Binnenlandsch Nieuws u 1 DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Cw ONZE TAAL KERK EN SCHOOL L. Brouwer 60 jaar LEGER EN VLOOT FAILLISSEMENTEN RECHTSZAKEN 143 De affaire „Jagtluat” te de Bilt .o UIT ONZE OOST EEN DRAMA IN EEN MIJN j A Na de stranding van het stoomschip „Bussum” Promotie in de hoofdofficiersrangen De strafzaak voor het Amsterdamsch Gerechtshof Het Kon. besluit betreffende het premietarief Het gouden priesterfeest van Z. H. den Paus DE VERZAKKING VAN EEN SPOORDIJK DE VERPLICHTE ZIEKTEWET HET HOOGER BEROEP VAN SALOMON LIEBERMANN SOCIAAL LEVEN De droogmaking der Zuiderzee bescherming van de kee,« vóóf *’et °P* 1 treden ter zuivering T van stem. Het gebruik der Nederlandsche taal 9 Jan.L. S. van Leeuwen, koopvrouw, Den Haag, Wagenstraat 86 r.c. mr. H.W.E. Klomp cur. mr. W.G. Belinfante, Den Haag, L. v. MeerderVoort 8 Tusschen Nieuwerkerk a. d. IJssel en Moordrecht Drie opzichters aangevallen Staking van tegelzetters „Indië roept om God” in de buitengewesten de i De viering in China oor- De uitkomst twüf elachtig opgegeven door v.d. Graaf Co. als in Uitgesproken De ten laste legging. Notaris tegen burgemeester l I <0 i i pers K i i ..j, m'nneer. ik zal rustig weggaan.” „Waar achtig niet, nu Je alle gramophoon- men. aeicie de heer Iclehburg i voor men wel van daartegen een ne- Wij kunnen den lezer thans gevoeglijk het gebeurde met de „Veendammer Hypo theekbank” en de daaruit voortgevloeide ge volgen hebben wy kortelings, toen van het 143. Eindelijk kwamen ae doodmoede en druipnat weder op de kust. ..Nou." zei Duim, „het was me 'n tochtje, we hebben er aardig van gelust.” „We kunnen.” zei Jan, treurig, toch zoo niet stil blijven staan, we moeten dadelijk kijken, hoe t met Trijntje is gegaan. van tot Propaganda in bioscopen Taalwacht (vroegere Taalcommissie) het Algemeen^ Nederlandsch Verbond 144. Rusten konden rtf niet, de armen, al dropen ze ook van het nat, zoolang nog het arme Katrijntje in het dier ge vangen zat. Ze trokken met vereende krachten, om 1 dier te brengen op t strand, wat gelukte na veel strijden Het werd eindelijk overmand. Volstaan wy tenslotte met er aan te her inneren. dat Möhrlng nog steeds op vrije voeten is; waarschijnlijk zal te zijnen aan zien na de behandeling van Liebermann s hooger beroep een beslissing inzake eventu- eele gratie genomen worden. Van de overigen, die door de ..Veendam mer "-affaire met den strafrechter In aanra king kwamen, werd vader Woltman op 29 November 1928 door hetzelfde Gerechtshof veroordeeld tot 2K Jaar en zijn zoon tot negen maanden gevangenisstraf. Voor bel den werden echter negen in voorlooplge hechtenis doorgebrachte maanden In minde ring gebracht Mr. E. M. B. Kortenoever eertijds com missaris van Liebermann's Dlscontobank en later bjj de overdracht der activa commissaris der „Veendamnter' werd reeds door de Rechtbank, overeenkomstig den eïsch van het O M„ vrijgesproken Mr. D. Glltay Veth. Liebermann’s verde diger bij de behandeling zijner zaak voor de Rechtbank, stelde zich na het vonnis van dit college niet verder beschikbaar; de ver dediging in hooger beroep heeft Liebermann toen opgedragen aan mr. F A. Kokosky. te Amsterdam en Mr. J. E. W. Duys, te Den Haag. Inbreker: „Goed Geplaagde huisvader: platen hebt weggehaald, zal ik je ook hog laten zien, waar we den baby bewaren." Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval, overkomen aan het stoomschip „Bussum" van de maatschappij „Oostzee", welk schip op 12 November nabij Jonehol- men (Noorwegen) op de rotsen is geloopen. Met den kapitein van de „Bussum”, die als getuige, doch niet onder eede werd gehoord, ging de voorzitter, mr. dr. van Geer, de ver klaringen na, welke eerstgenoemde voor de Scheepvaartinspectie had afgelegd. Daaruit bleek dat de .Bussum" in den nacht van 9 Jan. M. Zoetewei, Den Haag, Huygen- straat 8 r.c. mr. G- Scholten cur. mr. R. Heeg, Den Haag, Laan Copes io. 9 Jan H. de Vrind, koopman, Den Haag, Azaleastraat 40 r.c. mr. A. N. Kuhn cur. Mr. J. A. Kok, Den Haag, Prins Maurits- laan 44. 9 Jan D. J. Kuit, Scheveningen, Koren dij kstraat 8 r.c. jhr. mr. H. O. Feith cur. mr. M. W. Schim van der Loeff, Den Haag, Javastraat 32. 9 Jan. J. Aalbers, drukker, Den Haag, Steynlaan 45, handelende onder den naam firma J. Aalbers Zn. r.c. mr. F. J. A. Hijink cur. mr. P. J. de Kanter, Den Haag, .Tournooiveld 4. 9 Jan. F. J. Franken, koopman, Den Haag, Zusterstraat 123 r.c. mr. Thorbecke cur. mr. F. K. Bokma, Den Javastraat 32. 9 Jan. D. Speldenbrink, echtgenoote van H. F. Leisner, koopvrouw in galanteriën, Arnhem, Klarendalscheweg 160 r.c. mr. C. van Nievelt cur. mr. C. J. Pické, Arnhem. Welke officieren het leger verlaten Naar het „Vad.” verneemt is tegen' 1 Mei een promotie in de hoofdofflclersrarigen van bet leger te verwachten. Alle officieren toch, die den leeftijd voor 40 Jaren dienst hebben bereikt en die niet wegens uitstekende hoe danigheden en prestaties op speciaal gebied voor het leger behouden moeten blijven, zul len het dan verlaten. Behalve generaal-majoor J. H. Borel, in specteur der Infanterie, van wien al bekend was. dat hij 1 Mei met pensioen gaat, neemt ook gen.-maj. C. A. Prins der art., comm. der 3e divisie, ontslag. Verder gaan met pen sioen de kol. K. K. Hardenberg. J. P. J. Ver- berne, Jhr. E. W. van Holthe en H. Wy-_ naendts, resp. commandant van de 7e, 8e, le' en 6e brigade infanterie, luit.-kolonel W. G. van Hoogenhuyzp. commandant van het reg. Jagers en kolonel H. G. Rambonnet, com mandant van de le artillerie-brlgade. Kolonel P. Donk, commandant der 2e bri gade, zal waarschijnlijk generaal Prins op volgen als commandant der 3e divisie. •In de steenkolenmijn te Samarinda (Bor neo) zijn dé mynopzichters Van Scheyndel, Schillings en Volunan aangevallen door Chl- neeaen. Van Scneyndel en Schillings zijn overleden aan de nun toegebrachte mes- "stehen; Voltman kreeg een wonde in het hoofd. In verband met deze aanslagen zijn 1 46 crpneezen gearresteerd. 1 Naar de „Msb." bericht, zal binnenkort in het Staatsblad verschijnen 't Koninklijk •Besluit tot vaststelling van de door de Ra den van Arbeid te heffen premie voor de verplichte ziekteverzekering. De premie zal voor de groote meerderheid der verzekerde arbeiders bedragen 2.3 pet. van hun loon, voor de arbeiders, werkzaam in een 30-tal bedrijven, met verhoogd ziekte risico zijn hoogere premies vastgesteld ten beloope van 4.9 pet. voor het mijnbedrijf en het hoogovenbedrijf en 3.4 pet. voor de ove rige bedrijven. Voor de strafkamer van het Gerechtshof te Amsterdam is heden een aanvang ge maakt met de behandeling in-hooger-beroep van de strafzaak-Salomon Liebermann. Men zal zich nog herinneren, dat deze be handeling aanvankelijk geruimen tijd is uit gesteld op verzoek van de verdedigers en toen eindelijk op 3 December IJ. de zaak dienen zou, was het de thans 43-jarige Lie bermann zelf, die gezorgd bleek te hebben voor een Sinterklaassurprise in den vorm van een lange memorie, een z.g verschoo- ningsnota, welke hU aan het Gerechtshof had doen overleggen. Het Hof, dat een