Provinciaal Nieuws Veiling-overzicht De teelt van bloembollen, speciaal van tulpen NAAR MAAT ASSENDELFT WARMENHUIZEN BREEZAND in een van Gedurende dezen UITVERKOOP WESTWOUD SPANBROEK WERVERSHOOF ENKHUIZEN MEDEMBL1K LezinA van Ir. K. Volkersz te Lisse voor de Ver. van Oud-leerlin&en der Rijkslandbouw- winterschool te Schaden VENHUIZEN HOORN EGMOND-BINNEN HEEMSKERK NOORD-SCHARWOUDE UITGEEST verplaatsen het artikel in kleine Gisteren hield de heer Ir. K. Volkers uit moeilijk: 1 Januari 5- i Blauw toebrengen. beloven Dat serieuze verbruikers. t 4 s--rr.. carb.Blauw de Zon won uitgangspunt moet zyn. heelt die gebruikswaarde en hoeveel is er rej Chr een de de Dl£ De - Het Zondag St. Gomarus- is groot 1 zien, wel Stille Armen Ingevolge besluit van de ling van de 8t. Vlncentlusvereenlglng afdeellng liefdewerk ..Stille Armen De laatste baggermolen» hebben de Wmeer verlaten door het gat in de kade van het afwateringskanaal Verloren BH de politie wend aangifte gedaan van het verliezen van een rywielbe- iastlngplaatjs. Do vinder nlsrvan wordt ver zoekt hlerVkn kennis te gevest btj de poltsta Opbrengst De opbrengst van de Liet- delaars hebben is zeer moeilijk te winnen van met als dadigheids-opeldjesdac bedroeg l 59.50. Coop. BloemboUenveillng Zaterdag j.l. werd door genoemde vereenlging in de zaal van den heer Jb. Borst een goed bezochte vergadering gehouden De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom met den wensch dat 1930 voor velen een gunstiger resultaat moge Zijn dan 1929 - Als no. 1 van de agenda: Bespreking te houden voorveillng. Na vele besprekingen en voorstellen uit de vergadering werd als resul taat een voorveillng van diverse gewassen voorloopig gesteld op 4 Febr. a.s. No. 2. Bespreking Gladlolenvelllng. Hier omtrent nam de vooraltter het woord en deed op allen een beroep, hieraan flink mee te werken en- werden dan ook door velen groote partijen goed gezond toegezegd, zoowel lever baar als plantgoed, zoodat werd besloten op dien dag gladiolen te veilen. Die dag belooft dus een belangrijke veiling te worden. Daarna volgde nog het een en ander voor de rondvraag. Verder niets meer aan de orde zijnde, sprak de voorzitter een woord van dank voor de goede opkomst. Daarna werd de vergadering gesloten. Ten slotte kon de penningmeester nog 1 pet uitbetalen van de waarde der gelever de producten, waarna de vergadering niet den Chr. groet werd gesloten. Bloembollencultuur Vrijdagavond komt de heer D. van Egmond. hoofdcontroleur van de ..Narcis" te Hillegom in café Van der Molen te Rlnnegom een lezing houden Over het kweeken van aarclssen. vooral met het oog op ziekten en export. De bijeenkomst is voor alle belangstellenden toegankelijk. Verkoop De heer W. Dekker kocht on derhands het woonhuis van J. Lief ting aan de Peperstraat, terwijl deze eigenaar werd van het woonhuis van J. Krol aan dezelfde straat. Deze zal nu een nieuwe woning doen bouwen op een perceel grond van P. Melker, aan de Abdylaan Een gezellige visite Een tweetal Lem mer visschers gingen bij een oud-plaatsge- noot. alhier woonachtig, op visité. Nadat men van het goede genoeg ot teveel genoten had. kwam de ruzie. De heer des huizes werd handgemeen met een der bezoekers, moeder de vrouw zette de deuren open en de bezoekers kwamen op de straat terecht. Uit woede over deze behandeling koelden deze zich op de ruiten van den gastheer. UagendQk Bs de afgeleepen weeg werd aan de Lan- gendjjker veilingen aan stapelgroenten aan gevoerd een hoeveelheid van 113 wagons De drooglegging van de Wieringermeer /s daar het grootst, waar bedekking werd na gelaten. Ook kleitulpen behoeven terwijl ook de eene soort meer bedekking eischt dan de andere. Op den kleigrond is stroo- of molm-bedek- klng ook noodlg om den grond rul te hou den; het op tijd kunnen rooien, een voor name factor van kleitulpen, wordt meer mogeljjk voor deze bedekking. Spr. geelt de voorkeur aan stroobedekklng. daar nacht- rsdonaar den bekenden pater De Groeve. Van de gemeente mocht ook het afgeloopsn Jaar weer een subsidie worden ontvangen, waarvoor de vereenlging zeer erkentelijk Nu we de revue van deze week passeeren, hebben we inmiddels de eerste helft van Januari achter den rug en is het de groote vraag, of de helft van de stapelproducten opgeruimd is. De zoo noodige winter laat dit jaar lang op zich wachten en de daar mede samengaande verhooglng van de prij zen der diverse koolsoorten. Het kan nog komen, en met die stille hoop leven de bouwers eiken dag. en zoolang de kwaliteit van de kool niet zoo te, dat men niet ver plicht is op