Muziekinstrumenten Veiling-overzicht KLOOSTER KIEBERT - alkmaar DE VRIES’ Dubbelsterk Bleekwater een T VELD 1 WARMENHUIZEN F HEILOO GEBRUIKT ALOM VERKRIJGBAAR ALKMAAR Telefoon 324 - Koopt VISITEKAARTEN OTEBROEK TUITJENHORN N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES Zaadmarkt SPANBROEK MEDEMBLIK AKERSLOOT WESTER-BLOKKER. HOORN STAATSLOTERIJ LANGENDIJK Violen, Mandolines, Citers, Fluiten, Occarino’s, Mondorgels (alleen de echte Hohner) Gramofoons, met nieuwste Kees Pruis en Willy Derby Platen, enz. enz. Muziekinstrument in den Muziekwinkel BLOKKER ASSENDELFT GR ENKHUIZEN SCHAGEN handen ineen, de borst vooruit, koppen op MEDEMBLIK EGMOND-BINNEN HEER HUGOWAARD ANTJA PAULOWNA NIBBIXWOUD ZWAAG HOOGKARSPEL OUDENDIJK Johannes Hendrlkus. z. van Theodoras Dek. der een i V i V Welaan j gen vanaf den kansel en van het tooneel het wanneer van en Lyntje van I gevondenDe ongeveer 70-jarige D„ lijdende aan een hartkwaaj. MARKTWEZEN. Burgemeester en Wethouders van Scha, gen brengen ter algemeene kennis, dat de weekmarkt in de Kerstweek zal worden ge houden op Vrijdag 27 December as. dc h< kt vc bc ex wi konden geeft dat in Januari as. een filmavond wordt ge geven vanwege den Bljz. Vrjjw. Landstorm en spoor u allen aan dezen te bezoeken. Hierna sluiting. t 1 IN M SOORTEN, MODERNE LETTERS Van Putten Oortmeijer PAYGLOP f z n H si V n P It 1c st n. B Met ingang van Vrijdag le hi la le w h< 'wi w< Zilveren Priesterfeest De Zeereerw. heer H. J. Vonk, Pastoor alhier, hoopt op 21 mi ui vo te ml Va vri sp: we lai 1 tei vn spi vo VOI I we i i d t 2 d r t P I als me bol doe hec 2 ver ziel C zoo ter tuil ver ziel var I VOO lan aar stre niel len ziel omj 500 Enj vla! E van vaa voo, D grex Ji aar vrai geil stul nog V is d H lanf de dini G app en ling de Dit T onv ziek envi D het O zou, paa nak ban appi doei Vi Zcei mul ipot H «Hei den V< taai aart Ir om teelt H rade tee’J D helf by i men -ehi kom Hi 3rai S] Noo legd pele 11. Voorstel tot hernieuwde vaststelling der bieden van hoeve van 1 Haarlem, waarvan de kosten p— de 100 niet mogen overschrijden. Dood heer 1 waarvan hij oogenschynlljk genezen scheen te zijn, weid dezer dagen dood in bed ge vonden. en het oog recht op den hemel! Tot zoover de spreker. De vergaderden heffen een luid gejuich en applaus aan voor deze zoo schoon gespro ken rede. De Voorzitter dankt namens allen den spreker harteiyk en hoopt nog eens in de gelegenheid te mogen komen den gevlerden redenaar in hun midden te zien. Hierop gaat het bestuur In comité, waar van de uitslag nader zal worden gemeld. Burgerlijke Stand Geboren: Annie Ma- It. “’Z - rle, d. van Klaas Tuljn en Antje Drol I Verordening tot heffing van schoolgeld voor het uitgebeeld lager onderwijs. IS. Voorstel tot wijziging van een besluit tot het aangaan van een geldleentng. 14. Voorstel tot wijziging van het besluit "‘e gemeente Alkmaar een by- ikend voor het centraal Zie- December as. zijn zilveren priesterfeest te herdenken. In den kelder gevallen. Zondagavond had de echtgenoote van den caféhouder Bijman, tengevolge van het openstaan van een kelderluik het ongeluk in den kelder te vallen en daarbij twee ribben te breken. Gevonden. Door de Rijkspolitie is een transportrfjwlel gevonden, dat ’s nachts onbeheerd op de straat is aangetroffen en dat terug is te bekomen bij den gemeente veldwachter. De Raad kan zich hiermede vereenigen. Tot algemeene arnuneeeters worden her. benoemd de af tredenden: D. Ruyter en H. Schermer. In overleg met de alg. armmeesters van Hauwert, stellen B. en W. voor, het perceel bouwland „Tool Mooi -, groot 1.78.10 H.A., publiek te verkoopen. Daar dit perceel bij de laatste verhuring geen huurder kon krij gen voor 158 per H_A.. achtte de Raad het beter dit perceel te verkoopen dan te ver huren. B. en W. stellen voor, om voor de Nieuw. Jaarzbedeellng niet met lijsten te laten loe pen. doch de armbesturen te Nlbbixwoud en Hauwert te verzoeken, zich met de ge bruikelijke Nleuwjaarabedeellng te belasten, hetgeen de Raad goedkeurt. Besloten wordt de perceelen in de ge meente door een deskundige te doen onder zoeken, of alle maatregelen genomen zijn om zooveel mogelijk brand te voorkomen. De Raad besloot den gemeente-veldwach- ter een gratificatie te geven van 250 voor buitengewone politiediensten. Bij de rondvraag stelt de heer A. Wit voor, om tegelijk met het Armenland ook de oude school te koop aan te bieden, waar tegen de Raad geen bezwaar heeft. Daarna volgt sluiting. Vergadering Burgerwacht De burge meester opent