ONS BLAD LEEKEPREEKEN L. FRANKENBERG, Alkmaar I I ZATERDAG 11 JANUARI 1930 ROND DE HAAGSCHE CONFERENTIE JOH. LAUWERS h BRIEFORDNERS - P E R F O R A T E U R s’ VOORNAAMSTE NIEUWS - EN TWINTIGSTE JAARGANG No. f DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLaDEN VIER TRAGISCH VLIEGONGEVAL Ernstig DE ZUIDERZEEWERKEN Alle soorten Opbergmappen DE GOLFLENGTE- VERDEELING GROOTE BRAND TE KRIMPEN AAN DEN IJSSEL GEHEIMZINNIGE MOORD TE STOMPWIJK Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR I ,4 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD trdrh re*el meer 4-12 Geen audiëntie heden- Er bestaat een groot verschil tusschen de een m. 7.42 achter’ Twee vliegtuigen neergestort Belgische onderscheiding De Leidsche wonderdokter „Ln het belang der menschheid.” En zie niet HOMO SAPIENS. De koks op audiëntie zal De rede van den Britschen minister Tho mas te Manchester. Het Diessel-stoomgemaal gereed het geschied is ter berei- iljn einddoel. Hoe weinigen rijk, voel dier een van met zoutpilaar veranderd, eigenliefde heeft hen Toch lig aard om denken en staritl eens omtri overeenstemming zal komen. Het groote Diessel-stoomgemaal ten Zuiden van Wlerlngen en bestemd voor de droogma- ling van den Wieringermeerpolder. is thans geheel voltooid en heeft reeds 3 uur achter een próefgemalen. De machines werkten per fect. Enorme massa’s water werden verplaatst Binnenkort zal met de groote bemaling wor* den begonnen. De Koninklijke Familie zal de'eere-pro- motie van Prinses Juliana bUwonen. De staking te Sluiskil is opgeheven. Het zesde retourvliegtuig wordt middag te Amsterdam verwacht. Een nieuwe regeling betreffende de ver- deeiing van de golflengte. Bij een hevigen brand te Krimpen aan den IJssel is een mattenfabriek in vlammen op gegaan. Briand is gisteravond te Parijs aangeko men. Een koudegolf in de Chlneesche provincie Sjansi eischt 15000 slachtoffers. Barometerstand 9 uur uit. i schatting kunnen blik. trek de zich bil verlies van "n anderen vinger. Ernstig vliegongeval op het vliegveld li tres in Frankrijk. ongeluk te IJmuiden Naspel van de Veendammer Hypotheekbank ABONNEMENTENvoor Alkmaar knW» M SC| per kwartaal f X25; per post, per kwartaal f 158 b|j vooruitbetaling. De arbeidswet voor hen gevraagd De Minister van Arbeid ontving ip audien tie een delegatie van de Ned. Koks-Orga- nisftie De woordvoerder der delegatie drong er bij Z Exc. op aan. de arbeidswet ook in te voeren voor de koks, daar in hun bedri;! neg onduldbare toestanden heerscjien. De minister zegde toe een onderzoek te zullen instellen naar de mogelijkheid van een eerder in werking treden der wet voor de kaks, zoo mogelijk nog voor, of tegelijker tijd met de kantoorbedienden. smartelijken kreet antwoorden woudreuzen Boei aangespoeld Bij de Koog op Texel is een reddingsboei aangespoeld gemerkt: „Koholyt, Konings berg.” Hiervan is mededeeling gedaan aan het Duitsche consulaat. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.36 mln. Overmor gen om 4 uur 37 min. De heer P. N. L. Staal. Onder-Directeur der N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken, is benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II van België. Het Diessel-stoomgemaal, bestemd voor droogmaking van den Wieringermeerpolder, is gereed gekomen. Godsvertrouwen. zonder bewierooking van ons zelf, die een nevel voor onze oogen zou trekken en ons blind zou ma ken vont verdere gevaren en in zclfover- een tekort aan