Rechtszaken VOO2? DE HUR ..SURSUM CORDA” te SCHOORL r Kr DERDE BLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1929 RADIONIEUWS De moord zonder dader Om een „titel” PASSAGIERSLIJSTEN LUCHTVAART Lindbergh op expeditie BOEK EN BLAD c. c. Bezoekt de Boom- en Postvluchten naar de Canarische eilanden Philips bekroond FAILLISSEMENTEN De opstelling van het orkest in de Studio Het verkeer over een spoorweg in gevaar gebracht Berucht winkeldievegge voor de Rechtbank Waarom gebruikt men bij wisselstroomlampen geen gloeidraad weerstand Bloemkweekerij BLADZIJDE 2 -- n i de parachutes had, maar wel In veerenbeddok uit- d. Oraal <fc Co. N. V. Een Irxinx van Dr. Sehlffmann. heeft. PI. concludeerde tot vnj- BIJ buisje een mann sprak en den vloek, die er op die voor- de kamer was toen nog onverlicht. Ik sag Bussumsch hotelhouder voor de Amsterdamsche Rechtbank Hoe ontstaat onse courant? Verzamel-album firma Nie meyer. Op een radio-tentoonstelling te Mysore, Britech-Indlë, heeft de stand van Philips’ Radio een gouden medaille verworven. Een sensationeel verhaal. Het geheim der „Egyptische naald". rustte. Hy begreep trouwens heele- et, hoe moderne menschen uit de menseben uit de nuchtere en i eeuw der techniek, aan zulke lelijke spookgeschiedenissen geloof koo- Vrije wandeling, zonder verplichting. 1 Massa voorraad. Uiterste prijs* TUIN ABvHiïisCTU UK geweigerd spraak. Uitspraak 19 December a s. Om de meest geschikte opstelling van het orkest te vinden heeft het vijftien man sterk B. B. C -dansorkest. dat onder leiding staat van Jack Payne, den laatsten tijd verschl- lende proeven genomen. De ondervinding heeft den meesten om roeporkesten geleerd, wat voor een bepaald ensemble de beste opstelling voor de micro foon is. De eigenaardige bezetting van het moderne Jazz.orkest is echter oorzaak, dat by dansmuziek niet altijd zulke goede resulta ten worden verkregen. Deze opstelling bleek echter niet de juiste ie zfjn en Jack Payne ging er toe over de orkestleden andere plaatsen in de étudio te geven. De banjo, de guitaar, de piano en het slagwerk kregen een plaats zoo dlfht moge lijk bij de microfoon, terwijl het overige ge deelte van het orkest daarachter werd opge steld. Reeds spoedig bleek het. dat deze methode minder goed was dan de vorige, zoodat het orkest wederom ging verhuizen. mededeeling, dat voor deze lampen i- gloeidraadweerstandcn gebruikt behoefden te worden. De gloeidraad van deze lampen was namelijk zoodanig geconstrueerd, dat deze by aansluiting op een pas-geladen accu, die een spanning van ongeveer 4.4 V levert, geen schade ondervond. De practyk heeft be wezen, dat het inderdaad geenszins noodlg was een gloeldraadweerstand te gebruiken. In sommige toestellen bleef men echter gebruik maken van een gloelstroomweer- stand voor het regelen van den gloelstroom der hoogfrequentlamp, waardoor men zoowel de geluidssterkte als de selectiviteit kan regelen. Het verdient aanbeveling om bjj indirect verhitte wisselstroomlampen deze methode niet toe te passen en wel om de volgende reden. By lampen, waarvan de gloeidraad gevoed wordt door een accu, fungeert de gloeidraad zelf als kathode. De draad bezit slechts een geringe massa, zoodat Iedere stroomverande- ring zich byna onmiddellijk in een warmte- verandering en daardoor in een verminde ring of vermeerdering van de electrone- emlssie zal doen bemerken. wisselstroomlampen is dit niet het geval. Hierbij zyn de kathode en de gloei draad gescheiden. De kathode, een metalen bedekt met oxyden van zeldzame metalen, bezit een betrekkelyk groote massa, zoodat het geruimen tijd duurt, eer een stroomveranderlng merkbaar wordt door een verandering van de emissie. De indirect ver hitte kathode is zoodanig geconstrueerd, dat deze gelijkmatig verhit wordt, wanneer door den gloeidraad een wisselstroom van 50 perioden per seconde vloeit, zoodat de wis selingen van den stroom geen invloed heb ben op de emissie. Dit heeft echter ook ten gevolge, dat het eenlgen tijd (ongeveer 30 seconden) duurt, voordat een verandering van den gloelstroom in de emissie merkbaar wordt. Zou voor schakelen, van dezen weerstand een halve minuut moe ten wachten, eer men de resultaten der in stelling zou kunnen waarnemen, hetgeen verre van eenvoudig is. Daar er bovendien veel doeltreffender methoden bestaan om de selectiviteit en de geluidssterkte te regelen, moet ook al om andere redenen voor indirect van een