PIUS XI PAUS ENCYCLIEK HEILJJN APOSTOLISCHEN ZEGEN HET LIMBURGSCH DAGBLAD I /raagt GRATIS Proafnaminera aai de alnlnlstr. te He van onzen Heiligen Vader PIUS XI door de Goddelijke Genade Paus r If ct te Is voer publlcftoit ia 4o rijke Mijnstreek bot oancowozon blad het gelukkig vol brachte vijftigste jaar van Zijn Priesterschap" Aan de Beminde Broeders, Patriarchen, Primaten. Aartsbisschppen Bisschoppen, en aan de andere Plaatselijke Ordinarissen, die in Vrede en Eendracht leven niet den H. Stoel, alsmede aan de Beminde Kinderen, de Katholieke Geloovigen der Geheele Wereld, Aan de Beminde Broeders, Patriarchen, Primaten, Aartsbisschopen, Bisschoppen, en aan de andere Plaatselijke Ordinarissen, die in Vrede en Eendracht leven met den H. Stoel, alsmede aan de Beminde Kinderen, de Katholieke Geloovigen der Geheele Wereld. De Ooaterache Kerk. Beminde Broeders. Geliefde kinderen, l <1 de di De overeenkomst met Laleranen De H. Stoel en de Staten. - 1 te th au Verdrag en Concordaat Zoo hebben Wü dan ten laatste het einde zullen bekomen voor de volken. Er bestaat geen aan door hebben, ook na zün dood op ondubbelzinnige wijze hun dankbare herinnering tn vereenng apostolische Macht, wat daartegen zün do cl< let de ni de dl W de h h te d II ch de w< de oc ad 01 lli k< OJ e< m 80 te vc 30 te lis ve el< de of ni over- I talie land. Voor de Geestelijkheid en haar vorming. Ofschoon4fc dingen waarvan Wij tot nu toe gesproken hebben, van grooter belang lijken en makkelijker de algemeene aandacht en bewondering trekken, gelooven Wij, dat niet minder goeds voor de Keilt bewerkt heken om den voor heel de katholieke wereld afgekondigden Jubileum-aflaat te verdienen. Van de beminde kinderen uit ons Diocees kwam, den eersten December, in de BasUlek van Sint Pleter een zoo groot aantal bijeen dat w\j dien grootschen tempel misschien wij nooit zoo vol zagen. en Meliapor, rijn aangaan van een ïaoo zeer geminderd lijkt, dat de vrede waar naar zoo lang gesmacht werd, niet ver meer schijnt. De Jubileam-Bedevaarten En thans, beminde broeders, geliefde kin deren. moeten wij ook nog met een enkel woord reppen van het buitengewoon groote aantal katholieken dat gedurende dit jaar als pelgrims naar Rome kwam; of eigenlijk is er geen reden om te spreken van pelgrims of vreemdelingen, want niemand kan zich een Indringer voelen In het huls van den Ge- meenschappelen Vader. Voor Ons hadden wjj waarlijk een schouwspel dat om verschil lende -redenen allerheerlijkst was. Of ver kondigde niet de deelname van vele naties die door belangen, gevoelens en gebruiken onder ling verdeeld zijn, in het zelfde geloof en in de zelfde vereerlngen voor den Oppersten Herder der zielen, openlijk en openbaar de eenheid en universaliteit welke de Godde lijke Stichter in Zijn Kerk wilde ingedrukt zien als haar eigen onderscheidingsteekenen? Man kan neggen dat gedurende enkele perio den van dit jaar geen dag aanbrak. waarop Home niet heels groepen van geloovlgen ui alle dlocssen van Italië uit de andere landen van Europa en zelfs uit streken welke van ons gescheiden zün door de bijna oneindige lenis smaken bij het overdenken van den vreeseljjken oorlog, die in uitgestrekte stre ken van Oost.Europa. niet allen tegen den Christelijken Godsdienst, maar ook tegen 'elk goddelijk en menschel ijk recht, nog. im mer woedt, voelen Wij Ons aan den anderen kant grootelijks gesterkt door het feit, dat de ontzettende vervolging der katholieke geestelijkheid en bevolking in Mexico thans De verlenging van het Jubeljaar Degeften. die van verschillende kanten en meerdere malen Ons in de laatste maanden verzochten de vreugde van zoodanige geeste lijke vruchten nog eenigen tijd te verlengen, vroegen misschien Iets, dat men niet pleegt toe te staan; maar door Onze begeerte naar het algemeen welzijn en Ons verlangen cm Onze dankbaarheid te toonen. zijn Wij er toe gedreven om toe te stemmen. Daarom verlengen -'Wij met Onzi niettegenstaande alles kan, tot heel de maand Juni van het komen de jaar 1930 dezelfde algeheele vergeving der zonden, te verkrijgen onder de zelfde verwaarden als Wij openbaar maakten op 6 Januari bij het afkondigen van een tweede Buitengewoon Heilig Jaar met de apostoll- KhtwpiU iwhe’ Jeztw Ch Grootsche vieringen van dit jaar. Beminde Broeders. Geliefde Kinderen, Wij willen dan oo kte samen met U de andere gebeurtenissen herdenken, welke door godde lijke beschikking dit jaar nog heugenswaar- digef hebben emaakt: Wij zeiden, door god delijke beschikking, omdat niets toevallig ge beuren kan en cmdat al deze dingen voor God a geordend en geregel zijn. Omdat e mensch van nature geneigd is om 4>ij het voltoSen van zekere perioden van tijd even stil te staan en te bedenken welke weldaden God de menschelüke maatschappij reeas deed toekomen en daaruit een aanmoediging te putten om met nog groot ere volharing en ijver voort te gaan op den levensweg dien hij insloeg, zoo gebeurde het dat