Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON Mwk.QmndeHuid, I f*nt ruwheid en roodheid, pukkeltje* en uitslag, worden weggenomen door BeApKaDro«w«o PUROL RADIO-OMROEP ZWITSERLAND VECHT TEGEN HET FASCISME DE GEHEIMZINNIGE WRAAK De Vlootconferentie geopend Mae Donald voorzitter 4 I VRAAGT SPOOR/MOSTERD I vierde maal als voor zitter van den Franschen Senaat optredend, sprak het vertrouwen uit, dat de vertegen GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN riode voor goed is afgesloten. De overige «preken f Chr. van ERNSTIGE GASVERGIFTIGING. Grand! hl) MacDonald aat de kwestie niet DE DIKSTE BOOM IN BELGTE jongsten storm George door de radio te kunnen hooren. een organisaties verbonden Aan de beïnvloeding besprekend. luister (Wordt vervolgd). ging zün yak. die zün lotgenooten bij elkaar de groote Inspanning schreeuwde hÜ $em thans voor hierdoor dat zü te bracht. Doumer, voor de zijn armen, bewegen. En weer hoorde ze hem VAL8CHE 8 190-BII.JETTEN in OMLOOP Naar „Tempo” meldt, is de crimineels pc iltie van twee werelddeelen reeds gerulmei tijd bezig klaarheid te brengen in een uit gebreide valschemuntersaffaire. Het zou hie de vervalschlng betreffen van 100-biljettc. die zoo kunstig nagemaakt zyn, dat zij zei. door de grootste Europeesche banklnstellln gen voor echt werden aangezien. Eerst by d DE BEZITTINGEN VAN HET LEGER DES HEILS. De zaak van de overdracht van hét Le ger des Hells werd gisteren te Londen voor den rechter behandeld, die na een zitting ZESTIG JAAR ORGANIST Met groote plechtigheid is Zondag in de St. Sulpice, de bekende Parjjsche kerk, het zestigjarig jubileum gevierd van den orga nist, Charles Widor, die in Januari 1870 als INT. POSTZEGELTENTOONSTELLING TE ALGIERS Van 8—11 Mei IMS NA DE HAAGSCHE CONFERENTIE Telegram van Koningin Wilhelmina De Koningin heeft het volgende telegram steden aan deze zijde der Alpen en ook in ezonden aan den heer Jaspar. president een aantal aanzienlijke der Haagsche Conferentie: „Uwe Excellentie dank zeggende voor de uitdrukking der gevoelens, welke gij mij wel hebt willen medeelen uit naam van de gede legeerden, ter conferentie bijeen, verzoek Ik u mijn oprechte gelukwenschen te aanvaar den op het oogenbllk, waarop de werkzaam heden van de conferentie tot een zoo ge lukkig resultaat hebben geleid.” w«. Wilhelmina. DE SAAR-BESPREKINGEN HEROPEND De leider van de Dultsche Saar-delegatle Staatssecretaris Von Slmson. is gistermiddag te Parijs gearriveerd ter voortzetting van de besprekingen over het Saargebied. Onmlddellljk na zijn aankomst had een onderhoud met den leider der Fransche delegatie.den Minister van Openbare Wer ken Pernot. lucht gescheiden moet houden en dat iedere categorie afzonderlijk bij de ontwapenings- bespreklngen moet worden behandeld, zon der dat men evenwel de practische verbin ding tusschen de drie categoriën uit het oog moet verliezen. Een bende van ruim 200 Chlneesche zoo vers heeft naar gemeld wordt eer trein van de Mackay-Joe-Nan-Foe-llJn later derailleeren en vervolgens getracht hem ui' te plunderen. De militaire begeleiders var den trein slaagden er evenwel in de onver laten op de vlucht te jagen. Tijdens d' schietpartij die ontstond, werden verschel dene soldaten gewond en een passagier ge dood. Deselfde bende had de vorige week een goederentrein leeggeroofd. beschouwde, zoowel uit als andere, Europeesche en unl- redenen. Mussolini had een groot voor den vooruitgang van Italië dat een langdurige periode van zijn uitvoering vereischt en voornaamste bronnen en de elementen uit COMMUNISTISCHE AGITATIE IN DUITSCHLAND Een „hongermarsch" In de straten van Hamburg worden com munistische strooibiljetten verspreid, waarin nadere bijzonderheden worden meegedeeld over den concentrlschen „hongermarsch” die voor 1 Febr. voor de werkloozen uit de om geving op touw wordt gezet. De betooglng moet volgens de plannen „een gebeurtenis worden en van de allergrootste pollitke be teekenis en als Inleiding van den as. strijd tusschen bourgeoisie en proletariaat”. De bedoeling schijnt dus alweer te zijn aan te sturen op nieuwe Itotsingen en zoo moge lijk nieuwe slachtoffers. mannen