de goed bezochte ‘vergadering met een hartelijk woord. De commandant, de heer M Hoogendjjk, zegt, dat de opkomst bij de schietoefeningen steeds bevredigend is. Het bestuur heeft besloten een schietwed strijd te houden om luxe-prijzen en hoopt op aller medewerking. De burgemeester zegt direct een prijs toe van 5, hetgeen met applaus wordt aangenomen. In het vervolg zal geschoten worden in 3 klassen: A, B, O. A voor de ervaren schutters, B voor de min deren en C voor de nieuwelingen. Verkiezing bestuursleden: gekozen worden de heeren J. Roemer, N. Molenaar en J. Wiebering. Als voorzitter wordt gekozen de heer Joh. Geuzebroek Hzn.; secretaris-pen- nlngmeester N. Gteling; leden: N. Mole naar, J. Wiebeling; commandant M. Hoo- gendijk. De burgemeester feliciteert de heeren en hoopt op een actief bestuur. Het aantal le den is 58. D penningmeester geeft verslag, waaruit blijkt, dat op 1 December 1929 in kas was de som van 45,07. De commandant brengt dank aan het be stuur van den Bljz. Vrijw. Landstorm voor zijn medewerking, alsook aan den heer N. van Velzen. concierge van *t oefengebouw en spoort de’ nieuwe leden aan trouw de oefe ningen bl£-te wonen. Besproken wordt de post schoonhouden van geweren. De - commandant zal dit In *t vervolg doen met behulp van een paar le den; de gelden zijn dan ten bate van de kas. Dit aanbod wordt met dank aanvaard. Den burgemeester doet het genoegen, dat deze vergadering zeo geanimeerd Is geweest. Een nieuwe buurtschap. Aan de Zul in deze gemeente, alwaar reeds de R. K. hulpkerk In gebruik is gesteld en de R K. Bljz. school In aanbouw, alsmede twee woonhuizen voor particulieren gebouwd is nu weer bouwterrein aangekocht voor de oprichting van een bakkerij en schilders werkplaats. Door den tijd ontstaat daar een geheele buurtschap. waarbij aan, drage is toe kenhuis. alex 15. Adres van de afdeellng Alkmaar van de Nederlandsche Vereenlglng van Staats burgeressen. inzake aanwijzing van regenten voor het centraal ziekenhuis te Alkmaar. 16. Voorstel tot aanwijzing van twee per sonen ter benoeming als lid van het college van regenten van het centraal Ziekenhuis te Alkmaar. 17. Voorstel tot aankoop van grond ter verbreedlng van den Heerenweg. 18. Voorstel tot afstand van grond aan den Staat, ten dienste van de Spoorwegen. 19. Voorstel tot vaststelling van het tracé van den aan te leggen weg naar het Noord- Hollandsche Kanaal. 20. Voorstel om te voorzien In de vacature van vroedvrouw Stocmsulvelfabriek „Nooit Gedacht** Voor de melk, zoet geleverd, gedurende tijdvak 19 October16 November IX, word uitbetaald per kilo geleverd vet 1.76 of ge middeld 11.11 per 100 kg. of f 11.44 per 100 Liter melk. Verkocht Het bouwterrein aan den Stationsweg, eigendom van den heer J. Groot, is onderhands verkocht aan den heer J. Kaandorp, alhier. JubfleumwedstrUdcn Voor de tweede af deellng biljartwedstrijd. uitgeschreven door A. B. C. speelden: „Het Jagertje" te IJmul- den tegen A. B. C. II, met den volgenden uitslag: Het Jagertje behaalde 653 punten en A. B. C. II 062 punten, zoodot A. B. C. II won met 8 punten. Voor de 3e afdeellng speelde „Gezellig Sa. nwmriin" van Akersloot tegen A. B. C. III van Aaeendelft. In dezen strijd was de uit slag als volgt: Gezellig Samenzijn II be haalde 470 punten en A. B. C. 3 in totaal 609 punten, dus won A. B. C. 3 met niet minder dan 139 punten. Gegwnd W« vernemen nader, dat de bouw van een pakhuis voor de Coflp. Maal derij „De Tijdgeest” aan den Veenpolder- dijk gegund is aan de op één na de laag ste inschrijf ster. nX aan de firma Crok en Zuidervaart, alhier. VelUngz-overzicht van Warmen- menhulzen van 914 December. De eerste dag van deze week zette zich heel slecht In. Het zal de laatste jaren wel weinig zijn voorgekomen, dat om dezen tijd van het jaar één schuit met 300 K G. kool Is aangevoerd. En toch; zoo was het op Maandag 9 December. Dien dag was er één met 2e soort roode kool, die 3.50 per 100 K.G. opbracht De verdere dagen was er ook minder roode kool aangevoerd dan op die dagen van de vorige week. lederen dag niet meer dan twee wagons. Vrijdag was het wat meer; *n kleine 40.000 K.G.: en Zaterdag was er bijna weer 90.000 K.G., welke hoeveelheid voor 14 dagen geleden ook aan de markt was, en tot nog toe, het hoogst aantal K.G. roode kool van dit sei zoen. De prijs van de roode koolsoorten was wel Iets beter en schijnt ook wel wat meer vraag te komen hiervoor. De grootste roode kool le soort was steeds nog beneden de 3.Zaterdag was de laagste prijs voor le soort