ONS BLAD 1 Het droevig auto-ongeluk bij Hauer na L. FRANKENBERG, Alkmaar Koloniaal beleid Voetbabhitte VOORNAAMSTE NIEUWS VRIJDAGMORGEN Telegrafisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN Chauffeur lafhartig vermoord Benoemingen Ongeluk op de jacht HET Bonboeken - Doorschrijfboeken - Alfabetboeken - Notulenboeken Copieboeken - Contributieboeken DE BEKENDE KINDERMOORD TE ARNHEM DE MOORDZAAK-LANS TE ROTTERDAM ERNSTIG ONGELUK BIJ DE HOOGOVENS AFSCHUWEL1JKE ROOFMOORD TE PARIJS TULPENVERVOER PER K. L. M. SLAPTE IN DE KUNSTZ1JDE- INI JSTRIE Barometers Thermometers PAYGLOP 3 Mr. B. C. J. Loder „DEONHOOZELE SCHAAPJES"1 H.BULTHUIS Lanqestraat 98 Hoogstraat 18 ALKMAAR. j ONDERGOEDEREN voor Dames, Hoeren en Kinderen JOH. LAUWERS OP GEREGELDE GOEDEREN 10 pCt. KORTING Man onder een trein geraakt en gedood Steeds sneller! VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 11 Goederentrein ontspoord bij Assen. MARTIN BERDEN. De onaantastbaarheid van het Kanaal De vergadering van den Volkenbondsraad. ■BI Is De iyn w(jst aan hoe de auto te water ge raakte. De plek waar de auto uit het water te getrokken is met een kruisje aangeduid De moeder tot 3% iaar veroordeeld koloniaal 150.000 De moordzaak-Lans komt 10 Februari weer voor de Rotterdamsche Rechtbank. ABONNEMENTEN: vuer Alkmaar en Agentschappen: per week 15 et; per kwartaal 1 3X5; per poet, per kwartaal L55 bjj vooruitbetaling. ig Een Britsche sleepboot, de „Saint Genny" gezonken; twintig opvarenden verdronken. 53 a 55 pCt. uitkeering aan crediteuren der Veendammer Hypotheekbank? '^Binnenkort zal in het Staatsblad verschij nen het Kon. besluit lot vaststelling van de door de Raden van Arbeid te heffen premie voor de verplichte ziekteverzekering. Aanstaande promotie in de hoofdoffiders- rangen. Doodelijk ongeval op het Hoogovenbedrjjf te IJmuiden. De Raad ran den Volkenbond bijeen. Het onderzoek van de werkzaamheden der man daten - commissie. Slapte in de kunst zijde-industrie: Ontslag aan 500 man personeel. De actie der Partij National Indonesia voorloopig stopgezet. Letlandsche onderscheiding voor Mr. B. C, J. Loder. Een Letlandsche onderscheiding De president van de republiek Letland heeft den beer mr. dr B. C; J Loder, te 's Gravenhage, voorzitter van de Commissie voor Internationaal Privaatrecht en oud- president van het Permanente Hof voor In ternationale J.stltie, het Grootkruis van de Drie Sterren-orde verleend. De consul van Letland te Amsterdam, de heer E. van Monsjou. heeft heden den neer Loder te zijnen huize de versierselen van deze onderscheiding overhandigd. 9 uur zijn er weer EXTRA KOOPJES te halen. Best goed voor weinig geld De Haagschc Conferentie. De oplossing in de kwestie der sancties. Tardieu en Loucheur naar Parijs vertrokken. Het incident in het bankiers-comité. regel* 1-Z5, elke regel meer t *2*. RECLAME per regel 8.75 voor do eerste pagina; voer de overig* pagina'* S30 RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD” Barometerstand 9 uur vm.: 760 vooruit. BUREAU: BOF Telefoon: Administratie Ne. «33 Redactie Ne. «33 Inzake den bekenden kindermoord Arnhem is de moeder tot 3'4 jaar gevange nisstraf veroordeeld Kousen, Sokken, Sportkousen, Wollen Garens, Breikatoen, enz. Nadere bijzonderheden omtrent het ante, ongeluk te Nauerna. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken; ook de allerfijnste JAAP SNOR - Zuidstraat 15 - Den Helder Let op den gelen winkel Depot Schagen: Mej. C. DB MOEL. Nwri. den overkant waar ’n lier aangebracht werd. Met vereende krachten gelukte het thans de auto tegen den kant op te trekken en ge deeltelijk boven water te halen. Dadelijk wer den de drenkelingen uit de auto naar bulten getrokken en naar de reeds gereedstaand— ziekenauto’s gedragen waar de doktoren helaas niet anders dan den dood konden con st* teeren. Er waren drie kwartier verloopen sedert het te water geraken van de aqto De wakkere mannen, die aan het reddingswerk deelna men, hebben gedaan wat zij konden maar redding was uitgesloten. Bovendien werd het werk zeer bemoeilijkt door den hevigen storm en den regen. Met een kraanwagen te de auto later verder naar boven getrokken waarna zjj glstSr- ochtend weggevoerd te. De begrafenis van het slachtoffer zal plaats vinden Woensdagmiddag 2 uur, op de Al- g?Tnppn» Begraafplaats te T-nan/tem de voorzijde van het huis, waarop een angstige stem riep: „mijn vrouw en kindje! de auto ligt In het water!” Onmlddeliyk snelde de heer Sch. naar buiten en bracht allereerst den heer T., die radeloos van angst was. naar binnen. Direct daarop ijlde de sluiswachter met nog een paar andere personen naar den waterkant, maar van de auto was niets meer te zien. Reddingsmateriaal, in den vorm van dreggen en haken was spoedig aanwezig en het ge lukte Inderdaad de achteras van het ge zonken voertuig vast te krijgen. De pogingen om_de auto boven water te brengen bleven echter vruchteloos. Inmiddels was de politie te Zaandam tele fonisch gewaarschuwd terwijl ook om ge neeskundige hulp geseind werd, welke zeer spoedig ter plaatse was. Daar het niet mogeiyk bleek om de auto uit het 4 meter diepe water aan de opper vlakte te brengen, trok men het voertuig naar Alle «bonné op dit blad zijn ingevolge de verzekeringavoorwaarden teaeu ongevallen verzekerd op de plaats van de misdaad, bezig met ver- geefsche pogingen om de taxi op gang te brengen. Ondanks zijn heftig verzet slaagde men erin, den man en zijn begeleidster te arresteeren en naar Parijs over te brengen. De jongeman bleek een 20-jarige bewoner van Straatsburg te zijn en het meisje zijn 22-jarige vriendin. Hij verklaarde zonder werk te zijn en zijn daad voornamelijk te hebben gedaan om In het bezit te komen van de geldsom, die de chauffeur bij zich had en van de auto. Hedenochtend te op de terreinen van het Hoogovenbedryf te IJmuiden een doodelijk ongeluk gebeurd. Zekere J. Tamboer, afkomstig uit Apel doorn en thans verblijf 'houdende te Bever wijk, geraakte onder eert trein, waarbij hem een arm en een been werden afgereden. De ongelukkige werd naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, waar hij spoedig den geest gaf. Nadere bijzonderheden Nader wordt ons nog gemeld, dat de on- Een vreeselyk misdrijf, met onmensche- lijke koelbloedigheid uitgevoerd, heeft gis teravond bulten Parijs op den weg naar Straatsburg plaats gevonden. Een Parjjsch taxi-chauffeur werd gisteravond op een der Parijsche boulevards door een jongeman, die begeleid werd door een jonge vrouw, aange roepen met het verzoek, hen naar Straats burg te willen brengen. Eenige kilometers voorbij de vlleghaven Le Bourget liet de man den wagen halt houden, stapte uit, en ver zocht den chauffeur, met hem eenige stappen den weg op te gaan, terwijl de jonge vrouw In de auto bleef wachten. Toen de chauffeur zich penige meters van zijn wagen verwijderd had. draaide de onbekende passagier zich plotseling om, trok een revolver