Gemengd Nieuws De Liebermann-affaire DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Doodelijke tramongelukken 'De z.aak Donker Rotterdam Diphtheritic te Arnhem Korte vrijheidsduur Het RECHTSZAKEN Wethouder tegen dagblad Een rare student Een schip vergaan? ««rd Beslaglegging op bü een bank Rqnschip aan den grond geloopen De verzakking van den spoorweg RotterdamGouda De ontploffingsramp te Groningen 8-jarig meisje overreden Als een politie-agent raadslid wordt 1 „Benwyvig” i>oor het CAmsterdamsche Hof Weer een ongeval door een fel brandende kachel een safe Alweer een fantast Onder een automobiel ter ge- Ook dew man en en op ge- een en Va» Maas Voor de bemoeiingen in de Het lijk der echlpperzvroww gevonden I der r 5000 Een „aangerande" lo- een borgtocht d. van Een school gesloten dan Het laatste an het gvHJk gesteld I de Lange Torenstraat, kwam in de St. Ja- cobstraat een surveüleerenden agent tegen. In verband met het nog voortdurend van diphtheritic te Arnhem, is op last van den burgemeester overgegaan tot sluiting van de safe aan te wijzen. De directie.fier Bank klaarde evenwel geen vrijheid te hebben naar bracht. den namiddag is overleden Volgens ooggetuigen en volgens de moe der treft den trambestuurder geen schuld. van beide per Ter hoogte van de Eierlandsche gronden -Zü staan**tag nuchter leestafel. Vrouw verbrand TeRotterdam is vermoede! uk door -- J ontstaan in Een man gestoken In een logement te Rotterdam, is een Zaterdag is te Katwijk aan Zee een echt- een luxe en een zware I is levensge- van zijn schip J gronden een De Hooge Raad overwoog thans in zijn arrest, dat het hier niet betreft een arrest onder derden, maar een beslag op het ver mogen van den schuldenaar zelf, waarvoor de medewerking van een derde wordt ge vraagd. Voorts overwoog de Hooge Raad, dat de wetteljjke regeling noch aan den schuldenaar noch aan een derde de verplichting oplegt om medewerking te verleenen bij het leggen van beslag, terwijl uit de bepalingen der wet evenmin een algemeene verplichting daartoe voor hen valt af te lelden. Ten slotte overwoog de Hooge Raad, dat de president der rechtbank niet bevoegd Is Iemand te gelasten handelingen te verrich ten welke hu krachtens de wet kan nalaten. De Hooge Raad verwierp dan ook het door den ontvanger tegen het arrest van het Hof Ingestelde cassatieberoep. Nu goed opgeborgen Een 24-jarige man, die op verzoek van den commissaris van politie van Bergen op Zoom te Utrecht was gearresteerd en werd overgebracht, zag Vrijdagmiddag kans even voor den Wouwschen overweg uit den trein te springen. Hoewel hij zich daarbij nogal verwondde, ging hü op de vlucht in de richting van de Zanderijen. Zijn bege leider en eenlge polltie-agenten gingen na aankomst van den trein te Bergen op Zoom hem direct achterna en reeds na een uurtje zat de overmoedige vluchteling weer veilig opgeborgen. dat nu Van Gigch handelde namens Lleber- Tunii. Bu het stellen van de vragen plaatste mr Duys de opmerking, dat het hem getrof fen hooft, dat verscheidene qultantlee van rnr. Van Gigch op den dag van de aflossing der hypotheken of daags daarna zijn geda- eerd. Na de pauze werd als getuige gehoord de teel A. Smits, die in 1925 en 1926 accoun- ant oer Veendammer was. HU verklaarde x.< thans bezwaren te hebben geopperd te gen de onttrekking van de activa aan da t eendamme. zonder dat daartegenover te» Itnwaarde stond. HU legde zich tenslotte neer bü het contract waarbij genoegen ge» nomen werd met een vordering op de Dis- eontobank en ieekende de paraaf, hoewel hU net contract niet had gelezen. HU verklaar de dit te hebben gedaan, omdat hü zoo’s groot vertrouwen had in de twee advocaten mrs Schürmann en Van Gigch. Als honora» De school zal niet worden heropend, voor dat naar het oordeel van den Inspecteur var. de Volksgezondheid, dr. Doyer het gevaar y geweken. auto van den O. O. D. naar