de ge loovigen gedurende de vergane twaalf maan-' den alle gelegenheden van dien aard welke rich aan hen vooreden, hebben aangegre pen om de uitdrukking van hun dankbaar heid en liefde op te sturen naar den Ai- machtigen en Hoogsten God en naar den Gemeensehappelüken Vader in deae bijzon dere omstandigheden. Van onzen kant heb- de rechten der diocesen van Wij dan gekomen tot het concordaat, ten eerste met Roemenië, en ten tweede met Pruisen, op zoodanige wijze, dat in de toekomst elke reden tet een conflict of verwisseling der godsdienstige en burgerlijke autoriteiten, bij gemeenschappelijk overleg en tot heil van het christenvolk. uitgebannen is. Ongetwij feld hebben in de onderhandelingen voor deze concordaten, waar hef er om ging de rechten der Katholieke Kerk wetteljjk vast te stellen bij volken die in meerderheid niet- katheiiek zün, groote en ernstige moeilijk heden niet outbroken; maar tevens moeten Wü openlijk toegeven, dat de autoriteiten der betreffende naties gaarne al hun krach ten ingespannen hebben, om deze moeilijk heden te boven te komen. Wanneer Wü ten slotte aan het ein-'ï van dit jaar een blik cm om been slaan, hebben Wü alle reden om Om te vertMwgeu bu bet «jtori, dat Het eeuwfeest van den H. Ansgarius Wat minder ver terug In de jfeschiedenis der kerk voert de gebeurtenis, welke men herdacht te Stockholm, hoofdstad van Zwe den, met een. het geringe aantal Katholie ken in aanmerking genomen, büzonderen luister: de komst van d H. Ansgarius, die voor elfhonderd jaren landde in Zweden, na met onvermoelbaren ijver Denemarken ge ëvangeliseerd te hebben. Er werd een plech tig trlduum gecelebreerd; er waren verte genwoordigers, wanneer men dat woord hier gebruiken kan. van veertien naties, twee Kardinalen, enkele Bisschoppen en Abten der Orde van den H. Benedictus. er meer dan duizend geloovlgen; er werdrn redevoerin gen gehouden over de werken van den H. Ansgarius en over het apostolaat, door hem, vólgens de laatste onderzoekingen, vervuld; onder algemeen enthousiasme werden de brieven die Wü met Onzen Zegen hadden gezonden, voorgelezen; de vergaderden wer den mek groote eer ontvangen in bet stad huis van Stockholm; en aan Ons en aan den Koning van Zweden werden telegrammen verzonden van begroeting en gelukwensch. En deze eeuwfeest-herdenking moge niet van gering belang lijken want voor zeventig jaren was alles tn Zweden nog zoo tegen den Katholieken godsdienst gericht, dat de over- gang naar de Roomsche Kerk met balling schap en verlies van het erfrecht bestraft werd. De Betuiging van 's Pausen dank Ten slotte. Beminde Broeders, Geliefde Kinderen, herhalen Wü aan het einde van Onzen Brief het verlangen, waarmee Wü aangevangen sün. dat gü U namelijk met Ons vereenigt om God te danken. Die Ons een zoo lang en zoo gelukkig Priesterschap toestond. Die Ons al Zijn hulp gaf en Ons vooral in dit Jaar op zeer bizondere wüze sterkte. Maar na dan volgens recht op de eerste plaats dank te hebbfn gebracht aan God voor zoo vele en zoo groote zege ningen, bedanken Wü ook levendig degenen die HU in Zün oneindige goede Voorzienig heid gebruikte om Ons met zoo vele gunsten te overladen; wü noemen de Hoofden van Regeeringen, die hun welwillendheid Jegens Ons toonden, door ons kostbare geschenken te zenden en door de komst tot Ons hunner burgerü te vergemakkelükenWü noemen heel de groote Familie van Katholieken, die in hun vaderland of te Rome den vollen Ju bileumaflaat trachtten te verdienen en daar mee 'n schitterende getuigenis aflegden van hun geloof en hun liefde, niet alleen Jegens den Gemeensehappelijken Vader, maar ook Jegens alle andere geloovlgen. Hoe zouden deze vruchten van deugd kunnen minderen of verloren gaan In den loop van den tüd? Neen, terwül Wü met dit doel tot den Stich ter en Bestuurder van heel het menschelük geslacht bidden, hopen Wü dat onder de in werking der christelüke naastenliefde overal de breuken tusschen partüen opgeheven en de openbare en private zeden volgens de evangelische beginselen geregeld. zullen wor den. dat de burgers qndqllng én met da opbnbare macht de eendracht zullen bewaren en zich gesierd zullen toonen met zoodanige deugden, dat zü hun aardsche bedevaart zon der afwijkingen kunnen volbrengen. De vruchten van het Jubel-jaar Wat hen betreft die om strijd smeekten door ons ontvangen te worden en dien wü deze gunst toestonden, zeer verheugd waren wü, hen in onze tegenwoordigheid te rien; de vele duizenden mannen en vooral jonge lieden die wü ons toelieten, die met zoo groote aandacht hun oor leenden aan onze woorden en die om het zoo uit te. drukken, met den drang der toewüding de overgroot» - liefde toonden welke hen tot ons voerde met zoo enthousiast gejuich en applaus hebben ons de overtuiging gegeven dat wü werkelijk bereikten wat wü met het afkondigen van het H. Jaar ons te bereiken voorstekten. Zoo als Wü reeds in den aanvang zeiden, bedoelden Wü niet anders dan dén weg ta