Rechtszaken A d vertentiën 8 K. BESSE FILIAAL HOUDERS S. KROM MEISJES ^Bloemenmagazijn eerste blad P LAATSTE TELEGRAMMEN Al s t BLADZIJDE 3 VRIJDAG 6 DECEMBER 1929 Een juridische puzzle Een naillioenenkwestie Ontploffing in een postkantoor Een opgewonden inbreker FAILLISSEMENTEN en De geheimzinnige verdwijning Een hardnekkige wonderdokter t GEMENGD NIEUWS 3 Een spookgeschiedenis van De vermeende inbrekers LUCHTVAART J L. K L E VERLAAK fe ^Bloemisterij J L. KLE VERLAAN POPELMANSLAAN 15 Het uitvaardigen en aanplakken van een proclamatie Alweer de verblindende autolichten De gestrande trawler te Egmond nog niet vlot DE RADIOHANDEL EN DE PHILIPS’ LICENTIES De leider der Joego-Slavische delegatie plotseling te Sofia overleden De belastingen in de Ver. Staten met 160 millioen dollar verlaagd Communistische relletjes te Warschau Postvluchten Indië Stoomwasscherij BELANGRIJKE FEITEN Paardenvleesch o.- oor het GEVONDEN Vrijwillige dood in de vlammen 4! Tragisch einde van het inkoopen van cadeaux Brand in tunnel van «en berg* spoorweg Spaarkas opgelicht 2 NET R.K. MEISJE niet beneden 18 jaar. EMMABTRAAT 66, Alkmaar. vraagt Landbouwersknecht Een onaangename St. Nicolaasdag Offerblok gelicht Door een locomotief gegrepen en gedood Doodslag op een vrouw M- M- ys y* M y< y* M y* y^ M Verduistering in dienst betrekking zyn, verdwijnt plotseling het spook even ge- Commissionnair in affecten wegens verduisteringen veroordeeld AMSTERDAM, 6 December De Vacan- tlokamer der Rechtbank te dezer stede beeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den commissionnair in effecten, die heeft te rechtgestaan terzake van drie, in 1923 ge pleegde verduisteringen van effecten, welke hem. voor den aankoop van andere stukken, in onderpand waren gegeven. Arm van een meisje afgekneld Weer een vliegtuig neergestort ZATERDAGAVOND 6 UUR Opening van Hekelstraat 16 Stoomerij en Ververij «o S. KROM Mj Door jaloezie tot de daad gekomen helmzlnnig als bet gekomen was. den tn- over 50 idkar naar 30 vervolgens !t- StaUng der verspreiding gevraagd Vrouw doodgereden tn f Worsteling in de rechtzaal d. Graaf Co. N. V. VRAAGT VOOR BUITEN ALKMAAR 9 HU blUft toch „doorgaan” Het slachtoffer overleden 1000 X geleden mevrouw en i Manlief was de schudlige. kijkers daar beneden groeide TELF.F. 913 TEL. 571 G. ■30 20 O- slechts verkregen •oo oor en of- or- tn. •45 •oo aal >op :rt o- or king mat de uitlatingen van Philips in de circulaires, tamelijk tam gesteld. Uitvoerig ging spr. na, waarom hij te goe der trouw meent, dat Philips-Radio een mo nopolistische handelspolitiek voert. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Maandag 9 December »s om 12 uur. grijnslach, een helsche grijs mondhoeken van het skelet In de Linnaeuastraat te Amsterdam en wel op den boek van de tweede Van Swlnden- straat, wilde gisteravond een omstreeks 50- jange vrouw oversteken naar den vlucht heuvel, ten einde op lijn 9 te stappen. 21) liep den rijweg over, zonder blijkbaar acht V ld Hot Se rstewvitegtedg te Akyab BIJ da K U IL B bericht tngekesnen, dat het 4e postvliegtuig op de retourvlucht, de P. H A. Z-, gistermorgen 1M uur uit Bangkok is vertrokken en te 13.50 uur te Akyab te aangekomen. in- ra- 50 ir- >r- n- o- 50 hier ruim Sobaponitej, de leider der thans te Bof la vertoevende delegatie tot het voeren van on- derhandellngen betreffende het oploesen van eenige grensgeschillen tusschen Joego Blavid en Bulgarije, is aldaar plotseling overleden. HU werd gteteienmiddag tijdens een thee ten hulse van den leider der Bulgaarsche dele zatte Karadschaoff door een beroerte getrof fen en stierf gisteravond te elf uur, Bonder ■30 