de Rijksklir.ie- HH ken overgebracht, waar zü in den loop van dat de oude vrouw, die zonder hulp niet r? a i 4 - s - J I V. - - - a_ In hooger beroep besliste het Hof evenwel dat het bestaan van zoodanige verplichtingen voor de Bank niet mag worden aangenomen. Het Gerechtshof vernietigde dan ook de be slissing van den president der rechtbank en wees de vordering van den ontvanger als nog af. Naar Amsterdam gesleept Het Britsche as. ..Benwyvis”. dat bU Ter schelling gestrand en weer vlotgebracht was. is gisteravond tegen tienen te IJmulden aan gekomen en daarna naar Amsterdam ge sleept BU de Neft. Dokmaatmij. zal het schip hersteld worden nog in zUn bezit HU werd ter beschikking van de Justitie te Roermond gesteld vaartuig in zinkenden zien. Zeer waarschUnlUk is dit <2- geweest. Berekeningen immers hebben gemaakt, dat de .JTeyazich toen hoogte kan hebben bevonden. Men vreest, dat het schip met i muls is vergaan. Een beroep van opüchtee van kloosters. Aan kloosters in Ooetelük Nootd-Brabant vervoegde zich in den loop der laatste weken een persoon, wiens komst te voren schriftelük was aangekondigd. Dit schrijven was onder- teekend met den naam van den rector van het Missiehuis te Malmédy De persoon in kwestie werd daarin aangediend als een postulant van het Missiehuis te Tongeren in België, en te zUn gezonden om giften voor de missiën in ontvangst te nemen. Terwül de man zijn tochten van dorp tot dorp voortzette, bleek inmiddels, dat men met een oplichter te doen had. Te Beek bü Donk wist de njksveldwachter, juist toen deze persoon zijn opwachting maakte bü de Zusters van het klooster te Lieshout, aan te houden. Het bleek te zijn de 34-jarige student J F.. afkomstig uit Karken «Dnltsehlandi. Een groot gedeelte van het In veschiilende kloosters ontvangen geld was Geneeskundigen Dienst het ziekenhuis aan den Coolsingel ge- - ver- toe- I de R bu haar een safe heeft, deze safe 'vertr 8.2O> J te wüzen. en haar medewerking te verleenen r tot het leggen van beslag, de reizigers i .j over in wendde zich toen tot den president der Amsterdamsche rechtbank deze veroordeelde de Bank om voor het geval - -j aan tc fel brandende kachel brand ;r in de bet woonscheepje „Adrlaantje" gemerkt H de Heysche niet thuis, t te Men maakt zich ernstig ongerust omtrent het lot van het Duitsche sa. „Freya” van de reederu Emil. R. Retzlaff te Stettin. Het schip was op reis van Stettin naar Rotter dam en het laatst wat men er van heeft vernaaien is, dat het Zaterdag 11 dezer om 930 uur voormiddag van Brunsbuttel was vertrokken. Tengevolge van een mededeeling van den kapitein van het Letlandse* stoomschip jSkauta", dat op de Vüehocz is gestrand, is deae ongerustheid aanzienlU’k toegeno- Op Oallantaoog is een boei van de .JTeya Geen medewerking der Bank Zekere de R. was aan den Staat een bedraa aan belasting schuldig, dat hü niet betaalde. Waar nu de ontvanger der directe belastin gen te Amsterdam vernomen had, dat de R huurder was van een safe bü de Vereenlging de Spaarbank voor de stad Am'terdam. gaf hU aan een deurwaarder op dracht op die safe beslag te leggen. De deurwaarder begaf zich daarop naar de Bank en verzocht de directie om genoemde - 2'.-1.. j ver klaarde evenwel geen vrijheid te hebben om mede te deelen.'of de R bü haar een safe in huur had. al ware dit zoo. om haar dan aan te wijzen. De ontvanger - De bestuurder reed met een ge dool te der matige snelheid aan de rechterzijde van den v'~’ i weg Het slachtoffer gedood Zaterdagavond reed bü Oosterbeek de ongeveer 50-jarigen werkman 8. uit Arn hem, met een handwagen op den Utrecht- echen Straatweg in de richting Oosterbeek. Hü hield rechts van den weg. Vermoedelük dacht hü. dat de tram in aantocht was en week hjj naar links uit. met het noodlottig gevolg, dat een vrachtauto hem aanreed. De ongelukkige werd over den weg gesleurd en was onmiddellük