VOOR DE HUISKAMER Binnenlandsch Nieuws Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond UIT ONZE OOST De voorbereide relletje* De lachende dood RECHTSZAKEN Fa ill issementen STOOMVAARTLIJNEN TWEEDE KAMER DE NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. Geen radio-ontvangtoestel voor de bijzondere scholen Ontwikkelingsdagen van den Bond te Roermond Openingswoord door Rector Kok Inleiding over „Coöperatie” en over „Behoud van het Geloof” Gefingeerde berooving VORSTELIJK BEZOEK AAN INDIë? 4 Londen nass. 4 1 Oues- A pen cade. organiseeren De over door G. Mutnm Schippers, ten van de Unie van Utrecht. Mozambique n. Beira. veroet Ki, Het behoud van het Geloof De Zeereerwaarde Pater H. van Ruth S.J., Cassatieberoep verwerpen De Hoog* Raad verwierp roteren Verschenen wetsontwerp instemming Zij achtten 1 den Staat loudingen in veel gelijkt oordeel, de ge len en cursussen meerdere uren uitgetrokken worden, ten einde de toekomstige boeren en tuinders parate kennis bij te brengen om trent opzet en doelbewuste doorvoering van het vereenigingsleven. Perzië Zand, zand en nog eens zand En daarboven koepelt zich een strakke hel dere hemelDe hitte is zoo onverdragelijk, dat men haast alle gevoel verliest.... Langzaam sukkel ik voort, op een knol dienik voor 12 Toman ongeveer 60 gulden in Ktrman gekocht heb en die nu even stijf en hongerig is als de oude Pers.die hem mij leverde. Ik droom zooals altijd bij dergelijke toch ten over koele winden uit het vaderland, van donder en bliksem en verkwikkenden regenvan een verfrisschend bad in een breede rivierAch en nog zooveel meer. Mijn paard schrikt Plotseling ben ik heelemaal wakker ,en zoo frisch als had ik werkelijk een bad genomen Men moet voortdurend waak zaam zijn, wil men niet door het gevaar overrompeld wordenHallo, wat is er. Perzisch paard zonder naam 1 Waarom ben je zoo onrustig?.... Ik begrijp ie niet, we kennen elkaar zoo weitygJe rukt en trekt aha.... daar achter ons komen twee ruiters aangerendRoovers Er zijn er hier in de buurt heel veel, dat weet ik.... Revolver voof^dên dag.... het Ik zou den man kunnen haten, die onze hoeden verwisselde. Een verklaring van de regeering aanstaande De Regeering ral op 10 Januari a.s.. den dag van opening van de voorjaarszitting van den Volksraad, een verklaring afleggen van haar optreden tegen de Partij National In donesia. bró Ik (verzocht den politieagenten den man toch\wat menschelijker te behzndelen men kon den, Ofsq sprekei EBMLAND (thuixr.) 4/: v. Bah». MAASLAND 6/1 v. Hamburs te Amsterdam. OR AN IA (uitr.) 5'1 v. Pernambuco. SALL AND 4'x v. Amst. n. Hamburg 6/1 te Hamburg. Openingswoord rector J. P. I. Kok De deelnemers aan de Ontwikkelingsdagen, uitgaande van den Katholieken Nederland- schen Boeren- en Tuindersbond. worden welkom geheeten met den Christelijken groet in de stad van Sint Christophoor. de zetelplaats van den bloeienden Limburg- schen Land- en Tuinbouwbond met zijn eminenten70-iarigen voorzitter, den heer Verheggen. Met onderbreking van één taar, aldus spr., beginnen de Ontwikkelingsdagen voor de derde maal. Geenszins miskennend of onderschattend de ontwikkeling van vol wassenen in gewestelijke organisaties, meent spr., dat de Ontwikkelingsdagen van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond de voorkeur verdienen, alleen al om het feit, dat de deelnemers beter kijk krijgen op de werking van de groote orga- nisatie, waarvan toch uiteindelijk het heil moet verwacht worden, alsook omdai men in aanraking komt en voorlichting krijgt van de bekwaamste mannen uit het land inzich ten zullen daardoor verruimd worden, de te nemen maatregelen doeltreffender zijn De Commissie heeft gebracht één alge meen onderwerp met bepaalde onderdeden daarvan te laten behandelen. Voorheen wa ren het slechts een reeks voordrachten zon der ouderlingen samenhang. Ten slotte brengt spr. hulde aan het oud- commissie-lid Zijne Excellentie Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie. Ook verheugt spr. het, dat een ander Com missielid. Mr. J. J. Wintermans, onlangs be noemd werd tot Inspecteur van het Land bouwonderwijs. Na Gods besten Zegen over het werk te hebben toegewenscht, verklaart spr. de Ont wikkelingsdagen voor geopend. Daarna was het woord aan de inleiders, die deze dagen