te ruimen, wacht men nog met bet verkoopen Wat den prijs van de Deen- sche witte aangaat, kan men bijna niets verliezen, om deze te houden. Voor 100 hoogstens 150 den wagon kan het bijna haast niet minder zijn. Als hier straks het dubbele voor komt, is dit nog goedkoop. De hoogste prijs voor mooie 3 ponds Denen- kool was Zaterdag f 1.80 de 100 K.G. Groote kooi bracht' ongeveer 1 de 100 KG. op; 2e soort beneden de 1 en ook nog voor 60 ets de 100 K G, moest men deze kool laten gaan. Tot en met Vrijdag was de roode kool zakkende. Werd Dinsdag de le kwaliteit nog verkocht vanaf 3.20 tot f 6.30 de 100 KG.. Vrijdag bracht de groote roode kool beneden de op, en het mooiste goed bracht niet meer op dan 5. Dat Is precies ct. per K.G minder dan de hoogste markt op 31 December, toen de hoogste noteering was 7.60 per 100 K.G. voor dezelfde soort kool. Zaterdag was het iets beter en bracht de le soort op van f 3.60 tot f 6 de 100 K.G. De 2e kwaliteit was ook naar evenredigheid minder en dit scheelde de eerste dagen 1 ct. per K.G. bij de vorige week. Den laatsten dag was de goede doorschot weer van 2 tot 5.10 de 100 K.G. Kale roode kool ging van f 1 tot 2 de 100 K.O. Met de gele kool was het heel wat minder en deze zakte sneller dan de roode kooi. De markt sloot deze week ook met een zakkenden prijs. Dinsdag bracht de le soort op van 6 tot 6.60 en de 2e kwaliteit van 3 30 tot 4 60 de 100 KG. Zaterdag was de le soort beneden de 4 voor de groote en hoogstens 4.60 voor de kleine kool. 3a soort ging van 2.50 to* 1 3.60 de 100 K.G. De peen wordt voor een eenheidsprijs verkocht, nJ. niet meer dan 2 de 100 KG. Bieten zijn er niet aangevoerd deze week ofschoon er nog ga. noag in de kuilen zitten. Uien zQn zeee slecht te prtja. Man ban niet begrijpen, waarom er voor dit artikel soms beneden de 2 tot hoogstens 2.50 per IOC K.O be steed kan worden. afdeellng richt. Westwoud’s Vriendenkring Naar wij vernemen, is het bestuur van bovengenoemde tooneelvereenlging in zijn streven tot aan werven van donateurs ten volle geslaagd. Plm. 125 donateurs staan thans op de lijst ingeschreven. Aangemoedigd door dit succes, zoomede door het vlot verloopen der gehou den repetities, heeft het bestuur besloten de pasopgerichte vereenlging voor het eerst te laten optreden op 29 Januari as. wy wen- schen Westwoud s Vriendenkring by het ge ven van haar eerste uitvoering veel succes en aller belangstelling Burgerlijke Stand van 10—17 Jan. Ge boren: Petrus, zoon van Jan Commandeur en Eva Brigitte Roemer Jozef Lltlnus. a van Reüerus Moeskops en Catharina Louise Ve ronica Marla Lampe Louise Johanna, dochter van Johan Reinhard Hartwick Schaank en Louise Amelia Peters Ondertrouwd: Jan Makkes en Elisabeth de Hart Joannes Jacobus Pot en Maria Ge- rarda Lichthert.' Getrouwd: Teunis Lens en Hbudnka van de Wetering. De Zon II—WHk aan Zee II De Zon 500 carb, wyk son Zee 454 carb, oak weer een voordeel voor de Zon. Dinsdag Zon II tegen Cen- cate de Zon speel' de Zon III teven Blau- Sportnieuws Assendelft IKrommenie X 0—1. Onder leiding van scheidsrechter Bneyder wordt precies om 2 uur begonnen. Belde elftallen zun volledig en nadat A. den toss wint, trapt Krommenie af. Hoewel er een vlug spel ontwikkeld wordt, bemerken we al spoedig, dat by beiden de zenuwen ook een rol spelen. A. bluft in den aanval, maar het resultaat is ruhii. Het spel verplaatst zich naar het andere toel, wat eenlge benauwde oogen- blikken doorleeft; er wordt hard gewerkt, maar niooi spel krijgen we niet te zien. Wel wordt een druk op het K.-doel uitgeoefend, maar de keeper is op zijn plaats en houdt zyn doel schoon Een opgelegde kans voor A. schiet Frans hoog over- Zoo gaat het aan belde kanten door, tot het eindelijk komt, als na een doorbraak van K.. de bal voor net doel Komt en na een schermutseling in bet net verdwijnt, 10. Als de arbiter voor rust fluit is de stand nog steeds 10. Na de rust hoopten we op een beter spel, maar daar zyn we bedrogen mee uitgeko men Verwoed wordt er door belde ploegen gespeeld: het spel zelf was echter het aan zien niet waard. Het trsp-maar-raak- systeem werd te veel in toepassing gebracht, waardoor uitballen legio waren (we telden er eens 8 achter elkaar*. Het spel van K. was wel Iets beter, zoodat zy meestal in de meerderheid waren, maar door slecht schie ten werd niets bereikt. De kansen die A. kreeg werden ót niet benut óf kwamen veilig in keepers handen. Zonder dan ook maar óón doelpunt meer te maken, kwamen bet einde. Voor A. is het offday geworden, door de beide puntjes (die zy zelf ook heel best had