dood. Zaterdag werd de behandeling der zaak Lle- >ermann voor het Gerechtshof te Amsterdam oortgezet. Het eerst werd gehoord mr. J. Loonstün lie aanvankelük ook als commissaris der /eendammer zou optreden. Deze had op de ergadering van 15 Juni in Hotel Weimar .te Rotterdam het kas lerscontract mede onder- '.eekend. Na afloop der vergadering las hü den ioorslag van het kassierscontract nog eens na -n kwam toen tot den conclusie, dat de zaak Telt fn orde was. Hü deelde toen den volven ten dag mr. van Ggh mee, dat hü geen ■''mmissaris wilde blijven Deze Beide: i>an -uilen we een ander benoemen Mr. Loonstün vroeg Hem nog, of het con tact, waaronder zün naam als, commissaris tond, alsnog vernietigd zou kunnen worden. M» dit dan door de anderen opnieuw getee- :end zou worden. Mr. van Gigb zeide hem: Het is voldoende als uw naam wordt doorge haald. Mr. Loonstün verklaart, dat op de ver gadering bü Welmar alles in de grootste snel heid geschied is. dat hü het contract getee- :end heeft, zonder zich er rekenschap van te teven. Op het kassierscontract werd waar- chünlük. nadat mr. Loonstün had geteekend. Uigevoegd: Goed voor borgen Van de Toorn -n Liebermann Mr. Jolles tot Liebermann: U hebt de belde exemplaren van het contract bü u gestoken Men geeft toch altüd een exemplaar aan de tegenpartü* En Möhring was ter vergadering vanwezig. Aan hem had u het toch poeten overhandigen! Mr. Kokosky: Heeft mr. van Gigch gezegd: Tan zullen we een ander benoemen? Of heeft hü gezegd, aan Liebermann te zullen mede- deelen, dat mr. van Loonstün geen commis saris wilde worden? Get- Loonstün: Neen, mr. van Gigch heeft -ezëgd: Dan zullen we een ander nemen. President: Dat maakt toch geen verschil. Mr. .Duys: Dat maakt in zoover verschil, lat de>een vrü rond loopt en de ander in de tevangenls zit. Dat de een het geld in de- zak heeft en de ander niets meer heeft. Verd. Liebermann beweert, dat hem werd leegedeeld. toen Loonstün op 25 Juni niet verscheen, dat deze geen commissaris wilde worden, omdat hü dien dag moest pleiten. De President: En geloofde u dat zoo maar? Daarna wordt het verhoor van get. A. C. Möhring vuortgezet. President: U hield de boeken van de Dis- ?ontobank bü- Dus u fungeerde als boekhou der en bovendien styleerde u de brieven van Liebermann. Alles voor f 100 per maand. Get. Möhring: Ja. President: Heeft u daaroor de f 5000 soms ■ntvangen? Get. Möhring: Spanjersberg en ik styleer- den de brieven van Liebermann, in den laat- slen tüd deed vooral Spanjersberg het. Ter sprake komt voorts de kwestie van het bjjhouden der boeken. Verd.: Wie beeft voor ons de boekhouding bijgehouden, voor u, Möhring. kwam. Get. Möhring: Het accountantskantoor Van Deyker. President: Het lükt me niet juist, dat de accountant tevens de boeken bühoudt. Dan komen de f 5000, die Möhring van verd. Liebermann ontvangen heeft, ter sprake. Deae ’4jn hem beloofd, voordat Möhring wist, dat hü directeur van de Veendammer zou worden President: Ik vraag u, Liebermann, precies t#> ahtwoorden: Waarvoor kreeg Möhring de f 5000? Ik ben met mr. Van Gigch nooit bevriend geweest. Ik heb zelfs op 2> Mei 1927, evenals getuige Wcltman ruzie ge had met mr Van Gtgcli en w zoodanig dat ik gezegd heb: ik wil niet met mr. Gigch confereeren. Wü groetten elkaar nau- wehjks als wü -’Ikaar tegenkwamen. Mr Jolles: Het was eeu zakenrelatie. Is t niet zoo. dat u de trait d'uidon was tusschm Woltman en mr. Van Gigch. Get. Smits. Ik zou wel eens willen weten, welken datum de brief ara&gl. Mr Duys' 4 Juni 1927. Get. Smits. In Mei 1927 hebben wü groote ruzie gehad. Mr. Duys: Wanneer men büv. de balans van 1926 van de Veendamer neemt, krügt men dan een eerlük. juist beeld van den toestand der maatscliappü Was de balans eerlük? Get. Smits: Zeker! Mr. Duys: Hoe komt 't dan, dat mr. Van Nierou meent, dat alles geflatteerd is? Dat bijv, het verliessaldo f 280.000 was, terwül 1 f 386 000 had moeten lulden? Get. Smits: Dat komt, omdat mr. Vaa Nierop uitgaat hiervan, dat de hypotheek rente moet betaald zün. Naar aanleiding van verdere verklaringen van getuige Smits citeerde mr. Duys uit 'n schrüven van mr. Schürmann te Parüs. dd. 4 November 1929, dat Woltman hem. in bij zijn van getuige Smits, verzekerde, dat de aandeelen van de Veendammer de waarde vertegenwoordigden en goed waren en dat hü. mr. Schürmann. nooit geweten heeft, dat de Beleggingsmaatschappü Noord-Hol- land een stroppenmaatschappü was. Adv.