het woord zullen voeren. van de moeten hoeveelheid 1 van een landbouwer kunnen boer worden. Deze le. daardoor zijn zij in staat voor allen, die zulks 1 V0* de rezeering denkt noodig hebben, te zorgen. Verder moet die vereeniging bekend zijn met de woningtoestanden, weten, welke wo ningen te huur staan, een lijst aanleggen van geschikte kosthuizen, zoo mogelijk weten, waar geschikt werk te vinden is. de nieuw- aangekomenen dikwijls bezoeken, hen in lichten, hen binnenleiden in R.K. Bonden en zuiver godsdienstige vereenigingen en op de hoogte zijn van alle middelen, welke in die gemeente bestaan om bij voorkomende ge vallen hulp te verleenen. De verhuisde moet zich ook zelf persoonlijk zoo spoedig moge lijk bij de daarvoor bestemde vereeniging aanmelden. Uit den aard der zaak is hier het eerst gedacht aan meer of min behoeftige verhuizers, die het meest hulp noodig heb ben. Er moet echter ook worden gezorgd voor het zielenheil van beter gesitueerden. Dezen moeten worden ingeleid in voor hen gassende R.K. kringen en vereenigingen. Het behoud van het Geloof is een werk voor het heil der zielen. Vereenigingen, die dit op de eerste plaats beoogen. schijnen dus vooral aangewezen om de zorg voor dit werk op zich te nemen. Onder deze is een goed in gerichte vereeniging van het Apostolaat der Gebeds door het voorgeschreven huisbezoek zeer geschikt om dit werk te verrichten. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V-- Uitzending 8.159.30 Morgenconcert 10.30—1 i.oo Ziekendienst 11 mo— 11.30 Gramofoonmuziek11.30ia.30 Harmoniumbespeling 12.302.00 Con cert. Sopraan enjriano 2.0a2.45 Con cert. Viool, viola, fluit, cello en piano а. 453.15 Lezen van Ohr. Lectuur 3.15 4.15 Voortzetting concert 4.155.00 Gramofoonmuziek 5.006.00 Kinder- uurtje 6.007.00 Cursussen Techniek 7.008.00 Uurtje voor de Rijpere Jeugd 8.00—8.30 Bestuursmededelingen door den N.C.R.V.-Voorzitter 8.30 Trio-concert en lezing 10.0010.30 Lezing over t Kan radio-ontvangst een indruk geven van de werkelijkheid Na afloop Persberichten. HILVERSUM, 1071 M. (van xa.oo— б. 00 n.m. 298 M.) 10.0010.15 Morgen wijding 12.012.00 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet i.003.00 Radio Kinderkoorzang 3.00—4.00 Naaicursus 4.00—4.30 De voornaamste studiemuziek voor piano, uifgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt 5.00— 5.15 Gramofoonmuziek 5.156.45 Con cert door het Omroeporkest 6.30 Koersen 6.457.15 Italiaansch voor beginners 7-157-45 Italiaansch voor gevorderden 7.45 Gramofoonmuziek 8.01 AansL Theater Carré te A'dam. N. V. Italiaanscha Opera. ^Jitzending van „La Forza del Desti- no". Opera in 4 bedrijven van G. Verdi. In de pauze Persber. Na afloop Gramo foonmuziek ia.00 Sluiting. DA VENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 11.20 Gramo foonmuziek la.ao Concert. B. Jonea, sopraan. F. Powell, bariton ia.50 Gramo foonmuziek 1.202.ao Orkestconcert 3.20 Overhandiging van een radio-installatie, aangeboden aan het Royal Hospital te Chelsea door „The Daily News". Toespraken en zang 3.35 Dansmuziek 4.05 Concert. I. Glennie, bariton, Strijkkwartet. 5.05 Concert op cinema-orgel door R. New 5.35 Kinder uurtje 6.ao Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Zang door S. Austin, bariton 7.20—7.40 Lezing 7-45 Lezing 8.05 Concert. A. Moxon, sopraah, Instru mentaal Kwintet 8.50 „The Proposal”. Klucht in 1 bedrijf van A. Tscljechow 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 9.55 Kamermuziek. M. Basilides, alt. Strijkkwar tet ir.30ia.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO-PARIS’ 1725 M. 12.702.20 Gramofoonmuziek 4.05 Or kestconcert en soli 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Orkestconcert m. m. v. solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.ao7.20 Gramofoonmuziek 9.35to.35 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.251.50 Orkestconcert 4.50—5.50 Concert. Fluit, viool, viola, cello en piano 7.20 Orkestconcert 8.20 Vroolijk pro gramma. Daarna tot n.ao Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.50—4.50 Orkest concert en voordracht 7.359.15 „Daniël Hertz”. Tooneelspel in 3 bedrijven van Henri Nathansen 9.30—10.30 Orkest concert. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Trio-con cert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Con cert. Orkest en vocale solisten. ZEESEN 1635 M. 6.1511.20 Lezin gen en berichten 11.20—12.15 Gratno- foonmutiêit 12.15ia.50 Berichten 1.20—1.50 Gramofoonmuziek 2.053.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Hamburg 4.507.50 Lezingen 7.50 Vroolijk programma uit Langenberg. Daarna 1 Berich ten en lezing. Vervolgens tot 11.50 Dans muziek. mstoor te Amstdkiam behandelde het onder- werp „De Samenwerking tusschen stad en land in het werk tot behoud van het geloof.” Droeve ondervinding, aldus spreker, heeft bewezen, dat tot behoud van het geloof van hen, die van het land naar de stad verhuizen, samenwerking tusschen stad en land drin gend noodzakelijk is. Om deze noodzakelijke samenwerking tot stand te brengen, schijnt het mij noodig, dat er zoowel op het land *13 in de steden comité’* of vereenigingen be staan, die zich met de geestelijke zorg voor dc verhuizers belasten. Deze comité’s of vereenigingen op het land nebben tot taak zich zoo tijdig mogelijk in verbinding te stel len met allen, die van plan zijn naar de steden te verhuizen om voorlichting en hulp te bie den. Zij moeten overtuigd zijn, dat het ver- - -j Aan de Rechtbank te Alkmaar is gedepo- dorst om te komen en door de gieretj. neerd de ultdeellngsljjst In het faillissement van J. Weeelman te Den Helder, met een ultkeering van 18.8 pet. behoudens hiertegen Coöperatie De heer J. J. C. Ament, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Directeur van den Limburgschen Land- en Tuinbouw bond, sprak over „Coöperatie”. De Coöperatie is, zegt spr., van groote economische en sociale beteekenis voor den laad- en tuinbouw. Wil men door coöperatie nuttig effect en een zoo groot mogelijk ren dement ten deze verwachten, dan dient zij zoo goed mogelijk toegepast te worden. In hoofdzaak dient gelet te worden op de volgende punten a. de leiding of het beheer b. de con trole, de reserveering en afschrijving c. de aansprakelijkheid van de leden d. de pro paganda voor het coöperatief beginsel. De leiding of het beheer moet berusten bij het bestuur. Wordt de beheersfunctie geheel of gedeel telijk verlegd naar ambtenaren, die statutair geen verantwoordelijkheid mogen dragen, dan kan zulks leiden tot denaturatie en in sommige gevallen zelfs tot debacles zooals door voorbeelden uit de praktijk is aan te toonen. In- en uitwendige controle kan nooit te ver doorgevoerd worden. Men mag hierbij geen openbaarheid schuwen. De coöperatie moet vooral voor de leden een glazen huis zijn. Achterhoudendheid en vrees voor con trole kan het vertrouwen in de onderlinge samenwerking ten sterkste schokken. Vooral voor coöperatieve bedrijven, waar aan risico’s verbonden zijn, is een ruime re serve van het grootste gewicht. Voor die be drijven is eveneens geboden een rationeele afschrijving ten aanzien van gebouwen en in ventaris, die het eigendom van de vereeniging Zijn. - De aansprakelijkheid van de leden moet op een gezonde basis geregeld zijn. De leden moeten zich nier op te getnakkelijke wijze aan die aansprakelijkheid kunnen onttrek ken. Tevens dient voorkomen te worden, dat een meerderheid aan een minderheid ver hoogde aansprakelijkheid oplegt door statu tenwijziging zonder dat daaromtrent bij de oprichting is voorzien. Wil men het coöperatieve beginsel in zijn Zuiverste vormen doorvoeren en uitbreiden, dan is hiervoor noodig eene intensieve pro paganda vooral bij de jongeren, en is het noo dig, dat bij het landbouwonderwijs op scho- huizen van het land naar de groote steden vooral van het Noorden^, onder godsdienstig en zedelijk opzicht gewoonlijk beslist te ont raden en in onze tijden vooral onder stoffelijk opzicht lang niet altijd en dan nog slechts onder bepaalde voorwaarden te billijken is. Vandaar, dat zij het slechts zelden kunnen aanmoedigen en het alleen kunnen goedkeu ren als er werkelijk ernstige redenen voor bestaan. De noodzakelijke voorwaarden, die vóór de verhuizing moeten vervuld worden, zijn 1 vooral deze t. De verhuizer moet voor zijn vertrek „vast werk" hebben en er moet ernstig geïn formeerd zijn of dit werk geen te groote ge varen voor hem meebrengt. Heeft hij geen zekere broodwinning dan moet hij ten minste de noodige middelen bezitten om eenige maanden behoorlijk te kunnen leven. 