorno. SATURNUS la v. Bourgaa a. Varna. STRABO 4/ia v. Amsterdam te Bordeaux. THESEUS 4?ta v. Rotterdam te Passages. Een commissie zal een ontwerp- onderhandeRngstarlef voorbereiden Op de algemeene vergadering van de Ver eeniging voor Actieve Handelspolitiek, die onder leiding van prof. mr. F. A. Diepenhorst in de Industrieele Club te Amsterdam werd gehouden, weyd uitvoerig beraadslaagd over de nieuwe dingen in de nationale en inter nationale handelspolitiek. Algemeen was de vergadering van gevoelen, dat, hoezeer in het sluiten van een tarievenwapenstilstand een sympathieke gedachte ligt, toch met de mo- geiykheid van de geheele of gedeeitelyke mislukking eener internationale conventie ernstig rekening moet worden gehouden. De noodzakelijkheid van Nederlands economi sche weerbaarheid werd, naar het oordeel daardoor geenszins vermln- it, nu in de laatste weken verschillende landen, met name Duitschland en Frankryk, zoo beangstigende tariefver- hooglngen doorzetten. Een commissie werd staande de vergade ring benoemd, welke binnen bekwamen tyd de leidende gedachte voor een ontwerp-On- derhandellngstarief, dat der Regeering zal worden aangeboden, zal ontwerpen. Jn het hulshoudeiyk deel der vergadering werd de rekening en verantwoording van den secretarls-pennlngmeester goedgekeurd, na onderzoek van de heeren mr. P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Lelden en mr. dr. P. A. Roeper Boech, ad vocaat en procureur te 's-Gravenhage. Bovendien werden als bestuursleden gekozen de heeren Mr. A. Haex te Heerlen, J. N. Menko-Hartogensls te Enschedé en J- H. Molteer te Amsterdam. HU zal in versneld tempo rijden De sneltrein NederlandMünchenBazel, zal in het aanstaande, op 15 Mei 1930, be ginnende seizoen in versneld tempo ryden. De trein zal vertrekken uit Vllsslngen om 18.41, uit Amsterdam 19.03, uit Keulen 0.20, uit Nlederlahnstein 1.46, uit Wiesbaden (aan komst 3.12) om 3.37, uit Mainz om 3.53, uit Mannheim 5.26. uit Heidelberg (aankomst 5.46) 5A8, uit Stuttgart (aankomst 755) 8.15. en te München aankomen om 12.45. Het voor Zwitserland bestemde gedeelte vertrekt uit Keulen 0.24, uit Koblenz 1.50, uit Wiesbaden (aankomst 330) 3.45, uit Matnz 4.01, uit Darmstadt 4.44. uit Heidelberg 551) 6.04, uit Karlsruhe 7.uit Offenburg (aankomst 8.05) 8.15, uit Bazel (Badischer Bahnhof-aankomst 10.14) 10.40 om te Bazel SBB om 10.48 uur aan te komen. Voorstellen tot Hgaidatie. De Coöperatieve Beetwortelsulkerfabrieken hebben aan de zusterinstelling de „Zeeland" te Bergen op Zoom llquidatle-voorstellen ge daan. In de laatst gehouden vergadering van de Coöperatieve Beetwortelsulkerfabriek „Zee land" te Bergen op Zoom werd, aldus het -- -„Hbld.”. een commissie benoemd tot onder, artikel dikwijls onverwikkelyke lectuur. Het zoek van de mogeiykheid van liquidatie der fabriek. Deze commissie bestaat uit drie leden van het bestuur, een lid van de flnancleele com missie en drie leden van de zoogenaamde groep-Castri. Tusschen deze commissie en de vertegen woordigers der coöperatieve suikerfabrieken zyn daarop besprekingen gevoerd die tot re sultaat hadden, dat de coöperaties zich be reid verklaarden, ter wille van het algemeen belang, aan de „Zeeland” het llquideeren zoo gemakkelijk mogelijk te maken en daarvoor een offer te brengen. De commissie van de „Zeeland” heeft dit aanbod afgewezen. De onderhandellngen zyn daarop gestaakt, zoodat beide partyen weer geheel vry van elkander staan en de „Zee. land” zal moeten doorwerken of self Uqul- deeren. Naar Duitschland terug gekeerd De Prinses van Bentheim, die eenlgen tyd ten