den gebruiken* te laten afsnoepen. Voor K. is het te meer een goede dag geworden, daar dit de eerste maal is dat zy een competllie- wedstryd van A hebben gewonnen De eenlge mooie kant die er voor A. aan dezen wedstrijd heeft gezeten, is wel de flnantleele, daar er veel publiek aanwezig was. Uitvoering De tooneelvereenlging ..Vita Nuova" zal op 2 Februari as. hare laatste seizoen-opvoering geven. Door haar is in studie genomen het dra ma Leonardos Veghel”, de held van de Martelaren van Oorcum. De Aooneelverllchting wordt geleverd door den héér A. Kool te Hem. die zyn sporen op dit gebied verdiend heeft. In acht genomen de reputatie van onze tooneelvereenlging ..Vita Nuova". beloofd dezer, avond wederom mooi te worden en aansporing voor dezen avond de opvoering te gaan zien zal zeker niet noodlg zyn 1 niet; deze aangelegenheid moeten de beoefenaars zelf uitmaken Voor buitenstaanders is de keus echter moeliyker dan voor de vakmenschen. In den laatsten tijd kan men uit den toenemenden afzet in het buitenland de conclusie trekken, dat de teelt uitbreiding kan krygen. De zaak wordt echter sterk vertroebeld door de abnormale vraag, welke ook in andere provincies geldend is: welke teelt moet men door bollenteelt vervangen andere provincies is bollenteelt de verschillende andere teelten Rykslandbouwwinterschool het Noord-Holl. koffiehuis lezing met lichtbeelden over Bloembollenteelt. De woud* spreker en de vertegenwoordigers .Noorderkwartier" welkom Spr. dankt de fa. van Leeuwen voor de attentie de tafels met getrokken tulpen te versleren. Spr. herinnert eraan, dat de tulpenteelt den laatsten tijd zeer loonend is geweest en hoopt, dat de oud-leerlingen van de voor- I lichting van Ir Volkersz zullen kunnen pro- tlteeren. Ir. Volkers» begint met erop te wyzen. dat de tulpenteelt in het middelpunt van groote belangstelling staat. Daar de tulpenteelt een voordeellg vak - vraag is. welke tulpen moet ik voorzitter, de heer K. Koster (Mid- heet de aanwezigen, vooral den en de vertegenwoordigers van meer bollencultuur: de gevolgen ziln te overzien; de vraag naar plantgoed doet de pryzen in het buitenland hoog hou den. Daar er geen statistieken zyn van tul- penbollenteelt. kan men geen peil trekken op de beplante oppervlakte op den voorraad die van verschillende soorten bestaat, maakt de zaak buitengewoon riskant. afzet wordt bepaald naar de gebruikswaarde van de variëteit Het variëteit van die variëteit De keuze van de variëteit te bepalen is zeer moeilijk: de hoeveelheid is niet te overzien. Naar elke gebrulkswaardige tulp de vraag niet alttid naar evenredigheid Door den vakman is het niet te over- welke tulp de mode zal vragen; voor den leek is dit nog moeiiyker dan voor den handelaar Wlnstbehalen is de ondergrond van ieder bedryf. Ieder grootkweeker. grooten veel geperst stroo. terwyi klei turfmolmbe- dekklng heeft Op den zandgrond is voorkoming van weg stuiven het hoofddoel der bedekking, het stuivende zand is zeer nadeellg; het gewas wordt schraal door het stuiven der zand korrels. waardoor het gewas zeer vatbaar voor ziekte is. Om voorts de vorstschade te verminderen. is noodlg dat deze schade beperkt of voor- Iedere variëteit la niet even vatbaar komen wordt door (geringe) bedekking. C_ —>-•-■ ■- voretschade m den strengen winter van 1929 der _.voor da“ Bartlgon. Spr gaat nog ver- dekking. i zltter Ir. Volkersz dankt en de vergadering sluit. wyk een aanstaande speelt De trum II van Krommenie in h we krytje III in café de Streng. Donderdag aj> speelt de Zon IHet Jagertje I IJmui- den-Oost in café Jachtlust. weer spannende partyen te worden Ook in mogeiyk; worden beperkt; er komt meer glascultuur; ook niet Voetbaloitalagsn van Zondag 19 Januari Uitgeest bUitgoest c 30 Uitgeest aBergen b 90 Uitgeest 2—WFC 4 1—6 Het is om verschillende redenen zéér be- grtjpeiyk, dat de Nederlandsche boerenstand met meer dan gewone belangstelling de vor deringen der Zuiderzeewerken, speciaal de drooglegging van de Wieringermeer, volgt. Het „Hdbd." kan hierover thans mede- deelen, dat het proefmalen der twee pomp- installaties te Den Oever en by Medembllk, een goed verloop heeft en dat binnen twee weken begonnen zal worden met de elgen- Ujke bemaling. Zaterdag jJ. hebben de laat ste baggermolens, die dienst hebben gedaan by het wegbaggeren der omrlngdyken van de gemalen, de Wieringermeer verlaten vla het tot dusver opengehouden gat in de kade van het afwateringskanaal langs de Noord- Hollandsche kust. D» dichting van dit gat is reeds gister (Maandag* gereed gekomen, zoodat hierdoor niet