Binncnlandsch Nieuws Abdijsiroop BONBONS- Het proces tegen Salomon Liebermann DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Iets Nieuws! iw het getuigenverhoor Te veel» geplakt aan zegels Eerste Kamer Buiten: AKKER'» Een nieuwe Zuiderzee-film VRAGENBUS Hilversum huldigt minister Reymer T«tea; Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Thuis: Antw.: Sir Th- Edison. West Orange (New- YerseXL Geldleening Amsterdam Voortzetting van 161 h' /te «rjc -X7Z A cs/A tn I De vijfde dag van bet strafproces tegen President: Ging Möhrlng gebukt onder het ’jjiuu u<*ts vtui iiev owiupruces vegvii Salomon Uebermann vangt onder veel be- I ReetMwUe door don Staal »t in Möhrlng, later heb ik begrepen 1 den V ik een douceur ver- Kom. kom, zoo'n goede zaken- t Wat had u eigenlijk met n Akker’* Abdijsiroop AFSCHAFFING VERDEDIGINGS BELASTING II EN OPCENTEN OP SUIKERACCIJNS gebeurde? Getuige: Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos. ting drukt op vele kleine boeren. In de vermogensbelasting zijn en verhoogt den productieprijs, daar iets tegenover staat. en men. meer dan mij? President: Ja. Ik wil toegeven, Uebermann, dat het een moeilijke zaak Is. Uebermann: Dat Is het. meneer de Pre sident! van appreciatie. Weet iverend gelacb.) zou- zljn Het is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te ..stollen" tot een getra 1 elijk in den zak m. e te nemen ..bonbon", met be nend van al de gene zende bestanddeelen. Aan de orde_ is het wetsontwerp tot af- 1 en dia niet aangeslagen o domicilie was, wilde gaan, aou krijgen. President: Hebt U. toen U definitief direc- teur was. gezegd dat er geld moest komen? Getuige: Zeker, ik heb een zeer gespecifl- vraagt U het getuige ceerde rekening gemaakt van alles wat - JL 1 Vr.: Er bevindt zich in mijn bezit een Obligatie van 100 Frank op de stad Antwer- pen van het jaar 1887. Reeks serie 28593 No. 5. Heeft dit nog eenige waarde? Is dit soms al uitgeloot? Waar moeten hiervan de coupons ingewisseld worden? Deze vervallen i elk jaar op 2 Januari Tevens is in mijn bezit een lot van de „Vereeniging tot bevordering van "s Lands- weerbaarheid” Serie 5424 No. 8. Hiervan zou het vorig jaar Juli de laatste trekking plaats hebben. Welke echter niet doorging. Heeft nu deze trekking al plaats gehad? Zoo neen, wanneer aou dan de laatste trekking plaats kunnen hebben? Heeft drt. lot nog eenige waarde? Antw.: Wendt u tot een effectenfirma. Het trekklngsplan van deze loten is gewijzigd. Ze loten nog regelmatig uit. Vr.Hoe moet men lichte glacé hand schoenen schoon maken? Antw.. Stof-schoonmaken, met een lapje met witte was inwrijven en uitpoetsen met een schoon kussentje of fluweelen of fla nellen lap Vr.: Hoe is het adres van Sir Th. Edison in Amerika? aljn onschuld vol. waarmee hij dan bedoelt dat hij te goeder trouw is geweest. Deskundige: Dat is mij bekend. Vervolgens wordt gehoord de heer Vls- mans, directeur van het bijkantoor der In- cassobank te Rotterdam, die gelijk hij voor de Rechtbank deed verklaringen aflegt over de omstandigheden, waaronder Lieber mann bij hem effecten der „Veendammer" i heeft verkocht. Eind Juni wilde Uebermann bij de Incassobank een loket huren om daar in pakketten met effecten op te bergen: get. H heeft echter alle relaties met Uebermann sel gegaan? Getuige: Ja. om Uebermann te spreken. Mr. Duys leest dan een brief van Lieber mann aan den heer Meynema voor, waarin hij laat uitkomen, dat hij de transactie van Paardenkooper ongedaan wil maken. Pre», tót getuige): Waarom hebt u daar niet op geantwoord? Get.: Ik had daar niets mee te maken, dat ontbinden van het contract had Paarden kooper zelf moeten doen. Dan had hij het bedrag, dat hij oorspronkelijk van Lieber mann geïnd had. aan Liebermann moeten De gemeenteraad is tegen hedenmiddag bijeengeroepen ter goedkeuring van het aan gaan van een geldleening tot "n bedrag van ten hoogste 13 000 000 nominaal kapitaal. Door een bankiersconsortium zoo wordt In de toelichting gezegd werd een aan bieding gedaan voor overneming van een be drag van nominaal 10 mlllloen obligation. De Rilkspostspaarbank heeft zich voorts bereid verklaard ondershands