behoort tot de noodzakelijkheden van de fascistische revolutie. Meer dan an deren moeten de jongeren gehoorzamen, om het recht ot oeter gezegd den plicht om te mogen conunandegren te verwerven. Deze uitlating in het fascistische corres- x>nd“ntle-orgaan moeten in zeker opzicht beschouwd worden als een antwoord op df Pausiiijke encycliek betreffende dg opvoeding der Jeugd, aangezien hier nogmaals de na druk er op wordt gelegd, dat de Staat in de allereerste plaats rechten heeft op de opvoe ding van de jeugd. Een verklaring van Snowden - In ver- Haagsche id i i ze heeft zich met vrouwen- en vooral jeugd- der jeugd wordt, volgens het voorbeeld in Het oordeel van de „Daily Herald ^e grootste aandacht gewijd. Ook de LONDEN 21 Jan. (N. T. A.) Het einde groote instellingen der kolonie zooal£ Ka- --w- -»•- -mers van Koophandel, ziekenhuizen, enz.. I zijn denzelfden weg Ingeslagen Ten slotte kwam dan nog de oprichting van bijzondere, lacisnscne organisatie, ooor onaerr zoogenaamde Itallaansche, hulzen om de gen met Rome, te doen verdwijnen. Hjk veel moeite kostte op gezichtje met de groote. donkere oogen. Ik ik kan niet HU raadde de woorden meer dan hü ze hoorde; in opstandig protest tegen de on macht riep hij: Je moet kind. Je moetl We moeten volhouden versta je me, lief- Samengevat kan uit de Zwltsersche bladen Jaren ge leden zijn in Zwitserland uit een heel klein begin de groepen £er Itallaansche fascisten partij voortgekomen. Er is onvermoeid ge werkt om de fascistische organisaties onder de 150 000 zielen tellende Itallaansche kolonie van het lan<! uit te breiden. In den loop van den tijd zijn er in alle grootere Zwltsersche Sherrington kreeg een fermen klap op de schouder. Hij keerd zich om en zag de groote van Nlma-tashl vlak i.aast zich. De vrouw, broederwaar? De rest van den zin ging door den feilen wind verloren. De paar wooruen waren ech- tér duidelijk genoeg Sherrington wees op den yak, een antwoord, dat een bulderenden juichkreet ten gevolge had. Op dat oogen- b0k zagen ze door de sneeuwjacht heen een tweede gedaante op h*n afstrompelen, die met een dramatisch gebaar schreeuwde: Mijn nicht! Min Craydonl Omgeko men? Neen, schreeuwde Sherrington terug. Hier op dien yak. fcen paai seconden lang bleef de groteske figuur, die Husky Craydon was, hem door het gedwarrel van witte vlokken strak aan- kljken. dan keerde hij zich met een uitroep die op een verwenschlng geleek, om en stapte weg. ~Verbluft keek Sherrington hem na. Een verwenschlng na dat dramatische wanhoops gebaar ”n de manier, waarop de man wegge- loopen was. Als er geen sneeuw gelegen bad zou je gezegd nebben: sloffend en met een ronden rug. of hij over lets het land had! Maar komaan, dat werd té bespottelljk met een korten lach om zijn fantasieën keer de hü zich naar Nlma-tashl Nog nijgend van intrekking van 8 lOO-dollarbUJettan door de Federal Reserve Bank in de Vereenlgde Sta ten. kwam men tot de ontdekking, dat tal rijke banknoten, die voor echte doorgingen een kleinen ternauwernood zichtbaren mis druk vertoonden Intusschen rou de bende reeds mlllloenen aan valsche biljetten In de circulatie gebracht hebben. De verhoogd! waakzaamheid brengt thans dagelijks nieu we vervalschingen aan het licht. Te Berlijn hebben de nasporlngen politie naar de plaats van de .der Haagsche Conferentie schrijft de -Dally Herald”: Thans is de weg definitief vrij voor het terugtrekken der laatste Fransche troepen nog geen absolute de veiligheid der 48. Aan een beweging van haar schouders voelde hü. dat ze hem gehoord had. Hij d^aai- de haar voorzichtig om zóó. dat zij tegen den rotswand kwam te staan, sloeg zijn ar men om haur schouders en dwong haar tot voortloopen Half bewusteloos als ze was, gehoorzaamde zij hem toch, langzaam, strom pelend kwamen ze vooruit. Wel waren er oogenblikken, dat baar energie haar in den steek liet, dat hy haar over Hindernissen moest tillen of haar door sneeuwkransen. door een wervelwind opgewaaid knoest heen trekken. maar al vorderden ze langzaam, ze bleven volhouden, zün energie hield ook haar ■taande. Hoe lang ze zoo bleven voortgaan, wist de man