Buitenlandsch Nieuws De Haagsche Conferentie RADIOOMROEP J E GEHEIMZINNIGE WRAAK L I TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 13 JANUARI 1930 SOCIAAL LEVEN 7 BUITENL. LEGER EN VLOOT Ned. R. K. Grafische Bond I lil r I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I i; GEMENGDE BERICHTEN 1 te 20 en zullen er het De Troonrede was. Voorziening bezwaren nere Briand naar Genève vertrokken De Middenstandskrant leverde lunch hield tenslotte allen gezellig bijeer Generaal-majoor J. H. Borel Uittreding uit den militairen dienst zoo bijster Wordt vervolgd Janet keek Craydon om Het werktijdenbesluit voor winkel* DE ONLUSTEN IN PALESTINA Verschillende vonnissen het een Men het ter- zul- Sprekende film en musici Achtduizend musici werkloos aan ten tl 1 s 1 I k Heksenproces in Meckelenburg plattelandsstadje Kröpelin, zoo lezen de ..Voss. Z.” heelt dezer dagen zün vere te in twee i eeuge duizenden herders- anjnnchers gehouden jsof- Op het congres van de Amerikaansche Fe deratie van den Arbeid, dat in Florida wordt gehouden, werd medegedeeld, dat tengevolge van het optreden der sprekende film en an dere ..muziek in blik" niet minder dan 8000 bij hun vakvereeniging aangesloten musici werkloos waren geworden. Joseph Weber, de voorzitter van de Amerikaansche Federatie van musici, voegde hier aan de voorstelling toe. dat de machinale muziek ongeveer haar verzadigingspunt heeft bereikt, hetgeen viel at te leiden uit het feit, dat de wensch weer tot uiting kwam, terug te keeren tot de orkes ten. die men ook kan zien. te Luik een sneller zondagmiddag is Briand, d.e Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken naar Genèye vertrokken in gezelschap van Léger en Paul Eycelon. Minister Tardieu biedt deu r journalisten een tbee aan Zondagmiddag heeft Minister Tardieu ii. Hotel des Indes aan een aantal Journalisten eerfvMiee aangeboden. Mr. Plemp van Duive- land, Referendaris der Afdeeling Perszaken van het Ministerie van Buitenlandsche ""aken en Mevrouw behoorden tot de gasten. Tardieu naar Parijs Naar wü vernemen koestert Tardieu het voornemen zich hedenavond naar Parijs te begeven. de ;ens ichte heks. het gerecht was ook de man uit Ros- ils getuige verschenen. Maar de rech- DE BELGISCHE KONINKLIJKE FAMILIE TERUGGEKEERD De Koninklijke trein met den Konig. de Koningin en de Prinses, die uit Rome terug keerden, is Zondagmorgen te half négen te Brussel aangekomen. De leden van de Koninklijke familie had den enthousiaste ovaties van de menigte in ontvangst te nemen. HET EGYPTISCHE PARLEMENT GEOPEND de vrijheid der toeristen om den top te be zoeken. STORMEN BOVEN HET KANAAL Den geheelen Zondag is het Kanaal door .ware stormen geteisterd, welke herhaalde- Uk begeleid werden door hevige regenbuien, velke tegen den avond nog in hevigheid «namen. Het scheepvaartverkeer heeft onder groote rtragingen zwaar van den storm te lijden. ERNSTIG ONTPLOFFINGSONGELUK IN EEN KOLENMIJN 6 dooden. 12 gewonden Zaterdag had bij de gemeente Saint Mai- me Dauphin (Beneden Alpen) in een bruin kolengroeve een vreeselijk ontplofflngsonge- luk plaats. Na zeer veel moeite mocht het gelukken zes dooden en 12 gewonden uit de inge storte schacht te bergen. In Noorwegen zullen, naar een Wolffbericht uit Oslo meldt, voortaan geen herdershonden en Dobermanpinchers meer gehouden worden evenmin als kruisingen dezer belde rassen Als motief werd aangevoerd d«t genoemde rassen zeer gevaarlijk zijn daar zij bijtlustig zijn. In Oslo, waar honden en Doberman, den zijn in het laatste jaar 83 •~'-son«>n door ondenbeten ernst1" - vijand weerloos, uitgeput aan zijn voeten lag. Weer klonk het gehuil van de wolven nu iets verder af. Door zijn gedachte rea geerde Sherrington op een eigenaardige ma nier, een koude rilling liep hem over den rug. in de huid van zijn hals onder zijn haar prik kelde het fijn dezelfde sensatie, die een dier hebben moet als zijn nekharen overeind gaan staan. In onbewuste navolging van Nlma greep hij naar zijn geweer de aan raking met t koude hout gaf hem rust. Ja. de Thibetaan had gelijk. Hier in de bergen waar geen bestaande wetten van kracht wa ren. golden andere wetten, hier won de mar met de scherpste oogen en de meest vaste hand. In het geval dat zijn vermoeden bewaarheid werd, dat ze werkelijk achter volgd zouden worden, konden ze nog altijd