nauwkeurige bestudeering dezer memorie noodzakelijk achtte, stelde in verband hier mede de behandeling der zaak tot heden morgen uit. Zooals men weet, is Liebermann door de Rechtbank wegens het uitlokken en het me- deplegen van bedrieglijke bankbreuk ver oordeeld tot drie Jaren gevangenisstraf, zonder aftrek van het voorarrest. Van dit vonnis gingen verdachte en ook de officier, die 3% jaar mét aftrek had ge vorderd, in hooger beroep Notaris F. M. la Chapelle te De Bildt ver zoekt ons mede te édelen dat hfj terzake van den z.L zeer insinueerenden oproep tot een Waadavergadering door den burgemeester van De Bildt dd. 24 December- 1929 tot de Raadsleden gericht, zich tot den Officier v*n Justitie te Utrecht alsmede tot den Mi nister van Blnnenlandsche Zaken en den «Tranmiiwarta der Koningin heeft gewend, tot den eersten meer in het bijzonder, wijl de burgemeester dien oproep ook aan de verstrekt heeft. Genoemde notaris doet ons verder een re pliek op die convocatie aan den raad toeko men «-elke hij dd 2 Januari 193$ aan de plaatselüke pers ter band stelde. Daaraan ontleenen wij, dat zX de insu- nuaties van den burgemeester misleidend zijn, aangezien de zoogenaamde anonieme vragen over de transactie dd. 7 December 183» voor een cliënt, die deze opgesteld ter hand stelde terwijl de notaris zelf in Am sterdam was, door een süner exnpivyés be- 20 December is het gouden priesterfeest van Paus Pius XI „den Mlssiepaus", met veel enthousiasme en hartelijke geestdrift door di Katholieken van China gevierd. Ontelbare Communiën werden voor den Paus ojige- dragen en een gift van 10.000 gouden dollars werd overhandigd aan Z. Exc. Mgr. Constan- tinl. Apostolisch Gedelegeerde, om door hem aan den. H. Vader te x worden ter hand gesteld. De offlcieele plechtigheid van het jubilé heeft te Peking plaats gehad, onder leiding van den Apostolisch Gedelegeerde. In den morgen van den 20sten December werd een plechtig Te Deurn gezongen in tegenwoordig heid van afgevaardigden der Regeerlng, de voornaamste civiele en militaire autoriteiten van de Academie, het corps diplomatique, waaronder de gezanten van Amerika en van Japan, en van Besturen van Katholieke Scholen, in het Paleis van den Pauselilken Gevolmachtigde. den Vertegenwoordiger van den H. Vader in China. Taal: Verwacht U vermeerdering van naamvals-n fouten? (40 scholen ja; 3 neen). vermeerdering van werkwoordsfouten? (43 ja; 3 neen). vermeerdering van spellingsfouten? (23 Ja; 8 neen). kennis van X onderwerp van den zin? (8 Ja; 36 neen). 0 kennis van een bepaling in een zin? (4 ja; 40 neen). veel fouten met dt? (43 Ja; 1 neen). veel fouten met dde en tte? (43 Ja: 2 neen). in een woord als gehate? (41 ja; 3 neen). leefdheidshalv% zijn getikt en dat toen notaris eerst op 11 December kennis kreeg van het anoniem rondzenden der vragen, waarvan hij verdacht werd, hij onmiddellijk. dus nog een dag voor verscheen bij den Officier van Justitie de toedracht heeft medegedeeld, die dus volle dig Ingelicht was en voor wien niets te ver bergen was De notaris meent vooralsnog, hoezeer het hem ook tegenstaat uit hoofde van zijn ambt, niet tot het noemen van den naam te mogen -overgaan. doch heeft voorloopig ’n verklaring van net gebeurde door het perso neel geteekend, waarin ook de naam van den anonymus genoemd wordt, met een be schikking als uiterste wil in olograflschen vorm bij een notaris te Utrecht op 9 Januari j 1. gedeponeerd. De naam van den anony mus berust dus momenteel in een ander notarieel archief. De bewuste op.oep