s 4 s ALKMAAR N Provinciaal Nieuws R HET AANVULLEND ONDERWIJS Officieele mededeelingen IJ C H L O R A ie el rWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 16 DECEMBER J929 RECHTS Voor 4 Vrijdag U December ir De Dii«»eldorf»che moorden 50 41 BERGEN ir E BOEK EN BLAD R aan en >9 ntonrechter van W Lichte treinbotsing te Rotterdam BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Herhaalde oproeping >D De beraadslagingen der partijleiders duren voort 11 SCHILDERIJEN LUXE KOPERWERK KUIPBLADEN KUNSTHANDEL Fa. GEBR. v. d. MEER Zilverstraat, hoek Oudegracht - Telef. 781 L1MMEN SCHAGEN Een nieuw portret van Kardinaal Van Rossum VRAAGT UW WINKELIER BLEEKWATER Vrij van schadelijke bestanddeelen. Tast het linnengoed niet is zeer voordeelig in het gebruik N- V. Drogisterij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES Zaadmarkt - ALKMAAR - Telefoon 324 ae- achl Bouwmeester op De verdenking tegen Mayer neemt toe te tera! tot wijziging de begrootlng vrachtrijder JALOEZÏEKASTEN - SCHRIJFMACHINE- TAFEL8 SCHR1JFMACHINELAMPEN - EUBBEKVILTEN - UITERST PRACTI8CH. Van Putten Oortmeijer FAYGLOF OE ZIEKTEWET EN DE MIDDEN STANDS ONDERLINGE nend het feit, len auto In het was en uit vrees voor een Teneinde uit dien waan te noe Burgemeester en Wethouders van Alkmaar roepen sollicitanten op naar de betrekking van het samenstellen der nieuwe kiezerslijst nie mand daarop ontbreke. lende werken en gedichten van onze jonge Ry K. Nederlandsche dichters o.a. „Geschenk van mijn vader," van Mamlx Gijsen en de ..Medebroeder" van Jac. Schreurs, welke zeer yroote bijval oogstten. Na de pauze volgde ver rest ..75 56 196 ue da Eindelijk tot raat gekomen Een ingezetene van Zuld-Scharwoude Adr. v. Tw„ *n hardnekkig opposant tegen de sanitaire en andere voordeelen der water leiding, die tot dusverre onverzettelük alle aansluiting had geweigerd en het reeds tot 10 processen verbaal had gebracht, scheen BERLIJN, 14 December (Walff) De zit ting van het Rjjkskablnet met de partijlei ders eindigde vannacht omstreeks half twee Het schijnt dat de partijen elkaar vrij dicht zijn genaderd. Een voorlooplge motie van vertrouwen is bereids aangenomen. RO1 ieRDAM. 14 December Hedenmor gen heeft nabij Rotterdam een klein spoor- wegongeval plaats gehad. Nabij de Delfsha- vensche Schle stond een electrlsche trein voor een onveilig signaal te wachten Door tot nu toe onbekende oorzaak Is een terug- keerende opdruk-looomotlef van een goede rentrein tegen den stilstaanden trein aan gereden. Er is alleen materieele schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Het treinverkeer ondervond door dit ongeval eenige vertraging. DUBBEL MANNENKWARTET. Gisterenavond is hier tor stede opgericht een dubbel mannenkwartet onder dennaam „Apollo”. Dirigent is de heer Jac. Jansen uit Bergen; voorzitter de heer Jos. van Seggelen; secretaris de heer F. Boxem en penningmeester de heer P. Sasburg, Niet van sonde to overtuig»- De 54-jarlge heer J. B.. huidenzouter V Minnaar, werd op 26 Juli aldaar bedacht m-' •en proces-verbaal. omdat zooals door —otornolitle werd orwemerkt. hit in Peperstraat een aangesnannen voertuig en Reenen; van den Noorder Reker- en Man- •jelpolder D. Swaan; van den Oudburgerpol- der, J. LeiJen Czn.; van den Zuider- en Mid den Reekerpolder, C. Boon; van den Sluls- nolder, Jn. Louwe; van den Damlanderpolder P. Zwakman Ben.; van den Zuurvenspolder. O. Boekel; van de Vereenlging van Polders en onlngepolderde landen. P. Zwakman Sr. PRAAG, 14 Dec. De verdenking to gen den gearresteerde Mayer neemt steeds toe. Tot nu toe Is echter niets met zekerheid te zeggen. Maver ontkent iets met de moorden Düsseldorf te maken te hebben. Een politiebeambte te Düsseldorf is reeds op weg naar Eger. d» d' lo» onbeheerd had achtergelaten. De hee’ B.. thans na aanhouding der zaak onnleuw terecht staande beweerde zich slechts or eenlge meters van het rijtuig te hebben be vonden. Hij meende juist weg te rijden, toer hij door iemand werd aangeroepen en opge houden. Deze zaak bleek zoo belangrijk, da- opnieuw aanhouding tot 10 Januari werd be volen. SPIEGELS PARAPLUIEBAKKEN BOR8TELHANGER8 BRONS tHandgehamerd» WANDBORDEN TIN SCHEMERLAMPJES KUNST AARDEWERK Adr. de V. uit Egmond aan Zee, welke