openen tot een diepere bevestiging der openbare en private zeden, en tot een vër- grooting van den gloed der liefde en van het geloof onder het Christenvolk; want volgens het oordeel van Onzen voorganger Leo Xin zaliger gedachtenis: „hoe meer du individuen wassen in de volmaaktheid, hoe meer rechtschapenheid en deugd noodzakelük helderder weerspiegeld moeten worden in de openbare zeden en in het sociale leven.” En hoevele voorbeelden van deugd en vroom heid zagen Wü niet gedurende den loop van dit jaar in den edelen wedstrijd welke onder de geloovlgen gestreden werd ter verkrij ging der eeuwige rijkdommen uit de schat kamers die Ons zün toevertrouwd en die door Ons met vaderlüke edelmoedigheid ge opend werden, terwül er toch altüd nog het voorbeeld was dergenen die lichtzinnigheid toonden en begeerte naar aar&sche bezittin gen? Al degenen, en vooral zü die de voor keur gaven aan de moellükheden en de kosten van de reis, terwül zü ook, en zooveel makkelüker, de hun geboden middelen ter heiliging in het eigen vaderland hadden kunnen verkrijgen, hebben zü niet openlük getuigd dat er veel hoogere dingen dan het Ijdele en vergankelüke dezer wereld zün, waardiger voor de onsterfelüke ziel en naar de verkrijging waarvan daarom met des te grootere volharding moet worden gestreefd? Aan deze vertroosting werd nog deze toege voegd dat Wü gedurende Onze büna dage- lüksche gesprekken met een zoo groote me nigte Onzer kinderen konden constateeren hoe zü heden ten dage veel edelmoediger alles in het werk stellen om Christus' Rük in de of om het :en die van Onze leer wordt door die werken en stichtingen, welke herinnerU^ te brengen, hoe V1 de*e landen de Heer, als om Onze blijdschap ten top te veeren. Ons. door Oi® de noodige middelen te verschaffen, i te voltooien of minstens aan te vangen. Behalve vele huizen die Wü lieten bouten in verschillende parochies om het weinig ver heffend wangebruik van talrijke pastories tegen te gaan, en behalve de Internationale Colleges welke de Reljgieuse Orden der Die naren van Maria en van den H. Franciscus van Puus voor hun jeugdige leerlingen heb ben ongericht, colleges die al geopend zün en hun cursussen begonnen hebben; staat het vast, dat de Colleges voor de cultureele en godsdienstige vorming der jonge gees te- lükheid te Rome esticht, in dezen korten tijd zoo talrijk zijn geweest, dat men er in andere tijden nauwelüks zooveel in den loop' van verschillende jaren had kunnen ver wachten: Wü noemen het nieuwe College edr Propaganda Fide, de Lombardische. Russische en Tsjecho-SIowaksche Colleges, welke reeds, voltooid en geheel ingericht zün. En dan wilen Wü ook niet nalaten te rep pen van het Ethiopisch Seminarie dat Wü speciaal bü het Vaticaan doen verrijzen, noen van twee andere waarvoor de eerste steen al gelegd is. namelijk de Rutheensche en. Brazilaansche Colleges, noch etndeük van het Romeinsch Vaticaansch Seminarie, waarvoor binnenkort de werkzaamheden een aanvang zullen nemen. In deze talrüke en groeiende instituten welke op zoo büaonder-s wijze werkzaam zün voor het heil der zie len die onze Goddêlüke Zaligmaker met Zün Bloed heeft vrijgekocht, hebben Wü het grootste vertrouwen dat rij dit prachtig ’re sultaat zullen bereiken, dat Wü namelük scharen van goed geoefende en voorbereide leviten van1 ze evangelisatie der twijfel, dat deze nieuWe levithen in het centrum der katholieke wereld opgevoed in de zuiverheid der leer van Jezus Christus en geoefend In het verkrUgen der priester- lüke deugden, eenmaal preister geworden en teruggekeerd in hun land, zich op ver- dienstelüke wüze zullen geven aan de ver nauwing der banden van eenheid tusschen bun medeburgers en den H. Stoel, ofwel, zoo die van de Kerk van Rome gescheiden zün. aan de her-aanknooping der aloude eenheid me; Haar, ofwel, zoo die ten slotte nog ver- keeren „in de duisternissen en de schadu wen des doods", dat zü al hun krachten zullen Inspannen om het licht er evangeli sche waarheid aan hen te brengen en zoo Christus' Rük steeds verder uit te breiden. Een groote versterking is de hoop op at deze verheugende vruchten voor Ons, die Hem niet genoeg kunnen prüzen, Die Ons joo veel vertroosting geschonken heeft en Die Ons toestond dit vele en dit grootsche voor het welzijn der Kerk te volbrengen. den laatsten tüd verschillende mannen en w-, u, vrouwen, waaronder zeer ontwikkelde, het is. Z.Em. de Kardlnaal-Prefeet der Propa ganda Fide de nieuwe Kathedraal InwUdde. En te midden der vele zegeningen van dit jaar vernieuwen Wü nog eens de vreugde volle hoop die Wü reeds langer koesterden, dat met M hulp en voorspraak van den H. Ansgarius van nu af aan de oogst rijker zal zün. welke wordt binnen gehaald door de Apostolische Vicarissen, de priesters en religieusen van belde' seksen, die al hun krachten geven aan dit zoo uitgestrekte deel van 'sHeeren wUngaard. eerd: Claude de Colombière, doorluchtlgen zoon van het GeAlschap van Jezus, c