Stadsnieuws WB •I T LANDSPEL „ALKMAAR 1930” 1 1 :rger Ofricieele mededeelingen BLADZIJDE 1 MAANDAG 6 JANUARI 1930 7 It. TWEEDE BLAD X v.i I Bj pi! o.! i'jtiil J- 1 radioleiding, Op 9t gebied if*™ HAARDEN en KACHELS •teede het nie^wete Alleen In de bekende le klas merken IJSPEERT Ritsevoort - 7- Gevonden voorwerpen en dieren H*. XK.'. Gr'oote plannen In Alkmaar het eerste Nederlandsche landspel VAN I NORDLINGEN Gericht op de stads wal van Nördlingen speelgoed zoo commissie van onderzoek een Nordlingen, Raadhuis 1 In de zaal worden TTvmrr I Pv ■m oad hoekje ia Nördlingen f In een volgend artikel zullen we eenige indrukken trachten vast te leggen van het doel dezer studiereis het Festspiel „Nörd lingen Anno 1634”. ker en J. Modder. De hun benoeming aan. ,lfül;T| Handleiding voor praettoebe WINKELIERS- BOEKHOUDING. door 8. J. A Keeootn. Prijs met bUUge M eenta BJj aankoop van ooeken. gratis. PUTTEN A OORTMEUEK. PATGLOP TE WATER. Hedenmiddag om ongeveer half twee ge raakte de 18-jarige H Jensma op de Noor- denmarkt te water Door omstaanders werd hij spoedig op het droge gebracht. ZAKAGENDA ROTTERDAMSCHE LLOYD Van den heer 8. C. Tuyn Pasage-agent van de Rotterdamsche Lloyd alhier ontvingen wij evenals vorig jaar de praktische zak-agenda in lederen omslag en goud-op-snee, waarin is opgenomen: verkorte mailtabel van de Lloyd en voorts de benoodigde gegevens als oosttarieven enz 't Is een keurig uitgevoerde zak-agenda. Door openschuiving van een raam was waren) de dader(si binnengekomen. Alles was omvergebaald. Een spaarpotje met t ISO en een idem met X stuivers werden vermist. De politie stelt een oodenoskja I POLITIE-VOETBAL Morgen (Dinsdag) middag om 2 uur zal door het Polltie-elftal een wedstrijd worden gespeeld tegen het Polltie-elftal ..Kennemer- land” uit Beverwijk, in het Sportpark. De entree is vrij. reld is krachten oplossing ling om We zullen hier onze inleiding op het Nördlinger Festspiel en het Landsspel „Aek- maar 1930" eindigen met een woord van hartelijken dank aan onze Duitsche vrienden, 'icn heeft ons met open armen ontvangen.. Precies 24 uur hebben wij er vertoefd, en toen we wegreden geschiedde dat onder het gejubel van de hééle stad. Inderdaad, charmante gastheeren dus. Met één kleine uitzondering. Onze vriende lijke Westerburen, de Engelschen, hebben een spreekwoordelijk gezegde dat voor ons piet erg vleiend is. Vm vertaald, luidt het „Het gebrek van dep Hollander is altijd te veel vragen en te weinig geven Als deze spreuk waarheid bevat, zijn de Nördlinger autoriteiten buitengewoon goede Hollanders. Zij brachten ons, hun gasten, overal heen, zetten ze op de beste plaatsen, maar lieten voor dat alles het volle pond beta len. Waarschijnlijk zweefde het idee van „steinreiche Hollander" uit den valutatijd den heeren nog voor den geest, en vonden zij het zonde dezen niet van een weinigje dier rijk dommen te ontlasten. de Rijksregeering met Hindenburg zélf aan vensgroote, gekruisigde Christus hel lal*n lirli hii d.n hoofdaltaar. Van een nnbekenden hoogste magistraat op het raadhuis. Van uit deze hooge regionen daalt minzaam glim lachend en buigend Herr Oberinspector Steger. Hij is gedurende de 24 uren van ons verblijf daar de toegevoegde gids en raads man, zóó trouw, zóó aan het Hollandsche gezelschap verknocht, dat het hem zichtbaar leed doet, ons gedurende een paar luttele nachturen te moeten verlaten. Hi) echter niet alleen. Vóór het tien had geslagen, waren de studeerende vreemdelingen omringd door een groote schaar „Festspiel”-autbriteiten, die met elkaar wedijverden in het geven van inlichtingen, 't verschalken van halve liters Paulaner Thomasbrau en het verorberen van onvolprezen reerug. Zij allen waren onze gidsen bij die onvergefelijke tochten dóór en om het stadje. We zullen ons niet wagen aan een beschrij ving van deze heerlijke, oude rjjksstad In Schwabenland Men moet schilder zijn of dichter, om op anderen de geheele volheid van zijn indrukken te kunnen overdragen. Nu nog in deze donkere winterdagen, doortrilt ons een golf van ontroering als we ons weer terug denken dien zonnigen morgen, toen we een wandeling maakten op de muren van het stadje. Men kan het zien op de houtsnee, die we hier afdrukken, hoe de oude vesting nog geheel intact is. Nog staan er de muren, met 5 poorten en 18 torens, zooals ze tijdens den dertigjaren oorlog daar zijn neergeplant. Eigenaardig, langs deze muren loopt een „Wehrgang", eigenlijk onvertaalbaar, een soort overdekte steenen omloop, met honderd tallen schietgaten. Want strijd was er in alle eeuwen om deze hoofdstad van „Riesen- land”. Door de geweldige poorten trok eenmaal keizer Maximiliaan, de beschermheer der stad, en zijn kleinzoon Karei V. Daardoor reed óók de Zweden-koning Gustaaf Adolf en zijn groote bestrijders Wallenstein en Tilly. Zelfs Napoleon, de geweldige, hield met zijn zegevierend leger een intocht in deze vesting. Men moge, denkend aan „dikke Bertha's” en vliegtuigbommen dezen middeleeuwschen vestinggordel belachelijk vinden, of, wenk brauw fronsend, met een beroep op Genève en Locarno, deze krijgshaftigheid afkeuren, wij zouden niet graag dit alles gemist hebben, omdat hèt mét 't stadsbeeld, een onver breekbare eenheid vormt. Ook binnen de muren is alles 16de en 17de eeuw, de straten, de huizen, de-openbare gebouwen. Men voelt zich hier in een anderen tijd verplaatst lastingmerk, K. s jongensjas. B. Bui zaklten kunstmest, W. JHHL til, 2 dasspeld, N. Masée, Ritsevoort 13 horlogeketting. N. v. Son, Dijkgraafstraat 7 gasglas. K. v. d. Veer. Pr. Hendrikstraat 38 handschoen. R. van Wonderen, Kwee re pad 6 Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van Po litie- ’t Is alweer eenige maanden geleden, April 1929, dat de generaal-majoor b.d., F.d.W tt Huberts, in Alkmaar voor de Oranie- vereeniging een causerie hield over het lands spel. Geen deskundiger voorlichter had men over deze in Holland nog onbekende kunst uiting kunnen hebben. Hij immers is niet alleen Voorzitter van den Ned. Landspel- raad, maar vooral ook in Duitschland, baker mat der „Landsspiele” als eersterangs auto riteit erkend en geraadpleegd. Zijn voorstel, om in Alkmaar de proef te nemen, was zaad, dat bij het bestuur der Oranievereeniging in wel-bereiden bodem ▼iel. Nietwaar, je kunt toch den Koninginne dag niet eeuwig vieren met paardensport, athletiek en vliegers, „die niet altijd opgaan". Een groote moeilijkheid was er in theorie is zoo'n landsspel héél mooi, een inleiding er over brengt je gewoon in verrukking, maar hoe is de praktijk? Wat voor indruk maakt het niet op den romantischen Duitscher, doch op den nuchteren Hollander welke Zijn de technische mogelijkheden en moei lijkheden t Om dat alles te kudnen beoordeelen, moe; je zoo’n spel eerst zien, op ie laten inwerken vragen en nog eens vragen bij de leiders’ die het eerder opvoerden. Nergens n Hol* land echter kon men daarvoor terecht, en de weg wees, vanzelfsprekend, naar Duitsch land. Nar* Nördlingen. Lezer, U krijgt géén onvoldoende voor aardrijkskunde, als U op geen 