ONS LAD L. FRANKENBERG, Alkmaar VOORNAAMSTE NIEUWS Telegrafisch Weerbericht Uitvaart van Graaf Fermo Ratti DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 7 J ARI 1930 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 5 VIER KERKNIEUWS FABRIEKSMEISJES E.E.P.P. Dominicanen NOORD-HOLLANDSCHE TRAM Electrificatie-plannen een Watervliegtuig in zee gestort De Tweede Vier lijken geborgen De Europarondvlucht 1930 De postvluchten op Indië Benoemingen in het Bisdom Haarlem Het locomotievendepót te Leiden De geschiedenis van een topaas Poging tot indringing bij legercomandant Ernstig spoorwegongeluk in Tunis DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR DE STRANDING VAN DE „HOFPLEIN” NIEUWE HOOGLEERAAR AAN DE R. K. UNIVERSITEIT EEN NIEUWE WERELD VLUCHT IN JULI A.S. SAMENWERKING BIJ BRAND TABELLARISCHE BOEKEN ZIJN ONMISBAAR IN DE MODERNE BOEKHOUDING 3, 4, 5,' 6, 8, 9, 10, 12, 13. 15. 16. 20. 25 en 30 kolommen De voorbereide relletjes in Indië Een aanschrijving van den Minister meisje omringd Dr. J. D. M. Cornelissen Een spoorwegramp voorkomen f JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGI OP 3 ALKMAAR Hoe drieduizend kilogram lood gestolen en vervoerd werd Haagsche Conferentie Ook een persactie Met een Fokker-vliegtuig r NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD ■X voorbe. Het blijkt eert diamant te rijn die Vier lijken ver snelde ijlings weg en Dieven met Amerikaansehe allures ba rom e Iers tan d 732.8 m.M. te ba rometerstand jaar uit Het is opgeheven BANDOENG. 7 Januari f zeggen elk een bedrag van f 250.000. toe. om de nieuwe bedrjjfvoerlng mogelijk te maken. Een gelUke som wordt ^van de* Provincie en de belanghebbende gemeenten gevraagd Te Bushir aangekomen Volgens bjj de KLM. binnengekomen be- icht Is het zesde retourvliegtuig gisteren om 1 uur uit Karachi vertrokken. Het arriveerde 10.55 te Djask. om 11 50 vertrok het uit Djask ?n kwam om 15.40 te Bushir aan. Verdere mededeel ingen over de reide relletjes in Indië. dien voor ten> 'gestorvbn. OP en ftlrfwi: AdmialstraUa Na. «33 Redactie -Nes <33 storing doen. bii een ongeval me doadelijken afloop Door de gezamenlijke directies der Tweede N. H. Tramweg Mij. en de Noord- en Zuld- Plechtlge uitvaart van graaf Fermo Ratti, broeder van Z. H. den Paus. De rouwstoet tn Rome's straten De ramp van de „Hofplein”, geborgen. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgetogen om: 4 uur 35 mln. Vj de 1 „Wij hoorden laatst publiek in den trein verhalen docr iemand, die bij de fabriek waarover het ging, betrokken was. dat bij een onderzoek in de handtaschjes van ruu-i vierhonderd fabrieksmeisjes. bü 380 dingen werden gevonden, die op volkomen sedelijk bederf wezen. Nader preciseeren kunnen wij niet." De Katholieke Ned. Boeren- en Tuinders- bond houdt dezer dagen te Roermond ont- wikkelingsdagen. De eerste is vandaag ge opend» door het wereldrecord van de „Graf Zeppelin" te verbeteren De autoriteiten Té Washington hebben het meenemen van vier postzakken voor Londen en Parijs toegestaan. Aan de vlucht zouden acht personen deelnemen. gericht aan verschillende gemeentebesturen, inzake het electrlficeeren van de lijnen Am sterdamEdam en AmsterdamPurmerend. Volgens bestaande plannen zou een electri- sche tram eventueel om 't half uur rijden op deze lijnen, 't Rijk en de Ned. Spoorwegen en twaalf uur te kunnen afleggen, om daar- ■/Fan H.K.H. Prinses Ja- irl aan de U nivenite! bl) ver lies van 'a anderen vinger. De eere-promotie, liana zal 21 Janna Leiden geschieden. der Duitsche betalingen. „Sancties” van de baan. Z. D. H. heeft benoemd tot Pastoor de volgende W.W EX. heeren: Looeduinen: H Hafkenscheidt; De Zllk: P J de Kok: Beemster: A. van Leipslg, die kapelaan was