Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws DE PHILIPS’ LICENTIES Schaakpartij of fantaaie? FAILLISSEMENTEN RECHTSZAKEN EEN MINUUT IS 3 UUR Een juiste straf Een noodlottige maaltijd KUNST EN KENNIS Oud Karthuizerklooster Sigarenasch verried hem Controle bij ziekte LUCHTVAART HU ZAL NIET MEER ROOKEN BIJ ZIJN MISDRIJVEN ALS VROUWEN SLECHT ZIJN INTERNATIONALE NATUURBESCHERMING mlltatodsn tot oen lijk bestaan niet. De moo ning vaa mr Oontaek Weeteaberg. dat aaa Vergadering van den Bond van Radiohandelaren Pleidooien voor het Amsterdamsche Gerechtshof PRINCIPIEELE STRIJD OM EEN LIJK De R 100 boven Londen Een bedrag van regeeringswege - Anna Abrahams t Generaal Urbino vertelt van den overval op Curasao Motie van Wantrouwen tegen het bestuur aangenomen De Koningin van het avontuur T56 1M. Eiadalük wm boot te water, het wae nog oen heel» toor, in ate «tonden omm wfldsn «n Jan Klaaeen woe bfj t roer. Bat nur v*a aJMhotd «ao gekomen, allen vonden bot wol wet naar, ook Trtjn, die een langen trilde llefboooend «treek In t krullend haar l Te Amsterdam deed een 16-jarig meisje opgegeven door v.d. Graaf Co. tusschen Leldschestraat en Nieuwe Spiegel- toor boven de woning van Meeval een elec- J rer- van I Eindhoven r.c. mr. Ummels cur. mr. B. In een stokje vleesch gestikt was. men. dat het kennelijk de met de goede zeden. de o döfzenden het schouwspel gade- Keesing. 1 z.i. de eisch van appellant wel degelijk In 1 WnM Is met de goede zeden, daar het weg- worden wenschte twee hem terzijde 1 waren benoemd, werd de vergadering sloten. lichtzinnigheid is ze tot 24 uur arrest oordee ld de Londen nog PI. wees er tenslotte op dat het Hof geen regel zal kunnen geven, die voor alle geval len geldend is; gèèft het Hof een beslis sing. dan zal deze niet anders dan een va ge leidraad kunnen Inhouden. De conclusie van den procureur-generaal werd bepaald op 0 Februari as 16 •7 17 delicti bü het vinden van het Hik had be waard. Een verder onderzoek toonde aan, dat de werd maaiveld De zie! van de onderneming was kolönel Ramon Torres geweest, die alle voorbereidse len getroffen 1 bracht had. en het plan voor den aanval in elkaar gezet had. Hü was in het gevecht bü La Vela de Coro gesneuveld Na den strüd bij Coro was Urbino genood zaakt geweest, ach met zijn troepen terug te Eli». ,L .„«I j. ./V.-.- trad van verdorven- van België en Nederland en met van particulieren uit verschillende egens gebrek aan actief Meiland, Noord wij kerhout. Boer, Nijmegen. A. Dekker, Eindhoven. Pieter Ax, Eindhoven. <7 De ziekengeld wet De Minister van Arbeid. H. en N. heeft indertffa een commissie benoemd, bestaande rit twee voorzitters van de Raden van Ar beid. den voorzitter van het R. K. Werk lieden-Verbond en een hoofdambtenaar bij Centraal Beheer, om het vraagstuk van de contröle bü ziekte in Duitschland te bestu- deeren en daarover rapport uit te brengen. Het hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij ter bevordering der geneeskunst had den minister verzocht, nog een geneeskundige aan die commissie toe te voegen, aan welk verzoek is voldaan. Thans is, naar de ,N. Rott. Crt." meldt den minister rapport uitgebracht. De conclusies daarvan lulden als volgt: 1. De in Duitschland ontvangen Inlich tingen geven grond om aan te nemen, dat het raadzaam zal zl1n hier te lande de con tröle voor de ziekteverzekering en de genees kundige behandeling van de zieken geheel van elkander gescheiden te houden. 2. Op het platteland kan het echter wen- schelljk zijn, dat de behandelende genees- heeren zich bereid verklaren, tegen een pas sende vergoeding aan de uitvoeringsorganen der ziekteverzekering een schrifteHJke ver klaring te verstrekken, waaruit blijkt, dat de arts den verzekerde onder behandeling heet t genomen. ir Het is noodzakelük, dat de behandelende geneesheeren hunne medewerking verleenen tot een goede uitvoering van de Ziektewet door de contröle in geen enkel opzicht te be moeilijken en aan de controleerende genees heeren op hun verzoek die inlichtingen te verstrekken, die zonder inbreuk op de ver houding tusschen patiënt en behandelend geneesheer te maken, redelijkerwijze door de behandelende geneesheeren verstrekt kun nen worden. 