hun toevlucht nemen tot de wet van de bergen een wet volgens welke geen kwartier gevraagd en geen kwartier gegeven wordt. Met de rustgevende zekerheid van die ge- boertjes uit hun huilhoeken weg hen was de vermomde gestalte de Het bestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft zich dezer dagen, naar aan leiding van de officieus bevestigde pers berichten inzake in voorbereiding zijnde wijzigingen en aanvullingen van het Werk tijdenbesluit voor Winkels 1929 met een adres tot den Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid gewend. Het bondsbestuur draagt daarin eenige wenschen omtrent nadere voorziening in sommige practische bezwaren bij den Minis ter voor. De Tsjecho Slowaaksche Minister Benesj zal Naarden bezoeken Uit Bussum wordt gemeld: Minister Benesj zal binnenkort met de Tsjechische delegatie een bezoek brengen Tin het graf van Comenlus. Geen herdershonden en dober manpinchers in Noorwegen. met de belangen van het bedrijf, aangezien het anders velen ondernemers van filiaal- zaken uiterst bezwaarlijk is, zoo niet on mogelijk wordt, een behoorlijke, oonende exploitatie te verkrijgen. uit de duisternis en wierp zich vóór den be- 'W’eerder op den grond In wilde vlucht stij ven de I-- vol, ben Vóór lock al ter. wien dit heksenproces in donker Meck lenburg allesbehalve aangenaam bleek te zijn, beperkte zijn verhoor, tot teleurstelling van zijn boerenauditorium, tot de noodzake- Hjkste vragen en veroordeelde toen den sla ger tot 20 M. boete. Aldus geschiedde in het Jaar 1930 te Kro pelin in Mecklenburg! DE SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE Wü hebben gemeld dat tengevolge van de koude, die thans in het noordwesten van China heerscht, la-yOO menschen in de pro vincie SJensi zün omgekomen. Een telegram uit Peking meldt nog dat in de straten van Peking meer dan 200 bedelaars zijn doodge vroren te Hanka-i '.’00 rickshaw-koelies. BESSEDOWSKI Zün uitlevering gevraagd Volgens een bericht uit Moskou heeft de Sovjetregeering aan de Fransche regeering Je uitlevering van Bessedowskl, den vroege- en Russischen ambassadeur te Parijs, ge- aagd. dachte kwam de behoefte aan slaap. Sher rington rolde zich in zijn deken. Tegen de ochtend werd hjj pas weer wakker Het was vinnig koud boven zün hoofd welfde zich een strakke lucht waar de grootsche sterren zich nog, zwak schitterend, tegen het licht van den nieuwen dag probeerden te hand haven Hij stond op een maakte samen met Nima het ontbüt klaar Daarna, nog vóór een der loeide Craydons op was. begaf hü zich op weg naar een klein plateau, ongeva^r op een derde hoogte van den zuidelüken bergwand, waar vandaan hü den weg tot aan de obo’s zou kunnen afzien. Het kostte hem een halt uur moeizaam klimmen vóór hij de gewenschte plek bereikt had Toen hü ein- delijk op zün uitkükpunt stond, was het om hem heen al dag. was het dal ook al leek het daar in contrast met de klaarte boven de bergen nog schemering al te overzien Hü verkende den geheelen omtrek nauwkeu rig, maar nergens zag hij iets dat zijn arg waan opwekte, geen bewegende plek, geen omhoogkringelende rookkolom, die op een kamp zou kunnen duiden. Gerust gesteld daalde hü langs denzelfden weg weer naar het kamp af; daar vond hü allen gereed voor het vertrek. De tent was afgebroken, de yaks waren opgeladen en stonden in een rü gedul dig op 't bevel van hun begeleider te wach ten. Toen de Thebitaan hem zag aankomen, kwam hü hem een eind weegs tegemoet. Op een vragenden blik gaf hü kort, maar af doend antwoord Niets' ivondverkoop door con- sumptie-zaken. Vervolgens brengt men onder de aandacht van den Minister dat de bond gewezen is op bezwaren welke verscheidene winkeliers, op I houders van zaken die in hoofdzaak op Dr. Schacht naar Den Haag Zondagavond is Dr. Schacht naar Den Haag vertrokken, tot büwonlng van de onderhandelingen vart de Commissie voor de Bank van Internationale Herstelbetalin- "en 3 den lóóp van den avond breidde de storm I "h over geheel Zuld-Engeland uit. delegatie van conferentie. De deskundigen hebben in genoemd ho tel hun bureaux gevestigd. HENDERSON EN BRIAND TE PARIJS Henderson, de Britsche minister van bui tenlandsche zaken, heeft Parijs verlaten om zich naar Oenève te begeven. Er is reden te gelooven. dat het onder houd met Briand, dat langdurig en belang- rük was. heeft geloopen