Buitenlandsch Nieuws Al M FEUILLETON RADIO-OMROEP Italiaansche Koningspaar aan het Vaticaan Uit het Britsche Lagerhuis R.ï Na het bezoek van het DE GEHEIMZINNIGE WRAAK „N vu w. ONDERWIJS Net] hote GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN L*»' p NE tsvraagi r Wat de telegrammen niet vermeldden Intieme bijzonderheden BIJ Ag eer •dernsn f»P w ^-t e ••Mhan. •teafler» Esperanto-examena <-■ 4 op 7-30—8-00 voor eenlgen tüd buren, wet verschil- De konlng maakte een toespeling op het MIJNCONFLICT IN AUSTRALIË een VRIJHEID VAN DE EERSTE SNEEUWSTORM heeft Dr. Gröner de r tl Tersl gevraagde Inlichtingen betreffende de Basl- het Graf van den H en AAN I kapitein rwimf» vei vutgd). aan het vertrek van oen boot voorafgaat Met ■patel- aftellen als eer De st waagt 1 Teven voor Uch DE LEVIATHAN VERTREKT EEN DAG LATER voor daj straat ••plaatst •eheepsb. Al Oi Het vertrek van den Oceaanstoomer ,ie- vlathan" van Southampton naar New-York -dérlng 1 den te ik begrijp er niets van het spijt terecht gestaan wegens het dooden van een Italiaansch herbergier te Meriden in Con necticut; hij was toen vrijgesproken. basfluit omtrent al o< niet toetred'ng hebben genomen, nog tot 11 December 1930 gelegen heid daartoe hebben. D <S«! foot va* bral tags van van van tra» met drag van) den rijn. Vc kort! dat verse ver- van se- Oevrai toed kur ren werk neweg. i van' J*r F»P> b.i 11» jaar sprek Hei der na al reken Va rief i fchHl gang grape verlet der aanvr legen afstar ten meer meer meer De sprek schuld lijken Het gelden MAAI Akei Broek Egmoi Groot- Heerhi Llnunt 8L Pi ren, V de ger T leed Ziel rig. den, crai den dier Beh I boog zich over de verschansing en gaf den eigenaar van den sampan bevel langszij te blijven. Als sjjn vermoeden, dat den Craydons een ongeluk was overkomen, door hun zelfs op het allerlaatste oogenblik niet verschijnen gestaafd werd, wUde hü zeil aan wal gaan om te trachten te weten te komen, wat er gebeurd was. Een fluiten, tweemaal kort achtereen, kon digden de laatste paar minuten aan. Sher rington stond roerloos af te wachten. De gezagvoerder van de boot, een Engelschman. die al meer dan vijftien jaar de gevaren van de Rivier met de Gouden Kanten ge trotseerd had, kwam naar hem toe en sprak hem aan: Nog één minuut, Mrf. Sherrington uw vrienden komen wel op het allerlaatste nippertje. Ja. - We kunnen niet wachten me wel Neen, dat spreekt, Mr. Magisfield maar als ze niet komen, ga ik ook niet mee Dan ga ik hier van boord, daarvoor heb ik die sampan daar laten wachten. En wat mijn bagage betreft, die wilt u wel in tenant op nat kantoor van de maatacnappi) ach ter latent Zeker A4r. Bkerrtegeon, snaar tk oeop. dat het niet noodlg is, misschien Mid denin brak de man zijn zin af. Met mjn oogen gevestigd op tets, dat zich ergens stroomopwaarts bevond, bleef hij staan tu- weer te loopen. Zijn ongerustheid klom met de minuut, al zijn zelfbeheersching had hij noodig om voor het ulterlijk kalm te blijven. De sneltrein uit Shanghai moest al meer dan twee uur geleden aangekomen zijn en nog steeds waren de Craydons niet verschenen! Met oogen. die niets van China's oude loofdstad zagen, staarde hij voor zich uit Voor den zooveelsten keer ging hü zijn in structies van dien nacht na. Neen, de fout lag niet bü hem. Maar ten slotte deed de kwestie, bü wien de schuld lag, er niet toe Husky Craydon was niet de geschikte bege leider voor een jong meisje als Janet Cray don. Gesteld, dat aan Stargards belangstelling andere motieven ten grondslag lagen... Hoe veel kon er dan sedert zijn weggaan al niet gebeurd zijn! Bü die gedachte balden Sher rington’s handen zich tot vuisten, beten zün tanden, in een opwelling van drift, fel op elkaar. Een lang gerekt gefluit maakte een einde ran dit opwindend denken. De eerste waar- -chuwtng voor de passagiers aan wal. dat bet üd werd om terug te keeren. dat de boot over en half uur Nanking ging verlaten. In jaeh- ge onrust zocht hü eerst de rivier, daarna df ade af. Nergens een spoor van de Craydons. Je minuten, eerst zoo teaag gang. leken opeens haast te krijgen Twintig, vijf-en- twintig minuten vlogen voorbü, zonder dat er In den toestand eenlge verandering kwam... Zün ongerustheid werd aapt angst, die zang o-l.v. Jacob Hamel cursus 4.00—4.30 studiemuziek voor Egbert Veen. T< het nie als he. wapens rle. reservepersoneel. opgeslagen oorlogsma teriaal. te kwaliflceeren als asnvalsleger en dan nog a! tegen een leger als het Fransche. lat