Palelze der Koningln-Moeder heeft ge logeerd, is naar Duitschland teruggekeerd De Konlngin-Moeder vergezelde haar naar het station van de Staatsspoor. Depe 9 ramen staan thans gereed en uU goede en betrouwbare bron kan ik mededee- len. dat ze in den loop van December zullen worden ingezet. Deze plaatsing zal geheel Bonder cenlge ..plechtigheid” geschieden, om dat de ottlcleele overdracht van het ge schenk eerst aan de orde is na voltooiing van de 21 ramen. In het complex van 7 boven elkander ge plaatste series van telkens 3 ramen worden de 7 middelste ramen voorzien van figuratie ve voorstellingen in zeer donkere kleuren, waardoor de gansche hooge doch smalle reeks een sterk geserreerd karakter zal dra gen. De 7 ramen ter weerszijden worden ge vuld met z«. glastapyt, d.wx. zuiver sie rend glas-ln-lood zonder eenige bepaalde voorstelling. De lichtere kleurstellingen van deze tapytramen vormen den overgang van het donkerkleurige middendeel naar het lich ts marmer van het trappenhuis, terwyi zy tevens het doorlaten van een voldoende hoe veelheid licht waarborgen. In de beide on derste tapytramen zyn de drie kruisen van het Amsterdamsche wapen opgenomen, ter wijl in het middenraam de opdracht en wapens van Amsterdam en Rotterdam voor komen. De onderste drie ramen zyn de groot ste en meten 2.20 by 0.75 M. De 7 voorstel lingen der middenramen (waarvan er dus nu 3 met de bljbehoorende 6 tapytramen vol tooid zyn) symboliseeren de krachten, die de middeleeuwsche stad hebben geschoord en haar fundamenteel tot de latere ontwikke ling hebben gebracht. Het rijn van onderen af gezien: De verdedigers van de stad (een hoofdman in fonkelend blauwe kleur achter zyn schild de figuur stelt niet direct den Gljsbracht voor doch is er, naar ik veron derstel, het veralgemeende type van waar achter een knoedel menschen In donkeren drang opdoemt)de Visschers, als oudste be woners; de Dykenbouwers, die de stad heb ben beschermd tegen het water; de Huis vrouwen: de Kooplieden; de Priesters, in de middeleeuwen tegelyk opvoeders en verple gers van het volk en tenslotte: de Wetge vers. Uit het struikgewas te springen, was 't werk van een oogen- bllk, de wilden schreeuwden wanhopig, stonden als verlamd van schrik. ..De groote geest moest het wel wezen, die zoo plots voor hen verscheen. En de and’re was wis zyn dienaar, ringer droeg hy aan zyn been.” HUIZEN 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitx. 11.30ta.oo Godsdienstig halfuurtje 13.151.15 Concert door KJLO.-Trio 1.152*°° Gramofoonmunek 3.00—3.15 Kinderuurtje 4.004.30 Esperanto 4-3°5*oo Cursus Engelsch 5.005.40 Gratnofoonmuziek 5.40—6.00 Journali». tiek Weekoverzicht 6.007.30 Concert door Cinema-orkest 7.308.00 Lezing over „Het grootste gevaar” (geslachts ziekten) 8.00—9.00 Orkestconcert 9.00 —9.30 Gratnofoonmuziek g.309 Nieuwsber. 9.4010.00 Oramofoonmo- ziek 10.0011.00 Voortzetting orkest concert 11.00—13^x> Gratnofoonmuziek. HILVERSUM 1071 M. (Voor 6 uur n.m. 298 M.) lo.oo—10.15 Morgenwijding ta.153.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet a.003.30 Filmpraatje door Max Tak a.304.00 Aansl. van het Tuschinski Theater te Amsterdam 4.30 5.00 Sportpraatje door H. Hollander 5.00 5.30 Gezondheidshalfuurtje. Lezing door Dr. I. W. Schut, arts over De Schoolarts en zijn taak I. 5.306.00 Duitsch gevof- derden_en conversatie 6.016.30 Accor- voorgesteld als de leider van eth spionnage- bureau tegen Duitschland. Uit inlichtingen, verstrekt door bevoegde l autoriteiten, zyn wy in de gelegenheid te verklaren, dat de militaire attaché van Frankrijk nooit te kort