Christus zelf niet alleen een „trouwen die naar” noemde en bestemde tot raadsman van Margaretha Maria Alacoque. maar wlen HU ook de zending toevertrouwde om de gods vrucht Jegens Zün H. Hart onder het Chris tenvolk te verspreiden: Teresa Margherita Redi, Carmelites, van Florentünsche familie in den bloem van jeugd en onschuld; Fran cesco Maria de Camporosso, Capucün, dien men van onzen tijd zpu kunnen noemen en die na veertig Jaren het ambt van bedel monnik vervuld te hebben, door het voor beeld van zün smetteloos leven, door raad gevingen vol van hemelsche wijsheid en door stalende uitingen van heiligheid, aan het volk en aan zün geestelUke overheid zoo opviel door zün treffende overeenkomst met den H. Franclscus van Assislë, dat de Genueezen. na hem bün zün leven.bemind en geacht te u» <a^j>, UWV*. MXJV wüze hun dankbare herinnering Jegens hem deden blüken. Hoe zouden wjj dan de vertroosting kunnen beschrüven. welke over ons kwam toen wü. na Johannes tot de Zaligen verheven te hebben, in het openbaar vereerden in de ons Bosco hem in het Basiliek van Sint Pleter? Nog is In de herinnering levendig aan de jaren waarin wü. aan het begin Onzer priesterlüke loop baan, genoten in de wüze samenspraken met een zoo groot man. en de Barmhartigheid Gods bewonderden die „wonderbaar In Zün Heiligen” Is, omdat HU zoo lalden op zoo gelukkige wüze den Zalige had gesteld tegen over sectarlsche en onhellbrengende men- schen. die geen ander doel hadden dan den christelüken godsdienst te onderdrukken en de Hoogste Waardigheid van den Paus met laster en spitsvondigheden te schandvlekken en te beknotten. HU die reeds als kind zün speelkameraadjes placht samen te roepen om met hen te bid den en hen te onderrichten In de voornaam ste waarheden der christelüke leer, richtte, eenmaal priester geworden, al zün denken en werken op het behoud der Jeugd welke blootgesteld was aan het lafhartlgste bedrog; trok de jongelingen tot zich, hield ze verre van alle gevaren, onderwees ze In het wezen der evangelische wet en vormde ze in de zui- verhëRl der zeden; verzamelde medewerkers rondom zich om het aangevangen werk uit te breiden en dit met toet gelukkig gevolg dat hü de kerk een nieuwe en sterke schare van soldaten voor Christus schonk; stichtte colle ges en werkplaatsen om de jeugd op te lelden In wetenschap en kunst, binnen de eigen grenzen en In het buitenland; zond elndelük een groot aantal missionarissen uit om onder de ongeloovigen Christus’ Rük te verbreiden. TerwUl Ons tüdens ons bezoek aan de Vati- caansche Basiliek dit alles in herinnering kwam, overdachten wü niet alleen met hoe afdoende middelen de Heer steeds Zün Kerk te hulp komt en steunt, vooral in moellüke tüden, maar kwam het ons ook voor den geest hoe door een bUzondere voorzienigheid, van den Gever van alle goeds, de eerste voor wien wü de hemelsche eer decreteerden, nadat wü het verdrag van den lang begeerden vrede met Italië hadden gesloten. Juist Johannes Bosco was die in groote droefheid over de geschonken rechten van den H. Stoel, zich meermalen groote moeite gaf om die rechten weer erkend, te krijgen, omdat zoo dit een maal gebeurd was. een vriendschappelüke op lossing niet verre zün kon van het geschil dat Italië had ontrukt aan de vaderlüke om helzing van den Paus. aanvankelijk nog be- -zou aanwenden tot een nauwere naleving en wüdere ver- spreiding der wet van Christus zoo wel, als ten voordeele der openbare zaak, natuurlijk steeds met de verplichte onderwerping aan de burgerlüke macht. Niet alleen stond de oorzaak, welke ons ertoe aanzette om een niet gering deel der eeuwfeest-herdenking voor ons op te eischen; want het moge al waar zün dat de Plaatsvervanger van Christus moet deelnemen aan de heilige vreugde züner kinderen, hier was deae plicht toch büzonder dringend geworden, o.ndat men herdacht hoe elndelük een einde gesteld was aan de smarten, welke de edel moedige en edele voorouders deaer Katho lieken met standvastlgen mosd hadden doorstaan voor de verdediging van het ge loof en hun eenheid met de Roomsche Kerk. Door de goedheid Gods was het aan Otis', de verheugwnls onzer kinderen van Engeland. Schotland en Ierland nog te ver- grooten met plechtigheden welke met de door hen gevierde overeen kwamen. Na volgens de gestelde regelen met den groot- sten Uver alle betreffende aangelegenheden afgewikkeld te hebben, konden wü. niet lang geleden. In de rijen der Zaligen heel de moedige schaar opnemen van mannen en vrouwen, die in de genoemde langdurige ver volging van Katholieken, niet op den zelfden tüd, maar wel voor de zelfde zaak van Chris tus cn de Kerk hadden gestreden, en Juist in het blzonder voor de pauselüke waardig heid, bü de verdediging waarvan de martel dood hun overkomen was. En zoo gebeurde 't dat het vüftigste jaar van Ons Priesterschap waaraan de eer, gedecreteerd voor den Za ligen Martelaar Cosmas van Carbognano, een Armeen en grooten üveraar voor de