Inderdaad een volk in wapenen'* is. toe gerust met alle uitvindingen der moderne techniek, wijst of op booze bedoelingen, of op een volkomen gebrek aan oordeel. Ik be- TSJANG FAT KWET PLEEGT ZELFMOORD Volgens te Berlün binnengekomen berich ten, wordt officieel medegedeeld, dat Tsjang Fat Kwei, de leider der opstandelingen, die gedurende de laatste weken de centrale re geering groote moeilijkheden in Zuld-China heeft veroorzaakt, op 12 December JJ. zelf moord heeft gepleegd, nadat zün poging om de stad Kanton op de regeerlngstroepen te veroveren, mislukt was. De zeerooverü aan de Chineesche kus' Aan Henderson, den Britschen minister van bultenlandsche zaken, werd de vraag gesteld of hü op eenlge wijze bü de Chi neesche regeering had geprotesteerd over de toeneming van zeerooverü langs de Chi neesche kust. Hü antwoordde, dat protesten herhaalde- lük in de laatste jaren tot de Chineesche regeering waren gericht, ten einde van haar te verkrügen. dat daadwerkelüke maatrege len zouden worden genomen voor de onder drukking van deze rooverijen. Voor zoover hem bekend was de toestand in de laatst? maanden niet verslechterd. Het vraagstuk van de bescherming van de veiligheid van den Britachen handel, heeft steeds de volle aandacht, bü het laatste geval van zee rooverü waren twee Engelsche oorlogsschepen behulpzaam geweest bü de redding van he* betreffende schip de ..Halching". oogenblik geduld. Dte motorboot komt hier heen. Ik wed om een dollar, dat het uw vrienden zijn. Sherrington keek op. Schel fluitend, om de aandacht van de .JSoochow" te trekken, zig-zagde de kleine motorboot tusschen de sampans en het groote schip door. Sherring ton tuurde scherp naar het gedeelte achter de kajuit. Opeens helderde zün gezicht op in de twee figuren op de rood ge schilderde bank had hü Janet Craydon en baar neef herkend hü boog zich over de verschansing heen en wierp den eigenaar van de sampan een dollar toe. Toch nog op tüd, relde Mansfield schertsend, toen de motorboot langszij gleed en onder aan den valreep lig gen bleef. Jalachte Sherrington opgelucht; hü liep naar het bordes toe, om Janet te begroeten. Een oogenblik later verscheen haar fijn, mooi gezichtje boven het ü*r van de trap uit ..Precies op tüd," begroette hü haar „een beetje te precies.'* De federale regeering heeft besloten on- mlddellijk tusschenbelde te komen. Het hof van arbitrage heeft beide partüen opgeroe- nen tot een spoedconf eren tie op morgen te Sydney, waarvan de büwoning verplicht is. Scullen seinde aan de leiders der münwer kers om er krachtig op aan te dringen, da» df mijnwerkers zich uit de nabüheid der mün touden terugtrekken om nieuwe wanordelük- heden te voorkomen. De leiders antwoordden dat zij al het mogelüke zouden doen om hier aan gevolg te geven. Scullin heeft voorts aan 3avin. den premier van N.Z. Wales, gevraagd om de maatregelen tot het weder openstellen der mün op Donderdag op te schorten. Er zün politle-versterkfngen gezonden naar de districten Sydney en New-castle. Volgens de jongste berichten wordt de toe stand te Rothbury weer rustiger. Bevestigd wordt dat één mijnwerker gedood werd. Er ün negen mijnwerkers gewond; een veertig tal hunner hebben kwetsuren opgeloopen. Zes ?olitiebeambten werden gewond. Toen polltleversterklng verscheen trokken de meeste münwerkers zich terug, doch er 'leerscht nog een slechte geest onder hen. Engeland en EgypU In het Lagerhuis werd heden aan den Mt nister van Bultenlandsche Zaken gevraag? of hij eenlge mededelingen had ontvanger Inzake het voorgestelde ontwerp-tractaat door de Engelsche Regeering aan de Egypt! sche Regeering voorgelegd. Henderson ant woordde ontkennend en verwact.*’- ook nle» eenlge verdere med-deeling te dezen aanzler te zullen ontvangen dan na de Egvntlsch' verkiezingen en de herstelling van het par- 'ementalre regime. Hem werd gevraned o» hit het eens was met de verklaring, door eer lid van de regeering In het Hoogerhuls afge legd, dat deze voorstellen niet beschouwd moesten worden als 'n ontwerp-tractaat. maar liever als schematisch aangtegeven len. Henderson antwoordde, dat v< nooit behoorden te worden beschouw ontwerp-tractaat. Zü waren nimmer gepara- 'eerd. Het waren voorstellen welke onder worpen moeten worden aan de regeering welke door het Egyptische Volk zal worden gekozen, om daarna met haar hierover te on derhandelen. aJKMK bescherming van de keel, vóór het op- ‘reden ,er zuivering 1 van de stem. Op al Meinste