100 K.M. kunt aangeven, waar ter wereld deze ge meente verscholen ligt. Eerlijk gezegd vóór wij op geweldige stafkaarten de reis „uitknobbelden”, wisten we het óók niet. Een flauw idee was er, dat, afgaande op den naam, het gehucht gezocht moest worden ergens in Noord-Duitschland, bij Noord- of Oostzee-kust. Dat scheelde echter nogal wat! We waren glad verkeerd in Beieren, in Schwabenland, moesten wij zijn. Wie er meer van weten wil, raadplege bijgaand schetsje, waarin de ligging wordt aangegeven ten opzichte van: enige groo e en dus bekend Duitsche steden. JUBILEUM FIRMA JOH. LAUWERE. Heden herdacht de firma Joh. Lauwers haar 45-jarig zakenjubileum, dat niet on opgemerkt voorbij ging. De vele bloemstukken en telegrafische ge- lukwenschen. ontvangen van plaatselijke geneesheeren. cllënteele en leveranciers, ga ven blijk van belangstelling in dit jubileum en vertrouwen in den naam van de firma. Zaterdagmiddag is op het traject Alkmaar —Koedijk—Bergen—Bergen aan Zee een proefrit gereden met den zg motor- of ben- zoltreln. welke reeds loopt op het vak Alk- maarHoorn en Hoorn—Zaandam. De proefrit werd medegemaakt door den Ingenieur en den Inspecteur der Spoorwegen alhier en schijnt goed geslaagd te zijn. Wanneer het volgend jaar de electrificatie van den lijn AlkmaarAmsterdam en Alk maarHaarlem tot stand zal zijn gekomen zal er op een of andere wijze voorzien moe ten worden in een sneller vervoer van pas sagiers in de richting Bergen. Aan dezen elsch kunnen de motortreinen. die een groo- lere snelheid ontwikkelen, dan het gewone tnunmetje. zeker tegemoet komen. Of zó echter des zomers aan de eischen van het steeds drukker wordende passaglersver- keer naar Bergen kunnen voldoen valt te be- twijfelen. daar een motortrein niet zooveel oasagiers tegelijk kan vervoeren als dé ge wone tram met soms tien of meer wagons. In de maanden buiten het seizoen zullen de mo tortreinen echter een aanzienlijke bezuini ging voor de Spoorwegen beteekenen. PRIJZEN BEHAALD Bij den te Ooster-Blokker gehouden 50- slagen kolfwedstrtjd zijn door de Alkmaar- sche deelnemers de volgende prijzen behaald: 1ste klasse 1ste prijs. J. Goet met 472 p.; •e c. Kaper met 443 p.; 3e Basse, 1ste prijs, C. de Vries met 423 punten. MOTOBTREINEN op het traject ALK MAAR-BERG EN A. ZEE? hij zich van binnen niet even „anders” voelt worden bij het zien van Drachenfels, Ro- landseck, Nonnenwerth, Loreley of Mausen- turm I Zelfs wij, haast-menschen 570 K.M. per dag werden stil, hoewel regen nevelen veel schoons aan het oog onttrokken. Cob.enz, Bingen, Mainz en eindelijk óók in den mooisten luxen wagen word je stijf en ongezellig Frankfort. Midden- Duitschland's grootste handelsstad, voor ons eerste rustplaats. Rusten, jawel, 's morgens in de vroegte weer verder. Langs de mooie villa- en tuin steden Hanau, Asschaffenburg op Würzburg aan. We meenden dit deel van Duitschland tamelijk goed te kennen, maar zagen nu, hoeveel méér men geniet, als de reis gaat per auto, inplaats van per spoor. In alle gauwte bewonderden we in Würzburg een paleis, waaraan alle gebouwen, die in Holland dien naam dragen, inclusief het Vredespaleis, niet kunnen tippen. Maar alweer joegen de machtige zes-cylin- ders ons voort naar het Zuiden, de zon tege moet, die zich nu eerst verwaardigde ons gezelschap te houden. De Duitsche middelgebergten. Als in een ouderwetsche Achtbaan gaat het op en neer, hoog en laag. Panorama’s, om dagen lang bij stil te blijven staan intieme bosch- en rots partijen om zóó uit te stappen