krachten zou toonen op een critiek oogen- s o m Wie gelukkig wil zijn; wie zijn levensweg blijmoedig wil bewandelen, die ga met opgeheven hoofd voorwaarts, zijn oog gericht op het einddoel; steunend, helpend, opbeurend allen, die hij zwak. ziek, gebrekkig en hulpeloos’ langs den weg vindt. En om veerkrachitg te blijven; om niet door teleurstellingen en ontgoochelingen ont moedigd te worden, moet zijn lijfspreuk zijn: zie niet om! BUREAU: BOF 4. ALKMAAR TutefMo: Administratie No. 433 Redactie Ne. «33 Man uit den trein geslingerd Een te IJmuiden wonende visscher stapte gisteren bij de halte Casembrootstraat te IJmuiden-Ooet in den electrischen trein doch blijkbaar had hij zich vergist, waarom hij poogde uit den reeds in beweging zijnden trein te stappen. Hij werd er evenwel uit geslingerd en kwam tegen een op het perron staanden yzerer. paal terecht met 't gevolg dat hij ernstig aan het hoofd verwond werd In zorgwekkenden toestand werd hij naar het St. Antonius-ziekenhuis vervoerd. Z. D. H. de Bisschep van Haarlem .zal Maandag en Woensdag van de volgende week geen audlfntie' verleenen. Hedenavond met den trein van 19 uur 2t vertrekt de Nederl. cineast (Joris Ivens naar Rusland, waar hij zijn film over de Zuiderzeewerken zal vertoonen en verschil lende IpTinffpn za] houden. Nederlandsch cineast naar Rusland De Telegraaf meldt nog. dat de burgemees ter van Leidschedam. de heer Keizer, spoedig ter plaatse was. en direct het parket in Den Haag opbelde. De politie van Voorburg, on der leiding van inspecteur Albarda, verleende assistentie en bewaakte het Hjk. dat men in het gras liet liggen tot het parket was aan gekomen. Uit Den Haag verscheen de subsituut-offi- cier van Justitie, mr. Blok, en uit Leiden de politla-deskundlge dr. Hulst. Voorzichtig werd’ de vrouw van het slachtoffer gewaarschuwd. Omtrent de motieven tot den moord tast men in het duister. De getroffene stond zeer gunstig bekend en had in Voorburg geen vij anden. Hét was bekend, dat hij door zijn ma- nufac turen handel nog al eens veel geld bij zich had. zoodat het vermoeden van roof moord bestaat. Door het snelle verschijnen van den genoemden jongeman moeten de daders echter genoodzaakt zijn geweest op de vlucht te slaan. Voor zoover kan worden na gegaan. werd geen geld vermist. De schoten troffen het slachtoffer In den rug en doorboorden de longen, zoodat de dood spoedig intrad. Men vermoedt dat de beide daders het slachtoffer hebben opgewacht. ADVERTENTIEPRIJS: Van 3— regels f 1-ZS; elke regel meer g-ZS, RECLAME per regel 4-75 voor da eersik pagina; roer de overige pagina** f 9-50 RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD" t>(J vaecoltbctallng per plaataing Het noenmaal der gedelegeerden door de journalisten aangeboden: de redevoerin gen. Steen- en rietmattenfabriek in vlammen opgegaan Gisterenavond te half elf is door onbe kende oorzaak brancDöntstaan in. de steen en rietmattenfabriek tan de firma J. Mijn lief Fopzn, aan de Steenbakkerstraat te Krimpen aan den IJssel. De brand liet zich aanvankelijk zeer ern stig aanzien, daar veel touw, pek, riet en andere brandbare stoffen in de groote schu ren waren opgeslagen. Tot ver in den om- teekende zich een roode gloed tegen lucht af, die honderden nieuwsgierigen naar de plaats van den brand deed spoeden. Vermoedelijk is de brand ontstaan in een rietschelf. Daar werd althans het vuur door de omwonenden het eerst ontdekt In een minimum van tijd sloegen