gloeldraadweerstand vor indirect verhitte wisselstroomlampen ontraden wor den. Nazending van post Vanuit Senilla. waarheen, zooals bekend is, verscheidene snelheldsvluchten met postvliegtuigen der Duitsche Lufthansa, tel kens met tusschenlandlng te Marsaille, heb ben geleid, werd Donderdag een verkennings vlucht ondernomen nar het eiland Tenerlf, behoorende tot de Canarische eilanden. Het Arado-post- en nachtvliegtulg, be mand met de piloten Schroefer. Albrecht en Elchentopf, dat reeds de snelheldsvluch ten naar Irkoetsk. Sevilla en Konstantl- nopel had gemaakt, werd voor korten tyd in Sevilla gereed gemaakt teneinde in een rechtstreekscbe vlucht over zee Tenerlff te bereiken. De afsand bedroeg ongeveer 1600 K. M. Om 4 uur startte bet toestel, uitgerust met een 525 P.K. Hornet E.U.W.-motor. te Se villa en bereikte in den fraaien tyd van 11 uur. zonder tusschenlandlng te 14.14 uur in de nabyheld van Santa Cruz op Tenerlf gereed gemaakt vliegveld. Van alle Spaansche autoriteiten alsmede van de zyde der Duitsche diplomatieke ver tegenwoordiging, ondervond de bemanning veel hulp en steun. De Lufthansa is van plan, in de toekomst de schepen, die op weg naar Zuid-Amerika de Canarische eilanden aandoen, regelmatig de luchtpost per vliegtuig na te zenden, waardoor buitengewone tijdsbesparing ontstaat. maal niet, 30ste /eeuw, koe beli den hechten, ook al kwamen die nu eens uit Egypte. Ik geloof niet aan de vloekformules der Egyptische Pharao's, die mij niet van streek kunnen brengen. Ten teeken dat ik opk den vloek der „Egyptische naakt" niet Vrees, verzoek ik Dr. Shiffmann als vriend, tny dezen dolk ten geschenke te geven. Hij zal my uitstekend van pas komen om mijn brieven te openen. Na eenig aarzelen gaf Dr. Shiffmann nu den dolk aan den spotter, ter wijl hy zei: „men moet geen slapende ban den wakker maken." Met triomfanteiyken blik nam Trevor hem aan onder de. woorden: „Nu haal ik my de wraak van 't noodlot op den bals! Het mag komen, wanneer het wil!" Hy bracht den dolk naar zyn bureau en legde hem op de moderne scnryftafel. Met lachend gezicht keerde hy direct te rug en zette zich weer aan tafel, waaraan ook Dr. Shlfftnann plaats nam. Spoedig had den wyn en likeur ook onder de gasten de eenlgszins gedrukte stemming, die de myste rieuze onthullingen van den spreker achter gelaten hadden, weggevaagd, evenals den pUnlijken Indruk die de woorden van John Trevor gemaakt haddenEn toen er ten slotte gedanst werd, bereikte de vrooiykbeid haar hoogtepunt. Opeens excuseerde John Trevor, de gast heer. zich, zooals hy zei: „slechts voor en kele oogenblikken." terwyi Dr. Shiffmann In gezelschap van drie heeren en twee dames aan een tafel bleef zitten en den heelen tyd door zyn plaats zelfs geen seconde verliet. Een half uur verliep, zonder dat de gast heer terugkwamtoen er echter een uur verstreken was, zonder dat John Trevor tot het gezelschap terugkeerde, werd men onge rust en begaf men zich naar zyn werkkamer; men klopte aannog eens.geen ant woord; men wilde de deur openenzy was van binnen gesloten. Nu vreesde men een ongeluk, vooral omdat John Trevor den laatsten tyd wat ziekeiyk was en nu tame lijk veel alcohol gebruikt had. Men vreesde, dat zyn zwak hart dit niet verdragen kon. Men gaf den bedienden bevel de deur tet geweld te openenen ze desnoods in te trappen. Toen men de deur geopend had en den schakelaar van het electrisch licht om draaide, stonden de gasten verstijfd van schrik: John Trevor zat voorover gebogen in den fauteuil by zijn schryftafel en diep in zijn nek stak...... de Egyptische dolk! Ontzetting stond op aller gelaat te lezen.. De vloek der mysterieuze naald had reeds spoedig zyn slachtoffer opgeeiacht! Men telefoneerde direct om een dokter toen hy kwam, kon hy slechts den dood constateeren. Men ging naar het gerecht de politie kwam, maar stond voor een on oplosbaar mysterieus raadsel. John Trevor was zonder twyfel vermoord. Zelfmoord scheen volgens den stand van het moord werktuig geheel uitgesloten. Het stak juist in den derden halswervel en wel dwars van links naar rechts. De Yamer had maar één venster, dat van binnen gesloten en onbe schadigd was. De doodsteek moest zonder voorafgaanden stryd van buiten toegediend zyn en John Trevor in een volkomen rustige houding verrast hebben. De deur tot de ka mer was echter van binnen gesloten en an dere toegangen waren er niet. De nauwkeu rigste onderzoekingen naar den