Provinciaal Nieuws IJSPEERT RITSEVOORT ~r 'd DE MOORD in den POLDER BLIJDORP De teelt van bloembollen, speciaal van tulpen rL- iXrr// i—^5>.c7< - f*- UIT ONZE OOST Het heerschen van mazelen van LANDBOUW EN VISSCHERIJ Brand te Edam In brand geraakt RECHTSZAKEN NIEUWS BINNENLANDSCH KERKNIEUWS Pater Albada Jelgertma O.F.M. De „Skauts” vlot GEMENGD NIEUWS LEGER EN VLOOT I i P vu De vereeniging „het Generaal v. Heutszfonds HIJ WAS NIET BANG VOOR DE VROUWEN Dronken man in het water geloopen OP ’T GEBIED VAN HAARDEN EN KACHELS STEEDS HET NIEUWSTE Alleen in de bekende 1ste klas merken. De reeks van auto-ongevallen Lezing van Ir. K. Volkersz te Lisse voor de Ver. OU O ■jj De coöp. Veilingzvereeniging te Venlo Doodelijke trap van een paard van Oud-leerlinfien der Rijkslandbouw- winterschool te Schaden Vier vrouwen en een valtche bul maakfei afzet w< van de variëteit. De roofmoord te Ulvenhout De verbinding tusschen Noord- en Zuid-Nederland De politie zoekt een anoniemen briefschrijver* het 1 moellük; gangers, die het ongeval hadden bemerkt is in wij den brief volgen, zooals hü aan de Rotterdamsche politie werd X Het 25-jarig bestaan. 4 bedrijven Z De laatste baggermolens hebben de Wmeer verlaten door het gat in de kade van het afwateringskanaal ook niet uitgangspunt moet zijn, heeft die gebruikswaarde en hoeveel is er Om het leven gekomen Gisteren heeft aan Onderlangs te Arnhem een droevig ongeval plaats gehad. Een oude metselaar, zekere D.. die daar In beschonken toestand liep, trok op een gegeven moment zoodanige op dezen -f Dit De lieden, disten Het heeft in de gelegenheid gesteld zullen worden, den bovengenoemden achterstand in te halen en Naar de .Msb.” verneemt, is de Zeereerw Pater Maximus Albada Jelgersma O.F.M. in afwachting van zün definitieve benoeming als vlootaalmoezenler als zoodanig voorloopig werkzaam gesteld. ken, buiten kweekers kistjes. De Opening door minister Kay» de Beeren broach. Steeds grooter H tevens ongestoord voort zal kunnen gaan, met het zoo noodig en nuttig werk, waar van de hierboven vermelde resultaten een bewijs zün Voor dit doel is door den schrijver bij de Twer.tsche Bank te ’s-Oravenhage een be drag gestort van Mn duizend gulden als vrijwillige bijdrage. Terwijl de werkman Van der 8. op de Heemaf te Hengelo <0.1 bezig was met het nazien van een lakbak. geraakten zijn klee- ren daarbij in brand. HU werd met zoodanige brandwonden overdekt, dat hü onmlddelliik naar het ziekenhuis vervoerd moest worden, waar hU ter verpleging is opgenomen. ZUn toestand is hoogst zorgwekkend. a Te Blüa (Fr.) kreeg de 19-jarige Gerben van der Ploeg, in dienst van de familie Reitsma, een klap van een schichtig gewor den paard zoodat de dood onmlddellijk in trad. Gift van f 1000 van een vrijwilliger Door ..Good Year”. Van Rossum en Co. te Den Haag, is aan den Minister van Water staat een schrUven gezonden, waarin aan gedrongen wordt op een tot standkomlng van minstens een directe brugverblndlng tusschen het Noordelijk deel van Nederland met de Zuidelijke provincies, daar dit van het grootste belang zal zijn voor een groo- Het Letlandsche ss „Skauts” dat dagen op de Vliehorst was inmiddels is vlot gebracht is vanmorgen om 8 uur 25 te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip zal op eigen kracht naar Amsterdam opstoornen, waar het bü de Am- sterdamsche Droogdokmaatschappü zal wor den gedokt. Het schip wordt tusschen half elf en 11 uur te Amsterdam verwacht. RUkslandbouwwinterschooi het Noord-Holl. koffiehuis lezing met lichtbeelden over Het is om verschillende redenen zéér be grijpelijk, dat de Nederlandsche boerenstand met meer dan gewone belangstelling de vor deringen der Zuiderzeewerken, speciaal de drooglegging van de Wieringermeer, volgt. Het JHdbd.” kan