en uren-ver- getend te liggen droomen. Een droom scheen óók dat wereldbe kende stadje Rothenburg. Leefden we nu werkelijk ifi den tijd van radio en Zeppelin Deze muren, poorten en huizen konden zóó overgenomen zijn uit een mooi geïllustreerd Middel-eeujksch historieboek. Alleen de be lofte ditzelfde nog schooner, nog echter te genieten, kon ons verjagen. Even stoppen nog voor een droeven stoet een oud-strijder werd ten grave gedragen. Veel vaandels, eeretee kenen, zelfs een oud machinegeweer in den stoet. Voorop muziek, veel schetterend koper „Ich hat’ einen Kameraden”. Dan o, wat worden die zachtveerende kussens toch hard krijgen we ons groote N be de bodediensten zijn beste te wenden om tot een goede te komen. Het is niet de bedoe- nu dadelijk ieder tot lid te krij gen, maar de B. B. N. werkt om het algen meen belang te dienen. Het zal spr. wel aangenaam zijn, wanneer zij die het belang van dezen bond inzien, lid worden. Spr. geeft hierna een beschouwing van het wer. ken den B. B. N. en het doel van dezen bond. Het wordt, maar het is den B. B. N. wel aan genaam. Toch gaat de B. B. N. aan het werk voor dezen bond. Verschillende leden vragen daarop inlich tingen en dringen aan op bespoediging en het '-.omen tot een goede oplossing. wordt aangedrongen dat gewerkt dat meer soepelheid betracht wordt Is echter geen elsch dat men lid maar het Toch Hiermede meende spr.. dat de heer Maas voldoende 13 ingelicht, waarop de <eer Maas zegt, dat de paardenmarkt totaal ongeschikt is om goederen te bewaren. De waren moe ten grootendeels buiten in weer en wind 1 worden neergelegd. Wat het oude ziekenhuis betreft, schijnt de gemeente dit terrein zoo- danig te willen verkavelen, dat ook hier de ruimte te klein wordt. De Paardenmarkt mist de gelegenheid de goederen behoorlijk te bergen. Door de be bouwing er om heen is niets te bereiken. Nu is de vraag: kan de gemeente Alkmaar het oude ziekenhuis hiervoor inrichten. Maar de gemeente werkt nog niet mee. De A. T. O. wordt een geduchte concurrent. Deze be schikt over groote ruimten om de goederen op te slaan en deze door te geven. Gewerkt wordt om nu de A. T. O. flnincieel geheel gescheiden te houden van de Spoorwegen. Hiervoor werkt de B. B. N. en deze heeft in dien geest een schrijven gericht tot de directie. Hier draait de geheele zaak om het Cen traal punt, waarmede de gemeente Alkmaar wel wil meewerken, maar het gaat om de inrichting. Spr kan wel zeggen, dat de B. B voor aan Ook wordt met het geven van bekeuring, wanneer de wagen even moet blijven staan. De heer Maas merkt hierbij op, dat wan. neer men aan het lossen of laden is men geen bekeuring kan krijgen. De B. B. N. heeft ook een juridische afdeeling. welke de leden gratis van juridische hulp voorziet. De heer Maas stelt voor een vergadering te beleggen van den B. B. N. met dezen bond en de mlddenstand bonden Dit zal de B. B. N. trachten te bereiken. Eenige aanwezigen gaven zich vervolgens op als lid van den B. B. N. Hierna komt aan de orde de definitieve verantwoordelijkheid van den penningmees ter, den heer Waal. De voorzitter benoemt vervolgens een commissie van onderzoek welke na gedaan onderzoek tot goedkeuring adviseert. Hiertoe wordt besloten. Hierna dankt de voorzitter den heer Maas zijn duidelijke uiteenzetting en hoopt het UITBREIDING STATIONSGEBOUW Boor de Nederlandse!» Spoorwegen Is aan besteed het wijzigen en uitbreiden van het stationsgebouw alhier. Raming f 32.000. Ingekomen waren 28 biljetten. Laagste in schrijvers: W. Glldjes