niet. Dooi zyn ongeioofiyxe krachtzin- «panning verloor hü alle contact met de wer- kaiitkheirf 1 Leek ham toe. of at al uren en uren zoo liepen elke meter vooruit werd alleen mogeiyk door den dreun; volhouden, volhouden, waarmee hij zijn wil ophield. War toen kwam er een oogenbllk, waarop Janet. na een, tweemaal strulkriend, bleef •*U staan, waarop uitgeput volkomen jongen van 24 Jaar tot organist werd benoemd en gedurende 60 jaren deze functie ia biyven vervullen. De Mis werd bü deze gelegenheid gecele breerd door Mgr. Verdler. den aartsbisschop van Paarljs. Charles Vidor, die lid is van de Academie des Beaux-Arts, is nog steeds leeraar aan het Conservatorium De ontwikkeling der verhouding tusschen Zwitserland en het naburige Itaiië is vol strekt niet rooskleurig. Telkens weer zijn er nieuwe incidenten, die ên de Itallaansche en de Zwltsersche pers aanleiding geven, een vinnigen loon aan te slaan. Pas kolt geleden heeft de bewering van een hoog Zwlteersch officlen-dat Italië bezig is een strategische tnval-straat tegen Zwit serland op te richten, tot püniyke debatten geleld De fascistische Itallaansche organisa- tie gaat intuschen steeds verder en dit heeft de Zwltsersche pers aanleiding gegeven, den elch te stellen, dat de Bondsraad in Rome de noodige stappen ral doen, om de ontbin- it.oori.go Lezen tl.30—11-4 De openingsrede President Hoover is gisteren, naar eenrr Reuter-bericht uit Washington meldt, al om ding van de fascistische organisatie in Zwit- vV£_“ur °Pgfstaan om de rede van koning serland te bereiken. De ontwikkeling van de -- -- ------ -verhouding tusschen Italië en Zwitserland is <Het is te Washington ongeveer vyf uur heel Interessant. Een verklaring omtrent den vroeger dan te Lolden). toestand, in Zwltsersche bladen, verdient Volgens te Londen ontvangen telegram- aandacht, men zyn de redevoeringen ter vlootconfe rentie tn de V. 8. en Canada duldelyk door de radio gehoord. In Japan werd de ont- het volgende worden ontleend: vangst gestoord door een ander station. ste we moeten anders krygt de kou ons steiler telkens moesten te pakkan Ze bewoog zich onrustig in zyn armen. Re- soluut keerde hy zich om en deed een po- ging om met zün arm om haar heen tegen j vaa slechte Uu uren besliste, dat de geer weggeslingerd en kwam op een anderen ar- beider terecht; belden bekwamen zwaar lei sel. De overigen werden, door de in het rend vlfevende ma-h’ned’-’len vetWfen en bekwamen voor het meerendeel lichte zwetsuien. in net laai „k.gebouw werd aar. zleniyke schade aangericht. gebeurde het niet, dat ze door hun volko men isolatie alle vijandigheid vergaten om de reizigers, die hun nieuws van de groote wereld brachten, met open armen te ont vangen. Met die gedachte stapte hy achter den Thlbetaan aan naar de yaks; toen ze vlakby waren, zag hy door het gordün van fyne witte strepen het gedwarrel was weer In jachtsneeuw overgegaan een groote gedaante, gebogen over den yak, die het bewustelooze meisje als last droeg. Bij hun nadering richtte de gedaante zich op; het was Craydon. die zich biykbaar op de hoogte van Janet’s toestand gesteld nad. Hy maakte voor belde mannen plaats; maar toen Sherrington, zonder een woord te spre iden, h« meisje van den yak aftilde en in zyn armen nam. achtte hy het noodlg tus- schenbeide te komen. Wat ga je doen? vroeg hü op vüandl- gen toon. Haar naar het klooster dragen, schreeuwde Sherrington terug. Je durft toch wat. zeg, barstte Craydon driftig uit met een tiooge schreeuwstem om zich verstaanbaar te maken. Meteen plantte hy zich wydbeens voor Sherrington, alsof hü hem net tan uitvoer brengen van zün plan wilde beletten. haar heen en weer hief haar noofd op t gaf alles niets, voor het oogenbllk was ze buiten bereik van zyn stem, van zün lief- koozingen. Overmand door wenhoop bleef hü zoo. met het meisje tn zyn armen, staan. Maar opeens kreeg hü een stoot in den rug. Het was zün yak die. gedreven door zyn instinct tot zelfbehoud, zonder geleider blindelings was gaan voortloopen. Met Janet in zün armen, week hü voor het dtar utt> maar op het oogenbllk. dat de uitricht opent en een overeenkomst tot ont wapening en zü had met slechts voortdurend biyk gegeven van haar bereidwilligheid daaraan gevolg te geven, doch ook spon taan haar bew apenlnggen verminderd en zc op een minimum gehandhaafd. Tardleu's rede LONDEN. 