2. Hij moet, zoo mogelijk vóór hij voor goed verhuist, een geschikte woning of een goed kosthuis hebben gevonden. 3. Ér moet kennis worden gegeven van Zijn aankomst aan den pastoor der parochie, waarin hij zich gaat vestigen, en aan de ver eeniging, die zich in zijn nieuwe woonplaats met de zorg voor de nieuw aangekomenen belast. Deze moet vervolgens in verbinding staan met het bevolkingsbureau van de ge meente om opgave re ontvangen van alle nieuw aangekomenen met hun adressen De Hoog* Raad verwierp gisteren een cassatieberoep van Iemand, die wegens het doen van een valsche aangifte In hooger be roep door het Hof te Leeuwarden was veroor deeld tot een maand gevangenisstraf (gefin geerde beroovmg van f 47.00, onder Koudum). het Duitsche Anerbenrecht. Enkele leden merkten op, dst de bodem in toenemende mate object wordt voor geld belegging. Het aantal grondeigenaren, niet grondbewerkers. wordt voortdurend grooter De bodem is thans niet in staat én de thans berekende rente op te brengen en. den pach- ter.bewerker een behoorlijk en aan zijn zwa- ren arbeid geëvenredtgd bestaan te verschaf fen Daarom ontstaat steeds sterker aan drang om het aandeel van pachter en ver pachter naar andere maatstaven dan dien der rentabiliteit te doen plaats hebben. Dieper ingrijpende maatregelen dan de voorgestelde achtten ce hier aan het woord zijnde leden noodig om' den pachter te ge ven wat hem toekomt, n.l de volle vrucht van zijn arbeid. De staat kan slechts met één middel zijn plicht doen om ook aan den grondbewerker Opgegeven door v. d. Graaf Oo. Uitgesproken: 3 Jan. A. C. Sager, bakkers knecht, Rotterdam, Gouvemestraat 49a. R.C. mr. G. L. van Oosten Slingeland. Cur. mr. H. H. Tels, Rotterdam. 3 Jan. J. P. de Man, loodgieter, Rotter- het zijne te verzekeren, n.1. door zoodanige wijziging in de rechtsorde, dat uitzonde ringen voorbehouden de grondbewerking wordt gesteld al$ voorwaarde voor het grond bezit. Verscheidene andere leden verklaarden, dat zü bezwaar hadden tegen de generali- seerende strekking van dit betoog. Verschei dene leden hadden principieel bezwaar te gen het voorgestelde continuatierecht van den pachter, mede op de gronden, door de Staatscommlssie-Diepenhorst daartegen aan gevoerd. Andere leden juichten het toe, dat een. zij het zeer beperkt, continuatierecht wordt voorgesteld. Verscheidene leden, zoowel vóór- als te genstanders van de voorgestelde bepalingen, oordeelden dat de beteekenis van die bepa lingen, welke slechts een beperkt continua tierecht bevatten, verre wordt overschat. Sommige leden achtten de vdorgestelde regeling betreffende vergoeding voor aange brachte verbeteringen onaannemelijk. Verscheidene leden juichten toe, dat de pachter aanspraak zal krijgen op vergoe ding voor aangebrachte verbeteringen; zij waren echter van oordeel, dat de voorge stelde regeling practlsch van geen betee kenis is. Eenige leden konden zich met de voorge stelde regeling betreffende het remisslerecht niet vereenigen. Heden werden te Roermond in de groote zaai van het Landbouwhuis de Ontwikke lingsdagen van den Katholieken Nederland- achen Boeren- en Tuindersbond geopend. Onder de aanwezigen merkten we op vele leden van het hoofdbestuur van den Katho lieken Ned. B. en T.-Bond, van de dioce sane organisaties, en buitengewone leden, ter wijl honderden boeren en tuinders de zaal vulden. Des morgens werd door Rector Kok een H. Mis opgedragen in de Kathedrale kerk van Roermond, om Gods Zegen af te bidden over deze Ontwikkelingsdagen. Een groot aantal boerenbonden woonde deze H. Mis bij. Om kwart over twee opende de voorzitter van de Commissie voor de Ontwikkelings dagen de eente vergadering. lem toch wel op een der paarden bin- bf tenminste wat langzamer rijden, idioon ik heel goed Perzisch kan en, wilde mij toch het woord men schel! jk maar niet invallen, tevergeefs zocht ik er naar, hoe ik me ook inspande daarom zei ik het in mijn eigen taal.De politieagenten lachten er mee en zeiden spottend „Dezen hondenjongen op het paard nemennooit 1” Toen begreep ik, dat het woord mensche- lijkheid in de Perzische taal niet bestaat en reed langzaam met de beide politieagen ten meeheel langzaam, opdat zij ook wat zouden inhouden, zoodat de roover ook wat langzamer zou kunnen loopen en zijn ontzettende kwelling wat verlicht