te Wassenaar (H. Willibrordusi De directie van de Stoomvaartmaatschappij ..MUliaged” deelt mede, dat door haar be richt is ontvangen, dat thans vier lijken van de vijf vermiste opvarenden, zijn geborgen Het zijn de lijken van den derden stuur man H. Zeeveld te Vlisslngen. A Leennout te Vlaardingen. J. G Bartels te Rotterdam en A. Kuntling eveneens te Rotterdam, allen matrozen. De begrafenis van het stoffelijk overschot dezer vier opvarenden van de ..Hofplein' zal as. Woensdag te Aalesurd plaats hebben Het lijk van J. Bruurmijn. Rotterdam is nog niet gevonden. Z. D. H. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam <H Dom.) den Weleerw. Pater fr. J. Latoer OP. en te Rotterdam <H. Dom.) den Weleerw Pater fr. L. Oorsprong O.P. aan deze vlucht niet deelnemen. De Rotter- damsche Aero Club heeft n.l. besloten nie mand naar Berlijn te sturen om daar te star ten. Dat Italië niet deelneemt, heeft verwonde ring gebaard. Het vorig jaar bereikten acht van de 12 deelnemende Italianen bet eind punt. Naar bekend is. waren zij het niet eens met de beslissing van de jury. Dat Italië niet deelneemt, zou in de eerste plaats een pro test beteekenen tegen dere beslissing, dus eigenlijk tegen Frankrijk, dat de vlucht in 1929 organiseerde De vliegroute, die het vorig jaar ook over Nederland ging zal dit jaar vermoedelyk ook over Engeland en Spanje gaan. ABONN EMEN I En veer Alkmaar en Agentschappen: per wefck M et.; per kwartaal 1 L2S. per port, per f MS Mt reorwllbileliug Talrijke inschrijvingen De Europarondvlucht 1929 werd destijds gewonnen door den Duitscher Morzik. waar door dit jaar Duitschland de Europavlucht organiseert. De Duitsche Aero Club bereid' de Europavlucht met energie voor. Reed- thans hebben verschillende landen ingeschre ven voor de dit jaar. waarschijnlijk in de maand Juli, te houden Europarondvlucht Reeds zijn inschrijvingen ontvangen van En geland. Frankrijk. Polen. Zwitserland. Spanje en natuurlijk Duitschland. Vermoedelijk za Tsjecho-Slowakjje eveneens deelnemen Daarentegen heeft Italië besloten niet in te schril ven. Ook Nederland, zal evenals het vorig jaar. t WIJ BREIEN en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken; ook de allerfijnste JAAP SNOK - Zuidstraat 15 - Dea Helder Let op den geien winkel Depot Sehagen: Mej. C. DE MOEI» Noord. Tot opvolger van wijlen professor Huybers is tot hoogleeraar aan de R. K. l'niversitett van Nijmegen benoemd dr. J. D. M. Corne lissen, secretaris van het Ned.-Historisch Instituut te Rome. De polittie in Amsterdam had bemerkt, dat aldaar een groote partij lood, vermoede lijk uit Haarlem afkomstig, was verkocht, waarna de recherche uit Haarlem een onder zoek had ingesteld. Intuschen bleek, dat er In dit geval van een prachtig opgezetten Amerlkaanschen diefstal sprake was. De Haarlemmers, waarvan er een ge naamd is W. v. S. huurden een vrachtauto en lieten deze voorrijden bij den loodhandelaar J. K. aan den Harmenjansweg. Ze laadden de auto vol met circa 1500 KG. loed en reden rustig met het vrachtje naar Amster dam. Toen ze na eenlgen tijd terug kwamen bedachten ze nog wel een paar kilo m»de te kunnen nemen en even later reden ze nog maals met 1500 K.G. lood op de Amsterdam- sche Vaart. In totaal werd dus 3000 K.G verduisterd. Toen de poltiie een en ander achterhaalde bleek eer. groot gedeelte van het lood reeds verkocht te zijn. Procesverbaal werd opgemaakt en het onderzoek wordt voortgezet. De heler is mtusschen ook opgespoord en de politie heeft dientengevolge procesverbaal opgemaakt tegen den 31-jarigen bloemen- venter A. J. te Amsterdam. Het Is ons bekend, dat een dergelijk fabrieks-geval niet op zich zelf staat, en als wij In meerdere Noord-Hollandsche steden bij tijd en wijle