dader liepen totaal op niets uit. Men stond voor een groot, schynbaar onoplosbaar raadsel. De Londezi- sche ochtendbladen brachten daarom bet be richt over dezen mysterieuzen moord onder den seneattoneelen titel: „De moord zonder dader.” De crimlneele politie stelde hare beste detecteren aan het werk en loofde groote beloonlngen uit voor dengene, die dit geval kon ophelderen of dit geheim kon ont sluieren over den vloek der Egyptische naald. Eenlge dagen na zyn terugkeer in Londen zou Dr. Shiffmann op uitnoodlging van zyn jeugdvriend John Trevor (die gedurende de acht-Jarige afwezigheid van zyn vriend, een der rijkste en aanzieniykste bankiers van Londen geworden was), In zyne villa in be sloten kring een lezing houden; in deze voordracht zou hy spreken over zyn indruk ken en ervaringen opgedaan In het Ryk der ontwakende sphinx. De gasten, die uitsluitend bestonden uit personen uit de voornaamste Loodensche kringen, waren reeds bijtijds aanwezig in de elegante villa van Trevor. Tegen half negen verwelkomde Trevor de genoodlgden en gaf toen het woord aan Dr Shiffmann, dien hy eerst officieel had Voorgesteld. „Hooggeachte dames en heeren," zoo be gon de spreker, met de welluidende stem van een geschoold redenaar, „ik kom, zooals u reeds gehoord zult hebben, uit Egyp te, uit een ryk, dat een eeuwen-oude bescha ving achter zich heeft, die thans echter ver dwenen is. Aan den voet der duizendjarige pyramiden, de monumentale bouwwerken der oude Egyptische Pharao's, die tot nu toe nog niet geëvenaard werden, wanneer het bleeke licht der opgaande maan het steenen gelaat der raadselachtige sphinx als een spookachtige silhouette uit de doffe zand vlakte der woestyn doet oprijzendringt Naar uit New York wordt gemeld, vloog luitenant Lindbergh dezer dagen met een groot watervliegtuig boven de boschryke streken van Yacatan. een schiereiland In het Noorden vali Midden-Amerlka, waarvan groote gedeelten sinds eeuwen door niemand onderzocht worden. Behalve Lindbergh en zyn echtgenoote bevonden zich nog enkele geleerden en fotografen aan boord van de vliegmachine. By een dezer verkennings vluchten ontdekten de onderzoekers in het moerassige land ruïnen die tot nu toe on bekend gebleven zyn, waarschjjniyk over blijfselen van een reusachtigen tempel of van een verwoeste stad. Lindberg vloog zoo zoo laag mogelijk om zyn vrouw gelegen heid te geven fotografische opnamen te maken. Aangemoedlgd door de verrassende ontdekking besloot de avlateur in Yacatan zelf te landen. Na verschillende verken ningsvluchten daalde hy tenslotte in een klein meer in de nabyheld der ruïnen, die van daar uit bezocht werden. Het schynen de overbiytselen te zyn van 'n oude stad. De kolossale muren vooral brachten de onderzoekers in de grootste ver bazing; waarschijnlijk zyn bet muren van een kerk. allerminst wettig en overtuigend bewezci. is. ook in verband hiermede zal ontslag van i echtsvervolging moeten volgen. Voor bet geval der Rechtbank echter verd. schuld mocht aannemen, drong pl. aan op het opleggen van een matige boete, vooral ook omdat verd. als een bezadigd rijder bekend staat. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 19 December as. De opstelling, die tot voor eenlgen tyd ge handhaafd werd, was de volgende: de micro foon was In een der hoeken van het vertrek op gerlngen afstand van de muren geplaatst. Op een afstand van vyf meter zat het orkest. Alle musici waren ongeveer even ver van de microfoon verwyderd. Alleen de trompettist zat iets verder weg dan de anderen, terwyi 'de trombonist in den uitersten hoek van de zaal zyn plaats had. men dus een gloeidraad-weerstand een hoogfrequent-wisselstroomlamp dan zou men na een Instelling Reeds in 1926 bracht de N.V. Philips’ Radio ontvanglampen In den handel met de geen, onwillekeurig die majestueuze leer der oud- Een r* vyfde Kamer der Rechtbank te te verantwoorden gehad diefstal van een japon. 