heer aan eenlge dorstige vtaechers eenlge fleschjes bier had verkocht en toen, hoewel hij geen verlof had, zou hebben toegeetaan. dat dit bier in zijn lokaliteit werd geconsumeerd. De veldwachters Mlnée en ten Bruggencate hadden hiervan proces-verbaal opgemaakt. De zaak was destijds aangehouden, naar aanleiding van de V.’s verweer, dat hij de jongens nadrukkelijk had verboden, dit bier ter plaatse op te drinken. Ook ditmaal bleef de drenkeling zich aan deaen stroohalm vasthouden, doch toen naar voren was ge bracht, dat de overtreding der drankwet juist in dergelijke winkeltjes veelvuldig is en ook verdachte reeds te voren was gewaarschuwd, achtte de Heer Kantonrechter het feit vol doende bewezen en werd de V.. onder bijvoe ging van een strenge waarschuwing tegen herhaling, veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen. Een onvoordeelige handelsdag De cogamisslonnalr tn goedkoope galante rieën. Joh. Fred. B.. op 16 Juli te Egmond aan Zee in de Van Speykstraat zijn handels- artlkelen uitventend, gaf alstoe op een of andere wijze aanleiding tot een volksop- loopje, waarop de inmiddel» ontboden veld wachter ten Bruggencate den negoclant in t belang van de openbare orde last gaf. zijn weg te vervolgen en het geagiteerde donrs- gedeelte te verlaten. Aan welk bevel de heer B niet onmld<-»lHJk voldeed en «erst gehoor zaamde toen de veldwachter hem door een stevig duwtje tot zijn socialen n'lchr bracht Verdachte berien zich, evenals o't de eerste behandeling op zijn zieke en dienstwelger- achtige beenen en beweerde voorts, dat de veldwachter hem nimmer welgezind was. Dat hij eenlge aanleiding had g-geven om dusdanig onvrtendedjk te worden behandeld, werd door verdachte in keurig gerangschikte bewoo-dlngen nadmkkelljk ontkend. Het gelukte hem echter niet den Kanten rechter van zijn geheele of gedeePelMke on schuld te doordringen, zooals kon worden geconstateerd uit de opgelegde straf van f 2 boete of 2 dagen. R. K. Kiesvereeniging In de bestuurs vergadering van de R. K. Kiesvereenlginf werd besloten de jaarvergadering te houder op Vrijdag 17 Januari. Getracht sal worden voor die vergadering een onzer Tweede Ka merleden als spreker te bekomen. Verder is besloten dat de Gommissertsser voor Kerstmis de contributie zullen innen en. tevens nieuwe leden inschrijven. Zij. die voor of op 15 Mei van het vol gend jaar den leeftijd van 25 Jaar hebben bereikt, worden beleefd verzocht, dit aan de Burgerlijke Stand over de maand Novem ver Geboren: Petrus, z. van C. Nuijen-1 en M. Houtenbos Maria Margaretha, d van G. de Boer en A. Bakker Johanna Afra Margaretha, d. van C. Droog en A. M Druüven Augustinus Anthonlus Francls- cus, z. van N. de Groot en G. P. Werstegt Maria Cornelia, d. van J. Keüzer en M C. Winder. Overleden: Antoon Docter, oud 4 jaar Erlch Frlederich Olbers. 92 jaar, wedn. van Guurtje Ory. Ondertrouwd: J. van Til en Marla Goos- - MS Ook al niet veel klaarder dan koffie, dik. Volgens dagvaarding zou op 2 Novembei de ket van den groentenhandelaar M. G. tr Egmond aan oen Hoef de vrijheid hebber ■’enon.cn zKn ong? raagd te begeven op ne' iloembollenlana van den neer Valkering. De neer G. sprak net teit niet tegen. H wist ei niets van en was bereid, Indien mer hem kon aantoonen, dat zijn ket dat uit stapje had gemaakt, de schade te vergoeden. De getuige Gerrit Zentveld, bloembollenar- belder, als eenlge getuige gedagvaard kor •chter niet verklaren bedoelde ket op he' 'and van Valkering te hebben opgemerkt. Er zat nu natuurlijk niet anders op. dar de zaak aan te houden, ten einde den ver balisant G Mlnéé te hooren. De getuige Zentveld was ten zeerste ver boigen te moeten hooren, dat hem zijn ar beidsverzuim en reiskosten pl.m. t 5 slecht’ voor een gedeelte werden vergoed. Ik moet toch zeker voor mijn huisgezin strijden, foeterde de teleurgestelde getuige. O moet dit ons niet wijten, wij hebben on’ te houden aan de voorschriften van den mi nister, repliceerde sussend de deurwaarder. Van den minister? riposteerde getuige. Ja de minister zal voor vier en ’n halve guider hierheen komen De protesten van den verongelijkten Hoevenaar moesten het echtei afleggen tegen het onwrikbare tarief. ONDERWIJZER aan de Gemeenteschool nr. 1 (hoofd de