de honderden, «ie duizenden jonge meisjes van en naar de fabriek zien gaan in trein en auto bus. als we de onderlinge conversatie aanhooren en we denken daarbij aan de levenspraktijk, welke in dergelijke om standigheden (waar de meisjes vaak werken in gezelschap, Ja. onder leiding van minderwaardige manspersonen welhaast niet uitblijven kan, dan hou den we ons hart vast bij de gedachte aan de toekomst van zooveel jonge, on sterfelijke zielen aan de toekomst ook van onze maatschappij, welke eenmaal door deze meisjes tot vrouw gewor den mede gestut zal moeten worden Mej. Cieremans heqft in haar boven genoemde rede, geklaagd: Door het bestuur der Radboudstichting is benoemd tot hoogleeraar aan de R. K Uni- versltelt te Nijmegen, als opvolger van wülen professor Dr Huybers. Dr J. D M Corne lissen. secretaris van het Nederlandsch Histo risch Instituut te Rome De nieuwe professor, geboren in 1893 te Nijmegen, zal Algemeene in Vaderlandsche Door den brugwachter LONDEN. 7 Jan. Volgens een telegram uit Barcelona Is door tegenwoordigheid van geest van den brugwachter een ernstig onge luk met den snel jein ParijsBarcelona voorkomen. Door den hevigen regenval was bjj Casas Pedret een groot rotsblok losgeraakt en naar beneden gevallen. De spoorwegbrug werd verwoest. De brugwachter kon den juist aan komenden sneltrein nog door lichtsignalen lot stilstand brengen. Toen de trein stil stond, was de locomotief den afgrond tot op 1 Meter afstand genaderd. De Minister van Btnnenlandsche Zaken en L„ heeft aan de gemeentebesturen da vol gende circulaire gericht: „In het afgeloopen jaar hebben in onder scheidene gemeenten branden gtwoed van eën zoManlgen omvang en beteekenls. dat zy In het midden van de openbare belangstelling de vraag hebben gesteld of de gemeenten aan de inrichting van haar brandweer de zorg wijden, welke in verband met haar draag kracht van haar mag worden verwacht. -Niet alleen vormen branden een ernstig gevaar, dat menschenlevens moeten worden betreurd, maar bovendien hebben de feiten In 1 afge loopen jaar bevestigd, dat niet gering te schatten economische, artistieke en histori sche waarden door brand kunnen verloren gaan Daarom dring tk er bü u voor zoo veel noodig op aan, aan den toestand uwer brandweer uW volle aandacht te wijden Niet alleen het plaateelijk. maar in vele gevallen ook het verder strekkende algemeen belang zou daardoor in hooge mate worden gediend „Ik vestig daarbij ta het bijzonder uwe aandacht op de artikelen 121 en 122 der ge meentewet. Indien er een terrein is waarop samenwerking van gemeenten goede resul taten moet kunhen opleveren. Is het het brandweerwezen. Daar, waar gemeenten op zich zelf niet krachitg genoeg zijn om een behoorlijke brandweer te onderhouden, kan hierin door samenwerking met naburige ge meenten. worden voorzien Een ruime toepas sing van deze artikelen op dit gebied acht ik in het algemeen belang.” ten bate van te bereiken. Daarom zouden wfj willen adviseeren klik ëoed de advertentiepagina's van uw blad na Daaruit valt nog heel wat voor u te leerer Firma's, hetzij ze katholiek of niet-katholiek zijn, welke bij hun aankondigingen niet aan hun katholieke klanten denken verdienen niet anders dan dat de katholieken ook niet aan hen denken. De ttjd. dat de katholieken zich als twee- jderangs-burgers lieten behandelen is voorbij Een mlnisterieele circulaire aan de ge meentebesturen betreffende de samenwerking bij brand. Te Nijmegen worden dezer dagen bjj ge legenheid van de inwijding van den nieuwen „Carmel” bijeenkomsten gebonden, waarop de mystiek der middeleeuwen wordt behan deld. - Op het H. 8. M -station te Lelden is het locomotievendepót opgeheven. Locomotieven loods en kantoor worden afgebroken. De