de vlammen over naar de nabij gelegen schuren en opslag plaatsen. De gewaarschuwde brandweer rukte met twee niotorspuiten uit. Een uit Krimpen aan den IJssel en éen uit Ouderkerk. Te zamen met eenige handspuiten werd het vuur in totaal met 15 stralen bestreden. De leiding van het blusschingswerk berustte bjj den burgemeester van Krimpen aan den IJssel. den heer Aaibars, en bij den opper-brand- meester. den heer P. C. v. d. Giessen. Den vischhandel van de firma Joh. Me zen, die naast de brandende fabriek is ge legen. heeft men met veel moeite weten te behouden. j Men kon echter niet voorkomen, dat de geheele fabriek met opslagplaatsen en berg plaatsen, alsmede verschillende rietschelven een prooi der vlammen werd. De fabriek was verzekerd. De schade wordt geraamd op 20.000. De Rotterdamsche brandweer heeft men niet It hoeven te alarmeeren. Als voorzorgsmaatregel had men te Krim pen aan den IJssel de strogm op het ge heele electriciteitsnet uitgeschakeld. Tot laat in den nacht is men nog bezig geweest met t nablusschlngswerk. Voor uit breiding behoefde men echter niet te vreezen. lende lezingen zal houden. Vader van een groot gezin gedood De eerepromotie van Prinses Julian» Een snelde te hulp! Op het vliegveld bij Istres zag men op verren afstand een vliegtuig, bemand met een leerling-vlieger, plotseling vallen. On- mlddelljjk ging een adjudant-vlleger en een mecanicien in een vliegtuig, om ter hulp te snellen. Op 100 M. hoogte echter liet een der vleugels los en stortte de machine om laag. De mecanicien redde zich met een valscherm. Het vliegtuig verbrandde op den grond met den bestuurder. De mecanicien werd zwaar gewond opgenomen. Het eerste toestel werd volkomen vernield gevonden. De leerling-vlieger was dood. Een nieuwe regeling Naar w(| vernemen, heeft de Minister van Waterstdat thans een voorlooplge beslissing genomen Inzake de golflengte-verdeeling na 18 Januari. Voor den tod van drie maanden is thans bepaald, dat ds omroepverenigingen, welke over Hilversum uitzenden de A.V R.O, de V A R A, en gedeeltelijk de V.P H O. zul len beschikken over de golf van 1875 meter. De omroepvereenlgingen. welke over Hul zen uitzeilden de K R O., de N C R V, en gedeeltelijk de VPRO. zullen deze drie maanden uitzonden met de golf -an 298 meter gedurende de middaguren en op 1071 gedurende de avonduren. De nieuwe regeling zal gelden tot en met 6 April as. Daarna wordt weder gewisseld tot 1 Juli terwijl de omwisseling vervolgens per kwartaal zal geschieden, bericht nog het ..Hbld.” De ..Resb.” schrijt over dede beslissing: Deze beslissing van den Minister, die de rechtsche groepen deer hun eigen zender ontneemt en ter beschikking stelt van de A.V.R.O., zal by deze groepen een onaange- namen indruk wekken. Nog Woensdagavond opperde de voorzitter van de Chr. Omroepgroepenmr. v. Deume, de mogelijkheid, dat Minister Reijmer den huldigen toestand zou handhaven en dan aan de A.VR.O. en V.A.R.A. de toestem ming zou geven een eigen zender te bou wen. Deze verwachting is echter niet be waarheid. Ook de leiding van den K R O. heeft her haaldelijk te kennen gegeven, fiat zij er niets voor voerlde om in Januari weer uit eigen huls te gaan, od de korte Hllverslcsche golf te gaan betrekken. Eerlijk gesegd. begrijpen we de houding van Minister Reijmer niet goed. We komen met de Radiokwestie hoe lan ger hoe meer in moeilijkheden, niet het minst omdat men ter bevoegder plaatse blijkbaar den knoop niet