heer J A. Zwarteveen), 6-kiassige opleidingsschool voor gymnasiaal-, middelbaar-, handels- en uitgebreid lager onderwijs. Salaris volgens Rijksregellng (le klasse). Het bezit van bevoegdheid voor lichamelij ke oefening, dan wel het met vrucht door- loopen hebben van een applicatie-cursus, strekt tot aanbeveling. Geen bezoek dan na oproeping. Sollicitatie-stpkken (adres op zegel van f 050) In te Menden aan het Gemeentebe stuur vóór 1 Januari as. Overlegging van getuigschrift delljk gedrag kan voorshands lz - bleven. ^-'fhet humoristische gedeelte van den avond. ZU, die reeds solliciteerden, behoeven dit niet opnieuw te doen. Alkmaar, 11 December 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, A. F. THOMSEN, loco-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. R. K. Vrouwenbond-Tentoonstelling. Morgen wordt in het 3t Jansgeoouw van na de Hoogmis tot half éen en na 1a Congrega tie tot half vier eer tentoonstelling gehou den van kleedlngstukken. welke doei eenlge naaiclubjes uit den Vrouwenbond In de laat ste maanden vervaardigd zijn en welke om en nabij Kerstmis aan verschillends gezinnen In de parochie ten geschenke zullen worden gegeven. De leden van der Vrouwenbond, zoowel als de andere parochianen, worden verzocht door bezoek aan deze tentoonstelling van hun belangstelling In dit werk van oprecht christelijke naastenliefde te doen blijken. Het Is beslist de moeite waarl. vrijheid worden gegeven ten aanzien van de J combinatie van leervakken. Van leerpllent of zelfs maar verplichting voor gemeente besturen om deze cursussen in te richten te geen sprake; dat sou thans ook niet moge- Hjk zijn, al ware het alleen reeds wegens de geldelijke gevolgen. Op welk («drag per leerllnguur het Rljks- subsldle moet worden bepaald, kan uiter aard eerst later onder het oog worden ge zien. daar de aard van den cursus dit bedrag mede zal bepalen. Evenmin te om diezelfde reden thans aan te geven, hoe hoog het gezamenlijk subsidie van Rijkswege aan deze cursussen zal zijn. Wel mogen we aannemen dat het binnen bescheiden grenzen zal blijven Voorgesteld wordt, dat het totaal bedrag der aan het onderwijzend personeel uitge keerde belooning niet lager mag zijn dan het totaal bedrag, hetwelk het Rijk per cursus aan subsidie geeft De Regeering acht dit noodlg om de belangen der onderwijzer» te beschermen. Zjj wijst er nog op. dat de bedoeling voorzit om een scherp onderscheid te maken tusschen volledige dagscholen en deze cursussen. Za&l de Invoeringswet te vens moeten behandelen den overgangstoe stand voor de bestaande scholen en de aan passing van de geldende onderwijswetten in dit opzicht aan den komenden toestand, het kwam de regeering noodzakelijk voor reeds Ih dit wetsontwerp naast bet minimum aantal lesuren per geheelen cursus van 100. een maximum vast te stellen per week, en wel van 15. opdat het verschil njet een vol ledige dagschool reeds aanstonds ook In deze wet aan den dag treedt. Onder aanvullend onderwijs wordt In het ontwerp verstaan het onderwijs, dat ten doel heeft aan de niet meer leerplichtige jeugd die geen volledig dagonderwijs ontvangt, ter aanvulling barer ontwikkeling, die kennis en vaardigheid bij te brengen, welke noodlg te. opdat si) In de maatschappij hare taak naar behooren kan vervullen. Het aanvullend onderwijs zal In cursussen worden gegeven. Cursussen voor aanvullend onderwijs worden onderscheiden In openbafe en bijzondere. De cursussen welke door een gemeente worden In Stand gehouden, zijn oi>enbare; die. welke door vereenlglngen worden In stand gehouden, sjjn bijzondere. De gemeente, die een of meer openbare cursussen In stand houdt, Is verplicht des gevraagd aan de besturen der bijzondere cursussen in de gemeente uit te keeren een bedrag, per leerllnguur, gelijkstaande met de ten laste der gemeente blijvende netto- kosten per leerllnguur van het onderwijs In overeenkomstige vakken aan den openbaren cursus of de openbare cursussen. Door naast ..openbaren cursus” ook het meervoud op te nemen is tevens duidelijk, dat. Indien de gemeente bijvoorbeeld twee cursussen In stand houdt, waaraan bü beide hetzelfde overeenkomstig vak als aan een bijzonderen cursus wordt gegeven, de gemeen te niet zal kunnen volstaan met