over de agenda van den Raad van den Volkenbond en tevens over de voorbereiding der Londensche Vloct- conferentle. o.a. over het Fransche memoran dum, waarop Engeland binnenkort zal ant woorden. Massa-ontslag te Berlün Naar een Wolffbericht meldt, van de 722 man personeel van het Pruisische bureau voor de statistiek opnieuw 230 wor den ontslagen (in Nov- 1.1. werden ook reeds 200 beambten naar huis gezonden Verder zal de Berlünsche magistraal aan tairüke beambten den dienst opzeggen, wül andere autoriteiten dit eveneens len doen. Naar het vakverbond van beambten mede deelt, zulen te Berlün meer dan 1000 per sonen op straat komen te staan. Nima-iashi lachte vergenoegd dan. met philosophische kalmte: Niets, of wel iets, broeder, wat komt het er op aan Wij dft met een liefkoozend streelen van zün geweer kolf dragen de remedie zoowel voor het een als voor het ander bij ons. Eet, paar minuten later begaven ze zich in dezelfde volgorde van den vorigen dag Nima vooraan en Sherrington in de achter hoede weer op marsch. De üzig-koude Wind, dien ze van het oogenblik van hun vertrek af voor gehad hadden, woei ook nu nog met bijna onverminderde kracht, maar lucht was onbewolkt, de hoogste bergtoppen lagen al in een bleek-gouden licht. Na een uur gestadig klimmen werd het pad steiler en nog smaller: over een lengte van een honderd meter liep het vlak langs een diep ravün met gladde, loodrechte wanden Heel langzaam en voorzichtig werd dit uiterst ge vaarlijke gedeelte van den weg afgelegd. Na ongeveer een half uur stonden menschen en dieren behouden aan den anderen kant en begon het klimmen opnieuw, tot ze tegen den middag het gebied van eeuwige sneeuw begonnen te naderen. Ver onder de voor dit jaargetüde geldende iün kondigde dit zich aan door droge poede- rige sneeuw tusschen het yakmos. dat op de zen breedtegraad overal overvloedig groeide, maar naarmate de kleine karavaan vorder de verdween elk spoor van vegetatie, werden de plekken hier-en-daar één dik sneeuwdek, dat alles verborg, waarvan de bovenste vlaag als een witte wolk over de gladde oppervlakte In verschillende rechtbanken van Pales tina zün, aldus wordt uit Jeruzalem aan de „Times" gemeld, deze week vonnissen ge veld in strafprocessen naar aanleiding van de onlusten van Augustus j.l. Te Jeruzalem ontsloeg de magistraat vüf Joden uit Beit- vegan, een voorstad van Jeruzalem, die waren beschuldigd van moord op een fellah tijdens een aanval van Arabieren op de voorstad op 23 Augustus. De magistraat gaf den ge tuigen in deze zaak een reprimande omdat zü hadden samengespannen om onschuldige menschen van edn gemeene misdaad te be schuldigen. Dezelfde magistraat v"rwees drie Arabieren, beschuldigd van plundering van de Joodsche kolonie te Artoef. naar de open bare terechtzitting. In de dlstrictsrechtbank van Jaffa werden twee Arabische politieagenten uit Gaza tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens plichtsverzuim tijdens een aanval op de Joodsche kolonie Beertuvia. Volgens getulenissen afgelegd voor dc commissie var onderzoek werd deze kolonie met den grond gelijkgemaakt terwijl de politie zich in een schuur schuilhield. Drie Arabieren uit Safel beschuldigd van plundering van een Jooaschen winkel, werden door het dlstrictshof van Haifa vrijgesproken bü gebrek aan bewils Koning Foead opende Zaterdag het Egyptisch parlement in tegenwoordigheid van den Britschen hoogen commissaris. De zin sneden in de Troonrede, die door Nahas pasja werd voorgelezen, betreffende de hartelüke betrekkingen tusschen Engeland en Egypte en het voorgestelde verdrag werden levendig toegejuicht. De Troonrede, die buitengewoon lang is. spreekt de hoop uit, dat de onder handelingen met de Engelsche regeering in vriendschappelijke sfeer zullen plaats heb ben, en zegt, dat wanneer een overeenkomst wordt gesloten, deze aan bet parlement ter ratificatie zal worden onderworpen en in denzelfden geest zal wo-den uitgevoerd DINSDAG 14 JANUARI HUIZEN 1875 M. Uitsi. K.R-O.-Üit- zending 11.30—12.00 Godsdienstig half uurtje 12.0112.15 Politieberichten 12.15*—1.15 Concert door het K.R.O.- Tno 1.152.00 Gramofoonmuziek 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.003.30 Kniples 4.305.00 Gramofoonmuziek 5.00-6.00 Gramofoonmuziek 6.016.05 Beursberichten 6.056.15 Gramofoon muziek 6.156.30 Nieuwsber. m 't Esperanto 0.306.50 Gramofoonmuziek 6 507-15 Cursus Kerklatijn 7.15 7.45 Lezing over Een Strafproces. I 7.45— 8.00 Politieber. 