te Broek op Langen- dijk en P. Scheepbouwer te Henrfjroek voor f 23 358 Naar dit oord, ongeveer 900 K.M. van onze geliefde vaderstad verwijderd, vertrok op een Augustusmorgen de studiecommissie, bestaande uit twee Oranje-bestuurderen, een tooneeltechnicus en twee persmenschen, vertegenwoordigend de beide Alkmaarsche dagbladen. Lezer, we zullen u niet vervelen en ver moeien met een reisverhaal. Die zijn er ge noeg en beter geschreven. Voldoende zij het te vermelden, dat de tocht plaats had in twee snel-vleugelige Buick’s, welwillend der com missie ter beschikking gesteld. De prille, mistige Augustusmorgen zag op den nacht- donkeren Heiloërstraatweg reeds bijna een A aanrijding met een onverlichte groentenkar. Overigens heeft St. Christoffel zich over de tochtgenooten ontfermd en is de reis zelfs zonder een enkel „bandje” volbracht. Wat is ons landje toch eigenlijk klein Om negen uur 's morgens stonden we reeds aan de grens en experimenteerden ons eerste Duitsch. Op een paar goed-lachsche douane-be- ambten en Schupo’s. Om 12 uur Keulen. Een blik op dat nooit volprezen bouwwerk, de Dom, en dan verder, verder, naar Bonn. Plotseling de Rijn Of er ’n golf van ontroe ring over je heen gaat. Wij twintigste eeuwers, beoefenaars der „neue Sachlichkeit" en Jazz-Band, doodsvijanden van alles wat sentiment of romantiek is, zijn après tout, geen haar anders dan onze grootouders, voor wie een Rijnreisje hoogtepunt van aardsche zaligheid was. Laat iemand beweren, dat DE GESTOLEN FAMILIE-JUWEELEN. Maandag 7 war. Dinsdag half 8. De kaartverkoop voor de beide feestavon den der Meisjes-Congregatie is buitenge woon goed geslaagd. Wie Maandagavond of Dinsdagavond bijtijds aan de zaal van „t Gulden Vlies." komt, zal nog een van de weinige resteerende kaarten kunnen krij gen. (Tot 5 uur 's avonds echter: Oudegracht 132). Plaatsbespreking voor den tweeden avond (Dinsdag) is mogelijk aan de zaal Dinsdagmorgen van 111 uur. Maandagavond begint -de uitvoering klok slag 7 uur. Daarna worden de deuren on herroepelijk gesloten. Voor dezen avond zijn alleen roode kaarten geldig, anders wordt men niet toegelaten. Dinsdagavond begint de uitvoering klok slag half 8. Ook daarna worden de deuren gesloten. -Men zorge dus prompt op tjjd te zijn. Voor Dinsdagavond zijn alleen brutne en grijze kaarten geldig. Programma's zullen aangeboden. overige voor deze ge lde lichting Ingeschreven mens wettigen vertegen- VECHTPARTU Zaterdagavond werd de politie gewaar schuwd. dat in het Klein Nieuwland een vechtpartij plaats had De onmiddellijk derwaarts gezonden politie agenten konden den vechtenden scheiden en de orde herstellen. Hierna is het woord aan den heer Maas, vertegenwoordiger van den B. B. N. Spr. begint met te zeggen, dat het zijn bedoeling is te luisteren naar het lek, naar den verkeerden toestand, welke hier bestaat, nJ. de standplaatsen der boden in Alkmaar, ten einde daarna 'afdoende maatregelen te beramen. Spr. vraagt allereerst naar de al- gemeene opinie waarop de voorzitter ant woordt. dat 'n centraal punt verlangd wordt waar bü een behoorlijke stalling en berg plaats hebben. De eere-voorzitter gaat vervolgens de ge heele geschiedenis na. welke hierop neer komt, dat de gemeente Alkmaar wilde dat de wagens van de straat kwamen. Toen stelde de Bond voor het Doelenveld, doch dit verwierp de gemeente Alkmaar. Ver schillende andere punten werden vervolger» naar voren gebracht. Het geheele «erken van den bond in deze werd vervolgens door den eere-voorzitter be sproken. waarbij