groote 3.50 en de hoogste voor het kleine goed 5.70 per 100 K.G., 2e soort, best doorschot, werd ook voor de bes te kleine 5.30 gemaakt en de minste prijs voor de groote was 2.Uitschot roode kool ging van de hand van 150 tot f 3.50 de 100 K.G. De witte kool raakt toch einde lijk eens op. Dinsdag was er 5500 K.G. die opbracht van 00 ets. tot 1.Donderdag was er nog 800 K.G uitschot, die verkocht weid voor 60 en 80 ets. per 100 K.G., waar voor de beste 1.20 noteerden. Hoewel de Deensche kool nog lang niet op zal wezen, kwam er zeer weinig aan de markt deze week. De bouwers kunnen en willen deze kool voor dien prijs nog niet verkoopen. In ’t geheel werd er maar 3 wagons aangevoerd, die niet meer opbrachten dan 1J4 hoog stens 2 cent per K.G. Het ziet er voor de Deensche kool In deze donkere dagen voor Kerstmis wel heel erg donker uit. Het Is wel te hopen, dat als na Nieuwjaar de da gen langer worden, er voo^ deze soort sool ook meer licht te voorschijn komt In den prijs. De uienprljs was iets beter en ongeveer 50 pet. gestegen. Al geeft een verhoogln? van dit percentage niet veel, Is een prijs verschil van 2.20 tot f 3.20 toch een zui vere berekening hiervan. Grove uien brach ten 3.40 'op. Donderdag was er nog 225 K.G. nep die 4.opbracht. 1100 K.G. peen bracht Zaterdag slechts 1.90 op per 100 K.G. Ook geen prijs voor aanmoediging om den kuil open te maken. Men zal dezen nu nog wel dicht laten. Eiken dag werd er nog zeer weinig gele kool aangevoerd en het meeste is hiervan nog 2e soort. De le soort ging tot 4.30 en 3e soort van 1.80 tot 2.60 per 100 KG. De bloemkool raakt toch eindelijk op, of schoon het heelemaal niet deugt, dat na St. Nicolaas er nog bloemkool te koop is. Dinsdag waren er nog 210 stuks, waarvan de le soort klein, 6 ets. opbracht per stuk. Donderdag waren er nog 560 bloemkoolen Toen werd voor de le soort nog 10 ct. be taald en 2e soort 3S ct. per stuk. De res tant bloemkool zal wel nu bijna verwaaid of verregend zijn op het land. Het was nog beter, dat alles deze week was weggevro ren, dan zag het er voor de stapelrgroenten wel beter uit dan nu. Kooltelling De cijfers van de kooltel- Hng, gehouden vanwege den L. T. B., afd. Heer Hugowaard-Noord, lulden als volgt: Roode kool 1928 1.420.000 kg.; 1929 1353300 kg.; gele kool: 1928 670000 k g., 1929 491.500 kg.; Deensche witte kool 1928 1362000 kg., 1929 2475000 kg.; uien: 1928 38500 kg.. 1929 127000 kg.; peen: 1928 7400 k.g. 1929 10500 Brand gestuit In de woning van de Wed. B. ontstond een begin van brand, waarbij gordijnen en een tafelkleed verloren gingen. Dank zij spoedig ingrijpen, kon deze brand In het begin worden gestuit. Kringbestuur van West-Friesland als een waardevolle Roomsch Tooneel en zal ik dus de alarmklok moeten luiden en de trom roe ren om u allen, vrienden van het tooneel, op te roepen en te mobiliseeren voor een groot en verheven Ideaal! Laten we ons niet verdiepen In ontstaan en samenhang van dingen die eeuwen ge leden zoo ver by ons vandaan plaats von den, doch laten we ons bepalen tot den groei van het tooneel In eigen land. Nadat het tooneelspel, tengevolge Grieksche en Romelnsche verwording, eeu wen lang In verval was geweest, brak er In de Middeleeuwen weer een tijdperk van op- bloel aan en het is u allen bekend dat ons tooneel aan de R. K. Kerk haar opbloei heeft te danken. Eeigen tijd later werden ook meerdere ker kelijke offlclën, alsmede belangrijke gebeur tenissen uit levens der heiligen uitgebeeld. Hier ter steek is gevestigd een collecte der Staatsloterij en is benoemd met den aanvang der 453ste Staatsloterij tot collec- trice dier loterij, alhier, mevr. C. ter Laan van Lokhorst te Den Haag. Inventarisatie Volgens de gehouden In ventarisatie van voorradige Stapelproducten op 15 December 1929, waren by de leden der afdeellng Langendljk van den L. T. B. aan wezig (alles in wagons van 10.000 k.g.>: roode kool 350 wagons, gele kool 66 wagons. Deensche witte kool 328 wagons, uien 45 wa gons, peen 29 wagons, totaal 818 wagons Ter vergeiyklng geven wy hieronder de cyfers van 1928 en 1927. 15 December 1928: Roode kool 267 wagons, gele kool 112 wagons, Deensche witte kool 243 wagons, uien 26 wagons, peen 17 wagons, totaal 665 wagons. 