Adm< Sherrington bleef op zijn post. Bü het Ver- schünen van den mari boven aan de trap bekeek hü hem nog nauwkeuriger, maar zon der resultaat. Voor een Westerling is het een onmogelijkheid, om een Chinees aan zijn ge zicht te herkennen. Als de man in zün manier an küken herkennen verraden had. zou hü geen oogenblik langer getwüfeld hebben. Nu was hü niet in staat te beslissen. Met zün handen in zün zakken slenterde hü achter den man aan. vast besloten om door luister vink spelen dit probleem op te lossen. De be. greeting van den kapitein deed hem de ge- wenschte oplossing aan de hand. Met een zucht van verlichting keerde hü zich om. De loods! Wat een dwaasheid ook. om zich zoo gauw ongerust te maken. Hü Het den man. nu in druk gesprek gewikkeld met den kapitein van de boot, in den steek en liep terug naar zün plaats bü de verschansing, 'vaar vandaan hij zoowel op de kade met het drukke af en aan loopen van de koelies als op de rivier met haar woelige bedrijvigheid et oog houden kon. De tüd verstreek. Het werd tien uur. elf ir, half twaalf, maar er gebeurde niets oen de groote wijzer van zün horloge echt» .oe langer hoe meer de twaalf naderde, begor iü ongerust te worden. De rook uit de korte b<jna vierkante püp werd onrustbarend grauw en dicht en de drukte op het dek kreeg die nerveuze, gejaagde tint, welke onmlddeUljk llek. die geheel werd bezichtigd Het viel op. hoe lang de Koninklüke Faml- HET AANNEMEN DER MOTIE VAN VERTROUWEN Verklaringen van Severing In de .Jdontagspost zet de Rüksmlnister van binnenlandsche zaken Severing de be- teekenis uiteen van het aannemen van de motie van vertrouwen in de regeering. Hij verklaart o.a. dat ongatwüfeld belangrüker dan da formeele uitspraak van vertrouwen en de wil van het parlement in de kwestie van de financieele reconstructie positief me de te werken de bijzondere toezegging is nog voor Kerstmis een beslissing te nemen over het urgentle-program. Daarin ligt de be langrijkste stap tot verbetering van oude financiën ter verlichting van het economi sche leven en ter bevestiging van de repu bliek. Weliswaar zün de wetten van het ur- gentie-program, de wijziging der tabaksbe lasting en de verhooglng van de büdragen voor de werkloosheidsverzekering, nog niet in kruiken en kannen doch na de onderhan- dellngen tusschen de Rüksregeerlng en de vertegenwoordigers der partüen kan men er zeker op rekenen, dat de voorstellen nog voor het einde in werking zullen treden. De fi nancieele crisis, die gemakkelük tot een staaicrisis had kunnen leiden is voorkomen. Doch belangrüke kwesties moeten nog wor den opgelost Dultsche regeerlngen en Dult- sche volksvertegenwoordigingen hebben sinds het Jaar 1923 dikwüls pogingen tot spaar zaamheid en gezonde financieele [>olitlek ge daan, doch even dikwüls dezen weg weer ver laten. De vraag, wie de financieele reconstructie zal tot stand brengen, is niet moe 11 Uk te be antwoorden. Alle verstandige en haar ver- antwoordelükheld bewust zünde partüen! Een financieele reconstructie is geen partüzaak. doch een zaak van het geheele volk. Severing wijst er op. dat alle nieuwe groe- peerlngen in de politiek slechts ten doel heb ben en moeten hebben; orde in de financiën te brengen. Allen, mannen en vrouwen, moe- De vereenlgtng voor de OostgnrtJksclM en Httagaarscba Fondsen vestigt er de aandacht op, dat wat da Tsjecho-Stowaakscbe wets bepalingen betreft, de houders, die nog geen ■rstelt. Sire,” gen van het officieel verslag openbaar maak- Staat: ten. Zeer interessant zün daarom de n Me- -- deelingen van een Vatlcaansch Prelaa die natuurlük niet wanneer dit gebeuren Botsing tusschen politie en mijnwerkers Vierduizend münwerkers, die werkloos zün engevolge van het sluiten der mün van Rothbury hebben gisteren een hevlgen aan val gedaan op de politie, die de mün be waakte. De politie was genoodzaakt van haar revolvers gebruik te maken. Drie münwerkers werden gewond; verschelden politiebeambten werden door steenworpen gekwetst. Op het schieten door de politie volgden woeste too- neelen; de politie werd herhaaldelük door groepen woedende mijnwerkers aangevallen. Te ongeregeldheden duurden 20 minuten en braken bü den Ingang van de mün opnieuw uit. De politie schoot ten tweede male toen !e münwerkers poogden het terrein der mün binnen te dringen. Naar gemeld wordt., werd één münwerker gedood. DUITSCHLANDS BEWAPENING Verklaringen van dr. Gröner Rüksweermlnlster dr. Gröner heeft in een onderhoud