durft door ahkken. Men verschuift de zaak en zoekt een uitweg in tljdeljjke oplossingen, die alle groepen ver bitteren, de radlo-puzzle steeds moeilljker maken en den onderlingen strijd in den ether steeds scherpere vormen doet aan nemen. (Ongecorrigeerd). Oorzaak onbekend Gisteravond om half negen heeft op den Vlietweg te Stompwyk een geheimzinnige moord plaats gehad. De neer C. J. v. d. Drift, die daar op den thuisweg per fiets passeerde, is door tot nu toe onbekende personen, naar het schijnt, onverwacht, met een revolverschot ge dood. De dood is vermoedelljk terstond inge treden. Even te voren zal een verloofd paar twee mannen per fiets in de richting Stomp- wljk begeven. Toen het paartje het schot hoorde, dacht het aanvankelijk, dat het was te doen om hen schrik aan te jagen. Tot hun groote ontsteltenis vpnden zij echter even verder den heer v. d. D. dood naast zijn flets liggen. Tegelijkertijd zagen zij wederom twee mannen per fftts in de richting Delft rijden. De politie werd terstond gewaarschuwd, doch gisteravond laat had het onderzoek nog geen resultaat opgeleverd. Omtrent de aanleiding van den moord tast men volkomen in het duister. De verslagene. een man van 40 Jaar, was tweede koster van de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Voorburg en tevens manufac turier. Hjj was gehuwd en vader van 8 kinderen, waarvan het Jongste 1 het oudste 15 jaar oud is. Voor het kantongerecht te Middelburg heeft terecht gestaan N. K., handelsagent, kruidkundige en chemicus te Den Haag, bekend als de Leidsche wonderdokter, die ln November en December te Middelburg en Vlissingen zitdagen hield en menschen be handelde, althans hun geneesmiddelen ver. kocht. Tegen hem werd wegens overtreding van art. 436 wetboek van strafrecht ver- oordeeling geëischt tot twee geldboeten van 300 of 2 jnaal 60 dagen hechtenis. Ver dachte erkende geen geneeskundige be voegdheid te bezitten, doch te handelen in het belang der menschheid. Uitspraak 15 Januari. besprekingen die ln Augustus gevoerd werden en die thans plaats hebben. In Augustus viel men van de eene crisis in de andere en leder oogenblik dacht men dat de conferen tie zou mislukken en thans wacht men tevergeefs op eenig conflict. Niet dat wy dit gaarne zouden zien, daar is geen spreke van, maar een vreedzame bespreking is zooiets ongewoons, dat dit félt elf jaren na den oorlog toch wel bijzondere vermeld mg verdient. Natuurlek heiben we hierbij klleen op het oog de onderhandeTTngen die gevoerd worden over het Young-plan en niet de Oost- Europeesche herstellingen, die wel degelijk moeilijkheden opleveren. Aan de lunch, die gisteren de pers den 1 gedelegeerden aanboed, hebben zoowel Tar- tileu ais Jaspar als Dr. Curtlus getuigd dat er van incidenten geen sprake was. Over het Incident dat Woensdag vóórgekomen is. toen de heer Taidleu zich tegen een Journa list wat scherp had uitgelaten over de Duitsche delegatie, maar dat tot beider ge noegen dien dag Is opgelost, wordt niet meer gesproken. De Engelsche minister Snowden, die ln Augustus niet van zijn stuk was af te bren gen en onverzettelijk vasthield aan de docr hem gestelde eZchen, houdt zich geheel op den achtergrond. Het strakke gelaat, waarop in Augustus, toen in de Residentie de zon vroolljk scheen, geen glimlach te krijgen was, Ujkt nu een en al beminnelijk heid onder de donkere luchten die over het Binnenhof thans hangen. Of dit de reden is. dat hy dezen keer niet