het ultkee- ren van een bedrag per leerllnguur. gelijk staande met de netto-kosten per leerllnguur van den goedkoopzten cursus, maar dat zij het gemiddelde zal moeten ultkeeren. Bij gebreke van overeenkomstige vakken stellen Burgemeester en Wethouders een t>e- drag per leerllnguur naar billijkheid vast. Ten slotte zij nog vermeld, dat ter tege- moetkomlng in de kosten der cursussen een lesgeld zal geheven worden met Inachtne ming van de geldelijke draagkracht der les- geldpUchtlgen. De regeling van de heffing en invordering van het lesgeld voor de openbare cursussen moet door den gemeenteraad worden vastge- de gemeente- en cursushesturen zal groote steld. Raadsvergadering De raad dezer ge meente komt Vrijdag 20 Dec. as. te 10 uur v m. in openbare vergadering bijeen ter be handeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken en adressen: G. 8. bericht van ontvangst aanvulling alg. poll- Hérbenoemd Door stemgerechtigde in gelanden van diverse onder deze gemeente gelegen polders, zijn tot poldermeester her benoem de navolgende heeren: van den °hllisteinschen polder Mr. H. D. A. van De firma J. F. Baltassen Jam- en Appel- •troopfabrieken te Eist (Gelderland) zond ons een aardig notitieblok, om bü de telefoon op te hangen en er de meest voorkomende nummers in op te teekenen. De blaadjes zün •Iphabetlsch. Een smakelük stilleventje van allerlei vruchten geeft het een prettig aanzien. De arbeidswet De heer P. J. E slager te Alkmaar, dezer dagen in hooger beroep vrügesproken van arbeldswetovertredlngen stond nu wederom terecht ter zake een dergelüke overtreding op 6 Nov aangezien alstoen werd geconstateerd, dat te 2 uur 5 minuten n.m. een knecht werkraamheden verrichtte, bestaande uit op ruimen van den winkel, terwül te 1 uur de arbeidstijd was geëindigd. De heer E het feit toegevende, deelde ter toelichting mede, dat bedoolde knecht dien morgen 3 kwartier te laat was gekomen, uit nüd over het bekomen standje nog 3 kwar tier had gestaakt en toen, vermoedelük uit gewetenswroeging, zonder opdracht te heb ben gekregen, dat werk had aangevat. De 'tnbtenaar echter Het zich over de familie E. als betrachters der arbeidswet niet bepaald loffelijk uit en vorderde 4 dagen principale hechtenis, welke straf echter werd gewijzigd in een zware geldboete f 100 subs. 10 dagen hechtenis. NIEUWE UITGAVEN Van den Alkmaarschen toonkunstenaar A. Kuiper verscheen bü Klooster en Kie pert een melodieus en gemakkelük speelbaar Kerstlied: „Een Kindeke Is ons geboren". Altüd alles maar links toten liggen.' tie-verordening, o. s. Goedkeuring 7 raads besluiten tot verkoop bouwterrein. Rapport kasopname elerveillng. Rapport kasopname Lichtbedrljven. Verslag administratie mldden- standswoningen 1929. R. K. Kerk en school bestuur betreffende handwerkonderwüa G. 3. Goedkeuring wijziging verdeellng ge meente In stemdistrlcten. Gezondheidscom missie. gunstig advies wüziglng ultbreidings- >lan. G. de Hoop, verzoek om varantjetoe lag. Verzoek R. K. Kerk en schoolbestuur >m gelden voor uitbreiding schoolgebouw. 2. Voorstel tot grondruillng met den heer Berkhouwer. 3. Voorstel Jienst 1929. 4 Voorstel tot wijziging van het besluit lot overname van de ..Stille Laan.” 5. Vaststelling begrootlng dienst 1930. 6. Reclame's Hondenbelasting. Eea noodlottige samenloop van om standigbeden De landbouwer Hubert R. te Helloo nac aan aldaar, terwijl hü rich op de flets be vond, vastgeklemd san een voortrijdende Een dikwerf voorkomend misverstond b(j verkeersproblemen De vrschtrüder Pieter K. te Nieuwe Nie- dorp. bad zich op 3 December als bestuurder van een vrachtauto te Alkmaar op het lastige verkeerspunt bü Langestraat. Kerkplein en Choorstraat aan de voorschriften vergrepen ioor links achter den verkeer-agent om naar de zijde van de groote kerk uit te wüken en heden terecht taande, beriep hü zich op1 de verplichting achtei den verkeersagent om te rijden. Kantonrechter en ambtenaar, belden oractlsch op de hoogte beüveren zich om strüd den orengen en weid hem gedemonstreerd casuquo had moeten rijden. Voorts tot betere inwerktns van de plastische onder richting veroordeeld tot f 5 boete ef 5 dagen hechtenis. Sluiting. Geschilderd door Jan van Delft De bekende portretschilder Jan van