heeft geschoten in de correctheid, welke de aard van zyn ambt hem oplegt en dat hy zich met geenerlel spionnage-handelingen inlaat. By deze ge legenheid rij tevens de aandacht gevestigd op de uitstekende relaties, welke bedoelde at taché steeds onderhoudt met Nederlandsche civiele en militaire autoriteiten. Over de Zuidpoolvlucht van Byrd worden uit Oslo verklarihgen van kapitein Wistlng gemeld, die met Amundsen zoowel over de Noordpool als over de Zuidpool heeft gevlo gen. Kapitein Wistlng verklaart, dat de ex peditie van Amundsen, in tegenstelling met de verklaringen van Byrd. geen bergpartyen gevonden heeft. Byrd is dan ook meer wes- teiyk gevlogen dan Amundsen. Met betrekking tot de souvereiniteiterech- ten op de Zuidpool, verklaart Wistlng, dat Noorwegen deze moet hebben over het ge bied, dat zich 200 KM. aan belde kanten van den weg, dien Amundsen heeft afgelegd uit strekt. Het land, dat langs de wegen van Scott en Shackleton ligt, moet aan Engeland toegewezen worden. Leadbeater ultgenoodigd Eucharistisch Congres in Sydney by te wonen, welke ultnoodiging door onzen voor- zittenden Blsschop werd aangenomen, pit feit beteekent een welkome verandering van houding van de Roomsch Katholieken, en wijst er dan ook op, hoezeer onze Blsschop in de kerkelijke kringen In Sydney wordt hooggeschat. Volgens de berichten ontbrak op het Congres en daarbuiten elk gevoel van bitterheid tusschen R. Katholieken en Protestanten. Het is met groote vreugde, dat wy dtt bericht kunnen plaatsen, en wij hopen ten zeerste, dat ook de Roomsch Katholieken in ons land het voorbeeld, in Sydney gege ven, mogen volgen”. In het „Schild” lezen we nu: wy hebben ons de moeite getroost dit vreemde bericht hetwelk aanstonds in *n paar niet-katholieke bladen als 'n sensa- tie-nieuwtje werd onderstreept zoo nauw keurig mogeiyk te controleeren, vooral omdat enkele lezers naar de Juistheid van deze mededeeling by ons informeerden. Door de vele en soms zéér langdurige corres pondenties was het ons niet mogeiyk eerder volkomen zekerheid te krygen. Berst informeerden wy by Pater W. van Dyk. O.8A, die lid is van het Hoofdbe stuur der internationale Eucharistische Congressen en zelf het Congres in Sydney heeft bygewoond. Deze wist echter nn een dergeiyke ultnoodiging niets af. Pater van Dyk was echter zoo vriendelyk, om even eens te informeeren by den voorzitter, Mgr. Heylen, blsschop van Namen, alsook by den secretaris. Graaf dTanviUe te Parijs. Beiden antwoordden, dat ook aan hen van een dergelyke invitatie niets bekend was. Op grond daarvan meenden wy reeds in het junl-nununer van „Het Schild” (Jg, X btada. 534) te kunnen meedeelen. dat het boven gesignaleerde bericht van „De Vrije Katholiek” als „onwaar” moest beschouwd worden. Onae Informaties hebben zich echter nog verder uitgestrekt. Pater van Dyk was zoo welwillend, om voor ons ook nog te Infor meeren by den R. K. Aartsbisschop van Sydney. Deze gaf het volgende duldeiyke afdoende antwoord (vertaald) ,Jn antwoord op uw schryven deelt de Aartsbisschop mede, dat de heer Leadbeater, naar wlen u informeert, tusschen de menigte en op straat is gezien gedurende de plech tigheden van het 39e Eucharistische Congres te Sydney, maar de Aartsbisschop ver neemt van officieele zyde, dat deze heer geen enkele ultnoodiging van eenig katho lieke autoriteit had, om tegenwoordig te zyn by of deel te nemen aan de Congres plechtigheden.” De gias-in-lood ramen Zooals men zich wellicht herinneren zal heeft prof. R. N. Roland Holst van de ge meente Rotterdam opdracht ontvangen ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan der hoofdstad om glas-ln-lood ramen te maken voor de entrée van het Stadhuis aan den Oudesyds Voorburgwal. De opdracht omvat 31 ramen, in 7 boven elkaar geplaatste series van 3 ramen. Hier over schrijft mr. A. v. d. Boom in de „N. Rott. Crt.:” Het was prof. Roland Holst bekend, dat het gemeentebestuur van Amsterdam de on- van de Zuidpool-exped'tie van Byrd. derate 9 ramen 3 series van 9 dus zoo spoedig mogeiyk wenschte te plaatsen, om- was. zyn kleeren waren in een öadnokje op dat het officieele gedeelte van het stadhuis Ceney Island gevonden en er we-e een brief- wordt genoemd en waarin deae wordt daarmede voltooid zou rijn. ie by gevonden waarin gezinspeeld werd op derden en conversatie 6.016.30 Accor deon Concert door de Accordeon Vereen. „Kunst en Vriendschap” 6.307.45 Concert door het Omroeporkest 8.00 V.A.R.A. Joodsch concert. Orkest, vocaal kwartet en voordrachtskunstenaar. Na afloon V.A.R.A.-Varia. v DAVENTRY 1554*4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05ii-ao Lezing 1.20— 3.20 Orkestconcert 3.^0 Concert. G. Hall, sopraan. Politie-munekcorps 4.30 Toespraak 4.40 Voortzetting concert 5.05 Orkestconcert 5^35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital -j.*> Lezing 7.35 Lezing 7.50 Zang door D. McCulloch 8.35 Concert N. Maudini, *aor Instrumentaal Kwintet 9.20 Nieuws ber. 9.40 Lezing 9.55 Concert. Orkest V. Chatterton, sopraan 10.5512.30 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1735 M. 13.503.30 Gratnofoonmuziek 4.05 Kin- deruurtje 4.35 Dansmuziek 6.55 Gra- mofoonmuziek 7.25 Gratnofoonmuziek 8.35 Pianoles 9.05 Liederen-voordrscht 9.50 Gratnofoonmuziek. LANGENBERG 473 M. 6.30—7.30 Gratnofoonmuziek 9*3510.45 Gratno foonmuziek 11.30 Gratnofoonmuziek 13.251.50 Orkestconcert 4.505.50 Orkestconcert 7.30 Vroolijke avond 10.2011.20 Dansmuziek 11.2012.30 Dansmuziek (Gramofoonplaten). KALUNDBORG 1153 M.— ir.20—11.50 Gratnofoonmuziek 3.303.50 Kinder uurtje 2.504.50 Orkestconcert en voor lezing 7.358.20 Orkestconcert 8.45— 9-05 viool-recital 9.2010.20 Voortzet ting Orkestconcert 10.3011.35 Dans muziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.30 Trioconcert 6.50 Gratnofoonmuziek 8.35 Gratno foonmuziek 8.50 Concert. Sopraan, tenor en viool. ZEËSEN 1635 M. 6.15—9.50 Lezin gen it.ao13.10 Muziekuitz. voor scho len 13.1013.50 Berichten 1.301.50 Gratnofoonmuziek 1.504.30 Lezingen 4.304.50 Concert uit Hamburg 4.50 7.05 Lezingen 7.20 Concert. Orkest en tenor. Daarna tot zi.50 Dansmuziek. Gisteren is de behandeling van de Arbeids- begrootlng, afd. arbeid voortgezet. Een elftal leden repliceert. De MINISTER zegt in zyn dupliek, dat thans alleen de landarbeid voor vrouwen en kinderen wordt geregeld om dit niet te doen wachten op een regeling voor de manne- lyke landarbeiders, hetgeen een diepgaand onderzoek verelscht Indien de tyd het toe laat, zal een regeling van den werktyd der kantoorbedienden worden voorgelegd aan den Hoogen Raad van Arbeid. De tiedryfs- organisatie ziet spr. In het kader van het geheele bedryf, al acht hy zekere medezeg genschap der arbeiders in de onderneming hoogst gewenscht. De particuliere chauf feurs zullen hun werktyd geregeld zien by de uitvoering van een tweede étappe der Arbeidswet. By de afdeellnk arbeidersverzekering vraagt de heer SANNES (8. D. A. PJ of met het rapport-v. IJsselstein unificatie der sociale verzekering van de baan is. Spr. juicht de plannen van den minister tot ver- hooglng van de ouderdomsrente toe, doch komt er tegen op, dat gedeeltelijke premiebe taling door de arbeiders niet wordt