hierover thans mede- deelen. dat het proefmaten der twee pornp- installatiee te Den Oever en bü Medemblik, een goed verloop heeft en dat binnen twee weken begonnen zal worden met de eigen lijke bemaling. Zaterdag jj. hebben de laat ste baggermolens, die diénst hebben gedaan bU het wegbaggeren der omrlngdijken van de gemalen, de Wieringermeer verlaten vla het tot dusver opengehouden gat in de kade van het afwateringskanaal langs de Noord- Hollandsche kust. De dichting van dit gat is reeds gister (Maandag) gereed gekomen, zoodat hierdoor niet langer gespuid kan worden. Dank zU het spuien is reeds een flinke laag water uit de afgesloten Wieringermeer geloosd; men heeft zelfs al een waterstand gehad van *3 CM NAP Ten Zuiden van Wierlngen liggen dan ook reeds eenige complexen grond droog. Op grond van de ervaringen opgedaan bU het proefmaJen, heeft men thans de zekerheid, dat buitengewone omstandig heden daargelaten de vroeger geraamde termijn van negen ma<*nden. noodig VOO# het leegmalen. niet overschreden zal worden. Er bestaat zelfs een redelijke kans dat men nog éérder met dit werk gereed zal komen. Het leegmalen zal geschieden door een drieselgemaal te Den Oever, bestaande uit twee centrifugaalpompen, elk van 350.000 liter per mintut, gedreven door twee moto ren elk van ADO E PK. benevens door een electrisch gemaal bü Medemblik. dat bet modernste ter wereld ia Dit laatste beschikt over drie pompen, elk van 390.000 liter per minuut, aangedreven door even zoovele elec- tro-motoren van 900 EPK elk. De totale capaciteit der twee gemalen bedraagt dus 244 millloen kubieke meter per etmaaL Wanneer de polder tegen het einde van dit jaar droog zal zijn, blijven de gemalen bestaan om verder droog te houden. De pompen krijgen dan echter andere waaiers. ondergronds punctueel in orde zijn; tekort- het bUzonder. komingen wreken zich hier altijd. In antwoord op eenlge vragen van den heer Visser (Utrecht), die eenige cUfers van bebouwde oppervlakte geeft, merkt de heer Volkersz op. dat de door den heer Visser genoemde cUfers berusten op schatting, of- flcieele statistieken zijn er niet. Dat er in 1928 8228 H.A. bebouwd was. gelooft «pr. niet geheel. Nagaande de gegevens van het 2 ct.-per roefonds merkt spr. op, dat voor narcis- en hyaclnt-teelt de gegevens van oppervlakte wel in orde zün; ten aanzien van Verontreinigd serum gebruikt De Officier van Justitie te Medan, heeft de onmiddellijke inhecnvenisnemlng geëiktht, wegens wederspannlgheia tegen oe wet, va* den uitgeweken dokter H. W., van de onder neming Liberia, waar door het gebruik van verontreinigd serum tegen mazelen 101 tn- landsche kinderen ziek zijn geworden, waar van 13 stierven en zestig moesten worden geopereerd. De politie #in Boedapest heeft een valschen tandarts ingerekend, die sinds lang een bloeiende praktUk en talrijke patiënten had. BU de nasporingen naar zün verleden kwam men tot de verbluffende ontdekking, dat hü niet minder dan vier vrouwen had en met alle vier wettig getrouwd is. Het is de 40- jarige Rell. die uit een welgestelde agrarische familie afkomstig is, oorsponkelUk op een seminarium studeerde, die studie opgaf en naar de medicünen overging. Na twee semes ters maakte de oorlog een einde aan die studie; tUdens den oorlog behoorde hü tot een hospitaal en toen hü uit dienst kwam gat hU het plan om af te studeeren op, ver schafte zich op nog niet opgehelderde wUze een bul als arts en werd assistent genees heer aan een stedelUk ziekenhuis in de pro vincie. Spoedig kwam hü in Boedapest aan een ziekenhuis, in de tandheelkundige afdeeling, waar hü als een der handigste en plichtsgetrouwe geneesheeren gold. Een jaar later vestigde hü zich als particulier en trouwde meteen voor de eerste maal; hü nam zUn assistente