een bedrag van nominaal drie mlllloen van een door de gemeente uit te geven obligatieleening op aannemelijke voorwaarden over te nemen. Ten slotte heeft het Burgerweeshuis utt hoofde van overdracht van eigendommen aan de gemeente een bedrag van nominaal 800000 voor belegging In een gemeente lijke leening beschikbaar. In verband met de bestemming, die aan deze leening zal worden gegeven, n.l het be strijden van uitgaven voor het aankoopen en tot bouwterrein geschikt maken van gron den, aou de vorm van een 50-jarige annul- teitsleenlng moeten worden gekozen. Voor reeds gedane uitgaven van bedoelden aard is thans een bedrag van rond elf mlllloen uitgegeten waarin nog door geld leening moet worden voorzien. In de naaste toekomst zijn nog belangrijke uitgaven voor dit doel te verwachten. dan dat de plunderingen der „Veendammer" zouden worden teruggeven. Ik heb den hee- ren^toen ze allemaal bij elkaar waren, In een volle vergadering gezegd, dat ze allemaal in de gevangenis zouden komen! Wanneer het verhoor van getuige Meynema Is afgeloopen. constateert de president, dat deze getuige de eenige Is geweest, die geen groote voordeelen van de „Veendammer” ge plukt heeft. Hierna wordt gehoord de heer J. S. G. Kok. bouwkundige te Haarlem, een getuige, dte reeds bij drie gelegenheden is gehoord In Juli 1927 had getuige voor het eerst met Uebermann kennis gemaakt. Zijn verdere verklaringen gaan vooreerst In een murme lend gefluister verloren, zoodat Uebermann door den president alles moet worden over verteld. Daaruit valt af te lelden, dat van overbrengen, daarbij voegende zijne beste 1 wensclien voor den voortdurenden voorutt- gang van Hilversum. Na afloop van deze plechtigheid werd de I maaltijd met den heer en mevrouw Reymer gebruikt. De president (hamerend)Als uw hersens u In den steek laten, meneer Meynema. geef Ik u verlof om uw papieren te raadplegen. Per slot van rekening berust de leiding bij mij! Mr. Kokosky (tot get): Waarom hebt u Paardenkooper niet aangesproken? Get.: Die had toch niets. Mr. Kokosky -Hij was toch aan zijn con tract gebtSnden? Get.: Och, dat contract was toch een vau deville Mr. Kokosky: Vertelde Paardenkooper u nooit van zijn machtige relaties? Get.: Jawel, maar dat heeft weinig tn- druk op ma gemaakt. Mr. Kokosky: hem te doen? Get.: Ik verving hem als consul-generaal van Costa Rica. Mr. Duys; Dus dan was er toch wel een belangrijke relatie tusseben u beidenZoo n groot en machtig land! I Gat.: Kwesti 1 waar bet ligt? Incident Als mr Duys op een gegeven moment in terrumpeert, stuift get. op: Meneer de Pre- sident, het schijnt dat meneer Duys gewoon wen en terreinen te exploiteeren. dezen getuige het plan is uitgegaan om een aantal hypotheken van de „Veendammer” over .te nemen. Get. wilde van zijn borgstel ling af. Dan wordt Kok, die blijft fluisteren, ver der verhoord. Pres.: U zag er toch zeker voordeel in? Get.: Ach neen, meneer de president, dat toch heusch niet. Pres.: man Get.: Werkelijk niet, meneer de president, mijn bedoeling was om de huizen af te bou- van eventueels winsten zou 60 pet, aan de „Veen dammer" ten goede komen. Pres.: Welken indruk hebt u van Lleber- nann gekregen? Get.: Ik heb gedacht, dat hy een schat- “ijke man was? Pres.: Wie had u dat verteld? Get.: Och, verschillende heeren, als mr Spaargaren Möhrlng en zoo. Pres.: Uw broer taxeerde voor de „Veen dammer” niet? Get.: Dat is nooit gebeurd, de eerste taxa ties waren van gewone taxateurs. Mr. Duys: Hebt u nooit begrepen, dat u door het onttrekken van ac'iva aan de .Veendammer” niet strafbaars deed. Get-: Ik kan u verzekeren, dat dit niet zoo was. Ik dacht, dat Veendammer en Lieber mann een potje waren. Mr Duys: Ik vraag het alleen maar, om dat Uebermann hier nu terechtstaat en u toch feitelijk, als hij iets strafbaars deed, hebt meegeholpen. Vond u het niet vreemd, dat toen het in Januari mis wqs, tegen u geen vervolging is ingesteld? Get.; Ik wilde, dat de justitie het gedaan had, dan was eens duidelijk aan het licht -jekomen. welke rol ik in deze zaak gespeeld heb en dan zou meneer de president eens weten wie er op het oogenblik tegenover hem staat! Ik