24 Augustus IJ, was zy in de zaak van Vroom en Dreesman in de Kalverstraat ver schenen. waar zy In de japonnenafdeellng de verkoopster, die haar helpen wilde, te kennen gaf dat zy eerst eens wilde rondky- ken. De verkoopster, die intusschen een an deren klant was gaan helpen, ontdekte op een gegeven moment, dat de vrouw een op gerolde japon onder den arm gekneld hield, waarmede zy. ofschoon de paskamers in haar onmiddeUyke buurt waren, in de re. Ung van de hoedenafdeellng wegliep. Doch Biet zoodra bemerkte de vrouw dat de ver koopster haar gesnapt had. of zy stapte op het meisje toe, wie zy verzocht, het klee- dingstuk te mogen passen. Dit werd toe ge staan. waarna men de vrouw, die de japon In den morgen van 7 September het Bep tegen negenen reed de Bussumsche hotelhouder D. van B.. als bestuurder van een auto, op den Amersfoortschen Straat weg in de richting Laren. Toen de beer van B. met een bocht naar rechts de rich ting van Bussum insloeg, passeerde juist op dat moment een tramtrein van de Gooische Stoomtram Maatschappij den Brediusweg. De heer van B. kon niet meer bytyds rem men en bet gevolg was dat de auto in bot sing kwam met de locomotief, welke de railleerde en in den grond bleef steken. De machine bleek weinig schade te hebben op- geloopen. De auto was geheel vernield. De inzittenden kwamen er met lichte kwet- uren af. Tegen den heer van B. werd een gerechte- löke vervolging ingesteld, terzake dat het aan zyn schuld te wyten is, dat er gevaar te ontstaan voor het verkeer over dien spoorweg. Volgens de dagvaarding heeft ny hoogst roekeloos en onvoorzichtig gereden en hy bad de stoomtram moeten zien en booten aankomen. Immers werkte op de locomotief de stoombel, terwlil de machi nist op bet kruispunt van wegen, gevormd door den Amersfoortschen Straatweg, den Brediusweg en den ryweg naar het hotel Bosch vin Bredius. met de stoomfluit sig nalen had gegeven. De heer van B., die zich te dier zake voor de Vyfde Kamer der Rechtbank te Amster dam te verantwoorden had. verklaarde op vragen van den president mr. van Royen, dat een behoorlijk uitzicht op den weg hem belemmerd werd, doordat de zon hem m het gezicht stak. De stoomtram nad hy gezien, noch gehoord. Dit laatste vond zyn oorzaak in de omstandigheid, dat in dezelf de richting van de tram, doch op de andere rails, een zandtrel nvan 25 wagens was voorbij gered en. Het zandt remt je maakte veel lawaai en gaf bovendien gillende fluit signalen, waardoor verd. de naderende tram niet beeft kunnen hooren. En het zien ervan werd hem. behalve door de zon, ook door de beplanting ter plaatse zeer moeiiyk gemaakt. De machinist van de stoomtram, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat hy belsignalen gegeven en zyn vaart ter plaatse tusschen 5 en 10 kilometer bedragen had. Een politiebeambte, ooggetuige van het ongeval, achtte het zeer goed mogeiyk. dat het lawaai van het zandtreintje de signa len van de stoomtram overstemd neef(. Met dat al achtte het O. M mr de Blé- court, het ten laste gelegde bewezen. Eisch honderd gulden boete, sute. 20 dagen hech tente. De verdediger, mr. van Essen, betoogde dat in de eerste plaats reeds vrijspraak zal moeten volgen op grond van het feit dat de aanrijding niet op Bussum's grondgebied is geschied en dat vermeldt de dagvaaring doch op dat van Naarden. In de twee de plaats vroeg pl. ontslag van rechtsver volging omdat net tenlaste gelegde straf bare feit van artikel 165 wei degelyk ver- eischt net in gevaar brengen van het ver keer over een spoorweg door mechanische kracht en daar spreekt de dagvaarding niet van. Ten derde voerde pL aan, dat bet feit Wie is de „Kousenkoning"? Voor de Haagsche rechtbank zyn plei- icolen gehouden in een zaak over den strijd m het koningschapt.ln kousen. Het gaat hier om de vraag, wie van beide narktkooplieden die elkaar dezen titel be twisten, het eerst den naam ..kousenkoning heeft gevoerd. Voor partyen werd gepleit door mr. Bour- lier en mr. Hollander. De rechtbank zal binnen 3 weken spraak doen. Van de firma Niemeyer ontvingen wy wederom een plaatjes-album, dat door de gebruikers van de bekende Niemeyer-tabak gevuld moet worden. Ditmaal is het album getiteld: „Hoe ontstaat onze courant?” De vervaardiger Is niet erg gelukkig geweest, wat den omslag betreft. De bonte kleur- schakeering doet ons aan een prentenboek denken, terwyi de inhoud toch heusch niet voor kinderen in den prenenboek-leeftyd bedoeld zal zyn. Alvorens een krant er Is, moet er heel wat gebeuren. Van de papier fabriek en van de zetterij naar de rotatie pers. van de expeditie naar de naar de abonné’s. 't Is zoo eenvoudig gezegd, maar er moet heel wat gebeuren eer het zoover is. De firma Niemeyer doet er dan ook goed aan, de menschen op een gemakkeiyke ma nier van een en ander op de hoogte te bren gen. Intusschen heeft het ons verwonderd, dat het leeuwendeel van de plaatjes In buitenlandsche fabriekc n genomen Is. Hebben wU in ons eigen land dan geen actiën de sterfgevallen waarvan Dr. Bhiff-lig het eerst de kamer binnengedrongen groote bedrijven op dft gebied?! 