locomotieven noodig op de lijn Leiden Utrecht worden ondergebracht in de loods op het Staatsspoorterrein aan de WUtepoort Op het station Lelden zal echter een loco motief In reserve blijven om bü eventueele van het electrlsche net dienst te ADVERFEN'I lEPRIJS; Van 1S regel» f 1.25, elke regel meer 125. RECLAME per regel a.25 voor da eerste pagina; voor de overige pagina a J SJS RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bü vooruitbetaling per plaatsing t per advertentie van t regeiB; torture rugni awue rtJE- Zaterdagnacht ontdekte, naar de Preanger- Bode meldt, de schildwacht op het erf van den legercommandant te Bandoeng twee per sonen. die trachtten de woning binnen te dringen. Zü waren er büna in geslaagd den schildwacht te passeeren. maar werden op het laatste oogenbllk bemerkt. De schild wacht loste daarop schoten, doch hü miste door de duisternis. ,Xr wordt geen zorg besteed aan de kin deren van het oogenbllk af. dat zü op hun twaailde jaar de lagere school verlaten Niemand bemoeit zich büna met hen. tot rij 't veertiende jaar naar de fabriek gaan daar vóór. In en na de fabriek voltrekt zich net demoralisatieproces. Uit een en ander blükt, dat voor net Protestantisme. Inzonderheid voor de chris- telüke partijen, hier een machtig arbeids veld ligt." In Tunis rün tot nu toe 39 gevolge van de pest rpidemiv Hoogste barometerstand 774.3 m.M. ta München. i Laagste Vardö. Verwachting. Matige tot krachtigen, zui delijke tot z.westelüken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. De Haagsche Conferentie. Vervaltermijnen Duitsche betalingen. De kwestie der Barometerstand 9 uur v.m 7V) vooruit, De ,.Rbde" schrijft: Nu er op dit oogenbllk in ons land zulk een verblüdende en hoopvolle actie gaande is voor een uitbouw en versterking van de katholieke pers, komt er ook een beweging onder de katholieken, die In dit opzicht dik- wüls nog al te veel een passieve houding aannamen of misschien duidelüker gezegd te goedzakkerlg waren. Of er firma's waren, zelfs katholieke, die in hun advertentiecampagne voortdurend de katholieke pers negeerden liet hen onver schillig. zü als katholieken bleven toch maar met hun klandizie deze firma’s bevoordeelen Met het gevolg natuurlük. dat mede met hun geld de niet-katholieke en antl-katholieke pers door een advertentiecampagne werd gesteund. Maar in die passiviteit komt gelukkig ook een verandering en hoe dringend deze meer dere activiteit van de katholieken noodig is moge uit het volgende blüken. dat ons dezer dagen ter oore kwam. Een katholiek abónné van ons blad, be klaagde zich bü zün leverancier, dat deze allerlei nieuwtjes van zün zaak büv extra koopjes, wel adverteebde In allerlei nlet- katholleke bladen, waaronder zelfs kleine prutsblaadjes. maar de katholieke bladen ging hü voorbü- Zün katholieke klanten hadden daarbü blükbaar geen belang. En wat was nu h^l antwoord van de» ■ra*holieke firma? Ja ziet u eens. by adverteeren stellen we ons op een rulver zakeliik standpunt. W< zün een katholieke firma en de katholieken komen toch wel bii gins. M.a.w„ daar hebben we toch geen égard: voor te maken. Maar zie. de nlet-katholieker die moeten wjj lokken. Daarom adverteeren wü to uitsluitend niet-katholieke bladen. De katholieke klager was toen wel zoo za kelük en zoo principieel om te antwoorden dat -iü op een katholieken leverancier die er dergelüke opvattingen op na hield en zijr katholieke klanten als een minderwaard!? soort behandelde, niet langer prijs stelde. En hii verbrak alle relaties met die firma. Op dit gebied is er door de katholieken <|e kath persactie nog heel wi' Waarljjkl Hier ligt nog een groot ar beidsveld braak, en niet het minst ook voor ons. katholieken, geldt de verma ning. welke