1 Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON De Ongeziene Wereld of het Leven na den Dood Onrustig en Slapeloos 0 De Haagsehe Conferentie BE GE IMZINNIGE WRAAK Toenemende Communistische agitatie in Duitschland Nerveus en Overspannen; MIJNHARDTS ZENUWTABLETTENlS^ £ERDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 18 JANUARI 193u De Woorden des Eeuwigen Levens L GEMENGDE es- BUITENL. BERICHTEN n Op dat oogenblik kwam Otwdon dsffiri Krasse maatregelen der overheid te verwachten ■w Goed. Zonder verder een voord te aeg-1 EB yasaBcbt? to pensioen zal aanvragen, hoewel htf De Londensche verkeenconferentig Jflete 1» het rnüne Heer. I C. VIS. Rector. te l het op 43 ftjk Wi (Wordt vervolgd). tweeën gaat het eersteDe vaks stonden al met hun dat wsa O GEHEIME BRANDERIJ TE FRANKFORT Een zwaar vonnis WEDEROM 13 DOODVONNISSEN Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn Vrü- twee zon. den de tot Boess thans weer ernstig lijdende is en In verband hiermede waarschijnlijk niet meci op het raadhuis zal terugkeeren en wegens SOVJETSCHETFN DOOR DEN BOSPORUS de In alle' we- en. laatste woord broken. Rrrrang Daar .luisterend HIJ „Oberbürgemeister" Boess De .S Z. am Mittag" weet mede te dee- De actie der Amerikaanse!» en Japansehe iv enwen WASHINGTON 17 Jan. (N. T. A.) Een boekwerk met een door 13 mlllloen Ameri kaansche vroüwen onderteekenden oproep tot vermindering van de bewapening, zal tn de eerste week van Februari aan de Lon densche Vlootconferentle worden toe ge zon- t d8»t. tegelijk met een door 100 000 Jspansche xrouwen geteekend verzoek. boven bij de Obo. zei Nimi geeft antwoord op het sig naal van zooeven misschien ten toeken lat hij het gehoord heeft. Maar wie sou dat kunnen zijn? Wie buiten ons, heeft hier op den weg naar de Dne-chu-rivier iets te maken? vroeg lma veelbeteekenend Stargard! Jij denkt dus Ja Die roode lama, broeder, was wel degelijk een spion, waarschijnlijk om onse route na de obo op den Udangweg te rap- porteeren. Maar dat eerste sekat...... len. dat de Berlijnsche ..Oberbürgemeister" Naar uit moskou gemeia worat. zun vnj- dag te Berdltsjew 13 boeren doodgeschoten aangezien zp zich aan cöntrarevolutionnalre daden hadden schuldig gemaakt Bovendien zouden zij gewelddadig zun opgetreden tegen communistische leiders noodlging aanvaard, om dit resumé op te stellen. De letters zullen zóó groot zijn, dat zij op een afstand van mijlen kunnen worden gelezen. Geologen zijn van meening. dat deze let ters 500 laar leesbaar zullen zijn. DORPEN DOOR HET VATICAAN GEKOCHT HET ZUID-AFRIKAANSCHE PARLEMENT GEOPEND een twee za' onderzoeken vev- het Zij werden verwelkomd Van Sittard, Craigie en De Amerikaansche delegatie voor de Lon densche Vlootconferentle is gisterenmiddag kort na twee uur aangekomen. Ter begroe ting waren aanwezig de Minister van Bui- tenlandsche Zaken Henderson, de eerste Lord der Admiraliteit Alexander en de zoon van MacDonald als vertegenwoordiger van zijn vader. Een uur na zijn aankomst legde Stimson een bezoek af oij den Minister-President, met wien hü een onderhoud had. dat volle drie uren duurde. Over de hierbij behan delde onderwerpen wordt het stilzwijgen be waard. De Itallaansche delegatie, met Grand! als leider, kwam later op den dag aan het Vic toria-station aan. F" door Henderson. Malcolm MacDonald. DE VESTIGING VAN DE I. B. TE BAZEL. Heden hebben de ZWitsersche vertegen woordigers met de juristen en het organisa- tie-eomlté voor de bank besprekingen gevoerd over de te treffen regeling in verband met de vestiging van de Bank te Bazel. Van beide zijden werden de discussies met een zekere hardnekkigheid gevoerd, doch ten slotte is er op alle punten overeenstemming bereikt, zoodat morgen de overeenkomst tus schen Zwitserland en de zes ultnoodigende mogendheden geteekend kan worden. Heden avond om half tien werden de besprekingen ter Haagsehe conferentie tusschen vijf ult- noodlgende credlteurstaten en de Oostelüke staten voortgezet. Men houdt er rekening mede, dat de besprekingen tot in den nacht zullen voortduren. HOE STAAT HET MET DE ZAAK-SKLAREK? Het onderzoek tegen de drlz gebr. Sklarek is thans zoover gevorderd, dat volgens het „Berl. Tbl." het feit der corruptie, valsch- heid In geschrifte en oplichting, als