27 Jan. (N. T. A.). De rede van den Fransohen mlnKter-preeldent Tardieu was betrekkelyk kort. Het beperken en verminderen der mari tieme bewapening, zoo betoogde hü. zün het doel dezer-conferentie. Het experiment van deze conferentie heeft een bepaalde beteeke- nis, want van de ontwapening ter zee hangt de algemeene ontwapening af. Mislukt onze onderneming, dan loopt ook de algemeene ontwapening groot gevaar. Tardieu legde den nadruk op de moeilijk heid van het probleem en sloot zich by het voorstel van MacDonald aan om eerst de behoeften van elke zeemogendheid vast te stellen ten einde langs dezen weg tot een vergeiyk te geraken. Daarby moet rekening worden gehouden met de feiten. Het gaat er om de krachten van het verleden te bestrij den en te over» tanen. Tot slot dankte Tardieu voor de ontvangst. Hü herinnerde aan de zoo juist geëindigde Haagsche Conferentie, waar op een ander ge bied des vredes een overwinning is behaald. Het komt op den wH aan, dan kan men voor den vrede «’erken. De voltallige Brltsche delegatie met in begrip van die van de Dominions heeft gis teravond een onderhoud van een uur genad met de Japanscne delegatie. In antwoord op een vraag in het Lager huis zelde MacDonald, dat de regeering niet m verbinding is met de Amerikaansche re geering nopens de vrüneld der zeeen. maar het vraagstuk onderzoekt. Hy voegde er oy, op de thans gehouden Vlootconferentie ter sprake zal worden ge- Ter eere van het eeuwfeest van het Fran sche Algiers, zal van 311 Mei 1930 in Algiers een Intern. Postzegeltentoonstelllng gehouden worden. Ieder kan postzegels inzenden. De commis- saris-genezaal voor Nederland la de heer Léon de Rooy te Amsterdam. LONDEN, 21 Jan. (N T A.) band met het beëindigen der Conferentie verklaarde Snowden: Niei heeft zün wil doorgedreven en het than I reikte compromis strekt alle deelnemers tot eere. DE JAPANSCHE LANDDAG ONTBONDEN TOKIO, 21 Januari Reuter. De land dag is ontbonden. Dit optreden van den kei zer, waardoor de algemeene verkiezingen worden verhaast veroorzaakte geen ■erras- slng. Men verwachtte reeds, dat de landdag onmlddellUk na de opening der heden te houden zitting zou worden ontbonden, ten einde de regeering m de gelegenheid te stellen een nieuwe meerderheid te zoeken. Thans heeft de Selyoekal. de oppositie-party de volstrekte meerderheid. DE BETEEK ENIS VAN DE JEUGD IN HET FASCISME Het mededeellngsblad van de Fascistische Party bevat een artikel over de beteekenis van de Jeugd in de Party en in den Staat. Het fascisme aldus het artikel wil ’n heerschappy van de jeugd blyven. Zoo wordt In twyfelgevallen bü benoemingen tusschen 30- en 40-jarlgen by geiyke verdiensten den eersten de voorkeur gegeven. Ook de pio-| TREIN DOOR BANDIETEN OVERVALLEN nlersgroepen die aan den opmarsch deelna men, waren uit jeugdige elementen samen gesteld d:- wisten te vechten en te sterven m het teeken der lictoren. Het fascisme wensebt de heels Itallaansche jeugd voor te netelden. Want uit deze jeugd moeten de eldende personen van net fascistisch Italië van morgen voorkomen. Daarom naast de asctstlsche buigerlyke militie ook de jeugd groepen, bestaande uit Jongemannen, door de afdeellngen gesticht en de fascistische Univgrslteits-afdeellr.gen. Bescherming door ren in een vredelievend Europa, in een vredelievende wereld. Bovendien was de geest van Internationale solidariteit aan het Ita llaansche volk ingeschapen. De fascistische regeering is steeds bereid geweest, elk voor stel te aanvaarden, dat een concreet voor del valsche- mnnters-eentrale. welke biykbaar goed var geid voorzien is. reeds tot een positief resul- j ver denking tegen een bepaald persoon. HU it communist en zou Fischer heeten, doch onder den naam Volgt optreden. met zün armen om l.jo Orkestconcert Concert, Orkest, sopraan en cembalo Concert door Militair Muziekkorps - en veiligheid, die het als onverbrekelük met elkaar verbonden nationale Verseele program