53-jarige vrouw heeft zich voor -- Amsterdam wegens poging tot Op het oogenbllk zitten de spelers in een kring om de microfoon, zoodat ze allen even ver hiervan verwyderd zyn. Het biykt, dat deze opstelling veel betere resultaten geeft dan de vorige. Toging tot diefstal van een japon John Trevor in zyn stoel zitten slapend naar het scheen met den rug naar de deur. Naast hem op de schrijftafel glinsterde en fonkelde in' het bleeke maanlidit, de noodlottige Egyptische dolk. Toen flitste plotaeling een gedachte door mijn hoofd: jjt dolk zal hem straffen, de vloek, die er op rust, zal hem treffenhem den bespot ter en moordenaar van mijn verloofde. Eeg onweerstaanbare demonische macht scheen er van den dolk uit te gaan. Ik greep hem en zonder veel overisg.- maar met volle kracht duwde ik het moor, dadlg wapen in rijn lichaam. Dit alles WM het werk van minder dan een seconde.. Ik sprong direct naar de deur terug, waar reeds meerdere gasten rich doorheen ge werkt hadden. Plotseling knipte men het licht aan....„ men zag myn werkAllen bleven verstijfd staan by dit ontaettend schouwspelnie mand durfde den doode naderen of ook maar een schrede vooruit te komenMaar allen zagen dezen gehetmzhmlgen Egyptl- schen dolk, die hen fascineerdeallen dachten aan den vloek, die rich zoo snel over den doode voltrokken scheen te heb ben. Men was heetemasil in de war over deze onbegrijpelijke, geheimzinnige gebeur tenissenEn zoo dacht niemand er ook maar in de verste verte aan, dat de moorde. naar slechte enkele schreden van den ver moorde stond. Een nauwkeurig onderzoek maakte echter uit, dat er by den doode stof, vezeltjes gevonden wenden, die by mijn cos- tuum pasten en houtsplintertjes die van de deur afkomstig waren en by myn slachtof fer aangetroffen werdenterwyi ik me het eerst door de opening de deur had heen- gewerkt. Zoo werd de aandacht op my gevestigd en daarna ook de verdenkingen ik beken nogmaals dat ik schuldig ben aan den moord en ik wil.boeten! De aanteche gerechtigheid behoefde ech ter geen vonnis meer uit te spreken over den schuldige, want nadat hy deze woorden gesproken had, zakte hy in elkaar. De dok ter kon niets anders dan den dood cansta- teereneen beroerte als gevolg van al te groote opwindingDé Egyptische dolk had weer een slachtoffer geëischt Proefnemingen van het B. B. C.-Dansorkest De kwaliteit van de muziek, welke door den luidspreker van een radio-ontvanglnstallatie wordt ten gehoore gebracht, is sterk afhanke lijk van de opstelling van het orkest voor de microfoon. Indien men een orkest in de studio op de zelfde wym opstelt als in een concertzaal, gebeurt het soms, dat men door den luidspre ker een klankenchaos hoort, waarby het „groote geheel” verloren gaat en de solo- paryten te weinig of te veel op den voor grond komen. thuis bezorgd wilde hebben, tegen de ge woonte der firma in. een gedeelte van een koopprijs vooruit liet betalen. En waar- achynlyk zou de zaak hiermede voor altyd afgeloopen zyn geweest, ware het niet dat de recherche, die meer van de gedragingen dezer vrouw afwist, als gevolg van een huis zoeking in haar woning haar voor het bo venvermelde feit voor de rechtbank bracht. De vrouw, die in het begin van dit jaar Uit de gevangenis is ontslagen, ontkende hardnekkig dat zy de japon had wilien stelen. Ook had zy haar niet opgerold onder den arm gekneld gehad, beweerde zy. De verkoopster, die als getuige werd ge hoord, verklaarde echter, dat dit wel dege lyk het geval is geweest, terwijl ook een andere winkeljuffrouw, die. nadat zij ge waarschuwd was. verd.'s gedragingen be spied had. zeer bezwarende verklaringen af legde. Het was vervolgens de heer J. F. van Slobbe, inspecteur van politie in de hoofd stad. die hierna kwam verklaren, dat de vrouw by de politie als een wlnkeldivegge bekend staat, welke verklaring docr den Amsterdamschen brigadier-rechercheur J. N. Prinsen, werd aangevuld met de mede deeling. dat verd. meestal winkeldiefstallen pleegt met hulp van een vriendin. Terwyi de een de verkoopster bezighoudt, slaat de ander haar slag. Het gestolen goed wordt o.a. aan buurvrouwen verkocht. Zeer waar- achynlyk werkt de vrouw ook bulten de stad. Het O. M.. mr. de Blécourt, die de ten laste legging bewezen achtte, oordeelde het noodzakeiyk dat verd. voor