D. ai, vs- est .30 x voor het gebruik van DE EERSTE KWALITEIT GROOTE VOEDINGSWAARDE GOEDKOOP. geheele na. L 2. NICOLAAS OUD Echtgenoot van Mej. Petroaeila Hlnke in den ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam: Wed. PETRONELLA OUD— HINKE Unem, 5 December 1929. verdacht persoon sangetrotten. op wien voel klein geio werd gevonden. Deze een Duit- sener. op weg naar Eindhoven, bekende bij het verboor de dader te syn. Drie dooden; vijftig gewonden PITTSBURG, 6 Dec. (Reuter) Tenge volge van een ontploffing, die een post kantoor in het gebied van Pittsburg ver woestte, werden drie personen gedood en een vijftigtal gewond. De ontploffing is toe te schrijven aan het ontsnappen van gas. De meeste der getroffen personen waren passa giers van een tram, die juist voorbijkwam. Vanaf de Zeswielen tot Halve- maansbrug een Damestasch met in houd. Tegen advertentiekosten terug te bekomen bij: J. GROEN Jnz. Heerhugowaard Noord. HOUTTIL 58 SPOOBSTB. 64 verklaarde niet in hooger beroep te zullen gaan. ..omdat dat ook niks geeft en doorgaan doet hij toch." der Ver. Staten De politie joeg ook groep reateerd. Heden overleed na oen gedul dig Hjden. voorzien van de laat ste H H. Sacramenten der Ster venden onze geliefde Vader. Behuwd-, Groot- en Overgroot vader Op oen avond in het begin van deze week werd een van de polltiebureaux te Rotterdam opgebeld, vertelt het „Hbld.” Een straat in de afdeeling verzocht dringend assistentie, want er waren Inbrekers in een woning. De poUUe-troepen werden gemobiliseerd en ge. Ben bet reeds ver gevorderde uur van den Een ongeval met doodelyken afloop heeft in de stoomwasscherij „Insullnde” aan den Rijksweg bij Den Helder plaats gehad. De 15-jarlge D. H. de Wolf heeft vermoe- een arm In de centrifugaal, welke gebruikt om waschgoed te drogen, waardoor dit lichaamsdeel bijna Op een kolenmijn in de nabijheid van Charleroi heeft een onbekende op vreeselljko wijze den dood in de vlammen gezocht. De stoker was werkzaam in de stookruimte van het fabrieksgebouw toen plotseling de deur werd opengeworpen. Een onbekende stormde naar binnen en wierp zich in de vlammen van de open vuurplaat. De doodelijk ver schrikte staker riep om hulp, maar de toe geschoten arbeiders konden nog slechts het verkoolde lUk van den ongelukkiger! vreem deling bergen. 3 man konden het geld nog niet bewaren Drie kantoorbedienden kregen de opdracht eenige sakken met geld per taxi te vervoeren. Maar toen deze tocht volbracht was en men op het kantoor aan het natellen ging, bleek één aak met t 500 er in te ontbreken. De drie kantoorbedienden, die dus al heel slecht had den opgelet, verdachten den taxl-chauffeur don zak met geld verduisterd te hebben. Maar de politie van het bureau J. D. Mayer- plein kon niets ten nadeele van den chauf feur vinden, zoodat de verdwijning van het geld nog een mysterie is. Opgegeven door (Afd. Handelslnfonnatles) Uitgesproken: 4 Dec. A. H. Bchreurs. schil der, Amsterdam, Hudsonstraat 118 1. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. W. Tonckens, Amsterdam, Amstel 344. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Dec. T. v. d. Boogaard, gescheiden eebt- genoote van B. Grim, Amsterdam: W. J. van Schyndel, Hilversum; P. F. Leo, Amsterdam; O. H. van Hunen, Amsterdam. De doodenlljst Gisterenmiddag kwart over 5 heeft op den Vughtschen weg nabij de gasfabriek te *s- Hertogenbcech een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee personen, die met een handkar naar Vught gingen, werden door een autobus aan- er> v - jut V"»bt werd op slag gedood. De ander is gewond naar het '•-enhuis o vei gebracht. De sanerende autobus was van de N.V 's-BoschVught