Delft. Commissarissen mede te deelen. opdat bü docent der R. K. Leergangen te Tilburg. <al eerstdaags naar Rome vertrekken, om al daar het portret van Kardinaal W. van Rossum te schilderen. Deze vereerende opdracht is een gevolg van het Jongste bezoek aan Nederland door Zijne Eminentie bü gelegenheid van züu gouden priesterjubileum. Melk, niet in den smaak vallende van den keuringsdienst Onlangs werd door een keurmeester in be- ilag genomen een monster melk, genomen van een zending, door een veehouder en tnelkslüter uit de omgeving bestemd voor de lekende fabriek „Ulthoorh" te Alkmaar Het ileek na onderzoek, dat deze melk door toe voeging van water In bruikbaarheid was ver- ninderd weshalve de leverancier heden te- -echt stond Hü beweerde alstoen. zich geen voorstelling :e kunnen voimen, hoe dit water In de melk jeraakt zou kunnen zün. Van de fabriek creeg hij nooit klachten en bovendien had iü de melk gekocht op vetgehalte, zoodat bet voor Hém geen winst zou afwerpen, in- dlen hü die melk verdunde. De gelegenheid tot transactie onderhandsebe afdoening) oad verdachte afgewezen, omdat dit bedrag nem te hoog was De ambtenaar releveerde echter In zün re quisitoir het noodlg te vinden een zeer toog transactie-bedrag te vorderen, zulks op Xiorut van den ernst van het feit, dat daar door aan eventoeele publiciteit wordt ont trokken Gevorderd werd f 250 boete of 100 jagen waarop verdachte werd veroordeeld tot t 50 boete subsidiair 50 dagen. Voordrachtavond In het R. K. Vereenl- glngsgetoouw werd deze week voor de leden met echtgenooten en voor de donateurs van den R. K Volksbond een goed geslaagde voordrachtavond gegeven door den bekenden voordrachtkunstenaar, den heer Frits Bouw meester. De voorzitter bracht dank voor de qoede opkomst der leden, en sprak zün leedwezen er over uit dat alweer geen gees telijk adviseur aanVezig was. Nadat de voor zitter den aanwezigen een gezelllgen avond had toegewenscht werd het woord gegeven aan den heer Bouwmeester, die een korte inleiding hield over fragmentarische voor drachten van William Shakespaere. Vervol- i werden ten gehoore gebracht verschil- le werken en gedichten van onze Jonge Het nieuwe, doch reeds gerenommeerde Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Reeds zeer vele Hanze-leden hebben zich inzake de Ziektewet aangesloten bij de Middenstandsonderlinge. Voor hen, die nog niet daartoe zijn over gegaan moge worden opgemerkt, dat de Middenstandsonderlinge een door de re geering goedgekeurde bedrijfsvereeniging is. dat door den staat de meest nauwgezette contróle wordt uitgeoefend zf tel naleven van de wet en ihet beheer der gelden, dat I ieder aangeslotene via zijn vereeniging mede zeggenschap heeft in deze bedrijft-vereeni ging. dat zij ongetwijfeld niet onbelangrijke financieeie voordeelen biedt, dat de organi satie wordt versterkt en de mogelijkheid grooter wordt om ook de uitvoering van I andere sociale wetten in eigen beheer te krijgen. Middenstanders, wacht niet te lang met u aan den correspondent op te geven op dat I ap het kantoor op de laatste oogenblikken I geen administratieve opstopping plaats hebbe. I Dezer dagen heeft u ontvangen van den I Raad van Arbeid een inlichtingsformulier I inzake de ziektewet. O.m. wordt gevraagd I (vraag 4) „Zijt gij voornemens ten aanzien van de uitvoering der ziektewet u aan te sluiten bij een bedrijfsvereeniging, als be doeld bij art. 91 'der ziektewet en zoo ia, I welke V Alle Middenstanders vullen natuurlijk in: „Ja. bij de „Middenstanders-onderlinge I oedrijfsverze kering.” Gezien- de vragen om inlichtingen aan ans. „Centraal punt voor inlichtingen”, Pr. Hendrikstraat 30. blijkt, dat punt 5 van o.b. inlichtingsformulier nog eenige moeilijk heid geeft. Hieromtrent dient het volgende I Volgens art. 13 der ziektewet kan een werk gever de administratieve verplichtingen, die I de ziektewet mede brengt, overdragen aan een bepaald of een administratie-1 kantoor. Bedoeld wordt hiermede het administra-1 tieve werk wat door de ziektewet voor ieder werkgever noodzakelijk wordt. In allergrootste hoofdzaak geldt dit voor I poote bedrijven, maar de middenstanders, I lie hun administratie aan een administratie kantoor hebben opgedragen, zouden goed I