geruimen tyd uit de maatschappij verbannen wordt. Deze Viouw en haar vriendin zyn echte roofvo gels en zy leveren een groot gevaar op voor de winkelzaken, die toch in deze tyden al moeite genoeg hebben om het hoofd boven water te houden. Eisch: één jaar en zes maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. dr. Benno J. Stokvis, Wees erop, dat er by Vroom en Dreesman voor bezoeksters der zaak geen verbod be staat. om japonnen van de haken te nemen. I Als veld, had willen stelen, zou zy de japon zeer gemakkelijk in haar tascli hebben kunnen stoppen. ZJ. is er geen schijn van bewijs en in dit verband vestigde pl. er de aandacht op, dat de Rechtbank destijds de gevraagde gevangenhouding van zyn cliënt Dr. Shiffmann, een specialiteit op ’t ge bied van het onderzoeken der voor-hlstorl- sche kunstschatten, was juist van een studie reis uit Egypte naar Londen teruggekeerd. Onder de talrijke kunstschatten en antiqui teiten, die hy uit het land der oude Pha- rao’s had meegebracht, bevond zich o.a ook een met kostbare edelsteenen versierde, vlijm scherp geslepen dolk, die om zyn vorm den, naam van „Egyptische naald” droeg. Aan dezen dolk nu moet een eigenaardig geheim verbonden zyn. Langen tyd geleden had m«i hem gevonden by de opening van een oud Egyptisch konlngsgfaf en van dezen d«g af werd leder die hem in zyn bezit kreeg, door zyn vloek getroffen. Zoo vond men een kunst handelaar. die hem het eerst in zyn bezit kreeg op zekeren dag onder zeer geheimzin nige, onverklaarbare omstandigheden ver moord. De dolk stak hem midden in het hart. Zyn tweede eigenaar werd krankzinnig en pleegde zelfmoord, doordat hy zich den slag ader met behulp van den dolk opensneed, zoodat hy doodbloedde. De dolk ging weer in andere handen over. De nieuwe eigenaar kreeg, terwyi hy den geheimzlnnlgen dolk nauwkeurig bekeek, een onbeduidend schrammetje aan den wysvin- ger der linkerhandeenlge dagen later stierf hy aan bloedvergiftiging. Nu kwam de dolk in het bezit van een Egyptischen uit drager, van wien Dr. Shiffmann hem tegen matigen prijs kocht. Zou de Egyptische naald ook voor hem noodlottig worden?Zou ook hy er door in ongeluk en verderf gestori worden? van passagiers op het ss. „Koningin der Nederlanden", d.d. 3 December van Amster dam naar Batavia vertrokken: Gezagvoerder R. H. Brouwer. Mej. C. M. Asperlagh, mevrouw W. E. H. Bakker en kind, A. O. H. Bartels en ge zin, W M. Bitter, C. A. Borremans, F. Boe en gezin, mevrouw de wed. A. E. van den Bos en kind, Ir. F. B. Asselbergs, E. A. van Charldorp, W. H. M. Dalmeyer en gezin, J .c. Doornebos en gezin, A. van Drlel. me vrouw E. van Eden—Donkei, mej. A. M. van Embden, mevrouw A. E. Evans, jonge juffrouw I. C. Flakowskl, mej. H. B. Flentrop, dr. A. Fuchs, J. V. Gassman, H. W. J. de Geest en gezin, Eerw. Zuster Gemma, mevrouw L. S.’ St. George Smith, J. de Geus en gezin, mevrouw M. Glowa en 2 kinderen, Th. M. Qoorlssen, Gouw Sloe Hap, J. H. Gravestein en echtgenoote, F. C. L. Grolman en echtgenoote, B. Fh. M. de Groot en geztn, A. F. ter Haar, O. E. Heikoop, H. Helling en echtgenoote, E. Hermann en ge zin, dr. C. Heuser, J. van der Hoeven en echtgenoote, H. M. Hofmeester, K. Hollander en gezin, H. J. M. Holtus, H. J. A. Hoogveld. Zeereerw. Frater J. L. Horsten, mevrouw J. Irzyk en 2 kinderen. Eerwaarde Zuster Jacobs, F. H. Jacobs en echtgenoote, H. Jansen, A. Jonker. D. D. Jumelet, K. H. Kamphuis en gezin, mevrouw B. W. Kreun. K. Kuipers, Eerw. Frater A van de Lisdonk, mej. J. Lodden. mevrouw J. A. van Loon, Eerw. Frater C. A. Luybregte, mevrouw J. R. Maas, H. A. H. Maclaurin en gezin, L. A. Malherbe en echtgenoote, L. Th. Marear, T, p. P. van Mechelen en echtgenoote, me vrouw 8. E. H. A. de Meester, mevrouw A. van der Meyden, mej. C. Meyer, F. J. C- Meyer en gezin, E. T. Miller, A. Molhoek, mevrouw E. H. Moore, mej. J. M. Moore, mej. G. Moeer, G. P. Mulder, H. A. Munneke en gezin, mevrouw M. Nadja en 2 kinderen. Ch J. Nanning en gezin, mr. J. van Nleuw- kuyk, mej. A. M. C. Norris, F. P. Ochs, 8. Otte. en gezin, mevrouw C. E. Passtoors, A. Pasteur en echtgenoote, mevrouw F. P*- lagattl Sessarego en kind, C. Pest! en echt genoote, familie A. 8. Plnke, H. van der Plas, J. K. Posch en echtgenoote. N. van der Post, familie W. van Proyen, A. C. Reinhardt, me vrouw R. Reindorp, dr. H. Riedl, P. M. Roggeveen en echtgenoote. Ch. Rueb, G. van der