8.or9.00 Een Vroolijk uurtje uit Zwolle 9.0010.00 Concert. Orkest en violist 10.0010.15 Nieuwsber. 10.1511.00 Voortzetting concert 11.0011.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1071 M. (Van 12.00 6.00 n.m. 298 M.i 10.00—10.15 Morgen wijding r2.or2.00 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet 2.003.00 Gramo foonmuziek 3.004.00 Knipcursus 4.005.00 Sohsten-concert Zang viool en piano 5.306.30 Concert door het A.V. R.O.-Kwartet 6.30 Vaz Dias Koersen 6.457.15 Engelsch Conversatie 7.15 7.45 Engelsch Gevorderden 7.45 Gramo foonmuziek 8.or Opera-Fragmenten. Solisten van de Itahaansche Opera en het Omroeporkest 9.009.45 A.V.R.O.- Nutslezingen over Indié. De groote cultures. Spreker Prot. Dr. L. Ph. Le Cosquino de Bussy. Daarna Voortzetting Opera-fragmen- ten. Na afloop Persber. Daarna Gramofoon muziek12.00 Sluiting. DAVENTRY. 1554,4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing r r .20 Gramofoon muziek 12.20 Concert. H. Blake, sopraan. R. Beresford, bariton 12.50 Concert op cinema-orgel door E. O’Henry 1.202.20 Orkestconcert 3.20 Concert. E. Coleman, alt. W Heseltine tenor. J. Ansell, piano 4.20 Orkestconcert en orgel 5.35 Kinder- uurtje 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuwsber. 7.00 Concert. M. Hayward, viool. O’Con nor Morris, piano 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. M. Bennett, sopraan. S. Robertson, bariton. Koor en Orkest 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 9.55 Vaudeville 11.05 Dansmuziek 11.3512-30 Dansmuziek. PARUS. ..RADIO-PARIS’ 1735 M. Lloyd George als rechter Te Comarvon, in Wales, is Lloyd George Woensdag in de rechtbank, waar hü 33 jaar geleden als solocltor practük uitoefende, voor het eerst van zün leven opgetreden als president van de „Quartes Sessions" van Carnavonshire. Aan zün linkerzüde had dame Margeret, zijn echtgenoote. plaatsge nomen. op de publieke tribune Megan, zün dochter. Veertig magistraten stonden hem bü- Lloyd George sprak recht in drie zaken. Hü veroordeelde een man, die zich aan dief stal had schuldig gemaakt, tot twaali maan den gevangenisstraf; een anderen man, die reeds vroeger valschheld in geschrifte had gepleegd, tot drie jaar dwangarbeid en sprak 'n 70-jarlgen arbeider, die 'n barometer had gestolen en overigens reeds dertig keer was veroordeeld, vrü op voorwaarde, dat hü zich voortaan betamelük zou gedragen avondverkoop zijn aangewezen, ondervin den Het betreft hier winkels ,n kleine eet waren (broodjes met vleesch visch visch- gerechten vleeschwaren. etc.), welke in hoofdzaak voor gebruik ter plaatse bestemd zijn doch overdag ook over den toonbank worden verkocht en medegenomen. Hoewel de meeste deter zaken ook in het bezit van „ver.of” zijn en dus. ook wat den aard van het bedrijf aangaat, tot de koffie huizen gerekend zouden kunnen worden, is medegedeeld dat de Arbeidsinspectie van meening is. dat deze inrichtingen, mede gelet op art. 7 der Arbeidswet, als winkels zijn 'e beschouwen. Deswege zou er in die zaken na 11 uur n.m. geen personeel meer mogen zijn en iuist na dat uur begint de grootste drukte. Het is daarom, dat het bondsbestuur er bij den Ministei op aandringt dat in de herzie ning van het besluit ook artikel 4 zal worden betrokken, bijvoorbeeld in dien zin. dat voor dergelijke gevallen de mogelijkheid wordt geopend om een bijzondere vergunning te krijgen teneinde na 11 uur n.m. arbeid te laten verrichten (fan wel dat door Uwe Ex cellentie gebruik gemaakt wordt van het be paalde in art 7 2e lid der Arbeidswet Naar aan het bondsbestuur is medegedeeld, zou ook het betrokken personeel ongaarne zien, dat de desbetreffende verbodsbepaling voor de genoemde inrichtingen van kracht blijft aangezien het door het aanzienlijk ver minderen van provisie en andere emolumen ten ernstig in zijn broodwinning zeschaad zou worden. De Puv de Dóme geveild De Puy de Dóme. de top van den berg Arverne. bü Clermont-Ferrand, is al van vóór de christelüke jaartelling een bede vaartsoord der Clermonteezen. Het was daar dat 50 jaar v. C. Julius Caesar versla gen werd. Men begrijpt du% dal het in den afgeloopen zomer opschudding verwekte, toen een flnancleele maatschappij den top en een deel