-gen. mr. baron Van Hartnxma thoe Slooten: Het papier is geduldig! Mr. Jolles: Is bü de berekening van den koopprijs der aandeelen wel eens ter spra ke gekomen, dat er muziek In zat, omdat da pandbrieven zoo laag waren? Get. Smits: Ik herinner 't mü niet. Hierna werd als getuige gehoord de heer A. van der Toorn Jr.. reeder te Schevenin. gen. Deze getuige werd In 1923 of 1924 aan deelhouder der Disconto-bank, waarvan ver. dachte directeur en de feltelüke leider was; wel is waar besprak verdachte veel met hem, getuige, doch verdachte deed niette min wat hü wilde Getuige weet, dae Sedeyn onderhandelin- gen voerde over het knopen van de aan deelen der Veendammer, doch dit geschiedde op verzoek van den verdachte Liebermann, niet op verzoek van hem, getuige. Daarna zün onderhandellngen gevoerd om de Veendammer door de Dtsoontobank te doen ovememen en onder te brengen in een nieuw op te richten hypotheekbemk. de Atlas. Getuige is daar echter niet In gekend. HU ieekende als borg het ..kassierscontract”, na vooraf met Lleberaunn te hebben afgesprw- ken, dat deze nk* bou doen Bonder hem te kennen. Vervolgens heeft Liebermann hem mede, gedeeld, dat het „Kassleroontract" was ge vallen en dat de Veendammer elders was verkocht. Getuige -heeft toen zün handteekv. nlng teruggevraagd en de borgtocht is ge annuleerd. Andere borgtochten heeft getuige volgens zün verklaring niet geteekend. Als Liebermann zegt, dat hü een garantie teekende, dat hü bereid was. de aandeelen voor eigen rekening te nemen, dan lo dat volgens getuige niet zoo. Op een vraag van mr. Duys verklaarde getuige Van der Toom, dat hü Liebermann een jaar of tien kende en hem altüd als een eerlük persoon te hebben beschouwd. De borgtocht waarvan getuiges handtee- kening werd afgeschdhrd. was volgens ge tuige geteekend op 11 Juni 1927. Als mr. Ko kosky nader op een tweeden borgtocht, dien getuige Van der Toorn zou hebben getee kend, Ingaat, merkte mr. Jolles op: die borgtocht maakt op mü niet den minsten indruk, want een borgtocht krügt pas waar de als hü in handen van de crediteuren komt, maar deze borgtocht is nooit in han den van crediteuren geweest. Op vragen van mr. Duys gaf getuige Van der Toom niet toe, dat hü destüds ruk was, terwül hü ontkende als commissaris van ae Dlscontobank iets te hebben gedaan, met de goede trouw in strüd. As. Dinsdag wordt de behandeling der zaak voortgezet. De rechtbank te 's-Hertogenbosch deed uitspraak in de civiele procedure van den heer F. Smits van Oyen, wethouder te Eind hoven. centra het „Eindhovensche Dag blad". De heer Smits van Oyen achtte zicu beleedigd door de wüae, waarop het ..Elnd- hovensch Dagblad” critiek oefende op de kostbare dienstreizen, geluk die door hem verdedigd en in practük gebracht werden. Ook de gemeenteraad van Eindhoven heeft destüds op deze dienstreizen critiek geoe fend. De heer Smits van Oyen diende een aanklacht in tegen genoemd blad wegens smaad en vorderde in civiele procedure een schadeloosstelling van 3000, alsmede pu blicatie van het vonnis in genoemd blad. De rechtbank, uitopraak doende, baaft dan alaeh van dan heer Smits van Oyen afgawaaea an hem - veroordeeld in de kosten van het ge- ilng. zijnde 350. In dU verband kan nog woadan gemeta, dat toen destüds het „Eindhovensch Dag. bladhangende de procedure, tot publica tie der