mej. Cieremans tot de christelijke partijen richtte. En dankbaar mogen wij zijn, dat onder ons alreeds een heilzame actie gaande is tot bescherming van het fa brieksmeisjede E. K.. de K. J. V. en ae Vrouwen van Nazareth verrichten in dit opzicht al pionierswerk. Deze zorg moet noodzakelijk nog uit gebreid worden: we moeten t fabriets- met onze zorgen omringen en houden, opdat het niet vooi tijd en eeuwigheid verloren ga. Maar dat alles is slechts gericht op verdediging, op vermindering van het gevaar. Beter ware het, indien men het kwaad In zijn oorsprong aantastte en paal en perk ging stellen aan den modernen fabrieksarbeid van jonge meisjes. Daarin steekt het kwaad. daAruit komt steeds nieuw kwaad voort. Alle fabrieksmeisjes-bescheruung, hoe lof tel ijk en boe zegenrijk ook, kan bet kwaad niet in zijn wortel aantasten. En juist dit is noodig! Een zeer merkwaardige gebeurtenis vormt op het oogenbllk het gesprek van den dag op de Amsterdamsche diamantbeurs. Eenlge dagen geleden werd door een juwelier uit Rotterdam een reusachtige diamant die, wat grootte en vorm betreft, veel geleek op een half duivenei, op de diamantbeurs aangebo den. Het betreft hier een 1500 karaats onge veer 300 gram zware büna volmaakt zuivere steen, met een prachtige zoogenaamde „kanari"- of ,.cognac"-kleur. De waarde den steen is niet te schatten. Naar dergelüke zeer byzondere steenen bestaat, zooals van zelf spreekt, slechts geringe vraag. Overigens moet men hierbü rekening houden, dat het voor een eventueelen koop benoodigde kapi taal niet gemakkelük Is los te maken, zoodat een spoedige verkoop van dezen zeldzamen steen niet waarschijnlijk Is. De geschiedenis van dezen diamant Is zeer merkwaardig. Hü vormde het middenstuk van een, uit een boerendorp aan den linker oever van den Neder-Rün In de nabüheid van Gelderland stammende gesp, een boeren sieraad uit de 17e of 18e eeuw Deze gesp met den halfgeklepen steen Is eenlgen tijd geleden aan een opköoper van edelmetaal to Duls- I burg verkocht. De zeer mooie p werd naar den bandiet werd gewond, Drie dooden Captain Hugh Grosvenor, adjudant van Sir Alexander Hore Ruthven, gouverneur van Zuid Australië, is om het leven gekomen bü ?en ongeluk met een watervliegtuig in Australië. Met twee vliegers. Brlggs en Ewen bereidde hü een vlucht voor van Australië naar Engeland. Het watervliegtuig stortte van 130 M. in zee te Port Phillip (Bay (Victorlai Het puin kwam in 12 M diep water terecht doch tot nu toe Is geen enkel lyk geborgen Captain Grosvenor, die slechts 25 jaren □ud was, was een uitstekend heer-rüder Hü kwam dlkwüls uit in steeple-chases voor hy naar Australië vertrok en nam twee malen deel aan de Grand-National Sinds zün verblüf in Australië in 1928 heeft Grosvenor zich op de vliegsport toegelegd Verleden jaar maakte hü een rondvlucht om Australië waarbij hü den afstand van 18 000 mijlen in 31 dagen afgelegd heeft. Over tien dagen had hü gehoopt naar En geland te vliegen, waarbü hy het record', dat op naam van Captain Kingsford Smiths staat. n.l. 13 dagen wilde trachten te ver beteren LONDEN. 7 Jan. De diplomatieke mede werker van de ..Daily Telegraph" meldt, in verband met de besprekingen op de Tweede Haagsche Conferentie, dat aan Oostenrijk in verband met den benarden finantieelen toestand van dit land een moratorium voor den tyd van 20 jaar zal worden toegestaan. Daarna zal kunnen worden vastgesteld, of Ooetenryk als, zelfstandige staat levensvat baarheid heeft en in staat -is een kleine schadevergoedinge te betalen, ofdat Ooeten ryk in het Duitsche rük zal worden op genomen. In dit geval zal ta verband met de hierdoor ontstane versterking van het Duitsche economische leven een zekere ver- hooging van de Duitsche