van de oostelüke helling voor een prikje trachtte te koopen om er een hotel of een restaurant te vestigen. Men slaagde er in den verkoop op formeele gronden te doen uitstellen. Inmiddels had de betrokken gemeente den algemeenen raad van het departement In den arm genomen en werd er. namens het departement ten dlotte een bod gedaan van 121.000 francs. Dit was echter nog 1000 francs lager dan het bedrag, waarvoor het betrokken perceel werd toegewezen. Kooper werd een syndicaat van 52 eigenaars, gerecruteerd uit de gebruikers van het geveilde perceel Het syndicaat heeft verklaard, dat er niets gewüzigd zou worden ten aanzien van 1 II 1*<II \i I Von Schubert naar Genève Met het oog op het uitgestelde vertrek van Curtius is thans de Duitsche staats secretaris Von Schubert naar Genève ver trokken. in practische gevraagd Rusttijden gedurende den halven arbeidsdag. In de eerste plaats verklaart adr., dat het uitermate gewenscht geacht wordt, dat een andere regeling wordt getroffen voor het geven van rusttijd aan een winkelbediende, die eerst na 1 uur 's middags in dienst komt, zooals bijvoorbeeld het geval is, wanneer een vrije ochtend is genoten. Van verschillende zijden hebben den bono mededeelingen bereikt, waaruit blijkt, dat de thans vigeerende regeling van artikel 7 in de praktijk ernstig bezwaar ontmoet. Immers moet aan de(n) bediende die op zpoo’n dag wat in den regel het geval is na 6 uur n.m. zijn werk beëindigt en meer dan 6 uur arbeid verricht, een rusttijd van tenminste i'. uur gegeven worden. Dit heeft tengevolge, dat er in vele be- drijven op zoon dag niet steeds voldoende hof. De politie is er nog niet achter kunnen Personeel aanwezig kan zijn om de we r In komen wat het doel was van het graven van zaamheden behoorlijk te verrichten vooral de ondcraardsche gang en het Iiol hoopt, dat een nader onderzoek aan licht zal brengen of een en ander slechts diende als geheime bergplaats van bult en gereedschap, dan wel in verband stond met een of andere grootscheepsche inbraak I Ook moet worden afgewacht of het tot dusverre zonder resultaat gebleven onder- zoek naar de inbraak in de Kleiststras.se worden volstaan. Met voldoening heeft thans in een nieuw licht zal komen. Huldiging van hoofdbestuurders De heeren J. van Eijndthoven en Chr. I. v. d. Dries, hoofdbestuurders van den Nederl. R.K. Grafischen Bond, zijn te U- trecht gehuldigd, de eerste wijl hij 30 jaren werkzaam is op het terrein der R.K. Arbei dersbeweging, de laatste, daar hij 12 j laar in dienst is als gesalarieerd bestuurder van den Bond. Onder hen. die kwamen gelukwenschen, waren de heeren H. Diemer, H. Knuttel, mr. Borst en W. Smit namens de Federatie van Werkgevers in het Boekdrukkersbedrijf en net Pensioenfonds voor de Gfafische Vakken, de Weleerw. heer dr. R. Hegge, geestelijk adviseur van der» Bond, en de Omtrent de Zaterdag gehouden bueen- komst inzake het Duitsche Herstelvraagstuk word', van Fransche zijde medegedeeld, dat dc Duitsche Delegatie omtrent de questie van den datum der stortingen en de mobili satie van het Young-plan een nieuw uitstel heeft verzocht om deskundigen uit Berlün te hooren, onder voorbehoud van den da tum. waarop de zaak opnieuw zal worden behandeld Hiermede heeft men zich vereenigd. Omtrent de Dultsch-Amerikaansche over- eenkoms' is overeenstemming bereikt. Ook is men het niet eens geworen. Deze kwestie der spoorwegtarieven, waaromtrent een uit wisseling van interpretatieve nota's zal plaats hebben. Omtrent de questie van het speciale depot is men het niet eens gworden. Deze questie is naar de expertcommissié verwezen. Vervolgens is de questie van het negatief pandrech* aldus geregeld, dat. indien Duitschland de credlteuren-staten voldoe ning geeft op het punt van den uitbetalings- datum deze staten Duftschland voldoening zullen geven ten aanzien van het negatieve pandrecht. Verschenen is het eerste nutntnei van „De Middenstandskrant”, populair weekblad van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De redactie zal zich zooals ze schrijft, beijveren om wekelijks in bevattelijker! vorm, door iedereen te gen eten, aldatgene te bie- den, wat voor al de leden en lezers van den *,n8en en berichten 11.50 12.15 Grarno- R K. Middenstandsbond van belang kan foonmuziek 12.15—12.50 Berichten zijn, zoodat iedere week opnieuw de