i Provinciaal Nieuws PROBLEMEN VAN VOLKSWELVAART SPORT EN WEDSTRIJPEN LAATSTE TELEGRAMMEN 4 missen 3 UIT ONZE OOST Botsing tusschen auto en trein GEMENGD NIEUWS Danspartij ten Hove van GROOTE BRANDEN Toko’s afgebrand DE MOORD ONDER STOMPWIJK WINTERSPORT MARKTNIEUWS Het Duitsche Rjjkskabinet bijeen De Hongersnood in China Een record geslagen! Ministerraad te Parijs De stalen helm DE LIEBERMANN-AFFAIRE kt',' - De laatste dag der Academische Winterspelen De actie der Partij National Indonesia voorloopig stopgezet Ofwel: het meisje met de zaklantaarn DE VOORBEREIDE RELLETJES IN INDIë HET ROTTERDAMSCHE SPOOK ONTMASKERD! DROEVIG EINDE VAN EEN VACANTIE Het Huis ten Bosch Gedurende dezen UITVERKOOP - Wie een 53 at 55 pCt. uitkeering aan crediteuren der Veendammer? Het college van Ged. Staten van Friesland De vergadering van der V olkenbondsraad BERGEN Doodelijke val Ongelukkige worp met een sneeuwbal ten oproep om steun De Haagsche Conferentie Een wisselprüs voor den Bloembollenhandel dagelijksch middel wenschl ter opwekking en verkwikking, kan BC I N pepermunt niet Wor4k voor onze Afd. KLEEDING o Crown Eén doode Ter eere ran Prinses Juliana H. De griezelige historie die eenige dagen lang Kampong afgebrand Verschillende besprekingen Ontzettende bijzonderheden betreffende stuks Bloemkool. derzoek ia te stellen naar dé mogelijkheden kool t 3.10—3.80. KMI Reichski -*'-W 1 s t# Lezing van Ir. C. Nobel voor de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. d. Laan noemde gevaar van niet aanwezig; het ontbreekt de gemoederen van de bewoners aan den Schiedamschen Dijk zoo fel bewogen heeft. Geen vredestrophee LONDEN, 14 Januari In een vergade ring van territoriale troepen van tiet Brit- sche leger werd officieel medegedeeld, dat het departement van oorlog, besloten heeft den stalen helm als deel van de vredesuit- rusting bij deze troepen at te schaffen Men u tot deaen maatregel overgegaan of een namens deze troepen gedaan verzoek. Naar wjj vernemen, hebben de leiders der Partij National Indonesia. Sartono en An- wari, een rondschrijven gericht tot de leden der partij, waarin zij bekend maken, dat zy verzoeken, alle actie van de P. N. I. te sta ken. zoolang het onderzoek in zake de jong ste huiszoekingen hangende is. Het Hot belangstelling kennis op gebruik Wat lees je dat tegenwoordig niet dikwijls. De een slaat het record in het hoogste te vliegen, de ander in het sne'ste te racen, een De gedreven voorstelling toont in hoog relief een tulp en op den achtergrond, in welke behandeling een zeegezicht met 17de eeuwsche koopvaarders. z.g. halve maansdie pen. Deze trophee is vervaardigd in de ateliers voor edelsmeed- en penningkunst vh. Kon. Begeer te Voorschoten naar een ontwerp van C. J. van der Hoef. Een autobus van een Chineesche onder neming. waarin 10 passagiers gezeten waren en welke bestuurd werd door een inlander, is op den onbewaakten overweg van Pang- kalan Brandan tegen de locomotief van een naderenden trein gebotst Eén der Chlneezen werd gedood, twee werden zwaar gewond De chauffeur trachtte nog te stoppen, maar daarbij brak de remstang af. zoodat de auto doorschoot en door de locomotief werd mee gesleurd Te Alabioe.'gelegen nabij Amentai Oeloen- soengei, heeft een groote passarbrand ge woed. Zes groote blokken toko’s werden in de asch gelegd De totale schade wordt geraamd op f 140.000. Hiervan is f 1800 door assuran tie gedekt Eén persoon is in de vlammen omgekomen. Tretes doorbracht, is in een zeventig meter diepe ravijn gestort. Het kind werd verplet terd. Prinses Juliana aal het niet betrekken Naar aanleiding van de geruchten omtrent het betrekken door H. K. H. Prinses Juliana van het Huis ..ten Bosch." wordt ons van be voegde zijde medegedeeld, dat deze geruchten geheel ongegrond zijn. van aanpassing van het Volkenbondspact aaa het Kellogg-pact. Nieuw lid LEEUWARDEN. 