langer gespuid kan worden. Dank zy het spuien is reeds een flinke laag water uit de afgesloten Wieringermeer geloosd; men heeft zelfs al een waterstand gehad van 43 c.M. NAF Ten Zuiden van Wlerlngen liggen dan reeds eenlge complexen grond droog. Op grond van de ervaringen opgedaan by het proefmalen, heeft men thans de zekerheid, dat buitengewone omstandig heden daargelaten de vroeger geraamde termUn van negen maanden, noodlg voor het leegmalen, niet overschreden zal worden. Er bestaat zelfs een redeiyke kans dat men nog éérder met dit werk gereed zal komen. Het leegmalen zal geschieden door een drieselgemaal te Den Oevér, bestaaqde uit twee centrifugaalpompen, elk van 250.000 liter per minuut, gedreven door twee moto ren elk van 600 E.PK. benevens door een electrisch gemaal by Medembllk. dat het modernste ter wereld is. Dit laatste beschikt over drie pompen, elk van 390.000 liter per minuut, aangedreven door even zoovele elec- tro-motoren van 900 E.PK. elk. De totale capaciteit der twee gemalen bedraagt dus 3% millioen kubieke meter per etmaal. Wanneer de polder tegen het einde van dit jaar droog zal zyn, blyven de gemalen bestaan om verder droog te houden. De pompen krygen dan echter andere waaiers. Burgert, stand Geboren: Johannes Wen- ceslaus zoon van J. Th. Bnelders en R. Ru pert Veemarkt 16: Hendrik, zoon van F. de Graaf en K. Lourens, Veenenlaan 159; Ever- tje, d. v. A. Smit en A. Tuin, Kuil 24; Pe- tronella. Antonia, d. v. G. J. van zyi en H. A. Plukker Cornelia, d. v. P. Knoken M Koenes wonende te Zwaag. Overleden: Johannes Zwarekant, 31 jaar. It. Zeedyk 39. Pietertje Tros, 65 Jaar, echt- genoote van J. v. Enk, Schoutenstraat 37; Theodora Hermina, Tubbing, 79 jaar we duwe J H Leenaerds, Scharloo 6; Reinerus. A. Reuckeus. 83 jaar weduwnaar van A. (Ser ver, Gr. Noord 67 Ondertrouwd: Alko Venema en Johannes C. Duinmayer. Vyzelstraat 28. Wilhelm Jo han Vol ten, Nleuwland 21 en Margaretha Bansmann Zwaag: Pleter de Jong, Enkhui- zen en Everdlna Kind. Appelhaven 26. handelaar is tegelykertyd Men moet beschikken over voorraad om het risico te kunnen krygen. De inkoopsprys loopt soms soo. dat deze soms den verkoopsprijs geiyk wordt, ja zelfs overtreft: wat betreft den export. Eigen voorraad doet den handelaar zijn be dryf safe maken. De buitenlasdsche handel heeft een slechten tyd meegemaakt; voor den han- delaar-zelfkweeker. heeft dit echter het be dryf weer goed gemaakt Eerst eigen kraam en daarna bykoopen: er is n.l. geen handel denkbaar zonder bykoopen. Door connecties weet hy echter, wat bet buitenland vraagt. De handelaar-kweeker past zijn bedryf aan aan den eisch van zyn klanten. De bollen kweekers moeten zich met hun teelt ook aanpassen aan de taktlek van den expor teur. De uitvoer is den laatsten tijd ver groot. ondanks de verhoogde pryzen. Het bloemengebrulk neemt sterk toe; ter wijl er ook een meer Intensieve bewerking Is gekomen van het afzetgebied De exporteur bezocht al z'n klanten in het buitenland. De verkoop te door uitbrei ding van reizigers en firma's in aantal te het buitenland vergroot Hierdoor is ook de bollenteelt in het alge meen toegenomen. Eigen ervaring leert, dat de streken inten siever bewerkt worden door finna’f. tr te tijdwinst door die algemeen» toename van verkeersmiddelen. Deze redenen leiden tot vergrootlng van den verkoop. De vraag in eigen land te oorzaak, dat de pryzen zoo in top xyn. Binnenkort zullen we meemaken, dat de productie in eigen land te hoog Is geworden, waardoor de afset bemoellykt wordt; een groote val der pryzen zal daarvan het gevolg zyn. Wan neer dit komt, te niet Juist te zeggen. L’hlstoire se répéte; in vroegere perioden hebben zich meer dergelUke verschynselen voorgedaan. 8pr. geeft deze waarschuwing niet om de bollentelers af te schrikken en de kans op winst afwezig is, deze blyft. doch te riskant; de bollenteelt te een heel andere dan die van andere producten. ZU. die jaren lang hebben gespaard, heb ben tengevolge van den oorlog hun kraam moeten opdoeken. Ook dit te in de toekomst mogeiyk. omdat de vrees bestaat, dat de productie in de bollenteelt te groot wordt. Het zou daarom onvoorzichtig zyn om anderman’s geld in zyn zaak te steken. Daar de eerste Jaren echter de kans op winst er nog te. wil spr. nog niet direct afraden met bollenteelt voort te gaan. Komende tot syn onderwerp, bollenteelt, wyst spr. er op.