tot vrouw. Korten tüd later kreeg hü onmin met zün vrouw, verhuisde naar Nagykörös en kreeg daar een nieuwe praktük. Hü gaf zich er voor jonggezel uit en trouwde de dochter van een schatrüken apotheker. Door een list lukte het hem zün eerste vrouw uit de buurt te houden. Tegen de tweede vrouw begon hü al gauw een scheidlngsproces en nog voor dit was uitgesproken trouwde hü ten derden male. Het derde huwelük werd daardoor mogelük. doordat de apothekersdochter in- tusschen naar haar outers was teruggegaan en Rell zich in de stad als gescheiden man uitgaf. Intusschen deed hü plezierreisjes naar Boedapest en leerde daar een danseres kennen. Ook dezetrouwde hü en hü legde het daarbü heel sluw aan. Enkele maanden tevoren was n.l. zün scheiding van zün tweede vrouw uitgesproken en met dit docu ment deed hü zich als gescheiden man voorkomen en sloot zoo zün huwelük ih Boedapest. Vrouw nummer vier maakte hü wijs, dat ze niet naar Nagykörös mocht komen, omdat ze daar zou bloot staan jan de jalousie van zün gescheiden vrouw. Zoo leidde Rell langen tüd een dubbel leven. In Nagykörös. waar hü vier dagen in de week spreekuur had en tanden trok, was hü gelukkig getrouwd en in Boedapest waar hü twee dagen In de week zün vertier zocht, had hü bü vrouw nummer vier, de danseres een gezellig thuis. HU zou dit leventje waar- schünlljk nog lang ongehinderd hebben kunnen lelden, als niet de autoriteiten op merkzaam waren gemaakt op den valschen arts. BU het onderzoek kwam het geheim van de tetragamle uit. bedrüf. Ieder grootkweeker. grooten Gistermiddag brak een felle brand uit in een perceel aan de Linkerzüde te Edam, be woond door den heer De Hart, die daar een speelgoedwinkel heeft. In korten tüd brand de het geheele perceel uit, In weerwil van het feit, dat de vrUwiïiige brandweer spoe dig ter plaatse kanwezlg was. De belendende gebouwen, waarvan één een au togarage was, die spoedig ontruimd werd, zoodat de aan wezige automobielen en benzinevoorraad in veiligheid waren gebracht, konden behouden blüven. Wel liepen ze waterschade op. r buitenstaanders is de keus echter |ker dan voor de vakmenschen. den laatsten tüd kan men uit den toenemenden afzet in het buitenland de conclusie trekken, dat de teelt uitbreiding kan krügen. De zaak wordt echter sterk vertroebeld door de abnormale vraag, welke ook in andere provincies geldend is; welke teelt moet men door bollenteelt vervangen Ook tn andere provincies is bollenteelt de verschillende andere teelten dezer gestrand en in mogelük: worden beperkt: er komt meer glascultuur', meer bollencultuur; de gevolgen zijn te overzien: de vraag naar plantgoed doet de prüzen in het buitenland hoog hou den. Daar er geen statistieken zün van tul penbollenteelt. kan men geen peil trekken op de beplante oppervlakte op den voorraad die van verschillende soorten bestaat. de zaak buitengewoon riskant. ^ordt benaald naar de gebruikswaarde in een Bloembollenteelt. voorzitter, de heer K. Koster (Mid- de de Het variëteit van die variëteit De keuze van de variëteit te bepalen is zeer moellük; de hoeveelheid is rilet te overzien. Naar elke gebrulkswaardige tulp de vraag niet altyH naar evenredigheid groot Door den vakman is het niet te over zien. welke tulp de mode zal vragen; voor den leek Is dit nog moeilüker dan voor den handelaar. Te Amsterdam wilden twee verpleegden verplaatst wordt hoe minder verliest netvan het Blindeninstituut aan de Plantage aan waarde. I Middenlaan, wier gezichtsvermogen echter Grootere bedrüven hebben daarom rij- nog toelaat dat zü zelfstandig in de stad bare droog-steUages met uitschuilbare rek- boodschappen e. d. verrichten, bü het Bar- Gisteren hield de Heer Ir. K. Volkers uit Lisse voor de vereeniging van oud-leerlingen van de RUkslandbouwwinterschooi