afgewezen. Voorts pleit hy voor Staatspensioen, zonder hetwelk een deugdeiyke oudersdomsvoorrie- ning ónmogelijk is. De heer SMEENK <A. R.) verheugt zich temr de in ultzleht gestelde wyriglng der Invaliditeitswet. De heer SNOECK HENKEMANS (CB.) critiseert de afwyzlng van enkele vereenl- gingen als bedrijfsvereeniglngen in den zin der Zietewet en wenscht maatregelen voor ouden van dagen, doch niet door middel van Staatspensioen. De heer BAKKER (C. H.) vraagt, hoeveel de ziekteverzekering aan premies zal kosten en welke plannen de Minister heeft ten aan zien van de unificatie der sociale verzeke ring. De heer KUPERS <S. D. A. P.) dringt er op aan, alle arbeiders in loondienst onder de invaliditeitswet te brengen en wenscht verhooging der grens, waarop men recht heeft op invaliditeitsrente. De heer KORTENHORST (R. K.) vraagt, wanneer de onvolwaardige bedrijfsvereenl- gingen zullen moeten verdwynen. Mevr. BAKKER-NORT (V. D.) verklaart zich tegen een Rykskinderfonds. De heer OUD (V. D.) erkent, dat erken ning van de onvolwaardige bedrijfsorganisa ties een overgangsrecht Is, maar in dien zin, dat de op 1 Juli 1939 bestaande vereeniging"" kunnen worden toegelaten en niet zoo dat de onvolwaardlgen zich op dien datum moesten hebben aangepast aan de wet. De heer OUD (V.D.) heeft het vooral toe gejuicht, dat de uitvoering der Ziektewet zou worden gelegd in handen van volwaardige bedrijfsorganisaties. Daarnaast zyn echter ook andere organisaties die reeds bestaan en die goed zyn. Voor haar heeft men een overgangsmaatregel getroffen waarby wer den toegelaten vereenigingen. die op 1 Juli 1939 bestonden. Aan dezen overgangsmaat regel geeft de heer Kortenhorst nu de uit legging, dat op dien datum alles moet zyn aangepast aan de wet. Dit echter is onjuist. Het standpunt is geweest, dat wat goed is moet biyven. De erkenning wordt aan deze organisaties telkens voor ten hoogste 5 jaar verleend, hetgeen de cofttrole op deze ver eenigingen mogeiyk maakt In deze bepaling heeft de Minister juist een prachtig wapen tegen verkeerde praktyken in de toekomst. Men zal rustig moeten afwachten hoe de zaak zich nu ontwikkelt. De heer VOS (V. B.) sluit zich terzake van de bedrijfsvereeniglngen volgens de Ziekte wet aan by den heer Oud. Overigens wenscht spr. onze sociale verzekering te herzien op de basis der Ziektewet. Spr. bepleit de uni ficatie en vereenvoudiging der sociale ver zekering op een breedere basis dan die welke bet rapport-v. IJsselsteyn aanwijst Ook voor de onvolwaardige arbeidskrach ten is een verzekeringssysteem noodig. Ver der moet er een centrale medische Ryks- dienst zy». De Minister moet ook de kwes tie van het Staatspensioen bezien. De vergadering wordt te 4.10 verdaagd tot Vrydag 3 uur. deal van zyn pontifioaaran was geworden. I Daarom hield hij veal van het kathedrale koor, liet hy geen gelegenheid voofby gaan, i om er de béwljaen van te geven, steunde htj. niet met raad maar des te meer met daad. Hy beschouwde het als een eeretaak de Utrechtscne traditie In de kerkmuziek, geves tigd door Le Blane en Van Schalk te doen voortzetten en breeder te ontplooien. Daar om was hy ook biy met de oprichting der Ned. Kerkmuziekschoql. Maar de R. K. O. D. V. heelt een geheel éigen en bijzondere reden om dankbaar te zyn tegenover Mgr. van de Wetering. De meeste leden weten nog van de groote moele- lykheden om tot de oprichting te komen. Het was een riskante onderneming, naar velerlei zjjden. Meermalen heb ik hoeren Zeggen: Had de aartsbisschop niet Mgr. van Schalk benoemd tot geestelijk adviseur, dan haddèn wy er nooit gekomen. Daarom heeft Mgr. van de Wetering een eereplaats in de stichtingsakte der vereeniging. Zoolang de vereeniging zal bestaan, zal zyn nagedachtenis er ook in eere biyven. Een gebed voor zyn zielerust. HALCYON LIJN STAD HAARLEM (ultr.) «/la te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA-UJN NIAS «/ia v. Ron. a. Hamburg. RAND FONTBIN g/ia v. Rolt, te Hamburg. RIETFONTBIN tthuiar.) ,/ia v. Kaapstad. HOLLAND—AMERIKA LIJN OR OO TEND IJK Padfick. n. Rott. j/ta te San-Fren- citco. 