De chauffeur was verblmi door het licht van een naderenden vracht auto en had den handwagen niet bemerkt Door den Beierschen ZugspltSbahn A. G. wordt medegedeeld, dat gisteren bij den in aanbouw zijnden bergspoorweg bij venster IV van den grooten tunnel brand uitbrak. De rook dreef den tunnel in en dreigde do In dat gedeelte tewerk gestelde arbeiders te doen stikken. Twee arbeiders konden niet tij dig gered worden en stierven Inderdaad den verstikkingsdood. De directie deelt voorts mede, dat door het vuur de werkzaamheden geen vertraging ondervinden. Het eerste ge deelte van den spoorweg Garmlsch-Parten- klrchen-Eibsee zal op den vastgestelden tijd in gebruik genomen worden. De los werkman P. W. van Z„ uit den Haag, recidivist, thans gedetineerd, heeft voor de Haagscbe rechtbank terecht gestaan ter sake verschillende Inbraken in Den Haag. Hij ontkende. BIJ het verhoor verklaarde de Inspecteur van politie Bouwhof os., dat de wijze, waar op de inbraak in de Laan van Meerdervoort is gepleegd en verschillende andere omstan digheden er op wezen, dat iemand als ver dachte de dader zou moeten zijn. Getuige noemde daarbij verdachte een zwerver. Verdachte zelf protesteerde daartegen hef tig. bet Oosterpark komenden huurauto. Hoewel de chauffeur nog uit alle macht remde, kon een aanrijding niet vermeden worden; de wielen gingen baar over net lichaam en een juist passeerend geneesheer kon slechte den dood constateeren. Den bestuurder treft geen schuil. Ais tragische oyzonderbeld kan nog mee gedeeld worden, dat de vrouw juist eenige SU Nlcolaaslnkoopen had gedaan. De Spaar- en Belegglngskas te Elstorf bfj Harburg-Wilhelmsburg, is door haar kassier Hermann Bade, voor ruim 46.000 mark opge licht. De verduisteringen geschiedden op weinig opvallende wijze en konden door de wijze, waarop de boekhouding gevoerd werd, niet onmiddellijk ontdekt worden. Een on dersoek van de boeken verraste den kassier echter en hy werd op staanden voet gear resteerd. HIJ wordt beschuldigd van bedrog, valschheld in geschrifte en oplichting. WASHINGTON, 6 Dec. (Reuter) Het Huis van Afgevaardigden heeft met 218 te gen 17 stemmen de verlaging der belastingen met 160.000.000 dollar goedgekeurd. ferentleerde gevoelens vervuld, naar boven, naar het geheimzinnige spook. toen gebeurde iets onverwachte. Plot seling werd de kamer in een helder phan- tastlaoh groen licht gezet; slechte kort duur de die verUchtlng, maar lang genoeg om het gehelmstnnlge nog geheimzinniger te maken. Daarop werd het weer donker, alleen het •pook met zijn onheilspellend lichtende oogen bleef staan grijnzen tegen de menschen daar beneden op de Nleuwegracht. die aPeng- tot een groote hoop zijn aangegroeid. Dan, eenlgen tijd later, gebeurt er weer iets geheimzinnigs. Plotseling verschijnen meerdere lichtjes tn de kamer waar bet spook te, drie, vier en als die het raam genaderd delljk wordt gestoken. geheel werd afgerukt, terwijl sjj tevens een klap van het dekse' van de centrifugaal, dat zfj had opgelicht en nog steeds in de hand hield, kreeg, waardoor een gapende hoofd wonde ontstond. Tijdens het ongeluk we* niemand anders bij haar werkzaam. Hat slachtoffer werd naar het Marine-hospitaal vervoerd, waar zij 's nachts te half kwee. Bonder b0 kennis te zijn gekomen is over leden. Wegens teleurstelling gevraagd in klein gezin een Werktijden van 8H5J4 uur, 's Za terdags tot 1 uur. Tegen 1 Februari VS gevraagd een R K. niet beneden 18 Jaar, bl)Y. POLAND, tegenover de Kloosterkerk, Nieuwe Nledorp. De onjuiste aangifte kost hem geld De Haagsche rechtbank heeft gisteren iemand uit Lelft, zonder beroep, wegens on juiste aangifte voor de Inkomsten- en Ver mogensbelasting tot 10.000 !