14 Januari Tot lid van het College van Oed. Staten van Prtteland in de vacatureK. de Jong. Is benoemd de heer J. Geerts uit St. Anna Parochie, lid van de soc. democratische fractie. het eendeieren f 6.75 per Mk. stuks. BROzux Ur LA.,.iarujj veii’ng van 14 gevoerd of de go»de. voorbeeldige tertiarissen zljt. trekt u eens enkele dagen terug, als Vader Franciscus op uw ..Alverna" het re- traitenhuis te Bergen, en komt luisteren naar de wijze lessen, sprankelend van Franciscus llefde-geest! Wil hebben dit jaar ’n «erkenden retrai- fe-lelder Pater Frldollnus Huissen uit Ni-u- we-Nledorp Zijn naam zegt voor vele Noord- Hollanders al genoeg. Zorgt nu dat de .re- De sitting. Liebermann, die eenigen tijd door een veldwachter bewaakt achter in de zaal heeft gezeten wordt, als te kwart over tien het Hof binnentieedt. naar de verdachtenbank gebracht. Hij ziet er bleek en vermoeid uit. 1 In zijn derde openbare vergadering tijdens soort f 1.50. 93000 K.O. Roode gebouw van den politiepost, de telefooncen trale en de Kerapatan-gebouwen. f 150 00Q. Tijdens het debet ontkende de heer Kaan dat de stelling, volgens welke een verhooging van loon het gevolg moet zijn van een ver hoogde winst, niet in den landbouw opging De heer Nobel merkte op. dat de landbouw een ongunstige conjunctuur doormaakt en dat er overproductie is. hetgeen spr. het ge volg noemde van het feit, dat er te veel grond in gebruik is. De hooge loonen siin ook in den landbouw mogelijk als de winst van de grondbezitters wat minder wordt. Indien nu de lOonen hooger zouden zijn, zouden ook de priizen van de Inlandsche pro ducten stijgen en hooger zijn dan die van het buitenland en tengevolge daarvan de Invoer uit het buitenland belangrijk zou toe nemen ten nadeele van de binnenlandsche productie. De heer overproductie slechts aan een betere distributie. Met een woord van dank. in het bijzonder aan den spreker, sloot de voorzitter de ver gadering. TUdelfjk benoemd Ter rectificatie van een bericht in ons nummer van Zaterdag, deelen wij thans mede, dat mevr. T. Klomp- Zult slechts voor tljdelijk benoemd is als onderwijzeres aan de Berger Schoolvereeni- ging. vordering op de Disconto-Bank in de plaats is gekomen. Mr. Kokoeky: ..Dus als de Disconto-Bank behoorlijke intenties had gehad, zou er niets ernstigs gebeurd zijn! Naar aanleiding van een opmerking van Mr. Duys, wijst Mr Salm er op. dat Cura toren zich tot mets anders verbonden, dan dat zij er naar zouden streven. om te be reiken. dat de vervolging tegen Liebermann zal worden gestaakt In deze kwestie hebben curatoren geheel bona flde gehandelo. Mr. Duys merkt dan op. dat door het feit, dat curatoren niet gepubliceerd heb ben, dat er nog gelden waren teruggekomen, de pandbriefhouders m-e benadeeld zijn dan noodig ware geweest Mr. Salm vond geen temen. om deze me dedelingen te doen, omdat hierdoor specu latie in pandbrieven zou worden bevorderd. De publicatie in de Telegraaf van den heer Rademaker is voor curatoren een zeer onaangename verrassing geweest Deze In een rapport in opdracht van de inter nationale vereeniging tot hulpverleening bij den hongersnood in China, dat speciaal de toestanden in de provincies Sjan-Si en Sjen- 81 behandelt, worden ontzettende byzonder- derde in het hoogste te springen In al’es wü heden gegeven. In het dal van de rivier Wel zijn vorig jaar 2 millloen menschen omge komen door uitputting en men verwacht, zullen stèr en de bui de voor- Het zeven-jarig zoontje van de familie Epke te Soekaboemi, die haar vaoantie te 1ste soort f 7 80: id. 3de VI-.J -» f »- «•- deze zitting. j 70.000 KG. Gele kool t zfO6 50. 83 OM KG. In behandeling kwam het voorstel tot het Deensche witte kool 1.4C2.10; 3600 KG. instellen van een uit 11 leden bestaande Uien: f 3.103.40; Grove f 100—3.40 Drie- comniissle. die tot taak aal hebben een on- lingen f 1.40. 3000 Bieten t 1.80. 