een heid der Kerk, waarvoor hü zün bloed ver goot, reeds zoo grooten luister had bügezet. het eind nog gedenkwaardiger werd het toekennen van de palm der over winning aan zoo talrüke Martelaren van onzen heiligen godsdienst. De Jeanne d'Are-feesten. Zoo als Wü, ter Onze vertegenwoordiging, een Kardinaal naar Montecasslno gezonden hadden, om aanwezig te zün bü de plech tigheden welke daar werden gecelebreerd, zoo kozen Wü ook een Legaat ,A latere" uit het H. College om zich naar Frankrijk te begeven, waar men het vüfde eeuwfeest her dacht van den dag waarop Jeanne d'Arc. Allerheiligste Maagd en zoo verdlenstelük voor haar vaderland, triomfantelük de stad Orléaüs was binnen getrokken. En opdat de herdenking en herinnering van dezen triomf tocht voor de burgers aangenamer, voor de Katholieken vruchtbaarder zün zouden, meenden Wü te moeten meewerken met On ze eigen tegenwoordigheid In den persoon van den Legaat. De feesten te Praag Eveneens hebben Wü het Onzen plicht geacht door de bemiddeling van Onzen Nuntius deel te nemap aan de feesten waar mee de onderdanen van Tsjecho-Slowaküe het tweede eeuwfeest der heiligverklaring van den H. Johannes Nepomucenus en vooral het vierde eeuwfeest van den dood van den H. Wenceslaus, opvolgend Hertog van Bohemen en hemelsche Patroon der Repu bliek, die door zün broer vermoord werd, vierden. Zooals Wü reeds onlangs In een Consistoriale toespraak zelden, hebben Wü met groote vreugde vernomen dat aan de feesten ter eere van den Martelaar Wences laus, niet alleen burgers en vreemdelingen In groote getale deelnamen, maar ook de le den der Regeering en de voornaamsten des Rüks. Hoe zouden Wü Ons over een zoo grooten zielsgloed niet verblijden moeten? Op de omwentelingen toch welke aan het einde van den onmenschelüken oorlog de Katholieke eenheid en actie in het uiterste gevaar hadden gebracht, volgden In die da gen een zoodanige vrede en rust en zulke omstandigheden van openbaar leven, dat Wü. bü het begin der feesten, God met de voorspraak van den H. Wenceslaus gebeden hebben, dat dit alles geen schün, maar wer- kelükheid zün mag en. zich In de toekomst handhaven. O, wanneer de gebeurtenissen aan deze Onze verlangens beantwoorden! Want niemand is er die niet begrijpt hoe voordeellg het voor de welvaart van dit land zal zün, wanneer de geestelUke en de wereld- lüke macht eendrachtig samenwerken. van den ondraaglüken en onrechtvaardigen w Petrus, stand van zaken waarin zich tot dan toe de H. Stoel bevond, nadat met alle middelen ZUn Burgerlük Princlpaat ontkend en tegen gewerkt werd en de hechtheid er van in feite zoodanig was gebroken, dat de Paus niet langer in het bezit Züner wettige onafhan kelijkheid bleek. Het is hier niet de plaats oin in den breede de beweegredenen uiteen te zetten welke Ons hebben aangezet om deze zr.are onderneming aan te gaan, de onder handelingen ertoe aan te vangen en ten eind te voeren; meer dan eens toch en niet In het duister, ja. met de meest ondubbelzinnige bewoordingen, hebben Wü verklaard naar welk doel Onze verlangens en begeerten streefden en wat Wü vurig wenschten en verhoopten, toen Wü. na onze warme en volhardende gebeden naar den Allerhoogste opgezonden te hebben, alle krachten Onzer ziel te saam vatten voor de oplossing van het ingewikkelde probleem. Slechts willen Wü. zü het dan maar terloops, hier nog even den nadruk opleggen, dat Ons voor alles de volledige souverreinitelt van den Paus verze kerd is. dat Züne rechten plechtig zün er kend en gesanctionneerd en dat daardoor Italië den vrede van Christus bekomen heeft qp dat Wü daarna Ons voor de restende din gen vaderlük inschikkelük en niet -veel- eischend toonden tot zoo ver als de plicht Ons dat veroorloofde. Zoo bleek, wanneer daaraan nog behoefte bestond, een ander maal, dat Wü, in het opvorderen der drie werf heilige rechten van den H. Stoel, zooals Wü zulks deden in de aangehaalde Encycliek, in geen enkel opzicht daartoe werden geprik keld door de üdele begeerte naar een we- reidsch rük, maar dat Wü steeds „gedachten van vrede en niet van droefenis” hadden ge had. Wat voorts het concordaat betreft, dat Wü gelüktüdig stipuleerden en ratificeerden, bevestigen en proclameeren Wü nog eens wat Wü al veel eerder met bizonderen nadruk verklaarden, dat men het namelük niet be schouwen moet als een garantie van het ver drag waarmee de zoo genaamde Romeinsche Kwestie opgeheven werd, maar dat beide om het fondamenteele princiep waaruit ze voortgekomen zün. een geheel vormen dat zoodanig onscheidbaar en ondeelbaar is. dat ofwel beide zullen staan, ofwel beide, nood zakelük te gelük. zullen vallen. Intusschen ontvingen alle katholieken der geheele wereld die zich zoo bekommerd hadden om de vrij heid des Pausen, deze gedenkwaardige ge beurtenis met een eensgezind plebisciet dat zich overal uitte in lofzangen die opstegen naar den Heer, en in gelukwenschen die aan Ons werden gericht. Maar boven alles groot