>oete, subsidiair drie 1 '•4® di»- =ert iag us- too 1-40 nu- tst- «k. m. Voor het kantongerecht te Hoorn stond Woensdag weer een wonderdokter terecht. nJ. T. O. van Hoogkarspel, die bekend is geworden door zijn behandeling van open wonden, n.l. het leggen van een dóód konijn daarop. Woensdag stond hij terecht wegens het helpen van twee menschen, die leden 'aan pijn In den rug en die hij per stuk hielp tegen den prijs van 10.t Hij was in persoon verschenen en bekende het ten laste gelegde feit volmondig, ter wijl bij de verklaring aflegde, dat. al zou men hem veroordeelen tot honderd dui zend gulden boete, die hij toch niet had en hij dus hechtenlsstraf zou uitzitten, hij zou blijven doorgaan om iemand te helpen. Hij kwam er tegen op. dat de ambtenaar van het O. M. zijn medicijnen bestempelt met „Hagelslag”, een artikel, dat hl) nog nimmer in zijn huis heeft gehad. En als men de proef op de som wil nemen, dan moet men de zieken maar naar hem zenden. HIJ zal dan. door hen in de oogen te zien verklaren, wat ze mankeeren en hen beter maken. Als de ambtenaar. Mr. de Bruys Tack, om die bewering lacht, dan verklaart hij. dat. als de dooden ze nog zouden kun nen Innemen, ze weer beter zouden worden. De ambtenaar verklaarde, dat de pers ge rust mocht vermelden dat hij deze medicij nen zoo laag aanslaat, want de kwakzalverij, thans In West-Prlesland zoo druk beoefend, zal hij met alle geweld den kop Indrukken en hl) heeft met hagelslag ook maar een vergelijking gemaakt, zal een vergelijking van het nut zeer in het voordeel van hagel slag uitvallen. Deze man heeft vele boeten en ook hech- tentestraffen achter den rug en ook thans vraagt hij nu weer een boete van 360.of 300 dagen hechtenis, welke door den kan tonrechter veranderd werd in f 250.boete of 200 dagen. De verdachte WARSCHAU, 6 December. Donderdag avond hebben de communisten te Warschau getracht straatdemonstraites te otganisee- ren. Een groep communisten werd In de nabijheid van de Seim uiteengedreven. Een andere groep vernielde door met steenen te gooien, de vensterruiten van bet consulaat deae uiteen. Drie personen werden gear- De poet bU het consulaat werd versterkt. Andere groepen verssmelden zich voor het huls van bewaring en trachtten ook hier de vensters te vernieten. Bereden politie moest te hulp worden ge roepen om een eind te maken aan de de monstratie De Rechtbank te 's-Hertogenbosch zette gisteren de behandeling voort van de zaak tegen M. v. d. L., uit Eindhoven, thans ge detineerd. ter zake, dat hl) op 24 Juni 1929 te Eindhoven opaettelijk O. Bartels van het leven heeft willen berooven, door haar vele messteken toe te brengen, tengevolge waar van de vrouw spoedig overleed. Deze zaak werd 5 September 1.1. door de rechtbank ult- gesteld om een onderzoek te doen Instellen naar de geestvermogens van den verdachte. De psychiaters dr. Casparie. Den Bosch en dr. Janssens, Vught zonden deskundige rap porten over voormeld ondersoek bij de recht bank in. Volgens dit rapport te verd. niet ontoere kenbaar. hij is geen psychopaat. Het O. M., die termen aanwezig achtte om niet de maximumstraf te vragen, achtte niet bewezen, dat verd. met voorbedachten rade e.. in kalm overleg heeft gehandeld, hoewel er aanwijzingen voer zijn. De kwalificatie moord kan dus vervellen. Blijft dan nog doodslag of zwaar lichame lijke mishandeling. Verdachte heeft zich er vroeger al uitgelaten, dat, verhouding tot de vrouw tot tragische ontknooplng zou lelden. HIJ te door jaloezie geprikkeld en het slachtotter geworden van de vrouw, die hy verslagen heeft, zy heeft veel schuld aan dit drama. Het