4. Een belangrijk gedeelte van de con- tröle-werkzaamheden kan door leeken ge schieden. De contrölediegst door leeken zal echter slechts hulpdienst kunnen zün Het eerste contróle-onderzoek zal zooveel moge lük door een geneeskundige moeten worden verricht. 5. Wanneer leeken aan de contröle deel nemen aal het wenschelük zijn, dat in een nstructie de taak van de jeeken-controleurs nauwkeurig wordt omschreven. 5 Het moet wenschelijk worden geacht, dat Raden van Arbeid en bed rij fs vereen igln- gén in gemeenschappelijk overleg een schema opstellen van de bepalingen, die op duide lijke en beknopte wijze aangeven, waaraan de veraekerden zich in geval van ziekte moe ten houden. 7 De in Duitschland ontvangen inlich tingen hebben ondergeteekenden versterkt in hvnne meentng. dat samenwerkig tusschen de risicodragers ten aanzien van de contröle wenschelijk worden geacht Echter moet uit het vemotnene worden afgeleid, dat de- sa menwerking slechts In de praktijk zal kun nen groeien. De commissie bestond uit de heeren: mr. Or. J. van Bruggen. A. O de Bruyn, dr. H. J. W Droogleever Fortuyn mr J. J. Hage en I Keèsfng. Het Britsche luchtschip R. 100 maakte gis teren een proefvlucht. Tegen negen uur werd het gevaarte losgemaakt van den ankermast te Cardington en ongeveer een uur later hoorde men het geronk der motoren boven Londen. Door de laag hangende wolken was het luchtschip, dat op drie motoren met een snelheid van 50 mijl per uur op 2000 meter hoogte vloog, aanvankelijk niet goed, waar te nemen. Na om de city gecirkeld te hebben verdween het luchtschip uit het gezicht doch korten tijd later verscheen het weer .boven de Theems, waar bet eenlgen tijd bleef heen en weer kruisen, terwül op de bruggert en langs de kaden dSfzenden het schouwspel gade sloegen. begraven op de wijze, als zij dat wenschte. De overledene had niet alleen met zijn fa milie, doch ook met het Joodsche geloof ge broken. Mr de Jongh. die Zaterdagochtend 19 Ja- >Slichtenhorststraat 108 r.c. mr. C. van Nie- velt,; cur. mr. K. Th. Koch, Arnhem. 16 Jan. M. H. Janssen, koopman in suiker- igerkzn, _Nijmegen, Korte Hezelstraat 15; Nievelt cur. mr. P. C. J. Ter- werd In October 1928 op initiatief der Com- 1 missies - steun landen. De Regeering gaf hierin een* voorbeeld voor andere landen, door de eerste te zün. die officieel de noodzakelükheld van het Of fice te Brussel erkent en van groote cultu- reele waarde acht, en hoewel andere landen 1 zooals Duitschland. Frankrijk. Polen en Bel gië, officieel steun overwegen, is nog geee van de regeeringen er toe overgegaan, dezen 1 definitief toe te zeggen; Nederland is hierin I de eerste, een feit, dat wel mag worden vast gelegd. Zekere C. van O., uit de Noord Besterd- straat te Tilburg, had. toen hü zich in het café Fr lek aan de Lange Schüfstraat be vond. trek in een stukje eten. Hü Het zich een biefstukje voorzetten en verorberde dit met groote haast. Deze haast werd den man noodlottig. Een stukje vleesch bleef hem ni de keel zitten, dat door den ijlings ontboden geneesheer van den Geneeskundigen Dienst, dr. Gimbrère, met moeite wfed verwüderd. Aanvankelijk dacht men. «at Van O. be wusteloos was en werd gepoogd door kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, evenwel zonder resultaat. Dr. Gimbrère kon nog slechts den dood consta- teeren. De Nederi«nd>K'he commissie voor Inter nationale Natuurbescherming deelt mede, dat van den Minister van Kunsten en Wetenschappen itog en waardeerlng voer het «traven dar ta- tomatitntW BatKUrbtMhsrHüs* ultapraakt - dele Norin» te Brueeei, wolk bwoon «oettobtnamaala’ In Weenen had een vrouw haar kind van drie jaar alleen thuis gelaten In een af gesloten kamer met een brandend gasstel met een pot melk erop. Door het gehuil van het kind opmerkzaam geworden, haalde een buurvrouw de politie, die op haar beurt een slotenmaker requireerde en bevond, dat de melk op overkoken stond en zoo- het gevaar niet denkbeeldig was, dat de gasvlam gedoofd werd en het kind kans liep om te stikken. De vrouw verontschuldigde zich voor den rechter, dat ze maar eventjes een minuut, niet langer, was weg geweest, maar *t bleek. 