van den burgemeester aan den raad bevat tevens een insinuatie aan 't adres van genoemden notaris, als zou hij de schrijver zijn van het bewuste arti kel in de „Koerier" van 20 December, waar in de transactie-,.Jagtlust" wordt besproken en waarnaar, voor zooveel noodlg, verwezen wordt Dit wordt zoowel door de „Koerier" als door den notaris tegengesproken. Hij stelt zich op het standpunt, dat het cntoelaatbaar was en is, deze ingewikkelde ztak in de pers te bespreken en insinuaties rond te strooien op een tijdstip, dat er een raadcommlssie zou worden en is Ingesteld. speciaal wat schrijven en spellen onzer taal aangaat, gedurende de laatste jaren regelmatige achteruitgang valt waar te men. En nu blijkt, dat men daarvan in onder wijskringen geen verbetering, maar veeleer verergering verwacht, mag het zeer groot belang heeten. dat spoedig en krachtig worde opgetreden. Onze taal verdient beter, dan dat er zoo slordig mee wordt omgesprongen, toenemende mate ook door anderen dan oud-leerlingen der lagere school het ge val blijkt te zijn. Zij, die al dan niet met instemming kennis namen van de artikelen en ingezon den stukken, welke onlangs in ons blad gewijd waren aan het vraagstuk der vereen voudigde spelling, uit voorliefde waarvoor onze offlcieele spelling in meerdere kringen al maar vast verwaarloosd wordt, zullen ongetwijfeld ook bovenstaand oordeel van „Het Centrum” m^i belangstelling lezen. Dit een verre van bevredigend resultaat. En ook wat de andere vakken betreft, lie. ten de antwoorden op de gestelde vragen heel wat te wenschen over. Waaraan deze uitkomsten zijn toe te schrijven? klaagt „Het Centrum”. Er kunnen en er zullen verschillende zaken zijn. Men is het daarover ook niet eens. Voor heden willen wij daarop echter niet verder ingaan, evenmin als op het genees middel. dat de schrijver in de „Ned." daar voor meent te kunnen aanwijzen: de op richting van een Centraal Paedagogisch In stituut Alleen zouden wij er op willen wljzep, dat Te Amsterdam hebben by verschillende firma's in tegels, de tegelzetters het werk neergelegd, omdat zij wenschten dat het loon op feestdagen zal worden uitbetaald. Leze tegelzetters zijn feitelijk niet in dienst bij de leveranciers der tegels. Deze firma's besteden het zetten der tegels uit aan een baas tegen een overeen te komen bedrag Deze bazen hebben hun werklieden. De sta king omvat ongeveer 120 a 130 werklieden. reuzen-kapitaal, aldus Den Herder, wordt vernietigd door het verdwijnen der visscherij zoodra de afsluitdijk dicht is en de visch de Zuiderzee niet meer kan bereiken Ongeveer vier duizend visschers vinden er. daareengenomen, een ruim bestaan, de ne- venbedrijven bloeien langs heel de Zuider zee, waafbfj nog het jaar op Jaar toenemen de vreemdelingenverkeer naar Marken, Vo lendam. de Veluwe, Friesland en Overijsel, dat eveneens ten doode zal zijn opgeschre ven. In totaal beteekent dat een winstder ving van minstens twintig rail Hoen per jaar of gekapitaliseerd een verlies van vier hon derd millioen gulden! Dit is eer feit: het getal der gedupeerden is zóó groot, dat het niet bij benadering valt vast te stellen en daardoor loopt ook de schadevergoeding geheel In het honderd. Nog één jaar kan er gevischt worden en dan is het gedaan, maar nog nergens is men op deze radicale verandering Ingesteld. Als voornaamste bezwaren heb ik, aldus Den Helder, in mijn eerste brochures aan gevoerd. dat een afsluitdijk van 5 M. N.A. P. en Meerdijken van 2.50 M. NAP. te laag zijn, er vluchtheuvels of terpen dienen te