en loste een schot, dat den chauffeur Juist in den mond trof. Ondanks de zware verwonding trachtte de chauffeur te vluchten, doch reeds na eenige meters afgelegd te hebben struikelde hij en viel In een greppel. Zijn aanvaller had hem dus weer spoedig bereikt, en hoe wel de ongelukkige op de knieën om genade ameekte, joeg de onverlaat zijn slachtoffer een kogel door het hoofd, waardoor de chauf feur onmlddellljk dood was. Deze geheele gang van zaken is bekend geworden, doordat toevallig een wielrijder zich op het moment van de misdaad in de onmiddeliyke nabij heid van de plaats bevond en op eenigen afstand het gebeuren waarnam. De ongewa- pende fietser, die met afgrijzen het koelbloe dige optreden van den, misdadiger had ge zien, waagde het dan ook niet, in te grijpen, doch verwittigde zoo snel mogelijk telefonisch de politie, die onmlddellljk twee recherche- ambtenaren per motor ter achtervolging van den misdadiger uitzond. zy vonden hem nog Ook Jan de Roode en Ir. Albarda spra ken heel verstandig; Wees voorzichtig met Indië; waag u niet aan onmiddellljke vrij-verklaring, zoowel voor de Indonesiërs als voor de Nederlandsche arbeiders zou zulks een catastrophe kunnen worden. In een van de 12 stellingen, welke het congres tenslotte aannam, wordt gezegd: „De sociaal-demokratie erkent onvoor- waardelijk het recht op nationale onaf hankelijkheid” en „De Tijd" ziet hierin het bewijs dat de leiding der 8. D. A. P. geweken is voor de linksche oppositie, voor Moskou. Wij kunnen deze meening niet deelen. d Naar wij vernemen zijn bij de kunstzijde fabriek Enka te Arnhem 100 man personeel, hoofdzakelijk van den buitendienst, als schil ders, metselaars, enz. ontslagen. In de fabriek te Ede werden dezer dagen drie vier honderd man van den fabrieks- dienst wegens reorganisatie van het be drijf ontslagen. De rechter deed te Arnhem hedenmorgen uitspraak In -de bekende zaak tegen N. v. 8., die de vorige week terecht stond wegens moord op haar 14 dagen oud zijnde doch tertje. dat zij In een tasch had gestopt, wel ke zij daarna bij het stationsdépót In bewa ring had gegeven. De rechtbank veroordeelde haar wegens moord tot 3'4 jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. De etech luidde 5 Jaar. gelukkige 42 jaar oud is en een vrouw en drie kinderen achterlaat. Het ongeluk gebeurde te tien uur. Pam- boer bevond zich op de helling van een naast den spoorweg gelegen cokeshoop, om cokes te halen voor een kachel. Bij het na deren van den trein, bestaande uit een lo comotief en twee wagens, en blijkbaar nadat hij het eenige malen gegeven signaal had gehoord, begaf T. zich inplaats van hgt spoor over te steken en aan de andere si' welke geheel vrij vrij was. te wachten de trein voorbij was hooger op de hel van de cokeshoop. Blijkbaar te daardoor' de cokes ir. beweging gebracht, met het gevolg dat de getroffene is weggegleden en door den laatsten wagen gegrepen. De wagen ging hem over beide onderbeenen en den rech terarm. Dr. van Leusen uit IJmuiden verleende de eerste hulp. Massa-ontslag bij een textielfabriek Het personeel van de firma Swlnkels tex tielfabrieken te Mierlo is tegen Zaterdag 18 Januari a_s. wegens slapte van het bedrijf ontslag aangezegd. Een 150-tal personen wordt hierdoor werkloos. Gisteren heeft een vliegtuig den afstand LondenBrussel In 90 minuten afgelegd, d.wx. met een gemiddelde uursnelheid van 140 mijlen. Het vliegtuig werd bestuurd door captain Rogers van de Imperial