0 NICTHEROY, Rott. n/d. Pacifick. 3/1 a Cristobal. VEBNDAM 4/12 Havana ta New York. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN AAOTEKBRX (tfauiar.) pasa. 4/ia K. Boa. HOLLAND—BRITS CH-INDIE-LUN KIELDRECHT (thuisr.) pass. 5/1 a Vlissinten, n. Ant- MEbKkbRK (uiir.) paso, ii/ia K. da Anai. HOLLAND—OOST-AZIE-UJN ALDBRAMIN (uitr.) 4/ta v. Genua. GEMMA (thuiar.) «/ia M Genua. OLDEKERK 5/1» v. Hamburg ta Bramen. JAVA—NSW YORS-LIJN BEEMSTERDIJK 4/xa v. Java te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD BUITENZORG (uitr.) 5/ta *e Singapore. SITOBBONDO 4/la Hamburg «a Schiedam (Verb.). TOBA (uitr.) 4/xa te Sabang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN SARPEDON, Japan'Rott. 4/ia P. Swettanham. BMZETCO LIJN JONGE JACOBUS, Genua n. Rotterdampass. 5/xa Dungeness. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALCOR 4/xa v. Santa F< te Las Palmas v.Ot ARY SCHEFFER a/ia v. Rott. te Havre. BATAVIER III «/ia v.m. 9 u. 45 v. Rott. te Ixmd. BEURSPLEIN 4/1 a Holten u gep. Oxeioeund n. Rot terdam. COLYTTO 4/xa Pensacola te Mobile. EN GEL INA Brouwer. 61a v. Kopenhagen te Holtenau. ENGEL IN A ms. 3/1 a v. Kopenh. te Holtenau. FARMSUM 5/ia Dungeness gap., Rott. n. Cape Race (v.o.). GROENLO 5/xa v. Loviaa te Trangsund. HUMBER en WITTE ZEE. sib. met xi.000 ton» droog dok op sleeptouw, van Hamburg n. Schiedam 1 pass. 4/xa 8 u. v.m. Elbe-I-vuurschip. LEONORA 4/xa v. Immingkham n. Rott. NOORDSTER ms. 3/xa v. Aarhus te Hamburg. OCEAAN De Winter, 4/xa Holtenau gep. Emden n. Hudiksvaii. OOTMARSUM 5/xa Holtenau gep., Rott., n. Oxelösund. PARKHAVEN 4/xa v. Boston n. Tampico. THEANO 4/xa v. Rotterdam te Cork. REGINA ms. 3/xa v. Altona n. Odenaa. ROB ms 3/xa v. Hamburg n. Groningen. TRENT 5/xa v. Rott. te Hamburg. WASSENAAR 4/xa v. Newcastle n. Caen. WBSTPLE1N 4/xa Holtenau gep. Rott. n. Oxelösund. WIELDRECHT New Orleans n. Hamburg 3/xa op 350 mijl W v. Land's End. IJSELHAVEN, Dronthetm n. Portland (M.) 3/ia op a$0 mijl N. v. Malin Head. r .jwlfmoord" of op een „dood door geluk in zee.” Thans is Richard Brophy onder ongewone omstandigheden in Omaha in Nebraska te rug gevonden. Kaar blijkt had Brophy zich naar deae stad begeven en was hij er re dacteur geworden aan de „Omaha Bee’. Toen dezer dagen het bericht kwam, dat Byrd in een vliegtuig over dë Zuidpool ge vlogen Was. liet de nachtredacteur van de ..Bee” foto’s van den reiziger en rijn met gezellen komen. Onder de fotos die hem werden gegeven was er een van overste Byrd met mayor Walker.van New York en een derde. In dien derden man herkende de nachtredacteur dadelijk Brophy, die tegen over hem zat. Hy gaf hem de -.oto. Dat ben ik. zei deze. En toen vertelde hli met tra nen in de oogen. dat hy alleen rust had willen hebben, weg bad willen rijn van iedereen en alles. Hy had gepoogd zelf moord te plegen en had toen besloten in stilte te verdwynen Thans was hy beter, verklaarde hy. Ku hy toch herkend was, zou hy naar New York terugkeeren en zijn vrouw opzoekena aan wie hy nooit had verteld dat hij nog leefde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 14