kan geen zaak meer doen! Ik heb niets dan narigheid gehad, tevoren kon ik ruim leven, nu ben ik bijna straat arm. De President constateert dan, dat ook deze getuige nooit aan de belangen van de pandbriefhouders heeft gedacht! Laatste getuige van dezen middag is de directeur van de Bank voor Onroerende Zaken, de heer A. van Dagi. De president maakt hem er op attent, dat de klok reeds op vijf staat en dat het een vermoeiende dag is geweest, zoowel voor Liebermann, als voor de verdedigers en het Hof. Met algemeene goedkeuring wordt de zitting der halve verdaagd tot Zaterdag 10 uur. De heer van Dam zal zich Dinsdag as. den ge- heelen dag beschikbaar houden om ge hoord te worden. Het laat zich aanaen. dat de volgende week vier zittingen zullen plaats vinden. Dan komt de vergadering ter sprake, wel ke op 19 November in „Terminus” te Ant werpen is gehouden Behalve get. waren daar de heeren Van Gigh. Schiirmann en Ueber- heeft in die vergadering zijn eischen gesteld ten behoeve van de „Veen dammer”; de andere heeren praatten ech ter langs get. heen en tenslotte kwamen de heeren Van Gigh en Uebermann met vier keurig geformuleerde vragen voor den dag. die geheel buiten de zaak vielen. De verga- Getuige: Waarom vertrouwt U Woltman derlng eindigde hiermede, dat mr. Schür- t man zou trachten geld van Woltman los te krijgen. Getuige ging hierop niet in. doch -11-X verdachte waarschuwde. Hjj heeft verdachte toen verzocht, zijn re kening bij de Incassobank op te heffen. Mr. Duys (tot get.) Uebermann geïnformeerd? Get.: Ja, zeker. Mr. Duys: En hoe waren die informa ties? Get.: Ze waren allemaal goed. Mr. Duys: Hebt U ook bij Van der Toom geïnformeerd? Get.: Ja. en deze schreef dat Liebermann een betrouwbaar reëel zakenman was, met wien schrijver het aanknoopen van relaties ■eer kan aanbevelen. De overige relaties zijn van banken. President: Allemaal referenties van Ue bermann self! Uebermann: Ik heb geen banken als re ferentie opgegeven, vraagt U het getuige ceerde rekening gemaakt van alles wat ik ■elf! voor 1 Januari noodig had. ik geloof zes a Getuige bevestigt dit en legt eenige refe- zeven ton. rentiee van te Brussel gevestigde banken over. President (na ze te hebben doorgelezen) Die waren toch niet zoo heel prachtig! Uebermann betoogt dan nadrukkelijk dat mann. Get. hij 't liefst alles in contanten had betaald: hij had willen vasthouden aan de oorspron kelijke overeenkomst van 10 Juni, waarin sprake was van één mlllloen cash. President: Woltman heeft anders klaard. geen reëel zaken doen! Pres.: Liebermann is dus in zijn aanbie ding tegenover u nooit boven een ton ge gaan? Get.: Neen Pres.: Heeft u Paardenkooper wel eens ge vraagd. hoe hij aan vfjf mlllloen kon komen? Get.: Ja zeker, maar dan lachte hij maar wat. Een tweede incident ontstaat wanneer mr. Kokosky getuige eenige vragen wil stellen en hem daarbij verzoekt daarbij zijn papie ren niet te raadplegen. Get.: Wel zeker, meneer Kokosky, ik wil aan dat verzoek graag voldoen, mijn hersens functlonneeren pok wel zonder die papiertejs! De heer J. W. Niemeyer herinnert in Hat Kompas aan de weigering van den Raad van Arbeid te Utrecht om restitutie te ge ven „van hetgeen voor een werknemer te veel aan zegels was geplakt. Hjj spreekt er zijn genoegen over uit thane te kunnen melden, dat de restitutie ten slotte is verleend en zulks niettegenstaande de Raad van Arbeid te Utrecht eerst me dedeelde: „dat bij beslissing van het Be stuur van den Raad van Arbeid te Utrecht, 9 April 1929, is bepaald, dat de door U in te hooge loonklasse geplakte rentezegeis niet worden terugbetaald, aangezien de Invaliditeitswet geen bepalingen bevat, waarbij in het onderhavige geval restitutie losgelaten wordt.” Nadat de Raad van Beroep te 's-Graven- aage een beroep op het besluit van den Raad van Arbeid te Utrecht niet ontvan kelijk had verklaard, werd de werkgever den len Nov. 1929 verrast door een brief van den Raad van Arbeid te Utrecht, waarin deze mededeelde ..dat het Bestuur van den Raad van Aé. beid te Utrecht zich tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft gewend met het verzoek zijn meenrng te willen