opgesteld, vrede voor Waaraan de taergieke elementen uit het Itallaansche volk hun krachten wijdden. Italië kon niets beters wenschen dan dit program uit te voe den beschermd. De Minister erkent, dat De Rosa op het commissariaat van polltli een onderhoud heeft gehad met een Itallaansch agent, maar toen op het parket een Itallaansch agent De Rasa wilde ondervragen, hebben de magistra ten rich er beslist tegen verzet Het was onmogelük uit te maken, dat Belgische agen ten zich aan gewelddaden tegenover De Rosa waren te bulten gegaan. De Minister onderzoekt ieder Itallaansch geval. Met name herinnert hü aan de om standigheden van de aanhouding van Berneri. Eerst toen de bladen over Menapace leen Itallaansch agent-provpcateur, Red begon nen te schrüven, zeide Berneri tot den rech ter van instructie, dat bü gehoorzaamde aan de Instlgatles van Menapace. De rol van Menapace. aldus de Minister, is voor ons on toelaatbaar. Wy zullen nooit toe la ten. dat een buitenlandsch agent in België werkt. De Belgische magistratuui zal haar plicht weten te doen en ieder naar zyn daden beoordeelen. oleef hü stil ~in de schemering zag hü haar wit staan. Maar een paar seconien later zette -j--ny zich weer langzaam in beweging, een ge- I woonte-reactie op de gebruikelijke aanmoe digende woorden van Sherrincton die naast het zadel was blyven staan om het hoofd en de schouders van Janet te ondersteunen. I Na een minuut of drie werd het pad nog -- -«e «leb door sneeuwophooplngen heenworstelen en daarbü werd het al donkerder maar ondanks alles bleef de yak voortgaan, gedreven door zün behoefte naar de beveiligende nabüheid van zyn lotgenooten. Een of tweemaal leek het Sherrington toe, dat hü, boven het loeien van den storm uit, iemand hoorde roepen; toen zonk ze bewusteloos tegen hij verwierp de gedachte echter alsonge- --was het of de yak een schok kreeg, meteen verdubbelde hei dier zijn po slagen. den strüd wnde opgeven, waarop hy.yak hem voorbü ging, tilde hy zün kost- haar heen, door het bare vracht met een uiterste kt achtinspan- roepen van haar naam. door den druk van nlng hoog op en legde haar, met een zwaai. haar tot volhouden trachtte te schuin over het breede pakzadel. De yak z: ri heel schrok op; met een eigenaardig knorrend langmam. alsof die beweging haar ongeloof,- geluld, alsof hü tegen deze verdubbeling van hiel ze naar hoofd zyn last wilde protestceren, bleef hü stil MILITAIRE ACTIE IN TRIPOLIS ROME 21 Jan. (B.TA.) De Tripolltaan sche troepen hebben het offensief wederotr geopend om de gebieden in de streek var Fezzan te bezetten. De troepen hebben eer aantal kleine plaatsen bezet. Op 13 Januar .ladden gevechten plaats met de opstande- .mgen. die door twee invloedrijke leider werd aangevoerd. Ir dit gevecht werden 45 rebellen gedood terwyr eer greote bult den Italianen Ir handen viel. Intusschen zün de mobiele Itallaanschi troepen begonnen met een beweging om d meer belangrüke plaatsen in het Zuid Wes ten te bezetten. STIMSON AAN T WOORD Na MacDonald nam Stimson, de Ameri kaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken. het woord. Hy herinnerde eveneens aan de Washingtonsche conferentie als aan den eersten mylpaal op den weg der ontwa pening. Men kan de pogingen om tot ont wapening te geraken niet als op zichzelf staande beschouwen. De conferenties, welke voor dit doel dienen, zün slechts schakels in een keten. Zoo zal ook de. Londensche conferentie niets bepaalds afsluiten. Het eerste doel der onderhandelingen 1b binnen de mogeiykhaden tot een resultaat te gera ken. dat in den loop van den rijd naar ge lang van de behoeften der naties verder kan worden uitgebreid en verbeterd. Ook Stimson legde, evenals MacDonald, den naduk op den samenhang van de drie categorieën der verdediging. De basis van het ontwapenlngsprobleem bestaat echter niet louter In vermindering der bewapening, doch in de verzekering des vredes. Om dit doel te bereiken, dient men later wederom met goeden wn byeen te komen om net bereikte te onderzoeken en voort te zetten. Hy kan slechts verzekeren dat de Ameri kaansche delegatie in dezen geest alle krachten voor het succes der conferentie aal insjiannen. Verder voerden nog de Australische en Canadeesche gedelegeerden het woord. Grand! spreekt LONDEN. 