de saamhoorigheid der le den prachtig naar voren kwam. Gewezen wordt op de lasten en moeilijkheden, welke de vrachtrijders ondervinden door het on tijdig bezorgen, vooral in de drukke dagen van den winter, waardoor de vrachtrijders veel te laat de stad moeten verlaten. Ten slotte zegt spr dat nu het wachten is op een stuk grond van het voormalig ziekenhuis. Een hoekje hiervan werd bestemd voor de vrachtrijders, doch dit hoekje is veel te klein. Spr zou het voorgedeelte weg wen- Aanwezig aan het Buri-iu van Politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 31 December 1929, 1 en 3 Januari 1930j: Dameshorloge ketting rozenkrans por- temonnaie met inh. brief handschoenen sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 31 Dec. 1929» 1 en 2 Januari 1930 Paar veters, A. Smorenbergi Augustijn- steeg 4 belastingmerk. E. Schouten, Kooi- meerlaan 85 kat, C. Ursem, Koningsweg 76 par^pluie, Ch. Absii, Snaartnanslaan 103 damesbeugeltasch, met inh., J. Strikken, Verdrónkenoord 20 portemonnaie met inh., K. Tesselaar, Zeglis 5 broche met haar, T. A. Klaver. Uitenboschstraat 55 porte monnaie met inh., H. Piomper, Breedstraat 18 melhbusje met melk, v, d. Veer, Prins Hendrikstraat 28 riem, J. v. d. Gulik, Hulst- straat 7 kindertaschje met inh,, J. Kramer, Spoorstraat 6a oorknopje, wed. Zwart, Snaartnanslaan 81 portemonnaie m. inh-, Buner; Stationsweg 106 a doosjes van lioleiding, H. W. Groot, Zeglis 17l be- v. d. Velde. Kerkplein 4 irgenng, KI. Nieuwland 8 it, W. Broekhuizen. Hoiit- en worden ingedlend INBRAAK Zaterdagavond werd bij de politie telefo nisch mededeeling gedaan, dat tijdens de af wezigheid der bewoners bij den, heer C. K melkslijter. wonende aan het Zeglis, was in- schen, daarachter ligt een groot terrein. Wel gebroken, was dit geen definitieve oploeslng, doch men Door openschuiving kan dan zien het groote nut van een cen traal punt. Thans hoort de bond er niets meer van. Het duurt vreeselijk lang voor er een op lossing komt. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvraag om vrijstelling van den dienst plicht. wegens het bekleeden van of oplei ding tot een geestelijk ambt, betreffende K. O. Flnkensleper uitspraak gedaan. Uitspraakvoorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer bekendmaking tn beroep worden gekomen a. door de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt of door diens wettigen vertw- g-nwoordlger; b. door elk der meente voor dezelfi personen of door woordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met re denen zijn omkleed bij den burgemeester ter secretarie dezer gemeente. afdeeling militaire zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar. 8 Januari 1830 De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR voor dat het goede resultaten mag opleveren. De heer Maas beaamt dit. De secretaris leest daarop voor een schrij ven van den heer Borstjens dbt deze aan de vrachtrijders voor elke telefonische bestelling 2!4 cent vergoedt. De rondvraag is hierna aan de orde. Een lid merkt op dat een halve gulden per week voor telefoongebruik is betaald. Nu moet 2H cent per gesprek betaald worden. Spr vraagt of van uit den bond om restitutie ge vraagd kan worden Het bestuur zal zulks doen. Een ander lid zegt, dat enkele firma's toe zegging hebben gedaan de telefoonkosten te rug te betalen Spr zou een advertentie ge plaatst willen zien waarin deze medewerking van de firma’s gevraagd wordt. Een lid stelt voor dat leden die misbruik maken van sterken drank geroyeerd worden