6600 groene Tardies weer naar Den Haag PARIJS, 14 Januari Minister-president Tardieu is kort na middernacht weer alhier teruggekeerd. Hedenmorgen vond in het Elysée onder voorzitterschap van president Doumerque 'n ministerraad plaats, waaraan bij uitzond ring ook de te Parijs aanwezige onderstaats secretarissen zullen deelnemen. Besproken zal worden het tot nu toe te Den Haag bereikte resultaat en in het bij zonder de door de juristen opgestelde for- muleering betreffende de zoogenaamde sancties. t In den komenden nacht zal Tardieu naar Den Haag terug keren besparingen en door het vrijwillig sparen te bevorderen. De werkgevers aan de sociale voorzieningen te laten bijdragen is doelloos daar die kosten toch tn loonen en pi ijzen worden verdisconteerd. In de laatste vergadering van de Vereeni ging voor Staathuishoudkunde en de Sta tistiek is door de prae-adviseurs betoogd, dat bij den gouden standaard de waarde van het geld onder den Invloed staat van de meer of minder voldoende goudproductie. By stabilisatie van de loonen en salarissen in geld, sou het volgens spr. weinig uitmaken welk soort van geld men erop nahield, als maar de bankbtljettenomloop vrij kan worden uitgezet en ingekrompen, zonder gebonden te zijn aan een bepaald gouddekkingspercen- tage. Hoe vrijer de circulatie-banken worden gelaten, des te minder kwaad kan het goud doen aan de waardevastheid van loonen en salarissen en schuldvorderingen. Een land met gestabiliseerde loonen en salarissen zal den gouden standaard niet kunnen hand haver Er bestaat onder de economen groot me ningsverschil. omtrent de vraag of de circu latiebanken door hare reritepolltiek kunnen voorkomen, dat er te veel of te weinig geld in omloop komt. Volgens spr. kan door stabilisatie van loonen en salarissen een waardevastheid van het geld worden verzekerd, mits de banken tevens zorgen, dat het krediet voor verbrulks- doelelnden en voor vorming van nieuw kapi taal gebaseerd is op Inkomen en niet op”' het reeds bestaande kapitaal, want door het op bestaand kapitaal w'baseeren. kan het in komen kunstmatig worden vergroot en daar door het geld in waarde dalen. Voor het stabiliseeren der wisselkoersen heeft het goud in werkelijkheid geen bete kenis, omdat het praktisch niet van plaats verandert en de gehele wisselpolitlek ook thans geheel op onderling vertrouwen en op krediet is gebaseerd Als tn landen met den gouden standaard de loonshoogte verschil lend is. zullen ook de prijzen er in dezelfde mate van hoogte moeten verschillen, tenzij de hoeveelheid, die er per arbeider wordt voortgebracht er eveneens verschilt. Door het i verschil in prijzen zal in het land met de Het Hof is samengesteld uit Mr J M Jolles, president. Mrs W Boekhoudt en J. O. Meilink, raadsheren en Mr. G. J. van Geuns, griffier. Het O. M. wordt waargenomen door ad- beloond. terwijl veel kosten kunnen worden besnaard. Op het gebied van het verzekeringswezen is verhooging der geestelüke volkswelvaart mogelyk door te hoogt verzekering tegen brandschade tegen te gaan en verzekering tegen den dood van een ander te verbieden. De verplichte verzekering op sociaal gebied kan beter worden vervangen door verplichte AMSTERDAM. 14 Jan. Amsterdamsebe aardappelprijzen Heden onveranderd. Aan voer 1 lading, zynde 1100 H.L. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hen drik hebben ten paleize Noord-Elnde gister avond tn tegenwoordigheid van H. M. de Konlngin-Moeder een kleine dan-sparty ge geven ter eere van H. K. H. Prinses Juliana en eenige studlegenooten. WARMENHUIZEN. 14 Januari Uien 1.70 —2.60. grove 2.502.60, drielingen 1.40— 130, gele kool 6.006.60. 2e soort 330400. mo de kool 3.10—6.30, 3e soort 330—6.60. Deen sche witte kool 130130, 2e soort 030130. ALKMAAR. 13 Jan Alkmaar,cae ex port veiling Bloemkool I 530 per 100: Boe renkool f 36 per 100; Gele kooi f 1.903.30; Groent kool f 2.90 per 100 stuks; Prei per 100 bos f 2 90—6 00; Raapstelen f 3 60; Roode kool t 1.005.20; Selderie f 3.60; Spinazie per bakje f 135—157; Spruiten f 8—18; Uien f 1—2 60; Wortelen f 7.90—10.40; Witlof I 810 per pond: idem n 58. MEllOO, 11 Jan. Brusselsen witlof. Ie soort f 0.14—0.18. 