was de vreugde der Italianen van wie er velen, na de overbrugging der aloude klove, hun vooroordeelen tegen den H, Stoel af legden en hun ziel met God verzoenden; ve le anderen verheugden zich er over dat men voortaan niet meer twüfelen kon aan hun vaderlandsliefde, zooals dat in het verledene veelvuldig voorkwam, toen de vüanden der Kerk aan deze hunne liefde niet gelooven wilden, omdat ze zich toegewüde zonen be kenden van den Paus. Alle Katholieken. Italianen en vreemdelin gen. begrepen voorts dat een nieuwe tüd en een nieuwe stand van zaken gelukkig waren aangebroken, te meer omdat zü bedachten hoe de overeenkomst gesloten werd in het vüf-en-zeventigste jaar van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis en geteekend op den dag waarop voor enkele jaren de Heilige en Onbevlekte Maagd in de Grot van Lourdes verscheen, wat op het patroonschap der Moeder Gods over verdrag en concordaat wel wüzen moest; omdat de overeenkomst ten laatste geratificeerd werd op het feest van het Allerheiligst Hart van Jezus, leek het dat Christus' goedkeuring er van wel ver zekerd moest zün. En dit niet zonder re den: wanneer toch alles wat in gemeen- schappelük overleg overeengekomen werd, trouw en nauwgezet zal worden uitgevoerd, dan blüft er geen twüfel over of het aan gegane accoord zal het meest mogelüke goeds brengen voor de Katholieke zaak, voor Ons Vaderland en voor heel de menschheld. Om te beginnen met hetgeen dat juist omdat het meer direct den H. Stoel betreft en het bestuur der H. Kerk, dat door God- dehjke beschikking werd toevertrouwd aan den Paus, van het grootste belang schünt te zün, gelooven Wü niet beter te kunnen doen dan enkele uittreksels aan te halen van Onze eerste Encycliek: „Ubl Arcano". Daarin was deze klacht Ons uitgangspunt: .Jiauwehjk hoeft gezegd te worden met hoeveel spüt en hoeveel zeer büzonder leed wezen WÜ aan de vriendschappelüke eenkomst met zoo talrüke Staten, zien ontbreken, ons vaderland, het waarin de Hand Gods Die den loop der ge schiedenis richt, den zetel van Zün Plaats vervanger op aarde plaatste en bevestigde, in dit Rome, dat de hoofdstad was van een bewonderenswaardig, maar altüd nog be grensd Romeinsch wereldrijk, en dat door Hem gemaakt werd tot hoofdzetel der ge heele wereld, door er den zetel te vestigen van een souverelniteit, welke grenzen, na tionaliteiten en staten overschrijdt en alle menschen en alle volkeren omvat, gelük aan de souverelniteit van Christus. Die zü vertegenwoordigt en wier taak zü vervult. De oorsprong en de natuur van een zooda nige souverelniteit en het onaantastbaar recht der consciënties van miljoenen Chris tenen der geheele wereld vragen, eischen dat die souverelniteit vrü en onafhankelük is en blüft van elke menschelüke macht en wet, zelfs van 'een wet die garanties biedt.” Na voorts op onze beurt de protesten wel ke onze voorgangers, na deverovering van Rome, ter verdediging en bevestiging der rechten en waardigheden van den H. Stoel hadden doen hooren. hernieuwd te hebben, en na de onmogelükheid verkondigd te hebben van een vrede, welke de eischen der recht vaardigheid verwaarloosde, gingen wü voort: „Aan den Almachtigen en Barmhartigen God is het, eenmaal het blüde uur te doen slaan, dat zoo vruchtbaar zün zal. niet alleen voor het herstel van Christus' Rük, maar ook voor een juistere regeling der zaken van Italië en van de geheele wereld; maar tevens is het aan de menschen van goeden wil om dit uur niet te vergeefs te doen slaan”. Fn deze vreugdevolle dag is elndelük aangebloken en vroeger aangebroken dan men algemeen ver wachtte. omdat de vele en de groote moeilijk heden die tot dan toe zün nadering belem meren. büna allen deden gelooven, dat hü nog verre was: deze dag S aangebroken, her balen wü, met de overeenkomst welke de Paus van Rome en de Koning van Italië, door de bemiddeling hunner gevolmachtigde Mi nisters, stipuleerden in Ons Paleis van La- teranen waaraan zü voortaan haar naam ontleent. en later ratificeerden in het VaticsAn. Na over deae verheugende gebeurtenis sen wat uitvoeriger gesproken te hebben om de gansph büzondere belangrükheid welke ze heeft, achten wü het nuttig minstens eenige korte woorden te wijden aan ce overeenkomsten en verdragen die Wü door de beschikking der Goddelüke Voorzienig heid eveneens hebben kunnen en die, beh: Niet minder verheugenis en vertroos ting gaf Ons in den loop van dit blüde Ju- bel-jaar het zien, hoe de Oostersche kerk de banden die haar binden aan den Aposto- lischen Stoel, nog chter wilde toonen en deze gelegenheid aangreep om nog openlü- ker en nog duldelüker blük te geven van haihr vurige liefde voor de eenheid der kerk: en door dit te doen, wilden Onze kinderen der Oostersche Kerk. Ons zeer zeker hun dank betuigen, omdat Wü. in navolging van Onze voorgangers, aanhoudend een groote welwillendheid en bezorgdheid voor de Oos tersche volken hebben getoond. Brieven, van van toewijding en