Oofe Veihng-overzicht Provinciaal Nieuws t - I PROBLEMEN VAN VOLKSWELVAART o o o o o d Wie een dagelijksch middel wenschl ter opwekki- I BC'AnzÜW't TWEEDE BLAD DINSDAG 14 JANUARI 1930 NAAR MAAT WIERINGEN DEN HELDER kt WESTWOUD CORRESPONDENTIE HEEMSKERK in WARMENHUIZEN Een record geslagen! MEDEMBLIK 0 0 0 U.: it. M 1 DE RIJP maten en gewichten ing en verkwikking, LIMMEN BREEZAND SCHERMERHORN OOSTHUIZEN Bond van koffiehuiihouders Gedurende dezen UITVERKOOP oeven op alle naar maat temaken doe deren een hor tind van— EGMOND-BINNEN ENKHUIZEN UITGEEST WOGNUM AKERSLOOT van maten en gewichten URSEM HEILOO HOORN kan KlIÜG pepermunt niet missen. voop onze Afd Q- wederom bij- J algemeene opkomst ven - A 1. 116. Ge- Totale I is SS weggeslingerd. aantal durende het jaar 1929, bedraagt 242. De Herijk geeft het Herijk De van 14 Maart. Verloren 3 Belastingmerken en een port, met inhoud. Inlichtingen bij den Gemeente- Bode alhier. week ken ko^ verwacht Aankoop bouwterrein Door den heer P. Commandeur te Wadway is van den heer G. Bot alhier een stuk bouwterrein aangekocht ten einde hierop een woonhuis te laten bou wen. Ougeh* Zaterdagmorgen kwam een zoon van den heer Beemsterboer alhier zoodanig te vallen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, en bleek dat bij zijn arm gebroken had. iets is aehteruitge- t gaan der tooneel- Geslaagd De heer F J. Riteco. alhier, slaagde te s-Gravenhage voor het machinis- ten-examen, diploma gum nrrnA sraoara Benoemd tüdeltjk A. Tieks en A. Kuiper; ot e- jk s niet zorgen, dat de i dezelfde verhouding' rtQg. blijven er men- jndert de Ejjjduc- met 5032. 1929 vol- ik, er P- s; 14 70 de 50. G. G. e- ne Huisbezoek Het bestuur van de pas opgerichte R .K. Tooneelvereeniglng ..West- wouds Vriendenkring” zal in den loop dezer de ingezetenen dezer parochie bezoe- niët het doel donateurs voor deze nut tige parochiale vereeniging te krijgen. Burgerlijke stand December Geboren: en M. n W. H 1 Als afgevaardigden naar den Kring Hoorn de vergadering wordt benoemd de heer C. Hoebe als plaatsvervanger de heer H. Steltenpool. Als afgevaardigden naar de Kring Hoorn de heeren C. Hoebe en B. Ridder. Bv de rondvraag worden nog eenige huis houdelijke zaken besproken en wordt de ver gadering. die zich kenmerkte door 'n gezellige en opgewekte stemming door den voorzitter met den gebruikelijken groet geslote een notulen van den secr. den heer Sj. Maaskal te Broek merhorn kozen Hierna sluiting. A. van L. te W. Over de door u bedoel de kwestie werd in ons blad nog niets ver meld. zoodat er ook geen aanleiding is. om uw ingezonden stuk op te nemen. REDACTIE. In de statuten he artlkelsgew te-leider Pater Fridolinus Huissen uit Nieu- we-Niedorp. Zjjn naam zegt voor vele Noord- Hollanders al genoeg. Zorgt nu dat de re traite voltallig zjj! Mannen. Broeders, mag ik er op glorieeren; kan ik het zeggen: Mijn mannen tertiarissen hebben he< re cord geslagen! Dus, op ter retraite47 Februari uit sluitend voor mannen-tertiarissen. Denk om uw ziel! P. fr. AUGUSTUS DE HART Nieuwe-Niedorp (N.H.) O. F. M in het patronaat spreken over de Deze bijeenkomst gaat uit van Volksbond, doch ook niet-Ieden hebben toegang. Daar zocwel werkgever als werknemer er belang bij heeft met hét te bespreken onderwerp op de hoogte te men. mag worden. Door den storm Ten gevolge van den storm in den nacht van Zondag op Maandag is er heel wat mateneele schade aangericht. Bij den heer T. is een boom op het dak ge vallen, zonder evenwel schade te veroor zaken. Bü den heer 8. werd een groot stuk zink van het dak af in den tuin van een buurman geworpen. Bij mej. R. werd een raam van een der bovenverdiepingen inge- drukt, terwijl het aantal afgewaaide pannen legio is. \A4>r4k O Crown Verkocht Timmer bouwterrein v Zwarte weg aan P. Hartog. Tooneel uit voering. Voor een flink gevulde zaal werd Zondagavond in bet café Groot alhier, een tooneeluitvoërtng gegeven door het Gemengde R. K. Toemeel .Xündua'. van Alkmaar. Opgevoerd werd het mooie tooneelstuk van Jan Grosveld, getiteld .Als je nog een moeder Tijdens het debat ontkende de heer Kaan, dat de stelling, volgens welke een verhooging van loon het gevolg moet zjjn van een ver hoogde winst, niet in den landbouw opging. De heer Nobel merkte op. dat de landbouw een ongunstige conjunctuur doormaakt en dat er overproductie