Airways. Deze vestigde hiermede een nieuw record op zijn naam. In het algemeen kan de geciteerde stelling gerust onderschreven worden door een leder; X is alleen maar de vraag, of en hoe in gegeven omstandig heden het „recht op nationale onaf hankelijkheid" praktisch toegekend moet worden, met inachtneming van de be langen der rechthebbenden zelf. Het Is maar de vraag, hoe de evolu tie naar het zeer verre einddoel zich zal moeten voltrekken. Neen! Het feit, dat dit congres thans gehouden werd het feit, dat men In zeker opzicht een slag om den arm hield het feit, dat men zich nog ren beetje revolutionnalr aanstelde dat alles moge een zekere concessie aan Moskou beteekenen men mag aan de leiding der 8. D. A. P. de eere niet ont houden: dat zij zich cordaat geweerd heeft tegen al te linksche demagogie, en dat zjj principieel ten slotte aan onze zijde Is komen te staan. In het tempo van onafhankelljk-ier- klaring der Indonesische bevolking moge er nog verschil van Inzicht bestaan; in princiep zijn wij het eens: de vrij making van Indië, met als hoogste doel het belang der Indonesiërs, zal zich geleidelijk, zij het dan ook zéér geleide lijk, moeten voltrekken. Revolutie wordt erkend ais uit den booze. Nieuwe behandeling voor de Rechtbank Een bewoner van Beverwijk in den voet geschoten De heer Wezeman uit Beverwijk had by de jacht in de provinciale duinen het on geluk zich in een zijner voeten te schieten, waardoor deze ernstig werd gekwetst. De getroffene te naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Voetbalwedstrijd, tegenwoordig. Gaat te rustig en te tam. 't Werd dus tijd dat daar tenslotte Eens verandering in kwam! Voetbalspelers maken goaltjes. Wat je ied'ren Zondag ziet. Dit blijkt voor Schoonhovenaren Toch de spel.attractie niet. Gouda had hen klop gegeven In een eerlijk voetbalspel. Maar wat voeten niet bereiken. Doe je met je vuisten wél! De supporters der partijen Openden een nieuw gevecht. Niet om goals, maar meer om klappen. Als gevoel.vol nagerecht. Vuistbalspel werd toen geleverd. Als een soort variété. De politie, steeds attentvol, Deed met gummistok graag mee Is dit niet een zeker teeken Van een langzaam-aan verval Van den hard en veel getrapten En roemruchten leeren bal? 't Schijnt wel moeilijk, als supporters Mogen kijken, maar niet doen. Ledigheid, je ziet het hier weer. Maakt vaak inbreukop fatsoen! Z.D.H. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Llmmen den W.E. Heer P de Wolf. Rector van St. Joannes de Deo te Haarlem. De eerste proefzending uit Noord-Holland De exporttyd der Hollandsche tulpen weder aangebroken en dagelijks vertrekken vooral naar Londen, groote partijen ter vei ling op Covent Garden Market. Reeds in de beide vorige jaren werden door de toonaangevende exporteurs proeven genomen met de verzending per K. L. M. Stonden aanvankelijk geregeld gebruik van den luchtdienst nog eenige bezwaren in den weg, het voordeel van de snelle expeditie, welke mogelijk maakt, dat de tulpen een dag eerder aan de markt zijn, alsook betere overkomst by zware vorst, en lichtere ver pakking deden den eenen exporteur na den andere besluiten het luchttransport aan zijn bedryf dienstbaar te maken. De ladlngscapacitelt der vliegtuigen te zoo toegenomen, dat de K. L. M. niet voor den aanvoer van een paar ton behoeft terug le schrikken. Hedenmiddag? vertrok de eerste groote proefzending tulpen uit Noord-Holland, dat dit jaar voor het eerst van de luchtverbin ding gebruik maakt, uit Amsterdam. De zending wordt vannacht door de zor gen van de K. L. M.