te Behagen aldaar Het meer gemelde Letlandsche stoom- schpl „Skauts" dat op 12 dezer tijdens storm strandde, is gisteravond vlotgebracht. BU dit jubileum, hetwelk op 4 Februari as. zal plaats hebben, stelt het Bestuur zien op het standpunt, dat geen feestelükheden ten laste van het Fonds voor het Bestuur hieraan verbonden mogep worden. Zü meent hiertoe niet te mogen mede- I werken, zoolang de achterstand waarvan het laatste jaarverslag mededeeling deed, dat het was ontstaan door de groote uitbrei- i ding en de daarvoor te geringe beschikbare geldmiddelen, waardoor aan 39 kinderen de I steun moest worden ingetrokken, niet vol- doende is ingehaald. Maar, al ware deze toestand niet zoo. dan zouden toch geen gelden van het Fonds hiervoor aangewend mogen worden. Het Bestuur stelt zich daarom voor, al leen dit jubileum als middel te gebruiken, om het Nederlandsche publiek hierbij op te wekken tót een feestgave of beter gezegd tot een herdenklngsgave, die voor het va- derlooze kind dankbaar zullen worden aan vaard. Het Bestuur mag hierbü wüzen. bulten deze afwijzing en noodzakelUke intrekking, dat zü op het oogenbllk steun verleent voor opvoeding en onderwijs aan 394 kinderen, waarvan 73 in Indië! Zü mag hierbü ook wüzen op de ruim 600 kinderen, die voor de zorgen der Vereeni ging vanaf haar oprichting zoowel in Indië als in Holland opvoeding en onderwijs heb ben genoten en waarvan velen op het oogen bllk een nuttige positie in de Maatschappij bekleeden, waaronder bü het huishoudon- derwijs, stuurlieden, machinisten, timmer- onderwüzeressen, onderwUzers. mo- enz. enz. Waarlijk de vereeniging Generaal v. Heutsz-Fonds” verricht nuttig maatschappelük werk en voorziet tn een behoefte, zoowel in Indië als hier tv lande. Het bestuur hoopt dan ook aan den vooravond van dit jubileum, dat zü op de zen gedenkwaardigen dag. die toch tevens een herdenking is aan een nationale hulde gebracht aan een groot en edel man, wians raam het Fonds vraai aan de middelen op d Na maandenlange voorbereiding is nieuwe gebouw van de coöperatieve veUlngs- vereeniging te Venlo officieel geopend. De Zeereerw. heer Pastoor A. v. d. Venne der O L. Vrouwe-parochie zegende de gebouwen in. In den namiddag arriveerden de Minister van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. mr. Ch. Ruys de BeerenbrouckBaron van Hövell tot Westerfller. commissaris der Koningin in Limburg en talrijke autoriteiten op land- en tuinbouwgebied uit het geheele land. In het feestelijk versierde kantoorlokaal verzamelden zich de genoodlgden. onder wie Mr. Berger, burgemeester van Venlo; de bur gemeesters der omliggende steden; de heeren Thomeer, Horst, pres.-comm. der C. V. V.; Verheggen, Buggenum voorzitter L L. en T. bond; Valstar en Slot. resp. voorzitter en be stuurslid van het centraal bureau van veilin gen; Ir. v. d. Kroft, rijkstulnbouwconsulent; Ir. Tubker, Beekbergen, rükspluimveeconsu- lent; J. v. Beek. Deurne en H. M. Wellen, Neerbosch. resp. onder-voorzltter en secreta ris van den NBr. Chr. Boerenbond; direc teur Breukers en secretaris Simons van de Roermondsche elervelllng e.a. Minister Ruys de Beerenbrouck hield de openingsrede. De Hooge Raad behandelde gisteren cas satieberoepen van F. J. M. en C. de V., die door de rechtbank te Breda en in hooger beroep door het Gerechtshof te ’s-Hertogen- ---- - -- bosch waren veroordeeld leder tot 12 jaren zün jas uit en liep blijkbaar zonder te we- gevangenisstraf wegens diefstal onder ver ten wat hü deed het water in. De man zwarende omstandigheden. Bü een verdween onmlddellük in de diepte. Voorbü- ten huize van P. van B. onder gangers, die het ongeval hadden bemerkt -- brachten den ouden man zoo snel mogelük en wei een 30 verwondingen toegebracht De