O. M. concludeerde, dat verdachte schuldig is aan doodslag en etechte deswege vyf jaar gevangenisstraf. Door famllle-omstandlgheden te hy niet by zyn ouders thuis. Hy woont echter by een zuster in. Deze zuster, die eveneens als getuige ge hoord was en zich daardoor mede in de zaal bevond, trok zich de verklaring van den In specteur biykbaar ook nog al aan en begon zoodanig zenuwachtig te hullen, dat zy aan den arm van den deurwaarder en een veld wachter de zaal verlaten moet. Verdachte wond zich hierdoor nog meer op en wilde de beklaagdenbank verlaten, bïykbaar met de bedoeling op den Inspecteur toe te gaan. Hy werd echter direct overmand door eenige veldwachters en kon, hoewel nog een worsteling ontstond, waarby een paar ta fels van de advocatenbanken van hun plaats geraakten en een stoel omver werd gegooid, uit de zaal worden verwyderd. Het getuigenverhoor werd voortgezet. Na korten tfjd bleek verdachte echter reeds weder zoodanig gekalmeerd te zyn, dat hy zyn plaats in de beklaagdenbank weer kon innemen. Op verzoek van den pre sident nam evenwel Inspecteur Bouwhof zoo danig plaats in de zaal, dat verdachte niet het oog op hem had. Het O. M.. waargenomen door mr. Polman, achtte ten slotte belde tenlaste gelegde feiten volkomen bewezen en meende, dat in ver band met de ernst der mtedryven en de om standigheid. dat verdachte reeds meermalen te veroordeeld, een zware straf op haar plaats is. Eisch: 3 jaren gevangenisstraf. Uitspraak 19 dezer. Woensdagnamiddag Kwam men tot de ontdekking, dat in de R. K. Kerk te Sam- beek by Boxmeer een der offerblokken was gelicht, hetgeen slechte kort vóór de ont dekking Kon zyn geschied. Onmlddeliyk werd ae pntie gewaarschuwd. Per auto werd werd de politie gewaarschuwd. Per auto wer de omgeving afgezocht en reeds spoedig maanden gevangenisstraf veroordeeld, werd nabij net voormalige radio-te. Kin p dag. wist men één inspecteur en één agent tc requlreeren. zoodat nog één politieman de wacht kon bewaken. Zoo vlug de boenen het toelleten begaven de Inspecteur en zyn mar zich naar de plaats des onheils en daar von den ze In de straat reeds een verontrust groepje menschen. rondom de juffrouw van de tweede étage, die angstaanjagende verha len deed over de wUze. waarop de onverlaten in haar huls hadden huisgehouden. De heele boel lag overhoop. En ze waren er nog. Ze had het zelf gezien. Er zat een kapotte sleu tel in de deur. Inmiddels arriveerde de buurvrouw van de eerste étage met de door haar in winkels en café’s uit de buurt opgeroepen hulptroepen. De inspecteur en zyn man begaven zich naar boven, na met eenige koelbloedige woor den de menschen te hebben gerust gesteld Ze betraden de woning en waarlijk, daar was raar huis gehouden. Kasten en laden stonden open door heel de kamer, op stoelen en tafels lag linnengoed. Alles wees er op, dat hier iemand bezig was geweest om iets van zyn gading te zoeken. Inbrekers vond men niet. De politiemannen 'begonnen een huiszoe king. De verbouwereerde vrouw keek toe op den drempel. Men zocht naar sporen van het misdrijf. In de deur zat een kapotte sleutel Men zocht verder en vond toen een briefje, waarin de echtgenoot aan zyn vrouw mede deelde. dat hy moeite had gedaan in de wo ning te komen en daarby den sleutel had ge broken. De inspecteur en de agent gingen zwljgefid heen. De mistakte pogingen De pogingen, om bet schip los te zrfl- gen, hebben gefsald en bet schip zit vas ter dan ooit met den kop tn Noordeiyke richting. De lading visch te er afgehaald. Benige Bgmonaers nebben d« viacb in Kisten ge pakt en deze zyn noor de xgn. schelpen karren naar Egmond vervoerd, waar as in oen auto geladen wero om aoo de