te kennen geven in zake de restltutie-kweatta. Thans heeft de Minister een richtlijn op gesteld, waarnaar te handelen in overweging wordt gegeven, zoolang de invallditeitsw op dit punt niet is aangevuld. Waaraan was toegevoegd de mededeeling, dat de R. v. A. bereid was de door den Minister gegeven richtlijn te volgen, doch dit in het betrokken geval alleen aou kun nen doen als het Ingestelde beroep werd ingetrokken. De werkgever heeft daarop geantwoord, dat indien hieruit mocht worden afgeleid dat wel restitutie zou worden verleend in gevallen met het ziine in overeenAtsmmtny er geen bezwaar zou zijn het beroep in te trekken. Immers: „dan is er sen einde gekomen aan hetgeen hij gevoelde als een groote onbillijkheid te genover vele burgers.” Daarop gaf de Raad van Arbeid volkomen bevredigend antwoord. De restitutie is dus ten slotte verleend en het fatsoen heeft het gewonnen. De heer Niemeyer brengt een woord van waardeerlng tot den Minister voor zijn aan gegeven richtlijn! Maar een woord van waarschuwing aan het publiek en vooral aan de Kamerleden waakt er voor, dat bij wijziging der Invaliditeitswet niet wordt Ingelascht eene bepaling, waardoor het wel mogelijk zal worden by vergissing te veel betaalde bedragen te confiskeeren. de deskundige dr. H. J. Overbeek. die Lie bermann psychiatrisch heeft onderzocht; hij verklaart om., dat Liebermann een ner veuze, neurotische persoonlijkheid is: een langdurige opsluiting zal ongetwijfeld ongun stig werken op zijn lichamelijke gesteldheid. Mr. Kokosky: Verdachte heeft ook tegen over U steeds zijn goede trouw volgehoudcn; hoe denkt U daarover? Deskundige: Van schuld of onschuld weet ik niets. Mr. Kokosky: Ook in de omgeving van het In allen die ^ruggeven. Maar ik verlangde niet anders, heen waren, zag ik een misdadiger. Den heer v. 1 het meerendeel der aanslagen in de grond belasting zeer klein is. De 20 opcenten komen dan ook veelal neer op eenige centen dubbeltjes. Zou meu het ontwerp afstem- dan komt spr. niet met een nieuw, maar laat hij het geld in het fonds. Het ontwerp wordt aangenomen met 2d tegen 8 stemmen. Tegen: De GUselaar (C.H.). Brlëtt (A.R.), v. Wassenaer v. Catwjjck (C.H.), v. Basse v. Ysselt (R.K.), De Savomln Lohman (C.H.), v. d. Haenen (C.H.), Blomjous (R.K.) en Pollema <C.H.) - De vergadering wordt hierop gesloten. ln «le «aal en met een geheel Getuige: Den eersten tijd was ik erg ge- besette tribune aan, met de mededeeling van prikkeld. ik vond het vervelend dat Ik me 1 president mr. Jolles, dat de volgende week x niet op Maandag. Woensdag en Vrijdag, doch weer op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag tetting zal worden gehouden, zulks met het oog op Woensdag as. dienende belastlng- aeken. Voorts zullen in verband hiermede de heer Paardenkooper en de curator in zyn fail lissement, mr. Hlngst, Dinsdag as worden gehoord. De eerste getuige van dezen morgen is dan verbroken, toen hjj gelezen had. dat de Haagsche politie tegen de practijken van Ik had gehoord dat hij gezakt en gepakt a»—stond om er van door te gaan. Want uit de boeken was me gebleken, dat verdachte zich betaald had uit het geld der hypotheken. U hebt ook naar Ik trof toen Liebermann aan met Kok. Spaargaren en Möhrlng, tiré k quatre éping- las. om uit te gaan. Ik ben toen ook naar den Schouwburg gegaan om de heeren in de gaten te houden. President: En den volgenden morgen hebt U Liebermann toen gesproken? Getuige: Ja, Liebermann zei tegen me: Die „Veendammer” is een vuil vies zaakje. Hij liet doorschemeren dat ik. als ik maar weer gauw naar Parijs, waar nog altijd mijn - Verder wenscht spr. I afschaffing van de opcenten op de grond- I belasting. Deze opcenten acht hij uit den booze. Afschaffing zou beter zijn dan af- schatting van den vleeschaccijns, die aan de consumenten niet ten goede zou komen Met het huidige voorstel kan spr. niet meegaan. "De Kamer zal goed do^n het niet aan te nemen. De heer SLINGENBERG (V. D.) acht het juist, dat het surplus op de crisisheffingen ook aan den crisisdienst ten goede komt. Het best had spr. gevonden een extra- aflossing ten einde den crlsis-tijd te bekor ten. De