15 December 1927: Roode kool 190 wagons, gele kool 75 wagons, Deensche witte kool 203 wagons, uien 18 wagons, peen 5 wagons, to taal 489 wagons. „Katholieke Kring” De bijeenkomst van de ..Katholieke Kring” wordt gehouden op Dinsdag 17 December, 's avonds half 8 in het Bninogebouw. Spreker, de Z.Eerw. heer A. J. M. van Meeuwen, Pastoor alhier. Onderwerp: „Rome-lezing" met lichtbeel den. ker en Catharina Veenboer Alexander Jjeephus, z. van P. C. Maryne en A. J. M Bogaard Anna Maria, d. van Hendrlkus Kerssens en Catharina Maria Kramer Marytje Aaltje, d. van Joost Hoe en Cor nelia Wildeboer Jannetje, d. van Jan Kooznen en Marytje Zwikker Johanna Maria, d. van Eduardus Jaoobus Vermast en Rosalia Maria Kroezen. Getrouwd: Hertnn Hendrik Nicolaas Plee- glng (van Amsterdam) en Aagje IJff MaMarten Noé en Guurtje Kleyne Jacob Terol (van Uitgeest) en Guurtje WiWnter. OverledenCornells Kooyman. 87 jaar. ongehuwd Hubertus, 7 maanden, z. van Hubertus Neelen en Catharina Noormeer Cornells van elderen. 62 jaar. gehuwd met Anna Rot. L. T. B. Naar wij vernemen, heeft de afd. Heiloo van den L. T. B. de levering van kunstmeststoffen gegund aan de N. V.Land- bouwkantoor „Noord-Holland' te Alkmaar Werkdadig* naastenliefde In het café „De Hoop” van den heer A. Mak, hield bovengenoemde vereenlglng een algemeene vergadering, welke stond onder leiding van den heer C. Dudink, voorzitter. In zyn openingswoord drukte de voor zitter zijn spyt uit, dat de G. Adviseur, kapelaan Kooy, verhinderd is aanwezig te zyn. Verder memoreert spr. het vertrek van den vorigen adviseur kapelaan Dirbeek, wiens yvervol werken In dankbare herinne ring wordt herdacht. Ook aan de buurt- commlssarissen wordt dank gebracht voor het werk dat zy ter liefde Gods hebben verricht. Uit het verslag van den secretaris zy vermeld, dat in het afgeloopen vereenl- glngsjaar gedurende 138 dagen is gewerkt by leden welke wegens ziekte hun bedryf niet konden waarnemen. Het financieel verslag geeft een batig saldo aan groot f 11.20. De rekening nagezien door de hee ren P Blaauw en K. Smit, wordt accoord bevonden en aldus vastgesteld. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren K. Jong en J. Lakeman werden met algemeene stemmen herbenoemd, waarna verloClng werd gehouden van eenlge tuln- bouwgereedschappen. Winnaars der pryzen waren de leden: P. Blaauw, K. Jong, J. Vlaar, Jb. Obdam en W. Karsten. Na eenlge besprekingen van huiahoudehjken aard, dankten de heeren Groot, Koning en Reus voor de hulp tijdens hun ziekte ondervonden, terwyi de heer P. Blaauw dank brengt aan het bestuur voor de voortreffelijke wijze waarop het zich dit jaar van zijn taak heeft gekweten. Onder de gewone plichtplegingen wordt de verga dering met den chr. groet gesloten. Benoemingen In het Provinciaal Zie- voor volle zalen. En Hy zal ons werk zegenen Vrienden, sluit u aan! Het is de eendracht die'de macht maakt. De macht die op be scheiden wyze bewondering afdwingt en waarvoor men plaats zal moeten maken Ne derland zal zich door ons werk bewust moe ten worden dat er een goed krachtig en in vloedrijk Roomsch Tooneel In zyn midden staat. Biyft niet ter zyde staan om de optrele kende troepen na te wulven en succes toe te wenschen, maar sluit aan! Vooruit! In gesloten colonne! In laaiend enthousiasme en hartelyke vriendschap de GcMeRteraadsvergadering De Burge, meester van Assendelft maakt bekend, dat een openbare vergadering van den Raad Is belegd tegen Vrijdag 20 December des avonds om 7.30 uur. ..De Tuinboul 20 December wordt de maat voor bloemkool vastgesteld op 12 C.M.; tevens zal de veiling van kool dan aanvangen op 8.25 en voor bloemkool op 8 30 uur. RJL Gemengde Zaagvereenlging Wy kunnen mededeelen. dat in een bUeenkomst van het oprichttngscomlté met den heer Trompert. nieuwbenoemd Hoofd der R.K. aebool alhier, besloten la, dat genoemde heer Trompert als Directeur der vereeniglng zal optreden. De heer Trompert, die 20 Januari aA. alhier zyn functie als Hoofd der R.K scSiool ml aanvaarden, hoopt reeds in die zelfde week met de voorbereidende werk zaamheden te beginnen. Heeft het onderzoek der zangeressen en zangers plaats gehad, dan zal direct daarna een constltueerende ver gadering plaats hebben, op welke vergade ring dan een definitief bestuur zal gekooen worden. Raste in een danszaal De politie werd Zondag gealarmeerd voor een hevige ruzie in de danszaal van den heer Koopen. Toen de politie ter plaatse kwam waren de vech ters echter verdwenen. „Constantia” Naar wy vernemen, zal de R. K. Tooneelveraeniging ..Constantia" 3en Kerstdag en Zondag 29 December een uit voering geven in het Patronaatsgebouw van het tooneelspel in vier bedrijven ,,zyn Trots" door G. Nlelen. Propagandavergadering Dezer dagen werd een propaganda-avond gehouden door het voorlooplg Kringbestuur van