werd. Ik zei tot de gendarmen, dat ik in de herberg hier aan den weg wilde overnach ten en zij gaven te kennen, dat ook zij dit van plan waren. „Dat is dus uw laatste nacht, arme Pe- to*echt, en morgen wordt ge opgehangen, eenvoudig opgehangen en er is geen rech ter, die u in verhoor neemt, geen verdedi ger die voor u pleit.. Ge zijt een roover en dat is voldoende voor den hakim; hij zal je laten ophangen V001 u bestaat er geen 1 paragraaf 51 om uw armzalig leven te red den. Ja. waart ge in Europa en ge antwoord- det de rechters 1Sahibs morgen zoo God wil word ik opgehangen, of ik zal weer bij mijn broeders zijn.” en gij zeidet dat dan nog in uwe welluidende taal, lachendzooals ge nu lacht: „Fardag insch Allah, morgen zoo God wil" dan zou men u voor ontoerekenbaar verklaren omdat gij lacht, als men u zegt .dat gij sterven moet.... juist omdat gij lachend den dood wilt ingaan, in plaats van u de haren uit te trekken en God en de menschheid te vervloeken.... Zoo echter wordt gij opgehangen.... gij zijt een van die kleine onnoozele dieven, die men in Perzië ophangt om de groote te laten loopen. Had je nu nog maar enkele toman, om je vrij te koopenia dan Maar gij zijt arm, ge hebt niemand voor wien uw leven zooveel waarde heeft, om het voor wat ellendig geld te redden” Plotseling staat de vreemde stoet stil De gendarmen stijgen van hunne paarden, maken den roover los en allen knielen op den grond.... Allah’s'uur is gekomen., het gezicht gericht naar Mekka, de heilige stad van Arabië, bidden zijMet het eentonig gemurmel klinkt telkens Vjnet verheffing van stem: „AU him de Allah, geprezen zij Allah Het gebed is geëindigd, de mannen staan op, binden den roover weer vast.vervloe ken hem.... beschimpen hem.... slaan hem met de zweep, omdat hij niet snel genoeg volgen kan. Zij beginnen te draven om maar heel spoedig in de hut te komen, waar zij hun opium kunnen schuiven. Er ïfjn slechts twee dingen, die deze.|' menschen vereenigen.twee dingen waan- in zij menschelijk voelen en denken...! dat is het gebed en de opium. De herberg - - - is bereikt. De waard, een man met nauwe- zekere voor het onzekere nemen. Maar het’ hjltó eenige lompen om zijn lichaam, brengt j- j£rect na on2e aankomst thee en de opium- pijpen Dan gaan de beide gendarmen^ de ban diet en de waard met gekruiste beenen op een vuil tapijt zitten, slurpen hun thee ieder rookt een opiumpijp en vertellen- ondertusschen allerlei sprookjes.... Echte sprookjes van prinsen en princessen, van goede en slechte menschen en van legenda rische Perzische helden. De bandiet die weet, dat hij, zoo Allah wil, morgen opge hangen wordt, is juist aan de beurt om een sprookje te gaan verteUen. Zijn gezicht straalt merkbaar, hij lacht voortdurend.... voortdurend Ik heb heel den tijd door geen enkelen be droefden ‘trek op zijn gezicht kunnen ont dekken. Is dat alles comedie of gelooft hij niet, dat hij opgehangen zal worden, schikt hij zich zoo lachend in het onvermijdelijke, omdat Allah het wil.... Het moet wel zoo zijn.... Volgens onze begrippen is dat iets wat bijna onbestaanbaar is wij kunnen ons zoo’n toestand niet indenken 1 Wat een on eindig diepe wijsheid ligt er in deze ge dachte van onveranderlijkheid I Wat een wonderbare harmonie tusschen mensch en God IDat is het gevolg van een leer, die reeds honderden jaren bestaat en die den Mohammedaan met lachend gezicht zijn noodlot leert dragen 1 Ik kijk den bandiet oplettend aan, terwijl hij zijn sprookje verteltlangzamerhand verliest zijn stem haar helderheid.zij gaat over in een zacht, haast onverstaanbaar ge mompel tenslotte zwijgt hijDe opium heeft bij allen haar werk gedaan Eenige uren later ontwaken zij uit hun roes en eten dan wat brood en drin ken karnemelk. Nu de roes voorbij is denken de agenten er weer aan, dat zij een mis dadiger te bewaken hebben. Zij binden den bandiet handen en voe ten samen en gooien hem in een hoek van de hutDan gaan zij op het vuile tapijt, dat krioelt van het ongedierte, liggen sla pen Voorzichtig sluip ik naar den bandiet.. „Ik zal je boeien lossnijden, arme Peta- secht, dan kun je vluchten” Hij lacht. Sahib” zegt hij, „dat komt Het Koninklijk besluit Door het Bestuurder vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Marum werd ten vorigen Jare bij den Raad