gefotografeerd wil worden, durven we niet zeggen, maar hij heeft de fotografen vriéndelijk verzocht 'hem met rust te laten en brengt hen niet ln bekoring om aan dit verzoek niet te vol doen, want nooit verlaat hij door den hoofd ingang de tweede Kamer, maar steeds onge zien door den zlj-lngang. Aan de lunch van de journalisten heeft hfj deelgenomen en zelfs het woord gevoerd, waarbij het bleek, dat deze Engelschtnan bijzonder geestig kon zijn, wat hem enorm succes bezorgde. Alles gaat goed op de conferentie, volgens hem, maar als men hem vraagt, wanneer “deze geëindigd zal aijn, dan meent hij te mogen zeggen, dat de Journalisten er wel op zullen kunnen rekenen, dat zij het Kerst feest in eigen kring zullen kunnen vieren. Als men er dan rekening mede houdt dat zijn regeertag de kopstukken tegen 21 Ja nuari te Londen verwacht, dan is deze mop onbetaalbaar. Voor de lunch hadden de bekende teeke- naars Dorso en Kelen 'n zeer geestig menu geteekend, voorstellende de pelgrims van den vrede, over het Binnenhof optrekkende rond de Ridderzaal naar het licht dat te Genève begint te gloren. De pelgrims waren alle gedelegeerden met zeldzame scherpte ge- teekend. Minister Beelaerts van Blokland slaat in Markercostuum de optrekkende schare gade. Minister Ruys de Beerenbrouck vond ge legenheid aan de lunch, te midden van de lofzangen op den vrede, dien alle gedelegeer den vurig wenschten, ook eenige goed geko zen woorden te plaatsen, die voor ons land toch van groote beteekenls kunnen zijn, daar hij er op wees, dat de hier aanwezige pers de internationale vriendschap op zulk een uitnemende wijze bevorderde. Waar op deze wijze de gedelegeerden op I dit oogenblik samen werken en bijna harte- lyk met elkander omgaan, daar kan het bjj- na niet anders of binnen enkele dagen moet men tot een goed resultaat komen. Zelfs de overkomst van Schacht, den man die in Dultschland het verzet ontketend heeft te gen het Young-plan, vreest men hier niet meer. In deze sfeer van verdraagzaamheid zal hjj zelfs niet in staat blijken de confe rentie te laten mislukken. Briand is gisteren dan ook vast rustig eenige dagen naar huis gegaan. De eenige werkelijke moeilijkheid vormen nog de sancties, die de Franschen wenschen voor het geval Dultschland eens niet be taalt, maar daar deze toch nooit op mili tair gebied kunnen liggen, maar hoogstens als economische maatregelen gedacht zijn, zal ook hier wel een uitweg te vinden zijn. Dultschland kan met het oog op den bln- nenlandsèhen toestand echter onder geen voorwaarde nieuwe lasten op zich nemen, maar moet trachten ieder mlllloen marken dat gered kan worden, binnen te halen. ^-X>e Oost-Europeesche herstellingen en den van dit vraagstuk zullen we nog wel ifzonderiyk bekyken, daar men hier- it in deze conferentie wel niet tot Niet omzien! Dat geldt nog voor een> ander belangrijk punt. Het hart van den normalen mënsch is ingesteld op medelijden met den ongelukkigen evonmensch. Zelfs bij de lagere schepselen Gods, in het dieren worden symptomen van medege- waargenomen. Wanneer een roof- in de wildernis zich verwondt en uitstoot, dan heinde en ver de een klagend geluid. Hoeveel te meei^zal daarom de mensch, geschapen naar Gods beeld, te hulp snellen, wanneer hij een medeschepsel in nood ziet. Medelijden en naasten liefde zijn dus natuurlijke eigenschappen Wanneer wij honger zien lijden, deelen wij mee van wat we hebben. Wanneer wjj tranen zien storten staan wij klaar