plaats van oestetnmmg te bereiken. De achetpenkarren Kunnen tnans by ebbe otn ds J*ram" heenrijden. Gisteravond werd in de nabyheid van het statlonsemplacement te Deventer de 60-jari- ge J. Klundert. die het rangeerspoor naar de Oude Haven wilde oversteken ter plaatse waar dit spoor den hoofdweg naar Almelo kruist, gegrepen door een rangeerlocomotief, met het gevolg, dat den man belde beenen werden afgereden en hy zware hoofdwonden opliep. Hy werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy te overle den. Ben paar poUtle-agenten verlieten kort daarop het 'spookhuis. Ben hunner torst een wit laken, een bordpapieren doodshoofd, een electrisch e zaklantaarn en een ultgebrand potje bengaalsch vuur. De toeschouwers verwijderden zich lachend ta verschillende richting. Fain he Joch, zegt de straatbengel met het onschuldlgeb gezicht tot s*n makker. Volgende week beginnen de sloopers hun werk. Het heeft in 't Utrechtoohe spookhuis voor het laatst gespookt. Hoe de oplossing was De Vyfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in een straf zaak. waarby het- O. M. gevorderd had. hem niet ontvankeiyk te verklaren. Het betrof een geval van diefstal van een rywiel. elf jaar geleden gepleegd, als gevolg wat-rvar op 17 December 1919 een los werk man tot een Jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. echter by verstek. Verd.. die van dit alles niets geweten heeft, werd in Juni van dit jaar aangehouden om zUn straf te ondergaan. Hy kwam In verzet en by de behandeling van zyn zaak bleek, dat de inleidende dagvaarding, welke de basis van het proces vormt, in het dossier ontbreekt. Voorts was komen vast te staan, dat verd. in ds gevangenis zat, toen de ver- stekb.handeling van zyn zaak plaats had. De Rechtbank wees vonnis conform eisch van het O. M. De rechtbank te ‘s Gravenhage heeft den gewezen kassier van de Coöp. Boerenleen^ ta slaan op een eveneens uit da richting van bank te Katwyk P. ds B-, wegens verduiste ring in dienstbetrekking ten nadeele van die bank, tot een jaar gevangenisstraf met een proeftyd van drie jaar veroordeeld. Verd. had zich er op beroepen dat de stuk ken krachtens de algemeene voorschriften voor rekeninghouders zyn eigendom waren geworden en hy er slechte voor had zorg te dragen, dat zyn cliënten hun geld ontvin gen. De Rechtbank heeft verd. schuldig ver klaard aan twee verduisteringen en hem des wege tot een jaar en vier maanden gevan genisstraf, met aftrek van het geheele voor arrest, veroordeeld. Het O. M. had een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden voorarrest, gevorderd. De Rechtbank overwoog om. dat verd.*» verweer verworpen moet worden, zangezlen hy zich niet dezelfde rechten mocht toeken nen als de groote banken, by welke gelijke voorwaarden gebruikelijk zijn. Verd. Immers wist toch, of moest weten, dat zyn vermo genstoestand Boodanlg was, dat hy niet in staat zou zyn gewaest, de stukken terug te leveren. Beleefd aanbevelend voor alle voorkomende ver sieringen en bloemwerken De man voor colporteeren. de vrouw voor den winkel. By voorkeur echtpaar zonder kinderen en niet boven de 35 jaar. Aanbiedingen schrifteiyk met overlegging van getuigschriften. tot bewustzyn te zyn gekomen Na in principe tot overeenstemming te zyn gekomen Inzake de üquidatiB tusschen Bulgarye en Joego-Slavlë van grensgoederen was Schaponltaj voornemens heden naar Belgrado terug te keeren om verdere aanwijzingen te ontvangen alvorens men over de kwestie der neutrale grenszone» sou gaan onderhandelen. Radio. In het kort ging de pleiter de voorgeschiedenis van deze kwestie Van de General Electric Company heeft Philips’ Radio In de jaren 