met een medewerker van de Ger mania een verklaring afgelegd naar aanlei ding van de beweringen omtrent den stand van Dultschlands bewapening bü de debat- xn omtrent de Fransche legerbegrootlng in de Fransche Kamer. Hü reide o.a.: ,,Ik kan niet nalaten te glim lachen. als ik lees, dat de vertegenwoordi gers eener sterk bewapende natie blükbaar in allen ernst een bedreiging vreezen van een volk, dat het eenlge is op de heele «ereld hetwelk 'n zoodanige mate ontwapend is. dat nn worden overtroffen. Een leger itsche, zonder moderne machlne- ndsr vliegers, tanks, zware artilie- tegenover elkaar stonden. Niemand zeide maakt aan den Paus, die den Konlng voor- iets, niemand bewoog zich. Victor Emanuel een partlcdier bezoek heeft ultgenoodigd Wanneer dit zal plaats hebben, is nog niet bekend, maar men verwacht in Januari. De moord op prof. Bertrand Een paar maanden geleden werd te Luik professor Bertrand door een Russisch stu dent cp straat vermoord, omdat deze hem niet voldoende gesteund zou hebben bü zün pogen om een studiebeurs te krijgen. Op last van den rechter heeft een zenuw arts den student geobserveerd en onder zocht. De medicus ia tot de conclusie geko men, dat de Rus krankzinnig is. Hü is thans van de gevangenis naar een krank zinnigengesticht overgebracht. In dr.n afgeloopeu nacht heeft boven \oord-Z.weden de eerste sneeuwstorm ge woed. Op verschillende plaatsen werd het spoorwegverkeer gestoord. Bü Storlier, aan de Noorsche grens, ligt de sneeuw op vele plaatsen 1)4 M, hoog. Aan de geheele Noor sche kust moest ten gevolge van den storm het locale stoomvaartverkeer worden stop gezet. DE VOOROORLOGSCHE GEWAAR BORGDE SCHULDEN VAN OOSTENRIJK -HONGARIJE De vertegenwoordigers dei Belgische, Duit- sche, Engelsche. Fransche, Nederlandsche, Italiaansche en Zwitsersche houders hebben op 5 Januari in een gemeensch-tppelüke pu blicatie bekend gemaakt, dat nog geen en kele algemeene regeling werd gemaakt en door de houders vrüwillig werd aanvaard, waarbü de dienst der door onderpand ge waarborgde leeningen van de voormalige Oostenrijksch-Hongaarsche Monarcnie weer werd opgenomen. Tajeeho-Biowaküe en Polen hebben sedert dient;,ingevolge hun binnenlandsche wetge ving.,- doch zondei voorafgaande toestem ming van de bultenlandsche belanghebben den. eenige hierna te noemen maatregelen gWroffen. waarbü zü de te hunnen laste ko mende gedeelten dezer leeningen onder ze kere voorwaarden op zich nemen. Niettegenstaande de pogingen van de eenigingen tot behartiging der belangen houders in de verschillende hierboven noemde landen om tot een vergelük te ko men, is in den stand van zaken geen wüzl- ging gekomen TXiecho-Slowaküe stelt ter regeling van naar aandeel m de bewaarborgde leeningen, die in zilveren florijnen lulden, evenals voor de leeningen die in papieren florünen of in papieren kronen luiden, voor deze oude obli gation in te wisselen tegen stukken, luiden de in Tsjecho-Slowaaksche kronen met den- zelfden rentevoet op basis van één Tsjecho- Slowaaksche kroon tegenover één oude kroon of halven florün (zilver of papier). De betaling der sintfct 1 Juli 1919 onbe taald gebleven coupons zal op dezelfde basis geschieden. De termün, waarbinnen men zich bü deze voorstellen kan aansluiten, eindigt volgens de Tsjecho-Slowaaksche wet op 31 Decem ber 1930. De termünen. voorzien in de Poolsche valorisatiebesluiten. loopen daartegen reeds op 31 December 1929 af. De door Polen getroffen beschikkingen, die aanmerkelük achterstaan bü de Tsjecho- Slowaaksche regelingen, houden in een in wisseling der oude obligauën tegen stukken, 1> Met zün oogen strak gevestigd op de zit tende gedaante voorin, bleef hü. gekweld door een eigenaardig gevoel van spanning, het oogenblik af wachten, waarop de sampan langszü zou komen. Op 'n paar meter afstand van de „Soochow” keerde de man zün gezicht naaz de boot toe. Een oogenblik had Serrlng- ton het gevoel, alsof zün hart stilstond. Een mager, geel gezicht een duplicaat van het beheerschte zich het eerst. Hü trad met de koningin op den Paus toe en de begroeting die volgde, was hartelüker dan het protocol scheen te veroorloven. Toen na het particulier onderhoud het ge volg werd voorgesteld, toonde de Paus zich zeer getroffen. BUna voor allen had hü woorden van zegen en gelukwensch. Ver schillende malen uitte de Paus zün groote voldaanheid over de geschenken der Ko ninklüke familie, welke niet speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd waren, maar deel uitmaakten van de artistieke familie herinneringen der Savoje’s. Het gouden kruis met de beeldjes der Moeder Gods en van den H. Johannes dat volgens de over levering heeft toebehoord aan de Gelukza lige Clothllde van Savoje beloofde Z. H Plus XI een eereplaats op zün werktafel. Onderweg naar Sint Pieter, sprak de ko nlng tot 's Pausen Sacristeln. Mgr. Cremo- nesl, zün groote voldoening uit over het standaardwerk der pauselüke munten en medailles dat hü van den H. Vader ontvan gen had. (Zooals men weet, is de Italiaansche konlng eigenaar van de volledigste verzame ling munten ter wereld en schreef hü eenlge beroemd geworden boeken over dit onder- werp.) „Dat is heel natuurlük. Majesteit,” ant woordde Mgr. Cremonesi: „De H. Vader kent uw competentie in deze materie." De konlng herinnerde dan aan een gebeur tenis, die tot heden geheim gehouden werd. Onder het pontificaat van Plus X had de huidige Goeverneur der Stad van het Vaticaan. Serafini, groote moeilijkheden met de vaticaansche muntenverzameling, waarvan hü toentertüd directeur was. De Konlng die daar lets van vernam en de be- teekenis der vaticaansche verzameling naar waarde wist te schatten, zond toen eenige eigenhandig geschreven boeken met aantee- keningen om, zoo mogelük, behulpzaam te zün. Serafini raakte uit de moeilijkheden en wilde den konlng persoonlijk gaan bedanken NaUju-lÜk baarde dit plan groot opzien en ten slotte moest Paus Pius X er zich zelfs mee bemoeien. De directeur der muntenver zameling kreeg verlof om te gaan, maar op voorwaarde dat, wanneer er lets van uitlekte, hü op staanden voet oneervol ontslagen was. Serafini ging en had een audiëntie van meer dan twee uren. Op die audiëntie volgden regelmatige besprekingen, die tot een warme vriendschap leidden, en „nu het geheim uit lekt;” besloot de konlng: „heeft comm. Sera fini geen aanleiding om zelfs eervol ontslag te vragen." Groote belangstelling toonde de „konlng- soldaat" zooals de bünaam van Victor Emanuel luidt; voor de pauselüke gewa pende corpsen. Vooral betreurde hü het, dat het Huis Savoje geen Zwitsersche Garde meer had, zooals voor eenige eeuwen. Ook de Gendarmen hadden 's Konlngs bizondere aandacht omdat zü dikwüls gerecruteerd worden uit ex-Kurasslers. de Koninklüke lüfgarde. De konlng begroette eenige pause- grüp ook niet, hoe men in Frankrijk sterkte van het Dultsche leger kan becüferen op 200 000 of zelfs op 400 000 man. Wü heb ben 100.000 soldaten en geen man meer. Ik geloof, dat elke compagnie, welke de geoor loofde sterkte zou overschrüden. in Frank rijk een storm van verontwaardiging zo» doen opgaan. Wü hebben geen reserves, df politie is noch militair georganiseerd, noch nllltgilr bruikbaar. Even onbegrijpelijk is mi’ de bewering, dat op de Dultsche rüksbegroo- ting bü de civiele posten oorlogsmateriaal 1 verstopt. Wie het werk van den R'Jksda kent en in Frankrijk wfjdt men er groote opmerkzaamheid aan zal over dergeiyke vermoedens slechts kunnen glimlachen. He» s niet Dultschlands schuld, dat, in weerwil van alle openlüke tegenspraken, met toebe reidselen voor den chemischen oorlog, en, on danks alle internationale verboden, met dien oorlog zelf door alle bultenlaridsche legert rekening wordt gehouden. Duitschland is ook op dit punt het Verdrag van Versail les stipt nagekomen en heeft geen toebe reidselen voor een chemischen oorlog getrof fen. alle Chineezen op elkaar! In een plotselinge behoefte om zekerheid te hebben. 1 ep Bber- rir.gtcn naar de va i.ep en bejon den mar terw.1 de sampan langzaan tot vlak onde hem door gleed, te fixeeren De man keek op alsof bü dien blik voelde; rustig, sooder een Spoor van herkennen, monsterden de schuin staande oogen het hoofd en de schouders van «ton Jbigelschman toen rees bü uit zün zittende houding overeind en kwam de trap eg». Engeland en de ontwapen'n* Ayles (Labour) vroeg den premier of En reland verbintenissen had bü den Volken bond of het Engelsche Wereldrük, welke b» Lagerhuis verhinderde tot eenig besluit te kornet,, dat het ten aanzien van ontwapenln- wenschte MacDonald antwoordde, dat arti kel acht van het Volkenbondsstatuut aan aH« leden voorschreef en bügevolg ook aan de Engelsche regeering een vermindering van d- bewapening tot het laagste punt als met de nationale veiligheid was over een te brengen en de handhaving van internationale ver plichtingen door gemeenschappelük optre den. Een ander artikel van het statuut legd? de