dier gemeente een aanvrage ingediend om ingevolge art. 72 der Lageronderwjjswet gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van twee luidspre kers voor radio en antenne en geleidingen, welke voor het ontvangen van radio-lessen benoodigd zijn. De gemeenteraad weigerde deze aanvrage uit overweging dat van deze uitgave niet gezegd kan worden te blijven binnen de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen. Het door het Schoolbestuur tegen deze afwijzing ingesteld beroep werd door de Ge- dep. Staten van Groningen afgewezen, waar bij dit College aannam dat het vraagstuk, in hoeverre radiolessen met het oojf op de belangen van het onderwijs op de lagere scholen wénschelijk of noodig zijn, nog in zoodanig stadium van onderzoek verkeert, dat thans nog niet als vaststaand kan worden beschouwd dat zoodanige lessen behooren te worden gegeven. Zulks wordt nog volgens Gedep. Staten geïllustreerd door de instel ling door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van een commis sie inzake de uitzending van schoollessen door de radio, bestaande uit den inspecteur van de gymnasia, de inspecteurs van het middelbaar onderwijs, den inspecteur-gene- raal van het nijverheidsonderwijs en de hoofd-inspecteurs van het lager onderwijs, welke commissie haar rapport nog niet heeft uitgebracht. Het Schoolbestuur stelde ook van deze af- NF.DWLANMCHl SCHEPEN BATAVIER i 1 v. Ron. te Hamburg. EMMANUEL, tn.s. ïonker 3'1 Harburg n. diet overeen met den wil van Allah, want Allah is rechtvaardig. Allah weet, dat ik direct door de gendarmen op hun snelle paarden ingehaald zou worden wanneer ik het zou wagen te ontvluchten over den grooten weg en zij zouden mij pijnigen en doodranselen.... Wanneer ik echter de woestijn invlucht dan moet jk sterven van dorst. Weet gij, wat het zeggen wil Sahib, van verslonden te wordenNeen, neen Sahib, Allah is wijs en goed. Allah zal mij zoo’n gruwelijken dood niet laten sterven. All him de Allah, geprezen zij Allah, want hij bereidt mij een groote vreugde. Hij gunt mij een aangenamen dood !”-. „Ik heb veel van u geleerd, bandiet uit de hut langs den weg naar Jesd. Gij gevoel- det in de laatste uren van je bestaan nog een oneindige vreugd* omdat Allah de laat ste oogenblikken van ie leven nog zoo aan genaam voor e maakte.... Och. eerden de menschen toch eens om in all moeilijke en onaangename omstan digheden in het leven nog een klein licht puntje te ontdekken.... dan werd alle leed in de wereld met blijheid gedragen.... Ermtige- bezwaren in het Voorloopi* Verala*. is het Voorl. Veraiag over het tot nieuwe regeling van de pacht en tót regeling der pachtoommlseiee. O deed aan de wetteljjke eischen en daafom niet had mogen worden afgewezen. Boven dien heeft het volgen van radio-lessen. ge geven door terzake deskundigen, wel degelijk zjjn nut. Voor plattelandskinderen heeft het groote opvoedende kracht, groote nationale hulde- betoogingen en herdenkingen per radio in de school gezamenlijk te kunnen beluisteren, zooals bjjv. het zingen van de duizenden kin deren ter eere van Hare Majesteit de Konin gin-Moeder en de herdenking van het slui ten van de Unie van Utrecht. Bij Koninklijk besluit van 11 December j-L Is dit beroep afgewezen. Het desbetreffend besluit overweegt, dat het buitengewoon recht, dat art. 72 der wet aan de schoolbe- dam. Noord'Molenstraat 22. R.c. mr. G. L. van Oosten Slingeland. Cur. mr. H. H. Tels, Rotterdam. 3 Jan. J. Schipper, bakker, Rotterdam. Tollensstraat 59a. R.c. mr. G. L. van Oosten Slingeland. Cur. mr. A. F. Zwaardemaker Rotterdam. 3 Jan. Jr. C. Grashoff, filiaalhouder. Rot terdam. Ooetpleln 28. R. c. mr. G. L. van Oosten Slingeland. Cur. mr. A. F. Zwaarde- maker, Rotterdam 3 Jan. P. J. Mersel, lid der Handelsvernoot- schap onder de firma P. A. Mersel's Pel terijen en Modemagazijn. Overschle, Rotter- damscherjjweg 89. R.c. mr. G L van Oosten Slingeland. Cur. mr. W. Schenk. Rotterdam. 3 Jan. de Handelsvennootschap onder de firma P. A. Mersel’s Pelterijen en Modema ge zijn. gevestigd Nieuwe Binnenweg 13. Rot terdam. R. c. mr. G. L. van Oosten Slinge land. Cur. mr. W. Schenk, Rotterdam. 3 Jan. N.V Algemeene Reederjj en Handel maatschappij „Koningin Wilhelmina 25", ge vestigd te Vlaardlngen R. c. mr. G. L. van Oosten Slingeland. Cur. mr. W. Vlaardlngen. 