quota mogelyk zün. Tardiea naar Parijs Naar uit Den Haag wordt gemeld, is de Fransche minister-president Tardieu. voor nemens 13 Januari 's avonds uit Den Haag te vertrekken, om zich naar Parys te begeven en de verkiezingen van het bureau van de Kimer bü te wonen. Indien de conferentie te Den Haag vóór datum niet ts geëindigd, zal Tardieu de onderteekentog der overeenkomst naar Den Haag terugkeeren. Herkend door een van zijn slachtoffer»? Volgens een bericht uit Berlün zou de Düsseldorfsche moordenaar door een van zün slachtoffers, zekere Frau Meurer, die destijds door doch totusschen Is hersteld. In een van de straten der stad zün herkend. De vrouw Is bü die ontmoeting blükbaar zóó geschrokken, dat zü geen woord kon uit brengen. om den moordenaar aan haar om geving aan te wyzqn. ,J?>e herkenfitng was wederkeerlg," telde zü later aan de politie, „want de man sprong op een voor- byrijdende tram. Van het achterbalcon keek hü nog herhaaldelük In mün richting, als om te zien, of hü gevolgd werd. Hü droeg nog hetzelfde donker pak en zwarten hoed, als op den avond, dat hü mij aanviel." NEW-YORK. 7 Jan. De fabrikant Harry - - - --Husted uit Cleveland kondigt tegen 15 Juli Hollandsche Tramweg Mij. Is een schrüven den start aan voor een wereldvlucht met een serlcht aan verschillende ffemeentehext.nren Fokker-vliegtuig De vlucht zou gaan van San Francisco over Hongkong. Moskou. Parijs. Londen en New- Foundland terug naar San Francisco. Husted hoopt dezen afstand ta tien dagen Twaalf dooden; twintig gewonden Zqlgens een telegram uit Parijs heeft op lyn TunisConstantine een ernstig spoor- thans ook In preventieve hechtenis gesteld j wegongeluk plaats gehad, doordat de trein In op grond van artikel 109 van het - van strafrecht voor Nederlandsch-Indië (deelneming aan verboden vereenigingen)In de omstreken zün 100 personen, die 29 Dec aangehouden werden, weder in vrüheid ge steld. tcccn^'^nx^vallen d verxckerd>n wa?r^cn f 3000 Levenslange xeheele ongeschiktheid tot werken dooi 8 7CH een o°XevaJ me f ORfl bÜ verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f CA bij‘n breuk van. JQ tegen ongevallen verxekerd voor een der volgende uitkeertngen ÖUUU. ver,le. ïrinen I fOU.” doedelijken afloop ZOU.- een voet of een oog IAÖ.” duim of wijsvinger ÖW.” txen or arm AAINOIFTE MOET OP STRAFFE VAM VERLIES VAN «ECHTEN, GESCHIEDEN U1TERL1JK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG EREN NA HET ONGEVAL. In aansluiting aan de circulaire van den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw aan de gemeentebesturen betreffende de brandweer, heeft de Minister tevens de medewerking ingeroepen van Ged. Staten der verschillende provinciën om te willen toezien, dat de gemeentebesturen hun taak ten aan- rien van de brandweer niet verwaarloozen. onder opmerking, dat art. 205 letter N der Gemeentewet. Ged Staten een krachtig mid del biedt om ten deze, waar onverhoopt noodig, pressie op de gemeentebesturen te oefenen. Rotterdam meegenomen, waar een antiquair haar voor ongeveer twintig gulden kocht. Ze lag eenlgen tüd ta het uitstalraam vtfa dezen antiquair, totdat zü de aandacht trok van een juwelier, die het boerensieraad met den moeien steen, die tot dusver voor een halfedelsteen, met name voor een topaas van betrekkelü- geringe waarde gehouden werd voor ongeveer veertig gulden In zün bezit' kreeg. Gekleurde diamanten, zoogenaamde fanta siesteenen. worden wegens hun zeldzaam heid vaak veel duurder dan de kleurloose. glasheldere steenen. zelfs die van de beste kwaliteit betaald. Beroemd waren de groen achtige. roode en blauwe („pêtrole”), de rose en citroengele steenen van Abdul Hamid die eenlge jaren geleden te Parijs verkocht wer den en In het bezit van