is. hetgeen spr. het ge volg noemde van het feit, dat er te veel grond in ■gebruik is. De hooge loonen zijn ook in den landbouw mogelijk als de winst van de grondbezitters wat minder wordt. Indien nü de loonen hooger zouden zijn, zouden ook de prijzen van de inlandsche pro- ducten stijgen en hooger zijn dan die van het buitenland en tengevolge daarvan de Invoer uit het buitenland belangrijk zou toe nemen. ten nadeele van de binnenldfidsche productie. De heer v. d. Laan noemde gevaar van gehouden, overproductie niet aanwezig: het ontbreekt slechts aan een betere distributie. Met een woord van dank, in het bijzonder aan den spreker, sloot de voorzitter de ver gadering. Alhier is door den beer P. verkocht Mn den De storm Door den hevigen storm van Zondag op Maandagnacht, waren twee seepbooten <ie VTaardingen en Woutrina in gevaar. De Vlaardingen is gezonken, terwijl de Woutrina op de steenen werd geslagen. Gelukkig wist de bemanning van beide boo ten zich te redden. Ook een ylet van de Zuiderzeewerken geraakte op de steenen. Door het angstig gefluit der sleepbooten waren velen op den dijk aanwezig Ook in de stad is veel schade aangericht aan da ken enz., gelukkig niet van ernstigen aard. Lezing van Ir. C. Nobel voor <rf I besparingen en door het vrijwillig sparen te Vereeniging van Oud-leerlingen bevorderen. De werkgevers aan de sociale der Rükstondbouwwinterschool te I ’.“It” ls_'doelloos. Behagen. Herjjk van maten en gewichten De Keuringsdienst voor den herijk van maten en gewichten gedurende Tiet Jaar 1930 zal Ilhier zitting houden 19. 20 en 21 Maart. Herijk van maten en gewichten De keuringsdienst voor den herijk van maten en gewichten gedurende het jaar 1930 zal alhier zitting houden 24 en 25 Februari. van maten en gewichten De keuringsdienst voor den herijk van maten en gewichten gedurende het jaar 1930 zal alhier zitting houden 18 en 19 Maart. De afdeeling Schagen en omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuishouders Restaurateurs en Slijters, hield hare jaarver gadering op 10 Januari bij den heer Schenk Ceres te Schagen. Daar het feitelijk eene huishoudelijke eenkomst was, kunnen we kort zijn Voorzitter, de- heer J. Schermerhorn Maarten opende de bijeenkomst met harteljjken Nieuwjaarsgroet. De daar die kosten toch in loonen en 'prijzen worden verdisconteerd. In de laatste vergadering van de Vereeni ging voor Staathuishoudkunde, ^n de Sta tistiek is door de prae-adviseurs betoogd, dat bü den gouden standaard de waarde van het geld onder den Invloed staat van de j meer of minder voldoende goudproductie. I Bij stabilisatie van de loonen en salarissen in geld, zou het volgens spr. weinig uitmaken j welk soort van geld men erop nahield, als maar de bankbiljettenomloop vrij kan worden üilopypf at, iiicokrnnmen vn.iHpr 27 April 1927, No. 135, Ziektewet Woensdagavond komt de heer Agenent Ziektewet, den R.K Serenade Door ons fanfarecorps Dr. Nuyens” werd Zaterdagavond onder groote belangstelling van de zijde van het publiek ten huize van het echtpaar Jacob Blokdijk en Afie Ruiter te Hoogkarsjrel bij gelegen heid van hun 50-jarig huwelijksfeest, een serenade gebracht. Naar wij vernemen, werd het gouden echtpaar een zelfde eer in den voormiddag bewezen door het muziekgezel- schap „Concordia" te Hoogkarspel. Vist hniarkt Aangevoerti door'34 vaar tuigen 125 tal reepharing a 7.65 tot 8.60 per tal. De vangst bedroeg van 1 tot 80 tal per vaartuig. Storm De storm heeft hier danig huis Een groot aantal warenhuizen hebben het moeten ontgelden; o.a. bij A. Jansen, J. Schuüt, A. Schouw. Verschillende ruiten zjjn er uitgeslagen en eenige meters Gistermorgen werd in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen een reünie gehouden van oud-Ieerlingen van de Rijkslandbouw- Winterschool, aldaar. Na opening met een woord van welkom heet de nieywc voorzitter, de heer K. Koster, te Midwoud in het bijzonder de’eereleden welkom; vooral den heer Ir. Nobel, misschien wel een van de oudste eere-leden; dit geldt niet echter voor de onderwerpen, welke hij behandelt, want die zijn steeds zeer oorspron kelijk. Met den wensch. dat de inleiding van Ir. Nobel aanleiding mag geven tot vrucht baar debat, geeft spreker den inleider het woord. De heer Nobel heeft gaarne de uitnoodi- ging aanvaard, omdat hij meent, dat het In licht in de