vast staand kan worden aangenomen. In totaal zijn beschuldigingen in gebracht tegen 19 personen, die dus voor de rechtbank zullen worden gedaagd De doisters zijn reeds aan gegroeid tot 200 deelen. alle uitsluitend de Sklareks en hun medeplichtigen betreffende. Men tracht thans nog uit te vinden, waar het bedrag van 10 millloën mark, dat de stadsbank aan de Sklareks heeft uitbetaald, is gebleven. DIEFSTAL VAN TWEE MAILZAKKEN Nadat Donderdagmiddag aan het ministe rie van Luchtvaart te Londen zes mall- zakken.waren bezorgd, werden twee niervan DE FRANSCHE KAMER BIJEEN De Fransche Kamer hield gistermiddag haar eerste werkvergadering van deze zit tingsperiode. Tot voorzitter werd voor de vijfde maal Bulsson gekozen. Een communis tisch voorstel tot onmiddcllüke vrijlating van twee gearresteerde communisten gaf de re- geering aanleiding wederom de vertrouwens kwestie te stellen. Het voorstel werd met 309 tegen 256 stemmen verworpen. De Radicaal-Socialistische Kamergroep heeft heden een nieuw bestuur gekozen. Da- ladler had zich niet herkiesbaar gesteld, terwijl Herriot en Malvy de candidatuur voor het ambt van voorzitter eveneens van de hand wezen Bij handopsteken werd daar op Chautemps tot voorzitter gekozen. Plaats vervangende voorzitters werden Bertod en Dalimier. Minister Morrison verklaarde dat men dB hoop mocht koesterep dat de jeugd. dig opgroeide temidden van een snel automa tic h verkeer, in staat zou zijn, zich beter clan de oude generatie aan te passen aaR de nieuwe omstandigheden. Hij beval zorgvuldige en welwillende be- studeering door de conferentie aan van het wetsontwerp op het wegenverkeer, dat naar hij hoopte nog in deze zitting door het parlement zou worden aangenomen en het vermeerderen van het aantal ongevallen, la heel Groot-Brittannië zou tegengaan. Hjj hechtte groote waarde aan de bepaling van het wetsontwerp, welke het ministerie vaa Transport in staat zou stellen, een code voor het gedrag van het publiek op den weg te publiceeren. door een man gestolen, die In een gereed- staanden auto met een medeplichtige weg reed. Men gelooft niet, dat eenig belangrijk document ontvreemd Is. De belangrijkste stukken worden niet per post verzonden, doch steeds overgebracht óf door officleele personen óf door gouvernementsbesteHers. het belang van het onderzoek niet worden meegedeeld. In de centrale commlssi^van den Prulsl- schen Landdag heeft de soc. minister van binnenlandsche zaken Grzesinski krachtige maatregelen aangekondigd tegen de toene mende agitatie der radicale vleugelpartjjen. Hij zal niet langer waarschuwingen richten tot de agitators. Het gaat er veel meer om te zorgen, dat toestanden, als in de laatste dagen weer zijn voorgekomen, onmogelijk worden gemaakt. Met het verbieden van tegen de wet zondigende partijen komt men er blijkbaar niet. Maar de ^machtsmiddelen van den staat zijn voldoende om een ont wikkeling van troebelen in elk geval te be letten. De massa's worden door de onverant woordelijke agitatie van op den achtergrond staande lieden tot excessen gedreven. Daar om Is toepassing van snel recht tegen ge arresteerde leiders zeer gewenscht. Teneinde de staatsorganen de noodlge macht te geven om uitsjMttingen krachtig tegen te gaan, is snelle afdoening in den Rtikrdag van de nieuwe wet tot bescherming van de republiek dringend noodlg. De partijen, aldus de mi nister. welke haar politieke doeleinden langs legaten weg willen nastreven en gewelddadig heden veroordeelen. behoeven niet bevreesd te zijn voor scherpe wetsbepalingen, want zij zullen er niet door getroffen worden. Aan den zoo vaak als aanstaande afge- SChilderden burgeroorlog geloofde de minister niet- De staat Is waakuam en weerbaar ge noeg om gewapende onlusten of pogingen daartoe te verijdelen. Zooals reeds gemeld Is. zijn voor geheel Pruisen alle bijeenkomsten buiten lokalen verboden, op grond van gebleken gevaar voor de algemeene rust en veiligheid. BLOEDIGE MISDAAD VAN EEN WAANZINNIGE Een 25-jarige jongeman uit Sosnowitz. die reeds gcruimen tjjd aan aanvallen van waanzin leed, overviel Donderdagavond plot seling zijn reeds in bed liggenden broer en sloeg hem met een hamer den schedel in. Toen wachtte hjj op den terugkeer van zjjr. 64-jarige moeder en vermoordde