met een troostwoord; wanneer wij el lende zien, zoeken wij naar hulp; wan neer wij een radelooze ontmoeten, dan dringt ons het hart, hem met onze ken nis en ervaring een uitweg te wijzen Dat is de zuiver menschelijke natuur. Hoe komt het nu, dat zoovelen dien eersten menschenplicht verzaken en niet meer toegeven aan dien natuurlij ken aandrang om anderen te helpen’ Voor een deel, zeker, uit egoïsme, uil gierigheid, uit gemakzucht, uit een hei- denschen afkeer van Hjden en verdriet. Maar voor een ander deel hierom, omdat zij te veel hebben omgezien. Dezulken kunt ge steeds hooren klagen over de slechtheid en ondankbaarheid der menschen. ZIJ hebben honderden malen hun naaste geholpen. ZIJ hebben geld gegeven en zijn bedrogen. Zij hiel pen met raad en daad, en hun raadge vingen werden in den wind geslagen en hun daden werden misduid. Nu zijn zij verbitterd; wij hebben, zeggen zij, ons vertrouwen ln den mensch verlorén. Ondankbaarheid Is het loon voor onze goedheid! Wanneer zulke klagers eens eerlijk In zichzelf traden, zouden zij moeten bekennen, dat hun ontstemming, hun teleurstelling slechts voortkomt uit ge krenkte eigenliefde. De Oever aller ga ven en de Wetgever van het groote ge bod der liefde heeft ons overduidelijk geleerd, dat onze daden alleen naar hun be d o e 11 n g en niet naar hun uitkomst worden beoordeeld. Er zal ons niet wor den gevraagd: hebt gij er voor gezorgd, -dat uw aalmoes zoo productief mogelijk werd gemaakt; dat uw raadgevingen precies werden opgevolgd; dat Uw be schermelingen zich stipt naar uw aan- wijzigingen gedroegen. Neen, Christus heeft het zoo duidelijk gezegd: wanneer gij Uw medemensch helpt, dan zal dat zijn, alsof gij Mij hebt welgedaan. „Ik had honger en gij hebt Mij gespijzigd; Ik had dorst en gij hebt Mij gelaafd.” Alleen onze bedoeling zal wegen; en die alleen is ooi; voldoende om den liefda- digen geest blijvend werkzaam in ons te doen zijn. Doe wel en zie niet om! Hoevelen hebben den zin in deze oude spreuk nooit begrepen! Zij willen ande ren wel helpen, zich zelfs opofferen en zich veel moeite getroosten. Maar zij willen zelf bepalen, hoe hun hulp zal uitwerken. .En wanneer hun bescher melingen niet slaafs volgen, trekken zij zich terug, teleurgesteld en verbitterd en blijven langen tijd, soms voor, goed werkeloos! Zij gaven, zeker; zjj be oefenden liefdadigheid. Maar als de vrouw ujt de Schrift zagen zij om en werden In een Hun gekrenkte versteend. Te Stomp wijk is een 40-jarige man door een onbekende doodgeschoten. Te Utrecht wordt vandaag en morgen een koloniaal congres der S. D. A. P. gehouden. EN ZIE NIET OM! De-friering van „oud en nftuw", de Jaarwisseling. Is altjjd weer een schoone gelegenheid om een terugblik te werpen op het verleden. In vele officieele en nlet-offilcieele icolleges, lichamen, orga nisaties, gaat «Je voorzitter het gebeurde van het |afgtl<^>pen jaar na. Iaat licht en schaduw spelen en waagt zich soms aan een toekomstvoorspelling; sluit althans met de bfeste wenschen voor het komend Jaar. Daar /kan wel eens eenige waar de in.zülke achterwaartsche beschou wingen steken; meestal echter zijn het niet meep ban formaliteiten. Van meer belang is het, wanneer de mensch op den dremjfel van een nieuw jaar eenige oogenbliklóen in zichzelf keert en in het licht der ^eeuwigheid zijn balans op maakt najar dezen maatstaf: al mijn werken en| streven heeft slechts waar de, wann king van echter houden zulk een