21 Jan. (Reuter). Grandl (Italië) zeide, dat de Itallaansche delegatie bü niemand achter aal blyven In pogingen tot het verwezenlyken van de beoogde doel einden. De fascistische regeering koesterde den wensch, reéele. tastbare resultaten te verkrijgen op het gebied der ontwapening By de kanalisatie werken te Huil zyn zes irbeiders het slachtoifer geworden van een gasontploffing. Drie hunner zün reeds aan de gevolgen overleden, terwyi twee zich neg in levensgevaar bevinden. Door den gevold Tydens den laatsten storm is, door den wind, de dikste boom, dien men in België aantrof, omgewaald. Het is een beuk met een diameter van 3 M 60; hü stond langs den weg van Courrlère naar Faulx-les-Tombes. De boom was door dé commissie voor Land schappen en Monumenten als een merkwaar digheid geregistreerd. Op het einde van den oorlog liep hy een oogenbllk gevaar door de Dultschers te worden geveld. Menig tourist zal dezen boom kennen en zün verwünen betreuren. HEVIGE ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. In de machinefabriek „Atlas-Dlesel” In 3ickla (Zweden) heeft gistermiddag een ernstige ontploffing plaats gehad, tengevol ge waarvan twee personen gedood eh drie zwaar gewond werden. Door onbekend ge bleven oorzaak exploideerde een motor In de montagehall, waar ruim 100 werklieden bezig waren. Een werkmeester werd dooi den hevlgen luchtdruk wel 15 Meter vei DB AANHOUDING VAN DE ROSA Interpellatie in de Kamer. In de Belgische Kamer interpelleerde de socialist Brunfau' over de werkzaamheid van Itallaansche agenten op Belgisch gebied en over het ..ruwe' cptre-en der politie by de aanhouding van De Rosa. De Minister van Justitie. Janson, consta- teeroe dat Brunfaut een acte van beechul- diging wilde opstellen tegen de Belgische ra-, taat geleld. Men koestert reeds ernstig cherche, maar niets aanvoerde om deze actie te rechtvaardigen. Sprekende over de za*k-De Rosa en de' zaak-Berneri zeide de Minister, dat het Beker was. dat De Rosa bü den aanslag op kroon-, prins Umberto, gezien de woede der menigte, gedood zou zyn als de agenten hem niet had- is ons dezen keer goed gezind maar Sherrington luisterde aandachtig. Eerst hoorde hü niets dan het loeien van den storm en het sterke wind-sulzen langs zyn ooren .maar toen, na misschien een tel of tien ademloos afwachten de wind even draalde, hoorde hü. door het loeien en gie ren heen, een elgenaardigen klank, onmelo dieuze muziek en een snel, rythmisch dof bonzen, het geluid van een Thlbetaansche klooster-gong het volgende oogenbllk hoorde hü weer niets dan den wind, die over de vlakte kwam aanbulderen. Bü de verontrustende gedachte, dat hy zich mis schien vergist had -r iemand, die in span ning staat te luisteren meent dikwyis dingen te hooren .die in werkelijkheid met bestaan keerde hy zich met een vragenden blik naar den Thlbetaan. Ja. schreeuwde deze, als antwoord op dien blik: Een kloosterdaarl Dit met een gebaar recht tegen den wind in. We moeten daarheen of sterven in den storm. De weg gaat-van hier uit naar links. Laten wé gaan. Sherrington dacht zr niet aan, te protes teer. Rn storm als deze kon dagen duren en het gevaar, dat ze in dat geval liepen, op die open vlakte, zonder beschutting, zon der vuur, was groot, grooter dan dat. wat hun van den kant van vüandig gezinde la ma’s dreigde. En dan bestond nog de mo gelijkheid. dat do Thlbetaansche priesters hun goed gezind zouden zün boa dikwijls DONDERDAG ag JANUARI HUIZEN 1875 M. Uitzl. N.C.R.V. uitx. 8.15g.30 Concert 10.0010.3c Zang door Dameskoortje 10.30n.oc Zieken* dienst Lectuur n.30— xi.4 Gramotoonmu- ziek 11.45u.30 Voor de landbouwers 1a.3o-a.00 Concert. Ait-mezzo viool fluit orgel en piano 2.00a.35 Uitzending voor scholen 2.453-45 Cursus Fraaie Hand werken 4.00—5.00 Ziekenuurtje 5.00— 5.45 Lezing „Over zielkundige invloeden op het proces van de ziekte” VU ^.456.30 Orgelconcert 6.307.00 Lezing over „Flierefluiters tusschenkomst” van A. M. de Jong 7.007.30 Lezing over „Metho dische toepassing der muziek bij de behande ling van ongewone personen” van Dr. W. v. d. Wall 7.308.00 Cursus Maleisch 8.00 Sprekers en concert. Orkest. Na afloop Persberichten. HILVERSUM Tot 6 uui 398 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwij ding la.oi2.00 Concert door het A.V.R.O.