^at vakkennis beslist noodlg Is. De handel gaat oen de bloem. Om deze naar wensch te krygen, zyn hulpmiddelen. De vraag te naar 'n grooten bol. Voor alls zal echter in de toekomst gekeken worden niet naar de grootte var. den bol. doch naar Wat er ultkoent. Dit kan men leeren in eigen bedryf. waar men de innerlyke waarde van zOn product moet leeren kennen. Do han del zal daarom In de* toekomst vooral vra gen naar een goed ontwikkelde bloem. Hiernaast stelt de handel den eisch, dat het product 'n groote geschiktheid moet hebben van vroegere trekkery. Dit zit hierin, de kwaliteit van de bloem zit niet alleen in de vroegheid, doch in de vol maaktheid. waardoor de bol ook in korteren tyd bloeiryp te. Op sommige veilingen In Noord-Holland zyn wel groote bollen verkocht, doch de handelaar verkreeg daarmee lang niet altyd de waarde, die hy ervan verwacht had. Het product moet ook aan den eisch van voldoende hoeveelheid voldoen. Het ontbre ken van een schakel tusschen handel en kweekery maakt de oplossing van deze kwes tie moeiiyk. De handel concentreert zich zoo veel mogeiyk. waar groote hoeveelheid van de gewilde variëteit aanwezig is; liefst van een kweeker of één grond. De eerste eisch van den handelaar is dus de grootst mogelyke hoeveelheid van geiyke variëteit van den- zelfden kweeker. De behandeling in de schuur en tydens den groei is zoo verschillend, dat een soort van 50 kweekers niet homogeen sol «tjn. Een Mlfpogtag van de kweeken ern te het buitenland hun wroduet te vertroepen, beeft weinig succes; het vertrouwen, dat de haa- in de bollenteelt. Wat de bed-breedte betreft, merkt spr. op, dat deze 1 M. is en niet b.v. 1.20 M. met het oog op het rooien, waarvoor het bed gauw te breed is. Den nadruk legt spr op de ge- Ulke diepte van het geheele bed: de beste grond is voor tulpenteelt is niet goed genoeg; de grond moet spoedig water opnemen en afstaan; lichte klei en zavel Is beste bollen- grond; zware klei geeft meer kans, dat het gewas niet geheel In orde te; ook voor het rooien van de bollen te de zwaarste grond gevaariyk; de tydlge en 'juiste rooi te van groot belang voor de waarde van den bol voor den handel. De plantdlepte houdt vooral verband met het watergehalte en de zwaarte van den grond is voor tulpenteelt niet goed genoeg; nieest nadeel van de vorst D afstand van regels en bollen hangt af van de grootteder bollen. Voor sommige gronden te echter een groo- tere afstand gewenscht voor het loshoudan van den bovengrond en het verwijderen van het onkruid. De bedekking bestaat doorgaans uit 1 b bos riep op een bed Óp de gronden in dese streek legt men ook Jaarvergadering Kruteverbond Kruisverbond „6t. Pancras" hield zyn jaarvergadering in het gebouw. De opkomst hetgeen by Lisse voor de vereenlging van oud-leerlingen den gaat spr. na den omvang van het werk van de Rykslandbouwwinterschool te in de bollenteelt. Schagen in een De Zon IIHet jagertje II De Zon. Heemskerk 421 carb Het jagertje, IJmulden- Oost 383 carb. Alzoo won de Zon II met 38. carb. verschil. actie voor I De voorzitter zegt dat deze zaak de aan- Wkt. te er zooveel belangstelling voor, dacht heeft van het plaatseiyk drankweer- algemeen» vraag te. welke tulpen moe. comité. I kweeken; op deze brandende vraag kan spr. I De heer Pastoor spreekt hierna enkele echter geen antwoord geven, dat weet spr. woorden tot de vergadering en spreekt de ook niet; deze aangelegenheid moeten de hoop uit, dat het Kruteverbond moge toe nemen In bloei. kweekers kistjes. De behandeling In de schuur heeft in vloed. eensdeels op de plant en de bloem eendeels op de bol-vorming van het kind. De geplante bol is een andere dan de ge rooide, de geplante bol sterft af en een nieuwe ontstaat. Aan de hand van een rijke serie lichtbeel- Aan de studie van prof Blauw is het te danken, dat we het tydstlp kunnen weten, waarin de bloem in den bol nog niet tot ont wikkeling is gekomen; waardoor dus vastge- steld kan worden hoe de temperatuur moet syn om den bol op een seller tydstlp, te doen bloeien. Aan de hand van duidelijke licht beelden wyst spr. op het groot verschil by de bloemontwikkeling door de temperatuur, voor de verschillende variëteiten gelden ech ter verschillende factoren. Bewaring in 17 gr. en 20 gr. Celsius leidt tot de snelste bloemvormlngdoch ook tot een andere bewerking vormen. Spr. toont nam de temperaturen 9 gr.. 20 gr. en 26 gr. als uitgangspunt. Wie bollen wil bewaren en bestemmen voor de vroegste trekkery, beware deze pl 3 weken in 20 gr Celsius; dan bewaart hy ze by 9 gr Celsius, zoodoende kan be reikt worden, dat de bollen b v. met Kerst mis bloeien Voor de cultuurvorming gaat men echter een andere bemerking vormen. Spr. toont aan. dat de productiekosten geen belang- ryke rol spelen; een