stukken van beide partüen overging, de heer Smite van Oyen in kort geding den president d£r Bossche rechtbank verzocht openbaarmaking dezer stukken te verbieden en hem (Smits van O.) een schadevergoe»- ding toe te kennen van 10 000 eisch werd toen door den president afga wezen. I bed. Het vuur greep snel om zich heen, zoo- r 1 aan wal kon komen, dreigde te verbranden. Gelukkig slaagde de timmerman Schra pen. die met zün schip naast het branden de scheepje lag. er in, de vrouw te redden Zü had toen reeds ernstige brandwonden bekomen aan haar onderlichaam en beenen. In het ziekenhuis aan den Coolsingel is zü ter verpleging opgenomen. Het scheepje ia geheel uitgebrand, hoe wel gasten van spuit 52 met twee slangen op de waterleiding het vuur bestreden heb ben. 2739. eigenaar G. K.. dat in Haven lag. De eigenaar was doch Bün 72-jarige vrouw A. K s lag men. Genoemde kapitein toch, de heer J. Kraukles heeft thans gerapporteerd dar nü kort vóór de stranding v^r. hoogte van de Eierlandsche toestand heefr _1 de -Freya” uit- oo die De verzakking. Het „Hbd." heeft over de verzakking een onderhoud gehad met den chef van Weg en Werken bü de Neo Spoorwegen. Ir H. P Maas Geesteranus. De verschünselen. die zich bü Moordrecht hebben voorgedaan, zeioe deze kondigden zich al een paar weken tevoren aan, zoodat de Sjxxirwegen dit baanvak al geruimen tüd in het oog hielden. Zoodra de verzakking dan ook Iets ernstiger werd, heeft men eën der sporen bulten gebruik gesteld. Verzakkin gen. zooals deze, hebben het voordeel, dat ze geleidelük ontstaan. Men kan dus Ljdig maatregelen nemen, zoodat gevaar oulten- gesloten moet 'worden geacht. Hoe verklaart u echter dat bü den aan leg van dezen dük niet met méér zorg op den toestand van den ondergrond Is gelet, waardoor verzakkingen absoluut voorkomen hadden kunnen worden? Men moet niet vergeten, zeide de heer Maas Geesteranus. dat het eerste spoor, het zuidelüke, dat thans nog bereden wordt, uit 1854 dateert en het tweede uit 1868. Men stelde in die jaren bü den aanleg van düken nog niet zulke hooge eischen als tegenwoor dig en reed bovendien niet met zulk zwaar materiaal en zulke snelheden als nu. Als extra-veiligheidsmaatregel hebben de Sfxxjrwegcn dan ook besloten het heele baan vak MoordrechtCapelle a d. Ysel wat lang zamer te berüden. terwül hierop evenmin de zwaarste locomotieven zullen worden toege laten. Deze maatregel wordt vooral genomen, om dat het veen ondanks de groote zandmassa's die al gestort zün. nog steeds aanwezig blüft en het niet valt te voorzien of en wanneer het door deze zandstortlngen volkomen uit den ondergrond kan worden wegge werkt. Weliswaar zün de verzakkingen de laatste dagen zeer gering, maar toch “zün bü de directie plannen in voorbereiding om tot een volledige reconstructie van den dük Moor drechtOapelle over te gaan Dit zal veel geld kosten en tal van moeilijkheden zullen hierbij moeten worden overwonnen, maar niettemin staat bet besluit vast. Hoe deze reconstructie zal uitvallen en wanneer pre cies er een begin mee zal worden gemaakt, kan ik niet zeggen, besloot de heer Maas Geesteranus. Twaalf sleepbooten hebben tevergeefs 'ge- taacht het schip vlot te trekken Door Smits --«,lna Bergingsbedrijf te Wemeldtngen is een con- uit een slop kwam loopen en den auto niet zag ne bestuurder reed met eer Bü twee surveilleerende politieagenten te BUthoven kwam zekere 20-jarige L. uit Utrecht zich melden met de mededeeling. dat hü op den Paltzeweg was aangehouden dooi een individu, dat hem om vuur had gevraagd en daarna om geld onder bedreiging met een revolver. De aangerande had den aanrander toen een dusdanlgen opstopper gegeven, dat deae omvertulmelde. de revolver liet vallen en zün heil in de vlucht zocht. De aangerande had toen de revolver opge raapt en kwam deae thans den surveilleeren den politiemannen ter hand stellen, terwül hü een