Indische vorsten en Amerikaansehe mlllionnairs overgingen De schoonste citroengele diamanten bezitten de Nizam van Hyderabad en de Gaekwar van Baroda, die voor eenlge jaren in Amsterdam voor een rechthoekig geslepen diamant van 88 Karaat ongeveer 372 000 gulden betaalde De gele diamant van den Neder-Rün zal waarschünlük bü de beroemde firma J J Asscher te Amsterdam versneden en versle pen worden. De gele diamant van den Neder-Rün is. naar het „Vad." uit bevoegde bron verneemt, afkomstig uit Brazilië of Nederlandsch-Indlë Hü sou to het begin van de 18e eeuw naar Nederland zü»i~gekomen. De echtheid vaft den steen staat absoluut vast. Dese is door de bepaalde stralenbrektog gemakkelük aan te toonen. Terwül ta dit geval een diamant eeuwenlang voor een topaas gehouden is. is ook wel eens het tegenovergestelde gebeurd. De markies Dupoisat bezat In de vüftiger la ren van de vorige eeuw een zeldzamen steen die een grootte had van een kippenei en over de geheele wereld beroemd wks als de grootste diamant der aarde totdat hü door het vaststellen van haar dubbele stralen bre king een diamant breekt de hem treffende lichtstralen slechts eenmaal als een topaas herkend werd. Ook de uit Brazilië afkom stige 1700 karaat zware ..Braganza" genoem de steen, die vroeger behoorde tot de Portu- geesche kroonjuweelen. en voor een diamant gehouden werd, bleek naar het oordeel der deskundigen, die hem in opdracht van een Londensche bank, waaraan hü verpand zou worden, onderzochten een topaas te zün De verhalen over zeldzame edelsteenen en hun wonderlüke geschiedenissen zün door I den gelen diamant van den Neder-Rün weer met één sensationeel geval vermeerderd. De Christelijk-DemokraUsche Unie hield onlangs te Amsterdam een „Week end,” en bij die gelegenheid heeft mej. J. Cieremans uit Naarden, inspectrice ▼an den Arbeid, een lezing gehouden over vrouwenarbeid in de industrie. Het is er treurig mee gesteld. En sterk wreekt zich hier de zoo ▼eel geioemde emancipatie der vrouw. De genoemde spreekster ging de oor zaken na van de toenemende gelegen heid voor vrouwenarbeid groei der Nederlandsche industrie, mechanlsee- ring der bedrijven, steeds verder door gevoerde arbeidsverdeeling en somde een aantal noodlottige gevolgen van den fabrieksarbeid voor het jonge meisje op. De spreekster schetste het geest- doodende. het hopeloos eentonige, maar ook zenuwsloopende van het soort arbeid, dat deze jonge meisjes'verrichten: van den mensch blijft niet veel over, het zijn slechts een paar handen, die het verlengstuk van de machine zijn ge worden. De handen volbrengen de taak, wie vraagt dan nog naar de ziel van degene, tot wie de handen behooren? Uitvoerig behandelde mej. Cieremans de gevolgen van dezen inspannenden en zenuwsloopenden werkkring. Groot is de behoefte aan rust en ontspanning, welke thans zelden of nooit wordt gevonden, maar gezocht wordt in bios coop, danszaal of elders. De meesten missen de belangstelling, die daarboven uitgaat. Wjj merken hierbij op: o Ook de fabrieksjonpens ondervinden de gevolgen van een dergeljjken werk kring, maar in het algemeen zijn deze er beter tegen bestand dan de vrouwe lijke werkgenooten. en in ieder geval richten die gevolgen bij jonge mannen veelal niet zulke helllooze verwoestingen aan als bij de zooveel teerder geschapen en tot verhevener levensfunctie be stemde jonge meisjes. De verwoestingen, door den vrouwen arbeid in de fabrieken aangericht, zijn ontzettend De ..N. Tilb. Courant” schreef dezer dagen: Mr Iskaq is gvovx-svi O- o wetboek j een ravün stortte Nader wordt gemeld, dat de ramp bij Huenma plaats had. Het aantal dooden be draagt twaalf; twintig personen werden ge wond

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9