Sande, R. Schalier, O. W. Schlaepftr, J. J. Schön, I. Schuilenklopper, H. Schulze. O. P. Schütte, mevrouw M. C. Simonie, familie J. Simons, C. J. van der Sloot, familie M. J. Smeets, F. C. van der Steen en echt genoote, Tio Tock Beng en echtgenoote, me vrouw J. van der Toorn en kind, H. Trouw borst. H. van der Volk en echtgenoote, me vrouw G. J. W. Velthuizen en kind. mej. G. Vinju, familie J. Vlsscher, A. Voordouw, Th. Voordouw en echtgenoote, A. G. Vromans en echtgenoote, W. J. Vrijhoef, mej. M. M- K. te Wechel, J. Ph. H. Westra, A Wilding en echtgenoote, G. Willemsen en echtgenoote, mevrouw M. C. Wlmpole, en mej. J. M. G. Wimpole, M. Wijnbergen, mevrouw C. Zabel. R A. Zwart en echtgenoote. Hoe de moord geschiedde. De crimlneele politie had werkelijk prach tig werk geleverd: 5 maanden later zat Dr. Shiffmann onder de zware beschuldiging, den Londenschen bankier, John Trevor op geraf fineerd sluwe manier vermoord te hebben, op het bankje der beklaagden van het Ge rechtshof. „Deee bewijzen van uw schuld zult u wel niet wiljen loochenen, wy verzoeken u daarom in uw eigen belang, mynheer Shiffmann, een zoo volledig mogelyke be kentenis van uwe misdaad af te leggen!” zoo sprak de officier van justitie. Aschvaal. meer een sidderend ger aamte dan een levende mensch, stond Dr. Shiff mann daar en bekendeIk ben zyn moordenaar, wy waren vroeger jeugdvrien den geweest en beminden hetzelfde meisje. Ik echter was de gelukkige, aan wien zy haar hart geschonken bad. Toen moest ik deelnemen aan een expeditie, die my door verschillende landen voerde en langen tijd In Egypte ophield. Voor mijn vertrek had zy beloofd, op my te wachten. Gedurende de 8 Jaar van myne studiereis heeft John Tre vor myn verloofde echter tot ontrouw jegens my verleiden al hare bedenkingen wist hy weg te redeneeren door te zeggen, dat ik hoogstwaarachyniyk niet meer in leven was en wanneer dit onverhoopt nog wel het geval was, dan zou ik toch zeker nooit meer terug- keeren. zy behoefde dus om geen enkele reden meer op my te wachten8 Jaar is ook langen zoo werd zy sfn vrouw Het duurde echter niet lang of hy kreeg ge noeg van haar, behandelde haar brutaal en joeg haar op zekeren nacht de straat op Weggejaagd uit haar huis, terwyi zy een kindje verwachtte, dwaalde zy In een toe stand van de hoogste vertwyfellng door de nachtelijke straten van Londenzy vond tenslotte geen anderen uitweg dan de dood. Zoo heeft hy haar en ook myn levens geluk wreed vernield en daarom wreekte ik my op hem „Hoe hebt u dan den moord gepleegd?" vroeg de officier van justitie verder. ..Mijn misdaad was niet zoozeer een voor bedachte en overlegde handelwijze dan wel het slot van een noodlottigen keten van toe vallige omstandigheden. Terwyi John Trevor zich in zyne kamer opgesloten had, hoorde ik van zyn gemeene handelwijze tegenover mijne verloofde en myIk kon niet meer denkenik was onbekwaam ook maar een heldere rustige gedachte te vormen. Er was byna een uur verloopen sinds John Trevor onze tafel verlaten had, men klopte herhaaldeiyk aan zyne kamerdeur en daar hy niet opënde. werd men ongerust. Ik wist echter, dat John Trevor verslaafd was aan morfine en dat hy die geregeld innam in den vorm van injecties. Omdat zyn organisme tengevolge van het vele alcoholgebruik ver zwakt was, werkte de morfine-inspuiting na tuurlek sterker, en toen hy na verloop van een uur nog niet ferugkwam,'wist ik dat hy in slaap gevallen moest zyn, of liever, hy was bedwelmd. Toen onder de krachtige slagen der be dienden de deur open sloeg, werd ik toevaL Egyptlsche mythologie tot ons bewustzyn door, volgens welke de zielen der afgestor venen alleen dan rust vinden In het andere leven, wanneer hun graf en mummie door nieenand aangeraakt of door niemand ge stoord wordt. Een vreeeeiyke vloek bedreigt allen, die zich aan het heiligdom der ko ningsgraven vergrijpen, en de rust der doo- den storenBy de opening der konings graven en het te voorschyn halen der mum mies van de Oud-Egyptische koningin heb ben ridi, zooals men weet, verschillende mysterieuze dingen afgespeeld. Nog kort voor het uitbreken van den wereldoorlog gebeurde dit, toen zeven bekende Fransche kunstenaars en kunstkenners naar de gra ven der Pharao's trokken om daar den geest van het oude Egypte te leeren kennen en In die koningsgraven binnen te dringen. Over ben zou het eerst de vloek der Pha rao's in vervulling gaan. Zes van de zeven werden kort achter elkaar door den dood weggerukt. Thans leeft