2e soort f 038—0.13, 3e seprt f 0.040.07; spruitkool. Ie soort f 0.10 Ml 15. 2e soort f 0.07—0.00; boerenkool f 030 Z-f 130: groene kool f 2.704.10: roode kool ’t 300—6.40. BERLIJN. 14 Januari. In Berlijn bewierpen gisterenavond eenige chauffeurs zich met sneeuwballen Hierby werd de 22-jarige Ri chard Theuer. door een sneeuwbal welke met een harde yskor. t was omringd, zóó hard in het gelaat getroffen, dat hij aan beide oogen ernsttg gewond werd. In verblinden toestand stak hij de straat over en werd op hetzelfde moment door een vrachtauto gegréjX’n De ongelukkige liep zulke ernstige verwondingen op, dat de dood terstond intrad. tlngen niet te onttrekken. Daarmede is de medewerking van de Rijksbank verzekerd. 2-, v men tegenwoordig het record slaan! En al zoo mymerend dacht ik als mijn mannen dtt jaar na eens ‘n record sloegen. dat voor Juni nog 2 millloen Waarin?? Even geduld!I Ik zal het u ver- ven. De slechte oogsten sinds 1927 tengewoon strenge winters zyn •n enthousiasme was dat verleden naamste redenen van den nood. Het gebrek Kogelhulzen opgevischt Gistermiddag zyn in de Vliet, nadat ge- rulmer. tyd gedregd was. drie hulzen var revolverkogels opgevischt, ter hoogte van de plaats waar bet misdrijf is gepleegd. Naar de revolver wordt thans nog gedregd. Liebermann krijgt dan gel^genh een en ander tot zijn verdediging merken. t waarvan hy dankbaar maakt. Herhaaldeiyk komt bet tusschen hem en i houer verklaard, zich in dat geval natuur den president tot een woordenwisseling. „Het komt er op neer’aldus de presi dent. .dat u in 1928 twee millioen van de Veendammer in uw zak hadt.” Liebermann: „Dat heb ik beschikbaar ge steld aan groote menschen President. ,^Ia. aan uw advocaten. U moet niet vergeten, dat, óndanks het beschikbaar stellen, het misdrijf al gepleegd was. Ik houd me aan de ten laste legging en vol gens deze la het mlsdryf gepleegd 25 Juni 1927.” Liebermann <met een handgebaar): „Och, die ten laste legging Ik heb alle* af gestaan, om de zaak te renden Dan komen de statuten van de Veendam mer ter sprake. Onder het doorbladeren der betreffende artikelen stelt Liebermann al zijn breedsprakigheid ter. toon. Ten Raadhuize te Voorburg is gisteren op initiatief van den heer H. L. P. M. Su- torius een bespreking gehouden teneinde tt geraken tot de vorming van een comité, dat zich belast met de verzameling van gelden van gelden voor de nagelaten betrekkingen vooi het slachtoffer van den moord onde’ Stompwijk. Van der Drift. In dit comité hebben zitting genomen: d- burgemeester jbr. C. W. Stern, de lieer P J. M. Kemper, gemeen te-secret* ris, de twee wethouders, de pastoors B P. Aalberse en C. W. van Mierloo, verder notaris mr Be- guin, dr van Laarhoven, mej. Bleuland var. Oordt en de heeryn Wintermans en Sonius Als penningmeester van het comité zal op treden de gémeente-ontvanger L. J. Doorn Besloten is in de gemeente zelf een in zameling te houden en tevens een oproep te plaatsen in alle daarvoor in aanmerking komende Jftladen. aan locale brandstofmiddelen, daar wagens I worden opgestookt en de trekdieren worden geslacht .Jen verder de verwoestingen door ongeregelde troepen en bandieten aangericht zyn mede oorzaak. tellen. Wat ’n enthousiasme was Jaa^ 51 stoere West-Friezen in Bergen, op revKte! *t Was aan hun oogen te zien, dien laatsten dag! Ze zeiden niet veel maar het had hun goed gedaan, die retraite I Ze waren weer opgemonterd en met overtuiging en vastbe raden. klonk het: Volgend jaar komen we terug. Ik heb u aan uw woord gehouden! Weer is er gelegenheid voor myn mannen en jon gens om in Bergen een retraite te houden n.l. 47 Februari. Het Is de geschikste tyd van het jaar. Gy kunt nu best gemist worden thuis, wie weet,- hebben -ie huisgenooten net wel eens graag. Deze