advocaat-gencraal, mr. Besler, conclu deerde tot verwerping van het beroep. Arrest 27 Januari. tusplantsoen juist den rijweg voor de brug over de Heerengracht overstaken, toen een auto naderde. De chauffeur gaf herhaalde signalen, met t^t gevolg dat beide mannen op hun schreden terugkeerden. Een van hen werd hierbü door den auto aangereden en zwaar gewond. In zorgwekkenden toestand is hü per auto van den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd tulpen is dit echter niet het geval. Het is ook de vraag, ot dit met aller medewerking tol stand zou kunnen komen; spr. betwü- telt dit. De uitbreiding gaat over vele jaren en vele streken. De cultuur is afhankeUjk van den verkoop In het buitenland; daarom moet men respect hebben voor de handelaren, die het afzet gebied zoo intensief bewerkt hebben. Nadat gepauzeerd was, zette de spreker zün inleiding voert. Spr. toont eerst eenige beelden van het verwüderen van het riet, als de plant uit den grond komt. De resten van het dek materiaal wordt niet verwüderd om de jonge planten niet te beschadigen. Wat het zaaien van de kunstmest be treft. dit moet geschieden voor het gevaar bestaat dat de planten beschadigd worden, voordat de pennen van de tulp boven den grond konjpn. Na het verwijderen van dekmateriaal moet eiken dag een contröle plaats hebben, om de zieke exemplaren te verwüderen. De kwali teit van de bollen wordt beoordeeld naar de hoeveelheid bloeiende exemplaren. De bloem is het meest vatbare deel van de plant, daarom moeten de bloemen tüdlg verwüderd worden, om eventueel ziekte niet op het andere gewas te doen overgaan. Het wieden op tüd (zoo vroeg mogelük) is een voorname factor voer de wortelontwik- kellng. Het rooitüdstip wordt bepaald door de kleur van den ooi in den bodem, in de over- gang van de witte kleur van de buitenste bolschil in de egaal bruine; men moet daar voor meerdere bollen keuren. Laat men den bol dan langer zitten, dan wordt de kleur te bruin en ontstaat een verrottingsproces. De waarde van het product wordt bepaald voor de kleur van de huid. Met het oog op het tüdstip te kunnen rooien, is niet elke grond voor teelt ge schikt Het afgemaaide tulpenlof moet gauw verzameld en verbrand worden om de ziekte kiemen te dooden. vooral van de vuurzlekte; door dezen maatregel voorkomt men zooveel mogelük deze gevreesde ziekte in de toe komst. Spr. wijst op de groote waarde van ge schoold personeel in deze branche; vooral in streken, waar men begint, moet men hier mede rekenmg houden. Voor de verschillende variëteiten moet men b.v. ook verschillende manden bü het rooien gebruiken. Heeft de bol na het rooien nog niet de vereischte egaal-brulne kleur, dan kan men de bollen nog eenlgen tüd inkuilen. In som mige bedrijven rooit men de bollen als ze nog de witte kleur nebben en men behandelt ze verder in de schuur, waar ze een licht bruine kleur krügen, doch van grootere waarde worden. Na bet rooien gaat de bol naar de schuur, wordt gedroogd en gepeld, of soms eerst direct gepeld, al naar gelang de om standigheden. b.v. als men direct het le verbaar wil sorteeren. De wüze van net bewaren van het gewas in de schuren beslist over de waarde van het product. De bewaring moet zün een zonvrije en tochtlooze; in den loop der ja ren hebben de bewaarplaatsen groote ver anderingen ondergaan. De grootere ramen nebben plaats gemaakt voor kleinere; deze laatste nouaen de warmte erin en weren de zonnewarmte. De bodems van de droogrek- <teu zün van gaas, om de temperatuur haar werking te kunnen laten doen. Hoe mm mogelük het product vervoerd en wordt, hoe minder verliest net welke als het weer gunstig is. naar kunnen worden gereden; kleine verplaatsen hel artikel in kletaie handelaar is tegelükertüd Men moet beschikken over voorr-,ad om