als lid De wegen worden met den dag ge- voorlijker en ongelukken kunnen dien leden gemakkelijker overkomen, dan anderen die er geen gebruik van maken Door den secretaris wordt m deze mede werking van de leden gevraagd. Voor de vol gende vergadering zal dit punt op de agenda worden geplaatst er voorgesteld worden het reglement in deze te he' zien. Hierna neemt de eere-voorzitter het woord en zegt met genoegen te kunnen constatee- ren dat de natuur voor den vrachtrijder gun- tig Is. Spr. memoreert de Kerstmisviering en de jaarwisseling, de medeviering door de ge heele wereld. Spr. wenscht den leden alle toeds en hoopt dat de leden trouw aan hun bond ..Recht en Plicht” zullen betrachten. Ook het misbruik maken van sterken drank keurt spr scherp af Spr. wenscht allen een goed jaar en spoort de leden aan zuinig te leven en zuinig te zijn met het uitgeven var geld en te sparen. Een lid spoort de leden vervolgens aan moeite te doen nieuwe leden te krijgen in den oond. Dit kan het bestuur niet alleen doen, maar de leden moeten dit zelf doen. De secretaris wijst er op. dat de beste leden ons passeeren. Ieder kan niet als lid aange nomen worden Hierna dankt de voorzitter de aanwezigen voor deze genoeglijke bijeenkomst en sluit de vergadering waarna rijf mooie «ijzen on der de leden verloot worden. een tijd waarin de menschen geen haast hadden, doch in breeden gemeenschapszin hun stad opbouwden. Van dien kloeken burgerzin getuigt aller eerst de groote St. Georgskerk. met haar 90 M. hoogen toren, door het volk „Daniël” genoemd. Als een „leeuw onder de lammeren” strekt zich dit machtig gevaarte van Oost naar West uit, en schijnt al dg omringende oude gebouwen tot Neurenbei te degradeeren. Zoo machtig en bijna drukkend de uit wendige bouw op ons werken mag, harmonisch spreken in het inwendige de vijf eeuwen historie ons aan. Weldoende 1 vrede is er onder de hooge gewelven, door reisdoel, Nordlingen, in het visier. Klok- krachtige pilaren in drie beuken gedeeld, slag drie rijden twee wagens met wit-besto- Er zijn daar oude, gebeeldhouwde koor- ven Hollanders het in middagrust verzonken stoelen, een kostbare preekstoel en schil- stadje binnen. Als waren zij een deputatie van 1 derijen, maar vooral de wonderschoons, le de Rijksregeering met Hindenburg zélf aan vensgroote, gekruisigde Christus aan het het hoofd, laten ze zich aandienen bij den hoofdaltaar. Van een onbekenden meester, maar ongetwijfeld een der schoonste pro ducten van houtsnijkunst. Dan is er het in laat-gotischen stijl gebouw de Raadhuis, met zijn heerlijken, maar o schenms-gehalveerde geveltrap. Inwendig een archief, bibliotheek, en museum. Die drie, lezer, zijn het zwaarste deel van dezen zwaren tocht geweest. In den brandenden zonnemiddag voerde men onze stramme ledematen trap op, trap af, zaal in, zaal uit. almaar langs wanden vol schilderstukken, vitrines vol oudheden. Slechts ééns veerde onze belangstelling plotseling fel op. Het was, toen men ons een document liet zien, geteekend door „onzen” Alva. Met den gloed der vaderlandsliefde, maar waarschijnlijk in grammatisch niet onberispelijk Duitsch heb ben wij toen de Nördlingianen verteld van onzen strijd tegen den „ijzeren hertog". Nog meer dan daarvoor, voelden we ons toen broeders in de historie. 1 Nog steeds gelooven we, dat er bij dat be zoek door de commissie een menschenleven gered is. 