1 dat ze meer dan drie uur ergens bü een zus ter had gezeten. Wegens onverantwoordelijke ver- Uitgesproken 16 Jan. G. H. Moen, Den Haag, Regen- tesselaan 34, en bakkerij hebbende aan de N.W. Binnensingel 5 r.c. mr. J. C. v.d. Burcht van Lichtenbergh cur'. mr. W. G. J. Scholtens, Den Haag, Hoogewal ff. 16 Jan. A. Maas, gescheiden echtgenoote van L. H. Hendriksen, Den Haag, Soest- I dijk kade 308 r.c. mr. G. H. B. v.d. Boom cur. mr. J. S. Brouwer, Den Haag, Maurits- kade 39 16 Jan. B. Lelyveld, koopman, Den Haag, Kranestraat ix r.c. jhr. mr. Th. W. C. Calkoen cur. mr. A. N. de Snoo, Den Haag, Weissenbruchtstraat 101. 1 16 Jan. G. Anneveldt, koopman, Nijmegen, van welderenstraat 87 r.c. mr. C. van Nie- I velt cur. mr. P. C. J. Terheggen, Nijmegen. 16 Jan. C. Kochmann, koopman, Nijmegen, 16 Januari van I velt,; 1 ingezetene. die i 1 vernam de vader, rs®- mr. C. van was gestorven en dat de niet- heggen, Nijmegen. _17jan. J. Kuppens, koopman te Roosendaal, K Brugstraat 60 r.c. mr. A. Bisschop Boelé vadercur, mr. P. H. H. Spronck, Roosendaal. Rabbinaat j 1 w t pn procureur en deze vorderde in kort geding Bisschoi Te 's-Gravenhage Is in den ouderdom van 80 Jaar overleden de schilderes Anna Adelaide Abrahams. Anna Abrahams werd 16 Juni 1849 te Middelburg geboren en was leerlinge van den ouden Schütz aldaar In Oosterbeek kreeg zü les van mej. Wlldrlk en kwam op de ateliers van de dames Vos en Haanen en van den heer Hendriks te Arnhem In 1877 kwam zü in Den Haag. De Venezolaansclie rebel, generaal Urbino, is te Panama, waar hü vertoefde voor een kleine operatie, geïnterviewd door een slaggever van de „Diario de Panama.' Het Papiamentsche blad ..La Union" Curacao nam uit het relaas van dit inter view het volgende over, waarin Urbino ver telt. hoe zün overval op Curacao is geschied: „In den avond van den Bsten Juni had een vijftigtal mannen, die in twee vrachtauto's waren komen aanrüden. het fort aangeval len. met bülslagen de poort doen bezwijken, en het grootste deel van de driehonderd sol daten en politiemannen gevangen genomen, en wel met geen andere wapenen dan 39 nieuwe groote kapmessen, twee bülen. een pistool, twee revolvers en nog een wapen (hachuelat. buiten die, welke men in het fort buit maakte Hü zei ook. dat de gevan genen. die de Venezolanen bevrijd hadden, grootendeels zün partügangers waren, die drotiken geweest waren en straat'chendenj gepleegd hadden. Toen de verslaggever hem vroeg, hoeveel wapenen hü op Curacao weggenomen had. antwoordde Urbino, dat zü niets weggenomen hadden, maar dat zij de kapmessen verruild hadden voor geweren, die zü noodlg hadden. Het waren 250 geweren geweest met 900 pa tronen. en nog 10000 oefenpatronen, die van geen hut geweest waren. De Nederlandsche Bond van Radiohande laren hield gisteren in Artis een algemeene ledenvergadering, welke een herhaling was van die, welke 19 December gehouden was. Tegen deze laatstgenoemde vergadering was zooals bekend, protest aangeteekend én in kort geding voor de rechtbank had de president bevolen, dat de besluiten van de op 19 December gehouden vergadering niet mochten worden uitgevoerd, alvorens de ge wone rechter in dezen had beslist. Voor bet zoover is gekomen heeft de bond eei. nieuwe büeenkomst uitgeschreven om aan alle eventueele besluiten van de rechit- Lank een einde te maken. De protesteerende leden hadden nu ook hun bezwaren inge trokken. De voorzitter, de heer Van Santen, herin nerde in zün openingsrede aan deze voorval len. maar verheugde zich over deze nieuwe vergadering, die veel drukkeer bezocht was dan de vorige. Aan de orde was allereerst het beleid van het hoofdbestuur. De heer Tasseron vroeg het woord voor 'n persoonlük feit. Hij wenschte rectificatie van de notulen van de vorige vergadering in deze rectificatie op te nemen in het bonds orgaan. Het bestuur zegde deze rectificatie toe De heer Walllen vroeg, of. indien een mo tie van wantrouwen in het bestuur gesteld werd, het bestuur te. stemmen’ De heer De Vries meende, dat het tekort tz