z Italiano X ALKMAAR Burgerlijke Stand Alkmaar B Officieels mededeelingen DIENSTPLICHT F I I TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DONDERDAG 16 JANUARI 1930 RECHTSZAKEN I KUNST EN KENNIS RUIME KEUZE •C 1 I 5 -5 o' 1 Bloedige mishandeling te Koedijk De 26-jarige kellner Arie K., voorheen te Egmond aan Zee. thans te Alkmaar wonend, stond terecht naar aanleiding van het feit., dat hü in den nacht van 22 op 23 Sept, te Koedijk den getuige Pieter Bus met een dolk in het gelaat zou hebben gesneden en hem bloedend verwondde. De verdachte ontkende niet het mes gebruikt te hebben, doch deed een uitvoerig verhaal van zijn ontmoetingen dien nacht, en waarbij hU Het uitkomen, dat hU onder deugdelijke aanleiding werd ge slagen en zijn vechtlust toen ook werd op gewekt. Katholieke Kring ■o' z DE PLECHTIGE OPENING DER IJSSELBRUG BIJ HET KATERVEER C,V N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES Zaadmarkt ALKMAAR Telefoon 324 WIE PRIJS STELT OP GOED PASSENDE KLEEDING. NEME EENS PROEF BIJ ONS het reinste van van RUIT INGEREDEN van ver- Meervoodi<e strafkamer Zitting van Dinsdag 14 Januari Uitspraken van 7 Januari in 1 5 ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR Schouwburg „Het Gulden Vlies" aDe Boemelbaron", Operette in 3 bedrijven van Pordes Mlllo en Herman Haller, door de „Neder- landsche Operette". voord gevoerd door •m hoofdingw- den.~l Rijkswaterstaat De was DRUKWERK REKENINGEN - QUITANTTEN - ENVELOPPEN Van Putten Oorttneijer PAIGLOP len vaste ontstulmig zal, dien Ha<w. eennre Overijssel en eenive niet ge en 800- voor een ITALIANO bedroeg aan een HILVERSUMSCH POLITIE-ELFTAL— ALKMAARSCH POLITIE-ELFTAL 2—6 De Dinsdag te Hllver urn gespeelde voet balwedstrijd tusschen Alkmaarsche en Hil- versumsche dienaren van den H. Hermandad eindigde In een 62 zege voor onze stad- genooten. Oin lz uui hao ou.ciee*e opening van de nieuwe IJsselbrug plaats. De belangstel ling van de zijde van het publiek was zeer groot, terwijl in de stad druk werd gevlagd Onder de aanwezigen werden opgemerkt: de heer Ir J. A. Ringers, directeur-hoofd uitvoerder van de Maatschappij tot uitvoe ring van Zuiderzeewerken te Wleringen; Ir. Kempens, hoofdingenieur van den uit van en de heer A J- Brockert, hoofd van de afdeel mg technische bedrijven van de Philips’ Gloeilampen Fa brieken Jr Rooseboom. inspecteur van den IN MEMORIAM JAPIE KBOON Gisterennacht Is In het Stadsziekenhuis «verleden de bekende marktkoopman Japie Kroon. Zooals men zich zal herinneren, is hij voor eenigen tijd door de N H tram aange reden. waarvan hjj niet meer hersteld is. ERNSTIG ONGELUK Maandagmiddag begaf de heer Harms zich naar het balcon van zijn woning, gelegen Verdronkenoord. hoek St Annastraat. dat op den tuin uitzicht geeft, om de aldaar werkzaam zijnde knechten te waarschuwen, dat het tijd was. Plotseling zakte hij door een zwakke plek van het balcon. viel door het dak van een daaronder gelegen schuur en kwam op een daarin staande waschma- chlne terecht Hij bekwam zware hoofd wonden en heeft, naar men ons mededeelde, drie ribben gebroken. E. J. Provincialen Waterstaat in Gelderland Arnhem, dr. W. Waterman, directeur de verkoop-af deeling Dinsdagmiddag om ongeveer 5 uur stond voor de parapluiezaak van den heer Geers in de Hoogstraat een onbeheerde handwagen van de petroleummU De Automaat," waar onder een hond was gespannen. Plotseling rukte de hond aan den wagen waardoor deze een draal maakte en met het achtereind de winkelruit verbrijzelde Van de in de etalagekast uitgestalde voor werpen waren