minister heeft er den voorkeur aan gegeven de hevigheid van de pijn te ver minderen en den tijdsduur dezelfde te laten. Spr. zal zich daarbij neerleggen, maar hü had den voorkeur gegeven aan afschaffing van den vleeschaccijns. De gewone midde len zijn reeds volkomen in staat, de afschaf- fing van den vleeschaccijns op te vangen. Spr. zal dit aantoonen bij het debat over de begroeting. Spr. bestreedt den heer De Gijselaar, waar deze de betëekenis van de afschaffing dei opcenten op den sulkeraccijns zoo klein achtte. Spr. kon zich Indenken, dat de heer De Gijzelaar bezwaar heeft tegen de wijziging van het tarief der inkomstenbelasting. Deze wijziging had de minister bij een andere ge legenheid moeten voorstellen De fout is. dat zij is vastgekoppeld aan de vermindering der Verdedigingsbelasting. Het leenlngfonds en de gewone middelen zijn daardoor niet con sequent van elkaar gescheiden. Wel meent spr. dat van de belastingen die in 't leenlng fonds vloeien, de Verdedigingsbelasting II het eerst in aanmerking komt voor verla ging. Spr. zou er iets voor gevoelen langzamer hand af te komen van de opcenten op de grondbelasting. De heer GELDERMAN (V. B.) zegt, dat het wetsontwerp een volkomen verrassing was voor hen. die steeds aandrongen op ver laging der crisisheffingen. Tegen de uit werking daarvan heeft spr. echter wel eenig bezwaar. Deze verlaging had spr. liever ponds- ponds-gewjjze gezien. Intusschen hebben wij hiér een hoogen sulkeraccijns en daarom gaat spr. met de verlaging daarvan mee Tegen de verlaging der Verdedigingsbelasting II heeft spr. echter wel eenig bezwaar. Veel liever had spr. de 20 opcenten op de grond belasting afgeschaft gezien en ook de ver dedigingsbelasting I. Ook is onjuist het sa menkoppelen van de verdedigingsbelasting II met de inkomstenbelasting. Sprekers frac tie zal niet tegen het ontwerp stemmen, maar zij hoopt, dat de minister reeds voor 1 Mei 1933 zal halveeren de opcenten op de in komstenbelasting, indien de opbrengst daar van de raming ver overtreft. De heer v. CITTERS (A. R.) meent, dat over het geheel de Nederlanders de zware lasten, die op hen gelegd waren, manmoedig hebben gedragen. Dit is niet het geval met hen, die met pak en zak de grens over trokken en wier vaderlandsliefde meer steeg naarmate de belastingen lager werden. Wat nu het ontwerp betreft, meent spr dat er millioenen aan rente bespaard den zijn als er tot extra-aflossing zou overgegaan. Van de verlaging van den sulker accijns ziet spr. niet veel heil voor de groote gezinnen. Het systeem, bij de verlaging van de verdedigingsbelasting II toegepast, werpt een schaduw over het ontwerp. Bovendiep past de minister een inwendige verschuiving toe en maakt hjj van twee bestaande be lastingen er één. Als de crisisheffiHfcen ech ter verdwenen zullen zijn, dan zal men het als een onbillijkheid blijven gevoelen in de inkomstenbelasting meer te moeten blijven betalen. Afschaffing van de opcenten op de grondbelasting acht spr., tn tegenstelling met den minister, zeer urgent. Deze belas in een zeer druk bezochte vergadering van vlsschers werd in beginsel besloten tot het doen vervaardigen van een nieuwe en uit voerig bewerkte Zuiderzee-film. teneinde het Nederlandsche volk een juist denkbeeld te geven van de Zulderzeevlsecherij en aanver wante bedrijven, ma w. om aan het volk te toonen welk een belangrijk bedrijf door de drooglegging te gronde zal gaan. Medewerking zal worden gezocht by de vlsschers van Elburg. Volendam en Bun schoten. uit welke laatste plaats een aantal vlsschers ter vergadering aanwezig waren. Blijkt men in deze plaatsen even enthou siast voor het plan als in Harderwyk. het geen niet te betwyfelen valt, dan zal binnen korten tijd een film van de vlascherU en de nevenbedryven verschynen, waarvan zoo werd ter vergadering gezegd, Nederland zal staan te kyken. Het secretariaat van het voor dit doel gevormde comité is gevestigd Donkerstraat 42, Harderwyk. bleef zyn zes k zeven ton ten behoeve der „Veendammer" eischen. Men is toen onver- richter zake uiteengegaan. Vervolgens worden enkele notarissen ge- boord, die, evenals zjj voor de reqjitbank