ook deze op verschrikkelijke wijze. Na zün vreeselijke daad te hebben begaan, trok de waanzinnige de kleeren van zijn broer aan en ging naar de bioscoop. Toevallig hadden de buren iets van het drama gemerkt en spoedig hadden zij de ware toedracht ontdekt, waarop zij de politie waarschuwden, die den dader in de bioscoop kon arresteeren. Met groot cynisme bekende hij alles en verklaarde, dat hij zich in het bezit had willen stellen van de bezit tingen van zijn broer. De man is naar een krankzinnigengesticht overgebracht, waar zijn geestvermogens onderzocht zullen wor den. De nationale Katholiekendag la Madrid. De slotvergadering van den eersten Na» ticnalen Katholiekendag, die te Madrid werd eehouden. stond onder leiding van den kroonprins Infant Don Fernando, die in naam van den koning van Spanje als voor zitter dezer bijeenkomst fungeerde. Drrc indrukwekkende plechtigneio had plaats in de kathedraal, waar ook de Pau- sclijke Nuntius en 30 kerkelijke Hoogwaar» digneiósiekleeders tegenwoordig waren. De Minister van Justitie Galo Ponte hield namens de regeerlng een officleele redevoe ring. waarin hij de hoop uitsprak, dat dB katholieke actie zich zou mogen uitbreiden over geheel het land en dat de band tus» schen kerk en staat steeds hechter zou wor den. De correspondentie-met'bet buitenland Vanuit Amerika worden Jaarlijks 500 mil» Hoen brieven en briefkaarten naar het bui tenland verzonden, dat is juist dubbel zoo veel als in 1922. En deze uitgebreide cor respondentie is niet uitsluitend toe te schrij ven aan het feit, dat de landverhuizers veel naar hun familie schrijven, want sedert het Jaar 1924 is het aantal landverhuizers be- iengrijk gedaald. Maar dit verschijnsel vindt zi.in oorzaak hierin, dat Amerika een leven diger handel drufi met het buitenland. Ook het goedkoope posttarief draagt hier veel toe bij, vooral met de landen, waar de prijzen sterk verminderd zijn. blauw-grjjze lucht zag wapperen. Daar langs liep hun pad Wat zou de dag bren gen. welke ondervindingen zouden ze op doen. daar, op dien eenzamen weg tusschen de bergen? ziekte 1--- nog slechts korten tijd geleden van penslon- r.cering niet wilde weten. Een overeenkomst tusschen de stad Berlijn met burgem. Boesa over vervroegde pensionneering leverde geen resultaat op omdat communisten» Dultsch- nationalen en nationaal-soclallzten zien daartegen verzetten. Indien zijn ziektetoe stand echter van emstigen aard Ie, moe* het pensioen volgens wettelijk voorschrift worden tóegekend. Door vergissing van een verpleeg ster met cyaankali vergiftigd. In een ziekenhuis te Stockholm is een pa tiënte overleden tengevolge van het innemen van cyaankali. Het fleschje was door een vergissing van een verpleegster In de plaats van een fleschje natrium op het tafeltje van de patiënte gezet. Een patiënte die ook cyaankali had gekregen, merkte, voor zij den drank innam, de uitwerking van het vergif bjj de eerste patiënte, zoodat geen tweede slachtoffer werd gemaakt. De verpleegster, die de noodlottige ver gissing maakte, is in hechtenis genomen. „Ja,” gaf Nima onder het achtzrwaarts- loopen weg uit net schijnsel vin het vuur naar de beveiligde duisternis ten antwoord „Kom hier, broeder een vuur in het donker is een doel, dat gemakkelijk te treffen is." Sherrington riep Craydon. die onbeweeg- ras blijven zitten, alsof hij de beteeke- nis van het geluid niet begreep, zachtjes een waarschuwing toe. Met Iets ver dwaasd in zijn oogen stond Craydon op. Een paar stappen en Sherrington stond naast den grooten Thibetaan, die hem om de pols greep en hem zoo meetrok, hog verder de beveiligende duisternis in. Dat was niet veraf, broeder, fluisterde Nima. terwijl hij Sherrington door een duw gp zijn arm beduidde te knielen. Nee en het was een modern geweer geen ouderwetsch wapen van den een Of anderen Hunghutz. 