vele beschadigd, welke schade door de maatschappij zal worden vergoed. De ruit was verzekerd. mishandelde heer Pieter Bus. een 35- landbouwer uit St. Pancras behoorde dien nacht ook tot de bezoekers van de Koe- dljker kermis. Hij was al voornemens om huiswaarts te keeren en bezig zijn fiets te ha len. toen een clubje personen, dat met een auto wit Alkmaar was gearriveerd, begon te vechten. Verdachte behoorde daar ook toe. vloog zonder reden op getuige af en gaf hem met een geweldigen dolk een snede over den neus. Getuige was daardoor niet bepaald aange naam verrast en niet gecharmeerd op nog meer dergelijke liefkozingen. Hij nam onver wijld de beenen, achtervolgd door verdachte en zoo renden zij beiden als bezetenen om de kerk heen, dolk. We zullen dit harde oordeel even moeten toelichten. Daar la eerstens al de muzikale begeleiding Inplaats van een orkestje hoe klein dan ook één enkele piano, die door een gewel dig klankvolume trachtte te vergoeden, wat aan verscheidenheid der Instrumenten ont brak. Dan het decor! Zoo treurig onverzorgd, als die hoogadellljke huiskamer er uitzag, daar voor zou iedere Alkmaarsche dilettantenver - eeniging zich tot in het diepste van haar tooneelhart geschaamd hebben. Dat zijn dan n.b. de twee hoofdfactoren voor het slagen van een operette: goede muziek en schitte rende decors! We sullen verder het spel uitgenomen dat van Plet Köhler maar onbesproken laten, evenals het zingen der heeren. ‘t Was alles beneden zelfs matige elachen. Wij willen liever een goeden raad geven. Laten de heeren directeuren van toonee!- of operettegezelschappen toch eens goed besef fen. dat de tijden voorbij zijn, waarin men naar een flinke provinciestad kon trekken met de helft of nog minlemer gedeelte der werkelijke bezetting, zonder orkest, zonder eigen, bfjbehoorende decors. Steden als Alk maar weten nu langzamerhand wel, hoe het precies hoort, en weigeren met ..ersatz” ge noegen te nemen. Kan het tooneel-technlsch of financieel niet, dan blijve men maar gerust weg. Dan blijft tenminste de goede naam van het ge zelschap behouden, het publiek houdt de cen ten in den zak voor iets beters, en de kunst wordt geen geweld aangedaan. Hooger beroep vonnis vereer deeling Kantongerecht. De chauffeur, belast met het besturen van een autobusdienst AlkmaarHarlem. Chris tiaan Frans O., wonende te Heiloo werd door den Kantonrechter te Alkmaar veroordeeld, omdat hij op 18 Augustus te Llmmen niet had voldaan aan den last van den gemeente-veld- wachter v. d. Zande, om zijn voertuig te doen stilhouden, toen deze veldwachter bedoelde autobus wilde controleeren. De chauffeur was van het veroordeelend vonnis in hooger beroep gekomen en werd thans verdedigd door Mr. v. Zutphen. advo caat en procureur te Amsterdam Hij beweerde, het door v. d. Zande gege ven stopsein niet te hebben opgemerkt, welk verweer door appellant ookoin eerste instan tie was gevoerd ook voegde hij er bij. den veldwachter zelf op dat moment ook niet te hebben opgemerkt. De Officier nam als vaststaand aan dat het stopsein wel werd gegeven en door de nadere en aanvullende verklaring van den verbali sant was ook gebleken, dat deze vordering rechtmatig was, doch daar niet op de dag vaarding v>as opgenomen, dat de vordering geschiedde op grond van de voorschriften der Motor- en Rljwielwet. vorderde de Offi cier ontslag van rechtsvervolging. Mr. van Zutphen was niet overtuigd, dat appellant de aanwezigheid van den veldwach ter heeft opgemerkt en dus opzettelijk aan de vordering geen gevolg heeft gegeven. Ove