verdeeling der goederen te wert- schen overlaat, dat men niet voldoende in ziet, dat hier economische wetten heerschen, waartegen menschelüke wetten weinig kun nen uitrichten. Ook meent hij, dat men de laatste vijftig jaar bü het maken van wetten teveel aan de materieele welvaart en te weinig aan de geestelijke welvaart heeft geducht. Wetten, die gemakkelijk zijn te ontduiken of tot ont duiking of simulatie uitlokken, verminderen het streven naar eerlijkheid en vertrouw- baarheid. Daar alles, wat voor levensonderhoud of veraangenaming kan dienen, door arbeid I moet worden voortgebracht, kan het ma:;i- j mum slechts worden bereikt, als alle men- I schen. die ervoor in aanmerking komen, ar- I beid verrichten. De hulpmiddelen, die de i mensch noodig heeft, om den arbeid zooveel I mogelijk productief te maken en die men S gewoon is kapitaal te noemen, moeten door besparing worden verkregen. Toch is de mee- ning, dat men de kapitaalvorming door spaarzaamheid kan verhoogen. onjuist, want niet de spaarders, maar de ondernemers stichten het kapitaal en de techniek bepaalt, hoeveel kapitaal noodig is. De hoeveelheid kan worden uitgedrukt door de stichtings- kosten en deze zijn evenredig aan de hoogte der loonen. De verhouding tusschen het jaar loon van den arbeider en de stichtingskosten van het kapitaal is daarom bij alle loons- hoogten dezelfd<v\_ Als de ondernemte hoeveelheid kapitaal il toeneemt als de bevoll schen zonder werk of verh^ tlvltelt van den arbeid. Als ~pt» ualrffae: een jaarinkomen van 1500 gemiddeld 10.000 bij 'n rentestand van 5 pet. de ver houding tusschen het Inkomen van arbeider en kapitaalbezitter als 1500 tot 500 er. bij een rentestand van 5.5 pet. als 1500 tot 550. De productie verandert niet door een geringere spaarzaamheid, alleen de verhou ding waarnaar de productie verdeeld wordt. De kapitaalvorming moet geschieden in de takken van bedrijf, die de meeste winst ma ken en de ondernemers hebben daarvoor te zorgen. Zij doen dit automatisch, doch vele takken van bedrijf leenen zich daar niet meer voor, zoodat de arbeiders afhankelijk zijn van de groote ondernemers. Deze zien er voor zichzelf geen voordeelen in lederen ar beider aan werk te heljien. daar de laatste man weinig voordeel geeft. Dit is de oorzaak der werkloosheid en door gemeenschapssteun en werkloosheidsverzekering wordt zü in de hand gewerkt. Daarom is er geen andere goede oplossing, dan de werkgevers te verplichten een vast arbeider in dienst te houden, tot ander pas send werk voor hem is gevonden en dat leder arbeider in de gelegenheid wordt gesteld zich als vast arbeider te verbinden om te werken voor het door Georganiseerd Overleg vast gestelde loon. De anderen zijn losse arbei ders en moeten daarvan zelf het risico dra gen. Groote standvastigheid in de' loonen en salarissen Is noodig voor de rust in de bedrij ven en voor de arbeiders geen nadeel, went de ervaring leert, dat de kapitaalwinst met dc loonen stijgt. De conjunctuur-schomme- lingen behooren dan tot het risico der on derneming en de buitenlandsche prijzen pas sen zich door dépréciatie van ons ruilmiddel bij de loonen aan. Als in alle landen de poli tiek van standvastigheid in de loonen werd gevolgd, zou de wisselkoers zeer standvastig blijven en het goud uit het geldwezen kun nen verdwijnen. Terwijl de winst van het kapitaal &•- heerscht wordt door de spaarzaamheid en voorts evenredig is aan de hoogte der loonen, wordt de pachtwaarde van den grond be- heerscht door zijn meer of mindere geschikt heid en gunstige ligging ten opzichte van de middelpunten van bevolking. Wat de meer geschikte of beter gelegen grond meer voort- brengt, is een verschil in natura, terwijl de prijzen der voedingsmiddelen en grondstof fen zich zoo regelen, dat de opbrengst der minstgeschikte den arbeid juist voldoende beloont. Daarvoor is de pachtwaarde even eens evenredig aan de hoogte der loonen. De economische wetten, die kapitaalwinst - en pachtwaarde beheerschen. bestaan zoo lang het sparen wordt vrijgelaten en de grond niet door de gemeenschap wordt geëx ploiteerd. De derde bron van inkomen is de vrije arbeid. Hier bewerkt een economische wet ongelijkheid, die voornamelijk te wijten is aan verschil van Intellect, dat voor het verrichten van den arbeid wordt vereischt. Hierdoor ontstaan natuurlijke