1) - Jb, broeder. ken. En als dan van de veertien stadswijken er tien in laaienden vlammen-gloed opgaan, staat Nero op de tinnen van zijn Paleis dit brandend schouwspel gade te slaan, terwijl de hof-poëten het in verzen vereeuwigen. Maar zie. het wanhopig gepeupel loopt te zamen en eischt het leven van den laag- hartlgen brandstichter. Nero voelt het hachelijke van de toestand; hij stelt zijn parken over den Tiber voor ’t daklooze volk open, laat huisraad aan voeren uit Oasia en graan-bedeelingen houden, om den volks-nood te lenigen, doch te vergeefs! Noch vorstelijke weldadigheid, zegt Tacitus, noch reinigingsoffers ter eere van de góden, konden de smadelijke verdenking wegnemen, dat de brand op ‘s Keizers bevel was aan- 1 gestoken. Om zich nu uit zijn benarde positie te redden, geeft Nero den Christenen de schuld van den brand, hetgeen ons de Romeinsche Geschiedschrijver Tacitus, in zijn Annalen aldus weergeeft: „Om aan de verdenking te ontkomen, „wees Nero anderen als de schuldigen aan .en leverde aan de meest uitgezóchte straf- .Jen menschen over, die onder den naam „van Christenen bekend stonden. H(j. aan „wien zij hun naam ontleenden. Christus, „was onder de regeerlng van Tiberius te- „re<-htge*teld door den Landvoogd, Pontius „Pllatus". Hierop volgt een beschrijving van de nieu we secte der Christenen én van de straf fen. die Nero hen Iaat ondergaan. (Annalen 54-6g>. Alkmaar. te schrijven aan het feit, dat de Katholieken, over het algemeen op het platteland wonen, terwijl de Protestanten bijna uitsluitend in de industriesteden gevestigd zijn. Doch er zijn ook nog andere oorzaken; door de in beslagname der kerkelijke goederen werden ook de Katholieken indirect getroffen, wijl deze hun spaarcenten in kerkelijke leenin- gen belegd hadden. Bovendien hadden de Katholieken in de laatste tientallen van ja- ren allerlei vervolgmgen te verduren, waar door zij in hun economische ontwikkeling belemmerd werden. Daar komt nog by. dat de Katholieken het als een plicht beschou wen om een gedeelte van hun overvloed te besteden voor goede werken. naar hen toe; toen hij naast "hen stond, begon hü stampend heen en weer te loopen. alsof hjj den bloedsomloop In zün Menen vilde herstellen. Zeg dien stommeling, dat hij stil moet ^jn, fluisterde de Thibetaan geïrriteerd. herrington bracht het bevel in vrije ver- •allng over. Alle drie bleven ze nu dood- MU luisteren. Na misschien een halve mi nuut van namelooae spanning hoorden ze. van heel ver af. In vlugge opeenvolging drie schoten. Weer een m«t een geweer, van den anderen kant, fluisterde Nima opgewonden Zc zün aan het signalen geven Stil. Luisteren! beval Sherrington kort werkelijk, geen twee seconden na het werd de stilte opnieuw ver- De kerken worden teruggegevea. De Mexicaansche regeerlng heeft een be sluit uitgevaardigd, waarbij bepaald is, dat de schismatieken verplicht zün om de ker ken die tüdens de kerkvervolging van de katholieken werden afgenomen, weer terug te geven aan de voormalige eigenaars. Dit besluit Is medegedeeld aan alle gouverneur* der provincies, onder büvoeging. dat dit re- geeringsdecreet onmiddellük ten uitvoer ge bracht moet worden. Een uitzondering dient gemaakt voor die kerken, welke reeds voor het uitbreken der vervolging in handen wa ren van de schismatieken. Zooals men zich zal herinneren werd reeds onmlddellijk na de verzoening tusschen kerk en staat een dergelük besluit uitgevaardigd, maar ver schillende gouverneurs vonden deze Mpa- ling onbillük en zü weigerden vooralsnog om dit besluit uit te voeren. Gistarenochtend hebben de zes ultnoodl- rende mogendheden vergaderd. Uit hetgeen ■’mtrent het daar besprokene in de verschll- rnde persconferenties is medegedeeld, kan orden afgeleid, dat men den tekst van het jiotoeol heeft besproken en dat er 13 an- nexen zün. De bespreking over de mobilisa- tiekwestla zün nog niet beëindigd, en even min die omtrent het vraagstuk van de liqui datie van het verleden, hoewel ten aanzien nn dit vraagstuk practlsch gesproken reeds 'en oplossing is gevonden, en wel in den etn. dat men besloten heeft er van af te zien een 'epaling op te nemen, waarbij Duitschland definitief zou afzien op eventueele aanspra ken ten behoeve van zijn particuliere burger’ Voor deze aangelegenheid ral worden verwe ren naar de afzonderiyke overeenkomst door Duitschland met dé verschillende landen ge troffen o.a. ook met Nieuw-Zeeland en Italië, welk laatste land aan Duitschland vijf miilloen Lire zal betalen. Omtrent den stand van zaken met betrek- Ing tot de ntet-Duitsche herstelvraagstuk- ken wordt vernomen, dat de kleinere mo gendheden. in het bütonder die. welke bü deze kwestie