-Kwartet a.oo3.00 Gramotoon- muziek 3.003.30 Halfuur voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Spreker F. W. Drijver Onderwerp Wat de vrouw van assurantiën dien> te weten 3.30—4.00 Gramofoonmïiziek 4.005.00 Zieken uurtje 5.306-45 Concert door net Om roeporkest 6.457.15 Landbouwhalf- uurtje. Spreker Dr. T. van Heelsbergen over Eenige belangrijke ziekten bij kippen 7.157.45 Cursus Fransch. Gevorderden en conversatie 7.458.00 Gramofoonmu- Ziek 8.018.15 Gramofoonmutiek 8.15 Aansl. van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw Orkest 0.1.v. Brune Walter. Na afloop Perzber. DaJfrna Dansmuziek uit Cabaret .Xa Gaité” te A’dam. DAVENTRV 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing U.3O Grz- mofooamuziek 13.30 Concert M. Fuber, alt. E. Nichol tenor. L Weston viooi A. Lees harp i.aoa ao Concert op cinema- orgel door R. Foon 2.50 Citz. voor scho len 3.10 Causerie 3-ao Vespet u. <L Westminstet Abbey 4.05 Concert. M. Stevens sopraan. D. Openshaw bariton» het London Ensemble Kwintet 5.35 Kin- deruurtie 6.30 Voorlezing 6.35 Nieuw»- ber fe-55 Marxtber. 7.00 Piano-recital door J. Ching —7.20740 Lezing 7-45 Lezing 8.20 Concert. L. Paskai viooL Symphonic Orkest 9.25 Nieuwsber. 9.45 Lezing 9.55 Vaudeville ii.io— 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PAR1S” 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmutiek 4.05 Dans muziek 6.55 Gramofoonmutiek 7-2j Gramofoonmuziek 8.20 Orkestconcert en solt. LANGENBERG 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.35 Gramo foonmuziek ii.30— Phonola-concert 12.25 1.5c Orkestconcert 4.505.50 - 7.20 8.05 „Besuch bei Landois” Hoorspel van Paul- heinz Wantzen. Daarna tot 10.20 Dansmu ziek lo.ao11.20 Dansmuziek op gramo- foonpiaten KALUNDBORG 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert 2.504-50 Concert. Or kest en Operazangeres 5.105.40 Decla matie 7-358.20 Baialaika-concert 8.209.50 „Én Forbryder”. Tooneelspel in 5 bedrijven van Sven Lange 9.5010.15 Solisten-concert 10.30—12.20 Dansmuziek BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.20 Her-uitz. van het concert in het Concertgebouw te Amsterdam ZEESEN 1635 M. 6.13—8.45 Le zingen 8.50—9.15 Concert. Klein Koot en declamatie 9.5010.05 Berichten 11.20 12.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Benemen 1.201.50 Gramofoonmuziek 1.50—^.50 Lezingen 3.50—4.50 Con cert uit Berlijn 4.507.05 Lezingen 7.20 Voorlezing 8.05 Orkestconcert 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. deren moesten worden overgedragen aan Ge neraal Higgins Hiermede is dus de kwestie van de overdracht wetteiyk geregé’.d, terwyi de beslissing in overeenstemming is met hetgeen door den Hoogen Raad van het Leger des Hells is besloten. LONDEN. 31 Jan. N T. A. In het wrdere verloop der Vlootconferentie werd Ramsay MacDonald tot voorzitter gekozen. Bü deze verkiezing 'werd de nadruk ge legd, dat de mogendheden hierdoor hun «tank wilden te kennen geven. Londen gastvrüheid genieten. MacDonald nam de verkiezing aan en zeide zün b|st te zullen doen om de eonfe- tentie naar een goed resultaat te leiden. Hü hield vervolgens een rede, waarin hü er op wees, dat de oorzaak van alle moeliykheden te zoeken is in het gebrek aan vertrouwen tusschen de naties. MacDonald gaf vervolgens een overzicht van de bemoeiingen van den Volkenbond In de ontwapeningskwestie en zeide, dat alle tnogeiyke middelen worden overwogen om •ventueele vredeverstoorders ter verantwoor ding te roepen. Evenwel zyn gardntlemlddeien volken gevonden. Het is noodlg, dat de conferentie bü hare beraadslagingen van twee standpunten uit gaat: le. dat de vlootsterkte van leder land af hankelijk gemaakt wordt van haar geogra fische positie en 3e. dat men om technische redenen de ■trydkrachten te land en In de industrle-plaatsen fasclsten-groepen ontstaan Büzonder dicht is deze organisatie