verplichting op deel te nemen in gemeen schappeUjk optreden voor de handhaving van zekere verbintenissen. Verbintenissen van Engeland ten aan zien van het Engel sche Wereldrük waren voorgeschreven door de noodzakelijkheid van zelfverdediging Ayles vroeg of het gouvernement van mee- ning is. dat er nog speling was voor zoover het onze eigen bewapening betreft, die wl zouden kunnen terugbrengen tot het punt door den premier genoemd als het niveau voor de nationale veiligheid en zoo niet, waar om wü dan aan een ontwapeningsconferentie zouden deelnemen. De nremier antwoordde .omdat het mogelük dat deze speline slechts bij een internationale overeenkom?» kan worden gevonden, zullen wü naar die conferentie gaan.” gezicht van den jongen Chinees, die hem den vorigèn avond in Shanghai als zün getrouwe schaduw gevc’gd had! Maar ten slotte leken HER RIOT OVER DE OORLOGS- SCHULDEN Op het congres der radlcaal-socialistische partü te Chalons sur-Soanne verklaarde Her- rlot. sprekende over de oorlogsschulden Terwül wü alleen naar de Ruhr zün gegaan, zün de Engelschen alleen naar Washington getogen en hebben daar met Amerika onder handeld over de oorlogsschulden, zoodat wu ons alleen tegenover het onverzoenlüke Dultschland bevonden. Toen de radlcaal-so- clallsten aan het bewind kwamen, trachtten 4j in deze situatie verandering te brengen Wü hebben getracht vrede te sluiten en -egelükertüd te verkrijgen, dat Dultschland zou betalen. Na den oorlog heeft men om gezegdDultschland zal betalen. Than: kunnen wü zeggen: Dultschland heeft be haald. Van 1924 tot 1929 heeft het plan- Dawes voor Frankrük 25 milliard franc op gebracht. Voor ik het plan-Young prüs, moet .k weten wat Frankrük eraan heeft. Onze beloonmg bestaat hierin, dat onze ergste vijanden thans onze politiek hebben o vergt- nomen. Wü hebben het recht, dit te consta- teeren en er trotsch op te zijn. Het succes van d£ze politiek zal ons het vertrouwen van ie kiezers doen winnen. De radlcaal-socla- isten willen echter meer. Zü willen de reor ganisatie van de gemeente-flnanciën, waar door de organisatie van het onderwijs moge lük wordt. Met een beroep op de linksche partüen om zich aaneen te sluiten besloot Herriot zijr rede. GODSDIENST AAN DE JODEN BELGRADO. 15 Dec. Wolffbureau De koning heeft de wet onderteekend. waarbü aan de Joden volkomen vrüheld van gods dienst wordt gewaarborgd en de Joodsche clerus wordt vrijgesteld van militairen dienrt .oorzoover dit door hun religieuze wetten wordt gevorderd. Grenzenloos was 's konlngs b- voor het Vaticaan en meermalen wensch te kennen, dit alles eens opengaan der deuren Paus en Koning plots J kunnen bezien. Deze wensch is kenuuar ge- blik: op vrü groeten afstand van de „Soo chow" zag hü een kleine motorboot, die met zulk een vaart, dat het water als twee golf- !Ünen van geel schuim aan weerszüden on der den boeg wegspatte, de rivier kwam af varen. Die daar heeft haast, merkte de ka pitein op. 't Zou me niets verwonderen, als dat uw vriend en de dame in kwestie waren. Craydon als vriend leek Sherrington niet bepaald begeerenswaard. maar hü onthield zich van commentaar. In plaats daarvan sloeg hü met gespannen aandacht het ge manoeuvreer van de motorboot gade, die met een aanhoudend schel fluiten als be geleiding een verzoek om vrü baan te maken de rivier kwam af-tjukken. Op een vüftlg meter van de .Soochow" scheer de zü zoo takeling langs een sampan, dat het vaartuig hulpeloos draaiend in het kiel water achterbleef, en geen tien tellen later dook zü op een manier, die den toeschou wers de haren ten berge deden rüzen, onder den boeg van een laveerende jonk door. De „Soochow” Hoot voor de derde en laatste maal. Drie keer achtereen zond te den waarschuwenden klank de lucht in. Sherrington draalde zich om. De loods stond al op de brug. Snerrington boog stah over do vereehanelng neen, om do zompen naar de valreep te wenken. De kapitein begreep, wat hü van plan wat: met een vlugge be weging hield hü do hand van den jongen man tegen. Aan den electrischen dood ontsnapt. Vüft% minuten vóór de terechtstelling Te elfder ure is een jongeman, Frederick Edel, die Donderdagavond in de gevangenis Sing Sing te New York zou worden terecht gesteld in den electrischen stoel wegens moord op een actrice, van den dood gered door een bevel van den gouverneur van éten staat New York, Roosevelt, die 50 minuten vóór de executie aan den directeur der ge vangenis telefoneerde, dat hü de doodstraf in