rigens was pleiter het met de door den Offi cier gedane aanhaling van het desbetreffende arrest van den Hoogen Raad volkomen eens en concludeerde verdediger, na een toepasse lijke anecdote uit het leven van wijlen Napo leon te hebben getapt, tot ontslag van rechts vervolging. Onbevoegd nitoefenen der geneeskunde De heer Jacob A., een 33-jarig drogist te Venhuizen, door den Kantonrechter te Hoorn ter zake het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde te Venhiilaan. veroordeeld tot f 200 boete, was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Hij had den brandstoffenhandelaar Jan Stam, die sukkelde gedurende 30 jaren aan een open wond aan het been en pijn in den rug, geneeskundig behandeld. De wond laten uitwasschen met soda en daarna bruine Eenmaal, in de bijna vóórhistorische tijden van 19101913. liep de brave „Boemelbaron” als een vurig paradepaardje avond aan avond in de renbaan van het Amsterdamsche Rem- brandttheater, onder begeleiding van keurige muziek, tusschen schitterende decors, en voorzien van smeltend-sentlmenteele en ius „sehlagende" liedjes. Hoofdzaak waren ech ter de uitmuntende ras-eigenschappen van den „Baron-Köhler". Toen kwamen oorlog en na-oorlogstijd Met tientallen nieuwe „stars". zoowel aan den Hollywood -als aan den revuehemel. Het - Boemelpaard had afgedaan, werd op stal gezet. Tot.... ja. door welke mysterieuze oorzaak werd het arme dier nu plotseling uit s’n vei lige schuilplaats gehaald, om met wat nieuw tuig behangen, de provincie doorgesleurd te worden? Waarom die welverdiende rust ver stoord? treden van den verdachte. Het schijnt dat ook hier weer de historische vi*ag kon wor den gesteld: Cljerchez la femme? In elk geval ontkende L.. den verdachte ..in de keel te hebben gepakt, doch hij moest wél toegeven, dat hjj verdachte heeft vast gehad. Toen hü echter had losgelaten en verdachte den rug toekeerde om heen te gaan, ontving hij een steek th zün rug van T._ welke wond eerst na 62 dagen als genezen kon worden aangemerkt. De verdachte ontkende evenwel L. te heb ben gestoken, toen hij wegliep. Hij wilde niet 1 tegenspreken L. in den rug te hebben ge stoken. maar dat was. toen laatstgemeld^ hem bij de keel had. Het was een formeele vechtpartij, want L. had de tafel ook al om- vergegoold De Officier, het gebeurde nog eens de re vue latende passeeren. kwam tot de conclu sie. dat het onderzoek op de terechtzitting aan de zaak een voor verdachte meer voor- deelig aanzien gaf. De mentaliteit van ver dachte en de jaloerschheld. die zich door net provoceerend optreden van de getuigen Bos- kes en L.. van hem had meester gemaakt, maakte zijn handeling meer verklaarbaar Op grond van die overwegingen requireerde de Officier in elk der drie gevallen van verwon ding vrijspraak Mr. de Oroot. verdediger van verdachte, herinnerde de rechtbank aan de belangwek kende lezing van monsieur Geraud. advocaat bjj het Hof van Appél te Parijs en meende zich volkomen te kunnen vereenlgen met het requisitoir van den Officier, dat hem geheel uit het hart werd gegrepen. Ten slotte wijst pleiter nog op het zeer gunstige rapport, omtrent verdachte uitgebracht door het ge nootschap kenbare grootheid is. Of er echter „naar waarde” genoten is? O Ja, er is soms onbedaarlijk gelachen om de, levendig aan Buzfau herinnerende, grol len en grappen van Piet Köhler; een paar der dames hadden een niet-onverdienstelUke zangstem; de bekende liedjes, o.a. .kleine meisjes moeten slapen gaan” „deden-* het nog wel wat moest in 'i hemelsnaam dat ------ - maar .knudde”, zou