omstandig signalement van den aan rander gaf. De politie ging er aanstonds met speurhon den op uit, doch vond niets. Wel bleek spoe dig, dat de zoogenaamde aangerande het ge- heele verhaal had verzonnen en dezer dagen de revolver zelff van een ingezetene te De Bilt had gekocht. Er is proces-verbaal opge- mu'l tegen hem wegens valsche aan gifte. Zaterdag is in het Eemskanaal onder de gemeente Farmsum bü de spoorbrug Noord-Ooster Locaalspoor een gedeelte van een vrouwenlük gevonden." Hoewel het lük ongekleed was en het niet meer te herkennen bleek, neemt men aan, dat het van vrouw Jasper is. die bü de ont- moordaanslag gepleegd door een gewezen ploffingsramp aan de Bontebrug te Gro- logementhouder, den 50-jarigen C. de K., ningen is omgekomen. Zooals men weet, die in dit logement verblüf hield. heeft men naar haar' en haar dochtertje Deze De K. is een drinker en heeft al 12 dagenlang tevergeefs gedregd vonnissen en circa 20 jaar gevangenisstraf wegens verschillende misdrijven achter den rug. Vroeger was hü in vrü goeden doen en exploiteerde een logement aan d$ Deut sche Vaart. Sinds geruimen tüd is deze man echter geheel aan lager wal geraakt en woont in het volkslogement van A. Vrijdag was deze De K. in een slechte stemming; den geheelen dag had hü ru zie gezocht, en getierd en gezegd, dat hü „die en die aan het mes zou steken”. Ook had hü gesnoefd: .-Heb je al eens gezien, hoe ik een koloniaal doodstak!?” ’s Avonds zat De K. in de gelagkamer, terwül een zoontje van den logementhou der, een zekere Kloppenborg en de 46-ja- rige los-werkman J. Kamstra, beiden geergasten, hier ook zaten. De K. had, zooals gewoonlük, te veel ge dronken en begon een twistgesprek met Kamstra, dat spoedig gevolgd werd door een vechtpartü. Kloppenburg die zag dat het meenens’ was, kwam tusschenbelden en duwde de mannen van elkaar af. Kamstra, die ook niet geheel was, viel toen voorover op de waaraan het zoontje van den logementhou der zat. Toen wist De K. zich los te rukken van Kloppenborg, deed een stap achteruit, haalde een groot model zakmes te voor- schün. opende het en stootte het. voordat men elgenlük wist, wat er gebeurde, tot het heft in de linkerzü van Kamstra. Juist toen hü het wapen had teruggetrok ken. kwam een vrouw, die achter de gelag kamer aan het werk was, naar voren. Zü zag De K. met het open mes staax^.'zag echter nog niet dat hü al gestoken had en gaf hem een duw. De K. kwam daardoor in een hoek te recht en viel. ---- Kamstra wankelde overeind riep: Ze heb- Talmaschool op de Geitentkamp ben me gestoken, ik loop leeg" en ging de deur uit. De man had toen reeds veel bloed verloren. Hü ging naar het politiebureau in de Lange Torenstraat, kwam in de St. Ja- Liebermann Veendammer. Mr. Duys: Möhring. beteekende die f5000 :en belooning voor het feit, dat u het contract »u teekenen. waarvoor u zich schuldig ge raakt sou hebben aan het ten laste gelegde T.kdrüf. of ontving u h' 7eW“voer al het ge- oop en het onderzoek door u gedaan? Get. Möhring: Ik heb geen enkel verband jezlen. noch met de Veendammer, noch met tiün bezoek bü Deyker. 'i Mr Duys: Toen den eersten keer over de weid gesproken, was er toen al een ndice dat u directeur zou worden? Get. Möhring: Neen. President: Dat weten we nu al. Tot Lie bermann: U achtte het voldoende als er nog ■vn commissaris teekende. niet waar? Mr. Duys Interrumpeert: Eén commissaris! President: Als u de zaak neer wilt leggen, noet u het maar doen. Ik heb scherpe ooren en het is me onaangenaam, als u dergelüke opmerkingen tegen uw achterbuurman lan ceert. Alleen Liebermann en Kortenoever hebben de contracten geteekend. Dus dat vond Lieberman toch blükbaar voldoende. Mr. Duys: Er kan toch wel zün vastgesteld, dat Kortenoever voor alle commissarissen mocht teekenen? President: Dat staat nergens. Dan wordt de vergadering van 25 Juni be- handeld. Möhring had het