betrokken rijn, niet voor bet Yoüngplsn zün. tenzü er een overeenkomst met Hongerüe kan worden gemaakt. Loucheur heeft daartoe een formule voor gesteld en hedenmiddag zal deze kwestie na der worden besproken NAAr wü vernemen moet het als uitgeslo ten worden geacht, dat de slotzitting der con ferentie eerder dan Zondag zou plaats heb ben. is net mune Heer, en - „niets kan ik U geven, dan de .jeeho van Uw stem en den „weerschün van Uw Licht De „woorden, waarmee Ik U aanbid. ,4e namen, waarmee ik U noem, alle goedheid, die van mij „uitgaat en alle liefde, die tot U „wederkeert, zün een deel van „U. in bruikleen ontvangen „van U. „Waarop dan zal ik roemen, o. „God, dan op een prompte echo „geweest te zün en een nette „weerkaatsing van Uw heerlük- ,*te Wezen! „Geef mij dan nog de reinheid „en de kuischheld. de stille. „Inwendige klaarheid, die niet JLn mü is: het hooge begeeren. „het langzaam opgaan in U. Jiet eindelijk volbloei* zijn, het „vlekkeloos volmaakt zün. het „stil zün. het ademen tn U. „Breek mü. genadige Vader, als ,z»n voedzaam brood en verdeel ,jnü onder de broeders, „En het liefst mocht ik dan ge ngeven zün aan hen. die hun .spüs deelen met de Engelen en „de vogelen, wier brood geweekt „wordt in melk: aan de jong- .sten onder de broeders". DE OFENTNGSPLECHTIGHEID VAN DE A.S. CONFERENTIE Wanneer de Londensche Conferentie a.s. Dinsdag door den Koning voor geopend zal worden verklaard, zal deze het grootste ge hoor toespreken, dat ooit is toegesproxen. De B. B C de Canadeesché Omroepver- eeniging. de Transatlantische Telefoon- en de Continentale Telefoondiensten zullen al len worden aangewend om de speech van den Koning in millioenen huisgezinnen te doen hooren. Het Londensche station van de B. B. C. zal de uitzending verzorgen voor Frankrük. Duitschland. Italië, de Skandinavische lan den. Oostenrijk. Hongarüe en Tsjecho-Slowa- kü* door een telefonische heruitzending. België en Holland zullen de rede hooren via Daventry en haar heruitzenden. Australië. Nieuw Zeeland. Japan. Finland en de Amerikaansche omroep zullen be diend worden via een heruitzending per kór. te golf. NA DE BEURSKRACH IN DE V. S. Inkrimping bankpersoneel NEW YORK. 17 Jan (N. T. A.) Ten gevolge van de sterke vermindering der af- I —wiuncaen van uunscruana rot ae armste faires ter beurze hebben verscheidene groote bevolkingsgroepen van het geheele land. Het makelaars hun personeel belangrijk Mperkt. 1 gemiaaelde maandelijksche inkomen van In de laatste drie weken zijn 15.000 bedien- 1 L den ontslagen. Ook de bankhuizen zün voor- Mark, nemens hun personeel in te krimpen, en enkele hebben den werkduur aanzienlük maand ontvangt. Algemeen wordt aangeno- verkort om de bedienden niet door ontslag men. dat dit verschijnsel hoofdzakelük is too broodeloos te maken. denmorgen om 6 uur te Plymouth het anker uitgeworpen. De Amerikaansche delegatie bestaat uit ongeveer honderd personen. Zü werden ontvangen door den Amerlkaanschen gezant te Londen, generaal Dawea, alsmede door den burgemeester er den commandant van Plymouth. In een onderhoud met journalisten ver klaarde Stimson, de lëldêr der delegatie, dat zü aankwamen met het volle vertrouwen en met het vaste besluit om alle pogingen aan te wenden om de eonfe.'entie te doen sla gen. DE GESCHIEDENIS DER V. S. IN 500 WOORDEN Ex-president Coolidge zal den tekst samenatellen NEW YORK. 17 Jan. (Reuter) Op de voorzyde van de granietbergen van Black- hills in Zuld-Dakota. waarop de standbeel den van Washington. Jefferson. Lincolq en Roosevelt zijn aangebracht, zal in 500 woor den de geschiedenis der Vereenigde Staten worden gebeiteld. De vroegere president Coolidge heeft, naar gemeld wordt, de uit- Hce) rustig, zonder te droomen. sliep hü door, tot hü tegen den ochtend door een vrij hardhandig schudden aan zjjn eenen schouder gewekt werd. Hü richtte zich op en keek rond. Op zijn hurken voor bet hel- der-brandend vuur zag hü Nima’s knecht bezig met het maken van het afschuwelüke brouwsel, dat de ThlMtanen thee noemen. -- - jasten aan weerszijden van de pakzadels vastgegespt, geduldig te wachten en toen hü opkeek zag hij Nima. die hem met een breeden grijns als morgengroet uitnoodigde: Sla op, broeder, de team ba is klaar. De a.a. Vlootconferentle Amerikaansche delegatie Plymouth aangekomen LONDEN. 