3 Jan. J. H. Dijkman, wasscher en strijker, Schiedam, Nieuwe Haven 81. R. c. mr. G. 1^ van Oosten Slingeland. Cur. mr. F. Borde- wjjk. Schiedam. 3 Jan. J. Paymans, kantoorbediende, Til burg. R. c. mr. A. Bisschop Boele. Cur. mr. E. C. M. Houben, Tilburg. 3 Jan. L. Schrjjver, koopman, Klundert. R.c. mr. A. Bisschop Boele. Cur. mr. P. H. H- Spronck, Roosendaal. 3 Jan. P. Knoop. rijwielhandelaar, Beusichem. R. c. mr. W. J. Hofdijk. Cur. mr. A. Murman. Ttel. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 3 Jan. J. J. Verhuist. Rotterdam. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AJAX 5.1 V. V|«O n. Cadix. ARES j/l v. Amsterdam te Rotterdam. AURORA 5 i v. Gibraltar n. Cadix. BENNËKOM (thuier.l pais. 5/1 Azoran. BODEGRAVEN 6,1 v. Hamburg te Antwerpen, j- BREDA 51 Rotterdam te Antwerpen. CLIO glr v. Bourgos te Varna. CRYNSSEN (uur.) 4» nam. 5 v. Dover. 4/1 nam. 10 u. 30 v. Boulogne n. Barbados. DEUCALION (thuisr.) 6/1 te Havre verw. - DOROS 5'1 v. TnXal u Fiume. EUTERPE Amst. Kopenh. pass. 5'1 Holtenau. FLORA 4 1 v. New York n. Haïti. HERCULES. Glasgow/Arrst. p. 3/1 Greenock ILOS 4'1 v. Palermo n. Licata. IRENE 3/1 v. Guatemala n. Amst.'Hamb. IRIS 4'1 v. Gothenburg te Aalborg. MEDEA 3 i V. New York n. Venezuela. NEPTUNUS 4'1 v. Amat. te Gibraltar. wijzing beroep in bU de Kroon, ^et beroep-NBRBVS^ v. O.bmiuz n. schrift aanvoerende dat zijn aanvrage vpl- qpjqn 5'1 v. Amsterdam te Rotterdam -j—-ORPHEUS 5/1 v. Vigo n. Amsterdam. PROTEUS 5/1 v. Aarhus te Amsterdam. RHEA 3/1 v. P- au Prince n. Cap Haitian. STELLA 511 v. Alexandria te Pireaue. STRABO 5/r v. La Pallice n. Amsterdam. TELLUS 4/t v. Amsterdam te Rotterdam. THETIS 5/1 v. Palermo te Tunis verwacht. VENUS 6/1 v. Hamburg te Amsterdam. VESTA 3/1 v. Amsterdam te Curacao. VULCANUS 3/t v. Pireaus te Samos. HALCYON LIJN STAD ARNHEM til v. Rott?t« Hamburg. BINNENDIJK. Baltimore n. Rott., 4.1 too mul W. v. Bishop's Rock. BURGBRDIJK, Rott. n. Boston. 6/1 Lizard gap. LEERDAM, Rott. n. N. Orleans 4/1 bv. Havana. LOCHGOIL ill Rott, te Vancouver. LOCHKATRINE, Rott. v. d. Pacifick. J/i te tarnden STATENDAM 5'1 W.-Indi« te New York. PARANA. Pacifick. n. Rott.. 5/1 te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN OIEKERK (thuisr.) 5/z v. Beira. GRIJPSKERK 5/10 v. Hamburg te Antwerpen. MELISKERK (uitr.) fit te en v. tZ- NIEUWKERK (uitr.) pass. 5 1Oueasant. NIJKERK (thuisr.) 4'1 Kihndim. RIIPERKERK (thufsr.) pass 6't Ouessant- HOLLAND—BRITSCH-INDIE-UJN IJSELKERK (uitr.) 5,'t te Port-Said. SCHIEKERK 5/1 v. Calcutta I. v. Antwerpen te Rott. STREEFKERK J/r V. Rott, n- Bombay. STREEFKERK (uitr.) oass. 611 Dungeneaa. HOLLAND—OOST-AZIE-UJN BMMA 5'1 V. Hamburg te Bremen. ROTTERDAMSCHE LLOYD GORONTALO (uitr.) pass. 4/1 Gibraltar. INDRAPOERA (uitr.) 5 1 Colombo. INSULINDE tutu.) pass. */t Kaap dm Armi. KOTA BAROB (thulm.) pern. Wt Gibraltar. KOTA GEDE (uitr.) pane. 5/1 Ouessant. MENADO uhuisr.l pass. 4/1 Point 4e OaUe. SAMARINDA 'Uitr.) til «alawan. SCHOUWEN (uitr.) th v. »uet. STTOEBONDO (mtr.) pass. 5/1 Keep del Artei. SLAMAT (tbuiar.l 4/1 v. Port-Said. TAMBORA (thuiet.l 6/t e. Sabang. TOBA (thuisr.) 5/1 Vimgjnatam. TOSAR1 'thuisr.) 5'1 v. P-Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-HJN ALCOR- 5/1 v. Antwerpen te Rotterdam. ALPHACCA 6'1 v. Rott. n. B.-Aires. ALPHARD (uitr.) th Rio }tn*ho. zijn slechts politieagenten van de Perzische veldgendarmerie. Maarwat sleepen ze in hun midden mee Is het een hond?.... Neen.... nu zie ik het duidelijk het is een menschdus nog minder dan een hondwant in Perzië wordt een dier hooger geschat dan een mensch. De politieagenten hadden den armen drommel tusschen hunne paarden vastge bonden en de man moest het met loopen bijhouden, wilde hij tenminste niet meege sleept worden, wat nu reeds half en half het geval was. Al heel spoedig hadden zij mij ingehaald en wij groetten elkander volgens Moham- medaansche gewoonte. Ik vroeg hun van waar zij kwamen en waarheen zij gingen en zij vertelden mij, dat zij naar Jesd wil den om dezen man, dezen Petosecht (hon denjongen) aan den Gcftiverneur over te leveren. Hij was een roover en had met zijn bende eenige dagen geleden een karavaan overvallen en uitgeplunderd. Toen hij in het dorp gekomen was om brood en vleesch e koopen werd hij gevangen genomen. Terwijl de jralitieagenten me dit vertel den, nam ik den roover eens nauwkeurig op. Hij was groot en krachtig, een welge bouwde knappe man. Het is toch eigenlijk jammer dacht ik lij mezelf en ik sprak tot hem een paar woorden van deelneming. Hij lachte _eyhter, zin geheele gezicht lachte, v^aaebt) zijn schitterende tanden zichtbaar werden LSahib” zeide hij, „ofwel ik word opge hangen, ofwel ik zal morgen weer bij mijn broeders zijn.... Fardag insch Allah, mor- Zoo Allah wil.” (verzocht den politieagenten den STOOMVAART MIJ OCEAAN ANCHISES, Japan Rott., p. 4-1 Gibr. DOLIUS, Rott. 