vereerlng. hebben zü dus gezonden, en in openbare en plechtige ma nifestaties hebben zü hun vreugde en hun verheugenis geuit. De Patriarchen en Bis schoppen dezer kerken zün persoonlük of door bemiddeling hunner vertegenwoordi gers tot Orfs gekomen om. ook in naam van de hun toevertrouwde kudde, van hunne liefde tot den Oppersten Herder der Zielen te getuigen. Naar het voorbeeld der Armeen- sche Bisschoppen die het vorig jaar hun ver- -adering hier hielden, bü den Stoel van den om te beraadslagen over de te nemen maatregelen tegen de rampen welke bun naties teisterden, hebben voor korten tüd de Rutheensche Bisschoppen, die nog nooit te Rome waren saamgekomen. beslo ten hier bü Ons hun bijeenkomsten te hou den. büna als om door deze keuze van plaats en tüd de innige gehechtheid der Rutheen sche kerk aan den opvolger van den Prins der Apostelen te toonen en het resultaat hunner vergadering was werkelük voldoends om al Onze hoop te verwezenlijken. Zü behandelden allerbelangrükste vraagstukken en onderwierpen, zooals dat behoort, hun beraadslagingen aan Ons oordeelzü be- snraken den leercursus der jonge geeste lijkheid. de stichting van klein-semlnarles, het catechlsmus-onderricht voor het volk, da» wüze waarop het best zeu kunnen worden meegewerkt aan de codificatie van het Oos- tersch Canon lach Recht, en middelen waar mee zü, overeenkomstig Onze aanwüzingen, het best de Katholieke Actie onder hunne geloovigen zouden kunnen bevorderen; en Wü moeten erkennen, dat zü in al deze zoo verschillende aangelegenheden voor hun geestelükheld en volk geen heilzamere be slissingen hadden kunnen nemen, dan zü hebben gedaan. in den loop van dit jaar stipuleeren en ratificeeren jalve te voorzien in de absolute vrijheid der Kerk, ook niet weinig goeds brengen voor de betreffende Staten. Bui ten de overeenkomst welke Wü aangingen met de Republiek Portugal en welke uit sluitend bestaat in het vaststellen van de grenzen Het Eeuwfeest van de vrüheid der Kerk in Engeland t Wohderbaarlük is Ons voorts de wüze voorgekomen, waarop Onze allerdierbaarste kinderen van Engeland, Ierland en Schot land, die bü niemand achterstaan in sterke gehechtheid aan het geloof en in gloed van liefde, eer hebben gebracht aan het' vüftig ste jaarfeest van Ons Priesterschap. Met een buitengewonen luister en een toeloop van volk, die aan het ongeloofelüke grenst, heeft men het feit herdacht, dat voor een eeuw de katholieken, die eens vervolgd en wreed gemarteld en later toen de tüden al veel verbeterd waren nog buitengesloten werden van de burgerlijke rechten, elndelük door openbare erken- rung. in die rechten terug traden en weer de vrijheid verworven om hun geloof te belijden. En met veel genoegen hebben wü uMgrêtrektheid van den oceaan zag aanstroo- bm'W^ü-den-^nêt vaderlüËen geest deae ui- gezien, dat de Engelechen, Schotten en '-men en Ingetogen haar doorluchtige tempels Toen Wü. nu vüftig jaren geleden, in de lente van Ons leven, in de Basiliek van La- teranen. Moederkerk. Centrale kerk der ge heele Christenheid, priester werden gewijd en de herinnering er aan ontroert en sterkt Ons vooral in deze dagen zal wel niemand vermoed hebben, en Wü zelf het allerminst, dat door een ondoorgrondelük raadsbesluit der Goddelüke Voorzienigheid. Onze nederige persoon nog eens tot zoo hooge waardigheid zou verheven worden, dat wü eenmaal dezen zelfden tempel zou den besitten als de kathedraal van ons Romeinsch Bisdom. En terwijl wü de hoog ste gewaardiging van Onzen Heer Jezus Christus. Prins der Herders, jegens Ons, nederig bewonderen, zijn Wü er dan ook van overtuigd nooit naar waarde de groote ze geningen te kunnen bezingen, waarmee Hij Ons, Zün Plaatsvervanger op aarde, onver diend heeft willen sterken gedurende den tijd van Ons Pausschap; en dit te meer, omdat Hü. als bekroning dezer zegeningen. Ons in het jaar van Ons Gouden Priesterschap heeft willen verheugen met zoo blüde en zoo vertroostende gebeurtenissen. Daarom, opdat dit Jaar niet zou voorbügaan zonder heilzame vrachten voort te brengen, met het doel de Geloovigen tot de heiligheid der gebruiken en de Maatschappü tot een Juister begrip der geestelUke goederen te roepen en om hierdoor de Goddelüke Barm hartigheid jegens de Strijdende Kerk te ver zekeren, hebben Wü. daartoe gesteund door een gevoel van vaderlüke liefde, van af het begin van dit Jaar een ander Buitengewoon Heilig Jaar afgekondigd in den vorm van een Jubileum, en zoo alle schatten van ge nade en vergeving toegankelük gesteld, waar van Wü de uitdeelers ziin. En heden kun nen Wü getuigen, dat Wü in de hoop en het vertrouwen, die Wü in dezen H. Kruis tocht van Gebed stelden, niet alleen niet werden teleurgesteld, maar dat. met Gods genade, alle Onze verwachtingen waarheid «Ün geworden. Wanneer Wij dan ook de vele blüken van klnderlüke aanhankelijkheid en dankbaarheid, den groei, wélken de Ka tholieke Kerk heeft genoten en de gerucht makende