deden, verklaringen afleggen omtrent de ver vroegde aflossingen van hypotheken. Notaris Heimans heeft zyn bemiddeling verleend bij de aflossing der „Asta”-hypo- theek. hetgeen de president doet opmerken, dat Möhrlng toen een gat in de „Veendam mer” sloeg van f 89.000.Zoo zyn er ver schillende gaten geslagen! Als er geld moest rijn, kwam er meestal een boodschap van Mr. van Gigh. wat nu weer te gelde ge- Een plaquette aangeboden De oud-burgemeester van Hilversum, de tegenwoordige Minister van Waterstaat en mevrouw Reymer hebben het dagelyksch bestuur en den gemeentesecretaris van die gemeente te hunnen huize ontvangen. Burgemeester Lambooy herinnerde in een van veel waardeerlng getuigende toespraak aan de werkzaamheden van zyn ambtsvoor ganger. meer In het by zonder voor zooveel betreft den bouw van het nieuwe raadhuis. Namens de gemeente overhandigde hy den minister hlerby als biyvende herinnering een bronzen» plaquette, waarvan de voorzyde het nieuwe raadhuis voorstelt. De plaquette, be stemd voor presse-papier, is vervaardigd in de Koninkiyke fabrieken Begeer naar een ontwerp van den gemeente-architect, den heer Dudok. De minister dankte de heeren zeer, dat zy zich de moeite hadden willen geven om naar Den Haag te komen om persooniyk dit door hem buitengewoon gewaardeerde geschenk te overhandigen. Gaarne aanvaardde hy dit symbool van vooruitgang van de gemeente, die hem zoo lief is; het zal een plaats krijgen op zyn schrijfbureau ter herinnering aan de onvergetelyke Jaren in Hilversum doorge- bracht. Spreker eindigde met het verzoek zyn dank aan den Raad der gemeente te willen is om interrupties te plaatsen, maar ik vind dat dit hier voor Uw hooge rechtscollege niet te pas komt. Ik protesteer er tegen. Mr. Duys (driftig): Zeg eens, ik hoef van U geen standjes af te wachten. President: Ik vind het niet erg als er op de zitting zoo nu en dan geïnterrumpeerd wordt, maar als een getuige zich daar tegen maakt zou worden. I verzet, moet ik het ook doen. In de mlddagzittlng wordt als eerste ge- 1 tuige gehoord J. W. P. Kardoes, bankdirec teur te Hilversum. Hij heeft op 28 Juni 1927 de meerderheid van de aandeelen der Noord- Hollandsche Hypotheekbank aan Liebermann verkocht. De relatie was door mr. van Gigh aangebracht, d w z. de naam van Liebermann werd niet genoemd. Mr. van Gigh zeide. dat mr. Waghto en Jhr. van de Wall Repelaar de eigenlyke koopers waren. Toen get. by mr. van Gigh kwam om de aandeelen over te dragen, vond hy daar Liebermann, die er ln slaagde, een sfeer van vertrouwen te schep pen. Get. meende, dat de AUas-plannen zeer reëel waren. Mr. van Gigh is als vertrouwensman van Uebermann commissaris geworden van deze hypotheekbank. Het bedryf is gewoon voort gezet, doch pandbrieven kunnen niet meer geplaatst worden sedert de „krach". President: Is mr. van Gigh nog commis saris? Getuige; Natuurlijk niet. Mrs. Kokosky en Duys, ab uit één mond: Ngtuuriyk niet? Getuige: Ja, wy konden onder de gegeven omstandigheden dezen vertegenwoordiger van Uebermann niet langer in ons midden dulden. Mr. Duys: O zoo. Uebermann: Was de prijs der aandeelen normaal? Getuige: Ja, 220 pCt. waren ze toen zeker waard. Vervolgens komt ln behandeling de trans- actie met de Beleggingsmaatschappy Noord- Holland, t.w. de perceelen in Schoten voor X 155.000.— op 23 Juli. Het bod voor get. was 1% ton, naderhand heeft Uebermann gechicaneerd en toen is er nog f 5000.bygekomen. Uebermann is zelf de chéque by de Twentsche Bank gaan verzilveren. President: Uebermann ging hulzen van den Beleggingsmaatschappy verkoopen waar op de „Veendammer" hypotheek had ver- leend. Uebermann trad maar voor beide instellingen op en stak het geld in zyn zak i zonder dat Möhrlng er iets tegen deed. Een mooie opvatting, die Möhring van zyn taak had. Volgende getuige is de heer N. Meynema, thans in Dultechland woonachtig. Door Paardenkooper, met wien getuige destijds zakeiyke relaties heeft gehad, is hy in ver- binding gebracht met de „Veendammer”. I Eind September was hem in uitzicht gesteld* directeur of mede-directeur te worden. Dagen lang heeft getuige van ’s morgens vroeg tot *s avonds laat