het fislco te kunnen krügen. De 1 koopsprüs loopt soms zoo dat deze soms den verkoopsprijs gelük wordt, ja zelfs overtreft; wat betreft den export. Eigen voorraad doet den handelaar zün be drüf safe maken. De buitenlandsche handel heeft een slechten tüd meegemaakt; vdor den han- delaar-zelfkweeker. heeft dit echter het be drüf weer goed gemaakt. Eerst eigen kraam en daarna bljkoopen; er is n.l. geen handel denkbaar zonder bükoopen. Door connecties weet hü echter, wat het buitenland vraagt. De handelaar-kweeker past zün bedrüf aan aan den elsch van zün klanten. De bollen kweekers moeten zich met hun teelt ook aanpassen aan de taktiek van den expor teur. De uitvoer is den laatsten tüd ver groot. ondanks de verhoogde prüzen. Het bloemengebrulk neemt sterk toe; ter wijl er ook een meer intensieve bewerking is gekomen van het afzetgebied De exporteur bezocht al z’n klanten in het buitenland. De verkoop Is door uitbrei ding van reizigers en firma's in aantal in het buitenland vergroot. Hierdoor is ook de bollenteelt in het alge meen toegenomen. Eigen ervaring leert, dat de streken Inten siever bewerkt worden door firma’s, er is tüdwinst door die algemeene toename van verkeersmiddelen. Deze reden^ lelden tot vergrooting van den verkoop. De vraag in. etgen land is oorzaak, dat de prüzen zoo in top zün. Binnenkort zullen we meemaken, dat de productie in eigen land te hoog is geworden, waardoor de afzet bemoeilijkt wordt: een groote val der prijzen zal daarvan het gevolg zün. Wan neer dit komt, is niet juist te zeggen L'tustolre se repëte: in vroegere perioden hebben zich' meer, ^ergelüke verschünselen voorgedaan. 8pr. geeft deze waarschuwing niet om de bollentelers at te schrikken en dc kans op winst afwezig is. deze blüft. doch is riskant; de bollenteelt is een heel andere dan die van andere producten. Zü. die jaren lang hebben gespaard, heb ben tengevolge van den oorlog hun kraam moeten opdoeken. Ook dit is in de toekomst npogelük. omdat de vrees bestaat, dat de productie in de bollenteelt te groot wordt. Het zou daarom onvoorzichtig zün om anderman's geld in zün zaak te steken. Daar de eerste jaren echter de kans op winst er nog is, wil spr. nog niet direct alraden met bollenteelt voort te gaan. Komende tot zün onderwerp, bollenteelt, wust spr. er op. dat vakkennis beslist nood.g is. De handel gaat om de bloem. Om deze naar wensen te krügen. zün hulpmiddelen De vraag is naar h grooten bol. Voor alles zal echter in de toekomst gekeken worden niet naar de grootte van den bol. doch naar wat er uitkomt Dit kan men leeren in eigen bedrüf. waar men de-lnnerlüke waarde van zün product moet leeren kennen. De han del zal daarom m de toekomst vooral vra gen naar een goed ontwikkelde bloem. Hiernaast stelt de handel den elsch. dat het product ’n groote geschiktheid mo»t hebben van vrnevere trrkkerij. Dit zit hierin, de kwaliteit van de bloem zit met alleen in de vroegheld. doch in de vol maaktheid. waardoor de bol ook tn korteren tüd bloeirüP is. Cp sommige veilingen in Noord-Holland zün wel groote bollen verkocht, doch de handelaar verkreeg daarmee lang niet altüd de waarde die hü ervan verwacht had. Het product moet ook aan den elsch van voldoende hoeveelheid voldoen. Het ontbre ken van een schakel tusschen handel en kweekerü maakt de oplossing van deze kwes tie moellük De handel concentreert zich zoo veel mogelük. waar groote hoeveelheid van de gewilde variëteit aanwezig is; liefst van een kweeker of één grond De eerste elsch van den handelaar is dus de grootst mogelüke hoeveelheid van gelijke variëteit van den- zelfden kweeker De behandeling in de schuur en tijdens den groei is zoo verschillend dat een soort van 50 kweekers niet homogeen zal zün. Een zelf poging van de kweekers om in