West- Friealand, tot oprichting van een afdeellng Tooneelbond, waarvoor als spreker was utt- genoodigil da heer Mbeuwlm no Azaztzr. dam. De Veentttzr epont de vsrgoïlei lug met een hartelijk wmknm aan allen, waarna hU het woord geeft aan den spreker van dezen avond, die ongeveer als volgt sprak: Mijne heeren: Zoo sta ik dan hier in uw midden, uitgenoodlgd door het vocrtaopiR bescheiden apostel van het heerlijks en Wegiei be teling. Verkeerde de weg van af het pontveer tot de Sluis, wegens het leggen van de 50.000 volt kabel van het P. E. N. In allertreurigsten toestand, nu de weg vanwege het gemeentebestuur met ba- zalt Is Ingewalst en voorlooplg met rivier zand dezen winter biyft afgedekt. Is een j prachtweg van ongeveer 3 K M ontstaan, hetgeen als een groote verbetering !s aan te merken. Niet veel animo Na het vertrek van den heer Passer als gemeenteraadslid den Vrijheidsbond, schynt er nog niet veel animo te bestaan cm deze vacature aan tr vuEcn. Achtereenvolgens hebben bedankt de heeren D. Blolrker. D. Radecker. C. A.- G Meijer en mej. S. Helleman, nu is aan de beurt de heer Th. dc Jong, waarvan nog niet bekend is of deze de benoeming zal aannemen. Veel animo om Gemeenteraads lid te zyn. schijnt er niet te zyn. Zifn de laatste vergaderingen niet aanlokkelQU? Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Jo- en Paulina Jo- Bouwvergunning Aan den heer G. Liefting is vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis aan den Slooter- weg. Marta-Vereeniging Zondagavond ver gaderde de M. 8. in het Vlncentius-gebouw. De Geestelijke Adviseur was verhinderd de vergadering by te wonen. Na de opening met den chr. groet, las mej. Kapteln de notulen der vorige vergadering, die als altijd keurig in orde werden bevonden. Meegedeeld werd, dat de retraite te Ber gen. waaraan de leden zullen deelnemen ge houden wordt van 25 tot 28 Februari. Er gaven zich 4 leden op, terwyi nog meerderen plan hebben. Aanmelding kan by 't bestuur nog plaats hebben voor 1 Januari. Dit jaar zal weder een groote Kerstuit voering gegeven worden en wel op Zondag 29 en Maandag 30 December Hierna wend een nieuw lid geïnstalleerd, van de secretaresse wegens aanstaand ver trek. De presidente dankte haar hartelijk voor het vele werk, dat zy steeds zoo vol yver voor de vereenlglng had verricht. Zy wenschte haar veel geluk in haar nieuwen levensstaat. Zeker zou zy hier een ledige plaats laten, die niet gemakkeiyk zal aan gevuld wonden. Als bewys van erkentelyk. heid en als souvenir bood de presidente haar een zilveren taartenschep aan. De vergadering onderstreepte door een „Lang zal zy leven!" het gesprokene. Mej. Kapteln dankte voor de welwillende woorden ten haren opzichte geuit en voor bet fraaie geschenk. Zij tracteerde daarna de leden op chocolade en koek. In de volgende vergadering zal een nieu we secretaresse gekozen worden. Hierna werd een nieuw lid geïnstalleerd, en één lid meldde zich nog aan. Verder werd de avond onder voordrachten en gezangen zeer gezellig doorgebracht. Onderling Hulpbetoon Dezer dagen werd in het café van den heer Wester, al hier, door het bestuur van den L. T. .B een vergadering belegd met het doel eene ver- eenlging in het leven te roepen van onder linge hulp. Als bestuurslid van den L. T. B. spreekt de heer P. Tromp het openingswoord en licht het doel nader toe. Hierna wordt de vergadering een regle ment voorgelegd, hetgeen na besprekingen werd gehandhaafd. Gekozen werden vyf bestuursleden, nJ. de heeren: Jn. Bruin, voorzitter; Jac. Tromp Jzn., secretaris; K. Snoek, penningmeester; P. Beers Czn. en Jb Dekker Frzn. Door alle vergaderden werd goedgevonden, dat de vereenlglng, door den L. T. B. In het leven geroepen, ook alléén voor leden van den L. T. B. zou zyn. In buitengewone ge- I vallen zou het bestuur bemiddelend kunnen I optreden. 4 Door het stormweer van den laatsten tyd was de vergadering slechts matig bezocht; toch hebben reeds 27 land- en tuinbouwers zich opgegeven. Voor ieder bedryfshoofd (lid van den L. T. B.) en eventueel in eigen bedrijf werk zame Jongemannen boven 20 jaar en niet ouder dan 55 Jaar, is tot 1 Januari gelegen heid zich als lid op te geven by het be stuur, dat alle Inlichtingen wil verschaffen. dezer geméente vergadert Donderdag 19 De cember as., namiddags twee uur. 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van A. N. K. Hopman om by- plaatslng van een lantaarn aan den Holle- weg. 4. Verzoek van C. J. Berger om aanleg van de waterleiding in een gedeelte van den Wes- terweg te bevorderen. 