iocn dit kantoor achter punt 5a in te vullen. I Ook kan worden volstaan met achter 5a n te vullen „neen”. I Ons „Centraal punt voor inlichtingen” I leeft gaarne inlichtingen (gratis). J. H. R. gend Kantonrechter, presenteerde zich als SSSSVaEJïïT 61 f Ti h» verrorteeia IM 17 boete of 7 dagen, omdat hü op 7 Octo ber te Egmond Binnen, toen ter gelegenheid van de kermis er nogal veel volk op de been was. dat zich had verzameld bü een hoeoto- tentje, bü .iet tegenkomen van een auto, met het door hem bestuurde vierwielig motorrij tuig niet naar rechts, doch naar link» was I uitgeweken, welke onjuiste manoeuvre na- tuurlük niet In het belang was van de ver keersveiligheid. De opposant trachtte heden aannemelük te maken, dat hü, om de verzameling hoepla- liefhebbers niet te storen, deze onjuiste zwenking had gemaakt, doch daar absoluut geen noodtoestand had bestaan om de af- wüklng van de voorschriften te rechtvaardi gen, onthaalden zoowel ambtenaar als fung Kantonrechter hem als om strüd op lessen in de verkeersregelen, waarbü de heer amb tenaar het lesgeld zelfs bepaalde op f 20.— boete of 20 dagen. De Kantonrechter evenwel liet voor dit maal genade voor recht gelden en was zoo humaan, overtuigd als hü was. dat de zoo flink bewerkte heer St. In ’t vervolg zün voordeel zou doen met de opge dane verkeerswüsheid, om het gewezen von nis f 7 boete of 7 dagen te bevestigen. Nog niet tot oplooslng gekomen De heer A. J. v. tL. ondernemer van een füne waach- en strijkerü te Bergen, compa reerde heden naar aanleiding van een hem ton laste gelegde arbeldswet-overtredlng en wel omdat hü na bezetten arbeidstijd een in I loondienst werkende juffrouw had doen ar beiden, welke overtreding door de rijksveld- wachters Vermeulen en Dükstra was gecon stateerd. De heer van H. verklaarde echter heden, dat bedoelde arbeid niet had bestaan In het sorteeren van waschgoederen zooals was ten laste gelegd, doch dat zü een pyama voor eigen gebruik had gezocht uit ander wasch- I goed. Verdachte gaf tevens te kennen, dat I hü het interne meisje, ter wille van de Ar beidswet, niet bulten zün familiekring kan houden en baar dus als het ware een soort kamerarrest zou moeten opleggen. Aangezien deze zaak op de bestaande ge gevens niet scheen te kunnen worden be ëindigd. werd aanhouding getost tot 10 Ja- I nuari. Alsdan zullen nog als getuigen wor- I den gehoord bedoelde mej. v. d. Heuvel en I verbalisant Dükstra. vrachtauto en zich op deze ongeoorloofde wüto doen meevoeren juist op het nood 'ittlge moment dat zulks werd geconstat^rd loor twee wlelrljdende en aan den horizon nrüzende rüksveldwachters. Derhalve stond Hubert heden terecht, erkennend het feit, doch bewerend dat hü door den auto In het aauw gebracht ongeluk dezen had vastgegrepen, dit verweer te toetsen aan de waarneming der verbalisanten, nield de kantonrechter de zaak tot 10 Januari aan. Benoemd Tot onderwijzer aan de R. K. Parochiale School alhier Is benoemd de heer Sneider van Hoorn. St. Jozefsgesellen Door de tooneelclut van bovengenoemde vereenlging Is In studie qenomen een tooneelspel In drie bedrijven van Jan Grosveld. getiteld „Scheurende Muren.” Naaar wü vernemen zal dit stuk op den 2en Kerstdag worden opgevoerd. Dat zaakje liep hopeloos mb Een vlsschersjongeling uit Egmond aar Zee, Albert D. die terecht moest staan, om dat hü In baldadigen overmoed in den nac’’' van 11 op 12 Nov. had geklopt op de ruitje.’ van het door Maartje Stam, de wed. Visser bewoonde perceel was ter vlschvangst er dus niet verschenen Maar volgens Moede’ Maartje. die verklaarde, dat zü de snottert wel ad zien ..assebasse" toen ze In ols zat had verdachte niet op haar ruiten geklopt maar wel eenlge hulzen verder, bü een be woner tegen de deur getrapt. Waar dus de werkelükheid absoluut niet overeenkwaïr met het proces-verbaal. bleef niet andert over dan verdachte vrij to spreken. Keuringsdienst Gedurende de maanc November 1.1. hadden de navolgende keu ringen plaats: Gewone slachtingen: 18 runderen, 2 nuch tere kalveren. 