geschoten in haar beleid naar buiten en. naar binnen. Waar zulke belangen aan de orde waren als de licenties van Philips, had bet bestuur de meening van de -leden eerst moeten hooren. De heer De Raedt meende, dat het bestuur het vex£rouwen nietmeer kan hebben van De boekhandelaar Merval te Londen zat er tamelük warmpjes ki en bezat een klein hoerenhuis Hü bewoonde de benedenver dieping en de vertrekken boven waren ver huurd aarr éen onderneming, welke er haar kantoren had. Merval had een ouden knecht, die in een afgelegen kamer sliep. Toen op een ochtend de knecht als gewoonlük zün heer tegen 11 uur wUde wekken, vond hü hem liggen in een plas bloed, doed. De moord scheen niet door een worsteling vooraf te zün gegaan, want de kamer was heelemaal in orde. Het hoofd van den ver moorde was vreeselük toegetakeld; blükbaar was hü in zün slaap overvallen en met een zwaar en scherp voorwerp geveld. De politie verscheen na enkele minuten. De kamer werd zorgvuldig onderzocht, maar een aanknoepingspunt werd niet gevonden. De deur was van binnen gesloten. Een sleutel had alleen de knecht. Het eenigste venster was gegrendeld en wees geen spoor van eenlg geweld aan. Hét was een mysterie. Bü het binnenkomen in de kamer was den detectives sterke sigarenrook opgevallen en dit was te vreemder, aangezien Merval niet rookte. In een hoek, niet ver van het lijk, werd siga renasch gevonden, welke de detectives in een glazen buisje bewaarden. De nasporlngen bleven lang zonder nesul- taat. In het bizonder kon men zich niet verklaren hoe het den onbekenden moor denaar gelukt was in het aan alle kanten afgesloten vertrek te komen. Toen kwam het toeval der politie te hulp. Enkele dagen vóór den moord had een handelsreiziger aangifte gedaan van een Inbraak en onder de bü hem ontvreemde voorwerpen was een kistje met echte Havana’s, welke hü van zün laatste reis naar Cuba had meegebracht. De inbreker -was gepakt. De man leidde een soort dubbel leven, was electromonteur, had de beste getuigschriften en niemand zou hem een misdaad hbben togeschreven. Een rechercheur, die toevallig ook met dit geval te maken had. herinnerde zich plot seling dat de analyse van de sigarenasch die men in de woning van den vermoorden Merval had gevonden, had aangetoond, dat sigaar van geen enkelen winkelier in afkomstig was. De handelsreiziger, die nog een kistje van die sigaren bezat, stelde dit ter beschikking van de polite en de chemische analyse voerde tot het ver rassende resultaat, dat de asch van deze sigaren volkomen overeenstemde met de aschresten. welke mentals belangrijk corpus als i in Nederland uitgesproken 57 faillissementen, de niet-Joodsche uc oeuoeiing van was geweest om te worden 1 leiding had moeten repareeren en daar tot iaat in den avond mee bezig was geweest. Nu sloot de keten van ^aanwijzingen zich spoedig De monteur werd uk de cel gehaald en va* den moord beschuldigd. HU ontkende alle schuld, maar na enkele uren bezweek hü en legde een omstandige bekentenis af. Hü was door een schoorsteen van de tweede verdieping in de kamer, waarin Merval sliep gekomen die op het gedruiech was ont waakt. Met een hamer had hü hem eemge meppen op het hoofd gegeven. Toen haalde hü de kasten leeg en rookte daarbü eea sigaar w’elker asch hem zou verraden. de heer Rutgers mede, dat op dit oogenblik geen bestuur kan gekozen worden. Zoo spoe dig mogelük zal een- ledenvergadering bijeen worden geroepen, maar de heer Rutgers sn aangewezen te zien om aan Toen deze twee leden ge- - strüd is met de goede zeden, daar het weg halen van een lijk de rust der andere doo- den, die in hetzelfde graf begraven zijn, ernstig storen zou De geheele vordering te gebaseerd op het recht, dat de vader op het lijk zou hebben; appellant steunt dat recht uitsluitend op artikel I der Begrafeniswet Bij een arrest van 1915 van den Hoogen Raad 1» echter een meae. uitgemaakt dat uit de artikelen der Ge- Onderwüs grafenlswet een dergelük recht met valt af -—.