verhoudingen, waaraan niet k«n -worden ontkomen en waaraan moet worden toegegeven om cor ruptie te voorkomen. Daarom is het verkeerd de menschen daar tegen in opstand te brengen, beter zelf een voorbeeld van matiging te geven. Daar de verhouding tusschen de inkomens de koop kracht bepaalt, moet men bij verhooging of verlaging der loonen zoo veel mogelijk dc onderlinge verhoudingen handhaven. Een andere ongelijkheid bestaat, ondanks gelijksoortigheid van den arbeid, doordat in’ landbouwgezinnen meer kinderen geboren worden dan in de landbouw werk kunnen vinden en voor verhuizing naar andere tak ken van bedrijf toonverschil noodig is en ook voor het verhuizen naar andere landbouw streken. Den arbeiders deel geven In de winst der onderneming druischt in tegen de econo mische wet en veroorzaakt onrust en een streven om andere arbeiders uit een winst gevend bedrijf te weren. Wanneer door Georganiseerd Overleg de toonsverhoudingen zoo goed mogelijk zijn ge regeld, heeft progressie in de inkomstenbe lasting geen zin meer, daar zij de inkomens uit kapitaalbezit niet kan verminderen. Door de ondernemers te verplichten de productie zoo hoog mogelijk op te voeren en hen een goede opleiding te geywx, kan men de Volks welvaart bevorderen Door de belasting op de inkomsten uit .mdernemmg niet te beffen volgens het eerVenjk inkomen, maar volgens nonnen, wordt wel narigheid en onoprecht heid voorkomen en de onbekwaamheid niet beloond, terwijl veel kosten kunnen worden bespaard. Óp het gebied van het verzekeringswezen is verhooging der geestelijke volkswelvaart mogelijk door te hooge verzekering tegen brandschade tegen te gaan en -zekering tegen den dood van een ander. bieden De verplichte verzekering op gebied kan beter worden vervangen door verplichte Wat lees je dat tegenwoordig niet dikwijls. De een slaat het record in het hoogste te vliegen, de ander in het snelste te racen, een derde in het hoogste te springen. In alles wil men tegenwoordig het record slaan! En al zoo mijmerend dacht ik ais mjjn mannen dit jaar nu eens ’n record sloegen. Waarin?? Even geduld!! Ik zal het u ver tellen. Wat hebt." Ontegenzeggelijk werd er keurig spel gegeven. Onder ademlooze stilte werd de vertolking van het zware stuk gevolgd en blijkbaar ge raakten de aanwezigen onder den Indruk. Als slot werd een kluchtspel gegeven, geti teld ,De gebroken spiegel". Mej. G. Klots, tot nog toe onderwijzeres aan de R. K. School alhier, is als zoodanig benoemd aan de R.K. School te De Kwakel bij Uithoorn. woud een afd. is opgericht van de algem eeniging voor bloembollencultuur Met d< wensch dat nog velen zich zullen schar: onder de banier van den land- en tuinboui bond besluit de heer Steltenpool zijn jaarve slag. De voorzitter dankte den secr. voor z: keurig gesteld verslag Aangezien wijdginj laats gehad worden dë oorgelezen en goedgekeurd. De contributie '.c de afd wordt vastg steïd op f 1 per laar. Punt 7 vermeldt aankoop van bedrijt-b noodigdheden. Voorzitter leidt dit punt in e: zegt: dat dit 't vori- jaar is cedaan in -air werking met den Kring Hccrn. De medewe: king had toen -eel grooter kunnen zijn. Ontmoedigd door i resultaat van het vc> rig jaar en mede doordat de vergadering van den Kring Horn te la: e op zich liet wachten is dit voor 't bestuur aanleiding ge weest om het vorig najaar niet gezamenlijk in te koopen. Voor de voorjaarsmeststoffen gevoelt het bestuur er wel voor. Avenhorn wenscht echter op zich zelf te blijven, terwijl Blokke: en Zwaag dit gezamenlijk wenschen te doen Onze vereeniging kan dus ofwel gezamenlijk met de laatstgenoemde plaat en en Hoorn of wel alleen een inschrijving laten houden. Nu is door de N.V. Handelsraad het aanbod gedaan om op de meest voofdeelige wijze te leveren, waarbij de financieele afwikkeling door de N. V. Handelsraad met de leden wordt geregeld. Besloten wordt gezamenlijk in te koopen. maar alleen voor de leden der afdeeling. en wordt het bestuur machtiging verleend zich in verbinding te stellen met de N. V. Handels raad. De secretaris verzoekt de leden, wanneer de kaarten ter inschrijving werden toegezonden ’—e vooral tijdig in te zenden. Volgt verkiezing wegens periodieke aftre- van de heeren H. Klaver en H. Stelten- >1. Met bijna algem. temmen worden de ftredenden ^aerkozen Kok Jr_. ver- j nimumpnis van 60 ets. per 100 