onze Alkmaar- i boete of 2 maanden hechtenis. Natuurlijk is in deze zaak ook in burge- Hjke zaken door Palenstein t laatste woord nog wel niet gesproken De behandeling werd ook nog bjjgewoond door Mr. Thomas uit Hoorn. Echter niet als verdediger doch als ..luistervink" In deze zaak werd inmiddels de uitspraak bepaald op Dinsdag 21 Januari. Sluiting. L. J. A. Zljpe (in voorarrest), diefstal dienstbetrekking en valschheid In geschrifte; 3 maanden gevangenisstraf voorwaardeluk met 3 proefjaren. Pieter T. Helder, onjuiste aangifte Han- delsregister Kamer van Koophandel, vrijge sproken. Klaas Jelle K.. Urk, hooger beroep, vonnis overtreding Schepenwet. ontslagen van rechtsvervolging. Margaretha F., van tafel en bed geschei den echtgenoote van H. B. te Haarlem, mis drijf art. 279 wetboek van strafrecht, 75 boete of 75 dagen. Jan K., Helder, Hooger beroep vonnis overtreding art. 23 Motor- en Rljwielwet. 25 boete of 25 dagen. Cornells K, Oudendijk, mishandeling. 2 maanden gev. voorw. met 1 proefjaar en 150 schadevergoeding. Cornells H, Winkel, niet verschijnen voor den Keuringsraadvrijgesproken. Geboren: Johannes Antonlus, z. van Cor- nelus van der Peet en Catharina Hes. Jan, z. van Arend Spijkerman en Tenunlgje Kolk. Catharina, d. van Antonlus Jonker en Maria Haker. Overleden: Jacob Kroon. 78 jaar. geoffreerd gedurende die week 6 broodjes den hechtenis en tegen Christiaan O. f 300 gratis per week, alles ter eere van den nieu wen bakker, die een hoog denkbeeld moest krijgen van den koop- en eetkracht van de clientèle. Daarop werd gehoord Mej. Koster uit Zwaagdük. wie door Christiaan O., den rei ziger m naaimachines werden gepresenteerd gratis 5 broeden per dag en Zaterdag 10 brooden. Het ging om een weddenschap. Bakker O. moest gedurende een week trach ten ondanks alle overstelpende aanvragen, steeds genoeg brood in voorraad te hebben. (De goede juffrouw Koster kreeg het door het afleggen van die getuigenis zoo hevig te pakken, dat haar verhoor lijdelijk ge staakt moest worden.) Beter bracht haar echtgenoot, Arie Kos ter. het er af Deze bevestigde de door zijn vrouw afgelegde verklaring, ook wat betreft de weddenschap over het vestigen van een broodverslindingsrecord. Koster heeft toen nog meer liefhebbers voor gratis brood, die het niet breed hadden, opgegeven en hjj ontving voor die menschen van Chris O. een aantal bonnetjes. Resultaatsteeds stij gende omzet! De president noemde het meer dan schan delijk! Tenslotte verscheen als getuige de heer C Koster, landbouwer te Hoorn en ook deel nemer In de gratis broodofferte. Uit Roofde van een „weddenskip" kreeg getuige .Jbrief- kes”, goed voor dagelijks 5 brooden en Za terdags 10. Vervolgens had nog een verboor plaats van den verschenen verdachte, die reiziger is in naaimachines. Hu ontkende door deze gratis broodbedeellngen te propageeren, on eerlijke en bedriegeljjke handelingen te heb ben gehad- Hij had zun broeder bonnetjes ter hand gesteld, waarop verschillende per sonen gratis brood konden verkrijgen De heer Officier, het woord verkregen I hebbende, ging dezen bakkerij verkoop nog eens in extenso na. De koopprijs f 9000 en het kwam er dus op grooten omzet te kunnen toonen. De heer Palenstein was te goed trouwen en had beter gedaan, den verdachte Nic O. bij verrassing te gaan controleeren. Rechter Mr. Muller merkte ondeugend op. dat verdachte ondertusschen. terwijl hij 1 zulke uitdeelingen hield, zijn eigen vrouw uit werken liet gaan. I We gaan verder! Mej. Meester, klant van bakker O werd ficier tegen Nic. O. f 1000 