gewerkt om achter de eigen aardige handelingen te komen, welke met de „Veendammer" plaats vonden. Op 25 Augus tus 1927 had getuige Uebermann voor het eerst ontmoet. Tusschen 1 en Ilf October was get. dageiyks op de Bank en kreeg hy inricht in de zaken. Zoo ontdekte hy, dat er veel achterstallige hypotheekrente was; Möhring liet hem toen het contract-Kok ried, dat get. by zich heeft gehouden, om- dat hy het zeer immoreel vond. Get. dacht dat er verschillende millioenen in de Bank waren en constateerde toen, dat de Bank ge«n mlllloen meer bezat Möhring manlpu- leerde toen met cijfers, ook mr. ScbUrman deed dat en toen kwam men weer tot een berit van wel zes mlllloen. Maar in de lucht, riet U, méneer de President. (Gelach). Later beeft getuige geconstateerd, dat Ue- bmnMm uttn^ belsn—n verkocht had aan Mr. Diiys: Dat vind ik best, president, als U het dan maar doet en niet de heer Mey nema. Notaris J. A. Houtzager, de volgende ge tuige. is vooral betrokken geweest by de transactles-Kok. waarvan Liebermann by na zes ton heeft ontvangen Verd. bescliouwde dat als een betaling van Paardenkooper aan hem. President. Maar oan moest Paardenkooper toch weer aan de „Veendammer" terugbe talen? Liebermann: Dat moest hy ook. President, ’t Komt me voor, dat U alleen maar aan U zelf gedacht hebt! Mr. Duys geeft dan zyn inzichten te ken nen en concludeert, dat Uebermann z.i. veel te hoog heeft opgezien tegen personen met groote nanvn en er zoo ingevlogen s. Te kaan voor één wordt dan gepauzeerd. Getuige deelt voorts mede dat Liebermann, om te helpen, een ton wilde geven, maar dan wilde mr Van Gigh een schrifteiyke ver klaring. dat de „Veendammer” niets meer van hem te vorderen had en dat hy zich steeds fatsoenlyk gedragen had tegenover de Bank! In Januari 1928 adviseerde mr. Van Gigh Uebermann om aan getuige niets te geven. Op 30 December had get. van Lieber- I mann vernomen, dat mr. Van Gigh vyf ton had om te verdeelen. Pres.: „Wat had Paardenkooper behalve de surséance?” (Gelach.) Get.: Geen geld. Verder kan ik het niet beoordeelen. Pres.: En ’t kasteel in Frankryk. dat met eenige muloenen verkocht zou worden? Get.: Fantasie, als al zyn verhalen, heel aardig om aan te hooren, maar dit is toch met de zaken bemoeid had. om mn. t Ook eerst dat Möhring geheel door anderen gehypnoti seerd was er was nog zoo iemand, die Van Gigh heette, ziet U en niet meer wist wat hy doen of laten moest. President: Wanneer is U definitief tot di recteur der „Veendammer” benoemd? Getuige: In een vergadering van 10 No vember, deze benoeming bleek statutair on juist te zyn, zoodat ik eerst op 15 December d.a v. definitief benoemd ben. President: zyn Möhring en mr. Kortenoe ver toen af get reden? Möhring: Ja. President: Toen was U dus directeur en kon U zich daadwerkelijk met de zaken be moeien. U-bleek nog al makkelyk te afin ln het begin. Getuige: Ik geloof dat dit de aanleiding is geweest, om mj| Juist te benoemen. -- President: Men dacht U 'zeker als willig Huis van Bewaring houdt Uebermann steeds werktuig te gebruiken. Getuige: Dat is de juiste uitdrukking I President: U bent aanwezig geweest op de I vergadering van 21 September, waar de over dracht aan Paardenkooper geregeld is. U hebt ln elk geval geteekend. Getuige: Jawel, maar onder protest. President: Je bent aanwezig of je bent het niet. (Gelach). Getuige: Ik dacht dat ik met fatsoeniyke en eerlijke menschen te doen had. Ik ben op die vergadering maar even geweest President: Is U op 21 October naar Brus- j schaffing van <fe verdedigingsbelasting II van de opcenten op den sulkeraccyns. I De heer DE GIJSELAAR (C. H.) had lie ver gezien, dat de minister van dit onder werp twee afzoryierlyke wetsontwerpen ge maakt had. De onderwerpen zyn te hete rogeen om dit samen te voegen ln één wet. Wat het ontwerp zelf aangaat is de af schaffing van de opcenten op den suiker- accyns formeel in orde. Zal die afschaffing echter zooveel verlichting brengen? Het mag ook worden betwijfeld, of de verlaging geheel aan de consumenten ten goede komt. Spr. meent, dat deze verlaging van weinig beteekenis ia voor de groote ge zinnen. Stel, dat men 6 