K G. Ook is er al verkocht voor minder nog dan toevoer. De gele kool is duurder dan de roode. deze le soort kwam tot 6 70 voor het mooie kleine goed. Goede 2e soort brengt nog op 3 tot 4 ets. per K.G. Zaterdag was er al 12000 K.CL aan de markt. Uien zjjn steeds laag in peqa. Gemiddeld 250 per 100 K G. De peen die te regel gelijk met de uien wordt gebruikt kan noR een 2 ets. per K G. halen. Dus goedkoope gestampte pot. Herjjk van maten en gewichten De keuringsdienst voor den herijk van maten en gewichten gedurende het jaar 1930 zal alhier zitting houden op 28 Februari. Jaarvergadering L. T. B. De afd. van de R. K. Land- en Tuinbouwboud hi”ïd hare jaarvergadering in 't lokaal van den heer Overtoom. De heer O. Hoebe opent als voor zitter met een woord vaa welkom, in minder heid tot den WelEd. Heer Pot uit Leiden, die dezen avond een lezing zal houder.. Nadat de notulen zijn gelezen, die ongewijzigd worden goedgekeurd, verkrijgt de heer Pot het woord. Spr. behandelt de Ziektewet die met Maart a.s. in werking treedt, en waardoor dan iedere werkgever wetteljjk verplicht is de bii hem in dienst zijnde werknemers te verzekeren. Spr. behandelt op duidelijke wijze de ver schillende onderdeden dezer verzekering en geeft de voordeelen aan wanneer men zich verzekert bij de erkende bedrijfsvereeniging van den R.K. Diocësanen Land- en Tuin bouwbond. Verschillende vragen worden door spr. op vberedigende wijze beantwoord. De voorzitter dankt den geachten spr. voor zjjn duidelijke uiteenzetting. Alsnu volgt rekening en verantwoording van den penningmeester. Hieruit blijkt dat voor een bedrag van f 5624 aan kunstmest is aangekocht. De gewone ontvangsten der vereeniging bedroegen f 110.33. de uitgaven f 69.31. batig saldo f 41.02. De financieele commissie bestaande uit de heeren A. Ootes, P. Blauw en C. Ootes brengt bij monde van eerstgenoemde verslag uit en adviseert tot goedkeuring der rekening. Uit het nu volgende jaarverslag stippen we aan. dat door 15 tuinders met in totaal 11 H.A. deelgenomen is aan de keuring van aardappelen te velde. Uit deze personen is bereids een commissie benoemd n.m. de hee ren C. Hoebe, P. Korver en H. Steltenpool om voor dit jaar de voorbereidende werk zaamheden te verrichten. Het aantal leden der vereeniging bedraagt thans 35. Van deze leden zjjn de meeste kleine tuinders en veelal met groote gezinnen, terwijl de meer gegoe den, waarvan verschillende wel zitting heb ben in andere corporaties weigeren lid te worden van hun standsorganisatie. De ver eeniging nam het initiatief om eenige lezin gen te doen plaats hebben over bloembollen- tedk terwtji in samenwerking met Nibbix- Roodvonk In het gezin van den land bouwer G. K. heeft zich een geval van rood vonk voorgedaan. aan, dat het ledental I loopen. door het te niet afdeeling. Komt de nieuwe tooneelafdeeiing bij de afdeeling. dan zal zelfs het ledental vermeerderen. Het jaar 1929 kenmerkte zich I door een flinke actie. Het jaarverslag van den penningmeester geeft aan een ontvangst van - 1 uitgaven bedroegen 349 46. alzoo is aan-1 wezig een batig saldo van 116.73. Bij monde van den heer F klaart de commissie tot nazien der beschei den van den penningmeester dezë in de beste orde.De beide functionarissen wor den door den voorzitter dank gebracht en de vergadering applaudisseert. Vastgesteld wordt hierna de begrooting voor 1930. Aan de orde komt hierna de ver kiezing van een tweetal leden vah het be stuur. De heer Plukkel heeft tusschentijds bedankt, terwijl de heer Bakker verzoekt Een reeks van 5o jaar Naar wjj ver nemen is het 1 April a.s. de dag, waarop de oud-burgemeester -dezer gemeente, de heer C. Neefjes, voor 50 jaar werd benoemd als commissaris der gemeente Spaarbank. Loop der bevolking over 19’9 Bevolking op 1 Januari 1929 4510. Geboren: vestigd: 888. Totale vermeerdering: 1004. Overleden: 38. Vertrokkenr 444. vermindering 482. Bevolking .op 31 December 1929: Het aantal In de gemeente in trokken huwelijken bedro g 50. Gedurende het Jaar 1929 zijn 80 bouw vergunningen verleend. Door bouw en ver bouw is de woningvoorraad gedurende dat ,«ar met 109 woningen vermeerderd. op Langendijk waren kort en bondig. De re kening en verantwoording van den penning meester. den heer M- Raven, Schagen. wezen een ontvangst van f 628.54 en uitgaven van f 531.33; dus een saldo van f 9655 De heeren S. Kuiper. Kolhom, A.’ Kos sen. Kreil en van Erp Schagen keken de zaken na en’ constateerden den juisten toe stand. De contributie «al over 1930'bedragen f 8.00. voor de bestuursverkiezingen was een grostal opgemaak’.. Aftredenden waren de heeren Jb. Scher en Sj. Maakal. Beiden werderj her- Voetbaluitslag op Zondag 12 Januari Uitgeest IZaandijk I 11; Assendelft Uitgeest c 31; Bergen aUitgeest a 2- AUTOBUSDIENSTEN Verschenen is het Provinciaal Blad van Noord-Holland. No. 116, meldende het be- sluit van 4 December 1929 van Gedeputeerde Fanfarecorps Het fanfarecorps „Onder linge Oefening" heeft het voornemen tot stljving der kas op Zondag. Maandag en Dinsdag 22, 23 en 24 Februari a.s. een ba zar te houden in hotel „De Ooievaar" niet meer in aanmerking te komen. Door den voorzitter worden de beweegredenen hiervan opgegeven, welke door de vergado- ring worden aanvaard. Gekozen worden hierna als nieuwe be- tuursleden de heeren Tj. Spijkerman en F. Kok Besloten wordt de verkiezing van n voorzitter uit te stellen tot de volgende vergadering. Door den Z Eerw. heer Pastoor wordt hierna het woord gevraagd. Spreker zegt behoefte te gevoelen om uiting te ge- aan gevoelen van dankbaarheid aan den afgetreden voorzitter voor al hetgeen deze in een bestuursperiode van 20 Jaren voor de afdeeling van den Volksbond heeft gedaan. Spreker is er van overtuigd, dut de afdeeling door het heengaan van den tegen* oordlgën voorzitter een groot verlies lijdt. De heer Schuyt voert hierna het woord als 2e voorzitter Spreker wil ook verklaren namens het geheele 4-estuur. dat slechds noocie wordt aanvaard de ontslagneming van den heer Bakker Wij zullen hem missen in het bestuur, want hij was voor ons allen de vraagbaak. Het bestuur wil den schei denden voorzitter een blijvend aandenken verschaffen voor de prettige samenwerking en spr. biedt hierna den voorzitter aan een zeer mooie jsalmplant. Door den heer H. F. Fluitman wordt nog namens het bestuur der St. Nicolaasspaarbank dank gebracht voor het vele wat de spaarbank aan den heer Bakker heeft te danken gehad en schenkt namens de spaarbank aan den heer Bakker, bij de palm die door het bestuur der afdeeling is gesetaonten, een scéioooen plateelen bloempot. Door den heer Bakker wordt Merna dwfc gebracht voor de schoone attenties hem ge bracht en de woorden van wasndeering en hij wenscht verder de afdeeling van den Volksbond alle goeds. Burgrwacbt In de vergadering van bovengenoemde vereeniging werd de reke- ning en verantwoording van den jrer.ning- meester goedgekeurd. De ontvangsten be droegen 180.77, de uitgaven 104.75. Een voorstel van den heer H. Klaver om bü de winteroefeningen flobert-patronen te gebruiken. werd door de?i voorzitter ont raden. Een voorstel om het vereenigingsgebouw in Amsterdam op kosten van de kas te be zoeken werd verworpen. Besloten werd ech ter hiervoor een beroep op de leden te doen. Als gevolg hiervan werd een commissie be noemd bestaande uit de heeren J. Wit. A. Sengers en M.- Klaver en besloten werd, als het voorstel doorgaat, in Mei met autobussen de reis te aanvaarden. De schietoefeningen :ullen gehouden wor den eiken Donderdag om 7 uur. Na afloop prijsschieten. Tot leden der prijzencommissie werden benoemd de heeren Biersteker en Dekens. Dijks- VEILINGOVERZICHT VAN 611 JANUARI Deze afgeloofien week gaf weer weinig ver andering in den aanvoer en tevens in den besteden prijs. Wel kunnen deze laatste weken beschouwd worden als een nadeelige en I drukke tyd. Op de le plaats is het natte weer 'n enthousiasme was dat verleden jaar. 51 stoere West-Friezen in Bergen, op retraite! 't Was aan hun oogen te zien, dien laatsten dag! Ze zeiden niet veel maar het had hun goed gedaan, die retraite! Ze waren weer ofigemonterd en met overtuiging en vastbe raden, klonk het: Volgend jaar komen we terug. Ik heb u aan uw woord gehouden! Weer is er gelegenheid voor mijn mannen en Jon gens om in Bergen een retraite te houden n.l. 47 Februari. Het is de geschikste tyd van het jaar. Gü kunt nu best gemist worden thuis, wie weet, hebben de huisgenooten het wel eens graag, dat vader of broertje er een paar dagen tus schen uit is. of niet??? Mannen. Broeders, denkt nu weer eens aan uw ziel!! Gaat weer eens enkele dagen zitten mediteeren, overwegende de groote, eeuwige waarheden