—I-een schrijven ta tolden. Ben privaat recht op begraven en onrrina ZMllH da minister zün belangstel- een prtvaat-rechtelüke verhouding van ta- Vpor de jury te Lyon is een proces behan deld, in welks middelpunt een der grootste Fransche avonturiersters stond. Niet minder dan negentien delicten werden der 24-jartge Gaby de Soutln ten laste gelegd, aldus het ,.Vad”. Mlsdrüven, welke In avontuurfilms niet beter bedacht konden worden. Wat daar aan den dag vrouwelüke vermetelheid, aan heid en geraffineerdheid, was en beeld van de geweldige verlaging van de vrouw, wier sterkste wapen haar schoonheid was. Hon derdduizenden francs gleden door haar han den. de kostbaarste sieraden tooiden haar hals, de rükste en voornaamste personen van Lyon gingen in haar woning in en uit en huldigden deze avontuurlüke misdadigster. Niemand vermoedde ook maar in de versta verte welk een gemeengevaarluke vrouw achter haar onschuldsmasker verborgen was. Gaby de Soutin was een meesteres der misdaad In den strikten zin van nei woont Niet alleen dat ze het metier der bedrlege- rüen en chèquevervalsching uitoefende, ze werkte ook met succes als hoteldievegge. in breekster en roofster. Meer dan een jaar lang sloop haar gestalte als een spook des nachts door de straten van Lyon. Geen week ver liep zonder dat de kranten een brutale in braak of een hoteldiefstal meldden, de re cherche werd telkens voor een nieuwe taak gesteld, voor steeds raadselachtiger gebeur tenissen. en zonder dat ze eenig resultaat ver mocht te boeken. Want nergens had de dader eenlg spoor achtergelaten, geheimzinnig ge lijk hü gekomen was. was hü verdwenen. Gaby de Soutln werkte zonder vreemde hulp. Op de vraag van den president of ze het groote aantal mlsdrüven steeds alleen had bedreven, antwoordde ze met een coquet lachje: Is het niet verstandiger, zonder vrees voor verraad, alleen het slechte te doen? Zoo kon Ik mün vrijen tüd in kalmte genie ten, behoefde alleen voor mezelf op te pas sen, niet op wraakplannen bedacht te zün of op ontevredenheid over de verdeellng van den buit. Een misdadiger, die de hulp van een medeplichtige behoeft. Is een lafaard. Hü vreest voor het voortbestaan van zün moed. Dat dit bü Gaby niet het geval was. blükt wel hieruit, dat ze niet alleen de nachten 1 uitkoos voor de uitvoering van haar wanda den, maar ook op klaarlichten dag zich ge heel meester Van haar zenuwen wist. Een van haar laatste streken voor haar arrestatie, die bü een juweelendiefstal geschiedde, was een overval op twee kasloopers. Het was in Juni vorig jaar Het was zoo om den middag. In de bank Magnlol en Co. werkte men onder hoogen druk. Voor de loketten stonden de kasloopers. die In op dracht van hun firma de loongelden moesten halen. In een der voorste rüen stond een jonge man, een slerlük kneveltje, slank, I groote oogen. Onafgebroken staarde zijn blik naar de loketten, waar de bankbiljetten wer- den opgeteld. Toen de loopers van een slga- rettanfabrlak een groot bedrag hadden uit- 1 betaald gekregen, drong hü zich naast hen en 1 ging de straat op. Onopvallend volgde hü hen 1 tot de Place Rousseau. Daar snelde hü hun vooruit, bleef plotseling staan en Het ze pas- 1 seeren. Wat volgde, was bet werk van enkele se conden; een schreeuw klonk, de jonge man viel op den grond, de loopers liepen toe en bogen zich over hem heen. Ze tilden hem op 1 en op hetzelfde oogenblik bespeurden ze een 1 geweldig branden van hun oogen. hun ge- 1 zichtsvermogen begaf hun voor op hun - hulpgeroep passanten waren toegeüld. was 1 de ander met de tasch en het geld verdwe nen. Niemand had hem herkend, niemand kon ook maar eenig signalement van hem geven. Het straatgewoel nam hem op. Korten 1 tüd later zat hü thuis, veranderd, zonder I knevel, in andere kleeren. een knappe vrouw. 