't Was toen we de oude folterkamers bezochten. Een geweldig omvangrijke Beier, amechtig als een oud sleeperspaard, geraakte bij het demonstreeren van zijn geliefde pijnbank en duimschroeven zóó in extase, dat wij elk oogenblik zijn totale ineenstorting vreesden. Door er stil tusschen uit te knijpen, hebben wij vast en zeker, tenminste voor dien dag, ’s mans leven gered. Er zouden nog kolommen lang over Nordlingen, deszelfs bewoners en dezer ge bruiken te schrijven zijn. Zoo werden we b.v. om 10 uur 's avonds van den „stamtisch” weggesleept, om te luisteren naar den roep der torenwachters, 365 treden hoog, in den/ koepel van „Daniël”. Over de avond-stille straten klonk toen de roep „So G’sell, so.” Aan dit eeuwen heugende gebruik zit natuurlijk een stuk historie vast» waarin een slager, een varken en een verrader een rol spelen, maar wier samenhang ons den dag van vandaag nog niet helder is. We zouden het nog kunnen hebben, over het stadsbestuur 2 burgemeesters, 7 wet houders (wat een dorado voor evenredige vertegenwoordiging en 20 raadsleden over de fraaie raadszaal, met de iederen Hol lander uit het hart gegrepen spreuk Freie Sprache fret Antwort, maar we moeten ons beperken. Spreken daarom ook niet over de gemeentefinanciën, belastingfactor of dergelijke. Met een uitzondering echter. Er bestaat n.l. in Nordlingen, evenals in meerde re Duitsche plaatsen, een zeer eigenaardige bron van gemeente-in komsten. De z.g. „Hockensteuer", te vertalen misschien met belasting op het blijven plakken in café’s. Als in Nordlingen de Polizeistunde, sluitings uur, geslagen heeft, komt er geen gehelmde rustbewaarder u de deur uitkijken. Alleen inspecteert hij maar even, of ge de verschul digde 20 pfennig (12 cent) belasting betaald hebt. Na het Volgend uur dezelfde ceremonie, nu 40 pfennig, terwijl het derde uur „ge kocht” moet worden met 80 pfennig. Als u nu weet, dat die aardigheid deze gemeente van 8000 zielen jaarlijks 24.000 Mafk opbrengt, kunt u zelf uitmeten of die Nördlingers ook „plakkers” zijn Eén feit moeten we nog vermelden, een kleinigheid misschien, maar wat ons plotse ling eraan herinnerde, dat we waren in bet land van Hittier, te midden van een bevolking voor welke een revanche-oorlog geen utopie is. Aan alle de vijf poorten hing een zwart bord, waar om heen een krans. Op dat bord stond de volgende felle aanklacht geschilderd, I die we, om er de snijdende kracht van het verbeten rythme niet aan te ontnemen, on vertaald weergeven „Albert Leo Schlageter Hans Hermes Ein deutscher Mann ein deutsches Kind von den Franzosen ermördert sind, wie viele andre, liebe Geueue am deutschen Rhein „Deutscher, halt ein den Schrift „Mach Herz und Faust barter „denk' an die Mörder. RECHT EN PLICHT De Vrachtrijdersbond ..Recht en Plicht" hield Zondagmiddag 2 uur een algemeene vergadering in het lokaal van den heer Schubt, Langestraat, alhier. De voorzitter, de heer Messelaar. Lim- men, opende de vergadering en heette allen welkom, in 1 bijzonder den vertegenwoor diger van den B. B. N. (Bond van Bedrüfs- houders in Nederland), den eere-voorzitter en de pers. Spr zegt, dat de vertegenwoordiger van den B. B.—N. een uiteenzetting zal geven van het nut lid van dien bond te zijn. Verder wenscht spr. ieder, in 't bijzonder den bond, een gelukkig nieuwjaar. Spr. hoopt, dat 1930 een goed en gelukkig jaar moge zijn. De secretaris leest daarop de notulen van 30 Juni JJ. voor, welke ongewijzigd wor den goedgekeurd. Hierna had de verkiezing plaats van 3 bestuursleden, welke bij acclamatie worden herkozen nJ. de heeren J. Kroon. J. Bak- herkozenen namen 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12