Midden- i-3ó1.50 Gramofoonmuziek t.503-5o„ standskrant als een geziene gast zal worden Lezingen 3.504.50 Concert uit Leipzig 4.507.20 Lezingen 7.20 Orkest- -1 uit Langenberg. Daarna Lezing en berichten o voortstoof voor de menschen de oorzaak van scherpe pijn aan oogen en neusvleugels. Onder zulke condities werd voortgegaan bü de minuut moeilüker Als protest zacht snor kend liepen de yaks tegen 'n helling op, zóó schuin aks het dak van een huis, die een vüf- en-twintig meter verder naar rechts, plotse ling overging, eerst in een nog steilere hel ling en dan in een loodrechten wand Na 'n jxx>s zwügend voortzwoegen verdween de eerste yak over het hoogste punt, een bree- den bergrug een schallende triomfantelüke juichkreet van Nima kondigde het teit daarna volgde een tweede een derde, slotte de zesde en daarna was de beurt aaii den muilezel Ongeveer halverwege de helling bleef het dier opeens staan en weigerde voort te gaan Janet probeerde het eerst met ^oede woor den. maar toen die taktiek niets hielp trachtte ze hem door haar schoenhakken in zijn flanken en een paar ferme tikken met een stok weer in beweging te brengen. Het lukte haar niet, hoe harder ze s'loeg des te weerbarstiger werd het dier. Eerst zette het zich schrap, dan. bü een misschien iets te harden tik. zwenkte het een kwartdraai om en begon stap voor stap achteruit te gaan regelrecht op de gevaarlijke helling at. Sherrington zag het gevaar onmidaellijk. zonder één oogenblik te verlieaen riep hü haar een waarschuwing toe: Pas op. Miss CTaydon laat u vallen dadelük! Verschrikt Naar de ..Haagsche Courant" verneemt, zal generaal-majoor J H Borel, inspecteur van het wapen der infanterie en plaatsver vangend gouverneur der residentie den mi litairen dienst met 1 Mei verlaten. Ook zullen de commandant van de Grena diers en Jagers, Kolonel Jhr. E. W. van Holthe en Kolonel H. S. Rambonnet. com mandant van de le artlllerie-brigade even eens den dienst verlaten. heer Follema namens het R.K. W.rklieden- verbond. Verscheidene bloemstukken en geschen ken vertolkten den dank voor het werk der I en de is. moet dus zoowel de Middenstandskrant afdeelingen boden een Rome-reis aan. De als de R.K. Middenstander lezen. lunch hield tenslotte allen gezellig bijeer De redactie van „de Middenstandskrant” i is gevestigd Nationaal Hanzebureau, Hoope- wal 10, Den Haag De Administratie -- Emmaplein 2, ’s Hertogenbosch. DE internationale bank Belgische en Zwitsersche onderhandelaars aangekomen Te 's-Gravenhage zün aangekomen de hee ren Louis Franck, gouverneur van de Bank van België en Van Zeeland, directeur dier Bank, belden lid van net Comité voor de Internationale Bank. Voorts is aangekomen dr. Bachmann, president van’ de Zwitsersche Bank. Britsche deskundigen aangekomen In het Parkhotel zün aangekomen de heeren Ch. Addis, Layton en Seepmann, een de Bank van Engeland ter den winkelarbeid Is deze nog 1 overdracht aan ondergeschiktten vatbaar, de leiding en de financieele en administratieve aansprakelijkheid kunnen in den regel niet op anderen overgaan, zonder j dat de organisatie van de onderneming ont wricht wordt, daargelaten of het uit maat schappelijk oogpunt wel gewenscht is, om een vrij groote verantwoordelijkheid te leg gen op personen, die daarvoor eigenlijk on- geschikt zijn. De bond zou het derhalve zeer op prijs stellen, indien bij de toepassing der wette lijke bepalingen ten aanzien van filiaalhouders zooveel mogelijk rekening worde gehouden j Orkestconcert Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.204.20 Concert. Orkest en concertzangeres 4.204-50 Kinderuurtje 7.209.50 „De Mikado"” Operette van A. Sullivan 10.0513.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8-45 Orkest concert en zang 8.35 (Op Golflengte 338,2 M) Concert georganiseerd door den Soc. Arb Radio-Omroep in Vlaanderen. Orkest en solisten. Toespraak. ZEESEN. 