in de stilte van het retraite huis, denkt er eens over na of ge uw woord gestand zjjt gebleven, of ge datgene, wat ge beloofd hebt, op uwe professie-dag hebt uit gevoerd. of de goede, voorbeeldige tertiarissen züt, trekt u eens enkele dagen terug, als Vader Franclscus op uw „Alverna", het re- traitenhuis te Bergen, en komt luisteren naar de wjjze lessen, sprankelend van Franclscus’ liefde-geest! Wü hebben dit jaar 'n tTereekenden retral- Keuringsdienst voor den herijk van maten en gewichten gedurende het jaar 1930 zal I alhier zitting houden van uitgezet en ingekrompen, zonder gebonden te zün aan een bepaald gouddekkingspercen- tage. Hoe vrijer de circulatie-banken worden gelaten, des te minder kwaad kan het goud doen aan de waardevastheid van loonen en salarissen en schuldvorderingen. Een land metgestabiliseerde, loonen en salarissen zal den gouden standaard niet kunnen hand haver Er bestaat onder de economen groot mee- ningsverschil, omtrent de vraag of de circu latiebanken door hare rentepolitiek kunnen voorkomen, dat er te veel of te weinig geld in omloop komt. Volgens spr. kan door stabilisatie van loonen en salarissen een waardevastheid van het geld worden verzekerd, mits de banken tévens zorgen, dat het krediet voor verbrulks- doeleinden en voor vorming van nieuw kapi taal gebaseerd is op inkomen en niet op het reeds bestaande kapitaal, want door het op bestaand kapitaal te baseeren. kan het in komen kunstmatig worden vergroot en daar door het geld in waarde dalen. Voor het stabiliseeren der wisselkoersen heeft het goud in werkelükheid geen betee- I kenis, omdat het praktisch niet van plaats verandert en de geheele wisseljrolitiek ook thans geheel op onderling, vertrouwen en op krediet is gebaseerd. Als in landen met den gouden standaard de loonshoogte verschil lend is. zullen ook de prijzen er in dezelfde mate van hoogte ten verschillen, tenzij de hoeveelheid, die er per arbeider wordt voortgebracht er eveneens verschilt. Door het verschil in prijzen zal in het land met de hooge prijzen meer uit het buitenland wor den gekocht, dan aan het buitenland wordt verkocht en zal het verschil in goud moeten worden bügepast of door middel van schuld bewijzen. Daar dit op den duur niet is vol te houden, moet dit door invoerrechten wor-, den tegengegaan. Terwijl de wetten der verdeeling’voortdu rend trachten constante verhoudingen te herstellen, zün de verbruikers en de onder nemers voortdurend bezig, ze te verstoren door wijziging van hun verbruik en wijziging van de productie. Dit veroorzaakt conjunc- tuurgolvingen. De nadeelen hiervan mag 1 men niet door de arbeiders laten dragen; de ondernemers moeten de schokken hiervan opvangen en ze onder hunne risico's in re kening brengen. Verhooging van de productie in den een of anderen tak van bedrüf verhoogt wel tüde- lijk het inkomen van de ondernemers in dat bedrüf. maar heeft op den duur op hun in komen geen Invloed, voorzoover niet voor de toepassing der verbetering meer intellect wordt vereischt. Daar de verhouding tusschen de Inkomens er niet door verandert, komt de verhooging van de productie, die er het gevolg van is. de geheele bevolking in de zelfde mate ten goede. Daarom mag het geld, dat op de begrooting wordt uitgetrokken voor verbetering van den landbouw, niet als een subsidie aan den landbouw worden voor gesteld. Herjjk van maten en gewichten De keuringsdienst voor den herük van maten en gewichten gedurende het jaar 1930 zal alhier zitting houden op 26 en 27 Februari. Jaarvergadering R. K. Volksbond afdeeling Enkhuizen van den R K Volks bond hield hare jaarvergadering in het Gomarusgebouw. Aanwezig was een flink aantal leden, als mede de Geestelijk Adviseur. De voorzitter, de heer G. Bakker, bü de opening een kort overzicht der ver. richtingen der afdeeling over het afge- ■oopen jaar De algemeene toestand van de afdeeling is gunstig te nomen. De onderafdeelingen ver- .ceeren id goeden bloei, alleen de tooneelaf- deeling is ojvgeheven. Echter is een nieuwe tooneelvereeniging opgericht, welke zich zeer waarschünljjk onder de banier van de af deeling zal scharen Door den secretaris wordt hierna het jaarverslag uitgebracht. Hieruit stippen we gestald tte Maat Tengevolge van den hevigen storm van Zondagavond j.l. sloeg van het in aanbouw zjjpde huis met bloembollen- schuur, van