in Tesslno geworden, waar Italianen een vüfde van de heele oevoltlng uitmaken. Hier heeft byna elke grootere plaats een fascisten-afdeellng. Deze uitge breide, duizenden leden tellende, organisatie is niet spontaan gevormd, want de Zwltser sche kolonies der Italianen zün over het groot geheel liberaal, socialistisch, of nog meer naar links gericht. Slechts een klein gedeelte heeft rich van het begin af aan aangesloten bü de party, die in Italië aan het roer was gekomen. Pas toen het offl- cieele Italië en zyn vertegenwoordiging in Zwitserland een steeds sterkeren druk gingen uitoefenen, kreeg de fascistische organisatie ook een grootere numerieke beteekenis. Deze organisatie heeft zich nu In den loop der jaren nog meer uitgebreid. Ze heeft ook een eigen blad opgericht. .Squilla Italica”; verschillende Inrichtingen gezamenlijk onder dak te kunnen brengen Het heele werk is behterseht door de ge dachte. om de Italianen die naar Zwitser land zyn geëmigreerd, in nauwe verbinding te houden met hun moederland. De organi satie onderscheidt zich door haar strydlust en onverbiddeliyk optreden Dit is vooral tegen de anti-fasclstische Italianen gericht, maar ook tegen die Zwltsersche kringen, welke van het fascisme of van de Itallaan sche politiek niets willen weten. Deze strijd lustigheid heeft ai herhaalde! Uk botsingen met Zwitsers en buitenlanders op Zwltsersch gebied tengevolge gehad De incidenten en de uiteenzettingen met de Itallaansche pers over deze dingen nemen geen einde. Er Is daarom al lang zoo schrijven de Zwltsersche bladen in het openbaar om een verandering geroepen Het wordt on houdbaar genoemd dat op Zwltserschen grond een vreemd politiek lichaam, als het fascisme, zich zoo maar kan ultbrelden en de vraag is gedaan, hoe men de reeds zoo groot geworden organisatie uit den weg kan ruimen. De Vereenlgde Staten van Noord- Amerika herbergen een Itallaansche bevol king, die mlllloenen telt. Ook onder deze Italianen hebben de fascisten gewerkt en een organisatie van 93 groepen met 12 000 leden opgericht. In Amerika waren dezelfde ge- 1 volgen waar te nemen als In Zwitserland: I oneenigheld onder de Italianen en tusschen j de fascistische en anti-fasclstische Ameri kanen; inmenging der Itallaansche diploma tieke vertegenwoordigers in al deze dingen; een leidende rol der consuls In de fascisti sche organisatie, dan eindelöbze kibbelpar tijen en moeliykheden Maar Amerika zoo zeggen de Zwltsersche bladen, heeft zich dit niet lang laten welgevallen. Er werd parlementaire commissie van onderzoek be noemd. die een scherpe noudlng aannam tegen deze heele inrichting en daarop zün er in Rome energieke pogingen ondernomen, waarna Mussolini er de voorkeur aan heeft geheven, de Amerikaansche fascistische or ganisatie zelf te ontbinden. Hiermee is voor Zwitserland de weg gewe zen, al weet men ook. dat Zwltsersche stap pen niet dezelfde uitwerking kunnen hebben In Rome als die van den grooten geldgever aan de andere züde van den oceaan. Maar men heeft in leder gevat gezien, dat het verdwünen van een fascistische organisatie in het buitenland heel wel mogeiyk is. De buitenlandsche politiek van Zwitserland heeft nu een doel en weet ook den weg. Het is, zoo wordt er gezegd, haar plicht, alles te doen wat re kan. om ook in Zwitserland de kwam dan nog de oprichting van büzondere, fadstlsche organisatie, door onderhandelln- I woordigen van Frankrijk ter vlootconferen- tle niet aouden vergeten, dat de vredelieven de naties, om den wereldvrede te verzekeren, sterke naties moeten zyn. den yzig-kouden wind in voort te gaan. Maar bü den eersten stap struikelde ze even probeerde ze nog, zich wankelend op te hou den, maar toen zonk ze bewusteloos tegen - I rijmd, als een product van zün verbeelding. Hü rieo haar bij den naam, hij schudde Maar opeens r «teIr-aor, n-lot’AZZT gingen om ondanks de vele hindernissen, sneller vooruit te komen Bang dat het dier het van hem zou wlrnen. spande de man zün laatste krachten in. hü gleed een paar maal uit, hü struikelde en toen opeens bevond hü «>eh °P vla* terrein meteen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2