gebrulkswaardige tulp vergoedt deze onkosten ruimschoots. Spr. wjjst ten slotte op de noodzaak van goedig, theoretische kennis, welke gewaar deerd moet worden: spr. herinnert aan het werk van prof. Blauw om de teelt te ver vroegen en ook daardoor den afzet uit te breiden. Spr. vraagt ook medewerking voor het 2 ct. per roefonds. Wat de contröle van het gewas betreft, merkt spr. nog op. dat het ziekte-verschyn- selen vertoonend gewas zoo spoedig mogeiyk verwyderd moet worden, vooral als het de vuurzlekte te, die zich niet alleen in het loof, doch ook In de bloemen vertoont. - - voor De vuurzlekte; William Pitt te er b.v. vatbaar- der voor dan Bartlgon. Spr. gaat nog ver schillende ziekten en hare bestrydlng na. Een harteiyk applaus bedankt den spr. voor zyn duidelyke lezing, waarna de vocr- Roode-. 50 wagons Gele- en 84 wagons Deen- sche witte kool, benevens 10 wagons Uien en 3 wagons Peen, te samen 260 jKagons. In de overeenkomstige week van het vorige Jaar waren deze cyfers resp. 100 64. 79. 11 en 1 of te zamen 255 wagons Echter bleef de totaal-aanvoer beduidend by vorige week ten achter als gevolg van de slapte in den handel, die de prijzen over de geheele linie nog naar beneden deed gaan, wat by het buitengewoon zachte weer In den laatsten tyd wel te vreezen was De week is dan ook zeer ongunstig verloopen. Zelfs het artikel Rood» kool, waarmede het den laatsten tyd nogal ging, was veel minder gevraagd. De goede kwaliteit, waarvan echter maar zeer weinig ter veiling kwam, varieerde nu naar gelang van de grootte van 2.50 tot 5.50: alleen Zaterdag werd dit bU zeer ge ring aanbod iets verhoogd. Voor doorschot, dat by deze temperatuur moeilijk by ver zending in behooriyken staat kan blyven. waren de pryzen bepaald laag Het meeste ging van de hand voor f 2 A 4.50 per 100 k g. Alleen van Gele kool bleef het aanbod op het oude peil. Maar ook hiervoor zakten de pryzen. Behalve Zaterdag, torn d® stemming weer iets beter was. kon het mooiste goed maar weinig hooger komen dan 5 en ging zwaardere kool vanaf 3 en afwijkend goed van 3 tot 4 per 100 kg. Het is wel be- grypeiyk dat by de^en gang van zaken de aanvoer afneemt, wat echter, gezien den vooraad. eigeniyk niet moest voorkomen. Dat er in zoo n week heelemaal geen koop lust voor de Deensche witte kool bestond, behoeft geen betoog. Een prys van f 2 voor mooie kool was dan ook een uitzondering. Groote kool bracht niet meer op dan ƒ11 1.20 per 100 kg. Men vraagt zich af wat er met dit massaproduct moet geschieden. Wel te dese soort gemakkelyker te bewaren, maar de afwykende kwaliteit moest toch ook hiervan kunnen worden geruimd. Hetzelfde te hst geval met het artikel Uien, dat op meerdere dagen voor de mooiste par tyen niet eens 3 per 100 kg. kon opbren gen. Men laat de Uien dan ook maar staan, omdat by dergeiyke pryzen het uitzoeken en veilen niet wordt betaald. Behalve genoemde producten was er ook In deze week weer niet veel aan de markt. De enkele partyen Peen, die aangevoerd werden, noteerden van 1.60 tot 2.30 per 100 k.g, en ongeveer 1 voor de kleine sorteering. Van Kroten slechts op enkele dagen eenige partytjes, die 1 tot 1.80 opbrachten. Verder nog wat Groene kool die f 2 k f 3.50 per 100 stuks en wat SpruitkooL die een dubbeltje per kg. noteerde Ook Bloemkool komt nog Slechts spoi adisch en dan nog tot zeer kleine maat. Er werd aanvankeiyk nog tot 7 cent, doch de laatste dagen niet mee. dan 3 6 4 cent per stuk voor betaald. Do secretaris oogst een applaus der ver gadering. De heer Deaseus geeft hierna bet finan cieel verslag. De ontvangsten bedroegen met Inbegrip van bet saldo van het vorig jaar en de subsidie van de gemeente 181.22. De uit gaven 120.13. Aanwezig is een saldo van f 6109. Do beer Zeldenthuis verklaart de verlflcatiecomnnssle de boeken scheiden van den penningmeester beste orde. Den heer Dessens wordt dank gebracht. Onder de mededeelingen wordt vermeld, dat In samenwerking met de Marlavereenl- ging. zeer kort na Paschen. een, gecombi neerde feeztvergaderlng zal plaats hebben. De heer Elders geeft hierna verslag van de Algemeene Vergadering te Haarlem. De heerer J. Elders en H. Zeldenthuis worden met flinke meerderheid van stem men tot bestuursleden herkozen De heer Plukkel wil hierna opmerken, dat nog filets wordt vernomen van het ge dane voorstel om te komen tot een tot het Instellen van een rookverbod jeugdige personen. f T. JK Vrydagavond vergaderde de tuinders van den L. T. B. Aanwezig wa- 34 leden. De voorzitter opent met den groet en spreekt de hoop uit, dat 1930 voordeellger Jaar voor de