1 Zoo ten minste schilderde Gaby de Soutin zelf voor de Jury dit misdrijf. Nog menig ander werd onderzocht, in de propvolle rechtzaal luisterde men gespannen naar elk 1 woord; geen oogenblik greep de rechter in. 1 Gaby vertelde en vertelde, pakkend, inte- réssant. Het vonnis luidde zes jaar gevange- 1 nisstraf. De officier had er twaalf geëischt. Toen Gaby het vonnis hoorde en haar ge- vraagd werd of ze de straf aanvaardde, knlk- 1 te ze bevestigend, keek de juryleden strak aan en zei; Ik wist, heeren. dat u als cava- llers de rechtzaal zoudt verlaten. Ik heb me niet vergist. Vaarwel! Tot weerziens! Toen ging ze naar de cel. j 17 Jan. J. Walraven, koopman in fruit, i Princenhage, Heilaarstraat 2 r.c. mr. A. Bisschop Boele cur. mr. P. Heemskerk, Princenhage. - 17 Jan. H. Pijpenburgv.d. Plas, koop- ---'■-o---. Kerkstraat C 35 r.c. mr. einde dit in overeenstemming met diens tra- j Sassen cur. mej. mr. Emma Lion, Den ditioneel Joodsche gevoelens den volgenden Bosch. Zondag op een Joodsche begraafplaats te 17 Jan. L. Neggers, Den Bosch, thans doen begraven. Eindhov.V. ----- Bü dit referee had mr Schorlesheim na- i Perridon, Eindhoven, mens eischer ojn. betoogd, dat de overledene - - geen echtgenoote had en dat de vader naaste familielid gerechtigd was. voor begrafenis te zorgen. De 1 vrouw had daartegenover o m. doen ultko- i --- men. dat het kennelük de bedoeling had. de kapmessen büeenge- den overledene v de leden^ Dit bestuur heeft niet genoeg de .trekken in de bergen Churuguara. ornaat hij geen munitie had, om verder te veeh'en. Ir. zün troepen waren verscheidene intellectuee- len en studenten. Om Venezuela gemakkelü- ker te kunnen verlaten, daar zü achterna ge zet werden, hadden zij zich verdeeld in ver schillende groepen De groep, waartoe Urbi no behoorde, bestond uit dr. Machado, kolo nel Julio Hernandez en twee adjudanten. Zü besloten naar Columbia te gaan Om van der. staat Falcon naar Cucuta te gaan, hadden zü drie dagen noodig gehad, waarin zü weinig gegeten en niets geslapep hadden. Zü waren meer dan twintig dorpen doorgekomen, en telkens bevreesd geweest, herkend te wor den." Te Amsterdam overleed het vorig jaar een Joodsch met een niet-Joodsche vrouw leefde. Eerst twee dagen later dat zijn zoon Joodsche vrouw de begrafenis had besteld op Zaterdag 19 Januari <Sabbath> op een niet-Joodsche begraafplaats. De i_ wendde zich daarop vla het UlingR tot mr. M. Schorlesheim. advocaat ten huize van den vice-president der Am sterdamsche Rechtbank, mr. G. T J, de - Jongh. het lük namens den vader op, ten- man, Vught, einde dit in overeenstemming met diens tra- 1 Sassen cur. leden gehoord en hun belangen behartigd. Het aanwijzen van leden van een arbitrage commissie buiten de leden om. kan spr. niet goedkeuren. De heer .Van Zuylpn is van oordeel, dat toen de firma Philips kwam met zün eerste circulaire, het bestuur naar Eindhoven had behooren te gaan en met de vuist qp de tafel moeten slaan. Het had behooren te zeggen dat alle* radiohsmdelaren achter hen staan. Ze hadden geen arbitrage-com- mlssie mogen aanvaarden. Bovendien meent deze spr. dat de rechtbank zeker zal reke ning houden met de moraliteit der licencies. De heer Cruck vraagt waarom het bestuur wel de firma Philips heeft gehoord, maar niet de leden van den Bond? Spr. begrijpt ook niet dat elke stap dien de firma Philips voorschrijft, goedgekeurd moet worden. “Het gaat, zoo meent spr hier om de macht, maar niet om het recht. Men had niet bü Philips van baan mogen gaan voor men wist over hoeveel licenties men mocht rekenen. Er te wel gezegd, dat ieder die het vraagt een licentie zal krijgen, maar spr. gelooft dat niet zoo dadelük. Ook is de prüs der licenties veel te hoog. Wat zal er ge beuren. vraagt spr., wanneer de prijs van de toestellen daalt door het invoeren bijv, van het Gleichwellensysteem? De voorzitter deelt mede, dat de ouder- handelingen met de firma Philips veel lan ger hebben geduurd dan men meent. Over een motie van wantrouwen in het bestuur zal dit blanco stemmen. Men zegt nu wel: „Het bestuur heeft dit niet gevraagd en dat niet”, maar, zegt spr. „Hoe «reet men dat?" rumoer). Het was veel gemakkelüker geweest voor het bestuur om aan de firma Philips te zeg gen: we doen niet wat ge wilt. Aan de orde zegt de voorzitter is nu een motie van den heer Blonk, waarin te- zegd wordt dat de belangen van den Bond niet langer veilig zijn in handen van dit be stuur. (Geroep: neen, eerst verantwoording afleggen). De voorzitter meent, dat deze motie dan nog niet had ingediend moeten worden, maar spr. is bereid deze motie nog een haif uur aan