den heer Blom aan den Konaigs- weg, het geheele dak van de bloembollen- schuur over de daksjranten van het huis, verspreid ever den weg. Persoonlüke onge lukken kwamen niet voor. Staten, betreffende: _a. het intrekken van de bü besluiten van envan 28 Maart 1928. No. 161, aan C. Püper, te Spanbroek, .ver leende vergunningen tot het uitoefenen van autobusdiensten van Hoorn over Venhuizen naar Enkhuizen en terug, van Venhuizen naar Purmerend en terug <op Dinsdag) en van Alkmaar naar Aartswoud en terug; b. het verleenen van een vergunning aan bovengenoemden ondernemer tot het uit oefenen van een autobusdienst van Alkmaar naar Aartswoud en terug; en c. het verleenen van eene vergunning aa: R. Plooüer, Jb. Baas. R. Peen en C. Püper. te zamel vormende de vennootschap onder lirma C. Püper en Co., le Venhuizen, tót het uitoefenen van autobusdiensten van Hoorn over Venhuizen naar Enkhuizen en terug en van Venhuizen naar Purmerend en terug (op Dinsdag). Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha Maria Theresia, d. van J. de Haan en M. C. v. d. Lee, Kerksteeg 22. Jan. z. van D. de Haart en H. Blokker, West 70. Maria Johanna, d. van J. S. J. Luyckx en F. Botman, Koepoortsteeg 12. Overleden: Catharina Alicia de Reus. 81 jaar, weduwn. van C. Klein, Driebocmlaan 13. Cornells Theodorus Cramer, van Baumgarten. 75 jaar, echtgenoot van C. J. Wentholt, Baanstraat 36. Frans Diederich Pollard. 53 jaar. Hoofd 1. Gerritje van Dalen, 82 jaar, weduwe van W. Duivens, Achterom 3. Ondertrouwd: Jacob van Baar en Dieu- werje Niele Proostensteeg 15). Getrouwd: Leffert Oslnga en Metje Al- kema (It. Zeedük 10). Cornells op den Kelder en Neeltje Bakker (Wester-Blokker). Grietje, dochter van J. Wigbout Wiegman: Nicolaas Hendrik. Zoon Klos en D. E Luijt; Johanna Wilhelmina, dochter van G. H. Rasch en M. Balvers; Geert, zoon van A. Oostipg en T. Hooiveld; Jannetje. Anna Maria, dochter van J. Key en C. Somers: Janny. dochter van M. Deute- kom en R. Goos. Jan. zoon, van J. Drenth en G. Hummel, Getrouwd: A. Tieks en A. Kuijrer; J. Lont en M. Mulder. Overleden: J. Dekker, oud 71 jaren, weduw- naar van E. Mulder; S M. Dujjn, <md 54 J jaren echtgenoote van W. J. Haaf akker; T. Vorver, oud 69 jaren. weduwe van hoorn; te Alkmaar. D. Mulder, oud 38 jaren, echtgenoot van G. Rüijter. Sollicitanten Het aantal sollicitanten naar de betrekking van bode-concierge bij het raadhuis bedraagt 40. waarvan 31 Wie- ringer ingezetenen en 9 van buiten de ge- wer slecht voor het bewaren van de kool en meente. I drukt het tevens de prijzen; en op de tweede i plaats is er daardoor heel veel werk aan om Kustvisscherij Het aantal consenten de kool goed te houden en niet geheel en al voor de kustvisscherij. dat afgegeven is ge- 1 over te leveren aan het bederf. Inplaats dat het mes nu snijdt van twee kanten, als het best koolweer is. wordt men met dit natte weer z.g. met twee paarden achteruit getrokken. De eerste vier dagen bleef de roode kool op hetzelfde pieil als de laatste dagen van de vorige week. Niettegenstaande Dinsdag de aanvoer het hogste punt had bereikt van ruim 17 wagons, bleef de le soort nog gaan van 3 af voor de grootste, tot 6.50 toe voor het kleine goed. Vrijdag was er een kleine aanvoer van zes wagons. Toen werden de lë soort groote ook nog verkocht beneden de 3 en kon men met de mooiste soort niet hooger komen dan 6 Zaterdag was het iets beter, toen kwam men weer boven de 6 tot 6.20. 2e soort ging van 2 per 100 K G. tot f 5.50. z.g. best doorschot. De kale roode werden ver kocht voor 1 tot 2 ets. per K G Aanvoe'ï was Zaterdag beduidend minder van roode kool. 63 schuiten met 108000 K.G. en vorige Zater dag waren er 103 met roode. die 151000 K.G. kool aan de markt brachten en toen min stens zoo veel opbrachten. Met de Deensche witte kool is het treurig De gele kool is grager. Als men er mee' gebaat was. zou men de witte maar geel kleuren, evenals de sigaren wel eens gepoederd worden. Ondanks den minderen aanvoer van Denen, is de prijs wederom ge zakt. De dag van grootsten aanvoer was Donderdag met 32000 K G Maandag bracht de le soort nog op boven de .2, maar de 466 19. de I overige dagen beneden de 2 i>er 100 K.G. i tot 1.40 toe. Dat is140 jrer wagon kool. |2e soort bracht hoogstens 1 op tot den mi-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5