'Japan 4 1 v. Hongkong. JASON 5’1 v. Breinen te Amsterdam. ORESTES JaparrAmst. 4 te Singapore. FMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 5 1 v. Genua n. Barcelona. JONGE ELISABETH Rott. n. Algien pass. 41 Gi braltar. JONGE TACOBUS Gandia n. Hamb., pass. 4 1 Oues- JONGF JOHANNA 4 1 v. Middlaabro n. Culera. JONGE MARIA Carthaeena I sant De Scandinavische correspondent van het ..Hbld.’ schrijft: De Deensche Prins Axel, een neef van den koning. heeft zich met zijn echtgenoot*, een zuster van prinses Astrid, ingescheept voor een beeoek aan het Verre Oosten. Prins Axel is mede-dlrecteur van de groote Deensche handelsmaatschappU. Oost-Azia tische Compagnie, welke Vele belangen heeft in Siam. Het bezoek tal dus in de eerste plaats dit land gelden. Daarna zal het prinselijk echtpaar zich naar Japan begeven en waarschijnlijk onder weg ook een kort bezoek aan Nederlandsch- Indlë brengen. verkrc- den mag worden venvacht, anderzijds nieu we euvelen niet behoeven t* worden ge vreesd. Het kwam hun voor, dat de voorge stelde wetteljjke regeling aan deze voor waarden niet voldoet. Zij stelden de vraag, of en in hoever gegevens bestaan omtrent misstanden in zake de verhouding van' pach ter en verpachter en welken omvang deze wanverhoudingen hebben aangenomen. Naar hun meening komen deze niet zoozeer voor bij de verpachters, die boerderijen voor geld belegging koopen, maar eerder bt) de z.g. boeren verpach ter». Sommige dezer leden betwisten het recht, in de eigendomsvmio te grijpen op een wijze, welke op gedeeltelijke onteigening. Andere leden betuigden hun I met de voorgestelde bepalingen. 1 het niet toelaatbaar, dat de huidige pacht- verhoudingen. waarvan de pachters en de arbeiders de dupe zijn, bestendigd blijven I Het is een economische kwestie van alg*, i meen belang en. elke bescheiden stap, wejke gedaan wordt, om de moeilijkheden weg te nemen, welke aan het pachtvraagstuk kle ven moet worden toegejuicht. De hier aan het woord sjjnde leden er kenden. dat er nog veel goede verpachters zijn, doch dezen zullen van de voorgestelde bepalingen geen hinder ondervinden. Verscheidene leden waren van dat de voorgestelde regeling niet wenschte uitkomst ral bronnen, tenzi) daar n in grijpende wijzigingen v.orden aange- bracht. De vooistellen der regeering blijven beneden het minimum .dat m"n zou mogen verwachten en geven niets dan schijnver- beteringen. Naar hun meening zal een af doende verbetering slechts «orden gen door in te grijpen in den eigendom. Sommige leden betoogden, dat vele mis standen op pachtgebied de schuld boeren zelf zifn De landbouwers zich beter grond is beperkt: niet alle kinderen sturen toekent, een strikte Interpretatie vor dert en derhalve geacht moet worden be perkt te zijn Jot uitgaven, die noodig *ün ter voldoening aan de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen, dat het onderwijs van de radio in dit geval niet zou blijven binnen het kader van de normale eischen. aan het geven van lager onderwijs te stellen, waarom de gemeenteraad en Ge dep. Staten terecht hebben geoordeeld., dat medewerking niet behoort te worden ver leend. GEEN INITIATIEF (Lustige Kdiner Zeltung) Verscheiden leden hadden tegen deze wets ontwerpen ernstige bezwaren. ZV erkenden, dat de positie van pachters in sommige dee- len van het land te wenschen laat, doch waren van oordeel, dat ingrijpen slechts be hoort te geschieden. Indien daarvan eener- LBERSUM 5/i r. Rott. te Oren. OOTMARSUM 5/i Holtenau Rott B. Owelosuod. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT (thuisr.) 5/1 u. Algiers. SIMALOER 5/x v. Amst. n. Batavia. KON. HOLL. LLOYD

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6