-organisatie op de markt afgeleverd. Een tweetal leden van een spe ciale studiecommissie, welke de beste wijze van aanpassing van den tulpenexport aan het vervoer per vliegtuig bestudeert, bege leidt de zending. „Wat zyn nu de onmiddeliyke belangen der arbeidersklasse by het koloniale vraagstuk? De koloniale ioonbronnen zyn te splitsen in: 1. Drainage. uitstrooming van winsten öoor ontginning en uitbuiting. De winsten uit deze bron bedragen gemiddeld 400 mlilloen per jaar. Deze winst schept natuur- iyk werkgelegenheid; zy bedraagt gekapita liseerd tegen 10 pet. pl.m. 17 pct. van het nationale vermogen. 2. Afzetgebied van de Nederlandsche industrie. In 1920 beliep de waarde van den totalen export f 1700 tnllltoen, waarvan 14 pet. naar Indonesië ging. In 1927 bedroegen deze cyfers 1900 mlilloen en 7.2 pet. De textielindustrie exporteerde in 1922 67.1 pet. voor Indonesië. Dit cyfer is in 1927 gedaald tot 55 9 pet. 3. Afzetgebied, dat Indonesië geeft voor persooniyke arbeidskrachten. 43 500 Euro peanen bekleeden leidende betrekkingen in Indonesië.-Dit is de „bovenlaag". Hierby waren stellig 40 000 Nederlanders. Dr. Tin bergen schatte het direkte verbreken van het koloniaal verbond op een werkverlies van 150.000 Nederlandsche arbeiders, d.i. ongeveer 10 pct. van het totale aantal. Opneming van de „onmlddeliykheidsleuze” zou politiek onzuiver zyn. Wat zou nu het belang zyn. als wy ter wille daarvan zoo veel werkgelegenheid op het spel zetten? Spr. gevoelt zich niet verantwoord om de leuze alleen ter wille van propaganda op te nemen. Men moet de konsekwenties over zien!” In dit nummer reproduceeren wij een foto van de plaats, waar Zondagavond het tragisch auto-ongeluk is gebeurd, hetwelk v aan de echtgenoote en het dochtertje van den beer L. Tabak, uit wyk aan Duin bet leven heeft gekost. De auto te van de brug af recht door ge reden tot de plaats waar de weg een bocht maakt. Hier bemerkte de heer T-, die we gens den hevigen regen en de beslagen auto ruiten weinig kon zien, dat hif iets terug moest. Wat er toen gebeurde hebben wy reeds gisteren vermeld. De sluiswachter, de heer J. Schoone, met wien wy gisteren een onderhoud hadden, ver telde ons over bet droevig gebeuren nog de volgende by zonderheden Het was omstreeks half acht toen de heer Schoone. die in zyn woning, welke recht tegenover de plaats des onhells is gelegen, naar een radlo-ultzending luisterde, werd opgeschrikt door bet Inslaan van een ruit aan Wjj hebben ons de moeite getroost, de vele pagina s krantendruk door te Wor stelen. welke „Het Volk” van Zaterdag en Maandag gewijd heeft aan het kolo niaal congres, dat de 8. D. A. P. Zaterdag en Zondag te Utrecht heeft gehouden. X Was blijkbaar wel hoog tijd, dat de 8. D. A. P. zoon congres uitschreef; Er dreigde gevaar vah links. Sinds gerulmen tijd hebben de link sche opposltie-mannen in de 8. D. A- P. zichzelf gepromoveerd tot redders der inlandsche menschheid, en het liet zich aanzien, dat hun doorgefourneerde Mos kovische demagogie in de party niet zonder uitwerking zou biyven. Bovendien deden zich nog een paar actueele gevalletjes gelden: de Britsch- Indische nationalisten eischten in een congres te Lahore volledige onafhanke- lykheld van de Engelsche (socialisti sche??) Labour-regeering en in ons Indië gaven de gevaariyke gedragingen van leden der „Party Nasional