1925—1927 een groot aantal patenten overgenomen. Doordat deze patenten langzamerhand algemeen be kend werden, hebben zeer vele toestel- bouwers In den loop der jaren van deze pa tenten gebruik gemaakt, waardoor zy inbreuk maakten -op de rechten van Philips’ Radio op het alleen-gebruik van deze patenten. Toen er steeds meer radlo-ontvangtoestel- len op de markt verschenen, die zeer slecht geconstrueerd bleven, heeft Philips’ Radio besloten den toestelbcuw zooveel als mogelijk was in de hand te nemen. De stap, dien Philips’ Radio nam om aan de constructie van slechte toestellen een ein de te maken, bestond in het publiceeren van een tweetal circulaires in Augustus en Oc tober JJ., waarby gewaarschuwd werd tegen het ongeoorloofd Inbreuk maken op de Phi lips’ octrooien en tevens medegedeeld werd, dat voortaan slechts tegen vergoeding licentie kan verkregen worden tot den bouw van radiotoestellen. Tevens moest de houder van een dergelyke licentie zich verplichten van elk type gebouwd toe stel één ter onderzoek aan Philips’ Radio toe te zenden. Het resultaat van deze circulaire mag be vredigend genoemd worden. Ongeveer llcentle-aanvragen kwamen binnen. De besprekingen hadden een vlot verloop; op het oogenbllk wordt in samenwerking met den Bond van Nederlandsche Radiohan- delaren gewerkt aan de opstelling van een standaardcontract tusschen Philips* Radio en de licentiehouders. Hangende deze besprekingen werd door het Comité van Actie inzake de Philips’ li centies een proclamatie aan het Ned. volk uitgevaardigd. Het te onrechtmatig, het publiek, dat over het algemeen weinig of niets van deze zaak weet, op een dergelyke wyze eenzydig en bovendien onjuist in te lichten, aldus pl. Bovendien werden ln.de proclamatie woor den gebruikt, die tn hooge mate grievend voor Philips' Radio geacht moeten worden. Spr. haalt eenige passages als voorbeeld aan. Onjuist te de proclamatie, waar zy zegt, dat Philips’ Radio aanstuurt op monopolisa- tle. Dat Philips’ Radio door dit pamplet zeer benadeeld wordt is te begrypen. Over geleden schade zal In een hoofdprocedure verder ge procedeerd worden. Thans elscht Philips- Radio wegneming, doorhaling of vernieti ging, met den meesten spoed, van de thans reeds opgehangen, opgeplakte proclamaties en tevens veroordeeling van de gedaagden tot een geldboete voor eiken dag vertraging in de uitvoering van dit vonnis. Hierna was het woord aan Mr. B. R. Wes seling uit Utrecht als vertegenwoordiger van Ir. W. T. Tasseron. een der gedaagden. De bewuste proclamatie is volgens1 pleiter slechts op zeer weinig plaatsen in Leeuwar den. Arnhem en Rotterdam opgebangen. DaJ uanjM usqqaq sajiwurBTOOJd ap sjatTaxnpa »P ophangen, te geheel uit vrijen wil geschied Derhalve zyn de leden van het comité van actie voor deze daad niet aansprakeiyk. Deze proclamatie te in het geheel niet als concurrentle-stuk bedoeld. Het comité wil slechts protesteeren tegen het onredelyk ge bruik. dat Philins-Radlo thans van haar oc trooien maakt, zy wil ageeren tegen de han- delwyze van Philips-Radio by het verleenen van licenties. Volgens spr. te de proclamatie, ta vergeiy- Drie dooden Te Lemberg zyn Donderdag twee Pool- sche, militaire vliegtuigen na een Botsing neergestort en totaal vernield. Drie vliegers vonden den dood, terwyi een offlcier-vUeger OKnztlg gewond werd. en staarden in de duisternis van den tuin, de geopende mond scheen vuur te spuwen. Stil, yzig stil stond daar die lange ge stalte ta dat geheimzinnig witte gewaad en t leek of een lach om de speelde. Het groepje snel aan, de menschen onderbraken hun wandeling van en naar de St. Nlcolaas-druk- ke winkelstraten, omwoners kwamen