33 varkens boven en 6 varken» >eneden 60 K.G. geslacht gewbtit. Noodslachtingen: 1 pink, goedgekeurd. Huisslachtinge^: 1 rund. 1 graskalf, 1 geit 1 varkens. Invoer: 746'i K.G. Ingevoerd vleesch ei vet. Het zeldzaam voorkomende dat iedereen tevreden was In de volgende zaak gaf mr. de Groot eer verrassend en welgeslaagd staaltje van goed' Vrederechterstactlek ten beste. De hee’ Martlnus Joh. Raannemer te Umuiden stona namelük terecht, op 20 Mei (Plnkste en) te Bergen toen het verkeer ultoraarc -eweldlg druk was. door te wentg ultwljker den arbeider M Kersens uit Akersloot, dir behoorlük reci.ts van den weg liep, bü he' Inhalen met zün auto te hebben aangereden De heer Kersens viel door den schok achter over zün pet kwam terecht op de treeplanl- en hü-zeli bekwam geen letsel, doch de Ja van zün nieuw blauw pak een leelük» vlnkelhaak. De aanrijding had plaats ter hoogte van Duinvermaak. alwaar een ver keersagent de lakens uitdeelde. De heer R. nam oehoorlük notitie van he' mgeval. vei leende den gevallene alk assistentie en beloofde de schade aan hr rostuum vla zün verzekering te zullen reg- len. De Directie echter, die zeker zoo's beetj- Recht ’r op eigen houtje speelt, decre '»erde na kennisneming echter, dat de hee R geen schuld had en bleef schaderegelln achterwege Deze schade, die door de bekwaamheid var len dorpskleermaker P. Terluln te Aker sloot en vriend van Kersens. was herstelt* modal hü een compliment over zün vakbe kwaamheic van den Kantonrechter In on'- vangst mocht nemen, bedroeg 7.— en or voorstel van den Kantonrechter stelde d verdachte aan Kersens als royale venroe ding een gloednieuw bankbiljet van 10- er hand, waarop nj elsch tot 15boete ie Kantonrechter, lettende op de omstan ilgheden en den gebleken goeden wil var 'en delinquent, dezen wèl veroordeelde, doel- hem geen straf oplegde. De harde wet kent geen exen ■Een te Helloo wonende autobuschauffei x'üe P In den laten avond van 30 Octobr dienst doende, werd te Alkmaar door ee agent aangehouden omdat het achterlic. van rijn motorwagen niet brandde en stoc nu deswege terecht. De verdachte erkent het feit, doch beweerde onmachtig gewee 'e zün het georek te verhelpen, daar het con tact was verbroken. De wet evenwel siult bü overtredingen hei opzei uit als element der strafbaarheid en dus kon de chauffeur niet aan een veroor- 'eellng ontkomen. Het vonnis was echte n casu zeer mild' f 1 boete of 1 dag. sen. Getrouwd: W. P. Mooü en M. W. van Kes sel M. Meijer en P. Delver H. B. va» der Meü en M. G Schermer M. Zand bergen en C. J. Kroon O. Bakker en A Verver. m da laatste jaran la bat vrü» jeugdwerk onder alle kringen van ons volk in bloei toe- I genomen. Het gaat hlerbü veelal om de I karaktervorming van den Jongen mensch. maar dit verschünsel moet ook dienstbaar worden gemaakt aan het economisch weer standsvermogen van hen, die ook na de I weder-lnvoering van den zevenjarigen leer plicht. In de beste jaren huns levens van volledig dagonderwüs verstoken zün. Bü de beschouwing van de verheugende resultaten en bemoeienissen van dit vrije jeugdwerk is de Regeering daarom te rade geworden, dat daarvan ook ten bate van het onderwüs aan deze jeugdige personen I profüt moest worden getrokken. Te meer was hiertoe aanleiding, omdat dit onderwijs In het afgeloopen tienjarig tüdvak in menig opzicht onder den druk van financieels en andere factoren was achteruitgegaan. Bü Kon. Besl. van 7 Maart 1927 werd een Staatscommissie benoemd aan welke werd opgedragen te onderzoeken of het «e- wenscht en mogelük Is. het aanvullend on derwüs voor de rijpere jeugd zoodanig te re gelen, dat de verschillende, thans bestaande soorten van aanvullend onderwüs (cursussen voor voortgezet lager onderwüs, nüverhelds- onderwüs. handelscursussen)! onderworpen worden aan gelükluidende wetteltjke voor schriften. onder meer ten aanzien van het Rükssubsldle. zonder dat evenwel de uitga ven, welke thans ten behoeve van dit onder wüs worden gedaan, verhoogd worden en aan de besturen van gemeenten en vereenl glngen. wier statuten het oprichten en tn stand houden van scholen of cursussen voor aanvullend onderwüs voorschrijven. de grootst mogelijke vrijheid worde gelaten In het beheer dier scholen of cursussen. Aan deze Btaatcommlssle Is het te dan ken. dat de Regeering een voorstel aan de Staten Generaal heeft kunnen Indienen tot regeling van het aanvullend onderwüs. De Staatscommissie beeft voortreffelijk werk verricht, door