het buitenland hun product te verkoopen. heeft weinig succes: het vertrouwen, dat de han delaars hebben is zeer moellük te winnen van serieuze verbruikers Aan de hand van een rijke serie lichtbeel den gaat spr. na den omvang van het werk tn de bollenteelt. Wat de bed-breedte betreft, merkt spr. op, dat deze 1 M. is cn niet b.v. 1.20 M. met het oog op het rooien, waarvoor het bed gauw t^ breed is. Den nadrak legt spr. op de ge lijke,- diepte van het geheele bed: de ueete grond is voor tulpenteelt is niet goed genoeg; de grond moet spoedig water opnemen eo afslaan; lichte klei en zavel is beste bolleu- grond; zware klei geeft meer kans, dat het gewas niet geheel in orde is; ook voor het rooien van de bollen is de zwaarste grond gevaarlük; de tüdige en juiste rooi is van groot belang voor de waarde van den bol voor den handel. De plantdiepte houdt vooral verband met het watergehalte en de zwaarte van den grond is voor tulpenteelt met goed genoeg; meest nadeel van de vorst. De afstand van regels en bollen hangt af van de grootte der bollen. Voor sommige gronöen is echter een groo tere afstand gewenscht voor het loshouden van den bovengrond en het verwüderen van het onkruid. De bedekking bestaat doorgaans uit 1H bos riep op een bed. Op de gronden in deze streek legt men ook veel geperst stroo, terwül klei turfmolmbe- dekklng heeft. Op den zandgrond is yoorkomlng van weg stuiven het hoofddoel der bedekking, het stuivende zand is zeer nadeellg; het gewas wordt schraal door het stuiven der zand korrels, waardoor het gewas zeer vatbaar voor ziekte is. Om voorts de vorstschade te verminderen, is noodig dat deze schade beperkt of voor komen wordt door (geringe) bedekking. De vorstschade in den strengen winter van 1929 is daar bet grootst, waar bedekking werd na gelaten. Ook kleitulpen behoeven dekking, terwül ook de eene soort meer bedekking eischt dan de andere. Op den kleigrond is stroo- of molm-bedek- king ook noodig om den grond rul te hou den;- het op tüd kunnen, rooien, een voor name factor van kleitulpen, wordt meer mogelük door deze bedekking. 8pr. geeft de voorkeur aan stroobedekking, daar nacht- vorstschade op met molm bedekt land eer grooter is dan op met stroo bedekt land Men kan hetzelfde dek-matenaal geen twee keer gebruiken terwül men om het vuur in het gewas te bestrüden, een stuk land van geen twee jaren met tulpen moet beplanten. Spr. wüst op het behouden van de laag bovengrond, die door jarenlange bewerking goed is geworden. Met den grond in de oollen- streek te Haarlem, is dit met het geval, daar Winstbe halen is de ondergrond van «ieder, de grond daar tot zeer diep, goed voor bollen- - Uelt jg In deze streek is wisselbouw ech- ter zeer noodig; de bollenakker van het eene jaar moet zoo ver mogelük van die van bet i andere jaar verwüderd liggen. Hier is het j echter ook een voorname factor, of de om- I standigheden voor de yuurbestrüdlng al dan 1 tere opleving van den handel in het alge niet gunstig zün. - I meen en van den automobielhsuidel en zeer De afwatering moet bovengronds zoowel als I speciaal ook den handel in autobanden De woud) heet de aanwezigen, vooral den spreker en de vertegenwoordigers van „Noorderkwartier” welkom. Spr. dankt de fa. van Leeuwen -voor de attentie de tafels met getrokken tulpen te versieren. Spr. herinnert eraan, dat de tulpenteelt den laatsten tüd zeer loonénd Is geweest etï' hoopt, dat de oud-leerlingen van de voor lichting van Ir. Volkersz zullen kunnen pro- fiteeren. Ir. Volkersz begint met erop te wüzen. dat de tulpenteelt in het middelpunt van groote belangstelling staat. Daar de tulpenteelt een voordeelig vak lijkt, is er zooveel belangstelling voor. De algemeene vraag is, welke tulpen moet Ik kweeken: op deze brandende vraag