naarl buiten en allen schouwden met neer gedlf-j 't Heeft in het „spookhuis" op den hoek van Nleuwegracht en 8t. Pieterstraat te Utrecht, waarover ta de laatste dagen zoo veel geheimzinnigheid openbaar is geworden, inderdaad gespookt. Niet enkelen, maar wel honderd Utrechte naren hebben het spook met eigen oogen ge zien en nog sidderen zy als zy aan het ge heimzinnig gebeuren denken. Zwaar, massief en donker stond daar het tot afbraak gedoemde mysterieuze huls tn den donkeren Decemberavond, vertelt het „U. D." De menschen, die langs St. Pieterstraat en Muntstraat of langs de Nleuwegracht stab naar -de helder verlichte winkelstraten en 3t. Nicolaasavond-drukte spoedden, verwaar digden de grauwe massa selfs geen blik. Twee straatbengels met gezichten als zyn zy de onschuld ta eigen persoon, staan tegen de grachtbalie geleund. Kalk joch, daar hal) ‘t weer. ,,’t Joch” keek, maar niet alleen *t joch, ook enkele passanten die de woorden van den bengel hadden gehoord. En wat zy za gen was in staat den griezel op ’t lyf te jagen. Daar boven voor het raam van een der vertrekken van bet spookhuis en nog wel voor het raam van de kamer waarin jaren Hall op zulk een zonder linge wijze den dood vond, stond het spook. Het was gehuld in een lang wit gewaad het hoofd was als een doodshoofd. Maar welk een doodshoofd? Orynzend blonken hellichte oogen Voor den vloe-president der Haagscbe Rechtbank. Mr. P. W. J. Bynen te gisteren liet kort geding gevoerd tusschen Philips’ Radio en het dageiyksch bestuur van net Comité van Actie inzake den Radlohandel en Philips’ licenties, te weten de heeren H Spoelstra, H. C. de Bruyn en Ir. W. H. Tas- seron. Deze 3 heeren hebben, naar bekend te, on langs een proclamatie aan het Nederlandsche volk gepubliceerd. Philips Radio achtte deze proclamatie onrechtmatig en heeft herhaal- deiyk zonder gevolg verzocht de verspreiding te staken. Zy heeft nu in kort geding de on- derteekenaars der proclamatie gedagvaard om de verdere verspreiding te staken en de reeds verspreide te vernietigen. Het eerst was het woord aan Mr. J. L. Hamming als vertegenwoordiger van Philips’ Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 2 Dec. C. B. Goedvolk, Radiohandelaar, 3cheveningen, Harstenhoekweg 119. R.c. Mr. F. J. A. Hyink. Our. Mr. H. van wyk, den Haag, Ja vast raat 92. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 2 Dec. O. Mertz, den Haag. 2 Dec. J. Th. M. Bergmans, Den Haag. 3 Dec. L. Kraak, HUlegotn. Wie is aansprakeiyk voor den scheepsbrand? Voor de burgeriyke Kamer van de Recht bank te Middelburg is gepleit in een door de reedery van het Engelsche stoomschip „Clan Grehan” en verschillende Engelsche assuradeuren ingestelde vordering tot scha devergoeding tegen de Kon. Maatechappy „de Schelde" te VUssingen, wegens veroor zaakte brandschade aan schip en lading in November 1920 toen de „Clan Grehan". die door een aanvaring een groot gat aan stuur boordzijde had opgeloopen, wegens gevaar voor staken te Remmekens aan den grond was geset. Daar sou het gat voorloopig war den gedicht, waarna de reis naar Antwerpen' zou worden vervolgd. By het branden van gaten in den scheepsromp, ter weerszyden van het gat door snijbranders van de Maat schappij „de Schelde” zou door het spatten van vonken op de lading in het schip, brand zyn ontstaan, tengevolge waarvan aan schip en lading een schade sou zyn toegebracht van ongeveer vier millioen gulden Procureurs voor de assuradeuren waren mr. J. Adriaanse te Middelburg en mr O. B. de Kat te Rotterdam en voor de Maat schappij „de Schelde” mr. J. J. van Walsum te Rotterdam.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 15