gebeurtenissen, die zich in den loop van dit jaar voltrokken, overdenken, gelooven wij meereden te kunnen verklaren, dat de Gezegprïde God. „uit Wien alle hoog ste goed epéblke volmaakte gave voortkomt,” op deze-'Korte spanne tüds voor allen dui- deli;leznet stempel der Voorzienigheid heeft _-wnien drukken. Het behaagt Ons daarom als het ware van de vergane twaalf maanden een balans op te maken en In den breede de groote genaden te herdenken, welke God aan Zün Christenvolk schonk, met het doel u allen. Reminder Broeders. Geliefde Kin deren, uit te noodigen om samen met Ons den Almachtige te danken. Die de zielen Züner schepselen met kracht en zachtheid leidt en voor hen tüden en gebeurtenissen naar de door Hem gestelde* doeleinden stuwt. institutie ..Auspicantibus Nobis”. it verwachten van den vrede, dien Christus door Zijn Geboorte aan de menschen bracht, en tegelük als een onder pand van Onze vaderlüke' welwillendheid Jegens u, schenken Wü u. Beminde Broeders. Geliefde kinderen, van ganscher harte den Apostollschen Zegen. Gegeven te Rome bü Bint Pleter, den 23en December 1929, van Ons Pontificaat het acht ste jaar. PIUB XI PAUS. verkregen vrüheid. Het Sint Benedictus-Eeawfeest grensd, later veel ruimer. Zoo kon de H. Stoel niet nalaten de roemruchte familie van den Vader en Wet gever H. Benedictus te begunstigen, terwül zü zich opmaakte om het veertiende eeuw feest te herdenken der Abdü van Montecas- sino. „hechtsten zetel van den kloosterregel”, en sinds langen tüd zoo verdlenstelük voor den H. Stoel en niet minder voor de men schelüke beschaving. Door zulks te zeggen en te herhalen, zeggen Wü niet iets dat al leen maar zeer bekend is onder wüzen en geleerden, want heden ten dage is zulks ook verspreid onder het volk, dat zich een juiste opvatting dier verdiensten heeft weten te vormen. Niet alleen toch pleeet men onder het volk, vooral in Italië, bü voorbeeld, den belangrüksten stelregel van den Heiligen Patriarch ..Bid en werk!” te herhalen; er is ook niemand meer die niet weet dat de monniken der Abdü. en met hen alle andere leden der familie van den H. Benedictus. de schoone kunsten bevorderden en de monu menten niet alleen van de menschelüke. maar ook van de Goddelüke wijsheid voor 't nageslacht vereeuwigden en predikers van het Evangelie uitzonden, ook naar de vér ste streken, en dit alles met zooveel vrucht voor het H. Geloof en voor de, beschaving, dat Onze Voorganger. Pius X zaliger ge dachtenis. toen hü kort maar toch volledig de verworven verdiensten der Abdü van Montecasslno wilde samen vatten met reden kon zeggen, dat haar triomfen grootendeels de geschiedenis, der Roomsche Kerk zelve zün. Waarom men zich niet hoeft te ver bazen. dat ter gelegenheid van de feesten, welke in de Abdü werden gevierd, zoo veie bezoekers van alle kanten zich beüverden om dien heiligen berg te bestügen en er de her inneringen van den H. Benedictus te ver- eeren en om met boetvaardigheid hunne zielen tc reinigen. De reis van Kardinaal v. Roe^um In dit opzicht is het ons aangenaam In De ZaligveiUaringen van dit Jaar Dat de eeuwige kracht- en deugd van den Heiligen Geest als het ware de harteklop der H. Ker£ zün, blükt meer dan duidelük uit de overwinning onzer Martelaren. Maar was dit elgenlük al niet het geval in Juni toen wü andere helden van heiligheid stelden tot vereering en navolging van de geloovl- gen? Voldoende is het even te herinneren aan de menigte van burgers en vreemdelin gen die met ns in de majesteit der Vaticaan- sche Basiliek de nieuwe Zaligen hebben ver dien Katholieke landen te bevestigen In te voeren bü de vol^i en beschaving onkundig zün. Waaruit dit jaar een grootere groei der Katholieke Actie voorkwam, er op gericht om het apostolaat der geestelükheld te ondersteunen en te bevor deren, en waardoor de bUdragen voor de Missies belangrijk toenamen* en hier bren gen Wü met de grootst mogelüke gulheid hulde aan hen die Ons. ter gelegenheid van het Jubileum van Ons Gouden Priesterschap, n groote hoeveelheden voor erin eere- dlenst bestemde paramenten en benoodigdhe- den aanboden. tingen van klnderlüke toegenegenheid te beantwoorden, deel willen nemen aan deae plechtige herdenkingen en ze nog meer luis ter pogen bü te zetten door het zenden van t h wi Wl Ja SC K n n v P e d Ieren deze herdenking niet vierden met het geleden leed en de ondergane onrechtvaar digheden in herinnering te brengen en Iemand daarvan de schuld te geven, maar liever met de ernstige overweging hoe men de vele naties met een openlijke overeenkomst reeds benden van .vriendschap hebben aan geknoopt met den H. Stoel, zich voornemen zulks te doen of bezig zün hun verbintenis te bezoeken. Ook dient het gezegd dat de bur gers van Rome die dichter bü den Paus, hun Biaschop zün, rich niet lieten overtref fen door pelgrims en vreemdelingen In de- nen algemeenen toeloop noch in de veelvul-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1929 | | pagina 8