leden moge zyn dan 1929 was. De notulen der vorige ver gadering werden ongewijzigd vastgesteld. In gekomen waren aanbiedingen voor Frieschr kletplanters en kunstmest. Zy die hlerVan bestelling willen doen kunnen dit doen in café Apeldoorn en bij And. Zentveld, waar lysten liggen. Hierna gaf de penningmeester rekening en verantwoording, waaruit biykt, dat de ont vangsten hadden bedragen f 35364 01, de uit gaven f 35183.99. Het batig saldg was f 180.02. In orde bevonden. De beide aftredende bestuursleden, de hee- ren C. Dry en D. Schuit werden met 33 en 31 stemmen herkozen Beide nemen onder dank voor het In hen gestelde vertrouwen, d^ functie weder aan. Aan den Z.Eerw. Heer Pastoor werd ver zocht een H. MIs op te dragen. By de rondvraag vraagt de heer N.Konlng hoe het staat met de aansluiting van leden onder Bakkum. Het bestuur antwoordt, dat het zal trachten te bewerken, dat ook de producten der bedoelde tuinders hier gele verd worden. Vervolgens krygt nog de geeateiyke advi seur het woord. Hoewel deze In zyn Nieuw jaarstoespraak de leden Gods besten zegen heeft toegewenscht. wilde hy zyn wenschen hier gaarne nog eens herhalen. Hy hoopte dat Gods segen mocht rusten op den arbeid, wy künnen wel zaaien, maar Hy moet was dom geven. slotte grooter te dan op met stroo bedekt land. Men kan hetzelfde dek-materiaal geen twee keer gebruiken, terwyi om het vuur in het gewas te bestryden. een stuk land geen twee jaren met tulpen te beplanten. Spr. wyst op het behouden van den laag bovengrond, die door Jarenlange bewerking goed te geworden. Met de grond in de bollen streek te Haarlem, te dit niet het geval, daar de grond da* tot zeer diep, goed voor bollen teelt te. In deze streek is wisselbouw ech ter zeer noodlg; de bollenakker van het eene Jaar moet zoo ver mogelijk van die van het andere Jaar verwyderd liggen. Hier te het echter oog een voorname factor, of de om standigheden voor de vuurbestrijdlng al dan niet gunstig te. Z De afwatering moet bovengronds zoowel als ondergronds punctueel In orde zyn; tekort komingen wreken zich hier altyd. In antwoord op eenlge vragen van den heer Visser (Utrecht), die eenige cyfers van bebouwde oppervlakte geeft, merkt de heer Volkeraz op. dat de door den heer Visser genoemde cyfers berusten op schatting, of- ficieele statistieken zyn er niet. Dat er In 1938 8328 H.A bebouwd was. gelooft spr. niet geheel. Nagaande de gegevens van het 2 ct.-per roefonds merkt spr. op, dat voor narcis- en hyaclnt-teelt de gegevens van oppervlakte wel in orde zyn; ten aanzien van tulpen te dit echter niet het geval. Het is ook de vraag, of dit met aller medewerking tot stand zou kunnen komen; spr betwy- felt dit. De uitbreiding gaat over vele jaren en vele streken. De cultuur te afhankelijk van den verkoop In het buitenland; daarom moet men respect hebben voor de handelaren, die het afzet gebied zoo Intensief bewerkt hebben. Nadat gepauzeerd was. zette de spreker syn Inleiding voort. Spr. toont eerst eenige beelden van het verwijderen van het riet, als de plant uit den grond komt. De resten van het dek materiaal wordt niet verwyderd om de Jonge planten niet te beschadigen. Wat het zaaien van de kunstmest be treft. dit moet geschieden voor het gevaar bestaat dat de planten beschadigd worden, vóórdat de pennen van de tulp boven den grond komen. Na het verwijderen van dekmateriaal moet eiken dag een contróle plaats hebben, om de zieke exemplaren te verwijderen. De kwali teit van de bollen wordt beoordeeld naar de hoeveelheid bloeiende exemplaren. De bloem is het meest vatbare deel van de plant, daarom moeten de bloemen tydlg verwyderd worden, om eventueel ziekte niet op het andere gewas be doen overgaan. Het wieden op tijd (zoo vroeg mogelijk* Is een voorname factor voor de ivortelontwik- kellng. Het rooitijdstip wordt bepaald door de Kleur van den bol in den bodem, in de over- gang van de witte kleur van de buitenste bolschil in de egaal bruinemen moet daar voor meerdere bollen keuren. Laat men den bol dan langer zitten, dan wordt de kleur té bruin en ontstaat een verrottingsproces. De waarde van het product wordt bepaald voor de kleur van de huid. Met het oog op het tydstlp te kunnen rooien. te niet elke grond voor teelt ge schikt Het afgemaaide tulpenlof moet gauw verzameld en verbrand worden om de ziekte kiemen te dooden, vooral van de vuurzlekte; door dezen maatregel voorkomt men zooveel mogelyk deze gevreesde ziekte In de toe komst. Spr. wijst op de groote waarde van ge schoold personeel In deze branche; vooral in streken, waar men begint, moet men hier mede rekening houden. Voor de verschillende variëteiten moet men b.v. ook verschllfentle manden by het rooien gebruiken I.