1635 M. 6.1511.50 Le- Het we in groote sensatie gehad. Van heinde en waren de boeren uit de omgeving samenge stroomd om een Middeleeuwse!) schouwsjiel voor het Schöffengerlcht bü te wonen. Een boertje had een slager aangeklaagd we gens beleediging. omdat de vleeschhouwer van de boerin gezegd had. dat zü een „heks" was en dat zü het vee behekste iedereen weet in Kröpelin, dat deze boerin het vee van haar vüanden door bezweringen doodt. Daarom is haar geheele gezin in den ban ge daan. Eerst hadden de boeren getracht door een tegenbezweerder de macht van de heks te breken. Voor 50 M en eenige hammen was de man uit Rostock ontboden: op een don keren Octobernacht. op het uur, warop de geesten rondzwerven, had hü op een kruis punt van wegen zijn bezweringen geuit Rondom hem zaten zijn opdrachtgevers ver borgen in het terrein. Terwül de groote ux>- venaar zün formulen met plechtige en in drukwekkende stem uitsprak, dook plotseling een vermomde vrouwengestalte voor hem op I ontvangen. Ir He' spreekt echtei vanzeli, dat menigeen concert over verschillende onderwerpen, over diverse kwesties wat meer zou willen weten dan in de Middenstandskrant wordt vermeld Welnu dat kan hij vinden in „De R.K. Middenstander”, officieel orgaan van den Ned. R.K Middenstandsbond, dat naast De Middenstandskrant, zij het dan in anderen vorm dan in het verleden, blijft verschijnen. Iemand, die volledig wil ingelicht zijn om- trent doen en laten der organisatie en omtrent ken vertolkten den dank voor het wei al hetgeen voor den middenstand van belang 1 jubilarissen. De R.K. Grafische Bond R. K. Middenstandsbond van belang kan I De '1 enloonslelling Proefneming van verbinding met Parijs De „Compagnie des Chemins de Fer du Nord” heeft, in overleg met de spoorweg maatschappij „Nord-Belge besloten, ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Luik, de verbinding ParüsLuik te ver beteren. Donderdag werd een proel genomen: een extra-trein legde den afstand van 367 KM tusschen beide steden at in vier uren, dus met een gemiddelde snelheid van 91 K.M. 750 per uur. De trein had Parüs verlaten om 7 u. 50 en was te 11 u. 50 te Luik. Hü vertrok opnieuw te 16 uur om uur te Parijs terug te zün. 111 dal ééne. ondeelbaar korte oogen blik kreeg ze een indruk, als of de grond achter haar weggevallen ws, zag ze niets dan een schemer-grauwe diepte. Ze bedacht zich geen seconde zonder aan voorzicht ig-aijn te denken, liet ze zich voorover in de sneeuw vallen. Het was juist op het nippertje. De achterjxxiten van het dier begonnen al te slippen, nu het te laat was besefte het 't gevaar' Tevergeefs probeerde het zich naar vasteren grond terug te werken. Maar hoe heftiger het steigerde en sloeg, des te snel ler gleed het voort naar de plek, eep meter of twintig lager, waar de steile helling in -loodrechten rotswand overging. Terwül Sherrington stond te denken over een manier om het dier te redden, zag hü opeens tot zün grooten schrik, dat de ge stalte van het meisje, een donkere plek in iitl wit van de sneeuw, langzaam voortgleed Even zag hü. door een oneffenheid in den giond onder de sneeuw, haar eene hand den lompen vorm van een zwarten bonten rijhandschoen met de leidsels van haar rij dier er omheen gewikkeld; door haar muil ezel werd ze dus lantaarn maar zeker naar het gevaarlüke punt getrokken. TT' T T T T T TT'P I \T I zicht van den man. die na elf jaren nog het I j I I spoor volgde van zün angstig slachtoffer I Stargard bezat dezelfde eigenschap die de wolven tot zulke formidabele vüanden maakte hardnekkigheid. Met een eilandengroep ver in het Zuiden als uitgangspunt, had hü zün prooi gevolgd, dan hier, dan daar naar toe er moesten tüden van hef spoor raken geweest zün maar na een tiental jaren van onvermoeid speuren leek het dan toch nu of hü het wild achterhalen zou nu werd het jachtmaken tot het bittere eind. Sherrington luisterde. Ergens m de buurt tot zün jn luisterde scherp toe. Ergens in de buurt' /an het kamp en waarschünhjk aan de an dere züde van den pas. maakten die geesels van de bergen en plateaux jacht op hun prooi Sherrington zag in gedachten het schouwspel voor zich. Een zieke ol oude yak een hulpeloos kalf, afgedwaald van de kudde de sprong een sprong in schijn van den leider naar de keel van slachtoffer en op hetzelfde oogenblik aanval In ernst op de pezen van de achter- pooten, waardoor het dier kwam te vallen... of, wanneer die taktiek niet gelukte, een ach tervolging tot volkomen uitputting van hun prooi hetzelfde resultaat ten gevolge had. En terwül hü, onder het overpeinzen van die gedachten In het vuur zat te staren, vonnae zich in den rossen gloed voor hqm een gezicht, een gezicht met hooge jukbeen deren, platten neus en een mond als een klem, met gladgestreken zwart haar en