wisselprys, een z.g. trophy. aaw* s-ialw «v av-««4a»-Wa zvAs^w*AvrAva dat vader of broertje er een naar digen tus schen uit is. of niet??? De Duitsche delegstie verstrekt net vol gend communiqué: De Duitsche Delegatie zal in de zitting der conferentie van morgen de noodige publicatie heeft dan ook den volgen- stappen doen om de deelneming der Ryks- den dag beursfluctuaties ten gevolge gehad, bank in de Internationale Bank en de me- krijgt dan gelegenheid het dewerking der Rijksbank bij de taak der In- te tematlonale Bank wetteiyk te waarborgen. Naar wij verder vernemen heeft de Pre- i sident der Rijksbank met Minister Molden- houer verklaard, zich in dat geval natuur- I Ijjk aan de daaruit voortvloeiende verplich- Gistermorgen werd in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen een reünie gehouden van oud-leerlingen van de Rykslandbouw- winterschool. aldaar. Na opening met een woord van welkom heet de nieuwe voorzitter, de heer K. Koster, te Midwoud in het byzonder de eereleden welkom; vooral den heer Ir. Nobel, misschien wel een van de oudste eere-leden; dit geldt niet echter voor de onderwerpen', welke hy behandelt, want die zyri steeds zeer oorspron- kelijk. Met den wensch. dat de inleiding van Ir. Nobel aanleiding mag geven, tot vrucht baar debat, geeft spreker den Inleider het woord De heer Nobel heeft gaarne de uitnoodi- ging aanvaard, omdat hy meent, dat het in zicht in de verdeellng der goederen te wen- schen overlaat, dat men niet voldoende In ziet, dat hier economische wetten heerschen. Waartegen menschelyke wetten weinig kun nen uitrichten. Ook meent hy. dat men de laatste vijftig jaar by het maken van wetten teveel aan de materieele welvaart en te weinig aan de geestelijke welvaart heeft geducht. Wetten, die gemakkelijk zyn te ontduiken of tot ont duiking of simulatie uitlokken, verminderen het streven naar eeriykheid en. vertrouw baarheid. DaaY' alles, wat voor levensonderhoud of veraangenaming kan dienen, door arbeid moet worden voortgebracht, kan het maxi mum slechts worden bereikt, als alle men schen. die ervoor in aanmerking komen, ar beid verrichten. De hulpmiddelen, die de mensch noodig heeft, om den arbeid zooveel mogelijk productief te maken en die men gewoon is kapitaal te noemen, moeten door besparing worden verkregen. Toch i%de mee- ning, dat men de kapitaalvorming door spaarzaamheid kan verhoogen. onjuist, want niet de spaarders, maar de ondernemers stichten het kapitaal en de techniek bepaalt, hoeveel kapitaal noodig is. De hoeveelheid kan worden uitgedrukt door de stlchtings- kosten en deze zUn evenredig aan de hoogte der loonen. De verhouding tusschen het jaar loon van den arbeider en de stichtingskosten van het kapitaal is daarom by alle loons- hoogten dezelfde. Als de ondernemers niet zorgen, dat de hoeveelheid kapitaal in dezelfde verhouding toeneemt als de bevolking, biyven er men schen zonder werk of vermindert de produc tiviteit van den arbeid. Als per arbeider met een jaarinkomen van 1500 gemiddeld 10.000 by ’n rentestand van 5 pet. de ver houding tusschen het inkomen van arbeider en kapitaalbezitter als 1500 tot 500 en bij een rentestand van 5.5 pet. als 1500 tot 550: De productie verandert niet door een geringere spaarzaamheid, alleen de verhou ding waarnaar de productie verdeeld wordt. De kapitaalvorming moet geschieden in de takken van bedryf. die de meeste winst ms- ken en de ondernemers hebben daarvoor te zorgen. Zij doen dit automatisch, doch vele takken van bedrijf leenen zich daar niet meer voor, zoodat de arbeiders afhankelijk rijn vim' de groote ondernemers. Deze zien er Voor zichzelf geen voordeelen in lederen ar beider aan werk te helpen, daar de laatste man weinig voordeel geeft. Dit is de oorzaak der werkloosheid en door gemeenschapssteun en werkloosheidsverzekering wordt zy in de hand gewerkt. Daarom is er geen andere goede oplossing dan de werkgevers te verplichten een