komen, het IJselmeer te klein is om den watertoevoer bij aanhoudenden storm te ver werken en ten slotte, dat het water zal gaan opstoppen. Wa’ is nu gebeurd? Van mijn brochures werd „officieel” géén nota genomen, maar wel werd door de regeerlng onmiddellijk aan deze bezwaren tegemoetgekomen, werd de afsluitdijk met een .kop" van 2.25 M. ver hoogd. moesten vluchtheuvels worden aange legd en kwam men inderdaad tot de ontdek king’ dat de Staatscommissie-Lely de op stopping van het water had vergeten. Dt schrijver der brochures is van oordeel dat bij een eventueelen stormvloed de „twaalfde provincie" een groot kerkhof zal worden. Zijn conclusie is: de afsluitdijk twee drie meter te laag, meerdijken drie 4 vier meter 'te laag, vluchtheuvel vier vijf meter te laag Millioenen tekort. En de uitkomst twijfelachtig. Te Hilversum herdacht Zondag de in het aartsbisdom Utrecht in de R. K. Arbeiders- beweging bekende voorman IJ. Brouwen, lid der Prov. Staten van Noord-Holland, onder talrijke blijken van belangstelling in intiemen kring zijn 60sten verjaardag. Behalve vele persoonlijke gelukwenschen werden den Ju bilaris verscheidene manden met bloemen aangeboden. De van heeft onlangs een voorstel aangenomen van één zijner leden, om achtereenvolgens in enkele groote bioscopen in ons land propa ganda te maken voor het gebruik van de Nederlandsche taal in zuiveren vorm en tegen het onnoodig bezigen van vreemde woorden. Daartoe zal door middel van enkele zinnen op het witte doek worden opgewekt. 11 op 12 November zich in de Noonche fjor den bevond, op reis van Archangel naar Velzen Te 1 uur 30 is de kapitein, die reeds ongeveer 20 uur op de brug was geweest, wat gaan rusten, met onder aan den eersten en derden s uurman. (iem dadelijk te roepen als dat noodlg mocht zjjn. De wind was toen W. Z. W.; nu en dan waren er regen- en sneeuwbuien van gemiddeld tien minuten, het zicht was tusschen de buien door goed. Uit de verklaringen van den tweeden stuurman, die op daad of nalatigheid werd gehoord, bleek, dat deze te 4 uur vjn. op wacht was gekomen. Ook hij kreeg van den eersten stuurman order, den kapitein te roepen, zoodra er Iets bijzonders was. Toen de eerste stuurman te 4.15 uur van de brug ging, was de „.witte sector van Joneholmen bijna recht yoSriilt. Te 4 uur 50 viel een niet zware bui in met regen. Een klein kwartier tevoren was de loods, die ongeveer 16 uur op de brug was geweest, voor de tweede maal wat gaan slapen. De tweede stuurman zag na 4 uur 50 Joneholmen nog wit, Kalvenes echter niet meer voor. Te 5 uur 5 was de bui over. Even aan stuurboord werd de groene sec tor van JCalvenes gezien en op ongeveer twee streken »pan stuurboord de witte van Jone holmen. De stuurman liet toen dadelijk een kwart streek uitsturen en toen hij daarop weer In den rooden rector van Joneholmen liep, nóg een kwart stuk. Te 5 uur 10 liep het schip op de rotsen. - De heer Hooikaas, lid van den Raad, keurde niet goed, dat In de fjorden de loods is gaan ruste# op een oogenbllk dat de ka pitein zulks ook deed. Voorts wees spr er op. dat de tweede stuurman veel te weinig heeft uitgestuurd, als hU den kapitein' cf den loods had gewaarschuwd, was er niets gebeurd. De stuurman antwoordde, dat hy niet hard bakboordroer had durven geven, hij achtte het veiliger, geleidelijk weg het vuur te ron den. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, vice-admiraal b. 3 Fock. merkte op, dat de navigatie van den tweeden stuurman onjuist is geweest, tegen hem handhaaft hij dan ook zijn klacht De Raad zal later uitspraak doen. een Nog steeds gorden aangevoerd het ’“’t te herstellen. Men hoopt hedenavond met het werk ge reed te komen. En •mid delde van katholieken dan Travancore”. Een der instellingen, waarop het diocees Verapoly terecht trotsch Is. is het klooster van de H. Theresia, de groote inrichting van onderwijs voor jonge meisjes die be stuurd wordt door Inlandsche Tertiarissen Carmelitessen. Onlangs werd dit klooster door de Univer- sitelt van Madras erkend als Middelbare School, bevoegd om eindexamens te ver- leenen. De Invloed van dit klooster Is aan zienlijk. vooral in verband met het gewlch- tige probleem dat tegenwoordig de opvoe ding van jonge meisjes in Indiè vormt. Het Aartsbisdom Verapoly heeft 2.350.000 Inwoners. De katholieken van latljnschen ritus Zijn 1.25.818 in getal. Maar bovendien bevinden zich in dit gewest katholieken van den Syro-Malabaarschen ritus die een eigen hiërarchie hebben, en 490.000 in aantal zijn. De Aartsbisschop van Verapoly behoort tot de Orde der ongeschoeide Carmelieten. Hij wordt bijgestaan door 31 Europeesche reli gieusen van zijn orde, en door 14 inland sche Paters van de Derde Orde der Carme lieten. De seculiere inlandsche priesters zijn 50 in aantal, wat een geheel uitmaakt van 95 priesters op 125.818 katholieken of één L priester voor 1324. J Deze zielenangst van de bevolking in Indlë, waar een groot gebrek is aan piesters en die bidt dat men er hun zende. werd den vol genden dag naar voren gebracht door Mgr. Benzifer. bisschop van Guilon, sufragaan van Verapoly. die met tranen in de oogen aan een der redacteurs van Agentia Fides schokkende gebeurtenissen verhaalde die dui delijk het brandend verlangen van de be volking van het diocees weergaven, en zijn bnmacht, om hun de priesters te geven, waar ze zöó dringend om «ragen. Onder het opschrift „de Resultaten van ons Volksonderwijs -bevatte de „Nederlan der" desa week een tweetal artikelen van dr. Philip J. Idenburg. waarin een aantal sterk sprekende staaltjes werden meege deeld van grove onkunde bij pas ontslagen leerlingen der lagere school Bjj het toelatlngs-examen voor een fa briek had men. wat óe meest primitieve kennis van aardrijkskunde en geschiedenis betreft, de zonderlingste antwoorden ge kregen, bijv, dat 's-Gravenhage de hoofd, stad was van Overijsel. dat Amersfoort in N.-Brabant lag en Arnhem aan de rivier „de danou", dat de 80-jarige oorlog begon met den slag bjj Waterloo, dat Balthasar Gerards Napoleon had vermoord, en zoo meer. Nu moet r' - - terecht, met zulke krasse voorbeelden zichtig zijn, en in geen geval mag meenen, dat hiermede het peil van kennis en inzicht is aangegeven, waarmede de ge middelde Nederlander de volksschool ver laat. X Maar dikwijls staat men toch ontsteld ging hij voort over het ontbreken van elementaire kennis van lezen, schrijven en rekenen, om slechts deze drie hoofdvakken onzer lagere scholen te noemen. En dan verwijst bij naar het getuigenis ▼an onderwijzers, zooals dit te Amsterdam tot uiting kwam door middel van de eenige Jaren geleden ingestelde ..beklijvingscom. ultatel op 3 December nog niets bekend was, geresumeerd 'n nieuwe uitvoerige opsom ming van al deze onverkwikkelijke kwesties besparen. Slechts willen wij nog even terugkomen op de uitgebreide dagvaarding, welke destijds aen Liebermann is beteekend. Liebermann zijn n.i. drie groepen feiten en handelingen ten laste gelegd. Allereerst gaat het over de bekende te Hilversum ge houden .