17 Jan. (Reuter) De Mail boot „Georges Washington" met de Ameri- kaansche delegatie voor de Vlootconferentie Beeltenis van Jezus, die de eeuwen tert, van «^^"te^h-^th h” ank!r haar voetstuk te stooten. Om het bestaan van Jezus van Nazareth te bewijzenkunnen wij ons beroepen op de Evangeliën, die wü als historische Boeken erkennen. Maar behalve de vier Evangeliën zün er nog andere historische bronnen, die ons het werkelük bestaan van den Christus bevestigen Heidensche schrijvers Tacitus De eerste heidensche schrijver, die ons In Zün werken over Jezus van Nazareth •preekt, is de historicus Tacitus. Hü werd geboren in het Jaar 55 na Christus en stierf tn 120 na Christus. Deze Tacitus schreef o. a. de be roemde Annalen uit. waarin hü de geschie denis verhaalt vanaf den dood van Keizer Augustus 14 jaar na Christus, tot den dood »an Keizer Nero In 68 na Christus. In de sen tüd nu leefde en stierf ook Jezus van Nazarette- Zonder voorafgaande waarschuwing Gistermorgen om 10 uur trokken 1 jantserschepen van Sovjet-Rusland der voorafgaande kennisgeving door Bosporus naar de Zwarte Zee Rusland, dat egen onderteekenaar is van het verdrag van Lausanne, weigerde zich 'te gedragen volgens het reglement van ar commissie voor de zeeëngten Sherrington stond op. vouwde zün deken op en keek nog eens om zich heen. Op een afstand van een meter of vjjf zat Craydon, met een klein rotsblok als steun, landerig voor zich uit tc küken. Janet stond op de brug en bekeek met iets angstigs in haar houding, het diepe dal met zün snelstroo- mend riviertje. Van haar slanke figuurtje ging zün blik naar de bergen aan den over kant. zooals gewoonlijk een complex van kale rotsen en hooge besneeuwde 'toppen I met een silhouet-lün als een reusachtige zaag met ongelüke tanden, tot hü, boven een grillig gevormd rotsblok uit. de gebeds- vlaggetjes een rü zwarte xogels tegen de De Troonrede Graaf Atlone. de gouverneur-generaal. opende gisteren het parlement. In de Troonrede wordt gezegd, dat voor stellen zullen worden ingediend, teneinde op te treden tegen hen. die gevoelens van vüandschap aankweeken tusschen Euro peanen en andere inwoners van Zuid- Afrika. Verder kondigt zü aan. dat spoedig gemeenschappelüke zitting van de Kamers der volksvertegenwoordiging worden uitgeschreven tot het van het wetsontwerp betreffende tegenwoerdiging van de inlanders parlement. De toenemende werkloosheid en daardoor ontstaande ontevredenheid in breede kringen der Mvolking. worden door de communisten handig geëxploiteerd om te pogen de men schen de straat op te krügen en reUetjes uiUte lokken. Te Berlün. Worms, Chemnitz is het dientengevolge alreeds tot min of meer ernstige botsingen met de politie gekomen, woarbü zelfs slachtoffers zün gevallen. De herdenking van den dood van Karl Lieb knecht bood een welkome gelegenheid om Moskou weer eens te toonen, dat men in de K. F. D. nog steeds ..diligent’’ is. Het communistische orgaan de „Rote Fahne" wekte de arMiders op tot daden maar wist tot dusver buiten schot te blüven Thans echter hebMn de autoriteiten in gegrepen. Een telegram meldt, dat het blad gisteren morgen vroeg door de politie In beslag ts genomen, daar in verschillende artikelen m het nummer van gisteren werd aangespoord tot het begaan '-an strafbare handelingen, tot klassenstrijd en hoogverraad De politie kon de hand leggen grootste gedeelte van de oplage. Een ander telegram, uit Wilhelmshafen. meldt, dat tn de laatste dagen verschillende leden van de K. P. D. verhoord zijn onder beschuldiging opruiende artikelen onder de equipages van oorlogsschepen te hebber, verrpreid Nader büzonderheden kunnen In Gebruik hiertegen de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende In Sept. 1929 werd te Frankfort ad-Main een geheime branderij ontdekt, volgens de douane-ambtenaren de grootste des rüks. Zü Had twee jaar lang in zes verschillende hulzen gewerkt en 67.767 liter alcohol ver vaardigd. zoodat de fiscus voor 285 790 mark was benadeeld. De drie personen, die de zaak hadden gedreven, zün gisteren gevon nist. Zü werden veroordeeld tot boelen tot een gezamenlijk bedrag van ruim 2 880 000 mark, en resp acht, zes *n drie maanden gevangenisstraf. gen. rolde