vast arbeider in dienst te houden tot ander pas send werk voor hem is gevonden en dat ieder arbeider in de gelegenheid wordt gesteld zich als vast arbeider te verbinden om te werken voor bet door Georganiseerd Overleg vast gestelde loon De anderen zlin losse arbei ders en moeten daarvan zelf het risico dra gen. Groote standvastigheid in de loonen en salarissen is noodig voor de rust in de bedrij ven en voor de arbeiders geen nadeel, want de ervaring leert, dat de kapltaalwlnst met de loonen stugt. De conjunctuur-schomme- lingen behooren dan tot het risico der on derneming en de bultenlandsche prijzen pas sen zich door dépréciatie van ons ruilmiddel by de loonen aan. Als in alle landen de poli tiek van standvastigheid in de loonen werd gevolgd, zou de wisselkoers zeer standvastig blijven en het goud uit het geldwezen kun nen verdwijnen. Terwlil de winst van het kapitaal bc- heerscht wordt door de spaarzaamheid en voorts evenredig is aan de hoogt® der loonen. wordt de pachtwaarde van den grond oe- heerscht door zyn meer of mindere geschikt heid en gunstige ligging ten opzichte van de middelpunten van bevolking. Wat de meer geschikte of beter gelegen grond meer voort brengt. is een verschil in natura, terwyi He prijzen der ♦oedtngsmlddelen en grondstof fen zich zoo regelen, dat de opbrengst der minstgeschlkte den arbeid juist voldoende beloont. Daarvoor is de pachtwaarde even eens evenredig aan de hoogte der loonen. De economische wetten, die kapltaalwinst en pachtwaarde beheerschen, bestaan zoo lang het sparen wordt vrygelaten en de grond niet door de gemeenschap wordt geëx ploiteerd. De derde bron van inkomen is de vrüe arbeid. Hier bewerkt een economische wet ongelijkheid, die voornamelük te wyten is aan verschil van intellect, dat voor bet verrichten van den arbeid wordt vereischt Hierdoor ontstaan natuurlijke verhoudingen waaraan niet kan worden ontkomen en waaraan moet worden toegegeven om cor ruptie te voorkomen. Daarom is het verkeerd de menschen daar tegen in opstand te brengen, beter zelf een voorbeeld van matiging te geven. Daar de verhouding tusschen de inkomens de koop kracht bepaalt moet men bij verhooging of verlaging der loonen zoo veel mogelyk de onderlinge verhoudingen handhaven. Een andere ongeiykheid bestaat, ondanks gelijksoortigheid van den arbeid, doordat ‘n landbouwgezinnen meer kinderen geboren worden dan in de landbouw werk kuntttn vinden en voor verhuizing naar andere tak- _ken van oedryf toonverschil noodig is en aok voor het verhuizen naar andere landbouw streken. Den arbeiders deel geven in de winst der onderneming drulscht in tegen de econo mische wet en veroorzaakt onrust en een streven om andere arbeiders uit een winst gevend bedryf te weren. Wanneer door Georganiseerd Overleg de loonsverhoudlngen zoo goed mogelyk zyn ge regeld. heeft progressie in de inkomstenbe lasting geen zin meer, daar zij de inkomens uit kapitaalbezit niet kan verminderen. Door de ondernemers te verplichten de productie zoo hoog mogelyk op te voeren en hen een goede opleiding te geven, kan men de Volks welvaart bevorderen. Door de belasting op de Inkomsten uit onderneming niet te heffen volgens het werkelijk Inkomen, maar volgens normen wordt veel narigheid en onoprecht-j heid voorkomen en de onbekwaamheid niet traite voltallig "zy Mannen Broeders, mag ik er op g!orie“ren; kan ik het zeggen Mijn mannen tertiarissen hebben het re cord geslagen! Dus, op ter retraite47 Februari uit- sluitend voor mannen-tertiarissen. Denk om uw ziel P. fr. AUGUSTUS DE HART Nieuwe-Nledorp (N.H3 O. F. M gebeeldhouwden houten achtergrond. De ge ëmailleerde wapens zyn die van Amerika, Nederland. New-York, Haarlem, Sassenheim. het^ retraltè- 1 Lisse, Noordwukerhout, Heemstede. Hillegom. <n> uw woo-d Voorhout- Wassenaar, Bloemendaal, Heiloo, - Naaldwyk en Warmond. gcsvanu jjcuicrcu, ui unugciiv, wov P beloofd hebt, op uwe professle-dag hebt