te houden. In tweeden termijn herhalen verschillende sprekers nog eens hun bezwaren tegen het bestuur. In dese besprekingen zeide o.m. de heer Gerhard, dat een motie door hem in de vo rige vergadering ingediend, niet was bedoeld als een motie van wantrouwen. Echter het bestuur heeft toen gezegd, dat wanneer de motie werd aangenomen, het zou heengaan. Dat heeft de zaak vertroebeld. De voorzitter zegt, dat in de bovenbedoelde motie van den heer Gerhard c.s, stond, dat de licentievoorstellen onaannemelijk weren. Dat was het zinnetje, dat het bestuur aan leiding gaf uit te spreken bij aanneming heen te zullen gaan. Het bestuurslid-adviseur. de heer Polak, verklaart om„ dat in rechten tegen de N.V. Philips niets is te doen. Wanneer iemand door Philips verboden wordt voort te gaan met bouwen, dan zal een proces volgen. Twee jaar ongeveer zal het duren voor er een uit spraak in hoogste instantie In dien tüd staat het bedrijf van den betrokkene feitelük stiL Tegen den dwang van Philips, hoe im moreel ook, te niets te doen. Hierna kwam de motie in stemming waar in wantrouwen werd uitgesproken in het be stuur. Van half vüf tot zes uur duurde de stemming over de ordemotie. Daarna ging het stembureau den uitslag dezer langdurige gt^mming samenstellen. Intusschen stelde de voorzitter aan de orde de licentie-overeen- komst. de arbitrage-overeenkomst, alsmede het zoogenaamde gentleman’s, welke het be stuur met de N.V. Philips was overeengeko men. Het vroeg de goedkeuring op deze over eenkomst De stemming daarover zegt de voorzitter, zal gehouden worden na het be kend worden van de vertrouwensmotie. Ver- schillende opmerkingen werden over deze overeenkomst voornamelijk wat de arbitrage commissie betreft, gemaakt. Vervolgens werd bekend gemaakt de uit slag van de stemming. Uitgebracht werden 254 geldige stemmen. Hiervan waren 8 blanco Voor de motie waren 124 stemmen. teg«n de motie 122 stemmen. De motie werd dus aangenomen. De voorzitter eenige leden aan te wüaefi die voorlooplg de leiding overnemen. werd, dat het bestuur de loo- pende zaken behoort af te doen en daarna een vergadering wordt bijeengeroepen ter verkiezing van een nieuw bestuur. De voorzitter verklaarde, dat het bestuur daartoe niet bereid was en onxnlddeUük van plan te heen te gaan. De heer Van Rw «te»a voer, *at b—r Dr. Rutgerz dz Mdto* der vergadering aeu övetntittm. 7 Onder applaus ging bet iizrteiur haete ea nam Dr. Rutgers aan de bestuurstafel plaata Deze bracht een woord van dank aan het afgetreden bestuur (applansl. yborte HeeMe Grondvesten gevonden Men schrijft ons uit Arnhem Op de terreinen van het hötel-restaurant Monnikenhuizen, dat bestemd is voor bui tenschool. wordt thans graafwerk verricht voor overdekte leslokalen. Bü dit werk is men gestuit op resten van zware muren, die afkomstig zün van het oude Karthulzer Klooster, dat op deze plaats in de 14e eeuw door graaf Reinald de Tweede van Gelder werd gesticht. Er werden daarbü ontgraven een viertal grafkeldertjes. die geheel met zand waren gevuld en waarvan vroeger reeds de gewelfjes waren weggenomen De keldertjes meten 2.25 X 0-80 M. Bovendien zün nog gevonden twee stukken werk gra niet met profiteering voor glas in lood. Op ongeveer drie meter afstand van de grafkel dertjes werd op ongeveer 1.50 M. onder max maaiveld opgegraven het geraamte van een volwassen man Er wordt thans graafwerk verricht voor de Hghallen «bü de buitenschool en het is zeer goed mogelük, dat bü dit werk nog ver dere vondsten zullen worden gedaan. Het oude klooster werd in 1572 door de monniken, die zich in de stad gingen vesti gen, verlaten en het geraakte in verval en werd in het begin van de 17e eeuw gesloopt, terwül de steenen voor de vestingwerken werden gebruikt r.uari uitspraak deed, ontzegde den eisch tot afgifte van het lük en wel voomamelük op grond van het feit, dat de wil van den over ledene boven alles domineert, zelfs boven de uitdrukkelüke wilsbepaling van art 982 Bur- gerlük Wetboek Tegen deze beslissing teekende mr. Bclior- lesheim appèl aan, daarbü in de eerste plaats een nieuwe principieels beslissing vragende en