Nima zich in zün déken en ging Vandaag gaan we die vrienden van u lee- liggen. ren. wat schieten is. Craydon had al dien tüd de rol van zwü- genden toeschouwer vervuld. Toen Nima ging liggen, keerde hü zich tot Sherrington en vroeg op een snauwtoon: Moet- ik mee blüven waken? Niet noodig. gaf Sherrington ten ant woord. terwül hü zich omdraaide en achter het vuur heen en weer ging loopen. Na die weigering schoot er voor Craydon niets an ders op over dan Nima’s voorMeld te volgen. De vier uren van Sherrington's wacht ver hopen. zonder dat er iets büzonders gebeur de Behalve zoo nu en dan door hest huilen der wolven, heel in de verte, *erd de dood- sche stilte door niets verstoord. En toen hü na die vier uren Nima wakker schudde en in de warme, bonte deken kroop, was hü Vannacht zullen we om beurten de wacht houden; dat wil zeggen, gü en ik. broeder. De yak-drüver ligt te slapen ass een blok en de arak-drinker Is niet te ver trouwen...... Niet, dat we vannacht iets te vreezen hebben De mannen van de drie schoten zijn te ver weg en die daarboven op den berg zou zün nek breken als hij naar beneden probeerde te komen We zul len hier nog wachten en als er niets ge beurt. beginnen, beurt-om-beurt de wacht tc houden. Zwügend bleven ze bü elkaar staan Er verliep een minuut of tien lange mmu- ten. minuten, waaraan geen einde scheen te komen zonder dal er iets gebeurde Ze hoorden niets dan het zwakke, eentonige gemurmel van het riviertje in'het dal. een geluid, dat de stilte nog intenser maakte Ten leste werd Nima ongeduldig: met een gebrom, dat zün ontevredenheid moest uit- zoó moe. dat hü onmiddellük in slaap viel drukken, keerde hü tich tot Sherrington Den tjjd. dien we nter verknoeien met wachten, kunnen we beter gebruiken, broe der. Ga mee. Hü liep naar het kampvuur terug, rakelde den smeulenden yakmest met zün voet wat op en ging zitten Bü het flauwe schijnsel zag Sherrington hem glim lachen. Wie van ons slapen? JÜ. Nima. gaf Sherrington ten ant woord. Na dit voorstel zou het mü toch niet lukken. voor ons dat kwam van de bergen, daar, wierp Sherrington daartegen In. En dat an dere signaal, die drie schoten, kwam van achter ons, van een punt, ergens tusschen hier en de óbo. We zitten dus tusschen twee vuren, broeder Maar die daar voor ons uit Er is nog een tweede weg, - dwars door het dal onbegaanbaar voor yaks, maar voor een man, als het een ervaren bergbeklimmer Is, wel te gebruiken. Bü m obo komt hü "weer op dit pad uit. Hü i« veel gevaarlüker. maar ook veel korter «w Sherrington gaf niet dadelük antwoord. Geen oogenbllk kwam er twüfel aan de juistheid van Nima's beweringen tn hem op daarvoor kende hü Nima en diens vaar digheid in het maken var. logische gevolg trekkingen te goed Maar hü stond te be denken. hoe er gehandeld moest worden Bü het orgsniseeren van een expeditie naar de Dze-chu-rivier was er niet op een soort ach tervolging dwars door Thibet gerekend Ter. einde raad besloot hü het aan Nima over te laten. Wat we moeten doen, broeder! Het woordje doen, ging vergezeld van een soort van gebas, dat Nima’s lachen was. „Zoo gauw het dag is gaan we verder en krijgen we moeilijkheden, dan zullen we dien Hong Chung T.u (Je wet van de bergen leeren; de wet van het scherpste oog en de meest vaste hend. t Is heel eenvoudig. Welnu wat heeft de» vermaarde oude Geschiedschrüver ons medegedeeld over den Christus? Hü verhaalt ons o.a. in zün Annalen de brand van Rome onder KeUer Nero. De wreede wellusteling, dia in de geschie denis den luguberen naam van Nero draagt, had zijn trotsche Keizer-Mad Rome aan vier hoeken in brand gestoken, omdat hü zich eens erg verveelde en hij toch wel eens wat nieuws wilde aanschouwen. In zün marmeren paleizen, waarin schatten en kostbaarheden der gansche reld waren ondergebracht, werden lederen dag nieuwe spelen, nieuwe wedstrüden en nieuwe vermakelükheden georganiseerd, om toch maar te voldoen aan de grillige wis pelturigheden van den machtigen Romein- schen Caesar. Maar wat gaf deze verfünde wellusteling ten slotte om een tooneel-stuk. dat den ondergang van Troje bezong; hü snakte naar de volle werkelükheld van zulk een schouwspel en daarom gaf hü bevel aan Zijn lüfwacht om helmelük de trotsche Ti ber-stad aan vier hoeken