5. Verzoek van het Bestuur van den Pol- der De Boekelermeer tot overname van de wegen in dien polder. J 6. Verzoek van de Centrale Vereenlglng tef behartiging der maatschappeiyke belangen van zergw- en zielszieken. 7. Adres van het Comité der Vereenlglng van Burgemeesvers en Secretarissen, inzake classificatie der gemeenten in verband met onderwljsbelangen tan plattelande. 8. Voorstel tot het verleenen van een erw- dlet tot aankoop van een geschenk aan bet Provinciaal Bestuur voor het nieuwe Pro vinciehuis. 9. Suppletoire begrootlng, dienst 1829. 10. Voorstel tot bet verleenen van machti ging tot bet aanvragen van verbetering der kadastrale tenaamstelling van den rijks- straatwe^ Onderhands verkocht Het woonhuis van den heer Palenstyn aan het Unjerpad alhier, waarvan de veiling op 17 Dec. was bepaald, Is onderhands verkocht aan den heer S. Lakeman, te Bovenkarspel. Vacatures RJL Armbestuur Wegens het vertrek van lden he«r A. Laan, naar Alkmaar, is er een vacature ontstaan In het RK Armbestuur. Daar de heer J. Ko ning eveneens lid van genoemd college, de parochie gaat verlaten, om zich metterwoon te Heiloo te vestigen, zullen er twee vaca tures in het parochiaal Armbestuur zyn. PeMervrrgsdrring Op Zaterdag 14 De cember vergaderde het bestuur van den An na Paulownapolder, voorzitter Dijkgraaf C. WVdenes-Spaans, secretaris C. Keyser. De voorz. opent de vergadering en deelt mede, dat bericht van verhindering ia in gekomen van den heer A. v. d. Berg en dat deheer J. Tyssen wegens ongesteldheid de vergadering niet kan bywonen. Voorz. spreekt den wensch uit voor een spoedig bentel. De notulen worden gelezen en ongewyzlgd onder dank vastgesteld. De voorz. doet de volgende ^nededeelingen a. De concessie tot heffing van sluisgel- den is by K. B. van 5 Nov. verlengd tot 1 Januari 1933. b. De onderhoudsplicht ten laste van het P. W. B. ten opzichte van den Kerkweg. waar waterleiding is aangelegd, is door den polder overgenomen voor f 300. Hier zal de weg verbeterd worden door het uitbreken van de betonnen platen, welke naar de kanten van den weg worden gebracht, waardoor de weg j 70 cJl zal worden verbreed dervaart c. in de sluis aan den Oostdyk zyn de deu ren aangebracht, verwacht wordt, dat het werk in den loop van deze maand zal worden opgeleverd. Totdat de boezem zal zyn afge sloten, zal de sluis niet gebruikt worden. I Nadat met Ged. Staten besprekingen zyn gevoerd, met betrekking tot het al of niet verhoogen van den dam naar het Wierln- germeer, is de toestemming voor de sluiswer- ken verkregen. De dam behoeft niet verhoogd te worden. De beer van Gyn is met ingang van 15 December aangesteld als molenaar van alle gemalen. Hy zal spoedig zyn Intrek nemen in de woning by gemaal 2. Deze mededeeilngen worden voor kennis geving aangenomen. Voorstel om een perceel bouwland, eerder verhuurd aan P. Keuris, van Jaar tot jaar te verhuren aan de Z. A. P. voor f 50 per jaar. Aangezien het een nuttige instelling i betreft en de huur billijk is te achten, wordt i bet voorstel aangenomen. Voorstel om een perceel grasgewas aan den Lagendijk, eerder verhuurd aan P. Dekker, voor den tyd van 3 Jaar en te verhuren aan P. Geense. Aangenomen. Voorstel tot het verleenen van machti ging tot onderhandsche verhuur van de wo ning by gemaal 2. Aangenomen. Voorstel om de perceelen. waarop de Wed. J. Waalboer en L. de Jong recht van erf pacht hebben resp. tot 31 December 1929 en 31 December 1930 opnieuw met Ingang van die data aan die personen voor ten hoog ste 30 jaar in erfpacht uit te geven, met ver- booging van het erfpachtsrecht van 2*4 cent per M2, tot 5 en 3 cents. De heer Lovlnck vindt de verhooging van erfpachtrecht niet sympathiek, de menschen hebben 30 jaar geleden den grond als het ware gekocht voor een hoogen prys per H A. nu is er geen sprake van een contract tus- ichen twee partijen, daar de eene voor- schrijft en de andere niet anders kan doen ian accepteeren. Zy hebben bovendien pol der- en Hoogheemraadlasten moeten betalen. De voorz. bestrijdt deze meenlng, de terrei nen zyn aan den weg gelegen en geen cul tuurgrond. doch bouwterrein. Na eenlge dis cussie, waaraan ook Heemraad Walboer deelneemt, stelt de heer Lovinck voor niet tot verhooging over te gaan. De voorz. ont raadt dit ten sterkste, bet voorstel van het ■Hstuur wordt hierop aangenomen met 114 stemmen. Tegen stemden de heeren J. C. □eerilngs. D. Stammes. N. Onderwater en O. Lovlnck. Gevraagd zal worden of de pach ters de voortzetting wenschen voor 30 of voor 10 jaar. Voorstel tot vaststelling der voorwaarden voor openbare verhuur van grasgewas aan wegen enz. De voorz. acht het gewenscht in verband met de aanstaande baggerwerken aan den boezem, dat deze kade buiten de verpachting wordt gehouden. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot het aangaan van een tydeiyke Rridleenlng tót een maximum van f 250.000 tegen eene rente van ten hoogste 1 pCt. bo ven bet promessedlsconto van de Ned. Bank. De voorz. hoopt, dat bet heele bedrag niet noodig zal zyn. Aangenomen. Voorstel tot het verleenen van machtiging «n in 1930. wanneer daartoe de noodzake lijkheid blijkt, werken uit te voeren ter be strijding van eventueels werkloosheid, tot een max.-bedrag van f 3600, onder voor- waarde. dat de helft der kosten door de ge meente wordt ggdragen. Aldus wordt be sloten. Voorstel tot verhooging van het loon van den wegwerker G. Smit van f 1850 tot f21 per week en tot nadere vaststelling van diens pensioensgrondslag, nu hy voor het ontste ken van havenlichten geen verlet meer zal hebben Het loon der andere arbeiders is ook hoo- ®er, waarom dit voorstel billijk is. Aange nomen. Na de gehouden bestuursvergadering ver zocht de hr. v. Oün, nu hy by gemaal 2 komt te wonen, of de polder een deel der kosten van telefoon wil betalen. Daar de koeten, by betaling van de helft, f 12 zullen bedragen en het ook in het belang van den polder is, wordt op dit verzoek gunstig beschikt. By de rondvraag informeert de heer J. C. Geerllngs naar de verbeteringen, welke aan den Kerkweg zullen worden aangebracht De heer Van Balen Blanken vraagt of de ijzeren platen op de brug over het Oude Veer zullen worden weggelaten, brugdek wordt vernieuwd. De Voorz. antwoordt, dat de platen een aanzienlijke besparing opleveren in het on derhoud. Daar er geen ernstige bezwaren te gen worden ingébracht, zullen de platen ook op bet nieuwe dek worden aangebracht. Hierna wordt de vergadering gesloten. niets anders hebben te doen dan onzen Mees- ter te dienen en met de ons geschonken ta- den yverigen commandant en het yverige lenten te woekeren. bestuur zal het een mooie vereenlglng zyn, I Welaan dan, ga mee. Daar staat onze al is tevens onze wensch. dat actief optre- i Meester en we zullen Hem onze nederige en den nooit noodig zal zyn. Ik deel u mede, bescheiden krachten aanbieden, als leeken- apostel. We zullen Hem zeggen dat we zyn oneindige Majesteit en Godheid, zyn gren- zelooze liefde en zyn onaantastbaar Ko ningschap aan de wereld willen verkondl- Vergadering van den Raad Na opening der vergadering en goedkeuring van de no tulen der vorige, deelde de voerriter mede, dat bericht was tnpMmmsn vaa dea A. N. W. B-. dat voorlooplg niet kan worden OTzrgegaan tot plaatsing van een wegwijzer te Hauwert, zoo lang zoovele punten In belangrijker hoofdverbindingswegen nog niet van «egwijzer» zijn voorzien. Van den Burgvroeeetrr vaa Andjjk was Uigekamen een schrijven inaake bet aan- de kerkgebouwen en kloosters gebannen en ter gelegenheid van procession en jaar markten op de openbare pleinen gehouden. In den loop der tyden breidde het repertolr zich uit en van de passie- legende- en my steriespelen benutte men ook zeer profane onderwerpen en conflicten met het gevolg, dat er een toonrellitteratuur ontstond, zoo- als wy die hedfcn ten dage kennen. Ons volk houdt nog van het tooneelspel. Het is er vanaf de middeleeuwen mee saam- gegroeld en ontwikkeld. Het tooneelspel heeft bygedragen tot de cultuur en ontwik keling van ons volk. Het tooneel kan dus zyn een wegwijzer naar den hemel of.... de propaganda voor alle hartstochten tegeiyk. We behoeven ons echter niet alleen by het geestelijke element te bepalen. Hoe goed kun nen we door een mooie vertolking van een goed tooneelwerk ons publiek niet doen warm loopen voor alles wat goed en schoon en edel Is en hoe ongemerkt kweeken we smaak en schoonheidszin terwijl er tevens zooveel beschavenden en opvoedenden In vloed van kan uitgaan. Wanneer we dus van bovenstaande een re sumé moeten geven, dan zouden we kunnen zeggen: Roomsch Tooneel brengt dus de be vrediging van het verlangen naar vreugde en schoonheid, het heeft een buitengewone apostolische waarde en heeft belangrijke be- tcekenls op gebied van beschaving en cul tuur. Waarom (luiten we ons aan by den Ned. R. K. Tooneelbond? De Bond organiseert tooneelcursussen, die reeds haar nut bewezen, en is voorts een vraagbaak voor regisseurs waar het betreft de keuze van een stuk, de uitbeelding en aankleed