nog één van henhy heeft echter nooit de graven der Pharao’s betre den, want hy werd telegrafisch naar Parijs teruggeroepen. In Parijs hebben deze vreem de gebeurtenissen toentertijd groot opzien verwekt en ook by ons in Londen vormden zy het onderwerp van veie gesprekken, te meer nog daar het aantal slachtoffers nog niet voldoende scheen. wy herinneren ons immers nog heel goed den dood van lord Camavon, die by de ope ning van het graf van Toetanchamon aan wezig was. Ook George Could en Joel en Archibald Douglas Rood werden zooals bekend is, door den vloek der Pharao’s getroffen, laatstge noemde juist op het oogenbllk toen hy de mummie van den Pharao met Röntgenstra len wilde doorlichten. En steeds verder vol trok zich dit doem vonnis! De beroemde Fransche Aegyptoloog Casanova, die even eens by de opening van het graf van Toe- tanchamon tegenwoordig was, overleed spoe dig daarop plotaeling. Hy werd in den dood gevolgd door een der grootste Europeeschc Egyptologen, George Benedite, die kort na een reis naar de koningsgraven, in Parijs gestorven ia Ook Lady Elizabeth Camavon werd door den vloek getroffen en stierf aan een beet van een vergiftig insect. En nu, myne dames en heeren, tot besluit van myne voordracht, wil ik u het interes santste stuk uit mijne meegebrachte collec tie toonen, een uit een oud koningsgraf af komstige Egyptische doiknaald aan belde zijden zoo scherp als een scheermesryk versierd met edelsteenenOok op dezen dolk rust een vloek, die ieder der eigenaars op gruwzame wyze in den dood gejaagd heeft. Ik heb hem meegebracht om hem aan de Egyptische afdeeling van ons museum te schenken Wy zouden het haast als een onmogelijk heid beschouwen, dat aan doode dingen zoon vloek aou kunnen verbonden zyn. Zouden het misschien slechts ongelukkige spelingen van het noodlot zyn of gaat het hier mis schien om suggestieve verzchynselen eener verhitte fantasie, die combinaties vormt, die in werkeiykbeid niet bestaan en nooit be staan hebben? Zoolang echter deze geheimzinnige sterf gevallen niet op andere, natuuriyke wyze verklaard kunnen worden, moet het ons niet verwonderen, wanneer men riet, dat het ge loof aan een vloek, die eeuwen achtereen werkt, het geloof aan een onontkombare, noodlottige macht, gevoelige zielen gevangen houdt en him angst en schrik aanjaagt Met deze woorden had Dr Sehlffmann zyn interessante uiteenzettingen, waarmede hy z|jn toehoorders meer dan een uur geboeid hield, besloten. Toen het applaus eenlgszins bedaard was, nam John Trevor het woord en beweerde, dat hy geen geloof kon hech ten aan den mysterieuzen samenhang tus- opgegeven door <Afd. Handelsinf onna ties) Uitgesproken: 5 Dec. H. Timmerman. F. Timmerman en 8. Timmerman, gewezen vennooten van de ont bonden firma Timmerman Co., allen te Amsterdam, Bloemgracht 19. R.c. Mr. C. W. Thöne. Cur. Mej. Mr. M. A. Suyling, Hee- rengracht 473, Amsterdam. H. van Thyn. koopman in fruit, Amster dam. Staalstraat 10III. Rr. Mr„C. W. Thö ne. Cur. Mr. L. P. M. Loeff, 'Amsterdam, Keizersgracht 230. A. J. Willemsen, winkelier in kruideniers waren, Amsterdam, Meeuwenlaan 120. R.c. Mr. C. W. Thöne. Cur. Mr. L. P. M. Loeff, Amsterdam, Keizersgracht 230. Uitgesproken 4 Dec. F. C. Kleyn van Willigen, laatst gewoond hebbende te de Bilt, thans buitensland verblijvende. R. c. Mr. H. van Wageningen. Cur. Mr. R. van Genechten, Utrecht. 4 Dec. L. F. X. Aders, handelende onder de firma L. Aders Co., bankier, Oude- water, Leeuweringestraat B 129. R.c. Mr. H. v. Wageningen. Cur. Jhr. A. M. C. H. C. Bowier, notaris, Oudewater. 4 Dec. G. Maassen, koopman, Soest, Beckeringstraat 24. R.c. Mr. H. v. Wage ningen. Cur. Mr. F. C. Terlingen, Soest. 4 Dec. R. Eelman, zonder beroep, Rijsen- burg. Loolaan 2. R.c. Mr. H. v. Wage ningen. Cur. Mr. W. M. v. d. Breggen, Zeist. 4 Dec. P. Verlooy, smid, Nieuwkoop A 96. R.c. Mr. H. v. Wageningen. Cur. A. A. N. Thomsen, Bodegraven. 4 Dec. G. Hetebrij, koopman en winke lier, Zwolle, Deventerstraat 75. R. c. Mr. W. A. Vos. Cur. Mr. P. Kapteyn. Zwolle. 4 Dec. Gerrit Biesterbos Jacobuszoon, veehouder. Kampen, Buiten Nieuwstraat 88. R.c. Mr. A. J. M. van Heijst. Cur. Mr. D. Sanders, Zwolle. 4 Dec. J. K. v. d. Heiden, handelende onder de firma J. K. v. d. Heiden en Co. kaashandelaar en caféhouder, Mijnsheeren- land Greup. R. c. Mr. A. J. Paulus. Cur. Mr. L. C. H. v. Beeck Cal koen, Dordrecht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 8