meditatie? het In den menschelijken -er voorbijgegane dingen te te peinzen. Hoe ouder men wordt, hoe grooter genot het schijnt om met zijn gedachten terug te gaan in het verladen, oude beelden op te halen, oudei herinneringen wakker te schudden en pan liefst die, waarin men zelf als een\\held verschijnt, waarvan men zelf T mlqdelpunt Is. Velen hebben de gewoonte bij voorkeur tragische ge beurtenissen uit hun leven op te roepen. *t Is alsof zij er vermaak in scheppen zichzelf te pijnigen; wonden, door den tijd geheeld, weer open te rijten; eens geleden smarten nog eens opnieuw te lijden. Ziedaar een manier van terugblikken, die geen aanbeveling verdient. Heel ons lichaam Is er op Ingesteld om voor uit te zien en om ons voorwaarts te bewegen. Dit geldt voor ons lichamelijk zoo goed als voor ons geestelijk leven. De groote apostel Paulus, die zulke teekenende dingen kon zeggen, ver- gelijkt het leven bij een renbaan. Niet allen, die ln de renbaan loopen, worded gelauwerd. Loopt gij zoo, dat gij den prijs behaalt, zegt hij. Dat is de juiste opvatting: steeds vooruit uitzien, steeds voorwaarts stre ven, zooveel mogelijk recht op ons doel af. Het beste voorbeeld geeft ons de berg beklimmer. In den aanvang is zijn tocht gemakkelijk. Aan den voet van den berg zet hij zijn eerste schreden langs een lichte glooiing. Maar al stijgende wordt het ademen hem moeilljker, het loopen inspannender. Dan, de hartstocht van het klimmen begint hem aan te grijpen. Hoe zwaarder de weg, des te sterker groeit de lust om hooger te komen. Na eenlgen tijd blijft hij staan en gaat enkele oogenbliken op een rotsblok zit ten. Daar straks heeft hij den voet be zeerd, zijn kleeren beschadigd', er gaapte een afgrond en ternauwernood ont snapte hjj aan een groot gevaar. Een oogenblik huivert hij bij de gedachte, wat er wel .gebeurd zou zijn, wanneei* hij, al klauterend tegen een steilte, zou zijn misgestapt. Doch al die moeilijk heden houden hem slechts enkele mi nuten bezig. Hij glimlacht nu tevreden en schudt de doorgestane bezwaren van zich af. Hij heeft alleen nog maar oog voor het grootsche landschap. het wijde panorama, dat zich voor zijn oogen ontrolt. Met volle teugen ademt hij de zuivere lucht. En alweer gaat zijn blik omhoog. Hjj weet, dat, wanneer hij een nieuwe hoogte zal genomen hebben, de gezichteinder nog wijder, het landschap nog schooner zal zijn. Alleen die ge dachte bezielt hem, doet hem vergeten wat achter hem ligt en behoedt hem voor moedeloosheid en vrees. Dat Is de ware levensopvatting, die de echte levensvreugde geeft. Zeker, het is onontkoombaar, dat wij een enkele maal, bij een mijlpaal In ons leven, een terugblik slaan op den afgelegden weg. Maar het Is dwaas, wanneer wij ons te lang laten ophouden door enkele schrammen, die wij hebben opgeloopen. *t Is gevaarlijk om de doorgestane moeilijkheden als schrikbeelden voer onze verbeelding op te roepen. Zij zou den ons den moed kunnen benemen om verder te gaan, of althans om al onze energie te ontplooien. En juist die lusteloosheid zou ons verderfelijk kun nen zijp.