subsidiair de opgraving van het lük verzoekende, teneinde te voorkomen, dat de tegenpartü zou aanvoeren, dat de va der geen materieel belang zou hebben en dus in zün vordertrfg niet ontvankelijk zou zün. Voor de Vierde Kamer van het Gerechts hof «ün gisteren in dit geding de pleidooien gehouden. Voor de niet-Joodsche vrouw trad op mr. Godfried Parser. Mr. Schorlesheim wees er op dat, waar deze zaak van zeer principieelen aard is, hü geappelleerd heeft op verzoek van het Rabbinaat, dat wenscht te weten, hoe het bü herhaling van zulke gevallen te handelen heeft, v Naar ndt oordeel van mr. Parser is appel lant niet Witvankelük in zün appèl omdat: 1 1. de Piwsident zich onbevoegd had moe ten verklaren; 2. omdat geïntimeerde niet de houder van het lük is. maar de beheer- 1 der van de begraafplaats; 3. omdat appel- lant. door bovendien opgraving van het lük 1 te vragen, zün eischen vermeerdert; 4. om dat appellant In referee een eindbeslissing en geen voorlooplge maatregelen gevraagd heeft en 5. omdat zijn eisch in strüd Is met de goede zeden. Uitvoerig bestreed mr. Schorlesheim deze 1 argumenten. Wat punt 1 betreft beriep hij zich op Van Rossem, die aan den president in referee een zeer ruime bevoegdheid toe kent, terwül pl.. wat het laatste punt aan gaat, aanvoerde dat in Joodsche kringen de groote massa, zoowel orthodox als libe raal, er op gesteld is dat overleden Joden op een Joodsche begraafplaats begraven worden. Pl. deed voorts uitkamen, dat de vader zd. hier wel degelük de eerste rechthebbende was om over het lük te beschikken; in dit verband-speet het pl. dat het referee niet is gehouden voor president mr. Ooninck Wes tenberg. die in zün bekende crematie-vonnis de opvatting huldigde, dat de wil van de overlevenden domineert boven die van den overledene, omdat men aan de overlevenden moreele schade kan toebrengen en aan een doode niet- Volgens mr. de Jongh gaat de wil van den .overledene oorhü had dan echter een behoorlük codicil moeten maken en dat ,is niet geschied. Pl. hoopte dat het Hof in elk géval ook bü ev. niet ontvankelükheld een uitvoerige beslissing in dezen geven 1 zal. Mr. Parser deed uitkomen, dat over de 1 hier opgeworpen vraag een aanzienlijke Wt- 1 teratuur is ontstaan nA het crematle-vonnls 1 van mr. Coninck Westenberg; oa. zün hier- i in de professoren van Oven en Vrü tot de 1 conclusie gekomen, dat de wenschen van den overledene gaan boven die van de overle- venden. In kwesties als de onderhavige hangt volgens pl. alles af van omstandig- heden en verhoudingen en is er geen vast richtsnoer te geven. BU de leer, door mr. Schorlesheim voor- gestaan, zal men dan ook een uit het Joden dom getreden vader moeten toestaan, het lük van zün zoon uit het graf te doen lich ten en te doen overbrengen naar een niet- Joodsche begraafplaats! Uitvoerig bestreed pl. voorts dat aan den wil van den overledene geen voorkeur zou moeten worden gegeven. Pl. heeft de onbe voegdheid opgeworpen, omdat hü van mee- ning is dat hier geen privaat recht geschon den is; zeker niet wanneer men zich ba- seert op de hier geldende dagvaarding. Evenmin kan uit deze dagvaarding een on rechtmatige daad borden gedistilleerd op grond van schending van het recht van den vader, terwijl voorts in de dagvaarding niet voldoende feiten zün vastgelegd, waaruit zou kunnen blüken. dat geklaagd wordt over een handeling, die indruitcht tegen de regelen van het gewone verkeer. In den breede verdedigde pl. alle bezwa ren. welke hü tegen de vordering in appèl had geopperd, daarbij o.m. opmerkende, dat In de week van 1318 Januari 1930 werden Opgeheven wegens gebrek aan actief Tan. B. Meiland, r- Jan. J. Jan. E. Jan. AG Jwliaovv 1 UCA111 AIS-GVl evil IV" J<*4 Jw - -L,-* «-waawawz r - aangiftee, dat 17 dezer op de Heerengracht monteur den dag voor den moord In het kan- vussenen LiFiascnGStraav en iNieuwc öpiegvi- straat een auto, die geen kenteekenen had, I trteche stopte, waarna twee gemaskerde hoeren b»sr in dezen auto wilden trekken. Een onbekende heer trad als haar redder op, waarna de auto is weggereden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6