eigenaardige, ondoorgrondelüke oogen het ge- zaamheden behoorlijk te verrichten wanneer de zaak in de morgenuren geheel gesloten wordt, waartoe in de meeste groote steden reeds onderlinge vrijwillige regelingen zijn getroffen. Het bondsbestuur meem uat ei geen be- 1 zwaar tfegen kan bestaan om voor te schrijven dat met het geven van een half uur rust kan men dan ook vernomen dat er aan het Departe ment een voorziening in dien geest in voor bereiding zou zijn. Evenwel zou mert den Minister willen verzoeken hierbij rekening te willen houden met de bij plaatselijke verordening geregelde sluitingsuren der winkels m dier voege, dat nader wordt bepaald, „dat de arbeidstijd van een arbeider aanvangt en niet langer dan 7 uur arbeid verricht, na ten hoogste op een dag. dat hü niet vóór 12 uur 5H uur arbeid moet worden afgewisseld door een rusttijd van tenminste een half uur”, zulks in afwijking van het bepaalde in artikel 7 ie lid van het Winkelwerktijdenbesluit. Een zoodanige redactie maakt het bijvoor beeld mogehjk. dat aan een arbeider, die om r uur n.m. in dienst komt, en om 8 uur n.m. op het sluitingsuur van den winkel eindigt, slechts een half uur rust na 5’j uur arbeid behoeft gegeven te worden. Eert onderaardsche gang en een dievenhol ontdekt Oude bekenden van de politie Naar de ,JJ. Allg. Z." meldt, heeft de Ber lünsche politie door een toeval ontdekt dat van het kerkhof in Charlottenburg een on deraardsche gang was gegraven, welke leid de naar een hol op het terrein van het nabü gelegen gymnasium. Het hol was keurig met planken, zand en steenen afgedekt en bevat te bü onderzoek allerlei inbrekerswerktui- gen, enz Eenige nachten werden door de politie het hol en de uitgang op het kerkhof op onopvallende wüze bewaakt. Vrijdagnacht werd zü beloond: er verschenen twee man nen yóp de begraafplaats, die zich blükbaar in ae onderaardsche gang wilden begeven. Alvlrens hiertoe werkelük over te gaan, döor- zoenjen zü den omtrek en daarbü ontdekten zü de rechercheurs, die zich met hun hon den in een schuur van den doodgraver had den verborgen. De mannen vluchtten, maar niet snel genoeg om te voorkomen, dat de politiemannen in hei heldere maanlicht in hen twee oude beken den ontdekten, n..l de gebroeders Franz en Erich Sass, die indertüd onder verdenking van de opzienbarende inbraak in de onder aardsche ruimten van de Disconto Gesell schaft in de Klelststrasse in Januari van 't vorige jaar gearresteerd züp. doch weer m vrüheid moesten worden gesteld. De vervolging over het kerkhof geen resultaat op. Maar wel waren de re chercheurs in staat beide broeders te arres- teeren. toen zü eenigen tüd later, in andere kleeren hun woning in de Birkenstrasse, bin nengingen Zü weigerden eenige verklaring te geven van-hun aanwezigheid op het kerk- Vrijstelling van filiaal houders op eigen verzoek. Tenslotte wordt <len Minister verzocht aan art. 18 van het besluit :en zoodanige toe passing te willen geven, dat filiaalhouders, die op grond van andere bepalingen onder deze wettelijke regeling vallen, op hun daartoe strekkend schriftelijk verzoek eventueel na door het districtshoofd ter zake te zijn gehoord aleeheele vnjsteüin" kunnen bekomen. Het is nl. gebleken, dat ,n menig geval de filiaalhouder geen’prijs stelt op de bescher ming welke hem door of krachtens de Ar beidswet wordt verleend, ook omdat hij door beperking van zijn arbeidsvernchtingen in komsten derft (omzet-provisie e d.) Daar naast is het dikwijls ondoenlijk om het ver antwoordelijk hoofd van het filiaal behoorlijk te doen vervangen. De filiaalhouder in klei nere zaken toch heeft he» beheer over den 1 inventaris en de kas. terwijl hij, in verband 1 met den omvang van het bedrijf, deel moet nemen aan wel voor 1 12.50—2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Or- 1 kestconcert en soli 6.55 Gramofoonmuziek 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Orkest concert LANGENBERG. 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.30 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.25I-3O Orkestconcert 4.505.50 Orkestconcert m. in. v. pianist 7.20 Orkestconcert. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.30 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 13.251-3° Orkestconcert 4.505.50 t iiiiiiv. pianist 7.20

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5