Idee, dat de overdracht zou geschieden door het oude bestuur en dat hü dan pas als directeur zou optreden. Van daar zün ontsteltenis, toen hü merkte, dat hü overdracht moest doen. Pressident: Hebt u begrepen, dat er 3K mlllloen uit de Veendammer gingen, waar voor de vordering op de Dlscontobank in de nlaats kwam? Möhring: Met Toorn. President: Die u niet had. Toen u het kaa- sierscontract teekende. stond de borgtocht er toen al op? Münheer Loonstün zegt. dat. toen hü teekende, het er niet opetond. Möhring: Ja. President: Hoe dacht u. dat de schuld van de Dlscontobank en de Veendammer geregeld was? Als meer dan 3% mi Hoen schuldig is. dient men er toch een bewüsje van te geven. Möhring: Ik heb het heelemaal aan de ad vocaten overgelaten. Ik kon de zaak zoo gauw niet overzien. Ik herinner me niet, het be- wüs te hebben gezien. Vervolgens werd de aflossing van de hy potheken behandeld De president consta teerde dat er door de aflosslpgen voortdu rend kasgeld gemaakt werd. Dit ging dan naar de Dlscontobank en het geld van de Dlscontobank ging weer naar Liebermann. Onopgemerkt werd o.a. dat nog op 1 Oc tober 1927, toen de boel reeds was overge- daana aan Paardénkooper. nog büna eer uiillioen werd gestort bü de Dlscontobank. Getuige Möhring wees er op. dat dit ge schiedde met medeweten van Paardenkoo- per, terwül mr Duys deed uitkomen, dat mer partijen in deze niet tegenover elkaar noet stellen, tiaar de doelstelling van aller gericht was om te komen tot de verwezen- lüking der andere groote plannen. Raadsheer mr. Meilink gaf te verstaan dat de overeenkomst met Paardenkooper. niet noodig was geweest. Op vragen van mr Duys antwoordde ge- 'uige Möhring dat hü van mr. Van Gigch bericht ontving, dat er afgelost moest wor den. maar dat hü net vanzelfsprekend vemd geeft hebben gehad en zegt ook dat bebloed op hem is gevon den, zijn eigendom is, doch beweert zich niet te her-nneren, dat hü gestoken heeft. Er zün echter voldoende aanwijzingen tegen hem, zoodat hü is Ingesloten. Te Utrecht Girtemiorgen is het 4-jarige meisje, J. H. v. A» toen zü met haar moeder in Lange Veerstraat te Utrecht liep, bü het spelen plotseling onder een wagen lün 3 geraakt. Het meisje werden beenen onder dc knlf afgereden. Zü is Hoe hjj over zjjn vroegere collega’s oordeelde De voormalige plitie.agent J B te Roo sendaal, thans lid van Tien gemeenteraad aldaar, had zich tegenover twee inwoners uitgelaten dat zün vroegere collega's gauw, □leven waren en dat drie van hen in de mobilisatie In beslag genomen goederen zich toeeigenden inplaate van deze te deponeeren □p het politle-bureau Deze drie polltie-mannen lieten het daa, niet bü en dienden een klacht in wegens -eleediglng. Nu moest het raadslid voor de rechtbank te Breda verschünen. HIJ verscheen niet. maar na verhoor der drie polltie-agenten en t vee bewoners van Roosendaal, heeft het O M. twee maanden gevangenisstraf ge- eischt. Uitspraak over 14 dagen riurr voor zijn bemoeiingen ontving getuig* 25 obligaties Centrale Bank, die hü tegen .0 pCt heeft kunnen verzilveren. Mr. Duys Was u bevriend met mr. Vaa Gigch? Get Smits: Neen, wü kenden elkander wel maar meer niet. Mr Duys Ik bedoel hiermede, dat da zaak een heel ander aspect krügt. wanneer waai is wat de heer Van Gigch schrijft: ik ben zeer bevriend met Smits en Wiltman. Dan zouden wü deze figuur krügen. dat mr. Schürmann en mr. Van Gigch voor oelda partüen onderhandelden en u de tusschen» persoon was. Get. Smits: Te Oosterbeek. Zaterdagavond te omstreeks half zeven had te Oosterbeek een ernstig ongeluk plaats. De ongeveer 50-jarige werkman Stoks uit Arnhem reed met een handwagen op den Utrechtachen Straatweg m de rich ting Oosterbeek. Hij hield rechts van den *eg. Vermoedelük dacht hü dat de tram in aantocht was en week naar links uit, met gevolg, dat hü door een vrachtauto van Van Gend en Loos werd aangereden. De