boete of 3 maan- De Jarig Pater N. A. VAN RUN, O. P„ Directeur. Naast veel aantrekkelijks heeft de winter ook een zeer onaangename zijde in den vorm van hoest en ver koudheid Hoedt U daar tegen door het gebruik van Heilzaam en lekker Let er op. da» op de verpakking dai- deüik voorkomt het woord Italiano qmoc» eOMT^óct- Voor engros bij: Fa. J- F. VAN LIESHOUT Fa. G. KUYPEB. Alkmaar. Donderdag 16 Januari aa. komt de ZE. Heer Pastoor Jos. Ppeters uit SL Truiden (BelgiC) voor den Kring in Hotel Proot een voordracht houden over het beroemde Pas siespel te Oberammergau. Het is geen llohtbeelden-lezing zonder meer, doch een acteeren. geïllustreerd door lichtbeelden. Het machtig talent van zeggingskracht en gebarenspel schept een diep godsdienstige sfeer; de rollen der hoofdfiguren in het lijdensdrama worden door den hoog begaaf den Priester zelf gespeeld. Het getal van 150 avonden spreekt vol doende. Het zal een avond. zQn van kunstgenot. z We weten het antwoord op deze vragen niet. De wegen van de Allah’s der kunst sijn wonderbaar. Wat ons betreft, deze Baron had gerust .emeritus” mogen blijven: de wereld had er niets bU verloren. Naar onze meening is evenwel vraagd. de „Boemelbaron" was er, waar, hü vertoonde zijn capriolen niet slecht bezette zaal Alweer een bewijs, dat de gunst van het publiek een onbere- Hooger beroep vonnis Kantongerecht overtreding Motor- en Rljwielwet Mej. Harmina K., n 22-jarlge dienstbode te Alkmaar werd, na door den rüksveld- wachter Vermeulen te Bergen te zijn gever baliseerd wegens het wielrüden zonder licht, te dier zake door den Kantonrechter ver oordeeld en was nu tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen. ZJj beweerde te zijn afgestapt toen zü bemerkte dat haar lan- I taam geen dienst meer deed en niet omdat zü den veldwachter opmerkte. De rjjksveld- wachter echter hield zich stevig aan zijn opgemaakt proces-verbaal en verklaarde het feit te hebben geconstateerd. Aanhouding werd echter gelast tot de zitting van 25 Februari, ten einde den heer Veen, getuige a décharge, die door bronchi tis was verhinderd, alsnog te hooren. Deze heer bevond zich destijds in gezelschap van Mej. K. gemakkelüke houding het bedrog volkomen in de hand. Spreker releveerde nog dat me vrouw Stumpel van de geheele geschiedenis met de gratis broodleverantie aan mej. Flos I niets afwist, pure fantasie! Het was een formeele broodsmijterü. zooals de officier door de spookachtige geschiedenis met Langeberg nader illustreerde. De officier betreurde de afwezigheid van den gemalen bakker Hij had met dezen gaarne eens willen debatteeren. De geheele campagne was op touw gezet om tot een omzet van 7 baaltjes te kunnen komen. I In verband met art. 32a 2e lid van het I Wetboek van Strafrecht requireerde de Of- Bloedige mishandeling te Wleringen. De grondwerker Adolf T„ werkzaam aan de Zuiderzee-bepoldertng en wonende te Wleringen, stond terecht op grond van de ernstige feiten, dat hij op 14 Sept^nber zijn collega's de heeren Bosker en L. met be hulp van een mes leelük had toegetakeld. De getuige Jacob Bosker. eveneens een grondwerker, uit Delfzijl, bevond zich als toen met L. in de slaap- en kostkeet van mej. A Hille, alwaar de verdachte T. later ook binnenstapte. Er werd bier gecomman deerd en geconsumeerd, wat niet naar ge noegen scheen van den verdachte, diege weldig begon te razen en te mopperen. HU haalde een mes te voorschijn en gaf L. n por, terwijl ook getuige Bosker, aan wiens tamelijk onverstaanbaar verslag wjj derge- Hjke bijzonderheden ontleenden, een