„staande vergadering”, bjj welke gelegenheid de toen Juist opgetreden direc teur der „Veendammer". de heer A. O. Möhrlng een strooman van Liebermann, die. na de behandeling der „Veendammer"- strafzaak door de Rechtbank te zijn vrijge sproken, door het Gerechtshof is veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenis straf. met aftrek van zes maanden voor looplge hechtenis twee villa's en het kan toorgebouw der „Veendammer” te Hilver sum. twee stukken grond, twéé auto's, een vordering van de „Veendammer" op vader Woltman en 26 hypothecaire schuldvorde ringen tot een bedrag van ruim 2J4 millioen gulden aan de familie Woltman heeft over gedragen. waartegenover de „Veendammer" niets anders ontving dan een vordering van ruim 2% millioen op Liebermann's „Dls contobank voor Credietinstellingen”. welke formeel de koopster was van de „Veendam mer", doch bij lange na niet goed voor dat bedrag. Allereerst wordt nu Liebermann aan deze door Möhrlng gepleegde bedrieglijke bank breuk. het medeplegen. het uitlokken, mede plichtigheid en het doen plegen ten laste ge legd. Subsidiair vermeldt de dagvaarding het misdrijf van verduistering, waarbij ver dachte achtereenvolgens opnieuw van mede- plegen, medeplichtigheid, uitlokken en doen plegen wordt beschuldigd. Het tweede complex van feiten slaat op de overdrachten, tijdens Möhrlng's direc teurschap, van waarden der .Veendammer” aan Liebermann. x In de dagvaarding komen negen nummers voor. w.o. de geforceerde aflossing van een aantal hypotheken in de maanden Juni tot October lO-T. Ook deze feiten zijn gecon strueerd als bedrieglijke benkbreuk als verduistering en bovendien nog als heling. Wat tenslotte de laatste ten laste legging betreft, deze slaat op het feit, dat Lieber mann's stroomannen. die tesamen het nieu we „bestuur” der „Veendammer" vormden, er mede accoord zijn gegaan, dat na ver koop der aandeelen. in September 1927, aan L. W. S. Paardenkooper de vordering van de „Veendammer” op de „Dlscontobank” vervangen werd door een vordering op Paar denkooper, die volgens de dagvaarding bU lange na niet goed was voor het bedrag van vijf millioen, dat den koopprijs der „Veen dammer" uitmaakte. Een merkwaardige omstandigheid bij dit deel der ten laste legging is. dat de officier daarbij aanneemt, dat de „Dlscontobank” thans plotseling niet goed was voor het ge heel of grootendeels voldoen van een bedrag van vjjf millioen I Ook hier is weer sprake van medeplegen, medeplichtigheid, uitlokken en doen plegen. Door E. den Herder, te Harderwijk, zjjn eenige brochures uitgegeven, waarin hij zich verzet tegen de droogmaking der Zuiderzee en deze een ramp voor Nederland noemt. Naar aanleiding van deze brochures is „De Tijd” eens met den schrijver gaan praten en aan dit interview ontleenen wij het vol gende: Een „Indie roept om God. Duizenden en dui zenden ave menschen bedelen er letterlijk om het Doopsel en smeeken ons om hun priester te zenden,” verklaarde tegenover een der redacteuren van Agentia Fides Mgr. Perezy Cecilia O. C. D. Aartsbisschop van Vérapoly (Z. Indlë), die naar Rome was ge komen om 21 December deel te nemen aan de viering van het Gouden Priesterfeest van Paus Pius XI. In mijn diocees Verapoly zijn er heele steden waarvan de bevolking al Jaren op het Doopsel heeft moeten wachten. Zoo herinner ik mij een dorp, waar de bevolking 5 lange jaren geduld heeft moeten hebben. Ik wilde deze arme menschen laten wachten totdat ze een priester in hun nabijheid zouden nebben die het met moeite begonnen werk, zou kunnen voortzetten. Doch ik had er geen. Toch