een helder overzicht te geven van de geschiedenis der ontwikkeling e.. den huldigen stand van het vervolgon derwijs. het nüverheldsavondonderwüs. het handels-avondonderwüs en het land- en tulnbouwonderwljs. Het thans aangeboden wetsontwerp be oogt op het voetspoor der Staatscommissie het raam te vormen, waarin de onderschei dene cursussen voor de toekomst hunne grondregellng zullen vinden. Eenheid van uitgangspunt is allereerst noodlg naast de grootst mogelüke vrijheid In het beheer dier cursussen. Daarom kan voorshands met eene weinig omvattende wettelijke basis worden volstaan. Bü de thans reeds bestaande cur sussen bestaat onderling groote verscheiden heid. en wel verre van deze alle te willen dwingen in een keurlüf van eenvormigheid acht de Regeering het van de grootste be- teekenls, dat zü zoodanig gedifferentieerd blüven. dat niet alleen acht wordt geslagen op de büzondere behoeften van de strëlk. waarin zü gevestigd zullen zün. maar even zeer op de behoeften der leerlingen; zoo zullen er. gelijk thans, cursussen zün voor elndelük het hoofd den schoot te hebben I geschoolden en ongeschoolden, cursussen gelegd en wred op grond van deze verzoenen- waarbü van de leerkrachten middelbare de houding, tot slechts f 1 boete of 1 dag dan wel lagere bevoegdheden behooren te veroordeeld. worden geëischt. Het valt toe te Juichen, dat de financieeie Ongeoorloofde bierconsumptie gelijkstelling van openbaar- en bijzonder Onlangs stond terecht de winkelier In ha- I onderwlfs ook ten aanzien van het cursus- ring. rolmope en andere opwekkende restau- onderwüs sis grondslag voor de ontworpen ratlemlddelen na *n geanimeerde club-Jool. regeling is genomen. De subsldleering zoowel Utt 's Rijks als gemeentekas wordt op eenvoudlgen voet en nractisch geregeld, nJ. per leerllng-uur. Aan O.a. werd geciteerd „Als vreemdeling In het Rljksmuseum." Verder verschillende werken van Charivarius, o.a. ..Vrijgezellenwee.” Vooral brachten de lachspieren In bewe ging de stukken van Stephen Leacock en van Peerke de Belg. Een daverend applaus toonde dat den aanwëügfen buitengewoon veel genoten. De voorzitter dankte aan het slot den heer voor zün leuke en leerzame avond. Voorts bracht spreker in herinne ring -dat op Maandag 6 Januari u. een Vlaamsche avond gegeven zal worden door de Lode van Gent”, den heer Oscar Tütgat, die dan Vlaamschen humor met gekleurde licht beelden zal geven. ZMEENTELUKE DIENST DER WERK LOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING Districta-Arbeidsbeurs Kostelooze bemiddeling voor werkgevers ^n werknemers. Geopend van 91 en van 2 tot 5 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 en Maandag- en Donderdagavond van 7—8 uur. Mannen aangeboden: 2 bakkers. 1 boeren arbeider, 3 betonwerkers, 1 bloemist, 3 chauffeurs. 1 chocoladewerken 21 grond werkers. 1 kok, 1 kleermaker, 1 loodgieter, 2 mach, houtbewerkers, 1 machinist, 2 meu belmakers, 12 metselaars, 12 opperlieden, 5 pakhuisknechts, 1 rijwielhersteller, 19 schil ders. 1 suikerwerker, 2 sigarenmakers, 3 tuinlieden, 20 timmerlieden, 1 uitvoerder, 60 losse arbeiders. Geplaatst: 8 grondwerkers, 1 kantoorbe diende, 1 steenbikker, 1 stucadoor, 1 voeger, 3 losse arbeiders. UITSLAG VEILING gehouden bü opbod, op Vrijdag 13 Decem ber 1929. ten overstaan vjn Mr. J. de Lange, notaris te Alkmaar, van eenige per- eeelen uitmuntend welland, uitstekend ge schikt voor tuinderij en koolbouw, gedeelte- lük ook voor bouwterrein, aan en nabü den Munnikenweg of Heerenweg, in den Ouder- perpolder, te Oudorp, eigendom van den heer W. van der Molen, geveild In 10 per- ceelen: 1. Weiland gr. plm. 11 a. 20 ca 650.— I ld. groot pl.m. 8 a 25 exu 495.—. 3. id. groot pl m. 8 a. 20 c a. 505.4. ld. groot plm. 8 a. 30 c.a. 500.5. ld. groot plm. 8 a. 40 c.a. 500.—, 6. ld. groot pl.m. 05X15 HJk. f 1900.—, 7. ld. groot 092.50 HJk. f 3037.50, 8. ld. groot 1.48.10 HA. 4768.75, 9. ld. groot 19450 H.A. 4350.—, 10. ld. groot 1.98.90 H.A. f 4987.50. Te zamen 6.60.80 H.A. op 21693.75. De afslag en combinatiën blijven bepaald op Vrijdag 20 December aa, des middags 12 uur, in het café „Noord-Holland" van den heer M. de Boer, aan de Frlesche Brug te Alkmaar.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 5