steek in de zijde ontving, waarmede hü 6 weken „mooi" was. De verdachte beweerde, Jn opgewonden toe stand te zijn geweest over de aanwezigheid van de polderjongens, die In zijn keet niet thuis hoorden. Hjj sommeerde hen tot ver trek, waaraan enkelen gehoor gaven, met uitzondering van Bosker en L. Laatstge noemde greep verdachte bij de keel, waarop deze zijn knipmes opende ter verdediging. Toen L. losliet, kwam Bosker op hem af en sloeg hem met een blerfleschje. Daarop maakte verdachte gebruik van zün mes en raakte daar mede Bosker in de zijde. De 36-jarlge grondwerker W. Lutjeboer, thans te Hoorn werkzaam, gaf ‘n heel ver haal ten beste, waarvan alleen voor ons be- langwekke&d genoemd kon worden, het op bedrogen heer Palenstein en de heer Agema. leverancier van het verbruikte meel. De verdachten hadden onder meer zekere relos opgetrommeld om 8 dagen als gratis broodklant te fungeeren. Ze mocht niets zeggen, want het kwam van Mevr. Stumpel, deze was Katholiek en zü waren ook Katho liek. Getuige kreeg 2 brooden per dag zon der betaling, gedurende 8 dagen, maar be loofd was 14 A»«en Ook Mej. v. Wük. die trouwens reeds klant was. werd uitverkoren 'n week lang gratis brood te genieten, maar zu mocht niets aan den nieuwen bakker zeggen, want dan kon hjj de bakkerij duurder verkoopen. Getuige kreeg dagelijks 5 brooden toe op de 5 die zij gewoonlük betrok Mej. Kalman genoot ook het voorrecht alle dagen brood te mogen halen zooveel ze wilde hebben. Ze behoefde er geen cent voor te betalen. Ze kreeg geheel kosteloos 6 broo den per dag. De heer Langeberg. werkman te Hoorn, 'n jarenlang trouw klant van de verdachten, werd ook bewerkt en hem gepresenteerd veel brood voor niets, doch de heer Lange berg was voor dit geknoei niet te vinden en bedankte voor de twijfelachtige eer. Niette min werd hü overstelpt met gratis brooden Hü vond se zelfs in de W.C.! Voorts viel de heer Fonteün in de termen voor een gratis bedeeling vaa 5 brooden per dag en zelfs Zaterdags 10! z JAAR LIJK SCH ONDERZOEK De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden dat. behoudens onvoorziene omstandigheden in Juni aa. I het jaarltjkach onderzoek zal plaats hebben voor de gewone dienstplichtigen der land- I macht van de lichting 1918 en 1921. i De plaats en tijd van het onderzoek zul- len nader worden bekend gemaakt. Alkmaar, 15 Januari 1930. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. zalf: genaamd Appels wondbaisem. verstrekt, terwijl hü voor de pijn In den rug voor schreef een vloeistof voor inwendig gebruik. De patiènt Stam beweerde thans door ver schillende doctoren vergeefs te zün behan deld en als patiënt te zün opgegeven. Na het ingrijpen van verdachte is spoedig verbete ring ingetreden en verklaarde Stam thans geh-el te ziin genezen De heer A. verklaarde voorts niets voor de behandeling te„ hebben genomen, doch wat de heer Stam hem extra toedacht, had verdachte geaccepteerd. Wat betrof de pijn In den rug. had Stam een middel betrok ken, dat voordeelig werkte op zijn geheele gestel. Een enkele maal gaf Stam hem iets meer dan hij voor de medicünen was ver schuldigd. doch geheel vrijwillig. Op zün verzoek werden voorts een aantal getuigen gehoord in het voordeel van ver dachte, In de eerste plaats Maria Besseling, de echtgenoote van den zoo gelukkig gene zen Jan Stam, die de verklaring van haar echtvriend bevestigde. Mej. Stam—Besse ling verklaarde om. dat haar man reeds 30, jaar aan dat open been laboreerde. Zü was nog niet zoo lang met Stam getrouwd, doch hij had het haar verteld. Dus. zeide de president, toen u met hem trouwde, had uw man dat been al.waar op eensklaps het edelachtbare College spontaan in een lach schoot, welke vroo- lijke .aandoening epidemisch op de geheele zaal voortwerkte. Daarop werden gehoord (de verschillende personen. 