levenslange gevangenisstraf had veran derd. De op het laatste oogenblik behouden veroordeelde knielde op het vernemen der luidende in Zlotys, een rente dragende van neer 5 pCt.. terwül de inwisseling zal plaats vin- den op een basis van 15 Zlotys voor elke 100 Kronen van de hoofdsom, voorzoover die ten laste van Polen komt. Geen enkele regeling werd door Polen ge troffen voor de betaling der achterstallige ocupons. In verband met het feit, dat de termün voor toetreding ingevolge de Poolsche wet op 31 December 1929 afloopt, zullen houders dienen te overwegen of het geen aanbeveling verdient om de stukken der leeningen, waar van de dienst door Polen hetzü geheel, het- zü gedeeltelük. wederom wo’dt opgenomen, naar het „Office des Emprunts d'Etat" te Warschau op te sturen, ten einde te voor komen. dat zü eventueel van het gebruik maken dezer bepalingen zullen worden uit gesloten. I om te bidden en medegevangenen in nabu rige cellen hieven een driewerf hoera aan. Gouvereur Roosevelt vond o. m. in inlich tingen op het laatste oogenblik ontvangen aanleiding de straf te wüzlgen. Het slachtoffer van den veroordeelde was in December 1927 dood in haar huls gevon den. Zü was met een hamer op het hoofd geslagen en in haar woning was diefstal gepleegd. Zü leefde van haar man geschei den en leidde een lichtzinnig leven. Volgens het O. M. had Edel, die haar minnaar heette te zün. haar In een vlaag van drift gedood. Den verdachte was gelegenheid ge geven om te bekenen dat hü zich aan doodslag had schuldig gemaakt, maar liü gaf er de voorkeur aan zün leven te wagen in het vooruitzicht dat hü zou worden vrij gesproken wegens moord. In 1925 had Edel “7 5.306.30 Concert door '.-kwartet 6.30 Vaz Diaa: Koersen 6.457.1J Itali: ginnerz 7.15—7^5 derden 8.018. zingen over Indië. Spreker: Prof. Dr. C. Snouck Hurgronje. Daarna: Duitsch- avond 8.45o.<x> Inleidende causerie door James Yoland g.45xi.00 Concert door het versterkte Omroeporkest. Hélène Cals (sopraan), het Hollandsch Strijkkwartet 10.15 Persber. Na afloop van het concert: Gramofoonmu- ziek ia.00 Sluiting. DAVBNTRY, 1554,4 M. 10.35 Mor genwijding xx.05 Lezing 11.20 Gra: mofoonmuziek 12.20 Concert. A. Turnbull (alt), F. Steger (tenor) 12.50 Gramofoon- muziek 1.20—2.20 Orkestconcert 3.20 Lezing 3-45 Dansmuziek 4.05 Concert. M. Watson (sopraan). Strijkkwartet 5.05 Concert op cinema-orgel 5.35 Kinderuurtje 6.20 Zang door The Mas ked Carol Singers 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Vaudeville 8.20 „Ko- nigskinder”, Sprookjes-Opera. Muziek van Humperdinck. Eerste bedrijf 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 10.Q0 „Ko- nigskinder.” Tweede en derde bedrijf 11.2012-20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Con cert. Orkest en soli 6.55 Gramofoonmu ziek 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Op voering van „Werther” van J. Massenet. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.30 Gramofoonmuziek 9.4510.30 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmiek 12.25L50 Orkestconcert 4-50—5.50 Concert. Mandoline-orkest en alt 7.20 Duitsche avond. Orkest en violist. Daarna 'tot ii.ao: Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M. 6.1510.50 Le zingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Berichten 1.201.50 Gra mofoonmuziek 3.053.50 Lezingen 3.50— 4.50 Concert uit Hamburg 4.50— 7.30 Lezingen 7.20 „Wibbelds Aufente- hung.” Blijspel in 4 bedrijven, van Hans Muller-Schlosser. MDaarna: Berichten en le zing. Vervolgens tot n.50: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.35— 12.05 Uitzending voor scholen 12.35— 1.05 Uitzending voor scholen X504.50 Concert. Orkest en declamatie 7.359.00 Duitsche avond. Orkestconcert en declama tie o.ao10.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio- concert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Duitsche avond. WOBN8DAG U DBCBMBBB HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V,- Uitz. 8.15—9.30 Concert 10.30—moe Ziekendienst 11.0011.30 Gramofoon- muziek 11.30—12.30 Harmoniumbe- speling 12.30a.00 Concert Alt-mezzo, cello en piano a-002.45 Concert. Piano, -1 -en v;0O| 4,! „—5.00 Gramo. 5.00—6.00 Kinderuurtje 5jo Gramofoonmuziek 6.30— Cursussen Techniek 7.30—8.00 luserie over „De Stads-kippenhouder” 3.30 Bestuursmededeelingen door den V.