-v>(c ucsiuiv vsn oe Heeft de bol na het rooien nog niet de °nder*fde'- verelschts egaal-bruine kleur, dan kan men **n de bollen nog eenigen tyd Inkuilen. In som- liefdewerk ..Stille Armen opge- mige bedryven rooit men de bollen als ze I nog de witte kleur hebben en men behandelt ze verder in de schuur, waar ze een licht bruine kleur krygen. doch van grootere waarde worden. Na het rooien gaat de bol naar de schUur, wordt gedroogd en gepeld, of soms eerst direct gepeld, al naar gelang de om- •standlghedsn. b.v. als men direct het le- verbaar wil sorteeren. De wyae van het bewaren van het gewas in de schuren beslist over de waarde van het product De bewaring moet zyn een zonvnje en tochtlooze; in den loop der ja ren hebben de bewaarplaatsen groote ver anderingen ondergaan. De grootere ramen hebben plaats gemaakt voor kleinere; deze laatste houden de warmte erin en weren de zonnewarmte. De bodems van de droogrek- ksn zyn van gaas, om de temperatuur haar werking te kunnen laten doen. Koe min mogelyk hot product vervoerd en verplaatst wordt, hos minder vertleet het aan waarde. Grootere bedryven hebben daarom nj- bare drocg-stellages met ultsdmUbore rek- namens aJdaar en be- in de 1 der leden was niet groot, den voorzitter, den heer J. Elders, by de opening de vraag deed op komen. wat door het bestuur wel Ikon wor den gedaan om dit te verbeteren. Spreker wellicht den leden een zalig nieuwjaar en verklaart het op hoögen prijs te stellen, dat de Pastoor de vergadering bUwoont. De aoorotorts. de heer P. Ensl. Iseot hier na de notulen met het Jaarverslag Het Jaarverslag vermeldt, dat -het leden tal stetionnair bleef. Met groot enthousiasme werd gevierd het 20-jarig besl De Zon IKrytje I Van deze week werd er een begin gemaakt aan de Neder- iaag-wedstryden, uitgeschreven door de Blij, ver. de Zon. Zooals te verwachten was heeft Ifrytje I de Zon I niet de nederlaag kunnen Egmond ,4e Zon” speelde 71 pracht party 9 beurten 150 carb.“De uitslag was als volgt: De Zon Heemskerk 638 Krytje Bev. 446 carb. zoodat met 192 carb verschil. Noordermarktbond Tegen ft 4 922.315.66 in het vorige Jaar heeft de omzet aan de veiling de Noordermarktbond in 1929 vorst, schade op met molm bedekt lano eer 4.436 953.99 bedragen. Intusschen is dit een hoog cyfer. wat grootendeels op rekening komt van de eerste maanden toen de prijzen hoog waren. Het veel minder gunstige seizoenJaar wordt echter scherp geteekend door den omzet in de maard December 11. die f 141.466 68 bedroeg, tegen 286 242 18 in December 1928 Raadsagenda De Raad dezer gemeente vergadert op Donderdag 23 Januari a-sj ter behandeling van: 1. Beslissing gunning verpachting tlsch- recht. 70 2. Goedgekeurd besluit van H. H. Gedepu teerde Staten inzake de Jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers In Noord-Holland de bepaling is gemaakt ..dat deze zonder aftrek van penstoenbydra- gen moeten worden genoten." ook de ove rige gemeenteambtenaren vanaf 1930 vry te stellen van het betalen van pen sioenbijdragen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders: a. om van Jan Rol Czn aan te koopen 't perceel grond aan den Lagendyk en het daarachter gelegen boomland voor bootnen. Onder den koop is niet begrepen een ge deelte van t perceel, zooals op 't terrein te asngegeven: b. te besluiten tot het bestraten van den geheelen hoo'dweg te Marken-blnnen. waar van de kosten bedragen pl.m f 5100; c. te besluiten, voorzooverre dit noodlg te, tot het leggen van een geheel nieuwe straat met een gedeelte nieuwe rloleering In den Middelweg, waarvan de kosten worden be groot voor rloleering op f 4865 en voor de bestrating op f 27135. d. te besluiten tot het bestraten van het Achterpad waarvan de kosten worden ge raamd Op f 2500; e. te besluiten voor bovengenoemde wer ken een geldleenlng aan te gaan van f 46000. met een jaariyksche aflossing van f 2000 tegen een rente van hoogstens 5 pCt. des jaars. 5. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een Commissie van BUstand voor de Lichtbedryven, bestaande uit 3 leden, waar na door B. en W. tot voorzitter wordt aan gewezen. de heer C. Krom. Burgert, stand Geboren Geertrulda Ma ria Broerse, d. van Nlcolaas, Martnus Broer- se en Johanna Zuurbier. Ondertrouwd: Theodorus Nanne te Am sterdam en Cornelia Maria Bloedjes te Uit geest Gehuwd Marten Hendrik Smith te Wor- merveer en Duifje Smit te Uitgeest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7