in brand te ste- Ter huisvesting van Armeemche vluchtelingen correspondent DE KOUDE IN DE VEREENIGDE STATEN De temperatuur blijft dalen In het N W. der Ver. Staten neemt de koude, naar het N. T. A. meldt, voortdu rend toe. Tot dusverre zouden circa 10e personen tengevolge van de koude zijn omgekomen. Het midden-westen wordt door een nieuwe koudegolf en sneeuwstormen geteisterd. Te Chicago heerschte gisteren een tem- peratuur van 37 gr C onder nul. De Christus. Zijn Fersoon In het midden der wereld-geschledenis Raat de stralende Christus-figuur. maar ■iet allen vallen Hem met den GalUeeschen Visscher te voet met dc geloofsMlüdenls: Oü zift de Christus, dc Zoon van den leven» Ben God! Met overmoediger! uitdagenden spot houdt het moderne ongeloof stil voor den Chris- tus-Figuur. niet em Hem te aanbidden. Blaar om Hem te loochenen. Er zün er. die bewerenChristus heeft hooit bestaan: heel zijn levensgeschiedenis ts een schoonklinkende leugen, een fabel Bonder eenigen grond van werkelükheld. Anderen durven niet Zün bestaan looche nen en zeggen: Zeker, 't kan zün. dat er bü *t begin van onze jaartelling ergens in Ju dea 'n Joodsche Rabbi heeft geleefd, doch droomde van een wereld-hervorming. doch •ich spoedig door Zün ontüdlg Idealisme ten gronde heeft gericht, want H’J werd door den Romelnschen Landvoogd. Fontlus Fila- tus, tot den krujs-dood veroordeeld, omdat deze Zün leer gevaarlijk achtte voor de orde cn de rust van den Staat. De afvallige Ernst Renan, stelt ons in zün beruchte boek: ..La vle de Jésus". den Chris tus Voor „als een man van groote beteeke- nls. een Lceraar van hooge. zeldzame wüs- held, een Toonbeeld van deugd en zedelüke grootheid, die door de macht van Zün woord en de kracht van Zün imponeerende verschüning. aller oogen tot zich trok. De warme innigheid, die heel Zün Wezen uit straalde. de mededeelzame liefde, die Zün handel en wande! kenschetste, het absolute vertrouwen, dat Hü wist in te boewmen. stempelden Hem tot een gevierd volks-pro- leet". Hü was de grootste machts-concurrent Van Schriftgeleerden en Pharizeeën. segt hü verder en alles zette Hü op spel, doch ver loof «en inzet en werd als Staatsgevaarlüke tnlMadlger ter dood veroordeeld. Doch al was Jezus van Nazareth volgens Renan niets meer dan een gewoon mensch van buitengewone hoedanigheden. Zün eere- dienst. zegt hü verder, zal steeds jong en frlsch blüven; Zün levens-bericht zal zonder ophouden tot schrelens toe ontroeren; Zün lijden en dood zulten de edelste harten ver nederen en al de eeuwen zullen lulde blü ven verkondigen, dat er onder de zonen der menschen niemand grooter ts dan Jezus van Nazareth en nog nooit een mensch gespro ken heeft als Hij Volgens sommigen zelf» was Jezus van Nazareth niets anders dan een ziekelüke Droomer en dweepzieke Phantast, die zich liet kruisigen voor dwaze hersenschimmen. Ja. er zün er zelfs, die Hem krankzinnig hebben verklaard 1 Volgens Lommel was de Christus een rondtrekkende Esseër. die als specialist voor vallende ziekten Palestina doorkruiste. Volgens Edler von der Planltz was Chris tus een Joodsche Vondeling, die door Egyp tische priesters werd opgevoed en later als Stichter van een geheimzinnige mystlsche Bekte optrad. Het zou ons te ver voeren alle onbenulli ge dwaasheden op te sommen, die het mo- derne ongeloof heeft uitgedacht en In dikke boeken verkondigd, om het Mstaan en de godheid van Christus te loochenen: om de De correspondent van de „Times'^ te Jeruzalem meldt, dat naar vernomen wordt de Latünsche patriarch het dorp Ramah ten N. O. van Nabloes heeft gekocht- Dit is het derde belangrijke dorp, dat In den loop der laatste maanden Vaticaansch eigendom is geworden. Het dorp werd gekocht van een lid van. den Mohammedaanschen Hoogen Raad. Het is de bedoeling in dit dorp Ar- meensche vluchtelingen onder dak te brengen. De armsten in Duitschbuu Volgersteen berekening van Graaf Degen- feld Schönberg uit Weenen behooren de gevolge van de sterke vermindering der af- katholieken van Duitschland <ot de armste In de laatste drie weken zün 15.000 bedien- een Israëliet bedraagt In Duitschland 1390 "‘il-, terwül een Protestant maar 243 Mark en en een Katholiek slechts 124 Mark per

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7