5 in getal, die aan diverse kwalen hadden! gesouffreerd en door appellant fi naal waren genezen. Sommige getuigen werden ernstig op hun twüfelachtlge ver klaringen en draaierijen, die blükbaar ten doel hadden de waarheid te verbloemen, ge wezen. De officier had geen nieuwe gezichtspun ten gekregen en vorderde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, waarbij verdachte veroordeeld was tot f 200 boete of 100 dagen hechtenis. De heer A. hield daarop een uitgebreide oratio pro domo, waarin hü tot de conclu sie kwam, dat hü ten onrechte werd ver volgd en gestraft. Hü ontkende een wonder dokter of een kwakzalver te zün. waarmede deze bekkensnüderü gepleegd, was als corpus delicti op de zitting aanwezig en vervulde de toeschouwers met eerbied en ontzag. In een levendige be schrijving gaf de verdachte aan de rechtbank nlichtlngen, omtrent de herkomst van dit geduchte wapen. Respectievelük werden nog gehoord de figuranten in het spel van den grooten dolk, de heeren de Geus, de Graaf en Koning. die door hun verklaringen de bewijs-constructie tegen verdachte versterkten. De heeren gebroeders Elings behoorden eveneens tot het gezelschap van verdachte en waren door de verdediging als getuigen 8 décharge opgeroepen en in 't vuur gebracht De heer A. Elings was zelf de eigenaar van de Rolls Royce, die het vroolUke clubje naar de Koedüker kermis bracht. Volgens de ver klaring van deze heeren mankeerde verdachte niets en werd hü aangevallen en lastig ge vallen door andere bezoekers. De Officier wenschte evenwel het beroep van verdachte op noodweer niet te aanvaar den en gaf als zün meening te kennen, dat verdachte niet genoodzaakt was geworden van zün geweldig wapen gebruik te maken Gelet voorts op den aard van den persoon en An antecedenten vorderde de Officier maanden gevangenisstraf. Verdediger van verdachte. Mr Wijnne. was het niet eens met de gevorderde straf maat en vestigde de aandacht op het ver weer van verdachte, met betrekk.ng van het door hem gedane beroep op neodweer en wees op het Strafwetartikel. waarin wordt gewaagd van de geoorloofde overschrüdlng bij noodza- kelüke verdediging. Pleiter achtte dus de ge vorderde straf zeer zeker te zwaar en stelde voor verdachte voorwaardelijk te veroordee- en zulks vooral, omdat verdachte een betrekking heeft en blüken geeft zün leven te willen verbeteren. Het meende pleiter, in zijn belang zijn, in- hü niet binnen de gevangenismuren wordt ingesloten. Ook is verdachte nu geheel onthouder en is hü bereid aan getuige Bus de geleden schade te vergoeden. Rijkswaterstaat, te van Ged. Staten anderen Het eerst werd het den heer F. Bank uit A: nieur-directeur van van Gelderand en Overljsel. waarna de Mi nister van Waterstaat mr P J Reymer een rede uitsprak Na de opening vereenlgden allen Ach aan den maaltijd, aangeboden door de IJaael- brug-commissie Van 12 uur werd een caniloii-concert gegeven dat draadloos werd uitgezonden. MEISJESCONGREGATIE ST. DOMINICUSKERK Door een vergissing is in het Kerkbericht van Vrijdag IX de aankondiging van de wekelüksche congregatie vergeten. Om misverstand te voorkomen, zü hier moderne Sonny Boy in dit milieu? vermeld dat de Meisjescongregatie Donder- j overigensXiiuüüc", i-..:1_ dagavond om 7 uur als immer zal plaats i sche