kan spr echter geen antwoord geven, dat weet spr. ook niet: deze aangelegenheid moeten de beoefenaars zelf uitmaken. Voor moellül In behandeling in de schuur heeft in vloed. eensdeels op de plant en de bloem eendeels op de bol-vorming van het xlnd De geplante bol is een andere dan de ge rooide. de geplante bol sterft af en een nieuwe ontstaal. Aan de studie van prof. Blauw is het te danken, dat we het tijdstip kunnen weten, waarin de bloem in den bol nog niet tot ont wikkeling is gekomen, waardoor dus vastge- ste> kan worden hoe de temperatuur moet zpn om den bol op een zeker tüdstip te doen bloeien. Aan de hand van duidelijke licht beelden wust spr. op net groot verschil bü de bioemontwikkeling door de temperatuur, vooixde verschillende variëteiten gelden ech ter verschillende factoren. Bewaring in 17 gr. en 20 gr. Celsius leidt tot de snelste bloemvormtngdoch ook tot een andere bewerking vormen. 8pr. toont nam de temperaturen 9 gr., 20 gr. en 26 gr. als uitgangspunt. Wie bollen wil bewaren en bestemmen voor de vroegste trekkerU. beware deze pl.. 3 weken in 20 gr. Celsius; dan bewaart hü ze bü 9 gr. Celsius, zoodoende kan be reikt worden, dat de bollen b.v. met Kerst mis bloeien. Voor de cultuurvorming gaat men echter een andere bemerking vormen. Spr. toont aan, dat de productiekosten geen belang rijke rol spelen; een gebrulkswaardige tulp vergoedt deze onkosten ruimschoots. Spr. wijst ten slotte op de noodzaak van goedig, theoretische kennis, welke gewaar deerd moet worden; spr. herinnert aan het werk van prof. Blauw om de teelt te ver vroegen en ook daardoor den afzet uit te breiden. Spr. vraagt ook medewerking voor het 2 ct. per roefonds. Wat de contröle van het gewas betreft, merkt spr. nog op, dat het ziekte-verschün- selen vertoonend gewas zoo spoedig mogelük verwüderd moet worden, vooral als het de vuurzlekte ia. die zich niet alleen in het loof, doch ook in de bloemen vertoont. Iedere variëteit is niet even vatbaar voor vuurzlekte: William Pitt 13 er b.v. vatbaar der voor dan Bartigon. Spr. gaat nog ver schillende ziekten en hare bestrijding na. Een hartelük applaus bedankt den spr. voor zün duldehjke lezing, waarna de voor zitter Ir. Volkersz dankt en de vergadering sluit Kort na den moord op het meisje, gepleegd in den polder Blüdorp, heeft de politie een brief van iemand uit Venlo ontvangen, waarin werd aangeboden den dader aan te wüzen. tegen een belooning van f 1000. De belocning behoefde pas te worden uitgekeerd na veroordeeling van den aangewezene door den rechter. De politie is in dit voorstel getreden, hetgeen zü aan den betrokkene heeft ken baar gemaakt door middel van een advertentie tn de „Limburger Koerier”. Op deze advertentie is nog uit Maastricht bericht ontvangen waarbü de verdachte V. als moordenaar werd aangewezen. Ondanks verschillende oproepingen per advertentie heeft de briefschrijver zich nooit bekend gemaakt. De politie tracht nu den man op te sporen, teneinde hem als getuige te kunnen hooren. Hieronder laten geschreven: niet door gebrek a dag in gebreke zal moeten blüven haar steun op afdoende wüze aan die vaderlooze kinderen te verier nen. Het vertrouwt dan ook. dat zün werk bü het Nederlandsche puoliek een waardeering zal vinden, dat het herdenkingsdag, waarvoor het een buitenge wone vergadering in Krasnapolsky uitgeschreven, door schükingen of gaven CL m De drooglegging van de Wieringermeer inbraak Ctnneken, hadden zü dezen v d. B. eerst neergeslagen op het droge. Inmiddels was de Geneeskun dige Dienst gewaarschuwd. Ondanks de po gingen in het werk gesteld om met een zuur stofapparaat de levensgeesten weer op te 'wekken, kwam de ongelukkige niet bü- Men kon slechts den dood constateeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13