ult- verschll in prijzen zal in het land met del oplossing gekomen, tot groote hooge pryzen meer uit het buitenland wor- den gekocht, dan aan het buitenland wordt verkocht en zal het verschil in goud moeten worden bUgepast of door middel van schuld- bewyzen. Daar dit op den duur niet is vol te houden, moet dit door invoerrechten wor den tegengegaan. Terwijl de wetten der verdeellng voortdu rend trachten constante verhoudingen te herstellen, zyn de verbruikers en de onder nemers voortdurend bezig, ze te verstoren door wyzlglng van hun verbruik en wijziging van de productie. Dit veroorzaakt conjunc- tuurgolvingen. De nadeelen hiervan mag men niet door de arbeiders laten dragen: de ondernemers moeten de schokken hiervan opvangen en ze onder hunne risico’s in re kening brengen. Verhooging van de productie tn den een of anderen tak van bedryf verhoogt wel tijde- Wk het Inkomen van de ondernemers in dat bedryf. maar heeft op den duur op hun in komen geen invloed, voorzoover niet voor de toepassing der verbetering meer intellect wordt vereischt Daar de verhouding tusschen de inkomens er niet door verandert, komt de verhooging van de productie, die er het gevolg van Is, de geheele bevolking in de zelfde mate ten goede. Daarom mag het geld dat op de begrooting wordt uitgetrokken voor verbetering van den landbouw, niet als een subsidie aan den landbouw worden voor gesteld. ..U kent na- tuurlUk het kassierscontrect. waarvoor Lle- I bermann en Van den Toren borg waren? De kampong Tandjong Pasir Koeala is i Blijkt, volgens u, daar-nt dat de vordering totaal afgebrand met uitzondering van het niets waard was?” Mr. Salm. „Ik weet niet anders dan dat in plaats van de f 2’4 millioen nominaal De schade bedraagt f 150.00Q. waarvan die aan de Veendammer onttrokken is. een slechts een klein deel door verzekering ge- dekt is. De oorzaak moet liggen in een ongeluk door onvoorzichtigheid. opluchting van de bewoners van het bewuste pand, die nu tevens van veel narigheid be- vryd zyn. Het spook is gevangen! Het is. aldus de „Telegraaf” onvoorzichtig geweest en heeft zich op heeterdaad later, betrappen, toen het met zyn vurig oog vreemde lichtschynselen wierp over den spookzolder en door het dakraam Spoedig toch waren de vreemde verschijnselen op gemerkt door tal voor voorbijgangers. Een agent van politie trok de stoute schoenen aan en ging naar boven. Hy vond daar een klein meisje, dat onschuldig een zaklantaarn over den zolder liet spelen en zich verlustigde in de mooie ronde licht- plekjes. die zy met de aardige lamp op den zolder kon werpen. Ook de spookverschynse- len van vorige avonden zal men aan het spel van het meisje moeten toeachrijven. De laatste dag was het Zondag der Aca demische Winterspelen. Op de Bolgenachans werd het skispringen gehouden. Ongeveer 3000 toeschouwers woonden het springen bij. die wel tevreden over de prestaties der studenten zullen zyn geweest. Het kampioenschap werd gewonnen door den Zwitser Kieland met sprongen van 48. 43 en 54 Meter. Tenslotte werd nog een Ijshockeywedstryd gehouden tusschen den Zwltserschen kampioen „Davos" en een com binatie van studenten. De veel beter spe lende hockeyers van Davos wonnen de ont moeting, die in het ijsstadion van Davos plaats had. met 83. Zondagavond vond de feesteUjke prljsuit- deellng plaats, waarmede het einde kwam van de zoo uitstekend geslaagde Academi sche Winterspelen. De volledige uitslag van het skispringen luidt: 1. Kieland (Zwitserland) 324, 10 p. (48 43 en 54 Meter); 3. Z&achaus (Zwitserland.' 314.7 p. (40. 50 en 50 Meter); 3. fteïtef (Oos tenrijk) 308.8 p. (40. 53 en 48 Meter); 4. Dick (Engeland) 382.1 p. (38. 40 en 40 Meter); 5. Beranowskl (Tsjechoslowaklje) 278.6 p (49. 49 en 46 Meter); 6. Ambrosetü (Italië) 278.5 p. (38. 41 en 40 Meter); 7. Loopuyt (Nederland) 2573 p. (42. 44 en 45 Meter); 8. Ford (Engeland) 246 1 p. 34. 43 en 38 M 9. Oestermaier (Dultschland) 243 p. (39. 