Indone sia” aanleiding tot veel huiszoeking en veel arrestaties. Voor de linksche oppositie in de 8. D. A. P. een prachtmoment dus om haar slag te slaan. Vooral, nadat „Het Volk” de onver- geef’hjke onvoorzichtigheid begaan had. een eventueel gewelddadig optreden van de Engelsche Labour-regeering tegen de Britsch-Indische opstandelingen by voorbaat goed te keuren, en te schryven, dat een dergelyk optreden „gezond" zou kunnen zyn in zyn uitwerking. Na lezing van het uitvoerig verslag tn „Het Volk” (wy willen veronderstellen, dat het niet geflatteerd Is uit reverentie voor de party leiding) hebben wy echter den stelllgen Indruk, dat de bezadigde elementen in de 8. D. A. P. de overwin ning behaald hebben, en dat de ras- revolutlonnairen met de kous op den kop naar huls gegaan zyn. O zeker! Er was nog veel tweeslach tigheid, er was nog veel kwasl-revolu- tlonnalr vertoon, maar zy, die verstan dige taal spraken, hebben den boven toon gevoerd. De inleider Stokvis stelde zich tegen over de leuze, „dat de band tusechen moederland en koloniën onmlddeliyk verbroken moet worden”; „de Indone siërs,” zoo zeide by, „zyn ekonomlscn en staatkundig volkomen ontwricht; dit maakt een proces van volksherstel nood- zakeiyk en wy hebben dit herstel te helpen volbrengen; men noemt dit wel eens een verklaring van onrypheld van de Indonesiërs, en men voert ons tegen, dat wy voorwaarden (voor de vry-ver klaring Red.) willen stellen; dit is echter een onzuivere wyze van bestry- ding. Het staat immers vast, dat een volk zich slechts duurzaam kan hand haven, als het bestuurskracht bezit, wy willen den Indonesiër tot wedergeboorte brengen, en dan past de bestrydlng niet, als zouden wy burgeriyk zyn. Iedere verstandige Indonesiër Is het met ons eens, dat er eerst een herstel van krachten moet plaats hebben.” Veel aandacht schonk deze spreker ook aan de waarde van Indië voor onze arbeidende klasse. Voorloopig te vastgesteld, dat de zaak tegen G. J. v. O., den procuratiehouder, die verdacht van moord, subs, doodslag op zyn patroon, den heer Lans, sedert 8 December 1928 in voorlooplge hechtenis zit, voor den derden keer zal behandeld warden voor de Rotterdamsche rechtbank op Mo-nAng iq Februari. De strafzaak-Saiomon Liebermann voeg het Amsterdamsche Gerechtshof. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 39 mln. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Van De Bildt is 10.10 uur geseind aan alls posten: Attentleseln neer! SQ Toorwlbetallng per piaaumg Z SAS per adverteDUe ran 5 regel*; leder* regel meer SU3 Hoogste stand: 770 te Zürich en Mün chen. Laagste stand: 7413 te Ingö. Verwachting: meest matige Zuideiyke tot Zuid-Oosteiyken wind, nevelig tot half be wolkt, weinig of geen jegen. Aanvankelijk kouder. Nieuwe £JRingen van Engeland? LONDEN, 14 Jan. De diplomatieks medewerker van de „Daily Telegraph” meldt, dat de Britsche regeering voor de eerste maal in 1925, voor het sluiten van de verdragen van Locarno, de kwestie van een internatio nale garantie voor de onaantastbaarheid van het Engelsche Kanaal heeft opgeworpen. Destyds werd de Nederlandsche regeering gepolst, doch deze achtte den tyd nog niet rup, om te zamen met Duitschland, Frankryk en België de verlangde onaantastbaarheid van het Kanaal te waarborgen. Er bestaan thans geen reden meer waarom deze kwestie van Engelsche zijde niet op nieuw ernstig ter sprake zou worden ge bracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9