ongelukkige werd over den weg gesleurd en was onmiddellük dood. Den bestuurder treft geen schuld. Wijziging in de dienstregeling ln verband met de verzakkuig op een ge deelte van den spoorweg Gouda—Rotterdam worden met ingang van Maandag 20 Januari tot nadere aankondiging de navolgende wü- zlgingen in de dienstregeling Ingevoerd: De trelndeelen van resp naar Hoek van Holland in de Noord-Duitache D-treinen 111 en 112 worden van Rotterdam DB. naar Hengelo, respectievelijk van Deventer naar Hoek lan Holland ovei Dordrecht—Kr-ste- ren Arnhem v.v. gevoerd in de navolgende dienstregeling Trein D 111 Rotterdam D. P. vertr. 6.52. Arnhem aank. 8 38, vertr 8.43. Hengelo aank. 9.53. Trein D. 112 Deventer vertr. 19.44. Arn hem aank. 20.30. vertr. 20.35 Rotterdam DP aank. 22.31. vertr. 20 40. Hoek van Holland aank. 23.06. Trein 542 van Amsterdam W P. naar Rotterdam Maas vervalt op net baan vak GoudaRotterdam Maas: C; voor Rotterdam stappen te Gouda trein 174. Gouda vertr. 9 32 Rotterdam Maas aank. 10.04. Trein 555 van Rotterdam Maas vertr. 16.43) naar Amsterdam W P. vervalt op het baanvak Rotterdam MaasGouda; de reizi gers van Rotterdam vertrekken ran Rotter dam Maas met trein 261 16.49) en stappen te Gouda over in trein 555. welke aldaar op aansluiting wacht. Trein 33 35 vervalt op het baanvak Nieu- werkerk,Gouda; reizigers in dezen trein kunnen tc Nleuwerkerk overstappen in trein 2.49, welke ten 10.11 vai. Nleuwerkerk ver trekt, Moordrecht aank. 10.22, Gouda aan komst 10.29. Trein 33.16 vervalt op Zon- en Feestdagen op het baanvak GoudaNleuwerkerk. Reizi gers van Gouda en Moordrecht reizen tot Nleuwerkerk met trein 1 74 Gouda vertr 9.32. welke op Zon- en Feestdagen te Moordrecht ten 9 39 en te Nleuwerkerk ten 9.51 stopt en stappen te Nleuwerkerk over in trein 33.16. Op het baanvak GoudaRotterdam wordt eene gewüzigde dienstregeling ingevoerd. Alle bovenstaande wüzlgingen in den treinenloop zün vermeld In een strooibiljet, hetwelk aan de loketten van alle stations der spoorweeën kosteloos verkrijgbaar zal worden gesteld. die hü toeriep: Jk ben gestoken”. Een zekere M. eveneens uit het lo gement, die den getroffene achterna was gegaan om hem zoo spoedig te helpen, zei de tegen den agent ,.Cees de K. heeft het gedaan". De agent kende Cees wel en ging naar het logement toe. Voordat hü aange komen ontmoette hü den dader al en kon hem zonder moeite arresteeien. De getroffene werd aan het bureau To renstraat voorloopig verbonden en ten digste door den Geneeskundigen D' Daar constateerde men. dat moedelijk een long was geraakt. Zün stand is zeer ernstig. De dader.' gistermorgen verhoord, wel toe ruzie te 1-- dat het mes. Wear Mj Hamweert Het RÜnschip „Rijnvaart 10*” schipper I Muzlng, geladen met 1670 ton kolen en op 3arlg “elsje L. 8. overreden door weg van Gent naar Straatsburg, is bü ebbe aut0 zü kreeg een schedelbreuk op de Wester Berm te Hansweert geloopen. hersenschudding Haar toestand vaarlük. Het ongeluk gebeurde, doordat het kind ------- -w——wwrweaa- VVI tract aangegaan op basis ,mo cure, no pay" ttüdlg Hedenavond is het, na een U— lading gelost te hebben, gelukt, het schip vlot te slaepen en In den polder omhoog te zetten. Het schip is driemaal gebroken De „Dorus Rijkers" ligt langszij te pompen. ISA 154. Doen Jan wilde niet langer oluven, nü had hier genoeg beleefd, het goede leven wordt vervelend als men mets om handen beeft. De .oude boot werd nagekeken en van een'nieuwen mast voorzien. Piero en Duim hem daarbi’ hielpen, en ook een aantal zwarte Hen 153. Ja. waarlük daar was ook Trüntje, de vorst keek naar verwonderd aan. „Zeg Trijn." vroeg hü. „wü mü ver tellen. hoe het jou toch ie gegaan.” „Wel, Sire, Bel Katrüntje zaehtjee. ae was nog bleek in haar gericht -In den bulk wee het we! erg donker, er brandde daar geen eleetrtsch licht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6