42 en 41 Meter); 10. Ztma (Tsjechoslowakye, 242.8 p. (34, 40 eri 41 Meter). Het Volkenbondspact en Kellogg-paet GENéVK. 14 Jan. De Raad van den Vol- 'auuan^JSOOO K G. Wortelen f 1.70—138. 370 kenbond kwam hedenmorgen te 10 uur bijeen NOORD-8CHARWOUDE. 14 Jan. 1930 10 400 K G. uien, grove idem 230—3.40. uien 1.70—200. drielingen 160—1.70, nep 230. 4200 KG peen 2.00—3.40, 331300 K. G. roode kool 3.60630, 58.000 KG gele koot 5 20 —6.80, 95 400 K O. Deensche witte cool 1.40230, 200 stuks bloemkool 6.10830. PURMEREND, 14 Jan 1930 Aanvoer pijn. 17000 K.G. kaas Kleine fabriekskaai 17 sta pels met merk 4500 Kleine Boeren kaas 3 stapels met merk 44.00. Commisslekaas mat merk Middelbare met n erk Goudsche kaas met Rijksmerk alles per 50 Kilo, handel matig, boter 1003 K G. 130—2 15 per Kilo. Runderen waaronder vette 165 030—1.15. melk- en gelde koeten 145 stuks 150.00—380.00. 13 Stieren han del matig. 36 paarden f 100t -JOO per stuk, handel vlug; 9 vette kalveren f I 40—f 130 per Kg. handel matig: 196 nuchtere kalveren f 13 tot f 40 per stuk, handel vlug; bokkalveren f 13--f 40 per stuk, hsiiuei vlug; 415 vette varkens f 0.74f 0.78 pe> Kghandel vlug: zouters f 0.74f 0 77 per Kg handel vlug; 43 magere varkens t 38t 48 per stuk, handel vlug; 136 biggen, f 331 33 per stuk, handel vlug; 857 schapen 30—f 43 per stuk, handel matig; piepkuikens 1 1t 3 p. stuk; klpeieren f 636—’ 730 per 100 stun; De Ned. Bond van Bloembollenhandeia- rgn stelt een wisselprys beschikbaar voor de International Flower Show te New-York. bestaat uit een rijk versierde gedreven masisef gou- den plaat, met geëmailleerde wapens op een Mannen. Broeders denkt na weer eens aan ww ziel!! Gaat weer eens enkele dagen zitten medlteeren. overwegende de groote, eeuwige waarheden in de stilte van 1 huis, denkt er eens over na of ge uw woo-d gestand zyt gebleven, of ge datgene, wat ge vocaat-generaal rinxma thoe Slooten. De President wendt zich dadeiyk tot Lie bermann met de vraag, waarom hij in hoo ger beroep is gegaan. Liebermann: .Omdat hrt vonnis van de rechtbank kant noch wal raakte President: .Wilt u nu uw bezwaren tegen het vonnis kenbaar maken?" Liebermann: ..Ec he memorandum, dat ik heb Ingediend President: .Ja, jaz dat is zoo! heeft daarvan met genomen.” Aangevangen wordt met het verhoor van Mr. G. J. Salm, curator ui het faillissement der Veendammer en voor de Disconto-Bank voor Credletinstelltngen ZUn verhoor levert uit den aard der zaak geen enkel nieuw gezichtspunt op Wy stip pen er alleen uit aan. dat er 35 Juni 1927 geen voldoende dekking voer de pandbrief- houders was. zoodat. toen er nog t 2 mil lioen aan de Bank onttrokken werd. de crediteuren hiervan groot nadeel ondervon den Voorts waren de boeken der Disconto- Bank. de instelling van Liebermann, sinds einde 1926 niet bijgehouden. Dr. Salm deelt ook mede, dat hy den in druk heeft gekregen, dat Liebermann by de dading te Brussel niets achtergehouden heeft. President: ..Hy beeft dus, volgens u; bu de dading alles te goeder trouw afgestaan, evenals Woltman." Mr. Salm: „Ja. die overtuiging heb Ik." Getuige deelt ten slotte mede, dat de ver wachting is. dat crediteuren in het faillis sement der Veendammer in totaal 53 A 55 pCt. zullen ontvangen Mr. Kokosky tot getuige: Hedenmorgen kwam het Rljkskabinet by- een tei bespreking van den gang van zaken op de Haagsche Conferentie. De Staatsseretarls in het Ryksminils’erie van Financiën. SchAfer, die hedenmorgen uit Den Haag te Berlijn is aangekomen, zal ver slag uitbrengen over den huldigen stand der onderhandellngen te Den Haag. Een belangrijke kwestie, waarmede het Kabinet zich zal bezig houden, is. naar men zegt, het overwegen van de mogeiykheld. om de Ryksbank te vervangen door andere ban ken als Duitsche Bank oij de Internationale Betalingsbunk. Genoemd werden o.a. de Anstalt en de Preussen-Kasse’ T-— M

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10