pond suiker per week noodig heeft, dan beteekent deze ver laging voor zulk een gezin slechts 6 gulden per Jaar. Voor de schatkist is de afschatnng weggeworpen geld. Men had b.v. beter met dit geld crisisschuld kunnen aflossen. Spr. oppert voorts eenige bezwaren tegen de wy- ziging in de progressie der inkomstenbelas ting en meent, dat het billyk is, dat als de Verdedigingsbelasting verder wordt afge schaft (deze afschaffing bestaat slechts ln schyn, aldus spr.) ook het tarief wordt ver- I laagd om ten slotte weer op het oude ta- i rief terug te komen zonder dat Spr. hoopt dat deze opcenten voor 1931 zullen zyn afge schaft en vraagt een toezegging van minister. Na de pauze is het woord aan den heer WIBAUT (8.D.A.P.) Deze spr. zal met vn) sterk getemperde blymoedigheld vóór het ontwerp stemmen. Hy to verheugd, dat de sulkeraccyns wordt verlaagd, maar die vreugde wordt getemperd door het feit, dat de verlaging, die mogeiijk is, niet geheel* ten goede komt aan de indirecte belastingen- Over de vermindering vaneen arbelders- budqet met eenige tientallen guldens per jaar mag men overigens niet te geringschattend oordeelen. In zyn onvolkomenheid zal spr. dit ontwerp aanvaarden. De heer VAN LANSCHOT (R.K.) gaal in op enkele opmerkingen van den heer Slln- Aenberg over het Katholieke program. Spr. «enscht een absolute scheiding tusschen de financiën van het leenlngfonds en die van de beg rooting. Hy verheugt zich er dan ook over, dat ook de heer Sllngenberg dit stand punt inneemt in tegenstelling met diens par- tugenooten in de Tweede Kamer. Crlsis- beiastlngen dienen dus tijdelijk te zyn. Wan neer men dit principe niet huldigt, dan kooit men voor een gevaarlijk precedent te staan ten opzichte van andere fondsen. Er is reeds gezondigd door overschotten renteloos beschikbaar te stellen. Spr. wenscht ook, dat de Minister zich zal verklaren over degrondbelasting. Hy be treurt, dal by deze gelegenheid de progressie in de inkomstenbelasling Is gewyzigd. Dit acht spr. zeer inconsequent van den Minis ter. Deze maatregel had moeten worden in gediend by afzonderlek ontwerp. Men had er dan vrijer tegenover gestaan. Het ontwerp beoogt echter een niet onbelangrijke verla ging der crisirlasten. Spr. zal daarom niet tegen stemmen. De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer DE GEER, verheugt zich er over, dat men het er vrijwel over eens is, dat bet over schot van het leenlngfonds voor verlaging der crislslastcn moet worden aangewend. De regeering heeft van het begin af aan op het standpunt gestaan, dat belde hier voorgestelde verlagingen moesten plaats hebben, of dat anders de 240 mllloen In het leenlngfonds zouden warden gelaten. Daar om was het ontwerp niet te splitsen. De Mlnlstef merkt verder op,dat ln 1944 pas de heffingen meer zullen opbrengen dan de uitgaven van het leenlngfonds. Eerst dan zal men opnieuw de mogelykheid hebben de heffingen te verlagen. Intusschen zal er zeker een zoodanig accres zyn. dat men 1 Mei 1933 de opcenten op de inkomstenlirlastlng zal kunnen halveeren. De heer Geidennen wilde bovendien nog de 20 opcenten op de grondbelasting afschaf fen. Spr. kan niet zeggen wanneer dit moge- lyk zal zlln. Wat betreft de verlaging van den sulkeraccyns deze zal ongeveer uitkomen op 1.24 per hoofd der bevolking. Spr. komt nu op de samensmelting Het voordeel daar van Is de groote administratieve vereenvou diging. De opruiming der Verdedigingsbelasting II is naar sprekers Inziens wel waard, dat men het tarief der Inkomstenbelasting wyagr. (Jjtters merkt spr. nog op, dat 181 Dé aehoonmaaktyd was aangebroken en die tyd brengt drukte mee. Water la er genoeg te krygen als men midden op zee ia. Jan was met den zwabber bezig. Pi?ro liep belryrig rond. Trijntje poetste het koper glanzend en Duim bevond zich by T roer. 162 En toen de avond waa gevallen, 1 maanlicht door de wolken drong, was het hen alsof een zacht windje, n aardlt wlege- liedje zong, 'n Wiegeliedje scheen de wind ts zingen, en als t een wieg schommelde de boot. Toen waren ze gauw in slaap gevallen, hun leden waren gwaar als lood.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6