-Want voort moeten we toch! Het Is nog gevaarlljker om onszelf als een held te beschouwen, omdat wy eenige hindernissen genomeq hebben, omdat wjj tot nog toe gelukkig zijn geslaagd. Ten opzichte van den groo- ten levensberg en in heel de wijde na tuur rondom ons, zijn wij slechts nie tige wezens. Millloenen vóór ons zijn denzelfdcn weg opgegaan; honderddui zenden hadden met grooter moeilijkhe den te kampen dan wij en zij slaagden ook! Uit eigen kracht zouden wij niets vermogen; geen voet kunnen verzetten. Daarom: voorwaarts, blijmoedig en met Leeningkwestie Voor den Hoogen Raad zijn gisteren de pleidooien gehouden in een zaak, welks be trekking hefet op de bekende Veendammer Hypotheekbank. De Amstel Bouw Compagnie had tegen de Veendammer Hypotheekbank een actie inge steld tot ontbinding van een door de Bouw Compagnie gestelde overeenkomst met de Veendammer inzake het verleenen van een hypothecaire geldieening groot f 116 000. Deze geldleenlng Is niet verstrekt, als ge volg waarvan de Bouw Compagnie in haar «ctie wanpraestatie stelde met verzoek om ontbinding der overeenkomst en vergoeding der geleden schade. Deze verordening is in eersten aanleg na gehouden getuigenverhoor door de rechtbank toegewezen, van welke beslissing de Veen dammer in appèl ging. Bij de behandeling in hooger beroep voer de de Veendammer nog aan, dat volgens de statuten het verstrekken van leenlngen als gestelde de goedkeuring van den raad, van Toezicht behoefde en dat, daar deze goedkeuring in het onderhavige geval niet is verleend, de beweerde geldleenlng derhalve ook niet is verleend. Dit beroep werd echter door het Gerechts hof te Leeuwarden verworpen by arrest van 28 December 1927. Op 5 Januari 1928 werd daarop de Veen dammer Hypotheekbank in staat van faillis sement verklaard, waarna door curatoren de cassatiéprocedure werd voortgezet. Voor de Veendammer werd gisteren ge pleit door mr. J. van Kuyk terwyi voor de Amstel Bouw Compagnie optrad mr. Wolter- beek Muller. Mr. Kuyk merkte op dat de beslissing van het Hof is gebaseerd op artikel 31 der sta tuten waarin wordt bepaald, dat de directie de vennootschap in en buiten rechten verte genwoordigt. Voorts zegt het Hof. dat het artikel waarin -wordt bepaald dat de lee- ningen de goedkeuring der directie behoeven, slechts regelt de inwendige verhouding tus schen directie en Raad van Toezicht, doch dat dit artikel niet naar buiten tegenover derden werkt. Naar aanleiding hiervan betoogde pleiter, da tevenals de lastgever niet aansprakelijk is wanneer de lasthebber de ontvangen op dracht overschrijdt, ook de handelsbevoegd heid van de directie eener vennootschap be perkt wordt binnen de grenzen der statuten. En wanneer door de directie die grenzen worden overechreden kan een derde daar voor geen beroep tegen de vennootschap hebben, temeer niet, daar de statuten worden gepubliceerd, zoodat ieder daarvan kennis kan dragen. Mr. Wolterbeek Muller bestreed daarna het ingediende cassatiemiddel. De advocaat-generaal Mr. >van Lier over 14 dagen conclusie «wn. Naar wij vernemen, zullen H M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik en ver moedelijk H. M. de Koningin-Moeder, de eere-promotie van Prinses Juliana op 31 dezer in de senaatskamer der Leidsche Unl- versiteit büwonen. Alle «bonnês op dil blad zijn Inxevoixe de verzekerincevoorwaarden 4 l-evenslanxe geheele ongeachikiheil tot werkeh dooi f *7Rn b‘i ee° ongeval me f OCft bij verlies van een hand, f 1 OE bij verlies vsn een f EA bij n breuk van S 40.“ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen vUUU.“ verlies vsn beide srmen. beide bemen of beide oogen doodeliiken afloop auU.” een voet of een oog duim of wijsvinger wV. been of arm AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN CITERLIJK. DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1