sP** patriae zeggen, hebben. - Ook andere geloovigen zün immer harte welkom. Rede door minister Reijmer - A anbiedin^ ran een carillon aan het stadsbestuur van Zwolle oviio kiouvi viago av1V1V. JCliaooiilg va; vvuvi vivvi Vil, Bakker O. gaf voor, dat het om een wed- doch nu hü zulks niet deed, werkte dese denschep ging. Als het lukte, dap kon Pon- teün wel 10 brooden voor niets krügen. Fon- teün maakt» Ijverig gebruik van deze ver gunning en bracht het tot 35 broodjes in die feestweek. Verdachte Christ. O. deed het hier voor- komen, alsof hü deze bedeelingen van brood I had gehouden uit een aandrang om de i schoone weldadigheid te beoefenen! De president vond dat pruselük. maar Bü- zonder toevallig! BEHANDELING VAN NIEUWE ZAKEN DiafstaL Diefstal van een tuinkaboater, De zaak van den landarbeider Joh. L. te Warmenhulzen, die zich in een Plnksternacht v^n het vorige jaar te Schoorl had schuldig gemaakt aan diefstal van een algemeen bewonderden tuin kabouter en welke zaak alreeds was behan deld, doch werd aangehouden, ten einde alsnog een nieuwen getuige te hooren, werd heden opnieuw ter tafel gebracht, doch nu bleek zoo waar die nieuwe getuige, waarop alle hoop was gevestigd, ook al weer niet te zün verscfienen. T eneinde raad requireer de de officier maar vrijspraak, teneinde de zaak niet langer te traineeren. Bedriegelüke handelingen Na de pauze stonden terecht de heeren Nicolaas en zün broeder Christiaan D., de laatste 40 jaar oud. reiziger en thans alleen als verdachte verschenen, beiden wonende te Hoorn, welke heeren zich moesten ver antwoorden ter zake bedriegelüke handelin gen. gepleegd bü den verkoop van een win kel-, woon- en pakhuis annex broodbakkerij op het Nieuwe Noord 44 te Hoorn. Volgens dagvaarding zouden verdachten aan den gegadigde en kooper, den heer Pa lenstein. bakker aldaar, listelük, bednegelük en in strijd met de waarheid, onder meer hebben opgegeven, dat wekelüks werd ver werkt 7 baal meel van 100 pond, terwül in waarheid deze omzet 3. althans geen 7 balen meel bedroeg. De koopsom bedroeg f 8000 voor het perceel en f 1000 voor den inven taris. De heer Palenstein ging reeds met den tegenwoordigen exploitant de klanten rond om de juistheid van de afname te kunnen constateeren Op den eersten dag dat Palenstem zich met hetzelfde doel in de bakkerij bevond, kwamen 6 baaltjes meel en was er nog 1 voorradig. Na afloop van de week was al het meel weg en verbakken. Ook was het overgescho ten brood verkocht, doch in waarheid gebe zigd als paarden voer! Toen de heer Palenstem zelf begon te bakken, bespeurde hü tot zijn verbazing, dat hü een aantal baaljtes overhield en was hü verplicht dit meel ondert^nde te verkoopen. Het bleek hem nu, dat de omzet slechts 314 baal bedroeg. Hü W1J5 trouwens alreeds door eenlge collega's gewaarschuwd, dat men hem bedrogen had. In deze zaak werden gehoord een tiental getuigen, waaronder in de eerste plaats de Aan de plechtige opening van de IJ.sselbrug bü het Katerveer is een bezoek voorafge gaan door een aantal journalisten uit het geheele land, die werden voorgelicht om trent de technische bijzonderheden der IJsselbrug. Gistermorgen 10 uur had op het stadhuis te Zwolle op otlicleele wijze de aanbieding plaats van het carillon in den stadstoren aan den burgemeester van Zwolle, dr. I. A. van Rooyen door de Zwolsche burgerij Deze aanbieding door den voorz. der IJsselbrug- oommlssie. den heer H. 8. Gratama. ging vergezeld van een korte speech en de over handiging der oorkonde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5