scheen het ver langen naar het Doopsel zóó sterk, dat ik medelijden met hen kreeg. Ik kon hen niet langer teleurstellen en allen zijn toen ge doopt. Priesters, priesters en nog eens priesters, dat is de groote behoefte van het hedendaagsche Indië en zijn meest dringen de behoefte.” Terwijl hij, zonder het zelf te weten, de zelfde termen gebruikte, die de Apostolisch Gedelegeerde voor Indië het vorige Jaar bezigde bij zijn terugkomst te Rome, voegde Mgr. Perezy eraan toe: „De wereld moest weten en er zich rekenschap van geven welke ontzaglijke vorderingen het katholicis me reeds heeft gemaakt in het zeer moderne land, dat Indlë tegenwoordig is.” In de staat Travancore, die deel uitmaakt van het Aarts- diocees Verapoly, zijn meer dan 20 pet. Ka tholiek. Dat is een zeer mooie verhouding, aangezien het gemiddelde der katholieken in Indië slechts 1 pCt. bedraagt. Te Ema- hulam, waar Mgr. Perezy resideert, vormen de katholieken de helft der bevolk! de staat Cochin heeft nog een hooger Omtrent de verzakking in den spoordijk tqsschen Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht, kan nog worden medegedeeld, dat in den loop van Zondag opnieuw ster ke ondergrondsche bewegingen vielen te «feerert waarna het geheele verkeer werd stopgezet. De bodemwerking ont wikkelde zich tenslotte zoo sterk, dat het baan-niveau een daling aangaf van 1 30 M. Later nam deze toe tot de hoogte vi geheelen zandwegen, zand treinen af- en banvak zoo spoedig mogelijk jaren missie." Die commissie heelt aan een veertigtal openbare en bijzondere scholen voor ge woon lager onderwijs van allerlei aard en richting een enquête ingesteld, ten einde na te gaan wat er van de leerstof beklijven zou en als parate kennis in het practi- sche leven en bij het vakonderwijs van dienst zou zijn. Uit de door dr. Idenburg medegedeelde resultaten laten wij hier alleen volgen, wat de onderwijzers antwoordden op de hun ge stelde vragen in zake het taal.onderricht: In het verslag omtrent den druk der be lasting op de Inlandsche bevolking van de buitengewesten wordt geconcludeerd, dat, ten eerste, de inkomstenbelasting waar schijnlijk nagenoeg overal beneden de vier procent van het Inkomen uit grondbezit valt, ten tweede, dat zulk evenzeer het geval is by eene combinatie van de inkomstenbe- lasting met de landrente, ten derde, dat de de burgemeester daar I totale druk der hier boven bedoelde belas tingen ten slotte een matig percentage van het volkslnkomen opelscht. in vele gevallen een correctief vormt op de heffing van de lnkom-tenbelast';-!g en ten slotte de draag kracht van de bevolking in geenen deele overschrydt, terwijl nergens gebleken is. dal het uitvoerrecht de rationeele uitbreiding van de meerjarige volkscultures in den weg staat, ten vierde, dat eene vergelijking van de gcbiedsdeelen waar de exportvoortbreng- seien van de bevolking niet met uitvoerrecht zyn belast echter wel eene ongelijkmatige verdeeling van den totaal-belastingdruk aan het licht bracht en, ten vyfde. dat daarom wel aanleiding bestaat'om te trachten den druk geiykmatiger over het belastinggebied te verdeelen, waartoe zou kunnen medewer ken de toepassing van een verminderd ta rief voor de inkomstenbelasting ten aanzien van die inkomsten, welke getrokken worden uit de voortbrenging van marktproducten. welke met uitvoerrecht, dan wel met eene daarmede geiykgestelde heffing belast zyn. c.q. eene verminderde heffing van landren te voor de desoetreffende gronden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6