-Voorzitter 8.3010.00 Uit- Christelijke Gw- tuigenis-samen komst vanuit „Salvatori” te Amsterdam. Sprekers en zangeres over: Dé en de electr. ten samenwerken om gaaond opbouwend werk te verrichten. Dese mannen en vrou wen staan, aooals het uttspreken van ver trouwen in de Rüksregeerlng beweaen heeft, den Rüksdag ter beschikking, wanneer een eensgezinde regeering dit vraagt. PRIMO DR MVRRA BLUFT AAN Primo de Riviera verklaarde, dat hü in leder geval en tot lederen prüs zoolang zün post zou blüven tot hü den konlng een geschlkten opvolger kan aanwüsen, die den overgang tot normale verhoudingen zou kunnen inleiden. Ten einde het zün opvol ger niet lastig te maken, aal de regeering een nieuw plan tot grondwetsherziening laten vallen. lüka Gendarmen, die vroeger zün Lüfgardis- ten Waren geweest. In Sint Pieter maakten de Soevereinen ineer’een bewonderenden rondgang, dan dat zü het gebruikelüke bezoek brachten. De koningin vooral toonde zich enthousiast en de begeleiding van Kard. Merry del Val be stond uitsluitend uit antwoord geven op de Be geknield bleef voor het altaar der Sacra mentskapel en op het Graf van den H Petrus. Ook het onderhoud met Kard. Gasparn was zeer hartelük. De Secretaris van Staat kent (tën konlng zeer goed, doordat het gebruike- BJke zomerverblüf van Victor Emanuel aan het landgoed der familie Gasparri grenst Reeds dikwüls waren de koning en de Kar- Terst •en \R.l veer d N. BAK to uitverteld van gtotenn op batten voor de reparatie van een scheur midscheeps. Deze reparatie, welke te Huil wordt verricht, be treft drie platen, welke bü den laatsten hevlgen storm waren beschadigd. antwoordde de Secretaris van «ras ik er van overtuigd, dat de vrede eens geteekend zou worden, ik wist ïlt c.i zou. en de hooge bezoekers in den Damasushol ont- vermoedde heelemaal niet dat ik er aandeel ving en daarna voortdurend onder het ge- in -nu hebben: maar toen ik Bisschop werd volg was, aan welke mededeellngen wü he» 1 koos ik dit wapen met de Intentie, dat de volgende ontleenen j vrede tusschen Vaticaan en Quirinaal spoe- Het meert treffend was het oogenblik dig mocht komen.” waarop Mgr. Caccia Dominionl het Ko- Grenzenloos was ninklük paar van de zaal van den H. Johan nes naar de Troonzaal leidde en bü bet Hieronder laten wü de uitslagen vdgan van de te Utrecht afgenomen Esperanto-eza- rnens. Aantal deelnemers voor diploma A 28. Ge slaagd 21, n.l. De Eerwaarde Zuster Clara te Dutvendrecht, mevr. A. Veringa-Beek Over- veen, mej, G. Hoestra te Deventer, mej. J. W. Huüskes te Schiedam, mej. A. J. Jeüsman te Schiedam, mej. M. Jurriaans te Amsterdam, mej. G. Kroon van Dieet te Haarlem, mej. H. A. Lindström te Amsterdam, mej. J. v. d. Sluys te Schiedam, mej. J. A. F. Ttaeuws te Voorhout, mej. P. J. Vlietstra te Haulerwük- Beneden. De heeren: J. F Heüneke te Leeuwarden. G. Koeveen te Haarlem, L. J. T. Kammen Jr. te Amsterdam, J. W. Lauterman te Rot terdam, F. T. Mabezoone te Amsterdam, H. J. G. Majoor te Haarlem, A. v. Oorschot te Vlissingen, J. Vis te Zaandam, L. J. Vogelf te Haarlem, A. C. v. Uzendoorn te Haarlem. Deelnemers voor diploma B 13, geslaagd U n.l.: De Eerwaarde Zusters Aqulna (M. C. Priems) te Eindhoven. Crescentia (J. W. Mus- kens) te Dongen. Martine (B. J. J. Roosma len) te Dongen. Immaculata (J. M. Eisen) te Olrschot, Seraphina (A. W. v. d. Heüden) te Eindhoven, mej. C. J. A. de Smid te Sas van Gent, mej. H. Plemper van Balen te Zeist De heeren R. Israëls te 2e Exloënnond, A. L. Moreau te Arnhem, C. W. Klomp te Rü- senburg, E. A. Koot te Utrecht, L. A. O. M. Beumer te Utrecht. Aangaande het bezoek van Konlng Victor dlnaal Emanuel III en koningin Helena aan Z. H. lende malen tot* een "ontmoeting leidde. Paus Pius XI, was voor zoover zich dit in r?* LL- het Vaticaan afspeelde, natuurlük niet vee! wapen van^den KardinaaC'drt’wn olijftak meer te vertellen dan wat de koude volzin- nen van het protocol en de kille onthullin- orgel, zan| foonmuzie 6.006.' 8.00—8.: N.C.R.’ zending van de Joodsche Sprekers 10.0010.30 Lézin electro-dynamische luidspttl gramofoon-opnemer (pick-up) 10.30— 11.00 Gramofoonmuziek 10.30 Pers berichten. HILVERSUM, 1071 M. (van 13.00—&00 398 M.) 10.00—10.15 Morgenwijding 13.153.00 Concert door het A.VJLO^> Kwartet 3.00—3.00 Radio Kinderkooc- 3-004.00 Naai- De voornaamste r piano uitgevoerd door 'oelichting door Louis Schmidt 5.00—5.30 Causerie over Chine, door G. Pilger 5.306.30 Concert door het A.V.R.Ö.-kwartet 6.30 Vaz Dias: I—Jiaansch: Be- italiaansch: Gevor- I.45 A.V.R.O.-Nutsle- Het Mohammedisma:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 2