ing. De aangesloten vereenlgingen ontvangen het orgaan .Roomsch Tooneel" waarin alles wat „des tooneels is’* wordt besproken en waarin de Rond maandelijks de nieuwx- trommel leegschudt. Ook ligt het in de bedoeling, sprekers van naam uit te noodlgen om, in steden of centra waar verschillende afdeelingen byeen zyn, avonden te organiseeren waarop too- neelbelangen en werkwyze nog weer eens duideiyk worden uitgestippeld. De Bond be schikt bovendien over een bibliotheek van ongeveer 600 der beste tooneelstukken, die op aanvrage der afdeelingen worden toege zonden, terwyi het opvoeringsrecht van een tweede uitvoering wordt vrygegeven voor de werken uit het Tooneelfonds Pleter Langen- dyk. Wanneer de afdeelingen dan aldus gere- cruteerd zyn en zelfbewust naar buiten dur ven treden, dan gaan we, geholpen door den Bond, ons krijgsplan opzetten. Want werke- lyk, we moeten den strijd aanbinden, hoe eer hoe beter. We hebben een strijd te voe ren tegen slecht tooneel. tegen verdorven lectuur, tegen het Neo-Malthusianisme. Wy moeten door middel van het tooneel het Katholiek; gezinsleven, het roomsch organl- satleverband en vooral den godsdienstzin gaan veilig stellen. We zyn roomsche kerels van de daad en als zoodanig weten we, dat we in ons leven ur«.' vcigaueimg tcu zcmiim^viu ia gewmov, „e—n Kobl—n Hr—Han onzen XSeea— twyfelt er niet aan of onder leiding van Goed afgeloopen Een kind van den heer W. K. geraakte spelenderwyze in de groote Nljzand te Óangert. De kleine werd nog bytljds door den vader opgemerkt, die zich gekleed te water begaf en *t genoegen mocht smaken rijn kind van een wissen dood te redden. geslaagd De heer A. Gootjes legde met goed gevolg examen af voor teekenaar k «/laster een passend gesetenk ten bo- het Gouverne»ner»”ge'jcuw te ---1 per gemeente yy^A-T* Andyk met rijn 4<xx> Inwoners maar f 100 mag bijdragen, stellen B. en W. voor, dit bedrag voor dese gemeente op 85 te be palen. Bealoten wordt een bealisBing aan te houden tot een vergadering der negen be trokken gemeenten. B. en W. stellen voor adhaesie te betui gen aan een adres van Burgemeesters en secretarissen in de kantons Hoorn, Punne- rend. Alkmaar en Behagen, om wijziging aan te brengen in de classificatie der ge meente volgens het Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke ambtenaren1928, waaraan de Raad voldoet. De Raad besluit den Commissaris der Koningin te melden, dat hy er geen be zwaar tegen heeft, dat de burgemeester In Wognum biyft' wonen. Hoewel B. en W. het niet geheel eens zijn met de bemerkingen van Ged. Staten naar aanleiding der begroottng 1930, besloot hy de verlangde wijzigingen daarin aan te brengen. De Raad besluit het R.K. Schoolbestuur de ben nodigde gelden te mogen verstrekken voor het uitbeelden zyner school. Hierna stellen B. en W. voor, twee geki- leenlngen aan te gaan en wel een voor de O. L. school te Hauwert, met sportterrein enz. ten bedrage van 45.100, met een aflossing over 40 jaar en wel de eerste 30 Jaar 1000, daarna 9 jaar elk 1500 en het 40ste Jaar 1600, samen weder 45.100 en de tweede geldleenlng groot f 3800 ten behoeve van den bouw der anderwljzerswo- nlng, af te lossen In 15 jaar en wel de eer ste 14 jaar f 250 per Jaar en het 15e Jaar 300, samen 3800 tegen hoogstens 5 pet. doch na de 14e eeuw werden de spelen uit Benoemd Dz heer D. Naaste pad, al hier. is gekozen tot voorzitter van het dis trict Hoogkarspel van den ijsbond „Hol lands Noorderkwartier". kenhuis te Santpoort was een vacature voor tot zyn meerdere glorie. 4 uitwonende heeren verplegers. Uit vele sol- «luit u aan! 1 llcltanten zyn benoemd de heeren West. Koning, Molenaar en v. d. Aar, allen ver plegers aan het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik. Hoog water Het water In de Ringvaart steeg zoo hoog, dat verschillende inwoners het in hun hulzen kregen. Het stygt nog steeds. Vele menschen waren den geheelen nacht in de weer om het water te keeren. Vergadering van den Raad De Raad hannes, z. van Pieter Hoek i hanna Kielcr. Getrouwd: Taeie Wouda der Zande. Overleden: Frans Fischer, 65 jaar. ongeh.: Johanna Kooper, 71 jaar. geh. met Gerard T»n Aopel. Raadsvacaturc In de raadsvacature. ontstaan door bedanken wegens vertrek i van den heer D P. Passer <V. B.) is nog steeds niet voorzien. Achtereenvolgeens heb ben de nieuwbenoemden, de heeren D. Blok ker, D. Radecker en C. A. Meijer en mej. 8. Hulleman, bedankt. Thans is benoemd verklaard de heer Th. de Jong.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 6